SK8917Y1 - Mechanická polohovacia sústava - Google Patents

Mechanická polohovacia sústava Download PDF

Info

Publication number
SK8917Y1
SK8917Y1 SK50009-2020U SK500092020U SK8917Y1 SK 8917 Y1 SK8917 Y1 SK 8917Y1 SK 500092020 U SK500092020 U SK 500092020U SK 8917 Y1 SK8917 Y1 SK 8917Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
rail guides
positioning system
longitudinal
mechanical positioning
spatially shaped
Prior art date
Application number
SK50009-2020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500092020U1 (sk
Inventor
Martin Grman
Matej Kabát
Original Assignee
Welding S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Welding S R O filed Critical Welding S R O
Publication of SK500092020U1 publication Critical patent/SK500092020U1/sk
Publication of SK8917Y1 publication Critical patent/SK8917Y1/sk

Links

Landscapes

  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Automatic Assembly (AREA)

Abstract

Mechanická polohovacia sústava obsahuje aspoň dva za sebou usporiadané portálové rámy (1), ktorých horizontálne časti (13) sú vybavené pozdĺžnymi koľajnicovými vedeniami (2), na ktorých sú uložené aspoň dva nosiče (3) priečnych koľajnicových vedení (4), kolmých na pozdĺžne koľajnicové vedenia (2). Na priečnych koľajnicových vedeniach (4) sú zavesené aspoň dva vozíky (12), vybavené polohovadlami zahŕňajúcimi vertikálny stĺp (5), v ktorom je uložený rotačno-výsuvný piest (6) zakončený vidlicou (7). Kolmo na os piesta (6) je vo vidlici (7) otočne uložené skľučovadlo (9) vybavené prizmatickými čeľusťami (8).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka mechanickej polohovacej sústavy, vhodnej najmä na nastavovanie polohy priestorovo tvarovaných pozdĺžnych prvkov pri výrobe segmentov priestorovo tvarovaných dráh, ktorých tvar je zadaný priestorovými súradnicami.
Doterajší stav techniky
Výroba segmentov priestorovo tvarovaných dráh podľa známeho stavu techniky sa realizuje tak, že v miestach súradníc prislúchajúcich danému priečnemu rezu segmentu sa postaví sústava trojice pomocných stĺpov, vyrobená zvlášť pre každé miesto zadané súradnicami, a stĺpy sa medzi sebou zaaretujú. Segmenty dosahujú dĺžku viac ako 100 metrov a miesta súradníc majú rozstup jeden meter. Tento spôsob je veľmi náročný na materiál a nákladný na výrobu, montáž a demontáž velkého počtu pomocných stĺpov. Okrem toho si tento spôsob vyžaduje veľké výrobné priestory.
Iný známy spôsob výroby segmentov priestorovo tvarovaných dráh je taký, že v pozdĺžnom smere sú priečne po stranách pracovnej plochy postavené mohutné stĺpy, ktoré sú prepojené traverzami, ktoré sú po stĺpoch výškovo prestaviteľné. Nevýhoda tohto spôsobuje v zložitomprepočítaní súradníc do miesta traverz, v mohutnosti konštrukcie, zlej manipulácii, nepresností nastavenia a nemožnosti naklonenia podpery. Týmto spôsobomsa nedajú vyrábať extrémne skrútené priestorovo tvarované dráhy.
Z patentového spisu SK287777 je známe zariadenie na polohovanie priestorovo tvarovaných pozdĺžnych prvkov pri výrobe segmentov priestorovo tvarovaných dráh, pozostávajúce zo stojana, v ktorom je uložený výsuvný nadstavec ukončený horizontálne orientovanou otočnou doskou. Na tejto doske je v stĺpových konzolách výkyvné uložená kolíska. Na vrchnej stene kolísky je v ramenných konzolách výkyvné uložené rameno na uloženie pozdĺžnych prvkov segmentov priestorovo tvarovaných dráh. Polohovacie zariadenie je vybavené sústavou zameriavacích terčíkov, prostredníctvom ktorých sa manuálne, pomocou zameriavacieho prístroja, pozdĺžne prvky nastavia do predpísaných súradníc, tu sa ukotvia a znehybnia. Následne sa vzájomným pospájaním pozdĺžnych prvkov priečkami vy tvorí požadovaný segment priestorovo tvarovanej dráhy.
Nevýhodou stavu techniky známeho z patentového spisu SK287777 je, že nastavenie polohovacieho zariadenia do potrebnej polohy si vyžaduje prácne manuálne zameriavanie súradníc pozdĺžnych prvkov segmentov priestorovo tvarovaných dráh pomocou zameriavacích terčíkov. Rastúce požiadavky na priestorové tvarovanie horských dráh kladú čoraz väčšie nároky na uhlovú naklápateľnosť otočných častí tohto zariadenia, ktorého konštrukcia má však svoje hraničné limity. Ďalšou nevýhodou je, že manipulácia a rozmiestňovanie jednotlivých polohovadiel, ktoré tvoria montážnu sústavu na polohovanie priestorovo tvarovaných pozdĺžnych prvkov, sa vykonáva pomocou portálových žeriavov. Rovnako kolíska musí byť, z dôvodu velkej hmotnosti, pri nastavovaní jej sklonu tiež upevnená viazacími prostriedkami k žeriavu. Ďalšia nevýhoda týchto polohovadiel spočíva v potrebe stavať okolo polohovacieho pracoviska lešenie. Vprípade veľmi tvarovaných dráh vo výškovom profile sa musia jednotlivé polohovadlá klásť na dištančné stojany rôznych výšok. Čím vyššie sú dištančné stojany, tým vyššie lešenie treba stavať. Tieto nevýhody so sebou prinášajú potrebu školeného personálu na viazanie bremien a na prácu s portálovými žeriavmi, prácu vo výškach a na lešení, vyššie prípravné časy pracoviska avyššie nároky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci Tieto nevýhody ovplyvňujú vyššie prípravné časy polohovacieho pracoviska.
Zvýšené nároky na produktivitu a kvalitu výroby priestorovo tvarovaných pozdĺžnych prvkov segmentov priestorovo tvarovaných dráh zvyšujú potrebu hľadať efektívnejšie spôsoby výroby. Vzhľadom na uvedené vznikla úloha hľadať také riešenie polohovacieho pracoviska, ktoré umožní odstrániť potrebu použitia portálových žeriavov na manipuláciu a rozmiestňovanie jednotlivých polohovadiel pri polohovaní extrémne skrútených segmentov priestorovo tvarovanej dráhy a potrebu stavať okolo polohovacieho pracoviska lešenie.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje mechanická polohovacia sústava podľa tohoto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že obsahuje aspoň dva za sebou usporiadané portálové rámy, ktorých horizontálne časti sú vybavené pozdĺžnymi koľajnicovými vedeniami, na ktorých sú uložené aspoň dva nosiče priečnych koľajnicových vedení, kolmých na pozdĺžne koľajnicové vedenia, na ktorých sú zavesené aspoň dva vozíky, vybavené polohovadlami zahŕňajúcimi vertikálny stĺp, v ktorom je uložený rotačno-výsuvný piest zakončený vidlicou. Kolmo na os piesta je vo vidlici otočné uložené skľučovadlo vybavené prizmatickými čeľusťami.
Výhodou mechanickej polohovacej sústavy podľa tohto technického riešenia je, že vidlica s čeľusťami umožňuje nezávislé upínanie jednotlivých pozdĺžnych prvkov segmentov priestorovo tvarovanej dráhy. Tým
S K 8917 Υ1 sa dosiahne možnosť polohovať extrémne skrútené segmenty priestorovo tvarovanej dráhy. Centrický doťahované čeľuste zaručujú fixovanie polohovaného pozdĺžneho prvku segmentov priestorovo tvarovanej dráhy presne do požadovanej polohy osi pozdĺžneho prvku. Zdvih piesta až k podlahe umožňuje polohovať pozdĺžne prvky segmentov priestorovo tvarovanej dráhy tesne nad zemou, a tým sa celkom vylúči potreba stavať okolo polohovacieho pracoviska lešenie.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie bude bližšie objasnené pomocou výkresov, kde je znázornený na obr. 1 perspektívny pohľad na mechanickú polohovaciu sústavu s napolohovanýmdvojprvkovýmsegmentompriestorovo tvarovanej dráhy a na obr. 2 detailný perspektívny pohľad na uloženie polohovadla v mechanickej polohovacej sústave a upevnenie pozdĺžneho prvku segmentu priestorovo tvarovanej dráhy v polohovadle.
Príklady uskutočnenia
Mechanická polohovacia sústava znázornená na obr. 1 obsahuje päť za sebou usporiadaných portálových rámov 1. Na horizontálnych častiach 13 portálových rámov 1 sú upevnené pozdĺžne koľajnicové vedenia 2, na ktorých sú uložené tri nosiče 3 priečnych koľajnicových vedení 4, kolmých na pozdĺžne koľajnicové vedenia 2. Na každom priečnom koľajnicovom vedení 4 sú zavesené dva vozíky 12, na ktorých sú upevnené polohovadlá zahŕňajúce vertikálny stĺp 5, v ktorom je uložený rotačno-výsuvný piest 6 zakončený vidlicou 7. Kolmo na os piesta 6 je vo vidlici 7 otočné uložené skľučovadlo 9 vybavené prizmatickými čeľusťami 8.
Jednotlivé polohovadlá sa ťahaním po vedeniach 2, 4 obsluhou mechanickej polohovacej sústavy pohybujúcou sa po zemi nastavia a zafixujú na vopred vytýčených miestach. Nastaví sa zdvih a naklonenie prizmatických čeľustí 8, pričom čeľuste 8 zostávajú otvorené. Do čeľustí 8 sa vložia pomocou vysokozdvižného vozíka jednotlivé pozdĺžne prvky 10 segmentu priestorovo tvarovanej dráhy a zaistia sa stiahnutím protibežných prizmatických čeľustí 8 centrického skľučovadla 9 na každom polohovadle, cez ktoré polohovaný pozdĺžny prvok 10 segmentu priestorovo tvarovanej dráhy prechádza. Po upevnení pozdĺžnych prvkov 10 segmentu priestorovo tvarovanej dráhy sa tieto pospájajú potrebnými priečkami 11a navzájom sa provizórne zvaria. Pristaví sa vysokozdvižný vozík a všetky prizmatické čeľuste 8 sa uvoľnia a provizórne zvarený segment dráhy sa môže presunúť na ďalšie pracovisko finálneho zvárania. Pohyb vysokozdvižného vozíka je výhodné realizovať kolmo na pozdĺžnu os dráhy, v tomprípade nesmie mať portálová konštrukcia pracoviska z oboch strán vertikálne nosné profily, ako je uvedené na priloženom príkladnom výkrese obr. 1, čo sa však v praxi dá realizovať. Tok materiálu a hotového výrobku sa dá výhodne realizovať aj vchádzanímkolesového vozíka v pozdĺžnom smere pod portálovú konštrukciu, pohybujúcim sa po pozemných koľajniciach alebo po vlastných kolesách.
Príklad konkrétneho uskutočnenia technického riešenia je predstavený iba na ilustráciu a nie ako obmedzenie rozsahu ochrany tohoto technického riešenia.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    Mechanická polohovacia sústava, vyznačujúca sa tým, že obsahuje aspoň dva za sebou usporiadané portálové rámy (1), ktorých horizontálne časti (13) sú vybavené pozdĺžnymi koľajnicovými ve5 deniami (2), na ktorých sú uložené aspoň dva nosiče (3) priečnych koľajnicových vedení (4), kolmých na pozdĺžne koľajnicové vedenia (2), na ktorých sú zavesené aspoň dva vozíky (12), vybavené polohovadlami zahŕňajúcimi vertikálny stĺp (5), v ktorom je uložený rotačno-výsuvný piest (6) zakončený vidlicou (7), pričom kolmo na os piesta (6) je vo vidlici (7) otočné uložené skľučovadlo (9) vybavené prizmatickými čeľusťami (8).
SK50009-2020U 2015-09-16 2015-09-16 Mechanická polohovacia sústava SK8917Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50055-2015A SK500552015A3 (sk) 2015-09-16 2015-09-16 Mechanická polohovacia sústava

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500092020U1 SK500092020U1 (sk) 2020-06-02
SK8917Y1 true SK8917Y1 (sk) 2020-11-03

Family

ID=58410041

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50009-2020U SK8917Y1 (sk) 2015-09-16 2015-09-16 Mechanická polohovacia sústava
SK50055-2015A SK500552015A3 (sk) 2015-09-16 2015-09-16 Mechanická polohovacia sústava

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50055-2015A SK500552015A3 (sk) 2015-09-16 2015-09-16 Mechanická polohovacia sústava

Country Status (1)

Country Link
SK (2) SK8917Y1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111300379A (zh) * 2019-11-05 2020-06-19 浙江省建工集团有限责任公司 一种桁架伺服搬运导轨总成

Also Published As

Publication number Publication date
SK500092020U1 (sk) 2020-06-02
SK500552015A3 (sk) 2017-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11407051B2 (en) Device for the robot-assisted manufacturing of a supporting structure for a passenger transport system
EP2780273B1 (en) Adjustable module lift frame assembly
CN105312798A (zh) 一种钢结构数控组对中心
CN105421792A (zh) 一种模块式钢结构构件的吊装施工工艺
JP6270692B2 (ja) 揚重装置および揚重方法
CN110562856B (zh) 重物的起重装置以及起重搬运方法
CN204505229U (zh) 一种可移动式维修小车
SK8917Y1 (sk) Mechanická polohovacia sústava
CN104942188A (zh) 一种遮板钢筋加工装置
JP7241155B2 (ja) 移動システム、物品の移動方法、および関連する構成要素
KR101518248B1 (ko) 건설리프트의 마스트 부분 제작용 지그장치
CN205116749U (zh) 用于大跨度钢结构整体滑移的轨道支撑装置
SK288684B6 (sk) Motorická polohovacia sústava
CN210152220U (zh) 一种可移动式悬挑操作平台
CN110901849B (zh) 夹持位置可调的夹持小车、翻身设备及夹持对准方法
CN210324715U (zh) 高强度电缆终端培训教学实验平台
CN105484661A (zh) 一种移动式斜梯
CN105978454B (zh) 安装地面光伏支架及光伏组件用悬挂架装置及使用方法
CN105136825A (zh) 一种组合式移动拍片平台装置
CN105178582A (zh) 带有活动工作平台的脚手架
CN220149061U (zh) 一种仓内可调节滑轨快速提升支架
CN219026469U (zh) 一种新型钢塔结构模块的装配式制造平台
CN203875528U (zh) 一种l型支撑架
CN211306158U (zh) 一种铀浓缩生产线管道拆卸工装
KR102125809B1 (ko) 분절모듈을 이용한 파이프 랙 구조물의 모듈러 시공방법