SK279282B6 - Spôsob čistenia plynu obsahujúceho spáliteľné zlož - Google Patents

Spôsob čistenia plynu obsahujúceho spáliteľné zlož Download PDF

Info

Publication number
SK279282B6
SK279282B6 SK1241-91A SK124191A SK279282B6 SK 279282 B6 SK279282 B6 SK 279282B6 SK 124191 A SK124191 A SK 124191A SK 279282 B6 SK279282 B6 SK 279282B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
gas
regeneration
hydrogen sulphide
fed
scrubbing
Prior art date
Application number
SK1241-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Kriebel
Gerhard Gr�Newald
Herbert Fischer
Original Assignee
Metallgesellschaft Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6405536&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK279282(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Metallgesellschaft Aktiengesellschaft filed Critical Metallgesellschaft Aktiengesellschaft
Publication of SK279282B6 publication Critical patent/SK279282B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/14Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols by absorption
    • B01D53/1418Recovery of products
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/14Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols by absorption
    • B01D53/1425Regeneration of liquid absorbents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B17/00Sulfur; Compounds thereof
    • C01B17/02Preparation of sulfur; Purification
    • C01B17/04Preparation of sulfur; Purification from gaseous sulfur compounds including gaseous sulfides
    • C01B17/0404Preparation of sulfur; Purification from gaseous sulfur compounds including gaseous sulfides by processes comprising a dry catalytic conversion of hydrogen sulfide-containing gases, e.g. the Claus process
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02CCAPTURE, STORAGE, SEQUESTRATION OR DISPOSAL OF GREENHOUSE GASES [GHG]
    • Y02C20/00Capture or disposal of greenhouse gases
    • Y02C20/40Capture or disposal of greenhouse gases of CO2

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu čistenia plynu, obsahujúceho spáliteľné zložky, ako aj dioxid uhličitý a zlúčeniny síry, hlavne sírovodík praním v pracej oblasti pracím roztokom, ktorý sa regeneruje a znovu používa, pričom sa prací roztok na regeneráciu uvoľní z tlaku, stripuje a zahrieva pre regeneráciu za horúca, odpadový plyn bohatý na sírovodík z regenerácie za horúca sa spracuje na elementárnu síru a zvyškový plyn obsahujúci sírovodík a zvyškový plyn sa uvedie do styku s pracím roztokom.
Doterajší stav techniky
V európskom patente 0 054 772 je opísaný spôsob tohto druhu, pri ktorom odpadový plyn privádzaný do Clausovho zariadenia obsahuje okrem sírovodíka aj značné množstvo dioxidu uhličitého. Tento odpadový plyn sa ďalej spracúva v relatívne nákladnom Clausovom zariadení, ktoré má dva alebo tri katalytické stupne. V týchto stupňoch sa odpadový plyn po čiastočnom spálení sírovodíka na dioxid siričitý prevádza katalytický Clausovou reakciou 2H2S + SO2 —> 3S + H2O čo najdokonalejšie na elementárnu síru a vodu. Pred a za každým z týchto katalytických stupňov sa elementárna sira nechá z plynnej zmesi vykondenzovať a oddelí sa. Po katalytických reakčných stupňoch nasleduje pri známom stupni hydrogenácia, skôr ako sa odpadový plyn vedie späť do prania plynu.
Tieto katalytické stupne spôsobu zapríčiňujú značné náklady a majú ten nedostatok, že predražujú spustenie zariadenia zo stavu pokoja a spôsobujú, že toto je náročné na čas. Existuje tu nebezpečie, že katalyzárory pri častom spúšťaní a zastavovaní zariadenia a pri extrémnom striedaní zaťaženia budú strácať rýchlo svoju aktivitu.
Vynález si preto kladie za základnú úlohu realizovať spracovanie odpadového plynu bohatého na sírovodík a regeneráciu za horúca tak, aby sa spustenie zariadenia zo stavu pokoja mohlo robiť jednoducho a aby aj častejšie striedanie zaťaženia bolo bezproblémové.
Podstata vynálezu
Toto sa podľa vynálezu podarí pri uvedenom spôsobe tým, že sa odpadový plyn, bohatý na sírovodík, z regenerácie za horúca čiastočne spaľuje v spaľovacej komore kyslíkom, plynom obsahujúcim kyslík, alebo vzduchom a v spaľovacej komore sa vyrába plynná zmes s teplotou 1000 až 2000 °C, ktorá obsahuje aspoň 30 % molámych síry privedenej do spaľovacej komory ako elementárna síra a zložky sírovodík a doixid siričitý v molámom rozmere 4 : 1 až 1 : 1, a hneď sa plynná zmes chladí až pod teplotu topenia síry, skondenzovaná elementárna síra sa oddelí, plynná zmes sa zahreje na teplotu 180 až 280 °C a podrobí sa priamo katalytickej hydrogenácii alebo hydrolýze, pričom zvyšný obsah dioxidu síričitého sa čo najdokonalejšie prevedie na sírovodík, a aspoň časť takto spracovaného plynu sa ako zvyškový plyn, obsahujúca sírovodík, uvádza do styku s pracím roztokom.
Spôsob podľa vynálezu sa hodí hlavne na odsírenie spaľovacích plynov, ktoré sa používajú ako palivo v elektrárni s plynovými alebo parnými turbínami.
Pri spôsobe podľa vynálezu sa dbá o to, aby odpadový plyn bohatý na sírovodík, privádzaný do spaľovacej komory, bol obohatený sírovodíkom. Tým totiž v spaľovacej komore a v bezprostrednom pripojení zreaguje podľa reakcie
H2S + O2 = S + H2O veľký podiel sírovodíka na elementárnu síru. Preto sa môže upustiť od ďalšieho spracovania plynnej zmesi katalytickou reakciou H2 S a SO2 v súhlase s Clausovou reakciou
2H2S + SO2 = 3 S + 2 H2O.
Pritom sa vedome uvažuje o menšom zreagovaní sírovodíka, a to má za následok zvýšenú potrebu vodíka pri hydrogenácii. Chladenie hydrogenačného katalyzátora, ktoré je nevyhnutné v dôsledku vyššieho výťažku hydrogenácie, sa môže v spôsobe podľa vynálezu dosiahnuť napájaním chladiacim plynom, pomocou ktorého sa dá tiež privádzať chýbajúci hydrogenačný vodík.
Zvyškový plyn, obsahujúci sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo hydrolýzy, sa môže viesť do pracej oblasti alebo aj do regenerácie. Ďalšia možnosť spočíva v tom, že sa tento zvyškový plyn vedia priamo do spaľovacej komory, čo sa doporučuje predovšetkým vtedy, keď sa do spaľovacej komory privádza kyslík a odpadový plyn obohatený vysoko sírovodíkom.
Do spaľovacej komory sa vedie odpadový plyn, bohatý na sírovodík z regenerácie za horúca s obsahom dioxidu uhličitého do 10 % obj.
V regenerácii za tepla vzniká odpadový plyn ochudobnený na CO2, s obsahom CO2 maximálne 10 % obj. alebo ešte omnoho nižším, ak sa vyčerpaný prací roztok z pracej oblasti uvoľňuje z napätia pred regeneráciou za horúca najmenej v dvoch regeneračných kolónach. V tomto prípade sa doporučuje privádzať uvoľnený plyn aspoň sčasti do predchádzajúceho stupňa ako stripovací plyn. Dodatočne je možné stripovať v regenerácii za horúca inertným plynom.
Pri výhodnom uskutočnení sa čiastkový prúd zvyškového plynu, obsahujúceho sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo z hydrolýzy vracia späť pred hydrogenáciu alebo hydrolýzu.
Pri alternatívnom uskutočnení spôsobu podľa vynálezu sa tlak pracieho roztoku, prichádzajúceho z pracej oblasti a obsahujúceho nečistoty, čiastočne zredukuje v prvej regeneračnej kolóne obsahujúcej prvky na látkovú výmenu a z prvej regeneračnej kolóny sa odťahuje odpadový plyn obsahujúci dioxid uhličitý’, ktorý sa aspoň sčasti vedie do pracej oblasti a prací roztok z prvej regeneračnej kolóny sa zahrieva, v druhej regeneračnej kolóne, obsahujúcej prvky na látkovú výmenu, sa sčasti redukuje tlak pracieho roztoku a čiastočne zregenerovaný prací roztok z druhej regeneračnej kolóny sa vedie do regenerácie za horúca, do druhej regeneračnej kolóny sa vedie stripovací plyn a z druhej regeneračnej kolóny sa odťahuje odpadový plyn a vedie sa ako stripovací plyn do prvej regeneračnej kolóny.
Zvyškový plyn, obsahujúci sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo z hydrolýzy sa môže viesť ako stripovací plyn do druhej regeneračnej kolóny.
V alternatívnom uskutočnení sa plyn obsahujúci dusík, vedie ako stripovací plyn do regenerácie za horúca a čiastkový prúd odpadového plynu z regenerácie za horúca sa privádza do druhej regeneračnej kolóny ako stripovací plyn.
V inom uskutočnení spôsobu podľa vynálezu sa zvyškový plyn obsahujúci sírovodík, prichádzajúci z hydroge nácie alebo hydrolýzy vedie ako stripovací plyn do prvej regeneračnej kolóny.
V ďalšom uskutočnení spôsobu podľa vynálezu sa časť zvyškového plynu, obsahujúceho sírovodík, prichádzajúceho z regenerácie alebo z hydrolýzy' vedie do spaľovacej komory.
Čiastkový prúd prvého odpadového plynu, prichádzajúceho z prvej regeneračnej kolóny sa môže privádzať do katalytickej hydrogenácie alebo hydrolýzy.
až 80 % síry', ktorú obsahuje odpadový plyn, privádzaný do spaľovacej komory, sa získava vo forme elementárnej síry.
Vyčistený plyn, odtiahnutý’ z pracej oblasti, sa privádza do elektrárne plynovými alebo parnými turbínami.
Na čistenie plynov sa hodia rôzne pracie roztoky, selektívne na sírovodík, ktoré samotné sú známe, napríklad fyzikálne pôsobiace pracie roztoky ako metanol, N-metylpyrrolidon, metyldietanolamín alebo aj dimetyléter polyetylénglykolu. Pranie plynu sa realizuje najčastejšie pri tlakoch v rozmedzí 5.105 až 100.10$ Pa a pri známych, pre príslušný prací roztok typických teplotách, ktoré sa pohybujú v rozmedzí -80 °C až +100 °C. Pri výrobe elementárnej síry sa pracuje pri tlakoch l.lCÚ až KÚ Pa. pričom tlaky môžu byť aj vyššie. Dnes sa doporučujú tlaky 1.105 až 10.105 Pa.
Možnosti úpravy spôsobu sú vysvetlené pomocou obrázkov.
Prehľad obrázkov na výkrese
Obr. 1, 3 a 4 ukazujú blokové schémy rôznych variantov spôsobu a na obr. 2 je znázornený príklad Clausovho zariadenia použitého podľa vynálezu, v zjednodušenom znázornení. Čerpadlá a kompresory boli pre zjednodušenie a lepšiu prehľadnosť na obr. vynechané.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V spôsobe podľa obr. 1 sa plyn, ktorý sa má odsíriť, vedie vedením 1 k pracej oblasti 2, do ktorej sa privádza vedením 3 regenerovaný prací roztok. Vyčistený plyn sa odvádza vedením 4. Vyčerpaný prací roztok, ktorý obsahuje sírovodík a dioxid uhličitý, sa vedie vedením 5 za čiastočného uvoľnenia z tlaku do reabsorbéru 6. Reabsorbér 6 je regeneračná kolóna, ktorá obsahuje samotná známe prvky látkovej výmeny, napríklad kvapalinu a plyn prepúšťajúce dná. V reabsorbéri 6 sa dioxid uhličitý čo najviac odoženie, ale sírovodík sa pokiaľ možno udržiava v pracom roztoku. S týmto cieľom sa privádza na hlavu reabsorbéra 6 vedením 8 regenerovaný prací roztok, ktorý pohlcuje zo stúpajúcich plynov výhodne zlúčeniny síry. Do dolnej oblasti reabsorbéra 6 sa privádzajú z vedenia 10 a 11 plyny obsahujúce sírovodík, ktoré pôsobia v reabsorbéri 6 ako stripovacie plyny a vypudzujú predovšetkým COg. Odpadový plyn, bohatý na dioxid uhličitý opúšťa reabsorbér 6 vedením 12, môže sa spojiť s plynom z vedenia 4 na najčastejšie prípady použitia, lebo je čo najdokonalejšie odsírený.
Prací roztok z reabsorbéra 6 sa dostáva vo vedení 13 najskôr k výmenníku 14 tepla, tam sa ohrieva a prúdi vedením 15 k regenerácii 16 za horúca. Tu sa stará varič 17 o nevyhnutné zvýšenie teploty, aby sa nečistoty viazané na prací roztok, hlavne sírovodík, uvoľnili. Ak je to nutné, môže sa ešte pridávať dodatočne stripovací plyn čiarkované naznačeným vedením 18. Pri stripovacom plyne môže ísť napríklad o vodík, dusík, ale aj odsírený odpadový plyn.
Regenerovaný prací roztok opúšťa regeneráciu 16 vedením 20, vo výmenníku 14 tepla sa ochladí a vedením 21 sa vracia späť do pracej oblasti 2 a do reabsorbéra 6. Odpadový plyn bohatý na sírovodík sa odťahuje na hlave regenerácie 16 za horúca vedením 23 a čiastkový prúd sa vedie vedením 24 do Clausovho zariadenia, ktoré sa skladá z časti horáka B a za ním zapojenej časti H hydrogenácie. Podrobnosti časti horáka B a časti E hydrogenácie sú vysvetlené pomocou obrázka 2. Pritom sa vysvetľuje aj to, že hydrogenačná časť E zahŕňa hydrogenáciu alebo hydrolýzu. Zvyšný odpadový plyn, ktorý prichádza vedením 23 z regenerácie 16 za horúca, sa vedie cez chladič 26 a vedením 11 k reabsorbéru 6.
Na obr. 1 je naznačené, že sa do Clausovho zariadenia vedľa odpadového plynu bohatého na H2S, privádzaného vedením 24, privádza vedením 28 kyslík alebo vzduch, alebo vzduch obohatený kyslíkom, vedením 30 sa odvádza elementárna síra, vedením 45 odpadový plyn, ktorý obsahuje sírovodík a dioxid uhličitý, vedie sa do hydrogenačnej časti E a časť zvyškového plynu, obsahujúceho sírovodík z hydrogenačnej časti E sa vracia vedením 10a na riadenie teploty v hydrogenačnom reaktore. Pracia oblasť 2, reabsorbér 6 a regenerácia 16 za horúca môžu obsahovať samotné už známe prvky zlepšujúce látkovú výmenu, napríklad dna.
Clausovo zariadenie, znázornené podrobne na obr. 2, ktoré sa v podstate skladá z časti horáka B (medzi vedením 24 a 40), hydrogenačnej časti H (medzi vedením 45 a 50), pracuje nasledovne: odpadový plyn z vedenia 24 sa spolu s plynom obsahujúcim kyslík, ktorý prichádza z vedenia 28, najskôr privádza do Clausovho horáka 31 - alebo k viacerým horákom 31 - s integrovanou spaľovacou komorou. Podrobnosti takéhoto spaľovacieho zariadenia sú opísané v DE-OS 37 35 002 ako aj v US- patente 4 632 819. Spaľovanie poskytne plynnú zmes s teplotami medzi 1000 až 2000 °C, pričom sa dávkovaním kyslíka vo vedení 28 dbá o to, aby molárny pomer sírovodíka k dioxidu uhličitému v plynnej zmesi bol medzi 4 : 1 až 1 : 1, výhodne asi okolo 2 : 1. V pripojenom nepriamom chladiči 32, ktorý je vybavený prívodom 34 napájacej vody a odvádzacím vedením 33 na vodnú paru, sa plynná zmes ochladí na teplotu topenia síry, takže vykondenzuje elementárna síra. Táto elementárna síra sa vedie vedením 30 a do zberného tanku 35.
Ochladená plynná zmes prúdi vedením 37 k ďalšiemu nepriamemu chladiču 38, aby sa zlepšil výťažok elementárnej síry. Táto elementárna síra tečie vedením 30b taktiež do tanku 35. Plyn vo vedení 40 má teraz ešte teplotu asi 125 až 135 °C. Na zahriatie sa vedie nepriamym výmenníkom 43 tepla. Táto predhriata plynná zmes sa vedie teplotami 180 až 280 °C do vedenia 45 katalytickej hydrogenácie 46, pričom vedením 46a privádza plyn obsahujúci vodík, ak nestačí vodík vyrábaný v spaľovacej komore 31, hydrogenáciou, ktorá môže pracovať aj úplne alebo čiastočne ako hydrolýza, sa známym spôsobom prevedie predovšetkým dioxid síričitý na sírovodík. Preto sa používajú napríklad kobalt-molybdénové katalyzátory.
Plynná zmes, prichádzajúca z hydrogenácie 46 sa v chladiči 47 najskôr predchladí a potom sa vedie do priameho chladiča 48, aby sa odstránila voda. Chladič 48 pracuje s chladiacou vodou v cykle cez nepriamy chladič 49. Prebytočná voda sa odtiahne vedením 50. Vo vedení 10 opustí zvyškový plyn obsahujúci sírovodík s teplotami asi 20 až 40 °C chladič 48. Čiastkový prúd zvyškového plynu sa vedie vedením 10a späť k hydrogenácii 46, aby sa takto regulovala teplota v hydrogenácii. Vedenia 10a a 46a môžu tiež vyúsťovať do vedenia 45. Zvyškový plyn vo vedení 10 sa, ako je to vysvetlené spolu s obr. 1,3 a 4, ďalej spracuje.
Varianty spôsobu podľa obr. 3 a 4 súhlasia čiastočne s vedením spôsobu podľa obr. 1, takže sa odkazuje na vysvetlenia uvedené spolu s obr. 1. Podľa obr. 3 sa plyn, ktorý sa má odsíriť, vedie vedením la a po zmiesení s plynom z vedenia 10 sa vedie vedením 1 k prvej oblasti 2. V spôsobe podľa obr. 3 a 4 sa pracuje pri regenerácii podobne s dvoma regeneračnými kolónami 7 a 51, v ktorých sa prací roztok čiastočne uvoľní z tlaku a spracúva sa rovnakým stripovacím plynom. Stripovací plyn kolóny 7 prichádza z vedenia 52, pri tom ide o odpadový plyn, ktorý prichádza z regeneračnej kolóny 51 a prúdi chladičom 53. Podľa obr. 3 sa odpadový plyn privádza pri kolóne 7 vedením 60 sčasti do pracej oblasti 2, zvyšok prúdi vedením 61 k hydrogenačnej časti H Clausovho zariadenia. Plyn obsahujúci vodík sa pridáva vo vedení 46a, môže sa napríklad odvetviť od čistého plynu vedenia 4, ak je tento na to vhodný.
Stripovací plyn sa vedie vedením 18 taktiež do regenerácie 16 za horúca a časť odpadového plynu z regenerácie 16 za horúca sa dostáva cez regulačný ventil 66 a vedenie 67 ako stripovací plyn do druhej regeneračnej kolóny 51.Prací roztok z vedenia 15 prúdi odľahčovacím ventilom 15a, skôr ako sa dostane do kolóny 51. Zvyškový plyn obsahujúci sírovodík z hydrogenačnej časti H sa cez vedenie 10 primieša k čistenému plynu vo vedení 1.
Pri vedení spôsobu podľa obr. 4, ktoré je podobné realizácii spôsobu podľa obr. 3, sa používa zvyškový plyn obsahujúci sírovodík z vedenia 10 ako prídavný stripovací plyn v prvej regeneračnej kolóne 7 a odpadový plyn tejto kolóny sa vedie vedením 60 úplne do pracej oblasti 2 plynu. Odpadový plyn bohatý na sírovodík z regenerácie 16 za horúca sa privádza vedením 24 celý do Clausovho zariadenia a v druhej regeneračnej kolóne 51 sa používa ako stripovací plyn, napríklad dusík, ktorý sa privádza vedením 62. Do hydrogenačnej časti H sa privádza obyčajne z cudzieho zdroja vodík ako hydrogenačný plyn vedením 46a. Rovnako je možno použiť časť prúdu premytého plynu z vedenia 4 ako hydrogenačný plyn.
Príklad 1
Pri realizácii spôsobu podľa obr. 3 s Clausovým zariadením zodpovedajúcim obr. 2 sa plynný produkt zbavený prachu zo splynovania uhlia spracúva NMP ako pracím roztokom. Údaje množstva, tlakov a plynných zložiek v rôznych vedeniach vyplývajú z nasledujúcich tabuliek. Všetky množstvá, a to aj všetkých zložiek, sú vo všetkých príkladoch uvedené v kmol/h.
vedenie la 4 5 10 60 61
10000 10039,4 393,7 192,5 247 119.9
tlak /Pa/ 3T.1O5 36.105 37.105 1,1.105 1,4.105 1,4.105
složky :
cog 1650 1656,4 294 104,3 196,8 95,7
EgS 33 - 75 22,7 19,3 9,4
B, 4317 4314,4 11 2,8 7.5 3,5
CO 4000 3993,6 15,5 0.4 10,5 5,0
»5 75 0,2 62,3 12,9 6,3
13 24 46a 52 54 67
vedenie
aaoiatvo 124,4 103,β 4,4 95,6 65,9 37,1
tlak /Pa/ 1,5.10 5 1,8.10* ' 36.10’ 1,6. 1O5 1,8. 105 1,6.105
zložky:
49,2 1,5 0,7 47,7 2 0,5
SaS 74,9 46,3 28,6 63 16,7
=2 - - 1,9
CO 1,6
*2 03 56 - 19,3 0,9 19,9
Ako stripovací plyn sa vedie dusík v množstve
kmol/h vedením 18, vedením 28 sa do spaľovacej komory 31 privedie 21 kmol/h čistého kyslíka. Vyčerpaný prací roztok vo vedení 5 má teplotu 37 °C. Elementárna síra sa vylučuje v nádrži 35 v množstve 33 kmol/h, v hydrogenačnej časti 46 sa pracuje s kobalt-molybdénovým katalyzátorom a nosičom z aktivovanej hlinky. Ako prídavný hydrogenačný plyn sa privádza vedením 46a čiastočný prúd čistého plynu do vedenia 4.Vedením 50 sa odvádza za hodinu 35,6 kmolov vody s teplotou 70 °C.
Príklad 2
V realizácii spôsobu podľa obr. 4 sa spoločne spracováva pomocou Clausovho zariadenia podľa obr. 2 plyn zo splyňovania uhlia sa privádza do vedenia la. Ako prací roztok sa používa NMP, 45 kmol/h kyslíka prichádza ako stripovací plyn z vedenia 62, spaľovanie v spaľovacej komore 31 sa realizuje 12, 1 kmol/h čistého 02,19 kmol/h elementámej síry sa privádza do nádrže 35 a vedením 30 sa odvádza 24,2 kmol/h vody. Ďalšie údaje obsahujú nasledujúce tabuľky /všetky množstvá, taktiež všetkých zložiek sú v kmol/h /.
Tedenie 1 4 5 10 13 24
množstvo 10000 10026,8 372,6 9 128.1 27,2
tlak /Pa/ 37.10’ 36.105 47.105 1,4.105 1,5.105 Ι,Β.105
teplota
/°c/ 30 38 36 30 31
sloiky
°o2 1650 1650 300 - 27 -
19 - 46,3 6.3 100,5 25,3
Hg + CO 8331 8331.8 26,3 0.8 - -
2 45 1.9 0,6 1,9
vedenie 46a 52 54 60
anoBatvo tlak /Pa/ teplote /°C 6 2,5.105 / 30 145,9 1,4.105 30 27,2 1,8,105 399,4 1,3.10' 31
eložky t
°°2 27 300
V 75,2 25,3 27.3
Hg* CO 6 - 27,1
»2 - 43,7 1.9 45,0
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob čistenia plynu obsahujúceho spáliteľné zložky ako aj dioxid uhličitý a zlúčeniny síry, a hlavne sírovodík, praním v pracej oblasti pracím roztokom, ktorý sa regeneruje a opät použije, pričom sa zníži tlak pracieho roztoku, stripuje a zahrieva v regenerácii za horúca, odpadový plyn, bohatý na sírovodík, z regenerácie za horúca sa spra cúva na elementárnu síru a zvyškový plyn obsahujúci sírovodík, a potom sa zvyškový plyn uvádza do styku s pracím roztokom, vyznačujúci sa tým, že sa odpadový plyn, bohatý na sírovodík z regenerácie za horúca čiastočne spaľuje v spaľovacej komore kyslíkom, plynom obsahujúcim kyslík alebo vzduchom a v spaľovacej komore sa vyrába plynná zmes s teplotou 1000 až 2000 °C, ktorá obsahuje aspoň 30 % molámych síry privedenej do spaľovacej komory ako elementárna síra a zložky sírovodík a dioxid siričitý v molámom pomere 4 :1 až 1 : 1, potom sa plynná zmes chladí až pod teplotu topenia síry, skondenzovaná elementárna síra sa oddelí, plynná zmes sa zahreje na teplotu 180 až 280 °C a podrobí sa priamo katalytickej hydrogenácii alebo hydrolýze, pričom zvyšný obsah dioxidu siričitého sa čo najdokonalejšie prevedie na sírovodík, a aspoň časť takto spracovaného plynu sa ako zvyškový plyn, obsahujúci sírovodík, uvádza do styku s pracím roztokom.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa zvyškový plyn, obsahujúci sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo z hydrolýzy vedie do pracej oblasti.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa odpadový plyn, bohatý na sírovodík z regenerácie za horúca, vedie s obsahom dioxidu uhličitého do 10 % obj. do spaľovacej komory.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1 alebo podľa nároku 2, alebo 3, vyznačujúci sa tým, že čiastočný prúd zvyškového plynu, obsahujúceho sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo z hydrolýzy sa vracia pred hydrogenáciu alebo hydrolýzu.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1 alebo podľa jedného z nárokov 2až 4, vyznačujúci sa tým, že sa tlak pracieho roztoku, prichádzajúceho z pracej oblasti a obsahujúceho nečistoty, čiastočne redukuje v prvej regeneračnej kolóne obsahujúcej prvky na látkovú výmenu a z prvej regeneračnej kolóny sa odťahuje odpadový plyn obsahujúci dioxid uhličitý, ktorý sa aspoň sčasti vedie do pracej oblasti a prací roztok z prvej regeneračnej kolóny sa zahrieva, v druhej regeneračnej kolóne, obsahujúcej prvky na látkovú výmenu sa sčasti redukuje tlak pracieho roztoku a čiastočne regenerovaný prací roztok z druhej regeneračnej kolóny sa vedie do regenerácie za horúca, do druhej regeneračnej kolóny sa vedie stripovaci plyn a z druhej regeneračnej kolóny sa odťahuje druhý odpadový plyn a vedie sa ako stripovaci plyn do prvej regeneračnej kolóny.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že sa zvyškový plyn, obsahujúci sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo z hydrolýzy vedie ako stripovaci plyn do druhej regeneračnej kolóny.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že sa plyn obsahujúci dusík vedie ako stripovací plyn do regenerácie za horúca a čiastkový prúd odpadového plynu z regenerácie za horúca sa privádza do druhej regeneračnej kolóny ako stripovaci plyn.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že zvyškový plyn, obsahujúci sírovodík, prichádzajúci z hydrogenácie alebo z hydrolýzy sa vedie ako stripovaci plyn do prvej regeneračnej kolóny.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 1 alebo jedného z nárokov 2 až 8, vyznačujúci sa tým, že sa časť zvyškového plynu obsahujúceho sírovodík, prichádzajúceho z regenerácie alebo z hydrolýzy vedie do spaľovacej komory.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 5 alebo jedného z nárokov 6 až 9, vyznačujúci sa tým, že sa čiastkový prúd prvého odpadového plynu, prichádzajúceho z prvej regeneračnej kolóny, privádza do katalytickej hydrogenácie alebo hydrolýzy.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 1 alebo jedného z nárokov 2 až 10, vyznačujúci sa tým, že sa 30 až 80 % síry, ktorú obsahuje odpadový plyn, privádzaný do spaľovacej komory, získava ako elementárna síra.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 1 alebo jedného z nárokov 2 ažll, vyznačujúci sa tým, že vyčistený plyn odtiahnutý z pracej oblasti, sa privádza do elektrárne s plynovými alebo parnými turbínami.
SK1241-91A 1990-05-01 1991-04-30 Spôsob čistenia plynu obsahujúceho spáliteľné zlož SK279282B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4014018A DE4014018A1 (de) 1990-05-01 1990-05-01 Verfahren zum reinigen eines h(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)s und co(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts) enthaltenden gases

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK279282B6 true SK279282B6 (sk) 1998-09-09

Family

ID=6405536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1241-91A SK279282B6 (sk) 1990-05-01 1991-04-30 Spôsob čistenia plynu obsahujúceho spáliteľné zlož

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0455285B1 (sk)
JP (1) JPH0584422A (sk)
CN (1) CN1031817C (sk)
AT (1) ATE96339T1 (sk)
AU (1) AU634881B2 (sk)
BR (1) BR9101744A (sk)
CA (1) CA2041157A1 (sk)
CZ (1) CZ283005B6 (sk)
DE (2) DE4014018A1 (sk)
DK (1) DK0455285T3 (sk)
ES (1) ES2046004T3 (sk)
PL (1) PL164978B1 (sk)
SK (1) SK279282B6 (sk)
ZA (1) ZA913277B (sk)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4141173A1 (de) * 1991-12-13 1993-06-17 Linde Ag Verfahren zur reinigung eines h(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)s- und stickstoff-haltigen rohgases
US5391278A (en) * 1993-02-25 1995-02-21 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Process for removal of hydrogen sulfide
GB9606685D0 (en) * 1996-03-29 1996-06-05 Boc Group Plc Gas separation
DE10245164B4 (de) * 2002-09-26 2014-11-13 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Umwandlung von Polysulfanen
DE10332427A1 (de) * 2003-07-16 2005-02-03 Uhde Gmbh Verfahren zur Entfernung von Schwefelwasserstoff und weiteren Sauergaskomponenten aus unter Druck befindlichen, technischen Gasen
US7455828B2 (en) * 2004-03-01 2008-11-25 H2S Technologies, Ltd. Process and apparatus for converting hydrogen sulfide into hydrogen and sulfur
CA2568303C (en) * 2006-10-31 2008-02-12 John Keum-Ho Hwang A method for recovering sulphur from gas streams
JP2010534758A (ja) * 2007-07-31 2010-11-11 シエル・インターナシヨネイル・リサーチ・マーチヤツピイ・ベー・ウイ H2s、co2及びhcn及び/又はcosを含有する原料ガスから精製ガスを製造する方法
DE102007055296A1 (de) * 2007-11-20 2009-05-28 Linde Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Waschmittelregenerierung
CA2707106A1 (en) * 2007-11-27 2009-06-04 Linde Aktiengesellschaft Process and apparatus for the regeneration of the laden scrubbing medium in a physical gas scrubbing
DE102009015368A1 (de) * 2009-03-27 2010-09-30 Linde Ag Verfahren und Vorrichtung zur Reinigung eines Gasgemisches mittels physikalischer Gaswäsche
DE102009034980A1 (de) * 2009-07-28 2011-02-03 Linde Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Gaswäsche
DE102010013279B3 (de) * 2010-03-29 2011-07-28 Uhde GmbH, 44141 Verfahren und Vorrichtung zur Verarbeitung eines kohlendioxidreichen Sauergases in einem Claus-Prozess
US8425655B2 (en) * 2010-07-09 2013-04-23 Carbon Capture Scientific, Llc Gas pressurized separation column and process to generate a high pressure product gas
DE102012006748A1 (de) * 2012-04-03 2013-10-10 Linde Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Schwefelgewinnung
CN102631827A (zh) * 2012-04-11 2012-08-15 山东三维石化工程股份有限公司 与低温甲醇洗酸性气处理相结合的零排放硫回收工艺
DE102013008852A1 (de) * 2013-05-23 2014-11-27 Linde Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung eines schwefelhaltigen Abgases aus einer Schwefelgewinnung
NO2821120T3 (sk) * 2013-07-03 2018-02-03
CN103822217B (zh) * 2014-02-14 2016-06-01 江苏新世纪江南环保股份有限公司 一种酸性气预处理工艺
CN103897760B (zh) * 2014-04-10 2016-01-20 开封黄河空分集团有限公司 沼气提纯系统
JP6906766B2 (ja) 2017-11-30 2021-07-21 株式会社神戸製鋼所 ガス処理方法及びガス処理装置
CN111888859B (zh) * 2020-09-02 2021-11-23 杭州广丰实业有限公司 一种节能环保型工业废气回收处理装置
CN114317037B (zh) * 2021-12-31 2023-04-28 唐山中溶科技有限公司 利用解析气进行脱碳液再生的焦炉煤气制备氢气的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3047830A1 (de) * 1980-12-18 1982-07-15 Linde Ag, 6200 Wiesbaden Verfahren zum reinigen eines gasstromes
DE3415722A1 (de) * 1984-04-27 1985-10-31 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zum entfernen von schwefelwasserstoff aus abgas und zum erzeugen von in schwefel nach dem claus-prozess
GB2192347B (en) * 1986-07-07 1989-12-13 Shell Int Research Removing hydrogen sulphide and carbon dioxide from a gas mixture containing hydrogen sulphide and carbon dioxide.
NZ223528A (en) * 1987-02-19 1991-08-27 Dow Chemical Co Process and scrubbing solution for removal of h 2 s and/or co 2 from gas streams
DE3735002A1 (de) * 1987-10-16 1989-04-27 Metallgesellschaft Ag Verfahren zum entfernen von schwefelwasserstoff aus abgas
GB8804728D0 (en) * 1988-02-29 1988-03-30 Shell Int Research Process for removing h2s from gas stream

Also Published As

Publication number Publication date
DE59100520D1 (de) 1993-12-02
ATE96339T1 (de) 1993-11-15
DK0455285T3 (da) 1993-11-22
EP0455285B1 (de) 1993-10-27
DE4014018A1 (de) 1991-11-07
DE4014018C2 (sk) 1992-04-30
BR9101744A (pt) 1991-12-10
PL164978B1 (en) 1994-10-31
AU634881B2 (en) 1993-03-04
CN1031817C (zh) 1996-05-22
PL290092A1 (en) 1992-03-09
JPH0584422A (ja) 1993-04-06
EP0455285A1 (de) 1991-11-06
CN1056064A (zh) 1991-11-13
CS9101241A2 (en) 1991-11-12
CZ283005B6 (cs) 1997-12-17
CA2041157A1 (en) 1991-11-02
ES2046004T3 (es) 1994-01-16
ZA913277B (en) 1992-02-26
AU7617991A (en) 1991-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279282B6 (sk) Spôsob čistenia plynu obsahujúceho spáliteľné zlož
KR100786412B1 (ko) 황화수소 함유 기체 스트림으로부터 황을 회수하는 방법
KR100786409B1 (ko) 황화수소를 함유하는 기체 스트림의 처리
CA1261118A (en) High pressure process for sulfur recovery from a hydrogen sulfide containing gas stream
KR100810188B1 (ko) 황화수소 함유 가스 스트림의 처리방법
AU2001284262A1 (en) Process and apparatus for recovering sulphur from a gas stream containing sulphide
AU2001284252A1 (en) Process and apparatus for recovering sulphur from a gas stream containing hydrogen sulphide
US4356161A (en) Process for reducing the total sulfur content of a high CO2 -content feed gas
US4124685A (en) Method for substantially complete removal of hydrogen sulfide from sulfur bearing industrial gases
JPH03327B2 (sk)
CA2562845C (en) Cos-claus configurations and methods
CA2464726C (en) Method of recovering sulfurous components in a sulfur-recovery process
CS196350B2 (en) Treatnment of gases containing hydrogen sulphide
US4842843A (en) Removal of water vapor diluent after regeneration of metal oxide absorbent to reduce recycle stream
WO1998057731A1 (en) Method for desulfurizing off-gases
KR100278320B1 (ko) 개스 스트림의 처리방법
JPS63310708A (ja) ガス流の処理
ZA200301585B (en) Process and apparatus for recovering sulphur from a gas stream containing sulphide.
ZA200301589B (en) Process and apparatus for recovering sulphur from a gas stream containing hydrogen sulphide.