SK14652001A3 - Spôsob prenosu dát - Google Patents

Spôsob prenosu dát Download PDF

Info

Publication number
SK14652001A3
SK14652001A3 SK1465-2001A SK14652001A SK14652001A3 SK 14652001 A3 SK14652001 A3 SK 14652001A3 SK 14652001 A SK14652001 A SK 14652001A SK 14652001 A3 SK14652001 A3 SK 14652001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
terminal
control panel
communication
data
sub
Prior art date
Application number
SK1465-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Ziegler
Original Assignee
Horst Ziegler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Ziegler filed Critical Horst Ziegler
Publication of SK14652001A3 publication Critical patent/SK14652001A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C17/00Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link
    • G08C17/02Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link using a radio link
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C2201/00Transmission systems of control signals via wireless link
    • G08C2201/40Remote control systems using repeaters, converters, gateways
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C2201/00Transmission systems of control signals via wireless link
    • G08C2201/40Remote control systems using repeaters, converters, gateways
    • G08C2201/41Remote control of gateways

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Small-Scale Networks (AREA)
  • Communication Control (AREA)

Description

Oblasť techniky !
Vynález sa týka spôsobu prenosu dát medzi hlavnou riadiacou a komunikačnou ústredňou (hlavnou ústredňou) a koncovým prístrojom, najmä snímačom alebo akčným členom, pričom hlavná ústredňa a koncový prístroj predstavujú zakaždým vysielaciu a prijímaciu jednotku.
Doterajší stav techniky
Riadenie a regulácia elektrických prístrojov v obytných a obchodných budovách sa v poslednom čase stále viac automatizuje. Na zvýšenie pohodlia alebo bezpečnosti sú vo vykurovacích, poplachových alebo podobných systémoch často zabudované príslušné prvky, pričom komunikácia s týmito prvkami prebieha cez vedenia uložené v budove a v poslednom čase stále viac aj rádiovým prenosom. Najmä tento posledný spôsob sa z hľadiska potrebných nákladov dá výhodne realizovať pri rekonštrukciách starších budov. Pri automatizovaní funkcií budovy pomocou rádiového prenosu sa pri každej bytovej jednotke zväčša používa tzv. bytová ústredňa, ktorá môže súčasne slúžiť ako užívateľské rozhranie (s možnosťou odčítania a vkladania údajov) a ako rozhranie k iným bytom, k ústredným funkciám budovy a k diaľkovým prenosovým systémom prostredníctvom modemov, rádia atď. Pomocou snímačov (napr. snímačov teploty alebo poplachových snímačov) a akčných členov (napr. elektronických termostatových ventilov alebo poplachových sirén) príslušná bytová ústredňa potom vykonáva požadované funkcie zaručujúce bezpečnosť a pohodlie. Toky informácií (prostredníctvom rádiového prenosu) smerom od a k týmto koncovým prístrojom bytu alebo rodinného domu sú podľa danej situácie zväčša usporiadané hviezdicovo okolo príslušnej hlavnej bytovej ústredne. Aby sa zvýšila funkčná bezpečnosť systému, pri každom jednotlivom prenose dát (ktorý spravidla prebieha formou dátových telegramov) od
31812/T e o o e koncového prístroja k hlavnej bytovej ústredni, resp. v opačnom smere, príslušný prijímač potvrdí príjem vyslaním prijímacieho signálu. Ak pôvodca komunikácie takéto potvrdenie príjmu nedostane, opakuje komunikačný úkon prípadne viackrát.
Ako sa zistilo, typické vzdialenosti, ktoré treba preklenúť pri rádiovom prenose od pevne inštalovaných prístrojov a k nim, bývajú v budovách 20 až 50 m. Jednotlivé vzdialenosti pre rádiové spojenie môžu však byť aj výrazne kratšie, menej ako 10 m; šírením rádiových vín v budovách viacerými smermi môžu vznikať škodlivé interferencie, takže amplitúdy prijímaného signálu môžu byť na niektorých miestach takmer nulové. Môže to mať za následok, že dokonca aj geometricky blízke prvky rádiového spojenia nemôžu spolu komunikovať. Keďže počet komunikačných ciest, na ktorých môže vzniknúť interferencia, je značný, nedá sa poloha takejto diery v pokrytí rádiovým signálom (t.j. miesta, kde sa vyskytne interferencia), ktorej veľkosť môže byť od niekoľko málo cm až do 1 m, spoľahlivo predpovedať. Ak sa pri uvádzaní zariadenia do prevádzky takáto diera zistí, možno vzniknuté ťažkosti odstrániť tým, že sa zmení miesto, kam sa príslušný prvok rádiového spojenia namontuje. Vo veľkom počte prípadov je však umiestnenie takýchto prvkov z funkčného hľadiska (napr. rozdeľovač vykurovacích nákladov, poplachový snímač), alebo ergonomického, resp. estetického hľadiska (napr. bytová ústredňa) vopred dané a dá sa zmeniť len v obmedzenom rozsahu. Navyše sa môže stať, že zmenou umiestnenia prvku rádiového spojenia (aby sa vyhlo diere v jednej komunikačnej ceste), sa tento prvok môže dostať do diery v inej komunikačnej ceste.
Z týchto dôvodov sa v takýchto prípadoch niekedy používajú opakovacie vysielače, ktoré prijaté dátové telegramy odovzdávajú ďalej s oneskorením a zosilnené, takže k interferencii s primárnou rádiovou komunikáciou vôbec nemôže dôjsť. Známe je aj používanie iných koncových prístrojov pri nasadení opakovacích vysielačov v takýchto prípadoch. Opakovacie vysielače, ktoré odovzdávajú dátové telegramy s oneskorením, však veľmi zaťažujú
31812/T c · · · co o e e r c c r ,* c c r e komunikačný kanál, takže častejšie dochádza ku kolíziám s inými dátovými telegramami a tým, že sa jednotlivé správy musia častejšie opakovať, zhoršuje sa reakčný čas celého systému. Okrem toho je tu aj nebezpečenstvo komunikácie dookola, pri ktorej si opakovacie vysielače dátové telegramy navzájom vymieňajú. Preto sa často obmedzuje odovzdávanie dátových telegramov opakovacími vysielačmi len na telegramy určitých prístrojov a opakovaciemu vysielaču sa pri uvádzaní do prevádzky oznámi zoznam telegramov, ktoré treba odovzdávať ďalej. Diery v pokrytí rádiovým signálom však v budovách s rušnou prevádzkou často bývajú časovo závislé, takže pôvodne optimálny zoznam telegramov, ktoré treba odovzdávať ďalej, býva nesprávny a komunikácia cez určité komunikačné cesty sa napriek tomu môže prerušiť.
Napokon treba vziať do úvahy aj to, že celý rad prístrojov pracuje s batériami, ktoré spravidla mávajú životnosť 3 až 10 rokov. Pretože nielen vyslanie signálu, ale už aj samotná príprava prístroja na príjem signálu značí vysoký odber elektrickej energie, musí sa pri týchto prístrojoch čas pripravenosti na príjem signálu a počet odosielaných telegramov minimalizovať.
Úlohou vynálezu preto je dosiahnutie spoľahlivejšej komunikácie medzi hlavnou ústredňou a jej koncovými prístrojmi.
Podstata vynálezu
Vynález rieši túto úlohu v podstate tým, že najmä pri prerušení priameho rádiového spojenia medzi hlavnou ústredňou a koncovým prístrojom prebieha prenos dát najmenej cez jednu vedľajšiu riadiacu a komunikačnú ústredňu (vedľajšiu ústredňu), ktorá môže vstúpiť do rádiového styku tak s hlavnou ústredňou, ako aj s koncovým prístrojom.
31812/T f e
Γ f r
r r f* r '
Na základe tohto vynálezu sa v prípade výskytu trvalej alebo dočasnej diery v pokrytí signálom použijú pri komunikácii medzi hlavnou bytovou ústredňou a jej koncovými prístrojmi na opakovanie bytové ústredne susedných bytov. Tým sa spravidla dosiahne, že odpadnú opakovacie vysielače ako prídavné zariadenia. Susedné bytové ústredne musia pri prenose signálu vnútri bytov spravidla prekonávať väčšie vzdialenosti ako opakovacie zosilňovače, avšak pre pozitívny výsledok je nepravdepodobnosť súčasného výskytu dier v pokrytí signálom v oboch komunikačných cestách dôležitejšia než samotné tlmenie dané vzdialenosťou.
Rozšírenie myšlienky vynálezu umožňuje použiť aj viac ako jednu susednú bytovú ústredňu ako alternatívnu obchádzku. V takomto prípade možno najskôr skúsiť priamu komunikáciu a ak sa neobjaví potvrdenie príjmu, možno potom postupne skúšať ďalšiu cestu alebo viac alternatívnych obchádzkových ciest komunikácie.
Podľa prednostného spôsobu usporiadania navrhovaného vynálezom sa úspešné doručenie dátového telegramu vyskúša tak, že hlavná ústredňa, vedľajšia ústredňa (ústredne) a koncové prístroje spätne potvrdia príjem dátového telegramu odoslaním prijímacieho signálu.
V ďalšom rozvinutí myšlienky tohto vynálezu sa pamätá na to, aby sa pri prenose dát súčasne vyslal údaj tzv. počítadla pokusov alebo opakovaní, ktorý po každom neúspešnom pokuse o doručenie dátového telegramu (teda ak chýba potvrdenie príjmu) postupne narastá. Takto sa dá zistiť, ako často sa koncový prístroj pokúšal nadviazaťrádiové spojenie s príslušnou hlavnou alebo vedľajšou ústredňou. Podľa vynálezu sa po prijatí signálu potvrdenia príjmu počítadlo pokusov vráti späť na nulu.
Podľa predmetného vynálezu sa v hlavnej ústredni zisťuje, pre aké rozsahy hodnôt počítadla pokusov vykonáva samotná hlavná ústredňa, resp. jednotlivé vedľajšie ústredne, rádiové spojenia ku koncovým prístrojom. Tým sa zamedzí nákladná reorganizácia obchádzky, ktorá za normálnych podmienok už sama osebe predstavuje značný rozsah rádiovej komunikácie.
31812/T
r. r r· e
Aby sa rozsah rádiovej komunikácie ešte viac zredukoval, je výhodné, ak hlavné, resp.' vedľajšie ústredne potvrdzujú iba tie prenosy dát, pri ktorých sa údaj počítadla pokusov nachádza v rozsahu hodnôt stanovených pre tieto prenosy.
Ak hlavná ústredňa komunikuje s koncovým prístrojom cez vedľajšiu ústredňu, oznámi podľa predmetného vynálezu tejto vedľajšej ústredni maximálny počet pokusov o komunikáciu, ktoré má táto ústredňa vykonať. Po (neúspešnom) vykonaní týchto pokusov možno doručenie dátových telegramov prípadne preniesť na ďalšiu vedľajšiu ústredňu.
Vedľajšia ústredňa pritom odovzdá signál o príjme z koncového prístroja do hlavnej ústredne a nemusia sa už robiť žiadne ďalšie pokusy, keďže prenos dát bol už potvrdený.
Pri usporiadaní podľa vynálezu sa na začiatku rádiového spojenia zistí, ktoré z vedľajších ústrední môžu z rádiotechnického hľadiska prevziať obchádzku pre určitý koncový prístroj. Na stanovenie týchto možných alternatívnych ciest sa pomocou doručenia prípadne viacerých skúšobných telegramov zistí, ktoré zo susedných bytových ústrední môžu prijímať rádiotelegramy určitého koncového prístroja a ktoré susedné bytové ústredne môžu komunikovať s hlavnou bytovou ústredňou funkčne priradenou k príslušnému koncovému prístroju.
V ďalšom uskutočnení tohto vynálezu sa pamätá na to, aby sa poradie vedľajších ústrední pre obchádzkovú komunikáciu stanovilo v závislosti od kvality rádiového prenosu medzi vedľajšími ústredňami a hlavnou ústredňou, ako aj príslušným koncovým prístrojom. Kvalita rádiového prenosu medzi hlavnou ústredňou a vedľajšími ústredňami, ako aj koncovými prístrojmi sa podľa predmetného vynálezu stanovuje na základe intenzity signálu v mieste príjmu. Alternatívne možno aj vychádzať len z toho, či sa dajú alebo nedajú prijímať skúšobné telegramy.
31812/T í e e e
V rámci vynálezu možno ďalej pamätať aj na to, aby sa voľba vedľajšej ústredne, ktorá sa má použiť na určitú obchádzkovú komunikáciu, nerobila staticky pri prvom uvedení zariadenia do prevádzky, ale aby sa prispôsobovala dynamicky po každom neúspešnom pokuse o komunikáciu.
Na urýchlenie prenosu dát sa podľa predmetného vynálezu navyše pamätá na to, aby hlavná ústredňa pri ďalšom prenášaní dát do koncového prístroja nadviazala spojenie práve s týmto prístrojom, ak pri poslednej komunikácii dostala priamo od tohto prístroja potvrdenie o príjme; inak však hlavná ústredňa iniciuje ďalší prenos dát cez tú vedľajšiu ústredňu, ktorá pri poslednom prenose dát potvrdila príjem signálu koncového prístroja.
Spôsob podľa tohto vynálezu nevylučuje používanie opakovacích vysielačov. Naopak, aby sa dala uskutočniť obchádzková komunikácia, možno ich použiť ako prídavné zariadenia k opakovacím vysielačom vedľajších ústrední alebo namiesto nich.
V ďalšom sa vynález podrobnejšie opisuje pomocou príkladov uskutočnenia a obrázku.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázku je schematicky znázornený spôsob komunikácie medzi hlavnou ústredňou, vedľajšími ústredňami a koncovými prístrojmi.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Pri automatizovanom riadiacom procese najmä vykurovacích zariadení v obytných budovách sa príslušné snímače, napr. snímače teploty, poplachové snímače a akčné členy, ako napr. elektronické termostatové ventily, ovládajú rádiom z príslušnej hlavnej bytovej ústredne H. Hlavná bytová ústredňa H prijíma dáta z koncových prístrojov HE1, napr. o momentálnej teplote v danej miestnosti; tieto dáta sa v zariadení na spracovanie dát v hlavnej bytovej
31812/T r e f n Qf
O C ústredni H spracujú, použijú sa ako základné údaje na ovládanie ďalších koncových prístrojov a prípadne sa aj ukladajú do pamäte.
Keďže sa v budove vyskytujú diery v pokrytí rádiovým signálom znemožňujúce priamu komunikáciu medzi hlavnou bytovou ústredňou H a príslušnými koncovými prístrojmi HE1, HE2, použije sa tzv. obchádzková komunikácia, ktorá hlavnej bytovej ústredni H umožňuje komunikovať s koncovými prístrojmi nachádzajúcimi sa mimo dosah jej rádiového signálu. Hlavná bytová ústredňa H pritom používa susedné bytové ústredne M, N, ..., s ktorými je v rádiovom spojení a ktoré opäť môžu nadviazať rádiové spojenie k príslušným koncovým prístrojom HE1, HE2. Bytové ústredne H, M, N sú schopné zmerať intenzitu signálu v mieste príjmu (RSSI) iných komponentov systému HE1, HE2,..., ME1, ME2,..., NE1,... a majú teda k dispozícii meradlo kvality rádiového spojenia. Vzájomnou výmenou hodnôt RSSI medzi bytovými ústredňami H, M, N môže hlavná bytová ústredňa H určiť jednu (vedľajšiu ústredňu) zo susedných bytových ústrední M, N, ktorá je s vysokou pravdepodobnosťou schopná prijímať signál určitého koncového prístroja. Hlavná bytová ústredňa H potom odovzdá povolenie na obchádzku pre určité koncové prístroje HE2 susedným bytovým ústredniam M, N. Samotné koncové prístroje nevedia nič o obchádzkovej komunikácii, iba opakujú svoje rádiotelegramy dovtedy, kým niektorá z bytových ústrední H, M, N nepotvrdí ich príjem. Takýmto spôsobom sa koncové prístroje (ktorých prevádzka je už aj tak kritická z hľadiska nákladov a spotreby energie) nezaťažujú agendou možných obchádzkových ciest. Aby sa však aj napriek tomu vylúčilo, že sa viaceré bytové ústredne H, M, N nebudú súčasne pokúšať o obchádzkovú komunikáciu (a tým vyvolať kolíziu dát), obsahuje každý dátový telegram iniciovaný koncovým prístrojom údaj počítadla pokusov a opakovaní V, ktorý po každom neúspešnom, t.j. nepotvrdenom pokuse o vyslanie dátového telegramu postupne narastá. Hlavná bytová ústredňa H priradená ku každému koncovému prístroju HE1, HE2 definuje, pre aký rozsah údajov počítadla pokusov V je príslušná samotná hlavná bytová ústredňa a pre ktoré iné rozsahy údajov počítadla pokusov V sú príslušné bytové ústredne M, N. Hlavná bytová
31812/T r <* ústredňa H takto odovzdáva vo forme rozsahov hodnôt údajov počítadla pokusov povolenie na obchádzku vybraným susedným bytovým ústredniam M, N. Povolenie na obchádzku možno napr. odovzdať takto:
Bytová ústredňa Kritérium na odovzdanie Rozsah údajov počítadla pokusov
Hlavná ústredňa H - V < ητ
Vedľajšia ústredňa M Najlepšia hodnota RSSI n, <- V<(n2- 1)
Vedľajšia ústredňa N Druhá najlepšia hodnota RSSI n2 < = V < (n3 - 1)
Vedľajšia ústredňa Z Najhoršia hodnota RSSI V < nmax
Po takomto odovzdaní povolenia na obchádzku by hlavná bytová ústredňa H potvrdzovala iba príjem rádiotelegramu svojho koncového prístroja v rozsahu V < ni. Ak bud hlavná bytová ústredňa H nedostane rádiotelegram svojho koncového prístroja, alebo ak nedostane koncový prístroj potvrdenie príjmu hlavnej bytovej ústredne H, má to za následok, že koncový prístroj zopakuje rádiotelegram s údajom počítadla pokusov zväčšeným o 1, t.j. o V + 1. Po n! pokusoch prejde vysielanie koncového prístroja pri V = ηΊ do kompetencie vedľajšej ústredne M. Ak sa ani tu nepodarí telegram ústredňou M prijať alebo príjem potvrdiť, bude opätovne údaj počítadla pokusov vo vysielaniach koncového prístroja narastať, a to dovtedy, kým po n2 pokusoch koncový prístroj neprejde do kompetencie vedľajšej ústredne N atď.
Ak bol príjem rádiotelegramu hlavnou bytovou ústredňou H alebo poverenou obchádzkovou ústredňou M, N potvrdený, vráti sa počítadlo pokusov späť na nulu, pretože prebehla úspešná komunikácia. Ak rádiotelegram prijala vedľajšia ústredňa M, N poverená vykonaním obchádzky, odovzdá ho táto (vedľajšia) ústredňa hlavnej ústredni H.
31812/T e r f ŕ
Ak chce hlavná ústredňa H vyslať rádiotelegram do koncového prístroja cez vedľajšiu ústredňu M, obsahuje tento dátový telegram aj adresu poverenej obchádzkovej vedľajšej ústredne M. Súčasne sa pritom oznamuje aj maximálny počet pokusov, ktoré má táto vedľajšia ústredňa M vykonať. Vedľajšia ústredňa M preberie a uloží do pamäte tento dátový telegram, ktorý sa má podmienečne prenášať obchádzkou. Medzitým však mohla hlavná ústredňa predsa len dostať z koncového prístroja potvrdenie príjmu z posledného pokusu o komunikáciu. V takomto prípade sa komunikácia s koncovým prístrojom úspešne skončila. Hlavná ústredňa H vie, že v budúcnosti je priama komunikácia zásadne možná. Napriek tomu však musí hlavná ústredňa H dovtedy, kým môže iniciovať vysielanie ďalšej správy, vyčkať potvrdenie príjmu z vedľajšej ústredne M, ktorú prenosom správy poverila.
Ak teraz vedľajšia ústredňa M dostane potvrdenie príjmu z koncového prístroja, zopakuje ho pre istotu ešte raz. Touto obchádzkou sa hlavná ústredňa H dozvie o úspešnom prenose do koncového prístroja. Ak vedľajšia ústredňa M nedostane z koncového prístroja žiadne potvrdenie príjmu, zopakuje zachytenú správu z hlavnej ústredne v ďalšom časovom okne príjmu koncového prístroja. Ak však hlavná ústredňa H predsa len dostane priame potvrdenie príjmu z koncového prístroja, postupuje sa tak, ako sa uvádza vyššie. Ak potvrdenie príjmu z koncového prístroja nepríde, vedľajšia ústredňa M vykoná maximálne toľko pokusov, koľko bolo uvedených pri iniciovaní obchádzky. Ak hlavná ústredňa H po príslušnom počte pokusov ešte nedostala potvrdenie príjmu od ňou poverenej vedľajšej ústredne M, poverí potom ďalšie vedľajšie ústredne N, ... (ak jestvujú) spolu s údajom o predpísanom maximálnom počte pokusov.
Takýmto spôsobom odpadnú napriek dynamickému prepínaniu na jednu alebo viacero možných obchádzok všetky prídavné náklady na komunikáciu metódou dynamického výberu obchádzok. Hlavná bytová ústredňa môže samozrejme priraďovanie obchádzok meniť aj počas prevádzky, keď napr. zistí,
31812/T © e e r r r.
r·'- r r r že obchádzková komunikácia cez niektorú (pri uvedení do prevádzky zdanlivo vhodnú) obchádzkovú ústredňu len málokedy spoľahlivo funguje.
Hlavná ústredňa H hodnotí príjem potvrdenia priamo z koncového prístroja pri prvom podmienečnom pokuse o obchádzku cez vedľajšiu ústredňu M, N ako indikátor opätovne možnej priamej komunikácie so svojím koncovým prístrojom. V takomto prípade začne pri komunikácii, ktorú iniciuje, opäť pokusom o priamu komunikáciu. Inak, v záujme urýchlenia ihneď poverí pri ďalšom rádiotelegrame do koncového prístroja naposledy úspešnú vedľajšiu ústredňu M, N, aby vykonala podmienečnú obchádzku.
V rovnakom obrázku sú znázornené možnosti obchádzkovej komunikácie. K hlavnej bytovej ústredni H sú tu funkčne priradené napr. jeden koncový prístroj HE1 a ďalší koncový prístroj HE2. Kým s koncovým prístrojom HE1 jestvuje dobré obojsmerné rádiové spojenie, nachádza sa koncový prístroj HE2 z hľadiska komunikácie s hlavnou bytovou ústredňou v diere nepokrytej signálom. S hlavnou bytovou ústredňou H technicky susedia dve ďalšie susedné bytové ústredne M, N, ku ktorým sú opäť priradené ich vlastné koncové prístroje ME1 a ME2, resp. NE1. Obe susedné bytové ústredne M, N môžu rádiotechnicky komunikovať s hlavnou bytovou ústredňou H a taktiež medzi sebou. Ústredňa M môže okrem toho komunikovať s koncovým prístrojom HE2 hlavnej bytovej ústredne H a tým ju v zásade možno využiť na obchádzkovú komunikáciu k tomuto koncovému prístroju. Ku koncovému prístroju HE1 jestvujú okrem fungujúcej priamej komunikačnej cesty dve možné obchádzky: jednak cez M, jednak cez N. Takto je potom možné formulovať z hlavnej bytovej ústredne H príslušné alternatívne obchádzky pre každý koncový prístroj a ku každej obchádzke priradiť príslušný rozsah hodnôt počítadla pokusov - opakovaní V. Prirodzene, podobným spôsobom môže susedná bytová ústredňa M využiť bytové ústredne H alebo N na obchádzkovú komunikáciu k svojmu koncovému prístroju ME2.
31812/T c r
Metódou obchádzkovej komunikácie sa podľa predmetného vynálezu dosiahne spoľahlivý prenos dát z hlavnej bytovej ústredne H ku koncovým prístrojom HE1, HE2, ktoré sú k nej priradené, pričom vtedy, keď je priama komunikácia výskytom trvalej alebo prechodnej diery v pokrytí signálom znemožnená, uskutoční sa obchádzka cez susedné bytové ústredne M alebo

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prenosu dát medzi hlavnou riadiacou a komunikačnou ústredňou (hlavnou ústredňou) a koncovým prístrojom, najmä snímačom alebo akčným členom, pričom hlavná ústredňa a koncový prístroj predstavujú vždy vysielaciu jednotku a prijímaciu jednotku, vyznačujúci sa tým, že najmä pri prerušení priamej rádiovej komunikácie medzi hlavnou ústredňou a koncovým prístrojom prebieha prenos dát najmenej cez jednu vedľajšiu riadiacu a komunikačnú ústredňu (vedľajšiu ústredňu), ktorá môže nadviazať rádiové spojenie tak s hlavnou ústredňou, ako aj s koncovým prístrojom.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že hlavná ústredňa, vedľajšia ústredňa (ústredne) a koncové prístroje potvrdzujú príjem dát odoslaním signálu o prijatí.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že pri prenose dát sa súčasne prenáša počítadlo pokusov, ktorého údaj narastá po každom neúspešnom vysielacom pokuse (chýbajúce potvrdenie príjmu).
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že sa počítadlo pokusov po prijatí signálu o potvrdení príjmu vráti späť na nulu.
  5. 5. Spôsob podlá nároku 3 alebo 4, vyznačujúci sa tým, že sa v hlavnej ústredni stanoví, pre aký rozsah hodnôt počítadla pokusov uskutoční samotná hlavná ústredňa, resp. vedľajšia ústredňa (ústredne) rádiovú komunikáciu ku koncovým prístrojom.
    31812/T
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že hlavná ústredňa a vedľajšie ústredne potvrdzujú vyslaním signálu o prijatí iba tie prenosy dát, pri ktorých sa údaj počítadla pokusov nachádza iba v rozsahu im prikázaných hodnôt.
  7. 7. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že hlavná ústredňa pri komunikácii s koncovým prístrojom cez vedľajšiu ústredňu oznámi tejto vedľajšej ústredni maximálny počet pokusov o komunikáciu, ktoré má vykonať.
  8. 8. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že vedľajšia ústredňa signál o prijatí, ktorý dostala z koncového zariadenia, odovzdá ďalej do hlavnej ústredne.
  9. 9. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že hlavná ústredňa, vedľajšia ústredňa (ústredne) a koncové zariadenia po prijatí potvrdzovaného signálu nerobia už žiadne ďalšie pokusy o komunikáciu vzťahujúce sa na prenos dát, ktorý už bol potvrdený.
  10. 10. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa pri spustení rádiového spojenia zistí, ktoré vedľajšie ústredne môžu rádiotechnicky prevziať obchádzku pre určitý koncový prístroj.
  11. 11. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že poradie vedľajších ústrední, ktoré treba použiť pre obchádzkovú komunikáciu, sa stanoví v závislosti od kvality rádiového prenosu medzi vedľajšími ústredňami a hlavnou ústredňou, ako aj príslušným koncovým prístrojom.
    31812ΛΤ
  12. 12.Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že kvalita rádiového prenosu medzi hlavnou ústredňou a vedľajšou ústredňou (ústredňami), ako aj koncovými prístrojmi sa určuje na základe intenzity signálu v mieste príjmu.
  13. 13.Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa voľba vedľajšej ústredne, ktorá sa má použiť na určitú obchádzkovú komunikáciu, dynamicky prispôsobuje po každom neúspešnom pokuse o komunikáciu.
  14. 14. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že hlavná ústredňa pri ďalšom prenose dát do koncového prístroja nadviaže priamo s ním spojenie, ak pri poslednej komunikácii dostala priamo od tohto prístroja signál o príjme, a že v opačnom prípade iniciuje ďalší prenos dát cez tú vedľajšiu ústredňu, ktorú jej pri poslednom prenose dát potvrdil signál o príjme z koncového prístroja.
  15. 15. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že ako doplnok k vedľajším ústredniam alebo namiesto nich sa na uskutočnenie obchádzkovej komunikácie použijú opakovacie zosilňovače.
SK1465-2001A 2000-11-30 2001-10-12 Spôsob prenosu dát SK14652001A3 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10059868A DE10059868A1 (de) 2000-11-30 2000-11-30 Verfahren zur Übertragung von Daten

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK14652001A3 true SK14652001A3 (sk) 2002-10-08

Family

ID=7665510

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1465-2001A SK14652001A3 (sk) 2000-11-30 2001-10-12 Spôsob prenosu dát

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1211655B1 (sk)
CZ (1) CZ20013967A3 (sk)
DE (1) DE10059868A1 (sk)
HU (1) HUP0105202A2 (sk)
PL (1) PL350528A1 (sk)
SK (1) SK14652001A3 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7580696B2 (en) * 2004-12-14 2009-08-25 Lear Corporation Self-aligning vehicular transmitter system
DE102004062157B4 (de) 2004-12-20 2007-12-20 EMH Elektrizitätszähler GmbH & Co. KG Vorrichtung zum Erfassen von Zählerständen

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5907491A (en) * 1996-08-23 1999-05-25 Csi Technology, Inc. Wireless machine monitoring and communication system
KR19980068872A (ko) * 1997-02-25 1998-10-26 김광호 무선통신시스템에 있어서 호 설정방법
CA2224671C (en) * 1997-12-12 2002-08-06 Randy Scott Malkewich Vehicle intrusion alarm system

Also Published As

Publication number Publication date
HU0105202D0 (en) 2002-02-28
HUP0105202A2 (en) 2002-06-29
EP1211655A3 (de) 2007-10-31
EP1211655A2 (de) 2002-06-05
CZ20013967A3 (cs) 2002-07-17
DE10059868A1 (de) 2002-06-27
EP1211655B1 (de) 2012-07-18
PL350528A1 (en) 2002-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5874903A (en) RF repeater for automatic meter reading system
EP0605626B1 (en) Method and apparatus for preventing unnecessary retransmission of messages in a networked messaging system
EP2640110B1 (en) Method and apparatus for controlling a home wireless system
RU2009122995A (ru) Двухкольцевая сетевая система и способ управления связью в ней, и станция передачи, и программа для станций передачи
US20080089266A1 (en) Method For Communicating In A Network Comprising Wire And Wireless Nodes
CA2285972A1 (en) Cebus data link layer proxy
JP3857831B2 (ja) 無線検針システム
JP3762881B2 (ja) 無線データ通信システムおよび無線子機
SK14652001A3 (sk) Spôsob prenosu dát
JPH0923279A (ja) 無線通信システム
CN105612504A (zh) 鲁棒且简单的构造电缆替代系统
KR101620519B1 (ko) 센서들을 위한 무선 접속
JP4756580B2 (ja) 電力線搬送通信装置
KR102164717B1 (ko) LoRa 기반 다중 홉 통신 시스템
JP4965917B2 (ja) 火災報知システム
JP4516163B2 (ja) 無線検針システム
US20140092802A1 (en) Communication system
US5907557A (en) Industrial or domestic local network
CN100479608C (zh) 本地自动化adhoc网络中的链路建立和中继
ES2254244T3 (es) Sistema para el intercambio de datos.
JP2000020868A (ja) 無線計測装置
JPH05211522A (ja) データ交換処理方法
US20040078477A1 (en) Method for transmitting data in the access area
KR20020047626A (ko) 가정기기의 원격 제어 장치
JPH1091888A (ja) 自動検針システム