SK154697A3 - Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions - Google Patents
Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions Download PDFInfo
- Publication number
- SK154697A3 SK154697A3 SK1546-97A SK154697A SK154697A3 SK 154697 A3 SK154697 A3 SK 154697A3 SK 154697 A SK154697 A SK 154697A SK 154697 A3 SK154697 A3 SK 154697A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- sodium
- weight
- hypochlorite
- heavy metal
- composition
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C11—ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
- C11D—DETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
- C11D3/00—Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
- C11D3/16—Organic compounds
- C11D3/26—Organic compounds containing nitrogen
- C11D3/33—Amino carboxylic acids
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01B—NON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
- C01B11/00—Oxides or oxyacids of halogens; Salts thereof
- C01B11/04—Hypochlorous acid
- C01B11/06—Hypochlorites
- C01B11/062—Hypochlorites of alkali metals
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C11—ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
- C11D—DETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
- C11D3/00—Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
- C11D3/16—Organic compounds
- C11D3/26—Organic compounds containing nitrogen
- C11D3/28—Heterocyclic compounds containing nitrogen in the ring
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C11—ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
- C11D—DETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
- C11D3/00—Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
- C11D3/395—Bleaching agents
- C11D3/3956—Liquid compositions
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Geology (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Detergent Compositions (AREA)
- Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
Description
Oblasť techniky
Predkladaný vynález sa týka spôsobu výroby kvapalného bieliaceho prostriedku, ktorý je vhodný na použitie pri praní v rukách aj v automatických práčkach.
Doterajší stav techniky
Kvapalné bieliace prostriedky sú v danom odbore dobre známe. Z rôznych dostupných bieliacich prostriedkov sú často vyberané tie, ktoré využívajú bielenie chlórnanom.
Použitie prostriedkov obsahujúcich chlór má však tú nevýhodu, že tkanina sa môže poškodiť alebo zožltnúť.
Bolo nami zistené, že účinnosť bielenia a/alebo účinnosť ochrany tkaniny v kvapalných vodných prostriedkoch obsahujúcich chlórnan závisí hlavne od dvoch faktorov: od pH bieliaceho prostredia a od prítomnosti iónov ťažkých kovov v tomto bieliacom prostredí.
Domnievame sa, že vyššie pH bieliaceho prostredia je vhodné na bielenie a účinnosť ochrany tkaniny, pretože posúva chemickú rovnováhu medzi chlórnanom a kyselinou chlórnou tak, že klesá koncentrácia kyseliny chlórnej, ktorá, ako bolo nami zistené, je najviac zodpovedná za žltnutie a poškodzovanie tkaniny.
Prítomnosť iónov ťažkých kovov, ako je Ni, Co, Cu, Mn, Cr a Fe negatívne ovplyvňuje bieliaci účinnok chlórnanu. Domnievame sa, že v pracom prostriedku je napadanie tkaniny kyselinou chlórnou katalyzované iónmi uvedených ťažkých kovov, pričom sa tvoria žlté oxidované zlúčeniny. Ióny uvedených ťažkých kovov tiež spôsobujú v tkanine zníženie pevnosti v ťahu a tým aj zníženie odolnosti tkaniny. Ďalej sa domnievame, že ióny uvedených ťažkých kovov sa sami absorbujú na oxidovanej tkanine ako farebné zlúčeniny a katalyzujú degradáciu zjasňovačov, absorbovaných na tkanine, a tým vytvárajú na tkanine silne sfarbené zlúčeniny. Ióny uvedených ťažkých kovov rovnako stabilizujú farebné pigmenty enzymati okých škvŕn, napríklad od krvi alebo od trávy. Okrem toho sa domnievame, že ióny uvedených ťažkých kovov sú na prekážku účinnosti chlórnanového prostriedku, majú sklon reagovať s chlórnanom, prítomným v tomto prostriedku, a tým katalyzovať rozklad tohto chlórnanu.
Súčasnými priemyselnými výrobnými postupmi sa kvapalné prostriedky, obsahujúce chlórnan a zdroj alkality typu hydroxidu sodného, pripravujú z najlacnejších a najbežnejších dostupných surovín. Tieto obchodne dostupné suroviny sú obyčajne kontaminované nečistotami, ako sú ióny ťažkých kovov. Napr. obchodne dostupný, bežne používaný chlórnan, môže obsahovať určité podiely iných látok, ako je uhličitan sodný a/alebo sodná žeravina a/alebo ióny ťažkých kovov. Rovnako bežná sodná žeravina býva často znečistená iónmi ťažkých kovov typu železa.
Konkrétne povedané, súčasnými priemyselnými výrobnými postupmi sa tieto kvapalné vodné prostriedky, obsahujúce chlórnan, pripravujú riedením koncentrovaného chlórnanového roztoku obyčajnou, t.j. nedemineralizovanou vodou v prítomnosti spomenutého zdroja alkality, čím sa vyzrážajú nerozpustné zlúčeniny typu hydroxidov kovov a uhličitanov kovov, a konečne odstránením týchto nerozpustných zlúčenín z uvedených prostriedkov. Takto získané prostriedky ale nemajú uspokojivú čistotu, pretože stále obsahujú určitú koncentráciu iónov ťažkých kovov, ktoré neboli zachytené/odstránené konvenčnými separačnými postupmi, napr. filtráciou uvedených prostriedkov dekantačným filtrom. Množstvo iónov ťažkých kovov vo finálnom prostriedku je ešte väčšie, keď sa kvapalné vodné prostriedky, obsahujúce chlórnan, vyrábajú pri vysokých hodnotách pH, napr. 13 a viac. Rozpustnosť väčšiny iónov ťažkých kovov, ktoré by mali byť odstránené na dosiahnutie dobrej bielivosti a/alebo ochrany látky, narastá s pH prostriedku.
Bolo nami zistené, že je nutné, aby sa hladina iónov ťažkých kovov v kvapalných vodných prostriedkoch, obsahujúcich chlórnan, sama udržiavala pod istou hladinou, čím sa dosiahne lepšia účinnosť bielenia a/alebo účinnosť ochrany tkaniny pri pôsobení takýchto prostriedkov na tkaninu.
Predmetom predloženého vynálezu je teda spôsob výroby kvapalných vodných prostriedkov, ktoré obsahujú chlórnan a silný zdroj alkality, majú obzvlášť nízky obsah iónov ťažkých kovov a vykazujú teda zlepšenú účinnosť bielenia a/alebo účinnosť ochrany tkaniva.
Ďalš im predmetom je spôsob výroby kvapalných vodných prostriedkov, obsahujúcich chlórnan, za prijateľnú celkovú cenu, napr. prostriedky, ktoré vykazujú zlepšenú účinnosť bielenia a/alebo účinnosť ochrany tkaniva, ktoré sú vyrábané spôsobom, používajúcim najlacnejšie a najbežnejšie obchodne dostupné suroviny.
Teraz bolo objavené, že zvlášť účinnú kontrolu hladiny iónov ťažkých kovov je možné dosiahnuť použitím takého výrobného spôsobu, pri ktorom je chelačné činidlo, schopné chelácie iónov ťažkých kovov, pridávané obsahujúceho silný zdroj chlórnan a vodu, potom, čo separačný krok, pri do kvapalného vodného prostriedku, alkality typu hydroxidu sodného, bol s uvedeným prostriedkom vykonaný ktorom boli z tohto prostriedku odstránené/eliminované prítomné nerozpustné zlúčeniny. Separačný krok je skutočne určený na odstránenie akejkoľvek prítomnej nerozpustnej zlúčeniny, ako sú hydroxidy a/alebo soli kovov, z uvedeného kvapalného vodného prostriedku, obsahujúceho chlórnan. Uvedené chelačné činidlo dovoľuje odstrániť zvyškové ióny ťažkých kovov, ktoré neboli odstránené/eliminované separačným krokom, teda akýmkoľvek separačným prostriedkom, ako je filtrácia dekantačným filtrom. Pridaním chelačných činidiel, schopných chelácie iónov ťažkých kovov, po separačnom kroku dovoľuje použitie menšieho množstva týchto činidiel, ako by bolo treba použiť ináč, keby boli pridané pred uvedeným separačným krokom s cieľom získať prostriedok rovnakej čistoty. Uvedené chelačné činidlá, keď sú pridané pred uvedeným separačným krokom, skutočne interagujú s iónmi typu horčíka a/alebo vápnika, prítomnými v prostriedku, ktoré by inak boli odstránené ako soli kovov v dôsledku prítomnosti aniónov, ako sú uhličitanové, bežne sa vyskytujúcich v roztoku chlórnanu, vhodných na výrobu uvedených chlórnanových prostriedkov podľa predloženého spôsobu, čím ostáva menšie množstvo chelačných činidiel na cheláciu iónov ťažkých kovov, prítomných v uvedenom prostriedku. Prostriedky, ktoré sa dajú získať spôsobom podľa predloženého vynálezu, majú zlepšenú fyzikálnu a chemickú stabilitu. Ďalšou výhodou prostriedkov, ktoré je možné získať podľa predloženého vynálezu je, že okrem svojej vynikajúcej bieliacej schopnosti ponúkajú spomenuté prostriedky tiež aj možnosť účinného odstraňovania škvŕn.
Podstata vynálezu
Predložený vynález sa zaoberá spôsobom kvapalného bieliaceho prostriedku, ktorý má a obsahuje chlórnan alkalického kovu, silný a vodu. Uvedený spôsob výroby zahŕňa tieto kroky výroby vodného pH od 10 do 14 zdroj alkality
V prvom kroku sa zmieša chlórnan alkalického kovu, silný zdroj alkality a voda.
V kroku, druhom kroku sa nerozpustné zlúčeniny, vytvorené v prvom z uvedeného prostriedku odstránia (separujú).
Po uvedenom separačnom kroku sa pridá chelačné činidlo, schopné chelácie iónov ťažkých kovov.
Výrazom vytvorené nerozpustné zlúčeniny sa tu označuje akákoľvek pevná fáza, prítomná v prostriedku vyrábanom podľa predkladaného vynálezu, t.j. akýkoľvek druh zlúčeniny, ktorý je v uvedenom prostriedku nerozpustný a môže teda byť z tohto prostriedku oddelený akoukoľvek konvenčnounseparačnou metódou. Tieto vytvorené nerozpustné zlúčeniny zahŕňajú napr. hydroxidy kovov, vzniknuté zrážaním hydroxidu sodného iónmi kovov, a soli kovov, vzniknuté tak, že nečistoty typu uhličitanu sodného, bežne prítomného v obchodne dostupných roztokoch chlórnanu vhodných na použitie podľa spôsobu predloženého vynálezu, sa zrážajú pôsobením iónov kovov. Ióny kovov ako je vápnik/horčík, rovnako ako ióny ťažkých kovov, prítomné v prostriedkoch podľa predloženého vynálezu, sú zo surovín a z bežnej vody, používané v uvedenom spôsobe.
Výrazom oddelenie vytvorených nerozpustných látok sa tu rozumie to, že pre odstránenie pevnej fázy z kvapalnej fázy podľa predloženého vynálezu môže byť použitý akýkoľvek známy spôsob. Vytvorené zrazeniny teda môžu byť z prostriedkov podľa predloženého vynálezu oddelené usadzovaním a/alebo filtráciou a/alebo centrifugáciou. S výhodou sa tu používa filtrácia.
Filtre vhodné na použitie v spôsobe podľa predloženého vynálezu sú akékoľvek dostupné filtre, včítane dekantačných filtrov, ako je patrónový filter, sieťový filter, filtračný koláč a pod.
Chelačnými činidlami podľa predloženého vynálezu sú akékoľvek chelačné činidlá, alebo zmes týchto činidiel, ktorých
komplexy s takto: | ťažkými kovmi | majú | konštantu | stability | K vymedzenú |
Ak je K >106. | n=l, potom K | >105, | s výhodou | K >5.105, | výhodnej šie |
Ak je K >107. | n=2, potom K | >106, | s výhodou | K >5.106, | výhodnej šie |
Ak je K >108, | n=3, potom K | >1O7, | s výhodou | K >5.107, | výhodnej šie |
kde n je počet molekúl chelačného činidla pripadajúci na jeden ión ťažkého kovu, K =[MLn]/[M][L]n, [MLn] je koncentrácia komplexu medzi iónom ťažkého kovu a chelačným činidlom, [M] je koncentrácia voľných iónov ťažkých kovov a [L] je koncentrácia voľných chelačných činidiel.
Príkladom takýchto chelačných činidiel, vhodných na toto použitie, sú polykarboxylové kyseliny, odvodené od pyridínu, alebo ich soli všeobecného vzorca (I) alebo (II);
v ktorých R je vodík, halogén, hydroxylová skupina, aminoskupina, karboxylová skupina alebo alkylová skupina s krátkym reťazcom (Cl - C4) a n je 1 alebo 2. Preferované sú tu polykarboxylové deriváty pyridínu, vybrané zo skupiny tvorenej kyselinou dipikolínovou (kyselina 2,6 - pyridíndikarboxylová) a jej derivátmi, získanými substitúciou vodíka v para polohe halogénom, karboxylovou skupinou alebo alkylovou skupinou s krátkym reťazcom (Cl - C4).
Uvedené chelačné činidlá, určené na použitie, sú stabilné proti chlórnanu a silnej alkalite. Výrazom stabilný proti chlórnanu a silnej alkalite sa tu rozumie, že koncentrácia uvedených chelačných činidiel sa nemení v čase dvoch mesiacov pri izbovej teplote, teda asi 25°C.
Prostriedky, vyrábané spôsobom podľa predloženého vynálezu obsahujú uvedené chelačné činidlo - alebo zmesi týchto činidiel
- v množstve od 0,01 do 5 % hmôt. z celkového prostriedku, s výhodou od 0,01 do 3 % hmôt., prednostne od 0,01 do 2 % hmôt.
a najlepšie od 0,01 do 1 % hmôt.
Zistili sme, že ak je v spôsobe výroby kvapalných vodných prostriedkov, obsahujúcich chlórnan, zahrnutý prípravok chelačného činidla, schopný chelácie iónov ťažkých kovov po separačnom kroku, znižuje sa tým obsah iónov ťažkých kovov v uvedených prostriedkoch. Podľa predloženého vynálezu sa dajú pripraviť skutočne kvapalné vodné prostriedky, ktoré sú v podstate zbavené iónov ťažkých kovov, teda prostriedky, v ktorých sú ióny ťažkých kovov chelátované a tým prítomné v dezaktivovanej forme. Teraz bolo skutočne zistené, že použitie takýchto chelačných činidiel po separačnom kroku v spôsobe výroby chlórnanových prostriedkov obsahujúcich silný zdroj alkality a vodu, pričom uvedené prísady sú zmiešané pred vykonaním separačného kroku, dovoľuje pripraviť chlórnanové prostriedky so zlepšenou účinnosťou bielenia a/alebo ochrany tkaniva.
Výraz v podstate zbavené iónov ťažkých kovov” tu znamená, že koncentrácia rôznych iónov ťažkých kovov v uvedených prostriedkoch, vyrábaných podľa predloženého vynálezu, sú veľmi nízke, napr. že hladina Fe nie je vyššia ako 1 ppm, hladina Ni nie je vyššia ako 20 ppb, hladina Cu nie je vyššia ako 20 ppb, hladina Mn nie je vyššia ako 10 ppb a/alebo hladina Co nie je vyššia ako 10 ppb.
Spôsobom podľa predloženého vynálezu sú uvedené chelačné činidlá pridávané vlastne v prebytku, aby chelátovali všetky ióny ťažkých kovov prítomné v prostriedkoch vyrábaných podľa uvedeného spôsobu, a aby boli aj potom schopné chelátovať ióny ťažkých kovov, prítomné v pracom/bieliacom roztoku.
Prostriedky, vyrobené spôsobom podľa predloženého vynálezu, sú fyzikálne aj chemicky stále.
Výrazom chemicky stále sa tu rozumie, že chlórnanové bieliace prostriedky podľa predloženého vynálezu by mali po desiatich dňoch skladovania pri 50 ± 0,5 °C stratiť viac ako 25 % využiteľného chlóru. Percento straty využiteľného chlóru môže byť merané metódou, opísanou napr. v publikácii Analyses des Eaux et Extraits de Javel vydanej organizáciou La chambre syndicale nationale de L eau de Javel et des produits connexes”, str. 9-10 (1984). Uvedené metódy sa zakladajú na stanovení využiteľného chlóru v čerstvých prostriedkoch, teda hneď po príprave, a v tých istých prostriedkoch po 10 dňoch skladovania pri teplote 50 °C.
Výrazom fyzikálne stále sa tu rozumie, že pri dlhšom skladovaní, napr. v čase 10 dní pri 50 °C, nedochádza k fázovým zmenám. Ako fázová zmena sa tu označuje akákoľvek zmena fyzikálnych vlastností roztokových fáz, napr. fázová separácia.
V preferovanom uskutočnení spôsobu podľa predloženého vynálezu môže byť pred separačným krokom pridané zrážadlo. Zrážadlo podľa predloženého vynálezu môže byť definované ako akékoľvek činidlo, schopné viazať ióny ťažkých kovov tak, že s nimi vytvorí nerozpustné soli, teda soli, ktorých produkt rozpustnosti vo vode nie je pri teplote 25 °C vyšší ako 10®, s výhodou ako 10® a prednostne ako 101θ.
Bolo tiež zistené, že pridanie takéhoto zrážadla alebo zmesi zrážadiel ku kvapalnému vodnému chlórnanovému roztoku v spôsobe podľa predloženého vynálezu pred tým, ako je uvedený prostriedok podrobený separačnému kroku, pomáha chelačnému pôsobeniu, uskutočňovanému chelačnými činidlami. Bolo zistené, že zrážadlá pridávané pred separačným krokom a chelačné činidlá pridávané po uvedenom separačnom kroku v spôsobe podľa predloženého vynálezu pôsobia spoločne tak, že vzniká chlórnanový prostriedok, ktorý je v podstate zbavený iónov ťažkých kovov.
Keď sa pridajú zrážadlá v spôsobe podľa predloženého vynálezu pred separačným krokom, sú ióny ťažkých kovov vyzrážané a teda pri separačnom kroku aj odstránené vo forme solí viac v porovnaní s týmto spôsobom, ale bez pridania zrážadiel. Z toho vyplýva, že po separačnom kroku je možné použiť menšie množstvo uvedených chelačných činidiel, ako by bolo inak nutné, pokiaľ by pred uvedeným separačným krokom neboli takéto zrážadlá prítomné a pokiaľ by mal byť získaný chlórnanový prostriedok s rovnakou čistotou.
Pridanie uvedených chelačných činidiel po separačnom kroku dovoľuje použiť menšie množstvo týchto činidiel, aké by ich bolo potrebné pridať pred separačným krokom. Uvedené chelačné činidlá, ak sú pridané pred separačným krokom, potom skutočne interagujú s horčíkom a/alebo vápnikom, prítomným v chlórnanovom prostriedku, čím pre cheláciu s iónmi ťažkých kovov, prítomnými v uvedenom prostriedku, ostáva v uvedenom prostriedku k dispozícii menej chelačného činidla. Ďalej predpokladáme, že uvedené chelačné činidlá, ak sú pridané pred separačným krokom, interagujú aj so zrážadlami, pokiaľ sú tie prítomné, čím pre cheláciu s iónmi ťažkých kovov, prítomnými v uvedenom prostriedku, ostáva k dispozícii menej chelačných činidiel, a súčasne ostáva aj menej zrážadiel na zrážanie iónov ťažkých kovov vo forme solí.
Ako príklady zrážaných činidiel vhodných na toto použitie je možné uviesť šťavelany, fosfonáty, boritany, seskvikarbonáty, selenomočovinany, vanadičnany, telúromočovinany, tiokarbonáty a polóniomočovinany alkalických kovov a ich zmesí. Zo solí uvedených zrážadiel s alkalickými kovmi majú prednosť šťavelan sodný, fosfonát sodný, boritan sodný, seskvikarbonát sodný, selénomočovinan sodný, vanadičnan sodný, telúromočovinan sodný, tiokarbonát sodný, polóniomočovinan sodný a ich zmesi.
Medzi zrážadlá obzvlášť užitočné na dané použitie patria aj soli kyseliny kremičitej alebo uhličitej, alebo ich zmesi. Z kremičitanov a uhličitanov alkalických kovov majú prednosť kremičitan sodný a uhličitan sodný, ktoré sú obchodne dostupné, alebo ich zmesi. Veľmi výhodné je používať v spôsobe podľa predloženého vynálezu uhličitan sodný, kremičitan sodný, šťavelan sodný alebo ich zmesi.
Prostriedky vyrábané spôsobom podľa predloženého vynálezu
obsahuj ú | každé z | pri tomných | zrážacích | činidiel | v | relatívnom |
množstve | od 0,01 | do 10 % | hmôt. z celkového | prostriedku, | ||
s výhodou naj lepšie | od 0,01 dc od 0,2 do | i 7 % hmôt., 3 % hmôt. | prednostne | od 0, 1 | do | 5 % hmôt., |
Ďalším podstatným znakom je, že prostriedky vyrábané spôsobom podľa predloženého vynálezu obsahujú niektorý z chlórnanov alkalických kovov alebo ich zmes. Obchodne dostupné sú rôzne formy chlórnanov alkalických kovov, a hoci to nie je pre predložený vynález rozhodujúce, s výhodou je tu používaný chlórnan sodný. Prostriedky vyrábané podľa predloženého vynálezu obsahujú bieliace množstvo chlórnanu alkalického kovu, ktoré v typickom prípade predstavuje chlórnan alkalického kovu v množstve od 0,1 do 10 % hmôt.
berieme do úvahy aktívny chlór.
z celkového prostriedku, keď Preferované sú prostriedky, obsahujúce od 3 do 6 % chlórnanu alkalického kovu.
Ďal ším podstatným znakom je, že prostriedky vyrábané spôsobom podľa predloženého vynálezu obsahujú silný zdroj alkality alebo zmes týchto zdrojov. Prostriedky vyrobené podľa predloženého vynálezu obsahujú uvedený zdroj alkality, alebo zmes týchto zdrojov v množstve od 0,04 do 2 % hmôt. z celkového prostriedku, s výhodou od 0,1 do 1,5 % hmôt., prednostne od 0,2 do 0,9 % hmôt. Príkladmi silných zdrojov alkality sú hydroxidy alkalických kovov, ako je hydroxid draselný a/alebo sodný, alebo oxidy alkalických kovov, ako je oxid sodný a/alebo draselný.
V súlade s tým majú prostriedky vyrábané spôsobom podľa predloženého vynálezu hodnotu pH od 10 do 14, s výhodou od 11 do 14 a prednostne od 12 do 14. Optimum stability a účinnosti chlórnanu je práve v alkalickej oblasti.
Prostriedky vyrábané podľa predloženého vynálezu obsahujú ďalej vodu v množstve nevyhnutnom na doplnenie uvedených prostriedkov. Voda, použitá v spôsobe podľa predloženého vynálezu, je obyčajná úžitková, nie demineralizovaná.
Prostriedky vyrábané podľa predloženého vynálezu môžu ďalej obsahovať voliteľné prísady včítane surfaktantov, stálych proti bieleniu, organických a anorganických alkálií, parfémov, parfémového solubilizátora, stáleho proti bieleniu, farbív, optických zjasňovačov, rozpúšťadiel a pod. Ak sú prítomné, potom uvedené voliteľné prísady môžu byť pridávané do prostriedkov, vyrábaných spôsobom podľa predloženého vynálezu, v ktoromkoľvek kroku, teda pred separačným krokom alebo aj po ňom.
Prostriedky vyrábané podľa predloženého vynálezu, sú používané v zriedenej forme pri prádlových aplikáciách. Výraz sú používané v zriedenej forme tu zahŕňa riedenie vykonané užívateľom, ktoré sa vyskytuje napr. pri ručnom praní, ako aj pri riedení inými spôsobmi, ako napr. v práčke. Typické riedenia sú od 0,5 do 20 % pre ručné pranie a od 0,1 do 10 % pre pranie v práčke.
Predložený vynález bude ďalej ilustrovaný nasledujúcimi príkladmi.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledujúce prostriedky boli pripravené spôsobom podľa predloženého vynálezu:
prostriedok 12 3
chlórnan sodný | 5,0 | 5,0 | 5,0 |
hydroxid sodný | 1.0 | 1,0 | 1,0 |
uhličitan sodný | - | 1,3 | 1,3 |
kyselina dipikolínová | 2,0 | 1.0 | 1,0 |
šťavelan sodný | 1,0 | - | 1,0 |
PH | 13 | 13 | 13 |
voda a minoritné prísady ---------ad 100%
Vyššie uvedené prostriedky sa vyrábajú pri izbovej teplote, teda asi pri 25 °C.
V prvom kroku spôsobu podľa predloženého vynálezu sa mieša chlórnan sodný, hydroxid sodný, úžitková voda a uhličitan sodný (keď je prítomný) a zároveň šťavelan sodný (keď je prítomný).
V ďalšom kroku sa výsledný prostriedok prefiltruje dekantačným filtrom.
Nakoniec je po filtračnom kroku pridaná kyselina dipikolínová.
Prostriedky 1, 2 a 3 získané spôsobom podľa predloženého vynálezu zaisťujú tkanivám, ktoré sú nimi ošetrované, vynikajúcu bielosť a ochranu. Tieto prostriedky ďalej vykazujú vynikajúcu stabilitu. Po desiatich dňoch skladovania pri 50 °C je obsah aktívneho chlóru v prostriedkoch 1, 2 a 3, vyrábaných spôsobom podľa tohto vynálezu, skutočne vyšší v porovnaní s obsahom aktívneho chlóru v podobných prostrediach, vyrábaných bez akéhokoľvek chelačného činidla, schopného chelácie iónov ťažkých kovov (napr. kyseliny dipikolínovej), po filtračnom kroku.
Claims (10)
1. Spôsob výroby vodného kvapalného bieliaceho prostriedku, s pH od 10 do 14 a obsahujúceho chlórnan alkalického kovu, silný zdroj alkality a vodu, vyznačujúci sa tým, že sa skladá z týchto krokov:
- v prvom kroku zmiešanie uvedeného chlórnanu alkalického kovu, silného zdroja alkality a vody,
- v druhom kroku oddelenie nerozpustných látok, vytvorených v spomenutom prvom kroku,
- ďalej pridanie chelačného činidla, schopného chelácie iónov ťažkých kovov.
2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že komplexy uvedeného chelačného činidla, alebo zmesi týchto činidiel, s ťažkými kovmi majú konštantu stability K vymedzenú takto:
K > 108, kde n je počet molekúl chelačného činidla pripadajúci na jeden ión ťažkého kovu, K =[MLn]/[M][L]n, [MLn] je koncentrácia komplexu medzi iónom ťažkých kovov a chelačným činidlom, [M] je koncentrácia voľných iónov ťažkých kovov a [L] je koncentrácia voľných chelačných činidiel.
3. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že uvedené chelačné činidlo, je polykarboxylová kyselina, odvodená od pyridínu, alebo jej soli všeobecného vzorca (I) alebo (II):
HOOC :ooh (I) (II) v ktorých R je vodík, halogén,hydroxylová skupina, aminoskupina, karboxylová skupina alebo alkylová skupina s krátkym reťazcom (C1-C4) a n je 1 alebo 2, alebo ich zmes, výhodne skupina obsahujúca kyselinu dipikolínovú, jej deriváty alebo zmesi.
•
4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov • vyznačujúci sa tým, že uvedené chelačné činidlo, alebo zmes chelačných činidiel je pridávaných v množstve od 0,01 do 5 % hmôt. z celkového prostriedku, s výhodou od 0,01 do 3 % hmôt., prednostne od 0,01 do 2 % hmôt. a najlepšie od 0,01 do 1 % hmôt.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že do uvedeného prostriedku je pred separačným krokom pridané zrážadlo, ktoré viaže ióny ťažkých kovov a vytvára tak soli, ktorých produkt rozpustnosti vo vode nie je pri teplote 25° C vyšší ako 10”s výhodou ako 10“® a prednostne ako 10l®.
6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že uvedeným zrážadlom je šťavelan, fosfonát, boritan, seskvikarbonát, selenomočovinan, vanadičnan, telúromočovinan, tiokarbonát a polóniomočovinany alkalických kovov a ich zmesí, s výhodou sú to šťavelan sodný, boritan sodný, seskvikarbonát Λ sodný, selénomočovinan sodný, vanadičnan sodný, telúromočovinan sodný, tiokarbonát sodný, polóniomočovinan sodný a ich zmesi.
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že každé prítomné zrážadlo je pridávané v množstve od 0,01 do 10 % hmôt. z celkového prostriedku, s výhodou od 0,01 do 7 % hmôt., prednostne od 0,1 do S % hmôt. a najlepšie od 0,2 do 3 % hmôt.
8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že uvedený prostriedok obsahuje chlórnan v množstve od 0,1 do 10 % hmôt. z celkového prostriedku, prepočítané na aktívny chlór, s výhodou od 3 do 6 % hmôt.
9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že uvedeným silným zdrojom alkality je hydroxid alkalického kovu, s výhodou hydroxid sodný, . a že pH je v rozsahu od 11 do 14, s výhodou od 12 do 14.
« 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že vytvorené nerozpustné látky sú od uvedeného prostriedku oddelené filtráciou uvedeného prostriedku dekantačným filtrom.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
EP95870055A EP0743279A1 (en) | 1995-05-16 | 1995-05-16 | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions |
PCT/US1996/005603 WO1996036560A1 (en) | 1995-05-16 | 1996-04-19 | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK154697A3 true SK154697A3 (en) | 1998-07-08 |
Family
ID=8222131
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1546-97A SK154697A3 (en) | 1995-05-16 | 1996-04-19 | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions |
Country Status (16)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0743279A1 (sk) |
JP (1) | JPH11505286A (sk) |
CN (1) | CN1190381A (sk) |
AR (1) | AR001948A1 (sk) |
AU (1) | AU5392296A (sk) |
BR (1) | BR9608521A (sk) |
CA (1) | CA2220973A1 (sk) |
CZ (1) | CZ362097A3 (sk) |
EG (1) | EG20713A (sk) |
HU (1) | HUP9801945A3 (sk) |
MA (1) | MA23871A1 (sk) |
PL (1) | PL323344A1 (sk) |
SK (1) | SK154697A3 (sk) |
TR (1) | TR199701375T1 (sk) |
WO (1) | WO1996036560A1 (sk) |
ZA (1) | ZA963283B (sk) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0905226A1 (en) * | 1997-09-19 | 1999-03-31 | The Procter & Gamble Company | The use of phosphonate compounds in hypochlorite bleaching compositions for treating textiles, for fabric whiteness and safety |
US8933131B2 (en) | 2010-01-12 | 2015-01-13 | The Procter & Gamble Company | Intermediates and surfactants useful in household cleaning and personal care compositions, and methods of making the same |
CN103380107B (zh) | 2011-02-17 | 2015-06-10 | 宝洁公司 | 生物基直链烷基苯基磺酸盐 |
RU2013136500A (ru) | 2011-02-17 | 2015-03-27 | Дзе Проктер Энд Гэмбл Компани | Композиции, содержащие смеси с10-с13-алкилфенилсульфонатов |
MX2015011690A (es) | 2013-03-05 | 2015-12-07 | Procter & Gamble | Composiciones de azucares mezclados. |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5337835B2 (sk) * | 1974-02-05 | 1978-10-12 | ||
US4529534A (en) * | 1982-08-19 | 1985-07-16 | The Procter & Gamble Company | Peroxyacid bleach compositions |
DE3308850C2 (de) * | 1983-03-12 | 1985-03-07 | B. Braun Melsungen Ag, 3508 Melsungen | Bleich-, Reinigungs- und Desinfektionsmittel auf Hypohalitbasis mit verbesserter Lagerstabilität |
US4623726A (en) * | 1983-04-18 | 1986-11-18 | American Cyanamid Company | Method for oxidizing alkyl groups on pyridine, quinoline and benzene ring compounds to carboxylic acids under basic conditions |
US4526700A (en) * | 1983-11-04 | 1985-07-02 | The Procter & Gamble Company | Hypochlorite bleach compositions containing optical brighteners |
WO1988005461A1 (en) | 1987-01-23 | 1988-07-28 | Molony Donald P | Sodium carbonate/sodium hydroxide/sodium hypochlorite composition and process for removing stains |
US4898681A (en) * | 1988-08-31 | 1990-02-06 | Burton Charles D | Hypochlorite distinfectant stabilized with calcium chelant |
US5380458A (en) * | 1992-10-02 | 1995-01-10 | Colgate-Palmolive Co. | Stabilized hypohalite compositions |
IN176964B (sk) * | 1992-11-27 | 1996-10-12 | Lever Hindustan Ltd | |
JP2910493B2 (ja) * | 1993-04-05 | 1999-06-23 | ダイソー株式会社 | 次亜塩素酸ナトリウム溶液の安定化方法 |
JP3075659B2 (ja) * | 1993-10-13 | 2000-08-14 | 日本パーオキサイド株式会社 | 次亜塩素酸塩水溶液の安定化剤 |
-
1995
- 1995-05-16 EP EP95870055A patent/EP0743279A1/en not_active Withdrawn
-
1996
- 1996-04-19 JP JP8534845A patent/JPH11505286A/ja active Pending
- 1996-04-19 AU AU53922/96A patent/AU5392296A/en not_active Abandoned
- 1996-04-19 CN CN96195292A patent/CN1190381A/zh active Pending
- 1996-04-19 BR BR9608521A patent/BR9608521A/pt unknown
- 1996-04-19 PL PL96323344A patent/PL323344A1/xx unknown
- 1996-04-19 CA CA002220973A patent/CA2220973A1/en not_active Abandoned
- 1996-04-19 TR TR97/01375T patent/TR199701375T1/xx unknown
- 1996-04-19 HU HU9801945A patent/HUP9801945A3/hu unknown
- 1996-04-19 SK SK1546-97A patent/SK154697A3/sk unknown
- 1996-04-19 WO PCT/US1996/005603 patent/WO1996036560A1/en not_active Application Discontinuation
- 1996-04-19 CZ CZ973620A patent/CZ362097A3/cs unknown
- 1996-04-24 ZA ZA963283A patent/ZA963283B/xx unknown
- 1996-05-13 EG EG41596A patent/EG20713A/xx active
- 1996-05-15 MA MA24238A patent/MA23871A1/fr unknown
- 1996-05-16 AR AR33652496A patent/AR001948A1/es unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EG20713A (en) | 1999-12-29 |
CZ362097A3 (cs) | 1998-05-13 |
JPH11505286A (ja) | 1999-05-18 |
AR001948A1 (es) | 1997-12-10 |
BR9608521A (pt) | 1999-06-08 |
ZA963283B (en) | 1996-11-05 |
CN1190381A (zh) | 1998-08-12 |
EP0743279A1 (en) | 1996-11-20 |
WO1996036560A1 (en) | 1996-11-21 |
TR199701375T1 (xx) | 1998-03-21 |
CA2220973A1 (en) | 1996-11-21 |
MX9708870A (es) | 1998-03-31 |
MA23871A1 (fr) | 1996-12-31 |
AU5392296A (en) | 1996-11-29 |
HUP9801945A2 (hu) | 1998-12-28 |
PL323344A1 (en) | 1998-03-30 |
HUP9801945A3 (en) | 1999-03-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK154597A3 (en) | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions | |
EA017243B1 (ru) | Композиция моющего компонента | |
DE1617161A1 (de) | Verstaerkungsmittel fuer synthetische Detergentien | |
US5961879A (en) | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions | |
SK154697A3 (en) | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions | |
CA2232595C (en) | Hypochlorite bleaching composition having enhanced fabric whitening benefits | |
RU2143021C1 (ru) | Водный жидкий отбеливающий состав | |
EP0688857A1 (en) | Hypochlorite bleaching compositions | |
US5843190A (en) | Hypochlorite bleaching compositions | |
DE4113003A1 (de) | Eiweiss als bioabbaubarer stabilisator fuer die sauerstoffbleiche der textilwaesche | |
US5928559A (en) | Process for the manufacture of hypochlorite bleaching compositions | |
EP0653482B1 (en) | Hypochlorite bleaching compositions | |
MXPA97008870A (en) | Procedure for the manufacture of hipoclor whitening compositions | |
EP1383856B1 (en) | Detergent composition and method for preparing alkali metal silicate granules | |
DE2152141A1 (de) | Fluessigwaschmittel | |
US5914069A (en) | Hypochlorite bleaching compositions | |
MXPA97008907A (en) | Procedure for the manufacture of blanked hypoclorite compositions | |
US4882091A (en) | Use of polyhydroxyalkylamine-N-N-dicarboxylic acids and their salts as builders in detergents and cleaning agents | |
DE2822838A1 (de) | Wasch- und reinigungsmittel | |
DE69130137T2 (de) | Verfahren zur Verhinderung der Gewebeinkrustation | |
JPH049839B2 (sk) | ||
RU97120694A (ru) | Способ получения гипохлоритных отбеливающих составов | |
DE2217742A1 (de) | Reinigungs-, bleich- und desinfektionsmittel mit aktivchlorhaltigen verbindungen | |
CS200799B1 (sk) | SPOSOB PŘÍPRAVY OXIDOVANÝCH REKlíNOV VHODNÝCH AKO SEKVESTRAČNÉ PŘÍSADY DO reTERGENTNÝCH ZMESÍ |