SK71693A3 - Process for preparing isocyanates - Google Patents

Process for preparing isocyanates Download PDF

Info

Publication number
SK71693A3
SK71693A3 SK716-93A SK71693A SK71693A3 SK 71693 A3 SK71693 A3 SK 71693A3 SK 71693 A SK71693 A SK 71693A SK 71693 A3 SK71693 A3 SK 71693A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
isocyanate
formula
reaction
branched
straight
Prior art date
Application number
SK716-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt A Hackl
Heinz Falk
Original Assignee
Chemie Linz Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemie Linz Gmbh filed Critical Chemie Linz Gmbh
Publication of SK71693A3 publication Critical patent/SK71693A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C263/00Preparation of derivatives of isocyanic acid
    • C07C263/06Preparation of derivatives of isocyanic acid from or via ureas
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/12Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring
    • C07C2601/14The ring being saturated

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Oblasť Techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby izokyanátov rozkladom N,N,N -disubstituovaných derivátov močoviny.
Doterajší stav techniky
Izokyanáty predstavujú hospodársky významnú skupinu medziproduktov, ktoré sú použiteľné okrem iného v priemysle plastických hmôt, pri výrobe náterov a pri výrobe prostriedkov na ochranu rastlín.
Je známy veľký počet spôsobov výroby izokyanátov, tieto postupy však majú rad nevýhod. Staršie postupy vychádzajú prevažne z fosgénu alebo následných produktov, zatiaľ čo nové postupy už vylučujú použitie fosgénu, avšak je s nimi možné získať izokyanáty len v nízkych výťažkoch.
Bol tiež opísaný postup, pri ktorom sa vychádza zo substituovaných derivátov močoviny, ktoré sa tepelne rozložia. Vo francúzskom patentovom spise č. 1 473 821 sa rozkladajú trisubstituované deriváty močoviny v prítomnosti esteru kyseliny izokyanatej a aminu pri teplote najviac 200 °C v rozpúšťadle s dielektrickou konštantou nižšou ako 40. Týmto spôsobom je možné izokyanáty získať vo výťažku iba približne 60 %. V US patentovom spise č. 3 936 484 sa navrhuje spôsob tepelného rozkladu disubstituovaných močovín, zvlášť na výrobu toluylen-2,4-diisokyanátu. S výhodou sa vznikajúci amin z reakčnej zmesi odstráni použitím prúdu nosného plynu, ku ktorému je možné pridať pomocné rozpúšťadlo.
Nevýhody tohoto postupu spočívajú v tom, že z hlavy kolóny je možné odoberať v podstate len vznikajúci amin, zatiaľ čo vlastný produkt zostáva na spodku kolóny, odkiaľ je nutné ho izolovať a čistiť, pričom dobré výťažky sa môžu dosiahnuť len pri použití prídavného rozpúšťadla.
Teraz bolo neočakávane zistené, že pri výrobe izokyanátov je možné vychádzať z určitých N,N,N -trisubstituova ných derivátov močoviny, postup je možné realizovať bez použitia fosgénu a požadované izokyanáty je možné ziskať jednoduchým spôsobom, s vysokou čistotou a v dobrom výťažku.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvorí spôsob výroby izokyanátov, ktorý spočíva v tom, že sa N,N,N - trisubstituované deriváty močoviny všeobecného vzorca I
(I) kde
R-^ , R2 a R3 sú rovnaké alebo rôzne a znamenajú alkylový zvyšok s 1 až 24 atómami uhlíka s priamym, rozvetveným alebo cyklickým reťazcom, nesubstituovaný alebo substituovaný alkoxyskupinou s 1 až 6 atómami uhlíka, fenylovým zvyškom, poprípade substituovaným, atómom halogénu alebo inými zvyškami, inertnými za reakčných podmienok alebo tvorí
R2 a R3 spoločne heterocyklický nearomatický kruh, prípadne obsahujúci ešte ďalšie heteroatómy, rozkladajú v riedidle, inertnom za reakčných podmienok pri vyššej teplote za vzniku ľahko prchavého izokyanátu všeobecného vzorca R^NCO a ťažko prchavého sekundárneho amínu všeobecného vzorca R2R3NH, ktorého teplota varu je vyššia ako teplota varu izokyanátu a ako použitá reakčná teplota, načo sa izokyanát odvádza hlavou kolóny pri použití prúdu nosného plynu.
Ako východiskové látky je možné zásadne použiť všetky N,N,N -trisubstituované močoviny, ktoré sa pri vyššej teplo te rozkladajú na ľahko prchavý izokyanát a na ťažko prchavý sekundárny amín, ktorého teplota varu je vyššia ako teplota varu výsledného izokyanátu a vyššia ako použitá reakčná teplota. Ide o zlúčeniny všeobecného vzorca I, v ktorých R^,R2 a R3 sú rovnaké alebo rôzne a znamenajú alkylový zvyšok s 1 až 24 atómami uhlíka s priamym, rozvetveným alebo cyklickým reťazcom, nesubstituovaný alebo substituovaný alkoxyskupinou s 1 až 6 atómami uhlíka, fenylovým zvyškom, prípadne substituovaným, atómom halogénu alebo iným zvyškom, inertným za reakčných podmienok, ide napríklad o metyl, etyl, n-propyl, izopropyl, n-butyl, sek.butyl, terc.butyl, hexyl, oktyl, decyl, dodecyl, tetradecyl, hexadecyl, oktadecyl, cyklohexyl alebo benzyl, pripadne substituovaný vyššie uvedeným spôsobom.
Alkoxylovým zvyškom s 1 až 6 atómami uhlíka je napríklad metoxyskupina, etoxyskupina, propoxyskupina, butoxyskupina a hexoxyskupina. Fenylovým zvyškom môže byť napríklad zvyšok, substituovaný alkylovým zvyškom s 1 až 4 atómami uhlíka, alkoxyskupinou s 1 až 4 atómami uhlíka, atómom halogénu, aminoskupinou alebo nitroskupinou. R2 a R3 môžu tiež spoločne tvoriť heterocyklický nearomatický kruh, prípadne obsahujúci ďalšie heteroatómy, napríklad pyrrolidinový, piperidínový, piperazínový alebo morfolínový kruh.
Východiskovými látkami sú tie zlúčeniny všeobecného vzorca I, v ktorom R-^ znamená priamy, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok s 2 až 10 atómami uhlíka alebo benzolový zvyšok a R2 a R^ znamenajú priamy, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok s 4 až 20 atómami uhlíka alebo benzylový zvyšok.
Osobitne výhodnými N,N,N -trisubstituovanými derivátmi močoviny sú teda okrem iného N,N-dioktyl-N -etylmočovina, N , N-dioktyl-N -propylmočovina, N, N-d.icyklohexyl-N -propylmočovina, N,N-dioktyl-N -izopropylmočovina, N,N-d.ibenzyl-N -butyImočovina, N, N-diokty 1-N -butylmočovina. N,N-d.ioktyl-N -benzyImočovina a N,N-dioktyl-N -cyklohexylmočovina.
Uvedené deriváty močoviny je možné získať napríklad N-alkyláciou močoviny, tak ako je opísaná v európskom paten tovom spise EP 0 471 983.
Rozklad je možné realizovať v riedidle, ktoré je inertné za reakčných podmienok. Z inertných riedidiel pripadajú do úvahy alifatické alebo aromatické uhľovodíky s vyššou teplotou varu, napríklad tetradekan, dodekan, hexadekan, oktadekan, parafín alebo zmesi týchto látok. Ako riedidlo je však možné tiež použiť amín, vznikajúci pri rozklade derivátu močoviny. Reakčná teplota sa pohybuje podľa použitého derivátu v rozmedzí 90 až 400, s výhodou 150 až 300 a zvlášť 210 až 280 °C. Izoláciu izokyanátu z reakčnej zmesi je možné uskutočniť pomocou prúdu inertného plynu, napríklad prúdu dusíka alebo argónu. Potom sa izokyanáty kondenzujú v chladiči alebo sa absorbujú do vhodného rozpúšťadla. Vhodným rozpúšťadlom pre izokyanáty sú alifatické alebo aromatické uhľovodíky, ktoré sú prípadne ešte halogénované, napríklad chloroform, metylénchlorid, trichloretylen, toluén a éter, napríklad tetrahydrofurán. Rozpúšťadlo alebo jeho časť je možné privádzať vo forme pár s prúdom inertného plynu alebo je možné rozpúšťadlo pridávať do reakčnej zmesi pred začiatkom rozkladu.
Reakciu je prípadne možné uskutočniť tiež pri zníženom tlaku. Výška použitého tlaku závisí na zvolených východiskových látkach a na vznikajúcich výsledných produktoch.
Doba reakcie závisí predovšetkým na reakčnej teplote, použitom tlaku a východiskových látkach a pohybuje sa v rozmedzí 15 až 120 minút. Sekundárny amín, ktorý pri rozklade zostáva v spodku kolóny je možné izolovať napríklad destiláciou za zníženého tlaku a použiť ako východiskovú látku na rôzne iné reakcie. Požadované izokyanáty sa získavajú s vysokou čistotou a vo výťažku až 99,9 %.
Praktická realizácia spôsobu podľa vynálezu bude osvetlená nasledujúcimi príkladmi, ktoré však nemajú slúžiť k obmedzeniu rozsahu vynálezu.
Príklady realizácie vynálezu
Príklad 1
Etylizokyanát g N,N-dioktyl-N -etylmočoviny sa zahrieva vo vhodnom prístroji, ktorý obsahuje okrem termostatickej reakčnej nádoby zariadenie na privádzanie a vhodné rozdelenie prúdu inertného plynu v reakčnej zmesi a kolónu na jednoduché oddelenie výsledného produktu, napríklad Vigreuxovú kolónu, s výhodou pozrkadlenú, východisková látka sa zahrieva v zmesi 50 g hexadekanu a 2,5 g chloroformu 30 minút pri teplote 250 °C.
Vniknutý etylizokyanát sa odvádza v prúde dusíka približne 2 litre za hodinu z reakčnej zmesi a potom sa kondenzuje v chladiči, chladenom kvapalným dusíkom ako chloroformový roztok. Výťažok je 97 %.
Príklad 2
Propylizokyanát g N,N-dicyklohexyl-N -propylmočoviny sa zahrieva v zariadení, opísanom v príklade 1, v 50 g hexadekanu celkom 40 minút pri teplote približne 250 °C a vznikajúci propylizokyanát sa z reakčnej zmesi odvádza v prúde dusíka a potom sa kondenzuje v chladiči, chladenom kvapalným dusíkom. Výťažok výsledného produktu je 99,9 %.
Obdobným spôsobom ako v predchádzajúcich príkladoch je možné získať tiež produkty, ktoré sú uvedené v nasledujúcej tabuľke vrátane použitých východiskových látok a použitého rozpúšťadla.
Tabuľka
produkt východisková látka rozpúšťadl
1 izopropylizokyanát N,N-dioktyl-N -izopropylmočovina hexadekan
2 butylizokyanát N,N-dioktyl-N -butylmočovina hexadekan
3 butylizokyanát N,N-dioktyl-N - -butylmočovina parafín + oktadekan
4 butylizokyanát N,N-dibenzyl-N - -butylmočovina hexadekan
5 terc.butylizokyanát N,N-dioktyl-N - -terc.butylmočovina hexadekan
6 cyklohexylizokyanát N,N-dioktyl-N - -cyklohexylmočovina hexadekan
7 benzylizokyanát N,N-dioktyl-N -benzylmočovina hexadekan

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby izoyanátov, vyznačujúci sa t ý m, že sa N,N,N -trisubstituované deriváty močoviny všeobecného vzorca I (I) kde
    R^,R2 a Rj sú rovnaké alebo rôzne a znamenajú alkylový zvyšok s 1 až 24 atómami uhlíka s priamym, rozvetveným alebo cyklickým reťazcom, nesubstituovaný alebo substituovaný alkoxyskupinou s 1 až 6 atómami uhlíka, fenylovým zvyškom, poprípade substituovaným, atómom halogénu alebo inými zvyškami, inertnými za reakčných podmienok alebo tvorí
    R2 a R-j spoločne heterocyklický nearomatický kruh, poprípade obsahujúci ešte ďalšie heteroatómy, rozkladajú v riedidle, inertnom za reakčných podmienok pri zvýšenej teplote za vzniku ľahko prchavého izokyanátu všeobecného vzorca R^NCO a ťažko prchavého sekundárneho amínu všeobecného vzorca R2R3NH, ktorého teplota varu je vyššia ako teplota varu izokyanátu a ako použitá reakčná teplota, na čo sa izokyanáx odvádza hlavou kolóny s použitím prúdu nosného plynu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa ako východisková látka použije N,N,N -trisubstituovaný derivát močoviny všeobecného vzorca I, v ktorom R-^ znamená priamy, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok s 2 až 10 atómami uhlíka alebo benzylový zvyšok a R2 a R3 znamenajú priamy, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok s 4 až 20 atómami uhlíka alebo benzylový zvyšok.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že sa reakcia uskutočňuje pri teplote 150 až 300, s výhodou 220 až 280 °C.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje za zníženého tlaku 1 až 10 000 Pa.
SK716-93A 1992-08-13 1993-07-08 Process for preparing isocyanates SK71693A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0163192A AT398762B (de) 1992-08-13 1992-08-13 Verfahren zur herstellung von isocyanaten durch zersetzung von n,n,n'-trisubstituierten harnstoffen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK71693A3 true SK71693A3 (en) 1994-06-08

Family

ID=3517594

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK716-93A SK71693A3 (en) 1992-08-13 1993-07-08 Process for preparing isocyanates

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0583637B1 (sk)
JP (1) JPH06157449A (sk)
KR (1) KR940003929A (sk)
CN (1) CN1085209A (sk)
AT (2) AT398762B (sk)
AU (1) AU4427093A (sk)
CA (1) CA2100718A1 (sk)
CZ (1) CZ166593A3 (sk)
DE (1) DE59305711D1 (sk)
DK (1) DK0583637T3 (sk)
ES (1) ES2097949T3 (sk)
GR (1) GR3022795T3 (sk)
HU (1) HU214218B (sk)
MX (1) MX9304898A (sk)
NO (1) NO932691L (sk)
PL (1) PL300037A1 (sk)
SI (1) SI9300427A (sk)
SK (1) SK71693A3 (sk)
TW (1) TW225517B (sk)
ZA (1) ZA935235B (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2377847A1 (en) * 2010-04-14 2011-10-19 3M Innovative Properties Company Process for producing isocyanates
JP5165815B2 (ja) * 2011-06-24 2013-03-21 昭和電工株式会社 エチレン性不飽和基含有イソシアネート化合物の製造方法
KR101490202B1 (ko) * 2013-04-10 2015-02-05 광주과학기술원 미세기공성 이산화탄소 흡착제 및 그의 제조방법
CN108299294A (zh) * 2017-01-11 2018-07-20 江苏恒瑞医药股份有限公司 一种乐伐替尼杂质的制备方法
FR3068257B1 (fr) * 2017-06-29 2022-01-14 Commissariat Energie Atomique Carbamides pour la separation de l'uranium(vi) et du plutonium(iv) sans reduction du plutonium(iv)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH228816A (de) * 1940-11-19 1943-09-15 Ig Farbenindustrie Ag Verfahren zur Herstellung von Isocyansäure-i-hexylester.
FR1473821A (fr) * 1963-07-05 1967-03-24 Carbochimique Et Inst Francais Nouveaux procédé de fabrication d'esters isocyaniques
US3936484A (en) * 1974-09-25 1976-02-03 Atlantic Richfield Company Production of isocyanates from substituted ureas
US4141913A (en) * 1978-01-23 1979-02-27 American Carbonyl, Inc. Method of generating lower alkyl and cycloalkyl isocyanates

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06157449A (ja) 1994-06-03
CN1085209A (zh) 1994-04-13
ATE150010T1 (de) 1997-03-15
EP0583637B1 (de) 1997-03-12
SI9300427A (en) 1994-03-31
DE59305711D1 (de) 1997-04-17
CZ166593A3 (en) 1994-03-16
NO932691D0 (no) 1993-07-26
GR3022795T3 (en) 1997-06-30
HU9302338D0 (en) 1993-11-29
AU4427093A (en) 1994-02-17
AT398762B (de) 1995-01-25
KR940003929A (ko) 1994-03-14
EP0583637A1 (de) 1994-02-23
ES2097949T3 (es) 1997-04-16
ZA935235B (en) 1994-03-02
TW225517B (sk) 1994-06-21
HUT64740A (en) 1994-02-28
CA2100718A1 (en) 1994-02-14
PL300037A1 (en) 1994-04-05
HU214218B (hu) 1998-01-28
DK0583637T3 (da) 1997-04-21
MX9304898A (es) 1994-04-29
ATA163192A (de) 1994-06-15
NO932691L (no) 1994-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2009329295B2 (en) Process for the preparation of piperazine compounds and hydrochloride salts thereof
US6323371B2 (en) Process for the preparation of alkanolamines having improved color quality
SK71693A3 (en) Process for preparing isocyanates
Almeida et al. Selective protection of polyamines: synthesis of model compounds and spermidine derivatives
CZ280732B6 (cs) Způsob dělení kyseliny isokyanaté ze směsi této kyseliny a amoniaku
NZ309758A (en) Process for producing 2-cyano-3,3-diary acrylic acid esters
Patonay et al. α-Haloalkyl Haloformates and Related Compounds 3.1 A Facile Synthesis of Symmetrical and Unsymmetrical Ureas via Chloromethyl Carbamates
CZ282735B6 (cs) Způsob výroby čistých N,N`-nesymetricky substituovaných derivátů fenylmočoviny
US5360601A (en) Process for the preparation of isocyanic acid by the decomposition of N,N-disubstituted ureas
Xian et al. A Facile and High-yielding Preparation of 1-Aryl-3, 3-dialkylureas
KR940005619A (ko) 2-아미노-n-[[[4-(아미노카르보닐)피리미딘-2-일]아미노]알킬]피리미딘-4-카르복시아미드 유도체, 이것의 제법 및 치료에의 이용
US2917536A (en) Aminoalkyldicyclopropylalkynols
DE4233534A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Isocyanaten durch Zersetzen von N,N,N'-trisubstituierten Harnstoffen
SK71793A3 (en) Process for production of isocyanic acid
US4864045A (en) Production of aminoethyl hydrogen sulfate
CH422824A (fr) Procédé de préparation de dicarbamates de 5,5-bis-hydroxyméthyl-dioxanne-1,3 substitués en position 2
US5066813A (en) Method for production of 1,3-thiazolidin-2-ones
Motoki et al. The Preparation of Acyl Alkoxycarbonyl Sulfides and the Related Compounds