SK183692A3 - Spôsob odstráňovania stopových prvkov, najmä Fe3+, z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom stupni - Google Patents

Spôsob odstráňovania stopových prvkov, najmä Fe3+, z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom stupni Download PDF

Info

Publication number
SK183692A3
SK183692A3 SK183692A SK183692A SK183692A3 SK 183692 A3 SK183692 A3 SK 183692A3 SK 183692 A SK183692 A SK 183692A SK 183692 A SK183692 A SK 183692A SK 183692 A3 SK183692 A3 SK 183692A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pulp
oxygen
trace elements
chlorination
stage
Prior art date
Application number
SK183692A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Masura
Original Assignee
Vladimir Masura
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Masura filed Critical Vladimir Masura
Publication of SK183692A3 publication Critical patent/SK183692A3/sk

Links

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

Spôsob pozostáva z parciálnej chlorácie nabielenej buničiny plynným Ch alebo zmesou Ch t CIO2, pri ktorej sa tvorí nízke pH roztoku a vzniknutá kyselina chlorovodíková rozpúšťa stopové prvky, najmä však Fe3*, viazané nabielenou buničinou.

Description

Názov vynálezu
Spôsob odstraňovania stopových prvkov, najmä Fe , z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom stupni.
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu odstraňovania stopových prvkov najmä Fe+++, z nebielenej buničiny určenej na bielenie v následnom kyslíkovom bieliacom stupni.
Doterajší stav techniky
Kyslíkový delignifikačný stupeň (označovaný tiež ako kylikový bieliaci stupeň) našiel v posledných 20-tich rokoch široké uplatnenie pri výrobe buničiny sulfátovým a tiež sulfitovým (kyslým a polokyslým) postupom. Kyslíkový delignifikačný stupeň pozostáva z tlakového záhrevu buničiny v kyslíkovom reaktore v prítomnosti alkálií a určitého pretlaku kyslíka. Pre prevádzkovú aplikáciu kyslíkového delignif ikačného stupňa sa uvádzajú nasledovné podmienky: hustota látky 25~3O počiatočný tlak kyslíka 0,4-1,0 MPa, teplota 80-120 °C, čas reakcie kratší než 1 hod., použité alkálie 2-5 % NaOH na buničinu a množstvo protektora menej než 0,05 % Mg++ na buničinu.
Kyslíkový delignifikačný stupeň našiel uplatnenie vo výrobe pre jeho nesporné výhody, ktoré možno zhrnúť do nasledovného:
- zníži spotrebu chlóru potrebného na dobielenie buničiny,
Čím sa znížia aj výrobné náklady,
- zníži množstvo vytriedených výpľuvov,
- zvýši stabilitu belosti vybielenej buničiny,
- zníži znečisťovanie vodných tokov toxickými, chlórovanými degradačnými produktami lignínu a tiež chloridmi,
- zníži spotrebu vody v dôsledku recirkulácie výluhov po kyslíkovom zéhreve.
-2Kyslíkový delignifikačný stupeň ma aj určité nevýhody.
K hlavným nevýhodám patrí odbúranie polysacharidickej frakcie buničiny v priebehu kyslíkového záhrevu spojené so stratou hmoty. Degradácia polysacharidickej časti buničiny sa uskutočňuje napriek aplikácii Mg++ ionov ako retarčéra degradačnej reakcie. Degradáciu celulózy katalyticky podporujú stopové prvky, naoma ióny Fe , prítomné v buničine. Ióny Mg++ tvoria so stopovými prvkami komplexy a retardujú degradáciu celulózy kyslíkom uskutočňovanú formou radikálových reakcií.
Snahou výrobcov buničiny je znížiť rozsah degradácie celulózy uskutočňovanej v priebehu kyslíkového záhrevu. Jednou z možností ako dosiahnuť zníženie degradácie celulózy je odstránenie stopových prvkov prítomných v buničine praním buničiny zriedenými kyselinami. K tomu účelu slúži samostatný stupeň pozostávajúci z veže cez ktorú suspenzia buničiny s prídavkom minerálnej kyseliny postupne prechádza. Zdržná doba buničiny vo veži je asi 1 hod. V priebehu tejto doby stopové prvky prítomné v buničine sa rozpustia, buničina sa po prechode vežou vypere na pracom filtri a vypraná buničina sa plní do kyslíkového reaktora. Na rozpúšťanie stopových prvkov prítomných v buničine slúži zrie dená kyselina sírová.
Podstata vynálezu
Podstata nového spôsobu odstaňovania stopových prvkov najmä však ionov Fe+++ z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom delignifikačnom stupni, podľa vynálezu, spočíva v tom, že suspenzia buničiny pred spracovaním v kyslíkovom stupni sa podrobí parciálnej chlorácii v chloračnom stupni s plynným Cl2 alebo zmesou Cl2 + ClO^ použitím 5 - 25 % aktív. Cl2 s výhodou 10 - 15 % aktív. Cl2 na kappa číslo nebielenej buničiny. Zo stechiometrickej rovnováhy vyplýva, že polovica chlóru dávkovaného v chloračnom stupni do suspenzie buničiny zreaguje na kyselinu soľnú. Zriedená HC1 vznikajúca v priebehu chlorácie vytvó-3ra nízku pH hodnotu suspenzie buničiny a rozpustí stopové prvky prítomné v nebielenej buničine ako chloridy, ktoré sa odstránia pri praní buničiny na filtri. Je preto výhodné, ke3 buničina po parciálnej chlorácii sa vypere zmäkčenou a chemicky upravenou vodou, aby sa s pracou vodou nezanášali do buničiny čalšie stopové prvky, najmä však Fe+++ Je tiež výhodné, aby roztok NaOH, ktorý sa dávkuje do suspenzie buničiny pred kyslíkovým stupňom sa skladoval v koncentrovanom roztoku v nádrži zo sklolaminátu a nie v železnej nádrži.
Výhoda odstraňovania stopových prvkov z buničiny podľa vynálezu, spočíva v tom, že závod nemusí kupovať a skladovať minerálnu kyselinu používanú pri doposiaľ aplikovanom postupe odpopoľnenia buničiny. Prídavok minerálnej kyseliny, používanej doposiaľ, rušivým spôsobom zasahoval do bilancie a regenerácie chemikálii v regeneračnom systéme resp. v hospodárstve s odpadnými vodami. Závody, ktoré vyrábajú bielenú buničinu majú dostatočnú zásobu plynného Clg a nemusia ho zvlášť kupovať a skladovať.
Ďalšia výhoda aplikácie odstraňovania stopových prvkov z buničiny podľa vynálezu spočíva v tom, že lignín prítomný v nebielenej buničine sa parciálnou chloráciou nachloruje a zoxiduje v miera odpovedajúcej aplikovanému množstvu chlóru. Takto modifikovaný lignin sa v. následnom kyslíkovom stupni podstatne lepšie rozpúšťa a jeho rozpustnosť závisí od intenzity chlorácie a intenzity delignifikácie v kyslíkovom stupni.
Ako vyplýva z pripojenej tabuľky, aplikáciou 15 % aktív. Clg na kappa číslo sa v použitých podmienkach kyslíkového stupňa 1 hod. pri 120 °C so zanáškou 5 % NaOH na buničinu rozpustilo až 92 % ligninu prítomného v nebielenej buničine Buničina odpopoľnená spôsobom podľa vynálezu vykazovala po kyslíkovom stupni pri použití vyššie uvedených experimen tálnych podmienkach kappa číslo 1,7 a belosť. 67 % MgO, pričom pokles PPS činil 22 %. Dobielenie takto vyrobenej buničiny na belosť 85 - 86 % MgO bude vyžadovať len malú· zanáš-4ku bieliacich Činidiel a môže sa uskutočniť peroxidom vodíka.
Lalšia výhoda spôsobu bielenia aplikujúceho postup parciálnej chlorácie a následného kyslíkového stupňa podľa vynálezu, spočíva v tvorbe menšieho množstva toxických, chlórovaných degradačných produktov lignínu. Tieto sú prítomné len v odpadných vodách po parciálnej chlorácii. Pretože parciálna chlorácia nebielenej buničiny, podľa vynálezu, sa uskutočňuje s malou zanáškou aktív. Cl^ í 10 - 15 % hodnoty kappa Čísla) množstvo toxických chlórovaných degradačných produktov lignínu bude činiť len 1/3 - 1/4 množstva aké sa tvorí pri bielení buničiny v súčasnej dobe. Parciálne chlórovaná buničina po tlakovom kyslíkovom záhreve v alkéliach neobsahuje žladné chlórované fragmenty ligninu, lebo tieto sa v kyslíkovom stupni odbúrajú a chlór viazaný na lignin 'prezentovaný žltou až oranžovou farbou chlórovanej buničiny.) sa nachádza vo výluhu kyslíkového stupňa vo forme neškodných chloridov ako NaCl.
Príklad uskutočnenia vynálezu
Suspenzia buničiny o 3 % hustote látky sa v chloračnej veži bieliarne parciálne chloruje s prídavkom 5 - 25 % aktív, plynného Cl^. Parciálna chlorácia sa s výhodou uskutoční s prídavkom 10 - 15 % aktív. Cl2· V závodoch, ktoré majú k dispozícii C102, parciálna chlorácia sa môže uskutočniť zmesou Cl2 + C1O2 v pomere používanom závodom pri bežnej výrobe bielenej buničiny. Zdržná doba suspenzie buničiny v chloračnej veži činí 45 min. Parciálne nachlorované buničina sa v óalšom perie na pracom filtri. Pracia voda používaná pre etričky pracieho filtra nemala by obsahovať stopové prvky a preto by mala byť zmäkčená a chemicky upravená. Vypraná buničina sa šnekovým lisom zahustí na požadovanú hustotu 25 - 30 % a plniacim zariadením sa plní do kyslíkového reaktora. Podmienky tlakového kyslíkového záhrevu sú totožné, aké sa bežne používajú závodom a môžu byť nasledovné: zanáška alkálií 2 - 5 % HaOH na buničinu, teplota 100 -11O°C
-5tlak kyslíka 0,6 - 0,0 MPa n zdržná doba buničiny v kyslíkovom reaktore 30 - 45 min. Buničina vychádzajúca z kyslíkového reaktora sa zredí vodou a vyperie na pracom filtri. Množstvo odstráneného lignínu z nebielenej buničiny po parciálnej chlorácii a kyslíkovom stupni odpovedá použitým podmienkém chlorócie a tlakového záhrevu kyslíkom a môže odpovedať 75 - 95 % množstva lignínu prítomného v nebielenej buničine. Lalôie bielenie takto získanej buničiny je podmienené účelom akému má vyrábaná buničina slúžiť.
Priemyselné využiteľnosť vynálezu
Vynález nájde uplatnenie pri výrobe bielených sulfátových a sulfitových buničín, vyrábaných z rôznych druhov ihličnatých a listnatých drevín, pri bielení ktorých sa používa kyslíkový bieliaci stupeň.

Claims (1)

  1. Spôsob odstraňovania stopových prvkov, najma Fe , z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom delignifikačnom stupni vyznačujúci sa tým, že buničina pred spracovaním v kyslíkovom stupni sa podrobí parciálnej chlorécii v chloračnom stupni, aplikáciou 5 - 25 % aktívneho s výhodou 10 - 15 % aktívneho Cl^ na kappa číslo nebielenej buničiny, pričom parciálna chlorácia sa uskutočňuje plynným alebo zmesou + CIO2 v rôznom pomere.
SK183692A 1992-06-16 1992-06-16 Spôsob odstráňovania stopových prvkov, najmä Fe3+, z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom stupni SK183692A3 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS183692 1992-06-16

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK183692A3 true SK183692A3 (sk) 1994-03-09

Family

ID=27762182

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK183692A SK183692A3 (sk) 1992-06-16 1992-06-16 Spôsob odstráňovania stopových prvkov, najmä Fe3+, z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom stupni

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK183692A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5310458A (en) Process for bleaching lignocellulose-containing pulps
RU2071519C1 (ru) Способ делигнификации и отбеливания целлюлозы
FI111964B (fi) Menetelmä lignoselluloosapitoisen massan valkaisemiseksi
US5143580A (en) Process for reducing the amount of halogenated organic compounds in spent liquor from a peroxide-halogen bleaching sequence
FI76134B (fi) Foerfarande foer behandling av kemiska pappersmassor.
US4897156A (en) Process for activating cellulose pulp with NO and/or NO2 and oxygen in the presence of nitric acid and then delignifying bleaching the activated cellulose pulp
RU2189412C2 (ru) Способ отбеливания бумажной массы
NO156250B (no) Fremgangsmaate ved oxygengassbleking av cellulosemasse.
SE502172C2 (sv) Förfarande för framställning av blekt cellulosamassa med en klorfri bleksekvens i närvaro av karbonat
NO157224B (no) Fremgangsmaate for delignifisering av kjemisk cellulosemasse med oxygengass.
US4537656A (en) Method for delignifying or bleaching cellulose pulp wherein chlorine is added to recycle liquor to regenerate chlorine dioxide
SK183692A3 (sk) Spôsob odstráňovania stopových prvkov, najmä Fe3+, z nebielenej buničiny pred jej spracovaním v kyslíkovom stupni
SK97293A3 (en) Method for bleaching a chemical pulp and application of such method to the bleaching of a kraft pulp
US6042690A (en) Method for the bleaching of pulp in a D2D sequence wherein the effluent contains reduced colored matter
NZ227748A (en) Process for producing semibleached kraft pulp
CA1042612A (en) Process for delignification and bleaching of cellulose pulp
US20120031575A1 (en) Pulp Bleaching and Alkaline Extraction Method
FI67241B (fi) Saett foer blekning av cellulosahaltiga material
JP3275271B2 (ja) 化学パルプの漂白方法
KR20190104340A (ko) 제지용 펄프의 표백 방법
FI116074B3 (fi) Rikin kierrätys sulfaattiselluprosessissa
EP1272706A1 (en) A process for bleaching a lignocellulosic pulp
NZ250050A (en) Bleaching pulp; magnesium compound pretreatment in acid conditions
FI82726C (fi) Foerfarande foer framstaellning av kemiska pappersmassor foer blekning.
SE441193B (sv) Forfarande for delignifiering av cellulosamassa framstelld genom alkalisk uppslutning av lignocellulosahaltigt material