SK23197A3 - Pick-up for rootcrops with at least one conveyor - Google Patents

Pick-up for rootcrops with at least one conveyor Download PDF

Info

Publication number
SK23197A3
SK23197A3 SK231-97A SK23197A SK23197A3 SK 23197 A3 SK23197 A3 SK 23197A3 SK 23197 A SK23197 A SK 23197A SK 23197 A3 SK23197 A3 SK 23197A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
base frame
force measuring
conveyor
conveyor belt
subframe
Prior art date
Application number
SK231-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Speth
Original Assignee
Kleine Franz Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kleine Franz Maschf filed Critical Kleine Franz Maschf
Publication of SK23197A3 publication Critical patent/SK23197A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D33/00Accessories for digging harvesters
    • A01D33/10Crop collecting devices, with or without weighing apparatus
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D51/00Apparatus for gathering together crops spread on the soil, e.g. apples, beets, nuts, potatoes, cotton, cane sugar
    • A01D51/005Loaders for beets, beetleaf or potatoes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D33/00Accessories for digging harvesters
    • A01D2033/005Yield crop determination mechanisms for root-crop harvesters

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)

Description

Vynález sa týka zap'íadenia na zber a dopravu koreňových plodín s pojazdným základným rámom a najmenej jedným dopravným prostriedkom, ktorý dopravuje naložené zozbierané koreňové plodiny. To zahŕňa napríklad nakladacie zariadenia, ktoré zbierajú koreňové plodiny z hromád, nakladajú ich na nákladné autá a pri tom ich čistia, a vyorávače, ktoré ich vyorávajú z pôdy a konečne ich medziskladujú v bunkri alebo ich priamo nakladajú na súbežne idúce nákladné autá. U všetkých zariadení vyššie popísaného druhu sa koreňové plodiny vyberajú a s výhodou sa za čistenia dopravujú pomocou aspoň jedného dopravného prostriedku na ktorom sú naložené. U dopravných prostriedkov sa môže jednať o sieťový pás, reťazový pás, preosievaciu hviezdicu, elevátor, ulitový dopravník a podobne.
Najmä sa vynález týka zariadenia'vyššie popísaného druhu na vyorávanie a dopravu cukrovej repy.
Doterajší stav techniky
Zariadenie vyššie popísaného druhu je známe z DE C232 17 889. Pri tom sa jedná o samočinné pojazdné nakladacie a čistiace zariadenie pre cukrovú repu, ktorým sa cukrová repa navŕšená na hromadu zoberie zo zeme, naloží na nákladné auto a pri tom sa čistí pomocou reťazových dopravníkov a sieťových pásov. Ako dopravný prostriedok je usporiadaných niekoľko sieťových pásov za sebou, pomocou ktorých sa dopravujú všetky zozbierané cukrové repy uložené na sebe. Pri použití nakladacieho a
-2čistiaceho zariadenia prepadá v čo najväčšej miere hlina prilepená na cukrovej repe dole sieťovými pásmi. To je spojené s veľkými výhodami pri ďalšom spracovaní cukrovej repy v cukrovare. Uvedená prednosť je ale dosiahnutá len vtedy, keď presadené množstvo cukrovej repy nakladacím a čistiacim zariadením nie je príliš velké. Inak si jednotlivé hľuzy cukrovej repy bránia navzájom v čistení. Rozdiely medzi obmedzeným presadeným množstvom, ktoré vedie k dobrému očisteniu cukrovej repy a presadeným množstvom cukrovej repy, ktoré toto množstvo značne prevyšuje, je značne závislé na stupni znečistenia cukrovej repy, ktorá sa dostane do cukrovaru. Ďalším problémom pri použití známych nakladacích a čistiacich zariadení je nebezpečenstvo preťaženia nákladných áut. Ľahko sa stane, že sa na jednotlivé nákladné auto naloží príliš vela cukrovej repy a toto množstvo prevyšuje prípustnú celkovú hmotnosť. Skutočné naloženie nákladného auta sa dá najmä u silno kolísajúceho, mokrého podielu pôdy opticky ťažko zistiť a na poli nie sú spravidla žiadne vhodné váhy na zistenie naloženia k dispozícii. Takéto váhy tiež chýbajú, keď je nákladné auto na konci hromady len čiastočne naložené a malo by sa naložiť cukrovou repou z inej hromady iného vlastníka, skôr než odíde do cukrovaru. V tom prípade sa dosial musí naloženie nákladného auta cukrovou repou z prvej hromady odhadnúť a vlastník prvej hromady dostane od cukrovaru úhradu podlá tohoto odhadu, aj keď je odhad spojený s veľkými nepresnosťami.
Zariadenie vyššie popísaného druhu je tiež známe z DE-C2-39 35 386. Pri tom sa jedná o zberači stroj na cukrovú repu so zariadením, ktoré vypravuje koreňové plodiny a čistí ich, a z ktorého sa koreňové plodiny dostávajú cez elevátor do bunkra.
-3Global Position Systém (GPS) podporený satelitmi by umožnil v zásade zistiť absolútnu polohu zberacieho stroja v každom okamžiku. Pre optimálne stanovenie výnosu použitého množstva osiva, hnojív a ochranných prostriedkov pre rastliny by bolo zaujímavé, zistiť lokálne skutočne dosiahnutý výnos koreňových plodín.
Z priemyslu výroby cementu je známy dopravný pás, u ktorého je jednotlivá nosná kladka, ktorá podopiera na jednom mieste otáčajúce sa a na svojom vonku ležiacom povrchu dopravujúci sa naložený cement, vytvorená ako ležiaca kladka. To znamená, že meracia kladka registruje dodatočnú silu, ktorá vzniká hmotnosťou cementu naloženého na dopravnom páse. Z tejto sily sa môže pri zohľadnení dopravnej cesty dopravného pásu určiť množstvo cementu dopravované na dopravnom páse.
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za základnú úlohu uviesť zariadenie vyššie popísaného druhu, u ktorého sa presadenie naložených a dopravovaných koreňových plodín dá stanoviť s presnosťou najmenej ± 10°o.
Podľa vynálezu je táto úloha vyriešená tým, že dopravný prostriedok má pomocný rám, ktorý sa pomocou jedného alebo niekoľkých článkov na meranie sily podopiera o základný rám, že snímač cesty registruje dopravnú cestu dopravného prostriedku, a že vyhodnocovacie zariadenie určuje z výstupných signálov článku alebo článkov pre meranie sily a snímača cesty presadenia naložených koreňových plodín.
V protiklade k známemu dopravnému pásu z oblasti priemyslu výroby cementu nie je jednotlivý prvok
-4dopravného prostriedku podoprený o článok na meranie sily, ale dopravný prostriedok sa opiera cez svoj pomocný rám ako celok cez jeden alebo niekoľko článkov o základný rám. V prípade dopravného pásu nesie pomocný rám napríklad uloženie pre všetky podporné kladky dopravného pásu a spravidla aj pohon. Článok alebo články na meranie sily registrujú s hmotnosťou dopravného prostriedku celkovú hmotnosť koreňových plodín, naložených na dopravnom prostriedku, nezávisle napríklad na zmenenom napätí dopravného pásu alebo podobne použitého ako dopravný prostriedok. Snímač cesty registruje dopravnú cestu dopravného prostriedku, to znamená dráhu, o ktorú sa určitý bod povrchu dopravného prostriedku premiestni. Vyhodnocovacie zariadenie určuje z výstupných signálov článku alebo článkov na meranie sily a snímača cesty presadania naložených koreňových plodín. Vedia oboch vstupných signálov má vyhodnocovacie zariadenie zohľadniť pri stanovení presadenia faktor proporcionality, do ktorého spadajú napríklad dopravná dĺžka dopravného prostriedku, eventuálny spätný chod koreňových plodín, zrážka zdanlivo väčšej hmotnosti koreňových plodín spadnutých na dopravný prostriedok a pod. Pomocou empiricky zisteného faktora proporcionality je bez problému možné, určiť presadenie naložených koreňových plodín oveľa presnejšie než ± 10¾. Tým je umožnená kontrola presadenia pre postačujúce čistenie koreňových plodín pri nakladaní na nákladné auto, kontrola naloženia pre dodržanie prípustnej celkovej hmotnosti naloženého nákladného auta, prípadne miestne zistenie výnosu pri vyorávaní koreňových plodín.
Pre dopravný prostriedok, pripadne jeho pomocný rám, môže byť na základnom ráme usporiadané vedenie, ktoré sníma vodorovne pôsobiace sily, pričom smer merania článku alebo článkov pre meranie sily smeruje zvislo.
-5Vzhľadom k tomu, že článok alebo články pre meranie sily sú usporiadané k tomu, aby registrovali silu hmotnosti koreňových plodín naložených na dopravnom prostriedku, je v zásade zmysluplné, aby smer merania článku alebo článkov pre meranie sily bol nasmerovaný zvisle, to znamená rovnobežne so silou hmotnosti, ktorá je predmetom záujmu. Aby vodorovne pôsobiace sily článku alebo článkov pre meranie sily sa neprejavili, je súčasne výhodné, keď sa dopravný prostriedok na základnom ráme vedie zvislo. U vedenia sa môže jednať o kolajnice, rovnobežníkovú vodiacu súčasť alebo podobne. V každom prípade je nutné prihliadať k tom, že obvykle predávaný článok alebo články pre meranie sily majú, aj pri veľkých silách, ktoré sa majú registrovať, iba velmi malé dráhy merania. Z toho vyplýva, že vodorovné posunutie v dôsledku zvislého rovnobežníkového vedenia je bezvýznamné. Každé vedenie musí byť ale vytvorené extrémne tesné, aby sa vznikajúce tolerancie už neprejavili na radovej velkosti cesty merania článku alebo článkov pre meranie sily.
Alternatívne ku zvislému vedeniu dopravného prostriedku na základnom ráme môže byť dopravný prostriedok, pripadne jeho pomocný rám uložený výkyvné okolo vodorovnej osi na základnom ráme, a opierať sa svojim volným koncom cez článok alebo články pre meranie sily o základný rám. U tohto usporiadania nie je bezpodmienečne zmysluplná zvislá orientácia článku alebo článkov na meranie sily, ale orientácia relatívne k ose natáčania tangenciálna. Článok alebo články na meranie sily registrujú silu hmotnosti jednotlivých koreňových plodín na dopravnom prostriedku nie rovnovážne, ale v závislosti na páke pôsobiacej teraz okolo osi natáčania dopravného prostriedku. Tento vplyv páky sa ale zruší, lebo všetky koreňové plodiny pri doprave dopravným prostriedkom prechádzajú oblasťou všetkých vyskytujúcich
-6sa pák. Natáčavé uloženie dopravného prostriedku má dokonca tú výhodu, že v oblasti osi vychýlenia môžu koreňové plodiny spadnúť na dopravný prostriedok, bez toho aby sa registroval impulz nárazu koreňových plodín ako zdanlivá dodatočná hmotnosť článkom alebo článkami na meranie sily.
Keď článok alebo články na meranie sily majú jeden, alebo niekolko ohybných nosníkov, cez ktoré sa pomocný rám opiera o základný rám, neprechádza sila hmotnosti jednotlivých koreňových plodín na dopravnom prostriedku taktiež rovnovážne do celej sily registrovanej článkom alebo článkami na meranie sily. Ale aj tu sa uskutočňuje priemerovanie cez dopravnú cestu dopravného prostriedku a usporiadanie bodu nakladania koreňových plodín na dopravný prostriedok relatívne k článku alebo článkom na meranie sily sa môže voliť tak, aby sa impulz nárazu koreňových plodín neregistroval ako zdanlivá prídavná hmotnosť.
U článkov na meranie sily s ohybným nosníkom sa registruje prehnutie ohybného nosníku s výhodou pomocou odporového páskového tenzometra. Táto konštrukcia článku na meranie sily je sama o sebe známa ako napríklad tlakový merací čap alebo silový merací čap, ktoré sa taktiež môžu používať ako články na meranie sily. To isté platí v princípe pre snímač dráhy, ktorý sa používa u vynálezu, ktorý sa môže vyrobiť vo forme známych čidiel dráhy, čidiel uhla natočenia alebo podobne.
Dopravný prostriedok môže byť dopravný pás, najmä sieťový pás, elevátor, ulitový dopravník alebo ulitový zvislý dopravník alebo sieťová hviezdica. Všetky známe dopravné prostriedky pre koreňové plodiny sú
-7vhodné na podoprenie podlá vynálezu cez článok alebo články na meranie sily o základný rám zariadenia.
Výhodné sú tie dopravné prostriedky, ktoré sú umiestnené na konci dráhy čistenia v zariadení. Tu sú chyby pri stanovení presadenia koreňových plodín v dôsledku prichytenej pôdy menšie.
Ďalej je výhodné, keď je dopravný prostriedok umiestnený v odstupe nad dotykovou plochou základného rámu, pričom tento odstup nad dotykovou plochou základného rámu má byť čo najväčší. Blízko plochy dotyku vzniká nebezpečenstvo, že dopravný prostriedok narazí na prekážku, alebo nejaké iné sily budú pôsobiť na dopravný prostriedok, ktoré nesúvisia so silou hmotnosti naložených dopravovaných koreňových plodín. Ďalej nad plochou dotyku je toto nebezpečenstvo silne zredukované.
Vyhodnocovacie zariadenie signálov článku alebo článkov na meranie sily a snímača dráhy sa dá s výhodou kalibrovať. Tým nie je mienené len stanovenie pevného faktoru proporcionality. Skôr má byť tento faktor proporcionality premenný, aby napríklad bral do úvahy informácie o skutočnej hmotnosti nákladu nákladného auta, ktoré boli v medziobdobí získané. Pri takejto jemnej kalibrácii vyhodnocovacieho zariadenia sa môže presadené množstvo koreňových plodín vo vnútri jednej hromady určiť napríklad na 1% presne.
S vyhodnocovacím zariadením nie je presadené množstvo koreňových plodín kontrolovatelné len nakladacím a čistiacim zariadením, aby sa potom zistilo, či bolo dodržané určité najvyššie presadené množstvo. Skôr sa môže vyhodnocovacie zariadenie nastaviť priamo pre ohraničenie presadeného množstva na maximálnu hodnotu.
-8K tomu môže vyhodnocovacie zariadenie pôsobiť napríklad na rýchlosť pri prevádzkovaní celého zariadenia.
Pri kontinuálnom zisťovaní výnosu pri žatve je výhodné, keď je vyhodnocovacie zariadenie priradené aktuálnemu presadenému množstvu koreňových plodín pri aktuálnej polohe zariadenia sa môže spraviť pomocou známeho zariadenia GPS-prijímača.
Prehlad obrázkov na výkrese
Vynález je ďalej bližšie vysvetlený a popísaný pomocou príkladov vyhotovenia. Pri tom obr. ukazujú:
obr.l dopravný prostriedok zariadenia pre nakladanie a dopravu koreňových plodín pri prvej forme vyhotovenia, obr.2 celé zariadenie s dopravným prostriedkom podlá obr. 1, obr.3 dopravný prostriedok zariadenia pre nakladanie a dopravu koreňových plodín pri druhej forme vyhotovenia, obr.4 zariadenie pre nakladanie a dopravu koreňových plodín s dopravným prostriedkom pri tretej forme vyhotovenia, obr.5 + 6 podrobnosti k vedeniu dopravného prostriedku podľa obr.l až 4 a obr. 7 zariadenie pre nakladanie a dopravu koreňových plodín s dopravným prostriedkom v ďalšej forme vyhotovenia.
-9Príklady vyhotovenia vynálezu
Dopravný prostriedok znázornený na obr.l, je dopravný pás 1^ vytvorený ako sieťový pás. Dopravný pás .1 je vedený kladkami 2 až 4, pričom sú na výkrese znázornené len kladky, ktoré vedú dopravný pás 1^ ale nie dodatočne prítomné, dopravný pás .1 len podopierajúce.
Kladky 2 až 4 sú uložené na pomocnom ráme 5 dopravného pásu ktorý je naznačený čiarkovanou čiarou. Dopravný pás 1 je rotačné poháňaný pohonom 6 v smere šípky 7. Pri tom dopravuje na svojej hornej strane uložené koreňové plodiny, ako ich zástupca repa 8, v smere šípky 7. neznázorneného zariadenia je znázornená jedna cukrová
Na základnom ráme 9 ďalej na ukladanie a dopravu koreňových plodín sa podopiera pomocný rám 5 dopravného pásu 1^ cez články 10 na meranie sily. Základný rám 9 je na obr. 1 naznačený len bodkočiarkovanou čiarou.
Vyhodnocovacie zariadenie 11 je vytvorené pre počiatočné signály 12 článku alebo článkov 10 na meranie sily, aby sa určilo presadené množstvo koreňových plodín, dopravovaných dopravným pásom 1. To berie v úvahu vyhodnocovacie zariadenie 11, ktoré berie v úvahu aj počiatočný signál 13 snímača 14 dráhy, ktorý zisťuje na pohone 6 prejdenú dopravnú dráhu dopravného pásu K
Stanovenie množstva presadených koreňových plodín je možné spraviť vyhodnocovacím zariadením 11, pretože články 10 na meranie sily registrujú vedia sily hmotnosti dopravného pásu 1. s kladkami 2 až £ a pomocným rámom 5 aj hmotnosť koreňových plodín naložených na dopravný pás jL. Z počiatočného signálu 13 snímača 14 dráhy sa dá zistiť, ako často sa mení množstvo koreňových plodín ležiace na dopravnom páse K Preto je potrebné napríklad registrovanú dopravnú dráhu rozdeliť pomocou aktívnej dĺžky dopravného pásu K Takto získaný počet sa musí len znásobiť hmotnosťou koreňových plodín ležiacich na
-10dopravnom páse ktoré sú registrované článkom alebo článkami 10 na meranie sily, aby sa získalo požadované množstvo presadení koreňových plodín. Avšak môže byť obtiažne zistiť teoreticky aktívnu dĺžku dopravného pásu ly okrem toho môže článok, alebo články 10 na meranie sily zdanlivo registrovať príliš veľké sily hmotnosti, keď koreňové plodiny dopadajú na dopravný pás K Preto sa ponúka nedeliť prejdenú dopravnú cestu dopravného pásu _1 pomocou teoreticky zistenej aktívnej dĺžky, ale násobiť empiricky zisteným faktorom proporcionality a tento výsledok opäť násobiť hmotnosťou koreňových plodín ležiacich na dopravnom páse 1^, ktorá je registrovaná článkami 10 na meranie sily.
Normálne nie sú počiatočné signály 12 článku alebo článkov 10 na meranie sily konštantné. Preto je nutné zaviesť do vyhodnocovacej jednotky 11 priemerovanie. S výhodou sa toto priemerovanie nerobí nezávisle na počiatočnom signále 13 snímača 14 dráhy. Skôr je výhodné priemerovať až hmotnosť koreňových plodín násobenú príslušnou dopravnou dráhou. Týmto spôsobom sa berú úvahy pri hmotnosť do dopravnom usporiadaním podľa presadené množstvo priemerovaní tiež vplyvy dopravnej rýchlosti koreňových páse K plodín,
Rozumie obr.1 dá koreňových na ktoré sa sa samo zistiť nie nachádzajú sebou, že len absolútne na sa plodín, dopravovaných na dopravnom páse (L, to znamená hmotnosť všetkých dopravovaných koreňových plodín, ale že sa dá určiť aj presadené množstvo vztiahnuté na čas, to znamená hmotnosť za časovú jednotku dopravovaných koreňových plodín.
Zariadenie, znázornené na obr.2, slúži na nakladanie cukrovej repy, ktorá je napríklad na hromade ležiacej na zemi. Zariadenie nakladá cukrovú repu na nákladné auto, ktoré tu nie je znázornené, pričom sa dopravuje rôznymi
-11dopravnými prostriedkami 1., 15, 16 a 17 a v priebehu dopravy sa čisti. U prvého dopravného prostriedku sa jedná o priečne dopravné ulity 15, ktoré sú umiestnené priečne k jazde a k pracovnému smeru zariadenia, pomocou ktorých sa cukrové repy zozbierané široko nakladacím zariadením 18 dopravia spolu k centrálne usporiadanému dopravnému prostriedku 16. U tohto dopravného prostriedku 16 sa jedná o pozdĺžne dopravné ulity, ktoré sú umiestnené pozdĺž smeru jazdy a práce zariadenia. K pozdĺžnym dopravným ulitám 16 je pripojený dopravný pás 1 podía obr.l. K tomu sa pripája ešte ďalší dopravný pás 17. Aby sa cukrová repa mohla naložiť na nákladné auto, ktoré je v rôznych relatívnych pozíciách vzhľadom k zariadeniu podľa obr.2, je dopravný pás 17 uložený na nosnom ramene 19 otočné okolo osi 18. Nosné rameno 19 je otočné okolo osi 20 voči podvozku 21 zariadenia. Dopravný pás 1^ je síce volne otočný okolo osi 20 voči podvozku 21 zariadenia, ale je spojený s dopravným pásom 17 pomocou tu neznázorneného kulisového vedenia, takže dopravný pás 1^ konči mimo polohu dopravy dopravných pásov 1 a 17 nad dopravným pásom 17. Tak nepadá nezávisle na polohe otáčania dopravného pásu 17 okolo osi 18 a osi 20 žiadna cukrová repa dole medzi dopravné pásy .1 a 17. V oblasti osi 20 a vonkajšieho konca nosného ramena 19 sa pomocný rám 5 dopravného pásu 1 opiera cez články 10 na meranie sily o základný rám 9 zariadenia, ktoré je znázornené na obr.2, pričom aj nosné rameno 19 je potrebné vnímať ako na súčasť základného rámu 9. Cukrová repa, ktorá sa už dostala na dopravný pás 1, je v oblasti priečnych dopravných ulít 15 a pozdĺžnych dopravných ulít 16 predčistená, takže presadené množstvo cukrovej repy, stanovené pomocou vyhodnocovacieho zariadenia 11, ktoré leží na dopravnom páse ly už nevykazuje žiadne chyby, ktoré by stáli za zmienenie, spôsobené znečistením cukrovej repy. Obzvlášť výhodné je, keď sa vyhodnocovacie
-12zariadenie kalibruje, napríklad pomocou presadeného množstva cukrovej repy, ktoré je zvážené en blok v cukrovare. Potom sú v rozsahu rovnakej hromady chyby meratelné vyhodnocovacím zariadením 11 len 1% pri stanovení presadeného množstva cukrovej repy.
Vzhladom k tomu, že ako je známe, existuje súvislosť medzi účinkom čistenia zariadením podľa obr.2 a presadeným množstvom cukrovej repy na jednotku času, pričom prekročenie určitého presadeného množstva vedie k nedostatočnému čisteniu vyhodnocovacie zariadenie 11 kontroloval vodič zariadenia cukrovej slúžiť aj repy, môže k tomu, podľa obr.2, čo aby sa sa týka dodržania tohto maximálneho presadeného množstva.
Napríklad vyhodnocovacie zariadenie môže vydávať pracovný protokol.
Okrem toho je mcžné, keď priamo vyhodnocovacie zariadenie 11 pôsobí zariadenia podľa obr.2, obmedziť skutočne na pohon presadené množstvo na maximálne prípustné presadené alternatívne môže vyhodnocovacie zariadenie množstvo.
znížiť tiež prepážky v dopravnej ceste repy, aby sa vynútilo dodržanie maximálne prípustného presadeného množstva.
Obr. 3 ukazuje formu vyhotovenia dopravného pásu 1^ podľa obr.l a 2, u ktorej je pomocný rám 5 dopravného pásu 1_ uložený jednostranne okolo pevnej osi 22 otáčania na základnom ráme 9. Na dolnom konci sa pomocný rám opiera cez články 10 na meranie sily o základný rám 9. U tohoto usporiadania neupozorňuje na seba impulz cukrovej repy dopadajúcej cez os 22 v smere šípky 23 na dopravný pás 1 formou zdanlivo vyššej hmotnosti koreňových plodín ležiacich na dopravnom páse 1.. Články 10 na meranie sily síce určujú nepriamo hmotnosť koreňových plodín ležiacich na dopravnom páse ly pretože je potrebné ešte teraz prihliadnuť k páke vo vzťahu k ose 22, ale toto nehrá
-13v prostriedku ani pri nerovnomernom naložení dopravného pásu 1^ žiadnu rolu.
Obr.4 ukazuje pohlad zozadu na vyorávač repy. Vidieť je zadná os 23 podvozku 21 vyorávača repy a ako základný rám 9, na ktorom je uložený zásobník 24 pre vyoranú cukrovú repu. Cukrová repa sa po vybraní zo zeme 25 alebo zobratí zo zeme 25, dopravuje pod zásobník 24 dozadu a pritom sa čistí. Na zadnom konci vyorávača repy sa táto dostáva do elevátora 26, ktorý odhadzuje cukrovú repu nad hornú časť násypky 27. Vo vnútri násypky 27 dopravuje, tu neznázornená dopravná ulita, cukrovú repu do zásobníka 24. Zásobník 24 môže byť otočný okolo osi 28 otáčania dopravnej ulity, aby sa umožnilo lahšie nakladanie a vykladanie zásobníka 24. Elevátor 26 má podobne ako dopravný pás 1 vodiacej kladky 29, ktoré sú uložené na pomocnom ráme 5. Pomocný rám 5 sa opiera cez článok alebo články 10 na meranie sily o základný rám 9 vyorávača repy. Počiatočné signály 12 článku alebo článkov 10 na meranie sily sa dostávajú k vyhodnocovaciemu zariadeniu 11 rovnako tak ako výstupný signál 13 snímača 14 dráhy pripojeného k vodiacej kladke 29. Analogicky k vývodom podlá obr.l môže byť aj tu vyhodnocovacie zariadenie 11 usporiadané na stanovenie presadeného množstva cukrovej repy v čase, ktoré sa dopravuje od elevátora 26 do zásobníka 24. Keď vyhodnocovacie zariadenie má súčasne GPS-prijímač, môže sa priradiť k aktuálnemu presadenému množstvu aktuálna poloha zariadenie podlá obr.4, čim sa umožní miestna kontrola výnosov pri vyorávaní repy.
Prednosť použitia elevátora 26 na stanovenie presadeného množstva u zariadenia podlá obr.l je potrebné vidieť aj v tom, že elevátor je relatívne ďaleko nad zemou 25 a tým nie je tak lahko vystavený niektorým rušivým vplyvom, ktoré sú vyvolané prekážkami na zemi 25.
-14Ináč nachádza sa tiež na konci dráhy čistenia repy vyoranej zariadením podía obr.4.
U dopravných prostriedkov 1 a 26 podía obr.l a 2, ktoré sú podoprené článkami 10 na meranie sily, je dôležité, že na článok alebo články 10 na meranie sily pôsobia len zvislé sily, aby registrovali skutočne len dodatočnú silu hmotnosti koreňových plodín ležiacich na dopravných prostriedkoch. K tomu môže byť zmysluplné, usporiadať pre dopravné prostriedky prípadne ich pomocné rámy 5 vedenie, ako je to .znázornené na obr.5 a 6. Podía obr.5 je vedením tlakový valec umiestnený na strane základného rámu 9 a piest 31 umiestnený na strane pomocného rámu 5. Piest 31 je vedený tesne vo valci 30 a pôsobí na základe tlakového valca 30 na hydraulické médium 32. Tlak v hydraulickom médiu 32 je registrovaný článkom 10 vytvoreným tu ako snímač tlaku.
Podía obr. 6 pozostáva vedenie medzi základným rámom 9 a pomocným rámom 5 z rovnobežníkových vodiacich súčastí 33 a 34, pričom najmenej dve rovnobežní kove vodiace súčasti 33 a 34 sú teraz umiestnené za sebou. Rovnobežníkové vodiace súčasti 33 a 34 neposkytujú síce žiadne exaktné vedenie pomocného rámu 5 voči základnému rámu 9, ale je potrebné uvážiť to, že článok 10 na meranie sily u známeho vytvorenia ako čap na meranie sily urazí aj pri väčších silách len malé meracie dráhy. S ohladom na tieto meracie dráhy sa dá na rovnobežníkové vedenie pomocného rámu 5 na základnom ráme 9 pozerať ako na čisto zvislé vedenie.
Zariadenie, znázornené na obr.7, na nakladanie cukrovej repy si vystačí bez vedenia podía obr.5 a 6 pre pomocný rám 5, dopravného pásu 1, na základnom ráme 9. Zariadenie podía obr.7 je obmenou zariadenia podía obr.2
-15a má oproti tomuto nasledujúce rozdiely. Na podoprenie dopravného pásu JL na základnom ráme 9 je usporiadaný ohybný nosník 36, ktorý je uložený otočné pomocou vlastnej točne 38 okolo prednej osi 20. Pomocný rám 5 dopravného pásu 1, je upevnený na volnom konci 40 ohybného nosníka 36 a cez zvislý nosič 39 na ohybnom nosníku 36, Iné zvislé podoprenie dopravný pás 5 nemá. Tak sú volné konce nosného ramena 19 a dopravného pásu 1 v zvislom smere rozpojené a zvislé podoprenie dopravného pásu 1^ v oblasti prednej osi 20 neexistuje. Ohybný nosník 36 tvorí spolu s tenzometrom 37 článok 10 na meranie sily. Výstupný signál 12, ktorý prichádza od tenzometra 37 nezohľadňuje rovnovážne koreňové plodiny ležiace na dopravnom páse 1,. To je ale v dôsledku priemerovania dopravnej dráhy dopravného pásu 1^ nepodstatné. Naopak je dokonca výhodou, že koreňové plodiny padajúce z pozdĺžnych dopravných ulít 16 dole na dopravný pás JL neovplyvňujú podstatne u zariadenia znázorneného na obr.7 prehnutie ohybného nosníka 36 a tým výstupný signál 12 tenzometra 37. Pohon 6 a snímač 14 dráhy sú podlá obr.7 umiestnené na zadnom konci dopravného pásu 1, pôsobia teraz medzi pomocným rámom 5 a dopravným rámom 1. Na obr.7 je znázornený len jeden ohybný nosník 36 s jedným tenzometrom 37. Typicky je ale po oboch stranách dopravného pásu 1. teraz umiestnený jeden ohybný nosník 36.

Claims (10)

1. Zariadenie na zber a dopravu koreňových plodín s pojazdným základným rámom, najmenej jedným dopravným prostriedkom, ktorý dopravuje na ňom uložené zozbierané koreňové plodiny, vyznačujúce sa tým, že dopravný prostriedok (1, 26) má pomocný rám (5), ktorý sa opiera cez jeden alebo niekoľko článkov (10) na meranie sily o základný rám (9), pričom snímač (14) dráhy registruje dopravnú dráhu dopravného prostriedku (1, 26) a vyhodnocovacie zariadenie (11) určuje z výstupných signálov (12 a 13) článku alebo článkov (10) na meranie sily a snímača (14) dráhy, presadené množstvo naložených koreňových plodín.
2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m , že pre pomocný rám (5) je na základnom ráme (9) usporiadané vedenie (30 a 31, 33 a 34), ktoré sníma vodorovne pôsobiace sily a vyrovnáva zvislo smer merania článku alebo článkov (10) na meranie sily.
3. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m , že pomocný rám (5) je uložený na základnom ráme (9) otočné okolo vodorovnej osi (22) a opiera sa svojím voľným koncom cez článok alebo články (10) na meranie sily o základný rám (9).
4. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že článok alebo články (10) na meranie sily majú jeden alebo niekoľko ohybných nosníkov (36), cez ktoré sa pomocný rám (5) opiera na základnom ráme (9).
5. Zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 4, vyznačuj úce tým že dopravný
-19prostriedok je dopravný pás (1), najmä sieťový pás, elevátor (26), ulitový dopravník alebo zvislý ulitový dopravník alebo sieťová hviezdica.
6. Zariadenie podlá jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že dopravný prostriedok (1, 2 6) je umiestnený na konci dráhy čistenia.
7. Zariadenie podlá jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že dopravný prostriedok (1, 26) je umiestnený v odstupe od nakladacej plochy základného rámu (9).
8. Zariadenie podlá jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúce sa tým, že vyhodnocovacie zariadenie (11) je kalibrovatelné.
9. Zariadenie podlá jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že vyhodnocovacie zariadenie (11) obmedzuje presadené množstvo na maximálnu hodnotu.
10. Zariadenie podlá jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že vyhodnocovacie zariadenie (11) priraďuje aktuálnu polohu zariadenia aktuálnemu presadenému množstvu.
SK231-97A 1996-02-22 1997-02-20 Pick-up for rootcrops with at least one conveyor SK23197A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19606601A DE19606601C2 (de) 1996-02-22 1996-02-22 Vorrichtung zum Aufnehmen von Wurzelfrüchten mit mindestens einem Fördermittel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK23197A3 true SK23197A3 (en) 1998-06-03

Family

ID=7786108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK231-97A SK23197A3 (en) 1996-02-22 1997-02-20 Pick-up for rootcrops with at least one conveyor

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0791287A3 (sk)
CZ (1) CZ50397A3 (sk)
DE (1) DE19606601C2 (sk)
HU (1) HUP9700504A3 (sk)
PL (1) PL318544A1 (sk)
SK (1) SK23197A3 (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1004326C1 (nl) * 1996-10-21 1997-11-25 Bijlsma Hercules B V Bufferinrichting.
DE19808148A1 (de) * 1998-02-27 1999-09-02 Kromer Bestimmung des Erdanteils in Förderströmen landwirtschaftlicher Güter
AU6299699A (en) * 1998-10-06 2000-04-26 Herman Leon Kritzinger Harvested produce extraction system
DE19958318B4 (de) * 1999-11-22 2004-02-19 Holmer Maschinenbau Gmbh Vorrichtung zur Bestimmung des Ernteertrages beim Ernten bzw. Roden von Wurzelfrüchten, beispielsweise Zuckerrüben, sowie Erntefahrzeug mit einer solchen Vorrichtung
ATE284130T1 (de) 1999-11-22 2004-12-15 Holmer Maschb Gmbh Vorrichtung zur bestimmung des ernteertrages beim ernten bzw. roden von wurzelfrüchten, beispielsweise zuckerrüben, sowie erntefahrzeug mit einer solchen vorrichtung
US10820504B2 (en) 2018-07-03 2020-11-03 Cnh Industrial America Llc System and method for determining the residue yield of plant materials harvested by an agricultural harvester
CN109220208A (zh) * 2018-11-01 2019-01-18 天津城建大学 多功能摘果器
DE102019122905A1 (de) * 2019-08-27 2021-03-04 Exel Industries Bestimmungsvorrichtung zur Bestimmung eines Datums beim Ernten von Früchten, entsprechende Behandlungsvorrichtung und Erntemaschine

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3217889C4 (de) * 1982-05-12 1996-11-21 Erich Fischer Selbstfahrendes Lade- und Reinigungsgerät insbesondere für Zuckerrüben
JPS60134128U (ja) * 1984-02-16 1985-09-06 株式会社 石田衡器製作所 計量装置
FR2583874B1 (fr) * 1985-06-20 1990-12-14 Charbonnages Ste Chimique Procede de dosage ponderal en continu de produits granules ou pulverulents et appareil pour sa mise en oeuvre
DE3935386A1 (de) * 1989-10-24 1991-05-02 Kleine Franz Maschf Erntemaschine fuer wurzelfruechte, insbesondere zuckerrueben
FR2687622B1 (fr) * 1992-02-25 1996-02-16 Audureau Sa Caisson semi-porte a dispositif de pesee.
US5220876A (en) * 1992-06-22 1993-06-22 Ag-Chem Equipment Co., Inc. Variable rate application system
US5957304A (en) * 1995-01-25 1999-09-28 Agco Limited Crop harvester

Also Published As

Publication number Publication date
EP0791287A2 (de) 1997-08-27
DE19606601A1 (de) 1997-08-28
PL318544A1 (en) 1997-09-01
DE19606601C2 (de) 2000-01-27
HU9700504D0 (en) 1997-04-28
HUP9700504A2 (hu) 1998-01-28
HUP9700504A3 (en) 1999-11-29
EP0791287A3 (de) 1998-07-22
CZ50397A3 (en) 1997-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pelletier et al. Development of a tomato load/yield monitor
US6508049B1 (en) Mass flow rate sensor for sugar cane harvester
DE102008017671B4 (de) Messanordnung zur Massendurchsatzerfassung mit Massen- und Volumenmessung und darauf basierender Massendichtenbestimmung sowie Massendurchsatzangabe bei kleinen Durchsätzen anhand der zuletzt erfassten Massendichte
US6525276B1 (en) Crop yield monitoring system
EP2779818B1 (en) Crop yield per location measurer
US6313414B1 (en) Slope and motion compensator for weighing on a dynamic platform
EP0960558B1 (en) Methods for generating yield maps
US5173079A (en) Crop testing and evaluation system
US20020014116A1 (en) Methods and systems for measuring crop density
EP0781981A2 (en) Mass flow metering device
DE10130665A1 (de) Vorrichtung zur Messung der Menge von auf einem Feld stehenden Pflanzen
SK23197A3 (en) Pick-up for rootcrops with at least one conveyor
Vellidis et al. The peanut yield monitoring system
CN114902860A (zh) 收割机产量监测系统及收割机
Walter et al. Site‐Specific Sugarbeet Yield Monitoring
Benjamin et al. Sugar cane yield monitoring system
Missotten et al. Accuracy of grain and straw yield mapping
EP0713638B1 (en) A weighing implement
Digman et al. Technology background and best practices: Yield mapping in Hay and Forage
Pelletier Adaptive signal processing for removal of impulse noise from yield monitor signals
NL8403387A (nl) Inrichting voor het aan een trekker wegen van een werktuig of dergelijke.
EP1652421B1 (de) Erntemaschine mit einer Messeinrichtung zur Erfassung des Durchsatzes aufgenommenen und/oder bearbeiteten Ernteguts
Hall et al. Sugarbeet Yield Monitoring for Site-Specific Farming Part II–Field Testing
Pelletier et al. Development of a tomato yield monitor
Perry et al. Evaluation of commercial cotton yield monitors in Georgia field conditions