SK261192A3 - Device for checking of function of industrial scales - Google Patents

Device for checking of function of industrial scales Download PDF

Info

Publication number
SK261192A3
SK261192A3 SK261192A SK261192A SK261192A3 SK 261192 A3 SK261192 A3 SK 261192A3 SK 261192 A SK261192 A SK 261192A SK 261192 A SK261192 A SK 261192A SK 261192 A3 SK261192 A3 SK 261192A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pressure
weighing
control valve
test
press
Prior art date
Application number
SK261192A
Other languages
English (en)
Inventor
Winfried Diem
Original Assignee
Eirich Maschf Gustav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eirich Maschf Gustav filed Critical Eirich Maschf Gustav
Publication of SK261192A3 publication Critical patent/SK261192A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G13/00Weighing apparatus with automatic feed or discharge for weighing-out batches of material
    • G01G13/24Weighing mechanism control arrangements for automatic feed or discharge
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G13/00Weighing apparatus with automatic feed or discharge for weighing-out batches of material
    • G01G13/24Weighing mechanism control arrangements for automatic feed or discharge
    • G01G13/28Weighing mechanism control arrangements for automatic feed or discharge involving variation of an electrical variable which is used to control loading or discharge of the receptacle
    • G01G13/285Weighing mechanism control arrangements for automatic feed or discharge involving variation of an electrical variable which is used to control loading or discharge of the receptacle involving comparison with a reference value
    • G01G13/2851Weighing mechanism control arrangements for automatic feed or discharge involving variation of an electrical variable which is used to control loading or discharge of the receptacle involving comparison with a reference value for controlling automatic loading of weigh pans or other receptacles

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zaŕízení pro pŕezkušování funkce prúmyslových vah s nádobou nebo plošinou, jejichž nádoba nebo plošina pro vážený materiál dosedá na alespoň jeden odvažovací článek, od nehož vedou elektrická vedení k elektronickému obvodu a odtud do zesilovače meŕení.
Dosavadní stav techniky
U moderních dávkovacích a vážicích zaŕízeních se pŕevážne používaj í elektromechanické váhy s nádobou, které jsou vybavený odvažovacími články nebo jinými snímači. Pritom je nádoba nebo plošina vah uložená podie konstrukce vážicího zaŕízení na jednom nebo nekolika odvažovacích článcích. Jako odvažovací články se používají pŕedevším tenzometry. Signál, který tenzometry vydávají, se zpravidla vede do elektronické jednotky, napríklad zesilovače meŕení, která signály vyhodnotí, znázorní a zformuje do analógového nebo digitálního výstupního signálu. Tento výstupní signál je potom-1 k dispozici integrovanému nebo dále zarazenému ŕížení·dávkování..
Pro zaj istení a kontrolu bezvadné funkce meŕicího ŕetezce od odvažovacího článku pŕes zesilovač meŕení až k ŕízení dávkovaní, byly používaný již elektronické pŕezkušovací systémy, které jsou však jak z hlediska hardwaru, tak i z hlediska softwaru obsažné a nákladné. Témito systémy jsou napríklad tak zvané zapojení Watchdog nebo kontrolní zaŕízení plausibility.
Temito známými zaŕízeními však nelze s absolútni jistotou rozpoznat výpadek jednoho odvažovacího článku.
~)
Rovnež pri kontrole vážních systému v automatickém trvalém provozu jsou známa zarízení, jako napríklad zaŕízení se zkušebním závažím, která mohou být pripojená k mechanickým vahám. Zejména u mechanických vah pro stavební materiály stanovil Fyzikálne technický spolkový úrad v rámci určitého cejchování pŕedem dané požadavky. U uvedeného zkušebního zarízení vytvoreného jako jednotka se ručné nebo automaticky položí na prevodovou páku závaží, které zpusobí určité vychýlení ručičky vyhodnocovacího prístroje. Zejména u vah na hrubé stavebniny zpusobovala prevodová páka vždy podie nastavení pŕedem dané zvétšení ukazované výchylky. Pro údaj 100 kg mohlo .být napríklad pri pomeru 1:10 dosaženo znázornení údaje položením pouze 10 kg závaží. V praxi však již prakticky mechanické váhy neexistuj!, a proto se uvedená pŕipojovací pŕezkušovací zarízení používaj! velmi zŕídka.
Mnohostranne j ším je dále z.námé zarízení s pokládáním zkušebního závaží, protože múže být použito jak u mechanických, tak i u elektromechanických vah. Pri použití tohoto známého zarízení se na váhu ručne nebo automaticky položí určitý kus závaží, načež se potom pŕezkouší, zda vážicí signál souhlasí. Nevýhoda tohoto známého zarízení spočíva v tom, že manipulace se závažím probíhá ručne, což odpovídá váhovému rozsahu váh a ve velkém rozsahu vážení múže vést k obtížím.
Úkolem vynálezu proto je vytvoriť pŕezkušovací zarízení uvedeného druhu, které umožní i pri automatickém trvalém provozu spolehlivou kontrolu procesu vážení praktickým zpúsobem.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje zarízení pro pŕezkušování funkce prúmyslových vah, jejichž nádoba nebo plošina pro vážený materiál dosedá na alespoň jeden odvažovací článek, od nehož vedou elektrická vedení k elektronickému obvodu a odtud do zesilovače meŕení podie vynálezu, jehož podstatou je, že sestává z alespoň jednoho pevného tlakového valce s pístem a pístnicí, která je pohyblivé vedená tak, že na vážni plošinu nebo vážni nádobu se púsobí silou, že tlakový válec je tlakovým potrubím spojen se zdrojem tlaku, a že v tlakovém potrubí je uspoŕádán regulační ventil, za nímž je v sérii na strane ke zdroji tlaku uspoŕádán regulátor tlaku.
Pomoci tohoto pŕezkušovacího zaŕízení, sestaveného z jednoduchých elementu, je špeciálne možno pŕezkušovat automaticky pracujúci váhy, pŕedevším váhy s nádobou, avšak i s plošinou, z hlediska jejich funkční zpúsobilosti v trvalém provozu.
Váhy s rúznými uloženími a pripojenou elektronikou jsou sice známé a používané jako část princípu méŕení u zaŕízení podie vynálezu, ve smyslu vynálezu však púsobí tyto váhy ve spojení s uvedenými znaky vynálezu pri pŕezkušovacím cyklu jako zaŕízení pro meŕení sily. Zdroj tlaku s libovolným tlakovým médiem poskytuje požadovaný tlak, který se predraženým regulátorem tlaku udržuje delší dobu na konštantní hodnote. Pomoci regulačního ventilu múže být tato určitá hodnota tlaku po požadovanou dobu udržována v tlakovém válci, pomoci nehož se vytváŕí zmĺnená sila, s výhodou meŕená v N (Newtonech) nebo kN (kiloNewtonech) , púsobící na vážni plošinu, vážni nádobu nebo na díly s nimi mechanicky spojenými, jako je napríklad nosné rameno, stojan nebo rám. Odtud púsobí sila tlakového válce jako závaží na alespoň jeden odvažovací článek, který dodáva do elektronického zaŕízení požadovaný signál. Skutečný signál se ručne nebo automaticky elektronickým ŕídicím systémem srovnává s uloženou požadovanou hodnotou.
Tímto výhodným zpúsobem již není nutno u pŕezkušovacího zaŕízení podie vynálezu ručne manipulovat s velkými závažími nebo hmotami, protože potrebné sily, respektíve zatížení jsou vyvozovány tlakovým médiem, totiž pŕezkušovacím zaŕízením napájeným tímto tlakovým médiem. Dále je velmi výhodné,, že pŕezkušovací zaŕízení podie vynálezu má malé rozmery a jeho výroba je velmi levná.
Podie dalšího výhodného provedení vynálezu jsou mezi tlakovým, válcem a zdrojem tlaku uspoŕádány alespoň dve tlaková potrubí, navzájem zapojená paralelne a obsahujúci vždy regulační ventil. Každé z alespoň dvou paralelních tlakových potrubí je napájeno určitým pŕedem určeným tlakem, který se nechá púsobit otevŕením príslušného regulačního ventilu po požadovanou dobu na tlakový válec; napríklad za sebou, stŕídave nebo společne. Tím je možno pri použití jen jediného tlakového valce vytvoŕit a provozovat jen jednu cejchovací krivku.
Pritom podie vynálezu spočíva zvláštni výhoda v tom, když alespoň dve paralelné navzájem zapojená tlaková potrubí jsou vždy krome regulačního ventilu opatrená i regulátorem tlaku. Takové zapojení umožňuje individuálni pŕezkušovací provoz tím, že v každém tlakovém potrubí je možno udržovať jiný konštantní tlak, který muže být otevŕením regulačních ventilu jednotlivé nebo společne, to znamená jako jediná hodnota nebo jako součet hodnoť, dodáván do tlakového válce s tím, že na váhy púsobí rozdílná sila vyvinutá pístnicí.
Jako tlakové médium je možno použiť plyny,s výhodou vzduch, avšak pro dosažení vetších síl je možno použiť i nestlačitelné kapaliny, jako napríklad olej nebo jiná hydraulická média.
Podie vynálezu je dále výhodné, když jsou na vahách upravene v odstupu alespoň dve pŕezkušovací zaŕízení a príslušná tlaková potrubí, obsahujúci vždy regulační ventil, jsou zapojená navzájem paralelné. Pritom múže jediný regulátor tlaku zásobovať obe paralelní tlaková potrubí, nebo pro každé tlakové potrubí múže být upraven zvláštni regulátor tlaku.
Tím by mohl být u prvního provedení s jen jediným regulátorem tlaku pro obe tlaková potrubí dodáván do dvou tlakových válcú stejný tlak; u druhého provedení by byly dodávaný rúzné tlaky. Tento poslední príklad však hraje v praxi malou roli. Hlavní smysl tohoto dílčího znaku vynálezu spočívá v tom, že zejména u velkých vah je použitím nekolika pŕezkušovacích zaŕízení zajišteno, že všechny odvažovací články jsou zatežovány požadovanou silou. U vétších vah je totiž možné, že rozdelení tlaku z pusobište sily na jednotlivé odvažovací články je podie jejich polohy rozdílné. Nežádoucí odchýlky zpúsobené tímto chybným pŕenášením jsou použitím alespoň dvou pŕezkušovacích zaŕízení s výhodou vyloučeny. Pritom se však rozumí, že je možno použít v približne stejném odstupu i tri nebo čtyŕi pŕezkušovací zaŕízení. Tento odstup je myšlen jen pro rozdelení tlakových sil a má zvýšit pŕesnost meŕení. Merici signál se potom skládá ze součtu signálu vycházejících z jednotlivých odvažovacích článku.
Podie dalšího výhodného provedení vynálezu jsou vedie pístnice pŕezkušovacího zaŕízení uspoŕádány dva koncové spínače. Tyto oba koncové spínače jsou uspoŕádány jen tak, že jsou j im prirazený v podstate dve určité polohy pístnice, takže jsou ovládány pri dosažení techto poloh. Jestliže je napríklad regulační ventil uzavŕen tak, že tlakový válec je odlehčen, potom se pohybuje pístnice zpét do nulové polohy, protože podie vynálezu je u pŕezkušovacího zaŕízení upraveno vratné zaŕízení. Jestliže pístnice dosáhla své nulové polohy, potom je ovládán koncový spínač, který napríklad sepne proudový obvod a na požadovaném míste znázorní signál s informací, že pŕezkušovací provoz je vypnut. Hodnoty znázornené elektronikou jsou potom hodnotami pocházej ícími z bežného vážicího procesu.
Jestliže je naproti tomu otevŕením regulačního ventilu napájen tlakový válec, potom vyjede pístnice do své koncové polohy, ve které vyvíjí na váhy, napríklad na nádobu vah, určitou silu. V tomto koncovém stavu je ovládán koncový spínač a vydáva ekvivalentnom zpúsobem signál s informací, že meŕená hodnota znázornená elektronikou pochází z pŕezkušovacího provozu.
Podie velikosti vah je zdroj tlaku bud pneumatický nebo hydraulický. Odborníkovi je známo, že u vetších vah je zapotŕebí vetších sil, takže se doporučuje vytvorení zdroje tlaku jako hydraulické zarízení.
Zvláší. výhodné je podie vynálezu použití pŕezkušovacího zarízení u automaticky pracujících zarízení. Vlastní pŕezkušování je možno provádet i pri prázdné, pri plné nebo pri částečne zaplnené vážni nádobe. Pŕezkušování je možno provádét podie vynálezu s výhodou v každém stavu naplnení vah, protože pŕezkušovací systém múže zaznamenať vážni hodnotu klidového stavu vah, z níž je pŕezkušování provádeno. To se provádí ukládáním odpovídající hodnoty. Taková pŕezkušovací metóda se uplatní potom, když váhy maj í být pŕezkoušeny ve stupních po celém rozsahu vážení, avšak sila vyvozená pŕezkušovacím systémem odpovídá jen částečnému zatížení rozsahu vážení.
Krome púsobení tlaku je možno pŕezkušovací zarízení vytvoriť rovnež tak, že naopak púsobí na váhy tahem. Podie situace vestavení je možno použít tlakové nebo ťahové zatížení .
Na volném konci pístnice je podie vynálezu upraveno prítlačné teleso, které múže mít rúzný tvar a plochu. Duležité je jen to, že požadovaná sila múže púsobit na vážni nádobu nebo na vážni plošinu. Pritom se však rozumí, že prítlačné teleso múže mít na konci pístu plochu jen 1 cm2, pŕičemž u j iných.provedení je výhodná i forma desky. Deska je rovná a tato rovina je kolmá k pístnici. Deska múže být hranatá nebo zaoblená, napríklad kruhová, oválná, mnohoúhelníková nebo čtvercová.
Ί
Pŕehled obrázku na výkresech
Vynález bude dále blíže objasnen na pŕíkladech provedení s možnostmi použití podie priložených výkresu, na nichž obr. 1 znázorňuje schematicky bokorys prvního provedení s pŕezkušovacím zaŕízením, obr. 2 podobný bokorys, avšak druhého provedení se dvema pŕezkušovacími zaŕízeními, obr. 3 krivku znázorňující provoz pŕezkušovacího zaŕízení z obr. 4 a obr. 4 další provedení pŕezkušovacího zaŕízení, u nehož jsou na rozdíl od obr. 1 uspoŕádány mezi tlakovým válcem a zdrojem tlaku tri navzájem paralelné zapojená tlaková potrubí.
Príklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je nejlépe videt princíp jak klasických vah s nádobou, tak i funkční pŕezkušování pomoci pŕezkušovacího zaŕízení podie prvního príkladného provedení. Vážni nádoba 1 se kuželovite smérem dolu zužuje a je dole uzavŕena ovladatelným vyprazdňovacím otvorem 23, kterým múze být vyprazdňována. Vážni nádoba 1_ dosedá svými patkami 24 na napríklad tri odvažovací články 2_, které jsou vytvorený j ako tenzometry. Tyto tenzometry vydávaj í analógový merici signál, který je proporcionálni k zatížení váženým materiálem 13 a/nebo silou pusobící dosud nepopsaným pŕezkušovacím zaŕízením.
Merici signály vycházející z odvažovacích článku 2_ se vedou elektrickými vedeními 15 a 16 k elektronickému obvodu 3_, vytvorenému jako sberná skríň, kde se jednotlivé signály podie počtu odvažovacích článku 2_ sčítají. Celkový signál se potom vede elektrickým vedením 17 dále do elektronické jednotky, vytvorené jako zesilovač £ nameŕených hodnot.
V zesilovači 4 se provede vyhodnocení analógového signálu odvažovacích článku 2_ a znázorní se skutečné. hodnota. Na pŕipojovacím míste 12 je potom k dispozici neznázornénému, dále pripojenému ŕídicímu systému bud analógový nebo digitálni signál. Uvedený ŕídicí systém múže provádet porovnávaní skutečné hodnoty s požadovanou. Alternatívne múže být elektronický zesilovač £ vytvoŕen i tak, že múže pŕímo provádet toto porovnávání skutečné hodnoty s požadovanou. Číslicemi 1, 2 a 3 na ukazateli zesilovače _4 na obr. 1 je znázornená hodnota hmotnosti, napríklad v kilogramech nebo v gramech, když váhy práve váži, to znamená pri stanovování hmoty váženého materiálu 13 nacházejícího se ve vážni nádobe 1^.
V prúbehu pŕezkušovacího cyklu dále popsaného pŕezkušovacího zaŕízení predstavuje analógový nebo digitálni ukazatel na zesilovači £ silu, napríklad v N (Newtonech) nebo v kN. Podie provedení elektroniky je možno na displeji i pŕepínat zmeŕené hodnoty hmotnosti v kilogramech na zmeŕené hodnoty sily v Newtonech.
Zdroj 22 tlaku múže být .napríklad zdrojem pneumatického tlakového vzduchu, který se pŕivádí tlakovým potrubím 21 do regulátoru 5 tlaku, který po požadovanou delší dobu udržuje konštantní tlak vzduchu. Mezi regulátorem 5_ tlaku a regulačním ventilem 6. je upraveno tlakové potrubí 20, v nemž panuje zmĺnený konštantní tlak. Jestli tento tlak bude dalším tlakovým potrubím 19 pŕiváden do tlakového válce 7_ nebo ne, závisí na poloze regulačního ventilu
Tlakový válec 1_ je uspoŕádán pevne vedie vah a obsahuje píst 8_ s pístnicí 18 , na jejímž volném spodním konci je u znázorneného provedení umístena prítlačná deska 9_. Tato prítlačná deska 9 je u provedení znázorneného na výkresech odtažena, to znamená, že leží ve spínací oblasti koncového spínače H). Pri napájení tlakového válce 1_ P° otevŕení regulačního ventilu 6_ tlakovým vzduchem se pohybuje prítlačná deska 9_ pri uzavŕené vážni nádobe 1_ podie obr. 1 napríklad smerem dolú na poklop do druhého stavu v oblasti pôsobení koncového spínače 11. Tento koncový spínač 11 potom umožní oznámení, že váhy jsou v pŕezkušovacím provozu.
Obr. 2 znázorňuje další príkladné provedení pŕezkušovacího zaŕízení s vahami, u nehož je kolem vážni nádoby _1 uspoŕádán rám 14 z dvojitých nosníku tvaru T. Rozumí se, že podobné rámy je možno provést rovnéž z plochých kusú oceli nebo z úhelníkového prstence, a že podie provedení vážni nádoby 1_, nebo i nezávisle na ném, je možno upraviť i v pôdorysu čtyŕúhelníkový rám 14, na který vážni nádoba 1^ pomoci patek 24 dosedá. Rovnež i u provedení podie obr. 2 je videt opet dva proti sobé uspoŕádané odvažovací články 2_ s príslušnými elektrickými pŕipojeními, které již není nutno opet znovu popisovať .
Vážni nádoba 1^ môže být napríklad nahoŕe otevŕená a potom sila vyvozená pístnicí 18.2, respektíve prítlačnou deskou 9_, na ni dole upevnenou, pôsobí na rám 14 . Na obr. 2 je znázornená velmi velká vážni nádoba l_r takže pri pritlačení prítlačné desky 9_ na odvažovací článek 2_ uspoŕádaný vlevo múže být podie okolností vážni článek 2_ na protiíehlé pravé strane zcela neovlivnen. Pro tento prípad je práve upraveno provedení podie obr. 2, u nehož jsou upravený dva tlakové válce 2 ° stejné konstrukci, aby bylo zajišteno, že ve skutečnosti jsou pri pŕezkušovacím cyklu požadovanou silou zatežovány všechny odvažovací články _2· U provedení podie obr. 2 se to provede tím, že od pravého tlakového válce 7.1 vede k regulačnímu ventilu 6.1 tlakové potrubí 19.1; pŕičemž paralelne k nemu vede od levého tlakového válce 7.2 k hornímu regulačnímu ventilu 6.2 tlakové potrubí 19.2. Obe tlaková potrubí 19.1 a 19.2 jsou tedy zapojená paralelne a pripojená k regulátoru 2 tlaku tak, že pri pŕezkušovacím provozu múže být pŕiváden stejný tlak jak do tlakového válce 7.1, tak i do tlakového válce 7.2.
Další príkladné provedení pŕezkušovacího zaŕízení je znázornéno na obr. 4. U tohoto provedení je nahoŕe uzavŕená vážni nádoba _1 zatežována jen jedním tlakovým válcem Ί_.
Tento tlakový válec 7_ je však spojen s dalšími tlakovými potrubími, totiž rozvetvením na strane tlakového potrubí 19 mezi tlakovým válcem 7_ a prvním regulačním ventilem 6.1 tak, že paralelne vede tlakové potrubí 19 k regulačnímu ventilu 6.2 a paralelne k nemu opet další tlakové potrubí vede k dalšímu regulačnímu ventilu 6.3. Všechny tri regulační ventily 6.1, 6.2 a 6.3 jsou stŕedním úsekem tlakového potrubí spojený vždy s príslušným regulátorem 5_ tlaku, to znamená regulační ventil 6.1 s regulátorem 5.1 tlaku, regulační ventil 6.2 s regulátorem 5.2 tlaku a regulační ventil 6.3 s regulátorem 5.3 tlaku. Na strane ke zdroji 22 tlaku jsou všechny tri regulátory 5. i svedeny dohromady a tlakovým potrubím spojený se zdrojem 22 tlaku.
Ve srovnání s obr. 2 je videt, že každý regulační ventil 6.i je spojen s príslušným regulátorem 5.i tlaku, zatímco u zapojení v obr. 2 jsou oba regulační ventily 6.1 a 6.2 pomoci tlakových potrubí 20.1 a 20.2 spojený s jedním a tímtéž regulátorem 5_ tlaku. Pomoci tri regulátoru 5.1, 5.2 a 5.3 tlaku je možno poskytnout tri navzájem rozdílné tlaky.
Obr. 3 znázorňuje schematicky časový prúbeh vícestupňového pŕezkušování vah podie pŕezkušovacího systému, jaký je napríklad znázornen na obr. 4.
Zatížení jsou označená jako Nl, N2 a N3, pfičemž pro lepší názornost byly zvolený tri ruzné hodnoty sil.
Odlehčení jsou označená jako N31 , N21 a Nl' , pfičemž odlehčení se provede obrácene k zatížení.
Tolerance jsou označený jako TI až T6 . Mohou být samozrejme zvolený libovolne. Na časové ose T značí:
b =zatížení p =pfezkušovací fáze e =odlehčení.
Jestliže se použije mechanické pŕezkušovací zaŕízení v provedení podie obr. 4, potom je možno ve vícestupňovém pŕezkušovacím cyklu ruznými tlaky dosáhnout mechanických zatížení, jak je dále uvedeno. Pomoci zdroje 22 tlaku se tlakovým regulátorem 5.1 preš tlakový válec J_ vývine sila NI, když je regulační ventil 6.1 otevŕený a regulační ventily 6.2 a 6.3 jsou uzavŕené. Potom se pomoci prítlačné desky 9_ v poloze koncového spínače 11 uskuteční zatížení b vážni nádoby _1, zpúsobem znázorneným na obr. 3 dole vlevo. V prúbehu této pŕezkušovací fáze p zustává hodnota sily N1 konštantní. Jestliže se potom otevŕe regulační ventil 6.2, je nyní k dispozici tlak z regulátoru 5.2 tlaku, takže vznikne sila N2, jak je znázorneno na konci druhého kroku zatížení b v diagramu na obr. 3. Pŕezkušovací cyklus se nyní nachází v rozsahu tolerance T2. Nyní? se provádí pŕezkušovací fáze p. Pri pŕídavném otevŕení regulačního ventilu 6.3 je potom k dispozici, podobne jako již bylo popsáno, tretí sila N3 jako zatížení b, takže pŕezkušovací fáze p se potom múze provádet v rozsahu tolerance T3.
Jestliže se potom uzavŕe regulační ventil 6.1, provede se odlehčení e na silu N21, takže pŕezkušovací cyklus se nachází v dalším jiném rozsahu tolerance T4. Rovnež zde se znovu provede pŕezkušovací cyklus. A tak dále až do uzavŕení všech regulačních ventilu 6.1, 6.2 a 6.3, takže pŕezkušovací fáze je skončená. Diagram na obr. 3 byl celý probehnut.
Rozumí se, že je možno provést prúbeh j iným poradím otevírání a uzavírání regulačních ventilu a s j inou zatežovací krivkou závislou na čase.
Totéž platí i pro j iná provedení podie obr. 2 nebo i podie obr. 1. Je-li tlakovým médiem vzduch, musí odborník vzít v úvahu, že obvyklé prumyslové site tlakového vzduchu jsou dimenzovány na maximálni provozní tlak do jednoho MPa. Podie provozního tlaku, který je k dispozici, se vypočítá prúmer pístu _8 pro požadované zatížení. Pro vyšší tlaky se zpravidla používají hydraulické systémy.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zaŕízení pro pŕezkušování funkce prúmyslových vah, jejichž vážni nádoba (1) nebo vážni plošina dosedá na alespoň jeden odvažovací článek (2), od néhož vedou elektrická vedení (15, 16, 17) k elektronickému obvodu (3) a odtud do zesilovače (4) meŕení, vyznačující se tím, že pŕezkušovací zaŕízení sestává z alespoň jednoho pevného tlakového válce (7) s pístem (8) a pístnicí (18), která je pohyblivé vedená tak, že na vážni plošinu nebo vážni nádobu (1) se púsobí silou, že tlakový válec (7) je tlakovým potrubím (19, 20, 21) spojen se zdrojem (22) tlaku, a že v tlakovém potrubí (19, 20, 21) je uspoŕádán regulační ventil (6), za nímž je v sérii na strane ke zdroji (22) tlaku uspoŕádán regulátor (5) tlaku.
  2. 2. Zaŕízení podie nároku 1,vyzná č. ující se tím, že mezi tlakovým válcem (7) a zdrojem (22) tlaku jsou uspoŕádána alespoň dve navzájem paralelne zapojená tlaková potrubí (19.1, 20.1, 21.1, 19.2, 20.2, 21.2), obsahující vždy regulační ventil (6.1, 6.2, 6.3).
  3. 3. Zaŕízení~podle nároku 2,vyznačující se tím, že alespoň dve navzájem paralelné zapojená tlaková potrubí (19.1, 20.1, 21.1, 19.2, 20.2, 21.2, 19.3, 20.3, 21.3) jsou vždy opatrená jedním regulačním ventilem (6.1, 6.2, 6.3) a jedním regulatorem (5.1, 5.2, 5..3) tlaku (obr. 4) .
  4. 4. Zaŕízení podie jednoho z nároku 1 až 3, vyznáčující se tím, že na vahách jsou v odstupu od sebe uspoŕádána alespoň dve pŕezkušovací zaŕízení (7.1, 8.1,
    9.1, 7.2, 8.2, 9.2) a príslušná tlaková potrubí (19.1, 19.2,
    20.1, 20.2), opatrená vždy regulačním ventilem (6.1, 6.2), jsou navzájem zapojená paralelne (obr. 2) .
  5. 5. Zarízení podie jednoho z nároku laž 4, vyznáčující se tím, že vedie pístnice (18) pŕezkušovacího zarízení (7, 8, 9, 18) je uspoŕádán jeden koncový spínač (10) a jeden koncový spínač (11).
  6. 6. Zarízení podie jednoho z nároku 1 až 5, vyznačuj í c í se tím, že zdroj (22) tlaku je pneumatickým nebo hydraulickým zaŕízením.
  7. 7. Použití zarízení pro pŕezkušování podie jednoho z nároku 1 až 6 v automaticky pracujících zaŕízeních.
SK261192A 1991-10-10 1992-08-25 Device for checking of function of industrial scales SK261192A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19914133596 DE4133596A1 (de) 1991-10-10 1991-10-10 Einrichtung zur funktionspruefung einer industriewaage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK261192A3 true SK261192A3 (en) 1994-02-02

Family

ID=6442437

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK261192A SK261192A3 (en) 1991-10-10 1992-08-25 Device for checking of function of industrial scales

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPH05209777A (sk)
CZ (1) CZ261192A3 (sk)
DE (1) DE4133596A1 (sk)
FR (1) FR2682475B1 (sk)
SK (1) SK261192A3 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT413763B (de) * 2003-04-04 2006-05-15 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren und vorrichtung zum kalibrieren einer wiegeeinrichtung, insbesondere eines wiegebunkers
FR3073286B1 (fr) * 2017-11-08 2020-04-17 Centre D'etudes Et De Recherches De L'industrie Du Beton Dispositif d’etalonnage d’un equipement de pesee industriel comprenant des moyens de contre-poussee et procede d’etalonnage au moyen d’un tel dispositif

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU870963A1 (ru) * 1980-01-08 1981-10-07 Центральное Конструкторское Бюро Госстандарта Ссср Устройство дл поверки весов
CA1211954A (en) * 1985-08-06 1986-09-30 Michael J. Karpa Device and procedure for testing heavy capacity scales

Also Published As

Publication number Publication date
FR2682475B1 (fr) 1996-11-15
FR2682475A1 (fr) 1993-04-16
DE4133596A1 (de) 1993-04-15
CZ261192A3 (en) 1993-04-14
JPH05209777A (ja) 1993-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5606516A (en) Digitally compensated hydraulic scale system
US4690230A (en) Multi-range load cell weighing instrument
US20140020960A1 (en) Force-measuring device with sliding weight
US3464508A (en) Force transducer output measuring system employing ratio technique
JPH01162115A (ja) 電子秤
CA1214843A (en) Weighing system
CN101655388A (zh) 在线校准子母皮带秤及方法
US4509609A (en) Weighbelt apparatus
SK261192A3 (en) Device for checking of function of industrial scales
JPS61178617A (ja) 秤のスパン自動調整方法及びその装置
US4467881A (en) Span adjusting device in automatic weighing machine
US3599739A (en) Overload protection for strain gauge load cells used in weigh scale load measurement
CA2107152C (en) Multi-check metering method using load cells and metering device for the same
US4792003A (en) Span adjusting device for weigher
CN219301788U (zh) 一种自动式移动液压校称装置
EP3255395B1 (en) Weighing apparatus
RU4002U1 (ru) Весы
JPS61175527A (ja) 電子天びん
WO2022001772A1 (en) A method for configuring a calibration mechanism and force sensor thereof
US4662463A (en) Prestressed single load cell weighing systems
JPS63228032A (ja) 電子天びん
US1118981A (en) Scale-tester.
JPS6039521A (ja) 温度補償付力測定装置
SU1742718A1 (ru) Прибор дл измерени прочности макаронных изделий
GB2080540A (en) Electrical apparatus for weighing animals