SK2862001A3 - Process for the preparation of 2,3,5-trimethyl-p-benzoquinone - Google Patents

Process for the preparation of 2,3,5-trimethyl-p-benzoquinone Download PDF

Info

Publication number
SK2862001A3
SK2862001A3 SK286-2001A SK2862001A SK2862001A3 SK 2862001 A3 SK2862001 A3 SK 2862001A3 SK 2862001 A SK2862001 A SK 2862001A SK 2862001 A3 SK2862001 A3 SK 2862001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
trimethyl
reaction
preparation
benzoquinone
copper
Prior art date
Application number
SK286-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralf Massen
Steffen Krill
Klaus Huthmacher
Original Assignee
Degussa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa filed Critical Degussa
Publication of SK2862001A3 publication Critical patent/SK2862001A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C46/00Preparation of quinones
    • C07C46/02Preparation of quinones by oxidation giving rise to quinoid structures
    • C07C46/06Preparation of quinones by oxidation giving rise to quinoid structures of at least one hydroxy group on a six-membered aromatic ring
    • C07C46/08Preparation of quinones by oxidation giving rise to quinoid structures of at least one hydroxy group on a six-membered aromatic ring with molecular oxygen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka nového spôsobu výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu oxidáciou 2,3,5-trimetylfenolu alebo
2,3,6-trimetylfenolu kyslíkom alebo zmesou plynov obsahujúcou kyslík v prítomnosti dvojfázového kvapalného reakčného prostredia skladajúceho sa z vody a neokarboxylovej kyseliny s 8 až 11 atómami uhlíka pomocou katalyzátorovej sústavy obsahujúcej halogenid meďnatý pri zvýšenej teplote.
Doterajší stav techniky
2,3,5-Trimetyl-p-benzochinón je medziproduktom, ktorý sa medzi iným používa na výrobu α-tokoferolov (vitamín E).
Oxidácia trimetylfenolov na 2,3,5-trimetyl-p-benzochinón je známa.
Z mnohých opísaných spôsobov má osobitný technický význam oxidácia kyslíkom alebo zmesou plynov obsahujúcou kyslík za katalýzy katalyzátorovou sústavou obsahujúcou sol medi v dvojfázových kvapalných reakčných prostrediach. Výhodou týchto spôsobov je oprávnene okrem vynikajúcich dosiahnuteľných výťažkov a selektivity predovšetkým použitie lacnej a jednoducho vyrobitelnej katalyzátorovej sústavy, ktorá je vo vodnej fáze, a tým sa môže po reakcii jednoduchým fázovým delením oddeliť od organickej fázy obsahujúcej produkt a recyklovať za minimálnych nákladov a prakticky bez straty aktivity a selektivity.
·· ·· • · · · · • · · · • · ·· • · ·· • ··· ·· ·· ·· ·· ·
Podlá EP 0 127 888 sa oxidácia trimetylfenolu na trimetyl-p-benzochinón uskutočňuje s dobrými výťažkami pomocou molekulového kyslíka v prítomnosti oddelene vyrobeného halogenomeďnatanu alkalického kovu alebo halogenomeďnatanu amónneho, eventuálne za prísady halogenidu alkalického kovu alebo halogenidu amónneho. Ako reakčné prostredie sa tu opisuje zmes vody a alifatického alkoholu so 4 až 10 atómami uhlíka. Podlá EP 0 167 153 sa dá výťažok trimetyl-p-benzochinónu ešte zvýšiť a ďalej zabraňovať tvorbe vedľajších produktov, keď sa k opísanému halogenomeďnatanu alkalického kovu alebo halogenomeďnatanu amónnemu dodatočne pridajú katalytické množstvá hydroxidu meďného a/alebo chloridu meďného a k vodnému roztoku katalyzátora sa pomaly dávkuje roztok trimetylfenolu v alkohole.
EP 0 294 584 opisuje spôsob oxidácie trimetylfenolu na trimetyl-p-benzochinón molekulovým kyslíkom použitím vodného roztoku chloridu meďnatého a chloridu lítneho ako katalyzátora. Ako rozpúšťadlo východiskovej látky, a teda ako druhá kvapalná fáza sa používa zmes aromatického uhľovodíka, prednostne benzénu, toluénu, xylénu alebo chlórbenzénu, a nižšieho alifatického alkoholu s 1 až 4 atómami uhlíka.
Podľa EP 0 475 272 môžu namiesto chloridu lítneho účinne katalyzovať opísanú reakciu aj halogenidy kovov alkalických zemín ako vodný roztok v kombinácii a chloridom meďnatým. Ako organické rozpúšťadlá prichádzajú pri tom do úvahy alifatické alkoholy s 5 až 10 atómami uhlíka a zmesi aromatických uhľovodíkov a alifatických alkoholov s 1 až 4 atómami uhlíka.
V EP 0 369 823 sa opisuje oxidácia trimetylfenolu na trimetyl-p-benzochinón použitím katalyzátorovej sústavy, ktorá okrem chloridu meďnatého prídavné obsahuje soľ hydroxylaminu, oxímu alebo aminu s organickou kyselinou alebo voľný oxim. Ako organická fáza slúžia pri tomto spôsobe alifatické alkoholy so 4 až 10 atómami uhlíka alebo aj zmesi aromatických uhľovodíkov a alifatických alkoholov s 1 až 6 atómami uhlíka.
Nevýhodou pri všetkých opísaných spôsoboch je uskutočňovanie reakcie pri teplote vyššej alebo len nepatrne nižšej ako teplota vzplanutia použitého rozpúšťadla. S tým spojené nebezpečenstvo explózie skrýva veľké riziká pri technickom uskutočnení procesov predovšetkým preto, že kvôli nutnosti prítomnosti molekulového kyslíka ako oxidačného činidla sa nemôže realizovať inertizácia reakčnej zmesi, ktorá je inak zvyčajná pri prácach blízko teploty vzplanutia alebo nad teplotou vzplanutia použitého rozpúšťadla. Pre opísanú reakciu je preto nutne potrebný dostatočný bezpečný odstup medzi reakčnou teplotou a teplotou vzplanutia organických zložiek, aby sa mohol zaručiť bezpečný chod zariadenia aj pri zvýšení teploty spôsobenom krátkodobým nekontrolovaným priebehom reakcie alebo pri technických problémoch na zariadení. Opísané spôsoby nie sú vôbec takýmto prípadom. Pri prednostnej reakčnej teplote 60 °C alebo vyššej, ktorá je potrebná na dosiahnutie dobrých výťažkov, sa prekračujú teploty vzplanutia opísaných organických rozpúšťadiel alebo sú len nepatrne nižšie (viď tabuľku 1).
Tabuľka 1
Rozpúšťadlo ·· ·· • · · · • ·· • ·· • ·· ···· ·· ···
Teplota vzplanutia [°C]
Metanol 11
Etanol 12
1-Propanol 15
1-Butanol 30
1-Pentanol 47
1-Hexanol 60
1-Heptanol 73
1-Oktanol 81
1-Nonanol 75
1-Dekanol 82
Benzén -11
Toluén 6
p-Xylén 25
Chlórbenzén 28
V EP 0 387 820 sa prvý raz uvádza tento problém kritického uskutočňovania reakcie z hľadiska bezpečnostnej techniky. Ako riešenie problému sa opisuje použitie alifatických alkoholov s 12 až 18 atómami uhlíka a teplotou vzplanutia vyššou ako 120 °C ako organického rozpúšťadla pri použití halogenidu meďnatého v kombinácii s halogenidmi alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín vo forme vodného rozfcku ako katalyzátora reakcie. Pri prednostnej reakčnej teplote 80 °C až 90 °C sa pri mierne znížených výťažkoch trimetyl-p-benzochinónu spoľahlivo zabraňuje nebezpečenstvu explózie reakčnej zmesi. Ďalšiu výhodu použitých alkoholov s dlhým reťazcom možno vidieť v ich vysokej teplote varu, ktorá je výrazne vyššia ako teplota varu trimetyl-p5 ···· · · · · · · ·· • ·· ···· · · · • · · · · · ··· · · · · ····· ···· ···· ·· ·· ·· ·· ···
-benzochinónu. Tým sa môže reakčný produkt jednoduchým spôsobom po oddelení fáz izolovať destiláciou ako lahko vriaca zložka zo surovej zmesi produktov. Nevýhodou použitých alkoholov s 12 až 18 atómami uhlíka je však ich relatívne vysoká teplota topenia (tabulka 2). Preto sú tieto zlúčeniny pri izbovej teplote v stave voskovitých tuhých látok, čo prináša so sebou vzhľadom na technickú realizáciu spôsobu niekoľko problémov. Teda rozpúšťadlo sa musí pred začatím reakcie najprv roztopiť, čo znamená prídavný stupeň postupu a náklady na energiu. Pri tom sa musí za nemalých nákladov dbať na to, aby sa v každom okamihu, aj v prípade technických porúch, udržiavali časti zariadenia pri teplote vyššej ako teplota topenia alkoholu, pretože inak by hrozilo nebezpečenstvo tuhnutia organickej fázy v zariadení, a tým upchatie častí zariadenia.
Tabuľka 2
Rozpúšťadlo_____Teplota vzplanutia [°C] Teplota topenia [°C]
1-Dodekanol 127 22 24
1-Tetradekanol 141 37 39
1-Hexadekanol 135 49
1-Oktadekanol 192 55 58
Podstata vynálezu
Úlohou predloženého vynálezu preto na základe stavu techniky bolo poskytnutie spôsobu, ktorý umožňuje oxidáciu trimetylfenolu na trimetyl-p-benzochinón s dobrými výťažkami a za spoľahlivého vylúčenia nebezpečenstva explózie reakčnej zmesi a súčasne prekonáva nevýhody existujúcich spôsobov uvedené v posúdení stavu techniky.
Teraz sa zistilo, že táto úloha sa dá riešiť, keď sa ako rozpúšťadlová sústava použije zmes vody a neokarboxylovej kyseliny s 8 až 11 atómami uhlíka, najmä kyseliny neodekánovej, najmä keď sa ako katalyzátory použijú halogenidy meďnaté, ku ktorým sa na zvýšenie aktivity pridávajú halogenidy kovov alkalických zemín, halogenidy alkalických kovov, halogenidy prechodných kovov alebo halogenidy kovov vzácnych zemín.
Výraz kyselina neodekánová označuje zmes kyseliny oktánovej, nonánovej a dekánovej (výrobca firma Exxon Chemical).
Tento výsledok bol preto prekvapivý, lebo kyselina neodekánová má veľmi malú rozpustnosť vo vode, menšiu ako 0,01 % hmotn., a teda sa mohlo očakávať zlé vzájomné pôsobenie vodnej katalyzátorovej fázy s organickou substrátovou fázou, a tým aj malý sklon kyseliny neodekánovej k oxidácii v dvojfázovej sústave.
Ukázalo sa však, že oxidácia trimetylfenolu na trimetyl-p-benzochinón v prítomnosti reakčného prostredia skladajúceho sa z vody a kyseliny neodekánovej a za katalýzy katalyzátorovou sústavou obsahujúcou aspoň halogenid meďnatý prebieha veľmi výhodne. Pri prednostnej reakčnej teplote 50 °C až 100 °C, najmä 60 °C až 90 °C, sa teplota vzplanutia rozpúšťadla 122 °C vôbec nedosahuje, takže sa môže spoľahlivo zaistiť uskutočnenie oxidácie za vylúčenia nebezpečenstva explózie.
V dôsledku nízkej rozpustnosti kyseliny neodekánovej vo vode sa môže po uskutočnenej reakcii jednoduchým fázovým delením oddeliť katalyzátorová fáza od organickej fázy ·· ·· ·· ·· • · * · ·· • · · · ·· • · · · · ··· • · · ·· ·· ·· • « · • · · ··· · · · • · · ·· ·· obsahujúcej produkt. Katalyzátorová fáza sa môže teda recyklovať pri minimálnych nákladoch a viackrát znovu použiť bez významnej straty aktivity alebo selektivity.
Relatívne vysoká teplota varu kyseliny neodekánovej (243 °C až 253 °C) v porovnaní s teplotou varu trimetyl-p-benzochinónu (198 °C) umožňuje okrem toho jednoduchú a šetrnú izoláciu produktu citlivého na teplo ako ľahko vriacej zložky destiláciou zo surovej produktovej zmesi a umožňuje jednoduché spätné privádzanie kyseliny neodekánovej do reakcie.
Zvláštna výhoda kyseliny neodekánovej v porovnaní s alkoholmi s dlhým reťazcom s 12 až 18 atómami uhlíka, známymi zo stavu techniky, však oprávnene spočíva vo veľmi nízkej teplote topenia -39 °C, čím sa obchádzajú čiastočne priťažujúce nevýhody týkajúce sa roztavenia rozpúšťadla a zabránenia nebezpečenstvu upchatia častí zariadenia, opísané v posúdení stavu techniky.
Predmetom vynálezu je preto spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu oxidáciou 2,3,5-trimetylfenolu alebo
2,3,6-trimetylfenolu kyslíkom alebo zmesou plynov obsahujúcou kyslík v dvojfázovom kvapalnom reakčnom prostredí použitím katalyzátora obsahujúceho aspoň halogenid meďnatý pri zvýšenej teplote, vyznačujúci sa tým, že reakcia sa uskutočňuje v zmesi skladajúcej sa z vody a kyseliny neodekánovej a pri teplote 50 °C až 100 °C.
Pri spôsobe podľa vynálezu sa na zvýšenie aktivity katalyzátora môže k halogenidu meďnatému pridávať jedna alebo viac zlúčenín zvolených zo súboru zahŕňajúceho halogenidy alkalických kovov, halogenidy kovov alkalických zemín, halogenidy prechodných kovov alebo halogenidy kovov vzácnych zemín.
Ako vhodné halogenidy meďnaté sa môžu uviesť v podstate chlorid meďnatý a bromid meďnatý. Pri halogenidoch alkalických kovov, halogenidoch kovov alkalických zemín a halogenidoch prechodných kovov, ako aj pri halogenidoch kovov vzácnych zemín, pridávaných na zvýšenie aktivity, sa prednostne jedná o chlorid lítny, chlorid sodný, chlorid horečnatý, chlorid vápenatý, chlorid chromitý a chlorid ceritý.
Príprava vodnej katalyzátorovej fázy sa uskutočňuje jednoduchým zmiešaním vodných roztokov jednotlivých zložiek alebo rozpustením tuhých soľných zlúčenín vo vode, čo zreteľne zjednodušuje uskutočnenie spôsobu.
Molový pomer halogenidu meďnatého vzhľadom na trimetylfenol možno v širokých medziach meniť a zvyčajne je molový pomer meďnatej soli a trimetylfenolu rovný 0,1 až 10, prednostne 0,2 až 3.
Halogenidy pridávané na zvýšenie aktivity katalyzátora sa môžu používať v 0,1- až 12-násobnom molovom množstve vzhľadom na trimetylfenol, prednostne v 0,2- až 8-násobnom molovom množstve. Koncentrácia halogenidu meďnatého vo vodnej katalyzátorovej fáze sa môže meniť od 1 % hmotn. do 70 % hmotn., prednostne sa používa koncentrácia od 5 % hmotn. do 30 % hmotn. Halogenidy zvyšujúce aktivitu sa používajú prednostne v rozsahu koncentrácií od 5 % hmotn. do 80 % hmotn.
Ako prídavné aktivátory reakcie sa môžu použiť sústavy známe z doterajšieho stavu techniky, najvýhodnejšie sa používajú soli medi, ako napríklad chlorid meďný, alebo príslušný hydroxid.
Ako oxidačné činidlo pri spôsobe podľa vynálezu slúži kyslík v čistej forme alebo v zriedenej forme, napríklad vzduch. Pri tom sa spravidla privádza na 1 L reakčnej zmesi 10 až 150 Ln plynného kyslíka za hodinu. Nový spôsob sa spravidla uskutočňuje pri normálnom tlaku. Spôsob sa môže uskutočniť aj pod tlakom; tlakový spôsob uskutočnenia sa používa najmä pri plynných zmesiach obsahujúcich kyslík. Spôsob sa môže uskutočňovať kontinuálne aj diskontinuálne.
Na uskutočnenie reakcie sa trimetylfenol rozpustí v kyseline neodekánovej a dávkuje k vodnej fáze obsahujúcej katalyzátor. V ďalšej forme uskutočnenia sa časť organického rozpúšťadla pred začatím reakcie predloží s vodnou fázou a pridáva sa roztok trimetylfenolu. V inom variante uskutočnenia reakcie sa reakcia uskutočňuje diskontinuálne tak, že sa všetky zložky predložia za miešania a potom sa začne pridávanie plynu obsahujúceho kyslík.
Koncentrácia trimetylfenolu v organickej fáze sa môže meniť v širokom koncentračnom rozsahu, všeobecne sa nastavuje koncentrácia trimetylfenolu od 5 % hmotn. do 80 % hmotn., prednostne od 10 % hmotn. do 50 % hmotn.
Objemový pomer vody a organického rozpúšťadla môže kolísať v rozsahu od 10:1 do 1:10, prednostne v rozsahu od 3:1 do 1:5.
·· ·· ·· • · · · ·· • · · · ·· • · · ·· ··· ·· ·· ·· ···· ··
Reakčná teplota sa môže meniť v širokom teplotnom intervale, prednostne sa reakcia uskutočňuje pri 50 °C až 100 °C, v obzvlášť prednostnej forme uskutočnenia sa pracuje pri °C až 90 °C.
Reakčný produkt 2,3,5-trimetyl-p-benzochinón sa môže izolovať zvyčajným spôsobom, napríklad vákuovou destiláciou alebo destiláciou vodnou parou.
Spôsob podlá vynálezu je jednoducho uskutočniteľný a poskytuje reakčný produkt s dobrým výťažkom a vysokou čistotou.
Podľa príkladu 16 sa môže spätne získaný roztok katalyzátora znova viackrát použiť bez toho, aby sa zaznamenalo akékoľvek zníženie výťažku.
Stanovenie výťažku sa uskutočňovalo v systéme na HPLC od firmy Jasco, pozostávajúceho z UV-detektora UV 975, čerpadla PU 980 a automatického zariadenia na odoberanie vzoriek AS 950. Použitou kolónou bola Inertsil-ODS 3V-5p, vnútorný priemer 250 x 4,6 mm, od firmy GL Sciences Inc. Ako externý štandard slúžil trimetyl-p-benzochinón, ktorý sa čistil destiláciou a viacnásobnou kryštalizáciou.
Nasledovné príklady majú vynález bližšie vysvetliť.
Skratka TMP znamená 2,3,6-trimetylfenol.
Skratka TMQ znamená 2,3,5-trimetyl-p-benzochinón.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklady 1 až 15
V sklenom reaktore sa predložil chlorid meďnatý a halogenid alkalického kovu, kovu alkalických zemín alebo prechodného kovu v množstvách uvedených v tabuľke 3 vo forme nasýteného vodného roztoku, zmiešal vždy s uvedeným množstvom kyseliny neodekánovej a zohrial na reakčnú teplotu uvedenú v tabuľke 3. Potom sa za miešania (800 ot./min) a privádzania kyslíka cez fritu počas 3 hodín prikvapkával roztok 24 g TMP (176 mmol) v 120 mL kyseliny neodekánovej (príklad 7: okamžité pridanie celého množstva; diskontinuálna príprava). Po ukončení pridávania sa zmes ešte dodatočne miešala ďalšie 3 hodiny (príklad 1: 4 hodiny; príklad 14: 5 hodín) pri uvedenej teplote za privádzania kyslíka a priebeh reakcie sa sledoval pomocou HPLC. Po ukončení reakcie sa oddelili fázy, organická fáza sa dvakrát premyla nasýteným roztokom chloridu sodného a výťažok TMQ sa stanovil pomocou HPLC s externým štandardom.
• · ·· ·· ··
• · • · • · • ·
• · • · • ·
• · • · · ···
• · • ·
··· · ·· ·· • ·
···
Tabuľka 3
Príklad Katalyzátor (Látkové-množstvo ' [mmol]) Stechiometria TMP/CuCl2/halogenid Teplota [’C] Predložené množstvo kys. neodekánovej [mL] Výťažok TMQ [%]
____ - _____ .
1 CuCl2 (176) 1:1:4 60 0 88, 9
LÍCI (704)
2 CuCl2 (132) 1:0,75:3 70 0 89,5
LÍCI (528)
3 CuCl2 (176) 1:1:4 70 0 90, 9
LÍCI (704)
4 CuCl2 (176) 1:1:4 70 30 91,2
LÍCI (704)
5 CuCl2 (88) 1:0,5:2 80 0 84,8
LÍCI (352)
6 CuCl2 (132) 1:0,75:3 80 0 87,3
LÍCI (528)
7 CuCl2 (132) 1:0,75:3 80 0 87,2
LÍCI (528)
8 CuCl2 (176) 1:1:4 80 0 90,2
LÍCI (704)
9 CuCl2 (132) 1:0,75:3 90 0 86,4
LÍCI (528)
10 CuCl2 (132) 1:0,75:3 90 30 87,4
LÍCI (528)
11 CuCl2 (132) 1:0,75:3 90 60 87,3
LÍCI (528)
12 CuCl2 (176) 1:1:4 90 0 89,8
LÍCI (704)
13 CuCl2 (176) 1:1:2 90 0 89,0
MgCl2 (352)
14 CuCl2 (176) 1:1:2 90 0 92,3
CrCl3 (352)
15 CuCl2 (132) 1:0,75:3 100 0 88,5
LÍCI (528)
X ·· ·· ·· • · · · ···· ·· · · ···· • ·· · • ·· ··· · ·· • ·· ·· ···
Príklad 16
Opakovalo sa uskutočnenie reakcie podľa príkladu uskutočnenia 3, pričom roztok katalyzátora získaný po delení fáz zahustením v rotačnej odparke sa zbavil reakčnej vody prídavné vytvorenej oxidačnou reakciou. Takto získaný vodný roztok katalyzátora sa bez ďalšej úpravy priamo znova použil v reakcii a tento spôsob sa uskutočnil postupne celkom šesťkrát. Výťažok TMQ získaný po piatom opätovnom použití pôvodného roztoku katalyzátora bol ešte 89,7 %.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzcchinónu oxidáciou
  2. 2,3,5-trimetylfenolu alebo 2,3,6-trimetylfenolu kyslíkom alebo plynom obsahujúcim kyslík v dvojfázovom kvapalnom reakčnom prostredí použitím katalyzátora obsahujúceho aspoň halogenid meďnatý pri zvýšenej teplote, vyznačuj ú ci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje v zmesi skladajúcej sa z vody a neokarboxylovej kyseliny s 8 až 11 atómami uhlíka a pri teplote 50 °C až 100 °C.
    2. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ako neokarboxylová kyselina sa používa kyselina neodekánová a jej izoméry.
  3. 3. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje v prítomnosti halogenidu meďnatého a halogenidu alkalického kovu ako katalyzátorovej sústavy.
  4. 4. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že sa ako halogenid alkalického kovu používa chlorid liny alebo chlorid sodný.
  5. 5. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje v prítomnosti halogenidu meďnatého a halogenidu kovu alkalických zemín ako katalyzátorovej sústavy.
    • · e ·· ·· ·« · • · • · • · • v • · • · « • · • · ··· • · · • · ···· ·· • · ·· é* • · ·
  6. 6. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že sa ako halogenid kovu alkalických zemín používa chlorid horečnatý alebo chlorid vápenatý.
  7. 7. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje v prítomnosti halogenidu meďnatého a halogenidu prechodného kovu ako katalyzátorovej sústavy.
  8. 8. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 7,vyznačujúci sa tým, že sa ako halogenid prechodného kovu používa chlorid chromitý.
  9. 9. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje v prítomnosti halogenidu meďnatého a halogenidu kovu vzácnych zemín ako katalyzátorovej sústavy.
  10. 10. Spôsob výroby 2,3,5-trimetyl-p-benzochinónu podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že sa ako halogenid kovu vzácnych zemín používa chlorid ceritý.
SK286-2001A 2000-03-09 2001-03-01 Process for the preparation of 2,3,5-trimethyl-p-benzoquinone SK2862001A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10011405A DE10011405A1 (de) 2000-03-09 2000-03-09 Verfahren zur Herstellung von 2,3,5-Trimethyl-p-benzochinon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK2862001A3 true SK2862001A3 (en) 2001-12-03

Family

ID=7634042

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK286-2001A SK2862001A3 (en) 2000-03-09 2001-03-01 Process for the preparation of 2,3,5-trimethyl-p-benzoquinone

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6410798B2 (sk)
EP (1) EP1132367B1 (sk)
JP (1) JP2001278835A (sk)
KR (1) KR20010096584A (sk)
CN (1) CN1319582A (sk)
AT (1) ATE243182T1 (sk)
BR (1) BR0100948A (sk)
CA (1) CA2339614A1 (sk)
DE (2) DE10011405A1 (sk)
ES (1) ES2201025T3 (sk)
ID (1) ID29644A (sk)
IL (1) IL141863A0 (sk)
IN (1) IN2001KO00131A (sk)
SK (1) SK2862001A3 (sk)
YU (1) YU17601A (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6693221B1 (en) * 2003-04-04 2004-02-17 General Electric Company Method of preparing mixtures of bromophenols and benzoquinones
US6815565B2 (en) * 2003-04-04 2004-11-09 General Electric Company Method for preparing hydroquinones and dihydroxybiphenyl compounds from mixtures of bromophenols and benzoquinones
US20050137380A1 (en) * 2003-12-18 2005-06-23 Mahalingam Rathinam J. Processes for preparing benzoquinones and hydroquinones
CN102108047B (zh) * 2010-12-06 2013-10-02 上海海嘉诺医药发展股份有限公司 制备2,3,5-三甲基对苯醌的方法
CN104557487A (zh) * 2014-09-03 2015-04-29 中国科学院青岛生物能源与过程研究所 一种对苯醌化合物的制备方法
CN108503519B (zh) * 2018-03-27 2020-09-04 北京化工大学 一种催化氧化制备2,3,5-三甲基对苯醌的工艺

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3908768A1 (de) 1989-03-17 1990-09-20 Basf Ag Verfahren zur herstellung von 2,3,5-trimethyl-p-benzochinon
DE19949795A1 (de) * 1999-10-15 2001-04-19 Degussa Verfahren zur Herstellung von 2,3,5-Trimethyl-p-benzochinon

Also Published As

Publication number Publication date
US20010041804A1 (en) 2001-11-15
BR0100948A (pt) 2001-10-30
DE50100315D1 (de) 2003-07-24
US6410798B2 (en) 2002-06-25
IN2001KO00131A (sk) 2015-07-10
EP1132367A1 (de) 2001-09-12
YU17601A (sh) 2003-02-28
IL141863A0 (en) 2002-03-10
ES2201025T3 (es) 2004-03-16
ATE243182T1 (de) 2003-07-15
ID29644A (id) 2001-09-13
CA2339614A1 (en) 2001-09-09
EP1132367B1 (de) 2003-06-18
KR20010096584A (ko) 2001-11-07
CN1319582A (zh) 2001-10-31
DE10011405A1 (de) 2001-09-13
JP2001278835A (ja) 2001-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NL8201046A (nl) Werkwijze voor het bereiden van tereftaalzuur.
EP0055951B1 (fr) Procédé pour la préparation de l'anthraquinone et de ses dérivés substitués
SK2862001A3 (en) Process for the preparation of 2,3,5-trimethyl-p-benzoquinone
US4982015A (en) Process for the oxidation of benzene to phenol
US6596896B2 (en) Process for producing aromatic carbonate
US6262311B1 (en) Process for the preparation of 2,3,5-trimethyl-p-benzoquinone
JPH0460098B2 (sk)
JPH0742240B2 (ja) ビフエノ−ル類の製造方法
US5138098A (en) 2-acyl-6-methylnaphthalene preparation
US6441248B1 (en) Preparation of biphenols by oxidative coupling of alkylphenols using copper catalyst
US6689921B2 (en) Preparation of biphenols by oxidative coupling of alkylphenols using a recyclable copper catalyst
CA1144180A (en) Process and apparatus for preparation of phenols
US4902837A (en) Process for preparing Biphenols
Hruszkewycz et al. Cu‐Catalyzed Aerobic Oxidation: Overview and New Developments
US4447656A (en) Solvent system for oxidative coupling process
JP2006522106A (ja) ブロモフェノール及びベンゾキノンの混合物からヒドロキノンを製造する方法
KR20060090231A (ko) 파라-브롬화 하이드록시방향족 화합물의 제조방법
KR101141612B1 (ko) 3,3',5,5'-테트라알킬-4,4'-비페놀의 제조방법
JP2769179B2 (ja) 2―フェニルベンゾトリアゾール類の製造法
JPH0514697B2 (sk)
EP1057801A2 (en) Process for benzylic bromination
WO2004018401A1 (en) Preparation of biphenols by oxidative coupling of alkylphenols using a recyclable copper catalyst
WO1987001700A1 (en) Process for oxidizing 2,6-diisopropylnaphthalene
JPH0334947A (ja) 二価フェノール類の製造法
JPS60255746A (ja) 2,3,5−トリメチルベンゾキノンの製造法