SI23764A - Vpenjalni mehanizem registratorja - Google Patents

Vpenjalni mehanizem registratorja Download PDF

Info

Publication number
SI23764A
SI23764A SI201100206A SI201100206A SI23764A SI 23764 A SI23764 A SI 23764A SI 201100206 A SI201100206 A SI 201100206A SI 201100206 A SI201100206 A SI 201100206A SI 23764 A SI23764 A SI 23764A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
clamping assembly
base plate
central section
lever
movable
Prior art date
Application number
SI201100206A
Other languages
English (en)
Inventor
Boris KavÄŤiÄŤ
Janez BenediÄŤiÄŤ
Original Assignee
NIKO, Kovinarsko podjetje, d.d., Železniki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by NIKO, Kovinarsko podjetje, d.d., Železniki filed Critical NIKO, Kovinarsko podjetje, d.d., Železniki
Priority to SI201100206A priority Critical patent/SI23764A/sl
Publication of SI23764A publication Critical patent/SI23764A/sl

Links

Landscapes

  • Clamps And Clips (AREA)

Abstract

Z namenom, da bi omogočiti razpiranje oz. zapiranje omenjenega vpenjalnega sklopa (2) ob karseda majhnem hodu upravljalne ročice (3), kar bi po eni strani omogočilo izvedbo dimenzijsko manj obsežnega mehanizma in po drugi strani možnost listanja v mehanizmu vpetih listov ne glede na položaj upravljalne ročice (3), je po izumu predvideno, da po eni strani osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2) obsega v osnovi plosko poševnino (251), ki je v smeri vstran od prijemalnega območja (30) upravljalne ročice(3) nagnjena navzdol proti osnovni plošči (1), kot tudi nased (252), ki je v smeri proti upravljalni ročici (3) razporejen neposredno ob omenjeni poševnini (251) in ki je v smeri proti prijemalnemu območju (30) upravljalne ročice (3) nagnjen od poševnine (251) navzdol proti osnovni plošči (1), obenem pa je po drugi strani enovito zasnovana upravljalna ročica (3) v območju vsaj dveh svojih med seboj razmaknjenih in soosnih ležiščnih odsekov (30', 30") z možnostjo zasuka uležiščena v vsaj dveh v smeripravokotno glede na stranici (17, 18) osnovne plošče (1) razporejenih in med seboj soosnih ter neposredno v osnovni plošči (1) izvedenih ležiščih (15', 15"), pri čemer upravljalna ročica (3) v območju med omenjenima ležiščnima odsekoma (30', 30") obsega glede na os zasuka ročice (3) relativno glede na osnovno ploščo (1) ekscentrično razporejen osrednji odsek (35), kije prirejen za naleganje bodisi na poševnini (251) ali na nasedu (252) upravljalnega sklopa (2).

Description

Vpenjalni mehanizem registratorja
Izum spada na področje knjigoveštva in pripomočkov za vpenjanje oz. shranjevanje dokumentov, namreč na področje pripomočkov za urejanje in odlaganje dokumentov, zlasti takšnih, ki obsegajo sredstvo za uprijemanje v luknje, s katerimi so opremljeni za vpenjanje predvideni dokumenti, namreč dvodelni vpenjalni sklop, obsegajoč nepremakljiv del z vsaj dvema trnoma ter premakljiv del s prav tako vsaj dvema trnoma.
Izhodišče izuma predstavlja znan mehanizem, ki obsega osnovno ploščo z dvojico na sebi togo pričvrščenih trnov ter vpenjalni sklop, obsegajoč dvojico med seboj preko vzmetno podprtega vmesnega odseka togo povezanih zavihtljivih in proti prej omenjenima trnoma zahvaljujoč premiku ustrezne upravljalne ročice pritisljivih trnov. Pri tem je cilj pričujočega izuma omogočiti razpiranje oz. zapiranje omenjenega vpenjalnega sklopa ob karseda majhnem hodu upravljalne ročice, kar bi po eni strani omogočilo izvedbo dimenzijsko manj obsežnega mehanizma in po drugi strani možnost listanja v mehanizmu vpetih listov ne glede na položaj upravljalne ročice.
Iz GB 815,108 je znan vpenjalni mehanizem, pri katerem sta na osnovni plošči vpeta dvojica med seboj razmaknjenih nepremakljivih trnov, ki sta prirejena za sodelovanje z dvojico premakljivih tmov, ki sta med seboj povezana preko stremena in skupaj s slednjim tvorita vpenjalni sklop, ki je v ustreznih ležiščih zasukljivo oz. z možnostjo nagibanja pričvrščen na osnovni plošči. Nadalje je na osnovni plošči predviden iz srednje izsekan in v bistvu pravokotno odkrivljen osrednji nosilec, na katerem je zasukljivo pričvrščen nihajni vzvod upravljalne ročice registratorja, kije zasukljivo vpeta na nadaljnjem nosilcu na osnovni plošči. Upravljalna ročica je torej po eni strani na osnovno ploščo zasukljivo pričvrščena s pomočjo nazadnje omenjenega nosilca in pri tem podprta z vzmetjo, ki ročico odriva v smeri vstran od osnovne plošče, po drugi strani pa je členkasto povezana z omenjenim na osrednjem nosilcu zasukljivo pričvrščenem nihajnim vzvodom, ki je opremljen s pritisnim elementom, ki je oprt na ekscentrično zasnovano osrednje območje stremena vpenjalnega sklopa. Nadalje je v osrednjem območju nihajnega vzvoda na voljo zajeda, v katero uprijema aretimi element, ki je predviden za držanje nihajnega vzvoda v ustreznem položaju, kadar je ročica mehanizma proti sili omenjene vzmeti pritisnjena v smeri proti osnovni plošči in je mehanizem zaprt, tako da je vsak od obeh premakljivih trnov pritisnjen proti vsakokrat pripadajočemu nepremakljivemu trnu. Tovrsten mehanizem terja vgradnjo številnih delov in je zato razmeroma zapleten in nezanesljiv.
Eden tačas najbolj znanih in uporabljanih vpenjalnih mehanizmov registratorja je opisan v WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122. Tovrstni mehanizem sestoji iz osnovne plošče, na kateri je na voljo dvojica z omenjeno ploščo togo povezanih nepremakljivih tmov, obenem pa tudi dvojica na omenjeni osnovni plošči zavihtljivo uležiščenih tmov, ki sta med seboj povezana preko ustrezno togega vmesnega odseka in zatorej oba hkrati premakljiva s pomočjo ustrezne ročice, ki je uležiščena na nosilcu, ki je predviden približno v osrednjem območju osnovne plošče in predstavlja del slednje oz. je s slednjo togo povezan.
Osnovna plošča obsega ustrezne ojačitve in odprtine za pritrditev na vsakokrat razpoložljive platnice registratorja. V dveh vogalnih območjih ene od daljših stranic te plošče sta nanjo vsak zase togo pričvrščena med seboj na ustreznem odmiku razporejena nepremakljiva trna, katerih prosta konca sta ukrivljena v smeri proti prostima koncema premakljivih trnov. V območju preostale daljše stranice sta v pripadajočih ležiščih pričvrščena premakljiva trna, ki sta med seboj povezana preko vmesnega odseka, ki je prekrivljen trapezno oz. kot črka U. Omenjeni ležišči se praviloma nahajata v bližini vzdolžnega roba osnovne plošče, medtem ko je osrednje območje vmesnega odseka, preko katerega sta med seboj povezana premakljiva trna, pomaknjeno v notranjost t.j. proti osrednjemu območju osnovne plošče in poteka vzporedno s prej omenjenem robom plošče.
Nadalje je vsaj približno v osrednjem območju osnovne plošče na voljo nosilec, ki štrli iz ravnine osnovne plošče vsaj v bistvu pravokotno glede na omenjeno ravnino ter na svojem prostem koncu na odmiku od osnovne plošče tvori vrtišče ročice za upravljanje vpenj alnega sklopa in s tem nagibanje premakljivih trnov mehanizma glede na osnovno ploščo oz. nepremakljiva trna. Omenjena ročica je razporejena v vertikalni ravnini, ki je vzporedna z omenjenima vzdolžnima roboma osnovne plošče, os uležiščenja omenjene ročice pa poteka skozi omenjeni nosilec v smeri pravokotno glede na omenjena vzdolžna robova osnovne plošče in vzporedno z ravnino osnovne plošče. Nadalje je na omenjeni ročici na ustreznem odmiku od vrtišča ekscentrično uležiščen kotalčni element, ki je prirejen za kotaljenje po omenjenem osrednjem območju vmesnega odseka med obema premakljivima trnoma. V ta namen je ročica izvedena v obliki črke L, pri čemer njen daljši krak predstavlja upravljalni krak, na koncu krajšega kraka je uležiščen kotalčni element, v presečišču krakov pa je uležiščena sama ročica.
Vpenjalni sklop je v območju vmesnega odseka podprt z vzmetjo ki je na voljo kot v ustreznem izrezu v osnovni plošči konzolno vpeta upogibna listna vzmet. Zahvaljujoč vihtenju ročice vzdolž omenjenega osrednjega odseka premakljiv kotalčni element po izbiri bodisi pritiska vmesni element proti sili omenjene vzmeti oz. dopušča, da omenjena vzmet odriva osrednji odsek, kolikor pač to vsakokrat dopušča omenjen kotalčni element v odvisnosti od vsakokrat razpoložljivega položaja ročice, pri čemer se premakljiva kraka nagibata glede na ravnino osnovne plošče in se s tem bodisi približujeta nepremakljivima krakoma ali se od njiju oddaljujeta.
Kadar sta premakljiva trna odklonjena vstran od dvojice nepremakljivih trnov, je mehanizem odprt in v takem položaju je možno v registrator vstavljati oz. iz njega odstraniti liste. Vmesni odsek premakljivih krakov je zahvaljujoč vzmeti odrinjen vstran od osnovne plošče, upravljalni krak ročice je prav tako odklonjen vstran od osnovne plošče in sega v območje med razprtima nepremakljivim in premakljivim trnom, ki se nahajata na strani omenjenega upravljalnega kraka ročice.
S premikom upravljalnega kraka ročice v smeri proti ravnini osnovne plošče se kotalčni element premakne vzdolž osrednjega območja vmesnega odseka med premakljivima krakoma in pritisne omenjeno osrednje območje v smeri proti ravnini osnovne plošče in torej proti sili vzmeti. Ko kotalčni element prečka linijo, ki poteka pravokotno glede na ravnino osnovne plošče skozi vrtišče ročice na osrednjem nosilcu, se prosti konec vsakokratnega premakljivega trna soosno prisloni ob prosti konec vsakokrat pripadajočega nepremakljivega trna. Ker ročica omogoča še nadaljnji premik kotalčnega elementa preko prej omenjene linije, se ročica v takem položaju zaskoči in v takem položaju tudi obstane, s čimer je mehanizem zaprt.
Tovrstni mehanizem je nedvomno zelo zanesljiv in učinkovit ter omogoča hitro in zanesljivo vpenjanje tudi razmeroma velikega števila listov. Vendar pa sama zasnova ekscentrične pritrditve ročice na omenjenem nosilcu in naleganja kotalčnega elementa ročice na vzmetno podprtem vmesnem odseku med premakljivima trnoma vodi do razmetoma velikega hoda upravljalne ročice. Slednja v svojem od osnovne plošče bolj oddaljenem položaju, v katerem je mehanizem razprt, preprečuje listanje v mehanizmu vpetih listov, namreč njihovo premeščanje z nepremakljivih trnov na premakljiva trna ali obratno.. Prav zaradi tolikšnega hoda upravljalne ročice je potrebno zagotoviti tudi zadostno oddaljenost premakljivih trnov od osnovne plošče, ker bi v nasprotnem primeru ročice ne bi bilo možno odvihteti do te mere, da bi se mehanizem lahko sploh dovolj razprl.
Še nadalje je v SI 22931 A opisan vpenjalni mehanizem registratorja, ki sestoji iz osnovne plošče in vpenjalnega sklopa, ki je zasukljivo pričvrščen na omenjeni plošči in upravljiv s pomočjo upravljalne ročice, kije prav tako zasukljivo pričvrščena na omenjeni plošči. Na osnovni plošči je v bližini ene vzdolžne stranice predvidena dvojica med seboj ustrezno razmaknjenih, približno pravokotno glede na ravnino plošče potekajočih in z omenjeno ploščo togo povezanih nepremakljivih trnov, v osrednjem območju omenjene plošče je na voljo nosilec z vrtiščem, v območju nasprotne vzdolžne stranice pa sta predvideni ležišči za uležiščenje vpenjalnega sklopa na osnovni plošči. Enovito zasnovan vpenjalni sklop obsega dvojico za sodelovanje s prej omenjenima nepremakljivima trnoma v smislu možnosti medsebojnega naleganja v soosni poravnanosti prirejenih premakljivih trnov, med katerima je na voljo v smeri proti omenjenemu nosilcu pomaknjen in s tem glede na ležišči ekscentrično uležiščen vmesni odsek, ki je podprt in vstran od osnovne plošče pritiskan z vzmetjo. Med omenjenim vmesnim odsekom in omenjenima premakljivima trnoma sta predvidena ležiščna odseka, s katerima je vpenjalni sklop zasukljivo uležiščen v svojih ležiščih na osnovni plošči. V ustreznem vrtišču na nosilcu osnovne plošče je zasukljivo vpeta upravljalna ročica, ki poteka vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče in je prirejena za sodelovanje z omenjenim osrednjim odsekom vpenjalnega sklopa, ki je s tem po eni strani s pomočjo vzmeti pritisnjen v smeri vstran od osnovne plošče in po drugi strani zahvaljujoč ročici po izbiri pritiskan v smeri proti osnovni plošči in proti sili omenjene vzmeti. Upravljalna ročica obsega na odmiku od svojega vrtišča na nosilcu osnovne plošče v smeri proti slednji razporejen ekscentričen odsek, katerega geometrijska os poteka vzporedno z glavno ravnino osnovne plošče in pravokotno glede na vzdolžna robova osnovne plošče. Po drugi strani pa vpenjalni sklop v svojem ekscentrično glede na ležiščna odseka, s katerima je omenjeni sklop uležiščen v ležiščih na osnovni plošči, razporejenem in z vzmetjo podprtem osrednjem odseku obsega nad ravnino osrednjega odseka razporejen horizontalni odsek in neposredno ob slednjem razporejeno, v smeri poteka upravljalne ročice in navzdol proti omenjenemu osrednjemu odseku nagnjeno poševnino. Pri tem sta omenjena horizontalni odsek in omenjena poševnina tako razporejena, da omenjeno ekscentrično območje upravljalne ročice odvisno od položaja slednje nalega bodisi na omenjenem horizontalnem odseku ali na omenjeni poševnini. Navzlic nekaterim prednostim rešitve po SI 22931 A v primerjavi z rešitvijo po EP 1 606 122 je tudi v tem primeru upravljalna ročica še vedno ekscentrično in zasukljivo uležiščena na nosilcu, ki v bistvu pravokotno štrli iz osnovne plošče, zato je njen hod med zasukom še vedno razmeroma velik, zaradi česar je tudi najmanjša možna razdalja med koncema premakljivih trnov in ravnino osnovne plošče še vedno razmeroma velika, temu primemo pa je zato tudi celoten vpenjalni mehanizem dimenzijsko razmeroma obsežen.
Izum se nanaša na vpenjalni mehanizem registratorja, ki v osnovi sestoji iz osnovne plošče, upravljalne ročice in vpenjalnega sklopa, ki je zasukljivo pričvrščen na omenjeni plošči in upravljiv s pomočjo omenjene upravljalne ročice. Slednja je prav tako zasukljivo pričvrščena na osnovni plošči, na kateri je v bližini ene vzdolžne stranice predvidena dvojica med seboj ustrezno razmaknjenih, približno pravokotno glede na ravnino osnovne plošče potekajočih in s slednjo togo povezanih nepremakljivih trnov. V območju nasprotne vzdolžne stranice osnovne plošče sta predvideni ležišči za uležiščenje vpenjalnega sklopa na osnovni plošči. V osnovi enovito zasnovan vpenjalni sklop obsega dvojico za sodelovanje s prej omenjenima trnoma v smislu možnosti medsebojnega naleganja v soosni poravnanosti prirejenih premakljivih trnov, med katerima je na voljo v smeri od stranice z omenjenima ležiščema za uležiščenje vpenjalnega sklopa proti nasprotni stranici ob nepremakljivih trnih pomaknjen in s tem glede na prvoomenjeni ležišči ekscentrično uležiščen osrednji odsek, ki je podprt in vstran od osnovne plošče pritiskan z vzmetjo. Med omenjenim osrednjim odsekom in omenjenima premakljivima trnoma vpenjalnega sklopa sta predvidena ležiščna odseka, s katerima je vpenjalni sklop zasukljivo uležiščen v omenjenih ležiščih na osnovni plošči. Po drugi strani je vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče potekajoča in na svojem prostem koncu s prijemalnim območjem opremljena upravljalna ročica prirejena za sodelovanje z omenjenim osrednjim odsekom vpenjalnega sklopa, in sicer bodisi zaradi
- pritiskanja omenjenega osrednjega odseka v smeri proti osnovni plošči in obenem proti sili vzmeti ter s tem približevanja premakljivih trnov nepremakljivima trnoma
- ali pa zaradi razbremenitve pritiska na omenjen osrednji odsek vpenjalnega sklopa in s tem zasuka vpenjalnega sklopa zaradi sile vzmeti v smeri vstran od osnovne plošče ter s tem odmika premakljivih trnov vstran od nepremakljivih trnov.
Po izumu je predvideno, da po eni strani omenjen osrednji odsek vpenjalnega sklopa obsega v osnovi plosko poševnino, ki je v smeri vstran od prijemalnega območja upravljalne ročice nagnjena navzdol proti osnovni plošči, kot tudi nased, ki je v smeri proti prijemalnemu območju upravljalne ročice razporejen neposredno ob omenjeni poševnini in ki je v smeri proti omenjenemu prijemalnemu območju upravljalne ročice nagnjen od omenjene poševnine navzdol proti osnovni plošči
in da je po drugi strani enovito zasnovana upravljalna ročica v območju vsaj dveh med seboj razmaknjenih in soosnih ležiščnih odsekov z možnostjo zasuka uležiščena v vsaj dveh v smeri pravokotno glede na stranici osnovne plošče razporejenih in med seboj soosnih ter neposredno na osnovni plošči izvedenih ležiščih, pri čemer upravljalna ročica v območju med omenjenima ležiščnima odsekoma obsega glede na os zasuka ročice relativno glede na osnovno ploščo ekscentrično razporejen osrednji odsek, kije prirejen za naleganje bodisi na poševnini ali na nasedu upravljalnega sklopa.
Pri tem je možno, da sta omenjena poševnina in nased bodisi na voljo neposredno na osrednjem odseku vpenjalnega sklopa, ali na dodatnem elementu, ki je togo pričvrščen na osrednji odsek vpenjalnega sklopa.
Pri alternativni izvedbi izuma je na osrednjem odseku ročice togo pričvrščen dodatni element, ki obsega bodisi poševnino ali nased.
Pri prvi možni različici je na osrednjem odseku vpenjalnega sklopa togo pričvrščen dodatni element, ki obsega poševnino, medtem ko je pripadajoč nased na voljo na samem osrednjem odseku vpenjalnega sklopa ali drugega v ta namen na osrednji odsek vpenjalnega sklopa togo pričvrščenega dodatnega elementa.
Pri drugi možni različici je na osrednjem odseku vpenjalnega sklopa togo pričvrščen dodatni element, ki obsega nased, medtem ko je pripadajoča poševnina na voljo na samem osrednjem odseku vpenjalnega sklopa ali drugega v ta namen na osrednji odsek vpenjalnega sklopa togo pričvrščenega dodatnega elementa.
Vpenjalni mehanizem registratorja po izumu bo v nadaljevanje podrobneje obrazložen na osnovi primera izvedbe, kije ponazorjen na priloženi skici, kjer kažejo
Sl. 1 v perspektivi in v zaprtem stanju ponazorjen vpenjalni mehanizem;
Sl. 2 taisti vpenjalni mehanizem, spet v perspektivi in v odprtem stanju;
Sl. 3 taisti vpenjalni mehanizem, tokrat v tlorisu;
Sl. 4 vpenjalni mehanizem v pogledu od strani, namreč v smeri puščice A po Sl. 3;
Sl. 5 pa vpenjalni mehanizem v pogledu od zadaj, namreč v smeri puščice B po Sl. 3.
Vpenjalni mehanizem registratorja, ki je ponazorjen na Sl. 1 - 5, v osnovi sestoji iz osnovne plošče 1, upravljalne ročice 3 in vpenjalnega sklopa 2, kije zasukljivo pričvrščen na osnovni plošči 1 in upravljiv s pomočjo omenjene upravljalne ročice 3, ki je sama prav tako zasukljivo pričvrščena na omenjeni plošči 1.
Na omenjeni osnovni plošči 1 je v bližini ene vzdolžne stranice 17 (Sl. 1 in 2) predvidena dvojica med seboj ustrezno razmaknjenih in vsaj približno pravokotno glede na ravnino plošče 1 potekajočih ter z omenjeno ploščo 1 togo povezanih nepremakljivih trnov 11, 12, v območju preostale vzdolžne stranice 18 pa sta predvideni med seboj razmaknjeni ležišči 19', 19 za uležiščenje vpenjalnega sklopa 2 na plošči 1.
Vpenjalni sklop 2 obsega dvojico za sodelovanje s prej omenjenima trnoma 11, 12 v smislu možnosti medsebojnega naleganja v soosni poravnanosti prirejenih premakljivih trnov 21, 22, med katerima je na voljo v smeri od stranice 18 z ležiščema 19', 19 proti stranici 17 ob nepremakljivih trnih 11, 12 pomaknjen in s tem glede na ležišči 19', 19 ekscentrično uležiščen osrednji odsek 25, ki je podprt in vstran od osnovne plošče 1 pritiskan z vzmetjo 10. Med omenjenim osrednjim odsekom 25 in omenjenima premakljivima trnoma 21, 22 sta predvidena ležiŠčna odseka 20', 20, s katerima je vpenjalni sklop 2 zasukljivo uležiščen v ležiščih 19', 19 osnovne plošče 1.
Vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče 1 potekajoča upravljalna ročica 3 je prirejena za sodelovanje z omenjenim osrednjim odsekom 25 vpenjalnega sklopa 2, in sicer bodisi zaradi
- pritiskanja omenjenega osrednjega odseka 25 v smeri proti osnovni plošči 1 in obenem proti sili vzmeti 10 ter s tem približevanja premakljivih trnov 21, 22 nepremakljivima trnoma 11, 12,
- ali pa zaradi razbremenitve pritiska na omenjen osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2 in s tem zasuka vpenjalnega sklopa 2 zaradi sile vzmeti 10 v smeri vstran od osnovne plošče 1 ter s tem odmika premakljivih trnov 21, 22 vstran od nepremakljivih trnov 11, 12.
V kontekstu rešitve uvodoma zastavljenega problema je za sodelovanje z osrednjim odsekom 25 upravljalnega sklopa 2 predvidena upravljalna ročica 3 uležiščena neposredno na osnovni plošči 1.
Temu ustrezno torej po eni strani omenjen osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2 obsega v osnovi plosko poševnino 251, ki je v smeri vstran od prijemalnega območja 30 upravljalne ročice 3 nagnjena navzdol proti osnovni plošči 1, hkrati pa tudi nased 252, ki je razporejen neposredno ob omenjeni poševnim 251 v smeri proti prijemalnemu območju 30 upravljalne ročice 3 in ki je v omenjeni smeri proti prijemalnemu območju 30 upravljalne ročice 3 nagnjen od poševnine 251 navzdol proti osnovni plošči 1.
Obenem je po drugi strani sicer enovito zasnovana upravljalna ročica 3 v območju vsaj dveh svojih med seboj razmaknjenih in soosnih ležiščnih odsekov 30', 30 z možnostjo zasuka uležiščena v vsaj dveh v smeri pravokotno glede na vzdolžni stranici 17, 18 osnovne plošče 1 razporejenih in med seboj soosnih ter neposredno v osnovni plošči 1 izvedenih ležiščih 15', 15, tako da upravljalna ročica 3 v območju med omenjenima ležiščnima odsekoma 30', 30 obsega glede na os zasuka ročice 3 relativno glede na
osnovno ploščo 1 ekscentrično razporejen osrednji odsek 35, ki je prirejen za naleganje bodisi na poševnim 251 ali na nasedu 252 upravljalnega sklopa 2.
Zahvaljujoč opisani zasnovi vpenjalnega mehanizma po izumu, pri kateri je ročica 3 uležiščena neposredno na osnovni plošči 1 na predhodno opisan način, in pri katerem je glede na uležiščenje vpenjalnega sklopa 2 kot ekscenter zasnovan osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2 opremljen z omenjeno poševnino 251 in nasedom 252, ki sta prirejena za sodelovanje z glede na uležiščenje ročice 3 prav tako kot ekscenter zasnovanim osrednjim odsekom 35 ročice 3, vpenjalni mehanizem deluje kot sledi:
Pri odprtem mehanizmu (Sl. 2) je osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2 podprt z vzmetjo 10, ki je vgrajena v osnovni plošči 1, in držan nad ravnino osnovne plošče 1. Temu ustrezno sta premakljiva trna 21, 22 držana na odmiku od nepremakljivih trnov 11, 12. Osrednji odsek 35 prijemalne ročice 3, ki je glede na ravnino osnovne plošče 1 zasukana za razmeroma majhen kot, se nahaja ob vznožju poševnine 251. Zahvaljujoč omenjenemu razmeroma majhnemu kotu zasuka ročice 3 je možno tudi v odprtem stanju mehanizma navzlic razmeroma kratkim trnom 11, 12, 21, 22 premeščati liste z nepremakljivih trnov 11, 12 na premakljiva trna 21, 22 ali obratno.
Ob pritisku na prijemalno območje 30 upravljalne ročice 3 v smeri proti ravnini osnovne plošče 1 se ročica 3 zasuče v ležiščih 15', 15 na osnovni plošči 1, pri čemer se kot ekscenter zasnovan osrednji odsek 35 ročice 3 prične vzpenjati po poševnini 251. Poševnina 251 odrine vpenjalni sklop 2 proti sili vzmeti 10, pri čemer se vpenjalni sklop 2 zasuče v ležiščih 19', 19 na osnovni plošči 1, premakljiva trna 21, 22 pa se približata nepremakljivima trnoma 11, 12 in se nanju naslonita. Ko sta premakljiva trna 21, 22 oprta ob nepremakljiva trna 11, 12, osrednji odsek 35 ročice 3 pa se nahaja na vrhu poševnine 251 vpenjalnega sklopa 2, se premikanje ročice 3 v smeri proti osnovni plošči 1 nadaljuje, vse dokler osrednji odsek 35 ročice 3 iz območja poševnine 251 ne preide v območje naseda 252. V takem položaju, ko se osrednji odsek 35 ročice 3 nahaja v območju naseda 252, ročica 3 dospe v svoj izhodiščni položaj, v katerem je mehanizem zaprt. V takem položaju sta premakljiva trna 21, 22 tako močno pritisnjena proti nepremakljivima trnoma 11, 12, da so v območju trnov 11, 12, 21, 22 in/ali v območju osnovne plošče 1 prisotne določene elastične deformacije, ki potem ročici 3 ne dopuščajo, da bi se sama od sebe odvihtela v smeri vstran od ravnine osnovne plošče 1. Sele zadostna sila na prijemalno območje 30 ročice 3 v smeri vstran od osnovne plošče 1 lahko povzroči zasuk ročice 3 in premik njenega osrednjega odseka 35 iz območja naseda 252 v območje poševnine 251 ter s tem odmik premakljivih trnov 21, 22 vstran od nepremakljivih trnov 11, 12.
Po izumu so načeloma predvidene različne možnosti izvedbe omenjene poševnine 251 in naseda 252. V skladu s prvo možnostjo sta poševnina 251 in nased 252 na voljo neposredno na osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2.
V skladu z drugo možnostjo sta poševnina 251 in nased 252 na voljo na dodatnem elementu 250, ki je togo pričvrščen na osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2. V takem primeru je npr. upravljalna ročica 3 oblikovana iz jeklene žice, medtem ko je dodatni element s poševnino 251 in nasedom 252 posebej izveden iz umetne mase in naknadno pritrjen na upravljalno ročico 3.
Tretja možnost predstavlja kombinacijo predhodnih možnosti, tako da je na osrednjem odseku 25 ročice 3 togo pričvrščen dodatni element 250, ki obsega poševnino 251 ah nased 252. Temu ustrezno je lahko na osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2 bodisi togo pričvrščen dodatni element 250, ki obsega poševnino 251, medtem ko je pripadajoč nased 252 na voljo na samem osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2 ali drugega v ta namen na osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2 togo pričvrščenega dodatnega elementa,
ali pa je na osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2 togo pričvrščen dodatni element 250, ki obsega nased 252, medtem ko je pripadajoča poševnina 251 na voljo na samem osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2 ali drugega v ta namen na osrednji odsek 25 vpenjalnega sklopa 2 togo pričvrščenega dodatnega elementa.

Claims (6)

1. Vpenjalni mehanizem registratorja, sestoječ iz osnovne plošče (1), upravljalne ročice (3) in vpenjalnega sklopa (2), kije zasukljivo pričvrščen na omenjeni plošči (1) in upravljiv s pomočjo omenjene upravljalne ročice (3), ki je prav tako zasukljivo pričvrščena na omenjeni plošči (1), pri čemer je na osnovni plošči (1) v bližini ene vzdolžne stranice (17) predvidena dvojica med seboj ustrezno razmaknjenih, približno pravokotno glede na ravnino plošče (1) potekajočih in z omenjeno ploščo (1) togo povezanih nepremakljivih trnov (11, 12), v območju nasprotne vzdolžne stranice (18) pa sta predvideni ležišči (19', 19) za uležiščenje vpenjalnega sklopa (2) na plošči (1), pri čemer vpenjalni sklop (2) obsega dvojico za sodelovanje s prej omenjenima trnoma (11, 12) v smislu možnosti medsebojnega naleganja v soosni poravnanosti prirejenih premakljivih trnov (21, 22), med katerima je na voljo v smeri od stranice (18) z ležiščema (19', 19) proti stranici (17) ob nepremakljivih trnih (11, 12) pomaknjen in s tem glede na ležišči (19', 19) ekscentrično uležiščen osrednji odsek (25), ki je podprt in vstran od osnovne plošče (1) pritiskan z vzmetjo (10), med omenjenim osrednjim odsekom (25) in omenjenima premakljivima trnoma (21, 22) pa sta predvidena ležiščna odseka (20', 20), s katerima je vpenjalni sklop (2) zasukljivo uležiščen v ležiščih (19', 19) osnovne plošče (1) , medtem ko je vsaj približno v vzdolžni smeri osnovne plošče (1) potekajoča in na svojem prostem koncu s prijemalnim območjem (30) zaključena upravljalna ročica (3) prirejena za sodelovanje z omenjenim osrednjim odsekom (25) vpenjalnega sklopa (2), in sicer bodisi zaradi
- pritiskanja omenjenega osrednjega odseka (25) v smeri proti osnovni plošči (1) in obenem proti sili vzmeti (10) ter s tem približevanja premakljivih trnov (21, 22) nepremakljivima trnoma (11, 12)
- ali pa zaradi razbremenitve pritiska na omenjen osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2) in s tem zasuka vpenjalnega sklopa (2) zaradi sile vzmeti (10) v smeri vstran od • · osnovne plošče (1) ter s tem odmika premakljivih trnov (21, 22) vstran od nepremakljivih trnov (11, 12), označen s tem, da po eni strani omenjen osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2) obsega v osnovi plosko poševnino (251), ki je v smeri vstran od prijemalnega območja (30) upravljalne ročice (3) nagnjena navzdol proti osnovni plošči (1), kot tudi nased (252), ki je v smeri proti upravljalni ročici (3) razporejen neposredno ob omenjeni poševnini (251) in ki je v smeri proti prijemalnemu območju (30) upravljalne ročice (3) nagnjen od poševnine (251) navzdol proti osnovni plošči (1), in s tem, da je po drugi strani enovito zasnovana upravljalna ročica (3) v območju vsaj dveh svojih med seboj razmaknjenih in soosnih ležiščnih odsekov (30', 30) z možnostjo zasuka uležiščena v vsaj dveh v smeri pravokotno glede na stranici (17, 18) osnovne plošče (1) razporejenih in med seboj soosnih ter neposredno v osnovni plošči (1) izvedenih ležiščih (15', 15), pri čemer upravljalna ročica (3) v območju med omenjenima ležiščnima odsekoma (30', 30) obsega glede na os zasuka ročice (3) relativno glede na osnovno ploščo (1) ekscentrično razporejen osrednji odsek (35), kije prirejen za naleganje bodisi na poševnini (251) ali na nasedu (252) upravljalnega sklopa (2).
2. Vpenjalni sklop po zahtevku 1, označen s tem, da sta poševnina (251) in nased (252) na voljo neposredno na osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2).
3. Vpenjalni sklop po zahtevku 1, označen s tem, da sta poševnina (251) in nased (252) na voljo na dodatnem elementu (250), ki je togo pričvrščen na osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2).
4. Vpenjalni sklop po zahtevku 1, označen s tem, da je na osrednjem odseku (25) ročice (3) togo pričvrščen dodatni element (250), ki obsega poševnino (251) ali nased (252).
5. Vpenjalni sklop po zahtevku 4, označen s tem, da je na osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2) togo pričvrščen dodatni element (250), ki obsega poševnino (251), medtem ko je pripadajoč nased (252) na voljo na samem osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2) ali drugega v ta namen na osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2) togo pričvrščenega dodatnega elementa.
6. Vpenjalni sklop po zahtevku 4, označen s tem, da je na osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2) togo pričvrščen dodatni element (250), ki obsega nased (252), medtem ko je pripadajoča poševnina (251) na voljo na samem osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2) ali drugega v ta namen na osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2) togo pričvrščenega dodatnega elementa.
SI201100206A 2011-06-06 2011-06-06 Vpenjalni mehanizem registratorja SI23764A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201100206A SI23764A (sl) 2011-06-06 2011-06-06 Vpenjalni mehanizem registratorja

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201100206A SI23764A (sl) 2011-06-06 2011-06-06 Vpenjalni mehanizem registratorja

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI23764A true SI23764A (sl) 2012-12-31

Family

ID=47427467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201100206A SI23764A (sl) 2011-06-06 2011-06-06 Vpenjalni mehanizem registratorja

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI23764A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20030044221A1 (en) Binder device with linked arches
US7819602B2 (en) Ring binder mechanism
CN101152813A (zh) 具有滑动铰接板的环形夹机构
TW200911562A (en) Ring binder mechanism with polymeric housing and travel bar
JP2008279751A (ja) スライド式ヒンジプレート付きリングバインダー機構
EP1834809B1 (en) Binding implement for document
EP0891878A2 (en) Binding apparatus
SI23764A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
FI82216B (fi) Tillslutningsmekanism foer paermar.
TW200906644A (en) A lever-arch type file mechanism
KR101098944B1 (ko) 화상출력장치의 스택 피니셔용 용지정렬보조장치
GB2472996A (en) Hole Punch Drive Mechanism
SI22931A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
EP2237970B1 (en) Lever arch file comprising an element inserted between the lever and the arch
EP2479039A2 (en) Paper-retaining mechanism
EP2219881B1 (en) File mechanism having a double lever
EP1980412A1 (en) Lever-arch type file mechanism
RU2007117854A (ru) Скоросшиватель с арочным зажимом (варианты)
JPH0647691A (ja) 縫製材挾持用クリップ機構
JP2001232982A (ja) ファイリング用具
WO2008022509A1 (en) Lever clip mechanism
SI22663A (sl) Upravljalni mehanizem registratorja z dvodelno ročico
WO2013009265A1 (en) File mechanism
SI23726A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
JP2010173329A (ja) 書類等の綴じ具

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20130108

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20150216