SI8312088A8 - Closed device with possibility of fludisation for pulverised materials horizontal transportation - Google Patents
Closed device with possibility of fludisation for pulverised materials horizontal transportation Download PDFInfo
- Publication number
- SI8312088A8 SI8312088A8 SI8312088A SI8312088A SI8312088A8 SI 8312088 A8 SI8312088 A8 SI 8312088A8 SI 8312088 A SI8312088 A SI 8312088A SI 8312088 A SI8312088 A SI 8312088A SI 8312088 A8 SI8312088 A8 SI 8312088A8
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- conveyor
- pressure
- gas
- column
- alumina
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C25—ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
- C25C—PROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
- C25C3/00—Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts
- C25C3/06—Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts of aluminium
- C25C3/14—Devices for feeding or crust breaking
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65G—TRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
- B65G53/00—Conveying materials in bulk through troughs, pipes or tubes by floating the materials or by flow of gas, liquid or foam
- B65G53/04—Conveying materials in bulk pneumatically through pipes or tubes; Air slides
- B65G53/16—Gas pressure systems operating with fluidisation of the materials
- B65G53/18—Gas pressure systems operating with fluidisation of the materials through a porous wall
- B65G53/20—Gas pressure systems operating with fluidisation of the materials through a porous wall of an air slide, e.g. a trough
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Electrochemistry (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
- Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
- Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
- Air Transport Of Granular Materials (AREA)
Description
ALUMINIUM PECHINEY, PARIŠ, FRANCUSKA
ZATVORENI UREDJAJ SA MOGUČNOSČU FLUIDIZACIJE ZA HORIZONTALNI TRANSPORT PRAŠKASTIH MATERIJALA
1. Oblast tehnike u ko ju spada pronalazak
Pronalazak spada u oblast transporta praškastih materijala oznake prema Medjunarodnoj klasifikaciji patenata B 65G 53/20.
2. Tehnički problem
Problem sa kojim se susreče stručnjak kod praškastog materijala jeste njegovo transportovanje na veliku udaljenost izmedju uskladištenog materijala u rezervoaru velikog kapaciteta i pogona kojima je taj materijal potreban, a nalaze se udaljeni po više stotina metara od rezervoar«. Problem se do sada rešavao, na primer, pomoču pokretnih kontejnera, pneumatskim transportom pod visokim pritiskom ili mehaničkim transporterima. Takvi praškasti materijali su, na primer, glinica za elektrelizu, cement, gips, živi ili gašeni kreč, leteči pepeli, ugljena prašina, natrijumsulfat, fosfati, polifosfati, plastični materijali u obliku praška, prehrambeni proizvodi kao što su mleko u prahu, brašno itd.
Tačnije rečeno, problem predstavlja siguran kontinuirani transport praškastih materijala, imajuči u vidu obično teške posledice svakog nepredvidjenog prekida transporta, uz relativno male troškove vezane za investicije, radnu snagu, energiju, održavanje, itd.
3. 8tanje tehnike
Poznato je da su bili istraživani i ostvareni uredjaji i postupci za transport praškastih materijala u vidu fluidiziranog sloja.
Jedan izmedju takvih primera odnosi se na snabdevanje glinicom čelija za elektrolitičko dobijanje aluminijuma. U tu svrhu mora transportovana i u elektrolitičkoj čeliji rastopljena praškasta glinica, koja se postepeno troši u toku elektrolize, da bude otpremana tempom njenog trošenja kako bi se koncentracija rastopljene glinice odražavala u pogodnim granicama, za rad čelije punim kapacitetom. Zbog toga je potrebno da se količina unete glinice u elektrolitičku čeliju podesi tako da njeno funkcionisanje ne bude ometano viškom ili manjkom glinice.
Zbog toga su stručnjaci do sada predložili veliki broj uredjaja opisanih u stručnoj literaturi namenjenih redovnom snabdevanju elektrelitičke čelije glinicom.
Jedan od takvih uredjaja, opisan u francuskom patentu br.2099434, koji je omogučio snabdevanje elektrolitičke čelije glinicom, sastoji se od rezervoara za skladiščenje glinice ispod kojeg se nalezi memi aparat koji omogučuje regulisanje količine glinice koja izlazi iz rezervoara, i od transportnog uredjaja za transport flui dizirane glinice, poznatog pod nazivom pneumatski transportni kanal, smeštenog izmedju mernog aparata i čelije koju treba snabdevati, pri čemu su rezervoar za glinicu i aerni aparat mamešteni bočno od čelije.
Transportni uredjaj je opremljen izlaznim cevima koje omogučuju snabdevanje čelije u više tačaka pomoču uronjenih cevi koje se alternativno kreču na gore i na dole, pri čemu svaka unosi praktično istu količinu glinice. Medjutim, takav uredjaj pokazuje velike nedostatke u industrijskoj primeni.
Kao prvo, takav uredjaj je tako zamišljen da može snabdevati samo jednu elektrolitičku čeliju, dok je obično potrebno snabdevati čitavu seriju elektrolitičkih čelija koja sadrži, na primer, 60 jedi· niča. Pored toga, ovaj uredjaj ima rezervoar udaljen od jedine čelije koju može snabdevati, zbog čega iziskuje dosta vremena da zadovolji najavljenu potražnju elektrolitičke čelije. Uz to, ovaj uredjaj je opremljen sa više tačaka unošenja praškastog materijala u čeliju koje ne garantuju j e dn ako st unetih količina u evakoj tački unošenja glinica.
Pored navedenih nedostataka, postoji još jedan nedostatak zbog toga Sto je merni aparat nameSten ispred pneumatskog transportnog kanala pa je praškasti materijal namenjen transportovanju totalno fluidiziran, te se izmedju gornje površine fluidiziranog sloja u kretanju i tavanice pneumatskog transportnog kanala obrezuje jedan gasoviti sloj koji se krede velikom brzinom i koji odviači sa sobom najsitnije čestice transportovanog praškastog materijala. Uz to,;pošto.pneumatski transportni kanal ne raspolaŽe seedstvima za evakuaciju gasa, celokupna količina vazduha za fluidizaciju ulazi u elektrolitičku čeliju istovremeno sa glinicom,čirae se povečava odletanje najsitnijih Cestica sa površina šarže elektrolitičke čelije.
Još ranije, u SAD patentu br.4016053 bio je opisan jedan drugi uredjaj za snabdevanje glinicora elektrolitičke čelije u više tačaka. Taj uredjaj, koji omogučuje transportovanje praškastog materijala od zone skladištenja do zone potrošnje, sadrži kao prvo jedan primarni konvejer fluidiziranog sloja koji je opremljen elementima za unošenje i evakuaciju upotrebljenog gasa za fluidizaciju i transport praškastog materijala, koji potifie iz zone skladištenja i za održavanje primarnog konvejera, praktično ispunjenog fluidiziranim materijalom, zatim, veči broj konvejera za dovodjenje i evakuisanje gasa upotrebljenog za fluidizaciju i transport praškastog materijala koji dolazi iz primarnog konvejera i za održavanje sekundaraog konvejera, stalno ispunjenog fluidiziranim praškastim materijalom, i zatim,uredjajima za diskontinuirano snabdevanje svake elektrolitičke čelije materijalom putem gravitacije, pri čemu je. svaki uredjaj snabdevan putem jednog od sekundarnih konvejera fluidiziranog sloja.
Medjutim, največi nedostatak uredjaje opisanog u SAD patentu br. 4016053 je što praškasti materijal mora stalno da se održava u fluidiziranom stanju, bilo da elektrolitička čelija treba da bude enabdevena ili ne, zbog čega se javlja značajna potrošnja gasa za fluidizaciju pa, prema torne, i energije.
Sem toga, njegov drugi značajan nedostatak je. što praškasti materi jal, koji je prisutan u tom uredjaju, ostaje stalno u fluidiziranom stanju, a izmedju gornje površine fluidiziranog sloja i tavanice pneumatskog transpottera gasovita struja se stalno i velikost brzinom kreče ka evakuacionim otvorima odvlačeči pri torne iz uredjaja do deset % protoka praškastog materijala prisutnog u pneumatskom transportnom kanalu.
Zbog napred rečenog, opisani uredjaji ne mogu u punoj meri zadovoljiti korisnika jer su oni u industrijskoj primeni komplikovani i skupi u pogledu potrošnje energije, na primer, kod uredjaja za punjenje i pražnjenje i kod pneumatskog transporta, ili zbog gubitaka praškastog materijala koja oni prouzrukuju, kao i zbog upotrebe utovarivača, sprava, pokretnih mostnih kranova, pokretnih rezervoara, itd.
*· Qpi8 reženja tehničkog problema
Zbog napred iznetog, u nastavku svojeg i st rali vanj a. ul tom području, podnosilac prijave je realizovao uredjaj za transport praškastog materijala u gustom sloju koji ne pokazuje napred pomenute nedostatke.
Zatvoreni uredjaj prema pronalasku, sa mogučnošču fluidizacije za transport praškastog materijala od zone skladištenja do najmanje jedne zone potrošnje, sa najmanje jednim horizontalnim ili kosim konvejerom izmedju ove dve zone, opremljenim elementima za fluidizaciju, koji se sastoji od jednog donjeg kanala za cirkulaciju gasa, jednog gornjeg kanala za cirkulaciju praškastog materijala i gasa, izmedju kojih se nalazi porozna pregrada,i od najmanje jednog sistema cevi za napajanje donjeg kanala gasom, pri čemu je, radi mogučnosti fluidizacije praškastog materijala u konvejeru, ovaj opremljen najmanje jednom kolonom za uravnotežavanje pritiska, čija višina punjenja je najmanje ravna Pf/j° , gde je y specifična gistina praškastog materijala prisutnog u pomenutoj koloni.
Najpogodnije je da je kolona za uravnoteženje prema pronalasku vertikalna. Ona može da bude montirana u osi konvejera ili bočno i povezana sa gornjim delom pomenutog konvejera svim podesnim sredstvima. Kolena za uravnoteženje pritiska je obično cevastog oblika i njen poprečni presek u odnosu na njenu osu može da bude kružni, eleptični ili poligonalni.
Na osnovu istraživanja i opita, sprovedenih radi realizacije uredjaja prema pronalasku, podnosilac prijave je mogao uočiti da su razni tehnički parametri kolone za uravnoteženje pritiska kao i brojni parametri vezani za praškasti materijal namenjen transportovanju, spojeni u odnosima koji su omogučavali utvrdjivanje minimalne ukupne površine & koju mora imati presek kolone odnosno preseči kolona zavisno od ukupne površine S pregradnog zida.
Tako, za uredjaj prema pronalsku sa mogučnošču fluidizacije za transport praškastog materijala, koji obuhvata jednu amu skladištenja, najmanje jedan zatvoreni horizontalni ilikosi konvejer i najmanje jednu kolonu za uravnoteženje pritiska u pomenutom konvejeru, minimalna ukupna površina poprečnog preseka kolone ili kolona za izjednačenje pritiska kod pritiska gasa za fluidizaciju Pf i ukupne površine S pregradnog poroznog zida\ mora da odgovara relaciji
Pogodnije je da se minimalna ukupna površinah izabere u sledečim granicama utvrdjenim opitima:
S S
-200 20
Specijalno u 'slučaju glinice, podnosilac prijave je opitima utvrdio da minimalna površina poprečnog preseka na osu kolone odnosno kolona za uravnoteženje pritiska mora da iznosi najmanje S/100, najpogodnije izmedju S/100 i S/50.
Višina kolone za uravnoteženje mora da odgovara najmanje vrednosti dobijenoj iz jednačine za ravnotežu Pf = H ‘P , u kojojf predstavlja specifičnu gustinu pračkastog materijala prisutnog u pomenutoj koloni, dok Pf označuje pritisak gasa za fluidizaciju.
Opšte uzev4 uredjaj prema pronalasku je opremljen kolonom za urav noteženje pritiska, ali u slučaju kada je konvejer sa fludiziranim slojem naročito dugačak onda može da bude pogodno da se takav konvejer opremi sa najmanje dve kolone za uravnoteženje pritiska.
Kolona za uravnoteženje pritiska prema pronalasku se primenjuje bez ikakvih ograničenja kod svih uredjaja za transport pračkastog materijala uz mogučnost njegove fluidizacije, od zone skladiš tenja do zone potrošnje, koji sadrži jedan primarni konvejner sa mogučnočču fluidizacije koji snabdeva veči broj sekundarnih konvejera sa mogučnočču fluidizacije, nezavisnih jedan od drugog, a svaki sekundarni konvejer sa mogučnočču fluidizacijesnabdeva veči broj tercijarnih konvejera sa mogučnočču fluidizacije, ne z a vi ε nih jedan od drugog, pri čemu svaki tercijarni konvejer snabdeva zonu potrošnje preko adaptiranog rezervoara za skladičtenje.5 Drugim rečima, kolona za uravnoteženje pritiska prema pronalasku uspe čno se primenjuje kod sklopa kaskadno montiranih konvejera sa mogučnočču fluidizacije.
Da bi se dobro shvatila mogučnost fluidizacije u okviru ovog pronalaska korisno je da se potsetimo šta znači obično upotrebljavana fluidizacija za transport pračkastog materijala, prema ranije koriččenim postupcima.
Prema ranijim postupcima, kakav može da bude postupak, na primer, u rani je pomenutom SAD patentu br.*+0160S3, gas za fluidizaci ju se uvodi pod odredjenim pritiskom Pf ispod poroznog zida fluidizacij« koji razdvaja ‘donji kanal za prolaz gasa od gornjeg kanala z.a pro laz pračkastog materijala na jednom. horizontalnom konvejeru.
Gas za fluidizaciju prolazi kroz pomenuti porozni zid, zatim, prolazi izmedju mirujučih čestica praškastog materijala koje obrazuju sloj koji treba fluidizirati. Debljina ovog mirujučeg sloja je mnogo manja od višine gornjeg kanala pomenutog konvejera.
čim brzina prolaza gasa u medjuprostoru čestica postane dovoljno velika, pomenute čestice prelaze u kretanje i zatim se podižu pri čemu svaka čestica gubi permanentno dodirne tačke sa susednim česticama. Time se interna trenja izmedju čestica smanjuju i takve čestice prelaze u stanje dinamične suspenzije. Pri torne je svaka čestica izložena rastučoj sili izazvanoj brzinom gasa u dodiru sa pomenutom česticom, brzinom reda veličine uletanja ove čestice u struju vazduha.
Zbog toga dolazi do porasta inicijalne zapremine praškastog mater rijala i u odgovarajučoj meri do smanjenja njegove specifične gustine.
Shodno pronalasku,praškasti materijal koji nije izležen ubacivanju fluidicionog gasa, ispunjava u potpunosti transportni uredjaj, naročito gornji kanal za kretanje praškastog materijala horizontalnog ili kosog konvejera. Mirujuče čestice praškastog materijala obrazuju sloj pomenutog materijala za transportovanje čija je debljina praktično ravna višini pomenutog gornjeg kanala, čim se gas uvodi ispod porozne pregrade zida fluidizacije, koji razdvaja donji kanal za prolaz gasa od gornjeg kanala za prolaz praškastog materijala, i to pod istim pritiskom Pf kakav bi bio primenjen kod ranijih postupaka za fluidizaciju praškastog materijala, kolona za uravnoteženje se ispuni istim materijalom do manometarske višine koja uravnotežava pritisak Pf i sprečava porast medjuprostora izmedju čestica. Zbog toga, prisustvo kolone za uravnoteženje pritiska sprečava fluidizaciju prisutnog praškastog materijala u horizontalnom ili kosom konvejezni, što je podnosilac prijave utvrdio prilikom svojih brojnih opita. Osim toga, kako medjuprostorno rastojanje izmedju čestica ne raste, to je propustljivost sredine za neki gas pod pritiskom Pf jaka mala, te ograničava isticanje struje gasa kroz kolonu za uravnoteženje na jako malu vrednost.
Tako, a radi ilustracije fenomena uočenog od Strane podnosioca prijave, kada je praškasti materijal za transportovanje, konkretno glinica, bio izložen pritisku fluidizacije Pf od 80 milibara, prema rani jem postupku opisanom, na primer,* u SAD patentu br.U016053, tada je protok gasa u cirkulaciji, koji je odgovarao pomenutom pritisku Pf i koji je izazvaofluidizaciju praš-3 3 -2 -1 kastog materijala, iznosio 33 · 10 «m · m · S dok je u slučaju primene ovog pronalaska i za isti pritisak Pf protok gasa u cirkulaciji iznosio samo U ’ 10 * m · m · S , t j. bio je suviše mali da bi mogao izazvati fluidizaciju glinice u konvejeru.
Višina kolone za uravnoteženje pritiska mora da odgovara najmanje vrednosti dobijenoj iz jednačine za ravnotežu Pf = Hf, u kojoj f predstavlja specifičnu guštinu praškastog materijala prisutnog u pomenutoj koloni, dok Pf označuje pritisak gasa za fluidizaciju.
Pronalazak če se bolje shvatiti pomoču opisa slika 1, 2 i 3, koje prikazuju bez ograničenja jedan način funkcionisanja i jednu industrijeku primenu uredjaja.
Slika 1. prikazuje uproščeni izgled u vertikalnom preseku uredjaja prema pronalasku, koji ima samo jedan horizontalni konvejer, a praškasti materijal je prikazan u mirujučem stanju iako se uključeni gas održava na pritisku koji omogučuje fluidizaciju.
Slika 2. prikazuje uproščeni izgled u vertikalnom preseku uredjaja prema pronalasku, koji ima samo jedan horizontalni konvejer,a pra škasti materijal je prikazan u dinamičnoj fazi, tj. u fazi snabdevanja zone potrošnje udaljene od zone skladištenja.
Slika 3. prikazuje u perspektivi izgled kompletnog konvejerskog uredjaja prema pronalasku sa posmatranim zonama u delimičnom preseku.
Prema slici 1. i 2., zatvoreni uredjaj sa mogučnošču fluidizacije za horizontalni ili kosi transport praškastih materijala sastoji se od jednog otvorenog rezervoara 1 za skladištenje materijala za transportovanje, povezanog kanalom 2 sa konvejerom 3. tipa fluidizaciono pneumatskog transportnog kanala, od jedne kolone U za uravnoteženje pritiska, od jednog elementa 9 za evakuacij u konvejnera i od jednog rezervoara 10 za skladištenje transportovanog materijala koji treba da bude utrošen putem odvoda 11.
Otvoreni rezervoar 1 za skladištenje sadrži nasuti praškasti materijal pod atmosferskim pritiskom. Ovaj rezervoar snabdeva materijalom jedan od krajeva horizontalnog (ili kosog) konvejera 3 putem kanala 2. Konvejer 3 se sastoji od porozne pregrade 5 za fluidizaciju, ukupne površine S, koja odvaja donji kanal 6, kroz koji prolazi gas, od gomjeg kanala 7, kroz koji prolazi praškasti materijal. Blizu drugog kraja horizontalnog konvejera 3 nalazi se kolona U za uravnoteženje pritiska čija minimalna ukupna površina poprečnog preseka mora da bude najmanje S/200, dok se na drugom kraju konvejera 3, suprotnom u odnosu na rezervoar 1 za skladištenje, nalazi elemenat 9 za evakuaciju, koji horizontalno kretanje praškastog materijala pretvara u vertikalno kretanje, omogučujuči time snabdevanje rezervoara 10 za skladištenje transportnog materijala. Rezervoar 10 se nalazi u podnožju horizontalnog konvejera 3 i snabdeva zonu potrošnjč (nije prikazana) materijala pomoču odvoda 11.
Uporedjivanje slika 1. i 2. omogučuje da se opiše kretanje gasovitih fluida i praškastih materijala.
Prema slici 1., praškasti materijal zauzima u rasutom stanju čitav transportni uredjaj prema pronalasku, što pokazuje da je specifična gustina praškastog materijala koji ispunjava uredjaj u zonama 12, 7, 14, 16, 21, 17 i 18 ista kao i specifična gustina praškastog materijala uskladištenog u rasutonu stanju pod atmosferskim pritiskom. Gornji nivo praškastog materijala u rezervoaru 1, mora uvek da bude viši od gomjeg nivoa praškastog materijala obrazovanog u koloni 4, za uravnoteženje pritiska kada je uredjaj izložen pritisku gasa Pf. čim se pomoču cevovoda 8, ostvari pritisak gasa Pf u donjem kanalu β ispod porozne pregrade 5, tj. pritisak iden10 tičan onom koji se primenjuje u pneumatskom transportnom kanalu sa fluidiziranim slojem, praškasti materijal za transportovanje ispuni kolonu 4 za uravnoteženje pritiska do nivoa 15, tj. do manometareke višine kojom se izjednačuje sa pritiskom gasa Pf. Pošto je rezervoar 10 za skladištenje dovoljno ispunjen transportovanim praškastim materijalom, izlaz 19 elementa 9 za evakuaciju uronjen je u nivo 20 praškastog materijala u zoni 18. Postignuto uravnoteženje pritiska održava se sve dotle dok odliv materijala za potrošnju putem odvoda 11 ne izazove oslobadjanje izlaza 19 spuštanjem nivoa 20.
Prema slici 2. uticanje praškastog materijala u rezervoar 10 vrši se dotle dok se nivo 20 pomenutog materijala nalazi ispod nivoa izlaza 19. Kad je izlaz 19 oslobodjen, dolazi do isticanja praškastog materijala posredstvom elementa 9 za evakuaciju i izlaza 19 zbog dekompresije gasa sadržanog u zoni 22 konvejera 3, čim je potrošna zona(ispod odvoda 11-nije prikazana) dobila željenu količinu praška, izlaz 19 biva ponovo zatvoren uspostavlja juči uslove ravnoteže prema slici 1.
Zona 22 se tada ponovo snabdeva praškom njegovim odronjavanjem malo po malo u smeru od zone 22 ka rezervoaru 1.
Slika 3. prikazuje uredjaj za snabdevanje glinicom serije elektrolitičkih čelija za proizvodnju aluminijuma. U čeliju za elektrolizu glinice potrebno je rastopljeni elektrolit redovno snabdevati glinicom prema vremenskoj potrošnji putem zone skladište nja smeštene iznad svake čelije koja snabdeva čeliju u više tača ka.
Zatvoreni uredjaj prema pronalasku za transportovanje glinice od jedne zone skladištenja do najmanje jedne zone potrošnje sadrži jedan otvoreni rezervoar 31 za glinicu, manjeg ili večeg kapaciteta zavisno od potrebe, udaljen od pogona elektrolize, koji j izgradjen u fabričkom krugu na lako pristupačnom mestu kako bi se aogao puniti iz drumskih ili železničkih kontejnera ili svim drugim raspoloživim sredetvima.
Ovaj otvoreni rezervoar 31 je povezan gravitacijom sa primarnim konvejerom 33 pomoču kanala 32. Primarni konvejer 33, sa mogučnošču fluidizacije, čija je dužina ravna dužini dela pogona elektrolize koji treba da snabdeva, sadrži poroznu pregradu 34 ukupne površine Sj, koja odvaja donji kanal 35, kroz koji prolazi gas, od gornjeg kanala 36, kroz koji prolazi praškasti materijal.
Donji kanal 35, kroz koji prolazi gas, snabdeva se gasom pomoču ventilatora 37 i cevovoda 38. Gornji kanal 36 je opremljen kolonom 39 za uravnoteženje pritiska. Ngena minimalna ukupna površina poprečnog preseka mora da bude najmanje ravna Ovaj primarni konvejer 33 je povezan sa sekundarnim konvejerom 40, sa mogučnošču fluidizacije, pomoču bočnih perforiranih komora 41 i kanala 42. Sekundarni konvej^ri 40, sa mogučnošču fluidizacije, istog su tipa kao i primarni konvejer 33, sa mogučnošču fluidizacije.
Oni se snabdevaju gasom kanalima 43 koji povezuju donji kanal 35, primamog konvejera 33, kroz koji prolazi gas, sa donjim kanalima za prolaz gasa kroz sekundarne konvejere 40, sa mogučnošču fluidizacije. Svaki sekundarni konvejer 40 prostire se po dužini iznad jedne shematski prikazane elektrolitičke čeli.je 45. Bočne perforirane komore 46 snabdevaju glinicom cevi 47, koje izručuju praškasti materijal u rezervoare 48 za skladištenje. Cevi 47 su nameštene iznad svake elektrolitičke čelije 45 i uronjene u rezervoar 48 za skladištenje, koji mogu eventualno da budu opremljeni sredstvima za zatvaranje njihovog izlaza (nisu prikazana), upravi jenim elektrolitičkom čelijom. Isto tako, završetak 49 uronjenib cevi 47 može da bude opremljen zatvaračem koji je podredjen snabdevanju kade za elektroliza i zatvara se povišenjem nivoa glinice u rezervoaru 48.
Vidimo da se postupak prema pronalasku u opštim črtama ostvaruje tako što se bilo kojim sredstvima, ali najpogodnije gravitacijom, iz zone skladištenja praškastim materijalom snabdeva jedan kraj gornjeg kanala, a donji kanal snabdeva gasom za fluidizaciju, što omogučuje da se u potpunosti ispuni gornji kanal praškastim materijalom po Čitavoj svojoj višini i do kraja, koji se nalazi iznad pomenute zone za snabdevanje,a višak ističe gravitacijom kroz izlazni otvor gornjeg kanala ka zoni snabdevanja, pri čemu ee is tičanj e prekida samostalno kad se postigne odredjeni nivo u zoni za snabdevanje čime se zatvori izlazni otvor.
Prema slici 3. opisan je uredjaj za transport,sa mogučnošču fluidi zacije prema pronalasku;, koji je omogučavao snabdevanje praškastim malerijalom 16 čelija za elektrolizu koje su u toku 600 dana trošile dnevno jednu tonu glinice po čeliji za 24 časa. Kapaci□ tet rezervoara 31 za skladištenje iznosio je 100 m i sadržavao je u proseku 60 t glinice. On je putem gravitacije snabdevao jedan primarni konvejer 33 sa mogučnošču fluidizacije količinom od 0,7 tona na čas. Ukupna dužina primarnog konvejera 33 sa mogučnošču fluidizacije iznosila je 80 m, a bio·. je snabdeven glinicom iz otvorenog rezervoara 31.
Višina konvejera je iznosila 0,35 m, a širina 0,12 m, dok je ukup2 na površina porozne pregrade iznosila 10 m .
Donji kanal 35 primarnog konvejera za prolaz gasa bio je snabdevan putem ventilatora 37 sa 150 m /h gasa pod pritiskom Pf od 0,08 bara.
Primarni konvejer 33 sa mogučnošču fluidizacije bio je opremljen sa 5 kolona 39 za uravnoteženje pritiska. Višina svake kolone je iznosila 2 m a površina poprečnog preseka 0,03 m .
Primarni konvejer 33 sa mogučnošču fluidizacije imao je 16 bočnih perforiranih komora 41, od kojih je svaka snabdevala putem gravitacije jedan sekundarni konvejer 40 sa mogučnošču fluidizacije količinom od 1 tone glinice po čeliji za 24 časa.
Dužina svakog sekundarnog konvejera 40 sa mogučnošču fluidizacije je iznosila 6 m, višine 0,25 m i širina 0,06 m.
. 2
Površina porozne pregrade je iznosila 0,4 m i bila je snabdevena gasom putem ventilatora 37 i to u količini od 6 m /h pod pritiskom Pf od 0,08 bara.
Svaki sekundarni konvejer 40 je imao 2 bočne perforirane'komore 46, koje su snabdevale rezervoare 48 za skladištenje glinicom putem uronjenih cevi 47.
Kapacitet svakog rezervoara za skladištenje, koji se nalazio iznad čelije za elektrolizu koju je snabdevao, iznosio je 1,2 m3 i sadržavao je prosečno 1 t glinice.
Kada je količina glinice u svakom rezervoaru 48 bila u višku, završetak 49 uronjene cevi 47 bio je prirodno zatvoren.
Nasuprot torne, kada je u svakom rezervoaru 48 nedostajalo glinice, završetak 49 uronjene cevi 47 se oslobadjao te je uredjaj prema pronalasku snabdevao glinicom rezervoar 48 za skladištenje.
Uredjaj za transport prema pronalasku trošio je 1,3 kWh za pro3 tok gasa od 250 m /h po toni transportovane glinice, dok je prema ranijem načinu, isti uredjaj, ali bez kolone za uravnoteženje pritiska, iziskivao utrošak od 10 kWh za protok gasa od 2000
Claims (5)
1. Zatvoreni uredjaj sa mogučnošču fluidizacije za horizontalni transport praškastih materijala od zone skladiStenja do najmanje jedne zone potrošnje, koji izmedju ove dve zone ima najmanje jedan horizontalni ili kosi konvejer 3 opremljen sredstvima za fluidizaciju koja sačinjavaju jedan donji kanal 6 za prolaz gasa, jedan gornji kanal 7 za prolaz prškastog materijala i gasa, izmedju kojih se nalazi porozna pregrada S koja omogučuje uspostavljanje pritiska Pf i najmanje jedan cevovod 8 za snabdevanje donjeg kanala 6 gasom pod pritiskom Pf, naz načen time , što je konvejer (3) izveden sa najmanje jednom kolonom (U) za uravnoteženje pritiska višine najmanje jednake odnosu Pf/0 .
2. Zatvoreni uredjaj prema zahtevu 1., naznačen time , što je kolona (U) za uravnoteženje pritiska montirana vertikalno na osu konvejera (3).
3. Zatvoreni uredjaj prema zahtevu 1., naznačen time, što je kolona (U) za uravnoteženje pritiska montirana bočno od konvejera (3) i ista povezana sa njegovim gornjim delom bilo kojim pogodnim sredstvom.
u.
Zatvoreni uredjaj prema zahtevu 1. i 3. naznačen time, što minimalna ukupna površina (ά) poprečnog preseka kolone ili kolona (*♦) za uravnoteženje pritiska, montiranih na svakom konvejeru (3), iznosi najpogodnije izmedju S/200 do S/20, pri čemu je S ukupna površina porozne pregrade (5) pomenutog konvejera.
5. Zatvoreni uredjaj prema zahtevima 1. i 3. naznačen time, što za glinicu ukupna minimalna površina (<S) poprečnog preseka kolone ili kolona (U) za izjednačenje pritiska montiranih na svakom konvejeru (3), iznosi najpogodnije izmedju S/100 do S/50, pri čemu je S ukupna površina porozne pregrade (U) pomenutog konvejera.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR8217859A FR2534891B1 (fr) | 1982-10-22 | 1982-10-22 | Dispositif clos a fluidisation potentielle pour le controle horizontal de materiaux pulverulents |
YU2088/83A YU45159B (en) | 1982-10-22 | 1983-10-18 | Closed device with possibility of fluidisation for pulverised materials horizontal transportation |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI8312088A8 true SI8312088A8 (en) | 1996-02-29 |
Family
ID=9278578
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI8312088A SI8312088A8 (en) | 1982-10-22 | 1983-10-18 | Closed device with possibility of fludisation for pulverised materials horizontal transportation |
Country Status (23)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4659263A (sl) |
EP (1) | EP0122925B1 (sl) |
JP (1) | JPS59502101A (sl) |
AU (1) | AU566366B2 (sl) |
BR (1) | BR8307584A (sl) |
CA (1) | CA1229110A (sl) |
DD (1) | DD211537A5 (sl) |
DE (1) | DE3364440D1 (sl) |
ES (1) | ES526638A1 (sl) |
FR (1) | FR2534891B1 (sl) |
GR (1) | GR78702B (sl) |
HR (1) | HRP931215B1 (sl) |
HU (1) | HU194519B (sl) |
IE (1) | IE54658B1 (sl) |
IN (1) | IN161981B (sl) |
IT (1) | IT1169868B (sl) |
MX (1) | MX156822A (sl) |
NO (1) | NO160130C (sl) |
NZ (1) | NZ205988A (sl) |
SI (1) | SI8312088A8 (sl) |
WO (1) | WO1984001560A1 (sl) |
YU (1) | YU45159B (sl) |
ZA (1) | ZA837822B (sl) |
Families Citing this family (20)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2562878B2 (fr) * | 1984-04-12 | 1989-06-30 | Pechiney Aluminium | Dispositif clos a fluidisation potentielle pour le convoyage horizontal en lit dense de materiaux pulverulents |
FR2575734B1 (fr) * | 1985-01-08 | 1989-11-17 | Pechiney Aluminium | Dispositif de distribution a debit regule d'une matiere pulverulente fluidisable |
GB2193699A (en) * | 1986-07-24 | 1988-02-17 | Shell Int Research | Adjustable supply of solid particles to one or more receiving stations |
NO162774C (no) * | 1987-10-09 | 1990-02-14 | Norsk Hydro As | Pneumatisk doseringsapparat. |
NO174147C (no) * | 1991-03-25 | 1994-03-23 | Norsk Hydro As | Anordning for automatisk nivåkontroll i en lukket renne eller beholder for transport og/eller fordeling av fluidiserbart materiale |
FR2779136B1 (fr) * | 1998-06-02 | 2000-07-28 | Pechiney Aluminium | Procede de convoyage en phase hyperdense de materiaux pulverulents applicable au contournement d'obstacles |
NO315037B1 (no) | 2001-03-21 | 2003-06-30 | Norsk Hydro As | Fremgangsmåte og system for distribusjon av fluidiserbare materialer |
FR2831528B1 (fr) | 2001-10-26 | 2004-01-16 | Pechiney Aluminium | Systeme de repartition de matiere pulverulente avec des debits pondereux controles |
DE10162398A1 (de) * | 2001-12-13 | 2003-07-24 | Moeller Materials Handling Gmb | Anlage zum Beschicken einer Mehrzahl von Verbrauchern, z. B. von Zellen von Aluminiumschmelzöfen mit Schüttgut, z. B. pulverförmigem Aluminiumoxid |
AU2003903150A0 (en) * | 2003-06-20 | 2003-07-03 | Bhp Billiton Innovation Pty Ltd | Electrochemical reduction of metal oxides |
US7191807B2 (en) * | 2003-12-19 | 2007-03-20 | Eastman Kodak Company | Apparatus for toner processing including a variable-orifice non-contact valve |
US20090010720A1 (en) * | 2007-07-02 | 2009-01-08 | Flsmidth A/S | Use of air activated gravity conveyors in a continuous particulate removal process from an ESP or baghouse |
FR2918975B1 (fr) | 2007-07-19 | 2009-11-20 | Alcan Int Ltd | Procede permettant de convoyer sans segregation des materiaux pulverulents |
US8764350B2 (en) † | 2008-06-05 | 2014-07-01 | Alstom Technology Ltd | Conveyor for transporting powder, and a method for conveying powder |
NO330929B1 (no) * | 2009-03-30 | 2011-08-22 | Norsk Hydro As | Fremgangsmate og anordning for utmating av fluidiserbare materialer |
FR2952363B1 (fr) * | 2009-11-09 | 2011-11-11 | Alcan Int Ltd | Dispositif a fluidisation potentielle destine au convoyage de materiaux pulverulents en lit hyperdense |
FR2980783B1 (fr) * | 2011-10-04 | 2016-05-13 | Rio Tinto Alcan Int Ltd | Procede et dispositif de distribution d'un materiau fluidisable, et installation incluant ledit dispositif |
NO338642B1 (no) * | 2014-09-12 | 2016-09-26 | Norsk Hydro As | Anordning og fremgangsmåte for mating av doser av fluidiserbare materialer |
EP3388375B1 (de) * | 2017-04-13 | 2019-11-20 | Claudius Peters Projects GmbH | Anlage zum verpacken von rieselfähigem schüttgut in säcke |
US11708225B2 (en) | 2019-04-04 | 2023-07-25 | Reel Alesa Ag | Precision flow feeding device |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3870374A (en) * | 1972-10-26 | 1975-03-11 | Aluminum Co Of America | Integral in-line discharge air gravity conveyor |
US4016053A (en) * | 1975-10-01 | 1977-04-05 | Kaiser Aluminum & Chemical Corporation | Feeding particulate matter |
JPS5832136B2 (ja) * | 1978-09-01 | 1983-07-11 | 川崎重工業株式会社 | 粉粒体の気密排出装置 |
CH645677A5 (de) * | 1979-08-28 | 1984-10-15 | Alusuisse | Vorrichtung zum beschicken von elektrolysezellen und verfahren zu deren betrieb. |
US4299683A (en) * | 1980-07-17 | 1981-11-10 | Aluminum Company Of America | Apparatus and method for efficient transfer of powdered ore |
-
1982
- 1982-10-22 FR FR8217859A patent/FR2534891B1/fr not_active Expired
-
1983
- 1983-10-17 MX MX199124A patent/MX156822A/es unknown
- 1983-10-17 NZ NZ205988A patent/NZ205988A/en unknown
- 1983-10-18 GR GR72728A patent/GR78702B/el unknown
- 1983-10-18 EP EP83903188A patent/EP0122925B1/fr not_active Expired
- 1983-10-18 BR BR8307584A patent/BR8307584A/pt not_active IP Right Cessation
- 1983-10-18 US US06/821,205 patent/US4659263A/en not_active Expired - Lifetime
- 1983-10-18 DE DE8383903188T patent/DE3364440D1/de not_active Expired
- 1983-10-18 JP JP58503342A patent/JPS59502101A/ja active Granted
- 1983-10-18 SI SI8312088A patent/SI8312088A8/sl unknown
- 1983-10-18 WO PCT/FR1983/000211 patent/WO1984001560A1/fr active IP Right Grant
- 1983-10-18 YU YU2088/83A patent/YU45159B/xx unknown
- 1983-10-18 HU HU84216A patent/HU194519B/hu unknown
- 1983-10-18 AU AU20782/83A patent/AU566366B2/en not_active Expired
- 1983-10-20 IN IN1287/CAL/83A patent/IN161981B/en unknown
- 1983-10-20 ZA ZA837822A patent/ZA837822B/xx unknown
- 1983-10-21 ES ES526638A patent/ES526638A1/es not_active Expired
- 1983-10-21 IT IT23390/83A patent/IT1169868B/it active
- 1983-10-21 IE IE2470/83A patent/IE54658B1/en not_active IP Right Cessation
- 1983-10-21 CA CA000439435A patent/CA1229110A/fr not_active Expired
- 1983-10-21 DD DD83255866A patent/DD211537A5/de not_active IP Right Cessation
-
1984
- 1984-06-01 NO NO84842219A patent/NO160130C/no not_active IP Right Cessation
-
1993
- 1993-09-20 HR HRP-2088/83A patent/HRP931215B1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES526638A1 (es) | 1984-12-16 |
AU566366B2 (en) | 1987-10-15 |
DD211537A5 (de) | 1984-07-18 |
US4659263A (en) | 1987-04-21 |
HRP931215B1 (en) | 1996-04-30 |
GR78702B (sl) | 1984-09-27 |
NZ205988A (en) | 1987-03-06 |
FR2534891A1 (fr) | 1984-04-27 |
YU45159B (en) | 1992-03-10 |
NO160130B (no) | 1988-12-05 |
NO160130C (no) | 1989-03-15 |
MX156822A (es) | 1988-10-05 |
JPH0236488B2 (sl) | 1990-08-17 |
BR8307584A (pt) | 1984-09-25 |
CA1229110A (fr) | 1987-11-10 |
DE3364440D1 (en) | 1986-08-14 |
ZA837822B (en) | 1984-06-27 |
YU208883A (en) | 1988-02-29 |
WO1984001560A1 (fr) | 1984-04-26 |
IE54658B1 (en) | 1989-12-20 |
IT8323390A0 (it) | 1983-10-21 |
HU194519B (en) | 1988-02-29 |
JPS59502101A (ja) | 1984-12-20 |
IN161981B (sl) | 1988-03-12 |
IE832470L (en) | 1984-04-22 |
EP0122925B1 (fr) | 1986-07-09 |
IT1169868B (it) | 1987-06-03 |
HUT37373A (en) | 1985-12-28 |
FR2534891B1 (fr) | 1987-01-09 |
AU2078283A (en) | 1984-05-04 |
EP0122925A1 (fr) | 1984-10-31 |
NO842219L (no) | 1984-06-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SI8312088A8 (en) | Closed device with possibility of fludisation for pulverised materials horizontal transportation | |
AU2010316943B2 (en) | Potential fluidization device for conveying powder materials in a hyperdense bed | |
CA2738719C (en) | Device and method for pneumatically conveying bulk materials in a dense flow method | |
US4741443A (en) | Fluidized bed for continuous separation of two mixed solid phases | |
RU2487829C2 (ru) | Способ безсегрегационной транспортировки порошкообразных материалов | |
JPH048334B2 (sl) | ||
JPH033752B2 (sl) | ||
HRP20000763A2 (en) | Method for conveying on high-density bed powder materials and device with potential fluidisation for implementing same | |
EA004640B1 (ru) | Способ и система для распределения псевдоожижающихся материалов | |
AU608653B2 (en) | Pneumatic dosimeter | |
CA2063649C (en) | Apparatus for automatic level control in a closed channel or container for transport and/or distribution of fluidisable material | |
MXPA00011812A (es) | Procedimiento de transporte de materiales pulverulentos en fase hiperdensa aplicable a la circunvalacion de obstaculos. | |
FI82015B (fi) | Transportraenna foer transport av pulverformig eller finfoerdelad bulkvara och foerfarande foer att driva densamma. | |
RU2332347C1 (ru) | Комплекс для транспортировки в псевдоожиженном состоянии сыпучего материала (варианты) | |
SI8410753A8 (sl) | Zaprta priprava z možnostjo fluidizacije za vodoraven transport prašnatih materialov v gostem sloju | |
NZ207980A (en) | Fluidised bed conveyer with balancing column:vent outlet in receiving container | |
SU1071553A2 (ru) | Камерный насос дл пневматического транспортировани порошкообразных материалов | |
FI91380B (fi) | Tapa siilosta poistettavan jauhemaisen materiaalin liiallisen juoksevuuden estämiseksi |