SI8310019A8 - Vrečka za skladiščenje, zlasti za hrambo krvi ali infuzijskih raztopin - Google Patents

Vrečka za skladiščenje, zlasti za hrambo krvi ali infuzijskih raztopin Download PDF

Info

Publication number
SI8310019A8
SI8310019A8 SI8310019A SI8310019A SI8310019A8 SI 8310019 A8 SI8310019 A8 SI 8310019A8 SI 8310019 A SI8310019 A SI 8310019A SI 8310019 A SI8310019 A SI 8310019A SI 8310019 A8 SI8310019 A8 SI 8310019A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
bag
polyethylene
bag according
inserts
insert
Prior art date
Application number
SI8310019A
Other languages
English (en)
Inventor
Herbert Reinhard
Original Assignee
Fresenius Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fresenius Ag filed Critical Fresenius Ag
Priority claimed from YU19/83A external-priority patent/YU45123B/xx
Publication of SI8310019A8 publication Critical patent/SI8310019A8/sl

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)

Description

KESA ZA LAGEROVANJE, NAROČITO ZA ČUVANJE KRVI ILI INFUZIONIH RASTVORA
Oblast tehnike u koju spada pronalazak
Pronalazak se odnosi na kese za lagerovanje krti ili infuzionih rastvora i spada u oblast proizvodnje medicinskihpribora. Prema medunarodnoj klasifikaciji pateuata, pronalazak je razvrstan i označen klasifikacionim brojem B 65 D 30/02.
Tehnički problem
Tehnički problem koji se rešava pronalaskom sastoji se u sledečem: kako ostvariti kesu od plastičnog materijala za medicinske svrhe čiji če priključak biti vrlo elastiČan i uvučena spojnica moči če da se izvuče samo uz veliku šilu izvlačenja, pri čemu če se kesa moči sterilizovati na temperaturi oko 110°C.
Stanje tehnike
Kese pomenute vrste, uvedene su u medicinu u milionskim količinama. One sluze na pr. za prihvatanje krvi, kao kese za krv ili sterilno lagerovanje infuzinih rastvora koji se daju parenteralno. Za ovu svrhu moraju da budu potpuno sterilne, što se postize zagrevanjem na temperaturi 100 do 120°C. Stoga se postavlja zahtev da termoplastični materijal bude stabilan do temperature zagrevanja.
Ove vrste kesa moraju da budu lake, jevtine u proizvodnji i da se zbog male vrednosti mogu posle upotrebe baciti. Dalje, ove kese moraju da budu savitljive, da se mogu složiti i da su u preradenom obliku transparentne, da bi se mogle uočiti promene u tečnosti koja se nalazi u kesi.
Jedini polimer koji je do sada zadovoljavao ove zahteve je meki polivinilhlorid (meki PVC), koji medutim, radi poboljšanja elastičnih osobina, sadrži omekšivače. Ovi omekšivači su na pr. diizooktilftalat, i mogu da budu uzrok opasnih pojava. Ove supstance ne bivaju potpuno zarobljene u meduprostorima polimernih lanaca i mogu otuda biti rastvorene vodom ili vodenim rastvorom koji je kesa napunjena, tako da dolazi do onečišcenja tečnosti koja se nalazi u kesi.
Ispitivanja su pokazala da je pacijent koji je duže vremena tretiran uz upotrebu ovakve PVC kese imao u sebi nekoliko grama omekšivača, što je fiziološki ve' orna opasno i može da dovede do trajn-ih ošteeenja kod pacijenata.
Nedostatak ovakvih kesa je i ta j, što bivaju lako napadnute od strane mikroorganizama koji rastvaraju kesu, te je sve ovo uticalo, da se nije moglo u znatnoj meri potisnuti upotreba staklenih flaša kao posude za čuvanje medicinskih rastvora, a u mnogim zemljama nisu uvedene u medicinsku oblast.
U švajcarskom patentnom spisu CH-PS 444 362 opisana je kesa od plastične mase, koja se može koristiti za terapeutske tečnosti koje se daju parenteralno. Kod ove kese od plastične mase, zid se sastoji od laminata od plastične mase koji na spljnoj strani kese ima PVC sloj, a na unutrašnjoj strani zida, sloj od polihalogenske ugljovodonične plastične mase. Ovaj poslednji sloj ne sadrži nikakve farmakološki nepoželjne sastojke koji bi mogli rastvaranjem da predu u tečnost koja se nalazi u kesi. Ovi polihalogen ugljovodonični materijali imaju medutim nedostatak, da su veoma skupi za proizvodnju i preradu i da se nedovoljno stapaju na šavu pri varenju, tako da poštoji direktan kontakt sa PVC-om.Ovaj kontakt postoji i na izlaznom otvoru koji je uobičajeno od PVC-a i koji može biti spojen sa daljim PVC-crevima za povezivanje. Nedostatak ovakvih kesa je šrto su opasne i čovekovu okolinu, jer prilikam spaljivanja razvijaju visoko agresivan hlorovodik.
Iz američkog patentnog spisa US-PS 41 40 162 poznata je takode kesa od plastične mase sa tri komponente. Ove komponente su poliolefin koji se sastoji od propilenskih jedinica, zatim kopolimer i u datom slučaju omekšivač koji takode moče da bude polimer. Ovakva kesa može da ima i antioksidanse koji sigurno nisu bezazleni sa higijenske strane. Nedostatak ovakvih kesa je taj, što je njihova prerada kao i komponente materijala skupi, te se uobičajene kese ne mogu zameniti ovim kesama kako zbog prerode, tako i zbog cene.
Iz nemačkog patentnog spisa DE-OS 30 26 974 poznata je plastična masa za dobi„ janje spojnih elemenata izmedu PVC čreva s jedne strane i poliolefinske kese s druge strane. Ova plastična masa sastoji se iz više polimernih komponenata, za čiju proizvodnju i cenu vazi isto što je i prethodno rečeno. Ovoj spojni element mora biti zavoren kako sa poliolefinskom kesom, tako isa PVC crevom, što stvara teškodu u toku procesa proizvodnje, a pored toga, povečava i cenu koštanja. Earočito treba istadi da se kod nekih predloženih rešenja radi sa PVC crevima za povezivanje koja normalno imaju omekšivače i sve do sada su smatrana neprihvatIjivim.
Opis rešenja tehničkog problema
Tehnički problem rešen je pronalaskom na taj način, što je od poliolefina kao što su, polietilen, propilen, poli-n-butilen, poliizobutilen, poli-4-metilpenten-1, hlorosulfonovani polietilen, polistirol, halogenovani polietilen ili polimetilakrilat kao i njihovih kopolimera ili mešovitih polimera, izradena kesa na svom rubu zavarena sa umetkom od umirenog kopolimera olefina i vinilacetata.
Utvrdeno je, ako se upotrebi kopolimer etilena i vinilacetata (EVA), pri porastu sadršaja VAC s jedne strane raste elastičnost na odskok, dok s druge strane opada temperatura topljenja na ispod 100°C, tako da sterilizacija jedne ovakve kese sa takvim delom za spajanje čreva, nije više moguda.
Poznato je medutim, da se čreva na bazi poliolefina koji sadrži VAC umre zavanjem termički mogu stabilizovati i može im se popraviti elasticitet. S druge strane, poznato je da se ova umrezena čreva ne mogu više zavariti na materijala kese.
Prema pronalasku je utvrdeno, da se poliolefinska kesa može zavariti sa još ne umreženim kopolimerom olefina, naročito etilena i VAC. Posle umrežavanja kopolimera, ovaj spoj se ne može više razdvojiti. Mehaničke osobine polaznog proizvoda os taju zadržane i u ovom krajnjem proizvodu.
Naročito treba is taci, da se kod ovako zamreženih komada čreva, koja su kao izlazne cevi zavarene u polietilenska kesu, značajno dobri elasticitet i temperaturno ponašanje, tako da je moguda sterilizacija i do 120°C.
Kese prema pronalasku ne sadrže omekšivač, tako da se dejstvo mikroorganizama značajno smanjuje.
Kao što je pomenuto, za dobijanje kesa prema pronalasku koriste se polimeri olefina kao etilen, propilen, butilen i sl. Prvenstveno je olefin, etilen koji može biti supstituisan sa jednom ili više grupa kao na pr. metil- ili etil- grupa, vinil grupa i halogeni atomi a naročito fluomi atomi. Supstituisanim etilenskim jedinjenjima mogu se dodati stirol ili poliakrilonitril.
Prema predmetnom pronalasku prvenstveno se koristi polietilen kao polielefinski materijal za kese koji može da ima ograničene dodatke vinilacetata u obliku kopolimera etilena i vinilacetata, na pr. do 10 tež. % vinilacetata.
Posebno se koristi polietilen sa srednjom do visokom gustinom (SG i VG) koji se dobijaju na uobičajen način polimerizacijom na niskom pritisku. Pri torne, gustina leži u opsegu od 0,9 do 0,94, optimalno 0,935 g/cm .
Upotrebl j eni polietilen ima visoku molekulamu težinu i usku raspodelu po molekulskoj težini. U svakom slučaju treba voditi računa o torne, da takvi poliolefini ne poseduju tačku topljenja koja je ispod temperature sterilizacije od 110-120°C. Prvenstveno oblast topljenja treba da je ispod 116°C, naročito na 120-124°C, dok temperatura omekšavanja po Vocatu prema OIN-u 53460 treba da je iznad 115°C.
Propustljivost za vodenu paru pa i za kiseonik navedenih olefina može da predstavlja problem kod rastvora, tako da dolazi ili do pove danja koncentracije u rastvoru ili do oksidacije rastvorenih supstanci. Poslednje je posebno kritično kod rastvora amino kiselina i mora biti stoga potpuno iskljuČeno.
Oa bi se rešio ovaj problem, kesa od poliolefina se sa spoljne strane oblaže jednim ili sa više slojeva, laminata koji snižavaju propustljivost na vodenu paru odnosno kiseonik. Oblaganje se vrši metalnom folijom ili nekim drugim polimerom. Ovakva obloga može znatno da poveča i mehaničku otpomost ovakve kese, „ koja ne puca pri padu sa višine od nekoliko metara.
Kao polimerizat za dobijanje ovakvog laminata za oblaganje može da posluži svaki prethodno navedeni poliolefin. Prvenstveno se koriste takvi polimeri koji imaju nisku propustljivost za vodenu paru i kiseonik. Ovde spadaju poliamidi, PVC, polivinilidenhlorid, polivinil fluori, politrifluorhloretilen, polietilentereftalat, poliestar i sl. Posebno su preporučljivi poliamid, polivinilidenhlorid, polietilentereftalat i poliestar.
Spoljne i unutrašnje folije slepljuju se na pogodan način kašimim lepkom kao polivinilidenhloridom ili jednim poliuretanom. Poliuretanski lepak može da bude dvokomponentni lepak, pri čemu je prva komponenta kašimi lepak a druga komponenta dodatni lak.
Poliolefinska unutrašnja folija može da bude izvedena u obliku ekstrudirane, u obliku čreva folije i kaširana uz upotrebu prethodno odabranog lepka za kaširanje, pri čemu se prvenstveno koristi poliuretanski lepak. Ukoliko se kao spoIjašnja folija koristi PVC, kod poliolefinske folije je postignuta sigurnost, da omekšivači koji se nalaze u PVC-u ne mogu da produ kroz kašimi lepak i poliolefinsku foliju u rastvor koji se nalazi u kesi.
Laminati pokazuju na temperaturi od oko 23°C i pri relativnoj vlažnosti vazduha od 85% po pravilu propustljivost za vodenu paru manju od 1, po BIN 53 122.
Ove vrednosti vaze za standardne folije debljine od 50-100 um, naročito 75 um, za poliolefinsku filiju debljine 20-100 wn, naročito 30-70 um i za polimemu kašimu foliju kao što je poliamid.
Osim toga, kod takvih laminata snizena je propus tljivost za kiseonik pri čemu 3 2 ova vrednost lezi ispod 15 cm /m x dan x bar razlike pritisaka.
Kao što je prethodno utvrdeno, poliolefinska folija koja se nalazi u kesi, okrenuta prema tečnosti, nema omekšivače ili dodatke koji mogu, da budu fiziološki opasni, i pre svega da difunduju u vodeni rastvor. U datom slučaju poliolefinska folija slepljena je sa organskom kašimom folijom i bistra je, a ove osobine pokazuje i posle sterilizacije.
Kao materijal za izlazni otvor upotrebljen je kopolimer olefina sa vinilacetatom. Kao poliolefini koji se dobijaju iz ovog olefina dolaze u obzir ved prethodno navedeni olefini za proizvodnju kesa. Ovi olefini imaju sadrzaj vinilacetata u kopolimeru od 5-40 tez. %, prvenstveno 8-35 teš. %, naročito 20-32 tez.%. Kao što je ved ranije rasvetljeno, tačka topljenja polietilena opada sa povečanjem sadrzaja vinilaeetata sa oko 125° C na oko 70°C, kada je prisutno oko 30 tez. % VAC. Ovakvo črevo se prirodno topi pri sterilizaciji preko 100°C i radi toga je neupotrebljivo. S druge strane zahtevana elastičnost na odskok ovih čreva, sa povečanjem sadršaja VAC sa 35% na 55% pri 30%-tnom VAC sadrzaju.
Sem toga, jedan ovakav materijal za čreva sa VAC sadrzajem moše se bez problema , zavariti sa materijalom kese, sve dok su upotrebljeni uglavnom slični ili čak isti, poliolefinski materijali. Upotreba uglavnom istih poliolefinskih materijala za priključak za kesu je stoga prvenstvena. Prvenstveno se kao materijal za izlazni otvor koristi kopolomer etilena i vinilaeetata (EVA) sa prethodno navedenim tešinskim odnosima, pri čemu kao materijal za kesu dolaze u obzir pogodni polimeri etilenskih ili propilenskih jedinjenja. Naročito je pogodna kombinacija EVA kao materijal izlaznog otvora i polietilena kao materijala kese u prethodno datim odnosima.
EVA se proizvodi na pr. od strane Hoechst AG pod nazivom Hostalen LD/EVA i ICI-a pod nazivom Evatane i Alkathene EVA.
Dobijanje i prerada materijala za kese vrši se prema uobičajenim postupcima u industriji plastičnih masa. Tako se na pr. kese mogu dobiti, kako je rečeno, ekstruzijom folije u obliku čreva, odgovarajucim sedenjem folije i najzad zavarivanjem ivica. Kesa kod koje je zbog izlaznog otvora ivica ostala nezavarena na kraju se zavari sa jednim komadom čreva ili umetkom za izlazni otvor. Ovaj umetak se ubacuje u kesu pomodu probojca. Zatim sledi zatapanje na toploti ivice sa umetkom cr&va.
Ovako dobijene kese pokazuju uglavnom iste osobine kao i PVC kese sa uzuzetkom što se crevni nastavak koji se sastoji od EVA pri sterilizaciji iznad 80°C stapa i radi toga je sterilizacija ovakve kese nemoguda. S druge strane zavareno mesto izmedu kese i umetka čreva koje je stvoreno je tako jako, da je mogude samo nasilno uklanjanje ovog umetka.
Da bi se omogudila sterilizacija umetka čreva, mora se ovaj komad čreva od EVA umreziti, čime se tačka topljenja čreva i njegova elastičnost znatno povedavaju. Ovim umrešavanjem je stoga mogude da se ovako dobijena kesa steriliše na temperaturama do oko 120°C. Pored toga, umrešeno črevo ima znatno bolje elastične osobine od PVC čreva, koje se mora zagrejati da bi se navuklo na odredene priključke.
Prema pronalasku je utvrdeno, da ovo umrešavanje ne pojačava prethodno pomenuto mesto zavarivanja, ono što se moglo pretpostaviti je da se umprezena EVA čreva sa samim poliolefinskdm materijalom na pr. sa polietilenom ne mogu zavariti.
Umrešavanje se može izvršiti poznatim tretiranjem za umrešavanje EVA. Može se na pr. izvršiti ozračivanjem sa energetski bogatim zracima, na pr. sa ubrzanim elektronima &C i (ίο zracima sa energijam iznad 2,5 Mrad. Prvenstveno se radi, u zavisnosti od upotrebljenog materijala i njegove debijine, sa vrednostima od 5 do 10 Mrad,
Ovo tretiranje ima tu prednost, da se red zatopljena kesa koja je uglavnom bez pirogenih bakterija, ovim visoko energetskim zraeima steriliše, tako da je ovim omogučeno punjenje ved sterilnog rastvora, Sto znači, da jedno tretiranje na toploti u autoklavu otpada. Dalje ovo tretiranje zraeima' ima prednost, da se jedna u polietilenu nepotpuno izvršena polimerizacija ili folija dobijena sa malim sadržajem EVA na ovaj način umrežava i njihova mehanička otpornost povečava, tako da se postiže temperatura sterilizacije do 130°C.
Jedan dalji postupak za umrežavanje predstavlja tretiranje sa peroksidima, na pr. sa kumolperoksidom i sl., koji se pri tretiranju toplotom raspadaju i započinju radikalno umrežavanje. U ovom slučaju mora se dobijanje EVA ereva, koja se obično dobijaju na toploti, kombinovati sa dobijanjem kesa, pošto bi se EVA materijal umrežio i ne bi se mogao sa polietilenom kao materijalom kesa zavariti.
Jedan drugi postupak umrežavanja koji se takode zasniva na dodatku i razlaganju kemijskih jedinjenja sastoji se u dodatku silicijuma organskih jedinjenja koja se pri razlaganju u vlažno j toplo j atmosferi umrežavaju sa EVA, pri čemu Si umrežavanje predstavlja tzv. Sioplas postupak ICI-a, a silieijum organsko jedinjenje se umeša u EVA granulat i dobijeni proizvod se ekstrudira u folije ili čreva. Ovde dolazi do umrežavanja tokom sati do dana u zavisnosti od odabranog stepena vlažnosti i temperature. Tako se umrežavanje može izvesti za jedan sat, kada se vrši na temperaturi iznad 80°C i relativnoj vlažnosti od 100%.
Od svih opisanih postupaka umrežavanja, prvenstveno su pogodni postupci ozračivanjem energetski bogatim zraeima i tretiranje organo silicijumovim jedinjenjima koja su umreŽivači. Treba redi, da se može upotrebiti svaki postupak umreždvanja, još neumreženog i za materijal kese zavarenog poliolefinskog čreva, sa odredenim sadržajem VAC koji se posle zavarivanja umrežava.
Kesa prema pronalasku bide bliže prikazana na ertežima i u daljem opisu, pri čemu:
sl. 1 prikazuje kesu za infuzione svrhe u horizontalnoj projekciji sl. 2 prikazuje presek II-II sa sl. 1, sl. 3 prikazuje jefan oblik otvora umetka u obliku čreva od EVA, sl. 4 prikazuje isecak horizomtalne projekcije drugog oblika izvodenja umetka sa crevnim umetkom bez sigumosnog poklopca.
sl. 5 prikazuje presek po liniji V-V sa sl. 4, sl. 6 prikazuje dalji oblik izvodenja, sličan izvodenju sa sl. 4 i sl. 7 prikazuje u preseku omotaš umetka čreva.
Kesa 10 sastoji se od komore 12 koja Je po obimu zatvorena rubom 14 koji Je zavaren, a na JednoJ strani ima izlazne otvore 16 i 18 povezani sa umetkom 20 i 22 u obliku čreva. Preko ovih umetaka 20, 22 mode se tečnost koja se čuva, na pr. infuzioni rastvor ili krv ubaciti u komoru 12 kese 10.
Ovakva vrsta kese 10 dobija se kada se postave jedna na drugu folija potrebna za izradu kese 10 i zatim zavari rub 14, pri čemu se ostave otvori 16 i 18. U ove otvore 16, 18 ubace se umetci 20, 22 u vidu čreva pomoču probojca, koji nije prikazan i zatim se zavari duz njene spoljne ivice. Kao Što je pomenuto, koristi se prvenstveno etilen kao materijal za kesu 10, zavari sa dodatnim EVA kao materijalom za čreva i najzad izvrši umrezavanje EVA prvenstveno jonizovanim zracima.
Za infuzione svrhe, umetak 20 spaja se sa zapušačem 23, čija je čeona strana opremljena sterilnom membranam 24 koja se moše probosti a izradena je od hlorbutilkaučuka. Ova membrana 24 koja je na uobičajeni način vezana za zapušač 23 od polikarbonata, prekrivena je iz higijenskih razloga kopom 25.
Drugi umetak 22 može biti povezan sa zapušačem 26 za ubrizgavanje koji je takode izraden od polikarbonata i sastoji se od jednog umetka koji se moše probos-i a izraden je od lateksa. Zapušači 23, 26 stavljeni u umrešene EVA umetke 20, 22 mogu se veoma teško izvudi i to sa velikom šilom, čime pokazuju da je ovo sigurno sedište.
Pošto se kesa 10 na uobičajeni način veša nadole sa umetcima 20, 22, da bi rastvor kojim je napunjena kesa 10 mogao bez teškoda da ističe, na jednom rubu 14 nalazi se otvor 28 o koji se veša kesa 10.
Kesa 10, kako je prikazano na sl. 2, sastoji se od laminata SO a laminati koji su u dodiru sa rastvorom, tj, na unutrašnjoj strani kese 10 su polietilenska folija 32 debljine SO - 100 pm, prvenstveno 75 pn. Polietilen ima prvenstveno gustinu 0,935 g/cm , oblast topljenja od oko 121 - 124° C a sa temperaturom omekšavanja od oko 118°C. Na ovu polietilenska foliju 32 nalepljena je poliamidna folija 34 pomoču poliuretanskog lepka, pri čemu je folija 34 obično debljine 30 - 70 jan.
Kao što se na vidi na sl. 2, polietilenska folija 32 ima u prelaznom području prema umetcima 20, 22 vareni šav 36, kojim je obezbedena unutrašnja veza izmedu folije i umetaka 20, 22 i to takva veza, da se pri kidanja umetaka 20, 22, razara kesa 10.
Na sl. 3 prikazan je jedan oblik izvodenja umetaka 20 i 22, pri Čemu je na sl. 3 prikazan samo njih kraj, bez područja šava materi jala kese. Ivica 38 ovih umetaka 20, 22 ima u bližini uvodnog kraja 40 membranu 42 koja se preko ovog uvodnog kraja 40 prostire i koja služi da unutrašnjost kese hermetički zatvori od uticaja okoline. Ova membrana 42 probija se vrhom infuzionog uredaja koji nije prikazan, tako da kroz njega dolazi do oticanja sadrzine kese 10. Uvodni kraj 40 umetaka 20, 22, radi boljeg zaptivanja, izveden je dodatno još i sa zadebljanjem 44 koje je prstenastog oblika. Pošto membrana 42 mora posle sterilizacije u autoklavu da ostane sterilna, uvodni kraj 40 je prekriven trakom 46 za zatvaranje koja se uklanja pri koriščenju.
U slučaju primene umetka 20, 22 prema sl. 3, mora se svakako rub 14 kese 10 izvesti sa specijalnim otvorom 48 za punjenje, kako je to prikazano šrafirano na sl. j i koji mora kao i otvori 16 i 18 da budu obezbedeni pre zavarivanja pri proizvodnji kese 10. Kroz ovaj otvor 48 omogučeno je punjenje kese i on se po punjenju na uobičajeni način zavaruje ili zaptiva.
Jedan drugi oblik izvodenja prikazan je na sl. 4 i 5. Ovde se predvida umetak 50 koji se sastoji od tela 52 koje je kako sl. 4 prikazuje sočivastog oblika. Ovaj oblik olakšava zavarivanje sa unutrašnjom folijom 32 na ivicama tako da se dobija neprekidan prelaz izmedu ruba 14 i tela 52.
Telo 52 je prema izvodenju prikazanom na sl, 4 i 5 opremljeno sa ulaznim i izlaznim otvorima 54 i 56, Pored ovoga, na njemu se nalazi. otvor 58 za punjenje po sledečim navedenim merilima. JJlazni i izlazni otvori 54 i 56 spojeni su svaki sa po jednim cevastim priključkom 60 i 62, pri čemu isti mogu biti uobličeni prema sl. 1 ili 3.. Ovi opet mogu da budu opremljeni membranama 64 i prstenastim zadebljan jima 66, pri čemu je potreban otvor 58 za punjenje koji se može sigurno zatvoriti odgovarajučim zapužačem.
Izvodenje prikazano na sl. 5 ima priključke 60 i 62 čiji su rubovi spojeni preko zasečene linije 68, svaki sa svojim poklopcem 70 koji s jedne strane održa‘ va membranu 64 sterilnom do upotrebe, a s 'druge strane se može pre upotrebe jednostavno kidanjem ukloniti.
Naravno moguče je izvodenje prema sl. 4 i 5 izvesti i bez membrana 64 i zadebIjanja 66, kao i bez poklopaca 70, pri čemu je otvor 58 za punjenje suvižan. Moguče je naravno predvideti i priključak 60 ili 62 tj. samo jedan ili viže njih.
Na sl. 6 prikazana je dalje izvodenje ovakvog umetka 72 koji je takode soČivasto telo 74, slično onom na sl. 4. Debljina ovih tela 52, 74 treba da bude tako odabrana da odgovara debljini ruba 14.
Kod tela 74 prikazanog na sl. 6, otpadaju cevasti priključci 60, 62 koji se Vide na sl. 5, tako da je ovo telo 74 opremljeno jedino ulaznim i izlaznim otvorima 76 ili 78, u koje se mogu ubaciti zapužači 23 ili 26 prema sl. 1. Takode se mogu i otvori 76 i 78 zatvoriti kao na sl. 3, dakle može da bude predvidena membrana 80 koja če prvenstveno da bude montirana na donjoj površini tela 74.
U ovom slučaju je ponovo predviden otvor 82 za punjenje koji je na sl. 6 prikazan crtkastim linijama, a koji može da bude zatvoren odgovarajučim zapužačem. Ulazni i izlazni otvori 76 i 78 mogu da budu prekriveni sterilnom folijam koja se može skinuti.
Sl. 7 prikazuje presek jož jednog izvodenja koja odgovara sl. 1 i na kojoj je prikazan samo jedan cevasti priključak 84 koji je zavoren u kesu 10 u području ruba 14.
Oblik izvodenja kese 10 na sl. 7 odgovara u biti· onoj na sl. 1, s tim, da se u području priključka 84, obrazu j e na obe folije koje Čine kesu 10, područje 86 u vidu jezička koje če pri odgovarajučem varenju njihovih rubova 88, 90 i 92 obuhvatiti potpuno i hermetički cevasti priključak 84. Ovim je cevasti priključak 84 izveden i zatvoren sa membranom 94 i odgovarajučim zadebljanjem 96, po zavarivanju zaptiven sterilno prema spolja.
Rub 14 se pri izradi kese 10 prvo vari do područja 98, tako da područje 86 koje se obrazuje iz dva jezička ostaje otvoreno. Dalje s&uotvoreno područje 86 uvodi priključak 84 u području ruba 14, tako da se rub 14 potpuno zatvara. Još uvek otvoreno područje na rubovima 88, 90, 92 se naknadno zavaruje, kao što je prikazano na sl. 7 pri čemu unutrašnji prostor 100 ovog područja 86 ostaje nezavaren.
Na prelazu izmedu unutraŠnjeg prostora 100 i ruba 92 predvidena je zasečena linija 102, koja pri odgovarajučem naprezanju ruba 92, koji je pogodno uobličen kao hvataljka, cepa se, pri čemu se rub 92 moše potpuno ukloniti.
Naravno mogu više priključaka da budu obuhvačeni područjem 86, ili mogu više područja 86 da obuhvate svaki svoj priključak 84. Na primer, izvodenje prema sl. 1 moše da bude opremljeno sa dva odvojena priključka u dva područja 86 i jednim otvorom 48 za punjenje koji ovim područjima nije obuhvačen. S druge stra ne, mogu sva tri otvora prema kesi 10 da budu potpuno obuhvačena jednim podrujem, pri čemu ova vrsta zavarivanja ne zavisi od toga, da li su priključci zat, voreni membranom ili šupljim zapušačima.
Kao materijal za umetke 20, 22 i umetke 50, 72 kao i priključak 84 upotrebljava se EVA sa udelom VAC prvenstveno od 25-35 teš. %, pri čemu navedeni proizvodi imaju nazive ''Hostalen, Evatane ili Alkathene.
Posle umrešavanja na primer ozračivanjem (3 zracima ili Sioplas postupkom, dobija se umrešeni cevasti umetak ili priključak, koji se moše sterilizovati i ria temperaturi od najmanje 120°C. Pri torne, ne dolazi do uklanjanja šava 36 varenja koji je pre postupka umrešavanja izveden varenjem.
Dos. 3488 /* Mrli.9£F-19‘S6S

Claims (11)

  1. Patentni zahtevi
    1. Kesa za lagerovanje, naročito za čuvanje krvi ili infuzionih rastvora, izradena od organskog polimemog materijala sa najmanje jednim umetkom 50,72 za istioanje, naznačena time, što je od poleolefina kao što su polietilen, polipropilen, poli-n-butilen, poliizobutilen, poli-4metilpenten-l, hlorsulfonovani polietilen, polistirol. halogenovani polietilen ili polimeitlakrilat kao i njihovi kopolimeri ili mešoviti polimeri, izradena kesa (10) na svom rubu (14) zavarena sa umetkom (50, 72) od umirenog kopolimera olefina i vinilaoetata.
  2. 2. Kesa prema zahtevu 1, naznačena t im e, što je polietilen gusti3 3 ne 0,9 - 0,94 g/cm , optimalno 0,935 g/cm sa dodatkom vinilaoetata do 10 tež. %
  3. 3. Kesa prema zahtevu li 2, naznačena time, što se polietilen nalazi u obliku folije i što se kašira sa folijam od poliamida, polivinildenhlorida, polietilentereftalata i poliestra.
  4. 4. Kesa prema zahtevu Ido 3, naznačena time, što je laminat iz polietilenske folije i kašime folije debljine 200 jim, pri čemu polietilenska folija ima debljinu od 50 - 100 jim i kašima folija debljinu od 20 - 100 jan
  5. 5. Kesa prema zahtevu Ido 4, naznačena time, što se umetak (20,22, 50, 72) sastoji od kopolimera olefina i vinilaoetata sa sadržajem vinilaoetata od 5 - 40 tež. %, prvenstveno 8-35 tež. %, naročito 20 - 32 tež. %.
  6. 6. Kesa prema zahtevu 1, naznačena time, što je u umetke (20, 22,
    60, 62, 84) ili otvore (76, 78) umetka (50) uvučen zapušač (23, 26).
  7. 7. Kesa prema zahtevu 1, naznačena time, što su umetci (20, 22,
    60, 62, 84) ili otvori (76, 78) zatvoreni membranom (42, 64, 80, 94).
  8. 8. Kesa prema zahtevu 7, naznačena time, što je na rubu (14) kese (10) izveden zavaren otvor (48) za punjenje, i što je na umetku (50,72) izveden zapušen otvor (58, 82) za punjenje.
  9. 9. Kesa prema zahtevu 7, naznačena time, što je nasuprot membrani (42, 64, 80, 92) izvedeno prstenasto zadebljanje (44, 66 96) na uvodnom kra ju (40) umetka (20, 22, 60, 62, 84).
  10. 10. Kesa prema zahtevu 1, naznačena time, što su umetoi (20, 22, 50, 72) zatvoreni odvojivim poklopcem (46, 70).
  11. 11. Kesa prema zahtevu 1, naznačena time, što su umetoi (20, 22, 50, 72, 84) zatvoreni područjem (86).
    FKESENIUS AG, Bad Honiburg, Nemačka Punomočnik:
    Kratak sadržaj suštine pronalaska
    Pronalazak se odnosi na kese za lagerovanje, naročito za čuvanje krvi ili infuzionih rastvora, kod kojih su kese 10 izradene od poliolefina kao polimerata, a sa umetcima 50, 72 izvedena kesa 10 od umirenog kopolimera olefina i' vinils acetata. Polielefin ima gustinu 0,9 - 0,94 g/cm , pri čemu je tačka topljenja polietilena iznad 116°C. U umetke 20, 22, 60, 62, 84 ili otvore 76, 78 umet<. ka 50, uvučen je zapušač 25, 26. pri čemu isti mogu biti zatvoreni membranom 42, 64, 80, 94.
SI8310019A 1982-01-07 1983-01-06 Vrečka za skladiščenje, zlasti za hrambo krvi ali infuzijskih raztopin SI8310019A8 (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3200263 1982-01-07
YU19/83A YU45123B (en) 1982-01-07 1983-01-06 Sack for storing, especially for blood or infusion solutions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8310019A8 true SI8310019A8 (sl) 1995-08-31

Family

ID=25798788

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8310019A SI8310019A8 (sl) 1982-01-07 1983-01-06 Vrečka za skladiščenje, zlasti za hrambo krvi ali infuzijskih raztopin

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP920398B1 (sl)
SI (1) SI8310019A8 (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP920398B1 (en) 1996-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU187006B (en) Storage bag
FI82597C (fi) Uppbevaringspaose.
AU699497B2 (en) PVC-free multilayer tube for medical purposes, process for the production thereof and use
US5129894A (en) Package units for medical purposes
ES2535721T3 (es) Película barrera de EVOH con choque de autoclave reducido
CA2186330C (en) Medicine bag
JPH05509025A (ja) フレキシブル容器及びその形成方法
SE470085B (sv) Medicinsk påse samt sätt att framställa den
CN102209562B (zh) 包括多层薄膜的一次性袋子
WO2003018312A1 (en) A steam-sterilizable multilayer film and containers made thereof
JP3573091B2 (ja) 易剥離性フィルムおよびこれを用いた医療用包装容器
SI8310019A8 (sl) Vrečka za skladiščenje, zlasti za hrambo krvi ali infuzijskih raztopin
JPS6138705B2 (sl)
JP3949739B2 (ja) 医療用複室容器
CA1205783A (en) Storage bag
HU220975B1 (hu) Adagolóegység, valamint eljárás annak előállítására
JPH0364139B2 (sl)
JP3455612B2 (ja) 医療用器具
KR100579668B1 (ko) 의료용구 포장용 통기성 필름 및 이를 이용한 일회용의료용구의 포장방법
JPH0546460Y2 (sl)
FI80636C (fi) Steriliseringspaose.
JPH08155009A (ja) 医療用容器
JPH05305137A (ja) バッグ連結体
SI8410280A8 (sl) Vrečka za shranjevanje tekočin
JPH07308365A (ja) 医療用バッグ