SK5987Y1 - Container fermenter - Google Patents

Container fermenter Download PDF

Info

Publication number
SK5987Y1
SK5987Y1 SK50003-2011U SK500032011U SK5987Y1 SK 5987 Y1 SK5987 Y1 SK 5987Y1 SK 500032011 U SK500032011 U SK 500032011U SK 5987 Y1 SK5987 Y1 SK 5987Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
fermenter
container
frame
biomass
cubicle
Prior art date
Application number
SK50003-2011U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500032011U1 (sk
Inventor
Mario Bencic
Jan Rusin
Original Assignee
Mario Bencic
Jan Rusin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mario Bencic, Jan Rusin filed Critical Mario Bencic
Priority to SK50003-2011U priority Critical patent/SK5987Y1/sk
Priority to EP11165393A priority patent/EP2474605A1/en
Publication of SK500032011U1 publication Critical patent/SK500032011U1/sk
Publication of SK5987Y1 publication Critical patent/SK5987Y1/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M23/00Constructional details, e.g. recesses, hinges
    • C12M23/44Multiple separable units; Modules
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M23/00Constructional details, e.g. recesses, hinges
    • C12M23/52Mobile; Means for transporting the apparatus
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M41/00Means for regulation, monitoring, measurement or control, e.g. flow regulation
    • C12M41/12Means for regulation, monitoring, measurement or control, e.g. flow regulation of temperature
    • C12M41/14Incubators; Climatic chambers

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Clinical Laboratory Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

The container fermenter for biomass treatment comprises of multi-layered isolation cover (1), watertight and airtight doors for loading and unloading of biomass, and control unit (3) connected to sensors (2) of fermentation parameters placed inside of the fermenter. On the internal walls of the fermenter are placed heating units (6) and on the upper internal wall are placed spraying jets (11) connected to a storage tank (4), where the fermenter contains at least one booth (8) comprising of a frame (12), a floor (15), side walls (16) and a front wall (17).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka kontajnerového fermentora (reaktora) na spracovanie biomasy suchou fermentáciou v anaeróbnom prostredí, ktorý je mobilný, prispôsobený na prenášanie a manipuláciu a jeho konštrukcia zároveň umožňuje paralelné zapojenie viacerých týchto kontajnerových fermentorov do kolóny.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa spracováva biologicky rozložiteľná biomasa v zariadeniach, ktoré využívajú aeróbne procesy ako je nútené prevzdušňovanie. Sú to kompostovacie kopy, valy a žľaby atď. Nevýhoda takýchto systémov spočíva predovšetkým v nevyužití vyprodukovaných plynov [metán (CH4), oxid uhličitý (CO2)], podieľajúcich sa na otepľovaní zeme, na tzv. „skleníkovom efekte“; v potrebe veľkej manipulačnej plochy, v zápachu, v priťahovaní hlodavcov, hmyzu a v dlhej dobe spracovania.
Ďalej sa spracováva biomasa v zariadeniach, ktoré využívajú anaeróbne baktérie pri mokrých alebo suchých procesoch. Z dokumentu DE 199 58 142 A1 je známa bioenergetická stanica, a fermentor je umiestnený v stavebnej časti, ktorá je pevne spojená so zemou a nerieši systém nakladania biomasy.
V prospekte kancelárie Claus Ruckert, Biogasanlagen, 92259, Neukirchen, je uvedené riešenie na spracovanie biomasy, ktoré si vyžaduje postavenie dvoch samostatných budov a fermentory sú umiestnené v jednej z nich.
Bioenergetická stanica podľa DE 197 46 636 A1 je čiastočne zapustená do zeme a pozostáva zo štyroch samostatných budov v ktorých sú umiestnené fermentory.
Dokument EP 1 069 174 A1 opisuje plynový generátor poháňaný bioplynom, umiestnený mimo budovy a fermentor je umiestnený v budove pevne spojenej so zemou. Teplo zo spalín umožňuje dehydratáciu biomasy.
Nevýhodou takýchto systémov je veľká zastavaná a manipulačná plocha, stavebné celky pevne spojené základmi so zemou, nákladné stavebné a technické úpravy pre zabezpečenie vodotesnosti a vzduchotesnosti stavieb, presné dodržiavanie receptúry pri plnení fermentorov, absencia riadenia celého procesu, problémy so skladovaním centrifugátu v zásobníkoch a s jeho následnou aplikáciou ako hnojiva do pôdy, ide predovšetkým o dodržiavanie ochrany vôd pred znečistením dusičnanmi z poľnohospodárskych zdrojov.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky odstraňuje kontajnerový fermentor (reaktor) na spracovanie biomasy, ktorého podstata spočíva v tom, že pozostáva z viacvrstvového izolačného plášťa, vodotesných a vzduchotesných dverí, ktoré slúžia na nakladanie a vykladanie biomasy a riadiacej jednotky napojenej na snímače parametrov fermentácie, umiestnené vo vnútri fermentora. Po celej vnútornej strane kontajnerového fermentora sú uchytené vyhrievacie telesá a na jeho vrchnej vnútornej strane sú rozstrekovacie trysky, napojené na zásobník. Fermentor tiež obsahuje aspoň jednu kóju pozostávajúcu z rámu, podlahy, bočných stien a čelnej steny, ktoré môžu byť vyplnené sieťovinou.
Riadiaca jednotka kontajnerového fermentora zabezpečuje optimálne podmienky pre biochemický proces.
Je výhodné, ak na ráme kóje sú umiestnené otočné čapy, pomocou ktorých sa celá kója otočí o 180° a tým sa vyprázdni. Takisto je výhodné, ak na spodnej strane rámu kóje je umiestnený pojazd a v jeho rohoch navádzacie kolesá pre uľahčenie zasúvania kóje do kontajnerového fermentora. Pojazd mobilnej kóje má pojazd kolesový, prípadne je možné použiť lyžiny, a to v závislosti od spôsobu vkladania kóje do kontajnerového fermentora.
Uvedená konštrukcia kóje umožňuje prenikanie perkolátu do biomasy a zároveň aj unikanie bioplynu celým povrchom.
Výhodou kontajnerového fermentora podľa predloženého technického riešenia je, že je mobilný a umožňuje produkciu bioplynu a sfermentovaného substrátu spracovaním biomasy v anaeróbnom prostredí. Ďalej, že umožňuje jednoduchú a rýchlu manipuláciu s biomasou pri nakladaní a vykladaní a možnosť riadiť celý proces fermentácie.
Prehľad obrázkov na výkrese
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov, na ktorých obr. 1 znázorňuje fermentačný kontajner s popisom hlavných konštrukčných celkov a obrázok obr. 2 znázorňuje kóju s opisom hlavných častí podľa tohto riešenia.
SK 5987 Υ1
Príklad uskutočnenia technického riešenia
Kontajnerový fermentor obr. 1 je zariadenie na anaeróbne spracovanie biomasy, je zhotovený z viacvrstvového izolačného plášťa 1, ktorý chráni proces fermentácie pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a vodotesných a vzduchotesných dverí 9, čím je zabezpečená vodotesnosť a vzduchotesnosť (plynotesnosť) celého kontajnerového fermentora. Vodotesné a vzduchotesné dvere 9 umožňujú vstup do kontajnerového fermentora a manipuláciu v ňom, ako nakladanie a vykladanie kóji 8, servisné zásahy, údržbu a čistenie vyhrievacích telies 6. Súčasťou kontajnerového fermentora je riadiaca jednotka 3, ktorá prostredníctvom snímačov 2 parametrov fermentácie zbiera údaje, vyhodnocuje ich a riadi proces fermentácie. Po celej vnútornej strane kontajnerového fermentora sú uchytené vyhrievacie telesá 6, ktorými sa proces udržuje na optimálnej teplote. Nad každou kójou sú umiestnené rozstrekovacie trysky 11 na zmáčanie perkolátom 5, zo zásobníku 4, plneného odčerpávaním perkolátu 5 z podlahy fermentoru 7. Odsávaný bioplyn 10 z kontajnerového fermentoru sa odvádza na skladovanie alebo ďalšie spracovanie.
Plnenie kontajnerového fermentora sa uskutočňuje prostredníctvom kóji 8, ktoré sú vyrobené z rámu 12. podlahy 15, bočných stien 16 a čelnej steny 17. Podlaha 15, bočné steny 16 a čelná stena 17 môžu byť vyplnené sieťovinou 19 z ťahokovu. Kóje 8 sú vyrobené z materiálu odolávajúceho agresívnemu prostrediu, ktoré vzniká pri fermentácii. Kóje 8 majú na spodnej strane kolesový pojazd 13. Na ich vyprázdňovanie sú na ráme kóji umiestnené otočné čapy 14, pomocou ktorých sa celá kója otáča o 180° a tým sa vyprázdňuje. V rohoch kóji 8 sú navádzacie kolesá 18 na uľahčenie zasúvania kóje do kontajnerového fermentora.
V kontajnerovom fermentore na bezodpadové spracovanie biomasy v anaeróbnom prostredí je producent biologických surovín a/alebo biologického rozložiteľného komunálneho odpadu schopný spracovať všetky vyprodukované biologické suroviny a/alebo biologicky rozložiteľný komunálny odpad a to tak, že ho naplní do kóje 8. Kóju 8 potom umiestni do kontajnerového fermentora a ten vodotesné a vzduchotesne uzatvorí.
V kontajnerovom fermentore začne prebiehať riadený proces fermentácie, pozostávajúci zo štiepenia makromolekúl hydrolytickými baktériami, z kvasenia produktov štiepenia acidogénnymi baktériami, z tvorby metanogénnych substrátov acetogénnymi baktériami a tvorby plynu metanogénnymi baktériami. Výsledkom procesu fermentácie je sfermentovaný substrát a bioplyn 10 zložený z metánu (CH4), oxidu uhličitého (CO2) a malého množstva prímesí. Vyprodukovaný bioplyn 10 sa v priebehu procesu fermentácie odsáva na ďalšie použitie. Riadenie procesu fermentácie v kontajnerovom fermentore zabezpečuje riadiaca jednotka 3. Sníma údaje o teplote, tlaku, pH a množstve CH4 a CO2 v bioplyne 10. Na základe získaných údajov riadi teplotu prostredníctvom množstva teplej vody vo vykurovacom systéme, tlak odsávaním bioplynu 10 na ďalšie spracovanie a pH prostredníctvom množstva rozstrekovaného perkolátu 5. Množstvo CH4 a CO2 sa monitoruje pre potreby ďalšieho využitia.
Priemyselná využiteľnosť
Kontajnerový fermentor je možné využiť na bezodpadové spracovanie biomasy (biologických surovín a/alebo biologického rozložiteľného komunálneho odpadu) v anaeróbnom prostredí.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kontajnerový fermentor pozostávajúci z viacvrstvového izolačného plášťa (1), vodotesných a vzduchotesných dverí (9), vyznačujúci sa tým, že na vnútorných stranách obsahuje vyhrievacie telesá (6), na vrchnej vnútornej strane rozstrekovacie trysky (11) napojené na zásobník (4) a riadiacu jednotku (3) napojenú na snímače (2) parametrov fermentácie, umiestnené vo vnútri fermentora, pričom fermentor obsahuje aspoň jednu kóju (8) pozostávajúcu z rámu (12), podlahy (15), bočných stien (16) a čelnej steny (17).
  2. 2. Kontajnerový fermentor podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že podlaha (15), bočné steny (16) a čelná stena (17) sú vyplnené sieťovinou (19).
  3. 3. Kontajnerový fermentor podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že na ráme (12) sú umiestnené otočné čapy (14) na vyprázdňovanie kóje (8).
  4. 4. Kontajnerový fermentor podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že na spodnej strane rámu (12) je umiestnený pojazd (13).
  5. 5. Kontajnerový fermentor podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že pojazd (13) je kolesový.
  6. 6. Kontajnerový fermentor podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že pojazd (13) je lyžinový.
  7. 7. Kontajnerový fermentor podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že v rohoch rámu (12) sú navádzacie kolesá (18).
SK50003-2011U 2011-01-11 2011-01-11 Container fermenter SK5987Y1 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50003-2011U SK5987Y1 (sk) 2011-01-11 2011-01-11 Container fermenter
EP11165393A EP2474605A1 (en) 2011-01-11 2011-05-10 Container fermentor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50003-2011U SK5987Y1 (sk) 2011-01-11 2011-01-11 Container fermenter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500032011U1 SK500032011U1 (sk) 2011-06-06
SK5987Y1 true SK5987Y1 (sk) 2012-01-04

Family

ID=44141116

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50003-2011U SK5987Y1 (sk) 2011-01-11 2011-01-11 Container fermenter

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2474605A1 (sk)
SK (1) SK5987Y1 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103421679A (zh) * 2012-05-22 2013-12-04 梁劲根 一种沼气生产装置

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2407530B1 (es) * 2011-12-07 2014-09-04 Pedro Jose ROBLES RUZAFA Central térmica de biomasa móvil
CN103849561B (zh) * 2014-02-21 2016-01-20 张心才 定量进出料网格式沼气生产装置
CN104073434B (zh) * 2014-07-09 2016-02-03 张玉强 一种沼气生产设备
CN112520436B (zh) * 2020-10-12 2022-06-24 嘉兴学院 一种固态发酵箱及其使用方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3069794D1 (en) * 1979-07-19 1985-01-24 Setal Fermentation unit for the production of methane from plants
DE19746636A1 (de) 1997-10-22 1999-04-29 Nordenskjoeld Reinhart Von Biogasanlage
IT1310872B1 (it) 1999-07-06 2002-02-22 Tomadini Gino & C Gasogeno per la produzione di gas metano ed ossido di carbonio
DE19958142A1 (de) 1999-08-19 2001-02-22 Schmack Biogas Gmbh Mobile Biogasanlage
BE1017711A6 (fr) 2007-08-13 2009-04-07 Blue Technology A Unite de production de biogaz en container.
CN201567328U (zh) * 2009-11-18 2010-09-01 中国热带农业科学院农业机械研究所 一种自动控温沼气实验装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103421679A (zh) * 2012-05-22 2013-12-04 梁劲根 一种沼气生产装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP2474605A1 (en) 2012-07-11
SK500032011U1 (sk) 2011-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK5987Y1 (sk) Container fermenter
JP4615052B2 (ja) バイオマス資源を利用するメタンガスと堆肥の製造方法
DE102007012861B3 (de) Biogaserzeugung durch Trockenfermentation nachwachsender Rohstoffe
HRP20140090T1 (hr) Postupak i uređaj za fotosintezom podržano zbrinjavanje co2
CN105036838A (zh) 一种节能环保高效型好氧堆肥系统
CN204171071U (zh) 一种适用于生物处理城市有机垃圾及农业有机废物的装置
CN101531441A (zh) 一种牲猪养殖场废弃物零污染的处理方法
CN104384170A (zh) 一种生物处理城市有机垃圾及农业有机废物的工艺及装置
US10427193B2 (en) Method for treating waste
KR101130311B1 (ko) 무폐수, 무악취 유기질 퇴비화 설비시스템
CN203960073U (zh) 有机肥棚槽式静态发酵装置
CN106431580A (zh) 仿森林地表生态系统处理粪污同时生产有机肥的方法及装置
CN103102193A (zh) 基于田园秸秆废弃物的可移动微生物发酵系统
CN108752063A (zh) 高溶氧有机废弃物生物发酵设备及其处理方法
CN102771451A (zh) 蚕沙无害化处理方法
CN106148171B (zh) 一种植物秸秆降解和厌氧发酵制沼气的装置及使用方法
CN107827509A (zh) 一种固肥‑液肥一体化生产设施及生产方法
RU110217U1 (ru) Биогазовая установка для производства биогаза из сельскохозяйственных отходов
CN203715465U (zh) 粪渣自净器装置
CN201142883Y (zh) 畜禽饲养与生物质发电及食用菌种植一体化生产系统
JP4114169B2 (ja) 乾式撹拌連続型メタンガス発酵方法及びその装置
US20150068259A1 (en) Method for Operating a Bioreactor that Methanizes Biomass
CN203878144U (zh) 畜禽粪便和有机垃圾综合处理装置
CZ22184U1 (cs) Kontejnerový fermentor
CN208883727U (zh) 高溶氧有机废弃物生物发酵设备