SI23795A - Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja - Google Patents

Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja Download PDF

Info

Publication number
SI23795A
SI23795A SI201100255A SI201100255A SI23795A SI 23795 A SI23795 A SI 23795A SI 201100255 A SI201100255 A SI 201100255A SI 201100255 A SI201100255 A SI 201100255A SI 23795 A SI23795 A SI 23795A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
base plate
clamping assembly
movable
central section
mechanism according
Prior art date
Application number
SI201100255A
Other languages
English (en)
Inventor
Boris KAVÄŚIÄŚ
Miroslav HALILOVIIÄŚ
Original Assignee
NIKO, Kovinarsko podjetje d.o.o., Železniki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by NIKO, Kovinarsko podjetje d.o.o., Železniki filed Critical NIKO, Kovinarsko podjetje d.o.o., Železniki
Priority to SI201100255A priority Critical patent/SI23795A/sl
Priority to EP11761731.6A priority patent/EP2731803A1/en
Priority to PCT/SI2011/000040 priority patent/WO2013009265A1/en
Publication of SI23795A publication Critical patent/SI23795A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B42BOOKBINDING; ALBUMS; FILES; SPECIAL PRINTED MATTER
    • B42FSHEETS TEMPORARILY ATTACHED TOGETHER; FILING APPLIANCES; FILE CARDS; INDEXING
    • B42F13/00Filing appliances with means for engaging perforations or slots
    • B42F13/16Filing appliances with means for engaging perforations or slots with claws or rings
    • B42F13/20Filing appliances with means for engaging perforations or slots with claws or rings pivotable about an axis or axes parallel to binding edges
    • B42F13/22Filing appliances with means for engaging perforations or slots with claws or rings pivotable about an axis or axes parallel to binding edges in two sections engaging each other when closed
    • B42F13/24Filing appliances with means for engaging perforations or slots with claws or rings pivotable about an axis or axes parallel to binding edges in two sections engaging each other when closed wherein one section is in the form of fixed rods

Landscapes

  • Sheet Holders (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)

Abstract

Vpenjalni mehanizem registratorja obsega osnovno ploščo (1) z dvojico na sebi togo pričvrščenih trnov (11, 12) ter vpenjalni sklop (2), ki obsega dvojico med seboj preko vzmetno podprtega vmesnega odseka (25) togo povezanih zavihtljivih in proti prej omenjenima trnoma (11, 12) zahvaljujoč premiku ustrezne upravljalne ročice (3) pritisljivih trnov (21, 22). Mehanizem v zaprtem ali razprtem stanju omenjenih trnov (11, 12, 21, 22) omogoča listanje v njem vpetih listov iz območja nepremakljivih trnov (11, 12) v območje premakljivih trnov (21, 22) ali obratno, obenem pa je tovrsten mehanizem v primerjavi z obstoječimi mehanizmi znatno poenostavljen, namreč izvedljiv iz majhnega števila za izdelavo preprostih sestavnih delov.

Description

Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja
Izum spada na področje knjigoveštva in pripomočkov za vpenjanje oz. shranjevanje dokumentov, namreč na področje pripomočkov za urejanje in odlaganje dokumentov, zlasti takšnih, ki obsegajo sredstvo za uprijemanje v luknje, s katerimi so opremljeni za vpenjanje predvideni dokumenti, namreč dvodelni vpenjalni sklop, obsegajoč nepremakljiv del z vsaj dvema trnoma ter premakljiv del s prav tako vsaj dvema trnoma.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako pri vpenjalnem mehanizmu, ki obsega osnovno ploščo z dvojico na sebi togo pričvrščenih trnov ter vpenjalni sklop, obsegajoč dvojico med seboj preko vzmetno podprtega vmesnega odseka togo povezanih zavihtljivih in proti prej omenjenima trnoma zahvaljujoč premiku ustrezne upravljalne ročice pritisljivih trnov, zagotoviti, da bo po eni strani mehanizem tako v zaprtem ali razprtem stanju omogočal listanje v njem vpetih listov iz območja nepremakljivih trnov v območje premakljivih trnov ali obratno, in da bo obenem mehanizem v primerjavi z obstoječimi karseda poenostavljen, namreč izvedljiv iz kar najmanjšega števila za izdelavo karseda preprostih sestavnih delov.
Doslej znan in uporabljan vpenjalni mehanizem registratorja je opisan v WO 20/04082961 oz. EP 1 606 122. Tovrstni mehanizem sestoji iz osnovne plošče, na kateri je na voljo dvojica z omenjeno ploščo togo povezanih nepremakljivih trnov, obenem pa tudi dvojica na omenjeni osnovni plošči zavihtljivo uležiščenih trnov, ki sta med seboj povezana preko ustrezno togega vmesnega odseka in zatorej oba hkrati premakljiva s pomočjo ustrezne ročice, kije uležiščena na nosilcu, kije predviden približno v osrednjem območju osnovne plošče in predstavlja del slednje oz. je s slednjo togo povezan.
Osnovna plošča obsega ustrezne ojačitve in odprtine za pritrditev na vsakokrat razpoložljive platnice registratorja. V dveh vogalnih območjih ene od daljših stranic te plošče sta nanjo vsak zase togo pričvrščena med seboj na ustreznem odmiku razporejena nepremakljiva trna, katerih prosta konca sta ukrivljena v smeri proti prostima koncema premakljivih trnov. V območju preostale daljše stranice sta v pripadajočih ležiščih pričvrščena premakljiva trna, ki sta med seboj povezana preko vmesnega odseka, ki je prekrivljen trapezno oz. kot črka U. Omenjeni ležišči se praviloma nahajata v bližini vzdolžnega roba osnovne plošče, medtem ko je osrednje območje vmesnega odseka, preko katerega sta med seboj povezana premakljiva trna, pomaknjeno v notranjost t.j. proti osrednjemu območju osnovne plošče in poteka vzporedno s prej omenjenem robom plošče.
Nadalje je vsaj približno v osrednjem območju osnovne plošče na voljo nosilec, ki štrli iz ravnine osnovne plošče vsaj v bistvu pravokotno glede na omenjeno ravnino ter na svojem prostem koncu na odmiku od osnovne plošče tvori vrtišče ročice za upravljanje vpenjalnega sklopa in s tem nagibanje premakljivih trnov mehanizma glede na osnovno ploščo oz. nepremakljiva trna. Omenjena ročica je razporejena v vertikalni ravnini, ki je vzporedna z omenjenima vzdolžnima roboma osnovne plošče, os uležiščenja omenjene ročice pa poteka skozi omenjeni nosilec v smeri pravokotno glede na omenjena vzdolžna robova osnovne plošče in vzporedno z ravnino osnovne plošče. Nadalje je na omenjeni ročici na ustreznem odmiku od vrtišča ekscentrično uležiščen kotalčni element, ki je prirejen za kotaljenje po omenjenem osrednjem območju vmesnega odseka med obema premakljivima trnoma. V ta namen je ročica izvedena v obliki črke L, pri čemer njen daljši krak predstavlja upravljalni krak, na koncu krajšega kraka je uležiščen kotalčni element, v presečišču krakov pa je uležiščena sama ročica.
Vpenjalni sklop je v območju vmesnega odseka podprt z vzmetjo ki je na voljo kot v ustreznem izrezu v osnovni plošči konzolno vpeta upogibna listna vzmet. Zahvaljujoč vihtenju ročice vzdolž omenjenega osrednjega odseka premakljiv kotalčni element po izbiri bodisi pritiska vmesni element proti sili omenjene vzmeti oz. dopušča, da omenjena vzmet odriva osrednji odsek, kolikor pač to vsakokrat dopušča omenjen kotalčni element v odvisnosti od vsakokrat razpoložljivega položaja ročice, pri čemer se premakljiva kraka nagibata glede na ravnino osnovne plošče in s tem bodisi približujeta nepremakljivima krakoma ali se od njiju oddaljujeta.
Kadar sta premakljiva trna odklonjena vstran od dvojice nepremakljivih trnov, je mehanizem odprt in v takem položaju je možno v registrator vstavljati oz. iz njega odstraniti liste. Vmesni odsek premakljivih krakov je zahvaljujoč vzmeti odrinjen vstran od osnovne plošče, upravljalni krak ročice je prav tako odklonjen vstran od osnovne plošče in sega v območje med razprtima nepremakljivim in premakljivim trnom, ki se nahajata na strani omenjenega upravljalnega kraka ročice.
S premikom upravljalnega kraka ročice v smeri proti ravnini osnovne plošče se kotalčni element premakne vzdolž osrednjega območja vmesnega odseka med premakljivima krakoma in pritisne omenjeno osrednje območje v smeri proti ravnini osnovne plošče in • · torej proti sili vzmeti. Ko kotalčni element prečka linijo, ki poteka pravokotno glede na ravnino osnovne plošče skozi vrtišče ročice na osrednjem nosilcu, se prosti konec vsakokratnega premakljivega trna soosno prisloni ob prosti konec vsakokrat pripadajočega nepremakljivega trna. Ker ročica omogoča še nadaljnji premik kotalčnega elementa preko prej omenjene linije, se ročica v takem položaju zaskoči in v takem položaju tudi obstane, s čimer je mehanizem zaprt.
Tovrstni mehanizem je nedvomno zelo zanesljiv in učinkovit, saj omogoča hitro in zanesljivo vpenjanje tudi razmeroma velikega števila listov. Problem nastopi, kadar uporabnik želi listati vpete liste ali npr. preurejati vsebino registratorja, še zlasti npr. zamenjati vrstni red vpetih listov ali podobno. V takem primeru je listanje t.j. premikanje listov iz območja nepremakljivih trnov v območje premakljivih trnov ali obratno, sicer možno, vendar pod pogojem, daje mehanizem zaprt. Za spreminjanje vrstnega reda listov pa je treba z odvihtenjem ročice trne razpreti in začasno odstraniti liste ter jih nato ponovno vstaviti v drugačnem vrstnem redu, zatem pa z vihtenjem ročice in nagibom premakljivih trnov ponovno zapreti mehanizem. V primeru sortiranja v registrator vpetih listov je pogosto potrebno zaporedje teh korakov večkrat ponoviti, kar je razmeroma zamudno in za uporabnika neudobno.
EP 1 226 987 predlaga v osnovi podoben mehanizem, pri katerem je spet na voljo osnovna plošča z na sebi togo pričvrščenima nepremakljivima trnoma in osrednjim nosilcem, na katerem se nahaja vrtišče ročice. Premakljiva tma sta spet zavihtljivo uležiščena na osnovni plošči in med seboj povezana z vmesnim odsekom, katerega osrednje območje je v smeri proti ravnini osnovne plošče pritisnjeno s pomočjo na ročici ekscentrično uležiščenega kotalčnega elementa, obenem pa je omenjeni vmesni odsek spet odrinjen iz ravnine osnovne plošče s pomočjo vzmeti, ki je vgrajena na osnovni plošči pod omenjenem osrednjim območjem vmesnega odseka.
• · · · • ·
Namen tovrstne rešitve je omogočiti listanje ali preurejanje, npr. spreminjanje zaporedja v registrator vpetih listov, tudi v primeru kadar je mehanizem odprt. S tem namreč tudi pri zahtevnejšem razvrščanju odpade potreba po večkratnem odpiranju oz. zapiranju mehanizma. V izogib štrlenju ročice v območje med vsakokrat nepremakljivim in pripadajočim premakljivim trnom na strani upravljalnega kraka ročice je v tem primeru zahvaljujoč prisotnosti ustreznega omejevalnega zavihka na osnovni plošči v območju neposredno ob/nad osrednjim območjem vmesnega odseka med premakljivima krakoma odvihtenje upravljalnega kraka v smeri vstran od ravnine osnovne plošče omejeno. S tem je z razmeroma preprosto modifikacijo osnovne plošče, namreč z izvedbo izreza in upogibanjem materiala tega izreza v omenjen omejevalni zavihek na učinkovit način preprečeno, da bi upravljalni krak ročice po odprtju mehanizma vstopil v območje med razprtima nepremakljivim in premakljivim krakom, kar v splošnem preprečuje listanje. Premik upravljalnega kraka ročice je zahvaljujoč omenjenemu omejevalnemu zavihku omogočen samo do te mere, da je tudi pri odprtem mehanizmu upravljalni krak še vedno držan razmeroma blizu ravnine osnovne plošče in na vsaj tolikšnem odmiku od nepremakljivega in premakljivega kraka, daje premeščenje listov še vedno neovirano.
Problem omogočanja listanja je torej v tem primeru rešen izključno na osnovi zmanjšanja hoda ročice. Ker pa se po odprtju mehanizma premakljivi in nepremakljivi trn razpreta za določeno razdaljo ob ustrezno zmanjšanem hodu ročice, se mora temu ustrezno spremeniti prenosno razmerje med silo na ročici in silo, s katero sta premakljiva trna pritisnjena proti nepremakljivima trnoma. To bodisi pomeni, da mora biti na ročici na voljo večja sila ali pa je sam mehanizem izpostavljen večjim obremenitvam in posledično tudi deformacijam. Ker gre za pri tovrstnih mehanizmih nedvomno za velikoserijske izdelke, ki pa vsekakor morajo ustrezati tudi ostrim zahtevam v zvezi z varno in zanesljivo uporabo, je povečanje sile zapiranja v osnovi nedopustno, povečanje deformacij pa vodi bodisi k nezanesljivosti delovanja ob krajši življenjski dobi izdelkov ali pa je povezano z drugimi ukrepi, npr. uvajanem dražjih materialov ali povečanja dimenzij sestavnih delov, kar pa je potem povezano s povečanjem teže in višjimi stroški izdelave.
Se nadalje je v WO 2005/047015 opisan mehanizem registratorja, ki prav tako obsega osnovno ploščo, dvojico s slednjo togo povezanih nepremakljivih in dvojico s pomočjo ustrezne ročice premakljivih trnov. Premakljiva trna sta tudi v tem primeru zavihtljivo uležiščena na osnovni plošči in med seboj povezana z vmesnim odsekom, ki je podprt z vzmetjo, ki je vgrajena v osnovni plošči. Omenjena ročica je podobno kot v predhodno obravnavanih primerih zasukljivo uležiščena na nosilcu na osnovni plošči in prirejena za sodelovanje z omenjenim vmesnim odsekom premakljivih trnov. Vendar pa v tem primeru z omenjenim odsekom ne sodeluje npr. na ročici ekscentrično uležiščen kotalčni element, marveč značilno in v obliki vnaprej določene krivulje oblikovan okoli vrtišča potekajoč odmični obodni rob v osnovi krožno zasnovanega in centrično uležiščenega delovnega območja ročice, kije v tem primeru zasnovana v bistvu po načelih klasične odmične gredi. Na ta način se z zasukom ročice okoli omenjenega vrtišča na vnaprej določen način v odvisnosti od kota zasuka ročice spreminja oddaljenost med vrtiščem in skrajno točko na omenjenem obodnem robu, v kateri ročica vsakokrat nalega na vmesnem odseku in slednjega odriva proti sili vzmeti. V omenjenem viru so še zlasti izpostavljeni trije možni kotni položaji ročice, in sicer prvi položaj, v katerem je pri zaprtem mehanizmu ročica zapahnjena in se nahaja v bližini ravnine osnovne plošče, kar med drugim omogoča listanje, medtem ko se v drugem položaju zahvaljujoč ugodno izbranemu prestavnemu razmerju mehanizem postopoma odpre ali zapre, pri čemer je ročica zasukana vstran od ravnine osnovne plošče in je torej listanje onemogočeno, v tretjem položaju pa je ročica zasukana praktično za 180 stopinj svojega okoli vrtišča glede na prvi položaj; v tem položaju je mehanizem odprt, zahvaljujoč legi ročice neposredno ob ravnini osnovne plošče pa je tudi v odprtem stanju mehanizma omogočeno listanje. Tudi v tem primeru je
še vedno na osnovni plošči vgrajena vzmet, ki pritiska vmesni odsek med premakljivima trnoma v smeri proti odmičnemu robu ročice. Razen tega je pri tovrstni rešitvi problematično predvsem štrlenje ročice takorekoč pravokotno glede na ravnino osnovne plošče v drugem položaju. Kadar se ročica nahaja v bližini ravnine osnovne plošče, je razmeroma neizpostavljena zatikanju, udarcem in drugim možnostim poškodb. V primeru omenjenega štrlenja v smeri pravokotno glede na ravnino osnovne plošče pa je prosti konec ročice precej oddaljen od ravnine osnovne plošče in tudi od samega vrtišča ročice, zato vsakršna obremenitev ročice v smeri prečno glede na os vrtišča npr. zaradi nehotenega udarca z roko, zatikanja z rokavom ali celo padca registratorja na tla lahko povzroči izjemno visoke lokalne obremenitve in deformacije v območju vrtišča, kar privede do zračnosti ali celo do neuporabnosti mehanizma. Razen tega je za samo izvedbo tovrstne rešitve potrebno že v osnovi prirediti celotno konstrukcijsko zasnovo. To pomeni, da je potrebno razviti temu primemo oblikovano osnovno ploščo, vpenjalni sklop in ročico z ustrezno krivuljo na obodnem robu delovnega območja. To seveda tudi pomeni, da je potrebno razviti in izdelati vsa orodja in naprave, s katerimi je potem možno vršiti velikoserijsko proizvodnjo, kar je povezano z ogromnimi finančnimi vlaganji in dolgotrajnimi aktivnostmi tehnične in tudi organizacijske narave. Izhajajoč iz povedanega je tovrsten pristop za rešitev uvodoma zastavljenega problema torej očitno neustrezen.
Izum se nanaša na poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja, ki sestoji iz osnovne plošče z na sebi pritrjenima nepremakljivima trnoma, nadalje iz vpenjalnega sklopa, ki je v ustreznih ležiščih zasukljivo nameščen na omenjeni plošči in obsega za sodelovanje z nepremakljivima trnoma prirejena premakljiva trna, kot tudi iz upravljalne ročice, ki je v ustreznem vrtišču zasukljivo uležiščena na omenjeni osnovni plošči in prirejena za sodelovanje z omenjenim vpenjalnim sklopom v smislu premikanja le-tega iz zaprtega položaja, ko se premakljiva trna dotikata nepremakljivih tmov, v odprt položaj. Nepremakljiva trna sta med seboj vsaj približno vzporedna in na osnovni plošči pritrjena v
bližini ene vzdolžne stranice ter iz omenjene plošče štrlita v smeri vsaj približno pravokotno glede na omenjeno ploščo. Vpenjalni sklop poleg v bližini preostale vzdolžne stranice osnovne plošče razporejenih premakljivih trnov obsega vsaj še med slednjima razporejen osrednji odsek, ki poteka vsaj približno vzporedno z geometrijsko osjo ležišč, v katerih je zasukljivo uležiščen sklop. Okoli geometrijske osi, ki poteka smiselno vzporedno z ravnino osnovne plošče in pravokotno glede na vzdolžni stranici, zasukljiva ročica obsega upravljalni krak, ki poteka med vsakokrat sodelujočima nepremakljivim trnom in premakljivim trnom v vzdolžni smeri osnovne plošče, smiselno vsaj približno vzporedno z vzdolžnima stranicama same plošče, in sega izven območja osnovne plošče.
Za mehanizem po izumu je značilno, da osnovna plošča obsega vsaj dve različni višinski območji, namreč spodnje območje, s katerim osnovna plošča nalega na vsakokratni podlagi in v katerem sta na osnovno ploščo pričvrščena nepremakljiva trna, in zgornje območje, na katerem se nahajata ležišči vpenjalnega sklopa in preko katerega poteka osrednji odsek na zgornjem območju osnovne plošče vzmetno podprtega vpenjalnega sklopa, in da je upravljalna ročica uležiščena v vrtišču, ki je razporejeno pod nivojem omenjenega osrednjega odseka vpenjalnega sklopa, še zlasti med spodnjim območjem in zgornjim območjem osnovne plošče. Vpenjalni sklop poleg premakljivih trnov in omenjenega osrednjega odseka na vsaki strani slednjega prednostno obsega po en poševno proti pripadajočemu ležišču usmerjen odsek, v območju katerega je vpenjalni sklop vsakokrat podprt z vzmetjo. Vsakokratna vzmet je prednostno na voljo kot na osnovni plošči v zgornjem območju slednje konzolno vpeta upogibna vzmet.
Nadalje upravljalna ročica obsega pritisni nastavek, ki je prirejen za sodelovanje z osrednjim odsekom vpenjalnega sklopa, namreč za pritiskanje omenjenega vmesnega odseka v smeri proti osnovni plošči. Omenjen pritisni nastavek upravljalne ročice je prednostno konzolno zasnovan in oprt na osrednjem odseku vpenjalnega sklopa. Razen • · tega je pritisni nastavek upravljalne ročice prednostno zasnovan konveksno in s profilom v obliki črke U ter tako prirejen za drsenje po površini osrednjega odseka vpenjalnega sklopa.
Osrednji odsek vpenjalnega sklopa je po izbiri lahko opremljen z zaskočnim sredstvom, ki je predvideno za sodelovanje s pritisnim nastavkom upravljalne ročice v tistem položaju mehanizma, ko se vsakokrat premakljivi trn dotika vsakokrat pripadajočega nepremakljivega trna. Pri tem omenjeno zaskočno sredstvo po izbiri lahko predstavlja ustrezna zajeda. Še nadalje so pri prednostni izvedbi mehanizma po izumu luknje za pritrditev osnovne plošče na vsakokrat razpoložljivo podlago predvidene na spodnjem območju osnovne plošče.
Mehanizem po izumu bo v nadaljevanje podrobneje obrazložen na osnovi primera izvedbe, kije ponazorjen na priloženi skici, kjer kažejo
Sl. 1 vpenjalni mehanizem registratorja v zaprtem stanju in v prostorskem prikazu od spredaj;
Sl. 2 taisti vpenjalni mehanizem v zaprtem stanju, tokrat v prostorskem prikazu od zadaj; Sl. 3 vpenjalni mehanizem v zaprtem stanju in v pogledu od strani;
Sl. 4 vpenjalni mehanizem v odprtem stanju in v ortogonalnem pogledu strani iz nasprotne smeri kot na sl. 3.
Sl. 5 vpenjalni mehanizem v zaprtem stanju in v narisu;
Sl. 6 pa vpenjalni mehanizem v odprtem stanju in v pogledu od strani.
Vpenjalni mehanizem sestoji iz osnovne plošče 1 z na sebi togo pritrjenima nepremakljivima trnoma 11, 12 ter iz s pomočjo ročice 3 upravljivega enovitega vpenjalnega sklopa 2, obsegajočega dvojico premakljivih trnov 21, 22 in med slednjima razporejen osrednji odsek 25.
Osnovna plošča 1 načeloma obsega dve ravninski območji 101, 102, namreč spodnje območje 101, kije prirejeno za naleganje na vsakokratni podlagi, npr. na notranji površini hrbtišča neprikazanega registratorja, in zgornje območje 102, ki je razporejeno na ustreznem vertikalnem odmiku od omenjenega spodnjega območja 101.
Na spodnjem območju 101 osnovne plošče 1 sta ob eni vzdolžni stranici 17 pritrjena nepremakljiva trna 11, 12, razen tega pa je v omenjenem območju 101 plošča 1 opremljena z ustreznim številom vsakokrat ustrezno razporejenih lukenj 103 za pritrditev osnovne plošče 1 na vsakokratno podlago.
Zgornje območje 102 osnovne plošče 1 je predvideno za naleganje vpenjalnega sklopa 2, ki je na plošči 1 uležiščen v ustreznih ležiščih 19', 19, ki sta razporejeni v bližini tiste stranice 18 plošče 1, ki je bolj oddaljena od prej omenjenih nepremakljivih trnov 11, 12.
Vpenjalni sklop 2 je uležiščen v omenjenih ležiščih 19', 19 s pomočjo svojih odsekov 2Γ, 22', ki se nahajata neposredno ob premakljivih trnih 21, 22 in tako sta tako kot prej omenjen osrednji odsek 25 usmerjena v vzdolžni smeri plošče 1, namreč vzporedno z vzdolžnima stranicama 17, 18 plošče 1 in tudi vzporedno z omenjenim osrednjim odsekom 25. Med slednjim in omenjenima odsekoma 21', 22' je namreč ob osrednjem odseku 25 predviden po en poševno potekajoč odsek 23, 24, tako da je osrednji odsek 25 glede na ležišči 19' 19 ekscentrično uležiščen. V prikazanem primeru je vpenjalni sklop 2 v območju omenjenih poševnih odsekov 23, 24 podprt z vzmetema 26, 27.
Nadalje je na osnovni plošči 1 okoli vrtišča 30 zasukljivo uležiščena upravljalna ročica 3, ki večidel poteka nad nivojem zgornjega območja 102 plošče 1 z izjemo območja 31, s katerim je ročica 3 uležiščena v omenjenem vrtišču 30, ki se nahaja pod osrednjim odsekom 25 vpenjalnega sklopa 2, prednostno med obema območjema 101, 102 osnovne plošče 1. Upravljalna ročica 3 obsega upravljalni krak 34, ki sega preko osnovne plošče 1 izven območja premakljivih in nepremakljivh trnov 11, 12; 21, 22. Pri tem je omenjena ročica 3 v omenjenem vrtišču 30 zasukljiva okoli geometrijske osi, ki poteka pravokotno glede na vzdolžni stranici 17, 18 osnovne plošče 1 in vsaj približno vzporedno z omenjenima območjema 101, 102 osnovne plošče 1.
Ročica 3 nadalje obsega pritisni nastavek 35, ki je v prikazanem primeru konzolno zasnovan in sega od ročice 3 vstran v smeri proti vzdolžni stranici 18 plošče 1 oz. proti premakljivima trnoma 21, 22 vpenjalnega sklopa 2. Zahvaljujoč konkavni zasnovi s profilom v obliki črke U je omenjeni nastavek 35 predviden za drsenje po osrednjem odseku 25 vpenjalnega sklopa 2, ki je kot rečeno v območju poševnih odsekov 23, 24 oprt in vzmetno podprt na zgornjem območju 102 osnovne plošče 1. Po izbiri je na omenjenem osrednjem odseku 25 lahko predvideno aretimo sredstvo 25', ki je v danem primeru izvedeno kot zajeda, kije prirejena za prejem omenjenega nastavka 35.
Pri odprtem mehanizmu (Sl. 6) se prosta konca premakljivih trnov 21, 22 nahajata na odmiku od pripadajočih nepremakljivih krakov 11, 12, ker je zahvaljujoč vzmetema 26, 27 vpenjalni sklop 2 v območju ležišč 19', 19 zasukan oz. odvihten, njegov osrednji odsek 25 pa je razporejen na odmiku od zgornjega območja 102 osnovne plošče 1. Ročica 3 je okoli vrtišča 30 odvihtena v smeri vstran od osnovne plošče 1, vendar je zasuk upravljalnega kraka 34 ročice 3 lahko razmeroma majhen in v prikazanem primeru znaša približno 25°. V takem stanju mehanizma je med drugim zahvaljujoč tudi tako majhnemu zasuku ročice 3 možno premeščanje listov iz območja nepremakljivih krakov 11, 12 v območje premakljivih krakov 21, 22 ali obratno.
S pritiskom upravljalnega kraka 34 ročice 3 v smeri navzdol proti podlagi, t.j. v smeri od zgornjega območja 102 plošče 1 proti spodnjemu območju 101, se ročica 3 zasuče okoli • · vrtišča 30, pri čemer nastavek 35 drsi po površini osrednjega odseka 25 vpenjalnega sklopa 2, ki se pri tem v ležiščih 19', 19 zasuče, medtem pa se vzmeti 26, 27 stisneta. Ko prosta konca premakljivih trnov 21, 22 zadeneta ob prosta konca nepremakljivih trnov 11, 12, nastavek 35 ročice 3 preneha drseti po površini osrednjega odseka 25 sklopa 2 in se v tem položaju zaustavi, pri čemer lahko vstopi npr. v aretimo sredstvo oz. zajedo 25' in se zahvaljujoč prožnosti trnov 11, 12; 21, 22 oz. vpenjalnega sklopa 2 potem tam zaskoči. Tako stanje mehanizma je potem na voljo vse dotlej, dokler s pritiskom na upravljalni krak 34 ročice 3 v smeri vstran od podlage oz. v smeri od spodnjega območja plošče 1 proti zgornjemu območju 102 ne pride do zasuka ročice 3 in odvihtenja vpenjalnega sklopa 2 zaradi učinka omenjenih vzmeti 26, 27.

Claims (9)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja, sestoječ iz osnovne plošče (1) z na sebi pritrjenima nepremakljivima trnoma (11, 12), nadalje iz vpenjalnega sklopa (2), ki je v ustreznih ležiščih (19', 19) zasukljivo nameščen na osnovni plošči (1) in obsega za sodelovanje z nepremakljivima trnoma (11, 12) prirejena premakljiva trna (21, 22), kot tudi iz upravljalne ročice (3), ki je v ustreznem vrtišču (30) zasukljivo uležiščena na omenjeni osnovni plošči (1) in prirejena za sodelovanje z omenjenim vpenjalnim sklopom (2) v smislu premikanja le-tega iz zaprtega položaja, ko se premakljiva trna (21, 22) dotikata nepremakljivih trnov (11, 12), v odprt položaj, pri čemer sta nepremakljiva trna (11, 12) med seboj vsaj približno vzporedna in na osnovni plošči (1) pritrjena v bližini ene vzdolžne stranice (17) ter iz omenjene plošče (1) štrlita v smeri vsaj približno pravokotno glede na omenjeno ploščo (1), in pri čemer omenjen vpenjalni sklop (2) poleg v bližini preostale vzdolžne stranice (18) osnovne plošče (1) razporejenih premakljivih trnov (21, 22) obsega vsaj še med slednjima razporejen osrednji odsek (25), ki poteka vsaj približno vzporedno z geometrijsko osjo ležišč (19', 19), v katerih je na osnovni plošči (1) zasukljivo uležiščen vpenjalni sklop (2), in pri čemer okoli geometrijske osi, ki poteka smiselno vzporedno z ravnino osnovne plošče (1) in pravokotno glede na vzdolžni stranici (17, 18), zasukljiva ročica (3) obsega upravljalni krak (34), ki poteka med vsakokrat sodelujočima nepremakljivim trnom (11, 12) in premakljivim trnom (21, 22) v vzdolžni smeri osnovne plošče (1), smiselno vsaj približno vzporedno z vzdolžnima stranicama (17, 18), in sega izven območja osnovne plošče (1), označen s tem, da osnovna plošča (1) obsega vsaj dve različni višinski območji (101, 102), namreč spodnje območje (101), s katerim plošča (1) nalega na vsakokratni podlagi in v katerem sta na ploščo (1) pričvrščena nepremakljiva trna (11, 12), in zgornje območje (102), na katerem se nahajata ležišči (19', 19) vpenjalnega sklopa (2) in preko katerega poteka osrednji odsek (25) na zgornjem območju (102) plošče (1) vzmetno podprtega vpenjalnega sklopa (2), • · in da je upravljalna ročica (3) uležiščena v vrtišču (30), ki je razporejeno pod nivojem omenjenega osrednjega odseka (25) vpenjalnega sklopa (2), še zlasti med spodnjim območjem (101) in zgornjim območjem (102) osnovne plošče (1).
  2. 2. Mehanizem po zahtevku 1, označen s tem, da vpenjalni sklop (2) poleg premakljivih trnov (21, 22) in omenjenega osrednjega odseka (25) na vsaki strani slednjega obsega po en poševno proti pripadajočemu ležišču (19', 19) usmerjen odsek (23', 24'), v območju katerega je vpenjalni sklop (2) vsakokrat podprt z vzmetjo (26, 27).
  3. 3. Mehanizem po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da upravljalna ročica (3) obsega pritisni nastavek (35), kije prirejen za sodelovanje z osrednjim odsekom (25) vpenjalnega sklopa (2), namreč za pritiskanje odseka (25) v smeri proti osnovni plošči (1).
  4. 4. Mehanizem po zahtevku 3, označen s tem, da je pritisni nastavek (35) upravljalne ročice (3) konzolno zasnovan in oprt na osrednjem odseku (25) vpenjalnega sklopa (2).
  5. 5. Mehanizem po zahtevku 4, označen s tem, da je pritisni nastavek (35) upravljalne ročice (3) zasnovan konveksno in s profilom v obliki črke U ter prirejen za drsenje po površini osrednjega odseka (25) vpenjalnega sklopa (2).
  6. 6. Mehanizem po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da je osrednji odsek (25) vpenjalnega sklopa (2) opremljen z zaskočnim sredstvom (25'), predvidenim za sodelovanje z nastavkom (35) ročice (3) v tistem položaju mehanizma, ko se vsakokrat premakljivi trn (21, 22) dotika vsakokrat pripadajočega nepremakljivega trna (11, 12).
  7. 7. Mehanizem po zahtevku 6, označen s tem, da zaskočno sredstvo (25') predstavlja zajeda.
  8. 8. Mehanizem po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da so luknje (103) za pritrditev osnovne plošče (1) na vsakokrat razpoložljivo podlago predvidene na spodnjem območju (101) osnovne plošče (1).
  9. 9. Mehanizem po zahtevku 2, označen s tem, da je vsakokratna vzmet (26, 27) na voljo kot na osnovni plošči (1) v zgornjem območju (102) konzolno vpeta upogibna vzmet.
SI201100255A 2011-07-13 2011-07-13 Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja SI23795A (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201100255A SI23795A (sl) 2011-07-13 2011-07-13 Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja
EP11761731.6A EP2731803A1 (en) 2011-07-13 2011-07-28 File mechanism
PCT/SI2011/000040 WO2013009265A1 (en) 2011-07-13 2011-07-28 File mechanism

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201100255A SI23795A (sl) 2011-07-13 2011-07-13 Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI23795A true SI23795A (sl) 2013-01-31

Family

ID=44720092

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201100255A SI23795A (sl) 2011-07-13 2011-07-13 Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2731803A1 (sl)
SI (1) SI23795A (sl)
WO (1) WO2013009265A1 (sl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2461050A (en) * 1945-09-21 1949-02-08 Joseph A Gibson Loose-leaf binder
BE496204A (sl) * 1950-12-06
DE1092884B (de) * 1956-03-06 1960-11-17 Soennecken Fa F Aufreihvorrichtung fuer Briefordner
DE60116246T2 (de) 2001-01-29 2006-07-13 Ford Global Technologies, LLC, Dearborn Federvorrichtung
SI21455A (sl) 2003-03-18 2004-10-31 NIKO, Kovinarsko podjetje, d.d., �elezniki Vpenjalni mehanizem registratorja
DE10353179B4 (de) 2003-11-13 2014-05-22 Esselte Leitz Gmbh & Co. Kg Ordnermechanik

Also Published As

Publication number Publication date
WO2013009265A1 (en) 2013-01-17
EP2731803A1 (en) 2014-05-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100480058C (zh) 偏压到闭合锁紧位置的环形夹机构
CN201012570Y (zh) 具有滑动铰接板的环形夹机构
JPS5838590B2 (ja) 掛金機構を備えた手荷物ケ−ス
JPH09202082A (ja) リングバインダー
TW201809439A (zh) 用於繞至少一水平軸旋擺之傢俱門扇之起重系統
CN201176054Y (zh) 用于保持活页纸的环形夹机构
US3948551A (en) Clamp and product handling equipment provided therewith
SI23795A (sl) Poenostavljen vpenjalni mehanizem registratorja
US20170273315A1 (en) Food Folding Platform And Components Therefor
JP4576385B2 (ja) バインダ機構
US6637968B2 (en) Three-ring binder with actuating crank
JPH02234927A (ja) ドラフト機構用加圧装置担持機構
SI22614A (sl) Modificiran vpenjalni mehanizem registratorja s pregibno ročico
SI22708A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
SI22579A (sl) Modificiran vpenjalni mehanizem registratorja
CN101618640A (zh) 具有折叠环的环机构
SI22833A (sl) Upravljalni mehanizem registratorja z dvodelno ročico
SI22663A (sl) Upravljalni mehanizem registratorja z dvodelno ročico
CN207267589U (zh) 激光打标的料盘中转装置
SI22931A (sl) Vpenjalni mehanizem registratorja
SI22615A (sl) Mehanizem za vpenjanje listov v registrator ali podoben pripomoček za urejanje in odlaganje dokumentov
CN103030037B (zh) 介质储存器装置
AU2020470467B2 (en) Foldable hanger
US20070196161A1 (en) Storage device with suspension elements
US20030167882A1 (en) Reducer pliers

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20130218

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20150318