SK14192001A3 - Linka na výpal slinku - Google Patents

Linka na výpal slinku Download PDF

Info

Publication number
SK14192001A3
SK14192001A3 SK1419-2001A SK14192001A SK14192001A3 SK 14192001 A3 SK14192001 A3 SK 14192001A3 SK 14192001 A SK14192001 A SK 14192001A SK 14192001 A3 SK14192001 A3 SK 14192001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
line
clinker
cooler
additional
outlet
Prior art date
Application number
SK1419-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK286042B6 (sk
Inventor
Jaroslav Pospíšil
Josef Žajdlík
Zdeněk Michálek
Petr Krejčí
Alois Pumprla
Alois Sehnálek
Original Assignee
Psp Engineering, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Psp Engineering, A. S. filed Critical Psp Engineering, A. S.
Publication of SK14192001A3 publication Critical patent/SK14192001A3/sk
Publication of SK286042B6 publication Critical patent/SK286042B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/47Cooling ; Waste heat management
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B7/00Rotary-drum furnaces, i.e. horizontal or slightly inclined
    • F27B7/20Details, accessories, or equipment peculiar to rotary-drum furnaces
    • F27B7/2016Arrangements of preheating devices for the charge
    • F27B7/2025Arrangements of preheating devices for the charge consisting of a single string of cyclones
    • F27B7/2033Arrangements of preheating devices for the charge consisting of a single string of cyclones with means for precalcining the raw material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka linky na výpal slinku, najmä cementárskeho slinku, pozostávajúcej z rotačnej pece, na ktorú nadväzuje vzduchový chladič slinku, opatrený prívodom chladiaceho vzduchu do chladiaceho priestoru a aspoň jedným vývodom zahriateho vzduchu z chladiča a tejto rotačnej peci je predradený predohrievač práškovej suroviny, ktorý je tvorený sústavou vzájomne sériovo prepojených cyklónov v prípadnej kombinácii so šachtovým výmenníkom tepla.
Doterajší stav techniky
V doteraz používaných linkách na výpal slinku, najmä cementárskeho slinku, je časť tepla, získaného pri chladení slinku po výstupe z rotačnej pece, privádzaná prostredníctvom predohriateho vzduchu do spaľovacieho procesu v rotačnej peci, prípadne do súvisiaceho predkalcinačného zariadenia, ktoré je súčasťou týchto liniek. Zostávajúce teplo je väčšinou pre vlastný technologický proces výpalu nevyužité a je odvádzané mimo chladiča v teplom odpadovom vzduchu.
Slinok je možné po výpade z rotačnej pece charakterizovať ako zmes väčších kusov, drobných granúl a veľkého podielu prachu, všetko s vysokou teplotou tesne pod hranicou zliepania do jednotlivých blokov. Na chladenie takéhoto materiálu sa v súčasnosti javí ako najvýhodnejší roštový chladič, ktorého podstatou je využitie výmeny tepla krížovým postupom chladiaceho vzduchu, ktorý je po prevzatí určitej časti tepelnej energie odvádzaný z priestoru roštového chladiča. Z hľadiska teplotechniky je však taká výmena menej účinná ako napríklad výmena protiprúdová.
Vedľa týchto nepriaznivých skutočnosti, ktoré do určitej miery bránia praktickým aplikáciám ďalšieho znižovania spotreby tepla na výpal, je ďalšou nevýhodou aj zmenšovanie objemu spalín na ich výstupe z rotačnej pece. To znamená, že od určitej hranice s začne nepriaznivo prejavovať nedostatok tepla na predohrev a čiastočnú kalcináciu materiálu v predohrievači, zatiaľ čo v oblasti chladenia z rotačnej pece vystupujúceho slinku je skôr nežiaduci prebytok tepla.
Uvedené skutočnosti majú súhrnne za následok zbytočné zhoršenie ekonómie výpalu a zníženie životnosti súvisiaceho technologického zariadenia, čo sa nevýhodne prejaví zvýšením investičných a prevádzkových nákladov na jednotku produktu.
Γ Γ
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody a nepriaznivé prevádzkové a tepelné bilancie v podstatnej miere odstraňuje predmet vynálezu, ktorým je linka na výpal slinku, najmä cementárskeho slinku, pozostávajúca z rotačnej pece, na ktorú nadväzuje vzduchový chladič slinku, opatrený prívodom chladiaceho vzduchu do chladiaceho priestoru a aspoň jedným vývodom zahriateho vzduchu z chladiča a tejto rotačnej peci je predradený predohrievač práškovej suroviny, ktorý je tvorený sústavou vzájomne sériovo prepojených cyklónov v prípadnej kombinácii so šachtovým výmenníkom tepla.
Podstatou vynálezu je, že aspoň jeden vývod chladiča slinku je prepojovacím potrubím zaústený aspoň do.jedného zo spojovacích potrubí strednej časti vertikálneho predohrievača, prípadne, že prepojovacie potrubie je prostredníctvom rozdeľovacieho člena rozvetvené aspoň do dvoch vetví, z ktorých každá je samostatne zaústená do jedného zo spojovacích potrubí strednej časti vertikálneho predohrievača.
Ďalšou podstatou vynálezu pri linke na výpal slinku, ktorá má predohrievač práškovej suroviny rozdelený do dvoch častí - vysokoteplotnej časti a nízkoteplotnej časti, ktoré sú vzájomne prepojené prevádzacím potrubím je, že chladič je opatrený aspoň dvojicou vývodov horúceho vzduchu, prvým vývodom horúceho vzduchu s vyššou teplotou a druhým vývodom horúceho vzduchu s nižšou teplotou. Prvý vývod horúceho vzduchu je prostredníctvom prepojovacieho potrubia zaústený aspoň do jedného zo spojovacích potrubí strednej časti vysokoteplotnej časti vertikálneho predohrievača a druhý vývod horúceho vzduchu je prostredníctvom prídavného prepojovacieho potrubia zaústený do spojovacieho potrubia strednej časti nízkoteplotnej časti vertikálneho predohrievača.
Podstatou vynálezu je tiež to, že prepojovacie potrubie a/alebo prídavné prepojovacie potrubie je zaústené do spojovacieho potrubia vysokoteplotnej časti vertikálneho predohrievača a/alebo spojovacieho potrubia nízkoteplotnej časti vertikálneho predohrievača v mieste, v ktorom sa teplota horúcich plynov, vychádzajúcich z predchádzajúceho stupňa vertikálneho predohrievača práškovej suroviny líši od teploty privedeného horúceho vzduchu najviac o 20 %, pričom je s výhodou do prepojovacieho a/alebo prídavného prepojovacieho potrubia zaradený regulačný prvok.
Podstatou vynálezu je tak isto to, že odvádzacie potrubie vstupnej komory rotačnej pece do spodného cyklónu tvori kalcinačný kanál s prívodom paliva a doplnkovým potrubím spaľovacieho vzduchu, ktoré je prepojené so vstupným priestorom roštového chladiča, pričom sú výhodne doplnkové potrubie a prepojovacie potrubie a/alebo prídavné prepojovacie potrubie '· c vzájomne prepojené prostredníctvom spojovacieho potrubia, ktoré môže byť podľa vynálezu opatrené uzatváracím prvkom.
Uplatnenie konštrukcie podľa vynálezu umožňuje prevedenie Časti tepelnej energie, ktorá sa získa v chladiči slinku a ktorú už nie je možné účelne využiť vo vypaľovacom procese, do oblasti predohrevu suroviny. Tým sa ďalej zníži spotreba tepla na výpal a dosiahne sa jednak menšia tepelná a teda aj prevádzková záťaž exponovahých úsekov vypaľovacieho procesu, jednak zníženie prevádzkových nákladov na jednotku produktu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Príkladné konštrukcie zariadenia podľa vynálezu sú schematicky znázornené na priložených výkresoch, kde je na obr. 1 znázornená linka na výpal slinku s tradičným vyhotovením predohrievača a na obr. 2 je znázornená linka s teplotné rozdeleným predohrievačom.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Linka na výpal slinku v konštrukčnom vyhotovení podľa obr. 1 je tvorená vertikálnym predohrievačom I práškovej suroviny, rotačnou pecou 3 a roštovým chladičom 4 vypáleného slinku. Rotačná pec 3 je otočné uložená na valivom uložení 300, na jej začiatku je umiestnená vstupná komora 30 a je ukončená výpadom 31 slinku.
Vertikálny predohrievač 1 je tvorený sústavou nad sebou umiestnených cyklónov, spodným cyklónom H, druhým, tretím a štvrtým cyklónom 12, 13, 14 a konečne posledným, horným cyklónom 15. Všetky tieto cyklóny H, 12, JJ, 14, 15 sú vzájomne radené sériovo a sú známym spôsobom prepojené jednak spojovacími potrubiami 120 až 150 horúceho plynu, jednak svojimi výstupnými potrubiami 121 až 151 práškovej suroviny tak, že vždy výstupné potrubie vyššieho cyklónu - napríklad výstupné potrubie 131 tretieho cyklónu 13, je zavedené do začiatku spojovacieho potrubia predchádzajúcej dvojice cyklónov, v danom prípade do spojovacieho potrubia 120 spodného cyklónu 11 a druhého cyklónu 12.
Spodný cyklón 11 je pripojený na vstupnú komoru 30 rotačnej pece 3 jednak výstupným potrubím 111 predohriatej práškovej suroviny, jednak odvádzacím potrubím 110. do ktorého dolnej časti je zaústené vstupné potrubie 121 predohriatej práškovej suroviny nasledujúceho druhého cyklónu 12. Výstup teplého plynu z horného cyklónu 15 je pripojený odvádzacím potrubím 160 na ďalší, na obr. 1 neznázornený prvok technologickej zostavy. Do dolnej časti spojovacieho potrubia 150, na ktoré je pripojený horný cyklón 15 je zaústený prívod 7 predohrievanej práškovej suroviny. Konštrukčné detaily jednotlivých prvkov vertikálneho n t e r r » e · e p e r e r p r c e n r c r r c r r c n f n r r r r r predohrievača 1 sú dostatočne známe, nemajú vplyv na podstatu vynálezu a nie sú teda opísané bližšie.
Výpad 31 rotačnej pece 3 je zaústený do vstupného priestoru 41 roštového chladiča 4 slinku, cez ktorý prechádza tiež pecný horák 32. ktorým sa realizuje technologicky potrebná prevádzková teplota a teda aj zodpovedajúci technologický proces, v rotačnej peci 3. Roštový chladič 4 je tvorený o sebe známym chladiacim roštom 42, ktorý je vyústený do výstupnej komory 44 s výsypkou 440, pod ktorou je umiestnený dopravník 8. Pod chladiacim roštom 42 je v telese roštového chladiča 4 umiestnená sústava zberných záchytok 420. Do priestoru pod chladiacim roštom 42 je tiež vyústený výstup ventilátorov 43 chladiaceho vzduchu, z ktorých jeden je na obr. 1 znázornený. Horná časť telesa roštového chladiča 4 je v tomto príkladnom vyhotovení opatrená vývodmi - prvým vývodom 45 a druhým vývodom 46 vystupujúceho ohriateho chladiaceho vzduchu, z ktorých prvý vývod 45 je prepojovacím potrubím 450 spojený so spojovacím potrubím 130 vertikálneho predohrievača 1, do tohto potrubia 450 je ďalej vstavaný regulačný prvok 451. napríklad motýľová klapka. Druhý vývod 46 je prídavným prepojovacím potrubím 460 napojený na následné, pre predmet vynálezu nepodstatné technologické zariadenie, napríklad odprašovacie zariadenie.
Na obr. 1 je ďalej čiarkované znázornený konštrukčný variant, pri ktorom je k hornej časti prepojovacieho potrubia 450 prostredníctvom rozdeľovacieho člena 452. napríklad regulačnou klapkou, pripojená prídavná vetva 453, ktorá je napojená na spojovacie potrubie 140. ktoré ústí do štvrtého cyklónu Γ4.
Horná časť 44 roštového chladiča 4 je doplnkovým potrubím 60 spaľovacieho vzduchu prepojená s dolnou časťou spojovacieho potrubia 110, kam je súčasne zaústený prívod 61 predkalcinačného paliva. Ako je ďalej na obr. 1 znázornené čiarkované, môže byť variantne prepojovacie potrubie 450 a doplnkové potrubie 60 spaľovacieho vzduchu vzájomne prepojené spojovacím potrubím 62, ktoré je výhodne opatrené uzatváracím prvkom 620, napríklad šupátkom.
V príkladnom vyhotovení podľa obr. 2 je vertikálny predohrievač I rozdelený do dvoch častí, vysokoteplotnej časti J0 , tvorenej trojicou vertikálne umiestnených a vzájomne sériovo zapojených cyklónov, spodným cyklónom Π., druhým cyklónom 12 a tretím cyklónom JJ a nízkoteplotnou časťou 20, ktorá je tvorená najnižšie umiestneným šachtovým výmenníkom 21 a následnou dvojicou cyklónov, dolným cyklónom 22 a horným cyklónom 23. Obidve tieto časti sú vzájomne výškovo presadené tak, že vstup do šachtového výmenníka 21 nízkoteplotnej časti 20 leží nižšie, ako výstup z najvyššieho - tretieho cyklónu 13 vysokoteplotnej časti 10 a sú vzájomne prepojené prevádzacím potrubím 5 teplého plynu. Konštrukčné zásady vzájomného prepojenia cyklónov Π. až 13, prípadne 22 a 23, ako aj napojenie spodného cyklónu ii na vstupnú komoru 30 rotačnej pece 3 a prepojenie vstupného priestoru 4i roštového chladiča 4 so spojovacím potrubím 110 sú v podstate zhodné s konštrukciou podľa obr. 1.
Príkladné vyhotovenie podľa obr. 2 sa okrem opísaného rozdelenia vertikálneho predohrievača i na dve samostatné časti líši tým. že roštový chladič 4 je opatrený tretím vývodom 47 horúceho vzduchu, ktorý je opatrený výstupným potrubím 470, a že druhý vývod 46 horúceho vzduchu je v tomto prípade spojený prídavným prepojovacím potrubím 460. na obr. 2 znázorneným čiarkované, s nízkoteplotnou časťou 20 vertikálneho predohrievača i, konkrétne so spojovacím potrubím 220, ktoré vedie od šachtového výmenníka 21 do dolného cyklónu 22. Výstupné potrubie 211 šachtového výmenníka 21 je zavedené do prepojovacieho potrubia 450, ktoré podobne ako v konštrukcii podľa obr. 1, spája prvý vývod 45 roštového chladiča 4 so spojovacím potrubím 130 vysokoteplotnej časti 10 vertikálneho predohrievača i. Pri tomto konštrukčnom variante je prípadne použitý regulačný prvok 451 zaradený do prepojovacieho potrubia 450 pred zaústením výstupného potrubia 211.
Činnosť linky na výpal slinku podľa vynálezu je nasledujúca. Vlastný výpal je realizovaný v rotačnej peci 3, do vstupnej komory 30 ktorej, je predohriata prášková surovina privádzaná výstupným potrubím 111 do spodného cyklónu ii. Po jej prechode rotačnou pecou 3, v ktorej sa realizuje požadovaný technologický proces, je vytvorený slinok prevedený z výpadu 31 rotačnej pece 3 do vstupného priestoru 41 roštového chladiča 4 a prechádza ním pôsobením pohybu častí chladiaceho roštu 42 do vstupnej komory 44, z ktorej je prostredníctvom výsypky 440 odvádzaný dopravníkom 8 v smere šípky T na ďalšie spracovanie.
Pri konštrukcii podľa obr. 1 sa prášková surovina privádza prívodom 7 do dolnej časti spojovacieho potrubia 150 vertikálneho predohrievača i a je horúcim plynom, ktorý prúdi v smere šípky R, pri jej súčasnom ohriatí premiestnená do horného cyklónu 15. Potom klesá postupne obvyklým spôsobom v smere šípiek S cez jeho jednotlivé nižšie cyklóny 14 až 12 do spodného cyklónu ii a odtiaľ do vstupnej komory 30 rotačnej pece 3. Pri prechode spojovacími potrubiami 140 až 120 a odvádzacím potrubím 110 sa prášková surovina ohrieva na vyššiu teplotu horúcimi plynmi, ktoré naopak postupujú od rotačnej pece 3 smerom šípok R nahor. Podľa vynálezu je naviac do strednej časti spojovacieho potrubia 130 privedená z prvého vývodu 45 roštového chladiča 4 prepojovacím potrubím 450 časť horúceho vzduchu, ktorý vzniká ako produkt chladenia slinku, vytvoreného v rotačnej peci 3.
Miesto zaústenia prepojovacieho potrubia 450 môže byť výhodne zvolené tak, aby teplota prídavného horúceho vzduchu nebola v tomto mieste príliš odlišná od teploty horúcich plynov, ktoré prúdia do spojovacieho potrubia 130 od výstupnej komory 30 rotačnej pece 3 po prechode obidvomi predchádzajúcimi cyklónmi, spodným cyklónom H a druhým cyklónom J2. Miesto napojenia je výhodne volené tak, aby sa teploty obidvoch uvedených médií nelíšili o viac ako 20 %. Využitím aspoň časti horúceho vzduchu, ktorý vzniká v roštovom chladiči 4, sa do značnej miery zlepšia tepelné pomery v tomto mieste a teda aj tepelná bilancia vertikálneho predohrievača I.
Množstvo prídavného teplého vzduchu z prepojovacieho potrubia 450 sa výhodne reguluje napríklad v závislosti na okamžitom pracovnom režime celého zariadenia regulačným prvkom 451. napr. klapkou. Zostávajúci menej teplý vzduch je odvádzaný druhým vývodom 46 a k nemu pripojeným prídavným prepojovacím potrubím 460 do ďalšieho procesu.
Pri realizácii predkalcinácie práškovej suroviny pred jej vstupom do rotačnej pece 3 v odvádzacom potrubí 110 je do tohto miesta privádzaný doplnkovým potrubím 60 horúci spaľovací vzduch z najteplejšieho miesta roštového chladiča 4, teda z jeho vstupného priestoru 41 a súčasne je do tohto miesta prívodom 6J dodávané prídavné palivo.
V prípade konštrukčného variantu, znázorneného na obr. 1 čiarkované, sa časť horúceho vzduchu privádza z prvého vývodu 45 roštového chladiča 4 prostredníctvom prídavnej vetve 453 prepojovacieho potrubia 450 súčasne do ďalšieho miesta vertikálneho predohrievača I, pričom jeho množstvo v obidvoch vetvách je možné nastaviť rozdeľovacím členom 452. V ďalšom konštrukčnom variante podľa obr. 1 je ďalej možné oddeliť prostredníctvom spojovacieho potrubia 62 časť horúceho vzduchu z doplnkového potrubia 60 a využiť ho na zlepšenie tepelnej bilancie celej sústavy, a to najmä v prípade, keď horúci vzduch, odvádzaný z prvého vývodu 45, nemá potrebnú teplotu. Množstvo oddeleného horúceho vzduchu je opäť možné nastaviť uzatváracím prvkom 620.
Vo variantnej konštrukcii podľa obr. 2 je činnosť podobná. Horúce plyny, ktoré vystupujú z výstupnej komory 30 rotačnej pece 3, prechádzajú postupne v smere šípok R vysokoteplotnou časťou 10. prevádzacím potrubím 5 a nízkoteplotnou časťou 20. Prášková surovina je v tomto prípade zavádzaná do nízkoteplotnej časti 20 prívodom 7 v smere šípky V a po prvom zohriatí je s prispením horúcich plynov, ktoré prúdia spojovacím potrubím 230 v smere šípky R privedená do horného cyklónu 23. Následne potom prechádza v smere šípok S sústavou výstupných potrubí 231 a 221 do hornej časti šachtového výmenníka 21 a následne do jeho výstupného potrubia 211. Ním je privedená do prepojovacieho potrubia 450, ktorým je prúdom horúceho vzduchu privedená do dolnej časti spojovacieho potrubia 130 vysokoteplotnej časti 10, ktorou následne prechádza tak, ako je opísané v predchádzajúcom texte. Aj tu priaznivo prispieva podiel horúceho vzduchu, privádzaného z prvého vývodu 45 roštového chladiča 4, k energetickej bilancii celého zariadenia, naviac je tento prúd horúceho vzduchu využitý na r t* n r
Γ r c t r. r r transport predohriatej práškovej suroviny z nízkoteplotnej časti 20. Regulačným prvkom 451. ktorý je v tomto prípade umiestnený pred ústie výstupného potrubia 211. je opäť možné upraviť režim prúdenia zmesi horúceho vzduchu a predohriatej práškovej suroviny príslušnou časťou prepojovacieho potrubia 450.
Na rozdiel od predchádzajúceho vyhotovenia je v príkladnej konštrukcii podľa obr. 2 využitá aj tepelná energia menej horúceho chladiaceho vzduchu z koncovej časti roštového chladiča 4, ktorý je z jeho druhého vývodu 46 zavedený prídavným prepojovacím potrubím 460 do strednej časti nízkoteplotnej časti 20 vertikálneho predohrievaČa I, konkrétne do dolnej časti spojovacieho potrubia 220. Aj v tomto prípade je zachované výhodné konštrukčné vyhotovenie, pri ktorom je teplota vzduchu, privádzaného prídavným prepojovacím potrubím 460. nie veľmi odlišná od teploty horúcich plynov v príslušnom mieste spojovacieho potrubia 220. Najchladnejší vzduch je z roštového chladiča 4 odvádzaný výstupným potrubím 470 tretieho vývodu 47.
Je zrejmé, že predmet vynálezu nie je viazaný len na znázornené príkladné vyhotovenia. Podstata vynálezu zostane zachovaná aj pri aplikácii v iných vyhotoveniach predohrievačov, napríklad v predohrievaČoch viacvetvových, alebo s iným počtom teplovzdušných stupňov. Tiež počet a miesta prepojenia prívodov prídavného horúceho vzduchu z chladiaceho zariadenia slinku môžu byť rôzne, takisto, ako môže byť horúci vzduch privedený na rôzne miesta predohrievaČa práškovej suroviny s prípadným prihliadnutím na teplotu privádzaného vzduchu, a to aj vo vzťahu k typu a konštrukcii aplikovaného chladiča slnku, ktorý môže byť aj v inom vyhotovení, najmä pri inom druhu vyrábaného výsledného materiálu, napríklad pri výrobe hydraulického vápna.
Je tiež zrejmé, že v príkladných vyhotoveniach znázornené druhy prepojení, vetvenia a regulácie prúdenia prídavného horúceho vzduchu môžu byť kombinované nezávisle na sebe vzhľadom na pracovný, najmä tepelný režim celej sústavy.
Priemyselná využiteľnosť
Konštrukčnú úpravu podľa vynálezu je možné výhodne využiť vo vypaľovacích linkách na výpal slinku, najmä v linkách s vyšším výkonom a so zariadením na predkalcináciu suroviny pred jej vstupom do rotačnej pece.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Linka na výpal slinku, najmä cementárskeho slinku, pozostávajúca z rotačnej pece, na ktorú nadväzuje vzduchový chladič slinku, opatrený prívodom chladiaceho vzduchu do chladiaceho priestoru a aspoň jedným vývodom zahriateho vzduchu z chladiča a tejto rotačnej peci je predradený predohrievač práškovej suroviny, ktorý je tvorený sústavou vzájomne sériovo prepojených cyklónov v prípadnej kombinácii so šachtovým výmenníkom tepla, vyznačujúca sa tým, že aspoň jeden vývod (45) chladiča (4) slinku je prepojovacím potrubím (450) zaústený aspoň do jedného zo spojovacích potrubí (120, 130, 140) strednej časti vertikálneho predohrievača (1).
  2. 2. Linka na výpal slinku podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že prepojovacie potrubie (450) je prostredníctvom rozdeľovacieho člena (452) rozvetvené aspoň do dvoch vetví (453), z ktorých každá je samostatne zaústená do jedného zo spojovacích potrubí (130, 140) strednej časti vertikálneho predohrievača (1).
  3. 3. Linka na výpal slinku podľa nároku 1 alebo 2, pri ktorej je predohrievač práškovej suroviny rozdelený do dvoch častí - vysokoteplotnej časti a nízkoteplotnej časti, ktoré sú vzájomne prepojené prevádzacím potrubím, vyznačujúca sa tým, že chladič (4) je opatrený aspoň dvojicou vývodov horúceho vzduchu, prvým vývodom (45) horúceho vzduchu s vyššou teplotou a druhým vývodom (46) horúceho vzduchu s nižšou teplotou, pričom prvý vývod (45) horúceho vzduchu je prostredníctvom prepoj o vaci eho potrubia (450) zaústený aspoň do jedného zo spojovacích potrubí (120, 130, 140) strednej časti vysokoteplotnej časti (10) vertikálneho predohrievača (1) a druhý vývod horúceho vzduchu je prostredníctvom prídavného prepojovacieho potrubia (460) zaústený do spojovacieho potrubia (220) strednej časti nískoteplotnej časti (20) vertikálneho predohrievača (1).
  4. 4. Linka na výpal slinku podľa niektorého z nárokov laž 3, vyznačujúca sa t ý m , že prepojovacie potrubie (450) a/alebo prídavné prepojovacie potrubie (460) je zaústené do spojovacieho potrubia (130) vysokoteplotnej časti (10) vertikálneho predohrievača (1) a/alebo spojovacieho potrubia (220) nízkoteplotnej časti (20) vertikálneho predohrievača (1) v mieste, v ktorom sa teplota horúcich plynov, vychádzajúcich z predchádzajúceho stupňa vertikálneho predohrievača (1) práškovej suroviny líši od teploty privedeného horúceho vzduchu najviac o 20 %.
    r r - r r
  5. 5. Linka na výpal slinku podľa niektorého z nárokov laž 4, vyznačujúca sa t ý m , že do prepojovacieho potrubia (450) a/alebo prídavného prepojovacieho potrubia (460) je zaradený regulačný prvok (451)
  6. 6. Linka na výpal slinku podľa niektorého z nárokov laž 5, vyznačujúca sa t ý m , že odvádzacie potrubie (110) vstupnej komory (30) rotačnej pece (3) do spodného cyklónu (11) tvorí kalcinačný kanál s prívodom (61) paliva a doplnkovým potrubím (60) spaľovacieho vzduchu, ktoré je prepojené so vstupným priestorom (41) roštového chladiča (4).
  7. 7. Linka na výpal slinku podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že doplnkové potrubie (60) a prepojovacie potrubie (450) a/alebo prídavné prepojovacie potrubie (460) sú vzájomne prepojené prostredníctvom spojovacieho potrubia (62).
  8. 8. Linka na výpal slinku podľa nároku 7, vyznačujúca sa tým, že spojovacie potrubie (62) je opatrené uzatváracím prvkom (620).
SK1419-2001A 1999-03-19 2000-03-14 Linka na výpal slinku SK286042B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999964A CZ292764B6 (cs) 1999-03-19 1999-03-19 Linka pro výpal slínku
PCT/CZ2000/000016 WO2000056678A1 (en) 1999-03-19 2000-03-14 A line for clinker burning

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK14192001A3 true SK14192001A3 (sk) 2003-03-04
SK286042B6 SK286042B6 (sk) 2008-01-07

Family

ID=5462530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1419-2001A SK286042B6 (sk) 1999-03-19 2000-03-14 Linka na výpal slinku

Country Status (5)

Country Link
CZ (1) CZ292764B6 (sk)
RU (1) RU2209790C2 (sk)
SK (1) SK286042B6 (sk)
UA (1) UA67833C2 (sk)
WO (1) WO2000056678A1 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100449238C (zh) * 2003-08-12 2009-01-07 沈阳恒星水泥机械有限公司 带有五级旋风筒及分解炉的余热发电回转窑及其生产方法
GB2449699A (en) * 2007-06-01 2008-12-03 Desmond Whiteley Rotary kiln for manufacturing cement clinker
AT507174A1 (de) 2008-08-14 2010-02-15 Holcim Technology Ltd Verfahren zum aufbereiten von alternativen, kohlenstoffhaltigen, niederkalorischen abfallstoffen für den einsatz in feuerungsanlagen

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4191586A (en) * 1975-10-23 1980-03-04 Fives-Cail Babcock Method and apparatus for reducing the calorific consumption of a cement producing plant
FR2442803A1 (fr) * 1978-11-30 1980-06-27 Fives Cail Babcock Perfectionnements aux installations pour la fabrication du ciment par voie seche
DE3616771A1 (de) * 1986-05-17 1987-11-19 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Verschwelung brennstoffhaltiger rohmehle bei der klinkerherstellung

Also Published As

Publication number Publication date
WO2000056678A1 (en) 2000-09-28
UA67833C2 (en) 2004-07-15
RU2209790C2 (ru) 2003-08-10
CZ9900964A3 (cs) 2001-07-11
CZ292764B6 (cs) 2003-12-17
SK286042B6 (sk) 2008-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3864075A (en) Apparatus for burning granular or pulverous material
FI77512B (fi) Foerfarande foer att foerbaettra verkningsgraden i en aongkraftanlaeggningsprocess.
DK142431B (da) Anlaeg til termisk behandling af et finkornet materale isaer ti braending af cement
US3940241A (en) Rotary kiln plant
PL91398B1 (sk)
GB2146748A (en) Plant for burning fine-grained material
JPS593424B2 (ja) セメントクリンカ−製造設備
SK14192001A3 (sk) Linka na výpal slinku
EP0048537B1 (en) Kiln plant for burning granular or pulverulent material
CS247070B2 (en) Production method of cement and apparatus to perform this method
CN100362302C (zh) 水泥预分解窑废气余热的发电系统及其发电方法
US4877013A (en) Hot blast stove installation
CZ431998A3 (cs) Cyklonový výměník tepla
HU176302B (en) Method and apparatus for buring cement clinker
CZ296229B6 (cs) Snízený výmeník tepla
CN110487065A (zh) 链箅机预热二段热风供给系统及温度调节方法
CS247069B2 (en) Production method of cement and apparatus to perform this method
US4405374A (en) Process of producing cement and plant for carrying out the process
US3712600A (en) Heating installation for heating particulate raw materials
RU2129238C1 (ru) Воздухоподогреватель
CS214724B2 (cs) Zařízení k předehřívání práškové, zejména cementářské suroviny
JPS60238414A (ja) 加熱炉
CS230903B1 (cs) Zařízení pro předehřev a kalcinaci práškovitých materiálů
JPS629547B2 (sk)
JPS6364947A (ja) 粉末原料焼成装置

Legal Events

Date Code Title Description
TC4A Change of owner's name

Owner name: PSP ENGINEERING A.S., PREROV, CZ

Effective date: 20130328

MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140314