UA136046U - Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин - Google Patents

Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин Download PDF

Info

Publication number
UA136046U
UA136046U UAU201904471U UAU201904471U UA136046U UA 136046 U UA136046 U UA 136046U UA U201904471 U UAU201904471 U UA U201904471U UA U201904471 U UAU201904471 U UA U201904471U UA 136046 U UA136046 U UA 136046U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
suspension
stem cells
cells
fetal liver
aplastic anemia
Prior art date
Application number
UAU201904471U
Other languages
English (en)
Inventor
Михайло Майддінович Шулак
Олена Віталіївна Іванкова
Марія Олексіївна Клунник
Марія Петрівна Демчук
Ірина Георгіївна Матіящук
Марина Вікторівна Скалозуб
Андрій Аркадійович Сінельник
Христина Ігорівна Сорочинська
Original Assignee
Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Центр Ембріональних Тканин "Емселл"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Центр Ембріональних Тканин "Емселл" filed Critical Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Центр Ембріональних Тканин "Емселл"
Priority to UAU201904471U priority Critical patent/UA136046U/uk
Publication of UA136046U publication Critical patent/UA136046U/uk

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Спосіб лікування апластичної анемії включає приготування та внутрішньовенне введення препарату з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин, при цьому перед введенням препарату додатково виконують премедикацію. Препарат виготовляють та вводять у вигляді розмороженої після кріоконсервації суспензії з терапевтично ефективною кількістю стовбурових клітин, виділених з матеріалу фетусу людини 7-12 тижня гестації, яка містить стовбурові клітини з фетальної печінки. При цьому зазначену суспензію вводять в об'ємі, не меншому за 1,0 мл з кількістю ядровмісних клітин не менше за 1,0x106 в 1 мл за одне введення. При цьому суспензію вводять одночасно з проведенням комплексної стандартної терапії.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме: до гематології, педіатрії та клітинної терапії, та може бути використана при лікуванні апластичної анемії у дітей та дорослих шляхом введення препарату з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин у вигляді суспензії, що містять стовбурові клітини, зокрема стовбурові клітини з фетальної печінки на фоні комплексної стандартної терапії.
Під апластичною анемією розуміють захворювання кровотворної системи, що належить до категорії мієлодисплазій і виражається в різкому пригніченні або припиненні росту і дозрівання всіх трьох клітинних ліній (еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів) в кістковому мозку. В результаті - у хворого знижується протиінфекційний імунітет, виникає кровоточивість тощо.
Апластична анемія може бути спричинена впливом певних хімічних речовин, зокрема ліків, також впливом радіації, вірусної інфекції, імунного захворювання. Приблизно у половині випадків остаточна причина апластичної анемії невідома і вищезазначені причини виключаються. Є випадки спадкових форм апластичної анемії.
Аластична анемія іноді пов'язана з впливом токсинів, таких як бензол, або її патогенез пов'язаний з використанням певних лікарських засобів, зокрема хлорамфеніколу, карбамазепіну, фельбамату, фенітоїну, хініну та фенілбутазону. Багато препаратів пов'язані патогенезом цього захворювання, але імовірність саме такої дії низька і малоймовірна. Так, наприклад, застосування хлорамфеніколу може викликати апластичну анемію в 1 з 40 000 пацієнтів, а дія карбамазепіну ще рідше.
Вплив іонізуючого випромінювання та радіоактивних матеріалів також пов'язаний з розвитком апластичної анемії. Марія Кюрі, відома своєю новаторською роботою в області радіоактивності, померла від апластичної анемії після тривалого періоду роботи з радіоактивними речовинами. Дія іонізуючого випромінювання на червоний кістковий мозок у ті часи ще не була вивчена.
Апластична анемія зустрічається у 2 95 пацієнтів з гострим вірусним гепатитом.
Однією з відомих причин апластичної анемії є аутоїмунний розлад, при якому лейкоцити атакують червоний кістковий мозок.
Апластична анемія також може бути результатом парвовірусної інфекції. У людей антиген Р (також відомий як глобусид), один з багатьох клітинних рецепторів, що сприяє формуванню
Зо крові людини, є клітинним рецептором парвовірусу В19, який викликає еритему у дітей. Оскільки він вражає еритроцити та еритробласти в результаті спорідненості з антигеном Р, парвовірус викликає повне припинення виробництва червоних кров'яних тілець. У більшості випадків це залишається непоміченим, оскільки еритроцити живуть в середньому 120 днів, а падіння виробництва несуттєво впливає на загальну кількість циркулюючих еритроцитів. Однак, у людей із патологією, при якій клітини гинуть раніше (наприклад, при серповидноклітинній анемії), парвовірусна інфекція може призвести до важкої апластичної анемії.
Найчастіше парвовірус В19 пов'язаний з апластичною кризою, яка вражає лише червоні кров'яні клітини. Справжня апластична анемія вражає всі клітинні лінії червоного кісткового мозку.
У деяких тварин апластична анемія може мати інші причини. Наприклад, у тхорів (Мивівїа ршиогіи5 їшго) апластична анемія викликається токсичністю естрогену. У незрілих самок, якщо вони не спарюються, високий рівень естрогену в крові може викликати апластичну анемію.
Апластичну анемію слід відрізняти від аплазії еритроцитів та від гіпопластичної анемії. При апластичній анемії простежується панцитопенія. При аплазії еритроцитів зменшується тільки продукування червоних кров'яних тілець. Гіпопластичну анемію деякі дослідники вважають легкою формою або початковою стадією апластичної анемії. Діагноз апластичної анемії можна поставити лише після дослідження червоного кісткового мозку. Перед цим дослідженням необхідно провести також повний аналіз крові, визначити біохімічні показники сироватки крові, провести тести на функцію щитовидної залози, визначити рівні вітаміну В12 та фолієвої кислоти.
Наступним етапом діагностики є біопсія червоного кісткового мозку. Необхідно виключити всі можливі причини панцитопенії (наприклад, неопластичну інфільтрацію чи мієлофіброз), виключити вплив цитотоксичної хіміотерапії, що може викликати пригнічення функціонування червоного кісткового мозку.
Рекомендується провести рентгенівське обстеження, комп'ютерну томографію, ультразвукове дослідження, дослідити лімфатичні вузли (щодо ознак лімфоми), нирки, виключити анемію Фанконі. Також провести аналіз на вірусні захворювання, імунологічні дослідження.
Лікування апластичної анемії у випадку аутоїмунної причини патогенезу передбачає бо застосування імуносупресорів у вигляді медичних препаратів. У більш серйозних випадках ідіопластичної апластичної анемії здійснюється трансплантація червоного кісткового мозку від відповідного донора з подальшим лікуванням. Пересаджений кістковий мозок замінює несправні клітини кісткового мозку новими. Мультипотентні стовбурові клітини в кістковому мозку відновлюють всі три лінії клітин крові, даючи хворому нову імунну систему, еритроцити та тромбоцити. Однак, крім ризику відторгнення трансплантата, існує також ризик того, що новостворені лейкоцити можуть нападати на решту частини тіла ("захворювання трансплантат проти хазяїна").
Медична терапія апластичної анемії часто включає курс антитимоцитарного глобуліну (АТГ) і кілька місяців лікування циклоспорином для модуляції імунної системи. Хіміотерапія з такими агентами, як циклофосфамід, також може бути ефективною, але має більшу токсичність, ніж
АТГ. Лікування антитілами, такими як АТГ, націлені на Т-клітини, які, як вважають, атакують кістковий мозок. Кортикостероїди, як правило, неефективні, хоча вони використовуються для пом'якшення сироваткової недостатності, спричиненої АТГ. Зазвичай успіх лікування оцінюється біопсією кісткового мозку через 6 місяців після початкового лікування АТГ.
У минулому, перш ніж вищезгадані методи лікування стали доступними, пацієнти з низькими показниками лейкоцитів часто обмежувались стерильною кімнатою або скафандром (щоб зменшити ризик інфекції).
Відомий спосіб лікування апластичної анемії, що включає зниження вмісту активованих лімфоцитів крові за рахунок обробки крові хворого ультрафіолетовим опроміненням в діапазоні довжин хвиль 200-320 нм у дозі 45-95 Дж/см? (заявка на винахід ВО Мо 94036336, дата публікації - 10.07.1996р.).
Недоліком зазначеного способу є недостатня ефективність лікування апластичної анемії, що не призводить до нормалізації процесу кровотворення у хворого.
Відомий спосіб оновлення тканин і клітин хворих, які страждають, зокрема апластичною анемією, що включає перепрограмування комітованих аутологічних клітин (зокрема, білих клітин крові, червоних клітин крові, клітин епітелію, нейронів, хондроцитів), отриманих від хворого для отримання перепрограмованих клітин, при якому аутологічні клітини отримані методом, що включає аферизацію 2-3 рази повного об'єму крові хворого, поки не отримали клітини мішені, та введення перепрограмованих клітин хворому шляхом внутрішньовенної інфузії в шийну вену
Зо або вену руки, або вену стегна (патент на винахід ВО Мо 2635317, дата публікації - 27.11.2013р.). При цьому як перепрограмовані клітини вибирають, зокрема, гематопоетичні стовбурові клітини.
Зазначений спосіб лікування може бути використаний при лікуванні широкого спектра захворювань за рахунок відновлення клітин та тканин хворого.
Відомий спосіб лікування, зокрема апластичної анемії, що включає алогенну трансплантацію композиції, що містить гематопоетичні стовбурові клітини, отримані з пуповинної крові (патент
України на винахід Мо 103206, дата публікації - 25.09.2013р.).
Недоліком зазначеного способу є недостатня ефективність лікування апластичної анемії, обумовлена використанням гематопоетичних стовбурових клітин, отриманих із пуповинної крові.
Недоліком відомого способу лікування є те, що процес перепрограмування аутологічних клітин є складним та травмуючим для хворого, зокрема необхідно виконувати забір крові. Крім того, недоліком відомого способу лікування є складність приготування препарату, що містить стовбурові клітини, а саме необхідність їх культивування. При цьому спосіб не забезпечує достатню ефективність лікування саме апластичної анемії.
Найбільш близьким аналогом корисної моделі є спосіб лікування апластиної анемії, що включає парентеральне введення нативних чи кріоконсервованих гемопоетичних клітин ембріональної печінки людини, причому хворому попередньо підсаджують в підшкірну жирову клітковину кровотворну печінку чи/"або селезінку щонайменше одного ембріона людини 5-14 тижня гестації (патент України на винахід Мо 41303, дата публікації - 17.09.2001р.). При цьому перед введенням препарату хворому додатково виконують премедикацію.
Недоліком відомого способу лікування є його складність та травматичність для хворого, обумовлена необхідністю проведення додаткової імплантації ембріональної печінки та селезінки. Крім того, недоліком відомого способу лікування є ймовірність виникнення ускладнень при приживанні імплантата та ймовірність довгого загоєння рани. При цьому спосіб не забезпечує достатню ефективність лікування саме апластичної анемії.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалення способу лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин, в якому за рахунок запропонованої послідовності проведення лікування з бо використанням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин емпірично підібраного складу, забезпечується підвищення ефективності лікування хворих з апластичною анемією на фоні комплексної стандартної терапії, зокрема, покращення функціонального стану хворого, лабораторних показників крові, при покращенні роботи кісткового мозку та забезпеченні нормального функціонування кровотворної системи без необхідності підбору донора за антигенами гістосумісності. В результаті - покращуються загальний стан хворого, лабораторні показники крові. Крім того, забезпечується запобігання виникненню алергійних реакцій хворих з апластичною анемією з ураженням кровотворної системи при проведенні лікування.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі лікування апластичної анемії, що включає приготування та внутрішньовенне введення препарату з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин, при цьому перед введенням препарату додатково виконують премедикацію, згідно з корисною моделлю, препарат виготовляють та вводять у вигляді розмороженої після кріоконсервації суспензії з терапевтично ефективною кількістю стовбурових клітин, виділених з матеріалу фетусу людини 7-12 тижня гестації, яка містить стовбурові клітини з фетальної печінки людини, причому зазначену суспензію вводять в об'ємі, не меншому за 1,0 мл з кількістю ядровмісних клітин не менше за 1,0х106 в 1 мл за одне введення одночасно з проведенням комплексної стандартної терапії.
Суспензію розморожених після кріоконсервації стовбурових клітин з фетальної печінки, як правило, вводять разом із фізіологічним розчином натрію хлориду зі швидкістю 20-40 крапель за хвилину.
При цьому премедикацію виконують шляхом внутрішньовенного введення 5 мг димедролу і 15 мг преднізолону.
Як комплексну стандартну терапію застосовують 1. Медикаментозну терапію
А. Антибіотикотерапія та протигрибкова терапія.
В. Трансфузійна терапія препаратами еритроцитарної маси та тромбоконцентрату.
С 4 рази в день полоскання роту дезінфікуючими розчинами.
О. Профілактика уражень, що викликаються вірусом простого герпесу (ацикловір).
Е. Кондиціювання (циклофосфамід, антитимоцитарний фактор).
Зо 2. Систему організаційних мір:
А. Постановка центрального венозного катетера.
В. Заборона на взяття аналізів крові з пальця та внутрішньом'язові ін'єкції.
С Гігієна шкіри: щоденне миття під душем.
Перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки додатково виконують клінічний огляд та лабораторну діагностику хворого.
Перед проведенням лікування та щоденно протягом першого тижня, а надалі двічі на тиждень після введення розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки здійснюють контроль активності патологічного процесу за лабораторними показниками та інструментальними даними.
Авторами встановлено, що за рахунок введення суспензії емпірично підібраного складу, що містять стовбурові клітини ембріофетального походження, а саме внутрішньовенного введення суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки людини 7-12 тижня гестації в об'ємі не меншому за 1,0 мл з кількістю ядровмісних клітин не менше за 1х105 в 1 мл за одне введення, забезпечується стимуляція роботи власного кісткового мозку за рахунок різноманітних цитотрофічних факторів, що виділяють стовбурові клітини, та забезпечується міграція і потрапляння оптимальної кількості стовбурових клітин в ділянки пошкоджених тканин кісткового мозку, де стовбурові клітини активно розмножуються, в результаті чого відбувається регенерація ростків кровотворення та заміщення стовбуровими клітинами уражених тканин кісткового мозку. Це сприяє покращенню роботи пошкодженого кісткового мозку і, як наслідок, відновленню втрачених організмом хворої дитини або дорослого функцій. Крім того, відбувається утворення та проростання сітки нових кровоносних судин до уражених ішемією органів, що створюють додатковий кровотік та покращують кровопостачання тканин, відбувається трансформація введених стовбурових клітин в еритроцити, які містять у своєму складі фетальний гемоглобін. При цьому покращуються якість життя, загальне самопочуття, відбувається профілактика можливих ускладнень. Крім того, проведення премедикації перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки дозволяє запобігти виникненню алергійних реакцій хворих під час проведення лікування при хорошій переносимості лікування.
Використання саме фетальної печінки фетусу людини для отримання стовбурових клітин бо для приготування лікувальних препаратів у вигляді суспензій обумовлено їх пластичністю,
зокрема здатністю таких клітин зазнавати змін та диференціації у відповідь на навколишній вплив або відповідно до їх внутрішньої програми. Відомо, що клітини ембріофетального походження здатні до росту, розмноження, диференціації, міграції та встановлення зв'язків з іншими клітинами. Порівняно з клітинами зрілих тканин, вони мають кращу здатність до проліферації. Їх введення є ефективнішим також з огляду на утворення великої кількості ростових факторів. Клітини з фетальної печінки можуть виробляти значну кількість факторів росту, цитокінів, інтерлейкінів, що сприяють виживанню та росту, проліферації, диференціації та можуть стимулювати регенерацію за рахунок оточуючих клітин хазяїна.
Крім цього, клітини з фетальної печінки мають здатність виживати при нижчому рівні кисню, ніж їх повністю диференційовані аналоги, що робить їх більш стійкими до ішемічного ушкодження як під час маніпуляцій іп міо, так і після їх введення. Проліферуючі або незрілі клітини з фетальної печінки переважно не мають довгих відростків або сильної міжклітинної адгезії і тому зазнають менших пошкоджень під час приготування суспензії стовбурових клітин.
Ці властивості дозволяють вводити стовбурові клітини з фетальної печінки шляхом внутрішньовенної ін'єкції у вигляді суспензії |З, 4). Зазначені характеристики можуть пояснити і підвищене виживання клітин і тканин фетальної печінки, у порівнянні з дорослими, після кріоконсервації.
Високий вміст стовбурових клітин фетальної печінки забезпечує їх ріст, міграцію та утворення міжклітинних контактів. Ці клітини здатні підлягати змінам і диференціюванню у відповідь на стимули оточуючого середовища. Утворення нових кровоносних судин починається вже в перші 24 години після трансплантації. Стовбурові клітини фетальної печінки продукують і містять велику кількість різних біологічно активних речовин, росткових факторів, стадіоспецифічних білків та пептидів, таких як фетопротеїн і різні адаптогени. Таким чином, фетальна печінка є джерелом біохімічних складових для кісткового мозку реципієнта, продукує трофічні фактори для стимуляції порушених функцій та має здатність відновлювати уражені нейрони |4).
Трансплантація стовбурових клітин фетальної печінки має перевагу перед трансплантацією клітин і тканин від дорослого донора, тому що не викликає відторгнення трансплантованої тканини. Це забезпечується тим, що в клітинах фетальної печінки людини антигени 1 і2 класу
Зо головного комплексу гістосумісності не експресовані.
Спосіб лікування апластичної анемії у дорослих та дітей з ураженням кровотворної системи препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин здійснюють таким чином.
Виготовляють препарат у вигляді суспензії кріоконсервованих стовбурових клітин, яка містить стовбурові клітини з фетальної печінки. Для цього в умовах операційної, з дотриманням правил асептики та антисептики, одержують ембріофетальний матеріал, а саме: тканину печінки фетусу людини від 7 до 12 тижнів гестації, які загинули внаслідок медичного аборту у випадках, коли вагітність переривали за соціальними показниками при відсутності патології розвитку чи інфікованості фетусу та наявності інформованої згоди жінки. Вилучені тканини ембріофетального походження поміщають в стерильне транспортне середовище розчину
Хенкса з антибіотиком. В стерильних умовах тканини сепарують та гомогенізують в розчині
Хенкса. Отримані суспензії піддають фільтрації та кріоконсервують. Як кріопротектор використовують диметилсульфоксид. Далі готові суспензії розливають в кріопробірки в об'ємі 0,1-1,0 мл. Кріоконсервування суспензій клітин проводять у камері програмного заморожувача за розробленою програмою. Таке кріоконсервування забезпечує практично необмежене довгострокове зберігання вказаної суспензії, дозволяє протягом необхідного часу дослідити препарати у вигляді суспензії на бактеріологічну та вірусологічну безпеку, визначити якісні та кількісні показники суспензії, сформувати банк суспензій стовбурових клітин з фетальної печінки, відповідно до визначених вимог до препаратів. Суспензії, що містять стовбурові клітини з фетальної печінки людини, зберігають в кріобанку в рідкому азоті при температурі -196 "С.
При формуванні банку суспензій з тканин ембріофетального походження для лікування хворих пацієнтів з апластичною анемією, суспензія стовбурових клітин з фетальної печінки повинна мати такі параметри: вміст ядровмісних клітин (підраховують загальну кількість ядровмісних клітин в одиниці об'єму за допомогою клітинного аналізатора чи візуально під мікроскопом в лічильній камері) повинен становити не менше ніж 1,0х105 в 1 мл суспензії для ядровмісних клітин; вміст живих клітин після кріоконсервування - не менше ніж 89 95.
Пробірки, що містять суспензію кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки, безпосередньо перед введенням виймають з рідкого азоту, занурюють у водяну баню при температурі 437 "С та витримують до появи рідкої фази. Подальші маніпуляції проводять при бо кімнатній температурі з суворим дотриманням правил асептики.
При цьому перед введенням суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки здійснюють додатковий контроль її якості, зокрема проводять мікроскопію та здійснюють підрахунок кількості життєздатних клітин за допомогою автоматичного клітинного аналізатора чи візуально під мікроскопом в лічильній камері. Вміст живих клітин після кріоконсервування - не менше ніж 89 б.
Перед початком проведення лікування пацієнтів з апластичною анемією шляхом введення розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки, виконують клінічний огляд та лабораторну діагностику стану хворого.
У дітей спочатку проводять обстеження психомоторного розвитку дитини з апластичною анемією. Подальше обстеження дорослих і дітей включає 1. Лабораторне обстеження - загальний аналіз крові. 2. Оцінка функціонального стану дитини. 3. Огляд фахівців: педіатр, терапевт, гематолог та інші. 4. Генетичні та метаболічні дослідження (за показами).
Далі, перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки, для запобігання виникненню алергійних реакцій під час лікування, виконують премедикацію шляхом внутрішньовенного введення 5 мг димедролу і 15 мг преднізолону через систему для переливання крові. Після чого, разом із фізіологічним розчином натрію хлориду вводять розморожену суспензію стовбурових клітин з фетальної печінки шляхом внутрішньовенного введення зі швидкістю 20-40 крапель за хвилину. При цьому об'єм лікувальної дози суспензії для одного введення підбирають індивідуально, але не менше за 1,0 мл, з кількістю ядровмісних клітин не меншою за 1х105 в 1 мл. Така кількість клітин забезпечує необхідну якість суспензії та достатня для отримання високої ефективності лікування пацієнтів з апластичною анемією.
Одночасно з введенням розморожених суспензій стовбурових клітин з фетальної людини проводять комплексну стандарту терапію.
Після введення розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки хворий знаходиться під спостереженням. При цьому після проведення лікування щоденно протягом першого тижня, а далі двічі на тиждень після введення
Зо розмороженої суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки, здійснюють контроль активності патологічного процесу за лабораторними показниками та інструментальними даними.
Додатково через 1 місяць та З місяці після введення суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки проводять фінальний контроль. При цьому точки спостереження вибирають, згідно з протоколом клінічного застосування препарату з матеріалу ембріофетального походження та виділених із нього клітин, розробленим на основі клінічного досвіду.
Ефективність лікування пацієнтів з апластичною анемією оцінюють за покращенням кровотворної функції.
Так, з 2004 по 2017 роки у клініці клітинної терапії були проліковані 27 хворих дітей та 15 дорослих з апластичною анемією. У всіх хворих спостерігався синдром раннього післяінфузійного покращення: відбувалося поліпшення сну, покращився апетит, покращилось забарвлення шкіри та видимих слизових оболонок, покращилась витривалість. Після проведеного введення суспензії кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки у жодному випадку не спостерігались ускладнення чи побічні явища, у тому числі реакція "трансплантат проти хазяїна" (РТПГ).
Корисна модель, що заявляється, пояснюється наступними прикладами, що підтверджують можливість застосування способу для лікування дітей з апластичною анемією.
Приклад 1. Хворий А., 5 років. Госпіталізований у клініку клітинної терапії з діагнозом:
Набута чиста червоноклітинна аплазія.
З анамнезу: Вагітність у матері протікала з токсикозом ІЇ половини. Пологи термінові, безводний період тривалий. Дитина народилася доношеною. Вага при народженні - 3500г. В 5 років перехворів на грип з важким перебігом, після чого було виявлено апластичну анемію.
При клінічному обстеженні на момент надходження: дитина скаржиться на постійну втому, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у грудній клітині колючого характеру, задуха при фізичній активності. При огляді: почастішання серцебиття до 150 уд./хв., блідість шкірних покривів, синці в області нижніх кінцівок. Мати дитини вказує, що носові кровотечі відбуваються з частотою тричі на тиждень.
Загальний аналіз крові:
Мвс 3,0х105/л вве 1,15х1012/л нь 37 г/л ні 11,5 95
МУ 95 фл
Мен 32,2 пг
Мене 322 г/л ру 25,9 Чо
РІ Т 36,0х105/л
Перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки хворому була проведена премедикація шляхом внутрішньовенного введення мг димедролу і 15 мг преднізолону. Введено суспензію кріоконсервованих стовбурових клітин 5 з фетальної печінки в об'ємі 1,0 мл шляхом внутрішньовенного крапельного введення.
Характеристика введеної суспензії кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки: вік фетуса - 7 тижнів гестації; кількість ядровмісних клітин - 1,71х105 в 1 мл.
У перші кілька діб після введення вказаних суспензій спостерігався синдром раннього післяїнфузійного покращення, який проявлявся покращенням сну та апетиту, збільшенням витривалості. Через 1 місяць після вказаного лікування у пацієнта відмічено підвищення рівня гемоглобіну та еритроцитів. Дані покращення зберігались і через 9 місяців після лікування.
Загальний аналіз крові: ввс 3,05х1012/л нь 110 г/л
Також одначасно проводилась стандартна комплексна терапія. Курс імуносупресивної терапії комбінацією антитимоцитарного імуноглобуліну (АТГ) та циклоспорину А: АТГ вводився тривалими інфузіями 5 днів, циклоспорин А призначався всередину в дозі 5 мг/кг за добу з ціллю підтримки його концентрації у сиворотці крові на рівні 100-150 мкг/л до отримання стабільного клінічного ефекту не менше 6 місяців з наступним повільним зниженням дози в залежності від ступеня відновлення показників гемопоезу. Для профілактики важких побічних реакцій на АТГ (анафілаксія, сивороткова хвороба), призначались кортикостероїдні препарати (преднізолон) в дозі 1Тмг/кг на добу протягом 14 днів з поступовою відміною.
Приклад 2. Хворий, 50 років. Діагноз: апластична анемія, важка форма. Скарги на задуху при фізичному навантаженні, виражену загальну слабкість, субфібрильну температуру тіла.
Вага - 74 кг. Зріст - 174 см. Температура тіла підвищена помірно - 37,5. Стан задовільний, свідомість ясна. Шкіра суха, чиста, забарвлення шкірних покривів бліде, еластичність збережена. Видимі слизові блідо-рожеві, вологі. Пульс 74 уд./хв. Задовільного наповнення та напруження. АТ-125/80 мм рт. ст. Над судинами патологічних шумів не виявлено.
Лабораторні дані:
Загальний аналіз крові:
Мувс- 2,вх105/л вво 1,62х1012/п нь 50 г/л ні 11,5 95
МУ 95 фл
Мен 32,2 пг
Моне 322 г/л ру 25,9 Чо
РІ Т 20,0х105/л
Перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з
Зо фетальної печінки хворому була проведена премедикація шляхом внутрішньовенного введення 5 мг димедролу і 15 мг преднізолону. Введено суспензію кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки в об'ємі 1,0 мл шляхом внутрішньовенного крапельного введення.
Характеристика введеної суспензії кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки: вік фетуса - 8 тижнів гестації; кількість ядровмісних клітин - 1,85х105 в 1 мл.
У перші кілька діб після введення вказаних суспензій спостерігався синдром раннього післяїнфузійного покращення, який проявлявся покращенням сну та апетиту, збільшенням витривалості. Через 1 місяць після вказаного лікування у пацієнта відмічено підвищення рівня гемоглобіну та еритроцитів. Дані покращення зберігались і через 9 місяців після лікування.
Загальний аналіз крові:
вве 4,10х1012/л нь 120 г/л
Також одночасно проводилась стандартна комплексна терапія. Курс імуносупресивної терапії комбінацією антитимоцитарного імуноглобуліну (АТГ) та циклоспорину А: АТГ вводився тривалими інфузіями 5 днів, циклоспорин А призначався всередину в дозі 300 мг зранку і 300 мг ввечері до отримання стабільного клінічного ефекту не менше 6 місяців з наступним повільним зниженням дози в залежності від ступеня відновлення показників гемопоезу. Для профілактики важких побічних реакцій на АТГ (анафілаксія, сивороткова хвороба) призначались кортикостероїдні препарати (преднізолон) у дозі мг/кг на добу протягом 14 днів з поступовою відміною.
Приклад 3. Хворий Б., 3,5 років. Госпіталізований у клініку клітинної терапії з діагнозом:
Апластична анемія неуточнена.
З анамнезу відомо, що вагітність у матері протікала з токсикозом І половини. Пологи термінові. Дитина народилася доношеною. Вага при народженні - 3200г. У віці 3-х років була виявлена апластична анемія.
При огляді: дитина скаржиться на слабкість, головний біль, запаморочення, задуху при фізичній активності. При огляді: блідість шкірних покривів, синці в області нижніх кінцівок. Мати дитини вказує, що носові кровотечі відбуваються з частотою двічі на тиждень.
Загальний аналіз крові:
Мвс 2,0х105/л вво 1,0х1012/л нь 33 г/л ні 11,5 95
МУ 95 фл
Мен 32,2 пг
Мене 322 г/л ру 25,9 Чо
РІ Т 36,0х109/л
Перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки хворому була проведена премедикація шляхом внутрішньовенного введення 5 мг димедролу і 15 мг преднізолону. Введено суспензію кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки в об'ємі 1,1 мл шляхом внутрішньовенного крапельного введення.
Характеристика введеної суспензії кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки: вік фетуса -12 тижнів гестації; кількість ядровмісних клітин - 2,05х105 в 1 мл.
У перші кілька діб після введення вказаних суспензій спостерігався синдром раннього післяїнфузійного покращення, який проявлявся покращенням сну та апетиту, зменшенням втоми.
Через 1 місяць після вказаного лікування у пацієнта відмічено підвищення рівня гемоглобіну та еритроцитів. Дані покращення зберігались і через 9 місяців після лікування.
Зо Отже, запропонований спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених із нього клітин дозволяє підвищити ефективність лікування хворих дітей та дорослих з апластичною анемією, зокрема покращити загальний стан хворого та збільшити рівень гемоглобіну та еритроцитів. У результаті - продовжується тривалість та якість життя, полегшуються симптоми у хворих дітей та дорослих.
Джерела інформації: 1.Інтернет-сторінка: пЕрв/Лимли. пт госпевівг.еди/епсусіоредіа/сопіепі.азрх?Сопіеп ГуреІ0-908:Сопіепір-РОгЗ312 2. Інтернет-сторінка: перв:/Луимлу. порі. піт.пій.дом/ртс/апісіевб/РМО5746642/ 3. Рейашції ае І аїоигк В, Реїегз С, Сірзоп В, вї аі. Весоттепааїйоп5 оп Нетаїйороіеїйс вієт сеї)
Тапзріапіайоп ог іппепеа ропе татом Тайшиге зупаготев. Вопе Маїтом/ Ттапз5ріапі 2015; 50:1168. 4. Одама 5. Сіопа! петаїороїєезів іп асацігейд аріавіїс апетіа. Віоса 2016; 128:337. 5. Напипо НО, Оівоп Т5, Веззієї М. Асдцігейд аріавіїс апетіа іп спідгеп. Редіаїг Сій Мои Ат 2013; 60:1311.

Claims (6)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб лікування апластичної анемії, що включає приготування та внутрішньовенне введення препарату з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин, при цьому перед введенням препарату додатково виконують премедикацію, який відрізняється тим, що препарат виготовляють та вводять у вигляді розмороженої після кріоконсервації суспензії з терапевтично ефективною кількістю стовбурових клітин, виділених з матеріалу фетусу людини 7-12 тижні гестації, яка містить стовбурові клітини з фетальної печінки, причому зазначену суспензію вводять в об'ємі, не меншому за 1,0 мл з кількістю ядровмісних клітин не менше за 1,0х105 в 1 мл за одне введення, причому суспензію вводять одночасно з проведенням комплексної стандартної терапії.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що суспензію кріоконсервованих стовбурових клітин з фетальної печінки вводять разом із фізіологічним розчином натрію хлориду зі швидкістю 20-40 крапель за хвилину.
З. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що премедикацію виконують шляхом внутрішньовенного введення 5 мг димедролу і 15 мг преднізолону.
4. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що як комплексну стандартну терапію призначають медикаментозну терапію, що включає антибіотикотерапію та/або протигрибкову терапію, та/або трансфузійну терапію, та/або полоскання роту, та/або профілактику уражень вірусом простого герпесу, та/або кондиціювання, та/або систему організаційних мір для зменшення потрапляння інфекцій в організм і кровотечі.
5. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що додатково перед введенням розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки виконують клінічний огляд та лабораторну діагностику стану хворого.
6. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що додатково перед проведенням лікування та щоденно протягом першого тижня, а далі двічі на тиждень після введення розмороженої після кріоконсервації суспензії стовбурових клітин з фетальної печінки здійснюють контроль активності стану хворого за лабораторними показниками та інструментальними даними. Зо
UAU201904471U 2019-04-25 2019-04-25 Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин UA136046U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904471U UA136046U (uk) 2019-04-25 2019-04-25 Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904471U UA136046U (uk) 2019-04-25 2019-04-25 Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA136046U true UA136046U (uk) 2019-07-25

Family

ID=71119434

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201904471U UA136046U (uk) 2019-04-25 2019-04-25 Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA136046U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bortin et al. Allogeneic bone marrow transplantation for 144 patients with severe aplastic anemia
OSGOOD et al. Culture of human marrow: details of a simple method
Gilhar et al. Hair growth in scalp grafts from patients with alopecia areata and alopecia universalis grafted onto nude mice
Honda et al. Serial cytogenetic and hematologic studies on amongol with trisomy-21 and acute congenital leukemia
JP2008534529A (ja) 自家造血幹細胞の調製物、その製造方法、低温保存方法、および中枢神経系の外傷性疾患の治療のための使用
Twomey et al. The monocytopenia of aplastic anemia
BR112016009753B1 (pt) Métodos in vitro de cultura de amostras de células estromais mesenquimais e para a preparação de células estromais mesenquimais
Mirand et al. Erythropoietin alterations in patients with uremia, renal allografts, or without kidneys
US20230174939A1 (en) Novel anucleated cells as a source for treatment of platelet rich plasma dependent disorders
UA136046U (uk) Спосіб лікування апластичної анемії у дітей та дорослих препаратом з матеріалу ембріофетального походження та виділених з нього клітин
Maclaurin Thymus origin of lymphocytes reacting and stimulating reaction in mixed lymphocyte cultures-studies in the rat
Sengar et al. In vitro reactivity of lymphocytes obtained from uraemic patients maintained by heamodialysis.
CN105792834A (zh) 利用来自人胎盘的细胞和造血细胞的治疗
RU2583552C1 (ru) Способ получения средства для лечения нерубцовых алопеций
MELENEY et al. ACTION OF ACRIFLAVINE ON THE BLOOD AND CERTAIN TISSUES OF RABBITS: WITH PARTICULAR REFERENCE TO HEMOLYTIC STREPTOCOCCUS SEPTICEMIA
RU2692061C1 (ru) Способ лечения хронического мастита у коров с помощью медицинских пиявок
US20020100065A1 (en) Production of typed human cells, tissues and organs
Roodman et al. Effects of shortened erythropoietin exposure on sheep marrow cultures
EP0889053B1 (de) BK-RiV-Präparate zur Behandlung von proliferativen Zellerkrangungen
BR102013033827B1 (pt) Concentrado multipotente e imunocompatível de células-tronco e biofármaco e forma de dosagem que o compreendem
JP6706836B2 (ja) 単核球培養用無血清培地
Miller Sickle cell trait as a tag for bone marrow transplantation
UA123984U (uk) Спосіб комплексного лікування еректильної дисфункції
Osgood et al. Monocytic leucemia: With report of two cases
CN116421718A (zh) 人源抗proBDNF单克隆抗体的应用