SK7262001A3 - Method of producing organic disulfides - Google Patents

Method of producing organic disulfides Download PDF

Info

Publication number
SK7262001A3
SK7262001A3 SK726-2001A SK7262001A SK7262001A3 SK 7262001 A3 SK7262001 A3 SK 7262001A3 SK 7262001 A SK7262001 A SK 7262001A SK 7262001 A3 SK7262001 A3 SK 7262001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
organic
amine
mercaptan
organic disulfide
disulfide
Prior art date
Application number
SK726-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Hesse
Hans-Josef Sterzel
Christian Tragut
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of SK7262001A3 publication Critical patent/SK7262001A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/22Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/24Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of hydropolysulfides or polysulfides by reactions involving the formation of sulfur-to-sulfur bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C321/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C321/12Sulfides, hydropolysulfides, or polysulfides having thio groups bound to acyclic carbon atoms
    • C07C321/14Sulfides, hydropolysulfides, or polysulfides having thio groups bound to acyclic carbon atoms of an acyclic saturated carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)

Description

Predložený vynález sa týka spôsobu prípravy organických disulfidov.
Doterajší stav techniky
Z doterajšieho stavu techniky sú známe rozličné spôsoby prípravy organických disulfidov.
Európska patentová prihláška EP-A-0 171 092 opisuje spôsob prípravy dialkyldisulfidov, pri ktorom sa alkohol, síra a sírovodík nechajú priamo reagovať za vzniku dialkyldisulfidov a vody. Spôsob sa výhodne uskutočňuje nad katalyzátorom na báze zeolitu, pri teplotách od 200 do 400 °C a pri tlaku v rozsahu od atmosférického tlaku po 600 psig. Nevýhodou tohto spôsobu je, že sa získajú viaczložkové zmesi produktov, z ktorých sa dialkyldisulfid môže izolovať len v slabom výťažku (približne 50 % z teoretického výťažku).
Americký patentový dokument US 5,202,494 opisuje spôsob, pri ktorom sa merkaptán nechá reagovať s kyslíkom nad katalyzátorom MgO/Na2O-obohateným oxidom hlinitým, za vzniku dialkyldisulfidu a vody. Spôsob poskytuje zložky s vysokou teplotou varu, ktoré sa musia odstraňovať zo systému počas destilačného spracovania.
Francúzsky patentový dokument FR-B 1 358 398 opisuje spôsob prípravy dialkyldisulfidov z merkaptánov a elementárnej síry, pri ktorom sa síra použije vo forme roztoku v organickom rozpúšťadle, predovšetkým v organickom dialkyldisulfide. Použitými katalyzátormi sú amíny. Nevýhodou tohto spôsobu je to, že ako východiskové materiály je potrebné použiť čisté, a teda finančne nákladné, merkaptány.
Predmetom predloženého vynálezu je preto poskytnúť spôsob prípravy organických disulfidov, ktoré pri ktorom sa vychádza z lacných a ľahko dostupných surovín a tento spôsob poskytuje požadované dialkyldísulfidy v dobrých výťažkoch.
-2Podstata vynálezu
Zistili sme, že tento cieľ sa dá dosiahnuť spôsobom prípravy organických disulfidov oxidáciou merkaptánov so sírou rozpustenou v organickom disulfide s použitím amínu ako katalyzátora. Spôsob podľa predloženého vynálezu zahrňuje použitie merkaptánov ako „prúdu surového merkaptánu“ z reakcie alkoholov so sírovodíkom nad katalyzátorom , ktorý je vhodný na syntézu merkaptánov.
Pre účely predloženého vynálezu „prúdom surového merkaptánu“ je prúd merkaptánu, ktorý nie je prečistený extrakciou alebo destiláciou, zo syntézy merkaptánov z alkoholov a sírovodíka. „Prúd surového merkaptánu“ môže tiež obsahovať sírovodík, ktorý úplne nezreagoval, vodu, a ako sekundárne zložky, dialkyldisulfid, malé množstvá alkoholu a dialkyléter.
Takýto „prúd surového merkaptánu“ sa zvyčajne prečistí pomocou komplexnej, viacstupňovej tlakovej destilácie, ktorá znamená vysoké finančné náklady. Vynechaním stupňa destilácie sa vynechá tlakový stupeň a celý proces sa môže uskutočniť bez tlaku. Toto má za následok výhodné náklady, pretože sa nepožaduje komplexný tlakový prístroj. Taktiež je zaručená zvýšená bezpečnosť.
Používaný „surový merkaptán“ sa pripraví reakciou alkoholu a sírovodíka nad katalyzátorom vhodným na syntézu merkaptánov. Táto reakcia sa výhodne uskutočňuje pri teplotách medzi 350 a 450 °C v plynnej fáze. Katalyzátormi, ktoré sa môžu použiť, sú také katalyzátory, ktoré sú pre odborníkov v odbore dobre známe a sú vhodné na syntézu merkaptánov. Výhodné sú obohatené oxidy hliníka, pričom používanými prísadami na obohatenie sú 1. KOH (európska patentová prihláška EP-A 0 564 706), 2. K2CO3 (európska patentová prihláška EP-A 0 749 961), 3. B2O31 K3WO4 (React. Kinet. Catal. Lett. 36, str. 159), 4. CaO (európska patentová prihláška EP-A 0 564 706). Predovšetkým výhodné je použitie volfrámanu draselného na aktivovanom AI2O3 ako katalyzátore, ako je opísané v americkom patentovom dokumente US 3,935,276, a ako opísali Hillis O. Folkins a Elmer L. Miller, I & EC Process Design and Development, Vol. 1, č. 4, október 1962. Aby sa znížilo riziko emisií, spôsob podľa predloženého vynálezu sa zvyčajne uskutočňuje pri absolútnom tlaku od 1 do 3 bar, výhodne pri približne atmosférickom tlaku, namiesto zvyčajne používaného tlaku 10 až 15 bar.
-3·· · · · • 99 • ·· ·· 99 ·· 9 9 9
9 9 9
9 9 9
99 9
Na prípravu .prúdu surového merkaptánu“ sa plynný sírovodík a alkoholy výhodne nadávkujú do jednoduchého rúrkového reaktora a nechajú sa reagovať nad pevným katalyzátorom, výhodne volfrámanom draselným na aktivovanom AI2O3. Tento prúd sa oxiduje so sírou rozpustenou v organickom disulfide s použitím amínu ako katalyzátora, za získania organických disulfidov.
Organický disulfid, používaný ako rozpúšťadlo, a organický disulfid, ktorý sa má pripraviť, sú výhodne tou istou zlúčeninou. To znamená, že nie je potrebné oddeľovať doplnkové rozpúšťadlo.
S reakciou súvisia nasledujúce pojmy:
Ak sa síra rozpúšťa v organických disulfidoch, tvoria sa organické polysulfidy. Podľa predloženého vynálezu, organickými polysulfidmi sú sulfidy vzorca R-(S)n-R, v ktorom zvyšky R sú nezávislé od použitého organického disulfidu alebo použitého merkaptánu - ak je merkaptán prítomný v príslušnej reakcii - t.j. R nemusí byť rovnakého typu, hoci je to výhodné, aby sa vylúčil ďalší krok spracovania (konečný produkt a rozpúšťadlo výhodne rovnaké). Vo všeobecnosti n znamená celé číslo od 3 do 12, výhodne od 3 do 9. Koncentrované roztoky prídavné obsahujú tiež fyzikálne rozpustenú Se síru. Rozpustená síra a organické polysulfidy (spoločne symbolicky vyjadrené nižšie pod „S“) sa nechajú reagovať pri teplotách medzi laboratórnou teplotou a teplotou varu organického disulfidu, ktorý sa má pripraviť, v prítomnosti merkaptánov v súlade s nasledujúcou rovnicou, za vzniku organických disulfidov.
RSH + „S1 ·> R-S-S-R + H2S
Rozpustená síra a vyššie polysulfidy reagujú väčšinou rýchlo, zatiaľ čo nižšie polysulfidy, ako je trisulfid (n = 3), reagujú pomaly. Pretože sírovodík je ešte stále prítomný v „prúde surového merkaptánu“, predpokladá sa rovnováha podľa nasledujúcej rovnice medzi organickými disulfidmi a organickými trisulfidmi ako napríklad:
R-SH + R-S-S-S-R
-> R-S-S-R+ H2S
-4·· · ·· ·· · • · ·· · · · · ·· ·· ·····« • · ··· ··· ··· ·· ··· ·· ·· ···
V súlade s uvedeným, vytvorený organický trisulfid nezreaguje úplne za vzniku organického disulfidu. Získaný konečný produkt teda nie je čistým organickým disulfidom bez obsahu polysulfidu, ale vždy zmesou organických disulfidov a organických trisulfidov, ktoré sa ďalej čistia. Okrem toho, zmes produktov ďalej obsahuje amín, použitý ako katalyzátor.
Amínmi, ktoré sa môžu použiť v spôsobe podľa predloženého vynálezu, sú primárne, sekundárne a terciárne alifatické alebo aromatické aminy. Výhodné je použitie primárnych, sekundárnych alebo terciárnych alifatických amínov. Predovšetkým výhodné sú kvapalné alebo pevné aminy, ktoré majú teplotu varu vyššiu ako je teplota varu použitého organického disulfidu a extrémne nízku rozpustnosť vo vode, vo všeobecnosti nižšiu ako 0,5 g/l. Predovšetkým výhodne majú použité aminy teplotu varu nad 140 °C a rozpustnosť vo vode menej ako 0,1 g/l. Mimoriadne výhodnými amínmi sú predovšetkým primárne, sekundárne alebo terciárne aminy, ktoré obsahujú od 6 do 60 atómov uhlíka. Vhodné sú napríklad tridecylamín, mastné aminy, ako je N.N-dimetyl-C^/Cu-amín, dicyklohexylamín. Amín sa vo všeobecnosti používa v množstve od 0,1 % do 10% hmotnostných, výhodne od 0,5 % do 5 % hmotnostných, predovšetkým výhodne od 1 % do 3 % hmotnostné, vztiahnuté na použitú síru.
Spôsob podľa predloženého vynálezu je vhodný na prípravu organických disulfidov z akýchkoľvek merkaptánov. Vo všeobecnosti sa používajú merkaptány obsahujúce alifatické, cykloalifatické, arylové, arylalkylové alebo aralkylové zvyšky. Alifatické zvyšky môžu byť lineárne alebo rozvetvené, nesubstituované alebo substituované funkčnými skupinami, ako sú hydroxylové skupiny, halogén, tioskupiny, tioéterové skupiny, sulfonylové skupiny, sulfoxylové skupiny, sulfenylové skupiny, aminoskupiny, iminoskupiny, nitroskupiny alebo nitrózoskupiny, ktoré môžu byť nasýtené alebo mono- alebo polynenasýtené. Cykloalifatické zvyšky môžu obsahovať dvojité väzby a/alebo heteroatómy, predovšetkým S alebo N. Je možné použiť napríklad metyl-, etyl-, η-propyl-, izopropyl-, η-butyl-, izobutyl-, amyl-, hexyl- alebo benzylmerkaptán. Týmto sa získajú metyl-, etyl-, η-propyl-, izopropyl-, η-butyl-, izobutyl-, amyl-, hexyl- alebo dibenzyldisulfidy. Výhodné je použitie merkaptánov, ktoré obsahujú nasýtené alifatické zvyšky, obsahujúce od 1 do 3 atómov uhlíka, ako je metyl-, etyl- alebo n-propylmerkaptán. Predovšetkým
-5···· ······ · • · · ··· ··· ··· ·· ··· ·· ·· ··· výhodným je metylmerkaptán. Predovšetkým výhodným pripraveným organických disulfidom je v súlade s uvedeným dimetyldisulfid.
Spôsob podľa predloženého vynálezu sa výhodne uskutočňuje ako kontinuálny spôsob. Spôsob sa výhodne uskutočňuje ako uzavretá slučky, t.j. využiteľné vedľajšie produkty sa môžu opätovne použiť.
Predložený vynález sa ďalej týka spôsobu zahrňujúceho nasledujúce kroky:
(a) reakciu alkanolov so sírovodíkom nad vhodným katalyzátorom, za vzniku „prúdu surového merkaptánu“, obsahujúceho merkaptán, vodu, sírovodík a malé množstvá ďalších vedľajších produktov, ako je organický sulfid a éter, (b) reakciu „prúdu surového merkaptánu“ so sírou rozpustenou v organickom disulfide, za katalýzy s amínom v reakčnej kolóne, pričom zložky s nízkou teplotou varu, ktoré sa tvoria, sa vracajú naspäť do kroku (a), (c) oddelenie fáz výslednej zmesi obsahujúcej vodnú fázu, ktorá sa odstráni zo systému, a organosírovú fázu, (d) prečistenie organosírovej fázy, ktorá prípadne obsahuje zložky s nízkou teplotou varu, požadovaný organický disulfid, polysulfidy, rozpustenú síru, amín a malé množstvá ďalších vedľajších produktov, pričom organický disulfid sa odoberá, všetky zložky s nízkou teplotou varu, ktoré vznikajú, sa vracajú späť do kroku (a), a polysulfidy (n = 3 až 12), ktoré sa tvoria, rozpustená síra a amín sa vracajú späť do kroku (b), pričom sa pridáva síra a prípadne čerstvý amín.
pričom oddeľovanie fáz a odstraňovanie vodnej fázy zo systému v kroku (c) sa môže uskutočňovať bezprostredne po kroku (a) alebo bezprostredne po kroku (b).
Príprava „prúdu surového merkaptánu“ sa výhodne uskutočňuje v jednoduchom rúrkovom reaktore v plynnej fáze a výsledný prúd plynu sa potom zavádza do nižšej sekcie reakčnej kolóny, napríklad klobúčikovej kolóny. V kroku (b) sa potom prúd plynu protiprúdovo stretáva s roztokom síry v organickom disulfide, v ktorom bol rozpustený amín, požadovaný ako katalyzátor. Zložky s nízkou teplotou varu, produkované na vrchnej časti reakčnej kolóny, sa môžu
-6·· · ·· ·· • ·· · · · · ·· · · · · ·
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
999 99 99 znova vracať do kroku (a). Na spodnej časti reakčnej kolóny sa získa organický disulfid v zmesi s organickým trisulfidom a prípadne ďalšími nižšími polysulfidmi. Okrem toho, spodná časť reakčnej kolóny obsahuje taktiež amín a vodu, zavedenú zo syntézy merkaptánov.
Destilačná teplota v reakčnej kolóne predstavuje vo všeobecnosti od 20 do 120 °C, výhodne od 50 do 100 °C, predovšetkým výhodne od 90 do 95 °C. Teplota na hlave kolóny vo všeobecnosti predstavuje od -20 do +30 °C, výhodne od 0 do +20 °C, predovšetkým výhodne od 0 do +10 °C. Krok (b) sa vo všeobecnosti uskutočňuje pri atmosférickom tlaku.
Vodná fáza sa oddelí od organosírovej fázy v kroku (c), výhodne vo fázovej centrifúge a zlikviduje sa. Toto oddeľovanie fáz sa môže uskutočniť tiež priamo po syntéze merkaptánu (krok (a)). Ak sa vodná fáza oddelí bezprostredne po kroku (b), teplota na spodnej časti reakčnej kolóny by mala byť výhodne vyššia ako 80 °C, výhodne medzi 90 a 95 °C, tak aby sa vodná fáza likvidovala v čase, keď obsahuje len malé množstvá zlúčenín síry s nízkou teplotou varu, ako je sírovodík. Na druhej strane, teplota by nemala byť taká vysoká, aby voda pokryla veľké sekcie kolóny a nedala by sa už viac odstraňovať destiláciou.
Výhodou spôsobu podľa predloženého vynálezu je to, že sírovodík, prítomný v reakčnej zmesi, sa môže recyklovať zvrchu reakčnej kolóny do syntézy merkaptánu. Sekundárne zložky, ako je organický sulfid, alkohol a éter, sa môžu taktiež recyklovať týmto spôsobom a reagovať vrúrkovom reaktore, za vzniku merkaptánu (krok (a)).
Po odstránení vody sa organosírová fáza prečistí (krok (d)). Prečistenie sa môže uskutočňovať s použitím akejkoľvek vhodnej metódy. Výhodné je prečistenie destiláciou, predovšetkým výhodne destiláciou pri zníženom tlaku. Pri použití zníženého tlaku je možné vylúčiť nadmerne vysoké destilačné teploty, čím sa zabráni rozkladu organických polysulfidov a síry, napríklad na CS2 a merkaptán.
Destilácia sa uskutočňuje v destilačnej kolóne, ktorá výhodne obsahuje najmenej desať teoretických etáží. Malé množstvá zložiek s nízkou teplotou varu, získaných počas destilácie, ako je merkaptán, organický sulfid alebo CS2, sa oddelila a môžu sa vrátiť naspäť do kroku (a). Organický disulfid sa odoberá, · ·· · ·· ·· • o·········· • ·· · · · · · ···· ······ ··· ··· ·· ··· ·· ··· ·· ·· · pričom odoberanie sa výhodne uskutočňuje v bočnom prúde odoberanom z destilačnej kolóny. Destilačný roztok alebo časť destilačného roztoku sa vracia naspäť do kroku (b), rozpúšťaním elementárnej síry, výhodne v kvapalnej forme, v tejto zmesi, a pripadne opätovným dopĺňaním katalyzátora amínu a opätovným zavádzaním tejto zmesi do hornej sekcie reakčnej kolóny.
Spôsob podľa predloženého vynálezu poskytuje uzatvorený systém v ktorom, v zmysle výslednej rovnice:
ROH + H2S + S ----------> R-S-S-R + 2 H2O sa organické disulfidy môžu pripraviť kontinuálne s použitím predradeného reaktora a dvoch kolón. Organické disulfidy pripravené v spôsobe podľa predloženého vynálezu sa môžu použiť predovšetkým na prípravu sulfónových kyselín. V tejto súvislosti sú vhodné na predovšetkým na prípravu alkylsulfónových kyselín, predovšetkým výhodne oxidáciou organických disulfidov s HNO3.
Na pripojenom výkrese, obrázok 1 znázorňuje príkladný prevádzkový diagram syntézy organických disulfidov.
Tu
A znamená rúrkový reaktor, v ktorom sa uskutočňuje krok (a);
B znamená reakčnú kolónu, v ktorej sa uskutočňuje krok (b);
C znamená fázovú centrifúgu, v ktorej sa uskutočňuje krok (c);
D znamená destilačnú kolónu, v ktorej sa uskutočňuje krok (d);
NRR' znamená amín použitý ako katalyzátor v kroku (b);
P znamená prečistený produkt (organický disulfid);
DADS znamená organický disulfid.
Ďalšie skratky sú uvedené vo vyššie uvedenom texte.
Nižšie uvedené príklady slúžia na ďalšiu ilustráciu predloženého vynálezu.
-8• · · ·· · · · • · · • 99 9
99
999 999
Príklady uskutočnenia vynálezu
1. Príklad v kontinuálnej experimentálnej prevádzke
Dvojstupňová syntéza dimetyldisulfidu (DMDS) sa uskutočnila v kontinuálne pracujúcom laboratórnom zariadení, ktoré obsahovalo všetky zložky blokovej schémy (Obrázok 1).
Rúrkový reaktor MeSH (dĺžka 600 mm, priemer 25 mm) sa naplnil s nami pripraveným katalyzátorom oxidu hlinitého, ktorý obsahoval 14 % hmotnostných volfrámanu draselného. Pri teplote 400 °C (v strede reaktora) a tlaku 1,1 barabs sa do rúrkového reaktora dávkovalo 48 g/h (1,5 mol) plynného metanolu, 34 g/h (1 mol) sírovodíka a 40 g/h spätného plynu z reakčnej kolóny (zloženie: 72 % H2S, 12 % MeSH, 16 % dimetylsulfidu (DMS), malé množstvá metanolu a dimetyléter). Zloženie plynu na výstupe z reaktora bolo: 13,0 % H2S, 50,8 % MeSH, 10,3 % DMS, 21,6 % H2O, 2,4 % MeOH, 1,2 % dimetyéteru (DME).
Tento plyn vstupoval do nižšej sekcie reakčnej kolóny (klobúčiková kolóna obsahovala 20 etáží) a postupoval protiprúdom smerom k nadol prúdiacemu roztoku síry (destilačný roztok z destilačnej kolóny, do ktorého sa pridávalo 19 g/h síry a 0,1 g/h dicyklohexylamínu), pričom MeSH reagoval stvoriacim sa H2S. Plyn vystupujúci z vrchnej časti kolóny, ktorý má vyššie uvedené zloženie, sa stláča , ako spätný plyn, a vracia sa do MeSH rúrkového reaktora, pričom sa relatívne malý podiel plynu vracia naspäť do systému. Destilačný roztok zahriaty na teplotu približne 90 °C je dvojfázový, pričom vrchnou fázou je voda, ktorá vznikla pri syntéze MeSH. Fázy sa nechajú prejsť do fázovej centrifúgy, kde sa rozdelia, a vrchná, vodná fáza sa zachytí vo vypúšťacom zásobníku (26 g/h). Nižšia organosírová fáza prechádza bokom do destilačnej kolóny, ktorá pracuje pri nižšom ako atmosférickom tlaku (300 mbar). Produkt DMDS sa izoloval v bočnom odoberanom prúde (53 g/h) a vykazoval čistotu 99,6 % (0,1 % dimetyltrisulfidu, 0,3 % zložiek s nízkou teplotou varu, ako je dimetylsulfid (DMS), MeSH, CS2). Výťažok DMDS, vztiahnuté na použitú síru, je teda 94,9 %. Zložky s nízkou teplotou varu produkované na vrchu destilačnej kolóny sa v tomto prípade nerecyklovali do vrchu reakčnej kolóny, ako na obrázku 1.
·· 999
9 999
9 9 99
9 9 9 99
9 9 99
99 99999
-9• ·· · ·· ·· ···· ·· · · ··· • ·· · · · · · ··· ··· ··· ··· ·· ··· ·· ·· ···
2. Porovnávací príklad
Roztok 50 g síry, 25 g DMDS, 1 g triizobutylamínu sa zaviedli do termostatovanej sklenenej rúrky prepojenej s fritou a termostaticky vyhrievanej na teplotu 60 °C. Plynný metylmerkaptán sa potom zavádzal smerom nahor cez roztok prostredníctvom frity z oceľového valca v množstve 24 g/h. Zloženie plynu a kvapalných fáz sa analyzovalo pomocou plynovej chromatografie ako funkcia času. Na začiatku reakcie sa veľká časť metylmerkaptánu nechala reagovať za vzniku sírovodíka. Plynná fáza nad kvapalinou na začiatku obsahovala približne 75 % H2S. Obsah H2S sa potom znižoval, pokým sa na konci reakcie nenechával cez roztok prechádzať takmer čistý metylmerkaptán. Reakcia sa ukončila po 13 hodinách. Získalo sa 118 g roztoku, ktorý mal nasledujúce zloženie: 0,5 % H2S, 5,8 % MeSH, 55,2 % DMDS, 32,9 % dimetyltrisulfidu, 4,2 % dimetylpolysulfidov, 0,9 % amínu.
3. Porovnávací príklad
Roztok 50 g síry, 25 g DMDS, 1 g tridecylamínu sa zaviedli do termostatovanej sklenenej rúrky prepojenej s fritou a termostaticky vyhrievanej na teplotu 60 °C. Plynný metylmerkaptán sa potom zavádzal smerom nahor cez roztok prostredníctvom frity z oceľového valca v množstve 24 g/h. Zloženie plynu a kvapalných fáz sa analyzovalo pomocou plynovej chromatografie ako funkcia času. Na začiatku reakcie sa veľká časť metylmerkaptánu nechala reagovať za vzniku sírovodíka. Plynná fáza nad kvapalinou na začiatku obsahovala približne 79 % H2S. Obsah H2S sa potom znižoval, pokým sa na konci reakcie nenechával cez roztok prechádzať takmer čistý metylmerkaptán. Reakcia sa ukončila po 12 hodinách. Získalo sa 156 g roztoku, ktorý mal nasledujúce zloženie: 0,1 % H2S, 7,7 % MeSH, 90,5 % DMDS, 0,8 % dimetyltrisulfidu, žiadne dimetylpolysulfidy, 0,8 % amínu. Výťažok DMDS, vztiahnuté na použitú síru, predstavoval 83 %. Straty vznikli ako následok plynného odoberania DMDS s reakčnými plynmi.
-10• ·· · ·· ·· ···· ···· ··· • ·· · · · · · ···· ······

Claims (8)

1. Spôsob prípravy organických disulfidov oxidáciou merkaptánov so sírou rozpustenou v organickom disulfide s použitím amínu ako katalyzátora, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje použitie merkaptánov ako „prúdu surového merkaptánu“ z reakcie alkoholov so sírovodíkom nad katalyzátorom, ktorý je vhodný na syntézu merkaptánov, pričom amín je kvapalný alebo pevný a má teplotu varu vyššiu ako je teplota varu použitého organického disulfidu, a • rozpustnosť vo vode .menšiu ako 0,5 g/l.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor vhodný na syntézu merkaptánov obsahuje volfráman draselný na aktivovanom AI2O3.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že organický disulfid použitý ako rozpúšťadlo a organický disulfid, ktorý sa má pripraviť, sú tou istou zlúčeninou.
4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa použijú primárne, sekundárne alebo terciáme amíny obsahujúce od 6 do 60 atómov uhlíka.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že organickým disulfidom je dimetyldisulfid.
6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že spôsob sa uskutočňuje kontinuálne.
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje ’ nasledujúce kroky (a) reakciu alkanolov so sírovodíkom nad vhodným katalyzátorom, za vzniku „prúdu surového merkaptánu“, obsahujúceho merkaptán, vodu, sírovodík a malé množstvá ďalších vedľajších produktov, ako je organický sulfid a éter, (b) reakciu „prúdu surového merkaptánu“ so sírou rozpustenou v organickom disulfide, za katalýzy s amínom v reakčnej kolóne, pričom
- 11 ···· ·· · · · · · ··· ····· • · ·· ·· ··· · zložky s nízkou teplotou varu, ktoré sa tvoria, sa vracajú naspäť do kroku (a).
(c) oddelenie fáz výslednej zmesi obsahujúcej vodnú fázu, ktorá sa odstráni zo systému, a organosírovú fázu, (d) prečistenie organosírovej fázy, ktorá prípadne obsahuje zložky s nízkou teplotou varu, požadovaný organický disulfid, polysulfidy, amín a malé množstvá ďalších vedľajších produktov, pričom organický disulfid sa odoberá, všetky zložky s nízkou teplotou varu, ktoré vznikajú, sa vracajú späť do kroku (a), a polysulfidy, ktoré sa tvoria, a amin sa vracajú späť do kroku (b), pričom sa pridáva síra a prípadne amín, pričom oddeľovanie fáz a odstraňovanie vodnej fázy zo systému v kroku (c) sa môže uskutočňovať bezprostredne po kroku (a) alebo bezprostredne po kroku (b).
8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že prečistenie v kroku (d) sa uskutočňuje destiláciou pri zníženom tlaku.
2/
1/1
• ·· • · · • ·· ·· · · ·· · • · ·· ·· ·· ··· ·· ·· ··
DADS/NRR'
SK726-2001A 1998-11-25 1999-11-25 Method of producing organic disulfides SK7262001A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19854427A DE19854427A1 (de) 1998-11-25 1998-11-25 Verfahren zur Herstellung von organischen Disulfiden
PCT/EP1999/009145 WO2000031029A1 (de) 1998-11-25 1999-11-25 Verfahren zur herstellung von organischen disulfiden

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK7262001A3 true SK7262001A3 (en) 2002-01-07

Family

ID=7889012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK726-2001A SK7262001A3 (en) 1998-11-25 1999-11-25 Method of producing organic disulfides

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6686506B1 (sk)
EP (1) EP1133472B1 (sk)
JP (1) JP4460780B2 (sk)
KR (1) KR100626185B1 (sk)
CN (1) CN1188393C (sk)
AT (1) ATE289591T1 (sk)
AU (1) AU765463B2 (sk)
BR (1) BR0102243A (sk)
CA (1) CA2352385C (sk)
DE (2) DE19854427A1 (sk)
ES (1) ES2237958T3 (sk)
HU (1) HUP0201439A2 (sk)
ID (1) ID29243A (sk)
IN (1) IN2001CH00727A (sk)
MX (1) MXPA01005200A (sk)
PL (1) PL196872B1 (sk)
SK (1) SK7262001A3 (sk)
UA (1) UA68409C2 (sk)
WO (1) WO2000031029A1 (sk)
ZA (1) ZA200104296B (sk)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10116817A1 (de) * 2001-04-04 2002-10-17 Basf Ag Verfahren zur Herstellung eines organischen Disulfids
DE10323839B3 (de) * 2003-05-23 2004-10-21 Thioplast Chemicals Gmbh & Co.Kg Oxidation von Mercaptoethanol
EA012698B1 (ru) * 2006-02-01 2009-12-30 Флуор Текнолоджиз Корпорейшн Устройство и способ для удаления меркаптанов из сырьевых газов
CN100349961C (zh) * 2006-06-22 2007-11-21 广州大学 一种聚双苯胺基二硫化物及其制备方法
US8658833B2 (en) * 2006-11-11 2014-02-25 Ecospray Limited Garlic processing
CN102264637B (zh) * 2008-12-23 2013-11-13 巴斯夫欧洲公司 压缩含硫化氢的气体的方法
CN101475517B (zh) * 2009-01-15 2012-08-15 河南大学 一种对称的含二硫键化合物的制备方法
FR3023287B1 (fr) * 2014-07-04 2016-07-22 Arkema France Procede de preparation de methylmercaptan
FR3023288B1 (fr) * 2014-07-04 2016-07-15 Arkema France Procede de preparation de disulfure de dimethyle
CN104592071B (zh) * 2015-01-13 2016-12-07 湖北兴发化工集团股份有限公司 一种二甲基二硫生产过程溶解状态硫磺加入方法
CN104557642B (zh) * 2015-01-19 2017-02-01 湖北兴发化工集团股份有限公司 一种利用超声波促进二甲基二硫生产的方法及装置
WO2017018095A1 (ja) * 2015-07-24 2017-02-02 味の素株式会社 フレーバー組成物
CN108779068B (zh) * 2016-03-18 2021-02-09 三井化学株式会社 (多)硫醚化合物的制造方法及环硫化物化合物的制造方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2820062A (en) 1954-08-11 1958-01-14 Pure Oil Co Preparation of organic thiols
FR1358398A (fr) 1962-11-20 1964-04-17 Aquitaine Petrole Fabrication de disulfures organiques
BE648125A (sk) * 1963-05-20
US3314999A (en) * 1963-11-15 1967-04-18 Aquitaine Petrole Process for the preparation of organic disulphides
US3277180A (en) * 1964-01-15 1966-10-04 Aquitaine Petrole Process for the manufacture of organic disulphides
ATE45946T1 (de) 1985-04-26 1989-09-15 Pennwalt Corp Verfahren zur herstellung von dialkyldisulfiden.
DE3676344D1 (de) * 1985-05-13 1991-02-07 Atochem North America Verfahren zur herstellung von dialkyldisulfiden.
US5026915A (en) * 1985-05-13 1991-06-25 Atochem North America, Inc. Process for the manufacture of dialkyl disulfides
US5202494A (en) 1990-05-31 1993-04-13 Phillips Petroleum Company Continuous process for the production of disulfides
US5659086A (en) * 1995-06-06 1997-08-19 Phillips Petroleum Company Production of organic disulfides
FR2742144B1 (fr) * 1995-12-11 1998-01-16 Elf Aquitaine Procede de preparation de disulfures et de polysulfures organiques en presence de resines polystyrene-divinylbenzene possedant des groupes amine primaire
AU5714698A (en) * 1997-02-10 1998-08-26 Innochem Inc. Preparation of alkane sulfonic acids and sulfonyl chlorides by oxidation of alkanethiols and dialkyl disulfides
FR2773799B1 (fr) * 1998-01-22 2000-02-18 Elf Aquitaine Exploration Prod Synthese de disulfures et polysulfures organiques

Also Published As

Publication number Publication date
IN201881B (sk) 2007-02-23
ID29243A (id) 2001-08-16
CN1333749A (zh) 2002-01-30
US6686506B1 (en) 2004-02-03
PL196872B1 (pl) 2008-02-29
KR100626185B1 (ko) 2006-09-20
MX230560B (sk) 2005-09-13
IN2001CH00727A (en) 2005-09-16
AU765463B2 (en) 2003-09-18
UA68409C2 (en) 2004-08-16
CN1188393C (zh) 2005-02-09
DE19854427A1 (de) 2000-05-31
KR20010080584A (ko) 2001-08-22
CA2352385C (en) 2008-01-22
ES2237958T3 (es) 2005-08-01
MXPA01005200A (es) 2002-01-01
HUP0201439A2 (en) 2002-08-28
ZA200104296B (en) 2002-09-25
PL348774A1 (en) 2002-06-17
JP4460780B2 (ja) 2010-05-12
AU1777200A (en) 2000-06-13
CA2352385A1 (en) 2000-06-02
JP2002530371A (ja) 2002-09-17
BR0102243A (pt) 2003-02-18
ATE289591T1 (de) 2005-03-15
WO2000031029A1 (de) 2000-06-02
EP1133472B1 (de) 2005-02-23
EP1133472A1 (de) 2001-09-19
DE59911664D1 (de) 2005-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU765481B2 (en) Method of producing alkane sulfonic acid
US4288627A (en) Oxidation of thiols employing cobalt molybdate/triethylamine catalyst
SK7262001A3 (en) Method of producing organic disulfides
US9562006B2 (en) Preparation of symmetrical and asymmetrical disulphides by reactive distillation of mixtures of disulphides
DK2621896T3 (en) PROCEDURE FOR THE PREPARATION OF DIMETHYL DYSULPHIDE
CN114728896A (zh) 通过硫醚的硫化氢解制备硫醇的方法
EP0044203B1 (en) Process for producing 2-mercaptoethylamine hydrohalides
RU2361859C2 (ru) Способ выделения метилмеркаптана из реакционных газовых смесей
US11897837B2 (en) Process for the co-production of alkyl mercaptan and dialkyl disulfide from alcohol
US20220363630A1 (en) Process for the co-production of methyl mercaptan and of dimethyl disulfide from carbon oxides
US9067872B2 (en) Method for compressing gases containing hydrogen sulfide
US20240018100A1 (en) Method for preparing methyl mercaptan with treatment of gaseous waste
CN117769539A (zh) 通过在催化剂预处理下对二烷基硫醚硫氢解来制备硫醇的方法
CN117545737A (zh) 在对纯化二烷基硫醚硫氢解下制备硫醇的方法