SI22931A - Vpenjalni mehanizem registratorja - Google Patents

Vpenjalni mehanizem registratorja Download PDF

Info

Publication number
SI22931A
SI22931A SI200800308A SI200800308A SI22931A SI 22931 A SI22931 A SI 22931A SI 200800308 A SI200800308 A SI 200800308A SI 200800308 A SI200800308 A SI 200800308A SI 22931 A SI22931 A SI 22931A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
section
base plate
clamping assembly
lever
control lever
Prior art date
Application number
SI200800308A
Other languages
English (en)
Inventor
ÄŚUFAR@Rok
BENEDIÄŚIÄŚ@Janez
Original Assignee
NIKO@@Kovinarsko@podjetje@@d@d@@@Železniki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by NIKO@@Kovinarsko@podjetje@@d@d@@@Železniki filed Critical NIKO@@Kovinarsko@podjetje@@d@d@@@Železniki
Priority to SI200800308A priority Critical patent/SI22931A/sl
Publication of SI22931A publication Critical patent/SI22931A/sl

Links

Landscapes

  • Clamps And Clips (AREA)

Abstract

Vpenjalni mehanizem registratorja obsega osnovno ploščo in dvojico s slednjo togo povezanih trnov kot tudi dvojico zavihtljivih in proti prej omenjenima trnoma zahvaljujoč premiku ustrezne upravljalne ročice pritisljivih trnov Namen izuma je trgu ponuditi razmeroma preprost mehanizem ki bo lahko občutno cenejši od klasičnih mehanizmov obenem pa bo po vgradnji v registrator namenjen predvsem za arhiviranje in manj pogosto odpiranje ali zapiranje mehanizma lahko navzlic temu zagotavljal vse potrebne lastnosti v pogledu funkcionalnosti Pri mehanizmupo izumu je ročica opremljena z ekscentričnim odsekom ki v odvisnosti od položaja ročice nalega bodisi na horizontalnem odsekuali ob slednjem razporejeni poševnini

Description

Vpenjalni mehanizem registratorja
Izum spada na področje knjigoveštva in pripomočkov za vpenjanje oz. shranjevanje dokumentov, namreč na področje pripomočkov za urejanje in odlaganje dokumentov, zlasti takšnih, ki obsegajo sredstvo za uprijemanje v luknje, s katerimi so opremljeni za vpenjanje predvideni dokumenti, namreč dvodelni vpenjalni sklop, obsegajoč nepremakljiv del z vsaj dvema trnoma ter premakljiv del s prav tako vsaj dvema trnoma.
Izhodišče izuma predstavlja znan mehanizem, ki obsega osnovno ploščo z dvojico na sebi togo pričvrščenih trnov ter vpenjalni sklop, obsegajoč dvojico med seboj preko vzmetno podprtega vmesnega odseka togo povezanih zavihtljivih in proti prej omenjenima trnoma zahvaljujoč premiku ustrezne upravljalne ročice pritisljivih trnov. Pri tem je cilj pričujočega izuma po eni strani zagotoviti še večji kot razpiranja med premakljivima in nepremakljivima trnoma, obenem pa tudi, da se bo ročica tudi v razprtem položaju omenjenih dvojic trnov nahajala v takem položaju, da bo uporabniku omogočeno listanje v mehanizmu vpetih listov, pri čemer pa naj bi bilo brezhibno delovanje mehanizma zagotovljeno s kar najmanjšimi možnimi posegi v obstoječo konstrukcijsko zasnovo tovrstnega mehanizma in po možnosti z uporabo že obstoječe osnovne plošče in vpenjalnega sklopa vsaj kot polizdelkov za izdelavo končnega izdelka. Ob uspešni razrešitvi omenjenega problema bi bil namreč izum lahko realiziran hitro s kar najmanjšimi finančnimi vlaganji v razvoj in izdelavo preoblikovalnih orodij in drugih izdelovalnih naprav.
Iz GB 815,108 je znan vpenjalni mehanizem, pri katerem sta na osnovni plošči vpeta dvojica med seboj razmaknjenih nepremakljivih trnov, ki sta prirejena za sodelovanje z dvojico premakljivih trnov, ki sta med seboj povezana preko stremena in skupaj s slednjim tvorita vpenjalni sklop, ki je v ustreznih ležiščih zasukljivo oz. z možnostjo nagibanja pričvrščen na osnovni plošči. Nadalje je na osnovni plošči predviden iz srednje izsekan in v bistvu pravokotno odkrivljen osrednji nosilec, na katerem je zasukljivo pričvrščen nihajni vzvod upravljalne ročice registratorja, kije zasukljivo vpeta na nadaljnjem nosilcu na osnovni plošči. Upravljalna ročica je torej po eni strani na osnovno ploščo zasukljivo pričvrščena s pomočjo nazadnje omenjenega nosilca in pri tem podprta z vzmetjo, ki ročico odriva v smeri vstran od osnovne plošče, po drugi strani pa je členkasto povezana z omenjenim na osrednjem nosilcu zasukljivo pričvrščenem nihajnim vzvodom, ki je opremljen s pritisnim elementom, kije oprt na ekscentrično zasnovano osrednje območje stremena vpenjalnega sklopa. Nadalje je v osrednjem območju nihajnega vzvoda na voljo zajeda, v katero uprijema aretimi element, ki je predviden za držanje nihajnega vzvoda v ustreznem položaju, kadar je ročica mehanizma proti sili omenjene vzmeti pritisnjena v smeri proti osnovni plošči in je mehanizem zaprt, tako da je vsak od obeh premakljivih trnov pritisnjen proti vsakokrat pripadajočemu nepremakljivemu trnu. Tovrsten mehanizem terja vgradnjo številnih delov in je zato razmeroma zapleten in nezanesljiv.
Eden tačas najbolj znanih in uporabljanih vpenjalnih mehanizmov registratorja je opisan v WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122. Tovrstni mehanizem sestoji iz osnovne plošče, na kateri je na voljo dvojica z omenjeno ploščo togo povezanih nepremakljivih trnov, obenem pa tudi dvojica na omenjeni osnovni plošči zavihtljivo uležiščenih trnov, ki sta med seboj povezana preko ustrezno togega vmesnega odseka in zatorej oba hkrati premakljiva s pomočjo ustrezne ročice, ki je uležiščena na nosilcu, ki je predviden približno v osrednjem območju osnovne plošče in predstavlja del slednje oz. je s slednjo togo povezan.
Osnovna plošča obsega ustrezne ojačitve in odprtine za pritrditev na vsakokrat razpoložljive platnice registratorja. V dveh vogalnih območjih ene od daljših stranic te plošče sta nanjo vsak zase togo pričvrščena med seboj na ustreznem odmiku razporejena nepremakljiva tma, katerih prosta konca sta ukrivljena v smeri proti prostima koncema premakljivih trnov. V območju preostale daljše stranice sta v pripadajočih ležiščih pričvrščena premakljiva trna, ki sta med seboj povezana preko vmesnega odseka, ki je prekrivljen trapezno oz. kot črka U. Omenjeni ležišči se praviloma nahajata v bližini vzdolžnega roba osnovne plošče, medtem ko je osrednje območje vmesnega odseka, preko katerega sta med seboj povezana premakljiva trna, pomaknjeno v notranjost t.j. proti osrednjemu območju osnovne plošče in poteka vzporedno s prej omenjenem robom plošče.
Nadalje je vsaj približno v osrednjem območju osnovne plošče na voljo nosilec, ki štrli iz ravnine osnovne plošče vsaj v bistvu pravokotno glede na omenjeno ravnino ter na svojem prostem koncu na odmiku od osnovne plošče tvori vrtišče ročice za upravljanje vpenjalnega sklopa in s tem nagibanje premakljivih trnov mehanizma glede na osnovno ploščo oz. nepremakljiva tma. Omenjena ročica je razporejena v vertikalni ravnini, ki je vzporedna z omenjenima vzdolžnima roboma osnovne plošče, os uležiščenja omenjene ročice pa poteka skozi omenjeni nosilec v smeri pravokotno glede na omenjena vzdolžna robova osnovne plošče in vzporedno z ravnino osnovne plošče. Nadalje je na omenjeni ročici na ustreznem odmiku od vrtišča ekscentrično uležiščen kotalčni element, ki je prirejen za kotaljenje po omenjenem osrednjem območju vmesnega odseka med obema premakljivima trnoma. V ta namen je ročica izvedena v obliki črke L, pri čemer njen daljši krak predstavlja upravljalni krak, na koncu krajšega kraka je uležiščen kotalčni element, v presečišču krakov pa je uležiščena sama ročica.
Vpenjalni sklop je v območju vmesnega odseka podprt z vzmetjo ki je na voljo kot v ustreznem izrezu v osnovni plošči konzolno vpeta upogibna listna vzmet. Zahvaljujoč vihtenju ročice vzdolž omenjenega osrednjega odseka premakljiv kotalčni element po izbiri bodisi pritiska vmesni element proti sili omenjene vzmeti oz. dopušča, da omenjena vzmet odriva osrednji odsek, kolikor pač to vsakokrat dopušča omenjen kotalčni element v odvisnosti od vsakokrat razpoložljivega položaja ročice, pri čemer se premakljiva kraka nagibata glede na ravnino osnovne plošče in se s tem bodisi približujeta nepremakljivima krakoma ali se od njiju oddaljujeta.
Kadar sta premakljiva trna odklonjena vstran od dvojice nepremakljivih trnov, je mehanizem odprt in v takem položaju je možno v registrator vstavljati oz. iz njega odstraniti liste. Vmesni odsek premakljivih krakov je zahvaljujoč vzmeti odrinjen vstran od osnovne plošče, upravljalni krak ročice je prav tako odklonjen vstran od osnovne plošče in sega v območje med razprtima nepremakljivim in premakljivim trnom, ki se nahajata na strani omenjenega upravljalnega kraka ročice.
S premikom upravljalnega kraka ročice v smeri proti ravnini osnovne plošče se kotalčni element premakne vzdolž osrednjega območja vmesnega odseka med premakljivima krakoma in pritisne omenjeno osrednje območje v smeri proti ravnini osnovne plošče in torej proti sili vzmeti. Ko kotalčni element prečka linijo, ki poteka pravokotno glede na ravnino osnovne plošče skozi vrtišče ročice na osrednjem nosilcu, se prosti konec vsakokratnega premakljivega trna soosno prisloni ob prosti konec vsakokrat pripadajočega nepremakljivega trna. Ker ročica omogoča še nadaljnji premik kotalčnega elementa preko prej omenjene linije, se ročica v takem položaju zaskoči in v takem položaju tudi obstane, s čimer je mehanizem zaprt.
Tovrstni mehanizem je nedvomno zelo zanesljiv in učinkovit ter omogoča hitro in zanesljivo vpenjanje tudi razmeroma velikega števila listov. Osnovna plošča je navzlic razmeroma majhni debelini izhodiščnega materiala dovolj toga in tudi sam vpenjalni sklop je perfektno zasnovan in deluje optimalno, obenem pa je tudi proces izdelave in tudi sestavljanja omenjenih sestavnih delov optimalen, v celoti avtomatiziran in omogoča cenovno sprejemljivo izkoriščanje rešitve po EP 1 606 122.
Za izdelavo osnovne plošče je potrebna linija za preoblikovanje jeklene pločevine, na kateri se v več zaporednih operacijah pločevino izseka, izreže in upogiba ter s tem preoblikuje v končno obliko. Po drugi strani je tudi za izdelavo ročice potrebna linija za preoblikovanje žice, ki se jo stiska, krivi in prebija, nakar se nanjo prikoviči konzolni nosilec z na sebi nameščenim kotalčnim elementom, čemur sledi sestavljanje ročice in plošče, in sicer spet s kovičenjem ročice v vrtišču nosilca osnovne plošče. Navedeni niz operacij je povezan tako s potrebnimi tehnološkimi pripravami, ki terjajo visoka finančna vlaganja, kot tudi z ustrezno porabo časa, kar se vse skupaj odraža v temu ustrezni ceni izdelka. Na trgu pa razmeroma pogosto pogosto obstoji potreba po tovrstnih izdelkih, ki naj bi bili občutno cenejši, dasiravno bi na primer njihova kakovost v pogledu obstojnosti v primeru velikega števila odpiranj in zapiranj mehanizma ne bila tako visoka. Treba je namreč vedeti, da uporabniki potrebujejo bodisi registratorje, ki brez poškodb in okvar vzdržijo pogosto vsakodnevno uporabo, ali pa tudi take zgolj za arhiviranje, katerih odpiranje in zapiranje se ne vrši tako pogosto. Na tej osnovi bi bilo torej zaželeno, če bi bilo možno zasnovati poenostavljen upravljalni mehanizem registratorja, ki bi ga bilo možno izdelati hitreje, z manj tehnoloških operacij in z manj zahtevnimi pripravami in bi bil zato lahko temu ustrezno cenejši, obenem pa vsaj v okviru manj intenzivne oz. zgolj občasne uporabe še vedno funkcionalen.
• ·
Pričujoči torej izum temelji na znatni poenostavitvi in pocenitvi že znanega upravljalnega mehanizem registratorja, kakršen je opisan v WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122 in ga prijavitelj velikoserijsko proizvaja ter v ta namen poseduje vsa potrebna preoblikovalna orodja in druge naprave, ki omogočajo nemoten potek velikoserijske proizvodnje. Tovrsten upravljalni mehanizem registratorja v splošnem sestoji iz osnovne plošče in vpenjalnega sklopa, ki je zasukljivo pričvrščen na omenjeni plošči in upravljiv s pomočjo upravljalne ročice, kije prav tako zasukljivo pričvrščena na omenjeni plošči. Pri tem je na osnovni plošči v bližini ene vzdolžne stranice predvidena dvojica med seboj ustrezno razmaknjenih, približno pravokotno glede na ravnino osnovne plošče potekajočih in z omenjeno ploščo togo povezanih nepremakljivih trnov. V osrednjem območju osnovne plošče je na voljo nosilec z vrtiščem, v območju prej omenjeni stranici nasprotne vzdolžne stranice pa sta predvideni ležišči za uležiščenje vpenjalnega sklopa na plošči. Ta vpenjalni sklop obsega dvojico za sodelovanje s prej omenjenima trnoma v smislu možnosti medsebojnega naleganja v soosni poravnanosti prirejenih premakljivih trnov, med katerima je na voljo ekscentrično zasnovan, v smeri proti omenjememu nosilcu pomaknjen vmesni odsek, ki je podprt in vstran od osnovne plošče pritiskan z vzmetjo, med omenjenim odsekom in omenjenima premakljivima trnoma pa sta predvideni ležiščni območji, s katerima je sklop zasukljivo uležiščen v ležiščih osnovne plošče.. Pri tem je nadalje v vrtišču na omenjenem nosilcu osnovne plošče zasukljivo vpeta upravljalna ročica, ki poteka vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče in med enim nepremakljivim trnom in z njim sodelujočim premakljivim trnom sega izven območja osnovne plošče. Ročica je prirejena za sodelovanje z omenjenim osrednjim odsekom vpenjalnega sklopa, kije s tem po eni strani s pomočjo vzmeti pritisnjen v smeri vstran od osnovne plošče in po drugi strani zahvaljujoč ročici po izbiri pritiskan v smeri proti osnovni plošči.
• ·
Po izumu je predlagano, da omenjena upravljalna ročica obsega na odmiku od svojega vrtišča na nosilcu osnovne plošče v smeri proti slednji razporejen ekscentričen odsek, katerega geometrijska os poteka vzporedno z glavno ravnino osnovne plošče in pravokotno glede na vzdolžna robova osnovne plošče, omenjen vpenjalni sklop pa v svojem ekscentrično glede na ležiščna odseka, s katerima je omenjeni sklop uležiščen v ležiščih na osnovni plošči, razporejenem in z vzmetjo na osnovni plošči podprtem osrednjem odseku obsega nad ravnino osrednjega odseka razporejen horizontalni odsek in neposredno ob slednjem razporejeno, v smeri poteka upravljalne ročice in navzdol proti omenjenemu osrednjemu odseku vpenjalnega sklopa nagnjeno poševnino, pri tem pa sta omenjen horizontalni odsek in omenjena poševnina tako razporejena, da omenjeno ekscentrično območje upravljalne ročice odvisno od položaja slednje nalega bodisi na omenjenem horizontalnem odseku ali na omenjeni poševnim. Upravljalna ročica prednostno sestoji izključno iz kovinske žice okroglega prečnega preseka, tako daje njen prečni presek vsaj v območju omenjenega ekscentričnega odseka vsaj približno okrogel. Pri eni od različic izuma sta omenjen horizontalni odsek in omenjena poševnina vpenjalnega sklopa na voljo na dodatni podlogi, ki je nepremakljivo pričvrščena na osrednjem odseku vpenjalnega sklopa, ki prednostno sestoji iz kovinske žice okroglega prečnega preseka, medtem ko je nanj v območju osrednjega odseka pričvrščena dodatna podloga prednostno izvedena iz termoplastičnega gradiva na osnovi polimerov. Pri nadaljnji različici izuma sta omenjen horizontalen odsek in neposredno ob njem v območju osrednjega odseka razporejena poševnina oblikovana iz kovinske žice prednostno okroglega prečnega preseka, iz katere sestoji celoten vpenjalni sklop. Pri vsaki od omenjenih različic je lahko v območju omenjenega horizontalnega odseka predviden nased, ki je prirejen za sodelovanje z ekscentričnim odsekom ročice, kadar se ta nahaja v območju omenjenega odseka, in sicer v smislu zapahnjenja ročice v zaprtem položaju vpenjalnega mehanizma.
Mehanizem po izumu bo v nadaljevanje podrobneje obrazložen na osnovi primera izvedbe, kije ponazorjen na priloženi skici, kjer kažejo
Sl. 1 vpenjalni mehanizem registratorja v odprtem stanju in v narisu;
Sl. 2 taisti vpenjalni mehanizem, prav tako v odprtem stanju in v pogledu od zadaj,
Sl. 3 taisti vpenjalni mehanizem v zaprtem stanju, tokrat v pogledu od strani;
Sl. 4 taisti vpenjalni mehanizem kot na Sl. 3, tokrat v odprtem stanju;
Sl. 5 mehanizem v zaprtem stanju in v tlorisu,
Sl. 6 pa alternativno izvedbo izuma, ponazorjeno okviru detajla A po Sl. 1.
Vpenjalni mehanizem sestoji (Sl. 1) iz osnovne plošče 1 z na sebi togo pritrjenima nepremakljivima trnoma 11, 12 in nosilcem 13 upravljalne ročice 3, kot tudi iz enovitega vpenjalnega sklopa 2, sestoječega iz dvojice premakljivih tmov 21, 22 in med slednjima razpoložljivega vmesnega odseka 25.
Osnovna plošča 1 mehanizma po izumu je v osnovi zasnovana tako kot tista pri mehanizmu iz stanja tehnike (WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122) in obsega ustrezne ojačitve 14, pritrdilne odprtine 15 in pozicionime odprtine 16, ob vzdolžni stranici 17 pa sta na plošči 1 pričvrščena prednostno kar vtisnjena in kovičena nepremakljiva trna 11, 12. V območju preostale vzdolžne stranice 18 sta predvideni ležišči 19', 19, v katerih je na plošči 1 v območju svojih ležiščnih odsekov 20', 20 zasukljivo pričvrščen vpenjalni sklop
2. Ležišči 19', 19 sta v prikazanem primem izvedeni enovito s samo ploščo 1, in sicer s pomočjo krivljenja oz. upogibanja ustreznih izrezov gradiva same plošče 1 v območju vzdolžne stranice 18. Nosilec 13 upravljalne ročice 3 je razporejen približno v osrednjem območju osnovne plošče 1 in postavljen približno pravokotno glede na glavno ravnino osnovne plošče 1. Omenjeni nosilec 13 je tako kot sama osnovna plošča 1 zasnovan karseda togo, in sicer z namenom, da bi bilo uležiščenje upravljalne ročice 3 in s tem upravljanje vpenjalnega sklopa 2 lahko karseda natančno.
• ·
Še nadalje je na osnovni plošči 1 v območju med omenjenim nosilcem 13 in omenjenim vzdolžnim robom 18 v ustreznem izrezu 10' v omenjeni plošči 1 vstavljena vzmet 10, kije vgrajena in tudi izvedena na povsem enak način kot v primeru mehanizma iz stanja tehnike (WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122). Z omenjeno vzmetjo 10 je na plošči 1 podprt vmesni odsek 25 vpenjalnega sklopa 2. Vzmet 10, ki načeloma sestoji iz drugačnega materiala kot je material same osnovne plošče 1, je v omenjenem izrezu 10' v plošči 1 konzolno vpeta in je na voljo kot upogibna listnata vzmet. Nadalje je v ustreznem vrtišču 31 na nosilcu 13 osnovne plošče 1, katerega geometrijska os poteka približno vzporedno z glavno ravnino osnovne plošče 1 in pravokotno glede na njena vzdolžna robova 17, 18, zasukljivo vpeta upravljalna ročica 3, ki poteka vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče 1 in med enim nepremakljivim trnom 12 in z njim sodelujočim premakljivim trnom 22 sega izven območja osnovne plošče 1.
Vpenjalni sklop 2, ki sicer v osnovi lahko popolnoma ustreza znanemu vpenjalnemu sklopu 2 iz stanja tehnike (WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122), je za potrebe pričujočega izuma modificiran na tak način, da vpenjalni sklop 2 v območju osrednjega odseka 25 obsega nad slednjim razporejen horizontalen odsek 26 in neposredno ob slednjem razporejeno, s slednje navzdol proti glavni ravnini osnovne plošče 1 potekajočo poševnino 27, ki sta prirejeni za sodelovanje z glede na vrtišče 31 ekscentrično razporejenim in z glavno ravnino osnovne plošče vzporednim ter pravokotno glede na vzdolžna robova 17, 18 osnovne plošče 1 potekajočim odsekom 32 ročice 31. Pri tem je prednostno, če je ročica 3 izvedena iz okrogle kovinske žice, ki je v območju vrtišča 31 in po izbiri na prijemalnem koncu 33 sicer lahko sploščena, v preostalem in še zlasti v območju omenjenega ekscentričnega odseka 32 pa vsaj približno zadrži svojo osnovno okroglo obliko. Na ta način je omenjen ekscentrični odsek 32 izvedljiv zgolj z upogibanjem omenjene žice kot izhodiščnega gradiva za izvedbo ročice 3, in to brez kovičenja kakršnegakoli nosilca s kotalčnim elementom kot pri rešitvah iz stanja tehnike..
Po drugi strani je tudi vpenjalni sklop 2 - podobno kot omenjena ročica 3 in nepremakljiva trna 11, 12 na osnovni plošči 1 - izveden iz okrogle kovinske žice, ki je ustrezno ukrivljena, tako da omenjen vpenjalni sklop 2 obsega vsaj premakljiva trna 21, 22 in med njima razporejena ležiščna odseka 20’, 20, s katerima je omenjeni sklop 2 uležiščen v ležiščih 19', 19 na osnovni plošči 1, obenem pa tudi glede na omenjeni ležišči 19', 19 na osnovni plošči 1 ekscentrično razporejen vmesni odsek 25, ki je podprt z vzmetjo 10 in s katerim v danem primeru v območju omenjenega ekscentričnega odseka 32 sodeluje upravljalna ročica 3.
Konkretizacija omenjenega horizontalnega odseka 26 in poševnine 27 na omenjenem osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2 je razložena z dvema od možnih primerov izvedbe.
V primeru izvedbe po Sl. 1 - 5 je na osrednjem območju 25 vpenjalnega sklopa 2, ki v takem primeru do potankosti ustreza tistemu iz stanja tehnike in so zanj torej na voljo vsi potrebni tehnološki pogoji, na omenjen vpenjalni sklop 2 nepremakljivo pričvrščena dodatna podloga 250, ki obsega omenjen horizontalen odsek 26 in ob njem razporejeno poševnino 27. V tem primeru je na omenjenem odseku 26 predviden tudi ustrezen nased 26' za zapahnjenje ekscentričnega odseka 32 upravljalne ročice 3, kadar ta nalega na omenjenem odseku 26, pri čemer je s primemo globino omenjenega naseda 26' npr. možno zagotoviti želeno stopnjo zaskočenosti ročice 3 pri zaprtem vpenjalnem mehanizmu. Omenjena podloga 250 je lahko na razmeroma cenen način izvedena iz termoplastičnega materiala na osnovi polimerov, ki zagotavlja potrebno drsnost odseka 32 ročice 3 po omenjeni ravnini in/ali poševnini 27 osrednjega odseka 25.
Nadaljnja različica izuma je prikazana na Sl. 6. V tem primeru gre za nekoliko modificiran vpenjalni sklop 2, pri katerem je okrogla žica kot izhodiščni material v
osrednjem odseku 25 prekrivljena v obliko, ki po sebi zagotavlja prisotnost potrebne ravnine 26 in ob slednji razporejene poševnine 27. V takem primeru je torej vpenjalni sklop 2 načeloma že v fazi izdelave premakljivih trnov 21, 22 in osrednjega odseka 25 opremljen z ravnino 26 in poševnino 27, ki sta tako kot v predhodnem primeru prirejeni za sodelovanje z ekscentričnim odsekom 32 ročice 3.
Mehanizem v osnovi deluje zelo podobno kot doslej znani tovrstni mehanizmi. Kadar je mehanizem odprt in je zahvaljujoč pritisku vzmeti 10, s katerim je v svojem osrednjem območju 25 podprt vpenjalni sklop 2, slednji s svojima premakljivima trnoma 21, 22 odvihten od nepremakljivih trnov 11, 12, je upravljalna ročica 3 zavihtena v položaj po Sl. 1, njen ekscentrični odsek 32 pa se nahaja ob vznožju omenjene poševnine. Z zasukom upravljalne ročice 3 okoli vrtišča 31 v smeri urinih kazalcev ekscentrični odsek 32 ročice 3 zdrsne po poševnini 27 navzgor in zatem naslonjen na horizontalnem odseku 26 obmiruje v območju naseda 26', kadar je ta na voljo. Med premikanjem odseka 32 po poševini 27 pride do premika osrednjega odseka vpenjalnega sklopa 2 v smeri proti osnovni plošči 1 in proti sili vzmeti (10), obenem pa se premakljiva trna 21, 22 približujeta nepremakljivima trnoma 11, 12 in se nanju naslonita. Odtlej je mehanizem zaprt, odpre pa se ga z zasukom upravljalne ročice 3 v nasprotno smer.

Claims (7)

1. Vpenjalni mehanizem registratorja, sestoječ iz osnovne plošče (1) in vpenjalnega sklopa (2), ki je zasukljivo pričvrščen na omenjeni plošči (1) in upravljiv s pomočjo upravljalne ročice (3), ki je prav tako zasukljivo pričvrščena na omenjeni plošči (1), pri čemer je na osnovni plošči (1) v bližini ene vzdolžne stranice (17) predvidena dvojica med seboj ustrezno razmaknjenih, približno pravokotno glede na ravnino plošče (1) potekajočih in z omenjeno ploščo (1) togo povezanih nepremakljivih trnov, (11, 12) v osrednjem območju omenjene plošče (1) je na voljo nosilec (13) z vrtiščem (31), v območju nasprotne vzdolžne stranice (18) pa sta predvideni ležišči (19', 19) za uležiščenje vpenjalnega sklopa (2) na plošči (1), pri čemer nadalje enovito zasnovan vpenjalni sklop (2) obsega dvojico za sodelovanje s prej omenjenima trnoma (11, 12) v smislu možnosti medsebojnega naleganja v soosni poravnanosti prirejenih premakljivih trnov (21, 22), med katerima je na voljo v smeri proti omenjenemu nosilcu (13) pomaknjen in s tem glede na ležišči (19', 19) ekscentrično uležiščen vmesni odsek (25), ki je podprt in vstran od osnovne plošče (1) pritiskan z vzmetjo (10), med omenjenim odsekom (25) in omenjenima premakljivima trnoma (21, 22) pa sta predvidena ležiščna odseka (20', 20), s katerima je sklop (2) zasukljivo uležiščen v ležiščih (19', 19) osnovne plošče (1), medtem ko je v vrtišču (31) na nosilcu (13) osnovne plošče (1) zasukljivo vpeta upravljalna ročica (3), ki poteka vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče (1) in je prirejena za sodelovanje z omenjenim osrednjim odsekom (25) vpenjalnega sklopa (2), ki je s tem po eni strani s pomočjo vzmeti (10) pritisnjen v smeri vstran od osnovne plošče (1) in po drugi strani zahvaljujoč ročici (3) po izbiri pritiskan v smeri proti osnovni plošči (1), označen s tem, da upravljalna ročica (3) obsega na odmiku od svojega vrtišča (31) na nosilcu (13) osnovne plošče (1) v smeri proti slednji razporejen ekscentričen odsek (32) , katerega geometrijska os poteka vzporedno z glavno ravnino osnovne plošče (1) in pravokotno glede na vzdolžna robova (17, 18) osnovne plošče (1), vpenjalni sklop (2) pa v svojem ekscentrično glede na ležiščna odseka (20', 20), s katerima je omenjeni sklop (2) uležiščen v ležiščih (19', 19) na osnovni plošči (1), razporejenem in z vzmetjo (10) podprtem osrednjem odseku (25) obsega nad ravnino osrednjega odseka (25) razporejen horizontalni odsek (26) in neposredno ob slednjem razporejeno, v smeri poteka upravljalne ročice (3) in navzdol proti omenjenemu osrednjemu odseku (25) nagnjeno poševnino (27), pri tem pa sta omenjena horizontalni odsek (26) in poševnina (27) tako razporejena, da omenjeno ekscentrično območje (32) upravljalne ročice (3) odvisno od položaja slednje nalega bodisi na omenjenem horizontalnem odseku (26) ali na omenjeni poševnini (27).
2. Mehanizem po zahtevku 1, označen s tem, da upravljalna ročica (3) sestoji izključno iz kovinske žice okroglega prečnega preseka, tako daje njen prečni presek vsaj v območju omenjenega ekscentričnega odseka (32) vsaj približno okrogel.
3. Mehanizem po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da sta omenjen horizontalni odsek (26) in omenjena poševnina (27) vpenjalnega sklopa (2) na voljo na dodatni podlogi (250), kije nepremakljivo pričvrščena na osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2).
4. Mehanizem po zahtevku 3, označen s tem, da vpenjalni sklop (2) sestoji iz kovinske žice okroglega prečnega preseka, nanj v območju osrednjega odseka (25) pričvrščena dodatna podloga (250) pa iz termoplastičnega gradiva na osnovi polimerov.
5. Mehanizem po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da sta omenjen horizontalen odsek (26) in neposredno ob njem v območju osrednjega odseka (25) razporejena poševnina (27) oblikovana iz kovinske žice, iz katere sestoji celoten vpenjalni sklop (2)
6. Mehanizem po zahtevku 5, označen s tem, da vpenjalni sklop (2) sestoji iz kovinske žice okroglega prečnega preseka.
7. Mehanizem po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da je v območju omenjenega horizontalnega odseka (26) predviden nased (26'), ki je prirejen za sodelovanje z ekscentričnim odsekom (32) ročice (3), kadar se ta nahaja v območju omenjenega odseka (26) v smislu zapahnjenja ročice (3) v zaprtem položaju vpenjalnega mehanizma.
SI200800308A 2008-12-16 2008-12-16 Vpenjalni mehanizem registratorja SI22931A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200800308A SI22931A (sl) 2008-12-16 2008-12-16 Vpenjalni mehanizem registratorja

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200800308A SI22931A (sl) 2008-12-16 2008-12-16 Vpenjalni mehanizem registratorja

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22931A true SI22931A (sl) 2010-06-30

Family

ID=42308281

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200800308A SI22931A (sl) 2008-12-16 2008-12-16 Vpenjalni mehanizem registratorja

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI22931A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN2923340Y (zh) 用于保持活页纸的环形夹机构
CN1508021B (zh) 环形活页夹机构
CN201143820Y (zh) 用于保持活页纸的环形夹机构
US20030044221A1 (en) Binder device with linked arches
JP2008279751A (ja) スライド式ヒンジプレート付きリングバインダー機構
KR20020038935A (ko) 종이 더미를 파일에 보존하기 위한 장치
US6773216B2 (en) Binding apparatus
JP4576385B2 (ja) バインダ機構
SI22931A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
CN101306617A (zh) 具有阻挡装置的环形夹机构
US20070274769A1 (en) Binder For Document
US5441245A (en) Process and apparatus for opening multi-sheeted products, in particular printing products
TW200906644A (en) A lever-arch type file mechanism
SI22707A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
JP3749892B2 (ja) 紙挟み
CN100410085C (zh) 具有互补的环顶部的、杠杆致动的拱形装订装置
SI22614A (sl) Modificiran vpenjalni mehanizem registratorja s pregibno ročico
CN200992042Y (zh) 杠杆夹机构
SI23764A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
SI23795A (sl) Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja
SI22579A (sl) Modificiran vpenjalni mehanizem registratorja
JP2562004B2 (ja) 蓋把持機
CN101224683A (zh) 杠杆夹机构
JP2008168616A (ja) レバー・アーチ型ファイル機構
JP3067018U (ja) 綴 具

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20100709

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20120808