SK281635B6 - Spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov - Google Patents

Spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov Download PDF

Info

Publication number
SK281635B6
SK281635B6 SK475-93A SK47593A SK281635B6 SK 281635 B6 SK281635 B6 SK 281635B6 SK 47593 A SK47593 A SK 47593A SK 281635 B6 SK281635 B6 SK 281635B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
reducing sugar
formula
glycol ether
catalyst
carbon atoms
Prior art date
Application number
SK475-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK47593A3 (en
Inventor
Giampietro Borsotti
Massimo Ciali
Tullio Pellizzon
Giovanni Agnes
Original Assignee
ENICHEM S. p. A.
Eniricerche S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ENICHEM S. p. A., Eniricerche S. P. A. filed Critical ENICHEM S. p. A.
Publication of SK47593A3 publication Critical patent/SK47593A3/sk
Publication of SK281635B6 publication Critical patent/SK281635B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H15/00Compounds containing hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • C07H15/02Acyclic radicals, not substituted by cyclic structures
    • C07H15/04Acyclic radicals, not substituted by cyclic structures attached to an oxygen atom of the saccharide radical
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H15/00Compounds containing hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • C07H15/02Acyclic radicals, not substituted by cyclic structures
    • C07H15/04Acyclic radicals, not substituted by cyclic structures attached to an oxygen atom of the saccharide radical
    • C07H15/08Polyoxyalkylene derivatives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Vyrábané zlúčeniny majú všeobecný vzorec (I), v ktorom R je zvyšok vybraný z -CH2- alebo -CH2- CH2- alebo -CH2-CHOH-, R1 a R2 sú alkylové radikály obsahujúce 1 až 18 atómov uhlíka, alebo R1 alebo R2 sú atómami vodíka, ale nie súčasne, pričom celkový počet atómov uhlíka v R1 + R2 je najviac 18, G znamená radiál vznikajúci odstránením molekuly vody z monosacharidu, všeobecne označovaného ako "redukčný cukor", n je celé číslo v rozsahu 1 až 5, pri ktorom sa a) nechá reagovať epoxid olefínu so 6 až 20 atómami uhlíka s diolom alebo triolom v prítomnosti katalyzátora za vzniku glykoléteru, a b) získaný glykoléter sa glykoziduje redukčným cukrom alebo zlúčeninou, ktorá môže poskytovať redukčný cukor hydrolýzou, alebo metyl-, etyl-, alebo butylglykozidom odvodeným od uvedeného redukčného cukru. Spôsob je charakteristický tým, že sa redukčný stupeň b) uskutočňuje v prítomnosti binárneho katalyzátora tvoreného silnou organickou a slabou organickou zásadou, ktoré majú hodnotu Ka v rozsahu 10exp(-8) až 10exp(-1).ŕ

Description

Oblasť techniky
Predmetom vynálezu je spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov.
Doterajší stav techniky
V odbore povrchovo aktívnych látok nastal v posledných rokoch podstatný pokrok. Značný podiel na svetovom trhu tvoria neiónové povrchovo aktívne látky, najmä polyetoxylované alkoholy a polyetoxylované alkylfenoly.
Tieto neiónové povrchovo aktívne látky nadobudli preto značnú dôležitosť, lebo majú dobré detergentné vlastnosti, v dôsledku čoho sa všestranne využívajú v rôznych prostriedkoch (najmä pre svoju kompatibilitu s iónovými povrchovo aktívnymi činidlami) a pre nízke náklady pri ich výrobe.
Okrem uvedených neiónových povrchovo aktívnych činidiel boli v poslednom čase vyvinuté nové druhy, ktoré sú charakterizované hydrofllnými zvyškami, ktorými sa líšia od polyetoxy skupín. Sú to estery mono- a oligosacharidov, ktoré sú zaujímavé z cenového hľadiska, ako aj z hľadiska vnútornej biodegradovateľnosti.
Tento typ esterov s dlhými reťazcami, odvodenými napr. od kyseliny palmitovej, nevyhovuje z praktického hľadiska pre obmedzenú stálosť esterov pri hodnotách pH vyšších ako 8, čo sa vyžaduje v mnohých receptúrach.
Takáto obmedzená chemická stálosť bola prekonaná zavedením éterových skupín, ktoré vznikajú reakciou epoxidov s hydroxyetylglukozidom, ako je to opísané v talianskej patentovej prihláške č. MI-91A-001427 od Enicha Augusta S. p. A.
Predmet vynálezu zjednodušuje proces tejto reakcie, pričom sa dosahujú vyššie výťažky.
Podstata vynálezu
Podstatou navrhovaného riešenia je spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov všeobecného vzorca (I)
OH
I
H- (G) a-O-R-CH2-O-CH-CH-R2 l (D |
R1 v ktorom
R predstavuje -CH2- alebo -CH2-CH2- alebo -CH2-CHOH-, R’ a R2 sú alkylové radikály, z ktorých každý obsahuje I až 18 atómov uhlíka, alebo R1 a R2 sú vodíkovým atómom, ale nie súčasne, pričom celkový počet atómov uhlíka v R1 + R2 je najviac 18,
G je radikál vznikajúci odstránením molekuly vody z monosacharidu, označovaného ako redukčný cukor, ide o hexózu vzorca C6H12O6 alebo pentózu C5H10O5, n je celé číslo 1 až 5, pri ktorom sa
a) nechá reagovať epoxid olefinu s 8 až 20 atómami uhlíka s diolom alebo triolom v prítomnosti katalyzátora za vzniku glykoléteru všeobecného vzorca (II)
b) získaný glykoléter vzorca (II) sa glykoziduje redukčným cukrom alebo zlúčeninou, ktorá môže poskytnúť redukčný cukor hydrolýzou, alebo metyl-, etyl- alebo butylglukozidom odvodeným od uvedeného redukčného cukru tak, že reakčný stupeň b) sa uskutočňuje v prítomnosti binárneho katalyzátora tvoreného silnou organickou kyselinou zahrnujúcou benzén alebo alkylbenzénsulfónovú kyselinu, naftalén- alebo alkylnaftalénsulfónovú kyselinu, primárnu, sekundárnu alebo terciámu alkylsulfónovú kyselinu, monoalkylsulfáty, mono- a dialkylfosfáty, alkyl-, aryl alebo alkylaryldisulfónové kyseliny, ktoré všetky obsahujú alifatické reťazce s 1 až 20 atómami uhlíka a sulfónové skupiny obsahujú katexové živice, a slabou organickou zásadou zahrnujúcou pyridín, pikolíny, lutidíny, kolidíny, chinolin, izochinolín, chinaldín, pyrazín, pteridín, tetrametylmočovinu, majúce hodnotu Ka v rozsahu 10’8 až 10’1 a množstvo binárneho katalyzátora je 0,001 až 0,1 mólu na mól redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu.
Binárnym katalyzátorom v stupni b) je pyridínová soľ s alkylbenzénsulfónovými kyselinami alebo so sekundárnymi alkylsulfónovými kyselinami, alebo soľ pyridínu so sekundárnymi alkylsulfónovými kyselinami obsahujúcimi 14 až 17 atómov uhlíka. Tento binárny katalyzátor používaný v stupni b) je pripravený zmiešaním ekvivalentných množstiev silnej organickej kyseliny a slabej organickej zásady, vybraných zo skupiny uvedenej a je použitý v množstve 0,01 až 0,05 mólu na mól redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu. Molámy pomer redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu ku glykoléteru všeobecného vzorca (II) v stupni b) je v rozsahu 1 : 2 až 1 : 10, prípadne v rozsahu 1 : 3 až 1 :6.
Rozpúšťadlom v stupni b) je glykoléter všeobecného vzorca (II), teplota v stupni b) je v rozsahu 90 až 130 °C, výhodne 110 až 120 °C.
Pokiaľ ide o redukčný cukor, môžu sa používať také hexózy a pentózy, ako glukóza, manóza, galaktóza, arabinóza, xylóza, ribóza a podobne.
Môžu sa používať aj vyššie cukry alebo substituované sacharidy, ktoré sa môžu hydrolyzovať, aby sa získali monosacharidy. Sem patrí škrob, maltóza, sacharóza, laktóza, maltotrióza, metyl-, etyl-, alebo butylglykozidy, atď.
Vzhľadom na nízku cenu a všeobecnú prístupnosť je najvhodnejším monosacharidom glukóza.
Spôsob podľa vynálezu názorne objasňuje nasledovná reakčná schéma, ktorá však vynález nijakým spôsobom neobmedzuje:
Stupeň a)
Stupeň b)
OH v ktorom R, R1 a R2 majú uvedený význam a R3 je vodík metyl, etyl alebo butyl.
Príprava zlúčeniny vzorca (II) - stupeň a) - je známa napr. z U. S. patentu č. 3 758 410, kde sa uvádza reakcia e poxidu s etylénglykolmi v prítomnosti kyselinových katalyzátorov.
Otvorenie epoxidového kruhu sa môže dosiahnuť aj zásaditou katalýzou, napríklad v prípade alfa-epoxidou môže byť vytvorený výlučne produkt odvodený z nuleofilného atakovania koncového uhlíkového atómu, ako je to uvedené v článku P. E. Parklera a N. S. Isaaca, Chem. Rev., 1959, 59.737.
V stupni b) naopak nastávajú problémy v prípade glykozidačnej reakcie, pretože obyčajne vznikajú nežiaduce reakcie.
Napríklad v U. S. patente č. 4 950 743 sa uvádza, že jednou z týchto nežiaducich reakcií je tvorba polyglukózy alebo polyhydroxymetylfúríuralu.
Prvý vedľajší produkt ak je prítomný v konečnom produkte, vyvoláva nadmerné penenie povrchovo aktívnych roztokov a druhý vedľajší produkt spôsobuje vznik nežiaduceho žltohnedého zafarbenia.
Vznik polyglukózy z hľadiska ekonómie reakcie znamená aj stratu výťažku požadovaného produktu.
Značný počet patentov je zameraný na dosiahnutie takého špecifického cieľa, ktorý by zabránil vzniku polyglukózy. Napríklad vo WO patente č. 90/07516 sa opisuje použitie vysoko lipofilného katalyzátora, ktorý je vhodný na prekonanie týchto problémov.
Ale aj v tomto prípade, hoci sú tieto vedľajšie reakcie potlačené použitím tradičných kyselín, nedá sa tvorbe polyglukózy úplne zabrániť.
Hlavným cieľom tohto vynálezu je preto získať glykozidovaný produkt, ktorý neobsahuje také vedľajšie produkty, ako je polyglukóza. Zistilo sa, že katalytický systém používaný v stupni b) odstraňuje nedostatky doterajšieho stavu techniky, ktoré už boli opísané a je ich nutné odstrániť.
Glykozidačné reakcie - stupeň b) - sa preto uskutočňujú v prítomnosti binárneho katalyzátora, ktorý tvorí silná organická kyselina a slabá organická zásada s hodnotu Ka v rozsahu 10’8 až 10*.
Ako príklady silných organických kyselín možno uviesť benzén- alebo alkylbenzénsulfónové kyseliny, naftalén- alebo alkylnaftalénsulfónové kyseliny, primáme, sekundárne alebo terciáme alkylsulfónové kyseliny, monoalkylsulfonáty, mono- a aidlkylfosfáty, alkyl-, aryl-, alebo alkylaryldisulfónové kyseliny, v ktorých alifatické reťazce obsahujú 1 až 20 atómov uhlíka a živice vymieňajúce katióny, ktoré obsahujú sulfónové skupiny.
Ako príklady slabých organických zásad možno uviesť pyridín, pikolíny, lutidíny, kolidíny, chinolín, izochinolín, chinaldín, pyrazín, pteridín, tetrametylmočovinu a pod.
Katalyzátor sa môže ľahko pripraviť samostatne alebo in situ zmiešaním ekvivalentných množstiev uvedených kyselín a zásad.
Výhodnými katalyzátormi sú soli pyridínu s alkylbenzénsulfónovými kyselinami alebo sekundárnymi alkylsulfónovými kyselinami, z ktorých najmä posledné sa dajú ľahko pripraviť, napr. podľa talianskej patentovej prihlášky č. 20878 A/89 autora Enicha Augusta S. p. A., ktorej obsah je v opise tejto prihlášky uvedený ako odkaz.
Predovšetkým výhodná je soľ pyridínu so sekundárnymi alkylsulfónovými kyselinami, ktorý obsahuje 14 až 17 uhlíkových atómov (SASA).
Katalyzátor sa môže používať v rozsahu od 0,001 do 0,1 mólu na mól redukovaného cukru alebo jeho ekvivalentu, ako to bolo uvedené, výhodne od 0,001 do 0,05 mólu.
Špecifická povaha tohto katalyzátora je demonštrovaná porovnávacím testom, ktorý je uvedený v príklade 8, v kto rom glykozidačná reakcia sa uskutočňuje v prítomnosti konvenčnej kyseliny, ako je kyselina p-toluénsulfónová.
Pri postupe za rovnakých teplotných podmienok, rovnakom tlaku a rýchlosti miešania reakčnej zmesi, ako je to uvedené v teste v príklade 7, a zabrzdení oboch uvedených reakcií oddestilovaním stechiometrického množstva vody, vzniká v príklade 8 značné množstvo polyglukózy, zatiaľ čo ak sa použije katalyzátor podľa príkladu 7, vzniká prevažne glukóza, ktorá sa potom môže oddeliť a znova použiť.
Konečný produkt je celkom bez polyglukózy, čo je typickým význakom spôsobu podľa vynálezu v porovnaní s doterajším stavom techniky.
Ak sa používajú uvedené katalyzátory, uľahčuje sa tým kinetická kontrola reakcie, pretože napríklad produkty vzorca (I) s vyššou hladinou hydroxyalkyl-moglukozidov (napr. zmesi obsahujúce viac ako 70 % produktu s n = 1 vo vzorci (I)) sa získavajú ľahšie.
Okrem toho používaním uvedených binárnych katalyzátorov sa na konci reakcie získavajú produkty, ktoré sú menej zafarbené ako príslušné produkty, ktoré sa získavajú použitím obvyklých katalyzátorov, napr. p-toluénsulfónovej kyseliny.
Ale v prípade, že sa na odstraňovanie nadbytočného glykoléteru vzorca (II) použije destilácia, ktoré vyžaduje teplotou rádovo 190 až 200 °C a zvyškový tlak pohybuje sa v rozmedzí 26,664 až 66,66 Pa, získavajú sa hnedo sfarbené produkty, najmä ak čas destilácie presahuje 1 až 2 hodiny.
Uvedená skutočnosť však nespôsobuje problémy, pretože vodné roztoky povrchovo aktívnych látok sa môžu upravovať na prijateľnú farbu použitím niektorého z veľkého počtu reakčných zložiek, ktoré sú známe z vedeckej literatúry, ako je peroxid vodíka používaný v U. S. patente č. 3 450 690, perboritan sodný uvádzaný v U. S. patente č, 3 839 318, alebo iného ekvivalentného bielidla, ako sú chlómany, persírany, atď.
V stupni a) spôsobu podľa tohto vynálezu sa používa diol v množstve, ktoré môžu byť rovnaké alebo väčšie ako je stechiometrické množstvo epoxidu vzorca (III), výhodne v množstve od 1 do 15 mólov na mól epoxidu (III), zatiaľ čo v stupni b) sa glykoléter II používa v množstve, ktoré je rovnaké alebo väčšie, ako je stechiometrické množstvo redukčného cukru, čo je bližšie opísané v ďalšom opise.
V stupni a) procesu pôsobí diol aj ako rozpúšťadlo, čiže je kvapalným prostredím pre reakčnú zmes. V stupni b) zastáva funkciu rozpúšťadla glykoléter II.
Ako reakčná zložka sa v stupni a) používa obyčajne zmes epoxidov všeobecného vzorca (III), v ktorej R! a R2 majú rovnaký význam, ako to už bolo opísané. Tieto zmesi sa získavajú reakciou príslušných zmesí lineárnych oleflnov s peroxidom vodíka metódami opísanými napríklad v GB patente č. 2 055 821 a v U. S. patente č. 4 595 671.
V glykozidačnej reakcii - stupeň b) - je molámy pomer redukčného cukru ku glykoléteru v rozsahu 1 : 2 až 1 : 10, výhodne 1 : 3 až 1 : 6.
Voľbou hodnoty takéhoto molámeho pomeru sa umožňuje kontrola charakteristík konečného produktu vzorca (I). Ak sa požaduje produkt, ktorý má vyšší polymerizačný stupeň n), používa sa pomer 1 : 2, zatiaľ čo v prípade, keď sa vyžaduje produkt obsahujúci prevažne hydroxyalkylmonoglukozid (n = 1), používa sa pomer 1 :6.
Reakčná teplota sa pohybuje v rozmedzí od 90 až 130 °C, pričom najvýhodnejšie je rozpätie od 110 až 120 °C.
Počas kondenzácie v stupni b) vytvára sa R3-OH (v ktorom R3 má uvedený význam), ktorý sa môže odstraňovať
SK 281635 Β6 prúdom inertného plynu, ako je dusík alebo destiláciou, ak sa reakcia uskutočňuje za zníženého tlaku.
Aby sa získalo veľké množstvo hydroxyalkyl-monoglykozidov (vzorca (I) s n = 1), reakcia sa preruší predtým, ako neprebehla celkom premena karbohydrátu.
V takom prípade, aby sa nezreagovaný karbohydrát ľahšie odstránil, reakčná zmes sa vhodne zriedi rozpúšťadlom, v ktorom sa karbohydrát nerozúšťa, ako je hexán alebo heptán. Takéto riešenie má tú výhodu, že sa reakčná zmes stáva tekutejšou, a preto je ľahšie rozdeliteľná odfiltrovaním karbohydrátu.
Použitím uvedených riedidiel sa dosahuje čiastočné zrážanie katalyzátora, ktorý sa môže (čiastočne) recyklovať. Sfiltrovaný roztok sa zmieša aspoň s 1 mólom silnej zásady na každý mól použitého katalyzátora.
Výrazom „silné zásady“ sú označené hydroxidy alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín a alkoxidy alkalických kovov. Výhodnými zásadami sú hydroxid sodný a metoxid sodný.
Z výslednej zmesi sa odstráni za nízkeho vákua (399,6 až 13332 Pa) zried’ovacie rozpúšťadlo, a to v rotačnej odparke pri teplote v rozmedzí od 30 do 100 °C.
Potom sa nezeagovaný glykoléter vzorca (II) oddestiluje pri tlaku 13,332 až 66,66 Pa pri teplote kotla 190 až 200 °C. Takáto destilácia sa môže ukutočňovať v bežných zariadeniach, ale najvýhodnejšia je tenkofilmová odparka.
Zvyšok po uvedenej destilácii sa potom rozpustí vo vode (napr. použitím rovnakého objemu vody, aký má uvedený zvyšok, čím sa získa 50 %-ný roztok) a odfarbí sa uvedenými známymi postupmi.
Lipofilné zložky prítomné ešte vo vodnom roztoku (a obyčajne tvorené reakčnou zložkou II), ktoré neboli celkom odstránené počas destilačného stupňa a/alebo produkty ich degradácie sa odstránia výhodne rozpúšťadlovou extrakciou.
Výhodnými rozpúšťadlami na tento účel sú etyléter a etyl alebo propylacetát. Najvýhodnejším rozpúšťadlom je etylacetát.
Vynález je ďalej podrobnejšie objasnený nasledovnými príkladmi uskutočnenia, ktoré však tento vynález neobmedzujú.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Otvorenie vnútorného Cn.12 epoxidu etylénglykolom
Zmes 900 g vnútorného Cn_i2 epoxidu (s 95 % obsahom epoxidu) s 3000 g etylénglykolu sa zahrieva pri 80 °C. Pridá sa 1,25 ml éterovaného BF3 a reakčná zmes sa mieša 1 hodinu. Potom sa tenkovrstevnou chromatografiou overí s použitím premývadla, ktorou je zmes petroléteru a etyléteru v pomere 2 : 1, či epoxid vymizol.
Reakčná zmes sa zalkalyzuje 5 g 50 % hmotnostného roztoku NaOH a destiluje sa za zníženého tlaku.
Po odstránení nadbytočného etylénglykolu sa získa 1022 g bezfarebného produktu 1 s teplotou varu 135 až 160°C/26,66Pa.
Výsledný vzorec (1) získaného produktu:
R, OH
Ra 0-CHa-CHa-OH (Ď’ v ktorom oba substituenty R] a R2 sú lineárne alkylové radikály obsahujúce spolu 9 až 10 uhlíkových atómov (R1 + + R2).
Výťažok vzhľadom na epoxid je 91 %.
Príklad 2
Reakcia produktu (l)s glukózou
100 g glykoléteru (1) a 18 g bezvodej glukózy sa vloží do banky s objemom 250 ml, ktorá je vybavená miešadlom, teplomerom, destilačným nadstavcom a trubicou na prívod dusíka.
Reakčná zmes sa zahreje na 119 až 120 °C v prúde dusíka a pridá sa k nej 0,3 g pyridín-p-toluénsulfonátu (Py. p. TSA).
V zahrievaní reakčnej zmesi sa pokračuje v prúde dusíka 6 hodín, pričom sa plynulé odstraňuje voda vznikajúca pri reakcii.
Akonáhle je reakcia ukončená, reakčná zmes sa zriedi 100 ml heptánu a odfiltruje sa. Zrazenina sa premyje heptánom a vysuší, čím sa získa 2,75 g produktu, ktorý z pevažnej časti tvorí glukóza.
Odfiltrovaný roztok sa zmieša s 65 mg CH30Na a výsledná zmes sa destiluje, pričom najprv sa odstráni heptán v prístroji Rotavapor pri 2666,4 Pa a teplote 50 až 100 °C a potom 82,5 g glykoléteru (1) pri 13,332 Pa za zahrievania olejovým kúpeľom na 190 °Č.
Destilačný zvyšok sa rozpustí v 50 ml vody a potom sa na neho pôsobí pri 20 až 30 °C roztokom chlomanu sodného až do pozitívnej reakcie na jód škrobový papierik.
Roztok sa extrahuje 100 ml etylacetátu a po odparení za zníženého tlaku sa získa povrchovo aktívna látka, ktorá obsahuje vodnú vrstvu v množstve 28 g ako tuhá látka v podobe sklovitého a slabožlto sfarbeného produktu. Podobným postupom možno produkt skoncentrovať na 50 až 60 %.
- 72 % 16-18% 4- 5%
1,5%
0,5 % menej ako 0,1 % žiadna menej ako 1 %
Vodný roztok, ktorý je hmotnostné 50 %-ný, mal absorbanciu pri 470 nm 0,12 (E470 = 0,24).
Produkt analyzovaný HPLC (vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou a GC (Plynovou chromatografiou) má po predchádzajúcom silanovaní nasledujúce zloženie: hydroxyalkyl 1 -monoglukozid hydroxyalkyl 1-diglukozid hydroxyalkyl 1 -triglukozid hydroxyalkyl 1-tetraglukozid hydroxyalkyl 1 -pentaglukozid glukóza polyglukóza glykoléter (1)
Príklad 3
Otvorenie vnútorného Cn.12 epoxidu glycerínom
Zmes 410 g glycerínu sa zahrieva pri 90 °C so 105 g C, mj epoxidu (obsahujúceho 95 % epoxidu).
Pridá sa 0,5 ml éterovaného BF3 a potom sa reakčná zmes mieša 1 hodinu. Reakčná zmes sa ochladí, spodná vrstva tvorená prevažne glycerínom sa oddelí, zatiaľ čo horná vrstva sa zriedi petroléterom a premyje sa najprv 5 %-ným roztokom NaHCO3 a potom vodou až do neutrálnej reakcie.
Po odparení rozpúšťadla sa získa 136,5 g surového produktu (2) v podobe hustého, takmer bezfarebného oleja, ktorý sa môže použiť samotný v nasledujúcej reakcii s glukózou.
Produkt (2) sa môže vyčistiť destiláciou pri tlaku 13,332 Pa a teplote 170 až 190 °C.
výsledný produkt má vzorec (2):
R1 OH ý
I i O-CHa-CH-CHa (2).
v ktorom tak R|, ako aj R2 sú lineárne alkylové radikály obsahujúce spolu (R| + R2) 9 až 10 uhlíkových atómov.
Príklad 4
Reakcia produktu (2) s glukózou g surového triolu (2) získaného postupom uvedeným v príklade 3 a 18 g bezvodej glukózy sa vloží do rovnakého prístroja ako v príklade 2.
Reakčná zmes sa zahreje na 119 až 120 °C v prúde dusíka a potom sa k nej pridá 0,3 g Py.p-TSA.
V zahrievaní reakčnej zmesi sa pokračuje v prúde dusíka, pričom sa vznikajúca voda plynulé oddestilováva. Nakoniec sa reakčná zmes zriedi 100 heptánu a odfiltruje. Po premytí heptánom a vysušení sa získa 2,4 g tuhej látky tvorenej z prevažnej časti glukózou.
Filtrát sa zmieša so 65 mg CH3ONa a výsledná zmes sa destiluje. V prístroji Rotavapor sa oddeluje najprv heptán pri 2666,4 Pa a teplote 50 až 100 °C a potom sa získa 76 g triolu (2) pri 13,332 Pa za zahrievania olejovým kúpeľom pri 210 °C.
Destilačný zvyšok po rozpustení v 50 ml vody a spracovaní postupom uvedenom v príklade 2 poskytuje po odparení vodného roztoku 29 g tuhej látky v podobe penového slabo nažltlého produktu.
%-ný hmotnostný vodný roztok má absorbenciu 0,175 pri 470 nm (E470 = 0,35).
Príklad 5
Hydroxyalkylpolyglukozidy získané transacetaláciou z butylglukozidu
Do prístroja opísaného v príklade 2 sa vloží 100 ml n-butanolu, 18 g bezvodej glukózy a 0,3 g Py.p-TSA.
Reakčná zmes sa zahrieva (refluxuje) pod Marcussonovým spätným chladičom za plynulého odstraňovania vznikajúcej vody, kým sa nezíska číry bezfarebný roztok, ktorý tvorí zmes alfa a beta butylglukozidu v n-butanole.
Pridá sa 100 g glykoléteru (1) a butanol sa oddestiluje za zníženého tlaku, pričom sa vnútorná teplota v prístroji udržuje na 115 °C.
Po štyroch hodinách sa overí vymiznutie butylglukozidu a to tenkovrstevnou chromatografiou s použitím premávadla, ktorý je tvorené zmesou chloroformu a metanolu v pomere 1:3.
Reakčná zmes sa zriedi 100 ml heptánu, prípadne nerozpustené látky sa odfiltrujú a výsledný rotzok sa zalkalizuje 65 mg CH3ONa a potom sa destiluje.
Postupom, ktorý je uvedený v príklade 2, sa získa 25 g tuhého, sklovitého a slabo nažltlého produktu po predchádzajúcom odfarbení, extrakcii a odparení.
%-ný hmotnostný vodný roztok mal absorbenciu pri 470 nm 0,1 (E47O = 0,2).
Príklad 6
500 mg glykoléteru (1) a 90 g bezvodej glukózy sa vloží do banky s objemom 1 litra, ktorá je vybavená miešadlom, teplomerom a destilačným nadstavcom.
Reakčná zmes sa zahreje na 119 až 120 °C a potom sa pridajú 3 g pyridínovej soli so sekundárnou alkylsulfónovou kyselinou s priemernou dĺžkou reťazca 15 uhlíkových atómov (skrátene SASA).
Katalyzátor sa pripravuje nasledovne: 25 g technickej SASA získanej postupom, ktorý je opísaný v talianskej patentovej prihláške č. 20 878 A/89 autora Enicha Augusta, pozostávajúcej zo 68 % sekundárnej alkylsulfňovej kyseliny s priemernou molekulovou hmotnosťou MHpriem 293, 8 % sekundárnej disulfónovej kyseliny s MHpriem 373, z % kyseliny sírovej a zvyšok do 100 % predstavuje voda sa spracuje s nadbytokom pyridínu.
Získa sa sirupovitý roztok, ktorý sa dôkladne dehydratuje pri 100 “C v prístroji Rotavapor. Zvyšok sa zriedi 100 ml etyléteru.
Výsledná zrazenina, ktorú predstavuje pyridínsulfát sa odfiltruje a éterový roztok sa znova zahustí do sucha.
Získa sa 23 g slabo nažltlej pasty, ktorá sa použije v glukozidačnej reakcii.
Akonáhle sa pridá katalyzátor, spojí sa reakčný prístroj s vývevou a vnútorný tlak v sústave sa zníži na 3333 Pa. Voda vznikajúca pri reakcii sa zbiera v predlohe chladenej na -80 °C. V zahrievaní za zníženého tlaku sa pokračuje 6 hodín, pričom sa odstráni 8,7 g vody. Reakčná zmes sa ochladí, zriedi 500 ml chladeného hexánu a nerozpustená látka sa odfiltruje.
Zrazenina po dôkladnom premytí hexánom a vysušení predstavuje 15,1 g v podobe bielej kryštalickej zlúčeniny, v ktorej sa po analýze HPLC (vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou) zistí, že sa skladá v podstate z glukózy, ktorú je možné recyklovať.
Hexánový roztok sa zmieša s 0,4 g CH3ONa a destiluje sa za zníženého tlaku, najprv v prístroji Rotavapor pri 3999,6 až 53332,8 Pa a 50 až 100 °C, aby sa odstránil hexán a potom pri 13,332 Pa a zahrievaní olejovým kúpeľom na 190 °C s cieľom odstrániť nadbytok 423 g glykoléteru.
Destilačný zvyšok (143 g) sa rozpustí v 200 ml vody a odfarbí pôsobením peroxidu vodíka pri 60 až 70 °C, pričom sa hodnota pH roztoku udržuje na 8 až 9 pridávaním vodného, hmotnostné 10 %-ného roztoku NaOH.
Vodný roztok sa potom dvakrát extrahuje vždy 300 ml etylacetátu a potom sa odparí do sucha.
Získa sa 127 g tuhého, sklovitého a slabo nažltlého · , produktu, ktorý má podobné zloženie ako produkt získaný r· v príklade 2.
Príklad 7
Do rovnakého prístroja, ako je uvedený v príklade 6, sa vloží 500 g glykoléteru (1) a 90 g bezvodej glukózy. Reakčná zmes sa zahreje na 119 až 120 °C a pridá sa k nej 1,5 g Py.p-TSA.
Akonáhle sa pridá katalyzátor, spojí sa reakčný prístroj s vývevou a vnútorný tlak sústavy sa zníži na 3333 Pa. Počas reakcie vznikajúca voda sa zbiera v predlohe chladenej na -80 °C. Zahrievanie za zníženého tlaku pokračuje 6 hodín, pričom sa odoberie 9,0 g vody.
Postupom opísaným v príklade 6 sa po zriedení hexánom a filtrácii získa 14,5 g glukózy.
Z hexánovej vrstvy sa destiláciou za zníženého tlaku, zriedením vodou, odfarbením, extrakciou a vysušením získa 126 g povrchovo aktívnej zlúčeniny, ktorá má rovnaké charakteristiky ako produkt opísaný v príklade 2.
Príklad 8
Porovnávací test s kyselinou p-toluénsulfónovou
Test sa uskutočňuje podobne ako v príklade 7, ale s použitím ako katalyzátora 1,02 g bezvodej kyseliny p-toluénsulfónovej (molárne zodpovedá 1,5 g Py.p-TSA, ktorý sa používa v príklade 7).
Reakčná zmes sa zahrieva pri 119 až 120 °C za zníženého tlaku 3333 Pa, kým sa nezíska rovnaké množstvo vody ako v príklade 7 (9,0 g). Čas zahrievania trvá 2 hodiny a 45 minút.
Ku koncu zahrievania sa reakčná zmes zakaluje na rozdiel od príkladu 7. Zakalenie nastáva prítomnosťou tuhej fázy, tvorenej jemnými časticami, ktoré sa ťažko usudzujú.
Aj filtrovanie, ktoré v príklade 7 nie je problematické a prebehne v priebehu niekoľkých minút, je veľmi ťažké vzhľadom na to, že veľmi jemná zrazenina upcháva filtračný papier.
Biela zrazenina po dôkladnom premytí hexánom a vysušení váži 18,2 g na rozdiel od glukózy získanej v príklade 7 sa neredukuje Fehlingovým roztokom.
HPLC analýza (vysokotlaková kvapalinová chromatografla) pri použití stĺpca naplneného CuHypersilom a pri eluácii s gradientom od 100 % do 0 % zmesi voda/CH3CN a meranie na detektore rozptylu svetla majú široký vrchol (pík), ktorý zodpovedá retečnému času približne 16 minút (glukóza má za rovnakých podmienok retečný čas asi 2,5 minúty).
Tejto zlúčenine sa teda môže pripisovať polyglukozidová štruktúra, čo spôsobuje, že sa nemôže znova používať a recyklovať, naproti tomu glukóza pripravená podľa spôsobu, ktorý je uvedený v príklade 7, sa môže recyklovať.
Príklad 9
Otvorenie dodecén-alfa-epoxidu pomocou etylénglykolu
600 g etylénglykolu sa odváži do jednolitrovej banky vybavenej miešadlom, teplomerom a trubicou na prívod dusíka. Po častiach sa pridá 1,5 g kovového sodíka a reakčná zmes sa mieša dovtedy, kým sa sodík nerozpusti.
K výslednému roztoku sa pridá 200 ml dodecén-alfaepoxidu (čistota 92 %) a zmes sa zahrieva pri 110 až 120 °C 1 hodinu pokiaľ epoxid nevymizne, čo sa kontroluje tenkovrstevnou chromatografiou použitím ako premývadla zmesi petroléter/etyléter v pomere 2:1.
Reakčný produkt sa destiluje za zníženého tlaku, pričom sa najprv odstráni nadbytok etylénglykolu, potom sa odoberá podiel, ktorý destiluje pri 160 až 165 °C/26,664 Pa.
Posledný podiel poskytuje 210 g produktu vzorca (III), ktoiý pri teplote miestnosti tuhne. Produkt má zloženie:
CH3-/CH2/9-CH-CH2-O-CH2-OH
OH (3).
Príklad 10
Reakcia zlúčeniny 3 s glukózou
100 g zlúčeniny (3) a 18 g glukózy sa vloží do rovnakého reakčného prístroja, ktorý je opísaný v príklade 2. Reakčná zmes sa zahrieva pri 120°C a pridá sa 0,3 g Py.p-TSA.
Reakčný prístroj sa spojí s vývevou a vnútorný tlak sa zníži v ňom na 3333 Pa. So zahrievaním pri rovnakej teplote sa pokračuje až sa získa homogénny, číry a slabo nažltlý roztok (asi 45 minút). Reakčný zmes sa zneutralizuje 70 mg CH3ONa a destiluje za zníženého tlaku. Získa sa 82,6 g glykoléteru (3).
Zvyšok po rozpustení v 60 ml vody, odfarbení a extrakcii podobne ako v príklade 6 poskytuje po odparení vodného roztoku 32,1 g bieleho tuhého produktu.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov všeobecného vzorca (I)
    OH
    I
    H- (G) a-O-R-CH2-O-CH-CH-R2
    I (I),
    R1 v ktorom
    R predstavuje -CH2- alebo -CH2-CH2- alebo -CH2-CHOH-, R1 a R2 sú alkylové radikály, z ktorých každý obsahuje 1 až 18 atómov uhlíka, alebo R1 a R2 sú vodíkovým atómom, ale nie súčasne, pričom celkový počet atómov uhlíka v R1 + R2 je najviac 18,
    G je radikál vznikajúci odstránením molekuly vody z monosacharidu, označovaného ako redukčný cukor, ide o hexózu vzorca C6H12O6 alebo pentózu ΰ5Η10Ο5, nje celé číslo 1 až 5, pri ktorom sa
    a) nechá reagovať epoxid olefínu s 8 až 20 atómami uhlíka s diolom alebo triolom v prítomnosti katalyzátora za vzniku glykoléteru všeobecného vzorca (II)
    b) získaný glykoléter vzorca (II) sa glykoziduje redukčným cukrom alebo zlúčeninou, ktorá môže poskytnúť redukčný cukor hydrolýzou, alebo metyl-, etyl- alebo butylglukozidom odvodeným od uvedeného redukčného cukru, vyznačujúci sa tým, že reakčný stupeň b) sa uskutočňuje v prítomnosti binárneho katalyzátora tvoreného silnou organickou kyselinou zahrnujúcou benzén- alebo alkylbenzénsulfónovú kyselinu, naftalén- alebo alkylnaftalénsulfónovú kyselinu, primárnu, sekundárnu alebo terciárnu alkylsulfónovú kyselinu, monoalkylsulfáty, mono- a dialkylfosfäty, alkyl-, aryl alebo alkylaryldisulfónové kyseliny, ktoré všetky obsahujú alifatické reťazce s 1 až 20 atómami uhlíka a sulfónové skupiny obsahujú katexové živice, a slabou organickou zásadou zahrnujúcou pyridín, pikolíny, lutidíny, kolidíny, chinolin, izochinolín, chinaldín, pyrazín, pteridín, tetrametylmočovinu, majúce hodnotu Ka v rozsahu 10‘8 až 10 l a množstvo binárneho katalyzátora je 0,001 až 0,1 mólu na mól redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že binárnym katalyzátorom v stupni b) je pyridínová soľ s alkylbenzénsulfónovými kyselinami alebo so sekundárnymi alkylsulfónovými kyselinami.
  3. 3. Spôsob podľa predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že binárnym katalyzátorom v stupni b) jc soľ pyridínu so sekundárnymi alkylsulfónovými kyselinami obsahujúcimi 14 až 17 atómov uhlíka.
  4. 4. Spôsob podľa predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že binárny katalyzátor používaný v stupni b) je pripravený zmiešaním ekvivalentných množstiev silnej organickej kyseliny a slabej organickej zásady, vybraných zo skupiny uvedenej v nároku 1.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že binárny katalyzátor používaný v stupni b) je použitý v množstve 0,01 až 0,05 mólu na mól redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že molámy pomer redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu ku glykoléteru všeobecného vzorca (II) v stupni b) je v rozsahu 1 : 2 až 1 :10.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa t ý m , že molámy pomer redukčného cukru alebo jeho ekvivalentu ku glykoléteru všeobecného vzorca (II) v stupni b) je v rozsahu 1:3 až 1:6.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že rozpúšťadlom v stupni b) je glykoléter všeobecného vzorca (II).
  9. 9. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že teplota v stupni b) je v rozsahu 90 až 130 °C.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že teplota v stupni b) je v rozsahu 110 až 120 °C.
SK475-93A 1992-05-15 1993-05-13 Spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov SK281635B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI921156A IT1255753B (it) 1992-05-15 1992-05-15 Processo per la produzione di idrossialchil-glucosidi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK47593A3 SK47593A3 (en) 1994-09-07
SK281635B6 true SK281635B6 (sk) 2001-06-11

Family

ID=11363285

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK475-93A SK281635B6 (sk) 1992-05-15 1993-05-13 Spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5432268A (sk)
EP (1) EP0570047B1 (sk)
JP (1) JP3538782B2 (sk)
AT (1) ATE156831T1 (sk)
CA (1) CA2096309C (sk)
CZ (1) CZ282607B6 (sk)
DE (1) DE69313007T2 (sk)
IT (1) IT1255753B (sk)
MX (1) MX9302791A (sk)
SK (1) SK281635B6 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19728900A1 (de) * 1997-07-07 1999-01-14 Henkel Kgaa Hydrophile Glykoside
JP5207570B2 (ja) * 2001-04-03 2013-06-12 株式会社ノエビア 界面活性剤
CA2843605C (en) * 2011-08-02 2017-07-04 The Procter & Gamble Company Liquid-liquid extraction composition useful in processing water-soluble surfactants

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2374236A (en) * 1943-01-23 1945-04-24 Du Pont Surface active aldoside condensation products
US2407001A (en) * 1943-07-16 1946-09-03 Atlas Powder Co Sugar derivatives
US2407002A (en) * 1944-10-21 1946-09-03 Atlas Powder Co Glycol glucosides and derivatives thereof
US2407003A (en) * 1944-10-30 1946-09-03 Atlas Powder Co Emulsifying agents produced from glycol glucosides and process for their production
FR1501916A (fr) * 1966-09-28 1967-11-18 Kuhlmann Ets Nouveaux polyols-polyéthers dérivés des oses, leur procédé de fabrication et leurs applications
US3758410A (en) * 1968-03-05 1973-09-11 Monsanto Co Vicinal substituted alkanes
US3585185A (en) * 1968-05-13 1971-06-15 Wyandotte Chemicals Corp Ester-containing polyols
US3565885A (en) * 1968-10-10 1971-02-23 Cpc International Inc Preparation of color stable glycosides
US3839318A (en) * 1970-09-27 1974-10-01 Rohm & Haas Process for preparation of alkyl glucosides and alkyl oligosaccharides
US4301089A (en) * 1979-12-17 1981-11-17 Standard Oil Company Process for the hydroformylation of olefinically unsaturated compounds
IT1205277B (it) * 1982-11-10 1989-03-15 Montedison Spa Nuovo composizioni perossidiche a base di tungsteno e fosforo o arsenico
IT1205284B (it) * 1982-12-14 1989-03-15 Montedison Spa Procedimento per la preparazione di esteri o di sali di acidi aromatici o eteroaromatici
USH619H (en) * 1984-01-25 1989-04-04 A. E. Staley Manufacturing Company Preparation of alkyl glycosides
US4612301A (en) * 1985-04-17 1986-09-16 The Standard Oil Company Metal coordination complexes of heteropolyacids as catalysts for alcohol conversion
DE3619796A1 (de) * 1986-06-12 1987-12-17 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von alkyloligoglycosiden
US4950743A (en) * 1987-07-29 1990-08-21 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Process for preparation of alkylglycosides
DE3729843A1 (de) * 1987-09-05 1989-03-23 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von alkyloligoglycosiden
DE3729842A1 (de) * 1987-09-05 1989-03-23 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von alkyloligoglycosiden
US5003057A (en) * 1988-12-23 1991-03-26 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Process for production of glycosides
IT1230155B (it) * 1989-06-15 1991-10-14 Enichem Augusta Spa Procedimento migliorato per la preparazione di acidi paraffin-solfonici
DE4006192A1 (de) * 1990-02-28 1991-08-29 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von kohlenhydrattensiden
DE4104640A1 (de) * 1991-02-15 1992-08-20 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung hellfarbener alkylpolyglycoside

Also Published As

Publication number Publication date
SK47593A3 (en) 1994-09-07
JPH0641177A (ja) 1994-02-15
MX9302791A (es) 1993-11-01
CA2096309A1 (en) 1993-11-16
CZ87193A3 (en) 1994-02-16
CZ282607B6 (cs) 1997-08-13
US5432268A (en) 1995-07-11
DE69313007D1 (de) 1997-09-18
EP0570047B1 (en) 1997-08-13
DE69313007T2 (de) 1998-01-29
ITMI921156A0 (it) 1992-05-15
EP0570047A1 (en) 1993-11-18
ATE156831T1 (de) 1997-08-15
CA2096309C (en) 2004-01-13
JP3538782B2 (ja) 2004-06-14
IT1255753B (it) 1995-11-15
ITMI921156A1 (it) 1993-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5527892A (en) Process for preparing APG's
EP0306652B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Alkyloligoglycosiden
JPH04500967A (ja) アルキルグリコシドの直接製造方法
EP0306651A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Alkyl-oligoglycosiden
Kuszmann et al. The synthesis of 1, 2: 5, 6-di-O-isopropylidene-D-mannitol: a comparative study
US5432269A (en) Process for producing alkyl glycosides
SK281635B6 (sk) Spôsob výroby hydroxyalkylglukozidov
CA2061213A1 (en) Process for the preparation of light-coloured alkyl polyglycosides
CA2419455C (en) Methods of preparing disaccharide and trisaccharide c6-c12 fatty acid esters with high alpha content and materials therefrom
EP1048663A1 (de) Verfahren zur Herstellung von L-Ascorbinsäure
EP0252241A2 (de) Verfahren zur Herstellung von Butyloligoglycosiden
Baer et al. The formation of branched-chain deoxypentofuranosides by ring contraction in the reductive desulfonyloxylation of hexopyranoside p-toluenesulfonates
Jarrell et al. Reductive Cleavage of Carbohydrate p-Toluenesulfonates with Sodium Naphthalene
O'Donnell et al. Mechanism of alkaline degradation of sucrose. A study of some model compounds
JPH08500350A (ja) アルキルグリコシドの製法
Porwanski et al. Selective synthesis of 4, 6-O-alkenylidene and-benzylidene acetals from unprotected sucrose by lanthanide (III) resin-catalyzed transacetalization
Defaye et al. Synthesis of dispirodioxanyl pseudo-oligosaccharides by selective protonic activation of isomeric glycosylfructoses in anhydrous hydrogen fluoride
Kefurt et al. Alkylation of Partially Protected Xylofuranoses and Tetritols with (2, 2, 3, 3, 4, 4, 5, 5, 6, 6, 7, 7, 7-Tridecafluoroheptyl) oxirane and the Stability of Protecting Acetal Groups Towards Lewis Acid-Type Catalyst
JPH08188567A (ja) α−スルホ脂肪酸の糖エステルの製造方法
Balzer et al. Synthesis of Alkyl Glucosides and Alkyl Polyglucosides
Awad et al. A Synthesis of Methyl 3-0-(/?-D-Mannopyranosyl)-aD-mannopyranoside from Sulfonate Intermediates
CS252932B1 (cs) Způsob výroby 3-azido-l,2-propandiolu

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20090513