SK161099A3 - Building framework - Google Patents

Building framework Download PDF

Info

Publication number
SK161099A3
SK161099A3 SK1610-99A SK161099A SK161099A3 SK 161099 A3 SK161099 A3 SK 161099A3 SK 161099 A SK161099 A SK 161099A SK 161099 A3 SK161099 A3 SK 161099A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
column
columns
dies
beam members
skeleton
Prior art date
Application number
SK1610-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacques Wybauw
Original Assignee
Rebuild World Rbw Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rebuild World Rbw Sa filed Critical Rebuild World Rbw Sa
Publication of SK161099A3 publication Critical patent/SK161099A3/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/18Structures comprising elongated load-supporting parts, e.g. columns, girders, skeletons
    • E04B1/20Structures comprising elongated load-supporting parts, e.g. columns, girders, skeletons the supporting parts consisting of concrete, e.g. reinforced concrete, or other stonelike material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)

Description

SKELET VIACPODLAŽNEJ BUDOVY A BUDOVA VYTVORENÁ Z TOHTO SKELETU
Oblasť techniky
Vynález sa týka skeletu viacpodlažnej budovy, vytvoreného zostavením prefabrikovaných železobetónových dielcov na stavenisku.
Doterajší stav techniky
Zo spisu EP-A-0 012 736 je známa konštrukčná jednotka z ocele, prefabrikovaná vo výrobni, v podstate v tvare kvádra. Každá konštrukčná jednotka obsahuje podlažný dielec a stropný dielec, ktoré sú tvorené každý skriňou otvorenou smerom dole, tvorenou rámom a vodorovnou stenou, pripojenou k hornému okraju rámu. Podlažné dielce a stropné dielce sú vzájomne spolu spojené stĺpmi, majúcimi prierez v tvare písmena V. Rámy a stĺpy, vytvorené zo širokých plochých oceľových prvkov, sú vzájomne spolu spojené zoskrutkovaním. Budovy sú vytvárané ukladaním takýchto konštrukčných jednotiek vedľa seba a na seba.
Skelety budov, opísané v spise BE-A-884 971 majú celkovo konštrukciu podobnú riešeniu podľa EP-A-0 012 736, ale sú vytvorené zo železobetónových prefabrikovaných prvkov.
Riešenia, opísané v spise EP-A-0 012 736 a BE-A-884 971 sa vyznačujú radom zaujímavých a výhodných znakov. K týmto znakom najmä patrí ľahkosť realizácie a montáže technických kanálov. Prestupy sú totiž vytvorené v dolnej a hornej vodorovnej stene (podlahe a strope) v rohoch vymedzovaných stĺpmi v tvare písmena V. Priestory, vymedzované prírubami tvaru V stĺpov a uzavreté doskovými krytmi, prikladanými na konce prírub stĺpov, tak tvoria zvislé technické kanály, nazývané kútové kanály” a dovoľujúce ľahkú montáž, prehliadku a úpravy zvislých technických vedení.
31343 T
Skelety budov, vytvorené podľa známeho stavu techniky, však vykazujú určité nevýhody, ktoré niekedy obmedzujú ich použitie.
Skelet podľa EP-A-0 012 736 je tak najmä obtiažne chrániť proti ohňu, podobne ako akýkoľvek kovový skelet. Pri kovových skeletoch totiž vzniká v prípade požiaru riziko, že sa deformujú, a dôjde tak' k ohrozeniu stability budovy.
Skelety budov podľa spisu BE-A-884 971 samozrejme poskytujú dobrú odolnosť proti ohňu, ale vyznačujú sa radom nevýhod. Vodorovné steny týchto skeletov sú tvorené monolitnými skriňovými dielcami zo železobetónu. Rozmery týchto stien sú obvykle pomerne veľké, takže tieto skriňové dielce sú náročné na priestor a ich doprava so sebou môže niesť problémy, a to aspoň v určitých krajinách a oblastiach. Okrem toho je hrúbka prírub stĺpov v tvare písmena V a hrúbka prírub trámových dielcov, ktoré tvoria rám týchto skriňových dielcov, je nutne väčšia, než to, čo umožňuje konštrukcia z ocele. To potom značne zmenšuje prierez technických kanálov, ktoré je možné vytvoriť v kútoch prírub stĺpov. Kútový prierez technických kanálov tak môže byť nedostatočný, aby nimi mohlo prejsť jedno alebo viac potrubí relatívne veľkého prierezu, ako kanalizačné stúpačky pre záchody.
Medzi inými nevýhodami týchto známych riešení je ďalej možné uviesť ťažkosti s realizáciou uspokojivého zavetrávania.
Skelet podľa DE-A-2 309 093 sa vyznačuje rovnakou nevýhodou.
Podstata vynálezu
Vynález prináša skelet viacpodlažnej budovy, vytvorený zostavením prefabrikovaných železobetónových dielcov na stavenisku, obsahujúci stĺpy, trámové dielce, ktorých konce sú podporované stĺpmi, a stropné panely, podporované prievlakmi, pričom stĺpy po sebe nasledujúcich podlaží sú uložené zvisle nad sebou, pričom v skelete majú stĺpy priečny prierez v tvare v podstate písmena L, T alebo v tvare kríža a majú teda dva, tri alebo štyri
31343 T príruby, v ktorých podporujú dva, tri alebo štyri konce trámových dielcov, trámové dielce skeletu zahrňujú prievlaky, uložené v každej podlažnej úrovni budovy vo vzájomne spolu rovnobežných radoch, a priečne stužidlá, uložené v každej podlažnej úrovni budovy naprieč k radom prievlakov, pričom prievlaky a priečne stužidlá sú podporované na každom z ich koncov na jednej prírube stĺpa a sú vodorovne orientované v smere týchto prírub, pričom usporiadanie a rozmery trámových dielcov, podporovaných na stĺpoch jedného podlažia budovy sú také, že dolné líce priečnych stužidiel leží na úrovni, ktorá je medziľahlá medzi dolným lícom a horným lícom prievlakov, pričom trámové dielce a stĺpy, ktoré sú vo vzájomnom styku v každom styčníku skeletu, sú napevno vzájomne spojené spojovacími prostriedkami, pričom toto spojenie je také, že zaisťuje kontinuitu ako trámových dielcov, osadených koncami k sebe, tak i stĺpov postavených na seba, na prenášanie ťahových i tlakových napätí, pričom na prievlakoch sú uložené stropné panely, a pričom v stropných paneloch sú vytvorené otvory v aspoň niektorých stĺpoch v oblasti rohov vymedzovaných, prírubami týchto stĺpov, ktoré tak dovoľujú vytvorenie zvislých technických kanálov, prechádzajúcich z jedného podlažia do druhého, v kútoch vytváraných týmito prírubami.
Skelet budovy podľa vynálezu je v pôdoryse všeobecne usporiadaný v tvare obdĺžnikovej modulovej siete s rovnobežnými priamkami pretínanými v kolmom smere sústavu ďalších rovnobežných priamok. Stĺpy sú uložené v priesečníkoch týchto priamok, pričom trámové dielce a príruby stĺpov sú uložené v smere priamok siete. Jeden obdĺžnik tejto siete môže byť eventuálne celkom zakrytý jedným stropným panelom. Spravidla je však jeden obdĺžnikový modul siete zakrytý dvoma alebo viac vedľa seba uloženými stropnými panelmi tak, aby odpadla potreba používať stropné dielce, pri ktorých by výroba, doprava a manipulácia boli nevýhodné alebo ťažké na realizáciu s ohľadom na ich rozmery. Eventuálne je možné vytvárať skelety, v ktorých by táto sieť nebola pravouhlá, ale šikmá. To však bude trocha komplikovať prefabrikáciu prvkov skeletu.
31343 T
Podľa konkrétneho uskutočnenia vynálezu sú usporiadanie a rozmery trámových dielcov, podporovaných stĺpmi rovnakého podlažia budovy také, že horné líce priečnych stužidiel leží v úrovni, ktorá je vyššia, než je horné líce prievlakov, pričom usporiadanie a rozmery trámových dielcov a stropných panelov sú také, že horný povrch stropných panelov leží v podstate v rovnakej úrovni, ako horné líce priečnych stužidiel. Podľa výhodného uskutočnenia vynálezu je výška prievlakov väčšia, než je výška priečnych stužidiel.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu má jedna, alebo viac prírub stĺpov v blízkosti miesta kríženia prírub oblasť menšej hrúbky, než zvyšok týchto prírub. Tento obzvláštny tvar stĺpov má určité výhody, ktoré budú bližšie vysvetlené v ďalšom opise s odvolaním na pripojené výkresy.
Tuhé spojenia trámových dielcov a stĺpov v každom styčníku sa dajú získať rôznymi uskutočneniami.
Podľa prvého uskutočnenia je v každom styčníku skeletu každý koniec trámového dielca, končiaci v tomto styčníku, priamo podoprený prírubou stĺpa. Horný koniec každého stĺpa je upravený tak, že horné čelo každej príruby stĺpa, ktoré podporuje koniec priečneho stužidla, leží nad úrovňou horného líca každej príruby stĺpa, ktorá podporuje koniec prievlaku. Trámové dielce obsahujú, pri ich prefabrikácii a montáži do skeletu, na každom z ich koncoch vyčnievajúcu nezabetónovanú výstužovú časť. Tieto vyčnievajúce výstužové časti koncov trámových dielcov, spojovaných v každom styčníku skeletu, sú vzájomne spolu spojené zaliatím priestoru medzi koncami trámových dielcov betónom, čím je zaistené tuhé spojenie trámových dielcov medzi sebou. Dolný koniec každého horného stĺpa styčníka skeletu je prispôsobený tak, že sa každou zo svojich prírub opiera o horné líce časťou trámového dielca, končiaci v tomto styčníku.
Rozumie sa najmä, že keď je horné líce vodorovných trámových dielcov, končiacich v styčníku, uložené vyššie, než je horné líce prievlakov, je analogicky dolné líce každej príruby stĺpa, ktorý dosadá na priečne stužidlo, analogicky uložené nad úrovňou dolného líca každej príruby, ktorá dosadá na
31343 T prievlak. Bude zrejmé, že pri tomto uskutočnení sú horné časti trámových dielcov uložené medzi horným čelom dolného stĺpa a dolným čelom horného stĺpa. Stĺpy, uložené nad sebou v každom styčníku skeleta, ako i trámové dielce, končiace v tom istom styčníku, sú vzájomne spolu spojené prostredníctvom zvislých spojovacích prútov, uložených v hornej časti dolného stĺpa, prechádzajúcich zvislými otvormi, vytvorenými vo vhodných miestach v trámových dielcoch, uložených v dolnej časti horného stĺpa. Tieto spojovacie prúty sú zaliate v týchto stĺpoch a zvislých otvoroch.
Podľa iného uskutočnenia obsahujú uvedené spojovacie prostriedky kovové dosky, ktorými sú predĺžené železobetónové trámové dielce a stĺpy na každom z ich koncov. Každý koniec trámového dielca je predĺžený zvislou kovovou doskou, ktorá je spojená s kovovou výstužou, zabetónovanou do trámového dielca a ktorá je orientovaná v podstate v smere osi trámového dielca. Každý koniec stĺpa je v každej z jeho prírub predĺžený zvislou kovovou doskou, ktorá je spojená s kovovou výstužou, zabetónovanou do stĺpa a ktorá je orientovaná v podstate v rovine obsahujúcej os stĺpa a os príruby, ktorá ju nesie. Všetky kovové dosky sú vybavené priechodzími otvormi pre skrutky, a pričom rozmery a usporiadanie týchto dosiek je také, že v každom styčníku skeletu môžu byť dosky, nesené koncami trámových dielcov, končiacich v tomto styčníku, upevnené každá priskrutkovaním k doske, nesenej horným koncom stĺpa, ktorý nesie trámové dielce, a k doske, nesenej dolným koncom stĺpa, ležiaceho bezprostredne nad styčníkom.
Spojenie kovových dosiek s kovovou kostrou trámových dielcov, ktoré ju nesú, môžu byť vytvorené rôznymi variantmi uskutočnenia.
Podľa jedného uskutočnenia vynálezu je zvislá kovová doska, ktorou je každý koniec trámového dielca predĺžený, spojená zváraním s kovovou výstužou tohto trámového dielca, pričom časť tejto kovovej výstuže je zvarená s časťou kovovej dosky, pričom táto privarená časť je zabetónovaná do uvedeného trámového dielca.
Podľa iného uskutočnenia je uvedená zvislá kovová doska, ktorou je
31343T predĺžený každý koniec trámového dielca, spojená s kovovou kostrou tohto trámového dielca privarením k čelnej doske, ktorá je privarená ku koncu výstuže kolmo na os trámového dielca. Táto čelná doska teda dosadá na betónový koniec trámového dielca.
Spojenie kovových dosiek s kovovou výstužou stĺpov, ktoré ich nesú, môže byť dosiahnuté analogicky, ako bolo uvedené vyššie pre trámové dielce.
Podľa jednej varianty uskutočnenia je každá zo zvislých kovových dosiek, ktorými je predĺžený každý koniec stĺpa, zvarená s kovovou výstužou tohto stĺpa, pričom táto privarená časť je zabetónovaná v stĺpe.
Podľa inej varianty uskutočnenia sú zvislé kovové dosky, ktorými je predĺžený každý koniec stĺpa, spojené s kovovou výstužou tohto stĺpa privarením k čelnej doske, tvorené vodorovnou kovovou doskou, privarenou ku koncu výstuže kolmo na os stĺpa. Táto čelná doska teda dosadá na betónový koniec stĺpa.
Pre spojenie prvkov skeletu medzi sebou prostredníctvom spojovacích prútov sa spravidla používa zálievková hmota, ktorá môže byť tvorená nezmrštivou maltou. Je však možné používať i iné anorganické alebo organické zálievkové hmoty, ako napríklad zálievkové hmoty na báze polymerizovateľných živíc, odolávajúcich teplu.
Vynález rovnako navrhuje viacpodlažnú budovu, obsahujúcu skelet, aký bol opísaný vyššie.
Vynález umožňuje vytvoriť montovaný skelet budovy zo železobetónových prefabrikovaných dielcov, montovateľných na stavbe s malou druhovosťou dielcov jednoduchých tvarov, aké sa dajú sériovo vyrábať. Vzhľadom na vyššie uvedené riešenia podľa stavu techniky, včítane DE A 2 309 093, vynález umožňuje vytvoriť skelety budov, ktoré prinášajú veľkú architektonickú flexibilitu a dovoľujú zmenšiť počet stĺpov a trámových dielcov tvoriacich skelet a ktoré sa dajú ľahšie dopravovať a s ktorými sa dá jednoduchšie manipulovať. Vynález rovnako umožňuje vytvoriť skelet budovy, v ktorom sa dajú ľahko vytvárať v blízkosti stĺpov skeletu zvislé technické
31343 T kanály, prechádzajúce po sebe nasledujúcimi podlažiami budovy pozdĺž stĺpov. Pritom dovoľuje skelet podľa vynálezu zaistiť veľmi dobrú stabilitu budovy bez potreby prídavných zavetrovaní, a to vzhľadom na tuhosť styčníkov skeletu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch uskutočnenia s odvolaním na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje:
obr. 1 axonometrický pohľad na časť skeletu, čiastočne v reze, podľa prvého uskutočnenia vynálezu, a to šikmo zhora, obr. 2 pôdorysnú schému časti skeletu z obr. 1, obr. 3 a 4 zvislé rezy rovinami lll-lll a IV-IV z obr. 2, ukazujúce vo väčšej mierke podrobnosti konštrukcie, obr. 5 axonometrickú schému, v ešte väčšej mierke, čiastočne v reze, ukazujúcu detail koncov trámových dielcov a stĺpov s prierezom v tvare kríža, ktoré môžu byť zostavené vstyčníku kostry, pričom prvky sú znázornené v pohľade šikmo zhora, obr. 6,7,8 a 9 pohľady analogické ako obr. 5, ukazujúce po sebe nasledujúce fázy vytvárania styčníka skeletu, pričom obr. 9 okrem toho znázorňuje stropné panely (v reze), spočívajúce na prievlakoch, obr. 10 axonometrickú schéma rovnakého styčníka skeletu, ako je znázornené na obr. 9, ale v pohľade šikmo zospodu, pričom na stropných paneloch sú uložené plávajúce doskové dielce (znázornené v reze), obr. 11 a 12 schémy, analogické ako na obr. 5 a 8, ktoré však ukazujú styčník skeletu v mieste spojenia dvoch prievlakov, jedného priečneho stužidla a dvoch stĺpov s profilom v tvare T, obr. 13 a 14 schémy analogické ako obr. 11 a 12, avšak ukazujúce styčník skeletu v mieste spojenia jedného prievlaku, dvoch priečnych stužidiel a
31343 T dvoch stĺpov s profilom v tvare T, obr. 15 a 16 schémy analogické ako obr. 13 a 14, avšak ukazujúce styčník skeletu v mieste spojenia jedného prievlaku, jedného priečneho stužidla a dvoch stĺpov s profilom v tvaru L, obr. 17 pôdorysný pohľad, v ešte väčšej mierke, ukazujúci konce dvoch prievlakov a dvoch priečnych stužidiel, ktoré sa vzájomne spájajú v styčníku skeletu, znázornenom na obr. 7, pričom obr. 17 znázorňuje najmä tvar a usporiadanie častí výstuže, vyčnievajúcich z koncov· trámových dielcov, obr. 18 schému analogickú ako na obr. 8, avšak ukazujúcu variantu uskutočnenia kostry, obr. 19 zvislý rez rovinou XIX-XIX z obr. 18, obr. 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 a 27 schémy analogické obr. 5, 7, 8, 9, 11, 12, 15 a 16, ktoré však ukazujú vytváranie styčníkov skeletu podľa vynálezu v ďalšom príklade uskutočnenia, kde konce stĺpov a trámových dielcov, ktoré sa stýkajú v každom styčníku skeletu, sú vzájomne spolu spojené zoskrutkovaním pomocou kovových dosiek, nesených koncami stĺpov a trámových dielcov, obr. 28, 29 a 30 schematické pôdorysy (analogické obr. 2), ukazujúce tri ďalšie príklady časti skeletov podľa vynálezu, obr. 31 vodorovný rez stĺpom so štyrmi prírubami (v tvare kríža), pričom tento obrázok súčasne znázorňuje nasadené kryty, uzavierajúce kúty, vymedzované prírubami stĺpov, pri vytváraní zvislých technických kanálov, ktorými prechádzajú stúpačky, a obr. 32 a 33 rezy analogické obr. 31, avšak ukazujúce varianty uskutočnenia stĺpov.
31343 T
Príklady uskutočnenia vynálezu
Skelet 1. budovy, znázornený na obr. 1 až 17, pozostáva zo stĺpov 2, 3, 4, 5, 6, prievlakov 7 (hlavných trámov“), priečnych stužidiel 8 (“priečnych trámov“) a stropných panelov 9. Tieto železobetónové prvky sú prefabrikované vo výrobni, čo dovoľuje dosiahnuť veľké presnosti ich rozmerov.
Ako je zrejmé z obr. 1, majú stĺpy 2 a 3, uložené v rohoch budovy, prierez v tvare písmena L, pričom kút pravého uhla, vymedzovaného dvoma prírubami profilu každého zo stĺpov 2, 3, je obrátený dovnútra budovy. Ďalšie stĺpy 4, 5, uložené pozdĺž obvodu budovy, majú profil v tvare písmena T, pričom príruba každého stĺpa 4, 5, tvoriaca stojinu profilu v tvare písmena T, je orientovaná smerom dovnútra budovy. Vnútorné stĺpy 6 majú priečny profil v tvare kríža.
Ako je znázornené na obr. 2, je skelet 1. budovy, znázornený na obr. 1, usporiadaný vo forme obdĺžnikovej modulovej siete, vytvorenej z dvoch rovnobežných priamok, pretínaných v kolmom smere ďalšími vzájomne rovnobežnými priamkami. Stĺpy 2, 3, 4, 5, 6 sú uložené v priesečníkoch týchto priamok. Prievlaky 7 a stužidlá 8 a príruby stĺpov 2, 3, 4, 5, 6, na ktorých spočívajú, sú usporiadané pozdĺž vyššie uvedenej modulovej siete. Prievlaky 7 (hlavné trámy“) sú uložené pozdĺž uvedených troch rovnobežných priamok a priečne stužidlá 8 (priečne trámy“) sú usporiadané v smere priamok, kolmých na tieto tri priamky.
Prievlaky 7 a priečne stužidlá 8 sú vybavené každým zo svojich koncov na jednej prírube stĺpa. Šírka trámových dielcov 7, 8 je s výhodou rovná šírke prírub stĺpa, na ktorej spočívajú. Výška prievlakov 7 je väčšia, než je výška priečnych stužidiel 8. Okrem toho bude zrejmé, že usporiadanie prievlakov 7 a stužidiel 8, opierajúcich sa o stĺpy 2, 3, 4, 5, 6 rovnakého podlažia budovy je také, že dolné líce priečnych stužidiel 8 leží na úrovni medziľahlej medzi dolným a horným lícom prievlakov 7, pričom okrem toho leží horné líce rovnakých priečnych stužidiel 8 na vyššej úrovni, než horné líce prievlakov 7.
Stĺpy 2, 3, 4, 5, 6 po sebe nasledujúcich poschodí sú uložené zvisle nad
31343 T sebou. Stĺpy a trámové dielce (prievlaky alebo stužidlá), ktoré sú vzájomne spojené v každom uzle skeletu 1, sú vzájomne spojené medzi sebou spojovacími prostriedkami, znázornenými na obr. 4 až 17.
Stropné panely 9 sú podoprené na dvoch navzájom opačných okrajoch na prievlakoch 7. Ležia vedľa seba tak, že vytvárajú súvislú dosku. V stropných paneloch 9 sú v rohoch vytvorené v blízkosti stĺpov 2, 3, 4, 5, 6 priechodzie otvory W (obr. 8 a ďalej), a to v oblasti kútov profilov stĺpov 2, 3, 4, 5, 6, ktoré tak umožňujú ukladať rozvody technického zariadenia budovy, prechádzajúce z jedného poschodia do druhého, v oblasti kútov, vymedzovaných prírubami profilov stĺpov.
Okrem toho umožňujú otvory H v prievlakoch 7 a stužidlách 8 priechody vodorovných rozvodov. Tieto vodorovné rozvody budú môcť byť kryté stropnými podhľadmi 12, uloženými v podstate na úrovni dolného líca stužidiel 8, ako je zrejmé na obr. 4.
Obr. 5 až 10 ukazujú styčník skeletu v mieste spojenia dvoch stĺpov 6, majúcich profil v tvare kríža, takže dielce, ktoré sa v tomto uzle spájajú, naväzujú jeden na druhý. Na obrázkoch je najmä zrejmé, že príruby dolného stĺpa 6, ktoré slúžia ako podpora priečnych stužidiel 8, obsahujú predĺženie 13 smerom hore vzhľadom na zvyšok stĺpa 6. Po osadení trámov 7, 8 na vrch dolného stĺpa 6 leží dolné čelo priečnych stužidiel 8 na úrovni, ktorá je medziľahlá vzhľadom na dolné a horné líce prievlakov 7. Hoci je okrem toho horné líce priečnych stužidiel 8 vo vyššej úrovni, než je horné líce prievlakov 7, je zodpovedajúcim spôsobom prispôsobený dolný koniec horného stĺpa 6, príruby horného stĺpa 6 sú predĺžené voči zvyšku stĺpa smerom dole predĺžením 14. takže každá príruba horného stĺpa 6 sa opiera o prievlak 7 alebo priečne stužidlo 8.
Po osadení koncov dvoch prievlakov 7 a dvoch priečnych stužidiel 8 na vrchol stĺpa 6 sú tieto štyri trámové dielce natuho vzájomne spolu spojené. Na tento účel vyčnievajú z koncov prievlakov 7 a stužidiel 8 výstužové konce. Na každom konci priečneho stužidlá 8 vyčnievajú z betónu výstužové časti 15, a to
31343 T jedna z hornej oblasti a druhá z dolnej oblasti priečneho stužidla 8. Každá z týchto výstužových častí 15 má tvar strmeňa a leží v rovine, ktorá je mierne naklonená vzhľadom na vodorovnú rovinu.
Na koncoch prievlakov 7 sú pripravené výstužové časti 16, ktoré sú podobné, ako výstužové časti 15, ale sú vybavené každý prídavným výstužovým prútom, ležiacim medzi postrannými ramenami strmeňovitého tvaru, pričom koniec tohto prídavného výstužového prúta je privarený na priečne prútové časti tohto strmeňa.
Obr. 17 znázorňuje v pôdorysnom pohľade ukladanie výstužových častí 15 a 16, keď sú konce prievlakov 7 a priečnych stužidiel 8 osadené 6 na vrchole stĺpa 6. Aby sa umožnilo správne osadenie prievlakov 7, je dôležité, aby pripravené vyčnievajúce výstužové časti 16 mohli vybiehať jedna nad druhú. Na tento účel sú pripravené vyčnievajúce výstužové časti 16, nesené jedným z prievlakov 7, mierne naklonené smerom hore, zatiaľ čo pripravené vyčnievajúce výstužové časti 16, nesené druhým z prievlakov 7 sú mierne naklonené smerom dole. Rovnaké usporiadanie samozrejme platí pre pripravované vyčnievajúce výstužové časti 15 na koncoch priečnych stužidiel
8.
Po osadení koncov oboch prievlakov 7 a priečnych stužidiel 8 na vrchole stĺpa 6 sa do priestoru medzi ich konce naleje betón, ako je znázornené na obr. 8. Výstužové časti 15, 16, nesené koncami trámových dielcov, sú tak zabetónované, čo zaisťuje tuhé spojenie prievlakov 7 a stužidiel 8 medzi sebou. Toto spojenie tak zaisťuje kontinuitu medzi dvoma prievlakmi 7 alebo stužidlami 8, priloženými koncami k sebe a ležiace vo vzájomnom predĺžení, a to ako pre ťahové, tak i tlakové namáhanie. Vzhľadom na posunutie úrovní medzi dolným lícom prievlakov 7 a dolným lícom priečnych stužidiel 8 a rovnako medzi horným lícom prievlakov 7 a horným lícom priečnych stužidiel 8 ležia dolné výstužové časti priečnych stužidiel 8 na úrovni, ktorá je medziľahlá medzi dolnými a hornými výstužovými časťami 16 prievlakov 7 a v odstupe od výstužových častí 15 stužidiel 8. Horné výstužové časti 15 priečnych stužidiel 8
31343 T sú samotné nad hornými výstužovými časťami prievlakov 7 a ležia v odstupe od týchto horných výstužových častí 16.
Po vzájomnom spojení prievlakov 7 a priečnych stužidiel 8 medzi sebou zaliatím betónom v každom styčniku skeletu sa osadia stropné panely 9, ako je znázornené na obr. 8. Bude zrejmé, že usporiadanie a rozmery prievlakov 7, priečnych stužidiel 8 a stropných panelov 9 sú také, že horný povrch stropných panelov 9 leží v podste v rovnakej úrovni, ako horný povrch priečnych stužidiel 8.
*
Po osadení stropných panelov 9 sa vložia do zvislých puzdier 18, zaliatych do hornej časti prírub dolného stĺpa 6, po prestrčení zvislými otvormi 19. vytvorenými vo vhodných miestach v prievlakoch 7 a priečnych stužidiel 8, spojovacie prúty 17. Potom sa osadí horný stĺp 6 tak, že sa horná časť spojovacích prútov 17 zasunie do neznázornených zvislých puzdier, zaliatych do dolných častí prírub horného stĺpa 6. Spojovacie prúty 17 sa zalejú spôsobom, ktorý je známy, v otvoroch 19 a v puzdrách, uložených v koncoch stĺpov 6. Na zaliatie spojovacích prútov 17 na mieste je možné použiť nezmrštivé tekuté malty alebo iné zalievacie materiály, ako sú polymerizovateľné živice, odolávajúce teplu. Pomocou tohto spojenia spojovacími prútmi 17 je zaistená kontinuita medzi nad sebou ležiacimi stĺpmi 6 ako z hľadiska ťahových, tak i z hľadiska tlakových napätí.
Po osadení stropných panelov 9 je eventuálne možné na takto osadené stropné panely osadiť plávajúce dosky 20 (viď obr. 3,4,10). Výroba a pokladanie týchto plávajúcich dosiek 20 sa s výhodou uskutočňuje spôsobom opísaným v spise EP-A-0 750 709.
Obr. 11 až 16 znázorňujú štruktúru a uskutočnenie styčníkov skeletu v miestach spojenia dvoch stĺpov 4 alebo 5, majúcich v priereze tvar písmena L, alebo spojenie dvoch stĺpov 2, majúcich prierez v tvare písmena L. Konštrukcii a uskutočneniu týchto styčníkov skeletu bude možné ľahko porozumieť z analógie s tým, čo bolo opísané pokiaľ ide o styčníky skeletu v mieste spojenia dvoch stĺpov 6, majúcich profil v tvare kríža.
31343 T
Obr. 18 a 19 ukazujú alternatívu uskutočnenia skeletov, podobných tým, aké boli opísané na obr. 1 až 17. Podľa tejto varianty sa horná časť 21 výstuže prievlakov 7 pri prefabrikácii týchto prievlakov nechá odhalená. Pri osadzovaní stropných panelov 9 sa panely oprú svojimi okrajmi na už vybetónované časti týchto prievlakov 7. Kolmo na smer prievlaku 7 sa osadia prídavné prúty 22 výstuže, a to do otvorov 23 vytvorených v stropných paneloch 9. Potom sa priestor, vymedzovaný medzi protiľahlými stropnými panelmi 9 zaleje betónom, čím dôjde k zabetónovaniu hornej časti 21 výstuže prievlakov a prídavných
A prútov 22 výstuže do zálievky. Dôjde tak k tuhému vzájomnému spojeniu stropných panelov 9 medzi sebou a s prievlakom 7. Okrem toho dôjde k tomu, že takto vytvorený horný povrch prievlaku 7 leží vyššie (tj. na úrovni horného povrchu stropných panelov 9), než v uskutočnení znázornenom na obr. 3 až 16. Pre rovnakú celkovú výšku prievlaku 7 bude jeho dolné líce ležať rovnako vyššie, čo rovnako zmenšuje priestor, ktorý prievlaky 7 zaujímajú smerom dole.
Z obr. 1 až 19 je zrejmé, že v každom styčníku skeletu ležia konce prievlakov 7 a priečnych stužidiel 8 medzi horným čelom dolného stĺpa 2, 3, 4, 5 a 6 a horným čelom horného stĺpa 2, 3, 4, 5 a 6.
Obr. 20 až 23 znázorňujú najmä styčník skeletu v spojení dvoch stĺpov 6, majúcich profil v tvare kríža, a spôsob, akým sú v tomto uskutočnení v styčníku spojené prvky, ktoré sa spolu stýkajú. V tomto prípade je každý koniec prievlaku 7 predĺžený zvislou kovovou doskou 24, ktorá je pevne spojená s kovovou výstužou prievlaku 7 prostredníctvom privarenia k čelnej doske 25, ktorá je sama privarená k výstuži, neznázornenej na výkresoch. Táto čelná doska 25 teda leží proti betónovému koncu prievlaku 7. Analogicky je každý koniec priečneho stužidla 8 predĺžený kovovou zvislou doskou 26, ktorá je pripojená ku kovovej výstuži tohto stužidla 8, a to privarením ku kovovej čelnej doske 27, ktorá je sama privarená ku koncu výstuže a kolmá na os stužidla 8.
Obdobným spôsobom je každý koniec stĺpa 6 predĺžený na každej z jeho prírub zvislou kovovou doskou 28, ktorá je pripojená na kovovú výstuž tohto stĺpa 6, a to privarením na kovovú čelnú dosku 29, ktorá je sama privarená na
31343 T koniec výstuže, kolmej na os stĺpa 6. Každý koniec stĺpa 6 je teda predĺžený štyrmi zvislými kovovými doskami 28. Každá z týchto dosiek 28 je orientovaná v podstate v rovine, ktorá obsahuje os stĺpa 6 a os príruby, ktorá ho nesie. Podobne je usporiadaná každá kovová doska 24, 26, ktorá predlžuje koniec prievlaku 7 alebo trámu 8, ktorý ju nesie, ale v polohe, ktorá je posunutá smerom do strany o vzdialenosť, zodpovedajúcu hrúbke takejto kovovej dosky. Vzhľadom na toto usporiadanie bude os každého z prievlakov 7 alebo stužidiel 8 usporiadaná presne v osi stĺpa 6, ktorý ju nesie.
Všetky tieto kovové dosky 24, 26, 28 sú vybavené otvormi 30 pre skrutky. Rozmery a usporiadanie dosiek 24. 26, 28 a usporiadanie všetkých otvorov 30 pre skrutky sú také, že dosky 24. 26, 28 sú nesené koncami trámov 7, 8, môžu byť každá priskrutkovaná k doske 28, nesenej na hornom konci stĺpa 6, ktorý nesie tieto trámy a dosku 28, nesenú dolným koncom stĺpa 6, umiestneným bezprostredne nad ním.
Keď je takto vytvorený styčník skeletu, leží dolné čelo priečnych stužidiel 8 na úrovni, ktorá je medziľahlá medzi dolným lícom a horným lícom prievlakov 7, a horné líce priečnych stužidiel 8 leží na úrovni nad horným lícom prievlakov 7. Po osadení stropných panelov 9 na prievlaky 7 leží horný povrch týchto stropných panelov 9 na v podstate rovnakej úrovni, ako horné líce priečnych stužidiel 8.
Obr. 24 a 27 znázorňujú konštrukciu a vytváranie styčníkov skeletu v mieste spojenia dvoch stĺpov 4 s prierezom v tvare písmena Tav mieste spojenia dvoch stĺpov 2 s prierezom v tvare písmena L. Z analógie s tým, čo bolo povedané vyššie pre spojenie dvoch stĺpov 6 s profilom v tvare kríža z obr. 20 až 23, budú zrejmé ďalšie znaky konštrukcie a vytvárania týchto styčníkov.
Uskutočnenie skeletov budov, znázornené na obr. 20 až 27, prináša rad výhod a najmä zjavné výhody vyplývajúce z ľahkej organizácie toho, čo sa obvykle označuje ako suchá montáž“. Bude tiež zrejmé, že s takým spôsobom stavania sa dajú oveľa ľahšie uskutočňovať práce na zmenách stavieb alebo nadstavbách. Je rovnako možné, a veľmi výhodné, keď je možné demontovať a
31343T znova používať prvky kostry budov, ktoré sa majú demontovať.
Obr. 28, 29 a 30 sú pôdorysné schémy (analogické obr. 2), ktoré ukazujú tri príklady častí skeletov podľa vynálezu.
Obr. 28 znázorňuje, že dve časti skeletu budovy môžu byť vzájomne voči sebe posunuté. Rady prievlakov 7 jednej časti skeletu sú vodorovne presadené vzhľadom na rady prievlakov 7 druhej časti skeletu. Bude zrejmé, že je možné dosiahnuť analogicky tiež zvislé presadenie skeletu jednej časti budovy voči skeletu druhej časti budovy.
Obr. 29 znázorňuje pôdorysnú schému skeletu budovy (ako napríklad administratívnej budovy), ktorá má dve vzájomne rovnobežné chodby. Zo schémy je zrejmé, že všetky stĺpy tohto skeletu sú stĺpy 4, 5 s profilom v tvare písmena T, s výnimkou stĺpov 2, 3 s profilom v tvare písmena L, pričom použitie stĺpov 4 , 5 s profilom T vnútri budovy uľahčuje rozdeľovanie kábelových a potrubných vedení zo stúpačiek, umiestnených v kútoch stĺpov 4, 5, do miestností ležiacich po oboch stranách chodieb.
Obr. 30 schematicky znázorňuje skelety pre radové rodinné domy, so sekciami usporiadanými vedľa seba. V tomto prípade sú všetky stĺpy 5 s profilom T vnútri dispozície a stĺpy 2, 3 profilu L v rohoch sekcií.
Skelety, schematicky znázornené na obr. 2, 27, 29 a 30, predstavujú samozrejme iba niekoľko príkladov zradu možných variant, ktoré dovoľuje systém podľa vynálezu. Kombináciou rôznych možností, ktoré tento systém dovoľuje, je možné stavať mimoriadne rôznorodé budovy ako pokiaľ ide o ich vnútorné dispozície, tak i pokiaľ ide o fasády, v ktorých sa môžu vyskytovať ako rohy, tak i kúty.
Obr. 31 je vodorovný rez štvorprírubovým stĺpom. V kútoch, vymedzovaných prírubami profilu tohto stĺpa 6, sú vytvorené zvislé technické kanály, v ktorých sú uložené potrubia 31. Taký technický kanál môže byť uzavretý nasadeným krytom 32, ktorý je pripojený kolmo na priľahlé príruby stĺpa 6. Obr. 31 ukazuje i iné uskutočnenia zvislých technických kanálov, vymedzovaných nasadenými krytmi 33, 34, z ktorých prvý umožňuje vytvárať
31343 T kanály väčšieho profilu a druhý vytvárať kanály menšieho profilu.
Obr. 32 je rez, analogicky rezu z obr. 31, ale ukazujúci variantu uskutočnenia stĺpa s profilom v tvare kríža. Dve z prírub stĺpa 45 majú v blízkosti kríženia prírub oblasť menšej hrúbky, než má zvyšok prírub. To dovoľuje najmä vytvárať zvislý technický kanál pre kanály 36 malého priemeru, ako je to v príklade určitých elektrických rozvodov. Taký technický kanál malého prierezu môže byť uzavretý nasadeným krytom 37.
Obr. 33 je rez, analogický rezu z obr. 31 a 32, ale ukazujúci stĺp 38, majúci prierez v tvare kríža, v ktorom má každá zo štyroch prírub v oblasti kríženia prírub prierez menšej hrúbky, než má zvyšok tejto príruby.
Je zrejmé, že zoslabenie prírub stĺpa v blízkosti ich kríženia rovnako dovoľuje vytvoriť technické kanály väčšieho prierezu (než bez tohto zoslabenia), keď sú technické kanály uzavreté napríklad nasadenými krytmi 32, 33 alebo 34.
Obr. 31 až 33 ukazujú stĺpy s profilom v tvare kríža, ale je zrejmé, že znázornené uskutočnenia sa rovnako analogicky hodia na stĺpy s profilom v tvare písmena L alebo T.
Budovy so skeletmi podľa vynálezu môžu mať najrôznejšie tvary, rozmery a funkcie.
Väčšina z výhod, ktoré zaisťujú tieto skelety, vyplývajú nielen z obzvláštneho tvaru 2, 3, 4, 5, 6 a tuhosti styčníkov skeletu, ale rovnako z presadení medzi úrovňou dolného líca prievlakov 7 a úrovňou dolného líca priečnych stužidiel 8.
Príevlaky 7 sú spravidla usporiadané pozdĺž fasády budovy a rovnobežne s touto fasádou. Hoci je dolné líce prievlakov 7 uložené relatívne nízko, môžu príevlaky 7 tvoriť nadpražie otvorov (dverí, balkónových dverí a okien) v prednej a zadnej fasáde budovy.
Vnútri budovy je s výhodou každý rad prievlakov 7 uložený vo zvislom rade rovinu deliacich stien. Hoci príevlaky 7 zostupujú relatívne nízko, môže
31343 T byť výška týchto deliacich stien nižšia, čo predstavuje uľahčenie montáže priečok a úsporu. Okrem toho môžu tieto prievlaky 7 zastávať funkciu nadpražia pre dvere alebo otvory vo vnútorných deliacich stenách.
Priečne stužidlá 8 zaberajú smerom dole malý priestor. Nie je preto spravidla nutné tieto priečne stužidlá 8 kryť stropnými podhľadmi. Tam, kde je to potrebné je však možné osadiť stropné podhľady 12. Takéto stropné podhľady 12 dovoľujú najmä zakrývať rozvody, prechádzajúce v priestore medzi stropom a stropným podhľadom 12. Vzdjalenosť medzi stropom a stropným podhľadom 12 je pomerne malá, pretože týmto priestorom musia prechádzať iba elektrické rozvody a potrubia pomerne malého prierezu. Potrubia väčšieho prierezu, ako sú vzduchotechnické potrubia a kanalizačné stúpačky od záchodov, môžu totiž byť umiestnené vo zvislých kanáloch, tvorených kútmi prírub stĺpov 2, 3, 4, 5, 6. Pre danú výšku pod stropom dovoľuje usporiadanie trámových dielcov 7, 8 v skelete znížiť celkovú výšku budovy.
Hoci stropné panely 9 spočívajú na prievlakoch 7, usporiadaných pozdĺž fasády, je možné v týchto stropných paneloch 9 vytvoriť vodorovné dutiny, kolmé na fasádu. V týchto dutinách môžu byť osadené konzolovite vybiehajúce balkónové konštrukcie alebo markízy.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Skelet viacpodlažnej budovy, vytvorený zostavením prefabrikovaných železobetónových dielcov na stavenisku, obsahujúci stĺpy (2,3,4,5,6), trámové dielce (7,8), ktorých konce sú podporované stĺpmi, a stropné panely (9), podporované prievlakmi, pričom stĺpy po sebe * nasledujúcich podlaží sú uložené zvisle nad sebou, pričom trámové dielce zahrňujú prievlaky (7), uložené v každej podlažnej úrovni budovy vo vzájomne spolu rovnobežných radoch, a priečne stužidlá (8), uložené v každej podlažnej úrovni budovy napriek k radom prievlakov (7), pričom na prievlakoch (7) sú uložené stropné panely (9), vyznačujúci sa tým, že stĺpy (2,3,4,5,6) majú priečny prierez v tvare v podstate písmena L, T alebo v tvare kríža a majú teda dve, tri alebo štyri príruby, v ktorých podporujú dva, tri alebo štyri konce trámových dielcov, pričom prievlaky (7) a priečne stužidlá (8) sú podporované na každom z ich koncoch na jednej prírube stĺpa (2,3,3,4,5,6) a sú vodorovne orientované v smere týchto prírub, pričom usporiadanie a rozmery trámových dielcov (7, 8), podporovaných na stĺpoch (2,3,4,5,6) jedného podlažia budovy sú také, že dolné líce priečnych stužidiel (8) leží na úrovni, ktorá je medziľahlá medzi dolným lícom a horným lícom prievlakov (7), pričom trámové dielce (7, 8) a stĺpy (2,3,4,5,6), ktoré sú vo vzájomnom styku v každom styčníku skeletu (1), sú natuho vzájomne spojené spojovacími prostriedkami, pričom toto spojenie je také, že zaisťuje kontinuitu ako trámových dielcov (7,8), osadených koncami k sebe, tak i stĺpov (2,3,4,5,6) postavených na sebe, na prenášanie ťahových i tlakových napätí a pričom v stropných paneloch (9) sú vytvorené otvory (10) u aspoň niektorých stĺpov (2,3,4,5,6) v oblasti rohov, vymedzovaných prírubami týchto stĺpov (2,3,4,5,6), ktoré tak dovoľujú vytvorenie zvislých technických kanálov, prechádzajúcich z jedného podlažia do druhého, v kútoch vytváraných týmito prírubami.
    31343 T
  2. 2. Skelet podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že usporiadanie a rozmery trámových dielcov (7, 8), podporovaných stĺpmi (2,3,4,5,6) rovnakého podlažia budovy sú také, že horné líce priečnych stužidiel (8) leží na úrovni, ktorá je vyššia, než je horné líce prievlakov (7), pričom usporiadanie a rozmery trámových dielcov (7,8) a stropných panelov (9) sú také, že horný povrch stropných panelov (9) leží v podstate na rovnakej úrovni, ako horné líce priečnych stužidiel (8).
  3. 3. Skelet podľa nároku 2, vyznačujúci sa tými že výška prievlakov (7) je väčšia, než je výška priečnych stužidiel (8).
  4. 4. Skelet podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že jedna alebo viac prírub stĺpov (2,3,4,5,6) má v blízkosti miesta kríženia prírub oblasť menšej hrúbky, než zvyšok týchto prírub.
  5. 5. Skelet podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že v každom styčníku skeletu (1) je každý koniec trámového dielca (7,8), končiaci v tomto styčníku, priamo podoprený prírubou stĺpa (2,3,4,5,6), pričom horný koniec každého stĺpa (2,3,4,5,6) je upravený tak, že horné čele každej príruby stĺpa, ktoré podporuje koniec priečneho stužidlá (8), leží nad úrovňou horného líca každej príruby stĺpa, ktorý podporuje koniec prievlaku (7), pričom trámové dielce (7,8) obsahujú, pri ich prefabrikácii a montáži do skeletu (1), na každom z ich koncov vyčnievajúcu nezabetónovanú výstužovú časť (15,16), pričom tieto vyčnievajúce výstužové časti (15,16) koncov trámových dielcov (7, 8), spojovaných v každom styčníku skeletu (1), sú vzájomne spolu spojené zaliatím priestoru medzi koncami trámových dielcov (7,8) betónom, čím je zaistené tuhé spojenie trámových dielcov (7, 8) medzi sebou, pričom dolný koniec každého horného stĺpa (2, 3, 4, 5, 6) styčníka skeletu je prispôsobený tak, že sa každou zo svojich prírub opiera o horné líce časti trámového dielca (7, 8), končiacej v tomto styčníku, pričom stĺpy (2, 3, 4, 5, 6), uložené nad sebou v každom styčníku skeletu, ako i trámové dielce (7, 8), končiace v tom istom styčníku, sú vzájomne spolu spojené prostredníctvom zvislých spojovacích prútov (17), uložených v hornej časti dolného stĺpa (2, 3, 4, 5, 6), prechádzajúcich zvislými
    31343T otvormi (19), vytvorenými vo vhodných miestach v trámových dielcoch (7, 8), uložených v dolnej časti horného stĺpa (2, 3, 4, 5, 6) a zaliatych v týchto stĺpoch (2, 3, 4, 5, 6) a zvislých otvoroch (19).
  6. 6. Skelet podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že uvedené spojovacie prostriedky obsahujú kovové dosky (24, 26, 28), ktorými sú predĺžené železobetónové trámové dielce (7, 8) a stĺpy (2, 3, 4, 5, 6) na každom z ich koncov, pričom každý koniec trámového dielca (7, 8) je predĺžený zvislou kovovou doskou (24, 26), ktorá je spojená s kovovou výstužou, zabetónovanou do trámového dielca (7, 8) a ktorá je orientovaná v podstate v smere osi trámového dielca (7, 8), pričom každý koniec stĺpa (2, 3, 4, 5, 6) je v každej z jeho prírub predĺžený zvislou kovovou doskou (28), ktorá je spojená s kovovou výstužou, zabetónovanou do stĺpa (2, 3, 4, 5, 6) a ktorá je orientovaná v podstate v rovine obsahujúcej os stĺpa (2, 3, 4, 5, 6) a os príruby, ktorá ju nesie, pričom všetky kovové dosky (24, 26, 28) sú vybavené priechodzími otvormi (30) pre skrutky, a pričom rozmery a usporiadanie týchto dosiek (24, 26, 28) je také, že v každom styčníku skeletu môžu byť dosky (24, 26), nesené koncami trámových dielcov (7, 8), končiacimi v tomto styčníku, upevnené každá priskrutkovaním na dosku (28), nesené horným koncom stĺpa (2, 3, 4, 5, 6), ktorý nesie trámové dielce (7, 8), a na dosku (28), nesenú dolným koncom stĺpa (2, 3, 4,5, 6), ležiaceho bezprostredne nad styčníkom.
  7. 7. Skelet podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že zvislá kovová doska (24, 26), ktorou je každý koniec trámového dielca (7, 8) predĺžený, je spojená zváraním s kovovou výstužou tohto trámového dielca (7, 8), pričom časť tejto kovovej výstuže je zvarená s časťou kovovej dosky, pričom táto privarená časť je zabetónovaná do uvedeného trámového dielca (7, 8).
  8. 8. Skelet podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že uvedená zvislá kovová doska (24, 26), ktorou je predĺžený každý koniec trámového dielca (7, 8), je spojená s kovovou kostrou tohto trámového dielca (7, 8) privarením na čelnú dosku (25, 27), ktorá je privarená ku koncu výstuže kolmo na os trámového dielca (7, 8).
    31343 T
  9. 9. Skelet podľa ktoréhokoľvek z nárokov 6 až 8, vyznačujúci sa tým, že každá zo zvislých kovových dosiek (28), ktorými je predĺžený každý koniec stĺpa (2, 3, 4, 5, 6), je zvarená s kovovou výstužou tohto stĺpa (2, 3, 4, 5, 6), pričom táto privarená časť je zabetónovaná v stĺpe (2, 3, 4, 5, 6).
  10. 10. Skelet podľa ktoréhokoľvek z nárokov 6 až 8, vyznačujúci sa. tým, že zvislé kovové dosky (28), ktorými je predĺžený každý koniec stĺpa (2, 3, 4, 5, 6), sú spojené s kovovou výstužou tohto stĺpa (2, 3, 4, 5, 6) privarením k čelnej doske (29), tvorenej vodorovnou kovovou doskou, povarenou ku koncu výstuže kolmo na os stĺpa (2, 3, 4, 5, 6).
  11. 11. Viacpodlažná budova, vyznačujúca sa tým, že obsahuje skelet podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10.
SK1610-99A 1997-05-29 1998-04-09 Building framework SK161099A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9700468A BE1011185A5 (fr) 1997-05-29 1997-05-29 Ossature de batiment.
PCT/BE1998/000051 WO1998054418A1 (fr) 1997-05-29 1998-04-09 Ossature de batiment

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK161099A3 true SK161099A3 (en) 2000-06-12

Family

ID=3890544

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1610-99A SK161099A3 (en) 1997-05-29 1998-04-09 Building framework

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0985071A1 (sk)
JP (1) JP2002500712A (sk)
KR (1) KR20010012535A (sk)
CN (1) CN1258332A (sk)
AU (1) AU6912398A (sk)
BE (1) BE1011185A5 (sk)
BR (1) BR9809696A (sk)
CA (1) CA2291591A1 (sk)
HU (1) HUP0003576A2 (sk)
PL (1) PL337161A1 (sk)
SK (1) SK161099A3 (sk)
TR (1) TR199902906T2 (sk)
WO (1) WO1998054418A1 (sk)
YU (1) YU61199A (sk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2001259959A1 (en) * 2000-05-12 2001-11-26 Rebuild World R B W S.A. Building framework
BE1015141A3 (fr) 2002-10-14 2004-10-05 Rebuild World Rbw Sa Ossature de batiment.
CN1796096B (zh) * 2004-12-24 2011-09-21 财团法人工业技术研究院 模块化轻量高频平台
JP4781687B2 (ja) * 2005-02-15 2011-09-28 三井住友建設株式会社 建物の柱梁接合構造体の接合方法および建物の柱梁接合構造体
CN103122658B (zh) * 2012-11-26 2015-05-06 北京工业大学 一种工业化装配式多层钢框架结构及其施工方法
RU2581179C1 (ru) * 2014-09-30 2016-04-20 Сергей Александрович Худяков Узел соединения строительных железобетонных элементов
CN106270398B (zh) * 2016-08-30 2018-11-06 共享铸钢有限公司 一种水轮机叶片芯骨支架的焊接定位方法
AU2017101799B4 (en) * 2017-09-23 2018-04-05 J & S Joyce Pty Ltd Improvements in Building Construction
US11021866B2 (en) * 2018-05-30 2021-06-01 Iida Sangyo Co., Ltd. Building and construction method for same
CN109339087B (zh) * 2018-10-08 2023-10-27 贺州通号装配式建筑有限公司 一种低层建筑的基础结构体系
CN116025081A (zh) * 2023-01-16 2023-04-28 上海市地震局 剪力墙与重型木的框架组合结构及其制作方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE856216C (de) * 1943-08-24 1952-11-20 Karl Eugen Dipl-Ing Leibbrand Stahlbeton-Skelett-Bauweise
FR1597020A (sk) * 1968-12-23 1970-06-22
DE2043889A1 (de) * 1970-09-04 1972-06-15 Fa. Josef Knapp IKM-Betonstein-Werk, 7553 Muggensturm Eingeschossiges Allzweckhaus
BE783698A (nl) * 1972-05-19 1972-09-18 Janssens Jacques Wijze op dewelke men een volledig geprefabriceerd gebouw monteren kan.
FR2211032A6 (sk) * 1972-12-18 1974-07-12 Maillard Henri
DE2307093A1 (de) * 1973-02-14 1974-08-22 Fritz Bothe Bauweise und bausatz aus fertigbauteilen fuer stahlbetonbauwerke
FR2233463A1 (en) * 1973-06-12 1975-01-10 Joubert Louis Prefabricated building construction - beam ends rest on cruciform shape heads of columns
GB1572843A (en) * 1977-03-10 1980-08-06 Kanagawa K Building and/or a building method using columns of cruciform section and beams
GR73603B (sk) 1978-12-11 1984-03-26 Wybauw Jacques
FR2464339A1 (fr) * 1979-08-28 1981-03-06 Wybauw Jacques Systeme de construction d'une ossature de batiment par assemblage d'elements prefabriques en beton
BE1008118A3 (fr) 1994-03-18 1996-01-23 Rebuild World Rbw Sa Dalle flottante, procede pour sa realisation et batiment comportant au moins une telle dalle flottante.

Also Published As

Publication number Publication date
BR9809696A (pt) 2000-10-03
YU61199A (sh) 2001-07-10
CN1258332A (zh) 2000-06-28
AU6912398A (en) 1998-12-30
JP2002500712A (ja) 2002-01-08
TR199902906T2 (xx) 2000-02-21
EP0985071A1 (fr) 2000-03-15
HUP0003576A2 (hu) 2001-02-28
CA2291591A1 (fr) 1998-12-03
PL337161A1 (en) 2000-07-31
KR20010012535A (ko) 2001-02-15
WO1998054418A1 (fr) 1998-12-03
BE1011185A5 (fr) 1999-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7185467B2 (en) Modular system of permanent forms for casting reinforced concrete buildings on site
RU2120002C1 (ru) Каркас здания
EP1971727B1 (en) Construction of buildings
SK16092000A3 (sk) Spôsob výstavby budovy
EA000200B1 (ru) Способ возведения многоуровневого, многомодульного, на каждом уровне, здания с каркасом
WO2003093593A1 (en) Modular building, prefabricated volume-module and method for production of a modular building
CZ2596A3 (en) Building structure and method of its composition
SK161099A3 (en) Building framework
US20080005990A1 (en) Modular system of permanent forms for casting reinforced concrete buildings on site
CN117145066A (zh) 预制房间模块、建筑模块组合结构、建筑及其施工方法
EP0183698B1 (en) Building panels
CN212453083U (zh) 一种可拆卸装配式复合建筑
JPS6314937A (ja) 鉄筋鉄骨複合柱
JP5643141B2 (ja) 混構造式建物および混構造式建物の施工方法
CA2639339A1 (en) Method of constructing a multi-storey building using prefabricated modular panels
WO2002020916A1 (en) Modular building panel
RU2796099C1 (ru) Типовой модуль крупнопанельного здания
JP7178730B2 (ja) 躯体ユニット及び簡易構造物
CZ425899A3 (cs) Skelet vícepodlažní budovy
CN110295668B (zh) 低层装配式钢砼结构建筑及其施工方法
WO2021221542A1 (ru) Опалубочная система
AU2002234421B2 (en) A load bearing building panel
JPH032435A (ja) 柱と鉄骨鉄筋コンクリート梁との接合工法
JPH09273317A (ja) 既存コンクリート構造物の耐震補強方法
RU2065907C1 (ru) Каркас здания, здание и способ возведения здания