SK42194A3 - Device for removing of weed copse from roads, squares, parks etc. - Google Patents

Device for removing of weed copse from roads, squares, parks etc. Download PDF

Info

Publication number
SK42194A3
SK42194A3 SK421-94A SK42194A SK42194A3 SK 42194 A3 SK42194 A3 SK 42194A3 SK 42194 A SK42194 A SK 42194A SK 42194 A3 SK42194 A3 SK 42194A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tools
soil
tool
row
arm
Prior art date
Application number
SK421-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Gunther Weiss
Konrad Huber
Willi Lipp
Original Assignee
John Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by John Franz filed Critical John Franz
Publication of SK42194A3 publication Critical patent/SK42194A3/sk

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Description

Predmetom vynálezu je zariadenie na odstraňovanie porastu burín z ciest, námestí, parkov, ktoré majú povrch predovšetkým zo Štrku, piesku, kamennej drti a podobne, ktoré pozostáva z nosného vozidla, ktoré má aspoň jednu pohyblivú súČiasť, na ktorej je osadený aspoň jeden nástroj, ktorý prit
k. chádza do styku s pôdou.
UoteraiSi stav .techniky.
Na uvedených plochách dochádza časom k rastu buriny a iného nežiaduceho porastu, ktoré sa musia v pravidelných časových odstupoch odstraňovať. Predtým sa pre tento účel používali chemické prostriedky, takzvané herbicídy, alebo sa burina spalovala. Obidva tieto spôsoby sú dnes prinajmenej v oblasti živnostenského podnikania a verejnej správy zakázané.
Z tohto dôvodu sa vyvíjajú zariadenia pre odstraňovanie porastu, buriny, ktoré majú rotujúce kefy alebo hrebene, ktorými má byť burina vytrhaná. Iné známe zariadenia tohto druhu majú závitovku, ktorá je umiestnená naprieč smeru jazdy zariadenia a ktoré nepatrne preniká do povrchovej vrstvy pôdy. Obe popísané zariadenia majú spoločný nedostatok, ktorý spočíva v tom, že odhčňajú a odmetévaiú vrchnú vrstvu pôdy na preto takto oéetrená plocha vyžaduje ďaľSie úpravy rozsahu. Popísané zariadenia okrem toho nemajú dostatočný výkon.
Z nemeckého patentového stranu a značného zariadenie na odstraňovanie nožov, ktoré môžu prenikať spisu č. 356 512 je známe buriny, ktoré má väčéí počet pod povrch pôdy. Pri zariadenia sa pohybujú aj nože, ktoré burinu takto majú jazde podrezávať. Ukázalo sa však, že účinnosť a výkon takéhoto stroja sú nedostatočné.
L nemeckej zverejnenej patentovej prihlášky č. 32 11 152 Al ie známe zariadenie,ktoré má rad nástrojov zhotovených ako nože, ktoré sú usporiadané na spoločnom suporte. Nástroje vnikajú do pôdy a suport sa pritom otáča. Pri takomto postupe dochádza k značnému odhrňovaniu a premiestňovaniu povrchovej vrstvy pôdy, takže sú v značnom rozsahu potrebné následné úpravy ošetrenej plochy.
Úlohou vynálezu je preto nájsť také riešenie konštrukcie zariadenia, v ktorom budú odstránené nedostatky známych zariadení a ktorým sa navyše dosiahne vysokej účinnosti a výkonu pri odstraňovaní buriny bez toho, aby dochádzalo k výraznejšiemu poškodeniu povrchu pôdy.
Túto úlohu rieši a nedostatky známych zariadení tohto druhu do značnej miery odstraňuje zariadenie na odstraňovanie porastu buriny z ciest, námestí, parkov a podobne, ktoré je predmetom vynálezu a ktorého podstata spočíva v tom, že nástroj zariadenia pozostáva z botkovitej základnej časti, ktorá má na svojej v smere jazdy prednej hrane a na svojich bočných hranách rezné hrany, ktorými aspoň z časti zasahuje do pôdy, pričom nástroj vykonáva kmitavý pohyb, ktorý prebieha v podstate naprieč smeru jazdy.
Opísaná botkovitá základná časť nástroja preniká za prevádzky svojimi reznými hranami pod vrchnú časť pôdy. Pohyb základných častí naprieč smeru jazdy je možné dosiahnuť priamočiarym vratným pohonom alebo kmitavým otočným pohonom. Osvedčila sa frekvencia pohybov približne 400 kmitov za minutu. Oscilačný pohyb nástroja sa s výhodou dosiahne tým, že časť uloženú na telese zariadenia sa pohybuje sem a tam v podstate naprieč smeru jazdy. Rezné hrany botkovitej smeru ;···1 :
á k 1 ad n e j C a s t i tvar dosky okra jovými základnou vytrhávalo, burinu z pôdy bez toho, aby táto burina bola pretrhnutám alebo odrezaná. Burina je týmto spôsobom vvvrhované na povrch pôdy, zatiaľ čo Štrk, piesok a podobne padajú ihneď dolu, pretože oddelovanie pôdy od buriny prebieha pôsobením gravitačných síl.
Je výhodné, ak je nástroj v smere jazdy sklonený nadol, pretože je takto viac zaistené preniknutie nástroja do Pôdy.
Ďalej je výhodné, ak základná časť nástroja má v podstate a rezné hrany sU tvorené smerom nadol zahnutými oblasťami tejto základnej časti. Takto pod časťou v tvare dosky vznikne priestor vymedzený smerom dolu zahnutými okrajovými oblasťami základnej časti.
v
Čiže botkovitý nástroj má vydutý tvar. Zadná strana nástroja pritom nie je zahnutá dolu a zostáva otvorená. Rezné hrany vytvorené uvedenými zahnutými oblasťami základnej časti môžu byť zhotovené tak, že spolu, zvierajú určitý obecný uhol, napríklad, že sa vpredu zbiehajú, takže majU trojuholníkový alebo oblúkovitý tvar a sú spojovacou oblasťou spojené s kmitavo poháňanou súčasťou zariadenia. Všeobecne je však výhodné, ak bočné hrany nástroja sú v podstate kolmé k. jeho prednej hrane.
Botkovitý nástroj môže mať tvar rýľu alebo vhodnej lopatky, ktorá je orientovaná vypuklou stranou smerom nahor. Môže byť zhotovený aj v tvare zvieracej laby alebo podobne. Okrem toho môže byť vyklenutý aj smerom hore.
v tvare dosky s dolu ohnutými aj
Miesto základnej časti okrajovými oblasťami môže sa použiť äpicato zbiehajúcimi bočnými hranami.
w
Ďalej sa ukázalo, že je výhodné, ak masívny prvok s plochy, ktoré sa nachádzajú medzi rezacími hranami sú väčšie ako prierez spojovacích oblastí nástroja, ktorých prostredníctvom je nástroj spojený so súčasťou, ktorá vykonáva kmitavý pohyb. Týmto spôsobom možno predísť upchatiu s burinou vytrhanou z
pôdy, ktorá má na svojich koreňoch a medzi nimi vždy určité množstvo zemi. Výhodnou sa ukázala Šírka v rozsahu z až 10 cm a dĺžka v rozsahu. 2 až 10 cm, najvýhodnejšie su. však rozmery v rozsahu 3 až 8 cm.
Je výhodné, ak nástroje sú orientované v podstate naprieč k smeru jazdy vedľa seba aspoň v jednej rade. Medzi nástrojmi by pritom mala byť taká vzájomná vzdialenosť, aby sa dráhy pohybu dvoch susedných nástrojov navzájom prekrývali. Zvlášť výhodné je riešenie spočívajúce v tom, že nástroje sú umiestnené v dvoch radách umiestnených s určitým odstupom za sebou. Nástroje prednej rady pritom môžu pracovať v proti takte k nástrojom v zadnej rade. Aby sa nástrojmi prednej rady mohlo dosiahnuť predbežného spracovania a nástrojmi zadnej rady ukončenie celej operácie, môžu byť nástroje prednej rady zhotovené rozdielne od nástrojov zadnej rady.
k pôde a súčasť umiestnená pohyblivá v podstate naprieč
Všetky nástroje jednej rady môžu byť umiestnené na spoločnom nosníku, ktorý sa pohybuje sem a tam, alebo môže byť vždy jeden nástroj alebo viac nástrojov umiestnených na vlastnom nosníku alebo páke, ktorá sa pohybuje sem a tam. Najmenej jeden z nástrov je pritom naprieč k smeru svojho pohybu uložený výkyvné alebo kývne. .Je tiež výhodné, ak najmenej niektorý z nástrojov je prestaví teľný v smere kolmom na nosnom vozidle je vratne k smeru jazdy. Výhodné riešenie spočíva tiež v tom, že nástroje sú voči vratne pohyblivej súčasti prestaviteľné v zvislom smere a táto vratne pohyblivá súčasť je prestavioteľná v zvislom smere.
Je výhodné, ak najmenej jeden z nástrojov je silovým zásobníkom aktivovaný smerom k pôde. Tento silový zásobník s výhodou predstavuje závažie alebo pružina.
•J
Dalej je výhodné, ak v smere jazdy sú za sebou s odstupom umiestnené dva nástroje, ktoré pracujú v protitakte na páke, ktorá pracuje ako dvojramenná a je výkyvná okolo osi b smerujoceí približne kolmo k spracovanej pôde, takže na tej iste i páke ie vždv umiestnená iedna dvo jica nástro jov prednej rady a jedna dvojica zadnej rady. Nástroje sa potom pohybujú po dráhach v tvare kruhových oblúkov.
Je výhodné, ak v prednej rade a v zadnej rade je vedľa seba umiestnených viac nástrojov, pričom nástroje jednej rady sú poháňané synchrónne. Dva susedné nástroje sú pritom v dvojici umiestnené na konci dvojramennej páky, ktorá je výkyvná okolo osi aspoň približne kolmej k spracovanej pôde. Na tejto dvojramennej páke je pritom umiestnená ako dvojica nástrojov prednej rady, tak aj dvojica nástrojov zadnej rady. Dvojramenná páka je pritom umiestnená výkyvné. Najmenej niektoré z nástrojov smerujú a/alebo sú umiestnené tak, že rezná hrana pri vratnom pohybe dopredu preniká do pôdy hlbšie ako rezná hrana, ktorá je pri vratnom pohybe vzadu.
Medzi dvomi vonkajšími dvojramennými pákami, ktoré nesú vždy dvojicu nástrojov prednej rady a dvojicou nástrojov zadnej rady je s výhodou umiestnená najmenej jedna dvojramenná páka. Je výhodné, ak dvojice susedných nástrojov prednej rady a/alebo zadnej rady sú umiestnené na spoločnej vzpere, ktorá je výkyvná aspoň približne kolmo k rovine vratného pohybu.
Jedna z dvojramenných pák je spriahnutá s kľukovým prevodom zariadenia a všetky dvojramenné páky sú vzájomne kinematický spriahnuté
Hlavne u zariadení, u ktorých v jednej rade je nástrojov viac ako sú dva nástroje sa ukázalo, že je zvlášť výhodné, ak nástroje nie sú pevné, ale možno ich prestavať voči zariadeniu a/alebo páke a/alebo nosníku. Je však možné aj také riešenie, v ktorom sú voči zariadeniu alebo jeho pevnej časti prestavíteľne alebo výkyvné umiestnené nosníky alebo páky, na ktorých je umiestnený jeden alebo viac nástrojov. V tomto prípade sa potom nástroje musia prispôsobiť nerovnostiam pôdy. Je výhodné, ak nosná časť zariadenia ó
súčasti kmitavo sa pohybujúcemu prestaviteľné v zvislom riešenie, v ktorom sú kmitavo sa pohybujúcej alebo kmitavo sa pritlačované smerom pozostáva z viac navzájom výkyvných úsekov, ktoré so navzáiom umiestnené na spôsob paralelogramu.Pri tomto riešení sa nosná časť zariadenia môže prispôsobiť profilu ošetrovanej pôdy. Nástroje môžu byť voči kmitavo sa pohybujúcej zariadenia, to jest napríklad voči nosníku, umiestnené tak, že so sami smere. Môže byť použité aj také nástroje sklopné alebo výkyvné voči súčasti, alebo táto súčasť je sklopná alebo výkyvná voči nosnej časti zariadenia. Je výhodné, ak toto sklápanie alebo kývanie je naprieč k smeru jazdy zariadenia.
Pritom môže byť výhodné, ak sú prestaví teľné nástroje pohybujúce súčasti silovým zásobníkom k pôde. Tento silový zásobník zaisťuje, že na pracovné plochy nástrojov pôsobí určitý tlak a že rezné hrany nástrojov vnikajú do pôdy pokiaľ možno rovnomerne. V závislosti na tom, či voči nosnej časti zariadenia je prestavíteľná kmitavo sa pohybujúca súčasť alebo len vlastný nástroj, môže byť výhodné, ak silový zásobník pôsobí buď na kmitavo sa pohybujúcu súčasť alebo na nástroje. Ako silový zásobník môže byť použité závažie, t. j. prídavné závažie, alebo vlastná váha kmitavo se pohybujúcich súčastí, alebo pružina či pružiny. Avšak silový zásobník môže byť tvorený hydraulickým valcom s tlakovým médiom poprípade hydraulickým motorom a podobne.
Keď sa ako nosiče pre dvojice nástrojov použijú dvojramenné páky, ktoré nesú vždy dvojicu nástrojov prednej rady a dvojicu nástrojov zadnej rady, môže byť výhodné, ak osi výkyvu bočných krajných pák zariadenia sú na jeho nosnej časti pevne uchytené a dvojramenné páky umiestnené medzi sú voči tejto nosnej časti tak, že jedna z týmito krajnými. pákami prestaviteľné. Konštrukcia sa môže zhotoviť dvojramenných pák je priamo spojená s kľukovým prevodom zariadenia a kmitavý pohyb sa na ostatné dvojramenné páky *···.·· prenáša vhodnou spojkou. Ako spojku môžno použiť lano napnuté medzi dvoiramennými pákami, sústavu tyčových ťahadiel alebo hydraulickú sústavu. Ukázalo sa, že je výhodné riešenie spočíva, j líce v tom, že dvojramenné páky sú zavesené voľne výkyvné a voči nosnej časti zariadenia sú podopreté silovými zásobníkmi, napr. uvedenými pružinami.
FrÄhLa.ď_aJ^A£k.Qy..jia--áÍý.Ľrjes.Qch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na príkladoch jeho uskutočnenia, ktoré sú popísané na pripojených výkresoch, ktoré ho nasledovne znázorňujú. Na obr. 1 je bočný pohľad na zariadenie na odstraňovanie buriny z ciest, námestí, parkov a pod. podľa vynálezu; na obr. 2 pôdorysný pohľad na zariadenie z obr. 1; na obr.3 zväčšený rez v rovine III - III z obr. 1; na obr. 4 rez v rovine IV - IV z obr. 3; na obr. 5 zväčšený rez v rovine V - V z obr. 2; na obr. 6 rez v rovine VI - VI z obr. 4; na obr. 6a z časti v reze pohľad na detail z obr. 6; na obr. 7 zväčšený rez v rovine VII - VII z obr. 2; na obr. Za rez v rovine Vila - Víla z obr. 7; na obr. 7b pohľad v smere šípky VIIb z obr. 7a; na obr. S zväčšený rez v rovine VIII - VIII z obr. 1; na obr. 9 rez v rovine IX - IX z obr, 8; na obr. 10 zväčšené zobrazenie oblasti X z obr. 8; na obr. 10a pohľad v smere šípky Xa z obr. 10; na obr. 10b pohľad v smere šípky Xb z obr. 10a; na obr. 11 rez v rovine XI - XI z obr. 9; na obr. ila rez v rovine Xla - Xla z obr. 11; na obr.
rovine Xlb - Xlb z obr. 11; na obr, 12 druhé zariadenia podľa vynálezu v llb rez v prevedenie vyrezanou zariadenie bočnom pohľade s polovicou krytu; na obr. 13 pôdorysný pohľad na z obr. 12; na obr. 14 rez v rovine XIV - XIV z obr. 13; na obr. 15 rez v rovine XV - XV z obr. 14; na obr.
rez v rovine XVI - XVI z smere šípky XVII - XVII z obr. 15; na obr. 17 pohľad v obr. 13; na obi. 18 zväčšené znázornenie rezacieho kotúča z obr. 17 a konečne na obr. 19 a bočný pohľad na rezací kotúč z obr. 18.
ťrikLadx.....u.sLu t.ctaenla_ ..y.Y.n.á.l ezu
Na obr. 1 a 2 je znázornené zariadenie L na odstraňovanie buriny z ciest, námestí, parkov a podobne, podľa vynálezu, ktoré má na prednej časti v podstate známeho samostatne poháňaného jednoosého traktora riadeného pomocou vodiaceho držadla, ktoré má výložníkové rameno £ a rotujúcu hnaciu hriadeľ 3- Touto hnacou, hriadeľou 3 je poháňaná prevodové skriňa umiestnená vo vnútri krytu 4» ktoré pomocou kľukového prevodu 5 uvádza v približne priamočiary vratný pohyb kľukové ťahadlo ώ. Nie sú znázornené hnacie hriadele umiestnené za znázornenou oblasťou hnacieho hriadeľa 3,motor, vodiace držadlo a jazdné kolesá. Smer jazdy je znázornený šípkou ô na obr. 2.
Okolo krytu 4 je umiestnený rám 2, ktorý pozostáva zo spodných priečnych nosníkov S, S, horného priečného nosníka 1Q, šikmých rozpier 11., 12 a zvislých nosníkov 13, 14.. Rám 2 je umiestnený v podstate kolmo k smeru jazdy označenej šípkou fi.
Na spodných priečnych nosníkoch S, S na oboch stranách zariadenia 1 sú umiestnené dvojramenné páky 15, 16. ktoré sú uložené výkyvné v ložiskových kozlíkoch 1S, 18a. Prvý ložiskový kozlík 1.Q, ktorá je podrobne znázornený na obr. 5. Pozostáva z horného ložiskového púzdra 12 a spodného ložiskového púzdra 2Q, v ktorých sú umiestnené valivé ložiská 2JLu22. Celý prvý ložiskový kozlík 13 je výkyvné umiestnený na hriadeli 2.3 na prvom spodnom priečnom nosníku 8.
Druhý ložiskový kozlík 18a pre hriadeľ 23a na protiľahlej strane zariadenia 1 je zhotovený a umiestnený zrkadlovo symetricky k prvému ložiskovému kozlíku 18.
Každá z dvojramenných pák 15, 16 má na svojom prednom konci púzdro 24, 24a a na svojom zadnom konci púzdra 25. 25a.
ako je to v súvislosti s druhou dvojramennou pákou 16 zrejmé z obr . 3 ď 4.
Ako je zrejmé z obr. 6 e 6a, obopína puzdro 25 prostredníctvom pryžového bloku 26 nákružok 22 tyče 2.8, ktoré sa tým fiičiže natáčať voči púzdru 25 a druhej dvojramennej páke
16.
V každom z púzdier 24, 2.5, 2.4.a, 25a vonkaisich dvojramenných pák 1.5, .16. je takto umiestnená, poprípade držaná niektorá z tyčí 28, 23.^. poprípade z tyčí 2.8a, 22a·
F^riečne vzpery 3Ώ., 31, poprípade 3Q_a, 31a spájajú tyče 28, 29, popr ípade 28a, 29a navzájom tak, že vzniká .jeden rám 32, 32a výkyvný na hriadeľoch 23, 23a v smere šípiek 6 z obr. 2. Uložením tyčí 28, 22, 28.a, 29a v pryžových blokoch 26 je zaistené výkyvné, poprípade kyvné uloženie rámov £2, ,32a v smere šípiek Ľ z obr. 1, takže nástroje 6Ώ, 61, 62, .63, 64. 65 , 66, 62, 60a, 61a, 62.a, 63a, 64a, 65a, 66a, 67a pripevnené na týchto rámoch 32._32a sa môžu prispôsobiť nerovnostiam pôdy.
Medzi obidvoma dvojramennými pákami 15, 16, poprípade rámami '3.2, 32a sú umiestnené dve ďaľšie dvojramenné páky 35. 35a. ktoré na svojich predných a zadných koncoch nesú po jednej priečnej vzpere 34, .35, poprípade 34a, 35a.i. ako je to aj u dvojramennej páky 33a, čo je vidieť na obr. 8 a 9.
Každá z týchto ďaľších dvojramenných pák 33, 53a nesie na svojom prednom a zadnom konci púzdro 36, 32., poprípade 36a, 3.2a *
Rámy 32, 32a. poprípade dvojramenné páky 15. 16 majú. tiež púzdra 38, 32., poprípade 38a. 3,2a.
Ako už bolo uvedené, ku kľukovému prevodu 5 je pripojený jeden koniec kľukového ťahadla 6. Druhý koniec kľukového ťahadla 6 je kĺbom 6a klbovo spojený s druhou dvojramennou pákou .16, čím sa kmitavý pohyb na výstupe kľukového prevodu 5 prenáša na druhú dvojramennú páku 16, poprípade rám 32, takže sa dosiahne kmitavého pohybu naznačeného šípkou fi na
o br.1.
Na púzdre 3.Ď je svorkou 41 pripevnené prvé lano 40. s výhodou drôtené lano. Toto prvé lano 4Ώ vedie k púzdru 56. obopína toto púzdro 3.6. ku ktorému je prichytené svorkou 42. a vedie ďalej k puzdru 36a, ku ktorému je prichytené svorkou 43 odkiaľ ďalej cez vloženú prvú napínaciu pružinu 44 vedie k púzdru 38a. ku ktorému je toto prvé lano 4..Q. prichytené svorkou 45. ako je vidieť z obr. 7, 7a a 7b.
Na púzdre 3.¾ pripevnenom na zadnom konci druhej dvojramennej páky 16 je svorkou 4.6. prichytené druhé lano 42, ktoré cez zaradenú druhú napínaciu pružinu 4.S vedie okolo púzdra 32, ku ktorému je prichytené svorkou 42. CJd púzdra 32 vedie druhé lano 4.2 k púzdru 37a, ku ktorému je prichytené svorkou 3iä. Druhé lano 47 obopína púzdro 3.2a a vedie odtiaľ ďalej k púzdru 3.2a, ku ktorému je rovnako prichytené, a to svorkou 31.
Vedenie druhého lana 42 v oblasti ďaľšej dvojramennej páky 3.3a poprípade ramena, je vidieť na obr. 8, 9 a 10.
Zásluhou trvalého napnutia lán 4Q, 42, ktoré je zaistené napínacími pružinami 44., 4Θ, je výkyvný pohyb z druhej dvojramennej páky .16 prenášaný y zmysle šipiek B na ostatné dvojramenné páky 33, 33a, 16, takže všetky tieto dvojramenné
Páky 1.6, 33, 33a a 15 sú navzájom spriahnuté.
Zatiaľ čo dvojramenné páky 15.16 sú umiestnené na hriadeľoch £3, popri padne 23a, dvojramenné páky 33.33a umiestnené sú držané len lanami 40.47.
Vedenie lana 4Ώ, poprípade 4.7 je u voľne zavesených ďaľších dvojramenných pák 33, 33a tak volené, že prvé lano 40 podľa obr. 8 prichádza k púzdru 56a zľava a zhora obopína toto púzdro 3.6a a opúšťa toto púzdro 56a pod prívodovým úsekom tohto prvého lana 4Ώ. U druhého púzdra 57a ako je to vidieť na obr. 8 prichádza druhé lano 42 k tomuto púzdru 37a tiež zľava, obopína toto púzdro 37a. opúšťa toto púzdro 37a
nie sú uvedené ďaľšie na hriadeľoch 23,25a. ale nad svojim prívodovým úsekom a vedie ďalej k puzdru 32. zostávajúcej dvojramennej páky 33.
U ďai'še.i dvojramennej páky 33 je vedenie prvého lana 4..0. uskutočnené analogicky, to jest prvé lano 4.Ω sa tu vedie analogicky ako u cľaľšej dvojramennej pákv 3.3a« čo znamená, že obopína púzdro 33 a opúšťa toto puzdro 33 pod svojim prívodovým úsekom. U púzdra 37. ďaľée i dvojramennej páky 33 prichádza lano zľava zospodu a opúšťa toto púzdro 37 zhora doprava smerom k napínacej pružine 4.S.».
Uvedené ďaľšie dvojramenné pákv 33j_______33a .Ležia prostredníctvom vložených oporných pružín 55,55a na spodných priečnych nosníkoch S.X....2 a sú zásluhou vedenia lana 40. 4.7 prestaviteľné ako v zvislom smere, tak aj vo vodorovnom smere, takže sa jednoduchým spôsobom môžu účinne prispôsobiť nerovnostiam pôdy.
Na každej z dvojramenných pák 15,16,33.35a je na prednej strane v smere jazdy, ktorá je vyznačená šípkou ô, to jest na prvej rade Al, ako je to vidieť na obr. 2, pripevnená vždy dvojica nástrojov 3Q, 3i.a._.fa2.., 33^ ôSeU 33a a 60a, 61a. V druhej, zadnej rade A2 sú pripevnené nástroje 64, 65, poprípade 33*.. 37, ako aj 6.6aj.._32a a 6.4a,.._33a«.
Každý z týchto botkovitých nástrojov, z ktorých je na obr. 11, 11a 11b podrobne znázornený nástroj 63a, ktorý je na obr. 9 znázornený schematicky, pozostáva zo základnej časti 63b doskovítého tvaru, ktorej predná oblasť 63g a postranné oblasti 33d sú zahnuté smerom dolu, takže pod základnou časťou &3.b vzniká priestor 6.3c ohraničený uvedenými oblasťami 6.3d a 33a základnej časti 6.31i. Zadná strana základnej Časti 63b nie je zahnutá smerom dole, takže priestor 63c je vzadu otvorený. Konce smerom dole zahnutých oblastí 63d, 63g tvorí smerom k zemi orientované ostrie rezacích hrán, ktoré sa pri pohybe zariadenia 1 v smere iazdy, ktorá je naznačená šípkou ô a pri výkyvnom pohybe naznačenom šípkou fí ponára do pôdy, takže porast buriny je hranami na troch stranách nástroja i:
Ma obr ie znázornený res ar i eden í m i. v rovine XIV XIV obr. 13.
Ma obi-. 13 je znázornené prvé dvojramenné páka JL5 s oboma púzdrami 24a,..,25a a tyčami 28a, 29a - avšak bes priečnych vspiíer 31a,.. ..5JĎa z obr. 1-a s nástrojmi ŕila,_____60a. ako aj
65a·.....64a. Aj ďaľšia dvojramenné páka 33.a má priečne vzpery
34a.,____3.5a a nástroje 63a^......„62a.,.. ako aj ó/.il·,________66a*. ľ é to dvojramenné páka 3.3a rovnako ako nesnásornené ďaľšia dvojramenná páka .3.3 je otočné, poprípade výkyvné umiestnená na hriadel i. 82 na druhom priečnom nosníku 2 a okrem toho je i prestaviteľná do výšky v axiálnom smere. íáto skutočnosť je bližšie objasnená na obr. 14, ktorý znázorňuje rez v rovine XIV - XIV z obr. 13. Dvojramenná páka 35a je s hriadeľom 82 spojená cez pryžový blok 83· K spojeniu slúžia skrutky 84a, ktoré majú určitú vôlu a to ako v otvoroch dvojramennej páky 33a, tak aj v priechodných otvoroch, ktoré sú vytvorené v doske 84b spojenej s hriadeľom 82. Hriadeľ 82 je umiestnená v klznom ložisku 83, ktoré umožňuje tak otočný, poprípade aj výkyvný pohyb tohoto hriadeľa 82, tak aj jeho axiálny na druhom spodnom priečnom nosníku 2. Medzi t.ýmto druhým spodným priečnym nosníkom 2 a dvojramennou pákou 35a je umiestnené oporná pružina 53. K tlmeniu axiálnych kmitov ako aj kmitov v smere natáčania slúži trecí tlmiaci prvok 86 dosadajúci s predpätím na hriadeľ 82Podobne ako tyče 28a, 22a sú v púzdrach 25a. 24a umiestnené prostredníctvom pryžových blokov 26 aj priečne vzpery 34a* _35a, ako ..je to zrejmé z obr. 1, 2, 12, 13 a 15. Umiestnenie na ďaľšej neznázornenej dvojramennej páke 33 prostredníctvom pryžových blokov 89 je podrobnejšie znázornené na obr. 15 a 16. Dvojramenná páka 3.3a má v tomto prípade predné púzdro 8.7. a zadné púzdro 8.8, pričom na obr. 15 ..je v reze znázornené predné púzdro 87, v ktorom sú cez pryžové bloky 82 výkyvné uložené priečne vzpery 54a. 55a. pričom miera výkyvu je daná vlastnosťami použitej pryže, poprípade
ó. *£ÍMňtÍlÍäto»to. ÍWflW*' ijMÍÁMbÚ14 rozmermi otvorov v kotúčoch &7.áj__B7.tl.».Ki>ždá s priečnych vzpier
34a ._______zasahuje Stvorhr anným nástavcom 9.Q..,. ktorý je vytvarovaný na kotúči 21 spojenom s priečnou vzperou 5Sá..»......Ma do ďaľšej clvojramertnej páky 5.3.čĽn. fento Stvorhranný- nástavec dovoluje výkyvný pohyb vzpier ........bráni však sklopeniu nástrojov v smere kolmom k priečnej vzpere 54.ä. Uvedené Stvorhranné nástvavce 3Ώ môžu však byť umiestnené a i pružne, napríklad v pryži, takže priečne vzpery .3.£}.ä na obr. 14 a tým aj nástroja na obr·. 14 sú do určitej miery poddajné, poprípade sa môžu okolo priečnej vzpery 55a na obr. 14 do určitej miery natočiť, a to tak v smere jazdy naznačenej šípkou ÉL·. tak aj proti tomuto smeru.
Na obr. 14 sú opäť znázornené púzdra 56, 37a, okolo ktorých sú ovinuté laná A£L_Ä2·
Podobne ako priečne vzpery 34a. 55a môžu mať Stvorhranné nástavce 20 aj tyče 2Ba. 29a. 28. 29, ako je to znázornené v súvislosti s priečnou vzperou 54a. Štvorhranriý nástavec 2Ω bráni sklopeniu príslušných nástrojov, takže nie sú potrebné žiadne priečne vzpery 51a, 30a.____31. 30 tak ako v zhotovení podľa obr. 1.
Z obr. 17, 18 a 19 je zrejmé, že zariadenie A. podľa vynálezu má hranové rezacie zariadenie 25j. ktoré je možné na kryt 80 pripevniť pomocou nosného ramena 2.6jl. Na tomto nosnom ramene 96 je pripevnené vodiace púzdro 97. ktoré je v tomto a je v ňom posuvne možno voči nosnému prípade zhotovené v Stvorhrannej forme umiestnená Stvorhranná tyč 2S> ktorú ramenu 96 fixovať nastavovacou skrutkou 22» takže takto je možné nastaviť výšku rezacieho kolesa alebo predhrad1ičky lúh umiestnenej na spodnom konci tejto Stvorhrannej tyče 2S- Na Stvorhrannej tyči 98 je ďalej umiestnený zhrňovací plech alebo radlica 101. ktorá pri. pohybe zariadenia A smerom dopredu, v smere šípky ô presúva kusy Súplat oddelené rezacím kolesom alebo predhrad1ičkou 100 smerom k stredu zariadenia
1. Tieto kusy šúplat alebo hrudy pôdy sa tiež spracovávajú už popísaným oddelenie zariadením £a.. pričom sa do značnej miery dosiahne trávy a koreňov od zemi.
TV 42.4-^

Claims (4)

1/ lariadenie podľa nárokov 1 až
5, v sa t ý m, že bočné hrany nástro podstate kolmo k jeho prednej hrane.
y ia znač u i O c. o /63a/ prebiehajú v
6. Zariadenie podľa nárokov 1 až 5, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že nástroje /60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/' su umiestnené v podstate naprieč k smeru /A/ jazdy vedľa seba najmenej v jednej rade /Al, ΑΞ/.
7. Zariadenie podľa nárokov 1 až 6, vyznač u j ú c e sa t ý m, že najmenej jeden z nástrojov /60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ je naprieč k smeru svojho pohybu uložený výkyvné alebo kývne.
B. Zariadenie podľa nárokov 1 až 7, vyznačujúce sa t ý m, že najmenej niektorý z nástrojov /60, 60a, 61, 6la, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67,
67a/ sú prestaviteľné v smere kolmo k pôde /70/.
9. Zariadenie podľa nárokov í až B, vyznačuj ú c e sa t ý m, že súčasť uložená na nosnom vozidle je vratne pohyblivá v podstate naprieč k smeru /A/ jazdy.
10. Zariadenie podľa nárokov 1 až 9, v y z n a Č u j ú c e sa t ý m, že nástroje /60, 60a, 6i, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ sú voči vratne pohyblivej súčasti prestavíteľné v zvislom smere.
11. Zariadenie podľa nárokov 1 až 10, vyznačujúce sa t ý m, že vratne pohyblivá súčasť je prestavíteľná v zvislom smere.
'- — •'ΊΒΓ·* -•',rÍJ-i'irt'Tíil;n-|lŕľ-rTiÍlťTÍÍlŠÍÉ,tfÍI
- J.E3
12. Zariadenie podľa nárokov 1 ai 11, vvznaču i ú c e = a t ý m, že najmenej ieden z nástrojov /60, 60a, 61, 6ls, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 6/a/ ie silovým zásobníkom aktivovaný smerom k pôde /70/.
13. Zariadenie podľa nároku 12, vyznač u j ú c e sa t ý m, že silovým zásobníkom je závažie alebo pružina.
14. Zariadenie podľa nárokov 1 až 13, v y z n a č u j ú c e sa Ľ ý m, že v smere /A/ jazdy sú za sebou s odstupom umiestnené dva nástroje /60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63,
63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/.
15. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačujúce sa sa t ý m, že nástroje /60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63,
63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ usporiadané za sebou v dvojici pracujú v protitakte.
16. Zariadenie podľa nárokov 1 až 15, vyznačuj ú c e sa t ý m, že v prednej rade /Al/ a v zadnej rade /A2/ je umiestnených vedľa seba viac nástrojov /60, 60a, 61, 6la, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/, pričom nástroje /60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64,
64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ jednej rady /Al, A2/ sú poháňané synchrónne.
17. Zariadenie podľa nárokov 1 až 16, vyznačuj ú c e sa t ý m, Se dva susedné nástroje /60, 60a, 61, 61a,
62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ sú v dvojici umiestnené na konci dvojramennej páky /33, 33a/, ktorá je výkyvná okolo osi aspoň približne kolmej k spracovávanéj pôde /70/.
18. Zariadenie podľa nároku 17, vyznačujúce
í. y m, že na dvojramennej pále? '33. 33a/ ie umiestnená =!·. O dvojica nástrojov /60, 6Ua. 6l. bia, 62. 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 6/. 6/a/ prednej rady
kí/, tak a.) clvojxca nástrojov 'óo, 6Oa, ól, 6la, 62, ô2a , 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 6o, 66a, 6/, 6/a/ zadnej rady /A2/.
19. zariadenie podľa nároku 1/ alebo .1.8, v ,· z n a C u i O c e sa t ý m, Se dvojramenná páka /33·. $3a/ ie výkyvná.
20. Zariadenie podľa nárokov 1 až 19, v y z n a č u j ú c e
S t ý m, Se naimenej jeden z nástrojov /60, 60a, 61, Ô 1 ä v 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, O / čA / ..je vedený a/alebo uložený tak. Se rezacia hrana
nachádzajúca sa pri vratnom pohybe vpredu preniká do pôdy z70/ hlbšie ako rezacia hrana nac hádza.iúca sa pri vratnom pohybe vzadu.
21. Zariadenie podľa nárokov 1 aí 20, v y z n a č u j ú c e
5 ä t ý' m, Se medzi dvomi vonkajšími dvojramennými pákami / 33, 33a/, na ktorých ie dvojica nástrojov /60. 60a, 61, 6 i a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a. 65, 65a, 66a, 66a, 67, 6 / a / prednej rady /Al/ a dvojica nástrojov /60, 60a, 61, 6 J. a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, o f a / zadnej rady /A2/ ie umiestnená aspoň jedna
dvojramenná páka /33, 33az.
22. Zariadenie podľa nárokov J až 21, v y z n a č u .i ú c e
s a t ý m, že dvojica susedných nástrojov /t>o, 60a, 61, bia, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67 a/ predne.i rady /Al/ a/alebo zadnej rady /A2/ ie
umiestnená na spoločnej priečnej vzpere, ktorá .je výkyvná aspoň približne kolmo k rovine vratného pohybu.
t··.· /1.1 - >. jri.adei 11 e podľa nárokov 1 až 22, v y ; n a č u i ú c e s = i. v m, že jedna i dvo írenienných pák -33, 33a/ je priatirui Lá s kľukovým prevodom /5/ su zariadením /í/.
1. Zariadenie na odstraňovanie porastu burín ciest, námestí parkov a podobne, ktoré majú povrch hlavne zo Štrku piesku, kamennej drti a podobne, ktoré pozostáva z nosného vozidla, ktoré má najmenej jednu pohyblivú
súčiastku, na ktorej je uložený n a j mene? j jeden nástro j uvádzaný do styku s pôdou, v y z n a c u .j ú c i sa t ý m, že nástroj /60 1, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ pozostáva z botkovitej základnej časti /63b/, ktorá je na svojej
prednej hrane v smere /Az jazdy a na svojich bočných hranách opatrená rezacími hranami, ktorými aspoň z Časti zasahuje do pôdy /70/, priCom nástroj /6u, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, ó6a, 67, 67a/ vykonáva kmitavý pohyb prebiehajúci v podstate naprieč k smeru /A/ iazdy.
2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačuj ú c e sa t ý m, že nástroj /60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a/ je v smere /A/ jazdy naklonené smerom dolu.
3. Zariadenie podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúce s a t ý m, že základná časť /63b/ nástroja /63a/ má v podstate tvar dosky a rezacie hrany sú tvorené smerom dolu zahnutými okrajovými oblasťami /63d, 63g/ tejto základnej časti /63b/.
4. Zariadenie podľa nároku 3, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že pod základnou. Časťou /63b/ v tvare dosky sa nachádza priestor /63c/ ohraničený dolu zahnutými okrajovými oblasťami /63d, 63g/ základnej časti /63b/.
/4. iar jedenie podľa nároku /3. vyznač u i ľ.i c e sa i; v m, že? všetky dvojramenné páky /33, 33a/ sú navzájom k.i nematicky spr iahnuté.
SK421-94A 1993-03-17 1994-03-16 Device for removing of weed copse from roads, squares, parks etc. SK42194A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4308533 1993-03-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK42194A3 true SK42194A3 (en) 1995-05-10

Family

ID=6483060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK421-94A SK42194A3 (en) 1993-03-17 1994-03-16 Device for removing of weed copse from roads, squares, parks etc.

Country Status (5)

Country Link
CA (1) CA2119305A1 (sk)
CZ (1) CZ57794A3 (sk)
HU (1) HUT67427A (sk)
NO (1) NO940925L (sk)
SK (1) SK42194A3 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305287B6 (cs) 2012-11-02 2015-07-15 Jaro Česká Skalice, S.R.O. Postřikové zařízení
RU2619760C1 (ru) * 2016-03-17 2017-05-18 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Горский государственный аграрный университет" Колебательный рабочий орган культиватора для сплошной обработки почвы
RU173237U1 (ru) * 2017-03-07 2017-08-17 Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования "Крымский федеральный университет имени В.И. Вернадского" Рабочий орган культиватора

Also Published As

Publication number Publication date
HUT67427A (en) 1995-04-28
NO940925D0 (no) 1994-03-15
CA2119305A1 (en) 1994-09-18
CZ57794A3 (en) 1994-10-19
HU9400751D0 (en) 1994-06-28
NO940925L (no) 1994-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0894426A1 (de) Räumscheibe und Aufhängung einer Säeinheit mit einem Armzusammenbau und einem Furchenräumer mit wenigstens einer Räumscheibe
US4102402A (en) Subsoiler
SK42194A3 (en) Device for removing of weed copse from roads, squares, parks etc.
EP1731011B1 (en) Agricultural tool holder
HU200638B (en) Agricultural tiller
PL182216B1 (pl) S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL
DE19502010A1 (de) Verfahren und Gerät zum Entfernen von Wildkrautbewuchs
US5407015A (en) Bottom plow and a soil breaking apparatus
JP2000092906A (ja) 水田除草装置
EP0615680A1 (de) Gerät zum Entfernen von Wildkrautbewuchs auf Anlagen, wie Wegen, Plätzen und Parks
US4377212A (en) Pendulum action cultivating hoe
RU2165133C1 (ru) Универсальный рыхлитель
CA1109718A (en) Power hoe
GB1599817A (en) Soil working tools
DE4408283A1 (de) Gerät zum Entfernen von Wildkrautbewuchs auf Anlagen, wie Wegen, Plätzen und Parks
EP4136949A1 (en) Hoeing machine
EP0266292B1 (fr) Machine de travail du sol
NL2028991B1 (en) Hoeing machine
CN213960661U (zh) 一种悬挂式多功能平地机的作业装置
WO2006119547A1 (en) Stump grinder
WO2005015974A2 (fr) Machine combinee forestiere pour le travail du sol
NL192594C (nl) Combinatie van een grondbewerkingsmachine en een daarmee te koppelen verdere machine.
SU1644743A1 (ru) Комбинированный почвообрабатывающий рабочий орган
EP4312487A1 (en) Working section of an agricultural tilling set
PL184184B1 (pl) Podcinacz sadzonek zwłaszcza leśnych