UA109988C2 - Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією - Google Patents

Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією Download PDF

Info

Publication number
UA109988C2
UA109988C2 UAA201408181A UAA201408181A UA109988C2 UA 109988 C2 UA109988 C2 UA 109988C2 UA A201408181 A UAA201408181 A UA A201408181A UA A201408181 A UAA201408181 A UA A201408181A UA 109988 C2 UA109988 C2 UA 109988C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
gel
essential oil
sage
dental
dental gel
Prior art date
Application number
UAA201408181A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to UAA201408181A priority Critical patent/UA109988C2/uk
Publication of UA109988C2 publication Critical patent/UA109988C2/uk

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

Винахід належить до фармацевтичної композиції у формі стоматологічного гелю з репаративною дією на основі рослинної сировини, яка містить сухий екстракт солодкового кореня, ефірну олію м'яти перцевої, ефірну олію шавлії та гелеву основу.

Description

Винахід належить до фармації та медицини, а саме до засобів рослинного походження у формі стоматологічного гелю, який виявляє репаративну дію.
Найбільш часто для лікування запальних захворювань ротової порожнини та її слизових оболонок застосовуються лікарські препарати синтетичного походження, які, на відміну від рослинних препаратів, здатні викликати розвиток різних як місцевих, так і системних алергічних реакції (11.
Варто відмітити, що рослинні лікарські засоби відрізняються складністю свого хімічного складу, властивого лише рослинам і, як наслідок, різноманіттям біологічної активності.
Фармакологічна дія фітопрепаратів проявляється не миттєвим ефектом, а при тривалому застосуванні, що і визначає їх специфіку і цінність. Терапевтичний ефект від застосування природних компонентів є більш стійким і тривалим.
Та, нажаль, асортимент сучасних рослинних стоматологічних засобів є вкрай обмеженим.
Саме тому на сьогоднішній день доцільним є створення нових засобів з рослинними компонентами для лікування запальних захворювань ротової порожнини та її слизових оболонок, і розширення переліку рослин, що можуть бути використані з цією метою |21.
Відомою лікарською сировиною є солодка гола. Корені і кореневища солодки містять тритерпени (17 речовин), серед яких головним компонентом (до 24 95) є гліциризин. Флавоноїди (до 4 95) представлені флавонолами, халконами і їх глікозидами (відомо 27 речовин). Крім того, в коренях солодки містяться моно- і дисахариди (глюкоза, фруктоза, сахароза, мальтоза, крохмаль), целюлоза, пектини, ліпіди, гіркі й смолисті речовини, органічні кислоти (бурштинова, фумарова, лимонна, яблучна, винна), сапоніни, дубильні речовини, холін, бетаїн, вітамін С, каротин, куместани.
Препарати солодки надають спазмолітичну, протизапальну, ранозагоювальну, антиалергічну дію, зменшують ламкість капілярів, впливають на сольовий обмін. Водні екстракти, звільнені від гліциретової кислоти, мають імуностимулюючий ефект, сума сапонінів - противірусну активність, кумарини - протипухлинну дію, флавоноїди - протизапальну, капілярозміцнюючу, спазмолітичну дію |ЗІ.
Відомий засіб у формі гігієнічної помади з репаративною і протигерпетичною активністю, який містить екстракти лікарських рослин, у т.ч. й екстракт солодки голої. До недоліків
Зо зазначеного засобу можна віднести вузько-спрямовану фармакологічну дію, що не дозволяє рекомендувати його для лікування стоматитів, гінгівітів, глоситів тощо |4|.
Прототипом за репаративною дією фармацевтичній композиції у формі стоматологічного гелю є гель "Камідент-Здоров'я". До недоліків вказаного засобу можна віднести можливість розвитку ряду побічних алергічних реакцій, таких як свербіж і гіперемія, розладів з боку центральної нервової системи та серцево-судинної системи, а також неможливість застосування у пацієнтів з артеріальною гіпертензією, нирковою, серцевою і печінковою недостатністю, у дітей до 3-х місяців, що значно обмежує його використання (51.
Задачею винаходу є розширення асортименту місцевих лікарських засобів для лікування стоматитів за рахунок створення нового засобу у формі стоматологічного гелю репаративної дії, який завдяки новій сукупності діючих компонентів рослинного походження при використанні збалансованої гелевої основи є ефективним нетоксичним засобом з ранозагоювальною дією для застосування у стоматології.
Поставлена задача вирішується таким чином, що фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією, у відповідності з винаходом як комплекс біологічно активних речовин містить сухий екстракт солодкового кореня (СЕСК) і додатково ефірні олії м'яти перцевої та шавлії при наступному співвідношенні компонентів (мас. б): сухий екстракт солодкового 4,5-5,5 кореня ефірна олія м'яти перцевої 1,3-1,7 ефірна олія шавлії 1,3-1,7 гелева основа до 100,0
Винаходом передбачено, що компоненти гелевої основи вибрані з переліку: гідроксіетилцелюлоза (ГЕЦ), сорбітол (70 95 розчин), етанол 96 95, вода очищена.
Оптимальним варіантом у відповідності з винаходом є засіб наступного складу (мас. б):
СЕСК 5,0 ефірна олія м'яти перцевої 1,5 ефірна олія шавлії 1,5
ГЕЦ 2,0 сорбітол (70 95 розчин) 10,0 етанол (96 95) 1,0 вода очищена до 100,0
Якісний і кількісний склад компонентів заявленого засобу визначено експериментальним шляхом.
Вміст СЕСК у складі заявленого засобу менший за 4,5 мас. 95 призводить до зниження фармакологічної активності засобу в цілому. Збільшення його вмісту понад 5,5 мас. 95 є недоцільним, бо, з одного боку, не викликає збільшення фармакологічної активності, а з іншого - можливе виникнення порушення фізико-хімічних властивостей та стабільності заявленого засобу. Оптимальний вміст СЕСК становить 5,0 мас. 95.
Введені до складу засобу ефірні олії м'яти перцевої та шавлії відіграють роль антимікробних консервантів заявленого засобу і посилюють ранозагоювальну дію заявленого засобу. При введенні цих компонентів у кількостях, менших за 1,3 мас. 96 кожного може спостерігатися зниження активності засобу і ефективності консервуючої дії. Введення ефірних олій у сумарній кількості понад 2,4 мас. 95 неприпустиме з технологічної точки зору. Оптимальний вміст ефірних олій м'яти перцевої та шавлії - по 1,5 мас. 95 кожної.
На вивільнення та біодоступність активних компонентів гелю в основному впливає гелева основа. Авторами експериментально визначено збалансований якісний та кількісний склад компонентів основи заявленого засобу. Зміна їх кількісного вмісту може призвести до порушення фізико-хімічних, технологічних, біофармацевтичних та фармакологічних властивостей заявленого засобу у формі стоматологічного гелю.
ГЕЦ у складі основи виконує роль гелеутворювача.
Сорбітол (70 95 розчин) введено для забезпечення вологоутримуючої дії препарату та як коригент смаку.
Етанол (96 95) використаний як розчинник ефірних олій м'яти перцевої та шавлії.
Вода очищена утворює гідрофільну фазу гелевої системи та використовується як розчинник
СЕСК.
Активні компоненти і компоненти основи заявленого засобу представлені дозволеними до використання фармацевтично прийнятними речовинами, проте їх якісне та кількісне співвідношення є новим, не відомим з джерел інформації.
Винахід здійснюють наступним чином. Необхідну кількість ГЕЦ заливають розрахованою кількістю води очищеної і перемішують до отримання однорідної гелеподібної маси, до якої
Зо поступово додають необхідну кількість сорбітолу (70 95 розчину) при постійному перемішуванні.
Окремо одержують водний розчин СЕСК (1:5) при кімнатній температурі та спиртовий розчин ефірних олій м'яти перцевої і шавлії. Отримані розчини вводять до гелевої основи при перемішуванні до отримання гелеподібної консистенції.
Кінцевий продукт має гелеподібну однорідну консистенцію зі специфічним приємним запахом, коричневого кольору, рН-6,0-7,0. Заявлений засіб у формі стоматологічного гелю має термін зберігання 2 роки. Винахід пояснюється прикладами.
Приклад 1. У ємність Мо 1 поміщають 2,0 г ГЕЦ та 54,0 мл води очищеної і перемішують протягом 30-40 хв. при кімнатній температурі до отримання однорідної прозорої гелеподібної маси, після чого додають 10,0 г сорбітолу (70 95 розчину) при постійному перемішуванні.
Окремо готують розчин 5,0 г СЕСК у 25,0 мл води очищеної при кімнатній температурі у ємності Мо 2.
У ємності Мо З в 1,0 гетанолу розчиняють по 1,5 г ефірних олій м'яти перцевої і шавлії.
Компоненти з ємностей Мо 2 і Мо З послідовно при кімнатній температурі вводять до основи гелю у ємності Мо 1 при постійному перемішуванні до отримання гелеподібної консистенції.
Готовий продукт фасують.
Кількісний вміст компонентів у прикладі наведено без зазначення їх збільшення на технологічні втрати. Одержують 100,0 г заявленого засобу у формі стоматологічного гелю наступного складу (г на 100,0 г гелю):
СЕСК 5,0 ефірна олія м'яти перцевої 1,5 ефірна олія шавлії 1,5
ГЕЦ 2,0 сорбітол (70 95 розчин) 10,0 етанол (96 95) 1,0 вода очищена 79,0.
Приклад 2. Специфічну фармакологічну активність заявленого засобу у формі стоматологічного гелю вивчали за репаративною дією при рановому пошкодженні порожнини рота у щурів масою 230-290 г.
Усі тварини були розподілені на 4 групи (по 6 у кожній): 1 група - інтактні тварини, 2 група - контрольна патологія - тварини з експериментальним стоматитом, З група - експериментальні тварини, яким наносили досліджуваний стоматологічний гель на основі СЕСК, 4 група - експериментальні тварини, яким наносили стоматологічний гель "Камідент-Здоров'я".
Стоматит викликали одноразовою аплікацією 10 95 розчину гідроксиду натрію протягом 10 секунд. Розчин за допомогою ватного тампону наносили на слизову оболонку порожнини рота щурів між нижньою губою й різцями нижньої щелепи |бІ.
Лікування тварин проводили протягом 14 днів, обробляючи поверхню ушкодженої ділянки слизової оболонки порожнини рота експериментальних тварин досліджуваним стоматологічним гелем і препаратом порівняння, нанесеними на марлевий тампон. По закінченню досліджень тварин виводили з експерименту методом евтаназії.
Ступінь патологічного процесу і виразність активності досліджуваного стоматологічного гелю на основі СЕСК і препарату порівняння гелю "Камідент-Здоров'я" оцінювали по зміні показників периферичної крові. Кров брали на 1-й, 3-й і 7-й день експерименту. У динаміці досліджували загальну кількість лейкоцитів, лейкоцитарну формулу крові загальноприйнятими методами |7|.
Як інтегральний показник загального стану тварин використовували масу тіла.
Результати досліджень представлені в табл. 1, 2. Отримані експериментальні дані обробляли методами варіаційної статистики І8-101|.
Таблиця 1
Динаміка показників маси тіла щурів під дією стоматологічного гелю на основі СЕСК, (п-6) . . Стоматологічни " .
Показник Термін Інтактний Контрольна й гель на основі Гель Камідент- дослідження контроль патологія СЕСК Здоров'я»
На тлі застосування стоматологічного гелю на основі СЕСК і препарату порівняння стоматологічного гелю "Камідент-Здоров'я" починаючи з 3-го дня, спостерігалось зниження інтенсивності запалення слизової оболонки порожнини рота щурів, що характеризувалося зменшенням набряку й гіперемії.
Протягом всього дослідного періоду достовірних змін з боку маси тіла усіх експериментальних тварин не було виявлено (табл. 1).
Гематологічні зміни під впливом досліджуваного стоматологічного гелю супроводжувалися достовірним зменшенням загальної кількості лейкоцитів, нейтрофілів, еозинофілів і моноцитів та достовірним підвищенням рівня лімфоцитів, що характеризує виразні репаративні
Зо властивості стоматологічного гелю на основі СЕСК (табл. 2).
Таблиця 2
Динаміка гематологічних показників у щурів на моделі експериментального стоматиту, викликаного 10 95 розчином гідроксиду натрію, (п--6) . . Стоматологічний " .
Показник Термін Інтактний Контрольна гель на основі Гель Камідент- дослідження контроль патологія СЕСК Здоров'я» 11712813 | 4 1 5 | 6
Лейкоцити, 105/л
111128 1 3 ЇЇ 44 1 5 1 6
Нейтрофіли, 96
Еозинофіли, 96
Базофіли, 96
Лімфоцити, 96
Моноцити, 96
Примітка: " - відхилення показника достовірно відносно до групи контрольної патології,
Ре0,05; 7 - відхилення показника достовірно відносно до групи інтактного контролю, Р-0,05;
Я - відхилення показника достовірно відносно до вихідних даних, Р«0,05.
Препарат порівняння стоматологічний гель "Камідент-Здоров'я" також проявив виразну лікувальну дію на моделі експериментального стоматиту, що характеризувалося достовірним зменшенням кількості лейкоцитів, нейтрофілів, еозинофілів, і моноцитів та достовірним підвищенням рівня лімфоцитів (табл. 2).
Порівняльний аналіз фармакологічної активності досліджуваного стоматологічного гелю та препарату порівняння показав, що під впливом стоматологічного гелю на основі С ЕС К повне загоєння слизової оболонки порожнини рота експериментальних тварин відбувається на 9-й день експерименту, а в групі тварин, яких лікували стоматологічним гелем "Камідент-Здоров'я" - на 7-й день експерименту.
Отримані дані свідчать про те, що на моделі експериментального стоматиту, викликаного 1095 розчином натрію гідроксиду, стоматологічний гель на основі СЕСК має виражену терапевтичну дію, яка по виразності практично не поступається препарату порівняння стоматологічному гелю "Камідент-
Здоров'я".
Таким чином, заявлено новий засіб у формі стоматологічного гелю рослинного походження, який має виражену репаративну дію. Новий засіб складається з доступних фармацевтично прийнятних компонентів і може бути одержаний в умовах звичайного хіміко-фармацевтичного виробництва за простою технологією з використанням стандартного обладнання.
Заявлений засіб є перспективним для подальшого використання в якості лікарського засобу для лікування запальних захворювань ротової порожнини. Він також може бути препаратом вибору при місцевому лікуванні стоматитів у дітей та за необхідності довготривалого лікування.
Джерела інформації: 1. Мясников Л.Л. Местная терапия инфекционно-воспалительньїх заболеваний полости рта, глотки и гортани / Л.Л. Мясников, В.В. Беляев // Профилактическая медицина.-2012. - Мо 3. - б. 20-21. 2. Кеппу М. Ога!Ї Неайй саге іп С5НОМ: 5іаїє Медісаїй роїїсу сопвзідегайопе / М. Кеппу //
Реадіаїгіс5.-2009. - Мої. 4. - Р. 384-91.
Зо З. Рябоконь А.А. Солодка, или лакричньій корень (аналитический обор) / А.А. Рябоконь //
Провизор.-2003. - Мо 2. - С. 2-5. 4. Разработка лечебно-профилактической губной помадьй на основе зкстракта солодки /
Н.В. Крюкова, А.С. Гаврилов, И.А. Илющенко, Г.3. Ахметова // Вестник ВГУ, серия: химия, биология, фармация.-2009. - Мо 2. -С. 167-170. 5. Компендиум 2012 - лекарственньюе препарать / под ред. В.Н. Коваленко. - К.: Морион, 2012. - пбр//сотрепаїйт.сот. ца.
б. Кавушевська Н. С. Морфологічна оцінка впливу нового стоматологічного гелю "Лізостом" на перебіг експериментального стоматиту у щурів / Н. С. Кавушевська, Т. І. Тюпка // Загальна патологія та патологічна фізіологія, -2012.-Моб.- С. 25-29. 7. Доклінічні дослідження лікарських засобів: метод, рік. / Під. ред. О.В. Стефанова - К.:
Авіценна, 2001.-528 с 8. Глянц С Медико-біологічна статистика / Пер. с англ. С. Глянц. - М.: Практика, 1998.-459 с. 9. Іванов Ю.І. Статистична обробка результатів медико-біологічних досліджень на мікрокалькуляторах по програмах / Ю.І. Іванов, Р.Н. Погоре-люк. - М.: Медицина, 1990.-224 с. 10. Лапач С.М. Статистичні методи в медико-біологічних дослідженнях із застосуванням
Ехеї / С.М. Лапач, А.В. Чубенко, П.М. Бабич. - К.: Моріон, 2001.-408 с.

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією на основі рослинної сировини, яка відрізняється тим, що як комплекс біологічно активних речовин містить сухий екстракт солодкового кореня і додатково ефірні олії м'яти перцевої та шавлії при наступному співвідношенні компонентів, мас. 9о: сухий екстракт солодкового 45-55 кореня ефірна олія м'яти перцевої 1,3-1,7 ефірна олія шавлії 1,3-1,7 гелева основа решта.
2. Засіб за п. 1, який відрізняється тим, що компонентами огелевої основи є: гідроксіетилцелюлоза, сорбітол (70 95 розчин), етанол 96 95, вода очищена.
З. Засіб за будь-яким з пп. 1 або 2, який відрізняється тим, що містить компоненти при наступному співвідношенні, мас. 9о: сухий екстракт солодкового 50 кореня ' ефірна олія м'яти перцевої 1,5 ефірна олія шавлії 1,5 гідроксіетилцелюлоза 2,0 сорбітол (70 95 розчин) 10,0 етанол (96 95) 1,0 вода очищена решта.
UAA201408181A 2014-07-21 2014-07-21 Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією UA109988C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201408181A UA109988C2 (uk) 2014-07-21 2014-07-21 Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201408181A UA109988C2 (uk) 2014-07-21 2014-07-21 Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA109988C2 true UA109988C2 (uk) 2015-10-26

Family

ID=54773601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201408181A UA109988C2 (uk) 2014-07-21 2014-07-21 Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA109988C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101185699B1 (ko) 의약품과 건강식품 제작에 개머루속 식물 및 그 추출물의응용
US20090155392A1 (en) Methods and Systems for Sublingual Guarana Administration
Wagh et al. Phytochemical, pharmacological and phytopharmaceutics aspects of Sesbania grandiflora (Hadga): A review
Tandi et al. Effect of ethanol extract from purple eggplant skin (Solanum melongena L) on blood glucose levels and pancreatic Β cells regeneration on white rats male hypercholesterolemia-diabetic
DK2908831T3 (en) HERBAL FORMULATIONS
CN108704006A (zh) 一种牡丹细胞活性液及其制备方法
KR20180083782A (ko) 윈터체리뿌리, 산뽕나무 및 보이차 추출물을 포함하는 화장료 조성물
Rick-Léonid et al. Phytochemical screening, Antioxidant and Antiangiogenic Properties of Oncoba welwitschii (Oliv.) Gilgn. and Tetrorchidium oppositifolium (Pax. and Khoffm.), Medicinal Plants from Gabon.
RU2535020C1 (ru) Фармацевтическая композиция седативного и спазмолитического действия
CN110327232A (zh) 一种救必应漱口水
EP3672589A1 (fr) Produit de combinaison pour soulager les symptômes liés aux infections des voies respiratoires supérieures
CN115770209A (zh) 一种含三紫油的棒状紫草膏及其制备方法
KR20130040664A (ko) 옻나무 추출물을 함유하는 발모촉진 및 탈모예방 조성물
CH714586A2 (de) Grünteehaltige Mundspülung.
CN100486636C (zh) 治疗牙齿敏感证的糊剂及其制备方法
UA109988C2 (uk) Фармацевтична композиція у формі стоматологічного гелю з репаративною дією
RU2618889C1 (ru) Средство, обладающее противовоспалительным, антимикробным, ранозаживляющим действием, для полоскания полости рта
CN109432213A (zh) 一种口腔用品活性组合物,其制备方法及用途
RU2729784C1 (ru) Растительный сбор, обладающий антиоксидантным, противовоспалительным и капилляроукрепляющим действием
Otimenyin et al. Hypnotic effect of methanolic extracts of Annona senegalensis bark and Ficus thonningii leaves in mice and chicks
RU2604135C1 (ru) Способ профилактики иммунодефицита у телок в период наступления физиологического созревания
KR101366230B1 (ko) 미슬토의 코골이 및 수면무호흡증의 치료 및 완화의 용도 및 이를 함유하는 약제 조성물
RU2321419C1 (ru) ЭКСТРАКТ Cetraria islandica (L.) Ach. СУХОЙ, ТАБЛЕТИРОВАННАЯ ФОРМА
Rahmadianti et al. Antioxidant Gel from Brown Algae (Ascophyllum nodosum) and Binahong Leaves for Diabetic Wound Healing
US20010036484A1 (en) Composition comprising ingredients of panax ginseng and ginko biloba