CZ22184U1 - Kontejnerový fermentor - Google Patents

Kontejnerový fermentor Download PDF

Info

Publication number
CZ22184U1
CZ22184U1 CZ201123976U CZ201123976U CZ22184U1 CZ 22184 U1 CZ22184 U1 CZ 22184U1 CZ 201123976 U CZ201123976 U CZ 201123976U CZ 201123976 U CZ201123976 U CZ 201123976U CZ 22184 U1 CZ22184 U1 CZ 22184U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
container
fermenter
cubicle
container fermenter
fermenter according
Prior art date
Application number
CZ201123976U
Other languages
English (en)
Inventor
Bencic@Mário
Rusin@Ján
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to CZ201123976U priority Critical patent/CZ22184U1/cs
Publication of CZ22184U1 publication Critical patent/CZ22184U1/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká kontejnerového fermentoru (reaktoru) na zpracování biomasy suchou fermentací v anaerobním prostředí uvnitř fermentoru. Tento fermentor je mobilní, přizpůsoben pro přesun a snadnou manipulaci, přičemž jeho konstrukce zároveň umožňuje paralelní propojení vícero takovýchto fermentoru do sestavy.
Dosavadní stav techniky
V současnosti se biologicky rozložitelná biomasa zpracovává v zařízeních, které využívají aerobní procesy, tj. především za použití nuceného provzdušňování. Jsou to většinou kompostovací jámy, žlaby, hromady, sila apod. Nevýhodou takovýchto systémů je především absence využití plynů vznikajících pri zpracování biomasy [methanu (CH4) a oxidu uhličitého (CO2) vedoucích k oteplování země a vytvářejících tzv. „skleníkový efekt“], dále v potřebě značné skladovací a manipulační plochy, dlouhé době zpracování a v neposlední řadě nepříjemných vedlejších účinků jako zápachu, vábení hlodavců a hmyzu.
Biomasa se rovněž zpracovává v zařízeních, které využívají anaerobní bakterie pri tzv. mokrém nebo suchém procesu.
Z dokumentu DE 199 58 142 AI je známa bioenergetická stanice, u které je fermentor umístěný ve stavební části, přičemž stavební část je pevně spojena se zemí a neřeší systém nakládky a dodávky biomasy do zařízení.
V prospektu kanceláře Claus Růckert, Biogasanlagen, 92259 Neukirchen, je uvedeno řešení na zpracování biomasy, které si vyžaduje postavení dvou samostatných budov, přičemž fermentory jsou umístěné v jedné z nich.
Bioenergetická stanice dle DE 197 46 636 Al je částečně zapuštěna do země a tvořena čtyřmi samostatnými budovami, přičemž fermentory jsou opětovně umístěny uvnitř objektu.
Dokument EP 1 069 174 Al sice popisuje plynový generátor poháněný bioplynem a umístěný mimo budovu, ale fermentor je v tomto případě umístěný v budově pevně spojené se zemí. Teplo ze splodin je u tohoto řešení využíváno na dehydrataci biomasy.
Nevýhodou zde uvedených a podobných systémů zabývajících se zpracováním biomasy je především velká zastavěná a manipulační plocha pro umístění fermentoru, stavební celky jsou většinou spojené se zemí základy, systém vyžaduje nákladné stavební a technické úpravy pro zabezpečení vodotěsnosti a vzduchotěsnosti objektů, nároky na přesné dodržování technologických postupů pri plnění fermentorů a všechny systémy vykazují absenci řízení celého procesu. Při mokré fermentací jsou to problémy se skladováním centriťugátu v zásobnících a s jeho následnou aplikací do půdy jako hnojivá - tj. dodržováním ochrany vodních toků a podzemních vod především před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů.
Podstata technického řešeni
Výše uvedené nedostatky odstraňuje kontejnerový fermentor (reaktor) na zpracování biomasy. Podstata jeho řešení spočívá v tom, že kontejner je vyroben z vícevrstvého pláště, vodotěsných a vzduchotěsných dveří pro nakládku a vykládku biomasy, a z řídicí jednotky napojené na čidla umístěné uvnitř fermentoru. Vnitřní stěny kontejnerového fermentoru obsahují topná tělesa a na stropu fermentoru jsou umístěné rozstrikovací trysky napojené na zásobník. Fermentor rovněž obsahuje alespoň jednu samostatnou kóji vyrobenou z nosného rámu, a jejíž výplň po stranách a dně tvoří síť nebo mřížka.
Řídicí jednotka kontejnerového fermentoru zabezpečuje po celou dobu pracovního procesu optimální podmínky pro biochemickou reakci uvnitř fermentoru.
-1 CZ 22184 Ul
Je vhodné, pokud jsou po stranách rámu připevněné v místě těžiště kóje otočné čepy, pomocí kterých lze celou kóji otočit (naklopit) o 180° a tím ji vyprázdnit. Pro snazší manipulaci a zasunutí/vyjmutí kóje do/z fermentoru je rovněž dobré opatřit kóji ve spodní části pojezdem a zároveň umístit po stranách do každého rohu vodicí kolečka. Kromě kolečkového pojezdu lze pro manipulaci s kójí použít i „lyžiny“, přičemž výběr typu pojezdu závisí na způsobu manipulace při vkládám a vykládaní kójí do/z kontejnerového fermentoru. Rámová konstrukce kóje opatřená sítí nebo mřížkou po stěnách a dně umožňuje pronikání perkolátu do biomasy a zároveň únik bioplynu z biomasy jejím celým povrchem.
Výhodou kontejnerového fermentoru dle předloženého technického řešení je, že je mobilní a ío umožňuje produkci bioplynu a zfermentovaného substrátu zpracováním biomasy v anaerobním prostředí. Dále, že umožňuje jednoduchou a rychlou manipulaci s biomasou, zejména při jejím nakládání a vykládání do/z fermentoru, a možnost řízení celého procesu fermentace.
Přehled obrázků na výkrese
Technické řešení kontejnerového fermentoru je blíže vysvětleno pomocí výkresu, na kterém i5 obr. 1 znázorňuje fermentační kontejner s popisem hlavních konstrukčních celků a obr. 2 znázorňuje kóji s popisem hlavních částí dle tohoto řešení.
Příklad technického řešení
Kontejnerový fermentor obr. 1 je zařízení na anaerobní zpracování biomasy. Je zhotoven z vícevrstvého izolačního pláště 1, který chrání proces fermentace před okolním prostředím a dále z vodotěsných a vzduchotěsných dveří 9, čímž je zabezpečená vodotěsnost a vzduchotěsnost (plynotěsnost) celého kontejneru. Tyto dveře umožňují vstup do kontejnerového fermentoru a zároveň slouží k manipulaci s biomasou, pro nakládku a vykládku kójí, servisní zásahy, čištění a údržbu kontejneru a topných těles 6. Součástí kontejneru je řídicí jednotka 3, která prostřednictvím čidel 2 průběžně snímá údaje a na základě jejich vyhodnocování řídí samotný proces fer25 mentace. Po celé ploše vnitřních stěn kontejneru jsou instalována topná tělesa 6, která zabezpečují optimální teplotu biochemického procesu. Nad každou kójí jsou umístěny rozstřikovací trysky H pro smáčení biomasy perkolátem 5 uskladněného v zásobníku 4. Tento zásobník je plněn odčerpáváním perkolátu 5 z podlahy 2 fermentoru. Odsávaný bioplyn 10 z kontejnerového fermentoru se odčerpává do skladovacích zásobníků nebo pro další zpracování.
Plnění kontejnerového fermentoru biomasou se uskutečňuje prostřednictvím kójí 8, které jsou vyrobené z nosné rámové konstrukce Γ2, podlahy 15, bočních stěn 16 a čelních stěn 17. Podlaha 15, boční stěny 16 a čelní stěny 17 mohou být vyplněny ocelovou sítí nebo mřížkou 19. Kóje 8 jsou vyrobeny z materiálu odolávající agresivnímu prostředí, které vzniká pri fermentaci. Kóje 8 mají ve spodní části podlahy kolečkové pojezdy 13. Pro lepší manipulaci při jejich vyprazdňová35 ní jsou po stranách kójí umístěny na rámu v místě těžiště kóje dva otočné čepy 14, pomocí kterých dochází k otočení kójí o 180° a vyklopení jejich obsahu. Po stranách kóje jsou ve spodní části rámu u podlahy v každém rohu vodicí kolečka 18 pro lepší manipulaci pří vykládce/nakládce kóje z/do kontejnerového fermentoru.
V kontejnerovém fermentoru na zpracování biomasy v anaerobním prostředí je producent biolo40 gických surovin a/nebo biologicky rozložitelného odpadu schopný zpracovat veškeré vyprodukované biologické suroviny a/nebo biologicky rozložitelný komunální odpad.
Producent touto surovinou nejdříve naplní kóje 8, které následně umístí do kontejnerového fermentoru a ten vodotěsně a vzduchotěsně uzavře. Následně zapne řídící jednotku 3 která přes rozstřikovací trysky smáčí biomasu perkolátem 5 a prostřednictvím topných těles 6 ohřeje na požadovanou teplotu. V kontejnerovém fermentoru pak začne probíhat řízený proces fermentace, který má za následek štěpení makromolekul hydrolytickými bakteriemi, kvašení vlivem acidogenních bakterií, vznik metanogenních substrátů a tvorbě plynu působením metanogenních a acetogenních bakterií. Výsledkem celého procesu fermentace biomasy je zfermentovaný substrát,
-2CZ 22184 Ul perkolát 5 a bioplyn Γ0 složený z methanu (CH4), oxidu uhličitého (CO2) a malého množství příměsí. Vyprodukovaný bioplyn 10 se v průběhu procesu fermentace odsává pro další použití. Proces řízení fermentace v kontejnerovém fermentoru zabezpečuje řídicí jednotka 3. Ta prostřednictvím čidel 2 snímá údaje o teplotě, tlaku, pH a množství methanu (CH4) a oxidu uhličité5 ho (CO2) v bioplynu. Na základě takto získaných údajů pak řídicí jednotka koriguje ohřev teplé vody v topném systému 6, tlak odsávání bioplynu 10 a hodnotu pH prostřednictvím množství vstřikovaného perkolátu 5. Množství methanu (CH4) a oxidu uhličitého (CO2) se monitoruje pro potřeby dalšího využití.
Průmyslová využitelnost ío Kontejnerový fermentor lze využít na bezodpadové zpracování biomasy (biologických surovin a biologického rozložitelného odpadu) v anaerobním prostředí. V závislosti na množství produkovaných surovin, lze současně pro zpracování využít více takovýchto paralelně propojených fermentorů.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    15 1. Kontejnerový fermentor sestávající z vícevrstvého izolačního pláště (1), vodotěsných a vzduchotěsných dveří (9), vyznačující se tím, že na vnitřních stěnách obsahuje topná tělesa (6), na vrchní vnitřní stěně pak rozstřikovací trysky (11) napojené na zásobník (4) a řídicí jednotku (3), která je propojena se snímacími čidly (2) umístěnými uvnitř fermentoru, přičemž kontejnerový fermentor obsahuje zároveň alespoň jednu kóji (8) tvořenou rámem (12), podlahou
    20 (15), bočními stěnami (16) a čelními stěnami (17).
  2. 2. Kontejnerový fermentor podle nároku 1, vyznačující se tím, že podlaha (15), boční stěny (16) a čelní stěny (17) jsou tvořeny mřížkou nebo sítí (19).
  3. 3. Kontejnerový fermentor podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na rámu (12) jsou umístěny otočné čepy na vyprazdňování kóje (8) otočením kolem osy čepů o 180°.
    25
  4. 4. Kontejnerový fermentor podle nároků laž3, vyznačující se tím, že na spodní straně rámu (12) je umístěný pojezd (13).
  5. 5. Kontejnerový fermentor podle nároku 4, vyznačující se tím, že pojezd (13) je kolečkový.
  6. 6. Kontejnerový fermentor podle nároku 4, vyznačující se tím, že pojezd (13) je
    30 lyžinový.
  7. 7. Kontejnerový fermentor podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že po stranách kóje (8) jsou na spodní části nosného rámu (12) u podlahy v každém rohu vodicí kolečka (18).
  8. 8. Kontejnerový fermentor podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ho lze
    35 paralelně propojit do sestavy s libovolným počtem kontejnerových fermentorů totožné konstrukce.
CZ201123976U 2011-02-23 2011-02-23 Kontejnerový fermentor CZ22184U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201123976U CZ22184U1 (cs) 2011-02-23 2011-02-23 Kontejnerový fermentor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201123976U CZ22184U1 (cs) 2011-02-23 2011-02-23 Kontejnerový fermentor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ22184U1 true CZ22184U1 (cs) 2011-05-09

Family

ID=43989630

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201123976U CZ22184U1 (cs) 2011-02-23 2011-02-23 Kontejnerový fermentor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ22184U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304825B6 (cs) * 2013-11-28 2014-11-19 Cernin S.R.O. Bioreaktor na zpracování biologicky rozložitelného odpadu suchou fermentací

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304825B6 (cs) * 2013-11-28 2014-11-19 Cernin S.R.O. Bioreaktor na zpracování biologicky rozložitelného odpadu suchou fermentací

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5269634A (en) Apparatus and method for sequential batch anaerobic composting of high-solids organic feedstocks
US20090068725A1 (en) Bioreactor for methanization of biomass having a high solids fraction
HRP20140090T1 (hr) Postupak i uređaj za fotosintezom podržano zbrinjavanje co2
US9163207B2 (en) Anaerobic treatment system and device
US10427193B2 (en) Method for treating waste
EP1980546B1 (en) Process and system for the production of energy and composted material from agricultural waste containing cellulose
CN103664248A (zh) 一种太阳能垃圾发酵装置
US20130236952A1 (en) System for processing biomass
US8962310B2 (en) System for anaerobic digestion of solid and soluble organic wastes, by-products and residues
SK500032011U1 (sk) Kontajnerový fermentor
RU2370457C1 (ru) Установка для анаэробной переработки органических отходов
CZ22184U1 (cs) Kontejnerový fermentor
KR100654887B1 (ko) 유기물 발효시설을 이용한 열회수장치
RU110217U1 (ru) Биогазовая установка для производства биогаза из сельскохозяйственных отходов
CA2363072A1 (en) Waste treatment apparatus and methods
KR101567525B1 (ko) 가축분뇨 퇴비화시설의 숙성조
PL169402B1 (pl) Sposób przetwarzania odpadów PL
JP2008081570A (ja) 乾式撹拌連続型メタンガス発酵方法及びその装置
CN203878144U (zh) 畜禽粪便和有机垃圾综合处理装置
JP3725141B2 (ja) 自然発酵処理装置
CN202181303U (zh) 无耗能有机垃圾生物处理装置
ES2289886B1 (es) Procedimiento e instalacion para la biometanizacion de materia organica.
RU2374814C1 (ru) Система удаления, переработки и утилизации жидкого навоза
US20110183410A1 (en) Biomass power plant
KR20150117375A (ko) 바이오가스의 생물학적 탈황장치

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20110509

MK1K Utility model expired

Effective date: 20150223