UA127655U - Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань - Google Patents

Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань Download PDF

Info

Publication number
UA127655U
UA127655U UAU201803767U UAU201803767U UA127655U UA 127655 U UA127655 U UA 127655U UA U201803767 U UAU201803767 U UA U201803767U UA U201803767 U UAU201803767 U UA U201803767U UA 127655 U UA127655 U UA 127655U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
gel
fact
means according
prevention
essential oils
Prior art date
Application number
UAU201803767U
Other languages
English (en)
Inventor
Володимир Юрійович Анісімов
Володимир Олегович Гельмбольдт
Наталя Петрівна Половко
Original Assignee
Володимир Юрійович Анісімов
Володимир Олегович Гельмбольдт
Наталя Петрівна Половко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Володимир Юрійович Анісімов, Володимир Олегович Гельмбольдт, Наталя Петрівна Половко filed Critical Володимир Юрійович Анісімов
Priority to UAU201803767U priority Critical patent/UA127655U/uk
Publication of UA127655U publication Critical patent/UA127655U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Лікарський засіб у формі гелю для профілактики стоматологічних захворювань містить діючу речовину і як допоміжні речовини гелеутворюючий компонент, неіоногенну поверхнево-активну речовину, зволожуючий компонент, консервант та очищену воду. При цьому як діючу речовину він містить октенідину гексафторосилікат і додатково містить ефірні олії, при наступному співвідношенні компонентів, мас. %: октенідину гексафторосилікат0,2-0,6гелеутворюючий компонент1,5-2,0неіоногенна поверхнево-активна речовина0,1-1,0ефірні олії0,1-1,0зволожуючий компонент5,0-10,0консервант0,3-0,6вода очищенарешта.

Description

Корисна модель належить до фармацевтичної промисловості та медицини, зокрема до стоматологічних засобів, і може використовуватися для профілактики карієсу та захворювань пародонту.
Місцева профілактика карієсу, що полягає в ремінералізації поверхні зуба, включає використання засобів, що містять кальцій та фосфор (розчини кальцію глюконату (2,5-10 95), кальцію та магнію сульфату, які використовують шляхом електрофорезу або аплікацій.
Також до даної групи препаратів належать "Белагель Са/Р" (РФ), випускається у формі гелю, до складу якого входять іони кальцію, калію, натрію, магнію, хлору, фосфору та "Ремодент" (Україна), який отримують з кісткової тканини тварин, із вмістом іонів: калію, кальцію, натрію, магнію, марганцю, заліза, міді, цинку (застосовується у вигляді аплікацій). Той
Моибхзе (С о Тус мусс (Японія), у формі крему, що містить казеїн фосфорний пептид та аморфний кальцію фосфат.
Переважна більшість засобів для профілактики карієсу містить фтор. Дані препарати випускаються у формі гелю, крему та лаку. Їх номенклатура представлена гелями "Белагель Е",
Фліорекс (Польща), Флуорідін Гель (Німеччина) та лаками - Белак (РФ), Фторлак (Україна), Ріог-
Огаї (Німеччина), Ріогоріеп (Україна) та ін.
Гелі від карієсу - це засоби, що цілком підходять для самостійної профілактики. Їх наносять на зуби після чищення звичайною зубною пастою.
Необхідність ефективної профілактики карієсу та перевалювання препаратів закордонного виробництва зумовлює потребу створення ефективних і доступних засобів для профілактики карієсу.
Існує препарат "Аромадент плюс" у вигляді гелю для лікування та профілактики запальних захворювань пародонта що містить спирт етиловий, ефірну олію чайного дерева, причому додатково вводять ефірну олію евкаліпту, діючу речовину синтетичного походження - хондроїтин сульфат натрієву сіль (хондроїтину сульфат), гідроксіетилцелюлозу, сорбітол, натрію бензоат, ніпагін та воду очищену (пат. ОА Мо 62758, АбІК 6/00, від 12.09.2011).
Відома лікувально-профілактична зубна паста, яка містить олійний розчин екстракту подорожника і олійний розчин екстракту хвої, а також мексидол та цитрат кальцію (КО 2310436
С2, МПК АбІК 8/97 (2006.01), 2006). Ця паста застосовується для профілактики та лікування
Зо карієсу, гінгівіту, пародонтиту, стоматиту і спрямована на запобігання утворенню зубного каменю або сприяє зниженню маси вже сформованого зубного каменю.
Відомий лікарський засіб для лікування гострого глибокого карієсу зубів містить у своєму складі - гідроксилапатит кальцію, додатково містить розчин тримекаїну, тальк та гель відисику (пат. ША Мо 19898, АбІ1К 6/00, від 15.01.2007, бюл. Мо 1).
Але розчин тримекаїну швидко дезактивується, що негативним чином впливає на клітини нервово-судинного пучка, які приймають участь в ущільненні дентину, наслідком чого є сповільнення ущільнення немінералізованого дентину.
Відомий засіб для профілактики стоматологічних захворювань, що містить прийнятні для орального використання активні й інертні компоненти. Активні компоненти: концентрат ліпідів з морських бурих водоростей, сіль з морських бурих водоростей, сухий екстракт коренів солодки, одну чи більше ефірних олій, протикарієсну мінеральну добавку (пат. ОА Мо 75461, Аб1ІК 36/03, від 10.12.2012).
Існує гель для ремінералізації тканин зубів, що містить як активні компоненти ксилітолу, кальцію гліцерофосфату, джерела іонів магнію та гуарової смоли, гліцерин, сорбітол, гідроксіегилцелюлозу, неіоногенну поверхнево-активну речовину, запашку, консервант, воду питну (пат. ША Мо 93470, АЄІТК 8/19, від 10.02.2011).
Але відомий засіб не забезпечує необхідний рівень мінералізації твердих тканин зубів та один із компонентів лікарської композиції, а саме ксилітолу, бо це харчова добавка замінник цукру, та він протипоказаний тим пацієнтам, хто страждає на діабет.
Відомий засіб для профілактики стоматологічних захворювань (пат. ПА Мо 112620, АбІК 33/16, від 26.09.2016, бюл. Мо 18/2016), що містить "онієвий" гексафторсилікат - цетилпіридинію гексафторосилікат, а також інші прийнятні для орального використання активні й інертні компоненти. Як активні компоненти містить ефірну олію м'яти.
Але відомий засіб не забезпечує необхідний рівень мінералізації твердих тканин зубів та не має профілактичної ефективності проти захворювань пародонту.
В основу корисної моделі поставлено задачу удосконалення лікарського засобу у формі гелю для профілактики стоматологічних захворювань, що полягає в практичній реалізації високоефективної речовини на основі синтезованих "онієвих" гексафторсилікатів, який проявляє карієспрофілактичну, ремінералізуючу та пародонтопротекторну дію, істотно перевищує бо аналогічну дію цетилпіридинію гексафторапатиту.
Поставлена задача вирішується тим, що лікарський засіб у формі гелю для профілактики стоматологічних захворювань, що містить діючу речовину і як допоміжні речовини неіоногенну поверхнево-активну речовину як солюбілізатор, гелеутворюючий компонент, зволожуючий компонент, консервант та очищену воду, згідно з корисною моделлю, як діючу речовину він містить октенідин гексафторосилікат і додатково містить ефірні олії, при наступному співвідношенні компонентів, мас. 9: октенідину 0,2-0,6 гексафторосилікат гелеутворюючий 1,5-2,0 компонент неіоногенна поверхнево- 0,1-1,0 активна речовина ефірні олії 0,1-1,0 зволожуючий компонент 5,0-10,0 консервант 0,3-0,6 вода очищена решта.
Згідно з корисною моделлю, ефірні олії рослин вибрані з групи: м'ята та евкаліпт.
Згідно з корисною моделлю, як неіоногенна поверхнево-активна речовина використана одна з речовин, вибраних з групи: полісорбат-80, ПЕГ-40 гідрогенізованої рицинової олії.
Згідно з корисною моделлю, як гелеутворюючий компонент використовуються одна або декілька речовин, вибраних з групи: гідроксиетилцелюлоза, камедь ксантану, карбоксиметилцелюлоза.
Згідно з корисною моделлю, як консервант використана одна з речовин, вибраних з групи: метилпарабен, бензойна кислота, натрію бензоат, калію сорбат.
Згідно з корисною моделлю, як зволожуючий компонент містить одну або декілька речовин, вибраних з групи: сорбітол, гліцерин, пропіленгліколь.
Технічний результат корисної моделі полягає в практичній реалізації ефективної ремінералізуючої суміші, в якій використовуються доступні компоненти, а саме завдяки використанню в складі гелю октенідину гексафторосилікату засіб може використовуватися пацієнтом самостійно, для профілактики карієсу та парадонту.
Приклад 1. Технологія приготування гелю. Відповідно до фізико-хімічних властивостей лікарських та допоміжних речовин технологічний процес виготовлення розробленого гелю включає наступні стадії та операції: розчинення октенідину гексафторосилікату, розчинення ефірної олії у солюбілізаторі; отримання гелевої основи; отримання гелю та його гомогенізація; пакування і маркування готової продукції.
На терезах відважують октенідин гексафторосилікат (ОКГФС), гідроксіетилцелюлозу, ПЕГ-40 гідрогенізовану рицинову олію, ефірну олію м'яти та евкаліпту, сорбіт, натрію бензоат.
Відважену сировину переносять в окремі збірники. У мірнику відмірюють воду очищену.
Відважену сировину (натрію бензоат, сорбіт) завантажують в реактор з паровою сорочкою,
Зо додають з мірника воду очищену. Суміш нагрівають, безперервно перемішуючи, до температури 890-100 С. Нагрівання і перемішування проводять до повного розчинення компонентів. Додають попередньо відважену гідроксіетилцелюлозу. Ретельно гомогенізують до утворення гелю протягом 20-40 хв. Охолоджують при перемішуванні.
Одночасно готують водний розчин октенідину гексафторосилікату. У реактор відмірюють частину води очищеної і додають відважений октенідин гексафторосилікат, нагрівають, до температури 90-100 "С перемішують при включеному вакуумі протягом 15-20 хв. до повного розчинення речовини.
Одночасно готують суміш ПЕГ-40 гідрогенізованої рицинової олії та ефірних олій м'яти та евкаліпту в герметично закритому реакторі. Попередньо відважені ПЕГ-40 гідрогенізовану рицинову олію та ефірні олії м'яти та евкаліпту завантажують в реакторі при непереривному перемішуванні підігрівають до температури 40 "С. Солюбілізовані ефірні олії завантажують в попередньо приготовлений гель, перемішують протягом 20-45 хв. до однорідності.
Приготовлений розчин завантажують в реактор з попередньо приготовленим гелем, перемішують до однорідності протягом 30 хв. з одночасним вакуумуванням для уникнення процесу аерації гелю. Гель фасують в туби і передають туби на упаковка в пачки і упаковку в групову тару.
Приклад 2. Для надання розробленому гелю антимікробної, охолоджуючої, дезодоруючої та ароматизуючої дії, до його складу вводили ефірні олії м'яти та евкаліпту. Вплив концентрації на антимікробні властивості визначали мікробіологічним методом зразків, склад яких наведено в таблиці 1.
Таблиця 1 0,25 9о ефірної олії евкаліпту 0,25 95 ефірної олії лаванди 0,25 905 ефірної олії евкаліпту ж 0,25 Фо ефірної олії лаванди
Протимікробну активність дослідних зразків гелів вивчали іп міго методом дифузії в агар (метод "колодязів"). Приготовлені зразки гелів зберігали в умовах холодильника (5:23 С).
Протимікробну активність визначали відразу після приготування зразків. Усі дослідження виконували у асептичних умовах, з використанням ламінарного боксу (кабінет біологічної безпеки АС2-4Е1 "Евсо", Індонезія).
Як тест-культури використовували чисті культури: грампозитивні мікроорганізми зіарпуіососси5 аигеи5 АТСС 25293, спорову культуру Васійи5 зибійй5 АТСС 6633, грамнегативну культуру ЕзсПпегіспіа сої АТСС 25922. Антифунгальну дію з'ясовували відносно дріжджоподібного гриба роду Сапаїда-Сапаїда аірбісапе АТСС 885-653. При проведені дослідів використовували однодобові суспензії бактеріальних мікроорганізмів у фізіологічному розчині, та дводобову культуру дріжджоподібного гриба. Мікробне завантаження складало 107 колонієутворюючих одиниць мікроорганізмів в 1 мл поживного середовища (КУО/мл).
До чашок Петрі, які встановлені на горизонтальній поверхні, вносили по 10 мл розтопленого "голодного" агару. Після застигання даного нижнього шару агару на його поверхні на рівній відстані один від одного та від краю чашки розміщали 4 стерильних сталевих тонкостінних циліндрів (внутрішній діаметр - 6,020,1 мм, висота - 10,0:20,1 мм). Навколо циліндрів заливали верхній шар, що складався з 14 мл розтопленого та охолодженого до 45-48 "С агару, змішаного з посівною дозою тест-мікроорганізму. При роботі з бактеріальними культурами для другого шару використовували м'ясо-пептонний агар (МПА), при роботі з дріжджоподібним грибом - агар
Сабуро). Після охолодження верхнього шару циліндри виймали стерильним пінцетом і в отримані лунки вносили досліджувані зразки до повного їх заповнення. Чашки Петрі витримували 30-40 хвилин при кімнатній температурі та поміщали в термостат - бактеріальні культури при температурі 32,5:42,5 "С на 18-24 години, культуру дріжджоподібного гриба при 22,552,5 "С на 48 годин.
Облік результатів проводили шляхом вимірювання зони пригнічення росту мікроорганізмів, включаючи діаметр лунок. Вимірювання проводили з точністю до 1 мм, при цьому орієнтувались
Зо на повну відсутність видимого росту.
Діаметр зони затримки росту мікроорганізмів характеризував антимікробну активність експериментальних зразків: відсутність зон затримки росту мікроорганізмів навколо лунки, а також зону затримки діаметром до 10 мм, оцінювали як нечутливість мікроорганізмів до внесеного в лунку зразка; зони затримки росту діаметром 11-15 мм оцінювали як слабку чутливість культури до концентрації діючої протимікробної речовини, що досліджувалась; зони затримки росту діаметром 16-25 мм - як показник помірної чутливості штам мікроорганізму до досліджуваного зразка; зони затримки росту, діаметр яких перевищував 25 мм, свідчить про високу чутливість мікроорганізмів до досліджуваного зразка.
В результаті проведених досліджень по вивченню протимікробних властивостей карієспрофілактичних гелів по відношенню до різних культур мікроорганізмів були отримані результати, які наведені у таблиці 2.
Таблиця 2
Результати антимікробної активності зразків (п-5)
Зразок 5. ашгеив5 В. зибійв Е. сої С. аірісап5 25293 6633 25922 885-653 6 | юЮюксс240:307 | 2165065 | 174505 | 246:05 8 | .юЮюрпло226:05 | 206:50,65 | 172504 | 224505
Дані таблиці 2, свідчать про те, що усі досліджувані зразки лікарської форми мають широкий спектр протимікробної дії по відношенню до використаних тест-штамів, а саме до бактерійних грампозитивних (Зіарпуіососси5 ацгеи5 АТСС 25293 і спорової культури Васійи5 5!ИиБрійв5 АТОС 6633), грамнегативної (Евспегіспіа соїї АТС 25922) культур. А також фунгіцидною дією по відношенню до дріжджоподібного гриба роду Кандида - Сапаїда аїЇрбісапе АТСС 885-653.
Досліджувані зразки м'якої лікарської форми проявляють помірну активність по відношенню до усіх використаних культур мікроорганізмів - діаметр зон затримки росту тест-культур складає 16-25 мм.
Встановлено, що додавання до складу лікарського засобу ефірних олій (м'ятної, евкаліптової і лавандової) посилює протимікробну активність гелю у порівнянні зі зразками Мо 1 і
Мо 2, але активності гелів з ефірними оліями відрізняються не значно. Більшу активність мають зразки Мо З та Мо 4 по відношенню до бактеріальних культур Васійи5 5,иБій5, Ев5сПегіспіа соїї та до культури дріжджоподібного гриба Сапаїйда аіІБбісап5. Встановлено, що комбінації ефірних олій у складі гелю: зразок Мо 6 (ефірна олія м'яти і евкаліпту), Ме 7 (ефірна олія м'яти і лаванди) та Мо 8 (ефірна олія м'яти, евкаліпту та лаванди) також суттєво не впливають на протимікробну активність лікарських засобів. Антимікробна активність практично однакова, але у зразка Мо 6, що має ефірні олії м'яти і евкаліпту, вона декілька вище у порівнянні зі зразками Мо 7 і Мо 8 (Єтарпуїососси5 ацйгеи5, Васійи5 5,ибБій5, Сапаїда аїбісап5). Додавання ефірних олій не тільки посилює протимікробну активність, але й розширює спектр механізмів дії на мікробну клітину і зменшує можливості появи резистентності у різних культур мікроорганізмів, що надає додаткові властивості гелю.
Приклад 3. Про більш високу карієпрофілактичну та пародонтопротекторну активність октенідину гексафторосилікату (ОКГФС) в порівнянні з цетилпіридином гексафторосилікатом (ЦПГФС) свідчать наступні дані:
Зо І. Карієспрофілактична ефективність: 111 Максимальна КПЕ: - ОКГФС - 36,4 95 для дози 2,8 мг/кг або 13,0 Уб/мг/кг; - ЦПГФС - 79,2 95 для дози 9 мг/кг або 8,8 9б/мг/кг. 1.2 Мінералізуючий індекс пульпи: - ОКГФС :- 53 95 для дози 1,4 мг/кг або 37,8 9Уб/мг/кг; - ЦПГФС - 67,0 95 для дози 15 мг/кг або 4,5 9Уб/мг/кг.
ІЇ. Пародонтопротекторна ефективність: - ОКГФС - 80,0 95 для дози 2,8 мг/кг або 28,0 Уб/мг/кг; - ЦПГФС - 80,0 95 для дози 30 мг/кг або 2,7 Усб/мг/кг.
Використання октенідину гексафторосилікат замість цетилпіридинію гексафторосилікату більш перспективно не тільки в силу його більш високої карієспрофілактичної активності, але і внаслідок практично повної нешкідливості для організму.
Таким чином октенідину гексафторосилікат має високу профілактичну ефективність проти карієсу та захворювань пародонту, яка залежить від його дози.
Зазначене дозування досліджуваного препарату не проявляє негативного впливу на лейкоцити, рівень гемоглобіну і на активність печінкових маркерів (АЛТ і ЛФ), а також суттєво не змінює активність лізоциму, що свідчить про його нешкідливість.

Claims (6)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Лікарський засіб у формі гелю для профілактики стоматологічних захворювань, що містить 10 діючу речовину, і як допоміжні речовини гелеутворюючий компонент, неіоногенну поверхнево- активну речовину, зволожуючий компонент, консервант та очищену воду, який відрізняється тим, що як діючу речовину він містить октенідину гексафторосилікат і додатково містить ефірні олії, при наступному співвідношенні компонентів, мас. 90: октенідину гексафторосилікат 0,2-0,6 гелеутворюючий компонент 1,5-2,0 неіоногенна поверхнево- 0,1-1,0 активна речовина ефірні олії 0,1-1,0 зволожуючий компонент 5,0-10,0 консервант 0,3-0,6 вода очищена решта.
2. Засіб за п. 1, який відрізняється тим, що ефірні олії вибрані з групи, що включає олії м'яти, 15 евкаліпта.
З. Засіб за п. 1, який відрізняється тим, що як неіоногенна поверхнево-активна речовина використана одна з речовин, вибраних з групи: полісорбат-80, ПЕГ-40 гідрогенізованої рицинової олії.
4. Засіб за п. 1, який відрізняється тим, що як гелеутворюючий компонент він містить одну або 20 декілька речовин, вибраних з групи, що включає гідроксіетилцелюлозу, камедь ксантану, карбоксиметилцелюлозу.
5. Засіб за п. 1, який відрізняється тим, що як консервант він містить одну або декілька речовин, вибраних з групи, що включає метилпарабен, бензойну кислоту, натрію бензоат, калію сорбат. 25
6. Засіб за п. 1, який відрізняється тим, що як зволожуючий компонент він містить одну або декілька речовин, вибраних з групи, що включає сорбітол, гліцерин, пропіленгліколь. 0000 Компютернаверстка О.Гергіль 00000000 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, Україна ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул. Глазунова, 1, м. Київ - 42, 01601
UAU201803767U 2018-04-06 2018-04-06 Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань UA127655U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201803767U UA127655U (uk) 2018-04-06 2018-04-06 Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201803767U UA127655U (uk) 2018-04-06 2018-04-06 Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA127655U true UA127655U (uk) 2018-08-10

Family

ID=63080697

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201803767U UA127655U (uk) 2018-04-06 2018-04-06 Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA127655U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0835655B1 (en) Antibacterial/bactericidal/antiseptic agent, dermatologic preparation, and detergent composition
CN106176690B (zh) 透明质酸口腔护理膜及制备方法和应用
US20060165644A1 (en) Cosmetics
EA007791B1 (ru) Состав со стабилизированными окислительно-восстановительными свойствами и способ стабилизации окислительно-восстановительных свойств
JP4104180B2 (ja) リパーゼ活性促進剤
RU2699560C1 (ru) Стоматологический гель с фитопелоидной композицией
JP5637987B2 (ja) 防腐剤組成物
JP6420951B2 (ja) 保存安定性に優れた口腔用抗菌剤および口腔ケア用組成物
CN108042420A (zh) 一种用于口腔保健的组合物及其应用
CN109045157A (zh) 一种含蒲地蓝提取物的杀菌组合物、漱口水及其制备方法
JP2013056841A (ja) タイトジャンクション形成促進剤
UA127655U (uk) Лікарський засіб у формі гелю з октенідину гексафторосилікатом для профілактики стоматологічних захворювань
JP4734293B2 (ja) 防腐殺菌剤及び人体施用組成物
JP4684269B2 (ja) アスコルビン酸を含有する外皮用組成物
WO2006049367A1 (en) Toothpaste composition comprising essential oil
JPH11269079A (ja) 脂質分解促進用皮膚外用剤
JP2007084496A (ja) 抗真菌剤組成物
JP2014148501A (ja) 口腔機能の改善または向上剤、およびそれを含有する口腔用の医薬品、医薬部外品、化粧品または飲食品
JP5746807B2 (ja) 皮膚用化粧品の組成物
JP3577113B2 (ja) 皮膚外用剤
JPWO2014045961A1 (ja) 皮膚真菌症治療剤
JPH06279294A (ja) コラーゲン合成促進剤
JPH05306213A (ja) 化粧料
JPH045222A (ja) 口腔用生薬抽出物及びこれを有効成分とする口腔用組成物
RU2668537C1 (ru) Косметическое средство