CZ9902288A3 - Úprava splaškového nebo podobného kalu - Google Patents

Úprava splaškového nebo podobného kalu Download PDF

Info

Publication number
CZ9902288A3
CZ9902288A3 CZ19992288A CZ228899A CZ9902288A3 CZ 9902288 A3 CZ9902288 A3 CZ 9902288A3 CZ 19992288 A CZ19992288 A CZ 19992288A CZ 228899 A CZ228899 A CZ 228899A CZ 9902288 A3 CZ9902288 A3 CZ 9902288A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drying
sludge
sludge cake
hours
water
Prior art date
Application number
CZ19992288A
Other languages
English (en)
Inventor
Robin Millard
Original Assignee
R3 Management Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by R3 Management Limited filed Critical R3 Management Limited
Priority to CZ19992288A priority Critical patent/CZ9902288A3/cs
Publication of CZ9902288A3 publication Critical patent/CZ9902288A3/cs

Links

Abstract

Způsob úpravy splaškového kalu nebo podobného organického kalu, při němž se vody zbavovaný kalový koláč mísí se zásaditou příměsí a potom se suší za pasterizačních podmínek s využitím tepla z exotermické reakce s alkálií, kdy se sušení uskutečňuje extrakcí vlhkosti odpařené ze směsi exotermickým teplem.

Description

Úprava splaškového nebo podobného kalu
Oblast techniky
Vynález se týká úpravy splaškového kalu či podobných organických kalů, získávaných z průmyslových zařízení, jako jsou čistírny odpadních vod.
Dosavadní stav techniky
EP 0 283 153 Bl uvádí způsob úpravy kalu z odpadních vod na hnojivo pro zemědělské půdy s možností přímého použití do země. Tento postup zahrnuje smísení kalu s alkalickým materiálem specifické zrnitosti pro zvýšení pH směsi na hodnotu nejméně 12 po dobu nejméně jednoho dne a k uskutečnění pasterace, a následující sušení směsi. Sušení se děje buď a) aerací a udržováním hodnoty pH nad 12 po dobu nejméně sedmi dní až do doby, kdy úrovně pevných látek dosáhnou a udrží se na minimu 65 % objemu pevných látek, nebo b) aerací a zahříváním na teplotu alespoň 50 °C tak, aby úroveň pevných látek dosáhla a udržela se na minimu 50 % pevných látek. V případě b) by neměla teplota být tak vysoká, aby umrtvila všechny nechoroboplodné organismy. Nárůst pH a sušení jsou uskutečňovány tak, aby snižovaly zápach a nežádoucí přitažlivost kalu pro viry, bakterie, parazity a létající hmyz (například mouchy) a zabraňovaly znatelnému opětovnému nárůstu patogenu a přitom nelikvidovaly užitečné nechoroboplodné mikroorganismy. Přinejmenším něco z nárůstu teploty je důsledkem exotermické reakce s alkálií. Po dosažení požadovaného obsahu pevných látek je produkt vystaven působení vzduchu na dobu asi 10 dní. Sušení a ošetřování může být ovlivněno řádkováním, obracením a dalšími způsoby nuceného oběhu vzduchu a doba ošetřování nebo aerace závisí na postupu aerace a dalších faktorech a musí být jasně stanovena pokusně, pro jakékoliv specielní okolnosti, aby bylo zřejmé, že bylo dosaženo požadovaného
koncového bodu. To zahrnuje odběr vzorků pro změření obsahu pevných látek a testování na;
•zvířecí viry - méně než jedna jasně napadená oblast na 100 ml •bakterie salmonely - méně než tři kolonii vytvářející jednotky na
100 ml •paraziti - méně než jedno života schopné vajíčko na 100 ml •zřetelný opětovný nárůst patogenních organismů - neměl by být žádný a stanovení redukce zápachu na úroveň snesitelnou v uzavřené místnosti a že toto snížení je udržováno po libovolně dlouhou dobu za jakýchkoliv klimatických podmínek a zda jsou mouchy k produktu přitahovány méně. Současně musí být zaručena přítomnost alespoň několika užitečných nechoroboplodných mikroorganismů.
Použij e-li se způsobu b), minimální doba, doporučená pro udržování teploty na alespoň 50 °C, (ale ne zase tak vysoká, aby zničila všechny nechoroboplodné mikroorganismy) je alespoň 12 hodin a tepelně ošetřovaný alkalický stabilizovaný vody zbavený kalový koláč je pak vysušen vzduchem (přičemž pH zůstává nad hodnotou 12 nejméně po dobu tří dní) pomocí nepřetržitého obracení řádků až do dosažení minimálně 50 % obsahu pevných látek.
GB 2 276 876 A, který se vztahuje kEP 0 283 153, popisuje úpravu splaškového kalu s obsahem pevných látek váhově alespoň 15 % s alkalickým materiálem obsahujícím volné vápno, a ukládání a/nebo sušení a/nebo kompostování vzniklé směsi s přidáním dostatečného množství vápna do směsi, aby bylo dosaženo hodnoty pH alespoň 10. Vyšší hodnoty pH, dokonce vyšší než 12, nejsou vyloučeny, ale doporučuje se, že výborné redukce u patogenů lze dosáhnout při úrovních pH pod hodnotu 12 se sníženým vyvíjením čpavku, což • ·· • · · • · ··· · činí upravovaný kal a jeho okolí méně nepříjemné a znamená to, že upravovaný materiál zadržuje více dusíku a tím se zvyšuje jeho hodnota jako hnojivá.
Postup podle GB 2 276 876 zahrnuje odvodnění kalu, například v lisu, a jeho měření pomocí výsypného zařízení s váhou do mixeru, do kterého je dodáván v přiměřeném množství zásaditý materiál a promísený materiál přichází na skip odkud je dodáván na řádkovací plochu, kde je periodicky obracen; normálně po dobu sedmi dní. Také se však doporučuje, že za předpokladu, že množství dodávaného oxidu vápenatého je postačující ke zvýšení pH na hodnotu vyšší než 12 a je postačující k udržení nad hodnotou 12 po dobu nejméně 2 hodin, tak potom je možné skladovat směs po neméně než dvě hodiny, ale potom ji aplikovat přímo do půdy.
Je zřejmé, že způsoby popsané v těchto dvou patentových spisech jsou pracovně náročné a závisejí do značné míry na subjektivním hodnocení (například vyhodnocení zápachu v uzavřené místnosti) nebo na výsledcích biologických testů, které samy o sobě mohou trvat dny nebo týdny, než se získá výsledek.
Je třeba, kvůli účinnému upravování, mísit zásadu s kalem zbaveným vody, ale nicméně s kalem, který obsahuje dostatečné množství vody, jelikož požadovaná exotermická reakce se uskuteční pouze za přítomnosti vody. U konečného produktu - jak je zřejmé z uvedeného spisu - je požadován menší obsah vody než je přiměřené ve stadiu vyvíjení tepla. Zásadní částí postupu je tedy to, aby byl produkt na konci vysušen a to je důvod pro jeho úpravu řádkováním. Řádkování, specielně provzdušňování obracením řádků, je nejen náročné na práci a podlahovou plochu, aleje také pomalým způsobem sušení.
Vynález poskytuje způsoby a zařízení pro úpravu splaškového kalu nebo podobného organického kalu, které jsou účinnější, méně náročné na práci a ·· 9«
9 • · • 9 9
999 999 • 99
9*9 • 9 9 · 9 9
9 9 9
9 9 9 9 • 9 · 9
9 9 9 plochu a lépe kontrolovatelné (nejsou závislé na výsledcích biotechnologických testů a měřících postupů) než doposud používané způsoby.
Podstata vynálezu
Vynález zahrnuje způsob úpravy odpadního kalu nebo podobného organického kalu, ve kterém vody zbavený kalový koláč a zásaditá příměs jsou navzájem smíseny a poté vysušeny v pasteračních podmínkách za využití tepla z exotermické reakce s alkálií, ve kterém sušení je uskutečňováno odváděním vlhkosti odpařené ze směsi pomocí exotermického tepla.
Vysoušení může být uskutečněno ve výsypném zařízení FIFO (prvně dovnitř - prvně ven).
Sušení může být uskutečněno v cyklické operaci až do okamžiku, kdy je dosaženo předem stanoveného obsahu vlhkosti a potom je materiál vyložen.
Sušení může být uskutečněno tak, aby byl produkt vysušen na úroveň mezi 50 a 65 %, nejlépe mezi 55 a 60 % obsahu suchých pevných látek. Vysoušený produkt může projít sušicím výsypným zařízením dvakrát nebo vícekrát. Sušení může dopomáhat přívod vzduchu, který může být zajišťován ventilátorem. Plyny vylučované v průběhu sušení mohou být odváděny přes pračku čpavku.
Sušený materiál může být testován na vlhkost (nebo obsah pevných látek) čidlem, jehož výstup určuje, bude-li produkt recyklován nebo dodán na jiné místo, například na deponii. Vysušená směs může být testována infračerveným snímačem měření vlhkosti.
Na začátku způsobu může být vody zbavovaný kal měřen na obsah vody a může být použito měření dávkování zásadité příměsi - vody zbavený kal může procházet pod infračerveným snímačem měření vlhkosti.
Vody zbavený kalový koláč může být uložen do skladovací nádoby, odkud je dodáván do mísícího zařízení obsahujícího zásaditou příměs. Skladovací
9·A 99 9
9
99 »« ··· · • · ·· nádoba může mít snímač hladiny pro kontrolu dodávky kalového koláče do skladovací nádoby a/nebo pro dodávku kalového koláče do mísícího zařízení. Dodávka kalového koláče do mísícího zařízení může být měřena a toto měření může být použito k ovládání dodávky zásadité příměsi do mísícího zařízení. Dodávka kalového koláče do mísícího zařízení se může dít vážícím pásem.
Obsah vlhkosti smíšeného, vody zbaveného kalového koláče a zásadité příměsi lze měřit a naměřené hodnoty mohou být použity křížení přidávání zmíněné příměsi do zmíněného kalového koláče.
Obsah vlhkosti smíšeného, vody zbaveného kalového koláče a zásadité příměsi lze měřit před vysoušením a naměřené hodnoty mohou být použity k řízení způsobu vysoušení.
Odvodněný kalový koláč může být dodáván přímo z odvodňovací sestavy, která zahrnuje například zařízení pásového lisu.
Zařízení pásového lisu může zahrnovat sestavy primárního a sekundárního vysokotlakého pásového lisu.
Výstupu z infračerveného snímače měření vlhkosti může být použito k řízení množství procházejícího kalového koláče tím, že je seřízena činnost uspořádání postupu pásu.
Postup může být ovládán mikroprocesorem.
K řízení provozních parametrů (jako jsou rychlosti posunu, mísící poměry, zásadité příměsi a dávkování polyelektrolytu) může být použito zpětnovazebních smyček. Zpětnovazební smyčky mohou zahrnovat proporcionální integrální diferenciální smyčky.
Kroky míšení, plnění, sušení a vykládání produktu je možné provádět do 24 hodin. Krok plnění zahrnuje plnění pasterační jednotky, jako je FIFO výsypné zařízení (prvně dovnitř - prvně ven). Míšení a plnění je možno provést za méně než 8 hodin, sušení za méně než 5 hodin a vyložení za méně než 3 hodiny.
φ * φ » » · φ φ φφφφ ·· ♦ φ φ φφ · · φ · φ φ « φ φ φ φ «φ φφ φ φφφ « φ φ φφφφ φ φ φ< φφφφ φφφφ φφ φφ
Přehled obrázků na výkresech
Způsob podle vynálezu bude popsán z odkazem na doprovodná vyobrazení, kde :
obr. 1 je půdorys zařízení, které mísí kalový koláč s alkálií; obr. 2 je schéma zařízení pro plnění kalového koláče do mísícího zařízení; obr. 3 ukazuje pracovní postup nepřetržité úpravy za využití systému dvou výsypných zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Vynález zahrnuje způsob úpravy odpadního kalu a podobného organického kalu, ve kterém odvodněný kalový koláč a zásaditá příměs jsou smíseny a poté vysušeny za pasteračních podmínek za využití tepla z exotermické reakce se zásadou, ve kterém je sušení uskutečňováno extrakcí vlhkosti, odpařené ze směsi exotermickým teplem. Zařízení k uskutečňování způsobu je znázorněno na obr. 1 a 2.
Pasterace a vysoušení provzdušňováním se uskutečňuje ve výsypném zařízení 10 FIFO (prvně dovnitř - prvně ven), jako je Samson výsypka se 100% kapacitou, vybavená výsypkou 10a na plnou šíři zařízení.
Vysoušení se uskutečňuje v cyklickém postupu až do dosažení předem stanoveného obsahu vlhkosti; nato je vysušený materiál vyložen vykládacím pásovým dopravníkem 12 a odběrným pásovým dopravníkem 26.
Vysoušení se uskutečňuje vysušením produktu na hodnotu mezi 50 a 65 %, nejlépe mezi 55 a 60 % obsahu suchých pevných látek. Vysoušený produkt prochází dva- nebo vícekrát přes sušicí výsypné zařízení 10, je veden po nakloněném pásovém dopravníku 14, pásovém dopravníku 16 zpětného chodu, výsypkou 18 se šnekovým podavačem a pásovým dopravníkem 20 recyklace. Vysoušení napomáhá proud vzduchu, který může být generován extrakčním ·· · · · · ·· · · • · · · · · · φφφφ • φ φ φφ φφ φφ φφφ φφφ ventilátorem (nezobrazen). Proudění vzduchu je rozdělováno po celém profilu a délce výsypného zařízení 10.
Plyny vylučované v průběhu sušení procházejí přes pračku 24 čpavku. Tím jsou ošetřovány úniky do ovzduší a nepředstavují zdravotní riziko ani pro obsluhu ani pro běžnou veřejnost. Zbytkový materiál z pračky 24 čpavku je možno_smísit s koncovým vysušeným produktem a tak eliminovat tok odpadu a zvýšit živnou hodnotu konečného produktu.
Produkt je udržován napasterační teplotě po dobu minimálně 12 hodin, což je monitorováno teplotními sondami (neznázorněný).
Vysušený materiál je testován na vlhkost (nebo na obsah suchých pevných látek) pomocí snímače (nezobrazen), jehož výstup určuje, zdali bude produkt recyklován nebo dodán jinam, například na deponii přes pásový dopravník 16 zpětného chodu a odběrný pásový dopravník 26. Vysušený materiál může být testován infračerveným snímačem měření vlhkosti. Tímto způsobem se dosáhne úplného odstranění volného oxidu vápenatého s vodou v sušeném produktu. Nadto se dosáhne snížení teploty na asi 25 °C, jakmile je produkt připraven k vyložení.
Obr. 2 znázorňuje zařízení používané v ranném stadiu způsobu. Na začátku způsobu je odvodňovaný kal měřen na obsah vody a měření je použito k řízení zásadité příměsi. Toho je dosaženo průchodem odvodňovaného kalu pod infračerveným snímačem 30 měření vlhkosti a následnými jistými řídicími operacemi způsobem, popsaným podrobněji dále.
Odvodněný kalový koláč je dopravován přes pásový dopravník 32 do skladovací nádoby 34, odkud je dodán do mí šicího zařízení 36 se zásaditou příměsí. Skladovací nádoba 34 má ultrazvukový snímač 38 hladiny, ovládající přívod kalového koláče do skladovací nádoby 34 kalu a/nebo dodávku kalového koláče do mísícího zařízení 36. Dodávka kalového koláče do mísícího zařízení je měřena a toto měření je použito k řízení dodávky zásadité příměsi do mísícího zařízení 36. Dodávka kalového koláče (opouštějícího skladovací nádobu 34 přes posuvnou rámovou výsypku 34a a šnekový podavač 34b) do mísícího zařízení je uskutečňována vážícím pásovým podavačem 40, který umožňuje měřit dodávání kalového koláče pomocí monitorování hmotnosti procházejícího kalového koláče.
Mísící zařízení 36 poskytuje úplný a přímý kontakt mezi kalovým koláčem a zásaditými příměsemi aniž by došlo k narušení struktury kalového koláče (což by mělo za následek „plastifikaci“ a zpastovatění materiálu). Zásaditá příměs je dodávána ze dvou zásobníků 42 a 44 pomocí šnekových dopravníků 46, 48. Je možné vložit další zásobníky. Navíc je přidáván zásobník 52 vápna. Účelem zásobníku 52 s vápnem je zabezpečit malé, řízené přídavky CaO (oxidu vápenatého) nebo materiálu s vysokým obsahem volného CaO (například prachu z pece na vápno) pro případ, kdy ostatní zásadité příměsi nedosáhnou požadovaného nárůstu teploty a nesplní kriteria. Smíšený odvodněný kalový koláč a zásaditá příměs jsou dodávány přes výkyvný pásový dopravník 49 na nakloněný pásový dopravník 14, který zásobuje výsypné zařízení 10. Obsah vlhkosti míšeného kalového koláče a zásadité příměsi je před vysoušením změřen a měření je použito k řízení vysoušecího způsobu. Měření se provádí infračerveným snímačem 50 obsahu vlhkosti, jehož výstupu lze použít také k seřízení plnicích dávek zásadité příměsi. Toho je využito k dosažení požadovaného nastavení vlhkosti míšeného produktu na typických 50 %.
Odvodněný kalový koláč může být dodáván přímo z odvodňovacího zařízení, které zahrnuje uspořádání pásového lisu (nezobrazeno). Uspořádání pásového lisu zahrnuje lisovací operace jak primárního tak sekundárního pásu. Výsledkem takovéhoto uspořádání je řada výhod, jako nárůst obsahu pevných suchých látek z normy asi 25 % na normu asi 33 až 38 %. Navíc je zjištěno, že
• · • · · · · · · • · · · · · · • · · · · · · · · · • · · · · dochází k podstatnému snížení tonáže kalového koláče, zásadité příměsi, smíšeného produktu a celkové velikosti závodu.
Způsob je řízen průmyslovým ovladačem procesu (PLC) se získáváním údajů z PC (osobní počítač). PLC zajišťuje automatické řízení manipulace s materiálem, míšení a procesu pasterace/aerace. Řídicí a automatizační systém zahrnuje ovládání proporční integrální diferenciální (PIT) zpětnovazební smyčky pro optimalizaci ekonomiky procesu (například spotřeba příměsi a využití polyelektrolytu během odvodňování) v rámci vymezení, vyžadovaných provozními parametry. Použití jiných regulačních systémů je v rámci rozsahu vynálezu. Vstupy od snímačů vlhkosti a tachometrů na podávačích šnecích (které zajišťují indikaci rychlostí a tudíž rychlost posuvu) jsou použity v řídicích smyčkách, i když hlavní řízení procesuje zajišťováno indikováním hmotnosti, což zajišťuje váhový pásový podavač 40. Proměnné prvky, jako je dávkování polyelektrolytu a postupová rychlost pásu a množství prošlého kalového koláče jsou rovněž řízeny mikroprocesorem. Výstup od infračerveného snímače 30 měření vlhkosti může být použit k řízení prošlého množství kalového koláče prostřednictvím seřízení činnosti zařízení lisovacího pásu, specielně k optimalizaci výstupu suchých pevných látek v návaznosti na přidávání polyelektrolytu.
Software systému zajišťuje jak vizuální tak tištěné kontrolní údaje, udávající všechny kroky způsobu popsané výše. K dosažení jsou záznamy o denní produkci, teplotní grafy impulsů tepla a záznamy o kalu, směsi a konečném produktu suchých pevných látek. Navíc je možné poskytnout službu „pomocná linka“ z místa výroby do řídicí kanceláře přes modemové spojení se zařízením hlášení dálkového řízení.
V zásadě je možné zajistit nepřetržitou úpravu pomocí pečlivého seřízení doby úpravy a provozních podmínek. S jednou pasterační jednotkou (jako je • · ♦ · výsypné zařízení 10 FIFO) se vyžaduje ukončit celý proces míšení a plnění, zvýšení teploty a její udržování, recyklace (zahrnující aeraci a sušení) a vyložení v cyklu do 24 hodin. Hlavní potíž je, že pasterační teplota (typicky 52 do 60 °C) by měla být udržována alespoň po dobu 12 hodin s dalšími asi dvěma dodatečnými hodinami, potřebnými k dosažení této teploty.
Klíčové požadavky procesu k dosažení 24 hodinového cyklu jsou:
(a) činnosti míšení a plnění musí být rychlé. To zahrnuje takové požadavky jako jsou zvýšené kapacity odvodňovacího stroje a provozních režimů, zvýšení útlumové kapacity kalu a z toho plynoucí požadavky na kapacitu mísícího stroje.
(b) recyklační aerační a sušicí fáze musí být rovněž rychlá a účinná, jelikož lze dosáhnout asi pouze jedné kompletní recyklace. Specielní požadavky v průběhu této fáze jsou vyložení produktu a recyklační rychlosti a požadavky na odvětrávání.
(c) Ve velké rychlosti musí být rovněž provedeno uložení konečného produktu na deponii.
Aby bylo dosaženo výše uvedených bodů (a), (b) a (c), požaduje se úplné řízení variabilní rychlosti odvodňovacích strojů, pohonů mixeru a vykladače hmoty. Toto poskytuje použití systému PLC, popsaného výše.
Použije-li se jediná pasterační jednotka, lze dosáhnout 24hodinového cyklu podle následujícího časového měřítka, počínaje od t = 0 hodin
Odvodňování (při 3,75 suchých tun/hodinu): 0 hodin do 12 hodin
Míšení a plnění pasterizéru (při 27,5 m /hodinu): 6 hodin do 13 hodin
Tepelný impuls: 13 hodin do 28 hodin
Recyklování (při 50 m3/hodinu): 24 hodin do 28 hodin
Vyložení (při 100 m3/hodinu): 28 hodin do 30 hodin • · • ·
Od míšení a plnění k vyložení pak proces vyžaduje 24 hodin. Tímto způsobem je možné zpracovat 45 suchých tun kalových pevných látek (129 tun náplně odvodňovaného kalového koláče při 35 % suchých pevných látek) denně, při použití zařízení zde popsaného.
Použije-li se uspořádání s dvojitým pasterizérem, je možné použít shora popsaný operační cyklus s výhodou 100 % záložní kapacity. V tomto uspořádání je možné přidat k sestavě ukázané na obr. 1 jedno výsypné zařízení navíc s otočným pásem 49 alternujícím mezi dvěma výsypnými zařízeními. Alternativně je možno oba pasterizéry použít v tandemu. Obr. 3 ukazuje operační cyklus pro dva pasterizéry (č. 1 a č. 2). Při použití dvojitého pasterizéru tímto způsobem je možné získat 90 suchých tun kalových pevných látek.
Výhody nepřerušované úpravy zahrnují snížené požadavky na závod, na velikost závodu, zvýšenou zpracovatelskou kapacitu a snížený počet pracovníků, snížené energetické náklady na tunu zpracovaného kalu, jelikož většina činnosti závodu probíhá, když v závodě není personál.
Úpravy shora popsaného způsobu budou lidem se zkušenostmi v oboru zřejmé. Například lze použít více zásobníků s příměsí nebo pro pasteraci/sušení výsypné zařízení navíc.

Claims (30)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob úpravy splaškového kalu nebo podobného organického kalu při kterém se vody zbavovaný kalový koláč smísí se zásaditou příměsí a následně se suší za pasteračních podmínek s využitím tepla z exotermické reakce s alkálií, při němž se sušení uskutečňuje extrahováním vlhkosti, odpařené ze směsi exotermických teplem.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, ve kterém se sušení uskutečňuje ve výsypném zařízení FIFO (prvně dovnitř - prvně ven).
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, při němž se sušení uskutečňuje v cyklické operaci až do doby dosažení předem stanoveného obsahu vlhkosti a následně se vody zbavený materiál vyloží.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, při němž se uskutečňuje sušení tím, že produkt se vysuší na obsah suchých pevných látek mezi 50 a 65 %.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, při němž se uskutečňuje sušení tím, že produkt se vysušen na obsah suchých pevných látek mezi 55 a 60 %.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, při němž vody zbavovaný produkt prochází dvakrát či vícekrát sušicím výsypným zařízením.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, při němž se sušení podporuje proudem vzduchu.
    1 Φ Φ · Φ · · · · Φ Φ Φ φ · · φφφφ φφφφ • · · φ φ φ φ · · ··· φφφ • · · ···· · · ·· Φ·ΦΦ ·· ·· φφ φφ
  8. 8. Způsob podle nároku 7, při němž se přívod vzduchu zajišťuje ventilátorem.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, při němž v průběhu sušení odváděné plyny procházejí pračkou plynného čpavku.
  10. 10. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, při němž se sušený materiál testuje snímačem na vlhkost (nebo obsah suchých pevných látek), jehož výstup určuje, zdali bude produkt recyklován nebo odvezen na jiné místo.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, při němž se sušená směs testuje infračerveným snímačem měření vlhkosti.
  12. 12. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11, při němž se vody zbavovaný kalový koláč měří na obsah vody a měření se využívá křížení zásadité příměsi.
  13. 13. Způsob podle nároku 12, při němž vody zbavený kal prochází pod infračerveným snímačem měření vlhkosti.
  14. 14. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13, při němž se vody zbavený kalový koláč plní do skladovací nádoby, odkud se veden do mísicího zařízení se zásaditou příměsí.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, při němž má skladovací nádrž snímač hladiny, ovládající přívod kalového koláče do skladovací nádrže a/nebo přívod kalového koláče do mísicího zařízení.
    TV • · « »ft · · · 4
  16. 16. Způsob podle nároku 14 nebo 15, při němž se přívod kalového koláěe do mísícího zařízení měří a tohoto měření se použije k ovládání dodávky zásadité příměsi do mísícího zařízení.
  17. 17. Způsob podle nároku 16, při němž se přívod kalového koláěe do mísícího zařízení uskutečňuje pomocí vážícího pásu.
  18. 18. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 17, při němž se měří obsah vlhkosti míšeného, vody zbavovaného kalového koláěe a zásadité příměsi a toto měření se využívá křížení přidávání zmíněné příměsi do zmíněného kalového koláče.
  19. 19. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18, při němž se obsah vlhkosti míšeného, vody zbavovaného kalového koláěe a zásadité příměsi měří před sušením a měření se použije k řízení sušicího procesu.
  20. 20. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 19, při němž vody zbavený kalový koláč se vede přímo z odvodňovacího zařízení.
  21. 21. Způsob podle nároku 20, kde odvodňovací zařízení zahrnuje zařízení lisovacího pásu.
  22. 22. Způsob podle nároku 21, kde zařízení lisovacího pásu zahrnuje zařízení primárního a sekundárního lisovacího pásu.
  23. 23. Způsob podle nároku 13 a buď nároku 21 nebo 22, při němž se výstup z infračerveného snímače měření vlhkosti použije pro řízení množství ···· 9 · 9 · 9 9 9 9 • · · 9··· 9··· • · * · · · 9 ·· ··· ··· ••9 ···· · «
    99 9999 99 99 99 99 prošlého kalového koláče, což se děje seřízením chodu pásového lisovacího zařízení.
  24. 24. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků řízený mikroprocesorem.
  25. 25. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků, při němž se k řízení provozních parametrů používá zpětnovazebních smyček.
  26. 26. Způsob podle nároku 25, při němž zpětnovazební smyčky zahrnují proporcionální integrální diferenciální smyčky.
  27. 27. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků, při němž kroky míšení, plnění, sušení, a vykládání produktu jsou prováděny v průběhu 24 hodiny.
  28. 28. Způsob podle nároku 27, při němž se míšení a plnění provádí za méně než 8 hodin.
  29. 29. Způsob podle nároku 27 nebo nároku 28, při němž se sušení provede za méně než 5 hodin.
  30. 30. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 27 až 29, při němž se vyložení provede za méně než 3 hodiny.
CZ19992288A 1997-12-24 1997-12-24 Úprava splaškového nebo podobného kalu CZ9902288A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992288A CZ9902288A3 (cs) 1997-12-24 1997-12-24 Úprava splaškového nebo podobného kalu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992288A CZ9902288A3 (cs) 1997-12-24 1997-12-24 Úprava splaškového nebo podobného kalu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9902288A3 true CZ9902288A3 (cs) 2000-10-11

Family

ID=5464689

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992288A CZ9902288A3 (cs) 1997-12-24 1997-12-24 Úprava splaškového nebo podobného kalu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9902288A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK87899A3 (en) Treating sewage or like sludge
KR100407188B1 (ko) 하수오물슬러지의처리방법및장치
US6623650B2 (en) Processes and apparatus for treating sewage or like sludge
US20010023853A1 (en) Processes and apparatus for treating sewage or like sludge
US3545977A (en) Production of valuable animal feed components through processing of the rumen content of slaughtered cattle and products
CZ9902288A3 (cs) Úprava splaškového nebo podobného kalu
US20150004256A1 (en) Method and apparatus for disinfecting sewage sludge
US20010023850A1 (en) Treating sewage or like sludge
KR20010009772A (ko) 지렁이를 이용한 유기성폐기물의 처리시스템
GB2363116A (en) Treating sewage or like sludge
JPH107481A (ja) 土壌改良剤の製造方法及びその保管方法
WO2001072647A1 (en) Process and apparatus for treating sewage or like sludge
WO2019132793A1 (en) Organic fertilizer production method with automation controlled machine
GB2370269A (en) Improved processes and apparatus for treating sewage or like sludge
RU2749075C1 (ru) Способ приготовления кормовой добавки из органических отходов
CZ2016490A3 (cs) Způsob a zařízení pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů obsahujících suroviny živočišného původu na hnojivé substráty
JP3602820B2 (ja) 飼料の回分式加圧蒸気殺菌方法
CN101733270B (zh) 腐败性废弃物的处理方法及装置
RU2116714C1 (ru) Линия для получения гранулированного удобрения из птичьего помета
Ramirez-Perez et al. Inedible biomass biodegradation for advanced life support systems: I. Composting reactor and kinetics
JPH11116369A (ja) 堆肥化装置
JPH11301855A (ja) 計量排出装置を備えた粉粒体用ホッパ
ZA200303034B (en) Improved processes and apparatus for treating sewage or like sludge.
JPH04170385A (ja) 腐植前駆物質及びその製造方法
ZA200207566B (en) Process and apparatus for treating sewage or like sludge.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic