SI23658A - Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona - Google Patents

Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona Download PDF

Info

Publication number
SI23658A
SI23658A SI201100068A SI201100068A SI23658A SI 23658 A SI23658 A SI 23658A SI 201100068 A SI201100068 A SI 201100068A SI 201100068 A SI201100068 A SI 201100068A SI 23658 A SI23658 A SI 23658A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
tampon
fibers
envelope
thermoplastic
component
Prior art date
Application number
SI201100068A
Other languages
English (en)
Other versions
SI23658B (sl
Inventor
Andrej Zabret
Original Assignee
Tosama Tovarna Sanitetnega Materiala D.D.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tosama Tovarna Sanitetnega Materiala D.D. filed Critical Tosama Tovarna Sanitetnega Materiala D.D.
Priority to SI201100068A priority Critical patent/SI23658B/sl
Priority to PCT/SI2011/000015 priority patent/WO2012053986A1/en
Priority to EP11724474.9A priority patent/EP2629726B1/en
Publication of SI23658A publication Critical patent/SI23658A/sl
Publication of SI23658B publication Critical patent/SI23658B/sl

Links

Landscapes

  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Abstract

Z namenom, da bi lahko znatno izboljšali drsnost na z rebri (11", 12", 13", 14", 15", 16", 17", 18") in žlebovi (11', 12', 13', 14', 15', 16', 17, 18') opremljeni zunanji površini ter s tem olajšali vstavljanje tampona, ne da bi bile s tem okrnjene druge lastnosti tampona, se po izumu korak glajenja zunanje površine tampona, namreč glajenja zunanje površine vsaj deloma iz enakomerno po površini razporejenih dvokomponentnih termoplastičnih vlaken ali iz mešaniceenokomponentnih termoplastičnih vlaken sestoječe ovojnice (2) tampona vrši na tak način, da se termoplastična vlakna ali vsakokrat razpoložljivo termoplastično komponento vlaken izključno v območjih konveksnih zunanjih površin (110", 120", 130", 140", 150", 160", 170", 180") na rebrih (11", 12", 13", 14", 15", 16", 17", 18") segreje na temperaturo plastifikacije omenjenih termoplastičnih vlaken, nakar se tako plastificiranavlakna podvrže blagemu enakomernemu pritisku v smeri radialno navznoter glede na tampon.

Description

Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona
Predmetni izum se nanaša na tampon, še zlasti na higienski tampon. Po Mednarodni patentni klasifikaciji so tovrstni izumi v okviru tekočih življenjskih potrebščin razvrščeni na področje medicine in higiene in v okviru teh na področje tamponov, še zlasti menstruacijskih higienskih tamponov in pribora zanje.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako pri tamponu, kakršnega je možno izdelati iz enakih surovin, na enakih strojih in v osnovi po enakih tehnoloških korakih kot doslej znane komercialno zanimive tampone, znatno izboljšati drsnost na z rebri in žlebovi opremljeni zunanji površini ter s tem olajšati vstavljanje tampona, ne da bi bile s tem okrnjene druge lastnosti tampona, še zlasti zmožnost zadrževanja tekočine, kar se manifestira s specifično vpojnostjo in hitrostjo absorpcijo, po možnosti brez neželenega izcejanja (»leakage«), kot tudi stabilnost, namreč dimenzijska in uklonska stabilnost tampona.
• ·
Tampon, kakršen je opisan v EP 0 422 660, sestoji iz netkanega vlaknastega surovca, ki je dobljen z navijanjem netkanega vlakninskega traku okoli vzdolžne osi, s čimer se ustvari vsaj približno valjast preoblikovanec, ki se ga nato s stiskanjem s pomočjo ustreznih čeljusti v radialni smeri, npr. s pomočjo stiskalne priprave po DE 19 825 877, oblikuje v tampon. Tak tampon je v osnovi še vedno valjaste oblike, vendar ima na površini vtisnjene radialno navznoter usmerjene žlebove, ki obenem po omenjeni zunanji površini potekajo v vzdolžni smeri tampona oz. vzporedno z omenjeno vzdolžno oz. osrednjo osjo tampona. Tovrstni tamponi so v stroki znani pod imenom »digitalni« tamponi. Med vsakokrat sosednjima žleboma je tako na voljo po eno rebro, pri čemer zunanji obod omenjenih reber določa zunanji premer tampona, dno omenjenih žlebov pa določajo premer razmeroma komprimiranega jedra tampona. Z naknadnim, razmeroma blagim stiskanjem tampona v območju omenjenih reber dosežejo konveksnost oz. usločenost bočnih površin omenjenih reber, tako da se bočni površini vsakokrat sosednjih reber dotikata druga druge in v bližini omenjenega komprimiranega jedra formirata cevast, z vzdolžno osjo tampona vzporedno potekajoč prostor. Tovrstna zasnova naj bi privedla do ugodnih učinkov, in sicer do povečanja uklonske oz. upogibne trdnosti tampona in še zlasti tudi do povečanja specifične vpojnosti in hitrosti absorpcije v vzdolžni smeri tampona. Stabilnost tampona je odločilnega pomena v pogledu zaupanja s strani uporabnice in še zlasti pride do izraza med vstavljanjem tampona. Poleg same uklonske stabilnosti je med vstavljanjem pomembno tudi to, da je zunanja površina, ki je med uporabo tampona v neposrednem stiku s sluznico, karseda gladka oz. da je torni koeficient na zunanji površini tampona karseda nizek.
V skladu z EP 1 014 910 je gladko zunanjo površino možno doseči v procesu stiskanja vlaknovine v obliko tampona, pri čemer se uporabi pritisk, ki je znatno • · • · · · višji kot pri stiskanju pred tem znanih tamponov. Zahvaljujoč uporabi ekstremno visokega pritiska naj bi bila zagotovljena stabilnost oblike tampona, obenem pa naj bi tako dobljen tampon obsegal gladko zunanjo površino. Vendar pa je v skladu z omenjenim virom možno izdelovati vsaj približno cilindrične tampone brez reber in utorov na zunanji površini, katerih čemer je specifična vpojnost, torej vpojnost tekočine glede na količino vlaknovine, manjša kot pri tamponih z rebri in utori na zunanji površini.
Dimenzijsko stabilnost tamponov je mogoče doseči tudi s segrevanjem stiskalnih čeljusti, v katerih se vlaknovino preoblikuje v tampon, kar je opisano npr. v US 4,981,884. Tudi v tem primeru je možno izdelati vsaj približno cilindričen tampon, brez utorov in reber na zunanji površini, katerega specifična vpojnost je podobna kot pri predhodno obravnavani rešitvi po EP 1 014 910.
Nadaljnji možen pristop pri zagotavljanju drsne zunanje površine pri tamponu je opisan npr. v WO 01/01910 Al, pri čemer gre za tampon, kije na zunanji površin obdan z ovojnico iz perforirane ovojnice na osnovi umetnih vlaken, ki sicer kot taka ne vpijajo tekočine, zagotavljajo pa zelo dobro drsnost zunanje površine tampona. S tem, ko je omenjena ovojnica perforirana, omogoča prehod tekočine v smeri proti notranjosti tampona, kjer se v območju naravnih in ustrezno vpojnih vlaken tekočina potem absorbira. Po eni strani že prisotnost omenjene ovojnice v klasičnem procesu velikoserijske izdelave tamponov samo izdelavo tampona zelo zaplete, in sicer že zgolj v pogledu transporta skozi sam stroj, zaradi česar je npr. v EP 1 244 402 BI še posebej predlagana uporaba neionske površinsko aktivne snovi. Po drugi strani je na račun znatnega izboljšanja drsnosti zunanje površine tako dobljenega tampona znatno okrnjena specifična absorptivnost in še zlasti tudi hitrost absorpcije.
• · • · • · · ·
Še nadaljnji možen pristop pri zagotavljanju izboljšane drsnosti na zunanji površini tampona je opisan v EP 1 035 819 ali US2003/0105444 Al, pri čemer se že v fazi ovijanja plasti naravne vlaknovine v vsaj približno cilindričen surovec, iz katerega potem z radialnim stiskanjem s pomočjo ustreznih čeljusti oblikujejo tampon, na omenjeno plast vlaknovine pritrdi predhodno zglajeno ovojnico, ki se jo nato skupaj z omenjeno plastjo vlaknovine zvije v omenjen surovec. S stiskanjem v radialni smeri s pomočjo omenjenih radialnih čeljusti se potem oblikuje tampon, ki je na svoji obodni površini po celotnem obsegu obdan z omenjeno ovojnico, razen tega pa tak tampon podobno kot tampon po EP 0 422 660 na svoji obodni površini obsega rebra in utore, s čimer naj bi bila načeloma poleg oblikovne in uklonske stabilnosti zagotovljena tudi razmeroma visoka specifična absorptivnost in hitrost absorpcije. Ker glajenje omenjene ovojnic iz dvokomponentne vlakninske strukture in vsaj deloma iz umetnih vlaken sestoječe ovojnice poteka s kalandriranjem med primemo segretima valjema, pri čemer se umetna vlakna plastificirajo in v plastičnem stanju deformirajo, se s tem zmanjša prepustnost ovojnice za tekočino, s čimer se znatno poveča hidrofobnost tako glajene ovojnice. V skladu z opisanim konceptom izdelave tampona je predhodno glajena ovojnica na voljo po celotnem obsegu tako izdelanega tampona, in sicer tako na zunanjih površinah reber, ki so med uporabo tampona v stiku s sluznico, kot tudi v območju utorov med omenjenimi rebri. V praksi se izkaže, da se zahvaljujoč predhodnemu glajenju ovojnice drsnost na zunanji površini tampona dejansko izboljša, obenem pa se zaradi prisotnosti omenjene vsaj deloma hidrofobne ovojnice v območju utorov med rebri znatno spremeni sam potek absorpcije tekočine v tampon. Prav zaradi prisotnosti omenjene glajene in vsaj deloma hidrofobne ovojnice namreč po omočenju tampona na enem njegovem koncu tekočina po tamponu znatno hitreje napreduje v njegovi aksialni smeri kot pa v radialni smeri proti vpojnemu jedru, ki je zmožno absorbirati večino tekočine. Očitno je torej, da tovrsten tampon navzlic • · • · · · pričakovani zmožnosti zadrževanja tekočine kaže izrazito tendenco napredovanja tekočine v aksialni smeri tampona, kar pa neizogibno privede do izcejanja tekočine (strokovnjakom znano kot »leakage«) na nasprotnem koncu tampona, kar je med uporabo absolutno nezaželeno. Navzlic še nadaljnjemu izboljšanju same drsnosti in zagotavljanju mehkega otipa tampona na zunanji površini s pomočjo posebne vlakninske strukture ovojnice npr. po EP 1 988 202 Al, pri nespremenjenem konceptu tampona glede uporabe glajene ovojnice po njegovem celotnem obsegu, še zlasti problem neustreznega poteka absorpcije zaradi tendence napredovanja tekočine v aksialni namesto v radialni smeri tampona in posledično izcejanja tekočine ostaja v celoti nerešen.
Izum se nanaša na higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini, pri čemer tovrsten tampon sestoječi iz vpojnega jedra na osnovi dobro vpojnih naravnih ali umetnih vlaken kot tudi iz v bistvu neprekinjene in vsaj deloma iz po svoji površini vsaj približno enakomerno razporejenih termoplastičnih vlaken sestoječe ovojnice, s katero je po svojem celotnem obodu in praktično po svoji celotni zunanji površini obdano omenjeno vpojno jedro. Tovrsten tampon je nadalje po izbiri na enem svojem koncu zožen in zaključen z blago zaobljeno konico, na svojem nasprotnem koncu pa opremljen z vrvico za lažjo odstranitev tampona po uporabi. Še nadalje in je tovrsten tampon nadalje zahvaljujoč stiskanju vsaj v radialni smeri na svoji površini opremljen z določenim številom v obodni smeri tampona med seboj enakomerno razmaknjenih radialnih žlebov, ki potekajo med seboj vsaj približno vzporedno in vsaj približno v vzdolžni smeri tampona ali poševno pod določenim kotom glede na vzdolžno os tampona, tako da je med vsakokrat sosednjima žleboma na voljo po eno rebro z blago ukrivljeno, konveksno zunanjo površino, tako da konveksne površine omenjenih reber tvorijo vsaj približno cilindrično zunanjo površino tampona.
Po izumu je predlagano, daje tampon z namenom zagotavljanja izboljšane drsnosti svoje zunanje površine oz. nižjega tornega koeficienta na njegovi zunanji površini glajen izključno v območju konveksnih zunanjih površin omenjenih reber.
Temu ustrezno je iz dvokomponentnih vlaken, pri katerih vsaj zunanja komponenta sestoji iz termoplastičnega gradiva, ali iz dvokomponentne mešanice vlaken, od katerih vsaj določen delež predstavljajo termoplastična vlakna, sestoječa ovojnica v območju konveksnih zunanjih površin omenjenih reber na svoji zunanji površini glajena s segrevanjem termoplastičnih vlaken ali termoplastične komponente posameznih vlaken na temperaturo v območju plastifikacije termoplastičnega gradiva vlaken ob sočasnem zagotavljanju enakomernega blagega pritiska proti omenjeni zunanji površini ovojnice tampona v radialni smeri le-tega.
V skladu z enim od primerov izvedbe je iz vlaken iz poliestra PES 0edro posameznega vlakna) in polietilena PE visoke gostote (ovojnica posameznega vlakna) v razmerju PE : PES = 34% : 66% do PE : PES = 50% : 50%, ali iz dvokomponentne mešanice vlaken omenjene sestave, pri čemer specifična teža take dvokomponentne vlaknovine na površinsko enoto znaša 12 do 20 g/m2, prednostno pa približno 16 g/m , sestoječa ovojnica tampona v območju konveksnih zunanjih površin omenjenih reber glajena zahvaljujoč plastificiranju polietilenskih (PE) vlaken ali polietilenske komponente (PE) posameznega vlakna pri temperaturi od 120°C do 180°C, prednostno pa od 122°C do 148°C in sočasnemu podvrženju tako plastificiranih vlaken na zunanji površini ovojnice tampona blagemu in enakomernemu pritisku, ki glede na tampon deluje v smeri radialno navznoter.
• · • ·
Po izumu je predviden tudi postopek izdelave higienskega tampona predhodno opisane vrste, ki se odlikuje po izboljšani drsnostjo na zunanji površini, pri čemer postopek izdelave tovrstnega tampona v splošnem obsega korake
- priprave plasti netkane vlaknovine primerne debeline za izdelave vpojnega jedra, sestoječe iz naravnih ali sintetičnih vlaken ali kombinacije-le-teh;
- priprave plasti netkane vlaknovine primerne debeline za izdelavo ovojnice, pri kateri je sestava vlaken tako izbrana, da vsaj zunanja komponente dvokomponentnih vlaken sestoji iz termoplastičnega gradiva ali pa da v primeru mešanice enokomponentnih vlaken vsaj del vlaken predstavljajo termoplastična sintetična vlakna;
- razreza vlaknovine za pripravo vpojnega jedra v trak dolžini tampona prirejene širine in premeru oz. obsegu tampona prirejene dolžine;
- razreza vlaknovine za pripravo ovojnice v trak dolžini tampona prirejene širine in premeru oz. obsegu tampona prirejene dolžine;
- sestavljanja sklopa traku za pripravo vpojnega jedra in traku za pripravo ovojnice s polaganjem traku za pripravo ovojnice preko določenega območja traku za pripravo vpojnega jedra, pri čemer ta korak po izbiri vključuje tudi vstavljanje vrvice za odstranjevanje tampona po uporabi le-tega na vsakokrat ustrezno mesto;
- navijanja traku (10) za pripravo vpojnega jedra okoli prečne osi traku, s čimer se formira v bistvu cilindričen surovec, ki je po celotni zunanji površini ali vsaj po pretežnem delu svoje zunanje površine ovit s po obodu v neprekinjeno celoto spojenim trakom za pripravo ovojnice, pri čemer je premer tako dobljenega surovca prirejen pričakovanemu premeru oz. obsegu tampona, dolžina omenjenega surovca pa je prirejena pričakovani dolžini tampona;
- radialnega stiskanja surovca v ustreznem orodju s pomočjo primemo oblikovanih čeljusti, s čimer se formira po izbiri na enem koncu z zoženo in blago zaokroženo konico zaključen, v splošnem pa vsaj približno cilindričen tampon, na katerega • · • · · · površini je vtisnjeno številu omenjenih stiskalnih čeljusti ustrezno število v obodni smeri tampona med seboj enakomerno razmaknjenih radialnih žlebov, ki potekajo med seboj vsaj približno vzporedno in vsaj približno v vzdolžni smeri tampona ali poševno pod določenim kotom glede na vzdolžno os tampona, tako da je med vsakokrat sosednjima žleboma na voljo po eno rebro z blago ukrivljeno, konveksno zunanjo površino, tako da konveksne površine omenjenih reber tvorijo vsaj približno cilindrično zunanjo površino tampona, in
- glajenja zunanje površine tampona izključno v območju konveksnih zunanjih površin reber s potiskanjem tako formiranega tampona skozi konusno notranjo površino ustrezne matrice v aksialni smeri le-te, s čimer se tako formiran tampon v območju omenjenih zunanjih površin reber podvrže blagemu enakomernemu pritisku v smeri radialno navznoter.
Po izumu je predvideno, da se omenjeni korak glajenja zunanje površine tampona, namreč glajenja zunanje površine vsaj deloma iz enakomerno po površini razporejenih termoplastičnih vlaken ali zunanjo termoplastično komponento obsegajočih dvokomponentnih vlaken sestoječe ovojnice zaradi zagotavljanja pričakovane drsnosti na zunanji površini tampona vrši na tak način, da se v ovojnici razpoložljiva termoplastična vlakna ali vsakokrat razpoložljivo zunanjo termoplastično komponento posameznih dvokomponentnih vlaken izključno v območjih konveksnih zunanjih površin na rebrih tampona segreje na temperaturo plastifikacije omenjenih termoplastičnih vlaken, nakar se tako plastificirana vlakna podvrže omenjenemu blagemu enakomernemu pritisku v smeri radialno navznoter.
Pri prednostni izvedbi postopka po izumu se iz dvokomponentnih vlaken z jedrom iz poliestra PES in ovojnico iz polietilena PE visoke gostote v razmerju PE : PES = 34% : 66% do PE : PES = 50% : 50%, ali iz mešanice enokomponentnih vlaken omenjene sestave, pri čemer gostota take dvokomponentne vlaknovine znaša 12 do 20 g/m , prednostno pa približno 16 g/m , sestoječo ovojnico v območju konveksnih zunanjih površin omenjenih reber na njeni zunanji površini gladi s segrevanjem termoplastičnih vlaken ali termoplastične komponente vlaken na temperaturo v območju plastifikacije polietilenskih PE vlaken ob sočasnem zagotavljanju enakomernega blagega pritiska proti omenjeni zunanji površini ovojnice v radialni smeri tampona. Pri tem se z namenom plastifikacije polietilenskih (PE) vlaken ali polietilenske (PE) komponente vlaken le-ta oz. le-to segreje na temperaturo od 120°C do 180°C, prednostno pa od 122°C do 148°C, nakar se plastificirana vlakna na zunanji površini ovojnice podvrže blagemu in enakomernemu pritisku, ki glede na tampon deluje v smeri radialno navznoter.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen s primerom izvedbe, ki je ponazorjen na priloženi skici, kjer
Sl. 1 shematično in v prečnem prerezu ponazarja tampon po izumu;
Sl. 2 prav tako shematično predstavlja začetno fazo izdelave tampona po Sl. 1, namreč navijanje vlaknovine z nameščeno ovojnico, in sicer z namenom, da se formira surovec:
Sl. 3 pa končno fazo izdelave tampona po Sl, 1, namreč stiskanje surovca po Sl. 1 v radialni smeri in temu sledeče glajenje zunanje površine reber tampona.
Tampon po izumu (Sl. 1), kije lahko digitalni tampon, predviden za vstavljanje s prsti, ali aplikatorski tampon, ki je predviden za vstavljanje s pomočjo strokovnjakom znane priprave t.j. takoimenovanega aplikatorja j, je v osnovi izdelan vpojnega jedra 1, ki je po celotnem obodu obdano z ovojnico 2 za izboljšanje drsnosti zunanje površine tampona.
Omenjeno vpojno jedro 1 tampona sestoji iz netkanega prediva na osnovi ustrezno vpojnih naravnih in/ali sintetičnih vlaken, pri čemer kot naravna vlakna pridejo v poštev npr. bombažna vlakna, kot umetna vlakna pa npr. rayon. Tudi omenjena ovojnica 2 v osnovi sestoji iz ustrezno debele plasti netkanih vlaken, ki pa so tako izbrana, da dopuščajo prehod tekočine skozi omenjeno plast vlaken, še zlasti pa zagotavljajo čim boljšo drsnost in torej čim nižji torni koeficient na sami zunanji površini tampona.
Po izumu je predvidena izdelava ovojnice 2 iz termoplastičnih vlaken, še zlasti iz dvokomponentnih vlaken z vsaj eno zunaj razporejeno termoplastično komponento, ali iz mešanice enokomponentnih vlaken, od katerih vsaj določen delež predstavljajo termoplastična vlakna. V primeru tampona po Sl. 1 gre za dvokomponentna vlakna z jedrom iz poliestra (PES), obdanim s termoplastično ovojnico iz polietilena (PE) visoke gostote v razmerju PE : PES = 34% : 66% do PE : PES = 50% : 50%, pri čemer specifična masa take vlaknovine na površinsko enoto znaša 12 do 20 g/m , prednostno pa vsaj približno 16 g/m .
Izdelava samega tampona poteka na tak način, da se najprej formira ustrezno debelo plast omenjenega prediva za izdelavo jedra 1, iz katere se potem pripravi trak 10 ustrezne širine in dolžine. Širina traku 10 je prirejena dolžini tampona, dolžina traku pa glede na debelino pričakovanemu premeru surovca in kasneje pričakovanemu premeru samega tampona.
Zatem se z neprikazano vrvico in trakom 20 za izdelavo ovojnice 2 tampona (Sl. 2) opremljen trak 10 za formiranje vpojnega jedra 1 okoli njegove prečne osi navija v ustrezen svitek, s čimer se dobi vsaj približno cilindričen surovec 100 širini traku 10 ustrezne dolžine in vsaj približno vnaprej določenega premera, ki se ga zatem v strokovnjakom znanem stroju 3, npr. enem izmed komercialno dostopnih strojev proizvajalca Ruggli AG iz Švice, s pomočjo primemo oblikovanih, po obodu omenjenega surovca 100 enakomerno razporejenih čeljusti 31, 32 stiska v njegovi radialni smeri ali vsaj približno v njegovi radialni smeri, s čimer se dobi tampon, ki je na enem koncu zožen in zaključen v zaobljeno konico, na nasprotnem koncu pa opremljen z neprikazano vrvico, ki olajša odstranitev tampona po uporabi. Oblika tako izdelanega tampona, ki je komercialno dostopen in tačas tudi splošno uporabljan, je kot taka znana iz uvodoma citirane patentne literature in je zato podrobneje ne opisujemo, niti kot taka ni posebej prikazana na skici.
Zahvaljujoč omenjenemu radialnemu stiskanju je tako dobljen tampon (Sl. 1) po svojem obodu opremljen z ustreznim številom v obodni smeri med seboj enakomerno razmaknjenih in vsaj približno v vzdolžni smeri tampona potekajočih žlebov 1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18', pri čemer je med vsakokrat sosednjima žleboma 1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18', na voljo po eno rebro 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 s konveksno t.j. blago usločeno oz. izbočeno zunanjo površino 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180. V prikazanem primeru tampona po Sl. 1 je na površini tampona na voljo po osem žlebov 1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18' in reber 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, pri čemer se vsakokrat sosednji rebri 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 v območju svojih bočnih površin lahko med seboj dotikata. V osrednjem območju 19 tampona je omenjeno vpojno jedro 1 izrazito komprimirano. Strokovnjaku bo razumljivo, daje število žlebov IT, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18' lahko tudi drugačno in v splošnem lahko znaša od 2 do 10, po izbiri pa celo več.
Kot je že bilo navedeno, je pri tamponu po izumu omenjeno vpojno jedro 1 po svojem celotnem obodu obdano z omenjeno ovojnico 2 tampona. To pomeni, daje • · omenjena ovojnica 2, ki je po celotnem obodu tampona vključno z lokacijo ustreznega spoja v bistvu neprekinjena, na voljo tako v območju omenjenih žlebov 1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18', kot tudi v območju omenjenih reber 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 vključno z njihovimi konveksnimi zunanjimi površinami 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, ki vzajemno tvorijo vsaj približno cilindrično zunanjo površino tampona. Predhodno opisana vlaknovina, iz katere sestoji ovojnica 2, kot taka nudi ustrezne predispozicije za zagotavljanje pričakovana drsnosti zunanje površine tampona, vendar kot taka ni glajena ali drugače obdelana, tako da je njen torni koeficient v surovem stanju še vedno razmeroma visok, vendar pa je po drugi strani v takem stanju tudi njena prepustnost za tekočino še vedno izvrstna.
Z namenom, da bi zagotovili pričakovano drsnost oz. primemo nizek torni koeficient na zunanji površini tampona, se med izdelavo tampona po omenjenem radialnem stiskanju surovca 100 s pomočjo čeljusti 31, 32 (Sl. 3) tako dobljen tampon, kije že opremljen z žlebovi 1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18' in rebri 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 s konveksnimi zunanjimi površinami 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 in pri katerem je vpojno jedro 1 po celotnem obodu tampona obdano z ovojnico 2, neposredno po stiskanju v radialni smeri vodi skozi konusno odprtino 330 primerno segrete matrice 33. Omenjena matrica 33 je v odvisnosti od vsakokrat izbrane sestave oz. kombinacije vlaknovine ovojnice 2 v prikazanem primeru po Sl. 3 s pomočjo električnega grelnika 34 segreta do te mere, da temperatura na površini konusne odprtine 330 znaša od 120°C do 180°C, prednostno pa od 122°C do 148°C.
S tem, ko se predhodno že oblikovan tampon npr. s pomočjo trna 35 vodi skozi konusno odprtino 330 segrete matrice 33, so v stiku s površino omenjene konusne odprtine 330 matrice 33 zgolj oz. izključno konveksne zunanje površine 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 reber 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18. Zahvaljujoč omenjeni sestavi ovojnice 2 tampona, namreč vlaknom z jedrom iz PE in ovojnico posameznega vlakna iz PES, ali mešanice enokomponentnih vlaken iz PES in PE, med izdelavo tampona po izumu pri temperaturi 122°C do 148°C, v splošnem od 120°C do 180°C, pride do plastifikacije PE vlaken ali PE komponente vlaken ovojnice 2 tampona. Zahvaljujoč nadalje dejstvu, da je med vodenjem tampona skozi konusno odprtino 330 segrete matrice 33 tampon v območju svoje zunanje površine, namreč zunanje površine ovojnice 2, in torej v območju konveksnih zunanjih površin 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 reber 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 podvržen blagemu in enakomernemu pritisku proti površini ovojnice 2 v radialni smeri, namreč v smeri glede na tampon radialno navznoter, kar v kombinaciji z omenjeno plastifikacijo vlaken ovojnice 2 privede do glajenja ovojnice 2, vendar zgolj oz. izključno v območju omenjenih zunanjih površin 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 reber 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, medtem ko vlakninska struktura in oblika vlaken ovojnice 2 v vseh preostalih območjih po obodu tampona, namreč v območju bočnih površin reber 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 in v območju žlebov 11', 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18', ostane popolnoma nespremenjena, s čimer se v nazadnje omenjenih območjih ohrani njena izvrstna sposobnost prepuščanja tekočine v smeri proti vpojnemu jedru 1 tampona.

Claims (6)

1. Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini, sestoječ iz vpojnega jedra (1) na osnovi dobro vpojnih naravnih ali umetnih vlaken in v bistvu neprekinjene in vsaj deloma iz po svoji površini vsaj približno enakomerno razporejenih termoplastičnih vlaken sestoječe ovojnice (2), s katero je po svojem celotnem obodu in praktično po svoji celotni zunanji površini obdano omenjeno vpojno jedro (1), pri čemer je tovrsten tampon po izbiri na enem svojem koncu zožen in zaključen z blago zaobljeno konico, na svojem nasprotnem koncu pa opremljen z vrvico za lažjo odstranitev tampona po uporabi, in pri čemer je tovrsten tampon nadalje zahvaljujoč stiskanju vsaj v radialni smeri na svoji površini opremljen z določenim številom običajno vsaj dveh do desetih v obodni smeri tampona med seboj enakomerno razmaknjenih radialnih žlebov (1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18'), ki potekajo med seboj vsaj približno vzporedno in vsaj približno v vzdolžni smeri tampona ali poševno pod določenim kotom glede na vzdolžno os tampona, tako daje med vsakokrat sosednjima žleboma (11', 12', 13', 14’, 15', 16', 17', 18') na voljo po eno rebro (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) z blago ukrivljeno, konveksno zunanjo površino (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180), tako da konveksne površine omenjenih reber tvorijo vsaj približno cilindrično zunanjo površino tampona, označen s tem, da je tampon z namenom zagotavljanja izboljšane drsnosti svoje zunanje površine oz. nižjega tornega koeficienta na njegovi zunanji površini glajen izključno v območju konveksnih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) omenjenih reber (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18).
2. Tampon po zahtevku 1, označen s tem, daje iz dvokomponentnih vlaken, pri katerih vsaj zunanja komponenta sestoji iz termoplastičnega gradiva, ali iz mešanice vlaken, od katerih vsaj določen delež predstavljajo termoplastična vlakna, sestoječa ovojnica (2) tampona v območju konveksnih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) omenjenih reber (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) na svoji zunanji površini glajena s segrevanjem termoplastičnih vlaken ali termoplastične komponente posameznih dvokomponentnih vlaken na temperaturo v območju plastifikacije termoplastičnega gradiva vlaken ob sočasnem zagotavljanju enakomernega blagega pritiska proti omenjeni zunanji površini ovojnice (2) tampona v radialni smeri le-tega.
3. Tampon po zahtevku 2, označen s tem, daje iz vlaken z jedrom iz poliestra (PES) in ovojnico iz polietilena (PE) visoke gostote v razmerju PE : PES = 34% : 66% do PE : PES = 50% : 50%, ali mešanice vlaken omenjene sestave, pri čemer specifična masa take dvokomponentne vlaknovine na površinsko enoto znaša 12 do 20 g/m , prednostno pa približno 16 g/m , sestoječa ovojnica (2) v območju konveksnih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) omenjenih reber (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) glajena zahvaljujoč plastificiranju polietilenskih (PE) vlaken pri temperaturi od 120°C do 180°C, prednostno pa od 122°C do 148°C in sočasnemu podvrženju tako plastificiranih vlaken na zunanji površini ovojnice (2) blagemu in enakomernemu pritisku, ki glede na tampon deluje v smeri radialno navznoter.
4. Postopek izdelave higienskega tampona z izboljšano drsnostjo na zunanji površini, obsegajoč korake priprave plasti netkane vlaknovine primerne debeline za izdelave vpojnega jedra (1), sestoječe iz naravnih ali sintetičnih vlaken ali kombinacije-le-teh;
priprave plasti netkane vlaknovine primerne debeline za izdelavo ovojnice (2) tampona, pri kateri je sestava vlaken tako izbrana, da so vlakna bodisi dvokomponentna vlakna, kjer ena komponenta sestoji iz termoplastičnega gradiva, ali pa vsaj del vlaken predstavljajo termoplastična sintetična vlakna;
razreza vlaknovine za pripravo vpojnega jedra (1) v trak (10) dolžini tampona prirejene širine in premeru oz. obsegu tampona prirejene dolžine;
razreza vlaknovine za pripravo ovojnice (2) v trak (20) dolžini tampona prirejene širine in premeru oz. obsegu tampona prirejene dolžine;
sestavljanja sklopa traku (10) za pripravo vpojnega jedra (1) in traku (20) za pripravo ovojnice (2) s polaganjem traku (20) za pripravo ovojnice (2) preko določenega območja traku (10) za pripravo vpojnega jedra (1), pri čemer ta korak po izbiri vključuje tudi vstavljanje vrvice za odstranjevanje tampona po uporabi letega na vsakokrat ustrezno mesto;
navijanja traku (10) za pripravo vpojnega jedra (1) okoli prečne osi traku, s čimer se formira v bistvu cilindričen surovec (100), ki je po celotni zunanji površini ali vsaj po pretežnem delu svoje zunanje površine ovit s po obodu v neprekinjeno celoto spojenim trakom (20) za pripravo ovojnice (2), pri čemer je premer tako dobljenega surovca (100) prirejen pričakovanemu premeru oz. obsegu tampona, dolžina omenjenega surovca (100) pa je prirejena pričakovani dolžini tampona;
radialnega stiskanja surovca (100) v ustreznem orodju s pomočjo primemo oblikovanih čeljusti (31, 32), s čimer se formira po izbiri na enem koncu z zoženo in blago zaokroženo konico zaključen, v splošnem pa vsaj približno cilindričen tampon, na katerega površini je vtisnjeno številu omenjenih čeljusti (31, 32) ustrezno število v obodni smeri tampona med seboj enakomerno razmaknjenih ·· radialnih žlebov (1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18'), ki potekajo med seboj vsaj približno vzporedno in vsaj približno v vzdolžni smeri tampona ali poševno pod določenim kotom glede na vzdolžno os tampona, tako da je med vsakokrat sosednjima žleboma (1Γ, 12', 13', 14', 15', 16', 17', 18') na voljo po eno rebro (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) z blago ukrivljeno, konveksno zunanjo površino (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180), tako da konveksne površine omenjenih reber tvorijo vsaj približno cilindrično zunanjo površino tampona; in glajenja zunanje površine tampona izključno v območju konveksnih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) reber (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) s potiskanjem tako formiranega tampona skozi konusno notranjo površino matrice (33) v aksialni smeri le-te, s čimer se tako formiran tampon v območju omenjenih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) reber (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) podvrže blagemu enakomernemu pritisku v smeri radialno navznoter, označen s tem, da se korak glajenja zunanje površine tampona, namreč glajenja zunanje površine vsaj deloma iz enakomerno po površini razporejenih termoplastičnih ali s termoplastično komponento obdanih dvokomponentnih vlaken sestoječe ovojnice (2) tampona vrši na tak način, da se v ovojnici (2) vsebovana termoplastična vlakna ali zunanjo termoplastično komponento vlaken izključno v območjih konveksnih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) na rebrih (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) segreje na temperaturo plastifikacije omenjenih termoplastičnih vlaken ali termoplastične komponente vlaken, nakar se tako plastificirana vlakna podvrže omenjenemu blagemu enakomernemu pritisku v smeri radialno navznoter.
5. Postopek po zahtevku 4, označen s tem, da se iz vlaken z jedrom iz poliestra (PES) in ovojnico iz polietilena (PE) visoke gostote v razmerju PE : PES = 34% : 66% do PE : PES = 50% : 50%, ali po izbiri iz dvokomponentne mešanice enokomponentnih vlaken omenjene sestave, pri čemer specifična masa take dvokomponentne vlaknovine na površinsko enoto znaša 12 do 20 g/m , prednostno pa približno 16 g/m , sestoječo ovojnico (2) v območju konveksnih zunanjih površin (110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180) omenjenih reber (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) na njeni zunanji površini gladi s segrevanjem termoplastičnih vlaken na temperaturo v območju plastifikacije polietilenskih (PE) vlaken ali polietilenske (PE) komponente posameznih vlaken ob sočasnem zagotavljanju enakomernega blagega pritiska proti omenjeni zunanji površini ovojnice (2) v radialni smeri tampona.
6. Postopek po zahtevku 5, označen s tem, da se z namenom plastifikacije polietilenske komponente (PE) vlaken slednja segreje na temperaturo od 120°C do 180°C, prednostno pa od 122°C do 148°C, nakar se plastificirana vlakna na zunanji površini ovojnice (2) podvrže blagemu in enakomernemu pritisku, ki glede na tampon deluje v smeri radialno navznoter.
SI201100068A 2010-10-20 2011-03-02 Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona SI23658B (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201100068A SI23658B (sl) 2011-03-02 2011-03-02 Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona
PCT/SI2011/000015 WO2012053986A1 (en) 2010-10-20 2011-03-23 Hygienic tampon with improved sliding ability and method for manufacturing thereof
EP11724474.9A EP2629726B1 (en) 2010-10-20 2011-03-23 Hygienic tampon with improved sliding ability and method for manufacturing thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201100068A SI23658B (sl) 2011-03-02 2011-03-02 Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SI23658A true SI23658A (sl) 2012-09-28
SI23658B SI23658B (sl) 2017-08-31

Family

ID=46880811

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201100068A SI23658B (sl) 2010-10-20 2011-03-02 Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI23658B (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
SI23658B (sl) 2017-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6186995B1 (en) Vaginal tampon and method for fabrication thereof
JP6279270B2 (ja) 拡張した溝形態を備えるタンポン
RU2665433C2 (ru) Тампоны с проникающими сегментами желобка
KR101911113B1 (ko) 탐폰 흡수체
EP2629726B1 (en) Hygienic tampon with improved sliding ability and method for manufacturing thereof
JP6328395B2 (ja) 連続的な溝形態を備えるタンポン
US20110238028A1 (en) Tampon with modified constricted withdrawal end
JP7135005B2 (ja) タンポンプレスジョー
JP2009525091A (ja) タンポン
CZ20002060A3 (en) Swab for woman's hygiene or sanitary purposes and process for producing thereof
CZ20013591A3 (cs) Tampon se zvýąenou ochranou před prosakováním
SI23070A (sl) Higienski tampon, po izbiri digitalni ali aplikatorski tampon ter naprava in postopek za izdelavo tovrstnega tampona
KR102189639B1 (ko) 탐폰 제조 방법
JP2022008564A (ja) タンポンを製造するための方法
DE69328129T2 (de) Tampon
KR101862434B1 (ko) 탄력성 탐폰 및 제조 방법
DE102012023812A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen eines Tampons sowie damit hergestellter Tampon
WO2022036911A1 (zh) 一种天然抑菌棉条制备方法
CN101636138A (zh) 包装封接方法及制品
SI23658A (sl) Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona
AU678428B2 (en) A menstruation tampon and a method of manufacturing the same
SI26083A (sl) Oblikovno stabilen fiziološko sprejemljiv in biološko razgradljiv higienski tampon ter postopek izdelave tovrstnega tampona
SI23496A (sl) Higienski tampon z izboljšano drsnostjo na zunanji površini in postopek izdelave tovrstnega tampona
SI25875A (sl) Trgalni in navijalni sklop naprave za izdelavo tampona in postopek izdelave tovrstnega tampona z uporabo tovrstne naprave
DE202012011679U1 (de) Tampon und Vorrichtung zum Herstellen eines Tampons

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20121005

SP73 Change of data on owner

Owner name: TOSAMA TOVARNA SANITETNEGA MATERIALA, D.O.O.; SI

Effective date: 20170626

OU02 Decision according to article 73(2) ipa 1992, publication of decision on partial fulfilment of the invention and change of patent claims

Effective date: 20170628