SK283549B6 - Spôsob úpravy splaškových alebo podobných organických kalov - Google Patents

Spôsob úpravy splaškových alebo podobných organických kalov Download PDF

Info

Publication number
SK283549B6
SK283549B6 SK878-99A SK87899A SK283549B6 SK 283549 B6 SK283549 B6 SK 283549B6 SK 87899 A SK87899 A SK 87899A SK 283549 B6 SK283549 B6 SK 283549B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
drying
sludge
sludge cake
hours
product
Prior art date
Application number
SK878-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK87899A3 (en
Inventor
Robin Millard
Original Assignee
R3 Management Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by R3 Management Limited filed Critical R3 Management Limited
Publication of SK87899A3 publication Critical patent/SK87899A3/sk
Publication of SK283549B6 publication Critical patent/SK283549B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F11/00Treatment of sludge; Devices therefor
    • C02F11/18Treatment of sludge; Devices therefor by thermal conditioning
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F11/00Treatment of sludge; Devices therefor
    • C02F11/12Treatment of sludge; Devices therefor by de-watering, drying or thickening
    • C02F11/13Treatment of sludge; Devices therefor by de-watering, drying or thickening by heating
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F11/00Treatment of sludge; Devices therefor
    • C02F11/12Treatment of sludge; Devices therefor by de-watering, drying or thickening
    • C02F11/14Treatment of sludge; Devices therefor by de-watering, drying or thickening with addition of chemical agents
    • C02F11/147Treatment of sludge; Devices therefor by de-watering, drying or thickening with addition of chemical agents using organic substances

Abstract

Spôsob, pri ktorom sa vody zbavovaný kalový koláč mieša so zásaditou prímesou, a potom sa suší za pasterizačných podmienok s využitím tepla z exotermickej reakcie s alkáliou, keď sa sušenie uskutočňuje extrakciou teploty, vyparenej zo zmesi exotermickým teplom.ŕ

Description

Vynález sa týka úpravy splaškových kalov či podobných organických kalov, získavaných z priemyselných zariadení, ako sú čistiarne odpadových vôd.
Doterajší stav techniky
EP 0 283 153 BI uvádza spôsob úpravy kalu z odpadových vôd na hnojivo na poľnohospodárske pôdy s možnosťou priameho použitia do zeme. Tento postup zahŕňa zmiešanie kalu s alkalickým materiálom špecifickej zrnitosti na zvýšenie pH zmesi na hodnotu najmenej 12 počas najmenej jedného dňa a na uskutočnenie pasterizácie, a nasledujúce sušenie zmesi. Sušenie sa uskutočňuje buď a) aeráciou a udržovaním hodnoty pH nad 12 počas najmenej siedmich dní až do času, keď úrovne pevných látok dosiahnu a udržia sa na minime 65 % objemu pevných látok, alebo b) aeráciou a zahrievaním na teplotu aspoň 50 °C tak, aby úroveň pevných látok dosiahla a udržala sa na minime 50 hmotn. % pevných látok. V prípade b) by nemala teplota byť taká vysoká, aby umŕtvila všetky nechoroboplodné organizmy. Nárast pH a sušenie sú uskutočňované tak, aby znižovali zápach a nežiaducu príťažlivosť kalu pre vírusy, baktérie, parazity a lietajúci hmyz (napríklad muchy) a zabraňovali znateľnému opätovnému nárastu patogénnu a pritom nelikvidovali užitočné nechoroboplodné mikroorganizmy. Prinajmenšom niečo z nárastu teploty je dôsledkom exotermickej reakcie s alkáliou. Po dosiahnutí požadovaného obsahu pevných látok je produkt vystavený pôsobeniu vzduchu počas asi 10 dní. Sušenie a ošetrovanie môže byť ovplyvnené riadkovaním, obracaním a ďalšími spôsobmi núteného obehu vzduchu a čas ošetrovania alebo aerácie závisí od postupu aerácie a ďalších faktorov a musí byť jasne stanovená pokusne, pre akékoľvek špeciálne okolnosti, aby bolo zrejmé, že bol dosiahnutý požadovaný koncový bod. To zahŕňa odber vzoriek na zmeranie obsahu pevných látok a testovanie na:
- zvieracie vírusy - menej než jedna jasne napadnutá oblasť na 100 ml,
- baktérie salmonely - menej než tri kolóniu vytvárajúce jednotky na 100 ml,
- parazity - menej než jedno životaschopné vajíčko na 100 ml
- zreteľný opätovný nárast patogénnych organizmov - nemal by byť žiaden a stanovenie redukcie zápachu na úroveň znesiteľnú v uzatvorenej miestnosti a že toto zníženie je udržované na ľubovoľne dlhý čas za akýchkoľvek klimatických podmienok a či sú muchy na produkt priťahované menej. Súčasne musí byť zaručená prítomnosť aspoň niekoľkých užitočných nechoroboplodných mikroorganizmov.
Ak sa použije spôsob b), minimálny čas odporučený na udržiavanie teploty na aspoň 50 °C (ale nie zase tak vysoká, aby zničila všetky nechoroboplodné mikroorganizmy), je aspoň 12 hodín a tepelne ošetrovaný alkalický, stabilizovaný, vody zbavený kalový koláč je potom vysušený vzduchom (pričom pH zostáva nad hodnotou 12 najmenej počas troch dní) pomocou nepretržitého obracania riadkov až do dosiahnutia minimálne 50 % obsahu pevných látok.
GB 2 276 876 A, ktorý sa vzťahuje k EP 0 283 153, opisuje úpravu splaškového kalu s obsahom pevných látok váhovo aspoň 15 % s alkalickým materiálom obsahujúcim voľné vápno, a ukladanie a/alebo sušenie, a/alebo kompostovanie vzniknutej zmesi s pridaním dostatočného množstva vápna do zmesi, aby bola dosiahnutá hodnota pH aspoň 10. Vyššie hodnoty pH, dokonca vyššie než 12, nie sú vylúčené, ale odporúča sa, že výbornú redukciu pri patogénoch možno dosiahnuť pri úrovniach pH pod hodnotou 12 so zníženým vyvíjaním čpavku, čo predstavuje upravovaný kal a jeho okolie menej nepríjemné a znamená to, že upravovaný materiál zadržiava viac dusíka a tým sa zvyšuje jeho hodnota ako hnojiva.
Postup podľa GB 2 276 876 zahŕňa odvodnenie kalu, napríklad v lise, a jeho meranie pomocou výsypného zariadenia s váhou do mixéra, do ktorého je dodávaný v primeranom množstve zásaditý materiál a premiešaný materiál prichádza na skip, odkiaľ je dodávaný na riadkovaciu plochu, kde je periodicky obracaný, normálne počas siedmich dní. Tiež sa však odporúča, že za predpokladu, že množstvo dodávaného oxidu vápenatého je postačujúce na zvýšenie pH na hodnotu vyššiu než 12 a je postačujúce na udržanie nad hodnotou 12 počas najmenej 2 hodín, tak potom je možné skladovať zmes najmenej dve hodiny, ale potom ju aplikovať priamo do pôdy.
Je zrejmé, že spôsoby opísané v týchto dvoch patentových spisoch sú pracovne náročné a závisia do značnej miery od subjektívneho hodnotenia (napríklad vyhodnotenie zápachu v uzavretej miestnosti) alebo od výsledkov biologických testov, ktoré by samotné mohli trvať dni alebo týždne, než sa získa výsledok.
Je potrebné, na účinné upravovanie, miesiť zásadu s kalom zbaveným vody, ale kal musí obsahovať dostatočné množstvo vody, pretože požadovaná exotermická reakcia sa uskutoční výlučne za prítomnosti vody. Pri konečnom produkte - ako vyplýva z uvedeného spisu - je požadovaný menší obsah vody, ako je primeraný v štádiu vyvíjania tepla. Zásadnou časťou postupuje teda to, aby bol produkt na konci vysušený, a to je dôvod na jeho úpravu riadkovaním. Riadkovanie, špeciálne prevzdušňovanie obracaním riadkov, je nielen náročné na prácu a dlážkovú plochu, ale je tiež pomalým spôsobom sušenia.
Vynález poskytuje spôsoby a zariadenie na úpravu splaškového kalu alebo podobného organického kalu, ktoré sú účinnejšie, menej náročné na prácu a plochu a lepšie kontrolovateľné (nie sú závislé od výsledkov biotechnologických testov a meracích postupov) než doteraz používané spôsoby.
Podstata vynálezu
Vynález zahŕňa spôsob úpravy odpadového kalu alebo podobného organického kalu, v ktorom vody zbavený kalový koláč a zásaditá prímes sú navzájom zmiešané a potom vysušené v pasterizačných podmienkach za využitia tepla z exotermickej reakcie s alkáliou, v ktorom sušenie je uskutočňované odvádzaním vlhkosti odparím zo zmesi exotermickým teplom, charakterizovaný tým, že sa vo vode zbavenom koláči meria obsah voda a výsledok merania sa využíva na reguláciu množstva zásaditej prímesi.
Vysúšanie môže byť uskutočnené vo výsypnom zariadení pracujúcom v režime prvýkrát dovnútra - prvýkrát von.
Sušenie môže byť uskutočnené v cyklickej operácii, kým sa nedosiahne vopred stanovený obsah vlhkosti a potom sa vysušený materiál vyloží.
Sušenie môže byť uskutočnené tak, aby produkt mal obsah suchých pevných látok medzi 50 a 65 hmôt %, najlepšie medzi 55 a 60 hmotn. % obsahu suchých pevných látok. Vysúšaný produkt môže prejsť sušiacim výsypným zariadením dvakrát alebo viackrát. Sušeniu môže pomáhať prívod vzduchu, ktorý môže byť zabezpečovaný ventilátorom. Plyny vytvárajúce sa v priebehu sušenia prechádzajú cez práčku čpavku.
Sušený materiál môže byť testovaný na vlhkosť (alebo obsah pevných látok) snímačom, ktorého výstup určuje, či bude produkt recyklovaný alebo dodaný na iné miesto, napríklad na depóniu. Vysušená zmes môže byť testovaná infračerveným snímačom merania vlhkosti.
Vody zbavený kalový koláč môže byť uložený do skladovacej nádoby, odkiaľ je dodávaný do miešacieho zariadenia obsahujúceho zásaditú prímes. Skladovacia nádoba môže mať snímač hladiny na kontrolu dodávky kalového koláča do skladovacej nádoby a/alebo na dodávku kalového koláča do miešacieho zariadenia. Dodávka kalového koláča do miešacieho zariadenia môže byť meraná a toto meranie môže byť použité na ovládanie dodávky zásaditej prímesi do miešacieho zariadenia. Dodávka kalového koláča do miešacieho zariadenia sa môže diať vážiacim pásom.
Obsah vlhkosti zmiešaného, vody zbaveného kalového koláča a zásaditej prímesi možno merať a namerané hodnoty môžu byť použité na riadenie pridávania zmienenej prímesi do zmieneného kalového koláča.
Obsah vlhkosti zmiešaného, vody zbaveného kalového koláča a zásaditej prímesi možno merať pred vysúšaním a namerané hodnoty môžu byť použité na riadenie spôsobu vysúšania.
Odvodnený kalový koláč môže byť dodávaný priamo z odvodňovacej sústavy, ktorá zahŕňa napríklad zariadenie pásového lisu.
Zariadenie pásového listu môže zahŕňať zostavy primárneho a sekundárneho vysokotlakého pásového lisu.
Výstup z infračerveného snímača merania vlhkosti môže byť použitý na riadenie množstva prechádzajúceho kalového koláča cez nastavovaciu jednotku chodu pásového lisovacieho zariadenia.
Postup môže byť riadený mikroprocesorom.
Prevádzkové parametre (ako sú rýchlosti posunu, miešacie pomery, zásadité prímesi a dávkovanie polyelektrolytu) sú riadené pomocou proporcionálnych integrálnych diferenciálnych slučiek.
Kroky miešania, plnenia, sušenia a vykladania produktu je možné uskutočňovať do 24 hodín. Krok plnenia zahŕňa pasterizačné jednotky, ako je FIFO výsypné zariadenie (prvýkrát dovnútra - prvýkrát von). Miešanie a plnenie je možné uskutočniť za menej než 8 hodín, sušenie za menej než 5 hodín a vyloženie za menej než 3 hodiny.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Spôsob podľa vynálezu bude opísaný s odkazom na sprievodné vyobrazenia, kde:
Obr. 1 je pôdorys zariadenia, ktoré mieša kalový koláč s alkáliou; obr. 2 je schéma zariadenia na plnenie kalového koláča do miešacieho zariadenia; obr. 3 ukazuje pracovný postup nepretržitej úpravy za využitia systému dvoch výsypných zariadení.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález zahŕňa spôsob úpravy odpadového kalu a podobného organického kalu, v ktorom odvodnený kalový koláč a zásaditá prímes sú zmiešané a potom vysušené za pasterizačných podmienok za využitia tepla z exotermickej reakcie so zásadou, v ktorom je sušenie uskutočňované extrakciou vlhkosti, odparenej zo zmesi exotermickým tep lom. Zariadenie na uskutočňovanie spôsobu je znázornené na obr. 1 a 2.
Pasterizácia a vysúšanie prevzdušňovaním sa uskutočňuje vo výsypnom zariadení 10 prvýkrát dovnútra - prvýkrát von (FIFO), ako je Samson výsypka so 100 % kapacitou, vybavená výsypkou 10a na plnú šírku zariadenia.
Vysúšanie sa uskutočňuje v cyklickom postupe až do dosiahnutia vopred stanoveného obsahu vlhkosti; na to je vysušený materiál vyložený vykladacím pásovým dopravníkom 12 a odberným pásovým dopravníkom 26.
Vysúšanie sa uskutočňuje vysušením produktu na hodnotu medzi 50 a 65 %, najlepšie medzi 55 a 60 % obsahu suchých pevných látok. Vysúšaný produkt prechádza dvaalcbo viackrát cez sušiace výsypné zariadenie 10, je vedený po naklonenom pásovom dopravníku 14, pásovom dopravníku 16 spätného chodu, výsypkou 18 so slimákovým podávačom a pásovým dopravníkom 20 recyklácie. Vysúšaniu napomáha prúd vzduchu, ktorý môže byť generovaný extrakčným ventilátorom (nezobrazený). Prúdenie vzduchu je rozdeľované po celom profile a dĺžke výsypného zariadenia 10.
Plyny vylučované v priebehu sušenia prechádzajú cez práčku 24 čpavku. Tým sú ošetrované úniky do ovzdušia a nepredstavujú zdravotné riziko ani pre obsluhu, ani pre bežnú verejnosť. Zvyškový materiál z práčky 24 čpavku je možné zmiešať s koncovým vysušeným produktom, a tak eliminovať tok odpadu a zvýšiť živnú hodnotu konečného produktu.
Produkt je udržovaný na pasterizačnej teplote počas minimálne 12 hodín, čo je monitorované teplotnými sondami (neznázomené).
Vysušený materiál je testovaný na vlhkosť (alebo na obsah suchých pevných látok) pomocou snímača (nezobrazený), ktorého výstup určuje, či bude produkt recyklovaný alebo dodaný inde, napríklad na depóniu cez pásový dopravník 16 spätného chodu a odberný pásový dopravník 26. Vysušený materiál môže byť testovaný infračerveným snímačom merania vlhkosti. Týmto spôsobom sa dosiahne úplné odstránenie voľného oxidu vápenatého s vodou v sušenom produkte. Okrem toho sa dosiahne zníženie teploty na asi 25 °C, akonáhle je produkt pripravený na vyloženie.
Obr. 2 znázorňuje zariadenie používané v ranom štádiu spôsobu. Na začiatku spôsobu je odvodňovaný kal meraný na obsah vody a meranie je použité na regulovanie zásaditej prímesi. To je dosiahnuté prechodom odvodňovaného kalu pod infračerveným snímačom 30 merania vlhkosti a následnými istými regulačnými operáciami spôsobom, opísaným podrobnejšie ďalej.
Odvodnený kalový koláč je dopravovaný cez pásový dopravník 32 do skladovacej nádoby 34, odkiaľ je dodaný do miešacieho zariadenia 36 so zásaditou prímesou. Skladovacia nádoba 34 má ultrazvukový snímač 38 hladiny, ovládajúci prívod kalového koláča do skladovacej nádoby 34 kalu a/alebo dodávku kalového koláča do miešacieho zariadenia 36. Dodávka kalového koláča (opúšťajúceho skladovaciu nádobu 34 cez posuvnú rámovú výsypku 34a a slimákový podávač 34b) do miešacieho zariadenia je uskutočňovaná vážiacim pásovým podávačom 40, ktorý umožňuje merať dodávanie kalového koláča pomocou monitorovania hmotnosti prechádzajúceho kalového koláča.
Miešacie zariadenie 36 poskytuje úplný a priamy kontakt medzi kalovým koláčom a zásaditými prímesami bez toho, aby došlo k narušeniu štruktúry kalového koláča (čo by malo za následok „plastifikáciu” a spastovatenie materiálu). Zásaditá prímes je dodávaná z dvoch zásobníkov 42 a 44 pomocou slimákových dopravníkov 46, 48. Je možné vložiť ďalšie zásobníky. Navyše je pridávaný zásobník 52
SK 283549 Β6 vápna. Účelom zásobníka 52 s vápnom je zabezpečiť malé, regulované prídavky CaO (oxidu vápenatého) alebo materiálu s vysokým obsahom voľného CaO (napríklad prachu z pece na vápno) pre prípad, keď ostatné zásadité prímesy nedosiahnu požadovaný nárast teploty a nesplnia kritériá. Zmiešaný odvodnený kalový koláč a zásaditá prímes sú dodávané cez výkyvný pásový dopravník 49 na naklonený pásový dopravník 14, ktorý zásobuje výsypné zariadenie
10. Obsah vlhkosti miešaného kalového koláča a zásaditej prímesy je pred vysúšaním zmeraný a meranie je použité na reguláciu vysúšacieho spôsobu. Meranie sa uskutočňuje infračerveným snímačom 50 obsahu vlhkosti, ktorého výstup možno použiť tiež na nastavenie plniacich dávok zásaditej prímesi. To je využité na dosiahnutie požadovaného nastavenia vlhkosti miešaného produktu na typických 50 %.
Odvodnený kalový koláč môže byť dodávaný priamo z odvodňovacieho zariadenia, ktoré zahŕňa usporiadanie pásového lisu (nezobrazené). Usporiadanie pásového lisu zahŕňa lisovacie operácie tak primárneho, ako aj sekundárneho pásu. Výsledkom takéhoto usporiadania je rad výhod, ako nárast obsahu pevných suchých látok z normy asi 25 % na normu asi 33 až 38 %. Navyše je zistené, že dochádza k podstatnému zníženiu tonáže kalového koláča, zásaditej prímery, zmiešaného produktu a celkovej veľkosti závodu.
Spôsob je regulovaný priemyselným ovládačom procesu (PLC) so získavaním údajov z PC (osobný počítač). PLC zabezpečuje automatickú reguláciu manipulácie s materiálom, miešania a procesu pasterizácie/aerácie. Regulačný a automatizačný systém zahŕňa ovládanie proporčnej integrálnej diferenciálnej (PIT) spätnoväzbovej slučky na optimalizáciu ekonomiky procesu (napríklad spotreba prímesi a využitie polyelektrolytu v priebehu odvodňovania) v rámci vymedzení, vyžadovaných prevádzkovými parametrami. Použitie iných regulačných systémov je v rámci rozsahu vynálezu. Vstupy od snímačov vlhkosti a tachometrov na podávacích slimákoch (ktoré zabezpečujú indikáciu rýchlostí a teda rýchlosť posuvu) sú použité v regulačných slučkách, i keď hlavná regulácia procesu je zabezpečovaná indikovaním hmotnosti, čo zabezpečuje váhový pásový podávač 40. Premenné prvky, ako je dávkovanie polyelektrolytu a postupová rýchlosť pásu a množstvo prejdeného kalového koláča sú tiež regulované mikroprocesorom. Výstup od infračerveného snímača 30 merania vlhkosti môže byť použitý na reguláciu prejdeného množstva kalového koláča prostredníctvom nastavenia činnosti zariadenia lisovacieho pásu, špeciálne na optimalizáciu výstupu suchých pevných látok v nadväznosti na pridávanie polyelektrolytu.
Softvér systému zabezpečuje tak vizuálne, ako aj tlačené kontrolné údaje, udávajúce všetky kroky spôsobu opísané skôr. Na dosiahnutie sú záznamy o dennej produkcii, teplotné grafy impulzov tepla a záznamy o kale, zmesi a konečnom produkte suchých pevných látok. Navyše je možné poskytnúť službu „pomocná linka” z miesta výroby do regulačnej kancelárie cez modemové spojenie so zariadením hlásenia diaľkovej regulácie.
V zásade je možné zabezpečiť nepretržitú úpravu pomocou starostlivého nastavenia doby úpravy a prevádzkových podmienok. S jednou pasterizačnou jednotkou (ako je výsypné zariadenie 10 FIFO) sa vyžaduje ukončiť celý proces miešania a plnenia, zvýšenia teploty a jej udržiavania, recyklizácie (zahŕňajúcej aeráciu a sušenie) a vyloženia v cykle do 24 hodín. Hlavnou ťažkosťou je, že pasterizačná teplota (typicky 52 do 60 °C) by mala byť udržiavaná aspoň počas 12 hodín s ďalšími asi dvoma dodatočnými hodinami, potrebnými na dosiahnutie tejto teploty.
Kľúčové požiadavky procesu na dosiahnutie 24 hodinového cyklu sú:
(a) Činnosti miešania a plnenia musia byť rýchle. To zahŕňa také požiadavky, ako sú zvýšené kapacity odvodňovacieho stroja a prevádzkových režimov, zvýšenie útlmovej kapacity kalu a z toho plynúce požiadavky na kapacitu miešacieho stroja.
(b) Recyklizačná, aeračná a sušiaca fáza musí byť tiež rýchla a účinná, keďže možno dosiahnuť asi len jednu kompletnú recyklizáciu. Špeciálne požiadavky v priebehu tejto fázy sú vyloženie produktu a recyklizačné rýchlosti a požiadavky na odvetrávanie.
(c) Vo veľkej rýchlosti musí byť tiež uskutočnené uloženie konečného produktu na depóniu.
Aby sa dosiahli uvedené body (a), (b) a (c), požaduje sa plná regulácia variabilnej rýchlosti odvodňovacích strojov, pohonov mixéra a vykladača hmoty. Toto poskytuje použitie systému PLC, opísaného skôr.
Ak sa použije jediná pasterizačná jednotka, možno dosiahnuť 24 hodinový cyklus podľa nasledujúceho časového meradla, počínajúc od t = 0 hodín
Odvodňovanie (pri 3,75 suchých ton/hodinu): 0 hodín do 12 hodín
Miešanie a plnenie pasterizéra (pri 27,5 m3/hodinu): 6 hodín do 13 hodín
Teplotný impulz: 13 hodín do 28 hodín
Recyklovanie (pri 50 m3/hodinu): 24 hodín do 28 hod. Vyloženie (pri 100 m3/hodinu): 24 hodín do 30 hodín
Od miešania a plnenia k vyloženiu potom proces vyžaduje 24 hodín. Týmto spôsobom je možné spracovať 45 suchých ton kalových pevných látok (129 ton náplne odvodňovaného kalového koláča pri 35 % suchých pevných látok) denne, pri použití zariadení tu opísaných.
Ak sa použije usporiadanie s dvojitým pasterizérom, je možné použiť opísaný operačný cyklus výhodne 100 % záložnej kapacity. V tomto usporiadaní je možné pridať k zostave ukázanej na obr. 1 jedno výsypné zariadenie navyše s otočným pásom 49 alternujúcim medzi dvoma výsypnými zariadeniami. Alternatívne jc možné obidva pasterizéry použiť v tandeme. Obr. 3 ukazuje operačný cyklus pre dva pasterizéry (č. 1 a č. 2). Pri použití dvojitého pasterizéra týmto spôsobom je možné získať 90 suchých ton kalových pevných látok.
Výhody neprerušovanej úpravy zahŕňajú znížené požiadavky na závod, na veľkosť závodu, zvýšenú spracovateľskú kapacitu a znížený počet pracovníkov, znížené energetické náklady na tonu spracovaného kalu, keďže väčšina činnosti závodu prebieha, keď v závode nie je personál.
Úpravy opísaného spôsobu budú ľuďom so skúsenosťami v odbore zrejmé. Napríklad je možné použiť viac zásobníkov s prímesou alebo na pasterizáciu/sušenie výsypné zariadenie navyše.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (29)

1. Spôsob úpravy splaškových alebo podobných organických kalov pri ktorom sa vody zbavovaný kalový koláč zmieša so zásaditou prímesou a následne sa suší za pasterizačných podmienok využitím tepla z exotermickej reakcie s alkáliou, pri ktorom sa sušenie uskutočňuje odvádzaním vlhkosti, odparením zo zmesi exotermickým teplom, vyznačujúci sa tým, že vo vode zbavenom koláči meria sa obsah vody a výsledok merania sa využíva na reguláciu množstva zásaditej prímesi.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sušenie sa uskutočňuje vo výsypnom zariadení prvýkrát dovnútra - prvýkrát von.
SK 283549 Β6
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že sušenie sa uskutočňuje v cyklickej operácii, kým sa nedosiahne vopred stanovený obsah vlhkosti a potom sa vysušený materiál vyloží.
4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sušenie sa uskutočňuje tak, aby produkt mal obsah suchých pevných látok medzi 50 a 65 hmotn. %.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že sušenie sa uskutočňuje tak, aby produkt mal obsah suchých pevných látok medzi 55 a 60 hmotn. %.
6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že vody zbavovaný produkt prechádza dvakrát či viackrát sušiacim výsypným zariadením.
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že sušenie sa podporuje prúdom vzduchu.
8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m , že prívod vzduchu sa zabezpečuje ventilátorom.
9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že plyny vytvárajúce sa v priebehu sušenia prechádzajú práčkou plynného čpavku.
10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že sušený materiál sa testuje snímačom na vlhkosť (alebo obsah suchých pevných látok), ktorého výstup určuje, či bude produkt recyklovaný alebo odvezený na iné miesto.
11. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa t ý m , že sušená zmes sa testuje infračerveným snímačom merania vlhkosti.
12. Spôsob podľa ktoréhokoľvek predchádzajúceho nároku, vyznačujúci sa tým, že vody zbavený kal prechádza pod infračerveným snímačom merania vlhkosti.
13. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že vody zbavený kalový koláč sa plní do skladovacej nádoby, odkiaľ sa vedie do miešacieho zariadenia so zásaditou prímesou.
14. Spôsob podľa nároku 13, pri ktorom sa sníma hladina vody zbaveného koláča a tým sa ovláda prívod kalového koláča do skladovacej nádrže a/alebo prívod kalového koláča do miešacieho zariadenia.
15. Spôsob podľa nároku 13 alebo 14, vyznačujúci sa tým,že prívod kalového koláča do miešacieho zariadenia sa meria a toto meranie sa použije na ovládanie dodávky zásaditej prímesi do miešacieho zariadenia.
16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že prívod kalového koláča do miešacieho zariadenia sa uskutočňuje pomocou vážiaceho pásu.
17. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16, vyznačujúci sa tým, že sa meria obsah vlhkosti miešaného, vody zbavovaného kalového koláča a zásaditej prímesi a toto meranie sa využíva na reguláciu pridávania zmienenej prímesi do zmieneného kalového koláča.
18. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 17, vyznačujúci sa tým, že obsah vlhkosti miešaného, vody zbavovaného kalového koláča a zásaditej prímesi sa meria pred sušením a meranie sa použije na reguláciu sušiaceho procesu.
19. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 18, vyznačujúci sa tým, že vody zbavený kalový koláč sa vedie priamo z odvodňovacieho zariadenia.
20. Spôsob podľa nároku 19, vyznačujúci sa t ý m , že odvodňovacie zariadenie zahŕňa zariadenie lisovacieho pásu.
21. Spôsob podľa nároku 20, vyznačujúci sa t ý m , že zariadenie lisovacieho pásu zahŕňa zariadenie primárneho a sekundárneho vysokotlakového lisovacieho pásu.
22. Spôsob podľa nároku 12 a buď nároku 20 alebo 21, vyznačujúci sa tým, že výstup z infračerveného snímača merania vlhkosti sa použije na regulovanie množstva prejdeného kalového koláča, cez nastavovaciu jednotku chodu pásového lisovacieho zariadenia.
23. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že je riadený mikroprocesorom.
24. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že na regulovanie prevádzkových parametrov sa používajú spätnoväzbové slučky.
25. Spôsob podľa nároku 24, vyznačujúci sa t ý m , že prevádzkové parametre sú riadené pomocou proporcionálnych integrálnych diferenciálnych slučiek.
26. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že kroky miešania, plnenia, sušenia a vykladania produktu sú uskutočňované v priebehu 24 hodín.
27. Spôsob podľa nároku 26, vyznačujúci sa t ý m , že miešanie a plnenie sa uskutočňuje za menej než 8 hodín.
28. Spôsob podľa nároku 26 alebo nároku 27, vyznačujúci sa tým,že sušenie sa uskutoční za menej než 5 hodín.
29. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 26 až 28, vyznačujúci sa tým, že vyloženie sa uskutoční za menej než 3 hodiny.
SK878-99A 1997-01-02 1997-12-24 Spôsob úpravy splaškových alebo podobných organických kalov SK283549B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9700015.2A GB9700015D0 (en) 1997-01-02 1997-01-02 Treating sewage or like sludge
PCT/GB1997/003540 WO1998029348A1 (en) 1997-01-02 1997-12-24 Treating sewage or like sludge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK87899A3 SK87899A3 (en) 2000-05-16
SK283549B6 true SK283549B6 (sk) 2003-09-11

Family

ID=10805485

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK878-99A SK283549B6 (sk) 1997-01-02 1997-12-24 Spôsob úpravy splaškových alebo podobných organických kalov

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6237246B1 (sk)
EP (1) EP0950030B1 (sk)
AT (1) ATE207454T1 (sk)
AU (1) AU738177B2 (sk)
CA (1) CA2275269A1 (sk)
DE (1) DE69707706T2 (sk)
DK (1) DK0950030T3 (sk)
EG (1) EG21913A (sk)
ES (1) ES2166565T3 (sk)
GB (1) GB9700015D0 (sk)
HU (1) HUP0003163A3 (sk)
IL (1) IL130633A (sk)
NZ (1) NZ336491A (sk)
PL (1) PL334382A1 (sk)
PT (1) PT950030E (sk)
SK (1) SK283549B6 (sk)
WO (1) WO1998029348A1 (sk)
ZA (1) ZA9711698B (sk)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IES990902A2 (en) * 1998-10-30 2000-11-15 Lawrence Thomas Doyle A process and apparatus for treating waste material
AU2001239409A1 (en) * 2000-03-25 2001-10-08 R3 Management Limited Process and apparatus for treating sewage or like sludge
GB2363116A (en) * 2000-03-25 2001-12-12 R3 Man Ltd Treating sewage or like sludge
US6387281B2 (en) 2000-03-25 2002-05-14 R3 Management Limited Processes and apparatus for treating sewage or like sludge
US20010023850A1 (en) * 2000-03-25 2001-09-27 Robin Millard Treating sewage or like sludge
US6623650B2 (en) 2000-10-18 2003-09-23 R3 Management Limited Processes and apparatus for treating sewage or like sludge
US6585900B2 (en) * 2001-01-31 2003-07-01 Cabello-Fuentes Jose Process for the treatment of sludge
US6883444B2 (en) * 2001-04-23 2005-04-26 N-Viro International Corporation Processes and systems for using biomineral by-products as a fuel and for NOx removal at coal burning power plants
US6405664B1 (en) 2001-04-23 2002-06-18 N-Viro International Corporation Processes and systems for using biomineral by-products as a fuel and for NOx removal at coal burning power plants
US6752849B2 (en) 2001-08-08 2004-06-22 N-Viro International Corporation Method for disinfecting and stabilizing organic wastes with mineral by-products
US6752848B2 (en) 2001-08-08 2004-06-22 N-Viro International Corporation Method for disinfecting and stabilizing organic wastes with mineral by-products
ITVI20010184A1 (it) * 2001-09-03 2003-03-03 Ecodeco Spa Metodo ed impianto per il trattamento di fanghi biologici
WO2006091645A2 (en) 2005-02-23 2006-08-31 Blue Water Investments Manufacturing of bioorganic-augmented high nitrogen-containing inorganic fertilizer
US8192519B2 (en) * 2005-03-09 2012-06-05 Vitag Corporation Beneficiated, heat-dried biosolid pellets
US7662206B2 (en) 2005-09-15 2010-02-16 Vitag Corporation Organic containing sludge to fertilizer alkaline conversion process
US9695092B2 (en) 2006-02-23 2017-07-04 Anuvia Plant Nutrients Corporation Process for treating sludge and manufacturing bioorganically-augmented high nitrogen-containing inorganic fertilizer
FR2904825B1 (fr) * 2006-08-08 2008-10-10 Degremont Sa Procede et installation de conditionnement de boues avant sechage
BRPI0807734B1 (pt) * 2007-02-16 2021-07-06 Anuvia Plant Nutrients Holdings Llc Processo para tratar lama e fabricar fertilizante inorgânico contendo nitrogênio altamente enriquecido bioorganicamente
EP2107108A1 (en) * 2008-03-31 2009-10-07 KRÜGER Off-Shore A/S An apparatus and a method for continuous thermal hydrolysis of biological material
DE102009001024A1 (de) * 2009-02-19 2010-08-26 Huber Se Verfahren und Anlage zum Trocknen von Feuchtgut
CA2656390A1 (en) * 2009-02-27 2010-08-27 Rae E. Wallin Method for treating bio-organic and wastewater sludges
CN102781880B (zh) 2009-12-30 2015-10-14 艾纽维亚植物营养物有限公司 生物有机增强的高价值肥料
RU2013145625A (ru) 2011-03-28 2015-05-10 Витаг Холдингз Ллс Высококачественные неорганические удобрения, обогащенные органическими веществами
WO2013094859A1 (ko) * 2011-12-21 2013-06-27 Kang Seok-Woong 유기물 열가수분해 시스템의 운전로직
EP3302782A4 (en) 2015-06-05 2019-01-09 Anuvia Plant Nutrients Holdings, LLC FERTILIZERS WITH HIGH-QUALITY CARBON CONTAINING SUBSTANCE AND METHOD OF MANUFACTURE
WO2020037242A1 (en) 2018-08-16 2020-02-20 Anuvia Plant Nutrients Holdings, Llc Reactive inorganic coatings for agricultural fertilizers

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4028240A (en) * 1973-10-15 1977-06-07 Manchak Frank Method and apparatus for treating sumps
US4306978A (en) * 1980-07-14 1981-12-22 Willow Technology, Inc. Method for lime stabilization of wastewater treatment plant sludges
US4872998A (en) * 1988-06-10 1989-10-10 Bio Gro Systems, Inc. Apparatus and process for forming uniform, pelletizable sludge product
US5557873A (en) * 1990-10-23 1996-09-24 Pcl/Smi, A Joint Venture Method of treating sludge containing fibrous material
US5279637A (en) * 1990-10-23 1994-01-18 Pcl Environmental Inc. Sludge treatment system
US5435923A (en) * 1992-03-20 1995-07-25 Bio Gro Systems, Inc. Method for the treatment of sewage sludge and the like
US5385673A (en) * 1992-09-08 1995-01-31 Hazen And Sawyer, P.C. Method of treating wastewater biosolids
US5374292A (en) * 1993-02-08 1994-12-20 Pursell Industries Machine system and process for producing attrition resistant slow release fertilizers
US5679262A (en) * 1995-02-13 1997-10-21 Bio Gro Systems, Inc. Method for alkaline treatment of sewage sludge for beneficial use
SG73986A1 (en) * 1995-08-30 2000-07-18 Ohio Med College Method for treating bioorganic and wastewater sludges
US6079122A (en) * 1998-08-28 2000-06-27 Rajkovich; Thomas Russell Weighing dryer

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998029348A1 (en) 1998-07-09
ES2166565T3 (es) 2002-04-16
DK0950030T3 (da) 2002-02-11
AU738177B2 (en) 2001-09-13
EP0950030A1 (en) 1999-10-20
AU5332698A (en) 1998-07-31
EP0950030B1 (en) 2001-10-24
DE69707706T2 (de) 2002-07-18
NZ336491A (en) 2001-06-29
SK87899A3 (en) 2000-05-16
IL130633A0 (en) 2000-06-01
ZA9711698B (en) 1998-06-25
PT950030E (pt) 2002-04-29
GB9700015D0 (en) 1997-02-19
HUP0003163A2 (hu) 2001-02-28
US6237246B1 (en) 2001-05-29
PL334382A1 (en) 2000-02-28
ATE207454T1 (de) 2001-11-15
EG21913A (en) 2002-04-30
HUP0003163A3 (en) 2003-10-28
IL130633A (en) 2003-03-12
CA2275269A1 (en) 1998-07-09
DE69707706D1 (de) 2001-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK283549B6 (sk) Spôsob úpravy splaškových alebo podobných organických kalov
KR100407188B1 (ko) 하수오물슬러지의처리방법및장치
US6623650B2 (en) Processes and apparatus for treating sewage or like sludge
DE69434054D1 (de) Kompostierungsanlage für organische abfälle und verfahren zur kompostierung dieser abfälle
US6387281B2 (en) Processes and apparatus for treating sewage or like sludge
KR20000024581A (ko) 유기성 폐기물의 호기성 발효장치
CZ9902288A3 (cs) Úprava splaškového nebo podobného kalu
KR20010009772A (ko) 지렁이를 이용한 유기성폐기물의 처리시스템
US20010023850A1 (en) Treating sewage or like sludge
JPH0826866A (ja) 特殊肥料製造方法及びその装置
GB2363116A (en) Treating sewage or like sludge
EP1278704A1 (en) Process and apparatus for treating sewage or like sludge
JP3549001B2 (ja) 有機質廃棄物処理システム
JPH107481A (ja) 土壌改良剤の製造方法及びその保管方法
GB2370269A (en) Improved processes and apparatus for treating sewage or like sludge
WO2019132793A1 (en) Organic fertilizer production method with automation controlled machine
RU2116714C1 (ru) Линия для получения гранулированного удобрения из птичьего помета
JPH11116369A (ja) 堆肥化装置
ZA200303034B (en) Improved processes and apparatus for treating sewage or like sludge.
ZA200207566B (en) Process and apparatus for treating sewage or like sludge.