SI8810172A - Mehanizem za odpiranje oken, vrat in podobnega - Google Patents
Mehanizem za odpiranje oken, vrat in podobnega Download PDFInfo
- Publication number
- SI8810172A SI8810172A SI8810172A SI8810172A SI8810172A SI 8810172 A SI8810172 A SI 8810172A SI 8810172 A SI8810172 A SI 8810172A SI 8810172 A SI8810172 A SI 8810172A SI 8810172 A SI8810172 A SI 8810172A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- housing
- strip
- lever
- adjusting lever
- deck
- Prior art date
Links
Landscapes
- Lock And Its Accessories (AREA)
Abstract
Mehanizem za odpiranje oken, vrat ali podobnega,
ki sestoji iz krovnega traku (2), nastavitvenega
vzvoda (3) in nekega ohišja (4), pritrjenega na
krovnem traku (2), katerega kremplji (18), ki s treh
strani oklepajo rob krovnega traku (2), so na rebru
kremplja (20) opremljeni z odprtinami (24) za sprejem
nosov (9), tvorjenih z robnimi vdolbinami (8) na
krovnem traku (2). Nastavitveni vzvod (3) je v
področju ohišja (4) izveden z odprtinami (14) za prijem
zob pogonskega zobnika (5), nameščenega v ohišju
(4). Da bi se ista izvedba krovnega traku (2) in
nastavitvenega vzvoda (3) lahko uporabljala po izbiri
tudi za mehanizem brez lastnega pogona, t.j., za
pasiven mehanizem za odpiranje, se predlaga uporaba
veznega ohišja brez zobnikov, za povezovanje
nastavitvenega vzvoda (3) s krovnim trakom, ki je v
področju krempljev (38) prav tako prilagojeno robnim
vdolbinam (8) krovnega traku (2). Vezno ohišje,
narejeno zlasti iz plastične mase, je lahko izvedeno z
najmanj enim odstranljivim čepom (36), ki zagrabi v
eno od odprtin (14) nastavitvenega vzvoda (3), s
čimer se olajšuje sestavljanje, ker se omejuje pomikanje
nastavitvenega vzvoda.
Description
MEHANIZAM ZA OTVARANJE PROZORA, VRATA I SLIČNOG
Pronalazak se odnosi na mehanizem za otvaranje prozora, vrata, i sl., sa jednom pokrivnom pločom, ispod nje postavijenom, uzdužno pomerijivom pokretačkom polugom i jednim kučištem koje medusobno povezuje pokrivnu traku i pokretačku polugupri čemu pokrivna šina ima na bočnim, užim, stranama izvedena ivična udubljenja za prihvatanje kučišta koje je izvedeno sa kandžama koje sa tri strane obuhvataju obe ivi ce pokrivne trake, a koje naleže na prednju stranu pokrivne trake po kojoj se pomera pokretačka poluga,s tim što rebra kandže čvrsto naležu u ivična udubljenja pokrivačke ploče, pri čemu je u kucištu izveden kanal za kretanje pokretačke poluge, a samo kučište je izvedeno sa nizom otvora u pravcu pomeranja pokretačke poluge, kaori sa elementima za priključevanje drugih okova, kao što je najmanje jedan element za prenošenje kretanja pod pravim uglom. .
Kod jednog postoječeg mehanizma za otvaranje pro zora, vrata i sl., poznatog iz nemačke objave patentne prijave DE-OS 27 09 213, kučište se sastoji od dve polutke u koje se postavlja jedan mali zupčanik. Ovde su polutke postavljene ivična udubljenja, i obuhvataju ivistrane, pri čemu zid kandže naleže suprotnu onoj na kojoj leži uprarebro kandže, upravno na pomenuti pokrivne trake tako da ne,prelazi polutke su medusobno spojene zakivcima, tako da je pogonsko kučište nerastavljivo pričvrščeno u ravni pokrivne trake u cu pokrivne trake sa tri na stranu pokrivne trake vljačka poluga, pri čemu zid, naleže u udubljenje preko njene konture. Obe na pokrivnu traku.Zupčanik zahvata u otvore pokretačke poluge koja se kreče u kanalu koji obrazuju rebra kandži u kučištu. Pokretanjem zupčanika uzdužno se pokreče pokretačka poluga, koja je izvedena sa napravom za zabravljivanje koja zahvata u'Uzdužni prorez u pokrivnoj ploči. Ovakav aktivan mehanizem, izveden sa sopstvenim pogonom, poznat je i kaonagibni pogon.
Kod okova za prozore, vrata ili sl., uobičajeno je da se po jedna uzdužno pomerljiva poluga za otvaranje postavi na više strana krila prozora ili vrata, a ne samo na jednu, kako bi se, na primer, na sve četiri strane krila mogle postaviti naprave za zabravljivanje ili moglo prenositi upravijačko kretanje. zbog toga su mehanizmi za otvaranje izvedeni sa spojnim elementima, kao što su šarniri, ili ozubljenja za priključivanje drugih sklopova okova, kao što je element za prenošenje kretanja pod pravim uglom, na koje se na svakoj. od strana prozora može priključiti još jedan mehanizam za otvaranje. Kako su mehanizmi za otvaranje radi lakšeg rukovanja medusobno povezani najmanje jednim elementom za prenošenje kretanja pod pravim uglom, ostali mehanizmi se izvode kao tzv. pasivni mehanizmi, dakle kao mehanizmi za otvaranje bez sopstvenog pogona. Zbog otpadanja sopstvenog pogona više nisu kod pasivnih mehanizama potrebna ivična udubljenja na pokrivnoj trači, a takode više nisu na- pokrivnoj šini potrebni otvori Za prihvatanje zubaca zupčanika. Veza pokretačke poluge sa pokrivnom trakom radi obrezovanja jedne konstruktivne oeline vrši se ili preko naprave za zabravljivanje ili preko nekog vodečeg elementa koji se uvrče. To u praksi znači da proizvodač okova mora več kod izrade pokrivne trake i pokretačke poluge da odluči da li če ptedmetni deo okova kasnije morati da se obradi za aktivni ili pasivni mehanizam za otvaranje.
Zbog toga se različiti mehanizmi za otvaranje moraju odvojeno izradivati, odvojeno sklapati i odvojeno držati na skladištu.
Pronalazak ima zadatak da se ostvari mehanizam za otvaranje čije su pokretačka poluga i pokrivna trake pogodne i za pasivni i za aktivni mehanizam za otvaranje, po izboru.
Ovaj je zadatak kod jednog mehanizma za otvaranje pomenute vrste rešen tako, što je za ugradnju u ivična udublje nja za prihvatanje kučišta, na uobičajeni način, predvideno jedno pogonsko kučište u kome je uležišten jedan zupčanik, ili jedno vezno kučište bez zupčanika koje se po želji, ili izboru, postavlja u području kandži u ivična udubljenja pokrivne trake.
Kako za aktivni, tako i za pasivni mehanizam za otvaranje korističe se ista konstrukcija pokrivne trake i pokretačke poluge., pri čemu če se koristiti konstrukcija koja je do sada koriščena isključivo kod aktivnih mehanizama za otvaranje, što znali pokrivna traka sa ivičnim udubljenjima za prihvatanje jednog kučišta i pokretačka poluga sa otvorima za zupce jednog zupčanika. Da bi se mogao izraditi aktivni mehanizam za otvaranje, potrebno je na pokrivnu traku pričvrstiti poznato pogonsko kučište sa u njemu uležištenim zupčanikom.
Ako treba načiniti pasivni mehanizam za otvaranje, na pokrivnu šinu če se pričvrstiti vezno kučište bez zupčanika, koje je u području pričvrščivanja prilagodeno području pričvrščivanja pogonskog kučišta, a time i području pričvrščivanja pokrivne trake. Vezno kučište može imati poprečni· presek i oblik konture znatno smanjen u odnosu na pogonsko kučište, a takode može biti znatno pojednostavljeno, jer u njemu više nije uležišten zupčanik, pa je funkcija veznog kučišta svedena na povezivanje pokretačke poluge sa pokrivnom trakom i na vodenje pokretačke poluge u kučištu. Vezno kučište drži pokretačku polugu na pokrivnoj trači i služi za vodenje uzdužno pomeri jive pokretačke poluge. Na taj način proizvodač ima mogučnost da izraduje velike serije pokrivnih traka i pokretaČkih poluga i na neposredno pre isporuke na pokrivne trake pričvrsti odgovarajuča kučišta, tako da se smanjuju troškovi za skladištenje i poboljšava mogučnost prilagodavanja svakoj j?orudžbini.
Kako bi se olakšalo pričvrščenje veznog.kučišta na pokrivnu traku, po g>dno je da vezno kučište, U-profilisanog poprečnog preseka, bude načinjeno iz jednog dela sa elastičnim bočnim zidovima. Elastično savitljivi bočni zidovi omogučuju uskočno pričvrščivanje kučišta na pokrivnu sinu.
Pri torne osnovni zid, koji povezuje bočne zidove veznog kučišta, naleze na zadnju stranu pokretačke poluge, tako ca se uz mali utrošak materijala dobija jednostavan U-oblik kvčista.
Pogodno je da je osnovni zid veznog kučišta, koji povezuje bočne zidove, izveden sa dva dela osnovnog zida postavljena na krajevima i jednim izmedu njih postavljenim srednjim zidom koji je nešto pomeren u odnosu na krajnje delove. Delovi osnovnog zida koji se nalaze u krajnjim područjima naležu na zadnju stranu pokretačke poluge i sa bočnim zidovima obrazuju kanal za vodenje pokretačke poluge. Središni deo zida nalazi se na večem rastojanju u odnosu na krajnje delove osnovnog zida prilagoden je da naleze na dno žleba u krilu za ugradnju pokretačke poluge, tako da mehanizam za pokretanje dobija dodatni oslonac preko veznog kučišta.
Da bi se olakšala ugradnja mehanizma za otvaranje u prozor i pri torne izbeglo pogrešno spajanje, naročito kada se na jedan mehanizam za otvaranje prigključuju i drugi elementi okova, uobičajeno je da se pokretačka poluga pomoču nekog elementa za osiguranje rastavljivo pričvrsti u jednom unapred odredenom osnovnom položaju na pokrivnoj trači, pri čemu je taj element izveden kao čivija koja se može smicanjem odlomiti. Ova če se čivija pri prvom odredenom rukovanju mehanizmom pričvrščenim na krilu otkinuti. Kod takvog mehanizma za otvaranje, sa fiksiranjem položaja pokretačke poluge u odnosu na pokrivnu traku radi lakšeg sklapanja, pogodno je da se osnovni zid veznog kučišta izvede sa najmanje jednom čivijom koja se može slomiti smicanjem koja če da zahvati u jedan otvor u pokretačkoj poluzi. Na taj če način poštoječi otvori na pokretačkoj poluzi u području kučišta biti iskoriščeni dopunski za fiksiranje,položaja, tako da otpadaju faze dodatne obrade, jer su na zidovima veznog kučišta postavljene čivije koje se mogu slomiti, ns koje se oslanja sira strana pokretačke poluge i koje ograničuju kanal za vodenje pokretačke poluge.
Zavisno od izabranog materijala za vezno kučište, biče na svakom delu osnovnog zida postavljena jedna čivija koja se može slomiti smicanjem. Izbor više čivija omogučuje bolje prilagodavanje poprečnog preseka čivija potrebnim silama, kako bi se pouzdano obezbedilo da ne dode do slučajnog poništavanja fiksiranja položaja, na primer pri transportu.
Prema jednom izvodenju pronalaska, rastojanje centara dveju čivija koje se mogu odlomiti jednako je rastojanju krajnjih otvora pokretačke poluge, čime se postiže to, aa e posle postavljanja i priključivanja veznog kučišta na pokrivnu traku prinudno obezbeden pravilan položaj pokretačke poluge u odnosu na pokrivnu traku.
Ako su priključni elementi mehanizma za otvaranje za priključivanje drugih okova izvedeni u vidu najmanje jednog ozubljenja na pokretačkoj poluzi, pogodno je da širina lomljivih čivija bude manja bar za polovinu rastojanja izmedu zubaca od širine pripadajučeg otvora na pokretačkoj poluzi, mereno u smeru pomeranja pokretačke poluge. Ovaj zazor izmedu graničnih zidova otvora pokretačke poluge i lomljivih čivija koje zahvataju u te otvore, obezbeduje da ce podešavanjem položaja pokretačke poluge u odnosu na pokrivnu traku za najmanje polovinu rastojanja zubaca, pokretačka poluga moči za toliko pomeriti u odnosu na pokrivnu traku, da če se bez poremečaja ili poništavanja fiksiranja položaja, ostvariti tačno spajanje sa nekim priključnim okovom. Zazor može isto tako da bude jednak nekom.umnošku koraka zubaca, kako bi se uz održavanje fiksiranja položaja povečao opseg prilagodavanja pokretačke poluge priključnom okovu.
Vezno kučište se može najjeftinije izraditi kao odlivak od plastične mase liven pod pritiskom. Pri torne mora plastična masa da obezbedi eleastičnost bočnih zidova u odnosu na osnovni zid, što se postiže bilo odredenim izborom materijala, bilo odredenim prostornim oblikom bočnih zidova, čime se ostvaruje mogučnost uskočnog pričvrščivanje veznog kučišta na pokrivnu traku. Plastična masa smanjuje trenje izmedu pokretačke poluge i kučišta. Izbor neke plastične mase olakšan je time, što u toku eksploatacije mehanizma za otvaranje na vezno kučište ne deluju neke veče sile, jer predmetni mehanizam za otvaranje predstavlja jedan pasivni mehanizam za otvaranje.
Da bi se uštedelo na težini veznog kučišta i da bi se istovremeno poboljšala elastična svojstva bočnih zidova poželjno je da bočni zidovi veznog kučišta budu izvedeni sa otvorima koji se pružaju od rebra kandže do središnjeg dela osnovnog zida.
Pogodno je da zidovi kandži na prednjem delu koji obuhvata pokrivnu traku budu izvedeni sa uvodnim kosinama kako bi se olakšalo postavljanje veznog kučišta na pokrivnu traku.
Da bi se dinamička veza i veza oblikom izmedu pogonskog kučišta i pokrivne trake poboljšale, ivična udubljenja pokrivne šine se izvode sa ispustima za zahvatanje u odgovarajuča udubljenja kučišta u području kandži. Kod takvog izvodenja ivičnih udubljenja,pogodno je da se zidove kandži izvode isključivo u području tih ispusta, i da se susedna područja na čeonim površinama ivičnih udubljenja pokrivne trake postave izmedu tih ispusta. Bočni zidovi su tako obrazovani od rebara koja su postavljena upravno na zidove kandži koji obuhvataju obe ivice prednje strane pokrivne trake. U području rebara nalazi se jedno područje koje ne obuhvata pokrivnu traku, i ta rebra služe za centriranje položaja veznog kučišta u odnosu na pokrivnu traku.
Druge prednosti i pojedinosti se mogu sagledati iz priloženih crteža, koji prikazuju uvidu primera jedno pre poručljivo izvodenje, pri čemu :
Slika 1 predstavlja rastavljeni izgled jednog mehanizma za otvaranje sa dva različita kučišta koja se izboru mogu pričvrstiti na pokrivnu traku, i
Slika 2 prikazuje delimičan presek mehanizma sa slike 1 na kome je postavljeno vezno kučište, pri čemu su poluge u nekom srednjem položaju.
Mehanizam 1 za otvaranje sastoji se od pokrivne trake 2, jedne ispod nje uzdužno pomerijivo uležištene pokretačke poluge 3 i kučišta 4, odnosno 6. Kučište 4 jr izvedeno kao pogonsko kučište u kome je uležišten zupčanik, dok je ku čiste 6 izvedeno kao vezno kučište.
Ί
Pokrivna traka 2 ima dva ivična udubljenja 8, izvedena na suprotnim užim stranama 7 trake. U ivicnim udubljenjima 8 izvedeni su ispusti 9, čija je čeona strana 10 nešto povučena unazad u odnosu na užu stranu 7 pokrivne trake 2.Bočne površine 11 ispusta 9 i krajnje poprečne površine 12 ivičnih otpora 8 postavljene su upravno na uske strane 7.
Pokretačka poluga 3 je u svom središnjem, nešto sušenem, delu 13 izvedena sa nizom otvora 14, postavljenih jedan za drugim u pravcu pomeranja pokretačke poluge 3.
Pokretačko kučište 4 sastoji se od dve polutke 15, 16. Polutke 15, 16, u koje se obrtno postavlja zupčanik 5 sa njegovim zupcima 17, imaju po jednu kandžu 18 u vidu ugaonika, koja se sastoji od zida 19 i na njega upravno postavljenog rebra 20. Paralelno zidu 19 kandži nadovezuju se na rebra 20 kandže oslone površine 21. Polutka 16 ima osovinice, ili zakivke 22 koji ulaze u otvore 23 u polutki 15. U rebrima 20 kandži obrazovana su udubljenja 24 za prihvatanje ispusta 9 pokrivne trake 2. Dubina udubljenja 24 manja je od višine ispusta 9, tako da rebro 20 kandže ima zatvorenu spoljnu površinu 25.
Za izradu aktivnog mehanizma 1 za otvaranje tako se postave pokrivna traka 2 i pokretačka poluga 3 jedna na drugu, da se područja ivičnih udubljenja 8 i otvori 14 poklapaju. Onda se sa strane postave polutke 15, odnosno-16 u ivična Udubljenja 8. Pri torne zahvataju ispusti 9 u udubljenja 24> a rebrra 20 kandži u ivična udubljenja 8. Pri torne je spoljna površina 25 rebra 20 kandže poravnana sa užom stranom 7 pokrivne trake 2. Nakon postavljanja zupčanika 5 u polutku 15, odnosno 16, a nakon sprezanja zubaca 17 sa otvorima 14, privlači se druga polutka 16, odnosno 15, i polutke 15, 16 medusobno se spajaju zakivanjem. Pogonsko kučište 4, koje je najpogodnije izvedeno kao odlivak od cinka, liven pod pritiskom, ovim je nerastavljivo pričvrščen na pokrivnu traku 2.Pri torne naležu zidovi 19 kandži na prednju stranu 26 pokrivne trake 2. Unutra pogonskog kučišta 4 načinjen je kanal 27 za vodenje pokretačke poluge 3, koji je ograničen zadnjom stranom pokrivne trake 2, rebrima 20 kandži i oslonim površinama 21.
Da bi se sa pokrivnom trakom 2 i pokretačkom polugom 3 iste konstrukcije načinio pasivni mehanizam za otvaranje, dakle mehanizam za otvaranje bez sopstvenog pogona pokretačke poluge, koristi se vezno kučište 6.
Kučište 6 načinjeno iz jednog dela livenjem pod pritiskom od plastične mase, poprečnog preseka u vidu slova U, sastoji se od bočnih zidova 30 i osnovnog zida 31 koji mečusobno povezuje bočne zidove 30. Svaki od bočnih zidova 30 izveden je sa dva otvora 32, tako da svaki bočni zid 30 ima tri rebra 33. Bočni zidovi 30 na svojim slobodnim krajevima imaju kandže 38. U području izmedu rebara,33 postavljeni su zidovi 39 kandži koji se nadovezuju na unazad povučena .rebra 40 kandži. Zidovi 39 kandži imaju uvodne kosine 37 u području rebara 33. Osnovni zid 31 podeljen je na dva dela 34 postavljena u krajnjim područjima veznog kučišta 6 i izmedu njih postavljen srednji deo 35. Unutrašnje površine delova 34 osnovnog zida oberazuju oslone površine 41 za obrazovanje kanala 42 za vodenje pokretačke poluge 3. Na osnovnim površinama 41 obrazovane su lomljive čivije 36, cije rastojanje centara odgovara rastojanju centara krajnih otvora 14 pokretačke pcluge 3.
Kod sklapanja pasivnog mehanizma za otvaranje postavlja se pokretačka poluga 3 svojim suženim srednjim delom 13 izmedu bočnih zidova 30 veznog kučišta 6, pri čemu lomljive čivije 36.zahvataju u oba krajnja otvora 14 pokretačke poluge 3, kada ova naleze na oslone površine 41 delova 34 osnovnog zida. Pokrivna traka 2 se istovremeno ili odvojeno postavlja, pri čemu isputi 9 pokrivne trake 2 naležu na uvodne kosine 37 zidova 39 kandži, koje stvaraju pritisak koji u nekoj meri razmiče bočne zidove 30, sve dok ispusti 9 ne dodu ispod zidova 39 kandži, koji preko ispusta 9 ostvaruju uskoČnu vezu u području ispusta 9, pri čemu zahvataju prednju stranu 26 pokrivne trake 2. Time se dobija uskočno pričvrščenje veznog ku čiŠta.6 na pokrivnoj trači 2. Kanal 42 za vodenje pokretačke poluge 3 obrazuju zadnja strana. pokrivne trake 2, bočni zidovi 30 i oslone površine 41 delova 34 osnovnog zida. Srednji deo 35 više je udaljen od pokrivne trake 2 od delova 34 osnovnog zida, i tako je izveden, da se vezno kučište .6 oslanja na dno žleba u utoru krila za prihvatanje mehanizma za otvaranje. Kod koriščenja takvog pasivnog mehanizma za pokretanje, u žlebu krila za prihvatanje veznog kučišta 6 više nisu potrebna' dopunska udubljenja za prihvatanje veznog kučišta 6, jer kanaža 38 ne prelazi ni preko uže strane 7 pokrivne trake 2, niti preko njene zadnje strane, a bočni zidovi 30 zajedno sa osnovnim zidom smeštaju se u uobičajeni žleb u krilu za prihvatanje pokretačke poluge 3.
Za izradu jednog aktivnog mehanizma za otvaranje ili jednog pasivnog mahanizma za otvaranje, kod ovog izvodenja pronalaska. korističe isto izvodenje prokrivne trake i pokretačke poluge, pri čemu če ti delovi biti opremijenu jednim pogonskim kučištem u kome je postavljen jedan zupčanik, ili jednim veznim kučištem bez zupčanika, čime se postiže značajna racionalizacija.
Na veznom kučištu 6 je na sredini njegove višine postavljena oznaka 43, koja se može koristiti kao reperna tačka kod ugradnje mehanizma za otvaranje u krilo.
ADVi
KATI
-- · ’- 10:
-Srd j a M. Ρυρυνϊδ .'Gordana M. Popovič E Z C 30 A D — Ta ^vska 19 TsiJo.-: 333-442
NAVOD O NAJBOLJEM, PRIJAVIOCU POZNATOM, NAČINU ZA PRIVREDNU UPOTREBU PRIJAVLJENOG PRONALASKA
Za privrednu upotrebu prikazanog pronalaska nisu potrebna nikakva posebna stručna znanja, a takode nisu potrebna neka specijalna iskustva ili uputstva. Za najbolju privrednu upotrebu dovoljna su samo ona znanja koja poseduje prosečan stručnjak iz ove oblasti a u vezi sa datim opisom pronalaskaKod prozora koji na više strana ima brave za zatvaranje, koriste se prozorski okovi koji se sastoje od više medusobno povezanih mehanizama za otvaranje. Na strani prozora gde se nalazi ručica za otvaranje postavljen je mehanizam za otvaranje koji ima na pokrivnoj trači pričvrščeno jedno kučište, u kome se nalazi jedan zupčanik, čiji župci se sprežu sa otvorima u pokretačkoj poluzi uzdužno pomerijivo uležištenoj na pokrivnoj. trači. Na takav aktivan, što znači sa sopstvenim pogonom izvedeni, mehanizam priključuje se jedan ili više pasivnih »ehanizama za otvaranje, koji se sastoje od jedne pokrivne trake i jedne pokretačke poluge. Pri torne če se uzdužno pomeranje pokretačke poluge aktivnog mehanizma.prenositi preko naprava za prenosenje kretanja pod pravim uglom na pokretačke poluge pasivnih mehanizama za pokretanje, koji nemaju sopstveni pogon. Do sada je bilo uobičajeno da su pokrivne trake i pokretačke poluge aktivnog mehanizma za otvaranje izradene drugačije nego pokrivne trake i pokretačke poluge pasivnog mehanizma za otvaranje. Kod aktivnog mehanizma su na pokretačkoj poluti potrebni otvori za prihvatanje zubaca pogonskog zupčanika, kao i ivična udubljenja na pokrivnoj trači za pričvrščivanje kučišta. Kod pasivnog mehanizma za otvaranje nema neposrednog pogona nisu potrebna udubljenja u pokretačkoj poluzi koja deluju kao ozubljenja, pa su zato izostavljena. Pokrivna šina i pokretačka poluga povezane su pomoču odstojnika zakivcima pričvrščenih na sredini pokrivne trake, koji prolaze kroz duguljaste otvore u pokretačkoj poluzi i zahvataju je pomoču odgovarajuče ivice.
- ---.11 Prema predlogu pronalaska, i kod pasivnog mehanizma se koristi jedno kučište za povezivanje pokrivne trake sa pokretačkom polugom, pri čemu su elementi za pričvrščivanje ovog veznog kučišta identični sa elementima za pričvrščivanje kučišta sa zupčanikom aktivnog mehanizma, čime se stvaraju zna tne ekonomske prednosti, jer se kako za aktivne, tako i za pasivne mehanizme mogu koristiti identično izradene pokrivne tra ke i pokretačke poluge.
To je od odlučujučeg privrednog značaja, jer se planiranje, izrada i raspodela mehanizama za otvaranje pojedno stavijuju. Tako, na primer, otpadaju alati za izradu drugog izvodenja pokrivne trake i pokretačke poluge. Istovremeno se veličina proizvodne serije najmanje udvostručuje. Za istu se porudžbinu umesto po 50 000 pokrivnih traka i pokretački poluga za aktivni i po 50 000 pokrivnih traka i pokretačkih traka za pasivni mehanizam, izraduje po 100 000 pokrivnih traka i pokretačkih poluga jednake izrade, izgleda i proizvodnje.
Držanje na skladištu mehanizama za otvaranje je bitno pojednostavljeno -a prilagodavanje svakoj porudžbini je očigledno poboljšano. Tima se postiže i ekonomičnije i elastičnije koriščenje alata i mašina kod proizvodača mehanizama za otvaranje prozora, vrata ili sl.
Kučište za prihvatanje zupčanika je dvodelno i izradeno livenjem pod pritiskom od GD - ZnAl4Cu1. Zupčanik je izraden od jednog presovanog dela od Čelika St 2 LG GBK, njegov spoljni oblik je izraden finim isecanjem. Pokrivna traka se sastoji od hladno valjane trake Fl 15,8 x 2,25 DIN 174 K 40, a pokretačka poluga od hladno valjane trake Fl 9,8 x 3 DIN 174 K 70. Radi zaštite od korizije s.u kučište, pokrivna traka i pokretačka poluga žuto hromirani pomoču Zn 10 bkc C. Vezno kučište sa jednodelno izvedenim lomljivim čivijama izvedeno je livenjem pod pritiskom od Terluran 877 T, boje bronze 58/60. Zbog koriščenja ovog materijala i specijalnog oblika, može se vezno kučište na najpogodniji način rukom postaviti i uskočno pričvrstiti na pokrivnu traku. Pri tome otvori na pokretačkoj poluzi dobijaju, kao i vezno kučište k.oje sadrži lomljive čivije, novu funkciju obezbedenja položaja pokretačke poluge u odnosu na pokrivnu traku, što znači olakšanje za radnika koji radi na sklapanju mehanizama.
Claims (3)
- PATENTNI ZAHTEVKI1. Mehanizem za odpiranje oken, vrat ali podobnega, s krovnim trakom, pod njim uležajenim, vzdolžno premakljivim nastavitvenim vzvodom in ohišjem, ki povezuje krovni trak in nastavitveni vzvod, ki je pritrjeno na krovni trak, ki ima dve nasprotno ležeči, na ožji s t r a n i k r o v n e g a traku narejeni robni vdolbini za sprejem ohišja, ki se s po enim krakom kremplja, ki zagrabi s treh strani rob krovnega traku, naslanja na sprednjo stran krovnega traku, nasprotno od one, ki je obrnjena k nasta vitvenemu vzvodu, pri Čemer pripadajoče rebro kremplja nalega poravnano v robne vdolbine, v ohišju pa je, omejen s kremplji, nameščen kanal za vodenje nastavitvenega vzvoda, ki je izveden z vrsto odprtin, nameščenih druga za drugimi v smeri pomikanja n a s t av i t v e n e g a vzvoda kot tudi s priključnimi elementi za s k 1 a p1 janje drugih okovov, kot je vsaj ena naprava za obračanje pod kotom, označen $ tem, da je za vgradnjo v robne vdolbine (8) za sprejem ohišja (4), odnosno (6), predvideno pogonsko ohišje (4) z v njem uležajenim zobnikom (5), ki se vgrajuje na poznan način ali po izbiri neko vezno ohišje (6) brez zobnika, prilagojeno na področju krempljev (38) na robne vdolbine (8) krovnega traku (2).
- 2. Mehanizem v skladu z zahtevkom 1, označen s tem, da je ohišje (6) prečnega preseka v obliki črke U izvedeno iz enega dela z elastičnimi stranskimi stenami (30).
- 3. Mehanizem v skladu z zahtevkom 1 ali 2, označen da je osnovna stena (31), ki povezuje stranske stene ločeno oblikovana za tvorjenje
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
YU17288A YU48411B (sh) | 1987-01-29 | 1988-01-29 | Mehanizam za otvaranje prozora vrata i sličnog |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI8810172A true SI8810172A (sl) | 1997-06-30 |
Family
ID=25548675
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI8810172A SI8810172A (sl) | 1988-01-29 | 1988-01-29 | Mehanizem za odpiranje oken, vrat in podobnega |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SI (1) | SI8810172A (sl) |
-
1988
- 1988-01-29 SI SI8810172A patent/SI8810172A/sl unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE60009019T2 (de) | Schuh mit hohem Schaft und Schnürverschluss | |
EP1925866B1 (de) | Schelle aus Kunststoff | |
DE102007013446B4 (de) | Elektrisches Stellglied | |
DE3218267C2 (de) | Glasscheibenhalter für einen Fensterversteller | |
EP0516971B1 (de) | Hängefördereinrichtung | |
DE602005002716T2 (de) | Haltevorrichtung | |
DE2748043C2 (de) | Selbstsperrender Schieber für Reißverschlüsse | |
DE102007017286A1 (de) | Leitungsführungseinrichtung | |
WO1995018284A1 (en) | A rotary window operator | |
EP0789946B1 (de) | Elektroinstallationsdose für die montage in wänden, insbesondere hohlwänden | |
DE2628412A1 (de) | Schnallenverschluss fuer skistiefel o.dgl. und verfahren zu dessen befestigung | |
SI8810172A (sl) | Mehanizem za odpiranje oken, vrat in podobnega | |
DE60017694T2 (de) | Vorrichtung zum Fixieren eines Antriebs, und Betätigungsmechanismus einer Schliess- oder Sonnenschutzeinrichtung mit solcher Vorrichtung | |
EP1888866B1 (de) | Bandsystem | |
DE2618110A1 (de) | Antriebsvorrichtung fuer einen kippbaren torfluegel | |
DE102004009164A1 (de) | Schließblech für ein Fenster oder eine Tür | |
HRP920369A2 (en) | Opening mechanism for windows, doors and the like | |
DE4439394C2 (de) | Trag- und Befestigungsvorrichtung für einen Rolladenkasten | |
DE102010036707A1 (de) | Elektronisches Gerät mit variabel am Gehäusekorpus befestigbaren Befestigungselementen | |
DE3244643C2 (sl) | ||
DE20113468U1 (de) | Gehäuse für ein Kältegerät | |
EP1479862A2 (en) | An operating unit for doors and windows | |
DE19814498A1 (de) | Stulpschienenbeschlag | |
EP3483374A1 (de) | Führungsschiene zum führen eines türflügels zwischen einer offenposition und einer schliessposition | |
DE60118886T2 (de) | Innenausstattungsteil für den fahrgastraum eines fahrzeugs |