SK8641Y1 - Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie - Google Patents

Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie Download PDF

Info

Publication number
SK8641Y1
SK8641Y1 SK500982018U SK500982018U SK8641Y1 SK 8641 Y1 SK8641 Y1 SK 8641Y1 SK 500982018 U SK500982018 U SK 500982018U SK 500982018 U SK500982018 U SK 500982018U SK 8641 Y1 SK8641 Y1 SK 8641Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
grains
liquid component
germinated
oilseed
sprouted
Prior art date
Application number
SK500982018U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500982018U1 (sk
Inventor
Vojtech Ivanič
Original Assignee
Naturex Spol S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Naturex Spol S R O filed Critical Naturex Spol S R O
Priority to SK500982018U priority Critical patent/SK8641Y1/sk
Publication of SK500982018U1 publication Critical patent/SK500982018U1/sk
Priority to LTEP19202770.4T priority patent/LT3636079T/lt
Priority to PL19202770T priority patent/PL3636079T3/pl
Priority to EP19202770.4A priority patent/EP3636079B1/en
Publication of SK8641Y1 publication Critical patent/SK8641Y1/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L7/00Cereal-derived products; Malt products; Preparation or treatment thereof
    • A23L7/10Cereal-derived products
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21DTREATMENT, e.g. PRESERVATION, OF FLOUR OR DOUGH, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS; PRESERVATION THEREOF
    • A21D2/00Treatment of flour or dough by adding materials thereto before or during baking
    • A21D2/08Treatment of flour or dough by adding materials thereto before or during baking by adding organic substances
    • A21D2/36Vegetable material
    • A21D2/38Seed germs; Germinated cereals; Extracts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12CBEER; PREPARATION OF BEER BY FERMENTATION; PREPARATION OF MALT FOR MAKING BEER; PREPARATION OF HOPS FOR MAKING BEER
    • C12C1/00Preparation of malt
    • C12C1/02Pretreatment of grains, e.g. washing, steeping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Dairy Products (AREA)

Abstract

Zrná obilnín, olejnín alebo strukovín sa po očistení nechajú 1,5 až 12 hodín napučiavať v pitnej vode. Po napučaní sa odlúči nevsiaknutá voda a zrná sú nakličované na perforovanej podložke. Zrná sa pri nakličovaní opakovane navlhčujú. Naklíčené zrná sa uzatvoria do obalu, obal sa vákuuje a následne sa naklíčené zrná v obale tepelne sterilizujú. Je výhodné, ak pred uzatvorením obalov je k naklíčeným zrnám pridané presné množstvo tekutej zložky, ktorá sa počas sterilizácie, chladnutia a skladovania pred expedíciou absorbuje do naklíčených zŕn tak, že podiel oddeliteľnej tekutej zložky je v postate nulový. Tekutá zložka môže byť ochucovacia. Potravinársky výrobok obsahuje nemleté, naklíčené, tepelne sterilizované zrná bez oddeliteľnej tekutej zložky nálevu, pričom zrná sú aspoň čiastočne vzájomne spojené škrobom vylúhovaným počas sterilizácie. Vo výhodnom uskutočnení bude výrobok obsahovať zrná pšenice, raže, cíceru, sóje, ľanu, lúpané jadrá slnečnice, špaldovej pšenice a amarantu samostatne, prípadne vo vzájomnej kombinácii.

Description

Oblasť techniky
Úžitkový vzor sa týka postupu prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, napríklad zŕn pšenice, raže, cfcera, sóje, slnečnice a podobne, kde príprava zahŕňa najmä nakličovanie a konzervovanie pomocou sterilizácie. Nový je aj výsledný produkt konzervovania s dlhým časom trvanlivosti bez chemických konzervantov. Konzervované zrná sú vhodné ako polotovar v pekátenskomptieniysle, ako aj v iných odvetviach potravinárskeho priemyslu alebo sú určené na priamu spotrebu.
Doterajší stav techniky
V potravinárstve sa používajú nemleté zrná obilnín, olejnín alebo strukovín. Aby sa zvýšil obsah živín dôležitých pre ľudské stravovanie, nemleté zmá sa nakfičujú a následne sa použijú v rôznych potravinárskych produktoch. Správne nakličovanie semien si vyžaduje zručnosti a technológie, ktorým nedisponujú výrobcovia potravinárskych produktov, a preto od dodávateľov nemletých semien vyžadujú už naklíčené zrná. Zmá sa konzervujú v požadovanom stupni naklíčenia sušením alebo zmrazovaním, aby sa mobil transportovať, skladovať a neskôr pridať do konečného potravinárskeho produktu.
Zverejnenie US 2004/0191396 A1 opisuje výhody naklíčených zŕn ľanu, napríklad obsah. omega-3 mastných kyselín, pričom po nakhčeni sa zmá sušia pri nízkej teplote, vysokom prietoku a po dlhší čas. Sušením sa zmení konzistencia naklíčený ch zŕn a tesne pred ich pridaním pri výrobe konečného potravinárskeho produktu sa sušené zrná musia namáčať na požadovanú konzistenciu, čo si vyžaduje čas a dodržanie technologického postupu.
Postup podľa AU 2018202467 A1 objasňuje sušenie a praženie naklíčených pšeničných zŕn a použitie múky z týchto zŕn. Pražením sa zníž vlhkosť zŕn pod 16 %, čo je sprevádzané zvýšenou tvrdosťou zŕn. Takto upravené zrná v nemletej podobe nie sú vhodné na prianiu konzumáciu alebo na primiešanie do cesta konečného potravinárskeho produktu.
Spis podľa CN 107567750 A opisuje zmrazovanie naklíčených zŕn. Zmrazovanie vo všeobecnosti ponúka možnosť konzervovať zmá vo zvolenom stupni naklíčenia, ale si vyžnduje vytvorenie mraziarenského reťazca až k monentu pridávania do konečného potravinátskeho produktu. Udržiavanie nízkej teploty je energeticky náročné, komplikuje logistiku a zmrazené naklíčené zmá sa trúsia pred pridaním do konečného potravinárskeho produktu šetrne rozmraziť.
Je požadovaný a nie je známy spôsob, ktorým je možné nakličovať a konzervovať zrná s vhodným Časom trvanlivostí, bez významnejšej straty nutričnýcb hodnôt, bez chemickej konzervácie, bez zmrazovania alebo sušenia. Produkt by pritom mal mať požadované senzorické a chuťové vlastnosti a dostatočnú trvanlivosti, aby sa mohol bez chladenia prepravovať, dlhodobo skladovať a používať mrmo miesta p úpravy ako polotovar alebo ako produkt na priamu konzumáciu.
Podstata technického riešenia
Nedostatky doterajšieho stavu techniky podstatnou mierou odstraňuje spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, ktorý1 zahŕňa čistenie a balenie zŕn, kde po čistení sú zmá aspoň polhodinu, výhodne 1,5 až 12 hodín napučíavané v pitnej vode a po napučaní sa nevsiaknutá pitná voda odlúči podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom. že po nabobtnaní sa zmá rozložia na perforovaný podklad, kde sa nakličujú, pričom sa opakovane navihčujú tak, že sa oplachujú vodou. Následne sa naklíčené zrná naplnia do obalu v podobe vriec. Obal sa vákuuje, uzatvorí a následne sa naklíčené zmá v obale tepelne sterilizujú. Po tepelnej sterilizácii sa naklíčené zmá nechajú vychladiť na okolitú teplotu a následne sú v neporušenom obale pripravené na skladovanie a prepravu pri bežnej teplote. Pridá sa také množstvo ochutenej tekutej zložky , ktoré počas tern»sterilizácie, chladenia a státiazmá absorbujú.
Nakličovanie pomáha uvoľniť dôležité živiny. Zvyšuje obsah vitamínu C a karoténu, zvyšuje produkciu vitamínov skupiny B a enzýmov. Pomáha odstrániť prirodzene sa vyskytujúce toxíny, ktoré sa môžu nachádzať na vonkajšom obale zŕn. Zvýrazni sa komplexná chuť zŕn. Nakličovanie znižuje aj obsah antinutritientov (ako je napríklad kyselina fytová, fenoly, mhibitory enzýmov, lektíny a saponiny), čo priaznivo vplýva na dostupnosť vápnika, železa, zinku, štiepenie škrobov a bielkovín v organizme.
Naklíčené zmá podľa tohto technického riešenia sú chuťovo a konzistenčne pripravené na ďalšie použitie alebo na priamy konzumbez následnej úpravy. Toto je obzvlášť výhodné pre pekárenský priemysel, naklíčené zmá sú vhodné na zamiešanie do cesta pred pečením a nie je potrebná žiadna technologická úprava naklíčených zŕn.
Pojem obilniny v tomto opise je potrebné chápať široko, pôjde predovšetkýmo zrná rodov a druhov rastlín čeľade lipnicovité, a to napríklad pšenica, raž, jačmeň, proso, pohánka, kukurica, láskavec (amarant) a
S K 8641 Υ1 podobne. Môže pritom ísť aj o iné, charakterom podobné vyzreté zrná rastlín vhodné na ľudskú spotrebu. Olejniny v tomto opise predstavujú plodiny obsahujiice väčšie množstvo oleja vo funkcii zásobnej látky, ako sú repka olejná, slnečnica ročná, mak, sezam a podobne. Pojem strukoviny v tomto opise zahŕňa najmä, nie však výlučne rastliny z čeľade bôbovitýcb, ktorých plodom je struk, ako je cicer, sója, hrach, fazuľa záhradná, šošovica a iné.
Pod napučiavauím šije pottebné predstaviť akýkoľvek spôsob pôsobenia pitnej vody na ztná, pri ktorom dochádza k požadovanému zmäkčovaniu zŕn a nasávaniu pitnej vody do zrna. Napučiavaníe bude väčšinou predstavovať samostatný krok v postupe, môže byť však súčasťou aj prania, najmä záverečnej etapy viacstupňového prania. Dôležité je, že napučiavaníe bude prebiehať aspoň po určitý čas pred nakličovaním
Je výhodné, ak nakličovanie prebieha v tmavom prostredí, napríklad bez prístupu slnečného žiarenia v uzavretých komorách alebo v kontinuálnych zariadeniach. Nakličovanie prebieha nastavený čas pri regulovanej teplote. Teplota a čas nakličovauia sa podľa typu zŕn pohybujú v rozmedzí od 20 °C do 30 °C a od 10 do 60 hod., výhodne pri teplote v rozmedzí od 22 °C do 28 °C a v čase od 16 do 48 hod.
Perforovaný podklad zabezpečuje, aby prebytočná voda pri oplachu odtiekla. Oplachovanie môže prebiehať aspoň raz za šesť hodín,podľa potreby a drahú suroviny aj častejšie. Po dosiabnutípožadovanébo stupňa naklíčenia sa surovina vysterilizuje do 8 hodín, výhodne sa sterilizuje bezodkladne po dosiahnutí požadovaného stupňa naklíčenia.
Naklíčené zrná sú sterilizované tak, že sú pritom, už naplnené v konečnom obale. Vo výhodnom usporiadaní sa ako obaly použijú vrecia z viacvrstvovej, flexibilnej fólie, obzvlášť výhodne z transparentnej fóhe. Hmota zŕn vo vreci, ktoré sa položia na steriiizačný vozík, tvorí ploché teleso. Vrecia v tomto riešení sú vhodné obaly aj z dôvodu lepšieho prestupu tepla do stredu sterilizovanej hmoty. K lepšiemu prestupu tepla prispieva aj vákuovanie naplneného obalu pred uzatvorením a sterilizáciou, kedy fólia vreca priľne k naklíčeným zrnám, čo zlepšuje prestup tepla.
Aj z uvedeného dôvodu bude výhodné, ak jeden obal bude obsahovať 0,1 kg až 10 kg výsledného produktu, obzvlášť výhodná bude hmotnosť 0,2 až 5,5 kg. Spodná hranica hmotností môže byť určená pre matospotrebiíeľské balenia na prianiu konzumáciu, väčšie balenia budú určené pre polotovary v potravinárskom priemysle. Uvedené hmotnostné hranice nie sú len predmetom obchodného dimenzovania, ale vyplývajú z podstaty sterilizácie. Optimálne hmotnostné množstvo závisí tiež od druhu zŕn.
Po dokončení nakličovania na perforovanom podklade ztná nezahŕňajú oddeliteľnú vodnú zložku vo významnejšom množstve. Voda alebo vodný roztok môžu byť prítomné na povrchu zŕn v podobe jemných kvapiek, netvoria však klasický- nálev, ktorý' by obklopoval zrná v celosti. Oddeliteľnou vodnou alebo tekutou zložkou sa myslí voda alebo tekutina, ktorá bez mechanického tlaku alebo odstreďovania vytečie samovoľne z masy naklíčených zŕn.
Je výhodné, ak sa pred sterilizáciou k naklíčeným zmám pridá tekutá zložka, zvyčajne vodná zložka. Môže sa tak vykonať pred naplnením naklíčených zŕn do obalu alebo výhodne sa tekutá zložka pridá k zmám do obalu pred jeho uzavretím. V tomto kroku sa v obale už nachádza presná dávka naklíčených zŕn, zvyčajne .je dávka meraná vážením K nameranej dávke naklíčených zŕn sa pridá presne určené množstvo tekutej zložky. M nožstvo tekutej zložky je zvolené tak, aby po sterilizácii, vychladnutí a skladovaní bola tekutá zložka absorbovaná do naklíčených zŕn a aby podiel oddeliteľnej tekutej zložky bol nulový alebo zanedbateľný.
Pridávanie tekutej zložky až v etape, kedy sú naklíčené zmá umiestnené v neuzavretom obale, má výhodu dodržania presného pomeru hmotnosti zŕn a tekutej zložky . V prípade, žeby sa tekutá zložka pridávala do celej masy naklíčených zm pred ich vážením do obalov, vznikal by problém s nerovnomerným pomerom naklíčených zŕu a tekutej zložky, keďže pri naberaní naklíčených zŕn sa bude tekutá zložka naberať v rôznom množstve, napr. podľa miesta a vrstvy,kde sanaklíčené zrná naberajú z celkovej dávky.
Presné množstvo tekutej zložky bude závislé od typu zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, od konkrétnej čeľade, rodu a poddruhu., ako aj od počiatočnej vlhkosti zŕn a od stupňa naklíčenia. Množstvo tekutej zložky sa určí skúškou, ktorá pre konkrétne naklíčené zrná potvrdí, že tekutá zložka sa absorbuje v podstate bez zvyšku. Pritom je však výhodné, ak na začiatku sterilizácie tekutá zložka vytvára kúpeľ pre nakhčené zmá, čím sa dosiahne dobrá tepelná vodivosť. Vďaka tepelnej vodivosti tekutej zložky prebieha sterilizácia rovnomerne v celom objeme nevážených zŕn, ale vo výslednom produkte nie je tekutá zložka pozorovateľná v oddeliteľnej forme. Počas sterilizácie dochádza k absorbovaniu tekutej zložky do naklíčených zúr, pričom je výhodné, ak na konci sterilizácie nie je tekutá zložka absorbovaná ešte úplne, aby tvorila tepelne vodivé prostredie počas celého priebehu sterilizácie. K absorbovaniu oddeliteľnej tekutej zložky’ dochádza následne počas chladnuíia a skladovania pred expedíciou. Je výhodné, ak k úplnej absorbcií tekutej zložky dôjde do 48 hodín od skončenia sterilizácie. Výrobok je expedo vaný odberateľom v stave, kedy už nemá oddeliteľnú tekutú zložku.
Tento postup s navažovaním presného množstva tekutej zložky je použiteľný aj v prípade sterilizácie nenaklíčených zŕn, teda napríklad v prípade napučaných alebo uvarených zŕn, kedy je výsledný m produktom polotovar mäkkej konzistencie bez oddeliteľnej tekutej zložky, ktorá by ako nálev obmedzovala možnosti použitia. Výhodná je však aplikácia uvedeného postupu s navažovaním presného množstva tekutej zložky
S K 8641 Υ1 práve pri naklíčených zrnách, kde sa dosiahne synergický efekt, klíčky sú nasiaknuté tekutou zložkou, sú v lačne a chutné. V konečnom produkte nie je pritom vylúčený malý, v podstate zanedbateľný podiel oddeliteľnej tekutej zložky.
Tekutá zložka bude vo väčšine prípadov tvorená pitnou vodou alebo vodným roztokom Je výhodné, ak tekutá zložka je ochucovacia, sú v nej rozpustené prichute alebo arény, ktoré pri absorbcii prenikajú do naklíčených zŕn. Pojem ochucovacia zahŕňa aj takú tekutú zložku, kto tá pridáva výslednému produktu len vôňu bez príchuti. Počas sterilizácie, chladenia a skladovania sa ochucovacia tekutá zložka absorbuje do naklíčených zŕn. Tým vznikne požadovaná chuť, prípadne vôňa a konzistencia naklíčených zŕn. Ochucovacia tekutá zložka bude najmä slaná, ale môže byť aj slanokysláalebo sladká.
Opísaný postup predstavuje nový spôsob použitia naklíčených zŕn, prináša dlhý čas trvanlivosti výrobku bez pridania chemických konzervantov. Takto sa ziska potravinársky polotovar alebo výrobok s cennou vlákninou, bielkovinami, minerálnymi látkami a dôležitými vitamínmt, ktoré spoločne majú priaznivý vplyv a preventívne účinky na ľudský- organizmus. Je tiež výhodné, že naklíčené zrná sú priuvedenompostupe čistené od nečistôt. V Európe sú poľnohospodárske plochy vždy v blízkostí zdrojov priemyselného a dopravného znečistenia, takže pranie zŕn zaradené v postupe podľa tohto technického riešenia vhodne znižuje obsah nežiaducich látok, povrchových usadením s ťažkými kovmi a prachu v konečnom produkte. Keďže potravinársky výrobok podľa tohto technického riešenia môže tvoriť zložku cesta bežne až do hmotnostného podielu 40 %, výhodne 20 % až 30 % hmotn. a táto zložka bude obsahovať len očistené zrná, zvýši sa celková anorganická čistota konečného produktu.
Sterilizačný režim bude mať naprogramované zvyčajne nasledujúce etapy - odvzdušnenie, ohrev na 12.5 °C, sterilizácia pri 125 °C, chladenie. Tepelná sterilizácia je kritickým kontrolným bodom procesu v zmysle potravinárskych predpisov. Účinnosť tepelného zákroku sa kontroluje napríklad dataloggerom, ktorý' zaznamenáva vo výrobku celý priebeh sterilizácie.
Nový je aj potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná, predovšetkým naklíčené zmá obilnín, olejnín alebo strukovín podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že obsahuje nemleté, tepelne sterilizované naklíčené zmá bez oddeliteľnej tekutej zložky nálevu, pričom, naklíčené zrná sú aspoň čiastočne napučané a vzájomne spojené škrobom vylúbovaný m počas sterilizácie a pripadne aj aspoň čiastočne stuhnutýmpo sterilizácii.
Potravinársky výrobok podľa uvedenej špecifikácie je novým produktom, ktorý nájde uplatnenie ako polotovar najmä na použitie v pekárňach alebo ako produkt na priamu konzumáciu. Má mäkkú, uvarenú konzistenciu a prirodzenú chuť a vôňu, bez cudzích zápachov a príchu ti. Farba je prirodzená, leda najmä hnedá a svetiošedá podľa použitých surovín.
Vo výhodnom usporiadaní bude výrobok obsahovať najmä zmá pšenice, raže, sóje, cícem, lúpané jadrá slnečnice, špaldovej pšenice, amarantu a to samostatne,pripadne v kombinácii
Potravinársky výrobok je zabalený vo vákuovanom, prevažne plochom obale, výhodne v podobe vreca zviacvrstvovej, flexibilnej fólie, výhodne z transparentnej fólie. Fólia má dostatočné bariérové vlastnosti a je odolná proti sterilizačným teplotám. Ak je transparentná, spotrebiteľ priamo vidí typ a zloženie výrobku. Z dôvodov uvedených pri opise postupu budú vrecia mať obsah 0,1 kg až 10 kg výsledného produktu, výhodná bude hmotnosť0,2 až 5.5 kg.
S cieľom zvýšiť dostupné chuťové spektrum môže byť potravinársky výrobok dochutený ochucovacou tekutou zložkou, ktorá je nasatá do zŕn.
Potravinársky výrobok podľa tohto technického riešenia a pripadne aj v kombinácii s príchuťami poskytujú úplne nový pôžitok pre spotrebiteľa. Pritom dochádza k symbióze prichutí s prirodzenou chuťou v základných surovinách. Dôležitou výhodou je trvanlivosť naklíčených zŕn zabalených podľa tohto technického riešenia.
Konzumáciou potravinárskeho výrobku, a to priamo alebo jeíio zahrnutím do iných výrobkov a jedál, sa dodá konzumentovi cenná vláknina, bielkoviny, minerálne látky a dôležité vitamíny, ktoré spoločne majú priaznivý vplýva preventívne účinky na ľudský organizmus.
Novým je aj použitie naklíčených zŕn spracovaných podľa skôr uvedeného postupu ako polotovaru pri výrobe pekárenských výrobkov, pri výrobe cukrárenských výrobkov alebo ako potravinárskeho výrobku na priamu konzumáciu. V prípade, že výrobok bude pozostávať zo zŕn amarantu, bude výhodne použiť ho ako dietetickú potravu pre celiatikov.
Pri použití naklíčených zŕn ako polotovare! v pekárenskej a cukrárenskej výrobe môže výrobok tvoriť zložku cesta s podielom do 40 % hmotn., výhodne 20 % až 30 % hmotn. Naklíčené zmá môžu byť liež použité ako hlavná surovinanavýrobucereáhrych tyčiniek.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené na príkladoch podľa obrázkov 1 až 4.
S K 8641 Υ1
Na obrázku 1 je schematicky znázornený postup čistenia, napučiavania, nakličovania a sterilizovania zŕn. Prerušovaná čiara pri príprave ochucovacej tekutej zložky znázorňuje alternatívu s použitím tekutej zložky v podobe čistej pitnej vody.
Obrázok 2 schematicky vyobrazuje postup čistenia, napučiavania a sterilizovania zŕn bez. nakličovania. Prerušovaná čiara pri príprave ochucovacej tekutej zložky znázorňuje alternatívu s použitím tekutej zložky v podobe čistej pitnej vody.
Na obrázku 3 je znázornený priebeh hmotnosiného podielu oddeliteľnej tekutej zložky po jej pridaní do obalu a následne počas sterilizácie, chktdnutia a skladovania. Etapa A predstavuje pridanie tekutej zložky, etapa B je tepelná sterilizácia, etapa C je vychladnutie a etapa D je skladovanie pred expedíciou.
Obrázok 4 znázorňuje príklad výrobku zabaleného vo vreci s meraním teploty počas sterilizácie.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázkov 1, 3 a 4 sú nakličované a konzervované zrná pšenice. Zrná sú najskôr prané s prebytkom vody, pričom sa odstránia nečistoty, povrchové usadeniny, prach. Po umytí sa zrná vložia do nádoby , do ktorej sa pridá približne dvojnásobné hraotnostné množstvo pitnej vody, a zrná sa nechajú napučiavať približne 6 hodín. Stupeň napučania sa môže kontrolovať priebežne, pričom sa meria tvrdosť viacerý c h zŕn.
Po napučaní sa zmá prenesú na perforované rošty, kde sa nakličujú pri teplote 22 °C počas 24 hodín. Zrná sa oplachujťä pitnou vodou každých 8 hodín. Vlhkosť vyvolá klíčenie zŕn. Po naklíčení sa zrná naplnia cez automatické kontrolné váhy do viacvrstvových flexibilných transparentných sterilizačných vriec. Rozmery vriec sa menia v závislosti od hmotnosti výrobkov, ktoré sa môžu pohybovať od 200 g po 5 500 g. Špeciálne materiálové zloženie fólie s príslušnými bariérovými vlastnosťami, z ktorej sú vyrobené vrecia, vyhovuje podmienkam termosteriliaácie pri vysokých teplotách a tlakoch.
Pri procese balenia je k zmám pridaná slaná ochucovacia tekutá zložka, ktorá v tomto príklade obsahuje jedlú jodidovanú soľ v horúcej pitnej vode. V tomto príklade je ochucovacia tekutá ziožka doplnená k zmám až pred zatváraním vriec, jej množstvo sa pritom tretia tak, že sa sleduje celková požadovaná hmotnosť výrobku, pričom zmá boli predtým do vreca navážené automatickou váhou. Tekutá ochucovacia zložka nasíakne počas sterilizácie, chladenia a státia do zŕn. Obsah vody v ochucovacej tekutej zložke je nastavený tak, aby s a dosiahlo jej nasiaknutie bez oddeľujúcej sa vody.
Ako je znázornené na obrázku 3, po pridaní tekutej zložky' v etape A je pomerný obsah oddeliteľnej tekutej zložky maximálny. Následne počas tepelnej sterilizácie v etape B jej podiel klesá. Na konci sterilizácie dosahuje podiel oddeliteľnej tekutej zložky nenulovú hodnotu x, čo zabezpečuje dostatočný tepelný prenos počas etapy B sterilizácie. Následne počas chladenia v etape C a skladovania v etape D klesá až na konečnú, nulovú hodnotu. Rýchlosť znižovania podielu oddeliteľnej tekutej zložky klesá najrýchlejšie počas sterilizácie, následne rýchfcsť absorpcie klesá.
Naplnené a odvážené vrecia sa v tomto príklade uzatvárajú vo vákuovej baličke. Vrecia sa umiestnia do vákuovej komory, kde po uzavretí poklopu prebehne najprv vákuovanie a následne dvojité zvarenie vreca podľa nastaveného progransi. Prvé nastavenie času vákuovania sa vykoná s hotúcou náplňou tak. aby obsah nevytiekol. Cas zvárania sa nastaví podľa použitého materiálu. Po ukončení uzatvárania sa prekontroluje nepriepustnosť dvojitého zvaru.
Naplnené a uzavreté vrecia sa ukladajú na sterflizačné vozíky, ktorými sa dopravia do automatického tlakového parného sterilizátora. Potravinársky výrobok so zrnami sa sterilizuje v naprogramovanom režime odvzdušnenie, ohrev na 125 °C, sterilizácia pri 125 °C, chladenie. Účinnosť tepelnej sterilizácie sa kontroluje dataloggerom v geometrickom strede vreca.
Po vychladnutí vznikne kompaktná hmota, kde naklíčené zmá sú spojené počas sterilizácie vylúhovaným stuhnutým škrobom. Výrobok má vzhľad zmesi naklíčených zŕn spojených škrobom. Má mäkkú konzistenciu, s prirodzenou chuťou a vôňou po použitých zložkách, bez cudzích pachov a príchutí. Fatba výrobku je hnedá a svellošedá, prirodzená podľa použitých surovín. Obsah soli NaCl je 0,5 dt 0,1 %. Neobsahuje geneticky uBdifikované organizmy. Naklíčené zmá sa použijú v pekárenskompriemysle na ďalšie spracovanie do cesta v pomere približne 20 - 40 % alebo v iných odvetviach potravinárskeho priemyslu, prípadne ako hotový pokrm. Majú 12-mesačnú trvanlivosť a vyhovujú mikrobiologickým požiadavkám podľa potravinového kódexu. Naklíčené zmá sa skladujú v suchu pri bežnej teplote.
Príklad 2
V tomto príklade podľa obrázkov 2, 3 a 4 je postup aplikovaný bez nakličovania zŕn. Zmá sú očistené, napučané a následne sa plnia do obalov, v ktorých prebieha sterilizácia. V inom prípade môžu byť zmá pred plnením a s terilizáciou uvarené.
S K 8641 Υ1
Príklad 3
Na stanovenie maximálneho množstva tekutej zložky, ktorá je schopná absorpcie do 48 hodín od konca sterilizácie, sa môže použiť postup, kedy sa k naklíčeným zmám pridá väčšie množstvo tekutej zložky, napríklad množstvo s hmotnosťou väčšou ako je hmotnosť naklíčených zŕn. Množstvo pridanej tekutej zložky 5 sa zaznamená. Po sterilizácii, vychladnutí a skladovaní sa obal so spracovanými naklíčenými zrnami otvorí a zmeria sa množstvo oddeliteľnej tekutej zložky. Rozdiel medzi množstvom pridanej tekutej zložky a nástedne nameranej oddeliteľnej tekutej zložky1 tvori tekutá zložka absorbovaná do konkrétneho druhu naklíčených zŕn. Toto množstvo tekutej zložky alebo množstvo znížené o 10 % sa následne použije na navažovanie v ďalšom cykle spracovania zhodného dEuhu naklíčených zŕn.
P riensys eiu á využi te ľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane 15 vyrábať potravinárske vý tobky. kto té budú zahŕňať naklíčené zrná obilnín, olejnín alebo s t tukov ín.

Claims (15)

NÁROKY NA OCHRÁN U
1. Spôsob prípravy nakKených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín zahŕňajúci čistenie, napučiavanie a balenie zŕn, kde po čistení sú zrná aspoň pol hodinu, výhodne 1,5 až 12 hodín napučiavané v pitnej vode a po napučaní sa nevsíaknutá pitná voda odlúči, vyznačujúci sa tým, že po napučaní sa zmä rozložia na perforovaný podklad, kde sa nakiičnjú, pričom sa opakovane navlbčujú tak, že sa oplachujú vodou, následne sa naklíčené zrná naplnia do obalu, obal sa uzatvorí, vákuuje a následne sa naklíčené zrná v obale tepelne sterilizujú.
2.0. Použitie pottaviuátskeho výrobku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až 18 ako polotovaru pri výrobe 10 cukrárenský ch výrobkov.
21. Použitie potravinárskeho výrobku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až 18 a 19 ako suroviny na výrobu cereálnycb tyčiniek.
22. Použitie potravinárskeho výrobku podľa nárokov 19 alebo 20, vyznačujúce sa tým, že polotovar tvorí zložím cesta s podielom do 35 %hmotn., výhodne 20 % až 30 % hmotn.
2. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo stnikovín podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že nakličovanie trvá 10 až 60 hodín pri teplote od 20 do 30 °C, výhodne sa teplota a čas nakhČOvania prispôsobujú dmhu zŕn.
3, vy z n a č u j ú c i sa tým, že napučiavanie zŕn trvá 3 až 6 hodín, výhodne sa čas napučiavania prispôsobuje dnihua tvrdosti zŕn.
3. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že nakličovanie trvá 16 až 48 hodín pri teplote od 22 do 28 °C.
4, vyznačuj ú c i sa tým, že k naklíčený m zrnám sa pred tepelnou sterilizáciu pridá tekutá zložka, pričom jej množstvo sa určí tak, aby po sterilizácii, vychladnutí a skladovaní pred expedíciou klesol podiel oddeliteľnej tekutej zložky k rinie.
4. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až
5. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až
6. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že množstvo tekutej zložky je určené tak, aby jej podiel v oddeliteľnej forme na konci sterilizácie bol nenulový.
7. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nárokov 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že tekutá zložka sa pridáva k naklíčeným zmám po ich vložení do ešte neuzavretého obalu.
8, v y z n a č u j ú e i sa tým, že tekutá zložka je ochucovacía.
8. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nároku 7, vy z n a e u j ú c i sa tým, že množstvo tekutej zložky sa meria tak že sa váži hmotnosť obalu s naklíčenými zmám a meria saprítasiok hmotnosti pri pridávaní tekutej zložky,
9, vyznačujúci sa tým, že množstvo tekutej zložky sa určí tak, že k naklíčeným zmám sa pridá tekutá zložka s predpokladaným prebytkom a po sterilizácii, vychladnutí a skladovaní sa obal so sprace varými naklíčený srd zrnami otvorí, zmeria sa množstvo oddeliteľnej tekutej zložky, vypočíta sa rozdiel medzi pridaným množstvom tekutej zložky7 a množstvom oddelenej tekutej zložky7 a tento rozdiel sa použije pri spracovaní ďalšej várky rovnakých naklíčených zŕn ako množstvo tekutej zložky7.
9. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až
10. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až
11, vyznačujúci sa tým, že zrná sa plnia do vriec z viacvrstvovej flexibilnej fólie, výhodne transparentnej fólie.
11. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnío, olejnín alebo strukovín podľa nároku 10, vyzri a č a j ú e i sa tým, že ochucovacía tekutá zložka sa vyrobí rozpustením príslušnej ingrediencie v horúcej pitnej vode.
12, vyznačujúci sa tým, že tepelná sterilizácia prebieha za zvýšeného tlaku, výhodne pomocou pary', pričom sa dosiahne teplota zŕn v strede obalu vyššia ako 80 °Cv prípade kyslej ochucovacej tekutej zložky7 a v ostatných prípadoch teplota vyššia ako 121 °C.
12. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až
13. Spôsob prípravy' naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až
14. Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nároku 13, vy z n a č u j ú c i sa tým, že tepelná sterilizácia má nasledujúce etapy - odvzdušnenie, ohrev na 125 CC, sterilizácia pri 125 °C a chladenie.
15. Potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná, predovšetkým zrná obilnín, olejnín alebo strukovín, v y z n a č u j ú c i sa tým, že obsahuje naklíčené, tepelne sterilizované zmá bez oddeliteľnej tekutej zložky7, pričom naklíčené zrná sú aspoň čiastočne napučané a vzájomne spojené škrobonivylóhovanýmpočas sterilizácie.
16. Potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zmá, predovšetkýmzmá obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že obsahuje zrná pšenice, ľanu, lúpané jadrá slnečnice, špaldovej pšenice, amarantu, raže, jačmeňa, prosa, pohánky, kukurice, repky olejnej, slnečnice, maku, sezamu, hrachu, lázule, šošovice, sóje, cíceru a to samos tatne alebo vo vzájomnej kombinácii aspoň niektorých uvedených druhov.
S K 8641 Υ1
17. Potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zmá, predovšetkým zrná obilnín, olejnín alebo strukovín podľa nárokov 15 alebo 16, vyznačujúci sa tým, & iná hmotnosť balenia 0,1 kg až 10 kg, výhodne 0,2 až 5,5 kg,
18. Potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná, predovšetkým zmá obilnín, olejnín alebo strukovín 5 podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až 17, vyznačuj ú c i sa tým, že obal so zrnami je vákuo- vaný.
19. Použitie potravinárskeho výrobku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až 18 ako polotovaru pri výrobe pekárenských výrobkov.
15 2.3. Použitie potravinárskeho výrobku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až 18 na prianiu konzumáciu.
SK500982018U 2018-10-12 2018-10-12 Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie SK8641Y1 (sk)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500982018U SK8641Y1 (sk) 2018-10-12 2018-10-12 Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie
LTEP19202770.4T LT3636079T (lt) 2018-10-12 2019-10-11 Daigintų grūdų, aliejinių augalų sėklų ar ankštinių, maisto produktų, kuriuose yra daigintų grūdų, paruošimo būdas
PL19202770T PL3636079T3 (pl) 2018-10-12 2019-10-11 Sposób wytwarzania kiełkujących ziaren zbóż, nasion oleistych lub roślin strączkowych, produkt spożywczy zawierający kiełkujące ziarna i jego zastosowanie
EP19202770.4A EP3636079B1 (en) 2018-10-12 2019-10-11 Method of preparation of sprouted cereal grains, oilseeds or legumes, food product containing sprouted grains and its use

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500982018U SK8641Y1 (sk) 2018-10-12 2018-10-12 Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500982018U1 SK500982018U1 (sk) 2019-07-02
SK8641Y1 true SK8641Y1 (sk) 2020-01-07

Family

ID=66999490

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK500982018U SK8641Y1 (sk) 2018-10-12 2018-10-12 Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP3636079B1 (sk)
LT (1) LT3636079T (sk)
PL (1) PL3636079T3 (sk)
SK (1) SK8641Y1 (sk)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1408781A (en) * 1972-11-01 1975-10-08 Lieken F Achimer Simonsbrot Preparation of sprouted cereal grains for use in the preparation of bread crispbread and or other bakers wares
CA2452997A1 (en) 2001-07-06 2003-01-16 Canadian Organic Sprout Company Flax sprouts and sprouting method
US20120263824A1 (en) * 2011-04-13 2012-10-18 Roman Meal Company Baking mixes and processes for making the same
WO2015021025A1 (en) * 2013-08-07 2015-02-12 Cargill, Incorporated Processes for making sprouted whole grains and products comprising sprouted whole grains
CN107567750A (zh) 2017-09-12 2018-01-12 界首市民兴家庭农场 一种金银花种子的催芽方法

Also Published As

Publication number Publication date
LT3636079T (lt) 2021-09-27
EP3636079A1 (en) 2020-04-15
PL3636079T3 (pl) 2022-03-07
EP3636079B1 (en) 2021-06-23
SK500982018U1 (sk) 2019-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103960354A (zh) 甜糯玉米保鲜加工工艺
Kendall et al. Drying vegetables
CN101632468B (zh) 香酥果仁及加工方法
RU2278526C2 (ru) Способ приготовления консервированной овощной икры
CN104432276A (zh) 一种花生保鲜加工方法
White et al. Canned whole dry beans and bean products
CN102405966B (zh) 一种多阶段杀菌可常温保存的即食甜玉米棒的生产方法
SK8641Y1 (sk) Spôsob prípravy naklíčených zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci naklíčené zrná a jeho použitie
Słupski Effect of freezing and canning on the content of vitamin C in immature seeds of five cultivars of common bean (Phaseolus vulgaris L.)
Pereira Da Silva Dry matter loss rates of soybeans: Effects of respiration measurement system, damage by splits, and moisture content at elevated temperatures
KR101581626B1 (ko) 쇠고기미역죽 제조방법
Chandrasekar et al. Preparation and storage of mushroom curry in retort pouches
Lisiewska et al. Effect of maturity stages on the content of ash components in raw, frozen and canned broad beans
Akusuand et al. Effect of frozen storage on the chemical stability, functional and sensory properties of’ogbono’(Irvingia garbonensis var. excelsa) and’egusi’(Citrullus vulgaris Schrad) seed flours
El Yamlahi et al. Quality study of cooked and dried barley semolina
Sudheer et al. Trends in food processing–an opportunity to entrepreneur
CN104068380A (zh) 真空包装水煮杏鲍菇的制备方法
SK6738Y1 (sk) Spôsob konzervovania zŕn obilnín, olejnín alebo strukovín, potravinársky výrobok obsahujúci zrná konzervované týmto spôsobom a jeho použitie
CN107853585A (zh) 萌芽预糊化糙米生产方法
EP4140314A1 (en) Method for preparing instant rice using superheated steam
Odedeji et al. Effects of Thermal and Non-Thermal Pre-Processing Methods on Physical Attributes of Jackbean (Canavalia ensiformis) Seed
Siddiq et al. Preharvest Quality Management, Postharvest Handling, and Consumption Trends of Lentils
Azab et al. PHYSIOCHEMICAL AND COOKING PROPERTIES OF RICE TREATED WITH DIFFERENT DRYING METHODS
CN105995522A (zh) 一种糯玉米方便面及其制备方法
Kirse et al. Shelf life extension of maple pea (Pisum sativum var. arvense L.) spread using sous vide