SK281439B6 - Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom - Google Patents

Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom Download PDF

Info

Publication number
SK281439B6
SK281439B6 SK1452-95A SK145295A SK281439B6 SK 281439 B6 SK281439 B6 SK 281439B6 SK 145295 A SK145295 A SK 145295A SK 281439 B6 SK281439 B6 SK 281439B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
composition
phenylenediamine
phenyl
formula
diphenyl
Prior art date
Application number
SK1452-95A
Other languages
English (en)
Other versions
SK145295A3 (en
Inventor
František Vašš
Ján Uhlár
Ľubomír Kukučka
Jaroslav Horák
Gabriela Vaššová
Anton Humplík
Peter Lehocký
Pavel Doležel
Original Assignee
Duslo, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Duslo, A. S. filed Critical Duslo, A. S.
Priority to SK1452-95A priority Critical patent/SK281439B6/sk
Publication of SK145295A3 publication Critical patent/SK145295A3/sk
Publication of SK281439B6 publication Critical patent/SK281439B6/sk

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Opisujú sa vyššiemolekulové, kruhovosubstituované N,N'-difenyl-p-fenyléndiamíny všeobecného vzorca (I), kde R1 je atóm vodíka, metyl alebo N-fenylamino-skupina, R2 je atóm vodíka, metyl, N-fenylamino alebo hydroxyskupina, m a n sú celé čísla od 0 do 2, a ich výroba reakciou hydrochinónu 1 až 2,2 molovým násobkom N-fenyl-p-fenyléndiamínu vzorca (II) a/alebo 2 až 2,5 molovým násobkom aromatických amínov, pozostávajúcej z rôznych vzájomných molových pomerov anilínu, o-toluidínu, prípadne p-toluidínu alebo zmesových toluidínov, ďalej zmesových xylidínov alebo aj individuálneho xylidínu a od 1 až 99 % N-fenyl-p-fenyléndiamínu vzorca (II), pričom kondenzácia prebieha pri teplote od 175 do 320 °C od 3 do 18 h v prítomnosti kondenzačného katalyzátora do vylúčenia reakčnej vody. Prostriedok je na stabilizáciu pridávaný v množstve 0,05 až 5,0 % hmotnostných do polymérneho substrátu, ktorým môže byť latex na báze syntetického kaučukového uhľovodíka alebo vulkanizát na báze prírodného a/alebo syntetických kaučukov.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka prostriedku na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov a spôsobu jeho prípravy, ako aj polymérov, ktoré ho obsahujú. Ide o vysokoúčinný stabilizačný prostriedok úžitkových polymérov, zvlášť kaučukových zmesí.
Doterajší stav techniky
Je známe, že polyméry účinkom poveternostných vplyvov, ako napr. tepla, svetla, ozónu, kyslíka a podobne, ale aj účinkom dynamického namáhania, podliehajú degradácii, ktorá výrazne limituje ich využiteľnosť a životnosť, a preto je nevyhnutné chrániť ich pred týmito nepriaznivými účinkami pomocou rôznych stabilizátorov. Rozhodujúcou podmienkou účinnej ochrany je dlhodobá prítomnosť potrebného množstva v chránenom substráte, ktorá je výslednicou takých vlastností, ako napr. molekulová hmotnosť, teplota topenia, charakter interakcie s polymémou matricou a podobne, s tým úzko súvisí kvalita jeho distribúcie v polymére, odolnosť proti vykvetneniu, odparovaniu alebo vypieraniu z chráneného substrátu a iné.
Z hľadiska ochrany polymérov, najmä kaučukových vulkanizátov, proti termickej a mechanickej degradácii a proti účinkom ozónu majú významné postavenie najmä rôzne N,N'-diaryl-p-fenyléndiamíny.
Rôzne Ν,Ν-'diaryl-p-fenyléndiamíny predstavujú účinnú triedu antidegradantov majúcich antiozonačné a antioxidačné účinky brániace degradácii kaučukových vulkanizátov v priebehu ich exploatácie. V US patente č. 2 238 320 sú známe prípravy N,N-'difenyl-p-fenyléndiamínu, N-fenyl-N '-o-tolyl-p-fenyléndíamínu, N,N ’-di-o-tolyl-p-fenyléndiamínu a ďalších obdobných derivátov, pripravených kondenzáciou hydrochinónu a príslušných aromatických amínov za katalýzy kyseliny fosforečnej do teploty 260 °C. N,N'-Difenyl-p-fenyléndiamín bol ďalej analogicky pripravený za katalýzy hydrogensíranu sodného (US patent č. 2 028 074), bezv. chlorovodíka (US patent č. 2 029 642), trietylfosfátu (US patent č. 2 503 712 a 2 503 778) a tetraizopropyltitanátu (US patent č. 2 824 137).
Podľa US patentu č. 3 432 460 boli zmesi kruhovo alkylovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov pripravené rovnako zahrievaním hydrochinónu alebo p-aminofenolu s danou zmesou aromatických amínov, akými sú anilín, o-toluidín, zmesové toluidíny a xylidíny, v prítomnosti kondenzačného katalyzátora, zvlášť chloridu železitého, do teploty 250 °C s použitím toluénu na azeotropické odlúčenie reakčnej vody. Podľa US patentu č. 3 674 705 je možné pripraviť voľne pohyblivé N,N'-diaryl-p-fenyléndiamíny pre polychloroprén. V tomto prípade sa zmesový produkt pripravený kondenzáciou hydrochinónu s o-toluidínom a zmesovými xylidínmi za súčasnej katalýzy chloridov hlinitého a železitého, zhomogenizoval pri 120 “C s kremičitanom vápenatým (s povrchom 95 m2/g) a sfmalizoval. V US patente č. 3 785 995 je opísaná príprava antiozonant-antioxidant zmesi, kde sa napr. zmiešali N,N'-diaryl-p-fenyléndimíny, pripravené kondenzáciou hydrochinónu s 80 % o-toluidínu a 20 % zmesových xylidínov, s N-fenyl-2-naftylamínom a naniesli opäť na kremičitan vápenatý.
Metódu prípravy nízkotopiacich (t. t. < 60 °C), kruhovo alkylových N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov, zahŕňa US patent č. 4 269 763. Táto spočívala v špeciálnom zložení východiskovej reakčnej násady pomeru hydrochinónu a zmesi už uvedených aromatických amínov podľa výpočtu, v ktorej zmesové xylidíny boli v zastúpení < 50 %. Postup prípravy bol analogický so spôsobom prípravy ako v US patente č. 3 432 460, s odporučením použitia tlakovej nádoby pri optimálnom móde danej kondenzácie.
Hoci doteraz známe zmesové N,N'-diaryl-p-fenyléndiamíny sú účinné antidegradanty kaučukových vulkanizátov, žiadne z nich nezabezpečujú v celom rozsahu požiadavky, kladené na antidegradanty pri ich aplikácii do výrobkov použitých v extrémnych pracovných podmienkach. Dôležitými požiadavkami v tomto zmysle sú predovšetkým dlhodobá účinnosť, primeraná migrovateľnosť, znížená prchavosť a odolnosť proti extrakcii vodou a rozpúšťadlami.
Použitie prostriedku na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N '-difeny l-p-fenyléndiamínov podľa predmetu vynálezu dáva dobrý predpoklad k zvýšenej permanencii i účinnosti v exploatovaných kaučukových vulkanizátoch.
Podstata vynálezu
Pri rozsiahlom experimentálnom štúdiu prípravy vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov sme teraz celkom neočakávane s prekvapením zistili, že tieto zlúčeniny s vyhovujúcimi fyzikálno-chemickými vlastnosťami možno pripraviť aj s využitím dostupného medziproduktu N-fenyl-p-fenyléndiamínu. Taktiež sme zistili, že po aplikácii takto pripravených látok do polymérov, sa dosahuje významného ochranného účinku.
Nadväzne na tieto prekvapujúce zistenie sme vyvinuli prostriedok na stabilizáciu polymérov na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov a ich zmesi podľa vynálezu, ktorý má oproti známym N,N’-difenyl-p-fenyléndiamínom viaceré výhody.
Podstata vynálezu spočíva v tom, že prostriedok pozostáva z vyššiemolekulových, kruhovosubtituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov a ich zmesi všeobecného vzorca (I) (I), kde R1 je atóm vodíka, metyl alebo N-fenylaminoskupina, R2 je atóm vodíka, metyl, N-fenylamino alebo hydroxyskupina, m a n sú celé čísla od 0 do 2, pričom súčet m a n je v rozsahu od 0 do 4.
Prostriedok na báze kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov a ich zmesi všeobecného vzorca (I) možno pripraviť tak, že sa hydrochinón nechá reagovať s 1 až 2,2 molovým násobkom N-fenyl-pfenyléndiamínu vzorca (II)
-.-©r© (II) a/alebo s 2 až 2,5 molovým násobkom zmesi aromatických amínov, pozostávajúcej z rôznych vzájomných molových pomerov anilínu, o-toluidínu, prípadne p-toluidínu alebo
SK 281439 Β6 zmesových toluidínov, ďalej zmesových xylidínov alebo aj individuálneho xylidinu a od 1 až do 99 mol % N-fenyl-p-fenyléndiamínu vzorca (II), pri teplote od 175 do 320 °C počas 3 až 18 h v prítomnosti kondenzačného katalyzátora, výhodne v tlakovej nádobe, do vylúčenia reakčnej vody, s možnosťou použitia inertného rozpúšťadla na odstránenie reakčnej vody.
Ako kondenzačné katalyzátory sú na spôsoby podľa vynálezu vhodné rôzne kyslé katalyzátory, najmä Lewisove kyseliny, ako sú chlorid hlinitý, železitý, zinočnatý, vápenatý, ďalej minerálne alebo organické kyseliny, akými sú kyselina fosforečná, chlorovodík, kyselina octová a pod., potom kyslé soli, ako je hydrogensíran sodný a draselný, alebo tuhé látky s kyslým povrchom, akými sú bieliaca hlinka, zeolity, iónomeniče, pričom sú vhodné aj rôzne estery, napr. trialkylfosfáty, trialkyltiofosfáty, tetraalkoxytitanáty.
Ako organické rozpúšťadlá sú na spôsoby podľa vynálezu vhodné najmä uhľovodíky, ako je toluén, xylén, benzínové frakcie a pod.
Ďalej sme vyvinuli polyméme kompozície pozostávajúce z polymémeho substrátu a prostriedku podľa vynálezu.
Vhodnými polymémymi substrátmi sú latexy syntetických kaučukov, ako je butadiénstyrénový, butadiénový, izoprénový, akrylonitrilový, a izoprén-izobutylénový kaučuk a najmä vulkanizáty na báze prírodného a/alebo syntetických kaučukov, ako je butadiénstyrénový, butadiénový, izoprénový, akrylonitrilový, chloroprénový a izoprénizobutylénový kaučuk, etylénpropylénový terpolymér, prípadne zmesi niektorých týchto polymérov.
Prostriedok podľa vynálezu je v týchto kompozíciách zastúpený v množstve 0,05 až 5,0 % hmotnostných, výhodne v množstve 0,1 až 3,0 % hmotnostných, vztiahnutých na východiskový polymér.
Ku kompozíciám podľa vynálezu je možné pridať aj ďalšie prísady, ako sú antioxidanty, antiozonanty, vosky, plnidlá, zmäkčovadlá, mazadlá, spracovateľské prísady, sieťovacie činidlá, aktivátory, prípadne iné, s podmienkou, že sú v systéme potrebné a nepôsobia antagonistický vo vzťahu k stabilizačným účinkom prostriedku podľa vynálezu.
Prostriedok podľa vynálezu sa môže zapracovať do substrátov, ktoré sa majú stabilizovať, vo forme neupravenej taveniny, v definovanej finálnej forme, vo forme kvapalného koncentrátu, alebo ako tuhý masterbatch všeobecne známymi spôsobmi, ktorých súčasťou je vždy dôkladné zmiešanie. Polyméme substráty, stabilizované prostriedkom podľa vynálezu sa môžu spracovať na polotovary a finálne výrobky, ako sú bloky kaučukov, kaučukové fólie, hadice, dopravné pásy, pneumaticky a iné, známymi spôsobmi, napríklad extrudovaním, valcovaním, lisovaním a podobne.
Zásadná výhoda prostriedku podľa vynálezu v porovnaní so známym stavom techniky, ktorý reprezentuje použitie známych stabilizátorov na báze substituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spočíva v jeho vysokej účinnosti, najmä v latexoch syntetických kaučukov a kaučukových vulkanizátoch, ktorá je výsledkom nižšej prchavosti a vymývateľnosti zo systému, dobrej kompatibility s polymémou matricou a menšieho vplyvu na vulkanizačné charakteristiky surových zmesí, pričom ešte majú priaznivé toxikologické parametre.
Prínosy pre výrobnú a spotrebnú sféru znamenajú aj vysoké výťažky vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov a ich zmesi s minimálnym množstvom nečistôt, pričom umožňujú využiť jednu z dostupných východiskových látok N-fenyl-p-fenyléndiamín vzorca (II), ktorý je medziproduktom pri výrobe N-izopropyl-N’-fenyl-p-fenyléndiamínu, N-(l,3dime-tylbutyl-N'-fenyl-p-fenyléndiamínu a ďalších derivátov obdobného typu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do 200 ml miešateľného autoklávu sa vsadilo 11,01 g (0,1 mol) hydrochinónu, 36,85 g (0,2 mol) N-fenyl-p-fenyléndiamínu, 0,45 g (2,5 mmol) bezvodého chloridu železitého. Autokláv sa uzatvoril, prepláchol dusíkom a začal sa vyhrievať. Pri teplote okolo 100 °C sa uviedlo do chodu miešadlo (otáčky 800 s’1). Keď sa dosiahla teplota 270 °C, vždy pri tlaku cca 3 MPa sa azeotropicky odobrala reakčná voda. Kondenzácia prebiehala 5 h. Reakčná zmes sa filtrovala za horúca cez fritu S-4 a tavenina produktu sa vyliala v podobe tenkej vrstvy na hliníkovú fóliu. Po stuhnutí taveniny a jej polámaní sa získalo 43,3 g (97,8 %) modročiemych šupín s teplotou topenia 109 až 113 °C (určené na Kofilerovom bloku).
Príklad 2
Do 250 ml trojhrdlej zábrusovej banky sa vložilo 22,02 g (0,2 mol) hydrochinónu, 36,85 g (0,2 mol) N-fenyl-p-fenyléndiamínu, 0,6 ml koncentrovanej kyseliny fosforečnej a 5 ml toluénu. Po vybavení banky miešadlom, teplomerom, azeotropickým nadstavcom a spätným chladičom sa reakčná násada začala miešať a postupne zahrievať až na teplotu 250 °C. Pri tejto teplote sa zmes zahrievala cca 5 h, dokiaľ sa neodlúčila reakčná voda. Potom sa zmes ochladila zhruba na 150 °C, opatrne sa pridalo za miešania potrebné množstvo nasýteného roztoku uhličitanu sodného, pričom neutralizácia katalyzátora trvala 0,5 h a zároveň sa odlúčila podstatná časť reakčnej vody. Po neutralizácii sa ešte za miešania na chvíľu pripojila vodná výveva, čím sa odtiahli prvé prchavé podiely. Miešadlo sa vybralo a za ohrevu cca 250 °C sa odstránili posledné podiely prchavých organických látok. Anorganická časť sa odstránila filtráciou taveniny za horúca cez fritu S-4. Tavenina produktu sa vyliala na fóliu, kde stuhla a rozdrobila sa na šupiny. Získalo sa 53,5 g (96,8 %) modročiemej látky s teplotou topenia 105 až 107 °C (určené na Kofilerovom bloku).
Príklad 3
Do 10 1 autoklávu sa vsadilo 1 kg hydrochinónu (9,082 mol), 0,958 kg (10,287 mol) anilínu 0,701 kg (6,542 mol) o-toulidínu, 0,335 kg (1,818 mol) N-fenyl-p-fenyléndiamínu a 0,041 kg (0,253 mol) bezvodého chloridu železitého. Autokláv sa uzatvoril, prepláchol dusíkom a začal sa vyhrievať. Pri teplote okolo cca 80 °C sa uviedlo do chodu miešadlo (otáčky 500 s1), keď sa dosiahla teplota 300 °C a tlak cca 6 MPa kondenzácia prebiehala 5 h. Po ukončení reakčného času sa plášť autoklávu chladil vzduchom a cez kovový destilačný nadstavec sa začala vypúšťať reakčná voda s prchavými podielmi. Keď tlak klesal na 1 MPa, chladeniu a vydestilovávaniu prchavých podielov sa napomáhalo stripovaním s dusíkom. Keď teplota klesla na cca 150 °C do autoklávu sa nadávkovalo potrebné množstvo roztoku uhličitanu sodného na neutralizáciu katalyzátora, ktorá sa robila cca 0,5 h. Potom sa ventil s destilačným nadstavcom otvoril, čím sa časť vody oddestilovala. Na koniec destilačného nadstavca sa počas 1 h pripojila výveva (tlak 20 - 50 torr) a teplota v priebehu 1 h sa zvyšovala až do 210 °C. Po ochladení reakčnej zmesi na 170 °C sa zmesový produkt z autoklávu do zváženej nádo
SK 281439 Β6 by vytlačil pomocou tlaku dusíka. Tavenina produktu sa pri cca 140 °C filtrovala cez tlakový filter s polyakrylonitrilovým filtrom s kapacitou 2 1/m2. Získalo sa 2,502 kg (95,72 %) modročiemeho produktu s teplotu topenia 68 “C (určené pomocou DTA).
IČ spektrum (CHC13):
3450 (str) - υ (N-H); 3060 (s), 3020 (s), 2950 (str), 2940 (str), 2870 (str) - uas, us (C-H): 1610c (s) - υ (C=C) aromat.; 1560 (sl) - δ (N-H); 1520 (s) - δ (C-H) aromat. kruh; 1460 (str) - δ (C-H); 1300 (s) - υ (C-N) cm’1
Príklad 4
Do 200 ml miešateľného autoklávu sa vsadilo 11,01 g (0,lmol) hydrochinónu,5,59 (0,06 mol) anilínu, 8,57 g (0,08 mol) o-toluidínu, 1,21 g (0,01 mol) zmesových xylidínov, 9,21 g (0,05mol) N-fenyl-p-fenyléndiamínu, 0,4 g tetraizopropyltitanátu a 5 ml toulénu. Postupovalo sa obdobne ako v príklade 1, len s tým rozdielom, že sa reakčná zmes najprv zahrievala 1 h pri rekčnej teplote 175 °C a vlastná kondenzačná reakcia sa robila 5 h pri 240 °C a pri tlaku cca 2 MPa sa odoberala azeotropicky reakčná voda. Reakčná zmes sa filtrovala za horúca cez fritu S-4 a tavenina produktu sa vyliala v podobe tuhej vrstvy na hliníkovú fóliu. Po stuhnutí taveniny a jej polámaní sa získalo 29,24 g (91,4 %) čiernych šupín s teplotou topenia 90 až 98 °C (určené na Kofflerovom bloku).
Príklad 5
Do 250 ml trojhrdlej zábrusovej banky sa vložilo 11,01 g (0,1 mol) hydrochinónu, 18,42 g (0,1 mol) N-fenyl-p-fenyléndiamínu, 12,86 g (0,12 mol) o-toluidínu a 0,4 ml trietylfosfátu. Po vybavení banky miešadlom, teplomerom, azeotropickým nadstavcom a spätným chladičom sa reakčná násada začala miešať a v priebehu 8 h sa postupne zahrievala až na teplotu 280 °C, dokiaľ sa neodlúčila reakčná voda. Potom sa zmes ochladila zhruba na 150 °C, opatrne sa pridalo za miešania potrebné množstvo roztoku uhličitanu sodného, pričom neutralizácia katalyzátora trvala cca 0,5 h. Po neutralizácii sa ešte za miešania na chvíľu pripojila vodná výveva, čím sa odtiahli prvé prchavé podiely. Miešadlo sa vybralo a za ohrevu cca 250 °C sa odstránili posledné podiely prchavých organických látok. Anorganická časť sa odstránila filtráciou taveniny za horúca cez fritu S-4. Tavenina produktu sa vyliala na fóliu, kde stuhla a rozdrobila sa na šupiny. Získalo sa 41,98 g (94,85 %) modročiemej látky s teplotou topenia 86 až 92 °C (určené na Kofflerovom bloku).
Príklad 6
Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov z príkladu 1 sa v koncentrácii 1,5 % hmotnostných na množstvo použitého kaučuku použil k stabilizácii vulkanizátu na báze butadiénového (BR) a butadiénstryrénového kaučuku (SBR). Zloženie zmesi (udáva sa v hmotnostných dieloch, vztiahnutých na 100 hmotn. dielov kaučuku - “dsk”): SBR typ 1500 - 32 dsk; SBR typ 1712 - 52 dsk; BR - 16 dsk; sadze typ ISAF - 64 dsk; ZnO - 3 dsk; síra 1,8 dsk; urýchľovač N-cyklohexyl-2-benzotiazolyl sulfénamid - 1,5 dsk. Vulkanizáty boli pripravené lisovaním do optima pri 145 °C. Antidegradačná účinnosť bola hodnotená podľa ČSN 62 1522 ako odolnosť proti urýchlenému termooxidačnému starnutiu a podľa ČSN 62 1529 ako odolnosť vulkanizátu proti pôsobeniu ozónu.
Pôvodné vzorky sa exponovali za statických podmienok:
A: 100 pphm O3; deformácia - 31 %, 50 °C; expozícia 8 h, bez preddeformácie. Sleduje sa prahová deformácia [PD]. B: Urýchlené termooxidačné starnutie (skúmavková metóda) pri 100 °C počas 5 dní. Sleduje sa pokles ťahových vlastností (pevnosť v ťahu a ťažnosť) po expozícii, v závislosti od pôvodnej hodnoty parametra pred expozíciou.
Tabuľka 1 Antidegradačná účinnosť vzorky z príkladu 1
Antídegradant
Podmienky expozície Parameter - pr. 1
Ä PD rtJ 1.9 7,0
B pevnosť v ťahu (zostať, hodn.. 46 79
ťažnosť (zostať, hodn.. ť) 11 48
* Ako kritérium odolnosti vulkanizátu proti ozónovému starnutiu sa pri všetkých hodnoteniach použila hodnota [PD], pod ktorou sa rozumie najvyššia hodnota statickej deformácie v %, pri ktorej sa ešte na skúšobných telieskach po predpísanom čase nevyskytujú ozónové trhliny.
Príklad 7
Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov z príkladu 3 sa v koncentrácii 2 % hmotnostných na množstvo použitého kaučuku použil k stabilizácii vulkanizátu z butadiénstyrénového kaučuku (SBR). Zloženie zmesi (udáva sa v hmotnostných dieloch, vztiahnutých na 100 hmotn. dielov kaučuku - „dsk“): SBR typ 1500 - 100 dsk, ZnO - 3 dsk, sadze typ HAF - 50 dsk, kyselina steárová- ldsk, síra 1,75 dsk, urýchľovač N-cyklohexyl-2-benzotiazolyl sulfénamid 1,2 dsk. Vulkanizáty boli pripravené lisovaním do optima pri 150 °C. Antidegradačná účinnosť bola termooxidačnému starnutiu a podľa ČSN 62 1529 ako odolnosť vulkanizátu proti pôsobeniu ozónu.
Pôvodné vzorky sa exponovali za podmienok:
A. 55 pphm O3, deformácia 31 %, 23 °C, 24 h expozícia, preddeformácia 48 h. Sleduje sa prahová deformácia [PD].
B. Ozónovému starnutiu predchádzal test extrahovateľnosti použitého stabilizátora zo vzoriek vulkanizátov v okyslenej destilovanej vode s pH = 4 počas 10 dní pri teplote 50 °C v zariadení Linitest; ďalej sa postupovalo ako za podmienok A.
C. Urýchlené termooxidačné starnutie (skúmavková metóda) pri 120 °C (72 h), sleduje sa pokles ťahových vlastností (pevnosť v ťahu a ťažnosť) po expozícii, v závislosti od
Tabuľka 1 Antidegradačná účinnosť vzorky z príkladu 3
Podmienky expozície Parameter Antldegradant pr. 9
* PI·* (V 2,5 6.6
» PD*(M Z,‘i 6,4
c pevnosť v ťahu (zostať, hodn., 31 70
t’a±no»ť (zoetat. hodn·. %) 12 44
Význam ako v príklade 6
SK 281439 Β6
Priemyselná využiteľnosť
Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov možno využiť na vysokoúčinnú stabilizáciu úžitkových polymérov, zvlášť kaučukových vulkanizátov.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných N,N'-difenyl-p-fenyléndiamínov všeobecného vzorca (I) a1 n2 m n (I), kde R1 je atóm vodíka, metyl alebo N-fenylaminoskupina, R2 je atóm vodíka, metyl, N-fenylamino alebo hydroxyskupina, m a n sú celé čísla od 0 do 2, pričom suma m a n je v rozsahu od 0 do 4.
  2. 2. Spôsob prípravy prostriedku definovaného v nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa hydrochinón nechá reagovať s N-fenyl-p-fenyléndiamínom vzorca (II) (H) a/alebo zmesou aromatických amínov.
  3. 3. Spôsob prípravy prostriedku definovaného v nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa hydrochinón nechá reagovať s 1 až 2,2 molovým násobkom N-fenyl-p-fenyléndiamínu vzorca (II) a/alebo 2 až 2,5 molovým násobkom aromatických amínov, pozostávajúcej z rôznych vzájomných molových pomerov anilínu, o-toluidínu, prípadne p-toluidínu alebo zmesových toluidínov, ďalej zmesových xylidínov alebo aj individuálneho xylidínu a od 1 až 99 mol % N-fenyl-p-fenyléndiamínu vzorca (II), pričom kondenzácia prebieha pri teplote od 175 do 320 °C počas 3 až 18 h v prítomnosti kondenzačného katalyzátora do vylúčenia reakčnej vody.
  4. 4. Polyméma kompozícia vyznačujúca sa t ý m , že pozostáva z polymémeho substrátu a prostriedku definovaného v nároku 1, ktorý je pridávaný v množstve 0,05 až 5,0 % hmotnostných, výhodne v množstve 0,1 až 3,0 % hmotnostných, vztiahnuté na východiskový polymémy substrát.
  5. 5. Polyméma kompozícia podľa nároku 5, v y z n a čujúca sa tým, že polymémym substrátom je latex na báze syntetického kaučuku alebo vulkanizát na báze prírodného a/alebo syntetických kaučukov.
SK1452-95A 1995-11-17 1995-11-17 Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom SK281439B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1452-95A SK281439B6 (sk) 1995-11-17 1995-11-17 Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1452-95A SK281439B6 (sk) 1995-11-17 1995-11-17 Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK145295A3 SK145295A3 (en) 1997-12-10
SK281439B6 true SK281439B6 (sk) 2001-03-12

Family

ID=20434570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1452-95A SK281439B6 (sk) 1995-11-17 1995-11-17 Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n'-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK281439B6 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101921193A (zh) * 2010-04-30 2010-12-22 句容市兴春化工有限公司 一种带压法制备防老剂混合二芳基对苯二胺的工艺

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106349086A (zh) * 2016-08-25 2017-01-25 江苏国立化工科技有限公司 对苯二胺类橡胶防老剂的制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101921193A (zh) * 2010-04-30 2010-12-22 句容市兴春化工有限公司 一种带压法制备防老剂混合二芳基对苯二胺的工艺

Also Published As

Publication number Publication date
SK145295A3 (en) 1997-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100588955B1 (ko) 아민 및 입체 장애된 페놀 작용기 둘다를 함유하는화합물에 의해 안정화된 유기 물질
JP6265832B2 (ja) ゴム組成物、タイヤ、アミン化合物及び老化防止剤
EP2236502B1 (en) Sulfenamide, vulcanization accelerator containing the sulfenamide for rubber, and process for producing the vulcanization accelerator
JPH04275349A (ja) ゴム加硫物
DE3875272T2 (de) Mit hydroxy-benzimidazoloxiden modifizierte kautschukmischungen.
WO2015178039A1 (ja) ゴム組成物、タイヤ、ビスアニリノ化合物及び老化防止剤
US6093853A (en) Phenylenediamine derivative, production method thereof and antioxidant for rubber using it as effective constituent
JP3424513B2 (ja) アクリルゴム用酸化防止剤
US6706216B1 (en) Liquid antiozonants and rubber compositions containing same
US6319993B2 (en) Vulcanizing agents for unsaturated rubber mixtures
CN114105779A (zh) 不对称二芳基取代型对苯二胺类化合物的制备方法
SK281439B6 (sk) Prostriedok na báze vyššiemolekulových, kruhovosubstituovaných n,n&#39;-difenyl-p-fenyléndiamínov, spôsob jeho prípravy a polymérna kompozícia s jeho obsahom
US4754066A (en) Age protection agents, the production thereof and the polymers which contain them
CA1042888A (en) Vulcanizable rubber compositions
US3507880A (en) N-substituted imides,acid-amides and ester amides
US4463170A (en) Polymeric compounds prepared from diphenylamine and dihydroxyalkylbenzene
US4704426A (en) Rubber compositions containing amine derivatives of 1,3,4-thiadiazole
KR20060135638A (ko) 옥틸화된 디페닐아민의 항산화 조성물 및 그것의 제조 방법
US4701492A (en) Sulfurized tepa/amido compounds as interface agents for vulcanizable elastomeric matrices
KR940006456B1 (ko) 노화방지효과가 우수한 고무조성물
US4537952A (en) Polymeric compounds prepared from diphenylamine and dialkylalkenylbenzene or dihydroxyalkylbenzene
RU2246506C2 (ru) Противостаритель вулканизатов каучуков
US4734457A (en) Rubber compositions containing polymeric phenol derivatives of 1,3,4-thiadiazole
EP0308581B1 (en) Novel ammonium salt useful as modifiers for rubber
CS261084B1 (cs) 4-(alfa, alfa‘-dimetylbenzyl)dlfenylamín a spdsob jeho přípravy