CZ57794A3 - Device for the removal of weed from roads of squares, parks and the like - Google Patents

Device for the removal of weed from roads of squares, parks and the like Download PDF

Info

Publication number
CZ57794A3
CZ57794A3 CZ94577A CZ57794A CZ57794A3 CZ 57794 A3 CZ57794 A3 CZ 57794A3 CZ 94577 A CZ94577 A CZ 94577A CZ 57794 A CZ57794 A CZ 57794A CZ 57794 A3 CZ57794 A3 CZ 57794A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tools
tool
soil
row
pair
Prior art date
Application number
CZ94577A
Other languages
English (en)
Inventor
Gunther Weiss
Konrad Huber
Willi Lipp
Original Assignee
John Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by John Franz filed Critical John Franz
Publication of CZ57794A3 publication Critical patent/CZ57794A3/cs

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro odstraňování porostu plevele z cest, náměstí, parků a podobně, které mají povrch zejména ze stěrku, písku, kamenné drtě a podobně, které sestává z nosného vozidla, které je opatřeno nejméně jednou pohyblivou součástí, na které je uložen nejméně jeden nástroj uváděný ve styk s půdou.
Dosavadní stav techniky
Na uvedených plochách dochází časem k růstu plevele a jiného nežádoucího porostu, který se musí v pravidelných časových odstupech odstraňovat. Dříve se pro tento účel používaly chemické prostředky, tak zvané herbicidy, nebo se plevel spaloval, což obojí je dnes přinejmenším v oblasti živnostenského podnikání a veřejné správy zakázáno.
I
Jsou proto vyvíjena zařízení pro odstraňování porostu plevele, která jsou opatřena rotujícími kartáči nebo hřebeny, kterými má být plevel vytrhán. Jiné známé zařízení tohoto druhu je opatřeno otáčejícím se šnekem, který je uspořádán napříč ke směru jízdy zařízení a který nepatrně proniká i do povrchové vrstvy půdy. Obě popsaná zařízení však mají společný nedostatek spočívající v tom, že odhrnují a odmetávají horní vrstvu půdy ke straně, takže takto ošetřená plocha vyžaduje následné úpravy značného rozsahu. Popsaná zařízení kromě toho nemají dostatečný výkon.
Z 01151/94-CZ
Z německého patentového spisu č. 356 512 je známo zařízení pro odstraňování plevele, které je opatřeno větším počtem nožů, které mohou proniknout pod povrch půdy. Při pojezdu zařízení se pohybují i nože, které takto mají plevel podřezávat. Ukázalo se však, že účinnost a výkon takového stroje jsou nedostatečné.
Z německé zveřejněné patentové přihlášky č. 32 11 152 Al je dále známo zařízení opatřené řadou nástrojů provedených jako nože, které jsou uspořádány na společném suportu. Nástroje vnikají do půdy, suport se přitom otáčí. Také při tomto postupu dochází ke značnému odhrnování a přemisťování povrchové vrstvy půdy, takže jsou ve značném rozsahu zapotřebí následné úpravy ošetřené plochy.
Úkolem vynálezu je proto nalezení konstrukce zařízení popsaného druhu, ve které budou odstraněny nedostatky známých zařízení a kterou se navíc dosáhne vysoké účinnosti a výkonu při odstraňování plevele, aniž by přitom docházelo k výraznějšímu poškození povrchu půdy.
I
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých zařízení tohoto druhu do značné míry odstraňuje zařízení pro odstraňování porostu plevele z cest, náměstí, parků a podobně, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že nástroj zařízení sestává z botkovité základní části, která je na své ve směru jízdy přední hraně a na svých bočních hranách opatřena břity, kterými alespoň zčásti zasahuje do půdy, přičemž nástroj vykonává kmitavý pohyb probíhající v podstatě napříč ke směru jízdy.
Z 01151/94-CZ
Popsaná botkovitá základní část nástroje proniká za provozu svými břity pod vrchní vrstvu půdy. Pohybu základní části napříč ke směru jízdy lze dosáhnout přímočarým vratným pohonem nebo kmitavým otočným pohonem. Osvědčil se kmitočet pohybu přibližně 400 kmitů za minutu. Oscilačního pohybu nástroje se s výhodou dosáhne tím, že součástí uloženou na tělese zařízení se pohybuje sem a tam v podstatě napříč ke směru jízdy. Břity botkovitá základní části vytrhávají plevel z půdy, aniž by tento plevel byl přetrháván nebo odřezáván. Plevel je takto vyvrhován na povrch půdy, zatímco štěrk, písek a podobně padají ihned dolů, protože oddělování půdy od plevele probíhá působením gravitačních sil.
Je výhodné, jestliže nástroj je ve směru jízdy skloněn směrem dolů, protože takto je spolehlivěji zajištěno proniknutí tohoto nástroje do půdy.
Dále je výhodné, jestliže základní část nástroje má v podstatě tvar desky a břity jsou tvořeny směrem dolů zahnutými okrajovými oblastmi této základní části. Takto pod základní částí ve tvaru desky vznikne prostor vymezený směrem dolů zahnutými
I okrajovými oblastmi základní části. Botkovitý nástroj má tedy vydutý tvar. Zadní strana nástroje přitom není zahnuta směrem dolů a zůstává otevřena. Břity tvořené zmíněnými zahnutými oblastmi základní části mohou být provedeny tak, že spolu svírají určitý obecný úhel, například že se vpředu sbíhají, takže mají trojúhelníkový nebo obloukový tvar a jsou spojovací oblastí spojeny s kmitavě poháněnou součástí zařízení. Obecně je však výhodné, jestliže boční hrany nástroje probíhají v podstatě kolmo k jeho přední hraně.
Botkovitý nástroj může mít tvar rýče nebo vhodné lopatky orientované vypouklou stranou směrem nahoru. Může být také
Z 01151/94-CZ proveden ve tvaru zvířecí tlapy nebo podobně. Kromě toho může být vyklenut směrem nahoru.
Místo základní části ve tvaru desky s dolu zahnutými okrajovými oblastmi lze také použít masivní prvek se špičatě se sbíhajícími bočními hranami.
Dále se ukázalo být výhodným, jestliže plochy nacházející se mezi řeznými hranami jsou větší než průřez spojovacích oblastí nástroje, jejichž prostřednictvím je nástroj spojen se součástí vykonávající kmitavý pohyb. Tímto způsobem lze předejít zacpání plevelem vytrhaným z půdy, na kterém a jeho kořenech a mezi nimi lpí vždy určité množství země. Výhodnou se ukázala šířka v rozsahu 2 až 10 cm a délka v rozsahu 2 až 10 cm, nejvýhodnější jsou však rozměry v rozsahu 3 až 8 cm.
Je výhodné, jestliže nástroje jsou uspořádány v podstatě napříč ke směru jízdy vedle sebe v nejméně jedné řadě. Mezi nástroji by přitom měla být taková vzájemná vzdálenost, aby se dráhy pohybu dvou sousedních nástrojů navzájem překrývaly.
I
Zvláště výhodné je řešení spočívající v tom, že nástroje jsou uspořádány ve dvou řadách uspořádaných s určitým odstupem za sebou. Nástroje přední řady přitom mohou pracovat v protitaktu k nástrojům zadní řady. Aby se nástroji přední řady mohlo dosáhnout předběžného zpracování a nástroji zadní řady ukončení celé operace, mohou být nástroje přední řady provedeny odlišně od nástrojů zadní řady.
Všechny nástroje jedné řady mohou být uspořádány na společném nosníku pohybujícím se sem a tam nebo může být vždy jeden nástroj nebo více nástrojů uspořádán na vlastním nosníku nebo páce pohybující se sem a tam. Nejméně jeden z nástrojů je
Z 01151/94-CZ přitom napříč ke směru svého pohybu uložen výkyvné nebo kyvně. Je také výhodné, jestliže nejméně některé z nástrojů jsou přestavitelné ve směru kolmém k půdě a součást uložená na nosném vozidle je vratně pohyblivá v podstatě napříč ke směru jízdy. Výhodné řešení spočívá také v tom, že nástroje jsou vůči vratně pohyblivé součásti přestavitelné ve svislém směru a tato vratně pohyblivá součást je vedena přestavitelné ve svislém směru.
Je výhodné, jestliže nejméně jeden z nástrojů je silovým zásobníkem aktivován směrem k půdě. Tento silový zásobník je s výhodou tvořen závažím nebo pružinou.
Dále je výhodné, jestliže ve směru jízdy jsou za sebou s odstupem uspořádány dva nástroje a ve dvojici za sebou uspořádáné nástroje pracují v protitaktu. V naposledy uvedeném případě je výhodné, jestliže dva sousední nástroje jsou uspořádány vždy po dvojici na páce, která pracuje jako dvouramenná páka a je výkyvná kolem osy probíhající alespoň přibližně kolmo je zpracovávané půdě, takže na téže páce je vždy uspořádána jedna dvojice nástrojů přední řady a jedna dvojice nástrojů zadní řady. Nástroje se pak pohybují po drahách ve tvaru kruhových oblouků.
Je výhodné, jestliže v přední řadě a zadní řadě je vedle sebe uspořádáno více nástrojů, přičemž nástroje jedné řady jsou poháněny synchronně. Dva sousední nástroje jsou přitom ve dvojici uspořádány na konci dvouramenné páky, která je výkyvná kolem osy alespoň přibližně kolmé ke zpracovávané půdě. Na této dvouramenné páce je přitom uspořádána jak dvojice nástrojů přední řady, tak i dvojice nástrojů zadní řady. Dvouramenná páka je přitom uložena výkyvné. Nejméně některé z nástrojů jsou vedeny a/nebo uloženy tak, že břit nacházející se při vratném pohybu vpředu proniká do
Z 01151/94-CZ půdy hlouběji než břit nacházející se při vratném pohybu vzadu.
Mezi dvěma vnějšími dvouramennými pákami, které nesou vždy dvojici nástrojů přední řady a dvojici nástrojů zadní řady je s výhodou uspořádána nejméně jedna dvouramenná páka. Je výhodné, jestliže dvojice sousedních nástrojů přední řady a/nebo zadní řady je uspořádána na společné příčné vzpěře, která je výkyvná alespoň přibližně kolmo k rovině vratného pohybu.
Jedna z dvouramenných pák je spřažena s klikovým převodem zařízení a všechny dvouramenné páky jsou navzájem kinematicky spřaženy.
Zejména u zařízení, ve kterých jsou v jedné řadě uspořádány více než dva nástroje, se ukázalo být zvláště výhodným, jestliže alespoň nástroje nejsou uloženy napevno, nýbrž přestavitelně vůči zařízení a/nebo páce a/nebo nosníku. Je však také možné řešení, ve kterém jsou vůči zařízení nebo jeho pevné části přestavitelně či výkyvné uspořádány nosníky nebo páky, na kterých je uspořádán jeden nebo více nástrojů. Takto se pak nástroje mohou přizpůsobit t
nerovnostem pudy. Je výhodné, jestliže nosná část zařízení sestává z více navzájem výkyvných úseků, které jsou navzájem uspořádány na způsob paralelogramu. Při tomto řešení se nosná část zařízení může přizpůsobit profilu ošetřované půdy.
Nástroje mohou být vůči kmitavě se pohybující součásti zařízení, to jest například vůči kmitavě se pohybujícímu nosníku, uspořádány samy přestavitelně ve svislém směru. Může být také použito řešení, ve kterém jsou nástroje sklopné nebo výkyvné vůči kmitavě se pohybující součásti nebo tato součást je sklopná či výkyvná vůči nosné části zařízení. Je výhodné, jestliže roto sklápění či kývání probíhá napříč ke směru jízdy zařízení.
Z 01151/94-CZ
Přitom může být výhodné, jestliže přestavitelné nástroje nebo kmitavě se pohybující součásti jsou silovým zásobníkem přitlačovány směrem k půdě. Tento silový zásobník zajišťuje, že na pracovní plochy nástrojů působí určitý tlak a že břity nástrojů vnikají do půdy pokud možno rovnoměrně. V závislosti na tom, zda vůči nosné části zařízení je přestavitelná kmitavě se pohybující součást nebo pouze vlastní nástroj, může být výhodné, jestliže silový zásobník působí bud na kmitavě se pohybující součást nebo na nástroje. Jako silový zásobník může být použito závaží, to jest přídavné závaží nebo vlastní váha kmitavě se pohybujících součástí, nebo pružina či pružiny. Silový zásobník však také může být tvořen hydraulickým válcem s tlakovým mediem, popřípadě hydraulickým motorem a podobně.
Jestliže se jako nosiče pro dvojice nástrojů použijí dvouramenné páky, které nesou vždy dvojici nástrojů přední řady a dvojici nástrojů zadní řady, může být výhodné, jestliže osy výkyvu bočně krajních pák zařízení jsou na jeho nosné části uchyceny napevno a dvouramenné páky uspořádané mezi těmito krajními pákami jsou vůči této nosné části přestavitelné. Konstrukce se může provést tak, že jedna z dvouramenných pak, například jedna z krajních dvouramenných pák, je spřažena s klikovým převodem zařízení a kmitavý pohyb se na ostatní dvouramenné páky přenáší vhodnou spojkou. Jako spojky lze použít lano napnuté mezi dvouramennými pákami, soustavu tyčových táhel nebo hydraulickou soustavu. Výhodným se dále ukázalo řešení spočívající v tom, že dvouramenné páky uspořádané mezi krajními dvouramennými pákami jsou zavěšeny volně výkyvné a vůči nosné části zařízení jsou podepřeny silovými zásobníky, například zmíněnými pružinami.
Z 01151/94-CZ
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují na obr. 1 boční pohled na zařízení pro odstraňování porostu plevele z cest, náměstí, parků a podobně podle vynálezu; na obr. 2 půdorysný pohleu na zařízení z obr. 1; na obr. 3 zvětšený řez v rovině III - III z obr. 1; na obr. 4 řez v rovině IV-IV z obr. 3; na obr. 5 zvětšený řez v rovině V - V z obr. 2; na obr. 6 řez v rovině VI - VI z obr. 4; na obr. 6a zčásti v řezu pohled na detail z obr. 6; na obr. 7 zvětšený řez v rovině VII - VII z obr. 2; na obr. 7a řez v rovině Vila - Vila z obr. 7; na obr. 7b pohled ve směru šipky VIIb z obr. 7a; na obr. 8 zvětšený řez v rovině VIII - VIII z obr. 1; na obr. 9 řez v rovině IX - IX z obr. 8; na obr. 10 zvětšené zobrazení oblasti X z obr. 8; na obr. 10a pohled ve směru šipky Xa z obr. 10; na obr. 10b pohled ve směru šipky Xb z obr. 10a; na obr. li řez v rovině XI - XI z obr. 9; na obr. 11a řez v rovině Xla - Xla z obr. 11; na obr. 11b řez v rovině Xlb - Xlb z obr. 11; na obr. 12 druhé provedení zařízení podle vynálezu v bočním pohledu i
s vyříznutou polovinou krytu; na obr. 13 půdorysný pohled na zařízení z obr. 12; na obr. 14 řez v rovině XIV - XIV z obr. 13; na obr. 15 řez v rovině XV - XV z obr. 14; na obr. 16 řez v rovině XVI - XVI z obr. 15; na obr. 17 pohled ve směru šipky XVII - XVII z obr. 13; na obr. 18 zvětšené znázornění řezacího kotouče z obr. 17 a konečně na obr. 19 boční pohled na řezací kotouč z obr. 18.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 a 2 je znázorněno zařízení 1 pro odstraňování porostu plevele z cest, náměstí, parků a podobně, podle vynálezu,
Z 01151/94-CZ které je uspořádáno na přední části o sobě známého samostatně poháněného jednoosého traktoru řízeného pomocí vodícího madla, který je opatřen výložným ramenem 2 a rotujícím hnacím hřídelem
2- Tímto hnacím hřídelem 2 je poháněna převodová skříň uspořádaná uvnitř krytu 4, která pomocí klikového převodu 5 uvádí v přibližně přímočarý vratný pohyb klikové táhlo 6. Nejsou znázorněny hnací hřídele uspořádané za znázorněnou oblastí hnacího hřídele 3, motor, die vodicí madlo a pojezdová kola. Směr jízdy je naznačen šipkou A na obr. 2.
Kolem krytu 4 je uspořádán rám 7, který sestává ze spodních příčných nosníků 8, 9, horního příčného nosníku 10, šikmých rozpěr 11. 12 a svislých nosníků 22/ 14. Rám 7 je uspořádán v podstatě kolmo ke směru jízdy označenému šipkou A.
Na spodních příčných nosnících 8, 9 jsou na obou stranách zařízení 2 uspořádány dvouramenné páky 25, 16 uložené výkyvné v ložiskových kozlících 23/ 18a. První ložiskový kozlík 18, který je podrobněji znázorněn na obr. 5, sestává z horního ložiskového pouzdra 19 a spodního ložiskového pouzdra 20. v® kterých jsou uložena valivá ložiska 21, 22. Celý první ložiskový kozlík 18 je pak výkyvné uložen na hřídeli 23 na prvním spodním příčném nosníku 2·
Druhý ložiskový kozlík 18a pro hřídel 23a na protilehlé straně zařízení 1 je proveden a uspořádán zrcadlově symetricky k prvnímu ložiskovému kozlíku 18.
Každá z dvouramenných pák 25, 16 je na svém předním konci opatřena pouzdrem 24., 24a a na svém zadním konci odpovídajícím pouzdrem 25, 25a, jak je toto v souvislosti s druhou dvouramennou pákou 16 patrné také z obr. 3 a 4.
Z 01151/94-CZ
Jak je patrné z obr. 6 a 6a, obepíná pouzdro 25 prostřednictvím pryžového bloku 26 nákružek 22 tyče 28, která se tak může natáčet vůči pouzdru 25 a druhé dvouramenné páce 16.
V každém z pouzder 24., 25, 24a. 25a vnějších dvouramenných pák 15., .16 je takto uloženo, popřípadě drženo po jedné z tyčí 28, 29, popřípadě tyčí 28a. 29a.
Příčné vzpěry 30, 31. popřípadě 30a. 31a spojují tyče 28., 29., popřípadě 28a, 29a navzájem tak, že vzniká vždy jeden rám 32. 32a výkyvný na hřídelech 23, 23a ve směru šipek B z obr. 2. Uložením tyčí 28., 29.; 28a, 29a v pryžových blocích 26 je zajištěno výkyvné, popřípadě kyvné uložení rámů 32., 32a ve směru šipek C z obr. 1, takže nástroje 60, 63., 62, 63. 64, 65, 66, 67. 60a. -6la. 62a. 63a, 64a. 65a, 66a. 67a připevněné na těchto rámech 22, 32a se mohou přizpůsobit nerovnostem půdy.
Mezi oběma dvouramennými pákami 15, 16, popřípadě rámy 32, 32a jsou uspořádány dvě další dvouramenné páky 33., 33a. které na svých předních a zadních koncích nesou po jedné příčné vzpěře 34, 35. popřípadě 34a, 35a. jak je toto v souvislosti s dvouramennou pákou 33a patrné také na obr. 8 a 9.
Každá z těchto dalších dvouramenných pák 33., 33a nese na svém předním a zadním konci pouzdro 36, 37, popřípadě 36a, 37a.
Rámy 32, 32a. popřípadě dvouramenné páky 15, 16 jsou rovněž opatřeny pouzdry 28, 39, popřípadě 38a. 39a.
Jak již bylo uvedeno, je ke klikovému převodu 5 připojen jeden konec klikového táhla 6. Druhý konec klikového táhla 6 je kloubem 6a kloubově spojen s druhou dvouramennou pákou 16, čímž
Z 01151/94-CZ se kmitavý pohyb na výstupu klikového převodu 5, přenáší na druhou dvouramennou páku .16, popřípadě rám 32. takže se dosáhne kmitavého pohybu naznačeného šipkou B na obr. 1.
Na pouzdru 38 je svorkou 41 připevněno první lano 40., s výhodou drátěné lano. Toto první lano 40 vede k pouzdru 36. obepíná toto pouzdro 36, ke kterému je přichyceno svorkou 42, a vede dále k pouzdru 36a. ke kterému je přichyceno svorkou 43, odkud dále přes vloženou první napínací pružinu 44 vede k pouzdru 38, ke kterému je toto první lano 40 přichyceno svorkou 45. jak je toto patrné také z obr. 7, 7a a 7b.
Na pouzdru 39 připevněném na zadním konci druhé dvouramenné páky 16 je svorkou 46 přichyceno druhé lano 47., které přes vřazenou druhou napínací pružinu 48 vede kolem pouzdra 37. ke kterému je přichyceno svorkou 49. Od pouzdra 37 vede druhé lano 47 k pouzdru 37a. ke kterému je přichyceno svorkou 50. Druhé lano 47 obepíná pouzdro 37a a vede odtud dále k pouzdru 39a. ke kterému je rovněž přichyceno, a to svorkou 51.
I
Vedení druhého lana 47 v oblasti další dvouramenné páky 33a. popřípadě ramena, je patrné z obr. 8, 9 a 10.
Zásluhou trvalého napnutí lan 40, .47, které je zajištěno napínacími pružinami 44, 48., je výkyvný pohyb z druhé dvouramenné páky 16 přenášen ve smyslu šipek £ na ostatní dvouramenné páky 33. 33a, 16. takže všechny tyto dvouramenné páky 16, 33., 33a a 15 jsou navzájem spřaženy.
Zatímco dvouramenné páky 15. 16 jsou uloženy na hřídelech 23 , popřípadě 23a, nejsou zmíněné další dvouramenné páky 33., 33a uloženy na hřídelech 23. 23a. nýbrž drženy pouze lany 40, 47.
Z 01151/94-CZ
Vedení lana 4£, popřípadě 47 je u volně zavěšených dalších dvouramenných pák 33., 33a přitom voleno tak, že první lano 40 podle obr. 8 přichází k pouzdru 36a zleva a shora, obepíná toto pouzdro 36a a opouští toto pouzdro 36a pod přívodním úsekem tohoto prvního lana 40. U druhého pouzdra 37a patrného na obr.
přichází druhé lano 47 k tomuto pouzdru 37a rovněž zleva, obepíná toto pouzdro 37a. opouští toto pouzdro 37a nad svým přívodním úsekem a vede dále k pouzdru 37 zbylé další dvouramenné páky 33.
U další dvouramenné páky 33 je vjdení prvního lana 40 provedeno analogicky, to jest první lano 40 je zde vedeno analogicky jako u další dvouramenné páky 33a. což znamená, že první lano 40 přichází k pouzdru 36 zleva shora, obepíná toto pouzdro 36. a opouští toto pouzdro 36 pod svým přívodním úsekem. U pouzdra 37 další dvouramenné páky 33 přichází lano zleva zespodu a opouští toto pouzdro 37 shora doprava směrem k napínací pružině 48.
Zmíněné další dvouramenné páky 33. 33a spočívají prostřednictvím vložených opěrných pružin 55, 55a na spodních příčných nosnících §., 9 a jsou zásluhou vedení lany .40, 47 přestavitelné jak ve svislém, tak i ve vodorovném směru, takže se jednoduchým způsobem mohou účinně přizpůsobit nerovnostem půdy.
Na každé z dvouramenných pák 15. 16. 33., 33a je na jejím předním konci ve směru jízdy, který je vyznačen šipkou A, to jest v první řadě Al patrné na obr. 2, připevněna vždy dvojice nástrojů 60, 61, 62., 63; 62a. 63a a 60a. 61a. V druhé, zadní řadě A2 jsou připevněny nástroje 64, 65. popřípadě 66. 67, jakož i 66a. 67a a 64a, 65a.
Z 01151/94-CZ
Každý z těchto botkovitých nástrojů, z nichž je na obr. 11, lla a 11b podrobně znázorněn nástroj 63a znázorněný schematicky na obr. 9, sestává ze základní části 63b deskovitého tvaru, jejíž přední oblast 63q a postranní oblasti 63d jsou zahnuty směrem dolů, takže pod základní částí 63b vzniká prostor 63c vymezený zmíněnými dolů zahnutými oblastmi 63d a 63q základní části 63b. Zadní strana základní části 63b není zahnuta směrem dolů, takže prostor 63c je vzadu otevřen. Konce směrem dolů zahnutých oblastí 63d, 63q tvoří směrem k zemi orientované řezací hrany nebo břity, které se při pohybu zařízení 1 ve směru jízdy naznačeném šipkou A a při výkyvném pohybu naznačeném šipkou B noří do půdy> takže porost plevele je hranami na třech stranách nástroje vyhrabáván z půdy a přemisťován směrem nahoru.
Základní část 63b ve tvaru desky je spojovacím dříkem 63e spojena s dutou polokoulí 63f. jejímž prostřednictvím jsou nástroje 63 připevněny na tyčích, popřípadě příčných vzpěrách 28, 29, 34., 35.; 34a. 35a, 29a. 28a.
Jak je patrné zejména z obr. 11b, je základní část 63b t
nástroje 63a mírně skloněna směrem dopředu a dolů. Krycí vrchní vrstva půdy 70 sestává podle obr. 11b z 3 až 5 cm silné vrstvy říčního písku, kamenné drtě nebo podobně. Při pohybu nástroje 63a směrem sem a tam proniká nejméně přední směrem dolů zahnutá oblast 63q základní části 63b ve tvaru desky mírně do půdy 70 a popsané hrany řežou, popřípadě vyhrabávají plevel uchycený v půdě 70 spolu s kořenovými bály. Plevel a jeho kořeny za krátkou dobu uschnou a jsou tím zničeny. Plevel může být případně také ještě odstraněn, například odhrabán, shrabán ke straně, odsát nebo jinak odstraněn, například pomocí vhodného agregátu uspořádaného přídavně na zařízení 1.
Z 01151/94-CZ
Dráhy pohybu a uspořádání dvou sousedních nástrojů jsou přitom voleny tak, že tyto dráhy pohybu se navzájem překrývají.
Nástroje přední řady AI a zadní druhé řady A2 jsou uspořádány popřípadě vedeny tak, že každé místo půdy 70 je zpracováváno vícenásobně.
Další dvouramenné páky 33., 33a znázorněné na obr. l a 2 mohou však být podobně jako dvouramenné páky 15, 16 uloženy na hřídelech 23., 23_a, jak je tomu v případě další dvouramenné páky 33a v druhém příkladu provedení zařízení I podle vynálezu, který je dále popsán na základě obr. 12 až 19.
Na obr. 12 a 13 je zařízení 1 podle vynálezu znázorněno podobně jako na obr. 1 a 2 v bočním pohledu a v půdorysném pohledu, přičemž zařízení je zakryto krytem .80, z něhož je znázorněna přibližně polovina. Na spodní části krytu 80 jsou uspořádána neznázorněná obvodová těsnění z pryže.
Na obr. 14 je znázorněn řez zařízením 1 v rovině XIV - XIV z obr. 13.
Na obr. 13 je patrná první dvouramenné páka 15 s oběma pouzdry 24a. 25a a tyčemi 28a. 29a - avšak bez příčných vzpěr 3la. 30a z obr. 1 - a s nástroji 61a. 60a. jakož i 65a. 64a.
Podobně, další dvouramenné páka 33a je opatřena příčnými vzpěrami 34a. 35a a nástroji 63a. 62a. jakož i 67a. 66a. Zmíněná další dvouramenné páka 33a je stejně jako neznázorněná další dvouramenné páka 33 otočně, popřípadě výkyvné uložena na hřídeli 82 v druhém příčném nosníků 9a přídavně je možné i přestavení její výšky v axiálním směru. Toto je blíže vysvětleno v souvislosti s obr. 14, který znázorňuje řez v rovině XIV - XIV
Z 01151/94-CZ z obr. 13. Další dvouramenná páka 33a je s hřídelem 82 spojena přes pryžový blok 21· Ke spojení slouží šrouby 84a, které mají určitou vůli jak v otvorech v další dvouramenné páce 33a, tak i v průchozích otvorech, které jsou vytvořeny v desce 84b spojené s hřídelem 82. Hřídel 82 je uložen v kluzném ložisku 85, které umožňuje jak otočný, popřípadě výkyvný pohyb tohoto hřídele 82., tak i jeho axiální posuv v druhém spodním příčném nosníku 9. Mezi tímto druhým spodním příčným nosníkem 9 a další dvouramennou pákou 33a je uspořádána opěrná pružina 55. K tlumení axiálních kmitů i kmitů ve směru natáčení slouží třecí tlumicí prvek 36 dosedající s předpětím na hřídel 82.
Podobně jako tyče 28a. 29a jsou podle obr. 1 a 2 uloženy v pouzdrech 25a. 24a prostřednictvím pryžových bloků 26, jsou příčné vzpěry 34a. 35a v obr. 12, 13 a 15 uloženy na další dvouramenné páce 33a a neznázorněné další dvouramenné páce 3 3 prostřednictvím pryžových bloků 89., které jsou podrobněji znázorněny na obr. 15 a 16. Další dvouramenná páka 33a je zde opatřena předním pouzdrem 87 a zadním pouzdrem 88, přičemž na obr. 15 je v řezu znázorněno přední pouzdro 87, ve kterých jsou
I přes pryžové bloky 89 výkyvné uloženy příčné vzpěry 34a, 35a, přičemž míra výkyvu je dána vlastnostmi použité pryže, popřípadě rozměry otvorů v kotoučích 87a. 87b. Každá z příčných vzpěr 34a, 35a zasahuje čtyřhranným nástavcem 90, který je vytvarován na kotouči 91 spojeném s příčnou vzpěrou 35a. 34a. do další dvouramenné páky 33a. Tento čtyřhranný nástavec 90 dovoluje výkyvný pohyb vzpěr 35a. 34a. brání však sklopení nástrojů ve směru kolem příčné vzpěry 34a. Zmíněné čtyřhranné nástavce 90 však také mohou být uloženy pružně, například v pryži, takže příčné vzpěry 34a v obr. 14 a tím i nástroje 66a v obr. 14 jsou do určité míry poddajné, popřípadě se mohou kolem příčné vzpěry 34a v obr. 14 do určité míry natočit, a to jak ve směru jízdy
Z 01151/94-CZ naznačeném šipkou k, tak i proti tomuto směru.
Na obr. 14 jsou opět patrná pouzdra 36a. 37a. kolem kterých jsou ovinuta lana 40, 47.
Zásluhou výkyvného, popřípadě otočného uložení dalších dvouramenných pák 33a. 32 v druhém spodním příčném nosníku 9 je zajištěno přesné a proti vibracím odolné uložení těchto dalších dvouramenných pák 33a. 33. Zásluhou přestavitelnosti uložení v axiálním směru a výkyvného uložení dalších dvouramenných pák 33a, 33. vůči hřídeli 82 a zásluhou výkyvného uložení příčných vzpěr 34a. 35a. popřípadě 25, 34 je zajištěno optimální přizpůsobování příslušných pracovních prvků nerovnostem půdy 70.
Podobně jako příčné vzpěry 34a. 35a mohou být čtyřhrannými nástavci 90 opatřeny také tyče 28a. 29a. 28. 29. jak je toto znázorněno v souvislosti s příčnou vzpěrou 34a. čtyřhranný nástavec 90 brání sklopení příslušných nástrojů, takže nejsou zapotřebí žádné příčné vzpěry 31a. 30a. 31. 30 jako v provedení podle obr. 1.
I
Z obr. 17, 18 a 19 je patrné, že zařízení i podle vynálezu je dále opatřeno hranovým řezacím ústrojím 95, které lze na krytu 80 připevnit pomocí nosného ramena 96. Na tomto nosném ramenu 96 je připevněno vodicí pouzdro 97, které je zde provedeno jako čtyřhranné, ve kterém je posuvně uložena čtyřhranná tyč 98. kterou lze vůči nosnému ramenu 96 fixovat stavěčím šroubem 99. takže takto lze nastavit výšku řezacího kola nebo předřadíičky 100 umístěné na spodním konci této čtyřhranné tyče 98. Na čtyřhranné tyči 98 je dále uspořádán shrnovací plech nebo radlice 101. která při dopředném pohybu zařízení 1 ve směru šipky A přesouvá kusy drnu oddělené řezacím kolem nebo předřadíičkou 100
Z 01151/94-CZ směrem ke středu zařízení 1. Tyto kusy drnů nebo hroudy půdy jsou pak rovněž zpracovány již popsanými nástroji zařízení 1, přičemž se do značné míry dosáhne oddělení trávy a kořenů od země.

Claims (24)

  1. Γ. Zařízení pro odstraňování porostu plevele z cest, náměstí, parků a podobně, které mají povrch zejména ze stěrku, písku, kamenné drtě a podobně, které sestává z nosného vozidla, které je opatřeno nejméně jednou pohyblivou součástí, na které je uložen nejméně jeden nástroj uváděný ve styk s půdou, vyznačující se tím, že nástroj (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) sestává z botkovité základní části (63b), která je na své ve směru (A) jízdy přední hraně a na svých bočních hranách opatřena břity, kterými alespoň zčásti zasahuje do půdy (70), přičemž nástroj (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) vykonává kmitavý pohyb probíhající v podstatě napříč ke směru (A) jízdy.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nástroj (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64,
    I
    64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) je ve směru (A) jízdy skloněn směrem dolů.
  3. 3. Zařízení podle nároků 1 a2, vyznačující se tím, že základní část (63b) nástroje (63a) má v podstatě tvar desky a břity jsou tvořeny směrem dolů zahnutými okrajovými oblastmi (63d, 63g) této základní části (63b).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že pod základní částí (63b) ve tvaru desky se nachází prostor (63c) vymezený směrem dolů zahnutými okrajovými oblastmi (63d, 63g) základní části (63b).
    Z 01151/94-CZ
  5. 5. Zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se t í m, že boční hrany nástroje (63a) probíhají v podstatě kolmo k jeho přední hraně.
  6. 6. Zařízení podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že nástroje (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) jsou uspořádány v podstatě napříč ke směru (A) jízdy vedle sebe v nejméně jedné řadě (AI, A2).
  7. 7. Zařízení podle nároků laž6, vyznačující se tím, že nejméně jeden z nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) je napříč ke směru svého pohybu uložen výkyvné nebo kyvně.
  8. 8. Zařízení podle nároků 1 až 7, v y z n a č u j í c í se tím, že nejméně některé z nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) jsou
    přestavitelné ve směru kolmém k půdě (70) .
    I
  9. 9. Zařízení podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že součást uložená na na nosném vozidle je vratně pohyblivá v podstatě napříč ke směru (A) jízdy.
  10. 10. Zařízení podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že nástroje (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) jsou vůči vratně pohyblivé součásti přestavitelné ve svislém směru.
  11. 11. Zařízení podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že vratně pohyblivá součást je vedena přestavitelné ve svislém směru.
    Z 01151/94-CZ
  12. 12. Zařízení podle nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že nejméně jeden z nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) je silovým zásobníkem aktivován směrem k půdě (70).
  13. 13. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že silový zásobník je tvořen závažím nebo pružinou.
  14. 14. Zařízení podle nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že ve směru (A) jízdy jsou za sebou s odstupem uspořádány dva nástroje (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a).
  15. 15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že ve dvojici za sebou uspořádáné nástroje (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) pracují v protitaktu.
  16. 16. Zařízení podle nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že v přední řadě (Al) a zadní řadě (A2) je vedle sebe uspořádáno více nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 6$a, 67, 67a), přičemž nástroje (60, 60a, 61, 61a, 62,-62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) jedné řady (Al, A2) jsou poháněny synchronně.
  17. 17. Zařízení podle nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že dva sousední nástroje (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) jsou ve dvojici uspořádány na konci dvouramenné páky (33, 33a), která je výkyvná kolem osy alespoň přibližně kolmé ke zpracovávané půdě (70).
    Z 01151/94-CZ
  18. 18. Zařízení podle nároku 17, vyznač u jí c í s e tím, že na dvouramenné páce (33, 33a) je uspořádána jak dvojice nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) přední řady (Al), tak i dvojice nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) zadní řady (A2).
  19. 19. Zařízení podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že dvouramenná páka (33, 33a) je uložena výkyvné.
  20. 20. Zařízení podle nároků l až 19, vyznačující se tím, že nejméně některé z nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) jsou vedeny a/nebo uloženy tak, že břit nacházející se při vratném pohybu vpředu proniká do půdy (70) hlouběji než břit nacházející se při vratném pohybu vzadu.
  21. 21. Zařízení podle nároků 1 až 20, vyznačující se tím, že mezi dvěma vnějšími dvouramennými pákami (33,
    I
    33a), které nesou vždy dvojici nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) přední řady (Al) a dvojici nástrojů (60, 60a, 61, 61a, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) zadní řady (A2) , je uspořádána nejméně jedna dvouramenná páka (33, 33a).
  22. 22. Zařízení podle nároků 1 až 21, vyznačující se tím, že dvojice sousedních nástrojů (60, 60a, 61, 6la, 62, 62a, 63, 63a, 64, 64a, 65, 65a, 66, 66a, 67, 67a) přední řady (Al) a/nebo zadní řady (A2) je uspořádána na společné příčné vzpěře, která je výkyvná alespoň přibližně kolmo k rovině vratného pohybu.
    Z 01151/94-CZ
  23. 23. Zařízeni podle nároků l až 22, vyznačuj ící se tím, že jedna z dvouramenných pák (33, 33a) je spřažena s klikovým převodem (5) zařízení (1) .
  24. 24. Zařízení podle nároku 23, vyznačuj ícíse tím, že všechny dvouramenné páky (33, 33a) jsou navzájem kinematicky spřaženy.
CZ94577A 1993-03-17 1994-03-14 Device for the removal of weed from roads of squares, parks and the like CZ57794A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4308533 1993-03-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ57794A3 true CZ57794A3 (en) 1994-10-19

Family

ID=6483060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94577A CZ57794A3 (en) 1993-03-17 1994-03-14 Device for the removal of weed from roads of squares, parks and the like

Country Status (5)

Country Link
CA (1) CA2119305A1 (cs)
CZ (1) CZ57794A3 (cs)
HU (1) HUT67427A (cs)
NO (1) NO940925L (cs)
SK (1) SK42194A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2728068A1 (en) 2012-11-02 2014-05-07 JARO Ceska Skalice, s.r.o. Spray device

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2619760C1 (ru) * 2016-03-17 2017-05-18 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Горский государственный аграрный университет" Колебательный рабочий орган культиватора для сплошной обработки почвы
RU173237U1 (ru) * 2017-03-07 2017-08-17 Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования "Крымский федеральный университет имени В.И. Вернадского" Рабочий орган культиватора

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2728068A1 (en) 2012-11-02 2014-05-07 JARO Ceska Skalice, s.r.o. Spray device

Also Published As

Publication number Publication date
NO940925D0 (no) 1994-03-15
NO940925L (no) 1994-09-19
SK42194A3 (en) 1995-05-10
HUT67427A (en) 1995-04-28
CA2119305A1 (en) 1994-09-18
HU9400751D0 (en) 1994-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5772879B2 (ja) 畝形成方法及び形成装置
FR2546707A1 (fr) Dispositif pour travailler le sol
US4015667A (en) Cotton stalk and root shredder with re-bedder
US5046346A (en) Agricultural machine
HU200638B (en) Agricultural tiller
CZ57794A3 (en) Device for the removal of weed from roads of squares, parks and the like
HU209851B (en) Cultivator
RU75910U1 (ru) Машина для восстановления леса на вырубках
CS271327B2 (en) Agricultural combinator
NL8801647A (nl) Draaieg.
JP3211869U (ja) 雑草除去装置
WO2000003583A2 (en) Implement for crushing and overturning a compact layer of soil
GB2127262A (en) A soil cultivating machine
EP0615680A1 (de) Gerät zum Entfernen von Wildkrautbewuchs auf Anlagen, wie Wegen, Plätzen und Parks
RU2108018C1 (ru) Лесопосадочная машина для посадки сеянцев
RU2122301C1 (ru) Почвообрабатывающее орудие
WO2021044402A1 (en) A device
EP0166493A2 (en) Soil cultivating implements
US4265318A (en) Chunk picking machine
DE2936947A1 (de) Verfahren und arbeitsgeraet zur bodenlockerung
WO2006119547A1 (en) Stump grinder
JPS621842Y2 (cs)
SU1139377A1 (ru) Почвообрабатывающа машина
RU2214076C2 (ru) Устройство для безотвальной вспашки
US2789492A (en) Hand guided, self-propelled cultivating device