SK50152004A3 - Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program - Google Patents

Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program Download PDF

Info

Publication number
SK50152004A3
SK50152004A3 SK5015-2004A SK50152004A SK50152004A3 SK 50152004 A3 SK50152004 A3 SK 50152004A3 SK 50152004 A SK50152004 A SK 50152004A SK 50152004 A3 SK50152004 A3 SK 50152004A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wires
longitudinal
cross
longitudinal wires
mat
Prior art date
Application number
SK5015-2004A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Ritter
Klaus Matz
Original Assignee
Avi Alpenländische Veredelungs-Industrie Gesellschaft M.B.H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Avi Alpenländische Veredelungs-Industrie Gesellschaft M.B.H. filed Critical Avi Alpenländische Veredelungs-Industrie Gesellschaft M.B.H.
Priority to SK5015-2004A priority Critical patent/SK50152004A3/sk
Publication of SK50152004A3 publication Critical patent/SK50152004A3/sk

Links

Landscapes

  • Reinforcement Elements For Buildings (AREA)
  • Wire Processing (AREA)

Abstract

Výstužová rohož (1) pre železobetón pozostáva z navzájom sa pravouhlo križujúcich a v bodoch (6) kríženia navzájom zvarených pozdĺžnych drôtov (2) a priečnych drôtov (5) a má pár krajných pozdĺžnych drôtov (3, 4) na okraji výstužovej rohože (1) a cez krajné pozdĺžne drôty (3, 4) vyčnievajúce slučky (7) na priečnych drôtoch (5). Pritom krajné pozdĺžne drôty' (3, 4) sú umiestnené so vzájomnou osovou vzdialenosťou (C) menšou, ako je osová vzdialenosť (a) pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z) a s osovou vzdialenosťou (b) vnútorného krajného pozdĺžneho drôtu (3) k susednému pozdĺžnemu drôtu (2) stredovej oblasti (Z) väčšou, ako je osová vzdialenosť (a) pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z). Pozdĺžne drôty (2), krajné pozdĺžne drôty (3, 4) a priečne drôty (5) majú celočíselný priemer a pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu s vysokou duktilitou. Plocha (f) priečneho prierezu pri oboch krajných pozdĺžnych drôtov (3, 4) na každom okraji rohože (1) je menšia alebo rovnako veľká ako plocha (P) priečneho prierezu pri pozdĺžnych drôtoch (2) v stredovej oblasti (Z) výstužovej rohože (1) a plocha (h) priečneho prierezu pri priečnych drôtoch (5) je menšia alebo rovnako veľká ako plocha (F) priečneho prierezu pri pozdĺžnych drôtoch (2) v stredovej oblasti (Z) výstužovej rohože (1).

Description

VÝSTUŽNÁ ROHOŽ PRE ŽELEZOBETÓN, SPÔSOB PRELOŽENIA VÝSTUŽNÝCH ROHOŽÍ, SPÔSOB ZOSTAVENIA TYPOVÉHO PROGRAMU A TYPOVÝ PROGRAM
Oblasť techniky
Vynález sa týka výstužnej rohože pre železobetón, pozostávajúcej z navzájom sa pravouhlo križujúcich a v bodoch kríženia navzájom zvarených pozdĺžnych a priečnych drôtov, s dvoma krajnými pozdĺžnymi drôtmi na každom okraji výstužnej rohože a s cez krajné pozdĺžne drôty vyčnievajúcimi koncovými časťami priečnych drôtov, ktoré sú v rovine rohože zahnuté v podobe slučky späť ku krajným pozdĺžnym drôtom a sú k nim privarené, pričom v stredovej oblasti výstužnej rohože umiestnené pozdĺžne drôty majú medzi sebou rovnaké osové vzdialenosti a rovnaké plochy priečneho prierezu a na oboch pozdĺžnych stranách sú vytvorené okrajové oblasti, ktoré pozostávajú z páru rovnobežných krajných pozdĺžnych drôtov s osovou vzdialenosťou medzi sebou menšou ako je vzájomná osová vzdialenosť pozdĺžnych drôtov v stredovej oblasti, a s osovou vzdialenosťou vnútorného krajného pozdĺžneho drôtu a susedného pozdĺžneho drôtu stredovej oblasti väčšou ako je osová vzdialenosť pozdĺžnych drôtov v stredovej oblasti, ako i z okrajových slučiek.
Doterajší stav techniky
Výstužná rohož hore uvedeného typu slúži na vystuženie rovinných plošných nosných konštrukcií, z ktorých sa sily prenášajú do dvoch navzájom kolmých smerov, to znamená, do pozdĺžneho a priečneho smeru podľa navzájom sa križujúcich radov drôtov výstužnej rohože. Výstužné rohože sú známe vo väčšom počte rôznych vyhotovení, aby sa mohli čo najlepšie prispôsobiť veľkému množstvu vystužovaných plošných nosných konštrukcií s rôznymi rozmermi a predovšetkým s rôznymi prierezmi ocele, požadovanými s ohľadom na smery vystuženia. Pretože vystužované časti železobetónu spravidla majú väčšiu šírku ako výstužné rohože, musia sa výstužné rohože
296/B položiť vedľa seba s presahom. Určité minimálne presahy sa pritom požadujú zo statických dôvodov, aby sa zaistil silový tok od jednej výstužnej rohože do druhej výstužnej rohože.
Z DE-PS-973 001 je známa tzv. na okraji úsporná výstužná rohož, u ktorej sú kvôli zabráneniu nadbytočnému kumulovaniu ocele v prechodovej oblasti v oboch krajných pozdĺžnych oblastiach výstužnej rohože umiestnené minimálne dva pozdĺžne prúty s približne polovičným prierezom ocele, ako majú pozdĺžne prúty v strednej oblasti výstužnej rohože. Vzájomné odstupy všetkých pozdĺžnych prútov sú na celej šírke výstužnej rohože rovnaké. Táto na okraji úsporná výstužná rohož nemá žiadne koncové časti priečnych drôtov zahnuté do slučky a nemôže využívať výhody výstužných rohoží vpredu uvedeného typu.
Z DE-A1-1484116 je známa výroba programu výstužných rohoží pre železobetón, u ktorej za účelom podstatnej redukcie množstva rôzne kalibrovaných, na splnenie celého programu využitia prichádzajúcich prútov a tiež za účelom výroby zabraňujúcej rôznym šírkam rohože jednotlivej série rohožového programu pozostávajú všetky výstužné rohože konštantnej šírky a všetky výstužné rohože jednej série z aspoň vo vnútornej oblasti rohože v priemere rovnakých prútov. Pritom je v rámci každej zo sérií rohoží počet prútov iný, pričom u všetkých sérií je šírka vnútornej oblasti jednotlivých výstužných rohoží, v ktorej sú rozmiestnené prúty, konštantná. Tento rohožový program rovnako nemá koncové časti priečnych drôtov zakrivené do slučiek a nemôže využívať výhody výstužných rohoží vpredu uvedeného typu.
Z AT-B-377564 a príslušných dodatkových patentov AT-B-381540 a ATB-381542 je známa výstuž vpredu uvedeného typu, u ktorej majú oba vonkajšie pozdĺžne prvky, tzv. krajné pozdĺžne prvky, na každom okraji rohože menšiu osovú vzdialenosť ako zvyšné pozdĺžne prvky, pričom na každom okraji rohože sú k jednému z oboch krajných pozdĺžnych prvkov, prednostne k vonkajšiemu, alebo k obom krajným pozdĺžnym prvkom, privarené slučkovito späť ohnuté časti priečnych drôtov. Pritom sú oba krajné pozdĺžne prvky umiestnené v odstupe, ktorý je podstatne menší ako odstup zvyšných pozdĺžnych prvkov.
296/B
Odstup medzi vo vnútri ležiacim krajným pozdĺžnym prvkom a susedným pozdĺžnym prvkom vnútornej oblasti výstužnej rohože je väčší ako rovnaký odstup pozdĺžnych prvkov vo vnútornej oblasti výstužnej rohože. Okrem toho majú oba krajné pozdĺžne prvky menší priečny prierez ako zvyšné pozdĺžne prvky vo vnútornej oblasti výstužnej rohože. U týchto výstužných rohoží nie je zverejnený žiaden poznatok o vytvorení programu výstužných rohoží.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je zabrániť nevýhodám známych výstužných rohoží a vytvoriť výstužnú rohož vpredu uvedeného typu, ktorá je ako úsporná výstužná rohož obzvlášť hospodárna, to znamená, môže sa vyrobiť s pokiaľ možno málo odstupňovaniami priemeru a ďalej v rámci rohožového programu zaisťuje pokiaľ možno čo najjemnejšie odstupňovanie priečnych prierezov ocele po šírke rohože na riešeniu všetkých výstužných úloh pre plošné železobetónové stavebné diela.
Výstužná rohož podľa vynálezu je charakterizovaná tým, že pozdĺžne drôty, krajné pozdĺžne drôty a priečne drôty majú celočíselný priemer a pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu s vysokou duktilitou, ktorý sa prednostne podrobí prídavnému tvarovaniu za studená, hlavne predlžovaniu, pričom plocha priečneho prierezu u oboch krajných pozdĺžnych drôtov na každom okraji rohože je menšia alebo rovnako veľká ako plocha priečneho prierezu u pozdĺžnych drôtov v stredovej oblasti výstužnej rohože a plocha priečneho prierezu u priečnych drôtov je menšia alebo rovnako veľká ako plocha priečneho prierezu u pozdĺžnych drôtov v stredovej oblastí výstužnej rohože.
Prednostne má u výstužnej rohože podľa vynálezu stredová oblasť výstužnej rohože pravouhlé alebo štvorcové oká, pričom v príprave pravouhlých ôk sú osové vzdialenosti priečnych drôtov väčšie ako osové vzdialenosti pozdĺžnych drôtov.
296/B
Vynález sa týka tiež spôsobu preloženia výstužných rohoží, charakterizovaného tým, že pri preložení výstužných rohoží sa volí prierez ocele v preloženej oblasti susedných výstužných rohoží približne rovnaký ako je prierez ocele v stredovej oblasti výstužných rohoží.
Spôsob zostavenia typového programu pozostávajúceho z viacerých radov je charakterizovaný tým, že celkové šírky všetkých výstužných rohoží sú konštantné, a prednostne sú 2400 mm, obe okrajové oblasti všetkých výstužných rohoží sú vytvorené rovnaké a majú konštantné osové vzdialenosti, vo vnútri radu narastá v celočíselných krokoch počet pozdĺžnych drôtov v stredovej oblasti výstužnej rohože s rastúcim menovitým prierezom ocele v stredovej oblasti výstužnej rohože a osová vzdialenosť sa v rovnakej miere zmenšuje, pričom osové vzdialenosti pozdĺžnych drôtov v stredovej oblasti sú prednostne 100, 120, 150, 180 a 200 mm, a že potrebné menovité prierezy ocele typového programu sa dosahujú s minimálnym počtom celočíselných priemerov drôtu pre pozdĺžne, krajné pozdĺžne a priečne drôty.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalšie znaky a výhody vynálezu sú v nasledujúcom bližšie objasnené na príkladoch vyhotovenia.
Obr. 1 znázorňuje výstužnú rohož podľa vynálezu s pravouhlými okami v stredovej oblasti výstužnej rohože a obr. 2 výstužnú rohož podľa vynálezu so štvorcovými okami v stredovej oblasti výstužnej rohože.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 a 2 znázornené výstužné rohože 1 podľa vynálezu pozostávajú zo stredovej oblasti Z a okrajovej oblasti R u oboch pozdĺžnych strán výstužnej rohože 1_. Výstužná rohož 1 má v stredovej oblasti Z rovnobežné pozdĺžne drôty 2 a v každej okrajovej oblasti R vnútorný krajný pozdĺžny drôt 3 a vonkajší
296/B krajný pozdĺžny drôt 4, ktoré sú umiestnené navzájom rovnobežne a rovnobežne so zvyšnými pozdĺžnymi drôtmi 2. Pozdĺžne drôty 2 v stredovej oblasti Z sú od seba umiestnené v rovnakej osovej vzdialenosti a, pričom sa osové vzdialenosti a merajú od stredu drôtu 2 k stredu drôtu 2. Pravouhlo k pozdĺžnym drôtom 2 a krajným pozdĺžnym drôtom 3, 4 sú umiestnené navzájom rovnobežne priečne drôty 5, ktoré sú v bodoch 6 kríženia privarené k pozdĺžnym drôtom 2 a krajným pozdĺžnym drôtom 3, 4. Priečne drôty 5 sú od seba umiestnené v rovnakej osovej vzdialenosti e.
Oba krajné pozdĺžne drôty 3, 4 sú umiestnené vo vzájomnej osovej vzdialenosti c, ktorá je podstatne menšia ako osová vzdialenosť a pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z, čím krajné pozdĺžne drôty 3, 4 vytvárajú okrajový pozdĺžny pár. Osová vzdialenosť c je prednostne 50 mm, môže však v rámci vynálezu byť tiež v rozsahu medzi 20 a 50 mm. Na základe tejto malej osovej vzdialenosti c oboch krajných pozdĺžnych drôtov 3, 4 sa pri použití viacerých výstužných rohoží 1. pre plošne sa prekrývajúce vystuženie železobetónových stavebných diel skráti úsek, pozdĺž ktorého sa priečne drôty 5 dvoch susedných výstužných rohoží 1 prekrývajú, a tým sa ušetrí materiál priečnych drôtov 5.
Vnútorné krajné pozdĺžne drôty 3 sú umiestnené vzhľadom k susedným pozdĺžnym drôtom 2 v osovej vzdialenosti b, ktorá je prednostne väčšia ako osová vzdialenosť a pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z. Vplyvom tohto výhodného vyhotovenia výstužnej rohože 1 sa u plošných výstuží získa pomocou viacerých k sebe priradených, navzájom sa bočné prekrývajúcich výstužných rohoží 1, ktorých prekrývajúce okraje tvoria nosné styky, cez celú vystuženú plochu približne rovnomerné rozloženie prierezu ocele, hlavne v prekrývajúcej sa oblasti je prierez ocele takmer rovnaký ako prierez ocele v stredovej oblasti Z výstužnej rohože T Bráni sa tak nežiaducemu hromadeniu ocele v oblasti prekrytia, šetrí sa tým materiál a celkom sa využíva efekt, že sa šetrí v okrajových oblastiach. Osové vzdialenosti b sa ale tiež môžu v rámci vynálezu voliť zhodné s osovými vzdialenosťami a pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z výstužnej rohože 1.. Predpísané minimálne prekrytie v oblasti styku je 200 mm. Pre všetky výstužné rohože 1. podľa vynálezu sa volí osová vzdialenosť b 200 mm, pretože sa jednak musí dosiahnuť efekt, že sa
296/B šetrí v okrajových oblastiach, a jednak nesmie nastať nahromadenie pozdĺžnych drôtov, ale musí sa pokiaľ možno rozdeliť v oblasti prekrytia rovnomerne.
Koncové časti priečnych drôtov 5, vyčnievajúce cez vonkajší krajný pozdĺžny drôt 4 sú na každom okraji výstužnej rohože 1_ ohnuté symetricky vzhľadom k pozdĺžnej osi výstužnej rohože 1 do okrajovej slučky 7 a v bodoch 8 kríženia zvarené s príslušným vonkajším krajným pozdĺžnym drôtom 4. V rámci vynálezu je tiež možné ohnúť okrajové slučky 7 na každom okraji výstužnej rohože ý navzájom v opačnom zmysle. Rovnako je v rámci vynálezu možné viesť okrajovú slučku 7 až k vnútornému krajnému pozdĺžnemu drôtu 3 a prídavné ju s týmto krajným pozdĺžnym drôtom 3 v bode 9 kríženia s vnútorným krajným pozdĺžnym drôtom 3 zvariť. Priemer okrajovej slučky 7 sa volí tak, aby sa pri použití v železobetóne neprekročilo dovolené stlačenie betónu v zakrivenej oblasti okrajovej slučky 7. Vzdialenosť vonkajšieho okraja slučky 7 od stredu vonkajšieho krajného pozdĺžnemu drôtu 4, t.j. presah d okrajovej slučky 7, je prednostne 50 mm, minimálne však stvor- až šesťnásobok priemeru priečneho drôtu 5.
Vytvorením okrajových slučiek 7 sa spoločne s umiestnením krajných pozdĺžnych drôtov 3, 4 v malej osovej vzdialenosti c od seba dosiahne, že v styku dvoch výstužných rohoží 1^ pri ich prekrytí obe miesta zvaru každej časti priečneho drôtu 5, ležiacej pred slučkou 7, s oboma krajnými pozdĺžnymi drôtmi 3, 4 z dôvodu ich malej vzájomnej osovej vzdialenosti c takmer rovnomerne spolupôsobia pri prenose sily, a tým sa zabráni zaťaženiu zvaru. Okrajové slučky 7 prídavné zlepšujú ukotvenie navzájom prekrytých výstužných rohoží 1 v ich styku a umožňujú malé prekrytie. Pretože pomocou okrajových slučiek 7 možno veľmi jasne zistiť polohu okrajov výstužných rohoží 1 v spojení medzi viacerými výstužnými rohožami 1_, je presne definovaná skutočná oblasť prekrytia a na stavebných dielach je kedykoľvek ľahko kontrolovateľné položenie výstužných rohoží 1..
296/B
V príklade vyhotovenia podľa obr. 1 je osová vzdialenosť e priečnych drôtov 5 väčšia ako osová vzdialenosť a pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z, takže u tohto príkladu vyhotovenia pozdĺžne drôty 2 a priečne drôty 5 vymedzujú v stredovej oblasti Z výstužnej rohože 1 oká W s pravouhlým tvarom. Priečne drôty 5 sú pritom umiestnené vo väčšej vzájomnej vzdialenosti ako pozdĺžne drôty 2.
Druhý príklad vyhotovenia výstužnej rohože 1, znázornený na obr. 2, sa odlišuje od prvého príkladu vyhotovenia tým, že osové vzdialenosti e priečnych drôtov 5 sú rovnaké ako osové vzdialenosti a pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z, takže pozdĺžne drôty 2 a priečne drôty 5 vymedzujú v stredovej časti Z štvorcové oká 11.
Súčet všetkých osových vzdialeností a, b, a c a presahov d okrajovej slučky 7 poskytuje celkovú šírku B výstužnej rohože 1.. Zvyčajne sa šírka B výstužnej rohože i volí pokiaľ možno v málo štandardných veľkostiach, pričom vo svete zdomácnela ako hospodársky obzvlášť výhodný štandard celková šírka B 2400 mm, prispôsobená úložným šírkam dopravných prostriedkov pre výstužné rohože. Výstužné rohože 1 podľa vynálezu sa vyrábajú na základe tohto štandardu s konštantnou celkovou šírkou B 2400 mm. Na základe konštantných osových vzdialeností c 50 mm, konštantných osových vzdialeností b 200 mm a konštantných presahov d okrajovej slučky 7 50 mm sa získa konštantná šírka okrajovej oblasti R 300 mm, takže stredová oblasť Z výstužnej rohože 7 má konštantnú šírku 1800 mm.
Priemer krajných pozdĺžnych drôtov 3, 4 je v rámci vynálezu zvolený menší alebo maximálne rovnaký ako priemer pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z, takže plocha f priečneho prierezu každého krajného pozdĺžneho drôtu 3, 4 je menšia alebo rovnaká ako plocha F priečneho prierezu pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z výstužnej rohože L Týmto opatrením sa zamedzuje hromadeniu ocele v prechodovej oblasti dvoch výstužných rohoží T Priemery priečnych drôtov 5 sa v rámci vynálezu volia menšie alebo rovnaké ako priemer pozdĺžneho drôtu 2 v stredovej oblasti Z, takže plocha h priečneho
296/B prierezu priečnych drôtov 5 je menšia alebo rovnaká ako plocha F priečneho prierezu pozdĺžnych drôtov 2 v stredovej oblasti Z výstužnej rohože T
Výstužné rohože 1 sa môžu vyrobiť v ľubovoľných dĺžkach L, pričom sú prednostné štandardné dĺžky v metrových odstupoch. Najviac rozšírená dĺžka L je 6 m, takže sa u pravouhlých ôk K) na základe tohto metrového odstupňovania získa štandardné rozmiestnenie priečnych drôtov 5 s odstupmi 400, 330 a 200 mm.
Povrch drôtov 2, 3, 4, 5 je prednostne opatrený rebrovaním, aby sa zvýšila adhézia výstužnej rohože 1 v betóne.
Všetky drôty 2, 3, 4, 5 výstužnej rohože 1_ podľa vynálezu pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu s vysokou duktilitou, ktorá vzniká zušľachtením za tepla valcovaného materiálu ohrevom na valcovaciu teplotu. V rámci vynálezu je tiež možné získať vysokú duktilitu mikrolegovaním. Za tepla valcovaný materiál sa štandardne vyrába v celočíselných priemeroch 6, 8, 9, 10 a 12 mm.
V rámci vynálezu môžu všetky drôty 2, 3, 4, 5 výstužnej rohože 1 pozostávať tiež zo za tepla valcovaného materiálu, ktorý sa podrobí v ďalšom pracovnom kroku tvarovaniu za studená, a tým získa svoje mechanicko technologické vlastnosti. Tvarovanie za studená pozostáva prednostne z predlžovania za tepla valcovaného materiálu. V rámci vynálezu môže tvarovanie za studená alternatívne tiež pozostávať z vytvrdzovania za studená valcovaním a/alebo ťahaním.
V rámci vynálezu je, že priečne drôty 5 výstužnej rohože 1_ podľa vynálezu pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu, ktorý sa v ďalšom pracovnom kroku podrobil tvarovaniu za studená, čím získal svoje mechanicko - technologické vlastnosti. Tvarovanie za studená môže pozostávať z vytvrdzovania za studená valcovaním a/alebo ťahaním. U tohto spôsobu výroby sa drôt pred tvarovaním za studená odkuje, takže sa odstráni vrstva okoviniek rušiaca pri zváraní s pozdĺžnymi drôtmi 2, 3, 4. Tvarovanie môže tiež alternatívne spočívať v predlžovaní za tepla valcovaného materiálu. Pri tomto výrobnom postupe sa drôt pred predlžovaním neodkuje, lebo krehká vrstva
296/B okují praskne až počas predlžovania a odpadne. Taktiež u tohto výrobného spôsobu sa odstraňuje pri zváraní rušiaca vrstva okoviniek. V oboch príkladoch vyhotovenia je v bodoch kríženia prítomná vrstva okoviniek len na pozdĺžnych drôtoch 2, takže je bez problémov možné zváranie s holým povrchom priečnych drôtov 5 a zaistí sa konštantná kvalita všetkých zvarov.
Aby bolo možné vytvoriť čo najhospodárnejší program z rôznych typov výstužných rohoží 1, vyrobia sa podľa vynálezu jednak len rohože s konštantnou celkovou šírkou B, s konštantné širokými a identicky vytvorenými okrajovými oblasťami R, a tým s konštantné širokou stredovou oblasťou Z za výlučného použitia štandardných hore uvedených celočíselných priemerov za tepla valcovaného drôtu a jednak sa kvôli dosiahnutiu užívateľom požadovaného čo najjemnejšieho odstupňovania menovitých prierezov ocele v rohoži rozdelia pozdĺžne drôty 2 v stredovej oblasti Z výstužnej rohože 1_ rovnomerne a osové vzdialenosti a sa volia so zodpovedajúcim odstupňovaním. Pri celkovej šírke B výstužnej rohože 1 2400 mm sa ukázalo ako obzvlášť výhodné zvoliť osovú vzdialenosť b 200 mm, osovú vzdialenosť c 50 mm a presah d okrajovej slučky 7 50 mm, čím sa získa z toho vyplývajúca šírka stredovej oblasti Z 1800 mm, a tým nasledujúci rad osových vzdialeností a pozdĺžnych drôtov 2 100, 120, 150, 180 a 200 mm. Na splnenie väčšiny výstužných úloh väčšinou stačí hlavný rad s hodnotami 100, 150 a 200 mm. Zmena rozmiestnenia pozdĺžnych drôtov 2 u tohto hlavného radu nastáva v krokoch po 50 mm, ktoré optimálne zodpovedajú bežným zmenám rozmiestnenia pozdĺžnych drôtov 2 v súčasných zváracích automatoch. V princípe by bolo v rámci vynálezu možné u tohto príkladu tiež rozmiestnenie pozdĺžnych drôtov 2 v menších alebo väčších odstupoch, ktoré však nemajú ani statický, ani technický zmysel. V rámci vynálezu vyplývajú u iných celkových šírok B a/alebo iných osových vzdialeností b iné optimálne rady rozmiestnenia pozdĺžnych drôtov 2, pričom sa často uzatvára kompromis medzi optimálnymi, hospodárnymi postupmi výroby a statickými požiadavkami na rohožový program.
296/B
Na základe vytvorenia výstužnej rohože 1 podľa vynálezu a optimálneho odstupňovania osovej vzdialenosti a pozdĺžnych drôtov 2 je možné u konštantnej celkovej šírky B výstužnej rohože a pri zachovaní konštantného vytvorenia ľavej a pravej okrajovej oblasti R vytvoriť rohožový program, ktorý vystačí s minimálnym počtom priemerov pozdĺžnych drôtov 2, hlavne je možné pre každý prípad použiť, aby sa umožnilo požadované jemné odstupňovanie menovitého prierezu oceľového drôtu v rámci rohožového programu, len celočíselný priemer pozdĺžneho drôtu 2.
Výroba výstužnej rohože 1 podľa vynálezu sa vykonáva vo zváracích automatoch, ktoré pracujú na princípe elektrického odporového zvárania. Pozdĺžne drôty 2, 3, 4 sa môžu v rámci vynálezu priviesť do zváracieho automatu v podobe vopred pripravených, priamych prútov, alebo sa odoberajú z nekonečného povrazca. Priečne drôty 5 sa odoberajú z nekonečného povrazca, ktorý je k dispozícii podľa priemeru a materiálových vlastností priečneho drôtu 5 v podobe navinutých cievok alebo kruhovitých zvitkov alebo kruhov. Priečne drôty 5 sa následne napriamia a potom sa privedú do zváracieho automatu. V rámci vynálezu je tiež možnosť odobraté priečne drôty 5 najprv napriamiť a nastrihať na dĺžku a potom tieto prirezané priečne drôty 5 priviesť do zváracieho automatu.
Rozumie sa, že uvedený príklad vyhotovenia sa môže v rámci všeobecnej vynálezcovskej myšlienky rôzne, hlavne z hľadiska vyhotovenia výstužnej rohože 1 obmieňať, predovšetkým je v rámci vynálezu možné použiť v stredovej oblasti Z výstužnej rohože 1 namiesto jednotlivých drôtov tiež zdvojené prúty.
Ďalej v rámci vynálezu je možné vyrobiť pozdĺžne drôty 2 a krajné pozdĺžne drôty 3, 4 výstužnej rohože 1. podlá vynálezu zo za tepla valcovaného materiálu bez tvarovania za studená, zatiaľ čo priečne drôty 5 pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu, ktorý sa v dálšom pracovnom kroku podrobí tvarovaniu za studená. Tvarovanie za studená môže pozostávať z vytvrdenia za studená valcovaním a/alebo ťahaním alebo z predlžovania. Ďalej je v rámci vynálezu možné vyrobiť priečne drôty 5 výstužnej rohože zo za tepla
296/B valcovaného materiálu bez prídavného tvarovania za studená, zatiaľ čo pozdĺžne drôty 2 a krajné pozdĺžne drôty 3, 4 pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu, ktorý sa v ďalšom pracovnom kroku podrobí tvarovaniu za studená. Tvarovanie za studená môže tiež v tomto prípade pozostávať z vytvrdenia za studená valcovaním a/alebo ťahaním, alebo z predlžovania.
296/B

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Výstužná rohož pre železobetón, pozostávajúca z navzájom sa pravouhlo križujúcich a v bodoch (6) kríženia navzájom zvarených pozdĺžnych drôtov (2) a priečnych drôtov (5), s dvoma krajnými pozdĺžnymi drôtmi (3, 4) na každom okraji výstužnej rohože (1) a s cez krajné pozdĺžne drôty (3, 4) vyčnievajúcimi koncovými časťami priečnych drôtov (5), ktoré sú v rovine rohože (1) zahnuté v podobe slučky (7) späť ku krajným pozdĺžnym drôtom (3,
    4) a sú k nim privarené, pričom v stredovej oblasti (Z) výstužnej rohože (1) umiestnené pozdĺžne drôty (2) majú medzi sebou rovnaké osové vzdialenosti (a) a rovnakú plochu (F) priečneho prierezu a na oboch pozdĺžnych stranách sú vytvorené okrajové oblasti (R), ktoré pozostávajú z páru rovnobežných krajných pozdĺžnych drôtov (3, 4) s osovou vzdialenosťou (c) medzi sebou menšou ako je vzájomná osová vzdialenosť (a) pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z), a s osovou vzdialenosťou (b) vnútorného krajného pozdĺžneho drôtu (3) a susedného pozdĺžneho drôtu (2) stredovej oblasti (Z) väčšou ako je osová vzdialenosť (a) pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z), ako i z okrajových slučiek (7), vyznačujúca sa tým, že pozdĺžne drôty (2), krajné pozdĺžne drôty (3, 4) a priečne drôty (5) majú celočíselný priemer a pozostávajú zo za tepla valcovaného materiálu s vysokou duktilitou, ktorý sa prednostne podrobí prídavnému tvarovaniu za studená, hlavne predlžovaniu, pričom plocha (f) priečneho prierezu u oboch krajných pozdĺžnych drôtov (3, 4) na každom okraji rohože (1) je menšia alebo rovnako veľká ako plocha (F) priečneho prierezu u pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z) výstužnej rohože (1) a plocha (h) priečneho prierezu u priečnych drôtov (5) je menšia alebo rovnako veľká ako plocha (F) priečneho prierezu u pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z) výstužnej rohože (1).
    32 296/B
  2. 2. Výstužná rohož podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že stredová oblasť (Z) výstužnej rohože (1) má pravouhlé alebo štvorcové oká (10), pričom v prípade pravouhlých ôk (10) sú osové vzdialenosti (e) priečnych drôtov (5) väčšie ako osové vzdialenosti (a) pozdĺžnych drôtov (2).
  3. 3. Spôsob preloženia výstužných rohoží, vyznačujúci sa tým, že pri preložení výstužných rohoží (1) sa volí priečny prierez ocele v preloženej oblasti susedných výstužných rohoží (1) približne rovnaký ako priečny prierez ocele v stredovej oblasti (Z) výstužných rohoží (1).
  4. 4. Spôsob zostavenia typového programu pozostávajúceho z viacerých radov s výstužnými rohožami (1) podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že celkové šírky (B) všetkých výstužných rohoží (1) sú konštantné, a prednostne sú 2400 mm, že obe okrajové oblasti (R) všetkých výstužných rohoží (1) sú vytvorené rovnaké a majú konštantné osové vzdialeností (b, c) a presah (d) okrajovej slučky (7), že vo vnútri radu narastá v celočíselných krokoch počet pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z) výstužnej rohože (1) s rastúcim menovitým prierezom ocele v stredovej oblasti (Z) výstužnej rohože (1) a osová vzdialenosť (a) sa v rovnakej miere zmenšuje, pričom osové vzdialenosti (a) pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z) sú prednostne 100, 120, 150, 180 a 200 mm, a že potrebné menovité prierezy ocele typového programu sa dosahujú s minimálnym počtom celočíselných priemerov drôtov pre pozdĺžne, krajné pozdĺžne a priečne drôty (2, 3,4, 5).
  5. 5. Typový program podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že všetky výstužné rohože (1) majú konštantnú osovú vzdialenosť (b) vnútorných krajných pozdĺžnych drôtov (3) a ich susedných pozdĺžnych drôtov (2) v centrálnej oblasti (Z) s veľkosťou 200 mm, konštantnú osovú vzdialenosť (c) vnútorných krajných pozdĺžnych drôtov (3) a vonkajších krajných pozdĺžnych drôtov (4) s veľkosťou 50 mm, ako i konštantný presah (d) okrajovej slučky (7) s veľkosťou 50 mm, pričom priemery pozdĺžnych, krajných pozdĺžnych a priečnych drôtov (2, 3, 4, 5) sú 6, 8, 9, 10 a 12 mm.
    32 296/B
  6. 6. Typový program podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že osové vzdialenosti (a) pozdĺžnych drôtov (2) v stredovej oblasti (Z) sa menia v dĺžkových krokoch po 50 mm, pričom osové vzdialenosti (a) prednostne sú 100, 150 a 200 mm.
  7. 7. Typový program podľa niektorého z nárokov 4 až 6, vyznačujúci sa tým, že osové vzdialenosti (e) priečnych drôtov (5) všetkých výstužných rohoží (1) sú 100, 150, 200, 330 a 400 mm.
SK5015-2004A 2004-10-26 2004-10-26 Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program SK50152004A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5015-2004A SK50152004A3 (sk) 2004-10-26 2004-10-26 Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5015-2004A SK50152004A3 (sk) 2004-10-26 2004-10-26 Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK50152004A3 true SK50152004A3 (sk) 2006-05-04

Family

ID=36228548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5015-2004A SK50152004A3 (sk) 2004-10-26 2004-10-26 Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK50152004A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6305432B1 (en) Wire mesh having flattened strands
SK284180B6 (sk) Oceľový drôtený prvok na vmiešanie do následne tvrdnúcich materiálov
KR20180019186A (ko) 격자 구조체 및 격자 구조체를 생산하기 위한 장치 및 방법
US4539787A (en) Reinforcement mat for reinforced concrete
WO2014117214A1 (en) Rebar mesh and method of production
DE10001839C2 (de) Baustahlkonstruktion, Betonplattenelement mit integrierter Heiz- oder Kühlfunktion und Herstellungsverfahren
SE524781C2 (sv) Anordning vid fackverksbalkar
SK50152004A3 (sk) Výstužová rohož pre železobetón, spôsob preloženia výstužových rohoží, spôsob zostavenia typového programu a typový program
RU2273705C2 (ru) Арматурная сетка для железобетона
CZ20041071A3 (cs) Výztuzná rohoz pro zelezobeton, zpusob prelození výztuzných rohozí, zpusob sestavení typového programu a typový program
FI70289B (fi) Betongarmeringsnaet
KR20000025054A (ko) 와이어 메쉬를 이용한 합성데크플레이트 및 그제조 방법)
RU2003117011A (ru) Арматурная сетка для железобетона
KR100222282B1 (ko) 철근 콘크리트용 철근 격자매트
EP1669508A1 (de) Bewehrungsmatte für Stahlbeton
AU2021358290B2 (en) Machine and method for producing simply reinforced steel wire meshes
BG65488B1 (bg) Метод за производство на комплект от арматурни мрежи за стоманобетон
KR100654953B1 (ko) 격자형 와이어 메쉬
US6622446B1 (en) Weldless spacer for wire reinforcement of concrete
SK500492020U1 (sk) Výstužová sieť na úpravy terénu a cestné práce a spôsob jej výroby
RU2638193C1 (ru) Способ изготовления арматурного каркаса для железобетонных балок
AT8299U1 (de) Bewehrungsmatte für stahlbeton
AT409514B (de) Bewehrungsmatte
JP2847641B2 (ja) 法面保護構造物構築用のコンクリート用型枠の形成方法
KR101104541B1 (ko) 슬래브-기둥 접합부용 전단보강체 및 그를 이용한 전단보강구조

Legal Events

Date Code Title Description
FC9A Refused patent application