SK283203B6 - Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti a spôsob prípravy tejto kompozície - Google Patents

Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti a spôsob prípravy tejto kompozície Download PDF

Info

Publication number
SK283203B6
SK283203B6 SK729-97A SK72997A SK283203B6 SK 283203 B6 SK283203 B6 SK 283203B6 SK 72997 A SK72997 A SK 72997A SK 283203 B6 SK283203 B6 SK 283203B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
composition
amount
present
confectionery
weight
Prior art date
Application number
SK729-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK72997A3 (en
Inventor
Shiuh Johnson Luo
Original Assignee
Warner-Lambert Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26997761&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK283203(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from US08/438,824 external-priority patent/US5698181A/en
Application filed by Warner-Lambert Company filed Critical Warner-Lambert Company
Publication of SK72997A3 publication Critical patent/SK72997A3/sk
Publication of SK283203B6 publication Critical patent/SK283203B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23GCOCOA; COCOA PRODUCTS, e.g. CHOCOLATE; SUBSTITUTES FOR COCOA OR COCOA PRODUCTS; CONFECTIONERY; CHEWING GUM; ICE-CREAM; PREPARATION THEREOF
    • A23G4/00Chewing gum
    • A23G4/06Chewing gum characterised by the composition containing organic or inorganic compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Abstract

Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti obsahuje (a) napučiavacie činidlo, (b) chladiacu kompozíciu a (c) prípadne gumovú bázu, pričom chladiaca kompozícia zahrnuje mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec (1). Jednotlivé symboly vzorca (1) majú špecifické významy uvedené v opise. N-substituovaný-p-mentánkarboxamid je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve 0,001 % až 6 % a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve od 94 % do 99,999 % a v cukrovinkovej kompozícii v množstve 0,07 % hmotn. až 2 % hmotn. vztiahnuté na hmotnosť cukrovinkovej kompozície.ŕ

Description

Vynález sa týka poži vate ľných cukrovinkových kompozícií vyvolávajúcich pocit dlhodobého osvieženia dychu bez príchuti horkosti. Tieto požívateľné kompozície obsahujú chladiacu kompozíciu, ktorá obsahuje mentol aN-substituovaný-p-mentánkarboxamid. Tieto chladiace kompozície sa dajú použiť v celej škále požívateľných produktov, napríklad v žuvačkových kompozíciách a v tvrdých a mäkkých cukrovinkách.
Doterajší stav techniky
Požívateľné kompozície, ako sú napríklad žuvačky a kanditové cukrovinkové produkty, sa všeobecne používajú na spríjemnenie dychu konzumenta a vyvolávajú v ústach pocit čistoty, chladu a sviežosti. Väčšina žuvacích gúm a ďalších cukrovinkových produktov môže vyvolať aspoň okrajovo osvieženie dychu v prvých niekoľkých minútach, keď je príchuť najintenzívnejšia, ale ich nedostatok spočíva v tom, že je problém udržať pocit chladu a sviežosti dlhší čas, napríklad počas 30 minút.
Predovšetkým žuvacie gumy nedokážu v konzumentovi vyvolať trvalejší pocit osvieženého dychu. Do niektorých žuvacích gúm sa pridáva na dosiahnutie dych osviežujúceho účinku väčšie množstvo mätovej príchuti, ako je v prípade žuvačiek obvyklé, ale tieto žuvacie gumy majú zvyčajne ostrú a horkú prichuť. Príčinou týchto horkých tónov je prítomnosť väčšieho množstva mentolu. Ostré príchuti sú pre konzumenta samozrejme neprijateľné. Väčšie množstvá ochucujúcich činidiel sú tiež neprijateľné, pretože aromatizujúce silice majú tendenciu gumovú bázu plastifikovať a zhoršovať tým štruktúru a konzistenciu žuvacej gumy. Je teda zrejmé, že prostým zvýšením množstva mätového ochucujúceho činidla, pridaného do žuvačkovej bázy, sa nedosiahne požadovaného výsledku, t. j. produkcie žuvačky, ktorá by bola schopná osviežiť dych konzumenta.
Mnoho požívateľných kompozícií používa na zvýšenie ochucujúceho účinku a predĺženie chuti na dlhšiu časovú periódu kombináciu aromatických silíc a ochucovacích práškov. Na predĺženie chuti sa taktiež používajú techniky zapuzdrujúce ochucovacie činidlo alebo sladidlo, ktoré takto časovo regulujú postupné uvoľňovanie aktívnych zložiek a predlžujú účinok týchto zložiek.
Požívateľné kompozície vyvinuté na osvieženie dychu konzumenta majú v sebe často zabudované deodoračné aditívum. Patent US 2,525,072 napríklad opisuje žuvacie gumy obsahujúce anorganický silikón a horčíkový prášok, ktoré slúžia ako absorbenty prachu. Patent US 2,922.747 zase opisuje použitie chlorofylu, rastlinných olejov (lipidov a lecitínu), ako deodorantov v tabletkách a žuvačkových kompozíciách.
Kanadský patent č. 989, 738 opisuje vafle obsahujúce cetylidimetylbenzylamóniumchlorid a pepermintovú silicu, ktorá vyvoláva v ústach konzumenta pocit reziduálneho osladenia dychu. Patent US 4,112,066 opisuje kompozície na osvieženie dychu obsahujúce uhličitan vápenatý' a horečnatý v kombinácii s glukonátom medi v mätou ochutenej tablete. Francúzska prihláška č. 2,127,005 opisuje požívateľné kompozície obsahujúce 10 až 2000 ppm alfa-jonónu, alfa-metyljonónu, alebo geranylformiátu, ktorých úlohou je maskovanie pachov.
Patent US 4,724,151 opisuje mätou ochutenú žuvačkovú gumovú kompozíciu majúcu vylepšenú dych ochucujúcu schopnosť, ktorá zahŕňa 1) tekutú aromatickú silicu čiže olej zvolený zo skupiny zahŕňajúcej olej mäty klasnatej a pepermintovú silicu, v ktorej aromatická silica obsahuje približne 27 % až približne 36 %; 2) rozstrekovaním sušený aromatický olej zvolený zo skupiny zahŕňajúcej pepermintový olej a olej mäty klasnatej; a 3) rozstrekovaním sušený mentol prítomný približne v množstve od 0,2 % do 0,75 % hmotnosti. Tieto žuvacie gumy využívajú na dosiahnutie osviežujúceho účinku a predĺženia času trvania tohto účinku chladiace účinky mätových ochucovacích olejov v kombinácii s mentolom.
Patenty US 4,060,091, 4,136.163, 4,150,052,
4,178,459, 4,190,643, 4,193,936 a 4,226,988 opisujú N-substituované-p-mentánkarboxamody, ktoré stimulujú receptory chladu nervového systému a tak vyvolávajú pocit chladu v ústach konzumenta.
Patent US 5,009,893 (Cherukuri a kol.) opisuje cukrovinkové kompozície obsahujúce chladiace kompozície zahŕňajúce mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid. Dokument Cherukuri a kol. zdôrazňuje, že je dôležité, aby bolo množstvo N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu v chladiacej kompozícii vyššie ako 30 %, pretože nižšie množstvo karboxamidu je príčinou vzniku horkých produktov. Cherukuri a kol. hovorí iba o použití nižších koncentrácií mentolu (približne max. 0,77 % hmotn. vztiahnuté na hmotnosť celej kompozície) v požívateľnej kompozícii.
Patent US 4,244,670 opisuje farmaceutické kompozície zahŕňajúce 3,l-metoxypropán-í,2-diol a činidlo na zmiernenie (odľahčenie) ťažkostí horného gastrointestinálneho traktu.
Dokument W0 93/23005 opisuje chladiacu kompozíciu obsahujúcu prvú chladiacu zložku, ktorou je ketal R2R3C(O2)R1 a druhú chladiacu zložku, ktorou môže byť N-substituovaný-p-mentánkarboxamid. WO 93/25177 opisuje chladiacu kompozíciu obsahujúcu prvú chladiacu zložku, ktorou je acyklický karboxamid a druhú chladiacu zložku, ktorou je N-substituovaný-p-mentánkarboxamid.
Podstata vynálezu
Vynález sa týka požívateľných kompozícií, ktoré majú dlhotrvajúce dych osviežujúce účinky bez toho, aby vyvolávali pocit horkosti.
Vynález sa týka cukrovinkových kompozícií, ktoré majú dlhotrvajúce dych osviežujúce účinky bez toho, aby vyvolávali pocit horkosti, ktoré zahŕňajú:
a) cukrovinkové napučiavacie činidlo; a
b) chladiacu kompozíciu,
c) prípadne gumovú bázu, pričom chladiaca kompozícia zahŕňa mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec:
<CH.,),CH ch= \/-\z (-1) ioNRjRa v ktorom R, a R2 môžu byť nezávisle od seba zo skupiny zahŕňajúcej vodík a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka pod podmienkou, že pokiaľ R] znamená atóm vodíka, potom R2 môže byť arylovou skupinou obsahujúcou 6 až 10 atómov uhlíka a R a R môžu dokopy tváriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka;
pričom N-substituovaný-p-mentánkarboxamid je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve približne 0,001 % hmotn. až 6 % hmotn. a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve približne od 94 % hmotn. do 99,9 % hmotn. a v cukrovinkovej kompozícii v množstve 97 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť cukrovinkovej kompozície.
Vynález sa rovnako tyká spôsobu cukrovinkovej kompozície obsahujúcej gumovú bázu podľa nároku 1, ktorá má dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti, pri ktorom sa (1) pripravia nasledujúce ingrediencie:
(a) gumová báza (b) napučiavacie činidlo; a (c) chladiaca kompozícia;
pričom chladiaca kompozícia obsahuje mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec:
CH ch,
X/ \ / \ / r
CONR ή K v ktorom R, a R2 môžu byť nezávisle od seba zvolené zo skupiny zahŕňajúcej vodík a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka pod podmienkou, že pokiaľ R! znamená atóm vodíka, potom R2 môže byť arylovou skupinou obsahujúcou 6 až 10 atómov uhlíka a Ri a R2 môžu dohromady tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka; pričom N-substituovaný-p-mentankarboxamid je v chladiacej kompozícií prítomný v množstve 0,001 % hmotn. až 6 % hmotn., a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve od 94 % hmotn. do 99,999 % hmotn.;
(2) gumová báza sa roztaví; napučiavacie činidlo a chladiaca;
(3) kompozícia sa zmiešajú s roztavenou gumovou bázou; a (4) zmes z kroku (3) sa spracúva do vhodných tvarov.
Chladiace kompozície môžu byť použité v širokej škále požívateľných produktov. Vynález sa taktiež týka spôsobov prípravy a použitia chladiacich kompozícií a požívateľných produktov, v ktorých môžu byť tieto kompozície použité.
Zistilo sa, že kombinácia N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu a mentolu vedie k vyprodukovaniu chladiacej kompozície, ktorú je možné v požívateľnej kompozícii použiť tak na dosiahnutie vysokého počiatočného chladiaceho efektu, ako aj na dosiahnutie dlhotrvajúceho dych osviežujúceho účinku. Kombinácie N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu a mentolu je možné použiť na dosiahnutie zlepšených chladiacich účinkov tak v produktoch obsahujúcich cukor, ako aj v produktoch bez cukru. Aj keď nie sú presne známe presné dôvody, prečo tieto chladiace zložky poskytujú lepší dych osviežujúci účinok, vie sa, že obe zložky hrajú v tejto kompozícii dôležitú úlohu. Prítomnosť iba jednej z týchto chladiacich zložiek neposkytuje požadované výsledky. Mentol, pokiaľ sa použije sám, má spočiatku vysoký ochucujúci účinok, ale tento účinok v priebehu niekoľkých minút po použití prudko klesá, pričom mentol má navyše tendenciu skresľovať príchuti a robiť produkt horkým. N-Substituované-p-mentánkarboxamidy neposkytujú žiadny počiatočný chladiaci účinok. Kombinácie N-substituovaného-p-metánkarboxamidu a mentolu s špecifických množstvách prekonáva nedostatky jednotlivých samostatne použitých chladiacich zložiek. Okrem toho, synergia medzi mentolom a N-substituovaným-p-metánkarboxamidom je trocha odlišná, pokiaľ je koncentrácia mentolu v požívateľnej kompozícii vyššia, napríklad pokiaľ je zastúpený viac než približne 0,7 hmotn. %. Pre žuvacie kompozície je výhodné, pokiaľ sa mentol použije vo vyšších množstvách. Vo vynáleze je výhodné, pokiaľ sa mentol použije v množstve približne od 0,7 hmotn. % do 2 hmotn. %, vztiahnuté na hmotnosť žuvačkovej báze.
Množstvo N-substituovaného-p-metánkarboxamidu nevyhnutné na to, aby bolo dosiahnuté dlhodobé osvieženie dychu a najvyššie celkové výhody, sa pohybuje približne v rozmedzí od 0,001 % až 6 % hmotnosti chladiacej kompozície. Pokiaľ množstvo N-substituovaného-p-mctánkarboxamidu chladiacej zlúčeniny presiahne túto úroveň, potom kompozícia nedosiahne požadované výhody.
Ďalej sa zistilo, že cukomé alkoholy zvyšujú chladiace účinky zmesi mentolovej a N-substituovanej-p-mentánkarboxamidovej chladiacej zlúčeniny.
Výraz „požívateľný“, aký je tu použitý’, označuje všetky materiály a kompozície, ktoré sú využívané telom, alebo ktoré vykonávajú v tele určitú funkciu a ktoré je možné taktiež označiť výrazom jedlý. Tieto materiály a kompozície zahŕňajú tie, ktoré môžu byť adsorbované tie, ktoré nemôžu byť absorbované, rovnako ako tie, ktoré sú stráviteľné aj tie, ktoré sú nestráviteľné.
Chladiace kompozície podľa vynálezu zahŕňajú mentol aN-substituovaný-p-mentánkarboxamid.
Mentol( 1 alfa,2beta,5 alfa)-5-mety 1-2-(1 -metyletyl)-cyklohexanol; 3-p-mentol; 1-mentol; pepermintový gáfor), ktorý je možné vyjadriť všeobecným vzorcom:
(CH^lsľCH CHÍoNRxRz
1-Mentol má molekulárnu hmotnosť 156,26, teplotu topenia 41 až 43 °C, existuje vo forme bielych kryštálikov s pepermintovou, chladiacou vôňou a chuťou a je ľahko rozpustný vo vode. L-Mentol sa používa v likéroch, cukrovinkách, parfumérii, cigaretách, cukríkoch proti kašľu a nosných inhalátoroch.
Celkovým množstvom 1-mentolu používaným v chladiacich kompozíciách podľa vynálezu je účinné množstvo potrebné na dosiahnutie dlhotrvajúceho dych osviežujúceho účinku bez horkej príchuti. Voľba presného množstva 1-mentolu použitého v chladiacich kompozíciách je vecou prednostne podriadenou takým faktorom, ako je napríklad požadovaný stupeň odparovania. Takže, aby bol dosiahnutý požadovaný výsledok, pokiaľ ide o finálny produkt, môže sa množstvo 1-mentolu v jednotlivých prípadoch odlišovať, pričom stanoviť túto odchýlku je schopný odborník v danom odbore bez potreby predchádzajúcich experimentov. Celkové množstvo 1-mentolu zvyčajne prítomného v chladiacej kompozícii sa bude pohybovať približne od 94 % do 99,999 %, výhodnejšie od 94 % do 99,99 % a najvýhodnejšie približne od 96 % do 99 % hmotnosti. Celkové množstvo mentolu je množstvo voľného mentolu prítomné v požívateľnej kompozícii plus množstvo mentolu prítomné vo všetkých aromatických siliciach.
Chladiace kompozície ďalej obsahujú N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, ktorý sa dá vyjadriť pomocou všeobecného vzorca (1):
(CHs)aCH CH.
\_Z
ÍoNRxR= , v ktorom R, a R2 môžu byť nezávisle zvolené zo skupiny zahrnujúcej vodík a alkylovú skupinu s 1 až 25 atómami uhlíka. Ak Ri znamená atóm vodíka, potom môže R2 znamenať arylovú skupinu obsahujúcu 6 až 10 atómov uhlíka. Arylové skupiny sa dajú zvoliť zo skupiny zahrnujúcej substituovanú fenylovú skupinu, fenylalkylovú skupinu, naftylovú skupinu, substituovanú naftylovú skupinu a pyridylovú skupinu. R] a R2 môžu spoločne tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka. Typ N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu, ktorý sa dá v rámci vynálezu použiť, je podrobnejšie opísaný v patente US č. 4,136,163. Pri výhodnej realizácii je N-substituovaným-p-mcntánkarboxamidom N-etyl-p-mentán 3-karboxamid.
Množstvo N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu použité v chladiacich kompozíciách podľa vynálezu je účinné množstvo potrebné na dosiahnutie dlhotrvajúceho účinku osviežujúceho dych bez príchuti horkosti. Voľba presného množstva N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu použitého v chladiacich kompozíciách je vec prednostne podriadená takým faktorom, ako je napríklad požadovaný stupeň odparovania. Takže, aby bol dosiahnutý, pokiaľ ide o finálny produkt, požadovaný výsledok, môže sa množstvo N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu v jednotlivých prípadoch odlišovať, pričom stanoviť túto odchýlku je schopný odborník v danom odbore bez potreby predchádzajúcich experimentov. Celkové množstvo N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu, zvyčajne prítomné v chladiacej kompozícii, sa bude pohybovať približne od 0,001 % do 6 %, výhodnejšie približne od 0,01 % do 6 % a najvýhodnejšie približne od 1 % do 4 % hmotnostných.
Aj keď sú N-substituované-p-mentánkarboxamidové zlúčeniny podľa vynálezu zvyčajne rozpustné vo vode, dajú sa v požívateľných formuláciách použiť karboxamidy vo forme časticových pevných látok a dajú sa pridať priamo do formulácii alebo zmiešať s ďalšími pevnými prísadami použitými pri príprave týchto kompozícií. Tieto N-substituované-p-mentánkarboxamidové zlúčeniny sa dajú pridať v niekoľkých formách, napríklad v zapuzdrenej forme, alebo vo forme predzmesi s aromatickým olejom (rozpusteným v polárnom rozpúšťadle) a potom použitom vo formulácii podľa vynálezu. Zapuzdrenie sa dá použiť v tom prípade, ak je požadované určité zdržanie chladiaceho účinku a môže byť uskutočnené použitím jednak činidiel rozpustných vo vode, tak aj činidiel vo vode nerozpustných. Zapuzdrenie sa maže dosiahnuť pomocou bežných postupov, ktoré nepatria do rozsahu vynálezu. V prípade, že sa N-substituované-p-mentankarboxamidové zlúčeniny predzmiešajú v polárnom rozpúšťadle, zvolí sa poláme rozpúšťadlo zo širokej škály materiálov, ako sú napríklad rozpúšťadlá zvolené zo skupiny zahrnujúcej etylalkohol, etylacetát, dietyléter, izopropylalkohol a glycerín. Použitie predzmesi je veľmi výhodné v prípade prípravy cukrovinkových produktov, keď je potrebné získať rovnomernú zmes zlúčenín pre cukrovinkovú matricu. Pokiaľ ide o žuvacie gumy, v prípade použitia glycerínu sa môže N-substituovaný-p-mentankarboxamid jednoducho vmiešať do glycerínu a potom spolu s ním pridať do produktu. Rovnaký predzmiešavaci postup sa dá použiť v prípade aromatických olejov. Takéto predzmesi pomáhajú zlepšiť rovnomernú distribúciu uvedenej zlúčeniny v produkte a účinné uvoľňovanie počas použitia.
Ako bolo uvedené, koncentrácie v požívateľných kompozíciách podľa vynálezu sú vysoké v prípade, že sú týmito požívateľnými kompozíciami žuvacie gumy alebo iné požívateľné kompozície, v ktorých je vysoká koncentrácia mentolu žiaduca. Napríklad 1-mentol je výhodne v požívateľných kompozíciách prítomný v množstve približne od 0,7 % do približne 2 %, výhodnejšie od približne 1 % do približne 2 % a najvýhodnejšie približne od 1,25 % do 2 % hmotnostných.
Pri výhodnej realizácii chladiace kompozície ďalej zahrnujú cukrový alkohol. Cukrové alkoholy ďalej zvyšujú chladiaci účinok zmesi mentolu a N-substituovaneho-p-mentánkarboxamidu. Medzi vhodné cukrové alkoholy sa dá zaradiť sorbitol, xylitol, manitol, galaktitol, maltitol, PALATINIT (izomalt, Suddeutsch Zucker-Aktiengesellschaft) a ich zmesi. Medzi výhodne cukrové alkoholy patrí xylitol, manitol a sorbitol.
Množstvo cukrového alkoholu použité v kompozíciách žuvacej gumy podľa vynálezu je účinné množstvo potrebné na dosiahnutie dlhotrvajúceho účinku osviežujúceho dych bez príchuti horkosti. Voľba presného množstva cukrového alkoholu použitého v chladiacich kompozíciách je vec prednostne podriadená takým faktorom, ako je napríklad požadovaný stupeň odparovania. Takže, aby bol dosiahnutý, pokiaľ ide o finálny produkt, požadovaný výsledok, môže sa množstvo cukrového alkoholu v jednotlivých prípadoch odlišovať, pričom túto odchýlku je odborník v danom odbore schopný stanoviť bez potreby predchádzajúcich experimentov. Celkové množstvo cukrového alkoholu, prítomné zvyčajne v chladiacej kompozícii, sa bude pohybovať približne od 1 % do 80 %, výhodnejšie od 20 % do 70 % a najvýhodnejšie približne od 40 % do 60 % hmotnostných.
Kombinácia mentolu a N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu podľa vynálezu poskytuje chladiacu kompozíciu majúcu dlhotrvajúce účinky osviežujúce dych bez príchuti horkosti. Chladiaca kompozícia môže byť použitá v množstve požívateľných produktov, napríklad kompozíciách žuvacích gúm a tvrdých a mäkkých kanditových cukroviniek.
Do rozsahu vynálezu, takisto patria spôsoby prípravy týchto chladiacich kompozícií. Podľa tohto spôsobu sa chladiaca kompozícia pripravuje zmiešaním mentolu a N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu za vzniku rovnomernej zmesi. Konečné kompozície sa ľahko pripravia pomocou štandardných metód a zariadení, ktoré sú odborníkom v cukrovinkárskom priemysle všeobecne známe. Medzi zariadenie používané podľa vynálezu patria zmiešavacie zariadenia v cukrovinkárskom odbore dobre známe a preto bude voľba špecifického zariadenia závisieť len od samotného odborníka.
Pri výhodnej realizácii sa vynález týka spôsobu prípravy chladiacej kompozície majúcej dlhodobý účinok osviežujúci dych bez príchuti horkosti, ktorý zahrnuje zmiešanie mentolu a N-substituovaného-p-mentánkarboxamidu, pričom karboxamid môže mať všeobecný vzorec:
(CHal^CH CH3 \ _ /
I CONRxRs v ktorom R] a R2 sa dá nezávisle zvoliť zo skupiny zahrnujúcej atóm vodíka a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka, pri podmienke, že v prípade ak R| znamená atóm vodíka, môže R2 znamenať arylovú skupinu obsahujúcu 6 až 10 atómov uhlíka a R a R2 môžu spolu tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka; pričom N-substituovaný-p-mentánkarboamid je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve približne 0,001 % až 6 % a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve približne od 94 % do 99,999 %.
Raz pripravená chladiaca kompozícia podľa vynálezu môže byť uložená do budúcnosti, alebo môže byť formulo vaná s účinnými množstvami bežných aditiv, napríklad farmaceutický prijateľných nosičov alebo cukrovinkových prísad s cieľom prípravy celej škály rôznych poživateľných kompozícií, napríklad rôznych potravín, nápojov, tvrdých a mäkkých kanditových cukrovinkových produktov, ústne aplikovateľných farmaceutických kompozícií a hygienických produktov, napríklad zubných pást, ústnych vôd a žuvacích gúm.
Množstvo chladiacej kompozície podľa vynálezu použité v požívateľnej kompozícii podľa vynálezu je účinné množstvo potrebné na dosiahnutie dlhotrvajúceho účinku osviežujúceho dych bez príchuti horkosti. Voľba presného množstva chladiacej kompozície použitej v poživateľných kompozíciách je vec prednostne podriadená takým faktorom, ako je napríklad voľba farmaceutický prijateľného nosiča pre kompozíciu a požadovaná sila dlhotrvajúceho účinku osviežujúceho dych. Takže, aby bol dosiahnutý, pokiaľ ide o finálny produkt, požadovaný výsledok, môže sa množstvo chladiacej kompozície v jednotlivých prípadoch odlišovať, pričom stanoviť túto odchýlku je schopný odborník v danom odbore bez potreby predchádzajúcich experimentov. Celkové množstvo chladiacej kompozície, prítomné zvyčajne v požívateľnej kompozícii, sa bude pohybovať približne od 0,01 % do 2 % hmotnostných požívateľnej kompozície.
Do rozsahu vynálezu takisto patri spôsob produkcie poživateľných kompozícií. Pri takomto spôsobe sa kompozícia vyrobí zmiešaním účinného množstva chladiacej kompozície podľa vynálezu s farmaceutický prijateľným nosičom alebo cukrovinkovým materiálom a ďalšími prísadami konečnej požadovanej požívateľnej kompozície. Ak to vyžaduje povaha požadovanej kompozície, zabudujú sa zvyčajne do kompozície ďalšie zložky. Tieto požívateľné kompozície sú ľahko pripraviteľné pomocou spôsobov dobre známych v potravinárskom a farmaceutickom priemysle.
Pri ďalšej realizácii sa vynález týka spôsobu poskytnutia dlhodobého účinku osviežujúceho dych bez príchuti horkosti v požívateľnej kompozícii, ktorý zahrnuje zmiešanie účinného množstva chladiacej kompozície s požívateľnou kompozíciou.
Dôležitou črtou vynálezu je to, že zahrnuje vylepšenú kompozíciu žuvacej gumy, v ktorej je zabudovaná chladiaca kompozícia podľa vynálezu a spôsob prípravy tejto kompozície žuvacej gumy, pri zahrnutí formulácie tak žuvacej gumy, ako aj gumy tvoriacej bubliny. Vylepšené kompozície žuvacej gumy budú zvyčajne zahrnovať gumovú bázu, plnivo, účinné množstvo chladiacej kompozície podľa vynálezu a rôzne aditíva, ako sú napríklad aromatizačné činidlá.
Kompozíciami žuvacej gumy môžu byť žuvacie gumy so zníženou energetickou hodnotou, pri ktorých výrobe sa používajú vysoké koncentrácie žuvacej gumovej bázy, ktorá má zvýšený hydrofilný charakter. Tieto žuvacie gumy so zníženou energetickou hodnotou budú zahrnovať gumovú bázu, prítomnú v množstve približne od 50 % do približne 85 %, výhodne približne od 50 % do 75 % a výhodnejšie približne od 60 % do 70 % hmotnosti kompozície žuvacej gumy. Ak sa nepožaduje, aby mal produkt zníženú energetickú hodnotu, môže kompozícia žuvacej gumy obsahovať nižšie množstvo žuvacej gumovej bázy. Tieto žuvacie gumy budú obsahovať gumovú bázu v množstve približne až 55 %, výhodne bude táto gumová báza prítomná v množstve približne od 15 % do 40 % a výhodnejšie približne od 20 % do 35 % hmotnosti kompozície žuvacej gumy.
Výraz „kompozícia so zníženou energetickou hodnotou“, ako je tu použitý, znamená kompozíciu majúcu kalorickú hodnotu minimálne o tretinu nižšiu ako bežné kom pozície. Výraz „tuhá“, „tvrdá“ alebo „gumová“ žuvačka, ako je tu použitý, označuje kompozíciu žuvacej gumy, ktorá vyžaduje na svoje rozžuvanie vyvinúť väčšiu žuvaciu silu, alebo kompozíciu, ktorá vytvorí gumovú guľu s vysokou elasticitou a pružnosťou a ktorá sa ťažko deformuje.
Gumové bázy, ktorá majú zvýšený hydrofilný charakter, zahrnujú polyvinylacetátové gumové bázy, ktoré môžu takisto obsahovať vosk s nižšou teplotou topenia. Takéto žuvacie bázy nevyžadujú na plastífikáciu vysokú koncentráciu plniva a počas žuvania sa stávajú mäkkými. Pri výrobe žuvacích gúm s vysokým obsahom gumovej bázy, nízkym obsahom plniva a zníženým kalorickým obsahom, je možné tieto žuvacie bázy použiť vo vyššej koncentrácii, než ako sa zvyčajne používajú v kompozíciách žuvacích gúm a nahradiť nimi časť plniva a/alebo plniaceho sladiaceho činidla obsiahnutého v kompozícii bez toho, aby takto vyrobené žuvacie gumy mali nežiaduci tuhý charakter. Tieto gumové bázy majú zvýšený hydrofilný charakter oproti bežným gumovým bázam a počas žuvania sa zdá, že zväčšujú svoj objem. Navyše uvoľňujú aromatizačné a sladiace činidlá, ktoré by normálne zostali zachytené v gumovej báze a súčasne si zachovávajú mäkkú žuvaciu štruktúru. Kompozície žuvacích gúm so zníženým kalorickým obsahom pripravené použitím vysokých koncentrácií týchto báz sú menej hygroskopické (majú nižšiu nasiakavosť), majú menšie tendencie tvrdnúť a vysychať než bežné gumové kompozície so zníženým obsahom kalórií a súčasne majú porovnateľnú pevnosť a štruktúru.
Elastoméry (gumy) používané v gumovej báze podľa vynálezu sa budú odlišovať predovšetkým v závislosti od takých faktorov, ako je požadovaný typ gumovej bázy, požadovaná konzistencia gumovej kompozície a ďalšej zložky použitej v kompozícii pri výrobe žuvačkového produktu. Elastomérom môže byť ľubovoľný v danom odbore známy vo vode nerozpustný polymér a zahrnuje tie gumové polyméry, ktoré sa používajú pri výrobe žuvacích a bublinových gúm. Ilustratívne príklady vhodných polymérov pre gumové bázy zahrnujú tak prírodné, ako aj syntetické elastoméry. Polyméry, ktoré sú vhodné do gumových báz, zahrnujú napríklad prírodné látky (rastlinného pôvodu), ako je napríklad zapotová mliečna šťava, prírodná guma, korunová guma, nispero, rosidinha, jelutong, perillo, nigerijská gutta, tunu, balata, gutaperča, lechi kapsi, sorva, gutta K a ich zmesi. Medzi syntetické elastoméry sa dajú zaradiť napríklad styrénbutadiénové kopolyméry (SBR), polyizobutylén, izobutylén-izoprénové kopolyméry, polyetylén a ich zmesi.
Množstvo elastoméru použitého v gumovej báze sa bude podstatne odlišovať v závislosti od faktorov, ako je napríklad použitý typ gumovej bázy, požadovaná konzistencia gumovej kompozície a ďalšej použitej komponenty v kompozícii na produkciu konečného žuvačkového produktu. Elastomér bude prítomný v gumovej báze zvyčajne v množstve približne od 0,5 % do 20 % a výhodne približne od 2,5 % do 15 % hmotnosti gumovej bázy.
Polyvinylacetátový polymér použitý’ v gumovej báze podľa vynálezu je polyvinylacetátový polymér majúci strednú molekulárnu hmotnosť, presne ide o polymér majúci strednú priemernú molekulovú hmotnosť pohybujúcu sa v rozmedzí približne od 35 000 do 55 000. Tento polyvinylacetátový polymér bude mať výhodne viskozitu približne 35 sekúnd až 55 sekúnd (ASTM D 1200-82 viskozimetrický postup využívajúci výtokový pohárik podľa Forda). Polyvinylacetátový polymér so strednou molekulovou hmotnosťou bude v gumovej báze prítomný v množstve približne od 10 % do 25 % a výhodne približne od 12 % do 27 % hmotnosti gumovej bázy.
Polyvinylacetátový polymér so strednou molekulovou hmotnosťou môže byť takisto zmiešaný s polyvinylacetátovým polymérom s nízkou molekulovou hmotnosťou. Stredná priemerná molekulová hmotnosť polyvinylacetátu s nízkou molekulovou hmotnosťou sa bude pohybovať v rozmedzí približne od 12 000 do 16 000. Tento polyvinylacetátový polymér s nízkou molekulovou hmotnosťou bude mať výhodne viskozitu približne od 14 sekúnd do 16 sekúnd (ASTM D 1200-82 viskozimetrický postup využívajúci výtokový pohárik podľa Forda). Polyvinylacetátový polymér s nízkou molekulovou hmotnosťou bude v gumovej báze prítomný v množstve približne až 17 % a výhodne v množstve približne od 12 % do 17 % hmotnosti gumovej bázy.
Ak sa polyvinylacetátový polymér s nízkou molekulovou hmotnosťou zmieša s polyvinylacetátovým polymérom so strednou molekulovou hmotnosťou, budú polyméry prítomné v molárnom pomere približne od 1 : 0,5 do 1 : 1,5.
Polyvinylacetátový polymér so strednou molekulovou, hmotnosťou môže byť takisto zmiešaný s polyvinylacetátovým polymérom s vysokou molekulovou hmotnosťou. Priemerná stredná molekulová hmotnosť polyvinylacetátového polyméru s vysokou molekulovou hmotnosťou sa bude pohybovať približne od 65 000 do 95 000. Polyvinylacetátový polymér s vysokou molekulovou hmotnosťou bude v gumovej báze prítomný v množstve približne až 5 % hmotnosti gumovej bázy.
Acetylované monoglyceridy podľa vynálezu, rovnako ako polyvinylacetátový polymér, slúžia ako plastifikačné činidlá. Napriek tomu, že nie je saponizačná hodnota acetylovaných monoglyceridov rozhodujúca, je výhodné, ak sa pohybuje v rozmedziach od 278 do 292, od 316 do 331. od 370 do 380 a od 430 do 470. Veľmi výhodný acetylovaný monogylcerid má saponifikačnú hodnotu vyššiu ako približne 400. Tieto acetylované monoglyceridy majú zvyčajne acctylačnú hodnotu (acetylované percentá) vyššiu približne ako 90 a hydroxylovú hodnotu nižšiu ako približne 10 (Food Chemical Code:- (FCĽ) III/P508 preskúšanie AOCS).
Použitie acetylovaných monoglyceridov v gumovej báze podľa vynálezu je výhodnejšie ako použitie horkých polyvinylacetátových (PVA) plastiflkátorov, predovšetkým triacetínu. Tieto acetylované monoglyceridy budú prítomné v gumovej báze v množstve približne od 4,5 % do 10 % a výhodne približne od 5 % do 9 % hmotnosti gumovej bázy.
Cieľom vosku použitého v gumovej báze podľa vynálezu je zmäkčenie polymémej elastomémej zmesi a zlepšenie elasticity gumovej bázy. Teplota topenia použitých voskov bude nižšia približne než 60 °C a výhodne sa bude pohybovať približne medzi 45 °C a 55 °C. Výhodným voskom je nízkotavný parafínový vosk. Vosk bude prítomný v gumovej báze v množstve približne od 6 % do 10 % a výhodne od 7 % do 9,5 % hmotnosti gumovej bázy.
Okrem voskov s nízkou teplotou topenia je možné v gumových bázach použiť takisto vosky s vyššou teplotou topenia, pričom tieto vosky tu môžu byť zastúpené až približne 5 % hmotnosti gumovej bázy. Tieto vysokotavné vosky zahrnujú napríklad včelí vosk, rastlinný vosk, kandelilový vosk, kamaubský vosk, väčšinu, ropných voskov a ich zmesi.
Okrem uvedených komponentov gumová báza zahrnuje množstvo tradičných prímesí, ako sú napríklad zložky zvolené zo skupiny zahrnujúcej elastomérne rozpúšťadlá, emulgátory, plastifikačné činidlá, plnivá a ich zmesi. Množstvo týchto prísad je také, že doplní hmotnostné percentá gumovej bázy do 100 %.
Táto gumová báza maže obsahovať elastomérne rozpúšťadlá, ktoré pomáhajú zmäkčiť elastomému zložku. Tieto elastomérne rozpúšťadlá môžu zahrnovať v danom odbore známe elastomérne rozpúšťadlá, napríklad terpinénové živice, ako sú napríklad alfa-pinén- alebo beta-pinénmetylglycerol- a pentaerytritolestery kolofónií a modifikovaných kolofónií a gúm, napríklad hydrogenizované dimenzované a polymerizované kolofóníe a ich zmesi. Príklady elastomémych rozpúšťadiel, vhodne použiteľných v rámci vynálezu, zahrnujú pentaerytritolester čiastočne hydrogenizovanej drevnej kolofóníe a kolofóníe z živice, glycerolestér drevnej kolofóníe, glycerolester čiastočne dimenzovanej drevnej kolofóníe a kolofóníe z živice, glycerolester polymerizovanej drevnej kolofóníe a kolofóníe z živice, glycerolester kolofóníe z lojového oleja, glycerolester drevnej kolofóníe a kolofóníe zo živice a čiastočne hydrogenizovanej drevnej kolofóníe a kolofóníe zo živice a čiastočne hydrogenizovaný metylester drevnej kolofóníe a kolofóníe zo živice a ich zmesi. Uvedené elastomérne rozpúšťadlo sa dá použiť v množstve približne od 7 % do 11 % hmotnosti, vztiahnuté na hmotnosť gumovej bázy.
Gumová báza môže takisto obsahovať emulgátory, ktoré pomáhajú pri dispergácii nemiešateľných zložiek v jedinom stabilnom systéme. Emulgátory použiteľné v rámci vynálezu zahrnujú napríklad glycerylmonostearat, lecitín, monoglyceridy mastných kyselín, diglyceridy, propylénglykolmonostearat a ich zmesi. Výhodným emulgátorom je glycerolmonostearat. Emulgátory sa dajú použiť v množstve približne od 2 % do 15 % a výhodne v množstve približne od 7 % do 11 % hmotnosti, vztiahnuté na hmotnosť gumovej bázy.
Gumová báza môže takisto zahrnovať plastifikátory alebo zmäkčovadlá, ktoré poskytnú gumovej báze množstvo požadovaných štruktúrnych a konzistentných vlastnosti. Vďaka nízkej molekulovej hmotnosti sú tieto zložky schopné prenikať do základnej štruktúry gumovej bázy a plastifikovať ju a znižovať jej viskozitu. Medzi plastifikačné činidlá a zmäkčovadlá použiteľné v rámci vynálezu je možné zaradiť napríklad lanolín, kyselinu palmitovú, kyselinu olejovú, kyselinu stearovú, stearát sodný, stearát draselný, glyceryltriacetat, glyceryllecitín, glycerylmonostearát, propylenglykolmonostearát, acetylovaný monoglycerid, glycerín a ich zmesi. Do gumovej bázy je možné takisto zabudovať vosky, napríklad prírodné a syntetické vosky, hydrogenizované rastlinné oleje, vosky z ropy, napríklad polyuretánové vosky, polyetylénové vosky, parafínové vosky, mikrokryštalická vosky, mastné vosky, sorbitanmonostearát, loj, propylénglykol a ich zmesi. Uvedené plastifikačné činidla a zmäkčovadlá sa v gumovej báze zvyčajne používajú v množstve približne od až 15 % a výhodne v množstve približne od 2 % do 12 % hmotnosti, vztiahnuté na hmotnosť gumovej bázy.
Výhodné plastifikačné činidlá sú hydrogenizované rastlinné oleje a zahrnujú olej zo sójových bôbov a olej zo semien bavlníka, ktoré sa dajú použiť samostatne alebo v kombinácii. Tieto plastifikačné činidlá udeľujú gumovej báze dobrú štruktúru a pre žuvanie priaznivú mäkkosť. Tieto plastifikačné činidlá a zmäkčovadlá sa zvyčajne používajú v množstvách približne od 5 % do 14 % a výhodne v množstvách približne od 5 % do 13,5 % hmotnosti, vztiahnuté na hmotnosť gumovej bázy.
Pri ďalšej výhodnej realizácii je zmäkčovadlom bezvodý glycerín, napríklad ľubovoľný komerčne dostupný produkt spĺňajúci podmienky United States Pharmacopei (USP). Glycerín je sirupovitá tekutina majúca sladkú chuť, ktorého sladkosť predstavuje približne 60 % sladkosti trstinového cukru. Pretože je glycerín hygroskopický, je dôle žité, aby sa použil v bezvodom stave a aby sa kompozícia žuvacej gumy vyrábala pri bezvodých podmienkach.
Gumová báza podľa vynálezu môže takisto zahrnovať účinné množstvo činidiel zväčšujúcich jej objemnosť, napríklad minerálnych adjuvans, ktoré slúžia ako plnivá a štrukturálne činidla. Medzi minerálne adjuvans použiteľné v rámci vynálezu je možné zaradiť napríklad uhličitan vápenatý, uhličitan horečnatý, hydroxid hlinitý, kremičitan hlinitý, mastenec, fosforečnan vápenatý, hydrogenfosforečnan vápenatý a ich zmesi. Tieto plniva alebo adjuvans môžu byť v kompozíciách gumovej bazy použité v rôznych množstvách. Výhodne sa množstvo plnivá, ak je použité, pohybuje približne v rozmedzí od 15 % do 40 % a výhodne približne od 20 % do 30 % hmotnosti, vztiahnuté na hmotnosť gumovej bázy.
Do gumovej bázy je možné takisto zahrnovať rôzne tradičné prísady v účinných množstvách, napríklad farbivá, antioxidanty, konzervačné činidlá, aromatizačné činidlá a pod. Ako farbivá je možné napríklad použiť oxid titaničitý a ďalšie farbivá vhodne použiteľné v potravinách, liečivách a kozmetických prípravkoch, známe ako F. D. & C. farbivá. Gumová báza môže takisto zahrnovať antioxidant, ako je napríklad butylovaný hydroxytoluén (BHT), butylovaný hydroxyanizol (BHA), propylgalán a ich zmesi. Žuvacia kompozícia môže takisto obsahovať ďalšie bežné prísady známe odborníkom v danom odbore.
Spôsob, pomocou akého sa zložky kompozície gumovej bázy zmiešajú, nie je kritický a zmiešavame sa uskutočňuje použitím štandardných techník a zariadení známych odborníkom v danom odbore. Pri použití klasickej metódy sa elastomér zmieša s elastomérnym rozpúšťadlom a/alebo plastifikačným činidlom, a/alebo emulgátorom a 1 až 30 minút sa mieša. Po dokonalom premiešaní sa do zmesi primieša polyvinylacetátová zložka. Polyvinylacetát so strednou molekulovou hmotnosťou sa výhodne do zmesi vmieša pred pridaním polyvinylacetátu s nízkou molekulovou hmotnosťou, aby sa zabránilo vytvoreniu polyvinylacetátových vreciek v elastomémej zmesi. Zvyšné prísady, napríklad vosk s nízkou teplotou topenia, sa primieša buď naraz, alebo po častiach, zatiaľ čo sa zmes gumovej bázy 1 až 30 minút mieša.
Pri jednej výhodnej realizácii sa vynález týka kompozície žuvacej gumy so zníženým kalorickým obsahom, ktorá zahrnuje približne 40 hmotn. % až 75 hmotn. % gumovej bázy, vztiahnuté na hmotnosť žuvačkovej kompozície, pričom uvedená gumová báza obsahuje (a) približne 0,5 hmotn. % až 20 hmotn. % elastoméru, vztiahnuté na hmotnosť gumovej bázy, (b) približne 10 hmotn. % až 25 hmotn. % polyvinylacetátového polyméru so strednou molekulovou hmotnosťou, ktorého molekulová hmotnosť je približne 35 000 až 55 000, (c) približne 4,5 hmotn. % až 10 hmotn. % acetylovaného monoglyceridu, (d) približne 6 hmotn. % až 10 hmotn. % vosku, majúceho teplotu topenia nižšiu ako 60 °C a materiál zvolený zo skupiny tvorenej elastomérnymi rozpúšťadlami, emúlgátormi, plastifikačnými činidlami, plnivami a ich zmesami, ktorý predstavuje zvyšné hmotnostné percentá gumovej bázy do 100 hmotn. %.
Kompozícia žuvacej gumy používajúca vysoký obsah žuvacej gumovej bázy, ktorá ma zvýšený hydroskopický charakter, je podrobnejšie opísaná v patentovom dokumente US č. 4,872,884.
V rámci vynálezu sa dajú takisto použiť ostatné gumové bázy, ktorých povaha je hydroskopickejšia a ktoré sa dajú vhodne použiť do kompozície žuvacích gúm so zníženým kalorickým obsahom vo väčšom množstve. Tieto gumové bázy sa dajú zvyčajne použiť v množstve približne až 99 %, výhodne v množstve približne od 40 % do 85 % a výhodnejšie približne od 40 % do 75 % hmotnosti, vztiahnuté na hmotnosť kompozície žuvacej gumy. Medzi vhodné gumové bázy, ktoré majú hydroskopickejšiu povahu, sa dajú zaradiť napríklad bázy, ktoré sú opísané v patentovom dokumente US č. 4,698,223. Uvedená gumová báza sa formuluje s chladiacou kompozíciou podľa vynálezu a bežnými aditívami, napríklad s činidlami zväčšujúcimi objemnosť a využíva sa pri príprave množstva sladených kompozícií žuvacej gumy.
Množstvo gumovej bázy použité v kompozícii žuvacej gumy sa bude meniť a bude závisieť od množstva faktorov, napríklad od typu použitej gumovej bázy, od požadovanej konzistencie kompozície a od voľby ďalších zložiek použitých pri výrobe konečného žuvačkového produktu.
Gumová báza majúca hydroskopickejší charakter bude v kompozícii žuvacej gumy zastúpená približne 50 hmotn. % až 85 hmotn. %., výhodne približne 50 hmotn. % až 75 hmotn. % a výhodnejšie približne 60 hmotn. % až 70 hmotn. %, vztiahnuté na hmotnosť kompozície žuvacej gumy.
Pri ďalšej realizácii sa vynález zameriava na kompozíciu žuvacej gumy, ktorá obsahuje nižšie množstvo žuvacej gumovej bázy. Zvyčajne bude gumová baza v týchto kompozíciách žuvacích gúm zastúpená približne až 55 hmotn. %, výhodne približne 15 hmotn. % až 40 hmotn. % a výhodnejšie približne 20 hmotn. % až 35 hmotn. %, vztiahnuté na hmotnosť kompozície žuvacej gumy. Pri tejto realizácii bude gumová báza obsahovať elastoméme rozpúšťadlo a množstvo tradičných prísad, ako sú napríklad vosky, elastoméme rozpúšťadlo, emulgátory, plastifikačné činidlá alebo zmäkčovadlá, objem zväčšujúce činidla, napríklad adjuvans, ktoré môžu slúžiť ako plnivá a štruktúrne činidlá, farbivá, antioxidanty, konzervačné činidlá, aromatizačná činidlá a ich zmesi. Ilustratívne príklady týchto kompozícií gumových báz boli uvedené.
Keď sa pripraví, môže sa gumová báza formulovať s chladiacou kompozíciou podľa vynálezu a konvenčnými aditívami s cieľom vyrobiť množstvo kompozícií žuvacích gúm.
Kompozície žuvacej gumy zvyčajne obsahujú činidlá zväčšujúce jej objem. Tieto činidlá zväčšujúce objem (nosiče, plnivá, nastavovadlá) môžu byť vodou rozpustné a môžu zahrnovať činidlá zvolené zo skupiny obsahujúcej napríklad monosacharidy, disacharidy, polysacharidy, cukrové alkoholy a ich zmesi; izomalt (racemickú zmes alfa-D-glykopyranozyl-l,6-manitolu a alfa-D-glykopyranozyl-1,6-sorbitolu) vyrábaný pod obchodným označením Palatinit spoločnosťou Suddeutsche Zucker), maltodextríny; hydrogenizované škrobové hydrolyzáty; hydrogenizované hexózy; hydrogenizované disacharidy; minerály, napríklad uhličitan vápenatý, mastenec, oxid titaničitý, hydrogenfosforečnan vápenatý, celulózy a ich zmesi, činidlá zväčšujúce objem je možné použiť v množstve približne až 60 hmotn. % a výhodne v množstve približne 25 hmotn. % až 60 hmotn. %. vztiahnuté na hmotnosť kompozície žuvacej gumy.
Vhodné cukrové činidlá zväčšujúce objem zahrnujú monosacharidy, disacharidy a polysacharidy, napríklad xylózu, ribulózu, glukózu (dextrózu), manózu, galaktózu, fruktózu (levulózu), sacharózu (cukor), maltózu, invertný cukor, čiastočne hydrolyzovaný škrob a kukuričné tuhé sirupy. Ak je žuvačkovou kompozíciou cukrová guma, potom sú výhodnými cukrovými činidlami zväčšujúcimi objem zmesi sacharózy a tuhých kukuričných sirupov.
Medzi cukrové alkoholy, ktoré je možné použiť v rámci vynálezu ako činidlá zväčšujúce objem, je možné zahrnúť napríklad sorbitol, xylitol, manitol, galaktitol, maltitol a ich zmesi. Výhodnými činidlami na báze cukrových alkoholov sú zmesi sorbitolu a manitolu.
Maltitol je sladký nekalorický vo vode rozpustný cukrový alkohol, použiteľný ako činidlo zväčšujúce objem, pri príprave nekalorických nápojov a potravinových produktov a je podrobnejšie opísaný v patentovom dokumente US 3,708,396. Maltitol sa pripravuje pomocou hydrogenizácie maltózy, čo je najbežnejší redukčný disacharid, ktorý sa nachádza v škrobe a ďalších prírodných produktoch.
Kompozície žuvacích gúm môžu tiež zahrnovať vysokointenzívne sladidlá. Vysokointenzívne sladidlá majú podstatne vyššiu intenzitu sladkosti ako sacharóza. Vhodné vysokointenzívne sladidlá zahrnujú vo vode rozpustné prírodné sladidlá, napríklad dihydrochalkóny, monelín, steviozidy (Stevia Rebaudiana), glycyrizín a ich zmesi. Medzi vhodné vo vode rozpustné umelé sladidlá je možné zaradiť sacharín a jeho soli, t. j. sodné a vápenaté soli, cyklamát a jeho soli, 3,4-dihydro-6-metyl-l,2,3-oxatiazin-4-ón-2,2-dioxid (Acesulfamc) a jeho sodné, amónne a vápenaté soli a predovšetkým draselnú soľ 3,4-dihydro-6-metyl-l,2,3-oxatiazin-4-ón-2,2-dioxidu (Acesulfame-K).
Vhodnými sladidlami na báze dipeptidov sú napríklad sladidlá odvodené od kyseliny L-asparágovej, napríklad L-aspartyl-L-fenyl-alanínmetylester (Aspartame), zlúčeniny opísané v patente US č. 3,492,131, hydrát L-alfaaspartyl-N(2,2,4,4-tetrametyl-3-tietanyl)-D-alanínamidu (Alitame), metylester L-aspartyl-L-fenylglycerínu a L-aspartyl-L-2,5-dihydrofenyl-glycínu, L-aspartyl-2,5-dihydro-L-fenylalanínu a L-aspartyl-L-(l-cyklohexén)alanínu.
Ďalšie vhodné vo vode rozpustné sladidlá zahrnujú sladidlá odvodené od prirodzene sa vyskytujúcich sladidiel, napríklad chlórované deriváty sacharózy, predovšetkým chlórdeoxycukrové deriváty, t. j. deriváty chlórdeoxysacharózy a chlórdeoxygalaktosacharózy. Medzi chlórdeoxysacharózové a chlórdeoxygalaktosacharózové deriváty patrí napríklad 1-chlór-ľ-deoxysacharóza; 4-chlór-4-deoxy-alfa-D-galaktopyranozyl-alfa-D-fruktofuranozid alebo 4-chlór4-deoxygalaktosacharóza; 4-chlór-4-deoxy-alfa-D-galaktopyranozyl-1 -chlór-l-deoxy-beta-D-fruktofuranozid alebo
4,ľ-dichlór-4,ľ-dideoxygalaktosacharóza; ľ,6'-dichlór-l,6'-dioxysacharóza; 4-chlór-4-deoxy-alfa-D-galaktopyranozy 1 -1,6-dichlór-l,6-dideoxy-beta-D-fruktofuranozid alebo 4,ľ,6-trichlór-4,l,6'-trídeoxygalaktosacharóza; 4,6-dichlór-alfa-D-galaktopyranozyl-6-chlór-6-deoxy-beta-D-fruktofuranozid alebo 4,6,6'-trichlór-4,6,6'-trideoxygalaktosacharóza; 6,l,6-trichlór-6,ľ,6'-trideoxysacharóza; 4,6-dichlór-4,6-dideoxy-alfa-D-galaktopyranozyl-l,6-dichlór-l,6-dideoxy-beta-D-fruktofuranozid alebo 4,6,ľ,6'-tetrachlór-4,6,ľ,6'-tetradeoxygalaktosacharóza; a 4,6,ľ,6'-tetrachlór-4,6,ľ,6'-tetradeoxysacharóza. Pri výhodnej realizácii je chlórdeoxycukrovým derivátom 4,l,6-trichlór-4,ľ,6'-trideoxygalaktosacharóza alebo 4-chlór-4-deoxy-alfa-D-galaktopyranozyl-l,6-dichlór-l,6-dideoxy-beta-D-fruktofuranozid, ktorý' dodáva spoločnosť McNeil Špeciality Products Company, Skillman, New Jersey pod obchodným označením Sucralose.
Ďalšími vhodnými vysoko intenzívnymi sladidlami sú sladidlá na báze proteínov, napríklad talin (thaumaoccous danielli, Thaumatin I a II).
Vysokointenzívne sladidlá sa v kompozíciách žuvacích gúm používajú v množstve, ktoré je účinné na osladenie tejto žuvacej gumy. Vysokointenzívne sladidlo je v kompozícii žuvacej gumy zvyčajne zastúpené približne 0,001 hmotn. % až 1 hmotn. %, výhodne približne 0,01 hmotn. % až 1 hmotn. % a výhodnejšie približne 0,05 hmotn. % až 0,5 hmotn. %, vztiahnuté na hmotnosť kompozície žuvacej gumy.
Gumová kompozícia môže takisto obsahovať účinné množstvá bežných aditív zvolených zo skupiny zahrnujúcej napríklad plastifikačné činidlá, zmäkčovadlá, emulgátory, vosky, plnivá, minerálne adjuvans, aromatizačné činidlá, farbivá, antioxidanty, okysľovadlá, zahusťovadlá a ich zmesi. Tieto prísady predstavujú zvyšné hmotnostné percentá kompozície žuvacej gumy do 100 hmotn. %. Niektoré aditíva môžu plniť viac ako jednu úlohu. Napríklad v gumových kompozíciách neobsahujúcich cukor môže mať sladidlo, ako napríklad sorbitol alebo iný cukrový alkohol, takisto funkciu činidla zväčšujúceho objem kompozície.
Uvedené plastifíkačné činidlá, zmäkčovadlá, minerálne adjuvans, vosky a antioxidanty, ktoré sú vhodné na to, aby boli použité v gumovej báze, môžu byť takisto použité v kompozícii žuvacej gumy. Medzi ďalšie bežné prísady, ktoré sa dajú použiť, je možné zaradiť emulgátory, napríklad lecitín a glycerylmono-stearát, zahusťovadlá, ktoré je možné použiť buď samotné, alebo v kombinácii s ďalšími zmäkčovadlami, napríklad metylcelulóza, algináty, karagén, xantanová guma, želatína, svätojánsky chlieb, tragant a struk rohovníka; okysľovadlá, napríklad kyselinu jablčnú, kyselinu adipovú, kyselinu, citrónovú, kyselinu vínnu, kyselinu fumárovú a ich zmesi; a plnivá, napríklad plnivá, ktoré už boli uvedené v kategórii minerálnych adjuvans.
Aromatizačné činidlá, čiže ochuťovadlá, ktoré sa dajú použiť v rámci vynálezu, zahrnujú pre odborníkov v danom obore známe činidlá, ako sú napríklad prírodné a umelé príchuti. Tieto aromatizačné činidlá je možné zvoliť zo syntetických aromatických olejov a aromatizujúcich príchutí a/alebo olejov, balzamov a extraktov odvodených z rastlín, listov, kvetov, plodov a ich kombinácií. Ako príkladné aromatické oleje je možné uviesť napríklad olej mäty klasnatej, škoricový olej, metylsalicylát, pepermintový olej, klinčekový olej, olej z nového korenia, ananízový olej, eukalyptový olej, dymiánový olej, olej z bobkového listu, olej z muškátového orecha, šalviový olej, muškátový kvet, olej z horkých mandlí a kasiový olej. Takisto použiteľnými aromatizujúcimi látkami sú umelé, prírodné a syntetické príchuti, napr. vanilková príchuť a citrusové oleje vrátane citrónovej, pomarančovej, limetkovej, grapefruitovej a ovocné esencie vrátane jablčnej, hruškovej, broskyňovej, hroznovej, jahodovej, malinovej, čerešňovej, slivkovej, ananásovej a marhuľovej. Tieto aromatizujúce činidlá je možné použiť v kvapalnej alebo tuhej forme, a to jednotlivo alebo v zmesi. Medzi bežne používané aromatické činidlá jc možné zaradiť mintové príchuti, napr. pepermint. mentol, umelú vanilku, škoricové deriváty a rôzne ovocné príchuti, používané jednotlivo alebo v zmesi.
Ako ďalšie použiteľné aromatizujúce činidlá je možné uviesť aldehydy a estery, napr. cinamylacetát, škoricový aldehyd, cihraldietylacetal, dihydrocarvylacetát, eugenyl, formiát a p-metylamizol. Zvyčajne je možné použiť ľubovoľné aromatizujúce činidlo alebo potravinové aditívum uvedené v publikácii Chemicals Used in Food Processing 1274, str. 63 - 258, vydanej spoločnosťou National Academy of Sciences.
Ako ďalšie príklady aldehydových aromatizujúcich činidiel je možné uviesť napr. acetaldehyd (jablko), benzaldehyd (čerešňa, mandľa), aldehyd anízový (sladké drievko, aníz), aldehyd škoricový (škorica), citrál, t. j. alfa-citrál (citrón, limetka), neral, t. j. beta-citral (citrón, limetka), dekanal (pomaranč, citrón), etylvanilín (vanilka, smotana), heliotrop, t. j. piperonal (vanilka, smotana), vanilín (vanilka, smotana), alfa-amyl škoricový aldehyd, t. j. výrazne aromatické ovocné príchutc, butyraidehyd (maslo, syr), valeraldehyd (maslo, syr), citronelal (modifikácie mnohých typov), aldehyd s ôsmimi atómami uhlíka (citrusové plody), aldehyd s deviatimi atómami uhlíka (citrusové plody), aldehyd s dvanástimi atómami uhlíka (citrusové plody), 2-etylbutyraldehyd (lesné plody), hexenal, t. j. trans-2 (lesné plody), tolylaldehyd (čerešňa, mandle), veratraldehyd (vanilka), 2,6-dimetyl-5-heptenal, t. j. melonal (melón), 2,6-dimetyloktanol (zelené plody) a 2-dodekanal (citrusy, mandarínka) a ich zmesi.
Aromatizujúce činidlo sa dá použiť buď v kvapalnej forme a/alebo v sušenej forme. Ak sa použije v sušenej forme, je vhodným sušiacim prostriedkom sušenie silíc rozprašovaním. Aromatizujúce činidlá môžu byť takisto absorbované na vo vode rozpustných materiáloch, napr. na celulóze, škrobe, cukre, maltodextríne, arabskej gume a/alebo môžu byť zapuzdrená. Tieto súčasné techniky používania pri príprave sušených foriem sú dobre známe a netvoria súčasť vynálezu.
Aromatizujúce činidlá podľa vynálezu sa dajú použiť v mnohých odlišných fyzikálnych formách dobre známych v danom odbore, ktoré umožnia začiatočné uvoľnenie príchuti a/alebo dlhodobejšie trvanie. Medzi tieto fyzikálne formy je možné zaradiť voľné formy, napr. práškové formy a formy vzniknuté pomocou sušenia rozprašovaním a zapuzdrené formy a ich zmesi.
Zapuzdrené dopravné systémy pre aromatizujúce činidlá alebo sladidlá sú tvorené hydrofóbnou mutáciou, tvorenou tukmi alebo voskami, ktorá obklopuje jadro tvorené sladidlom alebo aromatizujúcim činidlom. Tuky tvoriace hydrofóbnu maticu je možne zvoliť zo skupiny zahrnujúcej množstvo bežných materiálov, napr. mastné kyseliny, glyceridy alebo polyglycerolestery, sorbitolestery a ich zmesi. Príklady mastných kyselín zahrnujú hydrogenizované a čiastočne hydrogenizované rastlinné oleje, napr. palmový olej, olej z jadier palmy obyčajnej, podzemnicový olej, repkový olej, olej zo sójových bôbov, olej zo semien bavlníka, slnečnicový olej, olej z požitá farbiarskeho. Glyceridy, ktoré sa dajú použiť v rámci vynálezu, zahrnujú monoglyceridy, diglyceridy a triglyceridy.
Vosky, ktoré sa dajú použiť v rámci vynálezu, je možné zvoliť zo skupiny zahrnujúcej prírodné a syntetické vosky a ich zmesi. Medzi tieto vosky je možné zaradiť parafínový vosk, mikrokryštalický vosk, včelí vosk, vazelínu, kamaubový vosk, kandellilový vosk, lanolin, vosk z listov vavrínu, vosk z cukrovej trstiny, spermacetový vosk, vosk z ryžových otrúb a ich zmesi.
Tieto tuky a vosky sa dajú použiť jednotlivo alebo v kombináciách, pričom ich koncentrácia sa bude pohybovať približne od 10 do 70 hmotn. % a výhodne v koncentrácii približne od 40 do 58 hmotn. %, vztiahnutá na hmotnosť zapuzdreného systému. Ak sa použijú vosky a tuky v kombinácii, sú výhodne prítomné v pomere približne od 10 : 70 do 15 : 85.
Typické zapuzdrené dopravné systémy pre aromatizujúce činidlá alebo sladidlá sú uvedené v patentových dokumentoch US 4,597,970 a 4,722,845.
Množstvo aromatizujúceho činidla tu použité je zvyčajne závislé od typu konečnej kompozície žuvacej gumy, individuálnej príchuti, použitej gumovej bázy a požadovanej sily príchuti. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, môžu sa teda množstvá aromatizujúceho činidla v jednotlivých prípadoch odlišovať. Aromatizujúce činidlo je v gumových kompozíciách zvyčajne zastúpené približne 0,02 % až 5 %, výhodne približne 0,1 % až 2 % a výhodnejšie približne od 0,8 % do 1,8 %, vztiahnuté na celkovú hmotnosť kompozície žuvacej gumy.
Farbivá použiteľné v rámci vynálezu sa používajú v množstvách účinných na to, aby bola dosiahnutá požadovaná farba. Tieto farbivá zahrnujú pigmenty, ktorých kon centrácia v gumovej kompozícii môže predstavovať približne až 6 hmotn. %, vztiahnuté na celkovú hmotnosť gumovej kompozície. Výhodný pigment, ktorým je oxid titaničitý, sa dá do gumovej kompozície zabudovať v množstve maximálne 2 % a výhodne v množstve nižšom ako približne 1 hmotn. %. Ako farbivo je možné takisto použiť potravinové farbivá a farbivá vhodné na to, aby boli aplikované do potravinových produktov, liečiv a kozmetiky. Tieto farbiva sú známe ako F. D. & C. farbivá. Materiály prijateľné na tieto použitia sú výhodne materiály vo vode rozpustné. Medzi tieto príkladné farbivá je možné napr. zaradiť indigoidné farbivo, známe ako F. D. & C. modrá č. 2, čo je disodná soľ kyseliny 5,5-indigocmdisulfónovej. Ako ďalšie použiteľné farbivo je možné uviesť farbivo známe ako F. D. & C. zelená č. 1 obsahujúce trifenylmetánové farbivo, presnejšie monosodnú soľ 4-[4-(N-efyl-p-sulfóniumbenzylamino)difenylmefylén]-[l-(N-efyl-N-p-sulfóniumbenzyl)-delta-2,5-cyklohexadienimín]. Úplný zoznam F. D. & C. farbív a im zodpovedajúcich chemických štruktúr je možné nájsť v Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology, tretie vydanie, zv. V, str. 857 - 884.
Medzi vhodné oleje a tuky použiteľné v gumových kompozíciách je možné zaradiť čiastočne hydrogenizované rastlinné a živočíšne tuky, napr. kokosový olej, olej z jadier olejnej palmy, hovädzí loj, bravčová masť. Tieto prísady, ak sa použijú, sú zvyčajne prítomné v množstve približne až 7 % a výhodne približne až 3,5 %, vztiahnuté na celkovú hmotnosť gumovej kompozície. V súlade s vynálezom je možné do kompozície žuvacej gumy vmiešať účinné množstvo chladiacej kompozície podľa vynálezu. Ako už bolo uvedené, chladiace kompozície podľa vynálezu obsahujú mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid. Presné množstvo chladiacej kompozície zvyčajne závisí od množstva faktorov, napr. od typu pripravenej gumovej kompozície, voľby činidla zväčšujúceho objem kompozície, typu použitej príchuti a požadovanej intenzity účinku osviežujúceho dych. Množstvo chladiacej kompozície sa môže v jednotlivých prípadoch odlišovať. Chladiaca kompozícia je v kompozícii gumy zvyčajne zastúpená približne 0,07 % až 2 %, výhodne približne 1,2 % až 2 % a výhodnejšie približne 1,25 % až 2 %, vztiahnuté na celkovú hmotnosť kompozície žuvacej gumy.
Predmetom vynálezu je takisto spôsob prípravy zlepšených kompozícií žuvacích gúm, zahrnujúcich tak žuvaciu gumu, ako aj „bublinovú“ žuvaciu gumu. Tieto kompozície žuvacích gúm sa dajú pripraviť použitím štandardných techník a zariadení známych v danom odbore. Zariadenie použiteľné v rámci vynálezu zahrnuje zmiešavacie a ohrievacie zariadenie bežne používané pri výrobe žuvacích gúm a jeho voľba závisí len od odborníka.
Pri použití tohto spôsobu sa kompozície gumy pripravia zmiešaním gumovej bázy s chladiacou kompozíciou a ďalšími prísadami požadovanými v konečnej kompozícii. Finálne kompozície žuvacích gúm sa ľahko pripravia použitím spôsobov všeobecne známych v potravinárstve a predovšetkým v oblasti výroby žuvacích gúm.
Žuvacia báza sa ohreje na teplotu, ktorá je dostatočne vysoká pre jej zmäknutie, ale pri ktorej ešte nedochádza k nežiaducemu ovplyvneniu fyzikálnych a chemických vlastnosti bázy. Optimálne teploty použité na zmäknutie gumovej bázy sa môžu v závislosti od zloženia gumovej bázy líšiť.
Gumová báza sa bežne taví pri teplotách pohybujúcich sa v rozmedzí približne od 60 °C do 120 °C taký dlhý čas, ktorý je dostatočný na roztavenie tejto bázy. Gumová báza sa môže pri týchto podmienkach ohrievať napr. približne 30 min. a po uplynutí tohto času sa dokonale zmieša so zvyšnými prísadami gumovej bázy, napr. s chladiacou kompozíciou podľa vynálezu, plastifikačným činidlom, zmäkčovadlom, činidlom zväčšujúcim objem a/alebo plnivami, farbivami a aromatizujúcimi činidlami, s cieľom plastifikovať túto zmes a upraviť jej tvrdosť: viskoelasticitu a tvárnosť. V miešaní sa pokračuje až do dosiahnutia rovnomernej zmesi gumovej bázy. Potom sa zmes gumovej kompozície môže tvárniť do požadovaného tvaru.
Výhodná realizácia vynálezu sa týka spôsobu prípravy kompozície gumovej bázy majúcej dlhotrvajúci účinok osviežujúci dych bez príchuti horkosti, pričom tento spôsob zahrnuje (1) poskytnutie týchto prísad (a) gumovú bázu, (b) plnivo a (c) chladiacu kompozíciu, pričom chladiaca kompozícia zahrnuje mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec (CHb)»CH ch;5 ioNRxR;.
v ktorom R[ a R2 môžu byť nezávisle od seba zvolené zo skupiny zahrnujúcej vodík a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka, pri podmienke, že ak R, znamená atóm vodíka, potom môže R= byť arylová skupina obsahujúca 6 až 10 atómov uhlíka a R1 a R2 môžu spolu tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka; pričom N-substituovaný-/?-mentánkarboxamid je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve približne 0,001 % až 6 % a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve približne od 94 % do 99,999 %, (2) roztavenie gumovej bázy, (3) zmiešanie činidla zväčšujúceho objem a chladiacej kompozície s roztavenou gumovou bázou, a (4) tvárnenie zmesi z kroku (3) do vhodného tvaru.
Chladiaca kompozícia sa pripraví spôsobom podľa vynálezu.
Vynález sa takisto týka kanditovej cukrovinkovej kompozície obsahujúcej chladiacu kompozíciu podľa vynálezu a spôsobu prípravy týchto cukrovinkových kompozícií. Príprava cukrovinkových kompozícií je historicky dobre známa a dodnes zaznamenala len nepatrné zmeny. Kanditové cukrovinkové výrobky je možné rozdeliť na triedu „tvrdých cukroviniek“ a triedu „mäkkých cukroviniek“. Chladiaca kompozícia podľa vynálezu môže byť zabudovaná do cukroviniek vmiešaním kompozície podľa vynálezu do bežných tvrdých alebo mäkkých cukroviniek.
Tvrdá kanditová cukrovinka môže byť spracovaná a formulovaná pomocou bežných prostriedkov. Tvrdá cukrovinka má zvyčajne bázu tvorenú zmesou cukru a ďalších uhľohydrátových činidiel zväčšujúcich objem s tým, že sa udržiava v amorfnom alebo sklovitom stave. Činidlom zväčšujúcim objem je zvyčajne tuhý sirup cukrov majúci zvyčajne približne 0,5 % až 1,5 % vlhkosti. Tieto materiály zvyčajne obsahujú približne až 92 % cukru, približne až 55 % trstinového cukru a približne 0,1 % až 5 % vody, vztiahnuté na celkovú hmotnosť finálnej kompozície. Uvedený postup sa zvyčajne pripravuje zo sacharózy a trstinových sirupov, ale môže zahrnovať aj ďalšie materiály. Takisto je možné pridať ďalšie prísady, napr. aromatizujúce činidlá, sladidlá, okysľovadlá a farbivá.
Uvedenú cukrovinku je možné bežne pripraviť pomocou konvenčných spôsobov, napr. varením na ohni, vare ním v podtlakovej nádobe, príp. varením pomocou vysokorýchlostného atmosférického tlaku.
Varenie na ohni predstavuje tradičný spôsob výroby kanditovej bázy. Pri použití tohto spôsobu sa požadované množstvo cukrového činidla zväčšujúceho objem rozpustí vo vode zahrievaním tohto činidla v kotli až do jeho úplného rozpustenia. K takto rozpustenému činidlu zväčšujúcemu objem je možné pridať ďalšie činidlo a vo varení pokračovať až do dosiahnutia konečnej teploty 145 °C až 156 °C. Táto dávka sa potom ochladí a do získanej plastickej hmoty sa zabudujú aditíva, napr. aromatizujúce činidlo, farbivá atď.
Vysokorýchlostný atmosférický varič používa tepelnovýmenníkový povrch, na ktorý sa rozprestrie fólia kanditu, ktorá sa bude niekoľko minút ohrievať na teplotu 165 až 175 °C. Potom sa tento kandit rýchlo ochladí na 100 °C až 120 °C a spracuje vo forme plastickej hmoty umocňujúcej zabudovanie aditív, napr. aromatizujúceho činidla, farbiva atď.
V podtlakovom variči sa cukrové činidlá zväčšujúce objem varia pri 125 °C až 132 °C, a potom sa vo variči vytvorí podtlak a ďalšia voda sa vyvarí už bez ohrievania. Hneď, ako je varenie kompletné, má varená hmota povahu polopevnej hmoty a plastickú konzistenciu. V tomto okamihu sa do získanej hmoty použitím bežných mechanických zmiešavacích operácií primieša aromatizujúce činidlo, farbivá a ďalšie aditíva. Optimálne zmiešavame potrebné na rovnomerné zmiešanie aromatizujúceho činidla farbív a ďalších aditív počas bežnej výroby tvrdých cukroviniek je určená časom potrebným na to, aby sa získala rovnomerná distribúcia materiálu. Zistilo sa, že prijateľný zmiešavací čas je zvyčajne čas pohybujúci sa v rozmedzí 4 až 10 min.
Po správnom vytemperovaní kanditovej hmoty môže byť táto hmota narezaná na opracovateľné časti alebo tvárnená do požadovaných tvarov. Na tvárnenie konečného produktu je možné použiť množstvo tvárniacich techník, pričom vhodnú techniku je potrebné zvoliť v závislosti od tvaru a veľkosti požadovaného finálneho produktu. Všeobecnú diskusiu, ktorá sa týka kompozícií a prípravy tvrdých cukroviniek, je možné nájsť v publikácii H.A. Liebermana, Pharmaceutical Dosage Forms: Tablets, zv. I (1980) Marcel Dekker, Inc. New York, N.Y., str. 339 až 469.
Zariadenie použiteľné v rámci vynálezu zahrnuje variace a zmiešavacie zariadenie dobre známe v potravinárskom priemysle, predovšetkým v oblasti výroby cukroviniek, pričom voľba špecifického zariadenia závisí len od povereného odborníka.
Cukrovinky lisované do tabliet obsahujú na rozdiel od uvedených cukroviniek časticové materiály a ich štruktúry sú tvárnené pod tlakom. Tieto cukrovinky zvyčajne obsahujú približne 95 % cukru, vztiahnuté na celkovú hmotnosť kompozície a typická tableta obsahuje spojivá mazivá a rovnako tak aj aromatizujúce činidlá, farbivá, atď.
Rovnako ako tvrdé kanditovč cukrovinky môžu byť v rámci vynálezu použité aj mäkké cukrovinky. Príprava mäkkých cukroviniek, napr. nugátu, zahrnuje konvenčné metódy, napr. kombináciu dvoch primárnych zložiek, konkrétne (1) sirupu s vysokou teplotou varu, napr. trstinový cukor a (2) frappé s relatívne ľahkou štruktúrou, zvyčajne pripravené z vaječného albumínu, želatíny, rastlinných proteínov, napr. zlúčeniny odvodenej zo sóje, zlúčeniny odvodených z mlieka neobsahujúceho cukor, napr. mliečnych proteínov a ich zmesi. Frappé je zvyčajne relatívne ľahké a jeho hustota sa môže pohybovať približne v rozmedzí od 0,5 do 0,4 g/cm3.
Sirup s vysokou teplotou varu, čiže „vyvažujúci“ sirup obsiahnutý v mäkkej cukrovinke, je relatívne viskózny a má vyššiu hustotu ako uvedené frappé. Tento sirup takisto často obsahuje značné množstvo cukrového činidla zväčšujúceho objem. Bežne sa finálna nugátová kompozícia pripravuje pridaním „vyvažujúceho“ sirupu do frappé pri stálom miešaní, čím sa získa základná nugátová zmes. Do takto získanej zmesi sa potom, takisto pri stálom miešaní, môžu pridať ďalšie prísady, napr. aromatizujúce činidlá, ďalšie cukrové činidlá zväčšujúce objem, farbivá, konzervujúce činidla, liečivá a ich zmesi.
Všeobecnú diskusiu týkajúcu sa kompozícií nugátových cukroviniek a spôsobov ich prípravy je možné nájsť v publikácii, ktorej autorom je B.W. Minifie, s názvom Chocolate, Cocoa and Confectionery: Science and Technology,
2. vydanie, AVI Publishing Čo., Inc. Westport Conn. (1980), str. 424 až 425.
Spôsob prípravy mäkkých cukroviniek zahrnuje známe postupy. Najprv sa zvyčajne pripraví frappé a do takto pripraveného frappé sa pomaly pri stálom miešaní a pri teplote približne aspoň 65 °C a výhodne približne aspoň 100 °C pridá sirupová zložka. V miešaní zložiek sa pokračuje až do získania rovnomernej zmesi a potom sa zmes ochladí na teplotu nižšiu ako 80 °C. V tomto okamihu sa do zmesi môže zabudovať aromatizujúce činidlo. Zmes sa ďalej mieša určitý čas a po vybraní sa tvárni do vhodných tvarov.
Ako už bolo uvedené, do tvrdých a mäkkých cukroviniek je možné primiešať účinné množstvo chladiacich kompozícií podľa vynálezu. Takisto už bolo uvedené, že tieto chladiace kompozície podľa vynálezu obsahujú mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid. Presné množstvo chladiacej kompozície zvyčajne závisí od množstva faktorov, napr. typu vyrábanej cukrovinky, typu použitého činidla zväčšujúceho objem alebo nosiča, typu použitého aromatizujúceho činidla a požadovanej intenzity účinku osviežujúceho dych, takže presné množstvo chladiacej kompozície sa môže v jednotlivých prípadoch odlišovať. Chladiaca kompozícia je zvyčajne v tvrdej a mäkkej kanditovej cukrovinke zastúpená približne 0,1 % až 2 %, výhodne približne 0,1 % až 2 % a výhodnejšie približne 0,25 % až 2 %, vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinky.
Do rozsahu vynálezu takisto patria spôsoby výroby vylepšených kanditových cukroviniek. Chladiace kompozície je možné do kompozície bežne tvrdej alebo mäkkej cukrovinky zabudovať použitím štandardných, v danom odbore známych, techník a zariadení. Zariadenie použiteľné v rámci vynálezu zahrnuje zmiešavacie a ohrievacie zariadenie, dobre známe v potravinárskom priemysle a predovšetkým v oblasti výroby cukroviniek, pričom voľba určitého zariadenia závisí len od príslušného odborníka.
Pri použití bežného spôsobu sa chladiaca kompozícia podľa vynálezu vmieša spolu s ďalšími prísadami konečnej požadovanej kompozície do kompozície cukrovinky. Ďalšie prísady budú do kompozície zabudované spôsobom, ktorý si vyžaduje povaha požadovanej kompozície a ktorý je dobre známy odborníkom v danej oblasti. Po pridaní všetkých prísad sa dá takto získaná zmes tvárniť na požadované tvary. Chladiace kompozície je možné formulovať s bežnými prísadami, ktoré ponúkajú množstvo štruktúr, ktoré sa hodia na príslušné aplikácie. Tieto prísady môžu mať formu mäkkých alebo tvrdých kanditových cukroviniek tofé nugátu, mäkkých žuvacích kanditov, žuvačiek atď., pričom tieto formy môžu obsahovať cukor alebo môžu byť bez obsahu cukru. Prijateľné prísady je možné zvoliť zo širokej škály materiálov. Týmito materiálmi môžu byť napr. riedidlá, spojivá a adhezívne činidla, mazivá, dezintegračné činidlá, činidlá zväčšujúce objem, navlhčovadlá, pufre a adsorbenty. Príprava týchto kanditových cukroviniek a žuvacích gúm je dobre známa.
Na to, aby bol vynález lepšie pochopený, poslúžia nasledujúce príklady realizácie vynálezu, ktoré však majú len ilustratívny charakter a v nijako neobmedzujú rozsah vynálezu, ktorý je jednoznačne určený priloženými patentovými nárokmi. Všetky diely a percentá v príkladoch opisnej časti a priložených nárokoch je možné, a k nie je uvedené niečo iné, považovať za hmotnostné diely a percentá.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklady 1-19
Tieto príklady demonštrujú porovnanie chladiacich kompozícií podľa vynálezu s bežnými chladiacimi kompozíciami.
Chladiace kompozície z príkladu 1 - 8 mali zloženie uvedené v tabuľke 1. Tieto zloženia boli vypočítané tak, aby 50 % mentolu bolo odvodených z pepermintového oleja.
Tabuľka 1
CHLADIACE KOMPOZÍCIE
Príklad Pomer· 1 min chladenia 5 min chladenia Horkosí Celkové prefe^en ci©
1 100:0 50 20 10 60
2 98,9 s 1.1 90 40 40 60
3 97,8s2,2 90 40 60 70
4 97,0:5,0 80 50 50 73
5 96,613,4 60 60 20 70
6 95,8s4,2 70 68 20 70
7 95,2i4,e 60 60 30 5Q
8 94,5í 5,5 65 80 40 25
Pomer* = mentol: N-etyl-p-mentán 3-karboxamidu
Chladiace kompozície z príkladov 1 - 8 sa zabudovali do cukrovinkového činidla zväčšujúceho objem pomocou bežných výrobných techník. Presnejšie, chladiace kompozície sa zabudovali do bežnej zmesi trstinového sirupu a cukru a potom sa pridala do bežnej bázy žuvačkovej gumy neobsahujúcej styrénbutadiénové kopolyméry.
Tím chuťových expertov vyhodnotil relatívny účinok gumových kompozícií osviežujúci dych v prvej a piatej minúte, horkosť a celkovú preferenciu v náhodnom poradí a tieto zistenia boli posúdené a spriememené (na stupnici od jednej do sto, pričom nula znamená žiadne osvieženie dychu, a sto znamená vysoký účinok osviežujúci dych). Výsledky získané tímom chuťových expertov sú zhrnuté v tabuľke 1.
V príklade 1 (kontrolný príklad) bol mentol v uvedenej kompozícii zastúpený celkovo 1,3 % hmotnosti. V zvyšných prípadoch bol mentol zastúpený pomerovým množstvom vyplývajúcim z tabuľky 1. Tabuľka 1 ukazuje, že chladiace kompozície v príkladoch 3-6 majú zlepšený účinok osviežujúci dych. Ak má mentol v uvedenej kompozícii vyššie percentné zastúpenie, napr. 1,3 % hmotnosti, potom sa synergický účinok mentolu a N-etyl-p-mentán 3-karboxamidu trocha odlišuje od synergického účinku, ktorý sa dosiahne pri nižších koncentráciách mentolu. Ak je mentol v kompozícii zastúpený 1,3 %, potom sa dosahuje najdlhší účinok osviežujúci dych a najvyššia celková preferencia v prípade, kedy je koncentrácia v chladiacej kompozícii N-ctyl-p-mentán 3-karboxamidu približne 0,1 % až 6 %, výhodne približne 0,1 % až 6 % a výhodnejšie približne 1 % až 4 %. Ak množstvo N-etyl-p-mentán 3-karbo xamidu presahuje 6 %, stanú sa celkové preferencie cukrovinkového produktu úplne nevyhovujúcimi.
Chladiace kompozície uvedené v tabuľkách 1 a 2 patentu US 5,009,893 (Cherukuri a kôl.), majú zloženie uvedené v príkladoch 9 - 19 zhrnuté v uvedenej tabuľke 2. Tieto zloženia sú navrhnuté tak, aby zahrnovali 50 % mentolu odvodeného z pepermintového oleja. Tieto chladiace kompozície boli rovnako ako v uvedenom patente zabudované do kompozícií žuvačkových gúm.
Tabuľka 2
CHLADIACE KOMPO2ÍCIE
Pri- Mentol ZaCiat.odný DÍíka HarkosE
klac Pomer“ celkovo chladiaci trvania
účinok chladiaceho ú t in ku
Q 10:0 0,6718 7. vysoký 2 minúty áno
10 96:4 0,6515 7. vysoký 2 minúty áno
11 92:8 0,625 5 1 vysoký 15-30 minút nie
12 85:12 0,5984 X vysoký 15-30 minút nie
13 84:lo 0,5719 X žiadny xačičtok, y 6. min
14 100:0 0,5719 y. žiadny
15 100:0 0,6719 7. mierny po 2.
min
100:0 0,7719 7. mierny po 2,
17 B5:15 0,5719 žiadny po 6. min. menší nie
18 73:26 0,5719 7. žiadny po 6. min. menší nie
19 53:47 0,5719 7. žiadny po é. min, menší nie
Pomer* = mentol: N-etyl-p-mentán 3-karboxamidu
Prepočet ukázal, že rozmedzie uvádzané patentom US 5,009,983 (Cherukuri a kol.), v ktorom bola optimálnou koncentráciou pre N-etyl-p-mentán 3-karboxamidovú chladiacu zlúčeninu koncentrácia 8 - 12 % (pozri príklady 11 - 12), leží mimo optimálne rozmedzie pre N-etyl-p-mentán 3-karboxamidovú chladiacu zlúčeninu vynálezu, ktorým je rozmedzie od 0,001 - 6 %.
Príklady 20 - 35
Tieto príklady demonštrujú porovnanie chladiacich kompozícií obsahujúcich cukrový alkohol, pripravených spôsobom podľa vynálezu v cukrovinkových kompozíciách, s bežnými chladiacimi kompozíciami.
Chladiace kompozície podľa nárokov 20 až 35 sa zabudovali do cukrovinkového objemovacieho činidla pomocou bežných technik používaných pri výrobe cukroviniek rovnako ako v príkladoch 1 až 8 zhrnutých v tabuľke 1 a vytvorili kompozície, ktorých zloženie je uvedené v tabuľke 3.
Tabuľka 3
CHLADIACE KOMPOZÍCIE
Príklad Fcmer* 1 min chladenia 5 min chladenia Horkosť Celkové preferencie
20 0,8:16:0,096 50 90 25 75
21 0,8:4:0,096 40 75 40 65
22 0,8:16:0,024 40 70 15 70
23 0,8:4:0,324 45 70 15 65
24 0,2116:0,096 35 70 10 65
25 0,2:4:0,096 30 50 10 50
26 0,2:16:0,024 35 45 10 55
27 0,2:4:0,024 35 40 10 55
28 0,5:10:0,06 40 70 10 65
29 1,0:10:0,06 40 80 30 70
-30 0,0:10:0,12 20 60 10 80
31 0,5:10:0,12 45 80 30 70
32 0,5:10:0,00 20 40 5 40
33 0,5:20:0,06 40 75 10 85
34 0,5:3:0.06 70 35 55
35 1,3:0:0,00 30 30 10 50
Pomer* = mentol : xylitol : N-etyl-p-mentán 3-karboxamidu
Tím chuťových expertov vyhodnotil relatívny účinok kompozícií osviežujúci dych (chladenie) v prvej a piatej minúte, horkosť a celkovú preferenciu v náhodnom poradí a získané výsledky boli posúdená na stupnici od jednej do sto, pričom nula znamená žiadne osvieženie dychu a sto znamená vysoký účinok osviežujúci dych. Výsledky získané tímom chuťových expertov sú zhrnuté v tabuľke 3.
Príklad 35 (kontrolný) obsahoval len mentol, ktorý bol prítomný v koncentrácii 1,0 % hmotnosti. Príklad 34 neobsahoval N-etyl-p-mentán 3-karboxamid 5-karboxamid a príklad 30 kontrolný) neobsahoval mentol. V zvyšných príkladoch sú mentol a N-etyl-p-mentán 3-karboxamid 3-karboxamid prítomná v proporcionálnych množstvách zodpovedajúcich pomerom uvedeným v tabuľke 3. Porovnateľné príklady 20 a 21, 22 a 23, 24 a 25 ukazujú, že ak sa koncentrácia xylitolu v chladiacej kompozícii zvyšuje v rozmedzí od 4 % do 16 %, rastú aj celkové preferencie kompozície osviežujúcej dych. Príklady 33 a 34 ukazujú, že ak sa množstvo xylitolu v chladiacej kompozícii zvyšuje od 0 % do 20 %, zvyšuje sa aj celková preferencia kompozície osviežujúcej dych.

Claims (18)

  1. L Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti, vyznačujúca sa tým, že obsahuje:
    (a) napučiavacie činidlo;
    (b) chladiacu kompozíciu; a (c) prípadne gumovú bázu;
    pričom chladiaca kompozícia zahŕňa mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec:
    6=η,)λ ch ch, \ ~\ / \ / r
    CONR, >
    v ktorom R1 a R2 môžu byť nezávisle od seba zvolené zo skupiny zahŕňajúcej vodík a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka pod podmienkou, že pokiaľ R, znamená atóm vodíka, potom R* môže byť arylovou skupinou obsahujúcou 6 až 10 atómov uhlíka a R1 a R2 môžu dohromady tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka; pričom N-substituovaný-p-mentankarboxamíd je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve 0,001 % hmotn. až 6 % hmotn. a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve od 94 % hmotn. do 99, 999 % hmotn. a v cukrovinkovej kompozícii v množstve 0,7 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť cukrovinkovej kompozície.
  2. 2. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že N-substituovaným-p-mentánkarboxamidom je N-etyl-p-mentán-3-karboxamid.
  3. 3. Cukrovinková kompozícia podľa nároku (vyznačujúca sa tým, že chladiaca kompozícia je v cukrovinkovej kompozícii obsahujúcej gumovú bázu prítomná v množstve 0,7 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície.
  4. 4. Cukrovinková kompozícia podľa nároku (vyznačujúca sa tým, že N-substituovaný-p
    -mentánkarboxamid je prítomný v množstve 1 % hmotn. až 4 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť chladiacej kompozície.
  5. 5. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že mentol je prítomný v množstve 96 % hmotn. až 99 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť chladiacej kompozície.
  6. 6. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa ty m,že mentol je prítomný v množstve 1 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukro vínko vej kompozície obsahujúcej gumovú bázu.
  7. 7. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že mentol je prítomný v množstve 1,25 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície obsahujúcej gumovú bázu.
  8. 8. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 3, v y značujúca sa tým, že chladiaca kompozícia je prítomná v množstve od 1 % hmotn. do 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície obsahujúcej gumovú bázu.
  9. 9. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 8, v y značujúca sa tým, že chladiaca kompozícia je prítomná v množstve 1,25 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície obsahujúcej gumovú bázu.
  10. 10. Cukrovinková kompozícia podľa nároku I, vyzná í u j ú c a sa tým, že ďalej obsahuje sladidlo.
  11. 11. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že ďalej obsahuje cukrový alkohol.
  12. 12. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že chladiaca kompozícia je v cukrovinkovej kompozícii bez gumovej bázy prítomná v množstve 0,01 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície.
  13. 13. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 1, v yznačujúca sa tým, že chladiaca kompozícia je v cukrovinkovej kompozícii bez gumovej bázy prítomná v množstve 0,1 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície.
  14. 14. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 13, v y značujúca sa tým, že chladiaca kompozícia je v cukrovinkovej kompozícii obsahujúcej gumovú bázu prítomná v množstve 0,25 % hmotn. až 2 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukrovinkovej kompozície.
  15. 15. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 1, v y značujúca sa tým, že N-substituovaný-p-mentánkarboxamid je prítomný v množstve 0,01 % hmotn. až 6 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť chladiacej kompozície.
  16. 16. Cukrovinková kompozícia podľa nároku 15. vyzná č u j ú c a sa tým, že N-substituovaný-p-mentánkarboxamid je prítomný v množstve 1 % hmotn. až 4 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnosť chladiacej kompozície.
  17. 17. Spôsob prípravy cukrovinkovej kompozície obsahujúcej gumovú bázu podľa nároku 1, ktorá má dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti, vyznačujúci sa tým, že sa pripraví gumová báza napučiavacie činidlo a chladiaca kompozícia, pričom chladiaca kompozícia obsahuje mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec ŕcn3j 2 ch ch , \ /~\ / * \ / r
    CONR7 R v ktorom R1 a R2 môžu byť nezávisle od seba zvolené zo skupiny zahŕňajúcej vodík a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka pod podmienkou, že pokiaľ R1 znamená atóm vodíka, potom R2 môže byť arylovou skupinou obsahujúcou 6 až 10 atómov, uhlíka a R1 a R2 môžu dohromady tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka; pričom N-substituovaný-p-mentánkarboxamid je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve 0,001 % hmotn. až 6 % hmotn., a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve od 94 % hmotn. do 99,999 % hmotn., gumová báza sa roztaví; objemovacie činidlo a chladiaca kompozícia sa zmiešajú s roztavenou gumovou bázou; a zmes z kroku (3) sa spracúva do vhodných tvarov.
  18. 18. Spôsob prípravy cukrovinkovej kompozície bez gumovej bázy podľa nároku 1, ktorá má dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti, ktorý zahŕňa zmiesenie chladiacej kompozície s cukrovinkovým objemovacím činidlom, vyznačujúci sa tým, že zmienená chladiaca kompozícia obsahuje mentol a N-substituovaný-p-mentánkarboxamid, v ktorom môže mať karboxamid všeobecný vzorec:
    ŕcH3)2 ch ch.
    \/ S \ / r
    CONR^ R^ v ktorom R1 a R2 môžu byť nezávisle od seba zvolené zo skupiny zahŕňajúcej vodík a alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 25 atómov uhlíka pod podmienkou, že pokiaľ R1 znamená atóm vodíka, potom R2 môže byť arylovou skupinou obsahujúcou 6 až 10 atómov uhlíka a R1 a R2 môžu dohromady tvoriť cyklickú alebo heterocyklickú skupinu obsahujúcu až 25 atómov uhlíka; pričom N-substituovaný-p-mentánkarboxamid je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve 0,001 % hmotn. až 6 % hmotn., a mentol je v chladiacej kompozícii prítomný v množstve od 94 % hmotn. do 99,999 % hmotn.
SK729-97A 1994-12-09 1995-11-09 Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti a spôsob prípravy tejto kompozície SK283203B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US35303194A 1994-12-09 1994-12-09
US08/438,824 US5698181A (en) 1994-12-09 1995-05-11 Breath-freshening edible compositions comprising menthol and an N-substituted-P-menthane carboxamide and methods for preparing same
PCT/US1995/014672 WO1996017524A1 (en) 1994-12-09 1995-11-09 Breath-freshening edible compositions comprising menthol and an n-substituted-p-menthane carboxamide and methods for preparing same

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK72997A3 SK72997A3 (en) 1997-12-10
SK283203B6 true SK283203B6 (sk) 2003-03-04

Family

ID=26997761

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK729-97A SK283203B6 (sk) 1994-12-09 1995-11-09 Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti a spôsob prípravy tejto kompozície

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0793420B1 (sk)
JP (1) JP3643379B2 (sk)
CN (1) CN1072448C (sk)
BR (1) BR9509884A (sk)
CA (1) CA2204142C (sk)
CZ (1) CZ175797A3 (sk)
ES (1) ES2146321T3 (sk)
GR (1) GR3033442T3 (sk)
HU (1) HUT77795A (sk)
MX (1) MX9703519A (sk)
PL (1) PL181315B1 (sk)
PT (1) PT793420E (sk)
SK (1) SK283203B6 (sk)
WO (1) WO1996017524A1 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MY119059A (en) 1997-08-11 2005-03-31 Cadbury Adams Usa Llc Enhanced flavoring compositions containing n-ethyl-p-menthane-3-carboxamide and method of making and using same
US6627233B1 (en) 1997-09-18 2003-09-30 Wm. Wrigley Jr. Company Chewing gum containing physiological cooling agents
CN1116808C (zh) * 1997-09-18 2003-08-06 Wm.雷格利Jr.公司 含生理清凉剂的口香糖
US6455080B1 (en) 1997-12-29 2002-09-24 Wm. Wrigley Jr., Company Chewing gum containing controlled release acyclic carboxamide and method of making
RU2214721C2 (ru) 1997-09-18 2003-10-27 Вм. Ригли Дж. Компани Способ производства жевательной резинки с физиологическими охлаждающими агентами (варианты), жевательная резинка по этому способу, композиция охлаждающего ароматизирующего вещества, жевательная резинка, включающая эту композицию, покрытая жевательная резинка (варианты), способ усиления вкусового воздействия покрытой жевательной резинки, способ покрытия жевательной резинки, композиция жевательной резинки
US7588793B1 (en) 1998-06-05 2009-09-15 Cadbury Adams Usa, Llc Enhanced flavoring compositions containing N-ethyl-p-menthane-3-carboxamide and method of making and using same
PL1786272T3 (pl) 2004-08-11 2015-02-27 Intercontinental Great Brands Llc Kompozycje rozgrzewające i układy do ich dostarczania
CA2623545C (en) 2005-10-05 2013-04-09 Cadbury Adams Usa Llc Cooling compositions
ES2488634T3 (es) 2005-12-23 2014-08-28 Intercontinental Great Brands Llc Composición que proporciona una sensación refrescante significativamente similar a la que proporciona el mentol
EP1973422B1 (en) 2005-12-23 2014-06-11 Intercontinental Great Brands LLC Compositions providing a heating sensation for oral or dermal delivery
ES2551693T3 (es) 2009-10-06 2015-11-23 Symrise Ag Composición de limpieza dental que contiene mentol con percepción de amargor reducida
US9446267B2 (en) 2009-10-06 2016-09-20 Symrise Ag Products comprising a flavoring agent composition
CA2834512A1 (en) 2011-04-29 2012-11-01 Intercontinental Great Brands Llc Encapsulated acid, method for the preparation thereof, and chewing gum comprising same
US20150201644A1 (en) * 2012-08-22 2015-07-23 Intercontinental Great Brands Llc Chewing gum compositions and methods of making thereof
TWI693031B (zh) 2015-04-30 2020-05-11 瑞士商菲利浦莫里斯製品股份有限公司 包含具高通氣度之可卸式清新劑遞送元件的氣溶膠產生物件
EP3288400B1 (en) 2015-04-30 2019-06-05 Philip Morris Products S.a.s. Aerosol-generating article comprising a detachable freshener delivery element with high resistance to draw
JP6939096B2 (ja) * 2017-05-31 2021-09-22 ライオン株式会社 液体口腔用組成物
JP2021500014A (ja) 2017-10-19 2021-01-07 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム 着脱可能なフレッシュナーセグメントを有するエアロゾル発生物品

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4724151A (en) * 1986-10-24 1988-02-09 Warner-Lambert Company Chewing gum compositions having prolonged breath-freshening
US5009893A (en) * 1989-07-17 1991-04-23 Warner-Lambert Company Breath-freshening edible compositions of methol and a carboxamide
US5372824A (en) * 1993-03-25 1994-12-13 The Wm. Wrigley Jr. Company Mint flavored chewing gum having reduced bitterness and methods for making same

Also Published As

Publication number Publication date
PL181315B1 (pl) 2001-07-31
MX9703519A (es) 1997-08-30
WO1996017524A1 (en) 1996-06-13
HUT77795A (hu) 1998-08-28
JP3643379B2 (ja) 2005-04-27
JPH10510153A (ja) 1998-10-06
SK72997A3 (en) 1997-12-10
BR9509884A (pt) 1997-10-21
PT793420E (pt) 2000-06-30
ES2146321T3 (es) 2000-08-01
GR3033442T3 (en) 2000-09-29
CA2204142A1 (en) 1996-06-13
CA2204142C (en) 2005-08-09
CN1169100A (zh) 1997-12-31
CZ175797A3 (en) 1997-09-17
CN1072448C (zh) 2001-10-10
PL320557A1 (en) 1997-10-13
EP0793420B1 (en) 2000-03-15
EP0793420A1 (en) 1997-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5698181A (en) Breath-freshening edible compositions comprising menthol and an N-substituted-P-menthane carboxamide and methods for preparing same
US5080910A (en) Stabilized chlorodeoxysugar sweetening agents in powder form and methods for preparing same
US5059428A (en) Synergistic sweetening compositions containing polydextrose and a chlorodeoxysurgar and methods for preparing same
SK283203B6 (sk) Cukrovinková kompozícia majúca dlhotrvajúci dych osviežujúci účinok bez príchuti horkosti a spôsob prípravy tejto kompozície
EP0366251A1 (en) Synergistic sweetening compositions containing chlorodeoxysugars and maltitol and methods for preparing same
EP0438912B1 (en) Reduced-calorie non-cariogenic edible compositions containing polydextrose and an encapsulated flavoring agent and methods for preparing same
US5066511A (en) Method for preparing pulverized polydextrose which is substantially free of acids and compositions containing same
MXPA97003519A (en) Edible refreshing compositions of the breath that understand menthol and a p-mentan carboxamide substituted with n- and methods to prepare lasmis
WO1992002149A1 (en) Reduced-calorie, low-moisture absorbing bulking agent compositions and methods for preparing same
EP0472500A1 (en) Stabilized chlorodeoxysugar sweetening agents in solid form and methods for preparing same
US5061496A (en) Stabilized chlorodeoxysugar sweetening agents in liquid medium and methods for preparing same
US5993879A (en) Methods for using 1-methylbutyl and 1-methylhexyl esters as flavoring agents
WO2001013740A1 (en) Ethyl 3-acetoxy-2-methylbutyrate as a flavoring agent and methods for preparing and using same
EP0420539A2 (en) Synergistic sweetening compositions containing a dipeptide sweetening agent and hydrogenated starch hydrolysates and methods for preparing same
US5204129A (en) Method for preparing pulverized polydextrose which is substantially free of acids and compositions containing same
WO2001013741A1 (en) Cis-dec-4-enyl acetate as a flavoring agent and methods for preparing and using same
EP0459952A2 (en) Synergistic sweetening compositions containing xylitol and acesulfame-k and methods for preparing same