SK14542001A3 - Polotovar z drevených vlákien, spôsob jeho výroby a kompaktná vláknitá doska pozostávajúca z týchto polotovarov - Google Patents

Polotovar z drevených vlákien, spôsob jeho výroby a kompaktná vláknitá doska pozostávajúca z týchto polotovarov Download PDF

Info

Publication number
SK14542001A3
SK14542001A3 SK1454-2001A SK14542001A SK14542001A3 SK 14542001 A3 SK14542001 A3 SK 14542001A3 SK 14542001 A SK14542001 A SK 14542001A SK 14542001 A3 SK14542001 A3 SK 14542001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wood
resin
condensation
resins
wood fibers
Prior art date
Application number
SK1454-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK285397B6 (sk
Inventor
Marius C. Barbu
Helmuth J. Resch
Werner Weninger
Original Assignee
Funder Industrie Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Funder Industrie Gmbh filed Critical Funder Industrie Gmbh
Publication of SK14542001A3 publication Critical patent/SK14542001A3/sk
Publication of SK285397B6 publication Critical patent/SK285397B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L97/00Compositions of lignin-containing materials
    • C08L97/02Lignocellulosic material, e.g. wood, straw or bagasse

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka polotovaru z drevených vlákien, ktorý obsahuje zlisované drevené vlákna, ktoré sú obklopené teplom vytvrditeľnými kondenzačnými živicami. Vynález sa ďalej týka spôsobu výroby polotovarov z drevených vlákien, pri ktorom sa drevo rozvlákňuje, drevené vlákna sa vo fúkacom potrubí impregnujú kondenzačnými živicami, takto získaný naimpregnovaný vláknitý materiál sa po vysušení na potrebnú zvyškovú vlhkosť rozptyľuje na rohožový pás a pod tlakom pri zvýšenej teplote lisuje na polotovar. Vynález sa konečne týka tiež kompaktnej vláknitej dosky z drevených vlákien s na jednej alebo oboch stranách nanesenými vrstvami dekoračného papiera.
Doterajší stav techniky
Polotovary z drevených vlákien, predovšetkým v tvare dosiek, sa vyrábajú z drevených vlákien alebo lignocelulózového vláknitého materiálu. Tieto vstupné materiály sa pôsobením tepla, vlhkosti a mechanických tlakových síl v rozvlákňovacích zariadeniach rozvláknia na jednotlivé vlákna alebo zväzky vlákien. V priebehu ďalšej výroby sa vláknitý materiál naimpregnuje kondenzačnými živicami, potom sa vysuší a predbežne vytvaruje do rohože. Takto predbežne vytvarované rohože sú potom predbežne zhutnené a zlisované. V závislosti od sypnej hustoty vláknitej rohože a použitého lisovacieho tlaku sa môžu vyrobiť podľa DIN 68753/1976 tvrdé vláknité dosky, takzvané HFH-dosky, s hustotou v surovom stave vyššou než 800 kg/m3, alebo stredne husté vláknité dosky, takzvané MDF-dosky, s hustotou v rozsahu 350 kg/m3 až 800 kg/m3.
Uvedené MDF-dosky sa používajú ako vnútorné steny, predovšetkým ako pohľadové prvky nábytku, napríklad vo forme trojrozmerne frézovaných dosiek, ··
·· ·· • · • · • · ··* ··· ako panely na stropy a na obloženie stien, ako aj na výrobu dverí, ako takzvané “doorskins”.
Uvedené HFH-dosky sa môžu zásluhou ich vysokej hustoty použiť tiež v stavebnom priemysle, napríklad ako konštrukcie pod strechou alebo v podlahách ako nosné dosky pre takzvané laminátové podlahy.
Takto podľa EN 622/5 vyrobené dosky na vnútorné použitie však nevyhovujú alebo len podmienene vyhovujú v prípade mimoriadne vysokých nárokov na tieto dosky, čo sa týka ich odolnosti proti vlhku, rozmerovej stability dosky v pozdĺžnom a priečnom smere pri zmene klimatických podmienok, nízkeho napučiavania a nasakovania vodou predovšetkým v oblasti ich hrán, pevnosti v ohybe a ohybového E-modulu podľa EN 438/1 pre dekoračné “High Pressure Laminates”. Dosky vyhovujúce akostným požiadavkám podľa EN 438/1 sa totiž v rozmanitých uskutočneniach používajú ako vonkajšie steny, napríklad s dekoračným povrchom ako obloženie balkónov a fasád, alebo tiež v interiéroch, napríklad na nábytok určený do vlhkého prostredia.
Aby sa vyhovelo požiadavkám EN 438/1, používajú sa predovšetkým vrstvené lisované materiály, ktoré pozostávajú z viacerých vrstiev papierov impregnovaných kondenzačnými živicami. Výroba týchto dosiek sa vykonáva pri zvýšenom tlaku a zvýšenej teplote, takže vyrobené dosky sa označujú ako “High Pressure Laminates” (HPL). Tieto HPL-dosky sa vyznačujú mimoriadne priaznivými hodnotami mechanickej pevnosti a uspokojivými hodnotami odolnosti proti vlhkosti. Hodnoty mechanickej pevnosti dosiek je možné ovplyvniť predovšetkým tým, že sa na výrobu dosiek použije vysoký počet papierov impregnovaných kondenzačnými živicami.
Týmto spôsobom vyrobené vrstvené lisované materiály však majú nevýhodu pomerne malej rozmerovej stability pri meniacich sa klimatických podmienkach. Príčinou tejto neuspokojivej rozmerovej stability je pravdepodobne štruktúra jadrovej vrstvy týchto známych vrstvených lisovaných materiálov, pretože táto je tvorená nátronovými papiermi.
·· ··· ·· • · ·· ·· ·· • · • · ··· ···
Nátronové papiere pozostávajú z vlákien, ktoré sú z 60 - 80 % usporiadané v pozdĺžnom smere a z 20 až 40 % v priečnom smere k pozdĺžnemu smeru papierového pásu. Orientácia vlákien prevažne v pozdĺžnom smere papierového pásu má za následok, že vrstvené lisované materiály vykazujú pri meniacich sa klimatických podmienkach v pozdĺžnom a priečnom smere značné zmeny rozmerov.
Spôsob výroby dekoračných HPL-laminátov je opísaný napríklad v dokumente EP-A-35 133. Jadrová vrstva je v tomto prípade tvorená celulózovými vláknami, ktoré sú impregnované fenolformaldehydovými živicami. Podiel živice je pritom 20 až 35 % hmotn., celulózové vlákna majú priemernú dĺžku 0,5 až
2,5 mm. Na túto jadrovú vrstvu nadväzujú ďalšie vrstvy z najmenej jedného dekoračného papiera a priehľadnej krycej fólie.
V dokumente EP-A-81 147 je ďalej opísaná výroba dekoračných konštrukčných dosiek na vonkajšie použitie, pričom jadrová vrstva je vytvorená z drevených a/alebo celulózových vlákien s maximálnou dĺžkou 20 mm. Tieto vlákna sú pokryté teplom vytvrditeľnou fenolformaldehydovou živicou vo vodnom roztoku, takže sa dosiahne podielu živice viac než 150 až 900 g na 1000 g suchých vlákien. Hustota týchto konštrukčných dosiek je v rozsahu 1100 až 1500 kg/m3.
Na výrobu jadrovej vrstvy podľa týchto známych spôsobov je potrebný pomerne vysoký podiel fenolformaldehydovej živice, vztiahnuté k použitým nátronovým papierom, prípadne absolútne suchým dreveným vláknam, ktorý na jednej strane s prihliadnutím na emisiu voľných fenolov, prípadne monomérnych fenolových zlúčenín, vyžaduje nákladné vetranie, prípadne odsávanie výrobných zariadení, aby sa splnili MAK-hodnoty požadované inštitúciami zaoberajúcimi sa životným prostredím, a na druhej strane z dôvodu impregnácie a sušenia použitých nátronových papierov, prípadne sušenia a vytvrdzovania za tepla drevených vlákien vyžaduje termické vyhorievanie odsávaného vzduchu, ktorý obsahuje fenoly, čo je spojené s vysokými nákladmi.
·· • · ·· · • · ··· · • · • · • · • · ··
Úlohou vynálezu je preto odstránenie uvedených nedostatkov vlastností výrobku a výrobného procesu.
Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši a nedostatky známych riešení tohto druhu do značnej miery odstraňuje polotovar z drevených vlákien, ktorý obsahuje zlisované drevené vlákna, ktoré sú obklopené teplom vytvrditeľnými kondenzačnými živicami, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že miera naimpregnovania drevených vlákien je 30 až 60 % hmotn. pevnej živice vo forme zmesi kondenzačných živíc alebo zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov) vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, pričom podiel pevnej živice v melamínformaldehydovej živici ako kondenzačnej živici je maximálne 45 % hmotn., vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, podiel pevnej živice na fenolformaldehydovej živici ako ďalšej kondenzačnej živici je menší než 15 %, vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna a drevené vlákna obklopené teplom vytvrditeľnými melamínformaldehydovými živicami a fenolformaldehydovými živicami sú prídavné obklopené voskovou vrstvou.
Je výhodné, ak drevené vlákna majú priemernú dĺžku v rozsahu 1,0 až 1,4 mm a stredný priemer drevených vlákien je 0,02 mm.
Polotovar z drevených vlákien má výhodne hustotu v rozsahu 800 až 1000 kg/m3.
Predmetom vynálezu je tiež spôsob výroby polotovarov z drevených vlákien, pri ktorom sa drevo rozvlákňuje, drevené vlákna sa vo fúkacom potrubí impregnujú kondenzačnými živicami, takto získaný naimpregnovaný vláknitý materiál sa po vysušení na potrebnú zvyškovú vlhkosť rozptyľuje na rohožový pás a pod tlakom pri zvýšenej teplote lisuje na polotovar, ktorého podstata spočíva podľa vynálezu v tom, že drevené vlákna sa vo fúkacom potrubí impregnujú 30 až 60 % hmotn. pevnej živice vo forme zmesi kondenzačných živíc alebo zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov), vztiahnuté na absolútne ·· ·· ’ • ·· • · ·· suché drevené vlákna, kondenzačné živice sa vo fúkacom potrubí rozkladajú na drevené vlákna s podielom pevnej živice v melamínformaldehydovej živici ako kondenzačnej živici maximálne 45 % hmotn., a s podielom pevnej živice na fenolformaldehydovej živici ako ďalšej kondenzačnej živici menším než 15 % hmotn., vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, pričom vo fúkacom potrubí sa na drevené vlákna naimpregnované melamínformaldehydovými živicami a fenolformaldehydovými živicami prídavné nanáša vosková emulzia.
Nanášanie melamínformaldehydovej živice a fenolformaldehydovej živice vo fúkacom potrubí sa vykonáva vo forme zmesi alebo ako jednotlivých zložiek po sebe alebo vo forme zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov).
Predmetom vynálezu je konečne tiež kompaktná vláknitá doska z drevených vlákien s na jednej alebo oboch stranách nanesenými vrstvami dekoračného papiera, ktorá obsahuje najmenej jeden opísaný polotovar z drevených vlákien a kondenzačné živice na naimpregnovaných drevených vláknach sú zlisovaním s najmenej jedným dekoračným papierom pri zvýšenom tlaku a zvýšenej teplote prevedené zo stavu B do stavu C.
Polotovary z drevených vlákien sú v kompaktnej vláknitej doske z drevených vlákien z jednej alebo oboch strán obklopené nátronovými papiermi impregnovanými fenolovou živicou, ktoré po vytvrdení tvoria vodu odpudzujúce laminovacie filmy.
Zvlášť výhodné je použitie melamínformaldehydových živíc so stupňom kondenzácie, meranej znášanlivosťou k studenej vode, v rozsahu 1,4 až 1,6.
Nižšie hodnoty emisie monomérnych fenolových zlúčenín sa môžu dosiahnuť vtedy, ak sa použijú fenolformaldehydové živice s maximálne 0,5 % voľného fenolu a B-dobou 48 s. Pod B-dobou sa rozumie doba, za ktorú fenolformaldehydová živica pri teplote 150 °C polykondenzáciou prejde do pevného, takzvaného C-stavu, vo ktorom už nie je taviteľná a nenapučiava.
Zásluhou zníženia podielu fenolformaldehydovej živice v zmesi podľa vynálezu použitých kondenzačných živíc alebo v zmesovej kondenzačnej živici ·· • · ·· ·· • · • · · • · ··· ··· ··· ·· ·· • · • · ·· (kopolymerizáte), nie je pri výrobe potrebné žiadne prídavné čistenie vzduchu, prípadne spaľovanie emisií.
Na dosiahnutie rovnomernej orientácie vlákien v pozdĺžnom a priečnom smere sa na výrobu spojitých a rovnomerných vláknitých rohoží ukázalo byť zvlášť výhodným použitie o sebe známeho vzduchového rozptyľovacieho zariadenia, za predpokladu, že drevené vlákna majú priemernú dĺžku v rozsahu 1,0 až 1,4 mm a stredný priemer drevených vlákien je 0,02 mm. Zásluhou toho sa ako v pozdĺžnom, tak i v priečnom smere polotovaru z drevených vlákien dosiahne dostatočnej stability jeho rozmerov pri meniacich sa klimatických podmienkach.
Zvlášť dobrá odolnosť polotovaru z drevených vlákien proti prijímaniu vlhkosti sa dosiahne vtedy, ak teplom vytvrditeľnými melamínformaldehydovými živicami a fenolformaldehydovýmí živicami obklopené drevené vlákna sú prídavné obklopené voskovou vrstvou.
Veľmi vysoká hodnota pevnosti sa pri polotovare z drevených vlákien podľa vynálezu dosiahne vtedy, ak jeho hustota je v rozsahu 800 až 1000 kg/m3.
Pri výrobe polotovaru z drevených vlákien podľa vynálezu sa drevo rozvlákňuje, drevené vlákna sa následne vo fúkacom potrubí impregnujú kondenzačnými živicami a takto získaný naimpregnovaný vláknitý materiál sa po vysušení na potrebnú zvyškovú vlhkosť rozptyľuje na rohožový pás a pod tlakom pri zvýšenej teplote lisuje na polotovar. Drevené vlákna sa vo fúkacom potrubí impregnujú 30 až 60 % hmotn. pevnej živice vo forme zmesi kondenzačných živíc alebo zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov), vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, kondenzačné živice sa vo fúkacom potrubí rozkladajú na drevené vlákna s podielom pevnej živice v melamínformaldehydovej živici, ako kondenzačnej živici, maximálne 45 % hmotn., a s podielom pevnej živice na fenolformaldehydovej živici, ako ďalšej kondenzačnej živici, menším než 15 % hmotn., vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna.
Nanášanie melamínformaldehydovej živice a fenolformaldehydovej živice vo fúkacom potrubí sa vykonáva vo forme zmesi alebo ako jednotlivých zložiek po sebe alebo vo forme zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov).
Vo fúkacom potrubí sa ďalej na drevené vlákna naimpregnované melamínformaldehydovými živicami a fenolformaldehydovými živicami, môže prídavné nanášať vosková emulzia.
Zvyšková vlhkosť naimpregnovaných drevených vlákien po vysušení je výhodne minimálne 16 % hmotn. Toto je výhodné jednak pre rýchly prenos tepla v priebehu lisovania polotovaru z drevených vlákien, jednak tiež preto, aby sa v hotovom polotovare z drevených vlákien dosiahla zvyšková vlhkosť maximálne 8 % hmotn. U polotovaru z drevených vlákien so zvyškovou vlhkosťou do 8 % hmotn. je zaistené, že kondenzačné živice ešte nedosiahli stav C, čo je žiaduce a potrebné až v ďalších operáciách spracovania. Zvyškovou vlhkosťou polotovaru z drevených vlákien je možné kontrolovať a nastaviť stupeň kondenzácie živice.
Polotovary z drevených vlákien vo forme dosiek, ktoré boli kalibrované brúsením, orezané a klimatizované uložením, môžu byť podľa vynálezu jednotlivo alebo vo viacerých vrstvách spolu s jedno- alebo viacvrstvovými papiermi na báze melamínovej živice zlisované na dekoračné kompaktné vláknité dosky, čo je možné uskutočniť vo viacetážovom chladenom lise pri podobných podmienkach, ako sa lisujú klasické HPL-dosky. Ako tak zvané laminovacie filmy na vzájomné spojenie polotovarov z drevených vlákien v lisovanom stohu sú zvlášť vhodné fenolovou živicou impregnované nátronové papiere, ktoré po vytvrdení za tepla zaistia, že polotovary z drevených vlákien budú odpudzovať vodu.
Výhoda použitia polotovarov z drevených vlákien podľa vynálezu na výrobu dekoračných kompaktných vláknitých dosiek podľa vynálezu spočíva tiež v tom, že následným zlisovaním až na hustotu 1400 kg/m3 a dosiahnutím C-stavu použitej kondenzačnej živice pri zvýšenom tlaku a teplote v priebehu nanášania dekoračných vrstiev vo viacetážovom chladenom lise sa môžu u hotových kom-
• · ·· ··· ·· paktných vláknitých dosiek dosiahnuť vyhovujúce hodnoty mechanickej pevnosti a odolnosti proti prijímaniu vody.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na príkladoch jeho uskutočnenia, ktoré sú opísané na základe pripojeného výkresu, ktorý znázorňuje priebeh uskutočňovania spôsobu podľa vynálezu.
Príklad 1 :
Známym spôsobom sa pripravia triesky, ktoré pozostávajú z 50 % hmotn. z dreva buku a z 50 % hmotn. z dreva smreku. Použitie smrekového a bukového dreva je výhodné preto, že oba druhy dreva majú pomerne vysoký obsah sklerenchýnových vlákien, to jest vlákien určujúcich pevnosť dreva, čím sa dosiahne vyššia výťažnosť vlákniny. Je výhodné použiť bukové drevo, pretože toto zásluhou špecifických vlastností vlákien, ako je menšia dĺžka a menší priemer, a tiež vyššia hustota, prináša podstatné zvýšenie akosti povrchu a hrán pri súčasnej optimalizácii fyzikálnych vlastností, predovšetkým miery napučiavania a prijímania vody.
Drevené triesky sa pri spôsobe podľa vynálezu vedú cez pračku i a odvodňovaciu závitovku 2 do násypky 3a pre triesky, z ktorej sú pomocou dopravnej závitovky 3b transportované do predhrievacieho zariadenia 3c. v ktorom sú po dobu približne 5 minút termomechanicky spracovávané vodnou parou s tlakom 8 až 12 bar. Následne sú tieto drevené triesky v rozvlákňovacom zariadení 3d rozvláknené na vlákna s dĺžkou 0,1 až 22 mm. Tieto vlákna obsahujú 60 až 80 % hmotn. vlákien s dĺžkou 0,5 až 3 mm, 19 až 39 % hmotn. vlákien s dĺžkou f
menšou než 0,5 mm (fines) a približne 1 % hmotn. vlákien s dĺžkou 3 až viac než 20 mm (shives). Priemerná dĺžka vlákien je približne 1,0 až 1,4 mm.
Takto vyrobené voľné, prípadne vo zväzkoch sa nachádzajúce mokré vlákna sa z rozvlákňovacieho zariadenia 3d vedú fúkacím potrubím 4, v ktorom je veľmi turbulentné prúdenie s tlakom približne 6 až 8 bar v smere fúkania s rýchlosťou 50 až 100 m/s, do sušičky 5. Vo fúkacom potrubí 4 prebieha naimpregnovanie vlákien, napríklad v určitom poradí tak, že najskôr sa na absolútne suché drevené vlákna na ich impregnáciu, prípadne nasýtenie, nastrieka prvou dýzou 4a 75 percentná melamínformaldehydová živica s podielom pevných častíc 50 % hmotn., čo predstavuje 37,5 % hmotn. pevnej živice na absolútne suché drevo. Následne sa na už impregnované, prípadne nasýtené vlákna nastrieka na ich oplášťovanie 37,5 percentná kvapalná fenolformaldehydová živica s podielom pevných častíc 35 % hmotn., čo predstavuje 12,5 % hmotn. pevnej živice na absolútne suché drevo, a to pomocou druhej dýzy 4b, ktorá je od prvej dýzy 4a umiestnená vo vzdialenosti 4 m. Pomocou tretej dýzy 4c, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 4 m od druhej dýzy 4b, sa na vlákna ako hydrofobizačný, prípadne separačný prostriedok nanesie 4 percentná vosková emulzia s obsahom pevných látok 50 % hmotn., čo predstavuje 2 percentá pevného vosku na absolútne suché drevo.
Melamínformaldehydovou živicou impregnované, fenolformaldehydovou živicou oplášťované a voskovou emulziou pokryté vlhké vlákna sa následne v sušičke 5 vysuší prúdom horúceho vzduchu s rýchlosťou 10 až 30 m/sek. a s teplotou 100 °C až 140 °C na zvyškovú vlhkosť 16 % hmotn. Vysušené vlákna sa uložia do zásobníka 6 na vlákna a následne sa pomocou vzduchového rozptyľovacieho zariadenia 7 kontinuálne vo forme rovnomernej vláknitej rohože 12 rozložia na dopravnom páse 8a a v primárnom lise 8b sa za studená predlisujú na pätinu pôvodného objemu. Pomocou postrekovacieho zariadenia 8e sa ako na spodnú, tak i na hornú stranu vláknitej rohože 12 rovnomerne nanesie vždy 1 % hmotn. vody, vztiahnuté k hmotnosti vláknitej rohože 12. Za studená predlisovaná a zvlhčená vláknitá rohož 12, potom čo prípadne prešla detektorom 8d kovov a v prvej formátovacej stanici 8c boli upravené jej okraje, je v kontinuálnom lise 9 zlisovaná pod tlakom 15 až 30 bar pri teplote medzi 180 a 200 °C na vysoko zlepený vláknitý polotovar s hustotou 850 ± 50 kg/m3 so zvyškovou vlh·· kosťou 8 % hmotn., pričom sa uskutoční tiež jej formátovanie a kalibrovanie na hrúbku 3,0 mm.
V druhej formátovacej stanici 10 a v rezacej stanici H. je polotovar 13 z drevených vlákien, ktorého hrúbka je kalibrovaná napríklad na 3 mm, formátovaný. Takto vyrobené polotovary 13 z drevených vlákien sa klimatizujú uložením a spracovávajú na konečný výrobok v neznázornených ďalších technologických operáciách.
Opísané polotovary 13 z drevených vlákien môžu byť použité na výrobu dekoračných kompaktných vláknitých dosiek, ktorá sa vykonáva vo viacposchodových chladených lisoch pri teplote napríklad 145 °C a tlaku napríklad 55 kp/cm2.
Pri výrobe dekoračnej kompaktnej vláknitej dosky sa použijú formátované a na hrúbku 3 mm kalibrované polotovary 13 z drevených vlákien. Ako spojovacia vrstva medzi jednotlivými vrstvami sa použijú napríklad fenolformaldehydovou živicou impregnované pevné papiere.
Na vytvorenie vrchných dekoračných vrstiev sa použijú o sebe známe, melamínovou živicou impregnované dekoračné papiere. Na zvýšenie odolnosti proti oteru sa na tieto dekoračné papiere môžu ešte naniesť takzvané overlay papiere.
Takto vyrobená dekoračná kompaktná vláknitá doska má hustotu 1205 kg/m3 a pevnosť v ohybe 106 MPa. Tieto hodnoty zodpovedajú bežným, v stavebnej výrobe a pri výrobe nábytku používaným HPL-vrstveným materiálom typu S, EN438/1.
Dekoračná kompaktná vláknitá doska prijíma len nepatrne vodu, čo je možné vysvetliť impregnáciou vlákien a viacnásobným oplášťovaním vlákien melamínformaldehydovými a fenolformaldehydovými živicami, použitými pri impregnovaní, a prídavným povrstvením voskovou emulziou.
··
• · • · • · • ·
Príklad 2 :
Vyrobia sa polotovary 13 z drevených vlákien a následne dekoračné kompaktné vláknité dosky, ako bolo opísané v príklade 1, pričom sa vychádza z tej istej celkovej miery impregnovania 50 % hmotn. pevnej živice na absolútne suché drevo a z toho istého pomeru impregnačnej zmesi. Rozdiel oproti príkladu 1 spočíva v tom, že melamínformaldehydová a fenolformaldehydová živica sa pred impregnovaním zmieša v hmotnostnom pomere 3:1 a vo fúkacom potrubí 4 sa na drevené vlákna nanášajú dýzami 4a, 4b, 4c. Pomocou tejto technologickej zmeny je možné dosiahnuť takmer rovnaké hodnoty ako v príklade 1, čo je možné opäť vysvetliť navzájom zosúladeným chemickým a fyzikálnym pôsobením použitých melamínformaldehydových a fenolformaldehydových živíc a takto dosiahnutou impregnáciou a viacnásobným oplášťovaním drevených vlákien, čo sa prejaví napríklad na odolnosti proti vlhku.
Príklad 3 :
Vyrobia sa polotovary 13 z drevených vlákien a následne dekoračné kompaktné vláknité dosky, ako bolo opísané v príklade 1, pričom sa vychádza z tej istej celkovej miery impregnácie 50 % hmotn. pevnej živice na absolútne suché drevo a z toho istého pomeru impregnačnej zmesi.
• Rozdiel oproti príkladu 2 spočíva v tom, že melamínformaldehydová a fenolformaldehydová živica sa ako zmesová kondenzačná živica-kopolymerizát, «
ako je samo o sebe známe, nechá v príslušnom molárnom pomere chemicky reagovať s formaldehydom, pričom hmotnostný pomer medzi melamínformaldehydovou a fenolformaldehydovou živicou v zmesovej kondenzačnej živici sa zachová na hodnote 3:1a táto sa na drevené vlákna nanáša dýzami 4a. 4b, 4c.
Pomocou tejto technologickej zmeny je možné dosiahnuť takmer rovnaké hodnoty, napríklad odolnosti proti vlhkosti, ako v príkladoch 1 a 2, čo je opäť možné vysvetliť navzájom zosúladeným chemickým a fyzikálnym pôsobením použi12 ··· ·· β · ·· tých molárnych zložiek v zmesovej kondenzačnej živici a takto dosiahnutou impregnáciou a viacnásobným oplášťovaním drevených vlákien.
Priemyselná využiteľnosť
Polotovary z drevených vlákien podľa vynálezu sú rozmerovo stabilné pri « meniacich sa klimatických podmienkach, čo je možné vysvetliť interakciou medzi drevenými vláknami a impregnačnými prostriedkami, tvorenými zmesovými kondenzačnými živicami alebo zmesami kondenzačných živíc. Z týchto polotovarov vyrobené kompaktné vláknité dosky sa použijú ako vnútorné a vonkajšie steny.
Kompaktné vláknité dosky sa môžu pokryť dekoračnými papiermi, ktoré sa však v technických aplikáciách môžu bez ďalšieho vypustiť, bez toho aby to nepriaznivo ovplyvnilo opísané vlastnosti.
Ďalej je tiež možné, aby sa kompaktné vláknité dosky o sebe známym spôsobom tvarovali.
Príklady uskutočnenia vynálezu je možné zhrnúť nasledovne :
Vynález sa týka polotovarov z drevených vlákien, ktoré pozostávajú v podstate zo zlisovaných drevených vlákien, ktorú sú obklopené teplom vytvrdi* teľnými kondenzačnými živicami. Stupeň impregnovania drevených vlákien je pritom 30 až 60 % hmotn. pevnej živice vo forme zmesi kondenzačných živíc alebo zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov) na 100 % hmotn. absolútne suchých drevených vlákien, pričom podiel pevnej živice na melamínformaldehydovej živici ako kondenzačnej živici je maximálne 45 % hmotn., vztiahnuté k absolútne suchému drevu, a podiel pevnej živice na fenolformaldehydovej živici ako ďalšej kondenzačnej živici je menší než 15 % hmotn., vztiahnuté k absolútne suchému drevu. Polotovary z drevených vlákien podľa vynálezu sú rozmerovo stabilné pri meniacich sa klimatických podmienkach, čo je možné vysvetliť zosúladenou chemickou a fyzikálnou interakciou medzi drevenými vláknami a impregnačnými prostriedkami, tvorenými zmesovými kon·· ·· • · • · • · • · denzačnými živicami alebo zmesami kondenzačných živíc. Z týchto polotovarov vyrobené kompaktné vláknité dosky je možné použiť ako vnútorné a vonkajšie steny.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY • · · • · · • · · ί • · · » ·· 1
    1. Polotovar z drevených vlákien, ktorý obsahuje zlisované drevené vlákna, ktoré sú obklopené teplom vytvrditeľnými kondenzačnými živicami, vyznačujúci sa tým, že miera naimpregnovania drevených vlákien je 30 až 60 % hmotn. pevnej živice vo forme zmesi kondenzačných živíc alebo zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov), vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, pričom podiel pevnej živice v melamínformaldehydovej živici ako kondenzačnej živici je maximálne 45 % hmotn., vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, podiel pevnej živice na fenolformaldehydovej živici ako ďalšej kondenzačnej živici je menší než 15 % hmotn., vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, a drevené vlákna obklopené teplom vytvrditeľnými melamínformaldehydovými živicami a fenolformaldehydovými živicami sú prídavné obklopené voskovou vrstvou.
  2. 2. Polotovar z drevených vlákien podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že drevené vlákna majú priemernú dĺžku v rozsahu 1,0 až 1,4 mm a stredný priemer drevených vlákien je 0,02 mm.
  3. 3. Polotovar z drevených vlákien podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že má hustotu v rozsahu 800 až 1000 kg/m3.
  4. 4. Spôsob výroby polotovarov z drevených vlákien, pri ktorom sa drevo rozvlákňuje, drevené vlákna sa vo fúkacom potrubí (4) impregnujú kondenzačnými živicami, takto získaný naimpregnovaný vláknitý materiál sa po vysušení na potrebnú zvyškovú vlhkosť rozptyľuje na rohožový pás a pod tlakom pri zvýšenej teplote lisuje na polotovar (1), vyznačujúci sa tým, ··
  5. 5.
    i.
    ι»
    5.
  6. 6.
    6.
    Ί.
  7. 7.
    • · • ··· že drevené vlákna sa vo fúkacom potrubí (4) impregnujú 30 až 60 % hmotn. pevnej živice vo forme zmesi kondenzačných živíc alebo zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov), vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, kondenzačné živice sa vo fúkacom potrubí (4) rozkladajú na drevené vlákna s podielom pevnej živice v melamínformaldehydovej živici ako kondenzačnej živici maximálne 45 % hmotn. a s podielom pevnej živice na fenolformaldehydovej živici ako ďalšej kondenzačnej živici menším než 15 % hmotn., vztiahnuté na absolútne suché drevené vlákna, a vo fúkacom potrubí (4) sa na melamínformaldehydovými živicami a fenolformaldehydovými živicami naimpregnované drevené vlákna nanáša vosková emulzia.
    Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že nanášanie melamínformaldehydovej živice a fenolformaldehydovej živice vo fúkacom potrubí (4) sa vykonáva vo forme zmesi alebo ako jednotlivých zložiek po sebe alebo vo forme zmesových kondenzačných živíc (kopolymerizátov).
    Kompaktná vláknitá doska z drevených vlákien s na jednej alebo oboch stranách nanesenými vrstvami dekoračného papiera, vyznačujúca sa tým, že obsahuje najmenej jeden polotovar (13) z drevených vlákien podľa niektorého z nárokov 1 až 3 a kondenzačné živice na naimpregnovaných drevených vláknach sú zlisovanim s najmenej jedným dekoračným papierom pri zvýšenom tlaku a zvýšenej teplote prevedené zo stavu B do stavu C.
    Kompaktná vláknitá doska z drevených vlákien podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že polotovary (13) z drevených vlákien sú z jednej alebo oboch strán obklopené fenolovou živicou impregnovanými nátronovými papiermi, ktoré po vytvrdení tvoria vodu odpudzujúce laminovacie filmy.
SK1454-2001A 1999-05-20 2000-05-19 Polotovar z drevených vlákien, spôsob jeho výrobya kompaktná vláknitá doska pozostávajúca z týchtopolotovarov SK285397B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT89699 1999-05-20
PCT/AT2000/000142 WO2000071620A1 (de) 1999-05-20 2000-05-19 Holzfaser-halbteil sowie verfahren zu dessen herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK14542001A3 true SK14542001A3 (sk) 2002-01-07
SK285397B6 SK285397B6 (sk) 2007-01-04

Family

ID=3502329

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1454-2001A SK285397B6 (sk) 1999-05-20 2000-05-19 Polotovar z drevených vlákien, spôsob jeho výrobya kompaktná vláknitá doska pozostávajúca z týchtopolotovarov

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1185587B1 (sk)
CZ (1) CZ293736B6 (sk)
DE (1) DE50001284D1 (sk)
ES (1) ES2193070T3 (sk)
HR (1) HRP20010858B1 (sk)
PL (1) PL191653B1 (sk)
SK (1) SK285397B6 (sk)
WO (1) WO2000071620A1 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10010414A1 (de) 2000-03-03 2001-09-06 Trespa Int Bv Verfahren zur Herstellung eines mattenförmigen Vorprodukts, Vorprodukt und Verwendung eines Vorprodukts
BR112018013085B1 (pt) * 2015-12-23 2022-05-10 Goodhout Holding B.V. Método para a produção de uma tábua de madeira artificial e tábua de madeira artificial
CN106194282B (zh) * 2016-08-30 2017-10-13 安徽金禾实业股份有限公司 一种三聚氰胺尿洗塔蒸汽回收发电方法
CN112166017B (zh) * 2018-05-30 2022-07-05 扎伊罗技术股份公司 制造木质板材的方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1528259A1 (de) * 1964-08-17 1970-04-16 Monsanto Co Verfahren zur Herstellung von Holzprodukten
DE3147989A1 (de) * 1981-12-04 1983-06-16 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Dekoratives, insbesondere plattenfoermiges formteil, verfahren zu seiner herstellung und seine verwendung
WO1992012836A1 (en) * 1991-01-23 1992-08-06 Aci Australia Limited Building substrate and method of manufacturing same

Also Published As

Publication number Publication date
WO2000071620A1 (de) 2000-11-30
PL191653B1 (pl) 2006-06-30
DE50001284D1 (de) 2003-03-27
ES2193070T3 (es) 2003-11-01
EP1185587A1 (de) 2002-03-13
CZ293736B6 (cs) 2004-07-14
PL356212A1 (en) 2004-06-28
CZ20013531A3 (cs) 2002-05-15
EP1185587B1 (de) 2003-02-19
HRP20010858B1 (en) 2005-08-31
HRP20010858A2 (en) 2002-12-31
SK285397B6 (sk) 2007-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5134026A (en) Process for manufacturing a compression-moulded synthetic resin object and fabricated material for use in said process
US6926954B2 (en) Decorative sheet or molding comprising fibers and fillers and process for its production
RU2377123C2 (ru) Способы изготовления ламинированных изделий
UA118967C2 (uk) Спосіб виготовлення будівельної панелі і будівельна панель
US10828874B2 (en) Composite board composed of wood material with a middle layer made of plywood
Monteiro et al. Lightweight wood composites: challenges, production and performance
CN111806002A (zh) 由木质材料构成的复合板
CN101023209A (zh) 层压制品及其制造方法
RU2755311C1 (ru) Способ изготовления древесноволокнистой панели
KR20090127791A (ko) 목질재료 전기온돌 일체형판넬
Berglund et al. Wood composites
EP0956933A1 (en) Ligneous finishing material
SK14542001A3 (sk) Polotovar z drevených vlákien, spôsob jeho výroby a kompaktná vláknitá doska pozostávajúca z týchto polotovarov
KR101243489B1 (ko) 마루바닥재용 복합기재 구조
US5677369A (en) Composite article including modified wax, and method of making same
DE10222955C1 (de) Verfahren zur Herstellung von OSB-Platten
Cai Wood‐Based Composite Board
AT397805B (de) Verfahren zur herstellung eines kunstharz-druckformkörpers
JP2910899B2 (ja) 板状体の製造方法
JP5124257B2 (ja) 調湿パネル
AU774061B2 (en) Process for production of perlite fiber composite panel board
NO162802B (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av en sponplate.
EP2113350B1 (de) Platte geformt mit zwei Schichten und Werkstoff dazwischen
Berglund et al. Wood Composites 10
Massijaya et al. An Experiment On Producing Laminated Waste Newspaper Boards

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20090519