SI9500285A - Pillar - Google Patents

Pillar Download PDF

Info

Publication number
SI9500285A
SI9500285A SI9500285A SI9500285A SI9500285A SI 9500285 A SI9500285 A SI 9500285A SI 9500285 A SI9500285 A SI 9500285A SI 9500285 A SI9500285 A SI 9500285A SI 9500285 A SI9500285 A SI 9500285A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
sleeve
pillar
shaped section
diameter
pillar according
Prior art date
Application number
SI9500285A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Tiroler Roehren & Metallwerk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tiroler Roehren & Metallwerk filed Critical Tiroler Roehren & Metallwerk
Publication of SI9500285A publication Critical patent/SI9500285A/sl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D5/00Bulkheads, piles, or other structural elements specially adapted to foundation engineering
    • E02D5/22Piles
    • E02D5/52Piles composed of separable parts, e.g. telescopic tubes ; Piles composed of segments
    • E02D5/523Piles composed of separable parts, e.g. telescopic tubes ; Piles composed of segments composed of segments
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D5/00Bulkheads, piles, or other structural elements specially adapted to foundation engineering
    • E02D5/22Piles
    • E02D5/24Prefabricated piles
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/02Structures made of specified materials
    • E04H12/08Structures made of specified materials of metal

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Description

Tiroler Rohren- und Metallwerke AG
STEBER
Predloženi izum se nanaša na steber z v notranjosti oblikovano obojko na enem koncu in zunanjim konično oblikovanim odsekom na drugem koncu, pri čemer so mere in koničnost obojke in konično oblikovanega odseka tako izbrani, da je moč konično oblikovani odsek tako daleč vstaviti in vtisniti v obojko drugega stebra, da nastane samospojna vez obeh stebrov.
Tovrstni steber je znan iz evropske patentne prijave EP-A-0 285 584.
Znani steber je sestavljen z več enakimi stebri v nosilno konstrukcijo za podporo vzdolžnih bremen nad zemljo, da držijo in vodijo daljnovode itd. Za gradnjo konstrukcije so spodnji stebri vtisnjeni v tla in nato postavljeni nadaljnji stebri na ta talni steber, dokler ni dosežena zahtevana višina nosilne konstrukcije.
Znani stebri so izdelani v smislu votle cevaste oblike in iz duktilnega železa. Razmerje zožitve v notranjosti obojke in na zunanjem konično oblikovanem odseku leži v območju med 1 : 14 in 1 : 20, pri čemer je razumeti razmerje zožitve kot razmerje spremembe premera na določeni dolžini. Razmerje zožitve 1 : 14 pomeni, da se premer po 14 dolžinskih enotah spremeni natančno za eno dolžinsko enoto.
Nadalje je znano, da so stebri uporabljeni kot piloti tam, kjer npr. potrebujejo zgradbe pilotiranje ali temelje. V ta namen so stebri tako dolgo eden v drugega nameščani in vtiskani v zemljino, dokler ni dosežena zahtevana nosilnost npr. 401 s tornim stikom z zemljino. V ta namen so lahko mnogi stebri postavljeni drug na drugega, da dosežejo 40 do 50 m globoko v zemljo.
Zlasti pri uporabi za temelje zgradb itd. je potrebno, da ima samospojna vez med dvema, eden za drugim sledečima stebroma določeno trdnost, da se pri prečnih silah, ki imajo lahko deloma natezne komponente, ne sprostijo. Pri znani nosilni konstrukciji iz zgoraj navedene evropske patentne prijave EP-A-0 285 584, ki je grajena nad zemljo, so v ta namen predvideni aretirni zatiči, ki so vstavljeni prečno skozi obojko in v njen vstavljeni konično oblikovani odsek, da preprečijo nenameravano razstavitev vezi.
Medtem ko vstavljamo te aretirne zatiče brez težav pri navzgor grajenih nosilnih konstrukcijah, to ne velja za v zemljino vtiskane pilote. Iz tega izhaja, da ima uporaba aretirnih zatičev dve nadaljnji otežilni pomankljivosti. Prvič predstavljajo ti aretirni zatiči dodatni konstrukcijski element, ki povečuje skupne stroške za tako nosilno konstrukcijo. Drugič pomeni uporaba dodatnih aretirnih zatičev tudi povečano porabo časa pri gradnji nosilnih konstrukcij, ker je treba poleg sestavljanja konično oblikovanega odseka in obojke paziti še na to, da se ujemajo skoznje luknje za aretirni zatič, ki so izvedene tako v obojki kot tudi v konično oblikovanem odseku. Ker je vez zaradi zožitvenega razmerja samozaporna, je možno kasnejše justiranje samo z veliko silo, zaradi česar mora biti že pri sklapljanju potrebna velika skrb.
Iz teh osnov niso znani stebri, primerni kot piloti za gradnjo temeljev ipd.
Izhajajoč iz tega, je naloga pričujočega izuma izpopolniti steber, ki izhaja iz v uvodu navedenega tehničnega področja tako, da bo trdnost vezi med obojko in konično oblikovanim odsekom povišana, pri čemer bodo znižani stroški izdelave in poraba časa pri montaži.
Pri uvodoma določenem stebru je ta naloga rešena s tem, da imata obojka in konični oblikovani odsek vsakokrat koničnost z razmerjem zožitve med 1 : 8 in 1 : 13, pri čemer je razumeti razmerje zožitve kot razmerje spremembe premera na določeni dolžini.
Na ta način je naloga izuma v celoti popolnoma rešena. Presenetljivo je bilo namreč ugotovljeno, da je pri področju razmerja zožitve po izumu zveza med obojko in konično oblikovanim odsekom torno in oblikovno zaporna tako, da ni potrebno vijačenje. Vez lahko tudi prenaša natezne sile, ki lahko nastopajo skupaj z upogibnimi silami pri vtiskanju enega v drugega nameščenih stebrov v zemljino.
Kot rezultat je bilo torej presenetljivo ugotovljeno, da prinaša zožitveno območje od : 8 do 1 : 13 določene prednosti glede na mehanično stabilost vezi, tako da so novi stebri zlasti primerni kot piloti. Ker ni več potrebno vijačenje, je potreben samo en samcat konstrukcijski element, namreč novi steber, da lahko postavimo želeno konstrukcijo, kar ne zniža samo materialnih stroškov, ampak tudi zmanjša čas montaže.
Pri vsem tem je prednostno, da je steber izveden v cevasti obliki. Pri tem je prednost, da so tovrstni votli stebri iztiskani z betonom, nakar so v ustreznem številu eden na drugem vtiskani v zemljino, s čimer je dosežena večja uporna ploskev kot ustreza premeru stebra. Na ta način je lahko povečana nosilnost.
Nadalje je prednostno, če ima steber v območju konično oblikovanega odseka pri bistveno enakomernem notranjem premeru debelino stene, ki se proti drugemu koncu tanjša.
Koristno je, da se konično oblikovani odsek proti drugemu koncu neznatno preoblikuje zaradi manjše debeline stene, kar olajša sklapljanje in vriskanje konično oblikovanega odseka v obojko spodaj nahajajočega se stebra in s tem skrajša čas sestavljanja.
Nadalje je koristno, da ima steber v območju obojke povečano debelino stene, ki je v dolžini obojke bistveno enakomerna.
Prednostno je, da notranjemu konusu ustrezajoči zunanji konus obojke služi temu, da je zadosti materiala v steni, tako da krožne natezne napetosti, ki nastopijo z vstavljenim koničnim odsekom v obojko in v njej tudi vztrajajo, ne vodijo do pokanja obojke. Zunanja oblika obojke sestoji torej iz njene notranje oblike in ustrezne debeline stene za prenašanje krožne natezne napetosti.
V celoti je prednostno, daje steber izdelan iz duktilnega litega železa.
To duktilno lito železo, ki je tudi označeno z GGG ali sferolitina, ima enako dober modul elastičnosti kot jeklo, pri čemer so materialni in izdelovalni stroški vendarle bistveno nižji, kar vodi k nadaljnjim prednostim novega stebra.
V enem izvedbenem primeru je prednostno, da ima obojka notranjo okrog potekajočo ramo, na katero nalega konec naslednjega vtiskanega stebra s svojo čelno ploskvijo.
Prednostno je, da prepreči rama nadaljnje vtiskanje konično oblikovanega odseka pri ustvarjanju stebraste konstrukcije ali med kasnejšo trajno obremenitvijo. To izraža varnostni vidik, ker bi lahko predaleč vtiskani steber kadarkoli razpočil obojko naslednjega globjega stebra. Nadalje se s tem ukrepom tudi zniža zgradbeni čas, ker sledi po določeni vtisni poti v obojko naslon na ramo, tako da je pri nadaljnjem vriskanju potiskana v zemljino celotna stebrna konstrukcija.
Nadalje je kot prednosnto prednostno, da ima prvi konec s svojo čelno ploskvijo odmik do rame, ki ustreza svetlemu premeru obojke.
Ugotovljeno je bilo, da te geometrične povezave med globino rame v obojki in premerom obojke same tudi pri stebrih, ki so 5 m dolgi, vodijo do zelo varne povezave med obojko in konično oblikovanim odsekom.
Nadalje je prednostno, da ima steber v cevasto oblikovanem območju med obojko in konično oblikovanim odsekom v bistvu konstanten notranji in zunanji premer, pri čemer je tam debelina stene manjša kot v območju obojke.
Ta ukrep ni koristen samo s stališča stabilnosti ampak tudi z ozirom na varčevanje materiala. Omeniti je treba še, da cevasto oblikovani odsek teče konično v zelo majhni meri, da lahko vzamemo steber iz kokile. Ta zoženost znaša vendarle samo nekaj 1/10 mm po vsej dolžini stebra in omogoča, da izide steber brez močne ohladitve iz ulivne forme, s čimer se poveča hitrost izdelave.
V celoti je koristno, da se v prehodnem območju med obojko in cevasto oblikovanim območjem spreminja premer stebra po sigmoidni funkciji na zunanjem premeru.
Pri tem je prednostno, da sledi prevod bremenskih sil z obojke v cevasto oblikovano območje posebno primerno in harmonično, s čimer so krožne natezne napetosti zvezno prevedene v cevasto oblikovano območje.
Nadaljnje prednosti sledijo iz opisa in priložene risbe.
Razumeti je, da zgoraj navedene in v nadaljevanju podrobneje pojasnjene značilnosti niso samo v vsakokratno podani kombinaciji, ampak tudi v drugih kombinacijah oz.
samostojno uporabljene, ne da bi zapustili okvir pričujočega izuma.
Izvedbeni primer po izumu je predstavljen na risbi in bo podrobneje pojasnjen v nadaljevanju opisa.
Edina risba kaže v merilu nepravilen vzdolžen prerez novega stebra, pri čemer so geometrijska razmerja pretirano predstavljena zaradi jasnosti.
V edini risbi je z 10 označen nov steber s cevasto oblikovanim območjem 11, ki ima na svojem drugem koncu 12 notranjo in zunanjo konično obojko 13, medtem ko ima na svojem drugem koncu 14 zunanji konično oblikovani odsek 15. Zunanji konično oblikovani odsek 15 se zožuje proti svoji čelni ploskvi 16 drugega konca 14 na svojem zunanjem premeru, ki je nakazan pri 17. Steber 10 ima na drugem koncu 14 in v cevasto oblikovanem območju 11 med obojko 13 in drugim koncem 14 v bistvu enakomeren notranji premer 18, medtem ko ima obojka 13 v smeri čelne ploskve 21 prvega konca 12 enakomerno povečujoči notranji premer 22, kakor tudi zunanji premer 23.
Na svojem notranjem koncu prehaja obojka 13 pod izvedbo rame 25 v notranji premer 18. Ta rama 25 se nahaja v odmiku 26 do čelne ploskve 21, ki ustreza približno notranjemu premeru 22.
Medtem ko ima konično oblikovani odsek 15 v smeri čelne ploskve 16 zmanjšujočo debelino 27 stene, sta v območju obojke 13, kakor tudi v cevasto oblikovanem odseku 11 enakomerni debelini 28 oz. 29 stene. Debelina 29 stene je torej večja kot debelina 28 stene, ki je nadalje večja kot debelina 27 stene. V prehodnem območju med obojko 13 in cevasto oblikovanim odsekom 11 se spreminja zunanji premer 23 po sigmoidni funkciji tako, da se kaže v prečnem preseku oblika v smislu črke S.
Razmerja zožitve pri zunanjem premeru 17 konično oblikovanega odseka 15, kakor pri notranjem premeru 22 in zunanjem premeru 23 obojke 13 ležijo v območju med 1 : 8 in 1 : 13, pri čemer je razumeti razmerje zožitve kot razmerje spremembe premera z ozirom na ustrezne dolžine. Razmerje zožitve 1: 8 torej pomeni, da se na osmih dolžinskih enotah spremeni premer za eno dolžinsko enoto. Območje med 1 : 8 in 1:14 je prikazan na risbi bolj gosto senčeno.
Nadalje je opaziti, da se notranji premer 22 ne zožuje nujno zvezno začenjajoč od čelne ploskve 21 do rame 25, temveč da ima obojka 13 notranje obročasto območje 31, v katerem ostane notranji premer 22 konstanten. To obročasto področje 31 se začenja torej pred ramo 25.
Nagib v področju konično oblikovanega odseka 15 kot tudi v notranosti in zunanjosti obojke 13 je nakazan s kotoma a 32 in 33, ki ležita v območju med 2,2° in 3,5°, tako da leži omenjeno razmerje zožitve v območju med 1: 8 in 1:13.
Ko je naslednji steber 10 vstavljen s svojim konično oblikovanim odsekom 15 v obojko 13 pride v stik konično oblikovani odsek 15 preko svoje zunanje stene 34 z obojko 13 preko njene notranje stene 35. Zgoraj navedene mere skrbijo za to, da se odsek 15 ne more brez napora vstaviti v obojko 13. Pri vtiskanju odseka 15 v obojko 13 se le-ta nekoliko razširi, pri čemer prevzame odebeljena debelina 29 stene nastopajoče krožne natezne napetosti. Istočasno popusti odsek 15, kar je olajšano z zoženo debelino 27 stene. Odsek 15 je sedaj tako odtisnjen v obojko 13, da naleže Čelna stena 16 na obročasto ramo 25. Steber 10 je v enem kosu izveden iz duktilnega litega železa, ki ima ustrezno dober elastični modul kot jeklo, nudi torno in oblikovno sklepno vez med obojko 13 in konično oblikovanim odsekom 15, ki prav tako prevzameta natezne sile.
Za
Tiroler Rohren- und Metalhverke AG:

Claims (9)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Steber z notranjo konično oblikovano obojko (13) na svojem prvem koncu (12) , kot tudi z zunanjim konično oblikovanim odsekom (15) na svojem drugem koncu (14), pri čemer so mere (17, 22, 26) in koničnost obojke (13) in konično oblikovanega odseka (15) tako izbrane, daje konično oblikovani odsek (15) v obojko (13) naslednjega stebra (10) tako daleč vstavljiv in vtiskljiv, da nastane samospojna vez med obema stebroma (10), označen s tem, da imata obojka (13) in konično oblikovani odsek (15) vsakokrat koničnost z razmerjem zožitve med 1: 8 in 1:13, pri čemer je razumeti razmerje zožitve kot razmerje spremembe premera na pripadajoči dolžini.
  2. 2. Steber po zahtevku 1, označen s tem, da je izveden v obliki cevi.
  3. 3. Steber po zahtevku 2, označen s tem, da ima v območju konično oblikovanega odseka (15) pri bistveno enakomernem notranjem drugem premeru (18) proti drugemu koncu (14) zožujočo debelino (27) stene.
  4. 4. Steber po zahtevkih 2 ali 3, označen s tem, da ima v območju obojke (13) odebeljeno debelino (29) stene, ki je prednostno v dolžini obojke (13) bistveno enakomerna.
  5. 5. Steber po zahtevkih 1 do 4, označen s tem, da je izveden iz duktilnega litega železa.
  6. 6. Steber po enem od zahtevkih 2 do 5, označen s tem, da ima obojka (13) notranjo krožno ramo (15), na katero nalega drugi konec (14) vtisnjenega drugega stebra (10) s svojo čelno ploskvijo (16).
  7. 7.
    Steber po zahtevku 6, označen s tem, da ima prvi konec (12) s svojo čelno ploskvijo (21) takšen odmik do rame (25), ki ustreza približno svetlemu premeru (22) obojke (13).
  8. 8. Steber po enem od zahtevkih 2 do 7, označen s tem, da ima v cevasto oblikovanem območju (11) med obojko (13) in konično oblikovanim odsekom (15) v bistvu enakomeren notranji in zunanji premer (18, 19), pri čemer je tam debelina (28) stene manjša kot v območju obojke (13).
  9. 9. Steber po zahtevku 8, označen s tem, da se v prehodnem območju med obojko (13) in cevasto oblikovanem območju (11) zmanjšuje zunanji premer (23) po sigmoigni funkciji na zunanji premer (19).
SI9500285A 1994-09-12 1995-09-12 Pillar SI9500285A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9414813U DE9414813U1 (de) 1994-09-12 1994-09-12 Pfahl

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9500285A true SI9500285A (en) 1996-04-30

Family

ID=6913605

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9500285A SI9500285A (en) 1994-09-12 1995-09-12 Pillar

Country Status (14)

Country Link
AT (1) AT785U1 (sl)
BE (1) BE1008652A6 (sl)
CZ (1) CZ2969U1 (sl)
DE (1) DE9414813U1 (sl)
FR (1) FR2724405B3 (sl)
GR (1) GR2002201Y (sl)
HR (1) HRP941021A2 (sl)
HU (1) HU523U (sl)
IE (1) IES65200B2 (sl)
IT (1) IT234252Y1 (sl)
NL (1) NL1000245C1 (sl)
PL (1) PL57438Y1 (sl)
PT (1) PT9126U (sl)
SI (1) SI9500285A (sl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10202261A1 (de) * 2002-01-21 2003-08-07 Waterkotte Waermepumpen Gmbh Wärmequellen- oder Wärmesenken-Anlage mit thermischer Erdankopplung
ATE347080T1 (de) * 2003-06-13 2006-12-15 Tiroler Roehren & Metallwerk Energiepfahl
NL2003825C2 (nl) * 2009-03-02 2010-09-03 Mij Slobbe Werkwijze voor het maken van een constructie, zoals een paalfundering, de bij deze werkwijze te gebruiken buispaal en buislengte, de bij deze werkwijze verkregen constructie, zoals een paalfundering, alsmede een trompmachine voor het maken van de buispaal.
AT510951B1 (de) * 2011-08-23 2012-08-15 Duktus S A Pfahl mit einem im wesentlichen zylindrischen schaft
EP2813622B1 (de) 2013-06-12 2015-12-23 Bauer Spezialtiefbau GmbH Pfahlschuh für einen Rammpfahl und Gründungselement
CN103741982A (zh) * 2014-01-16 2014-04-23 于佩 球墨铸铁插接塔杆
CN107012857A (zh) * 2017-05-12 2017-08-04 上海建工二建集团有限公司 一种预制有孔锥型‑螺纹组合管桩及其施工方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE458863B (sv) * 1979-12-19 1989-05-16 Gustavsberg Ab Paalkonstruktion

Also Published As

Publication number Publication date
PL102877U1 (en) 1996-11-25
CZ2969U1 (cs) 1995-02-22
IES950195A2 (en) 1995-10-04
PT9126U (pt) 2000-04-28
GR2002201Y (en) 1999-12-10
HRP941021A2 (en) 1997-04-30
FR2724405A3 (fr) 1996-03-15
HU9400303V0 (en) 1995-01-30
NL1000245C1 (nl) 1996-03-12
DE9414813U1 (de) 1994-11-10
AT785U1 (de) 1996-05-28
FR2724405B3 (fr) 1996-08-09
ITMI940784V0 (it) 1994-11-25
PL57438Y1 (en) 1999-10-29
PT9126T (pt) 1996-03-29
IT234252Y1 (it) 2000-03-09
HU523U (en) 1995-06-28
GR950200043U (en) 1996-05-31
BE1008652A6 (fr) 1996-07-02
IES65200B2 (en) 1995-10-04
ITMI940784U1 (it) 1996-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2217289T3 (es) Cimentacion con pilotes sin tension.
EP2305895B1 (en) Internal anchorage for a tension member
SI9500285A (en) Pillar
JP2904314B2 (ja) 採掘等のためアンカー、特に注入アンカーに設けられる負荷表示装置付きの制御ナットねじ継手
DE2941663A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum abstuetzen eines deckgebirges
GB2302576A (en) Expansion anchor for use in undercut hole with hardening mortar
JPH02210115A (ja) もろい岩盤にアンカーを固定する方法および装置
US6588986B1 (en) Device for drilling and anchoring and process for placing grout anchors
US4832534A (en) Method and device for stressed anchorage
JP4696556B2 (ja) 地山補強土工法及び地山補強土構造
ES2715996T3 (es) Disposición para el anclaje de alta resistencia de un elemento de tensado que presenta una barra de tensado en una pieza constructiva así como procedimiento para la producción de un anclaje de este tipo
CN109024622B (zh) 一种边坡加固杆件的使用方法
US6672806B2 (en) Device for drilling and anchoring and process for placing grout anchors
US3299644A (en) Underpinning system and method of constructing same
JP2004124495A (ja) 既製杭の杭頭構造
CN104453961A (zh) 一种压缝式摩擦型恒阻锚杆
GB2261456A (en) A shoe for a concrete pile
JP2001098542A (ja) ソイルセメント合成テーパー杭
JP2001098544A (ja) 既製杭及び基礎杭構造
KR200163598Y1 (ko) 그라운드앵커의인장재제거용정착제
JP3578210B2 (ja) 地下壁構造
US4337043A (en) Dental anchor
JPH08218376A (ja) 山留壁の支持装置
CN217923647U (zh) 一种锚固辅助件、锚件及锚固结构
JP2655820B2 (ja) アースアンカー工法