SK283481B6 - Bočná stena na uzavretie lejacieho priestoru - Google Patents

Bočná stena na uzavretie lejacieho priestoru Download PDF

Info

Publication number
SK283481B6
SK283481B6 SK907-98A SK90798A SK283481B6 SK 283481 B6 SK283481 B6 SK 283481B6 SK 90798 A SK90798 A SK 90798A SK 283481 B6 SK283481 B6 SK 283481B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
casting
refractory material
side wall
recess
contact
Prior art date
Application number
SK907-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK90798A3 (en
Inventor
Jean-Michel Damasse
Dominique Themines
Paul-Victor Riboud
Christophe Ganser
Original Assignee
Usinor
Thyssen Stahl Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Usinor, Thyssen Stahl Ag filed Critical Usinor
Publication of SK90798A3 publication Critical patent/SK90798A3/sk
Publication of SK283481B6 publication Critical patent/SK283481B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0637Accessories therefor
    • B22D11/0648Casting surfaces
    • B22D11/066Side dams
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0622Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars formed by two casting wheels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Heat Treatment Of Strip Materials And Filament Materials (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Pipe Accessories (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)

Abstract

Bočná stena (4, 4') na uzavretie lejacieho priestoru zariadenia na kontinuálne liatie kovového pásu (7) medzi dva v opačnom smere sa otáčajúce valce (1, 1'), ktoré sú v tesnej blízkosti a majú horizontálne osi, je typu zahrnujúceho spodnú časť (10), ktorá je vyrobená z vysoko tvrdého prvého žiaruvzdorného materiálu v tej oblasti, kde spodná časť (10) je v kontakte s čelami (5, 5') lejacích valcov (1, 1') alebo v kontakte s roztaveným kovom (3), v ktorom má prebehnúť tuhnutie alebo v kontakte s okrajom stuhnutého pásu (7). Podstata vynálezu spočíva v tom, že spodná časť (10) zahrnuje na svojom čele obrátenom do lejacieho priestoru vybratie (16) vyplnené žiaruvzdorným materiálom (17). Žiaruvzdorným materiálom (17), vyplňujúcim vybratie (16), je výhodne materiál majúci nižšiu tvrdosť ako prvý žiaruvzdorný materiál a majúci výborné tepelnoizolačné vlastnosti. ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka oblasti kontinuálneho liatia kovov. Predovšetkým sa však týka zariadenia na kontinuálne liatie kovových pásov, predovšetkým pásov ocele majúcich hrúbku niekoľkých milimetrov, medzi dva vnútorne chladené, v opačnom smere sa otáčajúce valce majúce horizontálne osi.
Doterajší stav techniky
Pri týchto zariadeniach, ktorých priemyselné využitie na kontinuálne liatie ocele sa v súčasnosti skúma, je lejací priestor ohraničený tak obvodovými plochami lejacích valcov, na ktorých dochádza k tuhnutiu roztaveného kovu, ako aj bočnými uzavieracími stenami vyrobenými zo žiaruvzdorného materiálu, ktoré sú dotlačované na rovinné konce (na čelá) týchto lejacích valcov. Zariadenie tohto typu je opísané napríklad v patentovej prihláške EP-A-0 698 433.
Bočné uzavieracie steny musia byť, aspoň na svojich častiach, ktoré dosadajú na čelné konce lejacích valcov, vyrobené z prvej žiaruvzdornej hmoty, ako je príkladne sialon, čo je keramika, zložená zo zmesi kremíka a alumína nitridu (SiAlON), vzorca Si6.xAlxOxN8.x, ktorá má veľkú tvrdosť a veľkú odolnosť proti korózii spôsobovanej roztaveným kovom. Tieto vlastnosti sú pokladané za nevyhnutné na dosiahnutie uspokojivého utesnenia v mieste kontaktu lejacích valcov a bočných stien a teda za nevyhnutné na zabránenie úniku roztaveného kovu z lejacieho priestoru v miestach tohto kontaktu. Stredová časť bočnej steny, ktorá je v styku iba s roztaveným kovom a nie s lejacími valcami, je vyrábaná z druhého žiaruvzdorného materiálu, napríklad z materiálu na báze hliníka a kremíka. Predovšetkým však tento druhý žiaruvzdorný materiál musí byť dobrým tepelným izolantom tak, aby sa zabránilo tuhnutiu roztaveného kovu, ktorý prichádza do styku s touto stredovou časťou bočnej steny. Najspodnejšia časť bočnej steny, ktorá v prípade použitia valcov majúcich priemer 1 500 mm, začína 50 až 100 mm nad styčnou čiarou valcov (t. j. nad bodom, v ktorom sú tieto lejacie valce k sebe najbližšie, a pod ktorou je odlievaný pás kovu úplne stuhnutý) musí byť vyrobená z uvedeného prvého žiaruvzdorného materiálu alebo z iného materiálu majúceho ekvivalentné vlastnosti. Je to tak preto, že táto oblasť bočnej steny je vystavená značnému treniu spôsobenému nielen lejacími valcami, ale tiež:
- stuhnutým kovom nachádzajúcim sa na povrchu lejacích valcov (nazývaným stuhnutou škrupinou);
- kovom v kašovitom stave (t, j. čiastočne stuhnutým kovom), ktorý sa nachádza medzi stuhnutými škrupinami v oblasti tesne nad styčnou čiarou lejacích valcov v blízkosti bočných stien, a ktorý má snahu byť, v dôsledku pohybu lejacích valcov, vťahovaný smerom k styčnej čiare lejacích valcov; a
- samotným kovovým pásom nachádzajúcim sa pod styčnou čiarou lejacích valcov.
Zaistenie kontaktu medzi bočnými stenami a lejacími valcami v tejto oblasti musí mať počas liatia prednosť pred zabránením nežiaduceho tuhnutia kovu v tejto oblasti. Navyše veľmi malá šírka priestoru oddeľujúceho lejacie valce v oblasti ich styčnej čiary (ktorá sa rovná požadovanej hrúbke pásu a má teda veľkosť niekoľkých milimetrov) by mohla sťažiť až znemožniť umiestnenie rôznych materiálov nachádzajúcich sa na ostatných častiach bočnej steny vedľa seba.
Počas liatia vyvoláva dotlačovanie bočných stien na koncové čelá lejacích valcov opotrebenie týchto bočných stien trením, ale iba v tých oblastiach, ktoré sú v kontakte s lejacími valcami. Výsledkom toho je, že tie časti bočných stien, ktoré nie sú trením opotrebovávané postupne prenikajú do lejacieho priestoru, a to do hĺbky, ktorá môže dosahovať 5 až 15 mm. Takto dochádza k javu nazvanému „pozitívne vsadenie“.
Pri skúmaní opotrebovaných bočných stien vykonávanom po skončení liatia sú v spodnej časti tohto pozitívneho vsadenia veľmi často pozorované lomy, ktoré sú znamením značného namáhania, ktorému je táto časť vystavená počas liatia. Takýto lom vyvoláva náhle zmenšenie hĺbky prieniku pozitívneho vsadenia do lejacieho priestoru v mieste ležiacom niekoľko centimetrov nad styčnou čiarou valcov alebo úplné zničenie pozitívneho vsadenia v tomto mieste. Lom má náhodnú dráhu, ktorá môže závisieť predovšetkým od vnútornej bezchybnosti žiaruvzdorného materiálu. Je tu teda veľké nebezpečenstvo, že tento lom bude postupovať v žiaruvzdornom materiáli v rôznych smeroch, čo vyvolá odlomenie časti bočnej steny, ktorá vymedzuje lejací priestor v mieste, kde je kov v úplne roztavenom stave. V takom prípade potom dôjde nevyhnutne k úniku roztaveného kovu z lejacieho priestoru, čo minimálne vyvolá prechodné zhoršenie kvality lejacieho pásu kovu. Ak dôjde k lomu v oblasti kontaktu medzi lejacími valcami a bočnou stenou, možno dosiahnuť utesnenie tohto kontaktu znovu silnejším pritlačením bočnej steny na čelá lejacích valcov. Jej opotrebovanie umožní znovu vytvoriť kontaktnú plochu, ktorá bude zodpovedať geometrii koncových čiel lejacích valcov. Ak však k lomom počas lejacieho procesu dochádza príliš často, vedie to k nadmernej spotrebe žiaruvzdorného materiálu bočnej steny, a tým k nebezpečenstvu, že hrúbka bočnej steny sa zmenší na príliš malú hodnotu a lejací proces nebude dokončený. Vytvorením bočnej steny s hrúbkou tohto tvrdého žiaruvzdorného materiálu dostatočnou na zaistenie priebehu celého procesu liatia aj pri častom výskyte opísaných udalostí, by sa také bočné steny stali príliš nákladnými. Ak dôjde k zvlášť vážnemu úniku roztaveného kovu môže táto udalosť skutočne ľahko spôsobiť núdzové zastavenie liatia a poškodenie lejacieho zariadenia.
Cieľom tohto vynálezu je teda vytvoriť také usporiadanie bočnej steny zariadenia na kontinuálne liatie tenkých kovových pásov, ktoré zabráni odbúravaniu pozitívneho vsadenia, majúceho negatívny vplyv na kvalitu pásu a priebeh lejacieho procesu.
Podstata vynálezu
Uvedený cieľ sa dosahuje bočnou stenou na uzavretie lejacieho priestoru zariadenia na kontinuálne liatie kovového pásu medzi dva v opačnom smere sa otáčajúce valce, ktoré sú v tesnej blízkosti a majú horizontálne osi, pričom bočná stena je typu zahrnujúceho spodnú časť vyrobenú z vysoko tvrdého prvého žiaruvzdorného materiálu v oblasti, kde je spodná časť v kontakte s čelami lejacích valcov alebo v kontakte s roztaveným kovom, v ktorom má prebehnúť tuhnutie, alebo v kontakte s okrajom stuhnutého pásu, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že spodná časť zahrnuje na svojom čele obrátenom do lejacieho priestoru vybratie vyplnené žiaruvzdorným materiálom.
Podľa výhodného uskutočnenia je žiaruvzdorným materiálom, vyplňujúcim vybratie, materiál, ktorý má nižšiu tvrdosť než prvý žiaruvzdorný materiál a ktorý má výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je žiaruvzdorným materiálom, vyplňujúcim vybratie, materiál s lamelárnou štruktúrou, ako je grafit alebo nitrid boru.
Podľa iného výhodného uskutočnenia má vybratie v smere svojej hĺbky pozdĺžny prierez v tvare pravouhlého lichobežníka.
Podľa ešte iného výhodného uskutočnenia môže mať vybratie v smere svojej hĺbky pozdĺžny prierez v tvare pravouhlého trojuholníka.
Z uvedeného je teda zrejmé, že časť bočnej steny je vybavená dvojvrstvovou štruktúrou navrhnutou tak, že ak presiahne namáhanie hornej vrstvy vyvolávané stuhnutým kovom dovolenú medzu, potom táto horná vrstva degraduje bez možnosti šírenia tejto degradácie do horných častí bočnej steny. Usporiadaním podľa tohto vynálezu teda vznikne možnosť ovládať postup fenoménu, ktorý by, ak by bol úplne mimo kontroly, mohol viesť k vážnemu narušeniu práce zariadenia na kontinuálne liatie kovových pásov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude podrobnejšie opísaný v nasledujúcej časti opisu s odkazmi na pripojené výkresy, kde:
obr. 1 zobrazuje schematicky, v pohľade spredu, zariadenie na dvojvalcové kontinuálne liatie tenkých pásov, kde však je zobrazená iba jedna z jeho dvoch bočných stien, vytvorených spôsobom známym zo stavu techniky;
obr. 2 zobrazuje z boku pozdĺžny rez zariadením z obr. 1 vedený pozdĺž čiary II-II, a to na začiatku liatia tenkého pásu (obr. 2a) a následne počas liatia, keď sú už bočné steny podstatne opotrebované (obr. 2b);
obr. 3a znázorňuje schematicky rez bočnou stenou podľa tohto vynálezu vedený pozdĺž čiary IlIa-IIIa z obr. 3b;
obr. 3b znázorňuje bočnú stenu podľa tohto vynálezu v čelnom pohľade; a obr. 4 predstavuje v bokoryse pozdĺžny rez zariadením na dvojvalcové kontinuálne liatie kovového pásu vybavené bočnými stenami podľa tohto vynálezu počas liatia, keď už sú bočné steny podstatne opotrebované.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Rozmery, ktoré budú v súvislosti s opisom príkladného uskutočnenia tohto vynálezu uvádzané pri rôznych súčastiach bočných stien podľa tohto vynálezu ako príkladné, platia pre ten prípad, keď sú použité lejacie valce majúce priemer asi 1 500 mm. Ak sa použijú menšie lejacie valce, budú tieto rozmery zodpovedajúcim spôsobom zmenšené.
Dvojvalcové zariadenie na kontinuálne liatie kovových pásov podľa doterajšieho stavu techniky, zobrazené na obr. 1 a obr. 2, je bežne tvorené dvoma lejacími valcami 1, ľ, ktoré sú vo vzájomnej blízkosti a majú vodorovné osi. Valcové steny 2, 2' týchto lejacích valcov 1, ľ sú z vnútornej strany silne chladené. Lejacie valce 1, ľ sa otáčajú pomocou neznázomených známych prostriedkov v opačných smeroch. Lejací priestor, do ktorého je roztavená oceľ 3 privádzaná z výlevky (nezobrazená) spojenej s kontajnerom, ktorým môže byť lejacia panva alebo medzipanva, je ohraničený jednak stenami 2, 2’ lejacích valcov 1, ľ a jednak bočnými stenami 4, 4’ vyrobenými zo žiaruvzdorného materiálu (bočná stena 4' nie je na obr. 1 zobrazená, a to z dôvodu, aby bola vidieť konštrukcia bočnej steny 4). Tieto bočné steny 4,4' sú známymi prostriedkami (nezobrazené) dotlačované na čelá 5, 5', 5 lejacích valcov 1, ľ tak, aby uzavierali lejací priestor v bočnom smere a zabraňovali tak unikaniu roztavenej ocele 3 z lejacieho priestoru. Už zmieňovaná patentová prihláška EP-A-0 698 433 podrobne opisuje príklad takých prostriedkov. Roztavená oceľ 3 tuhne na stenách 2, 2' lejacích valcov 1, ľ a vytvára na nich dve škrupiny, ktoré sa v oblasti styčnej čiary 6 (oblasti, kde steny 2, 2’ lejacích valcov 1, ľ sú vo vzájomne najbližšej polohe) lejacích valcov 1, ľ spájajú a vytvárajú oceľový pás 7, ktorý je potom kontinuálne odvádzaný z lejacieho zariadenia pomocou známych prostriedkov (na pripojených výkresoch nie sú zobrazené).
Ako je možné vidieť na obr. 1, majú bočné steny 4, 4' vyrobené zo žiaruvzdorného materiálu v zobrazenom príklade dve časti. Ich časti 8, 9, ktoré sú v kontakte s čelami 5, 5' lejacích valcov 1, ľ, alebo v blízkosti oblastí, kde k tomuto kontaktu dochádza, rovnako ako celá spodná časť 10 s výškou približne 150 mm, sú vyrobené z prvého žiaruvzdorného materiálu, majúceho vysokú tvrdosť a dobrú odolnosť proti korózii spôsobovanej roztaveným kovom. Zostávajúca stredová časť 11 bočných stien 4, 4' je vyrobená z materiálu, majúceho výhodne nižšiu tvrdosť než uvedený prvý žiaruvzdorný materiál. Obr. 2a zobrazuje lejacie zariadenie na začiatku lejacieho procesu, kde bočné steny 4, 4' sú nové a majú v miestach proti čelám 5, 5' lejacích valcov 1, ľ, roztavenej ocele 3 a pásu 7, rovnomerne rovinné čelné plochy. Obr. 2b zobrazuje to isté lejacie zariadenie v následnej fáze liatia, keď sú už bočné steny 4, 4' podstatne opotrebené. Stredová časť 11 bočnej steny bola koróziou a mechanickým opotrebovaním pri kontakte s pohybujúcou sa roztavenou oceľou 3 opotrebovaná do relatívne veľkej hĺbky e. Časti 8,9 a 10 vyrobené z tvrdého žiaruvzdorného materiálu sú trením opotrebené do hĺbky x v oblastiach, ktoré ležia proti čelám 5, 5' lejacích valcov 1, ľ, zatiaľ čo ich oblasti, ktoré nie sú opotrebované trením s čelami 5, 5' lejacích valcov 1, ľ, sú v zobrazenom ideálnom prípade úplne bez opotrebenia. Počas liatia tieto oblasti tvoria, spolu so žiaruvzdorným materiálom strednej časti 11, ktorú obklopujú, pozitívne vsadenie 12, ktoré preniká do lejacieho priestoru. Vo svojej spodnej časti je toto pozitívne vsadenie 12 na svojej čelnej časti vystavené značnému namáhaniu ocele 3, ktorá môže byť v jej blízkosti v čiastočne stuhnutom stave. Tieto bočné časti sú tiež v kontakte s kovovými škrupinami, ktoré stuhli na stenách 2, 2' lejacích valcov 1, ľ. V dôsledku týchto rôznych napätí dochádza k nekontrolovanému lomu spodnej časti pozitívneho vsadenia 12, a to pozdĺž všeobecne nepravidelnej čiary 13. V niektorých prípadoch tento lom postupuje relatívne hlboko do žiaruvzdorného materiálu a vedie až k porušeniu utesnenia lejacieho priestoru. Tým vznikne možnosť úniku roztavenej ocele 14 z lejacieho priestoru po krivolakej dráhe 15. Predovšetkým ide o prípad, keď lom postupuje smerom k hornej časti pozitívneho vsadenia 12 a smerom k oblastiam, kde je kov v blízkosti bočných stien 4, 4' v úplne roztavenom stave. Ak tento roztavený kov 14 medzi bočnou stenou 4 a čelom 5 valca okamžite tuhne, spôsobí to, že sa bočná stena 4 odtiahne, čo prispieva trocha viac k jej poškodeniu, rovnako ako k poškodeniu čela 5 lejacieho valca. Ak krivolaká dráha 15 prenikne do okolia, môže roztavená oceľ 14 vytekať z lejacieho zariadenia so všetkými nebezpečenstvami, ktoré to spôsobuje vlastnému lejaciemu zariadeniu i jeho obsluhe.
S cieľom vylúčiť problémy vyvolávané týmito nekontrolovanými lomami v spodnej časti pozitívneho vsadenia 12 bolo podľa tohto vynálezu zvolené konštrukčným usporiadaním spodnej časti bočnej steny 4, 4' zámerne vytvoriť oblasť, kde tento lom, ak k nemu dôjde, bude zadržaný. S týmto cieľom je v spodnej časti bočnej steny 4, 4' vytvorené vybratie 16, ktoré sa tiahne od spodnej hrany bočnej steny 4, 4' až do, príkladne, približne 70 mm nad úroveň styčnej čiary 6 lejacích valcov 1, ľ. Toto vybratie 16 je pritom vyplnené žiaruvzdorným materiálom 17. Týmto žiaru vzdorným materiálom 17 môže byť tvrdý a proti korózii odolný žiaruvzdorný materiál, ktorý tvorí zvyšok spodnej časti 10 bočnej steny 4,4'. Môže ním byť tiež materiál, ktorý je menej odolný proti oteru stuhnutým kovom alebo kovom v stave tuhnutia, a menej odolný proti korózii spôsobovanej roztaveným kovom, ale materiál, ktorý má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Na tento účel je možné zvoliť rovnaký materiál, ako je použitý na stredovú časť 11 bočnej steny 4,4'. Vhodný na tento účel je tiež žiaruvzdorný materiál majúci lamelámu štruktúru, ako príkladne grafit alebo nitrid boru, a to z dôvodov, ktoré budú objasnené neskôr. Uvedené dva žiaruvzdorné materiály sú vzájomne spojené známymi spôsobmi, napríklad lepením.
Vo výhodnom uskutočnení tohto vynálezu, ktoré je zobrazené na pripojených výkresoch, má pozdĺžny prierez v smere hĺbky vybratia 16 a žiaruvzdorného materiálu 17 vyplňujúceho toto vybratie 16, tvar pravouhlého liehobežníka, ktorého špička smeruje k hornej časti lejacieho priestoru a ktorého väčšia základňa leží oproti tomu istému lejaciemu priestoru. Táto väčšia základňa sa tiahne do výšky h] nad styčnú čiaru 6 lejacich valcov 1, ľ, pričom h] sa môže napríklad rovnať 70 mm (táto hodnota nezahŕňa tú časť bočnej steny, ktorá sa po namontovaní rozprestiera pod styčnou čiarou 6 lejacich valcov 1, ľ). Menšia základňa lichobežníka ležiaca pri dne vybratia 16 sa rozprestiera do výšky h2 nad úroveň styčnej čiary 6 lejacich valcov 1, ľ. Výška h2 sa napríklad rovná 55 mm. Vybratie 16 má maximálnu hĺbku p rovnajúcu sa napríklad 15 mm. Tato hĺbka p musí byť pritom väčšia, nezje maximálne možné opotrebovanie častí 8, 9 a 10) bočnej steny 4, 4' vyrobených z tvrdého žiaruvzdorného materiálu tak, aby žiaruvzdorný materiál 17, vyplňujúci toto vybratie 16, plnil svoju funkciu počas celého procesu liatia.
Obr. 4 znázorňuje dvojvalcové zariadenie na kontinuálne liatie vybavené bočnými stenami 4, 4' podľa tohto vynálezu v prevádzke pri rovnakých podmienkach ako pri lejacom zariadení zobrazenom na obr. 2b. V oboch prípadoch je možné vidieť, že pozitívne vsadenie 12 s maximálnou hrúbkou x vzniklo v miestach, kde sú bočné steny 4, 4' vyrobené z tvrdého žiaruvzdorného materiálu. Tieto časti pri bočných stenách 4, 4' vyrobených podľa tohto vynálezu, nachádzajúce sa oproti pásu 7 alebo oproti oblastiam, kde je kov 3 v čiastočne stuhnutom stave, podliehajú opotrebovaniu, ktorého kvantitatívna veľkosť závisí od napätia, ktorému sú vystavené. Toto napätie má snahu zväčšovať sa s rastúcim podielom tuhej frakcie v kove 3. Hĺbka prieniku pozitívneho vsadenia 12 do lejacieho priestoru sa následne s približovaním sa ku styčnej čiare 6 lejacich valcov 1, ľ znižuje. Pod styčnou čiarou 6 lejacich valcov 1, ľ alebo už mierne nad ňou môže byť pozitívne vsadenie 12, ako je to zobrazené na obr. 4, úplne opotrebované. Pretože žiaruvzdorný materiál 17, ktorým je vyplnené vybratie 16 každej z bočných stien 4, 4' podľa tohto vynálezu, nemá veľmi vysokú tvrdosť, je jeho opotrebovanie rovnomerné a prítomnosť lomových čiar, majúcich kľukatý a náhodný tvar, ako je lomová čiara 13 na obr. 2b, nie je bežne pozorovaná. Navyše, ak by napriek tomu okamžité nadmerné napätie vyvolalo lom žiaruvzdorného materiálu 17, ktorým je vyplnené vybratie 16, bol by tento lom nevyhnutne zastavený na hranici vybratia 16. Lom by sa teda nešíril do vyšších častí bočnej steny 4,4', t. j. do tých časti bočnej steny 4, 4', ktoré sú v kontakte s úplne roztaveným kovom, a ktorý by tak mohol unikať z lejacieho priestoru cez kľukaté dráhy 15, ktoré by tieto lomy vytvárali. Podľa toho musí byť stanovená výška ht, o ktorú vybratie 16 a žiaruvzdorný materiál 17, ktorý toto vybratie 16 vyplňuje, vystupujú nad styčnou čiarou 6 lejacich valcov 1, ľ.
Ako už bolo uvedené, sú materiály majúce lamelámu štruktúru, ako napríklad grafit alebo nitrid bóru, zvlášť vhodné na použitie ako žiaruvzdorný materiál 17 vyplňujúci vybratie 16. Je to tak preto, že lameläma štruktúra uľahčuje ich rovnomerné a postupné opotrebovávanie, a zmena tvaru pozitívneho vsadenia 12 teda môže byť lepšie ovládaná. Prijateľné môže byť tiež použitie materiálu toho typu, ktorý je bežne používaný na vytvorenie stredovej časti 11 bočných stien 4, 4’ a ktorý má relatívne nízku tvrdosť a vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Použitie týchto materiálov umožňuje tiež zabrániť nadmernému predčasnému tuhnutiu roztaveného kovu 3 nad styčnou čiarou 6 lejacich valcov 1, ľ. Použitie tvrdého žiaruvzdorného materiálu toho typu, ktorý tvorí spodná časť 10 a okraje 8, 9 bočných stien 4, 4' na vytvorenie žiaruvzdorného materiálu 17 vyplňujúceho vybratie 16' patrí rovnako do základnej myšlienky tohto vynálezu. Určite by potom bolo možné, že by v takomto žiaruvzdornom materiáli 17 dochádzalo k lomom, ktoré by sa šírili tak ďaleko, až by spôsobili jeho úplné zničenie. Ale, bolo by zaistené, že sa tieto lomy zastavia na hraniciach vybratia 16 a nedosiahnu oblasti bočných stien 4, 4', kde by mohli spôsobiť nebezpečenstvo úniku roztaveného kovu 3 z lejacieho priestoru.
V príklade, ktorý bol práve opísaný a je zobrazený na výkresoch má vybratie 16 pozdĺžny prierez lichobežníkového tvaru. Zámerom tohto usporiadania je zaistiť, aby po začatí spotrebovávania žiaruvzdorného materiálu 17 predstavoval tvrdý žiaruvzdorný materiál spodnej časti 10 proti roztavenému alebo čiastočne stuhnutému kovu 3 šikmú plochu s relatívne obmedzenou možnosťou mechanického opotrebenia Pravouhlý prierez tohto vybratia 16 by ponechal, po úplnom opotrebení žiaruvzdorného materiálu 17, tvrdý žiaruvzdorný materiál spodnej časti 10 pod ostrým uhlom, ktorý by ho robil citlivejším na opotrebenie a mohol by byť subjektom neočakávaných nepravidelných lomov. S ohľadom na uvedené by takýto pravouhlý prierez vybratia 16 v podstate zostal v duchu tohto vynálezu.
Ako variant môže byť vybratie 16 vybavené pozdĺžnym prierezom v tvare pravouhlého trojuholníka.
Vynález je možné ľahko upraviť pre bočné steny majúce všeobecné tvary, ktoré sa líšia od tvaru zobrazeného v opisovanom príkladnom uskutočnení vynálezu.
Uvedený opis príkladného uskutočnenia vynálezu sa týkal kontinuálneho liatia (uhlíkových alebo nehrdzavejúcich) oceľových pásov. Vynález je však možné samozrejme použiť aj pri dvojvalcovom liatí iných typov železných alebo neželezných zliatin, pri ktorých by zmienené problémy mohli nastať.

Claims (5)

1. Bočná stena (4, 4') na uzavretie lejacieho priestoru zariadenia na kontinuálne liatie kovového pásu (7) medzi dva v opačnom smere sa otáčajúce valce (1, ľ), ktoré sú v tesnej blízkosti a majú horizontálne osi, typu zahrnujúceho spodnú časť (10) vyrobenú z vysoko tvrdého prvého žiaruvzdorného materiálu v oblasti, kde spodná časť (10) je v kontakte s čelami (5, 5') valcov (1, ľ) alebo s roztaveným kovom (3), v ktorom má prebehnúť tuhnutie, alebo s okrajom stuhnutého pásu (7), vyznačujúca sa tým, že spodná časť (10) zahrnuje na svojom čele obrátenom do lejacieho priestoru vybratie (16) vyplnené žiaruvzdorným materiálom (17).
2. Bočná stena (4, 4') podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že žiaruvzdorným materiálom (17) vyplňujúcim vybratie (16) je materiál majúci nižšiu tvrdosť než prvý žiaruvzdorný materiál a výborné tepelno-izolačné vlastnosti.
3. Bočná stena (4, 4') podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým, že žiaruvzdorným materiálom (17) vyplňujúcim vybratie (16) je materiál majúci lamelámu štruktúru, ako je grafit alebo nitrid bóru.
4. Bočná stena (4, 4') podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že vybratie (16) má v smere svojej hĺbky pozdĺžny prierez v tvare pravouhlého lichobežnika.
5. Bočná stena (4, 4') podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že vybratie (16) má v smere svojej hĺbky pozdĺžny prierez v tvare pravouhlého trojuholníka.
SK907-98A 1997-07-04 1998-07-01 Bočná stena na uzavretie lejacieho priestoru SK283481B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9708447A FR2765504B1 (fr) 1997-07-04 1997-07-04 Face laterale d'obturation de l'espace de coulee d'une installation de coulee continue entre cylindres de bandes minces metalliques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK90798A3 SK90798A3 (en) 1999-01-11
SK283481B6 true SK283481B6 (sk) 2003-08-05

Family

ID=9508828

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK907-98A SK283481B6 (sk) 1997-07-04 1998-07-01 Bočná stena na uzavretie lejacieho priestoru

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6082437A (sk)
EP (1) EP0894556B1 (sk)
JP (1) JPH1177253A (sk)
KR (1) KR100537323B1 (sk)
CN (1) CN1074694C (sk)
AT (1) ATE220584T1 (sk)
AU (1) AU740876B2 (sk)
BR (1) BR9802349A (sk)
CA (1) CA2242684A1 (sk)
CZ (1) CZ289390B6 (sk)
DE (1) DE69806549T2 (sk)
DK (1) DK0894556T3 (sk)
ES (1) ES2178126T3 (sk)
FR (1) FR2765504B1 (sk)
PL (1) PL186206B1 (sk)
PT (1) PT894556E (sk)
RO (1) RO118854B1 (sk)
RU (1) RU2201839C2 (sk)
SK (1) SK283481B6 (sk)
TR (1) TR199801294A3 (sk)
TW (1) TW415858B (sk)
UA (1) UA54407C2 (sk)
ZA (1) ZA985801B (sk)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1284201B1 (it) * 1996-07-31 1998-05-08 Sviluppo Materiali Spa Piastre con riporti ceramici antiusura per macchine per colata conntinua di corpi piani sottili e procedimento per la loro
AT412195B (de) * 2002-06-25 2004-11-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur erzeugung eines metallbandes mit einer zweiwalzengiesseinrichtung
FR2842130B1 (fr) * 2002-07-12 2004-10-15 Usinor Face laterale pour installation de coulee continue de bandes metalliques entre deux cylindres
CH697156A5 (de) * 2004-09-17 2008-05-30 Main Man Inspiration Ag Seitenabdichtung eines zwischen zwei Giessrollen einer Bandgiessmaschine gebildeten Giessspaltes.
CN100368120C (zh) * 2005-12-02 2008-02-13 重庆大学 双辊连铸镁合金薄带浇铸装置
US8042601B2 (en) * 2006-03-24 2011-10-25 Nucor Corporation Side dam with insert
US7556084B2 (en) * 2006-03-24 2009-07-07 Nucor Corporation Long wear side dams
JP5012353B2 (ja) * 2007-09-19 2012-08-29 株式会社Ihi 双ロール鋳造機の操業方法及びサイド堰支持装置
US8191610B2 (en) * 2008-11-24 2012-06-05 Nucor Corporation Strip casting apparatus with improved side dam
US7888158B1 (en) * 2009-07-21 2011-02-15 Sears Jr James B System and method for making a photovoltaic unit
CN102266930B (zh) * 2011-04-26 2012-06-13 江苏标新久保田工业有限公司 密封钢液的挡板装置与制作方法及应用该挡板装置的模具
JP5837758B2 (ja) 2011-04-27 2015-12-24 キャストリップ・リミテッド・ライアビリティ・カンパニー 双ロール鋳造装置及びその制御方法
KR101482350B1 (ko) * 2012-12-27 2015-01-13 주식회사 포스코 쌍롤식 박판 주조장치
US9533347B2 (en) * 2013-11-14 2017-01-03 Posco Casting roll for twin-roll strip caster
US10046384B2 (en) 2015-09-30 2018-08-14 Nucor Corporation Side dam with pocket
CN106541092B (zh) * 2016-11-25 2018-03-27 江西理工大学 一种双辊薄带连铸用侧封板及其使用方法
CN110087800B (zh) * 2016-12-26 2022-02-15 宝山钢铁股份有限公司 双辊薄带连铸侧封板的安装装置及其安装方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60148646A (ja) * 1984-01-11 1985-08-05 Mitsubishi Heavy Ind Ltd ツインドラム方式の薄板連続鋳造装置
JPS60162558A (ja) * 1984-02-03 1985-08-24 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 薄板連続鋳造装置
JPS62212041A (ja) * 1986-03-11 1987-09-18 Kawasaki Steel Corp 薄鋳片連続鋳造用短辺鋳型
JPS635855A (ja) * 1986-06-25 1988-01-11 Kawasaki Steel Corp 薄鋳片連続鋳造用短辺鋳型
JPH07102426B2 (ja) * 1988-06-20 1995-11-08 株式会社日立製作所 双ロール式連続鋳造装置
DE68906312T2 (de) * 1988-06-24 1993-08-12 Hitachi Ltd Begrenzungswand fuer bandstranggiessanlagen.
FR2652021A1 (fr) * 1989-06-15 1991-03-22 Siderurgie Fse Inst Rech Paroi d'obturation laterale pour une installation de coulee continue entre parois mobiles.
FR2655577B1 (fr) * 1989-12-07 1992-01-24 Siderurgie Fse Inst Rech Installation de coulee continue de produits metalliques minces entre deux cylindres.
FR2666256B1 (fr) * 1990-09-03 1992-10-16 Usinor Sacilor Installation de coulee continue entre cylindres.
FR2671991A1 (fr) * 1991-01-25 1992-07-31 Usinor Sacilor Materiau refractaire pour petite face d'une installation de coulee continue des metaux entre cyclindres, et petite face ainsi realisee.
FR2686278A1 (fr) * 1992-01-17 1993-07-23 Usinor Sacilor Dispositif de coulee continue entre cylindres comportant des parois laterales en materiaux refractaires.
JPH09155509A (ja) * 1995-12-01 1997-06-17 Toshiba Ceramics Co Ltd ツインロール式ストリップキャスト用サイドダム

Also Published As

Publication number Publication date
KR19990013592A (ko) 1999-02-25
DK0894556T3 (da) 2002-10-28
TR199801294A2 (xx) 1999-10-21
FR2765504B1 (fr) 1999-08-20
FR2765504A1 (fr) 1999-01-08
KR100537323B1 (ko) 2006-03-09
CZ210998A3 (cs) 1999-01-13
DE69806549D1 (de) 2002-08-22
AU740876B2 (en) 2001-11-15
EP0894556A1 (fr) 1999-02-03
TW415858B (en) 2000-12-21
US6082437A (en) 2000-07-04
CA2242684A1 (fr) 1999-01-04
AU7310598A (en) 1999-01-14
ATE220584T1 (de) 2002-08-15
EP0894556B1 (fr) 2002-07-17
TR199801294A3 (tr) 1999-10-21
PL327222A1 (en) 1999-01-18
PL186206B1 (pl) 2003-11-28
JPH1177253A (ja) 1999-03-23
ZA985801B (en) 1999-01-14
BR9802349A (pt) 1999-10-13
SK90798A3 (en) 1999-01-11
RO118854B1 (ro) 2003-12-30
RU2201839C2 (ru) 2003-04-10
UA54407C2 (uk) 2003-03-17
CN1210769A (zh) 1999-03-17
CN1074694C (zh) 2001-11-14
DE69806549T2 (de) 2003-01-16
CZ289390B6 (cs) 2002-01-16
PT894556E (pt) 2002-10-31
ES2178126T3 (es) 2002-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK283481B6 (sk) Bočná stena na uzavretie lejacieho priestoru
CA2082459C (en) Impact pad for a continuous caster tundish
EP2411171B1 (en) Adjustable side dam for continuous casting apparatus
CN114393186A (zh) 一种宽厚板坯连铸机防止开浇漏钢的方法
US7258157B2 (en) Lateral face of an installation used for the twin-roll continuous casting of metal bands
US3795270A (en) Method of and means for sealing a stopping and withdrawing head in a continuous casting mold for steel
RU2208497C2 (ru) Боковая торцевая стенка для закрывания литникового пространства установки для непрерывной разливки металлических полос между валками и установка для разливки с такой торцевой стенкой
KR101066761B1 (ko) 턴디쉬용 스토퍼
CA1141174A (en) Homogenization of metal using gas
KR100949735B1 (ko) 쌍롤식 박판주조기의 주편 복사열 차단장치
KR101186578B1 (ko) 쌍롤 박판 주조기의 에지댐 구조
MXPA98005433A (en) Side face of obturation of the colada space of a continuous bond installation between cylinders of metali delanded bands
CA1240819A (en) Apparatus for closing off the sides of a shaping cavity of substantially rectangular cross-section in a continuous casting installation
KR100584753B1 (ko) 쌍롤식 박판주조기의 니켈 편석 불균일 최소화장치
KR200296394Y1 (ko) 쌍롤식연속박판주조설비의에지댐밀봉장치
KR101360691B1 (ko) 쌍롤식 박판 주조장치
KR100701192B1 (ko) 연속주조공정에서 침지노즐 막힘 방지장치
MXPA98007320A (en) Side side for the obturation of the cold space of a continuous bond installation of metal bands between cylinders and installation of colada asi equip
KR20000012735U (ko) 쌍롤형 박판주조설비의 스컴 제거장치
KR20000013237U (ko) 연속주조기의 용강 재산화 방지장치
KR20110137863A (ko) 용강유출 방지장치
JPH06262306A (ja) 双ロール式連続鋳造装置