SK7866Y1 - Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, spôsob vytvorenia základu a pomôcky na vytvorenie základu - Google Patents
Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, spôsob vytvorenia základu a pomôcky na vytvorenie základu Download PDFInfo
- Publication number
- SK7866Y1 SK7866Y1 SK50046-2015U SK500462015U SK7866Y1 SK 7866 Y1 SK7866 Y1 SK 7866Y1 SK 500462015 U SK500462015 U SK 500462015U SK 7866 Y1 SK7866 Y1 SK 7866Y1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- foundation
- building element
- base
- mast
- ground building
- Prior art date
Links
Landscapes
- Foundations (AREA)
Abstract
Základ (1) má oceľovú nosnú dutú rúru (2) prispôsobenú na zatĺkanie do zeme. Rúra (2) má uzavretý kruhový alebo mnohouholníkový, alebo eliptický prierez a dĺžka rúry (2) je aspoň dvojnásobok jej priemeru. Rúra (2) môže byť vyrobená ako zvarenec dvoch ohranených polovíc, ktoré sú spojené dvoma pozdĺžnymi zvarmi. Základ (1) môže mať aspoň jednu lamelu (3) pripevnenú na plášti rúry (2). Pripojovací prvok má veniec (4) s otvormi a výstuhy (5) pripojené k povrchu rúry (2). Veniec (4) je určený na pripojenie príruby nadzemného stavebného prvku (8). Pripojovací prvok môže mať nastavovací mechanizmus na dosiahnutie rôznej uhlovej polohy osi základu (1) k nadzemnému stavebnému prvku (8). V mieste základu (1) sa zvislo na podklad postaví oceľový základ (1) a opakovanými údermi sa rúra (2) zatlačí do podkladu. Baranidlo udiera do základu priamo alebo prostredníctvom medzikusa (13). Na začiatku zatĺkania sa základ (1) môže pridržiavať v zvislej polohe pomocou oporných ramien (12) podpery (10).
Description
Technické riešenie sa týka základu nadzemného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, pri ktorom sa základ vytvorí suchou cestou bez betónovania a bez výkopových prác. Technické riešenie tiež opisuje nový spôsob zakladania stĺpov a/alebo stožiarov pomocou vibračného zatĺkania a opisuje pomôcky, ktoré uľahčia vykonávanie tohto spôsobu.
Doterajší stav techniky
Pri najbežnejšom spôsobe zakladania stĺpov alebo stožiarov v teréne sa vyhĺbi jama s dostatočnou hĺbkou, do nej sa vloží spodná časť stĺpa alebo stožiara a jama sa zaleje betónom, horná časť stĺpa alebo stožiara sa dočasne fixuje v zvislej polohe. Betónové lôžko má zvyčajne spodnú plochu vyhotovenú tak, že prenáša tlakové zaťaženie do únosného podkladu. Používa sa tiež postup, pri ktorom sa najskôr zabetónuje len pätka a samotný stĺp alebo stožiar sa neskôr pripevní k pätke. Takéto riešenia základov si vyžadujú výkopové práce, odloženie úrodnej vrstvy ornice, odvoz vykopaného materiálu, dopravu betónu a sú časovo náročné, betón potrebuje na získanie zaručenej pevnosti niekoľko týždňov. Mokrý proces zakladania je tiež obmedzený klimatickými podmienkami, betónovanie do zamrznutej pôdy je problematické. V prípade dočasných stavieb, ako sú napríklad dočasné elektrické vedenia (bajpasy) pri opravách distribučných rozvodov vysokého napätia je použitie betónových základov pomalé, neefektívne a predražené. Používanie betónových lôžok je tiež neekologické, lebo ich odstránenie a vrátenie miesta do pôvodného stavuje ťažko realizovateľné.
V prípade nutnosti postaviť stĺpy, resp. stožiare pre dočasné elektrické vedenie sa používa tiež postup, kedy sa stĺp alebo stožiar položí na podložku v teréne a stabilizuje sa pomocou aspoň troch lán, ktoré sa ukotvia ďalej od podložky. Toto riešenie sa vyznačuje vysokým záberom pôdy, kotviace laná vymedzujú veľkú plochu. Kotvenie je pritom zdĺhavé a je nepoužiteľné v stiesnených podmienkach, napríklad pri stožiari vedľa verejnej komunikácie.
Zverejnenie DE4230776A1 opisuje natíkaci základ pre drobné predmety tyčového charakteru. Základ má kužeľové vonkajšie plochy s drážkami. Toto riešenie sa nedá použiť pre niekoľkometrové stĺpy a požadované účinky sa nedosiahnu ani proporčným zväčšením základu. Zverejnenie DE3145882A1 objasňuje možnosti vytvoriť základ pomocou rúry zavibrovanej do podkladu. Na získanie dostatočnej pevnosti však toto zverejnenie používa betón v hornej časti rúry alebo krídlové výstuhy na povrchu okolia stĺpa. To vedie opäť k technologickým obmedzeniam a zverejnenie nerieši problémy s dosiahnutím presnej zvislej polohy stĺpa.
Je žiadané jednoduché technické riešenie, ktoré umožní vytvoriť pevný a únosný základ najmä pre stĺp alebo stožiar, bude použiteľné v krátkom čase a pomocou dostupných zariadení a v prípade dočasnej potreby umožní aj rýchlu demontáž a prípadné premiestnenie.
Podstata technického riešenia
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky podstatným spôsobom odstraňuje základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, kde základ má oceľový nosný prvok vybavený na hornej strane pripojovacím prvkom na rozoberateľné pripojenie nadzemného stavebného prvku, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že nosný prvok je dutá rúra prispôsobená na zatĺkanie do zeme, pričom rúra má uzavretý kruhový alebo mnohouholníkový, alebo eliptický prierez a dĺžka rúry je aspoň dvojnásobok jej priemeru. Vo výhodnom usporiadaní bude dĺžka rúry, teda dĺžka nosného prvku základu predstavovať štvornásobok až desaťnásobok priemeru rúry, obzvlášť výhodne šesťnásobok až sedemnásobok priemeru rúry.
Zo stavu techniky sú známe oceľové nosné prvky v podobe pätiek s pripojovacím prvkom, pričom pätky sa v presne vodorovnej polohe zabetónovali do lôžka. Neskôr sa na pätku položil a pripevnil stĺp. Nosný prvok pri takejto pätke nemá tvar rúry vhodnej na zatĺkanie, ale mal tvar vhodný na pevné spojenie s betónom.
Pri zatĺkaní, napríklad pri paženi jám, sa používajú oceľové profily, ktoré sa zatĺkajú do podkladu a vytvárajú stenu s trapézovým povrchom. Pri paženi nie je dôležitá presná zvislá poloha, keďže paženie samo osebe je len pomocnou operáciou na vykonávanie iných stavebných činností.
V našom technickom riešení sa použije dutá nosná rúra predovšetkým kruhového alebo ohraňovaného mnohouholníkového prierezu, ktorá je prispôsobená na zatĺkanie do zeme. Zatĺkanie v tomto opise vyjadruje akékoľvek silové zatláčanie predmetu do podkladu s využitím opakovaných nárazov, úderov. Môže byť tiež pomenované ako vtĺkanie, vibračné zatĺkanie, baranenie, vibračné baranenie, vrážanie, zarážanie a podobne. Podstatou je, že pri tomto procese sa pevná oceľová nosná rúra vtlačí do zeme bez vytvorenia výkopu, pričom sa materiál v blízkosti rúry zhutňuje, nekyprí sa ako pri výkope. Rúra je na zatĺkanie prispôsobená predovšetkým tým, že je dutá a jej prierez sa pozdĺž vnorenej výšky v podstate nemení, vnútri nosnej rúry zostá2
SK 7866 Yl va natlačený materiál. Tento materiál prispieva svojou hmotnosťou a adhéznymi silami k tuhosti votknutia základu. Rúra má konštrukciu dimenzovanú tak, aby vydržala rázové zaťaženie pri zatĺkaní, namáhanie na vzper a neskôr aj zaťaženie od stĺpa alebo stožiara. Priemer rúry nosného prvku bude zvyčajne korešpondovať s priemerom stĺpa, ktorý sa na základ bude pripevňovať.
Tuhosť spojenia nosnej rúry s podkladom je zabezpečená vysokým trením medzi povrchom nosnej rúry a zhutneným materiálom. Pri danom priemere nosnej rúry sa môže dostupná trecia plocha zväčšiť pomocou aspoň jednej lamely, ktorá je pripevnená na vonkajšom plášti rúry a zachádza do spodnej polovice výšky rúry. Je výhodné, ak je použitých viacero lamiel, ktoré sú pravidelne usporiadané na vonkajšom plášti rúry, sú lúčovito orientované a prechádzajú v podstate pozdĺž celej zatlkacej výšky rúry. Týmto sa zvýši trecia plocha pri danom priemere bez nutnosti zväčšovať dĺžku rúry, čo by inak viedlo k nutnosti použiť vyšší žeriav baranidla a tiež spevniť rúru na vzper.
Lamely môžu byť umiestnené aj na vnútornom povrchu rúry, a to najmä v prípadoch väčších priemerov rúry.
Pripojovací prvok na rozoberateľné pripojenie nadzemného stavebného prvku je vo výhodnom usporiadaní súčasťou nadzemnej hlavy, ktorá má veniec s otvormi a výstuhy. Na hlavu s prečnievajúcim okrajom nosnej rúry sa nasadí nadzemný stavebný prvok, napríklad stĺp a cez otvory vo venci sa stĺp priskrutkuje k základu. Z hľadiska prenosu síl z venca do nosnej rúry je vhodné, ak veniec má zo spodnej strany po obvode rozmiestnené výstuhy. Tie môžu byť prepojené s druhým vonkajším vencom, od ktorého nadol pokračujú lamely. Tým sa dosiahne výhodný prenos síl. Na zvýšenie tuhosti nosnej rúry v oblasti hlavy môže byť rúra v tejto zóne vnútri vybavená výstuhami podobne ako na vonkajšej strane. Jednotlivé prvky základu budú zvyčajne spájané zváraním, pričom však nie sú vylúčené ani formy spájania.
Aby sa umožnilo nastaviť presnú zvislú polohu nadzemného stavebného prvku, bude výhodné, ak pripojovací prvok je nastaviteľný na dosiahnutie rôznej uhlovej polohy osi rúry proti nadzemnému stavebnému prvku. To umožní, aby sa aj na mierne krivo zatlčený základ mohol zvislo postaviť stĺp alebo stožiar. Nejde pritom len o čisto estetický efekt, presné zvislé uloženie je dôležité na dosiahnutie efektívneho prenosu síl napríklad z tiaže elektrického vedenia. Rozsah nastavenia uhlov vzájomnej polohy bude pri návrhu pripojovacieho prvku zohľadňovať bežne dosiahnuteľné presnosti, resp. odchýlky základu od zvislej polohy.
V jednoduchom vyhotovení môže byť uhlová nastaviteľnosť pripojovacieho prvku dosiahnutá tým, že na spojenie základu s nadzemným stavebným prvkom sa použijú dlhšie skrutky, resp. závitové tyče s maticami, kde príruba, veniec nadzemného stavebného prvku je zovretý medzi pármi matíc, pričom výška páru matíc sa dá nastaviť.
Iným riešením môže byť použitie aretovateľného kĺbu v hlave rúry. KÍb sa môže využiť aj tak, že nadzemný stavebný prvok sa v ležatej polohe pripojí k základu a následne sa vztýči zdvíhaním do zvislej polohy. Po dosiahnutí správnej polohy sa kĺb zaaretuje.
Bude výhodné, ak sa na nastavenie správnej uhlovej polohy nadzemného stavebného prvku použije pár šikmých, na sebe položených podložiek. Pootáčaním vzájomnej polohy podložiek sa môžu dosiahnuť rôzne uhly medzi spodnou a hornou plochou páru podložiek. V prípade, ak obe podložky majú uhol zošikmenia X stupňov, môže sa ich pootáčaním nastaviť výsledný uhol 0 až 2X stupňov. Podložka môže mať tvar medzikružia, ktoré prilieha na veniec s otvormi, pričom má tiež skupinu otvorov alebo viaceré skupiny otvorov s rozstupom podľa otvorov na venci. Horná časť rúry prečnievajúca nad veniec môže tvoriť hriadeľ na otáčanie medzikružia do vhodnej polohy. Obe zošikmené medzikružia môžu mať na obvode stupnicu s číslami. Po nameraní odchýlky skutočnej uhlovej polohy zatlčenej nosnej rúry od zvislice sa môže podľa tabuliek rýchlo zistiť, do akých vzájomných polôh sa majú natočiť medzikružia a aká má byť poloha celého páru medzikružia proti hlave.
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky podstatným spôsobom odstraňuje aj spôsob zakladania nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, ktorý sa po vytvorení základu rozoberateľné k nemu pripevní, pričom zakladenie prebieha bez betónovania lôžka základu, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v mieste základu sa v podstate zvislo na podklad postaví oceľový základ zahŕňajúci nosnú rúru a nosná rúra sa opakovanými údermi zhora zatlačí do podkladu do hĺbky aspoň dvojnásobku priemeru rúry. Zvyčajne, nie však výlučne, sa na postavenie základu do zvislej polohy a na nesenie baranidla použije žeriav. Bude tiež výhodné, ak sa medzi základ a baranidlo vloží medzikus, ktorý prenáša sily z baranidla do hlavy základu, čím zároveň dochádza k prenosu síl na väčšiu plochu, aby sa nepoškodili, neotlačili dotykové plochy na hlave základu. Medzikus umožňuje tiež využiť baranidlá, ktoré sú konštruované na zatĺkanie trapézových profilov na paženie. Riešenie si tým nevyžaduje novú konštrukciu baranidiel. V najčastejšom vyhotovení bude mať medzikus na spodnej strane spojovaciu prírubu určenú na spojenie s pripojovacím prvkom základu a na hornej strane bude mať profil určený na vloženie do ústia baranidla.
Ďalšou pomôckou na vykonávanie spôsobu podľa tohto technického riešenia je podpera, ktorá slúži na stabilné polohovanie základu v počiatočných fázach zatĺkania. Podpera má obvodový rám určený na položenie na zem v mieste zatĺkania. Voľný priestor rámu umožňuje, aby sa žeriavom vztýčil základ vnútri rámu. Z obvodového rámu vychádzajú nahor aspoň tri ramená s nastaviteľnou dĺžkou. Horné konce ramien tvoria
SK 7866 Yl oporu pre telo základu. Je výhodné, ak konce ramien sú vybavené klznými vodidlami, do ktorých sa opiera základ s nosnou rúrou. Vodidlá môžu mať drážky na vloženie okraja lamiel. Obvodový rám môže byť rozoberateľný, aby sa dal jednoduchšie odstrániť z priestoru zatĺkania. Jednotlivé ramená môžu mať bočné nastaviteľné vzpery, ich nastavením sa dá dosiahnuť vhodné polohovanie základu aj pri položení pomôcky na nerovný základ.
Nový spôsob zakladania sa môže výhodne použiť pri stavbe dočasného nadzemného elektrického vedenia, kedy sa v trase tohto vedenia zatĺkaním vytvoria základy, po zatlčení základov sa k nim pripoja stĺpy a/alebo stožiare a na ne sa zavesí elektrické vedenie. Po splnení funkcie dočasného elektrického vedenia sa elektrické vedenie zvesí, stĺpy alebo stožiare sa odpoja od základov a základy sa vytiahnu zo zeme. Pri vyťahovaní základov sa opäť použije žeriav a baranidlo. Baranidlo udiera do základu, široko spektrálna vibrácia s vysokou energiou rázu vyvoláva efekt, pri ktorom sa materiál v medznej vrstve dotýkajúcej sa oceľového tela základu správa ako tekutina. Žeriav pri vyberaní základu nadvihuje baranidlo a tým aj celý základ až do úplného vytiahnutia z podkladu.
Technické riešenie je použiteľné nielen pri stavbe stĺpov a stožiarov na elektrické vedenia, ale môže byť použité aj pri iných stavbách a to trvalých alebo dočasných, výhodne aj pri havarijných situáciách, po prírodných nešťastiach a podobne. Zatĺkaný základ sa môže použiť pri stavbe billboardov a iných reklamných zariadení, pri stavbe mostných konštrukcií a lávok, pri stavbe veterných elektrární a podobne. V prípade, že na príslušnú stavbu je potrebné osadiť viacero základov, ako napríklad pri stavbe premostenia rieky, môže sa odchýlka vzdialeností medzi zatlčenými základmi oproti projektu kompenzovať vložkami, ktoré sa operatívne vyrežú plazmou podľa rozmerov nameraných na mieste po zatlčení.
V prípade použitia základu podľa tohto technického riešenia na stavbu stožiara veternej elektrárne môže byť oceľové telo použité aj ako zemný chladič stratovej záťaže, ktorá sa využíva v niektorých režimoch riadenia.
Vnútro oceľovej rúry základu môže byť vo výhodnom usporiadaní využité aj ako paženie studne. Po zatlčení základu sa odoberie zemina zvnútra oceľovej rúry a vytvorí sa tým studňa alebo šachta na pozorovanie úrovne spodnej vody. Odoberanie zeminy môže zjednodušiť vložka, ktorá je priľnutá k vnútornému obvodu oceľovej rúry a pri vyťahovaní vložky pomocou žeriavu sa zároveň vytiahne aj zemina natlačená vnútri. Po vytvorení studne sa na základ primontuje nadzemný stavebný prvok, napríklad stožiar veternej elektrárne, ktorá môže tiež čerpať vodu zo studne.
Zariadenie podľa tohto technického riešenia umožňuje vytvoriť základ nadzemného prvku veľmi rýchlo a bez výkopových a betonárskych prác. Nový spôsob zakladania je ekologický, umožňuje uviesť miesto zakladania do pôvodného stavu, nedochádza ku kontaminácii pôdy a znižuje sa záber pôdy.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 a 16. Pomer veľkostí jednotlivých častí základu ako aj konkrétne rozmery uvedené v príkladoch sú len ilustračné, nemajú byť vysvetľujúce ako zužujúce rozsah ochrany. Použitá mierka zobrazenia a pomer veľkostí základu a nadzemného prvku nemusí zodpovedať skutočnosti alebo je zámerne upravený na zvýšenie prehľadnosti.
Na obrázku 1 je priestorový pohľad na základ, tvorený nosnou rúrou s lamelami a hlavou pripojovacieho prvku.
Obrázok 2 vyobrazuje detail hlavy základu, kde sú vidieť aj vnútorné výstuhy.
Obrázok 3 znázorňuje horný pohľad na základ s vencom, následne na obrázku 4 je rez pri pohľade zhora cez zónu s výstuhami.
Na obrázku 5 je pohľad na medzikus bez neskôr navareného profilu, ktorý sa zvolí a privarí na hornú plochu medzikusu podľa typu čeľustí baranidla.
Obrázok 6 znázorňuje pripevnenie medzikusa na hlavu základu.
Obrázok 7 je horný pohľad na medzikus, kde sú vidieť otvory na priľahlé umiestnenie k vencu.
Na obrázku 8 je vyobrazená podpera s nastavenými ramenami bez vloženého základu.
Obrázok 9 je axonometrický pohľad na podperu s nastavenými ramenami.
Obrázok 10 je detail rohu obvodového rámu, kde je prichytené rameno v kĺbe.
Obrázok 11 je detail zakončenia ramena s vodidlom.
Na obrázku 12 je príklad použitia základu na osadenie stožiara veternej elektrárne.
Obrázok 14 je axonometrický pohľad na medzikus bez neskôr navareného profilu.
Na obrázku 15 a 16 je znázornený pár šikmých podložiek, pričom pre prehľadnosť je vyobrazená len každá druhá rúrka. Na obrázku 15 sú šikmé podložky vzájomne natočené tak, aby sa nemenil výsledný uhol, na obrázku 16 sú natočené tak, aby sa dosiahla 6 stupňová uhlová zmena osí.
SK 7866 Yl
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Pri oprave elektrického vedenia vysokého napätia sa má zabezpečiť náhradné vedenie, ktorým sa vytvorí dočasný bajpas. Na pôvodnom vedení sa potom môžu vykonávať zásadné opravy a výmena vodičov. Vedľa trasy elektrického vedenia sa vymerajú body na dočasné stožiare. Stožiare z oceľového plechu majú ohraňovaný valcový tvar. Na vytvorenie základov na tieto stožiare sa v tomto príklade podľa obrázkov 1 až 11, 13, 14 použije oceľový základ X s nosnou rúrou 2. Nosná rúra 2 má v tomto príklade vonkajší priemer 845 mm, čo približne zodpovedá vnútornému priemeru stožiara. Nosná rúra 2 má v tomto príklade celkovú dĺžku približne 5,6 m.
Rúra 2 má v hornej časti hlavu 7 zahŕňajúcu veniec 4, výstuhy 5 a vnútorné výstuhy 6. Tieto časti sú tiež vyhotovené z oceľového plechu a sú k nosnej rúre 2 privarené. Veniec 4 má otvory v pravidelných uhlových rozstupoch.
Veniec 4 v podobe medzikružia je privarený k rúre 2 pod hornou hranou rúry 2, okraj rúry 2 týmto usporiadaním vyčnieva z hlavy 7 a umožňuje jednoduchšie navedenie a nasadenie stožiara. Spodná strana venca 4 je podopretá radiálne rozmiestnenými výstuhami 5, ktoré sú privarené k rúre 2. Výstuhy 5 prechádzajú od venca 4 k medzikružiu, pod ktorým sa nachádza zóna rúry 2 určená na vnorenie do podkladu.
Vnútorné výstuhy 6 sú navarené vnútri rúry 2 medzi dva obvodové vystužovacie prvky podobným usporiadaním, ako sú usporiadané výstuhy 5 na vonkajšom povrchu rúry 2.
Pod úrovňou hlavy 7 je na vonkajšom povrchu rúry 2 privarených šesť lamiel 3, ktoré prechádzajú od hlavy 7 nadol až k spodnej časti rúry 2. Lamely 3 sú umiestnené lúčovito v pravidelnom uhlovom rozstupe.
Po zvarení základu J_ je celý zvarenec žiarovo pozinkovaný. S ohľadom na jeho dĺžku, priemer a relatívne nízku hmotnosť (v tomto príklade menej ako tri tony) je základ i dovezený bežným nákladným vozidlom na miesto osadenia.
Na mieste sa najskôr rozloží podpera K), ktorá má trojuholníkový obvodový rám 11 s troma ramenami
12. Obvodový rám 11 je rozoberateľný a v rohoch má platne s otvormi na kolíky. Ramená 12 sú teleskopický nastaviteľné pomocou série otvorov. Ramená 12 vychádzajú z rohov rámu 11 a každé rameno 12 je podopreté dvoma vzperami, ktoré sa opierajú o strany rámu 11. Vzpery sú tiež nastaviteľné, čím sa umožní nastaviť žiadanú polohu konca ramena 12 v priestore. Na konci ramien 12 je vodidlo s drážkou na vloženie hrany lamely 3.
Na veniec 4 sa položí a priskrutkuje medzikus 13. Na hornom konci medzikusa 13 je navarený krátky pažiaci profil, na ktorý je konštruované baranidlo. Profil je zovretý baranidlom a pomocou žeriava je medzikus 13 so základom j_ zdvihnutý a vložený dovnútra podpery W. Teraz sa nastaví zvislá poloha základu j_ a zakotví sa pomocou ramien 12. Následne sa baranidlom celý základ j_ zatĺka do podkladu, pričom rúra 2 s lamelami 3 sa postupne ponára do podkladu. Po krátkom zatĺkaní je zvislá poloha rúry 2 stabilizovaná a ramená 12 podpery 10 sa môžu uvoľniť a preklopiť na zem smerom von z obvodového rámu 11, aby neprekážali.
Základ 1 sa zatĺka až do požadovanej hĺbky, kedy nad úrovňou terénu vyčnieva len hlava 7. Zhutňovaním podkladu v okolí základu j_ môže dôjsť k poklesu zeminy v blízkom okolí základu j_, čo však nepredstavuje technický ani ekologický problém. Po zatlčení základu j_ sa z hlavy 7 odmontuje medzikus 13. skontroluje sa veniec 4 a žeriavom sa naddvihne stožiar nad základ L Príruba stožiara sa položí na veniec 4 a priskrutkuje sa skrutkami tak, že sa zároveň eliminuje uhlová odchýlka nosnej rúry 2 od zvislej polohy.
Po postavení stožiarov a zavesení vzdušného vedenia sa dočasný bajpas vysokého napätia zapojí do prevádzky. Po vykonaní opráv sa dočasné vedenie a stožiare naspäť demontujú. Následne sa na základ 1 pripevní medzikus 13 a ten sa prichytí do čeľustí baranidla. Žeriav nadvihuje spustené baranidlo, vďaka čomu dochádza k postupnému vyťahovaniu základu 1 z terénu. Po úplnom vytiahnutí základu 1 sa tento môže použiť na zakladanie na inom mieste.
Príklad 2
V tomto príklade podľa obrázkov 15 a 16 je základ j_ z príkladu J_ doplnený o pár šikmých, na sebe položených podložiek 9. Podložka 9 má kruhový pôdorys a je vyrobená zváraním dvoch medzikruží. Medzikružie tvoriace šikmú plochu má mierne eliptický tvar, ktorý je určený rovinným rezom valca. V tomto príklade má podložka 9 sériu 42 otvorov, čo zodpovedá dvojnásobku počtu otvorov na venci 4. Každý otvor v podložke 9 pokračuje cez vnútro opornej rúrky, ktorá je privarená medzi spodné a horné medzikružie. Jednotlivé rúrky sú očíslované od 1 do 42, číslo 1 označuje najdlhšiu rúrku, rúrky na obvode po číslo 21 sa postupne skracujú, do 22 do 42 narastajú. Zošikmenie podložky 9 v tomto príklade je 3 stupne. Jedným párom podložiek 9 sa dá eliminovať odklon základu j_ od zvislice do 6 stupňov, pričom technológia vtĺkania má uhlovú presnosť do 5 stupňov.
Na mieste sa po úplnom zatlčení základu 1 zmeria jeho uhlová odchýlka od zvislice a tiež sa určí orientácia tejto odchýlky proti nulovej uhlovej ryske na hlave 7. Následne sa podľa nastavovacích tabuliek zistí, že na elimináciu danej odchýlky, napr. 1,5 stupňa s orientáciou priamo v rovine nulovej uhlovej rysky, sa spod5
SK 7866 Yl ná podložka 9 natočí tak, aby proti nulovej uhlovej ryske bolo umiestnené číslo 39, vrchná podložka 9 sa natočí do polohy 3 proti nulovej uhlovej ryske na hlave 7. Týmto sa dosiahne eliminácia súosovosti v hodnote 1,7 stupňa v rovine nulovej uhlovej rysky. Nastavením pozícií s číslami 1 a 21 sa dosiahne nastavenie uhla 6 stupňov.
Následná montáž stožiara alebo stĺpa je podobná ako v príklade 1.
Príklad 3
Základ 1 je použitý na stĺp, ktorý nesie billboard pri cestnej komunikácii. Billboard je dočasný a neskôr sa môže aj so základom 1 premiestniť na iné vhodné miesto.
Rúra 2 je s ohľadom na dosiahnutie dobrých vlastností pri zatĺkaní vyhotovená z plechu ohraňovaním. Ohraňovaním sa vyrobia dve korýtka, polovice rúry 2, ktoré sa následne zvaria do rúry 2 dvoma pozdĺžnymi zvarmi. Vibrácie z baranidla sa v takomto zvarenci šíria lepšie, ako keby sa použila bežná rúra so špirálovým zvarom, ktorý vzniká pri šikmom stáčaní rúry z pásu.
Príklad 4
Dva základy 1 sú vtlčené po stranách rieky v rozpätí podľa dĺžky lávky, ktorá má byť upevnená nad riekou. Po zatlčení sa zmeria skutočná vzdialenosť hláv 7 a podľa odchýlky sa vyhotovia svorníky na mieru. Základy 1 môžu byť trvalé alebo dočasné.
Príklad 5
Základ j_ je použitý na osadenie stožiara s veternou elektrárňou podľa obrázka 12.
Príklad 6
Základ j_ nesie stĺp s veterným čerpadlom, ktoré čerpá vodu zo studne vnútri rúry 2.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne vyrábať a osadzovať základy stĺpov, stožiarov, mostov, veterných elektrárni a podobne. Zároveňje možné pritom využiť pomôcky v podobe medzikusa a podpery.
NÁROKY NA OCHRANU
Claims (20)
1. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, kde základ má oceľový nosný prvok vybavený na konci pripojovacím prvkom na rozoberateľné pripojenie nadzemného stavebného prvku (8), vyznačujúci sa tým, že nosný prvok je dutá rúra (2) prispôsobená na zatĺkanie do zeme, rúra (2) má uzavretý kruhový alebo mnohouholníkový, alebo eliptický prierez a dĺžka rúry (2) je aspoň dvojnásobok jej priemeru.
2. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že dĺžka rúry (2) je štvornásobok až desaťnásobok jej priemeru, výhodne šesťnásobok až sedemnásobok jej priemeru.
3. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa nárokov 1 alebo 2, vyzná č u j ú c i sa tým, že rúra (2) je zakružovaná alebo ohraňovaná z plechu, ktorý je spojený pozdĺžnym zvarom.
4. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že rúra (2) je zvarenec dvoch ohranených polovíc, ktoré sú spojené dvoma pozdĺžnymi zvarmi.
5. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že má aspoň jednu lamelu (3) pripevnenú na plášti rúry (2), pričom lamela (3) zachádza do spodnej polovice výšky rúry (2).
6. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že má aspoň tri lamely (3) rovnomerne a lúčovito rozmiestnené na vonkajšom plášti rúry (2).
7. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že pripojovací prvok na rozoberateľné pripojenie nadzemného stavebného prvku (8) má veniec (4) s otvormi a výstuhy (5) pripojené k povrchu rúry (2), výhodne má aj vnútorné výstuhy (6) vnútri rúry (2).
8. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1
SK 7866 Yl až 7, vyznačujúci sa tým, že pripojovací prvok má nastavovací mechanizmus na dosiahnutie rôznej uhlovej polohy osi základu (1) proti nadzemnému stavebnému prvku (8).
9. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že nastavovací mechanizmus zahŕňa pár šikmých, na sebe položených podložiek (9).
10. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že nastavovací mechanizmus zahŕňa viaceré závitové spoje s polohovateľným párom matíc.
11. Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že základ (1) je žiarovo pozinkovaný.
12. Spôsob vytvorenia základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar, ktorý sa po vytvorení základu rozoberateľné k nemu pripevní, pričom základ sa vytvára bez betónovania, vyznačujúci sa tým, že v mieste požadovaného umiestnenia nadzemného prvku sa zvislo na podklad postaví oceľový základ (1) zahŕňajúci nosnú rúru (2) a rúra (2) sa opakovanými údermi zhora zatlačí do podkladu do hĺbky aspoň dvojnásobku priemeru rúry (2).
13. Spôsob vytvorenia základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nároku
12, vyznačujúci sa tým, že základ (1) sa zatĺka baranidlom, ktoré je nesené žeriavom.
14. Spôsob vytvorenia základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nároku
13, vyznačujúci sa tým, že základ (1) sa vytiahne z podkladu pomocou baranidla tak, že baranidlo vibruje základ (1) a pritom sa základ (1) nadvihuje žeriavom.
15. Spôsob vytvorenia základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nárokov 13 alebo 14, vyznačujúci sa tým, že baranidlo udiera do základu (1) prostredníctvom medzikusa (13), ktorý je na spodnej strane pripevnený k hlave (7) a na hornej strane je pripojený k baranidlu.
16. Spôsob vytvorenia základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nárokov 12 alebo 13, vyznačujúci sa tým, že na začiatku zatĺkania sa základ (1) pridržiava vo zvislej polohe pomocou oporných ramien (12).
17. Pomôcka na vytvorenie základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že je medzikus (13) na prenos sily z baranidla do hlavy (7), má na spodnej strane prírubu prispôsobenú na rozoberateľné spojenie s vencom (4) a v hornej časti má vyčnievajúci prvok na pripojenie do čeľustí baranidla.
18. Pomôcka na vytvorenie základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nároku 16, vyznačujúca sa tým, že je podpera (10) na polohovanie základu (1), podpera (10) má obvodový rám (11), z ktorého vychádza aspoňjedno nastaviteľné rameno (12).
19. Pomôcka na vytvorenie základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nároku 18, vyznačujúca sa tým, že rameno (12) má bočné nastaviteľné vzpery.
20. Pomôcka na vytvorenie základu pre nadzemný stavebný prvok, najmä pre stĺp a/alebo stožiar podľa nárokov 18 alebo 19, vyznačujúca sa tým, že rameno (12) má na konci klzné vodidlo s drážkou na vloženie hrany lamely (3).
7 výkresov
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50046-2015U SK7866Y1 (sk) | 2015-05-13 | 2015-05-13 | Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, spôsob vytvorenia základu a pomôcky na vytvorenie základu |
CZ2016-32373U CZ29728U1 (cs) | 2015-05-13 | 2016-05-13 | Základ nadzemního stavebního prvku, zejména sloupu a/nebo stožáru a pomůcka na zakládání tohoto základu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50046-2015U SK7866Y1 (sk) | 2015-05-13 | 2015-05-13 | Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, spôsob vytvorenia základu a pomôcky na vytvorenie základu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500462015U1 SK500462015U1 (sk) | 2016-08-01 |
SK7866Y1 true SK7866Y1 (sk) | 2017-08-02 |
Family
ID=56506280
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50046-2015U SK7866Y1 (sk) | 2015-05-13 | 2015-05-13 | Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, spôsob vytvorenia základu a pomôcky na vytvorenie základu |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ29728U1 (sk) |
SK (1) | SK7866Y1 (sk) |
-
2015
- 2015-05-13 SK SK50046-2015U patent/SK7866Y1/sk unknown
-
2016
- 2016-05-13 CZ CZ2016-32373U patent/CZ29728U1/cs active Protection Beyond IP Right Term
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ29728U1 (cs) | 2016-08-30 |
SK500462015U1 (sk) | 2016-08-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP6830748B2 (ja) | オープンケーソン施工構造及びその施工方法 | |
US8646232B2 (en) | Foundation construction for superstructures | |
CN204098463U (zh) | 悬挑脚手架 | |
CN102493554B (zh) | 钢格构柱对接安装装置及施工方法 | |
JP5278828B2 (ja) | ジャケットの据え付け方法 | |
CN106088148B (zh) | 综合管廊模板及其应用 | |
JP6681148B2 (ja) | 橋梁構築方法、橋梁構築方法で用いる柱体及びガイド手段 | |
CN210031842U (zh) | 基于排桩、连系梁和对拉锚索的相临深基坑联合支护体系 | |
JP2014001542A (ja) | 支柱設置用基礎およびその施工方法 | |
CN206438500U (zh) | 一种桥梁桩基钢筋笼空间定位系统 | |
US20140215953A1 (en) | Solar panel mounting stand installation method, pile and solar panel mounting stand | |
CN202370104U (zh) | 钢格构柱对接安装装置 | |
KR20160000702A (ko) | 콘크리트 충전 강관기둥에 사용되는 체결부재와 이를 이용한 콘크리트 충전 강관기둥과 브라켓의 설치구조와 방법 및 이를 포함하는 지하구조물 구축구조와 방법 | |
CN111335317B (zh) | 管桩垂直度调节装置 | |
CN216616802U (zh) | 一种用于竖井的三层液压自升施工平台 | |
JP2003328354A (ja) | 支柱及び支柱の基礎 | |
SK7866Y1 (sk) | Základ nadzemného stavebného prvku, najmä stĺpa a/alebo stožiara, spôsob vytvorenia základu a pomôcky na vytvorenie základu | |
KR20120020738A (ko) | 지주 기초구조물 및 이의 시공방법 | |
CN112227369B (zh) | 一种盖挖逆作永久钢管立柱安装施工方法 | |
CN109098438B (zh) | 一种用于大型梁柱浇灌的模板 | |
JP6792239B2 (ja) | 鋼管杭の自沈防止装置及び自沈防止工法 | |
KR20120020739A (ko) | 가로시설물용 두부 확장 지주 기초구조물 및 이의 시공방법 | |
CN112031495A (zh) | 预制舱变电站拼装式钢结构基础及其施工拼接方法 | |
KR100807507B1 (ko) | 기존기초 하부 굴토 공법 | |
CN219862802U (zh) | 一种桩基基础测量施工辅助装置 |