SK233190A3 - 8 alpha-acylaminoergolines method of their production and using as medicaments - Google Patents

8 alpha-acylaminoergolines method of their production and using as medicaments Download PDF

Info

Publication number
SK233190A3
SK233190A3 SK2331-90A SK233190A SK233190A3 SK 233190 A3 SK233190 A3 SK 233190A3 SK 233190 A SK233190 A SK 233190A SK 233190 A3 SK233190 A3 SK 233190A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
methyl
propyl
ergolinyl
alkyl
yield
Prior art date
Application number
SK2331-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK277997B6 (en
Inventor
Gerhard Sauer
Thomas Brumby
Helmut Wachtel
Jonathan Turner
Peter-Andreas Loschmann
Original Assignee
Schering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schering Ag filed Critical Schering Ag
Publication of SK277997B6 publication Critical patent/SK277997B6/sk
Publication of SK233190A3 publication Critical patent/SK233190A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D457/00Heterocyclic compounds containing indolo [4, 3-f, g] quinoline ring systems, e.g. derivatives of ergoline, of the formula:, e.g. lysergic acid
    • C07D457/10Heterocyclic compounds containing indolo [4, 3-f, g] quinoline ring systems, e.g. derivatives of ergoline, of the formula:, e.g. lysergic acid with hetero atoms directly attached in position 8
    • C07D457/12Nitrogen atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

8a-ACYLAMINOERGOLÍNY, SPÔSOB ICH VÝROBY A ICH POUŽITIE AKO LIEČIV.
Oblasť techniky
Vynález sa týka 8a-acylaminoergolínov, spôsobu ich výroby a ich použitia ako liečiva. Ďalej sa ' opisujú medziprodukty n/) výrobu 8a-acylaminoergolínov.
Doterajší stav techniky
V DOS 35 00 251 sú opísané 8a-acylaminoergolíny, ktoré vykazujú brzdiaci účinok pre sekréciu prolaktínu a v prípade, že v polohe 6 obsahujú alkylové zvyšky s ď&izšími reťazcami, brzdia najmä sekréciu luteinizujúceho hormónu. JWi ^Lo\-úAr φ.β&ί'Λ. ÚXŠjVl<^Ζ.’L.
v polohe 6 uhľovodíkový zvyšok s dť/i ším reťazcom, sú opísané
V EP-A-351 352.
Podstata vynálezu
Deriváty 8a-acylaminoergolínu všeobecného vzorca I uvedeného ďalej, substituované podľa tohto vynálezu v polohe 6 uhľovodíkovým zvyškom a dť&ším reťazcom vykazujú v porovnaní so 6-metylderivátmi zníženú aktivitu pôsobiacu antagonistický voči apomorfínu a zvýšenú aktivitu pôsobiacu antagonistický voči dopamínu. Súčasne zostáva zachovaná metabolická stabilita zlúčenín.
Predmetom tohto vynálezu sú zlúčeniny všeobecného vzorca I ο
NH-R
(I) , v ktorom
C....C znamená jednoduchú alebo dvojitú väzbu,
R2 predstavuje C1_7-alkyl, C2_7-alkenyl, CH2-O-C1-4-alky1 alebo CH2-S-C1_4-alkyl, r6 znamená C2_g-alkyl, C3_g-alkenyl alebo, C3_g-cykloalkylC1_2-alkyl a
R8 znamená skupinu vzorca -CXR3 alebo -SO2R5, kde RJ znamená vodík, prípadne hydroxyskupinou, merkaptoskupinou, C1_4~alkoxyskupinou, acetyloxyskupinou alebo dimetylaminoskupinou substituovaný C1_g-alkyl, -O-C^g-alkyl, -S-C-^g-alkyl, CF3, -O-(CH2)n-N(CH3)2 alebo NR9R10,
X predstavuje kyslík alebo síru a
R5 znamená metyl alebo prípadne C1_4-alkylom mono- alebo disubstituovanú aminoskupinu,
R9 a R19 znamenajú vždy vodík, C1_4-alkyl, skupinu vzorca
-CH2)nN(CH3)2, CH2CF3 slebo spoločne s atómom dusíka predstavujú zvyšok imidazolu alebo morfolínovú skupinu a n znamená 1, 2, 3 alebo 4, ako i ich adičné soli s kyselinami, pričom C... C predstavuje n o o jednoduchú väzbu, ak R^ je metyl a R° znamena CO-C^.g-alkyl a R° neznamená skupinu vzorca CXN(C2H5)2·
Alkylom sa rozumie alkylový zvyšok s priamym alebo rozvetveným reťazcom, ako je napríklad metyl, etyl, n-propyl, izopropyl, n-butyl, izobutyl, sek.-butyl, terc. butyl, pentyl, hexyl, heptyl, 2,2-dimetylpropyl, 2-metylbutyl, 3-metylbutyl,
1-etylbutyl, izopentyl, izoheptyl a 1-metyl-l-etylpropyl.
Ak R2 alebo R6 znamenajú alkenylový zvyšok, potom obsahuje tento s výhodou len jednu dvojitú väzbu, pričom dvojitá väzba vo zvyšku R^ nemôže susediť s atómom dusíka. Ako alkenylové zvyšky je napríklad vhodný vinyl, 1-propenyl, 2-propenyl, l-metyl-2-propenyl, 1-butenyl-metal. yl a al yl.
Ak R6 znamená cykloalkylalkylovú skupinu, tak touto skupinou je mienený napríklad cyklopropylmetyl, cyklopropyletyl, cyklobutyletyl, cyklopentylmetyl, cyklopentyletyl.
Alkylový zvyšok R3 môže byť raz alebo dvojnásobne substituovaný napríklad hydroxyskupinou, C1_4-alkoxyskupinou, acetyloxyskupinou alebo dimetylaminoskupinou, pričom prednosť majú alkylové skupiny až s 3 atómami uhlíka ako jediným substituentom.
Za výhodné formy vyhotovenia pre R6 možno pokladať C2_4-alkyl, C3_4-alkenyl alebo cykloalkylalkyl až s 5 atómami uhlíka. Výhodné formy R2 zahrňujú C1_4~alkyl a C2_4-alkenyl.
Zlúčeniny všeobecného vzorca I môžu existovať ako
E a Z izoméry, ak je vo zvyšku R2 prítomné chirálne centrum, ako diasterálíôméry alebo ako ich zmesi. Predmetom tohto vynálezu sú tiež izoméry a zmesi izomérov. Fyziologicky nezávadné adičné soli s kyselinami sa odvodzujú od známych anorganických a organických kyselín, ako napríklad od kyseliny chlorovodíkovej, kyseliny sírovej, kyseliny bromovodíkovej, kyseliny citrónovej, kyseliny / maleinovej, kyseliny fumarovej, kyseliny vinnej a podobných kyselín.
Zlúčeniny všeobecného vzorca I a ich adičné soli s kyselinami vykazujú najmä centrálnu dopaminergickú účinnosť, a možno ich preto používať ako liečivá. Vzhladom k tomu, že sa vyznačujú najmä antagonistickým účinkom voči dopamínu bez toho, aby sa zvýrazňovali α-andrenergické účinky, zlúčeniny podlá tohto vynálezu sú vhodné najmä na liečenie Parkinsonovej choroby.
Na použitie zlúčenín podlá vynálezu ako liečiv sa tieto zlúčeniny upravujú do formy farmaceutického preparátu, ktorý obsahuje okrem účinnej látky organické alebo anorganické farmaceutický vhodné inertné nosiče, vhodné najmä na enterálnu alebo parenterálnu aplikáciu, ako napríklad vodu, želatínu, arabskú gumu, laktózu, škroby, stearát horečnatý, mastenec, rastlinné oleje, polyalkylénglykoly a podobne. Farmaceutické preparáty môžu existovať v pevnej forme, napríklad ako tabletky, dražé, čapíky, kapsule alebo v tekutej forme, napríklad ako roztoky, suspenzie alebo emulzie. Farmaceutické preparáty prípadne okrem uvedených látok obsahujú ešte pomocné látky, ako konzervačné prostriedky, stabilizátory, zmáčadlá alebo emulgátory, soli na dosiahnutie zmeny osmotického tlaku alebo pufre.
Zlúčeniny podľa vynálezu všeobecného vzorca I sa môžu vyrábať známymi spôsobmi.
K zlúčeninám všeobecného vzorca I sa podľa tohto vynálezu dospeje tým, že sa zlúčenina všeobecného vzorca II νη2
(II) v ktorom
R6 má vyššie uvedený význam a
R2 má vyššie uvedený význam alebo znamená morfolínometylovú skupinu, nechá sa reagovať s kyselinou alebo jej funkčným derivátom alebo so zlúčeninou všeobecného vzorca III r9-N=C=X (III) v ktorom
R9 a X majú vyššie uvedený význam s tým rozdielom, že R9 nemôže byť vodík, prípadne sa morfolínometylová skupina substituuje alebo sa jednoduchá väzba C...C oxiduje alebo sa dvojitá väzba C... C . '/ia' >7 hi cccna.£i2Q· redukuje alebo sa karbonylová skupina sa nechá vzniknúť adičná soí s kyselinou.
Acylácia zlúčenín všeobecného vzorca I sa môže vykonávať bežným spôsobom. Tak sa môže voľná kyselina všeobecného vzorca R8OH alebo jej reaktívny derivát, ako halogenid alebo anhydrid, prípadne v prítomnosti bázy vo vhodnom inertnom rozpúšťadle, pri teplotách od teploty miestnosti až po teplotu varu zmesi nechať:
reagovať s amínom všeobecného vzorca II. vhodné étery, ako napríklad tetrahydrofurán, uhľovodíky, ako napríklad dichlórmetán
Ako rozpúšťadlá sú dioxán, chlórované alebo aprotické rozpúšťadlá, ako napríklad dimetylformamid. Pri použití anhydridu acyláciu sa môže prebytočný anhydrid použiť i ako rozpúšťadlo. Formylácia sa s výhodou vykonáva so zmesným anhydridom kyseliny octovej a kyseliny mravčej. Ako báza sú vhodné napríklad trietylamín, Húnigové bázy alebo 2,6-lutidín alebo sa acylácia vykonáva v pyridíne ako rozpúšťadle. Deriváty kyseliny močovej a tiomočovej sa môžu vyrábať napríklad cez reaktívne imidazolidy, ktoré sa získavajú z N,N-karbonyldiimidazolu, prípadne N,N-tiokarbonyldiimidazolu a primárnych alebo sekundárnych amínov všeobecného vzorca R^R-'-θΝΗ. Deriváty močoviny sa môžu vyrábať tiež reakciou s karbamoylchloridmi všeobecného vzorca R^R^8NCO-C1.
Adícia amínov na izokyanáty alebo izotiokyanáty sa môžjŽ, vykonávať spôsobom popísaným v EP-82 808 tým, že sa napríklad reakcia vykonáva v inertnom rozpúšťadle, ako napríklad uhľovodíkoch, chlórovaných uhľovodíkoch, éteroch alebo esteroch, napríklad v hexáne, toluéne, dichlórmetáne, dietyléteri, etylesteri kyseliny octovej a podobných zlúčeninách, pri teplote miestnosti alebo pri zvýšenej teplote.
Zavedenie substituentov do polohy 6 alebo do polohy 2 sa môže vykonávať pred alebo po acylácii v polohe 8.
Zavedenie substituentu R2 sa môže vykonávať napríklad spôsobom popísaným v EP-A-351 352. Pritom sa môže substituovať príslušná Mannichova báza alebo jej kvartérna soľ. Podľa iného vyhotovenia sa substituent R2 zavádza cez derivát 2-aldehydu ako medziprodukt. Nukleofilná výmena sa vykonáva prípadne po kvarternizácii Mannichovej bázy v polárnom protickom alebo aprotickom rozpúšťadle, ako v alkoholoch, éteroch alebo chlórovaných uhľovodíkoch, pri teplote miestnosti alebo pri zvýšenej teplote, pričom ako nukleofilné anióny sa môžu používať alkoxidy alebo tioláty, ktoré sa môžu prípadne nakoniec previesť na skupinu CH2-OH. Pre výrobu 2-metyl-derivátu sa východisková kvartérna soľ môže redukovať v polárnych rozpúšťadlách, ako „ F alkoholoch, nátriumboqhydridom.
Oxidácia na 2-CHO-zlúčeninu sa môže vykonávať spôsobom analogickým spôsobu, ktorý popísal R. A. Jones a kol. v Syntetic Communications 16, 1799 (1987), za použitia oxidu manganičitého alebo terc, butylchlórnanu v inertných rozpúšťadlách pri teplote miestnosti. Konverzia 2-formylových zlúčenín na zlúčeniny n všeobecného vzorca I, kde R znamena alkenylový zvyšok, sa môže vykonávať Wittigovou reakciou, ako napríklad s alkyltrifenylfosfóniumhalogenidom, v polárnych rozpúšťadlách, ako acyklických éteroch, chlórovaných uhľovodíkoch, dimetylformamide alebo dimetylsulfoxide, pri teplotách od -50 ‘C až do teploty varu reakčnej zmesi, pričom sa /fcO, výrobu ylJčÚV pridávajú silné bázy ako alkoxidy alkalických kovov, .^anolít'nfc a podobne.
Ak sa zlúčeniny všeobecného vzorca I vyrábajú reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca II s kyselinou alebo jej reaktívnym derivátom, potom sú : ^reakciu vhodné reakčné podmienky uvedené vyššie pre reakciu zlúčeniny všeobecného vzorca II so zlúčeninou všeobecného vzorca III. Ako nukleofily sa môžu používať primárne ' ' j Q a sekundárne ammy a merkaptany všeobecného vzorca H-RJ f pričom R3 znamená -S-C1_6-alkyl ,-O-(CH2)n-N(CH3)2 alebo NR9R10.
Fakultatívne nasledujúca stereoselektívna hydrogenácia 2,4-dvojitej väzby sa môže vykonávať spôsobmi popísanými v EP-A-286 575 v prítomnosti kyseliny, organ osilánov alebo hydrogenačných katalyzátorov na báze ušľachtilého kovu.
Ak sa má prípadne zaviesť dvojitá väzba medzi C2-C3, tak sa môže postupovať napríklad spôsobmi popísanými v ΕΡ-Ά-190 534 za použitia terc. butylchlórnanu alebo podlá EP-A-118 849 za použitiu oxidu manganičitého.
Prevedenie amidov a derivátov močoviny na tioamidy a deriváty tiomočoviny sa môže vykonávať spôsobom popísaným napríklad v EP-A-217 730 reakciou s a prostriedkom alebo Lawessonovým
Fieser a Fieser Reagens for Org. Synt. IX oxychloridom činidlom podlá
49. Zlúčeniny všeobecného vzorca I sa izolujú buď ako voľné bázy alebo vo forme ich fyziologicky nezávadných adičných solí s kyselinami.
Kvôli tvorbe solí sa zlúčenina všeobecného vzorca I rozpustí napríklad v troche metanolu alebo metylénchloridu a nechá zreagovať s koncentrovaným roztokom požadovanej kyseliny.
Zmesi izomérov sa môžu deliť zvyčajnými spôsobmi ako napríklad kryštalizáciou, chromatografiou alebo tvorbou solí na líp diasteredŕnéry, prípadne E/Z izoméry.
Vynález zahŕňa i zlúčeniny všeobecného vzorca II nh2
kde R2 a R6 majú hore uvedený význam a zlúčeniny všeobecného vzorca VI
N=C=S
(VI) kde R2 a R6 majú hore uvedený význam.
Tieto zlúčeniny sú cenné medziprodukty na výrobu farmakologicky účinných zlúčenín. Konverzia medziproduktov na účinné látky sa vykonáva hore Opísanými spôsobmi.
Pokial nie je výroba východiskových zlúčenín opísaná, potom sú tieto známe alebo sú analogické známym zlúčeninám alebo ich možno vyrobiť .opísanými spôsobmi.
Ďalej uvádzané príklady majú slúžiť na objasnenie spôsobu podlá vynálezu.
Východiskové zlúčeniny
Výroba 2,6-disubstituovaných 8a-aminoergolínov
1. Pripraví sa roztok 25 mmólov lítiumdiizopropylamidu v 50ml tetrahydrofuránu a pri -30 ’C sa pridá roztok 3,38 g metylesteru 6-n-propyl-2-vinyl-8p-ergolínkarboxylovej kyseliny (10 mmólov) v 50 ml tetrahydrofuránu, mieša sa 30 minút pri tejto teplote a potom sa okyslí 10 % kyselinou solnou. Po zahriatí na teplotu miestnosti sa doplní nasýteným roztokom ciXa.
vytrepe sa dichlórmetánom a organická fáza sa oddelí, usuší a odparí do sucha. Zvyšok sa chromatografuje na χ'; v/,ck· 7 , ,-..--// dichlórmetán/metanol ,Výtažok metylesteru 6-n-propyl-2-vinyl-8aergolinkarboxylovej kyseliny je 20 g (60 % teórie).
8a-ester sa bez kryštalizácie prevedie s hydrazínhydrát/hydrazínhydrochloridom v propanole na zodpovedajúci hydrazíá, rľOÁcizew -O dusitanom sodným v roztoku okyslenom kyselinou soľnou na azid/8a - ergolinkarboxylovej kyseliny a azid sa prešmykne pri 80 C. Po.ochladení sa spracuje ako je uvedené hore a zvyšok sa nechá vykryštalizovať:. Výťažok 1,33 g (45 % teórie) 6-n-propyl-2-vinyl-8a-ergolinylamínu.
Analogicky sa môžu vyrobiť ďalšie substituované ergolinylamíny.
2. 4,356ý, 1,l-dietyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)močoviny (11 molov) sa suspenduje v IN HCI a zahrieva sa 16 hodín na 120 “C. Roztok sa nechá vychladnúť, zalkalizuje sa opatrne amoniakom a extrahuje sa dichlórmetánom. Zvyšok sa nechá * vykryštalizovať zo zmesi dichlórmetán/metanol/diizopropyléter.
Výťažok: 2,69 g (83 % ) 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl— amínu, (a)D = - 82“ (0,5 % v chloroforme).
Analogicky sa vyrobí^ zo zodpovedajúcich ergolinylmočovín alebo ergolinyltiomočovín nasledujúce ergolinylamíny:
6-etyl-2-metyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 74 %
6-al .yl-2-metyl-8a-ergolinylamín
Ver
Výťažok: 53 % \
8-cyklopropylmetyl-2-metyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 59 %
2,6-dietyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 76 %
2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 81 %
2-etyl-6-al yl-8ct-ergolinylamín
Výťažok: 71 %
6-etyl-2-morfolínometyl-8a-ergolinylamín Výťažok: 71 %
2“morfolínometyl-6-n-8a-ergolinylamín Výťažok: 80 %
3. 880 mg 3-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl>) -1,1-dietylmočoviny (2,3 mmóly) sa rozpustí v 30 ml kyseliny trifluóroctovej a pri teplote miestnosti sa pridá v troch rovnakých dávkach v časovom odstupe 5 minút 1,48 ml trietylsilánu. Potom sa mieša 60 minút, potom sa pridá najprv lad a potom za chladenia 25 percentný roztok amoniaku a alkalický roztok sa vytrepe dichlórmetánom. Organická fáza sa usuší a odparí. Výťažok po chromatografii je 378 mg. Kryštalizáciou zo zmesi esteru kyseliny octovej/diizopropyléteru sa môže získať 106 mg 2,3-dihydro-derivátu.
(a)D = + 204° (0,5 %. v chloroforme).
271 mg surového produktu sa zahrieva v 40 ml 4N HC1 16 hodín na 110 °C. Po ochladení sa doplní ladom, zalkalizuje amoniakom a vytrepe dichlórmetánom. Surový produkt sa nechá vykryštalizovať zo zmesi esteru kyseliny octovej/diizopropyléteru.
Výťažok: 46 mg (23 % ) 9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2pmetyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu, (a)D = + 81° (0,2 % v chloroforme).
Analogicky sa zo zodpovedajúcich 9,10-didehydroergolinylmo čovín vyrobia nasledujúce 9,10-didehydro-2,3p-dihydro-8a-ergolinylamíny:
9.10- didehydro-2,3p-dihydro-6-etyl-28-metyl-8a-ergolinylamín Výťažok: 31 %
6-al. yl-9,10-didehydro-2,33-dihydro-28-metyl-8a-ergolinylamín Výťažok: 19 %
6-cyklopropylmetyl-9,10-didehydro-2,33-dihydro-23-metyl-8aergolinylamín
Výťažok: 32 %
9.10- didehydro-2,3p-dihydro-2,6-dietyl-8a-ergolinylamín Výťažok: 41 %
9.10- didehydro-2,3-didehydro-2-etyl-6-n-8a-ergolinylamín Výťažok: 35 %
6-al. yl-9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2-etyl-8a-ergolinylamín Výťažok: 49 %
Podľa rovnakého predpisu sa dajú vyrobiť 2,3β-άΐΙ^άΓθ-8αergolinylamíny zo zodpovedajúcich ergolinyl močovín:
2,3p-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 65 %
2,3p-didehydro-6-etyl-2-metyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 73 %
6-β1^1-2,3β-dihydro-2-metyl-8α-ergolinylamín
Výťažok: 63 % i
l
2,3-dihydro-2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamín
Výťažok: 78 %
Príklad 1 (dimetylamino)-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamino)sulfón
Pri teplote miestnosti sa mieša 30 ml dichlórmetánu, 10 ml 2,6-lutidínu a 1 ml chloridu dimetylaminosulfónovej kyseliny (10 mmólov). K tomuto sa pridá suspenzia 300 mg 2-metyl-6-n-propyl8a-ergolinylamínu (1,06 mmólov) v 30 ml dichlórmetánu a mieša sa 16 hodín pri teplote miestnosti a potom 2 hodiny pri 50 °C.
Reakčný roztok sa trikrát pretrepe vždy 200 ml nasýteného roztoku v , síranu mednateho, organická faza sa premyje vodou, ususi a odparí, posledný raz -ä-j vysoktAx? vákud. Surový produkt sa chromatografuje na silikageli s dichlórmetán/metanolom a nechá sa vykryštalizovať zo zmesi esteru kyseliny octovej/diizopropyléteru/hexánu.
Výťažok: 73 mg (17 % _ ). (a)D = - 44,9° (0,5 % v chloroforme).
Analogicky sa pripraví s chloridom dietylaminosulfónovej kyseliny:
(dietylamino)-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamino)-sulfón Výťažok: 25 % ako soľ kyseliny vinnej, (a)D = ~ 34° (0,5 % v metanole).
Príklad 2
Analogicky ako v príklade 1 sa vyrobí z 9,10-didehydro-2,3βdihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu:
(9,10-didehydro-2,33~dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamino)-dimetylaminosulfón, výťažok 37 %.
Príklad 3 (9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylV-dimetyl14 aminosulfón
390 mg (9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8aergolinylamino)-dimetylaminosulfónu (1 mól) sa rozpustí v 30 ml bezvodého tetrahydrofuránu a 0,5 ml trietylamínu a zmes sa ochladí na -40 ’C. Pridá sa 0,16 ml terc, butylchlórnanu (1,34 mmolov) v 10 ml bezvodého tetrahydrofuránu po kvapkách a mieša sa 30 minút pri -40 ’C. Zmes sa dá na ľad, zalkalizuje amoniakom a extrahuje dichlórmetánom. Organické fázy sa usušia, odparia a zvyšok sa chromatografuje na silikageli s dichlórmetán/metanolom a nechá sa vykryštalizovať.
Výťažok 217 mg (56 % ).
Príklad 4
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
849 mg 2-metyl-6-n-propyl-8aergolinylamínu (3 mmóly) sa rozpustí v 40 ml tetrahydrofuránu a pridá sa 3,75 ml zmesi pozostávajúcej z 6,15 ml 98 % kyseliny mravčej, 12,5 ml anhydridu kyseliny octovej a 10 ml bezvodého tetrahydrofuránu. Po 30 minútach miešania pri teplote miestnosti sa pridá ľad, zalkalizuje sa amoniakom a vytrepe sa dichlórmetánom. Organická fáza sa usuší, rozpúšťadlo sa odparí a zvyšok sa chromatografuje na silikageli s esterora kyseliny octovéj/metanolu a nechá sa vykryštalizovať z diizopropyléteru.
Výťažok: 647 mg (69 % ', (ct)D = + 30°, (0,5 % v chloroforme).
Analogicky sa vyrobí:
z 2,38-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu N-(2,38~dihydro-2-mety1-6-n-propyl-8a-ergoliny1)-formamid Výťažok: 61 % z 2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu
N-(2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid 'Λ'“*··.'* :
Výťažok: 63 % z 9,lO-didehydro-2,3β-άίϊιγάΓο-2-ιηβίγ1-6-η-ρΓοργ1-8α-θΓ9θ11ηγ1aminu
N-(9,lO-didehydro-2,3p-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -formamid
Výťažok: 73 % z 6-al //1-9,lO-didehydro-2,33-dihydro-2-metyl-8a-ergolinylamínu N- ( 6-al .y 1-9,10-didehydro-2,3 3-2-rnetyl-8a-ergolinyl) -formamid Výťažok: 54 % z 9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu
N-(9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)formamid
Výťažok: 71 %
Príklad 5
Analogicky ako v príklade 3 sa získa z N-(9,lO-didehydro-2,3p-dihYdro-2-metyl-6-n-propYl-8a-ergolinyl)
-formamidu oxidáciou terc, butyl ^-^chlórnan0dľ?V
N- (9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid Výťažok: 66 % z N-(6-al. yl-9,lO-didehydro-2,3p-dihydro-2-metyl-8a-ergolinyl) -formamidu
N-(6-al yl-9,10-didehydro-2-metyl-8a-ergolinyl)-formamid Výťažok: 48 % z N-(9,lO-didehydro-2,3β-dihydro-2-etyl-6-n-propyl-8α-ergolinγl)
-formamidu
N-(9,10-didehydro-2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
Výťažok: 63 %
Príklad 6
N—(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-metoxyacetamid
349 mg 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu (3 mmóly) sa rozpustí v 20 ml pyridínu a mieša 30 minút pri teplote miestnosti s 2,28 ml chloridu metoxyoctovej kyseliny (30 mmólov), zalkalizuje sa amoniakom a extrahuje dichlórmetánom. Organické
Z fázy sa usušia a odparia, zvyšok sa chromatografuje na silikageli s esterom kyseliny octovej/metanolom a nechá sa vykryštalizovať z esteru kyseliny octovej.
Výťažok: 429 mg (40 % .), (ct)D = 24°, (0,5 % v chloroforme).
Príklad 7
Acyláciou zodpovedajúcimi chloridmi karboxylových kyselín alebo anhydridmi karboxylových kyselín sa analogickým spôsobom opísaným v príklade 6 získajú nasledujúce amidy:
N-(2,3-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-metoxyacetamid Výťažok: 63 %
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-acetoxyacetamid
Výťažok: 19% , (α)θ = + 27’, (0,5 % v chloroforme).
N-(9,10-didehydro-2,3-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -acetoxyacetamid
Výťažok: 41 %
Príklad 8
Analogicky ako v príklade 3 sa získa z N-(9,10-didehydro2,3-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)acetoxyacetamidoi oxidáciou terc, butylchlórnanom N-(9,10-didehydro-2-metyl-6-npropyl-8a-ergolinyl)-acetoxyacetamid, výťažok: 63 %
Príklad 9
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-hydroxyacetamid
530 mg N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-acetoxyamidu (1,38 molov) sa rozpustí v 20 ml metanolu a 0,5 ml 7 N KOH a mieša sa 15 minút pri teplote miestnosti. Potom sa pridá lad a vytrepe sa dichlórmetánom. Organická fáza sa usuší, odparí a . prekryštaliz{x/4/’· z diizopropyléteru/hexánu.
Výťažok: 321 mg (63 % .), (α)ΰ = + 20°, (0,5 % v chloroforme).
Analogicky vedie hydrolýza k nasledujúcemu
2-hydróxyacetamidu:
N-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-hydroxyacetamid
Príklad 10
Analogicky ako v príklade 6 sa acyláciou ďalšími chloridmi karboxylových kyselín získajú nasledujúce amidy:
/
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metylpropčwamid
Výťažok: 21 %, (a)D = + 24°, (0,5 % v chloroforme).
t
N-(2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metylpropQ/namid
Výťažok: 35 %
N-(9,10-didehydro-2,3β-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8α-ergolinyl)2-metylpropcvnamid
Výťažok: 42 % /
N-( 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -2-metyl-2-etylbutc>í)amid
Výťažok: 43 %, (a)D = + 0,3°, (0,5 % v chloroforme).
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-trifluóracetamid Výťažok: 46 %, (a)D = + 53°, (0,5 % v chloroforme).
amid N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-metánsulfónovej kyseliny Výťažok: 47 %, (a)D = + 57°, (0,5 % v chloroforme).
>
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-3-(dimetylamino)-propCX>namid ako soľ kyseliny vínnej
Výťažok: 60 %, (ct)D = + 1°, (0,5 % v metanole).
Príklad 11
Analogicky ako v príklade 3 sa získa z N-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metylpropôJnamidu oxidáciou terc. butylchlórnaneirvN-(9,10-didehydro-2metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -2-metylpropcizjnamid.
Výťažok: 72 %
Príklad 12 l-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-močovina
880 mg 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínM (3,1 mmólov) sa rozpustí v 100 ml dichlórmetánu, za chladenia ľadom sa pridá l,0g 1,1-karbonyldiimidazolu (6,2 mmólov) a mieša sa 2 hodiny pri teplote miestnosti. Potom sa pridá 5 ml roztoku etylamínu v dichlórmetáne (asi 30 mmólov), mieša sa ďalšie 2 hodiny pri teplote miestnosti, pridá sa ľad a roztok amoniaku a vytrepe sa z dichlórmetánu. Organická fáza sa usuší a odparí, zvyšok sa chromatograf uje na silikageli s dichlórmetániom/metanolom. Výťažok: 46 %, (a)D = + 5°, (0,5 % v chloroforme).
Analogicky sa vyrobia s 1, l’-tiokaŕbonyldiimidazolom ďalšie močoviny a uretány a s 1, l'-tiokarbonyldiimidazolom tiomočoviny s rôznymi primárnymi a sekundárnymi amínmi alebo alkoholmi.
3-(9,10-didehydro-2,3 3-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)19
1-etylmočovina
Výťažok: 81 %
1, l-dimetyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-močovina
Výťažok: 65 %
1.1- dimetyl-3-(2-etyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-močovina Výťažok: 73 %
3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-1-morfolinomočovina Výťažok: 67%, (a)D = + 15°, (0,5% v chloroforme).
l-dimetylaminoetyl-l-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)močovina
Výťažok: 23 % ako soľ kyseliny vinnej, (a)D =18°, (0,5% v metanole).
3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-1,1-di-(2-trifluóretyl)močovina
Výťažok: 11 %
0-(3-dimetylaminopropyl)-(N-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)uretán
Výťažok: 39 % ako soľ kyseliny vínnej, (a)D= +9°, (0,5% v metanole).
metylester (N- ( 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) karbam^.ove j kyseliny
Výťažok: 52 %, (a)D = + ,15°, (0,5 % v chloroforme).
3-(9,10-didehydro-2,33-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)
-1-dimetylaminoetyl-1-etylmočovina
Výťažok: 22 %
1.1- dimetyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-tiomočovina
Výťažok: 58 %
1-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-tiomočovina Výťažok: 73 % l-dimetylaminoetyl-l-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)tiomočovina
Výťažok: 63 %
Bez prídavku nukleofilu sa získa s 1,1'-karbonyldiimidazolom N- (2-nmetyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl/-lH-imidazol-l-karboxamid v 30 % výťažku, (a)D = +54°, (0,5 % v chloroforme) a s 1,1' tiokarbonyldiimidazolom N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)
-izotiokyanát v 76 % výťažku (a)D = - 3°, (0,5 % v pyridíne).
Príklad 13
Analogicky ako v príklade 3 sa získa z 3-(9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -1-etylmočoviny oxidáciou terc. butylchlórnanôrrv
3-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -1-etylmočovina, výťažok 63 %.
a z 3-(9,10-didehydro-2,3p-dihydro-2-metyl~6-n-propyl-8a-ergolinyl)-1-etylmočoviny
3-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-1-dimetylaminometyl-l-etylmočovina, výťažok 66 %.
Príklad 14
Amid N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metyltiopropiónovej kyseliny
353
6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metylpropiónamidu (1 mmól) sa suspenduje
2,4-bis- ( 4—*— metoxyf enyl-1, v 20 ml toluénu, pridá sa 404 mg diti^ifosfqetán-2,4-disulf idu (2 mmóly) (Lawesonovo činidlo) a zahrieva sa 3 hodiny na 100 °C.
Po ochladení sa pridá voda, zalkalizuje sa amoniakom a vytrepe dichlórmetánom. Organické fázy sa usušia a odparia, zvyšok sa í
chromatografuje na silikageli dichlórmetánom/metanolom a nechá sa vykryštalizovať zo zmesi esteru kyseliny octovéj/diizopropyléteru/hexánu. Výťažok 55 %, (a)D = + 116°, (0,5 % v chloroforme).
Analogicky sa vyrobia nasledujúce tioamidy z amidov:
N-(. 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-tioformamid Výťažok: 55 %, (a)D - + 123°, (0,5 % v chloroforme).
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-metoxytioacetamid Výťažok: 63 %, (a)D = + 101°, (0,5 % v chloroforme).
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-merkaptotioacetamid Výťažok: 46 %, (a)D = ~ 70°, (0,2 % v chloroforme).
N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-acetoxytioacetamid
Výťažok: 15 %, (a)D = + 121°, (0,5 % v chloroforme).
Z toho sa získa zmydelnením analogicky ako v príklade 9 N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-hydroxytioacetamid v 58 % výťažku, (ct)D = + 68°, (0,5% v chloroforme).
/
N- ( 2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) - 3- (dimetylamino) -tiopropý&r/amid
Výťažok: 18 %, (a)D = + 83°, (0,25 % v chloroforme).
N-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metyltioi prop£Vfnamid
Výťažok: 34 % amid N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-etyl-2-metyltiomaslovej kyseliny
Príklad 15 l-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-tiomočovina
I
2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu ml dichlórmetánu a
3 mg rozpustí v 5 mmóly) v 5 miestnosti, dichlórmetánom.
ml dichlórmetánu. potom sa doplní
Organická fáza doplní
Mieša vodou
150 sa sa usuší (1 mmól) sa mg etylizokyanátu (2 2 hodiny pri teplote amoniakom a vytrepe a odparí, zvyšok sa chromatografuje na silikageli dichlórmetánom/metanolom a nechá vykryštalizovať.
Výťažok: 34 %, (a)D = + 34°, (0,5 % v chloroforme).
Analogicky sa s metylizokyanátom vyrobí l-metyl-3-(2-metyl-6 -n-propyl-8a-Argfflinyl)-močovina.
Výťažok: 53 %.
Príklad 16
N- ( 2-metoxymetyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
1,1 g 2-morfolínometyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl^amínu (3 mmóly) sa formylujú spôsobom -opísaným v príklade 4, potom sa v 50 ml tetrahydrofuránu doplní 2 ml metyljodidu a 20 hodín sa mieša pri teplote miestnosti. Potom sa ochladí v ľadovom kúpeli a kvôli dokonalému vykryštalizovaniu sa doplní diizopropyléterom. Kryštály sa izolujú a rozpustia v 30 ml metanolu. Súčasne sa vyrobí z 230 mg sodíka (10 mmolov) v 20 /njl metanolu roztok metylátu, do ktorého sa nakvapká roztok kvartérnej soli pri 0’C. Po 15 minútach miešania pri 0 “C a 30 minútach pri teplote miestnosti sa pridá ľad a extrahuje sa dichlórmetánom. Organická fáza sa usuší a odparí, zvyšok sa chromatografuje na silikageli dichlórmetánom a metanolom.
Výťažok 470 mg (48 % . _ ).
Príklad 17
N-(2-metyltiometyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
Ked’ sa ako nukleofil použije nátriumetántiolát analogicky ako v príklade 16, tak sa získa titulná zlúčenina v dichlórmetáne v 37 % výťažku.
Príklad 18
N-(6-n-propyl-2-vinyl-8a-ergolinyl)-formamid
1,1 g morfolínometyl-6-n-propyl-8a-ergolinylamínu (3 mmóly) sa formylujú spôsobom opísaným v príklade 4, potom sa rozpustí v 50 ml tetrahydrofuránu a 1 ml trietylamínu, ochladí na -40 ’C a doplní roztokom 0,5 ml terc. butylchlórnanu v 10 ml tetrahydrofuránu. Po 30 minútach miešania sa vleje na ľad, zalkalizuje amoniakom a extrahuje dichlórmetánom. Organická fáza sa usuší a odparí. Zvyšok sa rozpustí v 40 ml tetrahydrofuránu a pridá sa k Wittigovmu činidlu, ktoré bolo pripravené zo 6g metyltrifenylfosfóniumbromidu ml tetrahydrofuránu miešaním a 2 g kálium^ ^terc.butylátu v 70 po-zvo 15 minút pri -78 ’C. Nechá sa 1 hodinu ’C a mieša a odparí.
reagovať pri -78 ’C, potom sa pomaly zahreje na -40 sa 2 hodiny pri -40 ’C a organická fáza sa usuší z
Zvyšok sa chromatografuje na silikageli dichlórmetánom/metanolom a Výťažok: 35 %.
kryštáli z .
Príklad 19
470 mg N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)izotiokyanátu (1,4 mmolov) sa rozpustí v 10 ml dichlórmetánu, pridá sa 2,31 ml N'-etyl-Ν,Ν'-dimetyletyléndiamínu (14 mmólov) a mieša sa pri teplote miestnosti cez noc. Potom sa zriedi ľadom, doplní amoniakom a extrahuje dichlórmetánom. Zvyšok sa chromatografuje na oxide hlinitom dichlórmetánom a nechá sa vykryštalizovať zo zmesi esteru kyseliny octovej a diizopropyléteru. Získa sa 415 mg 1-etyl-l-(2-dimetylaminoetyl)3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl) -tiomočoviny (65% ), (a)D = 50°, (0,5 % v chloroforme).
S inými nukleofilmi sa vyrobia nasledujúce deriváty:
0-(3-dimetylaminopropyl) Oster N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-tiokarbam. ovej kyseliny v 14 % výťažku, (a)D - + 40°, (0,5
- 24 % v chloroforme).
metylester N-^-metyl -6-n-propyl-8a-ergolinyl)-ditiokarbamidovej kyseliny vo výťažku 36 %, (a)p = + 86°, (0,5 v chloroforme).

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. ;‘?a-^.cylaminoergolíny všeobecného vzorca I
    NH-R8 kde
    C.... C je jednoduchá alebo dvojitá väzba,
    R2 C1_y-alkyl, C2_7-alkenyl, CH2-O-C1_4-alkyl alebo
    CH2-S-C1_4-alkyl,
    R6 C2_g-alkyl, C3_6-alkenyl alebo C3_5-cykloalkyl-C1_2-alkyl a
    R8 —CXR3 alebo -SO2R5, kde R3 znamená vodík, prípadne hydroxyskupinou, merkaptoskupinou, C1_4-alkoxyskupinou, acetyloxyskupinou alebo dimetylaminoskupinou substituovaný C1_g-alkyl, -O-C-L-g-alkyl, CF3, alebo NR9R10, X je kyslík alebo síra C a R CH3 alebo pripadne C3_4-alkylom mono- alebo disubstituovaná aminoskupinQ, kde R9 a R10 znamenajú vždy vodík, C3_4~alkyl, -(CH2)nN(CH3)2, CH2CF3 alebo spoločne s atómom dusíka imidazol alebo morf olínovíťf skupinäf a n = 1,
  2. 2, 3 alebo 4, ako i ich adičné soli s kyselinami, pričom C... C je jednoduchá väzba, ak R2 je metyl a R8 znamená CO-C1_g-alkyl a R8 neznamená CXN(C2H^)2- f
    propyl-8a-ergolinylamino)-sulfón (9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyL)-dimetylamino sulfón
    N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
    N-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
    N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-metoxyacetamid
    N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-acetoxyacetamid
    N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-hydroxyacetamid
    N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metylpropiónamid l-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-močovina
  3. 3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-1-morfolínomočovina
    3-(9,10-didehydro-2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-1-dimetylaminoetyl-l-etylmočovina amid (N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-2-metyltiopropiónovej kyseliny l-etyl-3-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-tiomočovina
    N-(2-metoxymetyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-formamid
    N- ( 6-n-propyl-2-vinyl-8a.-ergolinyl) -formamid metylester N-(2-metyl-6-n-propyl-8a-ergolinyl)-ditiokarbam ovej kyseliny.
    3. Spôsob výroby 8a-acylaminoergolínov všeobecného vzorca I
    NH-R8 kde
    C.... C je jednoduchá alebo dvojitá väzba,
    R2 C1_7-alkyl, C2_7~alkenyl, CH2-O-C1_4-alkyl alebo
    CH2-S-C1_4-alkyl,
    R6 C2_g-alkyl, C3_6~alkenyl alebo C3_5~cykloalkyl-C1_2-alkyl a
    R8 -CXR3 alebo -SO2R5, kde β
    R znamená vodík, prípadne hydroxyskupinou, merkaptoskupinou,
    C-L_4~alkoxyskupinou, acetyloxyskupinou alebo dimetylaminoskupinou substituovaný C1_6-alkyl, -O-C1_6-alkyl, CF3, alebo NR9R·*-0, X je kyslík alebo síra a R5 CH3 alebo prípadne C1_4-alkylom mono- alebo disubstituovanú aminoskupinu, kde R9 a R10 znamenajú vždy vodík, C1_4-alkyl, -(CH2)nN(CH3)2, CH2CF3 alebo spoločne s atómom dusíka imidazol alebo morfolínová skupina a n = 1,2,3 alebo 4, ako i ich adičných solí s kyselinami, pričom C2...C2 je jednoduchá väzba, ak R2 je metyl a R8 znamená CO-C-L-g-alkyl a R8 neznamená CXN(C2H5)2, vyznačujúci sa tým, že sa zlúčenina všeobecného vzorca II nh2 kde R6 má vyššie uvedený význam a R2 má vyššie uvedený význam alebo znamená morfolínometylovú skupinu, nechá zreagovať s kyselinou alebo jej funkčným derivátom alebo so zlúčeninou všeobecného vzorca III
    R9-N=C=X (III) kde
    R a X majú vyššie uvedený význam, avšak R nemôže byt vodík, prípadne sa morfolínometylová skupina substituuje alebo sa jednoduchá väzba C... C oxiduje alebo sa dvojitá väzba C... C , . .·7ΐΛ jiica ? u'!
    redukuje alebo sa karbonylová skupina rw^Valebo sa vytvorí adičná soľ s kyselinou.
  4. 4. Liečivo obsahujúce minimálne jednu zlúčeninu všeobecného vzorca I, podľa nároku 1 alebo 2 kde
    R2, R6 a R8 majú vyššie uvedený význam.
SK2331-90A 1989-05-12 1990-05-11 8 alpha-acylaminoergolines method of their production and using as medicaments SK233190A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3915950A DE3915950A1 (de) 1989-05-12 1989-05-12 8(alpha)-acylamino-ergoline, ihre herstellung und verwendung als arzneimittel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK277997B6 SK277997B6 (en) 1995-09-13
SK233190A3 true SK233190A3 (en) 1995-09-13

Family

ID=6380759

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2604-91A SK260491A3 (en) 1989-05-12 1990-05-11 Method of production of 8 alpha acylaminoergolines
SK2331-90A SK233190A3 (en) 1989-05-12 1990-05-11 8 alpha-acylaminoergolines method of their production and using as medicaments

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2604-91A SK260491A3 (en) 1989-05-12 1990-05-11 Method of production of 8 alpha acylaminoergolines

Country Status (14)

Country Link
US (2) US5212178A (sk)
EP (1) EP0427827B1 (sk)
JP (1) JPH04500681A (sk)
AT (1) ATE147742T1 (sk)
CA (1) CA2028832A1 (sk)
CZ (2) CZ279080B6 (sk)
DD (1) DD294259A5 (sk)
DE (2) DE3915950A1 (sk)
DK (1) DK0427827T3 (sk)
ES (1) ES2098263T3 (sk)
HU (1) HU212814B (sk)
PT (1) PT94011B (sk)
SK (2) SK260491A3 (sk)
WO (1) WO1990013550A1 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6018332A (en) * 1997-11-21 2000-01-25 Ark Interface Ii, Inc. Overscan user interface
US8113807B2 (en) * 2007-08-24 2012-02-14 Timothy Wilkinson Methods and apparatus for fabricating structures
SG10201509139QA (en) * 2011-12-19 2015-12-30 Map Pharmaceuticals Inc Novel iso-ergoline derivatives
MX2017009406A (es) * 2015-01-20 2018-01-18 Xoc Pharmaceuticals Inc Compuestos de tipo isoergolina y usos de estos.
AU2016209492B2 (en) 2015-01-20 2020-10-22 Xoc Pharmaceuticals, Inc Ergoline compounds and uses thereof
AU2018275873A1 (en) 2017-06-01 2019-12-19 Xoc Pharmaceuticals, Inc. Ergoline derivatives for use in medicine

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2864822A (en) * 1956-10-22 1958-12-16 Lilly Co Eli 9-amino-7-methyl-belta10-ergolene and derivatives thereof
CH615929A5 (en) * 1975-06-02 1980-02-29 Sandoz Ag Process for the preparation of novel ergoline compounds
CH654838A5 (fr) * 1980-07-25 1986-03-14 Sandoz Ag Ergolinderivate, verfahren zu deren herstellung, diese enthaltende pharmazeutische zusammensetzungen.
DE3135305C2 (de) * 1981-09-03 1983-07-21 Schering Ag, 1000 Berlin Und 4619 Bergkamen Verfahren zur Herstellung von 8-Ergolinyl-harnstoffen
DE3151912A1 (de) * 1981-12-23 1983-06-30 Schering Ag, 1000 Berlin Und 4619 Bergkamen Neue ergolin-aminoderivate, verfahren zu ihrer herstellung und deren verwendung als arzneimittel
HU196399B (en) * 1983-02-16 1988-11-28 Sandoz Ag Process for producing ergoline derivatives and pharmaceutical compositions comprising such compounds
DE3309493A1 (de) * 1983-03-14 1984-09-20 Schering AG, 1000 Berlin und 4709 Bergkamen Neue ergolin-derivate, verfahren zu ihrer herstellung sowie verwendung als arzneimittel
HU197569B (en) * 1984-01-12 1989-04-28 Sandoz Ag Process for producing 8alpha-acylaminoergoline derivatives and pharmaceuticals comprising such compounds
ATE107647T1 (de) * 1984-04-09 1994-07-15 Schering Ag 2-substituierte ergolin-derivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als arzneimittel.
CH666035A5 (de) * 1984-12-24 1988-06-30 Sandoz Ag 8-alpha-acylaminoergolene.
DE3544365A1 (de) * 1984-12-24 1986-07-03 Sandoz-Patent-GmbH, 7850 Lörrach 8(alpha)-acylaminoergoline
DE3528584A1 (de) * 1985-08-06 1987-02-19 Schering Ag Neue 1-alkyl-ergolin-thioharnstoffderivate
DE3700825A1 (de) * 1986-01-24 1987-07-30 Sandoz Ag 8(alpha)-acylaminoergoline, ihre herstellung und verwendung
NL8700046A (nl) * 1986-01-24 1987-08-17 Sandoz Ag 8 alfa-acylaminoergolinen, werkwijzen voor hun bereiding en farmaceutische preparaten die ze bevatten.
DE3620293A1 (de) * 1986-06-16 1987-12-17 Schering Ag 1-und/oder 2-substituierte ergolinderivate
DE3708028A1 (de) * 1987-03-10 1988-09-22 Schering Ag Verfahren zur herstellung von 2,3ss-dihydroergolinen, 2-substituierte 2,3ss-dihydroergoline und ihre verwendung als arzneimittel

Also Published As

Publication number Publication date
HU212814B (hu) 1998-08-28
HU904426D0 (en) 1991-07-29
JPH04500681A (ja) 1992-02-06
ATE147742T1 (de) 1997-02-15
EP0427827B1 (de) 1997-01-15
CZ278981B6 (en) 1994-11-16
DE59010633D1 (de) 1997-03-06
US5212178A (en) 1993-05-18
WO1990013550A1 (de) 1990-11-15
EP0427827A1 (de) 1991-05-22
CZ279080B6 (en) 1994-12-15
DD294259A5 (de) 1991-09-26
CZ233190A3 (en) 1994-02-16
CA2028832A1 (en) 1990-11-13
DK0427827T3 (da) 1997-07-07
PT94011A (pt) 1991-01-08
SK277996B6 (en) 1995-09-13
ES2098263T3 (es) 1997-05-01
DE3915950A1 (de) 1990-11-15
US5547958A (en) 1996-08-20
SK277997B6 (en) 1995-09-13
CZ260491A3 (en) 1993-03-17
SK260491A3 (en) 1995-09-13
HUT56363A (en) 1991-08-28
PT94011B (pt) 1996-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1097199A3 (ru) Способ получени производных (2-галоидэрголинил)- @ , @ -диэтилмочевины или их солей
HU191623B (en) Process for production of ergoline-derivatives substituated by nitrogene-content in position 8 and medical preparatives containing thereof
SK233190A3 (en) 8 alpha-acylaminoergolines method of their production and using as medicaments
WO2014200786A1 (en) Preparation of tert-butyl 4-((1r,2s,5r)-6- (benzyloxy)-7-0x0-1,6-diazabicycl0[3.2.i]octane-2- carboxamido)piperidine-1-carboxylate
EP1720869B1 (en) Process for the preparation of cabergoline
CS241071B2 (en) Method of substituted ergolines production
US6429315B1 (en) Process for preparing N6-substituted adenosine derivatives
EP0074921B1 (en) Process for the preparation of ergoline derivatives
US5401748A (en) 2,14-disubstituted ergolines, their production and use in pharmaceutical compositions
CZ300684B6 (cs) Zpusob prípravy alkylmerkaptomethylergolinových derivátu
NO317997B1 (no) Fremgangsmate for fremstilling av et naftyridinkarboksylsyrederivat (metansulfonat-sesquihydrat)
US3985752A (en) 6-Methyl-8-(substituted) methylergolines
JPS6284083A (ja) ジヒドロリセルグ酸のn−アルキル化法
US5411966A (en) 2, 13-disubstituted ergolines, their production and use in pharmaceutical agents
PT92594B (pt) Processo para a preparacao de derivados de ergolina
US4791115A (en) 2,6-dimethyl-8α-pivaloylamino-9,10-didehydro-ergoline
CS261246B2 (en) Method of ergolin&#39;s new 12- and 13-substituted derivatives production
FI66381C (fi) Foerfarande foer framstaellning av som neuroleptiska aemnen anaendbara 2-azaergoliner och 2-aza-8-ergolener
JP2007502311A (ja) 複素環化合物の合成法
IE65416B1 (en) 13-bromo- and 13,14-dibromoergolines their production and use in medicinal agents
CZ279777B6 (cs) 2,13-D-disubstituované ergoliny a způsob jejich výroby
SK277964B6 (en) Method of production of 2-substituted ergolines
CS258487B2 (en) Method of ergolinylthiourea&#39;s derivatives production