SK50122008U1 - Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok - Google Patents

Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok Download PDF

Info

Publication number
SK50122008U1
SK50122008U1 SK50122008U SK50122008U SK50122008U1 SK 50122008 U1 SK50122008 U1 SK 50122008U1 SK 50122008 U SK50122008 U SK 50122008U SK 50122008 U SK50122008 U SK 50122008U SK 50122008 U1 SK50122008 U1 SK 50122008U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
disinfectant
chlorine
product
sodium chloride
environmentally friendly
Prior art date
Application number
SK50122008U
Other languages
English (en)
Other versions
SK5216Y1 (sk
Inventor
Lubomir Vozar
Vladimir Vinogradov
Alexey Gaas
Svetlana Vinogradova
Original Assignee
Lubomir Vozar
Vladimir Vinogradov
Alexey Gaas
Svetlana Vinogradova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubomir Vozar, Vladimir Vinogradov, Alexey Gaas, Svetlana Vinogradova filed Critical Lubomir Vozar
Priority to SK5012-2008U priority Critical patent/SK5216Y1/sk
Publication of SK50122008U1 publication Critical patent/SK50122008U1/sk
Publication of SK5216Y1 publication Critical patent/SK5216Y1/sk

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok je produktom elektrofyzikálneho rozkladu vodného roztoku chloridu sodného a obsahuje 0,01 až 0,1 % hmotn. aktívneho chlóru, 0,0001 až 0,0003 % hmotn. oxidu chloričitého, 0,1 až 0,2 % hmotn. chloridu sodného a zvyšok do celkovej hmotnosti produktu tvorí voda , pričom oxidačno-redukčný potenciál produktu je v rozmedzí 600 až 1200 mV a pH 2 až 11. Zdrojom aktívneho chlóru je kyselina chlóma, chlóman sodný alebo molekulárny chlór jednotlivo alebo v zmesi. Prostriedok môže obsahovať stopové množstvá oxidantov ako peroxid vodíka, ozón, kyslík.

Description

Ekologicky nezávadný dezinfekčný prostriedok
Oblasť techniky
Riešenie sa týka ekologicky nezávadného dezinfekčného prostriedku so širokým spektrom využitia.
Doterajší stav techniky
Doteraz známe dezinfekčné prostriedky sa vyrábajú chemickou cestou a okrem vysokej hladiny aktívneho chóru zvyčajne obsahujú aj ďalšie toxické chemické zlúčeniny ako hydroxid sodný, etanol, izopropanol, chlorid amónny, dichlorisokyanurát a pod.; sú buď silne zásadité (pH nad 10) alebo silne kyslé (pH 2-6). Pri práci s takýmito látkami je nutné používať osobné ochranné pracovné pomôcky. Ich výpary sú zdraviu škodlivé, pri úniku väčšieho množstva takýchto prípravkov dochádza ku kontaminácii vody a pôdy, zaťažujú životné prostredie. Obsahujú zvyčajne 1 až 5 % hmotn. aktívneho chlóru forme molekulárneho chlóru, kyseliny chlórnej, chlórnanových iónov alebo chloramínov, ktoré sú vysoko agresívne, zdraviu škodlivé.
Na dezinfekciu sa tiež používajú tablety s obsahom aktívneho chlóru, ktoré sa rozpúšťajú vo vode.
Boli pokusy vyrábat dezinfekčné prostriedky s nižším obsahom škodlivých látok spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu a to elektrolýzou roztoku chloridu sodného. Takto vyrobené dezinfektanty obsahujú zmes oxidantov na báze chlóru, sú však veľmi nestabilné, vhodné iba na okamžité použitie priamo na mieste výroby, nemožno ich skladovať.
Úlohou riešenia podľa predmetného úžitkového vzoru je vyrobiť dezinfekčný prostriedok so silnými dezinfekčnými účinkami, ktorý by bol ekologicky nezávadný, dostatočne stabilný so širokým spektrom využitia.
Podstata technického riešenia
Vyššieuvedené kritériá v plnej miere spĺňa dezinfekčný prostriedok podľa predloženého riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že je tvorený produktom elektrofyzikálneho rozkladu vodného roztoku chloridu sodného a obsahuje 0,01 až 0,1 % hmotn. aktívneho chlóru , 0,0001 až 0,0003 % hmotn. oxidu chloričitého, 0,1 až 0,2 % hmotn. chloridu sodného, kde zvyšok do celkovej hmotnosti produktu tvorí voda, pričom jeho oxidačno -redukčný potenciál je v rozmedzí 600 až 1200 m V a pH 2 až 11.
V takomto prípravku je aktívny chlór buď vo forme molekulárneho chlóru, kyseliny chlórnej alebo chlórnanu sodného alebo v ich vzájomných zmesiach. V kyslom prostredí prevažuje molekulárny chlór, pri hodnotách pH 5 až 7,49 kyselina chlórna, pričom pri pH 7,5 je pomer hmotnostných koncentrácií kyseliny chlórnej a chlórnanu sodného 1:1. Pri hodnotách pH nad 7,5 má dominantné zastúpenie chlórnan sodný.
Dezinfekčný prostriedok podľa predloženého riešenia môže obsahovať aj ďalšie oxidanty ako peroxid vodíka, ozón, kyslík, čo závisí od kvality a minerálneho zloženia vstupnej vody na prípravu dezinfekčného roztoku a roztoku chloridu sodného. Používa sa nasýtený roztok chloridu sodného, aby sa dosiahli optimálne podmienky na výrobu dezinfekčného roztoku.
Podstata spôsobu výroby predmetného dezinfekčného prostriedku spočíva vtom, že do reaktora s katódovou a anódovou komorou navzájom oddelených ionopriepustnou membránou sa privedie nasýtený vodný roztok chloridu sodného, ktorý sa vystaví pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 7 až 20 A a napäti 25 až 45 V počas 30 minút, následne sa odčerpá dezinfektant zachytený v anódovej komore a odpad zachytený v katódovej komore sa ďalej recykluje alebo vypúšťa do recipientu.
Táto technológia výroby predstavuje nový špeciálny systém výroby dezinfekčných prípravkov s využitím len vody a chloridu sodného. Jedná sa technológiu viacvrstvovej premeny, založenej na elektro-chemicko-fyzikálnej aktivácii roztoku chloridu sodného. Základný princíp spočíva v rozklade. nasýteného roztoku chloridu sodného v reaktore s dvomi komorami elektrofyzikálno-chemickým spôsobom na dezinfektant a odpad. Dezinfektant obsahujúci vysoko účinné oxidanty - aktívny chlór, oxid chloričitý, prípadne molekulárny kyslík, ozón, peroxid vodíka - sa zachytáva v anódovej komore reaktora.
Odpadové látky zachytené v katódovej komore je vhodné recyklovať a vrátiť naspäť do systému.
Množstvo vyrobeného dezinfektantu za časovú jednotku a jeho následné parametre závisia od veľkosti a typu použitých komôr a membrán.
Pri výrobe predmetného dezinfekčného prostriedku okrem vody a chloridu sodného nie sú použité žiadne chemické prostriedky. Táto skutočnosť výrazne zjednodušuje bezpečnosť pri práci s takýmto prípravkom, obslužný personál prichádza do styku s bezpečnými materiálmi, nepotrebuje žiadne ochranné prostriedky a nie je ohrozený na zdraví. Technológia je energeticky nenáročná, na výrobu napr. 40 I prípravku sa spotrebuje iba 0,024 kWh elektrickej energie, nízka je spotreba vstupných surovín vody a chloridu sodného. Prípravok má minimálne korozívne účinky po aplikácii na technologické zariadenia, možnosť kontaminácie pri jeho úniku do pôdy je vylúčená.
Takto vyrobený dezinfektant v porovnaní s doteraz známymi prípravkami obsahuje až 100 x menšie množstvo aktívneho chlóru ( len 0,01 až 0,1 % hmotn,) a prípadné ďalšie oxidanty ako peroxid vodíka, ozón, molekulárny kyslík, sú obsiahnuté iba v stopových množstvách. Prípravok je zdravotne nezávadný s dobou trvanlivosti najmenej 6 mesiacov. Možno ho skladovať pri izbovej teplote.
Výsledky testovania dezinfekčnej účinnosti preukázali, že prostriedok podľa úžitkového vzoru má pri koncentrácii 1:1 baktericídny účinok na gramnegatívne a grampozitívne baktérie po 10 minútovej expozícii, fungicídny účinok na vegetatívne formy húb pri koncentrácii 1:1 po 10 minútovej expozícii a sporicídny účinok na spóry pri koncentrácii 1:1 už po 30 minútovej expozícii. Prípravok má antivirusový účinok už po 10 minútach pôsobenia roztoku riedeného v pomere 1:1.
Prostriedok podľa predmetného riešenia bol testovaný na akútnu orálnu toxicitu, dermálnu toxicitu, kožnú dráždivosť a očnú dráždivosť. Testy preukázali, že je netoxický, zhygienickotoxikologického hradiska neškodný. Nedráždi kožu a spojivkové sliznice očí..
Prípravok podľa predloženého úžitkového vzoru je ekologicky nezávadný vhodný pre široké uplatnenie.
Prehľad obrázkov na vykresech
Riešenie podľa predloženého úžitkového vzoru bude bližšie opísané na príkladoch s odkazom na pripojené obrázky, kde obr. 1 znázorňuje princíp rozkladu vodného roztoku chloridu sodného v reaktore s katódovou a anódovou komorou vzájomne oddelených ionopriepustnou membránou, obr.2 predstavuje závislost hmotnostných zlomkov w (%) HOCI a CLO od hodnoty pH
Príklady uskutočnenia
Príklad 1.
Výroba dezinfekčného prostriedku s obsahom aktívneho chlóru 100 mg/1.
Do reaktora, ktorý je znázornený na priloženom obrázku I, s dvomi komorami, katódovou komorou
1.1 a anódovou komorou 1.2 , navzájom oddelenými ionopriepustnou membránou 2, sa priviedlo 30 I vstupnej vody spolu s nasýteným vodným roztokom chloridu sodného, ktorý tvorí asi 10% objemu vstupnej vody. Roztok sa vystavil pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 7 A a napätí 25 V počas 30 min. Membrána 2 prepúšťa iba ióny a v dôsledku toho dochádza k elektro-fyzikálnochemickému rozkladu a fragmentácii slaného roztoku, pričom vzniká účinný dezinfektant. Dezinfektatnt, ktorý sa zachytáva v anódovej komore 1.2 a potom sa odčerpal. Odpad zachytený v katódovej komore 1.1 sa ďalej podrobil recyklacíí. Pokial by to bolo nutné možno ho vypustiť do recipientu.
pH výsledného produktu -dezinfektantu bolo 7. oxidačno-redukčný potenciál 750 m V.
Príklad 2
Výroba dezinfekčného prostriedku obsahom aktívneho chlóru 300 mg/1.
Postupovalo sa podobne ako v príklade I s tým rozdielom, že roztok chloridu sodného sa vystavil pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 9.5 A a napätí 28 V.
pH výsledného produktu -dezinfektantu bolo 7. oxidačno-redukčný potenciál 800 mV.
Príklad 3
Výroba dezinfekčného prípravku s obsahom aktívneho chlóru 500 mg/I.
Postupovalo sa sa podobne ako v príklade I s tým rozdielom, že roztok chloridu sodného sa vystavil pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 12 5 A a napätí 35 V.
pH výsledného produktu -dezinfektantu bolo 7. oxidačno-redukčný potenciál 900 mV.
Príklad 4
Výroba dezinfekčného prípravku s obsahom aktívneho chlóru 700 mg/1.
Postupovalo sa podobne ako v príklade 1 s tým rozdielom, že roztok chloridu sodného sa vystavil pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 15 A a napätí 39 V.
pH výsledného produktu -dezinfektantu bolo 7, oxidačno-redukčný potenciál 950 mV
Príklad 5
Výroba dezinfekčného prípravku s obsahom aktívneho chlóru 1000 mg/1.
Postupovalo sa podobne ako v príklade 1 s tým rozdielom, že roztok chloridu sodného sa vystavil pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 20 A a napätí 45 V.
pH výsledného produktu -dezinfektantu bolo 7, oxidačno-redukčný potenciál 1200 m V,
Príklad 6
Výroba dezinfekčného prípravku s obsahom aktívneho chlóru 500 mg/k
Postupovalo sa sa podobne ako v príklade 1 s tým rozdielom, že roztok chloridu sodného sa vystavil pôsobeniu elektrického prúdu o veľkosti 12 5 A a napätí 35 V.
pH výsledného produktu -dezinfektantu bolo 4, oxidačno-redukčný potenciál 900 mV.
Uvedené konkrétne napätia a prúdy sú platné pre konkrétne reaktory, pre iné reaktory sa môžu líšiť.
Obsah aktívneho chlóru v prostriedku bodľa predloženého riešenia bol zisťovaný štandardnou metódou a dosahoval iba 0,01 až 0,1 % hmotn. vztiahnuté na celkovú hmotnosť prostriedku. Aktívny chlór je zastúpený buď vo forme molekulárneho chlóru, kyseliny chlórnej alebo chlórnanu sodného alebo v ich vzájomných zmesiach. Z distribučného diagramu sústavy HOCI a CIO' podľa obr. 2 vyplýva, že v kyslom prostredí prevažuje molekulárny chlór, pri hodnotách pH 5 až 7,49 kyselina chlórna, pričom pri pH 7,5 je pomer hmotnostných koncentrácií kyseliny chlórnej a chlórnanového iónu, teda chlórnanu sodného 1:1. Pri hodnotách pH nad 7,5 má dominantné zastúpenie chlórnan sodný.
V závislosti od kvality a minerálneho zloženia vstupnej vody prostriedok podľa riešenia môže ďalej obsahovať stopové množstvá oxidantov ako peroxid vodíka, ozón, molekulárny kyslík.
Dezinfekčná účinnosť prostriedku bola zisťovaná štandardizovanými metódami podľa slovenských technických noriem. Baktericídna aktivita bola stanovená podľa STN EN 1276 na kmeňoch Pseudomonas aeruginosa 168/79 a Staphylococcus aureus 43/60, fungicídna aktivita bola zisťovaná podľa STN EN 1275 na kmeni Candida albicans NCTC 46/94 a sporicídna aktivita bola testovaná na kmeni Bacillus subtilis CNCTC 4/42. Výsledky testovania preukázali, že prípravok v koncentrácii roztoku 1:1 má baktericídny účinok na gramnegatívne a grampozitívne baktérie už po 10 minútovej expozícii, fungicídny účinok na vegetatívne ľormy húb už po 10 minútovej expozícii a sporicídny účinok na spóry už po 30 minútovej expozícii.
Vírusinaktivačný účinok prostriedku bol zisťovaný metódou inaktivácie DNA bakteriofága ΦΧ174, ktorého hostiteľským kmeňom je Escherichia coli ATCC 13706. Testovacia metóda je založená na pôvodnom postupe opísanom v práci Bydžovská O. Kneiflová J. 1983: Assesment of viral dosinfection by means of bacteriophage ΦΧ174. .1. Epid. Hyg. Mikrób. Imunnol. 37, 60-66.
Testy preukázali, že prostriedok má vírusinaktivačný účinok po 10 minútovej aplikácii na roztok riedený v pomere 1:1. Priložená tabuľka znázorňuje prehľad dezinfekčnej účinnosti prostriedku podľa vynálezu.
Prehľad dezinfekčnej účinnosti dezinfekčního prostriedku
Testované kmene Čas pôsobenia
Baktericídna aktivita Pseudomonas aeruginosa 168/79, Staphylococcus aureus 43/60 10 min
Fungicídna aktivita Candida albicans NCTC 46/94 10 min
Sporicídna aktivita Bacillus subtilis CNCTC 4/42 30 min
Virucídna aktivita DNA bakteriofág ΦΧ174 10 min
Prostriedok podľa predloženého riešenia bol ďalej testovaný na akútnu orálnu toxicitu, dermálnu toxicitu, kožnú dráždivosť a očnú dráždivosť. Pre testovanie sa použili metódy Bltris, B3, B4, B5 (TG 423,402,404,405 OECD) Guideline for Trstiny of Chemicals . Testy boli vykonané v zmysle zachovania kritérií smernice správnej laboratórnej praxe a Directive 2004/EC of European parliament and the Counci 1 of 11 February 2004.
Na základe výsledkov akútnej orálnej a dermálnej toxicity a podľa kategorizácie nebezpečných látok EHS vydanej komisiou európskych spoločností je predmetný prostriedok hodnotený ako neškodný, ktorý nedráždi kožu po opakovanej aplikácii a spojivkové sliznice očí po jednofázovej aplikácii.
Priemyselná využiteľnosť
Dezinfekčný prípravok podľa vynálezu má široké spektrum využitia vo všetkých oblastiach, kde je potrebná dezinfekci materálov, prostredia, náradia, náčinky. Možno ho použiť na dezinfekciu v domácnosti, v nemocniciach, v kúpelníctve, na dezinfekciu pitnej vody, dezinfekciu bazénov, v rastlinnej a živočíšnej výrobe, v potravinárstve.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Ekologicky nezávadný dezinfekčný prostriedok vyznačujúci sa tým, že je tvorený produktom elektrofyzikálneho rozkladu vodného roztoku chloridu sodného a obsahuje 0,01 až 0,1 % hmotn. aktívneho chlóru, 0,0001 až 0,0003 % hmotn. oxidu chloričitého, 0,1 až 0,2 % hmotn. chloridu sodného, kde zvyšok do celkovej hmotností produktu tvorí voda, pričom oxidačno-redukčný potenciál produktu je v rozmedzí 600 až 1200 mV a pH 2 až 11.
  2. 2. Ekologicky nezávadný dezinfekčný prostriedok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zdrojom aktívneho chlóru je kyselina chĺórna, chĺórnan sodný alebo molekulárny chlór jednotlivo alebo v zmesi.
  3. 3. Ekologicky nezávadný dezinfekčný prostriedok podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že obsahuje stopové množstvá oxidantov ako peroxid vodíka, ozón, kyslík.
SK5012-2008U 2008-02-20 2008-02-20 Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok SK5216Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5012-2008U SK5216Y1 (sk) 2008-02-20 2008-02-20 Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5012-2008U SK5216Y1 (sk) 2008-02-20 2008-02-20 Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50122008U1 true SK50122008U1 (sk) 2009-03-05
SK5216Y1 SK5216Y1 (sk) 2009-08-06

Family

ID=44225576

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5012-2008U SK5216Y1 (sk) 2008-02-20 2008-02-20 Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK5216Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK5216Y1 (sk) 2009-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2469537C2 (ru) Электрохимическое устройство для биоцидных обработок в сельскохозяйственных применениях
US20070243597A1 (en) Disinfectant Solutions
RU2538369C2 (ru) Синергическая микробицидная композиция, содержащая 2,2-диброммалонамид и окисляющий биоцид, и способ регулирования роста микроорганизмов
US20140302168A1 (en) Microbiocidal Solution with Ozone and Methods
DE202018102846U1 (de) Desinfektionsmittel aus wirkungsverstärktem Natriumhypochlorit
CN103503922A (zh) 一种用于医院污水消毒的消毒粉剂
CN113215596B (zh) 一种适用于工业化生产次氯酸消毒水的系统
JP2015517984A (ja) 水性殺生物性組成物を調製するための方法
CN106689194A (zh) 一种缓释消毒水
LT6452B (lt) Saugus ir naudingas geriamasis vanduo ir jo paruošimo būdas
EP2079666B1 (en) Solid composition for treating water
CN101006782A (zh) 一种稳定型高电位含氯消毒液的制备方法
CN109380277A (zh) 一种可以缓慢渗透释放的消毒水
WO2003045446A1 (en) Method for the management and/or treatment of microbially contaminated environments and the use of a new class of microbicidal reagents in such management
SK50172008A3 (sk) Ekologicky neškodlivý dezinfekčný prostriedok
SK50122008U1 (sk) Ekologicky neškodný dezinfekčný prostriedok
Helme et al. Bactericidal efficacy of electrochemically activated solutions and of commercially available hypochlorite
CN102657173B (zh) 溴氯海因和二氯海因复方消毒片及其制备方法
Zagory Wash water sanitation: how do I compare different systems
CZ22952U1 (cs) Ekologický nezávadný dezinfekční prostředek
CN111202090A (zh) 一种医院污水消毒粉及其制备方法和使用方法
EP4019476A2 (de) Verfahren zur herstellung von elektrochemisch modifiziertem wasser
US20120263799A1 (en) Oxygenated chlorine for treatment of water and its respective process of obtainment and application
Unhoch et al. 5.3 Recreational water treatment biocides
Liang et al. Variation of algal viability during electrochemical disinfection using Ti/RuO2 electrodes