SK13672000A3 - Netoxická a nekorozívna zážihová zlož - Google Patents

Netoxická a nekorozívna zážihová zlož Download PDF

Info

Publication number
SK13672000A3
SK13672000A3 SK1367-2000A SK13672000A SK13672000A3 SK 13672000 A3 SK13672000 A3 SK 13672000A3 SK 13672000 A SK13672000 A SK 13672000A SK 13672000 A3 SK13672000 A3 SK 13672000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
group
tetrazene
nitrocellulose
glass
composition according
Prior art date
Application number
SK1367-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK285040B6 (sk
Inventor
Ji Nesveda
Stanislav Brandejs
Karel Jir�Sek
Original Assignee
Sellier & Bellot A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sellier & Bellot A. S. filed Critical Sellier & Bellot A. S.
Publication of SK13672000A3 publication Critical patent/SK13672000A3/sk
Publication of SK285040B6 publication Critical patent/SK285040B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06CDETONATING OR PRIMING DEVICES; FUSES; CHEMICAL LIGHTERS; PYROPHORIC COMPOSITIONS
    • C06C7/00Non-electric detonators; Blasting caps; Primers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka oblasti muničnej výroby, najmä výroby zápalkových zloží pre zápalky loveckého a športového streliva.
Doterajší stav techniky
Všetky druhy známych zápalkových zloží, ktoré sú v súčasnej dobe používané, a to ako už zastarané zlože na báze výbušnej ortuti, chlorečnanu draselného a sulfidu antimonitého, tak novšie nekorozívne zlože na báze tetrazénu, trinitrorezorcinátu olovnatého, oxidu olovičitého, kalciumsilicidu a sulfidu antimonitého, emitujú pri výstrele veľké množstvo toxických ťažkých kovov a nezodpovedajú nárokom na čistotu životného prostredia. Preto bol v posledných desiatich rokoch vykonaný rozsiahly výskum s cieľom vytvoriť zlož, ktorá by neobsahovala zlúčeniny ťažkých kovov, ako je olovo, báryum, ortuť, antimón a súčasne si uchovala nekorozívnosť tricinátových zloží. Výsledkom bola zlož, kde funkciu primárnej výbušniny plní aromatická diazozlúčenina bez obsahu kovu, dinol a senzibilizátorom zostáva tetrazén. Pyrotechnický systém sa v danom prípade skladá z nového oxidovadla, peroxidu zinku a práškového titánu. Zlož môže obsahovať ešte ďalšie zložky, ako sú frikcionátory, najčastejšie mleté sklo a aktívne palivá, ako sú rôzne druhy nitrocelulózových a nitroglycerínových prachov.
Známe sú tiež zlože na báze dinolu, kde sa prakticky len obmieňa pyrotechnický systém. Ako oxidovadla sú používané rôzne oxidy kovov, dusičnan draselný, strontnatý, zásadité dusičnany medi a dusičnan meďnatoamónny a zlúčeniny cínu. Ani tieto zlože nie sú konečným riešením. Zásadným problémom je tu vlastná primárna výbušnina - dinol. Je to karcinogénna zlúčenina s veľmi nepríjemnými fyziologickými účinkami.
Preto boli zaznamenané snahy dinol zo zloží úplne vylúčiť. Takéto riešenie ponúka EP 0656332 Al, kde zlož je založená len na pyrotechnickom systéme a neobsahuje vôbec žiadnu výbušninu. Palivom je tu hyperaktívny práškový zirkón, oxidovadlom je zmes dusičnanu draselného s oxidom manganičitým a funkciu energetickej zložky plní pentrit. Nie je pochyb o tom, že táto zlož je podľa údajov pôvodcu vynálezu plne funkčná, aj keď i tu môže vyvstať závažný problém. Tým môže byť práve zirkón. Ako sami pôvodcovia uvádzajú, zapaľuje sa aktívna forma zirkónu vplyvom nepatrného energetického impulzu, a to ako mechanicky, tak termicky. Je všeobecne známe, že vysoko aktívne práškové kovy, a to predovšetkým zirkón, sú pyroforické a extrémne reaktívne. Reagujú ako so vzdušným kyslíkom za vzniku oxidov, tak so vzdušným dusíkom za vzniku nitridov a aj s vodnou parou za vzniku hydridov. Pri doprave a skladovaní musia byť uchovávané pod vodou a pri výrobe zloží musí byť voda vytesnená organickým rozpúšťadlom s vodou miešateľným. Podľa údajov pôvodcov je najvýhodnejší izopropylalkohol. Technológia je potom založená na klasickom vtieraní pastovitej zlože do kalíškov, avšak s tým rozdielom, že spojivom tu nie je vodný roztok príslušnej organickej zlúčeniny, ale roztok aerosólu v izopropylalkohole. Pri výrobe a plnení takých zloží potom môžu nastať závažné problémy, ako je práca s extrémne reaktívnym zirkónom a ďalej aj problémy technologické pri použití veľkého množstva organických rozpúšťadiel vo výrobe.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody rieši a úplne odstraňuje netoxická a nekorozívna zážihová zlož, ktorej podstata spočíva v tom, že v energetickom systéme je primárna výbušnina typu dinol nahradená brizantnou trhavinou, ktorá je aktivovaná senzibilizátorom typu tetrazén alebo soľami a derivátmi tetrazolov. Ako brizantnú trhavinu je možné použiť nitroestery, ako je pentrit a hexanitromanit, ale tiež nitrocelulózu vo forme granulátu a ďalej nitroamíny, ako je hexogén, oktogén a tetryl. Na zvýšenie zážihovej mohutnosti je nutné zlož doplniť vhodným pyrotechnickým systémom. Ako najvhodnejšie sa ukázali zmesi s práškovým borom, predovšetkým s hnedým tzv. amorfným, s vysokým špecifickým povrchom, ktorý u bežne dostupných preparátov dosahuje 5 až 25 m2/g. Rozsiahle skúšky preukázali, že amorfný bór je vynikajúcim palivom a je schopný vytvoriť dokonalý redox-systém s akýmkoľvek kovovým oxidom, nezávisle na mocenstve, ďalej s peroxidmi kovov a všetkými známymi soľami anorganických kyslíkatých kyselín.
Do pyrotechnického systému s borom je možné zvoliť oxidovadlá zo skupiny zlúčenín, ako sú oxidy kovov jednomocných: medný CU2O, dvojmocných: meďnatý - CuO, zinočnatý - ZnO, oxidy kovov viacmocných: bizmutitý - BÍ2O3 , bizmutičitý - B1O2 i bizmutičný - BÍ2O5 , železitý Fe2O3 , manganičitý - Mn02, cíničitý - SnC>2, vanadičný V2O5 a molybdénový MOO3, peroxidy zinku - ZnCh a vápnika - CaO2 , dusičnan draselný - KNO3 a niektoré špeciálne soli, ako sú zásadité dusičnany bizmutu - 4BiNO3(OH)2.BiO(OH) a B1ONO3.H2O, zásaditý dusičnan medi - Cu(NO3)2-3Cu(OH)2, dusičnan diamínmeďnatý - Cu(NH3)2(NO3)2, zásaditý dusičnan cínu - Sn2O(NO3)2·
Najrýchlejšie horiaci systém vytvára bór so zlúčeninami bizmutu. Systémy s najvyššou výhrevnosťou vznikajú pri použití dusičnanu draselného, oxidu meďnatého, železitého a manganičitého. Produkty horenia môžu byť ako nízkotaviteľný oxid boritý - B2O3, tak prchavý oxid bórnatý - BO, stabilnejší za vyšších teplôt, prípadne aj nitrid boru - BN. Prítomnosť týchto zlúčenín v produktoch horenia je veľmi žiaduca z hľadiska dokonalého zážihu prachových náplní nábojov. Aj napriek svojej výnimočnej reaktívnosti je bór chemicky stabilný a nie je manipulačne nebezpečný. Náklady na bór sú vyvážené jeho minimálnym obsahom v stechiometrických zmesiach, ktorý nepresahuje 20 % hmotnostných.
Na zvýšenie citlivosti k nápichu je nutné doplniť zlož vhodným frikcionátorom, ktorým je mleté sklo.
Vzhľadom na to, že takto vytvorené zážihové zlože sú vo veľmi jemnej forme, javí sa ako najvhodnejšia technológia plnenie za mokra, a preto zlož môže obsahovať ešte isté množstvo spojiva rozpustného vo vode. Najvhodnejšie sú všeobecne známe spojivá, ako arabská guma, dextrín, polyvinylalkohol, kaboxymetylcelulóza a iné. Pokiaľ by bolo nutné plniť zlož za sucha, je treba ju vopred zgranulovať. Granuláciu je možné realizovať ako s použitím vyššie menovaných spojív vo vodnom roztoku, tak aj s použitím spojív rozpustných v organických rozpúšťadlách, napr. nitrocelulózy v acetóne. Pyrotechnický systém je možné takisto po vylisovaní nazrniť a zrnný produkt potom použiť do zloží. Zlož potom nemusí už obsahovať spojivo, pretože za sucha je dobre dávkovateľná.
V priebehu niekoľkých rokov boli vykonané rozsiahle skúšky ako so zápalkami plnenými zložami podľa tohto vynálezu, tak aj so strelivom osadeným týmito zápalkami.
Výsledky týchto praktických skúšok preukazujú, že vhodne volenou kombináciou energetického a pyrotechnického systému je možné dosiahnuť požadované vlastností zlože pre určitý druh zápalky. Napr. pre najmenšie druhy zápaliek s najkratšími reakčnými časmi, používané pre pištoľové a revolverové strelivo, je nutné aby energetický a pyrotechnický systém vykazoval čo najväčšiu reaktivitu a súčasne mal aj vysoký obsah energie. Najvyššiu reaktivitu vykazujú nitroestery, ktoré sa najjednoduchšie iniciujú a to hlavne manitexanitrát, ktorý však pre svoju cenovú náročnosť a trochu nižšiu chemickú stabilitu je predurčený na špeciálne použitie. Naproti tomu pentrit sa prejavil ako ideálna výbušnina so širokým rozsahom použiteľnosti. Podobne nitrocelulóza, ktorá je univerzálnou a mnohoúčelovou výbušninou plniacou funkciu horľaviny, propelentu aj spojiva súčasne. Nitroamíny ležia výkonom nižšie než nitroestery a ich iniciovateľnosť je nižšia. To ich však predurčuje na použitie do zápaliek väčších rozmerov s dlhými reakčnými časmi, kde sa uplatnia lepšie než nitroestery, ktorých veľmi vysoký výkon by mohol byť v niektorých prípadoch i na škodu. Na porovnanie uvádzame výsledky meraní zápaliek 4,4/0,4 Boxer určených pre náboj 9mm Luger metódou Drop-test, pri ktorej sme získali grafickú závislosť priebehu tlaku na reakčnom čase zápalky. Bola porovnaná zlož podľa príkladu 20 s klasickou zložou na báze TNRO (trinitrorezorcinátu olovnatého), ktorej navážka je v zápalke asi o 20% vyššia. Pre obidve zlože boli namerané zhodné hodnoty maximálnych tlakov - 100 barov a reakčných časov 100 mikrosekúnd.
Boli takisto premerané parametre vnútornej balistiky náboja 9mm Luger so zápalkou plnenou zložou podľa vynálezu. Pri použití vhodne zvoleného prachu je možné so strelou o váhe 7,5 g dosahovať úsťových rýchlostí okolo 420 m/s bez toho aby boli presiahnuté povolené hodnoty maximálnych tlakov v komore. Ďalej boli vykonávané praktické streľby z rôznych typov krátkych a automatických zbraní, kde toto strelivo vykazovalo spoľahlivú funkciu.
Ďalej bolo dokázané, že zlože podľa vynálezu obsahujúce tetrazén ako hlavnú výbušninu vykazujú mimoriadnu manipulačnú bezpečnosť.
Pri horení tejto zlože nedochádza k vývinu toxických spalín ani zlúčenín spôsobujúcich koróziu zbrane.
Zážihové zlože vytvorené spojením energetického a pyrotechnického systému podľa uvedenej podstaty vynálezu vyjadruje nasledujúca schéma:
údaje sú uvedené v % hmotnostných brizantná trhavina 5 až 40 % senzibilizátor 5 až 40 % oxidovadlo 5 až 50 % bór 1 až 20 % frikcionátor 5 až 30 % prípadne spojivo 0,1 až 5 %
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zloženie zloží je uvedené v % hmotnostných.
Príklad 1 - zlož bez spojiva, vhodná na suché plnenie tetrazén 25 % pentrit 25 %
4BiNO3(OH)2.BiO(OH) 36,4 % B 3,6 % mleté sklo 10 %
Príklad 2 - obdobná zlož s vyššou citlivosťou
a) suchý variant - bez spojiva tetrazén 35 % b) mokrý variant tetrazén 35 %
pentrit 25 % pentrit 25 %
4BiNO3(OH)2.BiO(OH) 18 % 4BiNO3(OH)2.BiO(OH) 18 %
B 2 % B 2 %
sklo 20 % arabská guma 0,5 %
sklo 19,5 %
Príklad 3 - obdobná zlož
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % tetryl 25 %
BiONO3.H2O 34 % BiONO3.H2O 34 %
B 5,5 % B 5,5 %
sklo 10 % arabská guma 0,5 %
nitrocelulóza 0,5 % sklo 10 %
Príklad 4 - zlož s vyššou výhrevnosťou
a) suchý variant - bez spojiva b) mokrý variant
tetrazén 35 % tetrazen 25 %
pentrit 15 % pentrit 25 %
CuO 34 % CuO 34 %
B 6 % B 5,5 %
sklo 10 % polyvinylalkohol 0,5 %
sklo 10 %
Príklad 5
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % hexogén 25 %
BÍ2O3 36 % ΒΪ2Ο3 36 %
B 3,5 % B 3,5 %
nitrocelulóza 0,5 % polyvinylalkohol 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 6
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 35 % tetrazén 25 %
pentrit 15 % tetryl 25 %
Mn02 31,5 % MnC>2 31,5 %
B 8 % B 8 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 7
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % pentrit 25 %
ZnO 34 % ZnO 34 %
B 5,5 % B 5,5 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 8
len suchý variant
tetrazén 25 %
penrit 25 %
Fe2O3 34 %
B 5,5 %
nitrocelulóza 0,5 %
sklo 10 %
Príklad 9
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % pentrit 25 %
V2O5 30 % V2O5 30 %
B 9,5 % B 9,5 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 10
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 35 % tetrazén 25 %
pentrit 15 % pentrit 25 %
SnO2 34 % SnO2 34 %
B 5,5 % B 5,5 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 11
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % pentrit 25 %
ΜοΟϊ 30 % ΜοΟβ 30 %
B 9,5 % B 9,5 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 12
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % tetryl 25 %
ZnO2 30 % ZnO2 30 %
B 9,5 % B 9,5 %
nitrocelulóza 0,5 % polyvinylalkohol 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 13
len suchý variant
tetrazén 25 %
hexogén 25 %
CaO2 30 %
B 9,5 %
nitrocelulóza 0,5 %
sklo 10 %
Príklad 14 len suchý variant - zlož s najvyššou výhrevnosťou
tetrazén 25 %
pentrit 25 %
KN03 33,5 %
B 6 %
nitrocelulóza 0,5 %
sklo 10 %
Príklad 15
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 35 % tetrazén 25 %
pentrit 15 % hexogén 25 %
Cu(NO3)2.3Cu(OH)2 31,5 % Cu(NO3)2.3Cu(OH)2 31,5%
B 8 % B 8 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 16
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 35 % tetrazén 25 %
pentrit 15 % hexogén 25 %
Cu(NH3)2(NO3)2 27,5 % Cu(NH3)2(NO3)2 27,5 %
B 12 % B 12 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 17 - zlož s vysoko reaktívnym oxidovadlom
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % hexogén 25 %
BiO2 33,5 % BiO2 33,5 %
B 6 % B 6 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 18 - zlož obdobná
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % tetryl 25 %
B12O5 33 % BÍ2O5 33 %
B 6,5 % B 6,5 %
nitrocelulóza 0,5 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 % sklo 10 %
Príklad 19 - špecifický prípad, výbušniny kedy oxidovadlo plní funkciu prídavnej
a) suchý variant b) mokrý variant
tetrazén 25 % tetrazén 25 %
pentrit 25 % hexogén 25 %
Sn2O(NO3)2 32 % Sn2O(NO3)2 31,5 %
B 8 % B 8 %
sklo 10 % arabská guma 0,5 %
sklo 10 %
Príklad 20 - použitie dvoch oxidovadiel tetrazén 30 % pentrit 7,5 %
4BiNO3(OH)2.BiO(OH) 18%
KNO3 17%
B 5 % nitrocelulóza 0,5 % sklo 22 %
Priemyslová využiteľnosť
Zlože v súladu s technickým riešením sú využiteľné v oblasti muničnej výroby pri výrobe zápaliek pre náboje s centrálnym zápalom, určené na športové, lovecké a cvičné účely, alebo pre vstreľovacie nábojky.

Claims (7)

1. Netoxická a nekorozívna zážihová zlož vytvorená spojením energetického systému so systémom pyrotechnickým, vyznačujúca sa tým, že zlož tvorená energetickým a pyrotechnickým systémom obsahuje 5 až 40 % hmotnostných brizantnej trhaviny, vybranej zo skupiny nitroesterov a nitroaminov, 5 až 40 % hmotnostných senzibilizátora, ktorým je tetrazén alebo soli a deriváty tetrazolov, 5 až 50 % oxidovadla vybraného zo skupiny oxidov a peroxidov kovov alebo zo skupiny solí anorganických kyslíkatých kyselín alebo zo skupiny komplexných solí, 1 až 20 % hmotnostných boru ako paliva, 5 až 30 % hmotnostných frikcionátoru a prípadne 0,1 až 5 % hmotnostných spojiva.
2. Zlož podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že brizantná trhavina je vybraná zo skupiny nitroesterov ako je pentrit, hexanitromanit, nitrocelulóza alebo je vybraná zo skupiny nitroaminov ako je hexogén, oktogén, tetryl.
3. Zlož podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že palivom je amorfný bór so špecifickým povrchom 5 až 25 m /g.
4. Zlož podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že oxidovadlo je vybrané zo skupiny oxidov kovov ako sú oxidy medi, zinku, bizmutu, železa, mangánu, cínu, vanádu a molybdénu alebo zo skupiny peroxidov kovov ako sú peroxidy zinku a vápnika alebo zo skupiny solí anorganických kyslíkatých kyselín, ako je dusičnan draselný, zásadité dusičnany bizmutu, cínu a medi alebo zo skupiny komplexných solí, ako je dusičnan diamínmed’natý.
5. Zlož podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že spojivá sú nitrocelulóza, polyvinylalkohol, arabská guma.
6. Zlož podľa nárokov 2 a 5, vyznačujúca sa tým, že nitrocelulóza aplikovaná v organickom rozpúšťadle ako je acetón, plní súčasne funkciu spojiva i energetickej zložky.
7. Zlož podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že frikcionátorom je mleté sklo.
SK1367-2000A 1999-09-17 2000-09-13 Netoxická a nekorózna zážihová zlož SK285040B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993305A CZ288858B6 (cs) 1999-09-17 1999-09-17 Netoxická a nekorozivní zážehová slož

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK13672000A3 true SK13672000A3 (sk) 2001-04-09
SK285040B6 SK285040B6 (sk) 2006-05-04

Family

ID=5466514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1367-2000A SK285040B6 (sk) 1999-09-17 2000-09-13 Netoxická a nekorózna zážihová zlož

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6964287B1 (sk)
EP (1) EP1216215B1 (sk)
AT (1) ATE267784T1 (sk)
AU (1) AU6978600A (sk)
CA (1) CA2382688A1 (sk)
CZ (1) CZ288858B6 (sk)
DE (1) DE60011109T2 (sk)
HK (1) HK1049144A1 (sk)
PT (1) PT1216215E (sk)
SK (1) SK285040B6 (sk)
TR (1) TR200200668T2 (sk)
WO (1) WO2001021558A1 (sk)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1425255A2 (de) * 2001-05-10 2004-06-09 Dynamit Nobel GmbH Explosivstoff- und Systemtechnik Anzündmittel
US6878221B1 (en) * 2003-01-30 2005-04-12 Olin Corporation Lead-free nontoxic explosive mix
WO2004069771A1 (en) * 2003-02-05 2004-08-19 Metlite Alloys Gauteng (Pty) Ltd. Explosive composition
US8784583B2 (en) * 2004-01-23 2014-07-22 Ra Brands, L.L.C. Priming mixtures for small arms
US20060219341A1 (en) 2005-03-30 2006-10-05 Johnston Harold E Heavy metal free, environmentally green percussion primer and ordnance and systems incorporating same
FR2897864B1 (fr) * 2006-02-24 2008-04-11 Cheddite France Sa Composition d'amorcage et applications
US8641842B2 (en) 2011-08-31 2014-02-04 Alliant Techsystems Inc. Propellant compositions including stabilized red phosphorus, a method of forming same, and an ordnance element including the same
US8192568B2 (en) 2007-02-09 2012-06-05 Alliant Techsystems Inc. Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
US8202377B2 (en) 2007-02-09 2012-06-19 Alliant Techsystems Inc. Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
PL2352710T3 (pl) * 2008-11-07 2018-10-31 Ruag Ammotec Gmbh Ładunki zapłonowe o zwiększonej wydajności zapłonu
US8206522B2 (en) 2010-03-31 2012-06-26 Alliant Techsystems Inc. Non-toxic, heavy-metal free sensitized explosive percussion primers and methods of preparing the same
CA2797115C (en) * 2010-04-22 2018-01-16 Pacific Scientific Energetic Materials Company Alternative to tetrazene
WO2013187926A1 (en) 2012-06-13 2013-12-19 Alliant Techsystems Inc. Non lethal payloads and methods of producing same
RU2542297C2 (ru) * 2012-10-01 2015-02-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования Самарский государственный технический университет Ударный капсюльный состав
CN115594555A (zh) * 2022-09-23 2023-01-13 西安庆华民用爆破器材股份有限公司(Cn) 一种环保型耐高温点火剂

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3611939A (en) * 1962-11-29 1971-10-12 Hans Stadler Primer
DE1243067B (de) * 1965-11-13 1967-06-22 Karlsruhe Augsburg Iweka Perkussionszuendsatz fuer Niederdruck-Zuendung
NL6915133A (sk) * 1968-10-26 1970-04-28
US4429632A (en) * 1981-04-27 1984-02-07 E. I. Du Pont De Nemours & Co. Delay detonator
US4497251A (en) * 1983-02-25 1985-02-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Liquid-disabled blasting cap
US5216199A (en) 1991-07-08 1993-06-01 Blount, Inc. Lead-free primed rimfire cartridge
US5167736A (en) 1991-11-04 1992-12-01 Olin Corporation Nontoxic priming mix
US5567252A (en) * 1992-01-09 1996-10-22 Olin Corporation Nontoxic priming mix
CH685940A5 (de) 1993-11-09 1995-11-15 Eidgenoess Munitionsfab Thun Perkussionszundsatz fur Handfeuerwaffen, Verfahren zu seiner Herstellung sowie dessen Verwendung.
US5547528A (en) * 1995-05-26 1996-08-20 Federal-Hoffman, Inc. Non-toxic primer
US20010001970A1 (en) * 1995-10-28 2001-05-31 Rainer Hagel Lead- and barium-free propellant charges
DE19540278A1 (de) * 1995-10-28 1997-04-30 Dynamit Nobel Ag Blei- und Barium-freie Anzündsätze
US6224099B1 (en) * 1997-07-22 2001-05-01 Cordant Technologies Inc. Supplemental-restraint-system gas generating device with water-soluble polymeric binder

Also Published As

Publication number Publication date
HK1049144A1 (zh) 2003-05-02
PT1216215E (pt) 2004-09-30
CZ9903305A3 (en) 2001-06-13
CA2382688A1 (en) 2001-03-29
EP1216215A1 (en) 2002-06-26
AU6978600A (en) 2001-04-24
CZ288858B6 (cs) 2001-09-12
DE60011109D1 (de) 2004-07-01
SK285040B6 (sk) 2006-05-04
ATE267784T1 (de) 2004-06-15
US6964287B1 (en) 2005-11-15
WO2001021558A1 (en) 2001-03-29
EP1216215B1 (en) 2004-05-26
TR200200668T2 (tr) 2002-06-21
DE60011109T2 (de) 2005-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2556595C (en) Priming mixtures for small arms
CA2942312C (en) Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
EP2240422B1 (en) Low toxicity primer composition for reduced energy ammunition
US8460486B1 (en) Percussion primer composition and systems incorporating same
US4608102A (en) Primer composition
EP2167447B1 (en) Non-toxic percussion primers
EP1195366B1 (en) Non-toxic primer mix
SK13672000A3 (sk) Netoxická a nekorozívna zážihová zlož
US5388519A (en) Low toxicity primer composition
US5466315A (en) Non-toxic primer for center-fire cartridges
EP2602238B1 (en) Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
CA2668123C (en) Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
CZ299392B6 (cs) Zážehová smes

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20200913