CZ50397A3 - Device, being provided with at least one conveyance for picking root plants - Google Patents

Device, being provided with at least one conveyance for picking root plants Download PDF

Info

Publication number
CZ50397A3
CZ50397A3 CZ97503A CZ50397A CZ50397A3 CZ 50397 A3 CZ50397 A3 CZ 50397A3 CZ 97503 A CZ97503 A CZ 97503A CZ 50397 A CZ50397 A CZ 50397A CZ 50397 A3 CZ50397 A3 CZ 50397A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
base frame
cells
conveyor belt
root crops
cell
Prior art date
Application number
CZ97503A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Speth
Original Assignee
Kleine Franz Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kleine Franz Maschf filed Critical Kleine Franz Maschf
Publication of CZ50397A3 publication Critical patent/CZ50397A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D33/00Accessories for digging harvesters
    • A01D33/10Crop collecting devices, with or without weighing apparatus
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D51/00Apparatus for gathering together crops spread on the soil, e.g. apples, beets, nuts, potatoes, cotton, cane sugar
    • A01D51/005Loaders for beets, beetleaf or potatoes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D33/00Accessories for digging harvesters
    • A01D2033/005Yield crop determination mechanisms for root-crop harvesters

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)

Description

Zařízení pro sklízení kořenových plodin s alespoň jedním dopravním prostředkem
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro sklízení a do právu kořenových plodin a pojízdným základním rámem a nejméně jedním dopravním prostředkem, který dopravuje naložené sklizené kořenové plodiny . To zahrnuje například nakládací zařízení, která sbírají kořenové plodiny z hromad , nakládají je na nákladní auta a při tom je čistí, a vyorávače , které je vyorávají z půdy a konečně je meziskladu-; jí v bunkru nebo je přímo nakládají na souběžně jedoucí nákladní auta. U všech zařízení výše popsaného druhu se kořenové plodiny vybírají a s výhodou za čištění· dopravují pomocí alespoň jednoho dopravního prostředku na kterém jsou naloženy. U dopravních prostředků se může jednat o sítový pás, ře- tězový pás, prosévací hvězdici , elevátor, šnekový dopravník a podobně.
Zejména se vynález týká zařízení výše popsaného druhu pro vyorávání a dopravu cukrové řepy.
Dosavadní stav techniky
Zařízení výše popsaného druhu je známo z DE C2-32 17 889. Při tom se jedná o samočinně pojízd- : né nakládací a čistící zařízení pro cukrovou řepu, jímž se cukrová řepa navršená na hromadu sebere se země, naloží na nákladní auto a při tom se čistí pomocí řetězových dopravníků a sítových pásů.
Jako dopravní prostředek je uspořádáno několik sítových pásů za sebou , pomocí nichž se dopravují všechny sklizené cukrové řípy uložené na sobě. U použití nakládacího a čistícího zařízení propadá v co největší míře hlína lpící na cukrové řípědolů sítovými pásy . To je spojeno s velkými výhodami při dalším zpracování cukrové řípy v cukrovaru.“ Uvedená přednost je ale dosažena pouze tehdy, když prosazené množstvícukrové řípy nakládacím a čistícím zařízením není příliš velké. Jinak si jednotlivé hlízy cukrové řípy brání navzájem v čištění. Sozdíly mezi omezeným prosazeným množstvím ,které vede k dobrému očištění cukrové řípy a prosazeným množstvím cukrové řípy,které toto množství značně převyšuje, je značně závislé na stupni znečištění cukrové řípy, která se dostane do cukrovaru. Dalěí-m problémem při použití známých nakládacích a čistících zařízení je nebezpečí přetížení nákladních aut. Snadno se stane, že se na jednotlivé nákladní auto naloží příliš mnoho cukrových řep a toto 'množství převýší přípustnou celkovou hmotnost. Skutečné naložení nákladního auta se dá zejména u silně kolísajícího, mokrého podílu půdy optické stěží zjistit a na poli nejsou zpravidla žádné vhodné váhy pro zjištění naložení k dispozici. Takovéto váhy chybí také,když je nákladní auto na konci hromady pouze zčásti naložené a mělo by se naložit cukrovou řepou z jiné hromady jiného vlastníka, dříve než odjede k cukrovaru, V tomto případě se dosud musí naložení nákladního auta cukrovou řípou z první hromady odhadnout
-3a vlastník první hromady dostane od cukrovaru úhradu podle tohoto odhadu, ačkoliv je odhad spojen s velkými nepřesnostmi.
Zařízení výše popsaného druhu je teké známo z DE-C2-39 35 386. Iři tom se jedná o sklízeči stroj pro cukrovou řepu se zařízením vyprávějícím kořenové plodiny a čistícím je, z něhož se kořenové plodiny dostávají přes elevátor do bunkru.
Global Position System /GIS/ podpořený satelity by umožnil v zásadě .zjistitabsolutní polohu sklízecího stroje v každém okamžiku. Pro optimální stanovení výnosu použitého množství osiva , hnojiv a ochranných prostředků pro rostliny by bylo zajímavé, zjistit lokálně skutečně dosažený výnos kořenových plodin.
Z průmyslu výroby cementu je znám dopravní pás, u něhož je jednotlivá nosná kladka , která podepírá na jednom místě otáčející se a na svém povrchu ležícím vně dopravující naložený cement, vytvořena jeko měřící kladka. To znamená, že měřící kladka registruje dodatečnou sílu,která vzniká hmotností cementu naloženého na dopravním pásu.
Z této síly se může za zohlednění dopravní cesty dopravního pásu určit množství cementu dopravované na dopravním pásu.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za základní úlohu uvést zařízení výše popsaného druhu, u něhož se prosazení naložených a dopravovaných kořenových plodin dá stanovit s přesností nejméně +/- 10 ¢.
'Mih
Podle vynálezu je tato úloha vyřešena tím, že dopravní prostředek má pomocný rám, který se pomocí jednoho nebo několika článků na měření síly pode pírá o základní rám, že snímač cesty registruje dopravní cestu dopravního prostředku a že vyhodnocovací zařízení určuje z výstupních signálů článku nebo článků pro měření síly a snímače sesty prosazení naložených, kořenových plodin.
V protikladu ke známému dopravnímu pásu z oblasti průmyslu výroby cementu není jednotlivý prvek dopravního prostředku podepřen o článek pro měření síly, nýbrž dopravní prostředek se opírá přes svůj pomocný rám jako celek přes jeden nebo několik článků o základní rám. V případě dopravního pásu nese pomocný rám například uložení pro všechny podpěrné kladky dopravního pásu a zpravidla i pohon. Článek nebo články pro měření síly registrují s hmotností dopravního prostředku celkovou hmotnost kořenových plodin, naložených na dopravním prostředku, nezávisle například na změněném napětí dopravního pásu nebo podobně použitého jako dopravní prostředek . Snímač cesty registruje dopravní cestu dopravního prostředku, to znamená dráhu, o kterou se určitý pod povrchu dopravního prostředku přemístí. Vyhodnocovací zařízení určuje s výstupních signálů článku nebo článků pro měření síly a snímače cesty prosazení naložených kořenových plodin. Vedle obou vstupních signálů má vyhodnocovací zařízení zohlednit při stanovení prosazení faktoru proporcionality do něhož spadají například dopravní délka dopravního prostředku, eventuelní zpětný chod ko-5řenových plodin, srážka zdánlivě větší hmotnosti kořenových plodin spadlých na dopravní prostředek a podobně. Pomocí empiricky zjištěného faktoru proporcionality je bez problému možné, určit prosazení naložených kořenových plodin značně přesněji než +/- 10 0. Tím je umožněna kontrolajprosazení pro postačující čištění kořenových plodin při nakládání na nákladní auto, kontrola naložení pro dodržení přípustné celkové hmotnosti naloženého nákladního auta popřípadě místní zjištění výnosu při vyorávání kořenových plodin.
Pro dopravní prostředek popřípadě jeho po mocný rám může být na základním rámu uspořádáno vedení, které snímá vodorovně působící síly,při čemž směr měření článku nebo článků pro měření síly směřuje svisle. Vzhledem k tomu, že článek nebo články pro měření síly jsou uspořádány k tomu, aby registrovaly sílu hmotnosti kořenových plodin naložených na dopravním prostředku, je v zásadě smysluplné, aby směr měření článku nebo článků pro měření síly byl nasměrován svisle, to znamená rovnoběžně se sílou hmotnosti, která je předmětem zájmu. Aby vodorovně působící síly článku nebo článků pro měření síly se neprojevily, je současně výhodné ,když se dopravní prostředek na zá kladním rámu vede svisle. kB ./vedení se může jednat o kolejqite^ovnoběžníková vodící součást nebo podobně. V každém případě je nutné přihlížet k tomu, že obvykle, prodávaný článek nebo články pro měření síly mají i při velkých silách, které se • tyj· mb
-6mají registrovat pouze velmi malé dráhy měření. Z toho rezultuje, že vodorovné posunutí v důsledku svislého rovnoběžníkového vedení je bezvýznamné. Každé vedení musí být ale vytvořeno extrémně těsné, aby se vznikající tolerance již neprojevily na řádové velikosti cesty měření článku nebo článků pro měření síly.
Alternativně ke svislému vedení dopravního prostředku na. základním rámu může být dopravní prostředek popřípadě jeho pomocný rám uložen výkyvné okolo vodorovné osy na základním rámu, a opírat se svým volným koncem přes článek nebo články pro měření síly o základní rám. U tohoto uspořádání není bezpodmínečně smysluplná svislé orientace článku nebo článků pro meření síly, nýbrž orientace relativně k ose natáčení tangenciální. Článek nebo články pro měření síly registrují sílu hmotnosti jednotlivých kořenových plodin na dopravním prostředku nikoliv rovnovážně nýbrž v závislosti na páce působící nyní okolo osy natáčení dopravního prostředku. Tento vliv páky se ale zruěí, nebot všechny kořenové plodiny při dopravě dopravním prostředkem prochází oblastí všech'vyskytujících se pák. Natáčivé uložení dopravního prostředku má dokonce tu výhodu, že v oblasti osy vychýlení mohou kořenové plodiny spadnout na dopravní prostředek, aniž by se registroval impuls nárazu kořenových plodin jako zdánlivá dodatečná hmotnost článkem nebo články pro měření síly.
Když článek nebo články pro měření síly mají jeden nebo několik ohebných nosníků, přes které se
-7pomocný rám opírá o základní rám, nepřechází sí la hmotnosti jednotlivých kořenových plodin na dopravním prostředku rovněž rovnovážně do celé síly registrované článkem nebo články pro měření síly, Ale i zde se provádí průměrování přes dopravní cestu dopravního prostředku a uspořádání bodu nakládání kořenových plodinna dopravní prostředek relativ ně k článku nebo článkům pro měření síly se může volit tak, aby se impuls nárazu kořenových plodin neregistroval jako zdánlivá přídavná hmotnost,
U článku pro měření síly s ohebným nosníkem se registruje prohnutí ohebného nosníku s výhodou pomocí odporovým páskovým tenzometrem. Tato konstrukce článku pro měření síly je sama o sobě známa jako například tlakový měřící čep nebo silový měřící čep které se rovněž mohou používat jako články pro měření síly. To samé platí v principu pro snímač dráhy,který se používá u vynálezu, který se může vyrobit ve formě známých čidel dráhy,čidel úhlu natočení nebo podobně.
Dopravní prostředek může být dopravní pás , zejména sítový pás, elevátor, šnekový dopravník nebo šnekový svislý dópravník nebo sítová hvězdice. Všechny známé dopravní prostředky pro kořenové plodiny jsou vhodné pro podepření podle vynálezu přes článek nebo články pro měření síly o základní rám zařízení.
Výhodné jsou ty dopravní prostředky, které jsou umístěny na konci dráhy čištění v zařízení.
-8Zde jsou chyby při stanovení prosazení kořenových plodin v důsledku ulpívající půdy nejmenší.
Dále je výhodné, když je dopravní prostředek umístěn v odstupu nad dotykovou plochou základního rámu,přičemž tento odstup má být co největší. Blízko plochy dotyku vzniká nebezpečí , že dopravní prostředek narazí na překážku nebo nějaké jiné síly budou působit na dopravní prostředek, které nesouvisí se silou hmotnosti naložených dopravovaných kořenových plodin. Dále nad plochou dotyku je toto nebezpečí značně zredukováno.
Vyhodnocovací zařízení signálů článku nebo Článků pro měření síly a snímače dráhy se dá s výhodou kalibrovat. Tím není míněno pouze stanovení pevného faktoru proporcionality.Spíše má být tento faktor proporcionality proměnný, aby například přihlédl k informacím o skutečné hmotnosti nákladu nákladního auta ,které byly v mezidobí získány. Při takovéto jemné kalibraci vyhodnocovacího zařízení se může prosazené množství kořenových plodin uvnitř jedné hromady určit například asi na 1 % přesně.
S vyhodnocovacím zařízením není prosazené množství kořenových plodin kontrolovatelné pouze nakládacím a čistícím zařízením , aby se potom zjistilo, zda bylo dodrženo určité nejvyšší prosazené množství. Spíše se může vyhodnocovací.zařízení nastavit přímo pro ohraničení prosazeného množství na maximální hodnotu. K tomu může vyhodnocovací zařízení působit například na rychlost při provozování celého zařízení.
Κ·>
AA, , A Z s
-9íři kontinuální^ zjišťování výnosu při sklizni je výhodné, když je vyhodnocovací zařízení přiřazeno aktuálnímu prosazenému množství kořenových plodin při aktuální poloze zařízení.Stanovení aktuální polohy zařízení se může provést pomocí známého GPS-přijímače.
Přehled obrázků na výkrese
Uynález je dále blíže vysvětlen a popsán pomocí příkladů provedení. Při tom obr. ukazují;
obr. 1 dopravní prostředek zařízení pro nakládání a dopravu kořenových plodin při první formě provedení.
obr. 2 celé zařízení s dopravním prostředkem podle obr. 1, obr, 3 dopravní prostředek zařízení pro nakládání a dopravu kořenových plodin při druhé,' formě provedení, obr. 4 zařízení pro nakládání a dopravu kořenových plodin s dopravním prostředkem při třetí formě provedení, obr. 5 + 6 podrobnosti k vedení dopravního prostředku podle obr. 1 až 4 a obr. 7 zařízení pro nakládání a dopravu kořenových plodin s dopravním prostředkem v další formě provedení.
Příklady provedení vynálezu
Dopravní prostředek znázorněný na obr. 1, je
-10doprevní pás 1 vytvořený jako sítový pás. Dopravní pás 1 je veden kladkami 2 až 4, přičemž jsou na výkrese znázaněny pouze kladky vedoucí dopravní pás 1 ale ne dodatečně přítomné, dopravní pás 1 jen podepírající. Kladky 2 až 4 jsou uloženy na pomocném rámu dopravního pásu 1, který je naznačen čárkovanou čarou. Dopravní pás 1 je rotačně poháněn pohonem 6 ve směru šipky 7. Iři tom dopravuje na své horní straně uložené kořenové plodiny,jako jejichž zástupce je znázorněna jedna cukrová řepa 8_, ve směru šipky j_, Na základním rámu 2 dále neznázorněného zařízení pro ukládání a dopravu kořenových plodin se podepírá pomocný rám _5 dopravního pásu 1 přes články 10 pro měření síly. Základní rám £ j© na ohr. 1 naznačen pouze čerchovanou čarou . Vyhodnocovací zařízení 11 je vytvořeno pro výchozí signály 12 článku nebo článků 10 pro měření síly, aby se určilo prosazené množství kořenových plodin, dopravované dopravním pásem 1. K tomu přihlíží vyhodnocovací zařízení 11 i k výchozímu signálu 13 snímače 14 dráhy, který zjišiuje na pohonu 6 uraženou dopravní dráhu dopravního pásu 1.
Stanovení množství prosazených kořenových plodin je možné provést vyhodnocovacím zařízením 11 , protože články 10 pro měření síly registrují ve.dle síly hmotnosti dopravního pásu 1 s kladkami 2 až 4 a pomocným rámem £ i hmotnost kořenových plodin naložených na dopravní pás 1. Z výchozího signálu 13 snímače 14 dráhy se da zjistit, jak
-“v
-11často se množství kořenových plodin ležící na dopravním pásu 1. Pro to je třeba například regi strovanou dopravní dráhu rozdělit pomocí aktivní délky dopravního pásu 1. Takto získaný počet se musí jen znásobit hmotností kořenových plodin ležících na dopravním pásu 1 ,registrované článkem nebo články 10 pro měření síly, aby se získalo požadované množství prosazení kořenových plodin. Ovšem může být obtížné zjistit teoreticky aktivní délku dopravního pásu 1, kromě toho může článek nebo články 10 pro měření síly zdánlivě registrovat příliš velké síly hmotnosti,když kořenové plodiny dopadají na dopravní pás 1. Proto se nabízí nedělit uraženou dopravní cestu dopravního pásu 1 pomocí teoreticky zjištěné aktivní délky , nýbrž násobit empiricky zjištěným faktorem proporcionality a tento výsledek opět násobit hmotností kořenových plodin ležících na dopravním pásu 1,registrovanou články 10 pro měření síly.
Normálně nejsou výchozí signály 12 článku nebo článků 10 pro měření síly konstantní. Proto je nutné zavést do vyhodnocovací jednotky 11 zprůměrování. S výhodou se toto způrměrování neprovádí nezávisle na výchozím signálu 13 snímače 14 dráhy. Spíše je výhodné zprůměrovat teprve hmotnost kořenových plodin násobenou příslušnou dopravní dráhou. Tímto způsobem se přihlíží při zprůměrování také k vlivům dopravní rychlosti na hmotnost kořenových plodin, nacházejících se na dopravním pásu 1.
Rozumí se samo sebou, že se uspořádáním po-
-12dle obr. 1 dá zjistit nejen absolutní prosazené množství kořenových plodin, dopravovaných na dopravním pásu 1, to znamená hmotnost všech dopravovaných kořenových plodin, nýbrž ,ěe se dá určit i prosazené množství vztažené na čas, to znamená hmotnost za časovou jednotku dopravovaných kořenových plodin.
Zařízení, znázorněné na obr. 2 , slouží pro nakládání cukrové řepy,která je například na hromadě ležící na zemi. Zařízení nakládá cukrovou řepu na nákladní auto, které zde není znázorněno, přičemž se dopravuje různými dopravními prostředky 1,15.16 a 17 a během dopravy se čistí. U prvního dopravního prostředku se jedná o příčné dopravní šneky 15, umístěné napříč k jízdě a k pracovnímu směru zařízení, pomooí nichž se cukrové řípy sebrané široce nakládacím zařízením 18 dopraví dohromady k centrálně uspořádanému dopravnímu pro středku 16. U tohoto dopravního prostředku 16 se jedná o podélné dopravní šneky, umístěné podél směru jízdy a práoe zařízení. K podélným dopravním šnekům 16 je připojen dopravní pás 1 podle ‘obr. 1. K tomu se připojuje ještě další dopravní pás 17. Aby se cukrová řepa mohla naložit na nákladní auto, které je v různých relativních posicích vzhledem k zařízení podle obr. 2 , je dopravní pás 17 uložen na nosném ramenu 19 otočně okolo osy 18 .Kosné rameno 19 je · votočné okolo oey'20 vůči podvozku 21 zařízení. Dopravní pás 1 je sice volně otočný okolo osy 20 vůči podvozku 21 zařízení, ale je spojen s dopravním pásem 17
-13pomooí zde naznázorněného kulisového vedení , takže dopravní pás 1 končí mino polohu dopravy do pravníoh pásů 1 a 17 nad dopravním pásem 17 . Tak nepadají nezávisle na poloze otočení dopravního pásu 17 okolo osy 18 a osy 20 žádné cukrová ří pa dolů mezi dopravní pásy 1 a 17 . V oblasti osy 20 a vnějšího konce nosného ramene 19 se pomocný rám dopravního pásu 1 .'.opírá přes články 10 pro měření síly o základní rám £ zařízení, znázorněného na obr. 2 , přičemž i na nosné rameno 19 je třeba pohlížet jako na součást základního rámu £ «Cukrová řípa, která se již dostala na dopravní pás 1, je v oblasti příčných dopravních šneků 15 a podélných dopravních šneků 16 předčištěny , takže prosazené množství cukrové řípy, stanovené pomocí vyhodnocovacího zařízení 11, ležící na dopravním pásu 1 , již nevykazuje žádné chyby , které by stály za zmínku, způsobené znečištěním cukro-. vé řepy. Obvzláště výhodné je, když se vyhodnocovací zařízení kalibruje ,například pomocí prosazeného množství cukrové řepy, zváženého en blok v cukrovaru. Pak jsou v rozsahu stejné hromady chyby neměřitelné vyhodnocovacím zařízením 11 pouze 1 % při stanovení prosazeného množství cukrové řepy.
Vzhledem k tomu, že jak je známo, existuje souvislost mezi účinek čištění zařízením podle obr. 2 a prosazeným množstvím,vztaženým k jednotce času , cukrové řepy , přičemž překročení určitého prosazeného množství vede k nedostateč-
nému čištění cukrové řepy, může vyhodnocovací zařízení 11 sloužit i k tomu, aby se kontroloval řidič zařízení podle obr. 2 co se týká dodržení tohoto maximálního prosazeného množství. Například vyhodnocovací zařízení 11 může vydávat pracovní protokol. Kromě toho je možné, když vyhodnocovací zařízení 11 působí přímo na pohon zařízení podle obr. 2, omezit skutečné prosazené množ ství na maximálně přípustné prosazené množství. Alternativně může vyhodnocovací zařízení 11 snížit také přepážky v dopravní cestě řípy, aby se vynutilo dodržení maximálně přípustného prosazeného množství.
Obr. 3 ukazuje formu provedení dopravního pásu 1 podle obr. 1 a 2, u které je pomocný rám
5. dopravního pásu 1 uložen jednostranně okolo pevné osy 22 otáčení na základním rámu £ .. Na dolním konci se pomocný rám opírá přes články 10 pro měření síly o základní rám £. U tohoto uspořádání neupozorňuje na sebe impuls cukrové řepy dopadající přes osu 22 ve směru šipky 23 na dopravní pás 1 formou zdánlivě vyšší hmotnosti kořenových plodin ležících na dopravním pásu 1. Články 10 pro měření síly sice určují nepřímo hmotnost kořenových plodin ležících na dopravním pásu 1 , protože je třeba ještě nyní přihlédnout k páce ve vztahu k ose 22, ale toto nehraje v prostředku ani při nerovnoměrném naložení dopravního pásu 1 žádnou roli.
Obr. 4 ukazuje pohled ze zadu na vvorávač řípy. Vidět je zadní osa podvozku 21 vyorává-15?epy a jako základní rám £, na kterém je uložen zásobník 24 pro vyoranou cukrovou řepu. Cukrová řepa se po vybrání ze země 25 nebo sebrání se země 25 dopravuje pod zásobník 24 skrz ' ' do zadu a při tom se čistí. Na zadním konci vyorávače řepy se tato dostává do elevátoru 26, který odhazuje cukrovou řepu nad horní část násypky 27. Uvnitř násypky 27 dopravuje, zde neznázorněný dopravní šnek, cukrovou řepu do zásobníku 24. Zásobník 24 může být otočný okolo osy 28 otáčení dopravního šneku, aby se umožnilo snadnější nakládání a vykládání zásobníku 24. Elevátor 26 má podobně jako dopravní pás 1 vodící kladky 2£, které jsou uloženy na pomocném rámu jj . Pomocný rám jj se opírá přes článek nebo články 10 pro měření síly o základní rám £ vyorávače řípy. Výchozí signály 12 článku nebo článků 10 pro měření síly se dostávají k vyhodnocovacímu zařízení 11 stejně tak jako výstupní signál 13 snímače 14 dráhy připojeného k vodící kladce 29. Analogicky k vývodům podle obr. 1 může být i zde vyhodnocovací zařízení 11 uspořádáno pro stanovení prosazeného množství cukrové řípy , vztaženého na čas, které se dopravuje od elevátoru 26 do zásobníku 24. Když vyhodnocovací zařízení 11 má současně GPS-přijímač, může se přiřadit k aktuálnímu prosazenému množství aktuelní poloha zařízení podle obr. 4, čímž se umožní místní kontrola výnosu při vyorávání řepy.
Přednost použití elevátoru 26 pro stanovení prosazeného množství u sařízení podle obr. 1 je 'SI
-16třeba spatřovat i v tom, že elevátor je relativně daleko nad zamí 26 a tím není tak snadno vystaven některým rušivým vlivům vyvolaným překážkami na zemi 23. Ostatně nachází se také na konci dráhy čištění řepy vyorané zařízením podle obr. 4.
V dopravních prostředků 1 a 26 podle obr. 1,2 a 2 , podepřených články 10 pro měření síly, je důležité , že na článek nebo články 10 pro měření síly působí jen svislé síly , aby tyto registrovaly skutečně jen dodatečnou sílu hmotnosti kořenových plodin ležících na dopravních prostředcích. K tomu může být smysluplné, uspořádat pro dopravní prostředky popřípadě jejich pomocné rámy 5. vedení, jak je zo znázorněno na obr. 5 a 6. Podle obr. 5 je vedení tlakový válec umístěný na straně základního rámu % a píst 31 umístěný na straně pomocného rámu J?. Píst 31 je veden těsně ve válci 30 a působí na základě tlakového válce 30 na hydraulické- médium/ Tlak v hydraulickém médiu 32 je registrován článkem 10 vytvořeným zde jako snímač tlaku.
Podle obr. 6 sestává vedení mezi základním rámem £ a pomocným rámem 5. z rovnoběžníkových vodících součástí 33 a 34 , přičemž nejméně dě rovnoběžníkové vodící součásti 33 a 34 jsou nyní umístěny za sebou .Bovnoběžníkové vodící součásti 33 a 34 neposkytují sice žádné exaktní vedení pomocného rámu 2 vůči základnímu rámu £. Ale je třeba uvážit to, že článek 10 pro měření síly u známého vytvoření jako čep pro měření síly urazí i při vět
-17ších silách pouze malé měřící dráhy.S ohledem na tyto měřící dráhy se dá na rovnotěžníkové vedení pomocného rámu na základním rámu £ pohlížet jako na čistě svislé vedení.
Zařízení,znázorněné na obr. 7 , pro nakládání cukrové řepy se vystačí bez vedení podle obr. 5 a 6 pro pomocný rám £ dopravního pásu 1 na základním rámu £. Zařízení podle obr. 7 je obměnou zařízení podle obr. 2 a má oproti tomuto následující rozdíly. Pro podepření dopravního pásu 1 na základním rámu £ je uspořádán ohebný nosník 36 ,který je uložen otočně pomocí vlastní'••točny 33 okolo přední osy 20 . Pomocný rám 5. dopravního pásu 1 je upevněn na volném konci 40 ohebného nosníku 36 a přes svislý nosič 39 na ohebném nosníku 36. Jiné svislé podepření dopravní pás jj nemá. Tak jsou volné konce nosného ramene 19 a dopravního pásu 1 ve svislém směru rozpojeny a svislé podepření dopravního pásu 1 v oblasti přední osy 20 neexistuje. Ohebný nos nik 36 tvoří spolu s tensometrem 37 článek 10 pro měření síly. Výstupní signál 12 přicházející od tensometru 37 nezohledňuje rovnovážně kořenové plodiny ležící na dopravním pásu.l . To je ale v důsledku zprůměrování dopravní dráhy dopravního pásu 1 nepodstatné. Obráceně je dokonce výhodou , že kořenové plodiny padající z podélných dopravních šneků 16 dolů na dopravní pás 1 neovlivňují podstatně u zařízení znázorněného na obr. 7 prohnutí ohebného nosníku 36 a tím výstupní signál 12 tensometru 37. Pohon 6 a snímač 14 dráhy jsou podle obr. 7 umístěny na zadním konci dopravního pásu 1 ,působí $ í.
-18nyní mezi pomocným rámem jj a dopravním pásem l.Na obr. 7 je znázorněn pouze jeden ohebný nosník ^6 s jedním tensometrem 37. Typicky je ale po obou stranách dopravního pásu 1 nyní umístěn jeden ohebný nosník 36.
-19Seznam vztahových značek dopravní pás kladka kladka kladka pomocný rám pohon šipka cukrová řepa základní rám článek pro měření síly vyhodnocovací zařízení výstupní signál výstupní signál snímač dráhy příčné dopravní šneky podélné dopravní šneky dopravní pás osa nosné rameno osa podvozek osa zadní osa zásobník zem elevátor násypka osa vodící kladka tlakový válec
-2031 píst hydraulické.médium rovnoběžníková vodící součást rovnoběžníková vodící součást snímací zařízení ohebný nosník tensometr točna svislý nosník volný konec

Claims (9)

1. Zařízení pro sklízení a dopravu kořenových plodin s pojízdným základním rámema nejméně jedním dopravním prostředkem,který dopravuje na něm uložené sklizené kořenové plodiny, v y značující se tím, že dopravní prostředek /1,26/ má pomocný rám /5/, který se opírá přes jeden nebo několik článků /10/ pro měření síly o základní rám /9/, přičemž snímač /14/ dráhy registruje dopravní dráhu dopravního pro středku /1,26/ a vyhodnocovací zařízení /11/ určuje z výstupních signálů /12 a 13/ článku nebo článků /10/ pro měření síly a snímače /14/ dráhy prosazené množství naložených kořenových plodin.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro pomocný rám /5/ je na základním rámu /9/ uspořádáno vedení /30 a 31,33 a 34/, které snímá vodorovně působící síly a vyrovnává svisle směr měření článku nebo článků /10/ pro měření síly.
3. Zařízení podle nároku 1, vy z n a č u jící se tím, že pomocný rám /5/ je uložen na základním rámu /9/ otočně okolo vodorovné osy /22/ a opírá se svým volným koncem přes článek nebo články /10/ pro měření síly o základní rám /9/·
-224. Zařízení podle nároku 1 nebo 2 , vyznačující se t í m , že článek nebo články /10/ pro měření síly mají jeden nebo několik ohebných nosníků /36/, přes které se pomocný rám /5/ opírá na základním rámu /9/.
5. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že dopravní prostředek je dopravní pás /1/, zejména sítový pás, elevátor /26/, šnekový dopravník nebo svislý šnekový dopravník nebo sítová hvězdice.
6. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že dopravní prostředek /1,26/ je umístěn na konci dráhy čištění.
7. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dopravní prostředek /1,26/ je umístěn v odstupu od nakládací plochy základního rámu /9/.
8. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že vyhodnocovací zařízení /11/ je kalibrovatelné.
9. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8 , vyznačující se tím, že vyhodnocovací zařízení /YL/ omezuje prosazené množství na maximální hodnotu.
10. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že vyhodnocovací zařízení /YL/ přiřazuje.aktuelm polohu zařízení aktuelnímu prosazenému množství·
CZ97503A 1996-02-22 1997-02-19 Device, being provided with at least one conveyance for picking root plants CZ50397A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19606601A DE19606601C2 (de) 1996-02-22 1996-02-22 Vorrichtung zum Aufnehmen von Wurzelfrüchten mit mindestens einem Fördermittel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ50397A3 true CZ50397A3 (en) 1997-09-17

Family

ID=7786108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97503A CZ50397A3 (en) 1996-02-22 1997-02-19 Device, being provided with at least one conveyance for picking root plants

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0791287A3 (cs)
CZ (1) CZ50397A3 (cs)
DE (1) DE19606601C2 (cs)
HU (1) HUP9700504A3 (cs)
PL (1) PL318544A1 (cs)
SK (1) SK23197A3 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1004326C1 (nl) * 1996-10-21 1997-11-25 Bijlsma Hercules B V Bufferinrichting.
DE19808148A1 (de) * 1998-02-27 1999-09-02 Kromer Bestimmung des Erdanteils in Förderströmen landwirtschaftlicher Güter
AU6299699A (en) * 1998-10-06 2000-04-26 Herman Leon Kritzinger Harvested produce extraction system
DE19958318B4 (de) * 1999-11-22 2004-02-19 Holmer Maschinenbau Gmbh Vorrichtung zur Bestimmung des Ernteertrages beim Ernten bzw. Roden von Wurzelfrüchten, beispielsweise Zuckerrüben, sowie Erntefahrzeug mit einer solchen Vorrichtung
ATE284130T1 (de) 1999-11-22 2004-12-15 Holmer Maschb Gmbh Vorrichtung zur bestimmung des ernteertrages beim ernten bzw. roden von wurzelfrüchten, beispielsweise zuckerrüben, sowie erntefahrzeug mit einer solchen vorrichtung
US10820504B2 (en) 2018-07-03 2020-11-03 Cnh Industrial America Llc System and method for determining the residue yield of plant materials harvested by an agricultural harvester
CN109220208A (zh) * 2018-11-01 2019-01-18 天津城建大学 多功能摘果器
DE102019122905A1 (de) * 2019-08-27 2021-03-04 Exel Industries Bestimmungsvorrichtung zur Bestimmung eines Datums beim Ernten von Früchten, entsprechende Behandlungsvorrichtung und Erntemaschine

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3217889C4 (de) * 1982-05-12 1996-11-21 Erich Fischer Selbstfahrendes Lade- und Reinigungsgerät insbesondere für Zuckerrüben
JPS60134128U (ja) * 1984-02-16 1985-09-06 株式会社 石田衡器製作所 計量装置
FR2583874B1 (fr) * 1985-06-20 1990-12-14 Charbonnages Ste Chimique Procede de dosage ponderal en continu de produits granules ou pulverulents et appareil pour sa mise en oeuvre
DE3935386A1 (de) * 1989-10-24 1991-05-02 Kleine Franz Maschf Erntemaschine fuer wurzelfruechte, insbesondere zuckerrueben
FR2687622B1 (fr) * 1992-02-25 1996-02-16 Audureau Sa Caisson semi-porte a dispositif de pesee.
US5220876A (en) * 1992-06-22 1993-06-22 Ag-Chem Equipment Co., Inc. Variable rate application system
US5957304A (en) * 1995-01-25 1999-09-28 Agco Limited Crop harvester

Also Published As

Publication number Publication date
EP0791287A2 (de) 1997-08-27
DE19606601A1 (de) 1997-08-28
PL318544A1 (en) 1997-09-01
DE19606601C2 (de) 2000-01-27
HU9700504D0 (en) 1997-04-28
HUP9700504A2 (hu) 1998-01-28
HUP9700504A3 (en) 1999-11-29
EP0791287A3 (de) 1998-07-22
SK23197A3 (en) 1998-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8347709B2 (en) Measurement apparatus for mass flow detection of harvested crops
Pelletier et al. Development of a tomato load/yield monitor
US7584696B2 (en) Agricultural balers
EP0781981B1 (en) A method of providing a mass flow metering device
US6621014B1 (en) Load sensitive, variable speed mechanical dynamics adjusting system
WO2000010377A1 (en) Crop yield monitoring system
CZ50397A3 (en) Device, being provided with at least one conveyance for picking root plants
US5518454A (en) Research plot harvester with unconventional grain flow
US20050137002A1 (en) Mass flow grain monitor and method
US5865675A (en) Bulk weighing system
EP0937233B1 (fr) Dispositif et procede de pesage embarque et en continu de recolte, et machines de recolte en faisant application
CN112438108A (zh) 产物收割期间测定数据的测定设备、处理设备及收割机
NL1041042B1 (en) Loader wagon system and method for collecting halm material and measuring contents of the collected halm material.
Mailander et al. Sugar cane yield monitoring system
Digman et al. Technology background and best practices: Yield mapping in Hay and Forage
Pelletier Adaptive signal processing for removal of impulse noise from yield monitor signals
AU744047B2 (en) Mass flow rate sensor for sugar cane harvesters
EP1652421A1 (de) Erntemaschine mit einer Messeinrichtung zur Erfassung des Durchsatzes aufgenommenen und/oder bearbeiteten Ernteguts
JP4340609B2 (ja) コンバイン
BE1012990A6 (nl) Debietmeter.
Pelletier et al. Development of a tomato yield monitor
US11885080B2 (en) Material tracking for milling machines
JP2023006409A (ja) 作物収穫機
AU739495B2 (en) Apparatus for monitoring the volume of a particulate or clumpy material
WO2022269552A1 (fr) Machine de vendange mécanique avec un moyen de suivi en continu du poids de vendange

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic