SK9211Y1 - Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom - Google Patents
Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom Download PDFInfo
- Publication number
- SK9211Y1 SK9211Y1 SK50068-2020U SK500682020U SK9211Y1 SK 9211 Y1 SK9211 Y1 SK 9211Y1 SK 500682020 U SK500682020 U SK 500682020U SK 9211 Y1 SK9211 Y1 SK 9211Y1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- electric motor
- stator
- rotor
- differential
- wheel
- Prior art date
Links
Landscapes
- Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
Abstract
Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom obsahuje prvý elektromotor so statorom (1) a rotorom (2), druhý elektromotor so statorom (4) a rotorom (5) a tretí elektromotor so statorom (4a) a rotorom (5a), kde stator (1) prvého elektromotora je pevne ukotvený a je spojený so statorom (4) druhého elektromotora a so statorom (4a) tretieho elektromotora, pričom hriadeľ (3) rotora (2) prvého elektromotora je spojený s centrálnym kolesom (9) prvej planétovej prevodovky a tiež s centrálnym kolesom (9a) druhej planétovej prevodovky, kde rotor (5) druhého elektromotora je spojený s korunovým kolesom (6), ktoré je vybavené brzdovým kotúčom (10) brzdy (11) ukotvenej rovnako ako stator (1) prvého elektromotora; korunové koleso (6) a centrálne koleso (9) zaberajú so satelitmi (7) spojenými unášačom (8), ktorý je spojený s výstupným hriadeľom (12); rotor (5a) tretieho elektromotora je spojený s korunovým kolesom (6a), ktoré je vybavené brzdovým kotúčom (10a) brzdy (11a) ukotvenej rovnako ako stator (1) prvého elektromotora; korunové koleso (6a) a centrálne koleso (9a) zaberajú so satelitmi (7a) spojenými unášačom (8a), ktorý je spojený s výstupným hriadeľom (12a), pričom korunové koleso (6) je vybavené unášačom (14) diferenciálu, korunové koleso (6a) je vybavené unášačom (14a) diferenciálu a unášače (14) a (14a) sú v kontakte so satelitom (15) diferenciálu.
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka pohonu s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom na použitie hlavne v elektromobiloch.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti v každom vozidle pri rozbehu je potrebný vysoký krútiaci moment. V klasickom vozidle má prvý prevodový stupeň vysoký prevodový pomer. Na prvom prevodovom stupni sa dosahuje len malá rýchlosť, a preto sa radia ďalšie prevodové stupne, ktoré zmenšujú prevodový pomer a dosahujú sa vyššie rýchlosti.
Súčasné elektromobily vo väčšine používajú stály prevod od 3 : 1 do 12 : 1 v závislosti od účelu vozidla a charakteristík motora, lebo elektromotor dokáže aj pri nízkych otáčkach vyvinúť vysoký krútiaci moment a tiež dosahuje vysokých otáčok na dosiahnutie vysokých lýchlostí vozidla. Nevýhodou stáleho prevodu je nízka účinnosť elektromotora v malých otáčkach, čo v mestskej premávke môže bez rekuperácie znížiť jeho dojazd až o 50 %. Vo vysokých otáčkach stráca elektromotor krútiaci moment, čo má za následok malú dynamiku.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky sú odstránené v predloženom úžitkovom vzore, ktorého podstata je tvorená pohonom s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom, ktoiý obsahuje prvý elektromotor so statorom a rotorom, druhý elektromotor so statorom a rotorom a tretí elektromotor so statorom a rotorom, kde stator prvého elektromotora je spojený so statorom druhého elektromotora a so statorom tretieho elektromotora, ktoré sú spojené s rámom alebo karosériou vozidla, pričom hriadeľ rotora prvého elektromotora je spojený s centrálnym kolesom prvej planétovej prevodovky a tiež s centrálnym kolesom druhej planétovej prevodovky, kde rotor druhého elektromotora je spojený s korunovým kolesom, ktoré je vybavené brzdovým kotúčom brzdy ukotvenej rovnako ako stator prvého elektromotora, ktoiý je spojený s rámom alebo karosériou vozidla, komnové koleso a centrálne koleso zaberajú so satelitmi spojenými unášačom, ktoiý je spojený s výstupným hriadeľom, rotor tretieho elektromotora je spojený s korunovým kolesom druhej prevodovky, ktoré je vybavené brzdovým kotúčom brzdy ukotvenej rovnako ako stator prvého elektromotora, komnové koleso a centrálne koleso zaberajú so satelitmi spojenými unášačom, ktoiý je spojený s výstupným hriadeľom, pričom koreňové koleso prvej planétovej prevodovky je vybavené unášačom diferenciálu a korunové koleso druhej planétovej prevodovky je vybavené unášačom diferenciálu, a unášače sú v kontakte so satelitom diferenciálu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázku je schematicky znázornený pohon skladajúci sa z troch elektromotorov, dvoch planétových prevodoviek a diferenciálu.
Príklady uskutočnenia
Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom obsahuje prvý elektromotor so statorom 1 a rotorom 2, druhý elektromotor so statorom 4 a rotorom 5 a tretí elektromotor so statorom 4a a rotorom 5a, kde stator 1 prvého elektromotora je pevne ukotvený a je spojený so statorom 4 druhého elektromotora a so statorom 4a tretieho elektromotora, ktoiý je spojený s rámom alebo karosériou 13 vozidla, pričom hriadeľ 3 rotora 2 prvého elektromotora je spojený s centrálnym kolesom 9 prvej planétovej prevodovky a tiež s centrálnym kolesom 9a druhej planétovej prevodovky, kde rotor 5 druhého elektromotora je spojený s korunovým kolesom 6, ktoré je vybavené brzdovým kotúčom 10 brzdy 11 ukotvenej rovnako ako stator 1 prvého elektromotora, ktoiý je spojený s rámom alebo karosériou 13 vozidla, korunové koleso 6 a centrálne koleso 9 zaberajú so satelitmi 7 spojenými unášačom 8, ktoiý je spojený s výstupným hriadeľom 12, rotor 5a tretieho elektromotora je spojený s korunovým kolesom 6a, ktoré je vybavené brzdovým kotúčom 10a brzdy 11a ukotvenej rovnako ako stator 1 prvého elektromotora, korunové koleso 6a a centrálne koleso 9a zaberajú so satelitmi 7a spojenými unášačom 8a, ktoiý je spojený s výstupným hriadeľom 12a, pričom korunové koleso 6 je vybavené unášačom 14 diferenciálu a korunové koleso 6a je vybavené unášačom
SK 9211 Υ1
14a diferenciálu, a unášače 14 a 14a sú v kontakte so satelitom 15 diferenciálu. Pohon môže byť konštrukčne riešený na jednej osi, čo z neho robí kompaktný celok malých rozmerov ľahko umiestniteľný na náprave vozidla, s hnanými hriadeľmi na oboch stranách, s možnosťou, kde každá strana môže pracovať v inom režime, torquevectoring.
Trojmotorový elektropohon sa skladá z troch elektromotorov, dvoch planétových prevodoviek, dvoch bŕzd a diferenciálu.
Na rozbeh je aktivovaný satelit 15 diferenciálu do polohy, keď spojí unášače 14, 14a diferenciálu. Tým rotor 5 druhého elektromotora spojený s korunovým kolesom 6, rotor 5a tretieho elektromotora spojený korunovým kolesom 6a a satelit 15 pracujú spolu ako diferenciál pohonu. Potom sa komnové kolesá 6 a 6a nemôžu otáčať súbežne, ale každé opačným smerom. Aktivovaním prvého elektromotora, ktoiý cez hriadeľ 3 spája centrálne kolesá 9 a 9a, otáča ich jedným smerom a cez satelity 7 a 7a sa opierajú o korunové kolesá 6 a 6a, ktoré sa môžu otáčať len protibežne, a preto sú pevné a unášače satelitov 8 a 8a sa otáčajú súbežne a prenášajú otáčky na výstupné hriadele 12 a 12a. V tomto režime pohon pracuje na oboch stranách ako motor s planétovými prevodovkami s pevným korunovým kolesom 6 a 6a. Prevodovky majú vyšší prevodový pomer, napríklad 10 : 1, čo je dobré nastavenie na rozbeh a jazdu v malých rýchlostiach do 60 km/h. Pohon takto ľahko prekoná rozbehový moment vozidla a prvý elektromotor pracuje v malom rozsahu výstupných otáčok pohonu, čo zvyšuje jeho efektivitu. Pri takomto vysokom prevodovom pomere prevodoviek má vozidlo pri rozbehu vysokú dynamiku aj s elektromotorom menšieho výkonu, čo zníži spotrebu energie.
V režime rozbehu sa o pevné korunové koleso 6 a 6a opierajú satelity 7 a 7a silou prenášanou z centrálneho kolesa 9 a 9a. Po prekonaní rozbehového momentu vozidla je sila prenášaná na komnové koleso 6 a 6a nižšia a satelity 7 a 7a rotujúce na unášači 8 a 8a unášajú korunové koleso 6 a 6a v smere otáčania unášača satelitov 8 a 8a, a tým ešte znižujú silu pôsobiacu na korunové koleso 6 a 6a.
Na dosiahnutie vyššej lýchlosti sa zmení režim pohonu tak, že prvý elektromotor je aktívny, dosiahol svoje maximálne efektívne otáčky a rozbehol vozidlo. Satelit diferenciálu 15 je aktivovaný do polohy, v ktorej uvoľní unášače diferenciálu 14 a 14a. Aktivuje sa druhý elektromotor v smere otáčania výstupného hriadeľa 12 pohonu a tretí elektromotor v smere otáčania výstupného hriadeľa 12a pohonu. Zvyšovaním otáčok rotora 5 dmhého elektromotora a s ním spojeného korunového kolesa 6 prvej prevodovky a rotora 5a tretieho elektromotora a s ním spojeného korunového kolesa 6a dmhej prevodovky sa bude znižovať prevodový pomer planétových prevodoviek, a tým sa budú zvyšovať otáčky výstupného hriadeľa 12 a 12a. Táto zmena prevodu a otáčok výstupného hriadeľa 12 a 12a je plynulá. Takto elektromotory pohonu pracujú v optimálnejšom rozsahu svojej účinnosti pri nízkych aj vysokých výstupných otáčkach pohonu.
Pri prejazde zákrutou a súčasnej akcelerácii je vonkajšie koleso vozidla zaťažené viac, a preto môže prenášať na vozovku väčší krútiaci moment ako vnútorné koleso. V tomto režime môže byť zaťaženie druhého elektromotora rozdielne ako zaťaženie tretieho elektromotora, a to znamená rozdielny krútiaci moment na výstupných hriadeľoch 12 a 12a, torquevectoring. Ak komnové kolesá 6 a 6a planétových prevodoviek sú pevné, prevodový pomer prevodoviek je 10 : 1. Ak majú komnové kolesá 6 a 6a rovnaké otáčky ako výstupné hriadele 12 a 12a, je prevodový pomer 1 : 1. Ak majú korunové kolesá 6 a 6a polovičné otáčky ako výstupné hriadele 12 a 12a, je prevodový pomer 5:1. Prevodový pomer 10 : 1 nie je pevne daný a je použitý ako príklad na lepšie vysvetlenie.
Na prechod z režimu pre vyššie rýchlosti do rozbehového režimu sa aktivujú brzdy 11 a 1 la, aby zastavili unášače 14 a 14a. Potom sa aktivuje satelit 15 do polohy, keď spojí unášače 14 a 14a, následne sa brzdy deaktivujú.
V prípade preklzu jedného z kolies vozidla je možné preklzujúce sa koleso pribrzdiť elektronicky druhým elektromotorom alebo tretím elektromotorom, alebo oboma elektromotormi súčasne, nakoľko sú vzájomne prepojené satelitom 15, alebo pribrzďovaním kotúčov 10 a 10a brzdy 11 a 11a. Takto je možné aktívne ovládať preklzujúce sa koleso vozidla. Úplná aktivácia jednej alebo oboch bŕzd 11 a 1 la uzavrie diferenciál.
Rekuperácia: Pri rekuperácii vo vyšších rýchlostiach rekupemjú elektrickú energiu všetky tri elektromotory pohonu a úroveň rekuperácie, a tým aj brzdná sila môže byť pre výstupnú hriadeľ 12 a 12a rozdielna, lebo elektromotor 2 a elektromotor 3 sú v tomto režime nezávislé, napríklad pri prejazde zákrutou.
V mestskej premávke je potrebné rekuperovať elektrickú energiu pri dosahovaní čo najnižších rýchlostí vozidla. Pohon v režime rozbehu má vyšší prevodový pomer ako bežné elektropohony, preto dokáže rekuperovať elektrickú energiu do nižších rýchlostí vozidla, čo prináša viac elektrickej energie vrátenej späť do batérie.
Rozbeh a dosiahnutie maximálnej lýchlosti je v tabuľke 1.
Hodnoty pre uvedený príklad:
Prevodový pomer vstupného a výstupného hriadeľa planétovej prevodovky 10 : 1
Prevodový pomer korunového kolesa a výstupného hriadeľa planétovej prevodovky 1,1 : 1
Krútiaci moment prvého elektromotora je 20 Nm
Krútiaci moment druhého elektromotora je 20 Nm
SK 9211 Υ1
Krútiaci moment druhého elektromotora je 20 Nm
Priemer kolesa vozidla 2 m
Elektromotor 1 | Elektromotor 2 Elektromotor 3 | Diferenciál | Planétové prevodovky | Výstupné hriadele pohonu | Rýchlosť vozidla | Krútiaci moment motora 1 | Krútiaci moment motora 2 | Krútiaci moment motora 3 |
otáčky 1/min. | otáčky 1/min. | aktívny áno/nie | prevodový pomer | otáčky 1/min. | km/h | na výstupe Nm | na výstupe Nm | na výstupe Nm |
500 | 0 | áno | 10: 1 | 50 | 6 | 200 | 0 | 0 |
1000 | 0 | áno | 10: 1 | 100 | 12 | 200 | 0 | 0 |
1500 | 0 | áno | 10: 1 | 150 | 18 | 200 | 0 | 0 |
2000 | 0 | áno | 10: 1 | 200 | 24 | 200 | 0 | 0 |
2500 | 0 | áno | 10: 1 | 250 | 30 | 200 | 0 | 0 |
3000 | 0 | áno | 10: 1 | 300 | 36 | 200 | 0 | 0 |
4000 | 0 | áno | 10: 1 | 400 | 48 | 200 | 0 | 0 |
5000 | 0 | áno | 10: 1 | 500 | 60 | 200 | 0 | 0 |
6000 | 0 | áno | 10: 1 | 600 | 72 | 180 | 0 | 0 |
7000 | 0 | áno | 10: 1 | 700 | 84 | 150 | 0 | 0 |
8000 | 0 | áno | 10: 1 | 800 | 96 | 120 | 0 | 0 |
9000 | 0 | áno | 10: 1 | 900 | 108 | 90 | 0 | 0 |
10000 | 0 | áno | 10: 1 | 1000 | 120 | 60 | 0 | 0 |
5000 | 100 | nie | 8,5 : 1 | 591 | 71 | 169 | 22 | 22 |
5000 | 200 | nie | 7,3 : 1 | 682 | 82 | 147 | 22 | 22 |
5000 | 300 | nie | 6,5 : 1 | 773 | 93 | 129 | 22 | 22 |
5000 | 400 | nie | 5,8 : 1 | 864 | 104 | 116 | 22 | 22 |
5000 | 500 | nie | 5,2: 1 | 955 | 115 | 105 | 22 | 22 |
5000 | 600 | nie | 4,8 : 1 | 1045 | 125 | 96 | 22 | 22 |
5000 | 700 | nie | 4,4: 1 | 1136 | 136 | 88 | 22 | 22 |
5000 | 800 | nie | 4,1 : 1 | 1227 | 147 | 81 | 22 | 22 |
5000 | 900 | nie | 3,8 : 1 | 1318 | 158 | 76 | 22 | 22 |
5000 | 1000 | nie | 3,5 : 1 | 1409 | 169 | 71 | 22 | 22 |
Tab. 1
Zmenou pomeru otáčok prvého a druhého elektromotora alebo prvého a tretieho elektromotora je možné pri rovnakej rýchlosti vozidla meniť prevodový pomer planétovej prevodovky, pozri tab. 2, a tým meniť aj krútiaci moment na výstupnom hriadeli 12 a 12a pohonu. Takto je možné nastaviť elektromotory, aby pre danú lýchlosť vozidla pracovali v optimálnych otáčkach svojej účinnosti, tak na jazdu v ustálenej lýchlosti, 10 ako aj na maximálnu dynamiku v nízkych aj vo vyšších lýchlostiach.
Elektromotoi 1 | Elektromotor 2 Elektromotor 3 | Diferenciál | Planétové prevodovky | Výstupné hriadele pohonu | Rýchlosť vozidla | Krútiaci moment motora 1 | Krútiaci moment motora 2 | Krútiaci moment motora 3 | |
otáčky 1/min. | otáčky 1/min. | aktívny áno/nie | prevodový pomer | otáčky 1/min. | km/h | na výstupe Nm | na výstupe Nm | na výstupe Nm | |
5000 | 0 | áno | 10: 1 | 500 | 60 | 200 | 0 | 0 | |
4000 | 110 | nie | 8 | 1 | 500 | 60 | 160 | 22 | 22 |
3000 | 220 | nie | 6 | 1 | 500 | 60 | 120 | 22 | 22 |
2000 | 330 | nie | 4 | 1 | 500 | 60 | 80 | 22 | 22 |
1000 | 440 | nie | 2 | 1 | 500 | 60 | 40 | 22 | 22 |
500 | 495 | nie | 1 | 1 | 500 | 60 | 20 | 22 | 22 |
5000 | 550 | nie | 5 | 1 | 1000 | 120 | 100 | 22 | 22 |
4000 | 660 | nie | 4 | 1 | 1000 | 120 | 80 | 22 | 22 |
3000 | 770 | nie | 3 | 1 | 1000 | 120 | 60 | 22 | 22 |
2000 | 880 | nie | 2 | 1 | 1000 | 120 | 40 | 22 | 22 |
1000 | 990 | nie | 1 | 1 | 1000 | 120 | 20 | 22 | 22 |
Tab. 2
Claims (1)
- NÁROKY NA OCHRANUPohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom, vyznačujúci sa tým, že obsahuje prvý elektromotor so statorom (1) a rotorom (2), druhý elektromotor so statorom 5 (4) a rotorom (5) a tretí elektromotor so statorom (4a) a rotorom (5a), kde stator (1) prvého elektromotora je pevne ukotvený a je spojený so statorom (4) druhého elektromotora a so statorom (4a) tretieho elektromotora, pričom hriadeľ (3) rotora (2) prvého elektromotora je spojený s centrálnym kolesom (9) prvej planétovej prevodovky a tiež s centrálnym kolesom (9a) druhej planétovej prevodovky, kde rotor (5) druhého elektromotora je spojený s korunovým kolesom (6), ktoré je vybavené brzdovým kotúčom (10) brzdy (11) ukotvenej 10 rovnako ako stator (1) prvého elektromotora, korunové koleso (6) a centrálne koleso (9) zaberajú so satelitmi (7) spojenými unášačom (8), ktoiý je spojený s výstupným hriadeľom (12), rotor (5a) tretieho elektromotora je spojený s korunovým kolesom (6a), ktoré je vybavené brzdovým kotúčom (10a) brzdy (Ha) ukotvenej rovnako ako stator (1) prvého elektromotora, korunové koleso (6a) a centrálne koleso (9a) zaberajú so satelitmi (7a) spojenými unášačom (8a), ktoiý je spojený s výstupným hriadeľom (12a), pričom korunové koleso 15 (6) je vybavené unášačom (14) diferenciálu a korunové koleso (6a) je vybavené unášačom (14a) diferenciálu, aunášače (14) a (14a) sú v kontakte so satelitom (15) diferenciálu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50068-2020U SK9211Y1 (sk) | 2020-07-20 | 2020-07-20 | Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50068-2020U SK9211Y1 (sk) | 2020-07-20 | 2020-07-20 | Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500682020U1 SK500682020U1 (sk) | 2021-02-24 |
SK9211Y1 true SK9211Y1 (sk) | 2021-06-23 |
Family
ID=74667952
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50068-2020U SK9211Y1 (sk) | 2020-07-20 | 2020-07-20 | Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK9211Y1 (sk) |
-
2020
- 2020-07-20 SK SK50068-2020U patent/SK9211Y1/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK500682020U1 (sk) | 2021-02-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP3141262B2 (ja) | ハイブリッド型車両 | |
US5620387A (en) | Drive unit for a motor vehicle | |
CN112644262B (zh) | 一种带轮边减速器双电机电驱动桥 | |
CN113415107B (zh) | 可进行转矩并联和转矩定向分配的双模式电动驱动桥 | |
CN207809033U (zh) | 混合动力驱动系统及车辆 | |
JP2002204504A5 (sk) | ||
CN114013263B (zh) | 一种四模式双电机耦合电动驱动桥 | |
JPH11217025A (ja) | ハイブリッド車 | |
CN207809032U (zh) | 混合动力驱动系统及车辆 | |
CN104960407A (zh) | 集成式行星齿轮油电混联双模混合动力系统 | |
CN113696676B (zh) | 使用行星排加双联齿轮的转矩定向分配电动驱动桥 | |
CN207809039U (zh) | 混合动力驱动系统及车辆 | |
WO2007089297A2 (en) | Multiple input, dual output electric differential motor transmission system | |
CN104859420A (zh) | 行星式油电混联双模混合动力系统 | |
CN111546906B (zh) | 一种具有双电机的轮毂驱动与制动集成系统及其控制方法 | |
EP2152536B1 (en) | Four-wheel drive hybrid vehicle | |
CN106956582A (zh) | 一种采用单向离合器的行星式混联混合动力系统 | |
JPH11198670A (ja) | ハイブリッド車 | |
SK9211Y1 (sk) | Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom | |
JP2005306137A (ja) | ハイブリッド車両 | |
CN113276660B (zh) | 一种汽车分流和串并联混合动力机构 | |
SK289114B6 (sk) | Pohon s tromi elektromotormi, dvoma planétovými prevodovkami a diferenciálom | |
CN209938305U (zh) | 双电机混合发动机行星排动力总成 | |
SK9210Y1 (sk) | Pohon s dvoma elektromotormi a planétovou prevodovkou | |
SK500442020A3 (sk) | Pohon s dvoma elektromotormi a planétovou prevodovkou |