SI9010892A - Naprava za krmiljenje živali - Google Patents

Naprava za krmiljenje živali Download PDF

Info

Publication number
SI9010892A
SI9010892A SI9010892A SI9010892A SI9010892A SI 9010892 A SI9010892 A SI 9010892A SI 9010892 A SI9010892 A SI 9010892A SI 9010892 A SI9010892 A SI 9010892A SI 9010892 A SI9010892 A SI 9010892A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
frame
floor
stern
feed
floor surface
Prior art date
Application number
SI9010892A
Other languages
English (en)
Other versions
SI9010892B (sl
Inventor
Johannes Martinus Will Weelink
Original Assignee
Weelink Johannes M W
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from NL8901158A external-priority patent/NL8901158A/nl
Application filed by Weelink Johannes M W filed Critical Weelink Johannes M W
Publication of SI9010892A publication Critical patent/SI9010892A/sl
Publication of SI9010892B publication Critical patent/SI9010892B/sl

Links

Landscapes

  • Feeding And Watering For Cattle Raising And Animal Husbandry (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

Naprava za krmljenje živali, obsegajoča vsaj en krmni obor z okvirom, ki je prestavljiv po talni površini, več palic, prigrajenih k okviru, ki v dvojicah določajo odprtine, skozi katere živali lahko vstavijo svojo glavo in sredstva za prestavljanje krmnega obora po talni površini. Okvir nosijo oporna sredstva neposredno na talni površini in je opremljen s talno ploščo, potekajočo na majhnem odmiku nad tlemi v smeri nazaj od okvira proti zadnjemu robu, kjer se plošča dotika tal, pri čemer plošča lahko nosi vsaj prednje noge živali, ki so svojo glavo vtaknile skozi ustrezne odprtine, pri čemer je krmni obor samolovilne vrste in ima blizu vsake odprtine vrtljivo palico, ki se zapahne izza glave živali, ko je le-ta svojo glavo vtaknila skozi odprtino, in pri čemer prestavljalna sredstva obsegajo motorno pogonsko sredstvo, ki preprečuje gibanje krmnega obora v neaktivnem stanju.

Description

(57) Naprava za krmljenje živali, obsegajoča vsaj en krmni obor z okvirom, ki je prestavljiv po talni površini, več palic, prigrajenih k okviru, ki v dvojicah določajo odprtine, skozi katere živali lahko vstavijo svojo glavo in sredstva za prestavljanje krmnega obora po talni površini. Okvir nosijo oporna sredstva neposredno na talni površini in je opremljen s talno ploščo, potekajočo na majhnem odmiku nad tlemi v smeri nazaj od okvira proti zadnjemu robu, kjer se plošča dotika tal, pri čemer plošča lahko nosi vsaj prednje noge živali, ki so svojo glavo vtaknile skozi ustrezne odprtine, pri čemer je krmni obor samolovilne vrste in ima blizu vsake odprtine vrtljivo palico, ki se zapahne izza glave živali, ko je le-ta svojo glavo vtaknila skozi odprtino, in pri čemer prestavljalna sredstva obsegajo motorno pogonsko sredstvo, ki preprečuje gibanje krmnega obora v neaktivnem stanju.
Sl 9010892 A
WEELINK, Johannes Martinus Willibrordus
NAPRAVA ZA KRMLJENJE ŽIVALI
Izum se nanaša na napravo za krmljenje živali, ki obsega vsaj en krmilni obor z okvirom, ki je prestavljiv po talni površini, palice, ki so pritrjene k okviru in v dvojicah določajo odprtine, skozi katere lahko živali vtaknejo svojo glavo, ter sredstva za prestavljanje krmilnega obora po talni površini.
Tovrstna naprava je znana iz GB-A-1 054 211. Pri tej znani napravi sta dva krmilna obora prestavljiva po talni površini in razporejena drug nasproti drugemu. Določeno količino krme vložijo v prostor med oboroma in živali lahko preko odprtin v krmilnih oborih odvzemajo krmo z vloženega kupa krme. Obora se korakoma potiskata drug proti drugemu, tako da je po vsakem prestavljanju živalim dostopna sveža krma. Na druga proti drugi obrnjenih straneh krmilnih oborov so razporejeni posebni distančni obori, ki nalegajo na krmo in določajo razmik, tako da živali ne morejo doseči prevelike količine krme, ki bi jo uničevale. Prestavljalna sredstva pri znani napravi so narejena iz tirnic, razporejenih v talni površini, in drsnih kosov, ki sodelujejo z njimi na okvirih krmnih oborov.
Znana naprava je pomanjkljiva v tem, da je sorazmerno konstrukcijsko zamotana, prestavljalna sredstva morajo biti robustna v pogledu sil, kakršne izvajajo živali na krmni obor. Razen tega je dnevno premikanje krmnih oborov mučno, saj gre za veliko maso, kot posledica vsega tega pa je, da je tirnica in drsni kos naglo zamazan z ostanki krme, kar otežuje gladko gibanje.
Cilj izuma je ustvariti napravo, kakršna je zajeta s preambulo in ki ne bo imela teh pomanjkljivosti.
Z napravo po izumu je ta cilj dosegljiv s tem, da okvir nalega neposredno na talno površino preko opornega sredstva in je opremljen s talno ploščo, segajočo malenkostno nad talno površino nazaj glede na okvir proti hrbtnemu robu, kjer se dotika tal, pri čemer ta plošča lahko nosi vsaj prednje noge živali, ki imajo svojo glavo vtaknjeno skozi ustrezne odprtine, pri čemer je krmni obor samolovilne vrste in ima blizu vsake odprtine zaklepalno mesto vrtilnega droga izza glave živali, ko je glava živali vstavljena skozi odprtino, in pri čemer prestavljalno sredstvo obsega motorno pogonsko sredstvo, ki preprečuje gibanje krmnega obora v neaktivnem stanju. Na eni strani zaradi talne plošče in na drugi zaradi tega, ker se krmni obor naslanja neposredno na talno površino in ne s pomočjo tirnic in drsnih kosov, je dosegljiva preprosta in sorazmerno lahka konstrukcija. Preko motornega pogonskega sredstva se krmni obor lahko premika preprosto brez izvajanja sile, tako da je dosegljiva ekonimična uporaba naprave, katere cilj je ta, da živali lahko odvzemajo kar največ naležene krme. Z uporabo krmnih oborov samolovilne vrste v nadaljnjem ni potrebe po nikakršnih distančnih oborih, kot je bil to slučaj v stanju tehnike za preprečevanje izgube na krmi. To prispeva k preprosti in lahko konstrukciji naprave po izumu, medtem ko je zagotovljeno dobro odvzemanje krme.
V praksi se je izkazalo, da se da z napravo po izumu, če krmni obor premikamo dvakrat dnevno, na strani živali odvzemati naloženo krmo tako, da je odvzem za 20% višji kot pri običajnih napravah s fiksno razporejenim krmnih oborom.
Oporno sredstvo prednostno obsega več koles, pritrjenih vrtljivo na okviru. Krmni obor se da s tem na zelo lahek način premikati po talni površini.
Če pri tem uporabimo operacijo iz zahtevka 3, se krmni obor premika izmenično premočrtno vzporedno sam s seboj na določen način tako, da krmni obor za zelo dolgo obdobje ostane na pravilnem položaju na talni površini.
Preprost izvedben primer naprave po izumu je okarakteriziran v zahtevku 4. Pri tem izvedbi krmni obor kot tak ne vsebuje nikakršnih gibljivih delov več. Ločena pogonska naprava deluje od zunaj na krmni obor kot tak na enostaven način. Posebno učinkovita izvedba je nadalje okarakterizirana v zahtevku 5. Ustrezne pogonske naprave krmnih oborov, razporejenih drug nasproti drugemu, so lahko pri tem vsaj delno kombinirane, tako da je dosegljiva ekonomična konstrukcija.
Z operacijo zahtevka 6 se na zelo preprost način dobi želeno premočrtno izmenično gibanje.
Pogonsko napravo se da izvedbeno zasnovati na več različnih načinov. Prednostna izvedba je okarakterizirana v zahtevku 7. Vijačno gonilo je funkcijsko zanesljivo in sorazmerno neobčutljivo na umazanijo, tako daje zagotovljeno dolgo, zanesljivo obratovanje. Če je ta pogonska naprava uporabljena z dvema krmnina oboroma, razporejenima drug nasproti drugemu, se prednostno uporabi operacija iz zahtevka 8.
Z uporabo operacije po zahtevku 9 se da vijačna vretena prav tako razporediti na prednosten način na nivoju, razporejenem znatno nad tlemi, ne da bi zmanjšali dostopnost do prostora med krmnima oboroma. Pri višini nad tlemi je možnost umazanja vijačnega vretena na prednosten način znatno manjša.
Nadaljnje prednostne izvedbe najdemo v preostalih podzahtevkih.
Izum bomo v nadaljnjem podrobneje obrazložili, sklicujoč se pri tem na izvedbene primere, predstavljene v priloženih listih skic, v katerih kaže sl. 1 dva krmna obora po izumu, razporejena drug proti drugemu, v prostorski projekciji, sl. 2 detajl pogonske naprave krmnega obora s sl. 1, delno izrezano, sl. 3 prednostno izvedbo naprave po izumu, sl. 4 dva krmna obora, razporejena drug nasproti drugemu kot na sl. 3, v prostorski projekciji in med obratovannjem, sl. 5 detajl v pogledu v smeri puščice V s sl. 3, delno izrezano, sl. 6 analogno sliki 1, vendar drugo izvedbo krmnega obora po izumu, v prostorski projekciji, sl. 7 nadaljnjo izvedbeno obliko pogonske naprave za krmni obor po izumu, in sl. 8 še nadaljnjo izvedbo naprave po izumu, delno v prostorski projekciji.
Krmna oborna naprava 1 po sl. 1 obsega dva krmna obora 2 in 3, razporejena drug nasproti drugemu. Vsak od teh krmnih oborov 2, 3 obsega okvir 4, na katerem je razporejen obor 5. Obor 5 obsega več palic, med katerimi so določene ustrezne odprtine 6, skozi katere živali lahko potisnejo svojo glavo, da pridejo do krme, ki je naložena pred oborom.
Krmna obora sta tako imenovane samolovilne vrste, pri čemer je blizu vsake odprtine 6 palica 24, ki se lahko zasuka s pomočjo šarnirja 25. V odprtem položaju nihajne palice 24, kot je predstavljeno na sl. 1, živali, kot npr. krave, lahko potisnejo svojo glavo skozi odprtino 6 pri vrhu. Ko se glava giblje dol, pride vrat živali v območje nihajne palice 24, ležeče pod šamirjem 25, pri čemer se nihajna palica 24 zavihti v pokončen položaj. Talni konec nihajne palice 24 preko reže 24 v ovkiru 4 sodeluje z zaklepalnim sredstvom, ki blokira nihajno palico 24 v pokončnem položaju. Tako žival ne more več izvleči svoje glave skozi odprtino 6. Na znan način so nadalje prisotna krmilna sredstva (niso predstavljena), s pomočjo katerih se da ključavnice odkleniti, tako da so nihajne palice 24 ponovno sproščene in živali lahko svojo glavo izvlečejo iz odprtin 6.
Ker so živali na tak način priklenjene v oboru, lahko le-te, brž ko želijo pričeti jesti, lahko s krmljenjem nadaljujejo, dokler se ne nasitijo. S tem se prepreči izguba na krmi do opazne razsežnosti.
V smeri nazaj od okvira 4 poteka talna plošča 7, katere zadnji konec 8 nalega na tleh. Na vsaki strani vsakega krmnega obora sta razporejena bočna obora 9,10.
Vsak krmni obor 2, 3 nalega s pomočjo drsnih kosov neposredno na talni površini in potemtakem lahko drsi po slednji. Ti drsni kosi so lahko jekleni drsni čevlji ali pa so zasnovani npr. iz najlonskih blokov.
Kot že rečeno, lahko živali jemljejo krmo, ki je razporejena pred krmnima oboroma 2, 3, t.j. v prostoru med njima, kot je razvidno s sl. 1. Živali lahko použijejo, kolikor dosežejo. Ko je dosegljiva krma porabljena, se krmna obora 2, 3 pomakneta drug proti drugemu s pomočjo pogonske naprave 11. Ta pogonska naprava 11, ki je pobliže predstavljana na sl. 2, obsega reverziren elektro motor 12, ki vrtilno poganja fiksno vgrajen drog 14 preko reduktorja 13. Okoli tega droga 14 so naviti kabli 15, ki so naviti okoli kabelskih koles 16, razporejenih fiksno ob pripadajočih krmnih oborih. Konca vsakega kabla 15 sta pritrjena na suportu 17, ki je fiksno povezan s pripadajočim krminom oborom. Kot je predstavljeno na sl. 2, suport 17 nosi tudi vodilo 18, ki se prilega špranji 19, predvideni v tleh.
Kot kaže sl.2, je zgornji del kabla 15 pritrjen za suport 17 krmnega obora 3. Ko se palica 14 vrti v smeri puščice 23, se zgornji del 15 zaradi tega vleče proti palici 14 in obor 3 se napredovalno premakne. Očitno je, da je obor 2 pritrjen na podoben način k pripadajočemu kablu, vendar k spodnjemu delu, tako da se, ko se palica 14 vrti v smeri, kot je nakazana, obora 2, 3 vlečeta drug k drugemu.
Kot kaže sl. 1, palica 14 poteka po celi dolžini obeh krmnih oborov 2, 3 in podobna kabelska konstrukcija je razporejena na nasprotnem koncu, tako da sta krmna obora 2, 3 gnana na obeh konceh, s čimer je zagotovljeno stabilno delovanje.
K vsakemu suportu 17 krmnih oborov 2, 3 je priključena pokrovna plošča 20, ki pokriva špranjo 19, ki je razporejena vtleh v vseh položajih ustreznih krmnih oborov med vsemi položaji napredovalnega in vračalnega gibanja. Onesnaževanje pogonske naprave z ostanki hrane in iztrebki je na ta način preprečeno. Pogonski prenosnik 13 z motorjem 12 in pridruženimi sestavnimi deli je vgrajen v jašku 21, ki je razporejen v tleh in navzven zaprt s pomočjo pokrova 22. Pri izvedbi po sl. 1, ki je opisana zgoraj, palica 14, ki je vgrajena na vsakem koncu na fiksnih točkah, tvori nosilni element, glede na katerega se lahko okvir krmnih oborov relativno poganja v napredovalni in vračalni smeri s pomočjo pogonskega naprave 11.
Če sta krmna obora 2 in 3 razporejena na položaju, ko sta medsebojno najbolj zbližana, in je vsa krma porabljena, se motor 12 pogonske naprave 11 vklopi v obratni smeri, tako da se krmna obora gibljeta narazen v medsebojno najbolj razmaknjeno lego. Tedaj se da v prostor med oboroma namestiti sveža krma.
Krmni obor 75, katerega kaže sl. 3, obsega okvir 76, v katerega je na način, ki bo opisan kasneje, vgrajena podolgem razporejena os 77. Ta podolžna os nosi več koles 78, ki so na njem fiksna in tvorijo oporno sredstvo, s katerimi okvir 76 nalega neposrendo na talno površino.
Podolžna os 77 je lahko gnana na način, kot bo opisan v nadaljnjem, uporabljajoč pogonsko napravo 79. Ta obsega reverzimi elektro motor, ki je napajan preko električnega kabla 80, pritrjenega na strop prostora, kjer se uporablja naprava po izumu.
Na isti način kot v zvezi z zgoraj opisano izvedbo, krmni obor 75 obsega več krmnih odprtin 81, ki so na eni strani sklenjene preko zasučne palice 82, pri čemer se žival, ki potisne svojo glavo skozi odprtino 81, da bi se hranila, zaklene v obor 75.
Sl. 4 kaže krmni obor 75 s sl. 3 v napravi skupaj z identičnim krmnim oborom 83, ki je razporejen nasproti. Kot je predstavljeno, je določena količina krme 86 založena med krmnima oboroma 75 in 83. Med krmljenjem živali, v tem primeru krav 85, njihova glava sega skozi zgoraj omenjene odprtine 81, da lahko dosežejo nakopičeno krmo 86. Krave 85 pri tem s svojimi prednjimi nogami stojijo na talni plošči 84, ki je fiksno povezana z okvirom vsakokratnega krmnega obora. Sleherna sila, ki se izvaja na obor s pritiskanjem krav 85, se neposredno kompenzira z reakcijsko silo, ki jo izvajajo prednje noge, tako da imamo opraviti s sklenjenim sistemom sil, krmnih oborov pa ni moč zvrniti. Zaradi kratke poti sile je konstrukcija krmnih oborov lahko sorazmerno lahka.
Pogonska naprava 79 krmnih oborov, kot je predstavljena na sl. 3 in 4, je podrobneje predstavljena na sl. 5. Ta pogonska naprava 79 obsega reverzirni elektromotor 79, ki je pritrjen na reduktoiju 88. Na izhodni osi reduktora 88 je pritrjen zobnik 89, ki je preko verige 90 pogonsko povezan z zobnikom 91, ki je fiksno vgrajen na vzdolžni osi 77. Vzdolžna os 77 je vrtilno priključena na okvir 76 s pomočjo ležajnih blokov 92, ki sestoje iz dveh medsebojno sklopljenih plastičnih blokov, npr. iz najlona, pri čemer je puščen prost ležajni kanal. K okviru 76 je fiksno privarjena nosilna V-plošča 93, na katero nalega ležajni blok 92, tako da lahko prenaša vertikalne sile.
Blizu verižnega prenosnika in med osjo 77 ter pogonskim zobnikom 88 je razporejena reakcijska palica 94, ki je na eni strani podprta s pomočjo najlonskega bloka 95 na osi 77 in na drugi strani podprta s ploščo 96, ki je povezana z reduktorjem 88. Reakcijska palica neposredno odvzema sile verige, tako da se le-te ne prenašajo preko okvira 76, zaradi česar slednji lahko ostane lahek. Okoli pogonskega zobnika 88 in motorja 87 je razporejeno ohišje 97. V stropnem delu ohišja 97 je spravljena stikalna enota 98, ki je opremljena z gumbi 99, s pomočjo katerih se da vključiti motor 87. V stikalni enoti 98 je lahko vgrajeno nastavljivo časovno stikalno nastavljalo, ki vklaplja motor 87 za določeno trajanje po pritisnjenju enega od gumbov 99. To obdobje vklopitve določa razdaljo, za katero se krmni obor razmakne. V odvisnosti od dolžine krmnega obora, t.j. števila krmnih odprtin v njem, lahko višina kupa 86 krme in potrebe živali po krmi lahko kmet predeli želeno gibalno razdaljo sleherni trenutek s pomočjo trajanja vklopa.
Krmni obor po sl. 6 v grobem ustreza oboru s sl. 1. Naprava 30 analogno obsega dva krmna obora 31 in 32, ki se lahko zbližujeta in oddaljujeta s pomočjo naprav blizu vsakemu podolžnemu koncu vsakega krmnega obora 31, 32. Vsaka pogonska naprava 33 tu obsega nosilec 34, ki je fiksno pritijen na tleh in nosi pogonski zobnik 36, katerega poganja reverzirni elektromotor 35. Na koncu vsakega obora 31,32 je fiksno pritrjen, t.j. nevrtljivo, vijačno vreteno 37. Pogonski zobnik 36 obsega vrtljivo vgrajeno matico, ki je v vprijemu na vijačnem vretenu 37 in katero se da spraviti v vrtenje preko reduktorja s pomočjo motorja 35. Motorja 35 pogonskih naprav 33 obora 31 ali 32 sta v vsakem primeru sinhrono gnana. Prednostno so vsi štirje motorji vseh štirih pogonskih zobnikov gnani sinhrono, pri čemer je smer vrtenja seveda taka, da se, ko so pogonske naprave vključene, krmna obora 31, 32 hkrati gibljeta drug k drugemu ali narazen.
Namesto štirih ločenih pogonskih zobnikov s štirimi ločenimi motorji, kot kaže sl. 6, lahko uporabimo vijačno pogonsko napravo z enim samim pogonskim motorjem. Taka izvedba je shematsko predstavljena na sl. 7. Pogonska naprava 40 tu obsega prenosnik 41, ki je fiksno povezan s tlemi, ki se na pravkar opisani način v zvezi s sl. 6 lahko na prvem mestu gibljejo izmenično premočrtno preko motorja 42 vijačno vreteno 43, ki je fiksno priključeno na obor. Prenosnik 41 pa je izveden tako, da lahko poganja pokončno izhodno os 44. Os 44 preko pravokotnega prenosnika 45 poganja vodoravno os 50, ki spet preko pravokotnega prenosnika 46 blizu napsrotnega konca pripadajočega krmnega obora poganja pokončno os 51, ki tvori vhodno os prenosnika 47 ustrezno prenosniku 41. Ko je motor 42 vključen, prenosnik 47 potemtakem poganja vijačno vreteno 48 na enak način kot je gnano vijačno vreteno 43. Na ta način je krmni obor sinhrono gnan na obeh konceh v določenem smislu.
Pravokotni prenosnik 45 je nadalje izveden tako, da obsega drugo izhodno os 49, ki poteka k podobni pogonski napravi podobenga krmnega obora, razporejenega nasproti. Ta pogonska nparava ima lahko svoj lastni elektromotor, pri čemer os 49 služi za sinhornizacijo obeh pogonov.
Krmni obor 55, kot ga kaže sl. 8, tudi tu obsega dva nasprotno razporejena obora 56,57. Pogonska naprava 58 v tem izvedbenem primeru obsega ohišje, ki je fiksno povezano s tlemi, v katerem je spravljen prenosnik 60, ki je pogonsko sklopljen z reverzirnim elektromotorjem 59. Izhodna os prenosnika 60 je zasnovana iz vijačnega vretena 61, ki sodeluje z maticama 62, 63, ki sta fiksno povezani z bočnim oborom krmnega obora 57. Z vrtenjem vijačnega vretena 61 ob uporabi elektromotorja 59 se krmni obor 57 na ta način lahko izmenično premočrtno giblje.
Krmni obor 56 obsega podobni matici 66, v kateri vprijema vijačno vreteno 65, ki je ležajno vgrajeno s svojim koncem v opori 64, ki je fiksno povezana s tlemi. To vijačno vreteno 65 je gnano od istega pogona 58, pri čemer je rabljen vezni drog 67. Vezni drog 67 je na enem koncu sklopljen z vijačnim vretenom 61 s pomočjo kardanskega zgloba 68, s svojim drugim koncem pa je povezan z vijačnim vretenom 65 s pomočjo izklopljive sklopke. Ta izklopljiva sklopka obsega drsni kos 69, ki je razporejen drsno, a ne vrtljivo na drogu 67 in je znotraj opremljen z zgrabilnim sredstvom, ki zgrabi na sklopilne elemente 70 na koncu vijačnega vretena 66. V položaju sklopilnega droga 67, kot je izvlečen s polnimi črtami, sta krmna obora 56, 57 sinhrono gnana s pomočjo gonila 58. Na osnovi drsenja drsne srajčke 69 v levo se sklopilni drog 67 loči od vijačnega vretena 65 in lahko sledi navzgor v poožaj, ki je označen s številko 71. Prostor med krmnima oboroma 56,57 na ta način postane lahko dostopen za nameščanje krme med krmnima oboroma. Na osnovi namestitve vijačnih vretenov na nivoju znatno nad tlemi sta ti vreteni neogroženi od umazanije.
Čeprav je v vsaki od skic narisana delilna stena krmnega dela, to ni nujno v vseh slučajih. Sicer pa delitev ne predstavlja bistvenega dela izuma.
Prikazani izvedbeni primeri se nanašajo na najbolj običajne obore, razporejene drug nasproti drugemu v dvoje. Prav tako je uporabljiv enojen obor, npr. s pogonom, kot ga kaže sl. 6.
WEELINK, Johannes Martinus Willibrordus
PATENTNA
LJUBLJANA 2
21204.PR0.SK/MN

Claims (13)

1. Naprava za krmljenje živali, obsegajoča vsaj en krmni obor z okvirom, ki je premakljiv vzdolž talne površine, več palic, prigrajenih k okviru, ki v dvojicah določajo odprtine, skozi katere lahko živali vtaknejo svoje glave in sredstva za prestavljanje krmnega obora po talni površini, označena s tem, da se okvir opira preko opornih sredstev neposredno na talni površini in je opremljen s talno ploščo, potekajočo na malem odmiku nad tlemi v smeri nazaj od okvira proti zadnjemu robu, ki se dotika tal, pri čemer ta plošča lahko nosi vsaj prednje noge živali, ki so svojo glavo vtaknile skozi ustrezne odprtine, pri čemer je krmni obor samolovilne vrste, ki ima blizu vsake odprtine zasučno palico, ki se zapahne izza glave živali, ko je glava v odprtini, in pri čemer prestavljalna sredstva obsegajo motorno pogonsko sredstvo, ki preprečuje gibanje krmnega obora v neaktivnem stanju.
2. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da oporno sredstvo obsega več koles, ki so vrtljivo pritrjena na okviru.
3. Naprava po zahtevku 2, označena s tem, da so kolesa razporejena fiksno na kontinuirno vrtljivo vgrajeni podolžni osi in pri čemer pogonska sredstva vprijemajo na podolžno os.
4. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da oporna sredstva obsegajo več drsnih opor, fiksniranih na okviru, in da pogonska sredstva vprijemajo na eni strani na okvir in na drugi na oporni element, ki je fiksno povezan s talno površino.
5. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da oporna sredstva obsegajo več drsnih opor, fiksiranih na okviru, in da pogonska sredstva vprijemajo na eni strnai na okvir in na drugi na okvir v bistvu identičnega krmnega obora, razporejenega nasproti za hkratno gibanje teh krmnih oborov drugega proti drugemu in narazen.
6. Naprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da pogonska naprava obsega reverziren elektromotor.
7. Naprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je pogonska naprava vijačna pogonska naprava.
8. Naprava po zahtevkih 6 in 7, označena s tem, da je vsaj ena matica razporejena na okviru, da vijačno vreteno vijačne pogonske naprave poteka skozi matico in je za vrtilni pogon povezano s pogonskim zobnikom, pritrjenim na opornem elementu, in pri čemer je ustrzeno vijačno vreteno nasproti postavljenega krmnega obora, ki je opremljen z nasprotnim navojem, sklopljeno z omenjenim pogonskim zobnikom.
9. Naprava po zahtevku 8, označena s tem, da sta vijačni vreteni sklopljeni s pomočjo sprostljivega sklopilnega droga.
10. Naprava po zahtevku 9, označena s tem, da je sklopilni drog priključen k enemu od vijačnih vreten s pomočjo kardanskega zgloba in na svojem nasprotnem koncu nosi drsno, a ne vrtljivo drsno srajčko, ki je znotraj opremljena z zgrabilnim sredstvom, ki zgrabi za sklopilne elemente na koncu nasproti postavljenega vijačnega vretena.
11. Naprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je na vsaki strani okvira razporejena pogonska naprava.
12. Naprava po zahtevku 2 ali 3, označena s tem, da premer koles znaša več kot 20 cm.
13. Naprava po zahtevku 12, označena s tem, da so kolesa premera 40 cm.
Za
WEELINK, Johannes Martinus Willibrordus
P A f t fs i u 4 p t o fdUBLJANA 2
/) /
21204.PR0.SK/MN +
POVZETEK
Naprava za krmljenje živali, obsegajoča vsaj en krmni obor z okvirom, ki je prestavljiv po talni površini, več palic, prigrajenih k okviru, ki v dvojicah določajo odprtine, skozi katere živali lahko vstavijo svojo glavo in sredstva za prestavljanje krmnega obora po talni površini. Okvir nosijo oporna sredstva neposredno na talni površini in je opremljen s talno ploščo, potekajočo na majhnem odmiku nad tlemi v smeri nazaj od okvira proti zadnjemu robu, kjer se plošča dotika tal, pri čemer plošča lahko nosi vsaj prednje noge živali, ki so svojo glavo vtaknile skozi ustrezne odprtine, pri čemer je krmni obor samolovilne vrste in ima blizu vsake odprtine vrtljivo palico, ki se zapahne izza glave živali, ko je le-ta svojo glavo vtaknila skozi odprtino, in pri čemer prestavljalna sredstva obsegajo motorno pogonsko sredstvo, ki preprečuje gibanje krmnega obora v neaktivnem stanju.
SI9010892A 1989-05-08 1990-05-07 Naprava za krmljenje živali SI9010892B (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8901158A NL8901158A (nl) 1989-05-08 1989-05-08 Verplaatsbaar voerhek.
YU89290A YU47977B (sh) 1989-05-08 1990-05-07 Uređaj za hranjenje životinja

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SI9010892A true SI9010892A (sl) 1994-06-30
SI9010892B SI9010892B (sl) 1998-12-31

Family

ID=26646522

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9010892A SI9010892B (sl) 1989-05-08 1990-05-07 Naprava za krmljenje živali

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP940891A2 (sl)
SI (1) SI9010892B (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP940891A2 (en) 1996-12-31
SI9010892B (sl) 1998-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI91706B (fi) Laite eläinten ruokkimiseksi
DE69408256T2 (de) Kartenmischer
DE69106660T2 (de) Anlage zur Bearbeitung von Geflügel.
US4419963A (en) Feeding railing
DE1535025A1 (de) Vorrichtung zum Abziehen und Aufsetzen von Spulen bei Spinnmaschinen
GB2211492A (en) Storage and retrieval machine for tote pans
DE2341273A1 (de) Vorrichtung zum selbsttaetigen befoerdern der koetzerspulen in einen fadenwickler
US4886409A (en) Big bale unroller
DE2603165A1 (de) Foerderanlage mit foerderstiften fuer werkstuecke mit oeffnungen
DE1901775C3 (de) Wagen zum Transportieren von Ballen aus Heu, Stroh o.dgl
SI9010892A (sl) Naprava za krmiljenje živali
CA2113512C (en) Hay distributing apparatus
DE102007046395A1 (de) Ablage-Abtransportvorrichtung für Lebensmittel-Schnittgut und Lebensmittel-Schneidemaschine
JP2831536B2 (ja) 自動給餌機能を備えた実験動物等の飼育装置
DE1556114A1 (de) Vorrichtung zum Handhaben von Gegenstaenden,insbesondere beim Transport grosser Mengen von Zigaretten von Zigarettenherstellmaschinen zu Verpackungsmaschinen
CA2621934A1 (en) Chicken-loading vehicle
CZ116094A3 (en) Placing of a feeding stuff within of animal reach and apparatus for making the same
DE2902151C2 (de) Vorrichtung zur Obenentnahme von Silogut
JP2613569B2 (ja) 砂糖黍種苗の植付機
JPS627625Y2 (sl)
DE2440349C3 (de) Packgut-Zuführungsvorrichtung für eine Vorrichtung zum automatischen Umbinden von Gegenständen
SU869717A1 (ru) Кормораздатчик
JP2904028B2 (ja) 苗取機
EP0980839A2 (de) Zuführvorrichtung
DE2511798A1 (de) Magnetbandgeraet