SK18462002A3 - Spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov - Google Patents

Spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov Download PDF

Info

Publication number
SK18462002A3
SK18462002A3 SK1846-2002A SK18462002A SK18462002A3 SK 18462002 A3 SK18462002 A3 SK 18462002A3 SK 18462002 A SK18462002 A SK 18462002A SK 18462002 A3 SK18462002 A3 SK 18462002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
chromium
cobalt
manganese
iron
zirconium
Prior art date
Application number
SK1846-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Eric Fache
Original Assignee
Rhodia Polyamide Intermediates
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Polyamide Intermediates filed Critical Rhodia Polyamide Intermediates
Publication of SK18462002A3 publication Critical patent/SK18462002A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/16Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation
    • C07C51/31Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation of cyclic compounds with ring-splitting
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/16Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation
    • C07C51/31Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation of cyclic compounds with ring-splitting
    • C07C51/313Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation of cyclic compounds with ring-splitting with molecular oxygen

Description

Tento vynález sa týka oxidácie uhľovodíkov na zodpovedajúce karboxylové kyseliny, alkoholy a/alebo ketóny alebo oxidácie alkoholov a/alebo ketónov na zodpovedajúce karboxylové kyseliny s využitím kyslíka alebo plynu s obsahom kyslíka.
Doterajší stav techniky
Priama oxidácia uhľovodíkov, konkrétne cykloalkánov, s kyslíkom v prítomnosti katalyzátora je proces, ktorý sa študuje už dlhý čas. Dôvody na to spočívajú v skutočnosti, že tento spôsob by bol viditeľne výhodný v tom, že obchádza použitie oxidačných činidiel, ako je napríklad kyselina dusičná používaná v jednom z krokov v súčasných priemyselných procesoch, čo by znížilo nutnosť zaoberať sa spracovaním vznikajúcich oxidov dusíka.
V mnohých variantoch takejto katalytickej oxidácie kyslíkom sa najčastejšie používa kobaltový katalyzátor.
Napríklad, americký patent US-A-2,223,493, publikovaný v decembri 1940, opisuje oxidáciu cyklických uhľovodíkov na zodpovedajúce dikarboxylové kyseliny v kvapalnej fáze, všeobecne zahŕňajúcej kyselinu octovú pri teplotách najmenej 60 °C, využitím plynu obsahujúceho kyslík a v prítomnosti oxidačného katalyzátora, ako sú zlúčeniny kobaltu.
Americký patent US-A-4,902,827, publikovaný vo februári
1990, opisuje zlepšenú oxidáciu cyklohexánu vzduchom na kyselinu adipovú v kvapalnej fáze obsahujúcej kyselinu octovú pri teplotách od 80 °C do 160 °C a v prítomnosti rozpustnej zlúčeniny kobaltu a rozpustnej zlúčeniny zirkónia a/alebo hafnia.
Nedávno sa v EP-A-0,694,333 doporučilo, v súvislosti s oxidáciou uhľovodíkov kyslíkom, použitie katalyzátora obsahu-1 júceho soľ kobaltu a železitú soľ.
Použitie katalyzátora obsahujúceho soľ chrómu kvôli zvýšeniu selektivity sa tak isto doporučilo v patente EP 0,870,751.
Ďalší bežný katalyzátor pre túto oxidačnú reakciu, ktorý môžeme spomenúť, je mangán.
Z ekonomických dôvodov, ale tiež kvôli ľahšiemu čisteniu produktov, sa preferuje pracovať s takou koncentráciou katalyzátora, ktorá je čo najnižšia. Mangán je teda výhodný katalyzátor pri oxidácii cyklohexánu.
Avšak prišlo sa na to, že aj keď selektivity dosahované s dosiaľ známymi, skôr opísanými katalytickými systémami, sú prijateľné, výrobná účinnosť týchto procesov potrebuje ďalšie zlepšenie vedúce k možnosti využitia týchto procesov v priemyselnom meradle.
Podstata vynálezu
Práve dosiahnutie tohto je predmetom predkladaného vynálezu. Konkrétnejšie, vynález opisuje spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov s využitím kyslíka alebo plynu obsahujúceho kyslík v kvapalnej fáze a v prítomnosti katalyzátora rozpusteného v reakčnom médiu, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor zahŕňa aspoň jednu rozpustnú soľ mangánu a/alebo kobaltu, aspoň jednu rozpustnú sol chrómu a aspoň jednu rozpustnú soľ železa.
Uhľovodíky, ktoré sa používajú ako východiskové substráty v spôsobe podľa tohto vynálezu, sú konkrétne alkány, cykloalkány, alkylaromatické uhľovodíky, alkény a cykloalkény obsahujúce od 3 do 20 uhlíkových atómov.
Medzi týmito uhľovodíkmi sú najdôležitejšie cykloalkány, najmä také, ktoré majú kruh obsahujúci od 5 .do 12 uhlíkových atómov, pretože ich oxidácia vedie k dikarboxylovým kyselinám alebo k intermediátom ako sú cykloalkanoly a cykloalkanóny.
Uhľovodík, ktorý je najvýhodnejší, je cyklohexán, jeho oxidácia vedie ku kyseline adipovej, jednej zo základných zložiek polyamidu 6,6, ale môže tiež viesť k cyklohexanónu, vedúcemu ku kaprolaktamu a tým aj k polyamidu 6.
Proces podľa tohto vynálezu môže byť tiež použicý na oxidáciu intermediátnych alkoholov a ketónov, najmä' cykloalkanolov a cyklohexanolov obsahujúcich od päť do dvanásť uhlíkových atómov, na prípravu zodpovedajúcich dikarboxylových kyselín.
V nasledujúcom texte bude detailnejšie opísaný spôsob oxidácie podľa tohto vynálezu, konkrétne oxidácia uhľovodíkov, najmä cykloalkánov a výhodne oxidácia cyklohexánu.
Katalytický systém obsahujúci mangán a/alebo kobalt, chróm a železo umožňuje prípravu kyseliny adipovej priamo s dobrou selektivitou a zvýšenou účinnosťou, keď sa uskutočňuje oxidácia cyklohexánu. Tieto katalytické vlastnosti teľne veľmi výhodné na priemyselné , využitie sú viditej to oxidačnej reakcie.
Katalytický mangánu, ktorá j ednu zlúčeninu systém obsahuje buď aspoň je rozpustná v reakčnom vymenovaných príkladov nie je limitujúci) zo médiu, vybranú napríklad (počet skupiny obsahujúcej chlorid mangánu, bromid mangánu, dusičnan mangánu a mangánové karboxyláty, napr. tetrahydrát acetátu mangánu, propionát mangánu, adipát mangánu, glutarát mangánu alebo sukcinát mangánu, alebo aspoň jednu zlúčeninu kobaltu, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú napr. (počet vymenovaných príkladov nie je limitujúci) chlorid kobaltu, bromid kobaltu, dusičnan kobaltu a kobaltové karboxyláty, napr. tetrahydrát acetátu kobaltu, propionát kobaltu, adipát
I kobaltu alebo sukcinát kobaltu.
Katalyzátor tiež obsahuje aspoň jednu zlúčeninu chrómu, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú (počet vymenovaných príkladov nie je limitujúci) zo skupiny obsahujúcej chlorid chrómu, bromid chrómu, dusičnan chrómu a karboxylát chrómu, napr. acetát chrómu, propionát chrómu, adipát chrómu, glutarát chrómu alebo sukcinát chrómu a minerálne alebo organické soli kyseliny chrómovej.
Katalyzátor tiež obsahuje aspoň jednu zlúčeninu železa, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú (počet vymenovaných príkladov nie je limitujúci) zo skupiny obsahujúcej halogenidy železa, dusičnan železa, karboxyláty železa, napr. acetát železa, propionát železa, sukcinát železa, glutarát železa alebo adipát železa a cheláty železa, napr. acetylacetáty železa.
Nakoniec, katalyzátor môže tiež obsahovať aspoň jednu zlúčeninu zirkónia a/alebo hafnia, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú (počet vymenovaných príkladov nie je limitujúci) zo skupiny obsahujúcej chlorid zirkónia, bromid zirkónia, dusičnan zirkónia a karboxyláty zirkónia, napríklad acetát zirkónia, propionát zirkónia, adipát zirkónia, glutarát zirkónia alebo sukcinát zirkónia a hafnium chlorid, hafnium bromid, hafnium nitrát, a hafnium karboxyláty, napríklad hafnium acetát, hafnium propionát, hafnium adipát, hafnium glutarát alebo hafnium sukcinát.
Molárne pomery medzi mangánom a/alebo kobaltom, chrómom a železom v katalytickom systéme sa môžu pohybovať v širokom rozmedzí. Je teda možné použiť Mn a/alebo Co/Cr/Fe molárne pomery, ktoré sú výhodne medzi 1/0,00001/0,0001 a 1/100/100, výhodne medzi 1/0,001/0,01 a 1/10/10.
I '
Množstvá zirkónia alebo hafnia, ak sú prítomné, sa môžu pohybovať v molárnych pomeroch relatívne k mangánu alebo kobaltu, ktoré sú podobné skôr uvedeným hodnotám pre chróm.
Katalyzátor sa môže získať in situ dodaním zlúčeniny mangánu a/alebo zlúčeniny kobaltu, chrómu, železa a prípadne zirkónia alebo hafnia do reakčného média. Môže sa tiež pripraviť v čase použitia zmiešaním spomenutých zlúčenín v pomeroch vyžadovaných na získanie požadovaných molárnych pomerov Mn a/alebo Co/Cr/Fe prípadne Zr a/alebo Hf. Výhodne sa táto zmes pripravuje využitím rozpúšťadla, výhodne podobného rozpúšťadla, aké sa používa na oxidačnú reakciu alebo priamo toho istého rozpúšťadla.
Množstvo katalyzátora, vyjadrené ako hmotnostné percentá kovových prvkov (mangán, kobalt, chróm, železo a prípadne zirkónium alebo hafnium) ku reakčnej zmesi, sa všeobecne pohybuje medzi 0,0001 % a 5 % a výhodne medzi 0,001 % a 2 % bez toho, že by tieto hodnoty boli kritické. Avšak katalyzátor musí mať aktivitu, ktorá je dostatočná bez toho, aby bolo treba používať prílišné množstvo katalyzátora. Dôvody na to spočívajú v tom, že katalyzátor sa musí oddeliť od finálneho reakčného média a musí sa recyklovať.
Tak isto je výhodné použiť zlúčeninu, ktorá iniciuje oxidačnú reakciu. Iniciátormi sú často hydroperoxidy, napríklad cyklohexylhydroperoxid alebo terc-butylhydroperoxid. Sú to tiež ketóny alebo aldehydy, napríklad cyklohexanón, ktorý je jednou zo zlúčenín vznikajúcich počas oxidácie cyklohexánu alebo acetaldehydu. Všeobecne iniciátor reprezentuje od 0,01 % do 20 % hmotnosti relatívne k hmotnosti použitej reakčnej zmesi, bez toho, aby boli tieto hodnoty kriticky dôležité. Iniciátor je užitočný predovšetkým pri naštartovaní oxidácie a keď sa uskutočňuje oxidácia cyklohexánu pri teplote 120 °C. Iniciátor sa môže zaviesť od začiatku reakcie.
Kvapalné reakčné médium výhodne obsahuje rozpúšťadlo, ktoré je aspoň čiastočným rozpúšťadlom pre karboxylovú kyselinu a/alebo alkohol a/alebo ketón, ktorého príprava sa uskutočňuje pomocou spôsobu oxidácie podľa tohto vynálezu. Toto rozpúšťadlo môže mať rôznu povahu za predpokladu, že nie je významne oxidovatelné v reakčných podmienkach. Môže sa vybrať predovšetkým z polárnych protických rozpúšťadiel a polárnych aprotických rozpúšťadiel. Polárne protické rozpúšťadlá, ktoré sa môžu spomenúť, napríklad karboxylové kyseliny obsahujúce iba primárne alebo sekundárne vodíkové atómy, najmä kyseliny obsahujúce od 2 do 9 uhlíkových atómov, perfluóralkylkarboxylové kyseliny ako napríklad kyselina trifluóroctová a alkoholy ako je terc-butanol. Polárne aprotické rozpúšťadlá, ktoré môžeme spomenúť, sú napríklad nižšie alkylestery (= alkylový radikál obsahujúci od 1 do 4 uhlíkových atómov) alebo karboxylové kyseliny, najmä alifatické karboxylové kyseliny obsahujúce od 2 do 9 uhlíkových atómov alebo perfluóralkylkarboxylové kyseliny, tetrametylénsulfón (alebo sulfolán), acetonitril, halogénované uhľovodíky, ako sú dichlórmetán a ketóny, ako napríklad acetón.
i
Kyselina octová sa výhodne používa ako rozpúšťadlo na oxidačné reakcie cyklohexánu. Je výhodné použiť katalyzátor, ktorého mangánové a chrómové zložky sú vo forme zlúčenín odvodených od karboxylových kyselín použitých ako rozpúšťadlo za predpokladu, že spomenuté zlúčeniny sú rozpustné v reakčnom médiu. Výhodne sa používajú acetát mangánu, acetát chrómu a acetát železa, hlavne zo skôr uvedených dôvodov.
Rozpúšťadlo podlá už skôr uvedenej definície všeobecne reprezentuje od 1 % do 99 % hmotnosti reakčného média, výhodne od 10 % do 90 % a ešte výhodnejšie od 20 % do 80 %.
Oxidácia sa môže uskutočňovať v prítomnosti vody zavedenej od začiatočného štádia procesu.
Teplota, pri ktorej sa oxidácia uskutočňuje, je premenná, závisí najmä od použitého substrátu. Teplota je všeobecne medzi 50 °C a 200 °C a výhodne medzi 80 °C a 140 °C.
Tlak nie je kriticky dôležitým faktorom spôsobu oxidácie podľa tohto vynálezu. Môže byť nižší, rovný alebo vyšší ako je atmosférický tlak. Všeobecne sa bude pohybovať medzi 0,1 MPa (1 bar) a 20 MPa (200 bar) bez toho, aby boli tieto hodnoty záväzné.
Môže sa použiť kyslík, vzduch obohatený kyslíkom, vzduch ochudobnený o kyslík alebo kyslík nariedený inertným plynom.
Nasledujúce príklady majú za úlohu tento vynález bližšie ilustrovať.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Ďalej uvedené reakčné činidlá sa uviedli do 1,51 titánového autoklávu vybaveného ohrevom pomocou ohrevného hniezda, chladením, turbomixérom a prostriedkami na uvádzanie a odvod plynu a na reguláciu tlaku, pričom sa autokláv vopred prepláchol dusíkom:
292,5 g cyklohexánu
357,0 g kyseliny octovej
3,4 g cyklohexanónu
4,16 g (16,7 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu kobaltu
0,162 g (0,74 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu
0,183 g (3,2 mmol Fe) vo forme acetylacetonátu železa
0,8 g vody
Po uzavretí reaktora sa obsah miešal rýchlosťou 1000 otáčok za minútu, tlak dusíka sa ustálil na 2 MPa (20 bar) pri 20 °C a zapol sa ohrev. Teplota reakčnej zmesi dosiahla 105 °C v priebehu 20 minút. Dusík sa nahradil vzduchom obsahujúcim 5 % kyslíka pod tlakom 2 Mpa (20 bar) . Normálny prietok vzduchu bol 250 1/hod. Po krátkom čase (niekoľko minút) bez spotreby kyslíka teplota stúpla o niekoľko stupňov a začal sa spotrebúvať kyslík. Obsah kyslíka vo vzduchu sa postupne zvyšoval na hodnotu 21 %. Obsah kyslíka vo vzduchu opúšťajúcom reaktor zostával nižší ako 5 %.
Po reakčnom čase 76 minút sa spotrebovalo 52,8 normálnych litrov kyslíka, čo zodpovedá stupňu konverzie cyklohexánu okolo 20 %.
Po ukončení prebublávania vzduchu a ochladení obsahu na 70 °C sa reakčná zmes analyzovala kvôli určeniu stupňa konverzie a selektivity. Tieto analýzy sú uskutočňované pomocou plynovej chromatografie (termín „selektivita - ST označuje molárny pomer, vyjadrený ako percentuálne číslo nameraných mólov látky vztiahnutých na teoretické množstvo molov látky vypočítané zo skutočne premeneného množstva mólov cyklohexánu).
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu
ST cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu
20,7 %
6,3 %
4,9 %
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu
67,1%
ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 78,3 % molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám: 85,8 %
Príklad 2 - porovnávací
Príklad 1 sa opakoval v rovnakom reaktore a v rovnakých technologických podmienkach, využitím nasledujúcich činidiel:
292,5 g cyklohexánu
357,0 g kyseliny octovej
3,4 g cyklohexanónu
4,0 g (16,2 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu kobaltu
0,157 g (0,64 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu
0,6 g vody
Reakčný čas na dosiahnutie rovnakého stupňa konverzie minút namiesto 76 minút v príklade 1.
bol
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu kyseliny adipovej ku premenenému kyseliny adipovej + cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu molárny pomer kyseliny adipovej vzniknutým dikyselinám:
ST
ST
ST
ST ol
21, 1
5,1
3,4
o.
Ό cyklohexánu + cyklohexan70,9
79, 4
C, o ku 'celkovo
85,7 železa na
Tento test jasne ukazuje vplyv katalyzátora. Konkrétne na získanie podobného stupňa cyklohexánu sa reakčný čas skrátil v Príklade 1 o 25 selektivita voči kyseline adipovej sa zachovala.
aktivitu konverzie %, pričom
Príklad 3 - porovnávací
Príklad 1 sa opakoval v rovnakom reaktore a technologických podmienkach, využitím nasledujúcich v rovnakých činidiel:
292, 5
357,0 g cyklohexánu g kyseliny octovej cyklohexanónu
4,17 g (16,7 mmol C.o) vo forme tetrahydrátu
3,4 g acetátu kobaltu
0,8 g vody
Získali sa nasledujúce výsledky: stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
20,3
o. o
ST
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu
11, 6
4,5
Q.
o
O. o
ST
ST ol kyseliny adipovej ku premenenému kyseliny adipovej + cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu molárny pomer kyseliny adipovej vzniknutým dikyselinám:
cyklohexánu + cyklohexan61,9%
78,2 % ku celkovo
85,4 %
Tento efekt ukazuje v porovnaní s
Príkladom 1 pozitívny vplyv prítomnosti železa a účinnosť katalyzátora.
chrómu na selektivitu a výrobnú
Príklad 4
Príklad 1 sa opakoval v rovnakom reaktore a v rovnakých technologických podmienkach, využitím nasledujúcich činidiel:
292,5 g cyklohexánu
357,0 g kyseliny octovej
3,4 g cyklohexanónu
4,13 g (16,6 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu kobaltu
0,2325 g (1,06 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu
1,086 g (3,1 mmol Fe) vo forme acetylacetonátu železa
0,8 g vody
20,3 %
Reakčný čas bol 73 minút.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu
9,8 %
ST cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu
2,5 %
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu
68,8 %
ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu
78,3 % molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám:
85, 3 %
Príklad 5 - porovnávací
Príklad 1 sa opakoval v rovnakom reaktore a v rovnakých technologických podmienkach, využitím nasledujúcich činidiel:
292,5 g cyklohexánu
357,0 g kyseliny octovej
3,4 g cyklohexanónu
4,0 g (16,1 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu kobaltu
0,309 g (1,25 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu
0,6 g vody
Reakčný indukčný čas bol 50 minút a reakčný čas bol
160 minút.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
17,0 %
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 4,6 %
ST cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu 1,7 %
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu 74,3% ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol· ku premenenému cyklohexánu 77,2 % molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám: 83,4 %
Tento príklad ukazuje v porovnaní s Príkladom 4 pozitívny vplyv kombinácie železa a chrómu na výrobnú účinnosť bez toho, aby sa významne ovplyvnila selektivita.
Príklad 6
Ďalej uvedené reakčné činidlá sa uviedli do 1,5 1 titánového autoklávu vybaveného ohrevom pomocou ohrevného hniezda, chladením, turbomixérom a prostriedkami na uvádzanie a odvod plynu a na reguláciu tlaku, pričom sa autokláv vopred prepláchol dusíkom:
292,5 g cyklohexánu
357,0 g kyseliny octovej
3,67 g cyklohexanónu
4,13 g (16,6 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu kobaltu
0,1595 g (0,73 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu 1,0895 g (3,1 mmol Fe) vo forme acetylacetonátu železa 0,8 g vody
Po uzavretí reaktora sa obsah miešal rýchlosťou 1000 otáčok za minútu, tlak dusíka sa ustálil na 2 MPa (20 bar) pri 20 °C a zapol sa ohrev. Teplota reakčnej zmesi dosiahla 105 °C v priebehu 20 minút. Dusík sa nahradil vzduchom obsahujúcim 5 % kyslíka pod tlakom 2 MPa. Normálny prietok vzduchu bol 250 1/hod. Po krátkom čase (niekoľko. minút) bez spotreby kyslíka teplota stúpla o niekoľko stupňov a kyslík sa začal spotrebúvať. Obsah kyslíka vo vzduchu sa postupne zvyšoval na hodnotu 21 %. Obsah kyslíka vo vzduchu opúšťajúcom reaktor zostával nižší ako 5 %.
Po spotrebovaní 50 1 kyslíka, čo zodpovedá stupňu konverzie cyklohexánu okolo 20 %, sa začal kontinuálny nástrek roztoku kyseliny octovej obsahujúceho 1,1 % hmotn. tetrahy drátu acetátu kobaltu, 0,043 % hmotn. dihydrátu acetátu chrómu a 0,3 % hmotn. acetylacetonátu železa rýchlosťou 3,9 ml/min a nástrek 4,3 ml/min cyklohexánu do kvapalnej fázy.
Spotreba kyslíka v priebehu injekčnej periódy je 0,6 1/min.
Po ukončení prebublávania vzduchom a ukončení nástreku činidiel sa reakčná zmes ochladí na 70 °C. Reakčná zmes sa analyzovala kvôli určeniu stupňa konverzie a selektivity. Tieto analýzy sú uskutočňované pomocou plynovej chromatograf ie.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu 19,6 %
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 6,5 %
ST cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu 6,0 %
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu 65,3 % ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 77,8 % molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám: 85,1 %
Produkčná účinnosť katalyzátora je 60,6 g kyseliny adipovej na liter za hodinu.
Príklad 7 - porovnávací
Príklad 6 sa opakoval v rovnakom reaktore a v rovnakých technologických podmienkach, iba s vylúčením zlúčeniny železa z reakcie využitím nasledujúcich činidiel:
Spotreba kyslíka v priebehu nástrekovej periódy bola 0,44 1/min.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu 18,2 %
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 5,1 %
ST cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu 4,8 %
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu 69,5 %
ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 79,4 % i
molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám: 85,0 %
Produkčná účinnosť katalyzátora je 47,5 g kyseliny adipovej na liter za hodinu.
Príklad 8 - porovnávací
Príklad 7 sa opakoval v rovnakom reaktore a v rovnakých technologických podmienkach, iba s vylúčením zlúčeniny železa a chrómu z reakcie využitím nasledujúcich činidiel:
Spotreba kyslíka v priebehu nástrekovej periódy bola
0,55 1/min.
Získali sa nasledujúce výsledky: stupeň konverzie (DC) cyklohexánu cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu kyseliny adipovej ku premenenému kyseliny adipovej + cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu molárny pomer kyseliny adipovej vzniknutým dikyselinám:
18,5 o, o
ST
ST
ST
ST ol
Produkčná účinnosť katalyzátora
10,8
5,8 o, o cyklohexánu + cyklohexanku celkovo je 56, 5 g
61,6
78,2
84,0
o. o
O, O
o.
o kyseliny adipovej na liter za hodinu.
Príklad 9 - porovnávací
Neskôr uvedené činidlá sa uviedli do 125 ml titánového autoklávu vybaveného ohrevným hniezdom, turbomixérom a zariadením na vháňanie plynu a reguláciu tlaku:
21,25 g (253 mmol) cyklohexánu
27,35 g kyseliny octovej
0,26 g (2,65 mmol) cyklohexanónu
0,0357 g (0,146 mmol Mn) vo forme tetrahydrátu acetátu mangánu
0,011 g (0,04 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu
Po uzavretí reaktora sa obsah miešal rýchlosťou 1000 otáčok za minútu, tlak vzduchu sa nastavil na 10 MPa (100 bar) pri 20 °C a reaktor sa zahrieval. Teplota dosiahla 105 °C v priebehu 10 minút a táto teplota sa udržiavala ďalších 150 minút.
Po ochladení a vyrovnaní tlakov reakčná zmes pozostávala z dvoch fáz, ktoré sa homogenizovali prídavkom kyseliny octovej.
Takto vzniknutá homogenizovaná zmes sa kvantifikcvala pomocou plynovej chromatografie.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
14,9%
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 19,4 %
ST cyklohexanón. ku premenenému cyklohexánu 0,0 %
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu 50,0 % ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 69,4 % molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám: 77,6 %
Príklad 10
Príklad 9 sa opakoval, avšak s využitím katalytického systému s nasledujúcim zložením:
0,3107 g (1,247 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu
kobaltu
0,0119 g (0,012 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chró-
mu
0,0861 g (0,244 mmol Fe) vo forme acetylacetonátu železa
0,0525 g (0,149 mmol Mn) vo forme acetylacetonátu manga-
nitého ( III) .
Zmes sa udržiavala na 105 °C počas 45 minút.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
12, 1 %
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu 9,5 %
ST cyklohexanón kú premenenému cyklohexánu 8,1 %
ST kyseliny adipovej ku .premenenému cyklohexánu
ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám:
67,0 %
85, 6 %
85,5 %
Príklad 11
Príklad 10 sa opakoval, avšak s využitím katalytického systému s nasledujúcim zložením:
0,3135 g (1,258 mmol Co) vo forme tetrahydrátu acetátu kobaltu
0,0114 g (0,0113 mmol Cr) vo forme dihydrátu acetátu chrómu
0,0828 g (0,234 mmol Fe) vo forme acetylacetonátu železa
0,0522 g (0,148 mmol Mn) vo forme acetylacetonátu manganitého (III) .
0,0059 g (0,0121 mmol Zr) vo forme acetylacetonátu zirkónia.
Získali sa nasledujúce výsledky:
stupeň konverzie (DC) cyklohexánu
ST cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu
ST cyklohexanón ku premenenému cyklohexánu
ST kyseliny adipovej ku premenenému cyklohexánu
ST kyseliny adipovej + cyklohexanón + cyklohexanol ku premenenému cyklohexánu molárny pomer kyseliny adipovej ku celkovo vzniknutým dikyselinám:
11,7 %
8,8 %
9,4%
67,4 %
85.6 %
85.7 %

Claims (18)

1. Spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov na karboxylové kyseliny použitím kyslíka alebo plynu s obsahom kyslíka v kvapalnej fáze v rozpúšťadle vybranom zo skupiny polárnych protických rozpúšťadiel a polárnych aprotických rozpúšťadiel a v prítomnosti katalyzátora rozpusteného v reakčnom médiu, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje rozpustnú zlúčeninu mangánu a/alebo kobaltu, rozpustnú zlúčeninu chrómu a rozpustnú zlúčeninu železa.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že uhľovodík použitý ako východiskový substrát je vybraný z cykloalkánov, ktoré majú kruh obsahujúci od 5 do 12 uhlíkových atómov, a výhodne je to cyklohexán.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že alkohol a/alebo ketón použitý ako východiskový substrát sú vybrané z cykloalkanolov a cykloalkanónov, ktoré majú kruh obsahujúci od 5 do 12 uhlíkových atómov, a výhodne sú to cyklohexanol a/alebo cyklohexanón.
4. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje aspoň jednu zlúčeninu mangánu, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú zo skupiny obsahujúcej chlorid mangánu, bromid mangánu, dusičnan mangánu a karboxyláty mangánu, napr. tetrahydrát acetátu mangánu, propionát mangánu, adipát mangánu, glutarát mangánu a sukcinát mangánu.
5. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje aspoň jednu zlúčeninu kobaltu, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú zo skupiny obsahujúcej chlorid kobaltu, bromid kobaltu, dusičnan kobaltu a karboxyláty kobaltu, napr. acetát kobaltu, propionát kobaltu, adipát kobaltu, glutarát kobaltu a sukcinát kobaltu.
6. Spôsob podlá niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje aspoň jednu zlúčeninu chrómu, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú zo skupiny obsahujúcej chlorid chrómu, bromid chrómu, dusičnan chrómu a karboxyláty chrómu, napr. acetát chrómu, propionát chrómu, adipát chrómu, glutarát chrómu a sukcinát chrómu a minerálne alebo organické soli kyseliny chrómovej.
7. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje aspoň jednu zlúčeninu železa, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, vybranú zo skupiny obsahujúcej chlorid železa, bromid železa, dusičnan železa a karboxyláty železa, napr. acetát železa, propionát železa, adipát železa, glutarát železa a sukcinát železa.
8. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje rozpustnú zlúčeninu zirkónia alebo hafnia.
9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina zirkónia, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, je vybraná zo skupiny obsahujúcej chlorid zirkónia, bromid zirkónia, dusičnan zirkónia a karboxyláty zirkónia, napríklad acetát zirkónia, propionát zirkónia, adipát zirkónia, glutarát
1 zirkónia alebo sukcinát zirkónia.
10. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina hafnia, ktorá je rozpustná v reakčnom médiu, je vybraná zo skupiny obsahujúcej chlorid hafnia, bromid hafnia, dusičnan hafnia a karboxyláty hafnia, napríklad acetát hafnia, propionát hafnia, adipát hafnia, glutarát hafnia alebo sukcinát hafnia.
11. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že molárne pomery medzi chrómom, mangánom alebo kobaltom, chrómom a železom sú v rozmedzí od 1/0,00001/0,0001 do 1/100/100.
12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že molárne pomery medzi chrómom, mangánom alebo kobaltom, chrómom a železom sú v rozmedzí od 1/0,001/0,001 do 1/10/10.
13. Spôsob podľa niektorého z nárokov 6 až 12, vyznačujúci sa tým, že množstvo katalyzátora vyjadrené ako hmotnostné percentá kovových prvkov vztiahnuté na reakčnú zmes sú medzi 0,0001 % a 5 % a výhodne medzi 0,001 % a 2 %.
14. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 13, vyznačujúci sa tým, že kvapalné reakčné médium obsahuje rozpúšťadlo vybrané z alifatických karboxylových kyselín obsahujúcich od 2 do 9 uhlíkových atómov, perfluóralkylkarboxylových kyselín, alkoholov, halogenovaných uhľovodíkov, ketónov, nižších alkylesterov karboxylových kyselín, výhodne alifatických karboxylových kyselín obsahujúcich od 2 do 9 uhlíkových atómov alebo perfluóralkylkarboxylových kyselín, tetrametylénsulfónu (alebo sulfolanu) a acetonitrilu.
15. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 14, vyznačujúci sa tým, že použitým rozpúšťadlom je kyselina octová.
16. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 15, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlo predstavuje od 1% do 99% hmotnosti reakčného média a výhodne od 10% do 90%.
17. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 16, vyznačujúci satým, že teplota, pri ktorej sa oxidačná reakcia uskutočňuje, je medzi 50°C a 200°C a výhodne medzi 80°C a 140°C.
18. Spôsob podlá niektorého z júci satým, že tlak, uskutočňuje, je medzi 0,1 MPa nárokov 1 až 17, v y z n pri ktorom sa oxidačná (lbar) a 20 MPa (200 bar) a č u reakcia
SK1846-2002A 2000-06-28 2001-06-22 Spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov SK18462002A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0008323A FR2810904B1 (fr) 2000-06-28 2000-06-28 Procede d'oxydation d'hydrocarbures, d'alcools et/ou de cetones
PCT/FR2001/001976 WO2002000588A1 (fr) 2000-06-28 2001-06-22 Procede d'oxydation d'hydrocarbures, d'alcools et/ou de cetones

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK18462002A3 true SK18462002A3 (sk) 2003-07-01

Family

ID=8851806

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1846-2002A SK18462002A3 (sk) 2000-06-28 2001-06-22 Spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov

Country Status (21)

Country Link
US (1) US7705179B2 (sk)
EP (1) EP1305273B1 (sk)
JP (1) JP3824994B2 (sk)
KR (1) KR20030014412A (sk)
CN (1) CN1241891C (sk)
AR (1) AR029293A1 (sk)
AT (1) ATE294153T1 (sk)
AU (1) AU2001269240A1 (sk)
BR (1) BR0112275B1 (sk)
CA (1) CA2413848A1 (sk)
DE (1) DE60110427T2 (sk)
ES (1) ES2237579T3 (sk)
FR (1) FR2810904B1 (sk)
HU (1) HUP0300959A3 (sk)
MX (1) MXPA02012939A (sk)
PL (1) PL360487A1 (sk)
RU (1) RU2235714C1 (sk)
SK (1) SK18462002A3 (sk)
TW (1) TW527344B (sk)
UA (1) UA74373C2 (sk)
WO (1) WO2002000588A1 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102040504B (zh) * 2010-10-29 2013-04-10 华南理工大学 用填充磁性铁粒子的碳纳米管为催化剂制备己二酸的方法
RU2618273C1 (ru) * 2015-11-10 2017-05-03 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Московский технологический университет " Способ выделения циклогексанона из реакционной смеси вода - ацетонитрил - циклогексен - циклогексанон
CN108084012B (zh) * 2016-11-22 2019-12-31 中国科学院大连化学物理研究所 一种氧化环己酮制备己二酸的方法
CN110128260A (zh) * 2019-02-26 2019-08-16 沅江华龙催化科技有限公司 一种节能环保的环己烷空气氧化合成己二酸的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2223493A (en) * 1938-07-12 1940-12-03 Du Pont Oxidation of cyclic compounds
US2844626A (en) * 1955-05-27 1958-07-22 Goodyear Tire & Rubber Process for the manufacture of adipic acid
DE69609940D1 (de) * 1996-01-13 2000-09-28 Council Scient Ind Res Verfahren zur Herstellung von Adipinsäure
WO1997028897A1 (fr) * 1996-02-07 1997-08-14 Daicel Chemical Industries, Ltd. Systeme catalyseur d'oxydation et processus d'oxydation faisant appel a ce systeme
FR2761984B1 (fr) * 1997-04-10 1999-05-21 Rhone Poulenc Fibres Procede d'oxydation d'hydrocarbures, d'alcools et/ou de cetones
FR2775685B1 (fr) * 1998-03-05 2000-12-29 Rhone Poulenc Fibres Procede de separation et de purification de l'acide adipique
FR2784099B1 (fr) * 1998-09-14 2000-11-24 Rhone Poulenc Fibres Procede de separation et de purification de l'acide carboxylique issu de l'oxydation directe d'un hydrocarbure

Also Published As

Publication number Publication date
ES2237579T3 (es) 2005-08-01
KR20030014412A (ko) 2003-02-17
DE60110427D1 (de) 2005-06-02
HUP0300959A3 (en) 2005-02-28
RU2235714C1 (ru) 2004-09-10
TW527344B (en) 2003-04-11
FR2810904A1 (fr) 2002-01-04
BR0112275A (pt) 2003-06-10
UA74373C2 (uk) 2005-12-15
EP1305273B1 (fr) 2005-04-27
CN1444555A (zh) 2003-09-24
CN1241891C (zh) 2006-02-15
JP2004501887A (ja) 2004-01-22
MXPA02012939A (es) 2003-10-06
PL360487A1 (en) 2004-09-06
FR2810904B1 (fr) 2002-12-20
EP1305273A1 (fr) 2003-05-02
BR0112275B1 (pt) 2012-12-11
DE60110427T2 (de) 2006-02-16
HUP0300959A2 (hu) 2003-08-28
ATE294153T1 (de) 2005-05-15
WO2002000588A1 (fr) 2002-01-03
US20050277787A1 (en) 2005-12-15
CA2413848A1 (fr) 2002-01-03
JP3824994B2 (ja) 2006-09-20
AR029293A1 (es) 2003-06-18
US7705179B2 (en) 2010-04-27
AU2001269240A1 (en) 2002-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6147256A (en) Co/Cr catalyzyed oxidation of cyclohexane
US6762319B1 (en) Hydrocarbon, alcohol and/or ketone oxidation method
JP2006504781A (ja) カルボン酸の製造方法
SK18462002A3 (sk) Spôsob oxidácie uhľovodíkov, alkoholov a/alebo ketónov
US4902827A (en) Process for the preparation of adipic acid
EP1544190B1 (en) Method for producing carboxylic acids
US6563001B1 (en) Method for separating and purifying carboxylic acid derived from the direct oxidation of a hydrocarbon
JP3796901B2 (ja) シクロアルキルヒドロペルオキシドの製造方法
JPH0565245A (ja) ラクトン類と芳香族カルボン酸の同時製造法
EP1728778B1 (en) Process for the production of trimellitic acid
JP2002030027A (ja) アジピン酸の製造法
EP1350783A1 (en) Method for oxidizing cycloalkane compound
PL239347B1 (pl) Sposób otrzymywania kwasów dwukarboksylowych z cyklicznych ketonów
JPH03287560A (ja) トリメリト酸の製造方法