SI21271A - Antagonisti fibrinogenskega receptorja - Google Patents

Antagonisti fibrinogenskega receptorja Download PDF

Info

Publication number
SI21271A
SI21271A SI200200183A SI200200183A SI21271A SI 21271 A SI21271 A SI 21271A SI 200200183 A SI200200183 A SI 200200183A SI 200200183 A SI200200183 A SI 200200183A SI 21271 A SI21271 A SI 21271A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
mmol
calculated
compounds
compound
chain
Prior art date
Application number
SI200200183A
Other languages
English (en)
Inventor
Dolenc Marija Sollner
Jožko Cesar
Marko Anderluh
Renata Sonjak
Mojca Tominc
Mojca Stegnar
Original Assignee
Univerza V Ljubljani
LEK farmacevtska družba d.d.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerza V Ljubljani, LEK farmacevtska družba d.d. filed Critical Univerza V Ljubljani
Priority to SI200200183A priority Critical patent/SI21271A/sl
Publication of SI21271A publication Critical patent/SI21271A/sl

Links

Landscapes

  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na antagoniste fibrinogenskega receptorja s splošno formulo (I) v kateri imajo substituente v opisu navedene pomene.ŕ

Description

Izum spada v področje farmacevtske industrije in se nanaša na nove heterociklične analoge tripeptida Arg-Gly-Asp, ki modulirajo celično adhezijo in preprečujejo vezavo fibrinogena in drugih proteinov na trombocite preko integrinskega GPIIb/llla receptorja. Preprečujejo agregacijo trombocitov in s tem nastajanje krvnih strdkov. Izum se nanaša tudi na postopke za pripravo novih spojin, na farmacevtske izdelke, ki jih vsebujejo ter na uporabo v terapiji.
Tehnični problem
Patološke spremembe v strjevanju krvi so vzrok številnih bolezni srca in ožilja, ki spadajo med najpogostejša obolenja današnjega časa v razvitem svetu. Pogosta težava, ki pesti bolnike s kardiovaskularnimi obolenji, je povečana agregacija trombocitov in posledično nastajanje strdkov. Vzrok za to je kompleksnost fizioloških mehanizmov, ki nadzorujejo pretok krvi po kardiovaskularnem sistemu in omogočajo njeno strjevanje ob stiku z neendotelijskimi površinami na mestih poškodb ožilja. V normalnem stanju obstaja homeostazno ravnotežje med trombozo in hemoragijo, ki dopušča fiziološko fibrinolizo intravaskularnih krvnih čepov in hkrati preprečuje prekomerno - patološko fibrinogenolizo. Učinkovine, ki vplivajo na ta zapleteni sistem regulacije pretoka krvi, se po mehanizmu delovanja med seboj močno razlikujejo, vse pa vplivajo na ravnotežje med prokoagulantnimi in antikoagulantnimi reakcijami. Učinkovitost teh spojin je tesno povezana z njihovo toksičnostjo; željen terapevtski učinek spojine z antikoagulantnim delovanjem lahko hitro spremljajo krvavitve zaradi prekomernega odmerka učinkovine. Številni kardiovaskularni zapleti, kot so arterijska in venska tromboza, možganska kap, srčni infarkt in pljučna embolija, nastanejo kot direktna posledica patoloških sprememb v strukturi žilne stene, ki sprožijo mehanizme strjevanja krvi. Zato imajo spojine, ki vplivajo na te mehanizme, najpomembnejšo vlogo pri terapiji, še posebno pa pri preprečevanju bolezni srca in ožilja.
Stanje tehnike
Antikoagulanti, ki jih danes uporabljamo v terapiji, imajo veliko stranskih učinkov (Hardman J G, Gilman A G, Limbird L E: Goodman & Gilman's The Pharmacoiogical Basis of Therapeutics; 9th ed., McGraw-Hill, New York, 1996: 1341-59). Prav tako je veliko večino učinkovin potrebno aplicirati intravensko. Zato se na področju antikoagulantov predvsem v zadnjih desetletjih poskuša sintetizirati nove, bolj specifične učinkovine, ki bi bile sprejemljive za peroralno terapijo, ki bi reverzibilno in specifično inhibirale agregacijo trombocitov, ne glede na vrsto agonista, ne bi pa pomembno vplivale na ostale normalne fiziološke procese v telesu.
Fibrinogenski receptor GPIIb/llla spada v družino beta 3 integrinskih receptorjev in je najbolje poznan in preučevan integrinski receptor (Cox D, Aoki T, Seki J, et al.: The Pharmacology of the Integrins, Med. Res. Rev., 1994, 14: 195-228; Eldred C D, Judkins B D: Fibrinogen Receptor Antagonists: Design and Ciinical Applications, Progress in Medical Chemistry, Elsevier, eds. King F D and Oxford A W, Amsterdam, 1999, 36: 29-90). Za to poddružino receptorjev je značilna tripeptidna prepoznavna sekvenca ligandov, sestavljena iz arginina, glicina in asparaginske kisline (RGD). Fibrinogenski receptor se nahaja na membrani trombocitov, za katere je značilen. Tako kot ostali integrini je sestavljen iz kompleksa dveh trans me m bran s kih gl i ko proteinov (alfa- in betapodenote) z dolgimi ekstraceluiarnimi globuiarnimi domenami in kratkim citoplazmatskim delom. Ekstracelularni domeni vsebujeta vezavna mesta za ligande in magnezijeve ter kalcijeve ione, ki so potrebni za vzdrževanje integritete molekule, nujni pa so tudi pri vezavi ligandov.
V normalnih razmerah je GPIIb/llla receptor v mirujočem stanju, vezavna mesta za fibrinogen niso izpostavljena in plazemski fibrinogen se nanj ne veže. Vezavna mesta za fibrinogen na GPIIb/llla receptorju se izpostavijo po kompleksni intracelularni signalizaciji, ki sledi aktivaciji trombocitov. Kljub prisotnosti ostalih ligandov, se na GPIIb/llla receptor v večini veže fibrinogen. Identifikacija RGD-sekvence kot najmanjšega dela fibrinogena, ki omogoča vezavo na fibrinogenski receptor, je omogočila izhodišče za načrtovanje antagonistov fibrinogenskega receptorja. Iz same strukture RGD in nekaterih analogov so ugotovili, da sta gvanidinska skupina Arg in beta-karboksilna skupina Asp bistveni za antagonistično delovanje in da se mora prostorska razdalja med tema skupinama gibati med 1,2-1,8 nm.
Ker gre za peptidno strukturo, se srečamo z dobro znanimi omejitvami njene terapevtske uporabnosti, kot so nizka biološka uporabnost, slaba metabolna obstojnost in neselektivnost, kar je vzrok za neželene stranske učinke. Zato so z modifikacijo in zamenjavo posameznih delov skušali izboljšati lastnosti spojine vodnice. Razvoj antagonistov firinogenskega receptorja je šel v smeri iskanja metabolno stabilnih in peroralno učinkovitih ter selektivnih spojin, od preprostih linearnih peptidov do nepeptidnih spojin- peptidomimetikov (Eldred C D, Judkins B D: Fibrinogen Receptor Antagoniste: Design and Clinical Applications, Progress in Medical Chemistry, Elsevier, eds. King F D and Oxford A W, Amsterdam, 1999, 36: 29-90; Ojima I, Chakravarty S, Dong Q: Antithrombotic Agents: From RGD to Peptide Mimetics, Bioorganic & Medical Chemistry, 1995, 3, 4: 337-60; Duggan M E, Duong L T, Fisher J E, et al.: Nonpeptide ανβ3 Antagonists. 1. Transformation of a Potent, Integrin-Selective GPIIb/llla Antagonist into a Potent ανβ3 Antagonist, J. Med. Chem., 2000, 43: 3736-45).
Na začetku so raziskovalci sintetizirali preproste aciklične peptide, ki so vsebovali RGD sekvenco. Sintetizirane spojine so imele nizko jakost in zelo kratek čas delovanja, poleg tega pa so bile tudi neselektivne do ostalih integrinskih receptorjev.
To je vodilo v sintezo cikličnih peptidov. Ciklična struktura je bolj rigidna in prispeva k večji selektivnosti vezave. Pristopi za sintezo cikličnih peptidov, ki v svoji strukturi vsebujejo RGD sekvenco, so bili različni: vezava peptidne verige v ciklično obliko preko aminokisline cistein z disulfidnim mostom, vezava peptidne verige v ciklično obliko preko nepeptidne povezave, vgrajevanje RGDsekvence v nepeptidni preostanek. Ugotovili so, da dodatna vezava lipofilnih aminokislin na RGD-sekvenco poviša jakost delovanja. Kljub izboljšani selektivnosti pa metabolna stabilnost cikličnih peptidov ni zadovoljiva.
V želji, da bi izboljšali slabo biološko uporabnost peptidnih analogov RGD, so pričeli na osnovi peptidne spojine vodnice sintetizirati nepeptidne analoge. Benzamidin ali različne ciklične amine so pogosto uporabljali kot mimetike argininskega dela RGD-zaporedja. Semi-peptidne strukture z benzamidinsko skupino so imele ugodno jakost delovanja in so bile selektivne za receptor GPIIb/llla. Razvili številne nepeptidne analoge, kot so npr. lamifiban, sibrafiban, eptifibatid, torofibanijev klorid, abciksimab, lefradafiban.
Optimalno prostorsko strukturo molekul za vezavo na GPlIb/llla receptor so poskušali doseči z uvajanjem različnih nepeptidnih distančnikov. Učinkovitost so pokazale številne spojine, ki so kot distančnik vključevale benzofuranski, tiazolski, izoksazolinski, indolski, benzodiazepinski, benzimidazolski, benzopiranski obroč in še mnoge druge.
Biološka uporabnost fibrinogenskih antagonistov po peroralni aplikaciji je zaradi njihove zwiterionske strukture zelo nizka. Prav tako je majhen tudi njihov volumen porazdelitve in razpolovni čas, kar se odraža v kratkem trajanju farmakodtnamskega učinka. Razpolovni čas fibrinogenskih antagonistov lahko podaljšamo s tehnološkimi modifikacijami (npr. intravenska aplikacija mikrosfer). Biološko uporabnost pa lahko povišamo s pripravo predzdravil. Nepeptidni RGD analogi kažejo novo smer iskanja fibrinogenskih antagonistov v obliki majhnih in rigidnih struktur z večjo biološko uporabnostjo po peroralni aplikaciji.
Terapevtska uporaba antagonistov fibrinogenskega receptorja zaradi njihovega mehanizma delovanja vselej predstavlja različno stopnjo tveganja za pojav krvavitev in z njimi povezanih težav, kar pa je slaba stran vseh antiagregatornih učinkovin. Kljub omenjenim slabostim te skupine antikoagulantov je njihova prednost predvsem v njihovem nadvse ugodnem mestu delovanja v procesu agregacije, saj inhibirajo vse poti, ki povzroče nastajanje trombocitnega čepa.
Opis izuma z izvedbenimi primeri
Predmet izuma so nove spojine s splošno formulo (I):
kjer pomenijo:
A je O, S, N ali metilenska skupina,
B je C ali N,
E in D sta H ali veriga z naslednjo strukturo:
X-a-(CH2)n-Y-, kjer je:
kjer
R predstavlja H, OH, COORi ali COR1,
R4 predstavlja O ali S in
R5 H, alkilno razvejano ali nerazvejano verigo C1-C7, a je CO ali 5-7 členski aliciklični ali aromatski obročni sistem, ki poleg C lahko vsebuje 1 ali 2 heteroatoma (O, N). Dušikov atom je v teh strukturah lahko substituiran z H ali s skupino X, prav tako je benzenski obročni sistem na p- ali m- mestu substituiran s skupino X, nje 0-4,
Y je O, -NH-CO-, -CO-NH-, NH-CO-NH-, -NH-, -NH-CH2-, -CH2-NH-, -CH2-NH-CO-, -CO-NH-CH2-;
pri čemer je eden izmed E in D vedno H, drugi pa veriga;
Ri je H ali alkilna razvejana ali nerazvejana veriga C1-C4,
R2je HaliCOORi,-CONHR6,-NHCOR7, -CH2-COORi,-CH2-CONHR6, -O-CH2-COORi, -O-CH2-CO NHRe,
CO
o.
kjer je R6 skupina s formulo v kateri je R8 H, NH-SO2R10. razvejana ali nerazvejana alkilna veriga s C1-C4 atomi, benzilna skupina,
Rg je H ali razvejana ali nerazvejana alkilna veriga C1-C4,
Rioje alifatska skupina Ci-Ce ali pri čemer je Rn , -CH3, -NH2 ali -NHCOCl·^
R7 je benzenov obroč, ki je na p- ali m- mestu substituiran s skupino X,
R3 je H ali razvejana ali nerazvejana alkilna skupina C1-C4 atomi, -(CH2)n, -COOR1 ali
x
Spojine opisane v izumu imajo enega ali več stereogenih centrov, na katerih je absolutna konfiguracija lahko R ali S in se lahko pojavljajo v obliki racematov, racemnih zmesi, čistih enantiomerov, zmesi diastereoizomerov ali v obliki čistih diastreomerov.
Izum se nanaša tudi na čiste diastereomere, zmesi diastereomerov, čiste enantiomere in zmesi enantiomerov ter na farmacevtsko sprejemljive soli spojin s formulo I. Predmet izuma je tudi uporaba teh spojin v terapiji in farmacevtski pripravki, ki jih vsebujejo. Izum se nanaša tudi na postopke za pripravo spojin s splošno formulo I.
Nove spojine so antagonisti fibrinogenskega receptorja. Zavirajo agregacijo trombocitov, povzročeno zaradi vezave fibrinogena na fibrinogenski receptor na trombocitih. Lahko se uporabljajo za preprečevanje in zdravljenje arterijske tromboze, ishemične možganske kapi, periferne arterijske bolezni, akutnega koronarnega sindroma, pri preprečevanju akutnih srčnih zapletov, zdravljenju akutnega miokardnega sindroma ter za preprečitev kardialnih ishemičnih zapletov pri bolnikih z operativnimi posegi. Lahko se uporabljajo peroralno in/ali parenteralno.
Farmacevtski izdelki, ki so predmet opisanega izuma, so lahko v obliki injekcij ali peroralnih pripravkov. Poleg učinkovine vsebujejo še različne standardne dodatke, odvisno od vrste uporabe. Farmacevtski izdelki so pripravljeni po standardnih postopkih. Odmerek, pogostost in način uporabe so odvisni od posamezne učinkovine in njenih farmakokinetičnih lastnosti ter bolnikovega stanja.
Izhodne heterociklične spojine za pripravo spojin, ki so predmet tega izuma, pripravimo po postopkih, opisanih v literaturi.
Spojine 10, 12 pripravimo po postopku opisanem v literaturi (D. R. Shridhar, S. S. Gandhi, K. Srinivasa Rao: Synthesis; 1982, 986-987).
Za odstranitev zaščitnih skupin karboksilne skupine uporabimo v stroki splošno znane načine, prav tako tvorimo peptidne vezi po ustaljenih postopkih, opisanih v knjigi Bodanszky M., Bodanszky A. The Practice of Peptide Synthesis, Springer, Berlin, 1994.
Farmacevtsko sprejemljive soli spojin s formulo I pripravimo tako, da te spojine presnovimo s kislinami ali bazami v primernih organskih topilih, kot je splošno znano v stroki.
Vrednotenje biološke aktivnosti antagonistov fibrinogenskega receptorja
1. Merjenje agregacije trombocitov
Meritve smo opravili s pomočjo avtomatskega koagulacijskega aparata Behring Coagulation Timer (BCT, Behring Diagnostics GmbH), katerega delovanje je osnovano na principu turbidimetrije. Aparat je meril optično gostoto plazme s trombociti, ki je ob agregaciji trombocitov padala. Pri vzorcu trombocitne plazme (PRP) je bila vrednost optične gostote najvišja pred agregacijo. Pri popolni agregaciji pa je bila optična gostota PRP enaka optični gostoti plazme revne s trombociti (PPP).
Delo je potekalo tako, da smo v BCT najprej vstavili plazmo, oba agonista (ADP, kolagen, adrenalin) in antagonist oziroma ustrezno topilo. Aparat je nato v posamezno kiveto odmeril po 135 pL trombocitne plazme, 15 pL antagonista oziroma topila in 15 pL agonista. Vzorec plazme in antagonist oziroma topilo sta se inkubirala 300 sekund, nakar je aparat dodal agonist, ki je sprožil agregacijo. Čas trajanja celotne meritve je bil 600 sekund. Najprej smo izmerili optično gostoto PPP in optično gostoto PRP z dodanim topilom (fiziološka raztopina) brez antagonista, kar nam je v nadaljevanju služilo za kontrolo.
-1010
Računalnik, priklopljen na BCT, je izrisal krivuljo, ki je kazala spremembo optične gostote v odvisnosti od časa. Hkrati je izpisal začetno in končno vrednost optične gostote (enota mOG) in največjo hitrost spremembe optične gostote v času (mOG/min).
Agregacijo izraženo v odstotkih smo izračunali po enačbi:
% agregacije = (OGzačetna ~ OGkončna/OGzačetna OG ppp) x 100
OGzačetna: optična gostota plazme takoj po dodatku agonista
OGkončna: optična gostota plazme po 10 minutah
OGrpp: optična gostota plazme revne s trombociti
Pri agregaciji, izzvani z ADP smo maksimalno spremembo optične gostote odčitali ročno iz krivulje, ker je plazma po 10 minutah že disagregirala.
2. Izračun zaviranja agregacije
Odstotek zaviranja agregacije smo izračunali iz % agregacije ob dodajanju antagonista in % agregacije kontrole brez antagonista po enačbi:
% zaviranja agregacije = [1 - (% agregacije z antagonistom : % agregacije kontrole)] x 100
Odstotek zaviranja hitrosti agregacije smo izračunali iz hitrosti agregacije ob dodajanju antagonista in hitrosti agregacije kontrole brez antagonista po enačbi:
% zaviranja hitrosti agregacije = [1-(mOG/min z antagonistom : mOG/min kontrole) ] x 100
-1111
Za znane antagoniste smo IC50 izrazili kot aritmetično sredino ± standardno napako meritev v 2 do 6 različnih plazmah, za peptidomimetike pa kot povprečje meritev v najmanj dveh različnih plazmah.
3. Izračun IC5o za nekatere spojine, ki so predmet izuma
Zaviranje agregacije smo prikazali kot koncentracijo antagonista, ki je 50% zavrla agregacijo (ICso-agregacija) ali hitrost agregacije (ICgo-hitrost). Vrednosti IC5o smo odčitali iz krivulj, ki so prikazovale odstotek zaviranja agregacije, ozirom hitrosti agregacije, v odvisnosti od koncentracije peptidomimetika. IC5o so za nekatere izmed spojin, ki so predmet patentne prijave navedene v izvedbenem primeru 34.
Statistične metode
Referenčne vrednosti agregacije trombocitov pri navidezno zdravih prostovoljcih smo izrazili kot aritmetične sredine ± standardni odkloni, variabilnost agregacije pa kot koaficient variabilnosti. Za znane antagoniste GPIIb/IIIa smo lC5o izrazili kot aritmetično sredino ± standardno napako meritev v 2 do 6 različnih plazmah, za peptidomimetike pa kot povprečje meritev (aritmetična sredina) v najmanj dveh različnih plazmah.
IZVEDBENI PRIMERI
Izum pojasnjujejo, vendar nikakor ne omejujejo naslednji izvedbeni primeri:
-1212
Shema reakcij za pripravo spojine 5:
A: BrCH2COOEt, KF, dimetilformamid, B: BrCH2CH2CH2CH2COOEt, K2CO3, trietilbenzilamonijev klorid, MeCN, C: H2, Pd/C, EtOH, D: 4-cianobenzoil klorid, Et3N, CHCI3, E: 1. HCI (g), EtOH; 2. amonijev acetat
Primer 1:
7-NITRO-2/7-1,4-BENZOKSAZIN-3(4H)-ON (1)
V 100 ml bučko natehtamo 14,74 g (253,7 mmol) KF, dodamo 75 mi dimetilformamida in nastalo suspenzijo premešamo. Nato dodamo 15,00 g
-1313 (97,3 mmol) 2-amino-5-nitrofenola in 10,8 ml ,(97,3 mmol) etilnega estra dbromocetne kisline. Reakcijsko zmes mešamo 15 minut pri sobni temperaturi, nato pa pričnemo s segrevanjem na oljni kopeli pri 50 - 60°C. Po 6 urah prenehamo s segrevanjem in pustimo reakcijsko zmes čez noč mešati pri sobni temperaturi. Reakcijsko zmes prelijemo v 441 ml mešanice vode in ledu. Izpade rjava oborina, ki jo odfiltriramo s presesavanjem in posušimo na zraku. Sledi kristalizacija iz etanola (570 ml). Izkoristek: 10,747 g (56,9 %), tališče: 235 239°C
IR (KBr, cm-1): 3567,3191, 1697, 1598, 1508, 1391, 1341, 1222, 1043,862, 742, 525
1H-NMR (300 MHz, DMSO-d6): δ (ppm) = 4,72 (s, 2H, -OCH2-); 7,06 (d, 1H, J = 8,7 Hz, BO-H); 7,75 (d, 1H, J = 2,3 Hz, BO- H); 7,89 (dd,1H, J1 = 8,7 Hz, J2 = 2,3 Hz, BO- H); 11,30 (s, 1H, -NH-)
Primer 2;
ETIL 5-(7-NITRO-3-OKSO-2,3-DIHIDRO-4tf-1,4-BENZOKSAZIN-4-IL)PENTANOAT(2)
K suspenziji 2,50 g (12,9 mmol) spojine 1, 4,46 g (32,2 mmol) K2CO3, 0,59 g (2,58 mmol) benziltrietilamonijevega klorida in 90 ml acetonitrila med mešanjem dodamo 2,55 ml (15,45 mmol) etilnega estra 5-bromopentanojske kisline. Reakcijsko zmes segrevamo na oljni kopeli pri 60°C tri dni. Po treh dneh dodamo 0,61 ml (3,89 mmol) etilnega estra 5-bromovalerionske kisline in segrevamo do naslednjega dne. Zopet dodamo malo etilnega estra 5-5bromopentanojske kisline (0,37 ml; 2,33 mmol) in segrevamo do naslednjega dne. Temperaturo segrevanja povečamo na 75°C, dodamo 0,25 ml (1,55 m mol) etilnega estra 5-bromopentanojske kisline in segrevamo do naslednjega
-1414 dne. Izpade oborina, ki jo odfiltriramo. Topilo odparimo pod znižanim tlakom in ostanek raztopimo v 250 ml etilacetata. Organsko fazo spiramo zaporedoma z 0,1 M HCI (2 χ 50 ml), nasičeno vodno raztopino NaHCO3 (2 χ45 ml) in nasičeno vodno raztopino NaCl (2 χ 45 ml). Sušimo jo nad Na2SO4 in topilo odparimo pod znižanim tlakom.Izvedemo kristalizacijo iz etanola (45 ml). Izkoristek: 3,103 g (74,8 %), tališče: 94 - 95°C
IR (KBr, cm-1): 3426,3088, 1731, 1702, 1598, 1503,1394, 1345, 1241,1091, 898, 811,742,648
1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ (ppm) = 1,25 (t, 3H, J = 7,2 Hz, -COOCH2CH3); 1,70 -1,80 (m, 4H, -CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 2,34-2,43 (m, 2H,
CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 3,96 - 4,07 (m, 2H, 2CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 4,13 (q, 2H, J = 7,2 Hz, -COOCH2CH3); 4,70 (s, 2H, -OCH2-); 7,08 (d, 1H, J =
8,7 Hz, BO-H); 7,86 (d, 1H, J = 2,6 Hz, BO-H); 7,96 (dd, 1H, J1 = 8,9 Hz, J2 = 2,5 Hz, BO-H)
M (izračunana) = 322; ugotovljena (FAB) = 323 (MH+)
Elementna analiza za Ci5HigN2O6: izračunana izmerjena %C 55,90 55,74 %H 5,63 5,63 %N 8,69 8,67
Primer 3:
ETIL 5-(7-AMINO-3-OKSO-2,3-DIHIDRO-4/7-1,4-BENZOKSAZIN-4-IL)PENTANOAT(3)
-1515
1,50 g (4,65 mmol) spojine 2 raztopimo v 310 ml absolutnega etanola. Prepihamo z argonom, dodamo 0,130 g Pd/C (10%) in ponovno prepihamo z argonom. V reakcijsko zmes uvajamo H2. Po dveh urah ustavimo uvajanje in dodamo še 0,065 g Pd/C (10%). Nato nadaljujemo z uvajanjem H2 v suspenzijo še 40 minut. Katalizator odfiltriramo s presesavanjem, topilo pa odparimo pod znižanim tlakom. Produkt je svetlo rjave barve in oljnat. S postopkom trituracije iz zmesi topil etra in heksana izoborimo spojino 3.
Izkoristek: 1,187 g (87,3%), tališče: 71 - 74°C
IR (KBr, cm-1): 3394, 3326, 3231, 2943, 1727,1658, 1515, 1423, 1312,1196, 1043,857, 801,651,586
H-NMR (300 MHz,CDCI3): δ (ppm) = 1,26 (t, 3H, J = 7,2 Hz, -COOCH2CH3);
1.66- 1,80 (m, 4H, -CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 2,26-2,48 (m, 2H, CH2CH2CH2CH2COOCH2);
3,62 (s, 2H, BO-NH2); 3,83 - 3,98 (m, 2H, -CH2CH2CH2CH2COOCH2 -); 4,14 (q, 2H, J = 7,2 Hz, -COOCH2CH3); 4,54 (s, 2H, -OCH2-); 6,25 - 6,48 (m, 2H, BO-H);
6.66- 6,86 (m, 1H, BO-H)
M (izračunana) = 292; ugotovljena (FAB) = 293 (MH+)
Elementna analiza za C15H20N2O4: izračunana izmerjena
%C 61,63 61,42
%H 6,90 . 6,87
%N 9,58 9,71
Primer 4:
-1616
ETIL 5-{7-{(4-CIANOBENZOIL)AMINO}-3-OKSO-2,3-DIHIDRO-4H-1,4-ΒΕΝΖOKSAZIN-4-ILJPENTANOAT (4)
0,60 g (2,05 mmol) spojine 3 raztopimo v 21 ml predestiliranega kloroforma in dodamo 0,29 ml (2,05 mmol) Ε^Ν. Nato med mešanjem dodamo 0,34 g (2,05 mmol) 4-cianobenzoil klorida. Reakcijsko zmes mešamo pri sobni temperaturi. Po dveh dneh dodamo 0,01 ml Et3N in 0,02 g 4-cianobenzoil klorida. Reakcijsko zmes mešamo pri sobni temperaturi še deset dni. Nato raztopino spiramo zaporedoma z 1 M HCI (3*15 ml), vodo (3><15 ml) in nasičeno vodno raztopino NaCl (3 χ 15 ml). Organsko fazo sušimo nad Na2SO4 in topilo odparimo pod znižanim tlakom. Izvedemo kristalizacijo iz 30 ml etanola. Izkoristek: 0,628 g (72,6 %), tališče: 153 - 155°C
IR (KBr, cm-1): 3322, 2978, 2228, 1721, 1679, 1515, 1408, 1334, 1189, 1049, 861,762,540
H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ (ppm) = 1,27 (t, 3H, J = 7,2 Hz, -COOCH2CH3); 1,68 -1,79 (m, 4H, -CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 2,32 -2,43 (m, 2H, CH2CH2CH2CH2COOCH2); 3,93 - 4,10 (m, 2H, -CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 4,14 (q, 2H, J = 7,2 Hz, -COOCH?CH·,): 4,62 (s, 2H, -OCH2-); 6,98 (d, 1H, J =
8,7 Hz, BO-H); 7,29 -7,34 (m, 1H, BO-H); 7,38 (d, 1H, J = 2,3 Hz, BO-H); 7,81 (d, 2H, J = 8,3 Hz, Ar-H); 7,93 (s, 1 H, -CONH-); 7,99 (d, 2H, J = 8,7 Hz, Ar-H)
M (izračunana) = 421; ugotovljena (FAB) = 422 (MH+)
Elementna analiza za C23H23N3O5: izračunana izmerjena
%C 65,55 65,36
%H 5,50 5,70
%N 9,97 9,73
-1717
Primer 5:
ACETAT ETILNEGA ESTRA 5-{7-{(4-(AMINOIMINOMETIL) FENIL)KARBOKSAMIDO}-3-OKSO-2,3-DIHIDRO-4H-1,4-BENZOKSAZIN-4-IL} PENTANOJSKE KISLINE (5)
V 25 ml absolutnega etanola dodamo 0,31 g (0,73 mmol) spojine 4 in suspenzijo ohladimo na ledu. Uvajamo plinasti HCI 1 uro in nato mešamo 4 ure pri sobni temperaturi. Odparimo topilo pod znižanim tlakom in zaostanek spiramo z dietiletrom(brezvodnim). Nato ga raztopimo v 25 ml absolutnega etanola, dodamo 0,15 g (1,98 mmol) amonijevega acetata(brezvodnega) in pričnemo z mešanjem pri sobni temperaturi. Po dveh dneh izpade oborina, ki jo odfiitriramo s presesavanjem in speremo z absolutnim etanolom. Matičnico skoncetriramo in ji dodamo 0,05 g amonijevega acetata. Ponovno izpade oborina, ki jo naslednji dan pravtako odfiltriramo s presesavanjem in speremo z absolutnim etanolom. Izkoristek: 0,235 g (64,9 %), tališče: 155 - 165°C
IR (KBr, cm-1): 3367, 2958, 1716, 1684, 1559, 1507, 1418, 1313, 1263, 1159, 1045,867,812,716,618 1H-NMR (300 MHz, DMSO-d6); δ (ppm) = 1,17 (t, 3H, J = 7,2 Hz, COOCH2CH3); 1,49 -1,64 (m, 4H, -CH2CH2CH2CH2COOCH2-); 1,79 (s, 3H, CH3COOH); 2,28 - 2,41 (m, 2H, -CH2CH2CH2COOCH2-); 3,85 - 4,00 (m, 2H, CH2CH2CH2CH2COO-); 4,04 (q, 2H, J = 7,2 Hz, -COOCH2CH3); 4,64 (s, 2H, OCH2-); 7,21 (d, 1H, J = 9,0 Hz, BO-H); 7,42 -7,52 (m, 1H, BO-H); 7,56 (d, 1H,
J = 2,3 Hz, BO-H); 7,93 (d, 2H, J = 8,3 Hz, Ar-H); 8,05 (d, 2H, J = 8,3 Hz, Ar-H); 10,35 (s, 1H.-CONH-)
M (izračunana) = 438; ugotovljena (FAB) = 439 (MH+)
Elementna analiza za C23H26N4O5 * 1.35CH3COOH: izračunana izmerjena %C 59,41 59,45
-1818 %Η 6,09 %Ν 10,78
5,72
10,73
Shema reakcij za pripravo spojine 9:
A: BrCH2COOEt, KF, dimetilformamid, B: BrCH2COOEt, K2CO3, trietilbenzilamonijev klorid, MeCN, C: H2, Pd/C, EtOH, D: 4-cianobenzoil klorid, Et3N, CHCI3, E: 1. HCI (g), EtOH; 2. amonijev acetat
Primer 6:
ETIL 2-(7-NITRO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-4-IL)ACETAT (6)
K suspenziji 1,00 g (5,15 mmol) spojine 1, 1,78 g (12,88 mmol) K2CO3, 0,59 g (2,58 mmol) benziltrietilamonijevega klorida in 36 ml acetonitrila dodamo med
-1919 mešanjem 0,69 ml (6,18 mmol) etilnega estra a-bromocetne kisline in segrevamo pri 60°C na oljni kopeli tri dni. Izpade oborina, ki jo odfiltriramo. Topilo odparimo pod znižanim tlakom in ostanek raztopimo v 72 ml toluena. Organsko fazo speremo zaporedoma z 0,1 M HCI (2*15 ml), nasičeno vodno raztopino NaHCO3 (2 x15 ml) in nasičeno vodno raztopino NaCI (1><15 ml). Sušimo jo nad Na2SO4 in topilo odparimo.
Izkoristek: 1,073 g (74,4 %), tališče: 116 -119°C
IR (KBr, cm'1): 3095, 2999, 1733, 1688, 1603, 1521, 1376, 1347, 1224, 1052, 890, 811,743, 601.
1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,32 (t, J = 7,2 Hz, 3H, CH2CH3), 4,29 (q, J = 7,1 Hz, 2H, COOCHz), 4,73 (s, 2H, OCH2), 4,79 (s, 2H, CH2COO), 6,86 (d, J =
8,7 Hz, 1H, Har), 7,91-7,98 (m, 2H, Har) ppm.
M (izračunana) = 280; ugotovljena (FAB) = 281 (MH+)
Elementna analiza za Ci2Hi2N2O6: izračunana izmerjena
%C 51,43 51,34
%H 4,29 4,28
%N 10,0 9,83
Primer 7:
ETIL 2-(7-AMINO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2W-1,4-BENZOKSAZIN-4-IL)ACETAT (7)
0,70 g (2,50 mmol) spojine 6 raztopimo v 120 ml absolutnega etanola. Po prepihavanju z argonom počasi dodamo 0,08 g Pd/C (10%). V suspenzijo uvajamo H2 in po 20 minutah poteče reakcija. Pd/C odfiltriramo s presesavanjem in ga speremo z etanolom. Topilo odparimo pod znižanim tlakom.
-2020
Izkoristek: 0,586 g (93,8 %), tališče: 131 - 134°C
IR (KBr, cm'1): 3411, 3327, 3228, 2984, 1744, 1668, 1519, 1414, 1312, 1217, 1051,902, 797, 538.
1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,29 (t, J = 7,2 Hz, 3H, CH2CH3), 3,62 (s, 2H, NH2), 4,25 (q, J = 7,2 Hz, 2H, COOCH2), 4,62 (d, J = 7,9 Hz, 4H, OCH2, CH2COO), 6,32-6,39 (m, 2H, Har), 6,56 (d, J = 8,7 Hz, 1H, Har) ppm.
M (izračunana) = 250; ugotovljena (FAB) = 250 (MH+)
Elementna analiza za Οΐ2Η14Ν2Ο4: izračunana izmerjena
%C 57,60 57,62
%H 5,60 5,72
%N 11,20 11,02
Primer 8:
ETIL 2-{7-[(3-ClANOFENIL)KARBOKSAMIDO]-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2/7-1.4BENZOKSAZIN-4-ILJACETAT (8)
K 0,50 g (2,00 mmol) spojine 7 dodamo 0,28 ml (2,00 mmol) Et3N, 20 ml predestiliranega kloroforma in nazadnje še 0,33 g (2,00 mmol) 3-cianobenzoil klorida. Reakcijsko zmes mešamo pri sobni temperaturi. Po 24 urah izpade spojina, ki jo odfiltriramo. Dobimo 0,52 g spojine. Preostalo raztopino pa speremo zaporedoma z 1 M HCI (2 χ 20 ml), vodo (2 χ 20 ml) in nasičeno vodno raztopino NaCl (1 χ 20 ml). Organsko fazo sušimo nad Na2SO4 in topilo odparimo. Dobimo 0,12 g spojine.
Izkoristek: 0,641 g (84,6 %), tališče: 207 - 211°C
-2121
IR (KBr, cm1): 3295, 2230, 1732, 1692, 1657, 1517, 1403, 1340, 1217, 1057, 875, 681.
1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,31 (t, J = 7,2 Hz, 3H, CH?CHA 4,28 (q, J = 7,2 Hz, 2H, COOCH2), 4,70 (d, J = 11,3 Hz, 4H, OCH2, CH2COO), 6,77 (d, J =
8,7 Hz, 1H, Har), 7,28 (s, 1H, NH), 7,43 (d, J = 2,3 Hz, 1H, Har), 7,66 (m, 1H, H»), 7,86 (m, 2H, Har), 8,12-8,19 (m, 2H, Har) ppm.
M (izračunana) = 379; ugotovljena (El) = 379
Elementna analiza za C20H17N3O5: izračunana izmerjena
%C 63,32 63,11
%H 4,48 4,61
%N 11,08 11,04
Primer 9;
ACETAT ETILNEGA ESTRA 2-{7[(4-(AMINOIMINOMETIL)
FENlL)KARBOKSAMIDO]-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2/-/-1,4-BENZOKSAZ1N-4-IL} OCETNE KISLINE (9)
0,25 g (0,66 mmol) spojine 8 raztopimo v 70 ml absolutnega etanola in raztopino ohladimo na ledu. Uvajamo plinasti HCI 45 minut in nato mešamo nadaljnjih 6 ur pri sobni temperaturi. Odparimo topilo in zaostanek spiramo z dietiletrom. Raztopimo ga v 20 ml absolutnega etanola, dodamo 0,15 g (1,98 mmol) amonijevega acetata in pričnemo z mešanjem pri sobni temperaturi. Po štirih dneh izpade oborina, ki jo odfiltriramo in speremo z absolutnim etanolom. Izkoristek: 0,137 g (45,5 %), tališče: 200 - 204°C
IR (KBr, cm'1): 2987, 1750, 1694, 1612, 1559, 1515, 1415, 1284, 1222, 1153, 1050, 861, 707.
-2222 1H-NMR (300 MHz, DMSO-d6): δ = 1,22 (t, J = 7,2 Hz, 3H, CH2CH3), 4,17 (q, J = 7,1 Hz, 2H, COOCH2), 4,73 (s, 4H, OCH2, CH2COO), 7,08 (d, J = 9,0 Hz, 1H, Har), 7,45 (m, 1H, Har), 7,58 (d, J = 2,3 Hz, 1H, Har), 7,93 (d, J = 8,7 Hz, 2H, Har), 8,08 (d, J = 8,3 Hz, 2H, Har), 10,43 (s, 1 H, NH) ppm.
M (izračunana) = 396; ugotovljena (FAB) = 397
Shema reakcij za pripravo spojine 16:
-2323
A: EtOOCC(CH3)BrCOOEt, KF, dimetilformamid; B: MeJ, KF, dimetilformamid; C: NaOH, dioksan; D: GlyOEt, EDC (1-(3-dimetilaminopropil)-3-etilkarbodiimid
-2424 hidroklorid), HOBT (1-hidroksibenzotriazol), N-metilmorfolin, DMF; E: H2, Pd/C, EtOH; F: 4-cianobenzoil klorid, Et3N, CHCI3, G: 1. HCI (g), EtOH; 2. amonijev acetat, EtOH; H: NH2OH, EtOH; l: EtOCOCI, piridin; J: NaOH, EtOH; K: H2, Pd/C, CH3COOH, dimetilformamid
Primer 10;
ETIL 2-METIL-7-NITRO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2KARBOKSILAT (10)
Suspenziji 5,81 g (100,0 mmol) KF v 25 ml brezvodnega DMF med mešanjem dodamo 10,12 g (40,0 mmol) dietil 2-bromo-2-metilmalonata. Po 30 min mešanja pri sobni temperaturi dodamo 6,17 g (40,0 mmol) 2-amino-5-nitrofenola in pustimo mešati čez noč na oljni kopeli pri 60°C. Reakcijsko zmes ohladimo na sobno temperaturo in jo postopoma zlijemo v zmes 60 g ledu in 40 ml vode. Izpadlo oborino odfiltriramo s presesavanjem, speremo z mrzlo vodo in produkt (spojina 10) prekristaliziramo iz brezvodnega etanola (cca. 90 ml). Dobimo igličaste kristale roza barve. Izkoristek; 9,30 g (83 %), tališče: 191-193°C
IR (KBr, cm'1): 3088, 1749, 1697, 1605, 1540, 1508, 1340, 1237, 1123, 1012,
826, 744 1H-NMR (300 MHz.DMSO): δ (ppm) = 1,07 (t, 3H, J = 7,16 Hz, CH2CH3), 1,75 (s, 3H, 2-CH3), 4,12 (m, 2H, CH2), 7,10 (d, 1H, J = 8,67 Hz, Ar-Hs), 7,84 (d, 1 H,
J = 2,64 Hz, Ar-Hs), 7,95 (dd, 1H, J = 9,04, 2,63 Hz, Ar-H6), 11,60 (razš. s, 1H, NH)
Mr (izračunana) = 280; ugotovljena (FAB) = 281 (MH+)
-2525
Primer 11:
ETIL 2,4-DIMETlL-7-NiTRO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2KARBOKSILAT (11)
Suspenziji 2,91 g (20,0 mmol) KF v 40 ml DMF dodamo 5,60 g (20,0 mmol) spojine 10 in 1,32 ml (21,0 mmoi) metiljodida. Reakcijsko zmes mešamo 16 ur pri 40°C in jo nato zlijemo na 80 g ledu. Izpade bela oborina, ki jo odfiltriramo s presesavanjem, speremo z vodo in prekristaliziramo iz izopropanola. Izkoristek: 5,68 g (96 %), tališče: 118-120°C 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,05 (t, 3H, J = 7,15 Hz, CH2CH3), 1,78 (s, 3H, 2-CH3), 3,40 (s, 3H, N-CH3), 4,10 (m, 2H, CH2); 7,43 (d, 1H, J = 8,67 Hz, Ar-H5), 7,87 (d, 1H, J = 2,26 Hz, Ar-H8), 8,02 (dd, 1H, J = 9,04, 2,63 Hz, Ar-H6)
Mr (izračunana) = 294; ugotovljena (FAB) = 295 (MH+)
Primer 12:
2,4-DIMETIL-7-NITRO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2/7-1,4-BENZOKSAZIN-2KARBOKSILNA KISLINA (12)
5,88 g (20,0 mmol) spojine 11 raztopimo v 70 ml dioksana in med mešanjem dodamo 15,0 ml (30 mmol) 2M NaOH. Po 24 urah iz reakcijske zmesi pri znižanem tlaku odparimo dioksan in zaostanek raztopimo v 60 ml vode. Nastalo raztopino ekstrahiramo z etilacetatom (2 x 50 ml), vodno fazo nakisamo s 4M HCI do pH vrednosti 2 in ekstrahiramo z etrom (2x50 ml). Eterni fazi sušimo nad Na2SO4, topilo odparimo pod znižanim tlakom in trden zaostanek posušimo na membranski črpalki. Izkoristek: 5,00 g (94%), tališče: 158Ί60°C
-2626
IR (KBr, cm'1): 3540, 3381, 1760, 1678, 1599, 1527, 1341, 1250, 1114, 1026, 871, 745 1H NMR (DMSO, 300 MHz)*: δ (ppm) = 1,76 (s, 3H, 2-CH3), 3,39 (s, 3H, NCH3), 7,41 (d, 1H, J = 9,05 Hz, Ar-H5), 7,84 (d, 1H, J = 2,64 Hz, Ar-H8), 7,988,02 (dd, 1 H, J = 9,04, 2,64 Hz, Ar-He) * signal za COOH ni viden, signal za H2O je pomaknjen k 3,57 ppm
Mr (izračunana) = 266; ugotovljena (El) = 266
HRMS: Mr za ΟιιΗ10Ν2Ο6 (izračunana) = 266,0539; ugotovljena (El) = 266,0549
Primer 13:
ETIL{{(2,4-DIMETIL-7-NITRO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2A7-1,4-BENZOKSAZIN-2IL) KARBONILJAMINOJACETAT (13)
0,96 g (3,6 mmoi) kisline 12 in 0,54 g (3,8 mmol) etilnega estra glicina v obliki hidroklorida raztopimo v 20 ml brezvodnega DMF, ohladimo na -10°C in mešamo 10 minut Dodamo HOBT (0,66 g; 4,3 mmol), nato NMM (1,22 ml; 11,0 mmol) in nazadnje EDC (0,90 g; 4,6 mmol). Reakcijsko zmes mešamo 24 ur, pri čemer T iz -10°C postopoma naraste na sobno T. DMF odparimo pri znižanem tlaku in zaostanek prelijemo z etilacetatom (40 ml). Ekstrahiramo z 10 % vodno raztopino citronske kisline (2 x 30 ml), nasičeno raztopino NaHCO3 (2 x 30 ml) in nasičeno raztopino NaCI (30 ml). Organsko fazo sušimo z Na2SO4, filtriramo in topilo odparimo pri znižanem tlaku. Dobimo čist rumenkast produkt, ki ga posušimo na membranski črpalki. Izkoristek: 0,92 g (73 %), tališče: 147-150°C
IR (KBr, cm'1): 3340, 2993, 1746, 1697, 1602, 1531, 1342, 1207, 1128, 1070, 1027, 898, 816, 746, 589
-2727 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,07 (t, 3H, J= 7,16 Hz, CH2CH3), 1,78 (s, 3H, 2-CH3), 3,37 (s, 3H, N-CH3), 3,72 (d, 2H, J = 6,02 Hz, NH-CH2-), 3,96 (q, 2H, J = 7,16 Hz, -CH2CH3), 7,39 (d, 1H, J = 8,66 Hz, Ar-H5), 7,98-8,02 (m, 2H, Ar-H6,He), 8,73 (t, 1 H, J = 6,02 Hz, NH)
Mr (izračunana) - 351; ugotovljena (FAB) ~ 352 (MH+)
Elementna analiza za C15H17N3O7'0,25 H2O: izračunana %C 50,63 %H 4,96 %N 11,81 izmerjena
50,51
5,10
11,60
Primer 14:
ETIL{{(7-AMINO-2,4-DIMETIL-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2IL) KARBONIL}AMINO}ACETAT (14)
755 mg (2,15 mmol) spojine 13 raztopimo v 120 ml brezvodnega etanola, prepihamo z argonom, dodamo 100 mg Pd/C, ponovno prepihamo z argonom in ob mešanju uvajamo vodik 1 uro. Reakcijsko zmes prepihamo z argonom in katalizator odfiltriramo s presesavanjem, matičnici pa odparimo topilo pri znižanem tlaku. Posušenju dobimo čist produkt. Izkoristek: 675 mg (97,7 %), tališče: 146-148°C
IR (KBr, cm’1): 3380, 2989, 1743, 1681, 1639, 1518, 1394, 1312, 1187, 1018, 836, 615 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,13 (t, 3H, J = 7,16 Hz, CH2CH3), 1,66 (s, 3H, 2-CH3), 3,21 (s, 3H, N-CH3), 3,66-3,74 (m, 2H, NH-CH2-), 4,02 (m, 2H, CH2CH3), 5,56 (s, 2H, NH2), 6,31-6,35 (dd, 1H, J = 8,29, 2,27 Hz, Ar-H6), 6,39
-2828 (d, 1H, J = 2,26 Hz, Ar-H8), 6,82 (d, 1H, J = 8,66 Hz, Ar-H5), 8,37 (t, 1H, J = 6,02 Hz, NH)
Mr (izračunana) = 321; ugotovljena (El) = 321
Primer 15:
ETIL2-{{(7-{(4-CIANOBENZOIL)AMINO}-2,4-DIMETIL-3-OKSO-3,4-DIHIDRO2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL) KARBONIL}AMIN0}ACETAT (15)
645 mg (2,0 mmol) amina 14 raztopimo v 25 ml predestiliranega diklormetana, dodamo 0,29 ml (2,1 mmol) Et3N in ohladimo na -10°C. Dodamo 355 mg (2,1 mmol) 4-cianobenzoil klorida in pustimo mešati čez noč, pri čemer T postopoma naraste na sobno temperaturo. Po 16 urah topilo odparimo, zaostanek raztopimo v 40 ml etil acetata in ekstrahiramo z vodo (30 ml), 10 % vodno raztopino citronske kisline (2 x 30 ml), nasičeno raztopino NaHCO3 (2 x 30 ml) in nasičeno raztopino NaCI (30 ml). Organsko fazo sušimo z Na2SO4, filtriramo in topilo odparimo pri znižanem tlaku. Zaostanek prelijemo z etrom (15 ml) in izpadlo oborino odfiltriramo s presesavanjem. Izkoristek: 681 mg (76 %); tališče: 171174°C.
IR (KBr, cm·1): 3376, 2986, 2228, 1734, 1697, 1514, 1431, 1389, 1221, 1151, 1018, 865, 761,634 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,11 (t, 3H, J= 7,16 Hz, CH2CH3), 1,73 (s, 3H, 2-CH3), 3,30 (s, 3H, N-CH3), 3,62-3,80 (m, 2H, NH-CH2-), 4,01 (m, 2H, CH2CH3), 7,15 (d, 1H, J = 9,04 Hz, Ar-H5), 7,39-7,42 (dd, 1H, J = 8,66, 2,26 Hz, Ar-He), 7,74 (d, 1H, J = 2,26 Hz, Ar-H8), 8,02 (d, 2H, J = 8,29 Hz, Ar-2H), 8,10 (d, 2H, J = 8,67 Hz, Ar-2H), 8,54 (t, 1H, J = 6,03 Hz, CO-NH-CH2), 10,51 (s, 1H, CONH-Ar)
-2929
Mr (izračunana) = 450; ugotovljena (FAB) = 451, (MH+)
Elementna analiza za C23H22N4O6: izračunana izmerjena
%C 61,33 61,07
%H 4,92 4,85
%N 12,44 12,45
Primer 16:
ETIL 2-{{(7-{(4-{AMINO(IMINO)METIL}BENZOIL)AMINO}-2,4-DIMETIL-3-OKSO3.4-DIHIDRO-2H-1.4-BENZOKSAZIN-2-IL) KARBON ILJAMIN OJACETAT
600 mg (1,33 mmol) spojine 15 raztopimo v 30 ml brezvodnega etanola in med mešanjem na ledeni kopeli (0°C) uvajamo HCI (g) do nasičenja (45 minut). Zmes 24 ur mešamo pri sobni temperaturi, nato pri znižanem tlaku odparimo topilo in zaostanek supendiramo v 20 ml predestiliranega dietiletra. Spojino odfiltriramo s presesavanjem, sušimo na membranski črpalki, ji dodamo 310 mg (4,0 mmol) prečiščenega amonijevega acetata in zmes raztopimo v 20 mi brezvodnega etanola. Mešamo 24 ur pri sobni temperaturi. V reakcijsko zmes dodamo nekaj cca. 5 ml dietiletra in ohladimo v zmrzovalniku. Po 2 urah odfiltriramo izpadli amonijev klorid, matičnico pa skoncentriramo na cca. 10 ml in jo pustimo čez noč v zmrzovalniku. Izpade spojina 16, ki jo odfiltriramo s presesavanjem in speremo z nakaj ml etanola in dietiletrom. Izkoristek: 330 mg (47 %), tališče: 146-149°C
IR (KBr, cm'1): 3318, 2988, 1688, 1512, 1384, 1260, 1153, 1018,863, 649 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,11 (t, 3H, J = 7,16 Hz, CH2CH3), 1,73 (s, 3H, 2-CH3), 1,76 (s, 3H, CH3COOH), 3,30 (s, 3H, N-CH3), 3,63-3,79 (m, 2H, NHCH2-), 4,00 (q, 2H, J = 7,16 Hz, -CH2CH3), 7,15 (d, 1H, J = 9,04 Hz, Ar-Hs), 7,417,45 (dd, 1H, J = 8,66, 2,26 Hz, Ar-H6), 7,76 (d, 1 H, J = 1,89 Hz, Ar-Hs), 7,94 (d,
-3030
2Η, J = 8,29 Hz, Ar-2H), 8,11 (d, 2H, J = 8,29 Hz, Ar-2H), 8,54 (razš. s, 1H, CONH-CH2), 10,48 (s, 1H, CO-NH-Ar) * protoni amidinske skupine in signal za H2O niso vidni, bazna linija je zamaknjena
Mr (izračunana) = 467 (527 v obliki acetata); ugotovljena (FAB) = 468 (MH+)
Elementna analiza za C23H25N5O6' 1,2 CH3COOH 1 H2O:
izračunana izmerjena %C 54,72 55,06 %H 5,75 6,03 %N 12,56 12,17
Primer 17:
ETIL 2-{{(74(4-{AMINO(HIDROKSIIMINO)METIL}BENZOIL)AMINO}-2,4-DIMETIL3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL)KARBONIL}
AMINO}ACETAT(17)
Hidroksilamonijev klorid (215 mg; 3,0 mmol) raztopimo v 20 ml brezvodnega etanola, dodamo 0,42 ml Et3N (3,0 mmol) in mešamo 20 minut. V zmes dodamo 450 mg (1,0 mmol) spojine 15 in 10 ml etanola ter segrevamo 3 ure pri 50°C, nato pa pri sobni temperaturi čez noč. Reakcijsko zmes ohladimo v zmrzovalniku in odnučamo izpadlo oborino.
Izkoristek: 340 mg (70,4 %), tališče: 150-153°C
IR (KBr, cm’1): 3346, 2986, 2936, 1732, 1697, 1608, 1516, 1430, 1389, 1317, 1253, 1161, 1088, 1015,928,859,814,705 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,11 (t, 3H, J = 7,16 Hz, CH2CH3), 1,73 (s, 3H, 2-CH3), 3,32 (s, 3H, N-CH3), 3,63-3,80 (m, 2H, NH-CH2-), 4,00 (q, 2H, J = 7,16 Hz, -CH2CH3), 5,93 (s, 2H, NH2), 7,13 (d, 1H, J = 8,67 Hz, Ar-Hs), 7,40-7,44
-3131 (dd, 1H, J = 8,67, 2,26 Hz, Ar-H6), 7,76 (d, 1H, J~ 2,26 Hz, Ar-HB), 7,83 (d, 2H, J = 8,29 Hz, Ar-2H), 7,95 (d, 2H, J= 8,66 Hz, Ar-2H), 8,53 (t, 1H, J = 6,03 Hz, CO-NHCH2), 9,83 (s, 1H, OH), 10,29 (s, 1H, CO-NH-Ar)
Mr (izračunana) = 483; ugotovljena (FAB) = 484 (MH+)
Elementna analiza za C23H25N5O7 0,5 H2O: izračunana %C 56,09 %H 5,32 %N 14,22 izmerjena
56,18
5,37
14,31
Primer 18:
ETIL2-{{(2,4-DIMETIL-3-OKSO-7-{(4-(5-OKSO-4,5-DIHIDRO-1,2,4-OKSADIAZOL· 3-IL)BENZOIL)AMINO}-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL) KARBONIL} AMINOjACETAT (18)
300 mg (0,62 mmol) spojine 17 raztopimo v 12 ml predestiliranega piridina, prepihamo z argonom in ohldimo na -15°C. Dodamo 0,062 ml (0,66 mmol) etil kloroformiata in mešamo 45 minut na ledeni kopeli. Temperaturo nato dvignemo na sobno in mešamo 30 minut, zmes prepihamo z argonom in segrevamo 6 ur ob vrenju (cca. 120°C). Piridin nato odparimo pri znižanem tlaku, zaostanku pa prilijemo 30 ml metanola in odfiltriramo nastali produkt. Izkoristek: 180 mg (57 %), tališče: 221-225°C
IR (KBr, cm‘1): 3366, 2987, 1760, 1693, 1513, 1430, 1250, 1150, 1018, 862, 758 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,11 (t, 3H, J = 7,16 Hz, CH2CH3), 1,73 (s, 3H, 2-CHj), 3,34 (s, 3H, N-CH3), 3,62-3,80 (m, 2H, NH-CH2-), 4,00 (q, 2H, J = 7,16 Hz, -CH2CH3), 7,15 (d, 1H, J = 9,05 Hz, Ar-H5), 7,40-7,44 (dd, 1H, J = 8,66, 2,26 Hz, Ar-Hs), 7,76 (d, 1H, J = 2,26 Hz, Ar-H8), 7,96 (d, 2H, J = 8,66 Hz, Ar-2H),
-3232
8,12 (d, 2H, J = 8,67 Hz, Ar-2H), 8,54 (t, 1H, J = 6,02 Hz, CO-NH-CH2), 10,45 (s, 1H, CO-NH-Ar), 13,11 (razš. s, 1H, NH-obr.)
Mr (izračunana) = 509; ugotovljena (FAB) = 510 (MH+)
Elementna analiza za C24H23N5O8 0,25 H2O: izračunana %C 56,08 %H 4,61 %N 13,63 izmerjena
55,98
4,42
13,47
Primer 19:
2-{{(2,4-DIMETlL-3-OKSO-7-{(4-(5-OKSO-4,5-DIHIDRO-1,2,4-OKSADIAZOL-3IL)BENZOIL)AMINO}-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL)KARBONIL} AMINOJOCETNA KISLINA (19)
150 mg (0,29 mmol) spojine 18 suspendiramo v 10 ml etanola, dodamo 0,3 ml (0,6 mmol) 2M NaOH in mešamo 4 ure pri sobni temperaturi. V reakcijsko zmes dodamo 1ml ocetne kisline in pustimo v zmrzovalniku čez noč. Oborino odfiltriramo s presesavanjem, speremo z ohlajenim etanolom in posušimo na membranski črpalki.
Izkoristek: 140 mg (99 %), tališče: 206-209°C
IR (KBr, cm-1): 3447, 1779, 1680, 1552, 1513, 1436, 1290, 1205, 1032, 946, 816, 756, 670 1H NMR (DMSO, 300 MHz)*: δ (ppm) = 1,72 (s, 3H, 2-CH3), 3,30 (s, 3H, N-CH3), 3,52-3,75 (m, 2H, NH-CH2-), 7,13 (d, 1H, J = 9,05 Hz, Ar-H5), 7,40-7,44 (dd, 1H, J = 8,66, 2,26 Hz, Ar-H6), 7,72 (d, 1H, J = 2,26 Hz, Ar-H8), 7,96 (d, 2H, J = 8,66 Hz, Ar-2H), 8,11 (d, 2H, J = 8,29 Hz, Ar-2H), 8,38 (t, 1H, J = 5,98 Hz, CO-NH-CH2), 10,42 (s, 1H, CO-NH-Ar), 12,66 (razš. s, 1H, NH-obr.) * signal za COOH ni viden, signal za vodo je popačen
Mr (izračunana) = 481; ugotovljena (FAB) = 482 (MH+)
-3333
Elementna analiza za C22Hi9N5O8' 1,75 H20: izračunana %C 51,51 %H 4,42 %N 13,65 izmerjena
51,55
4,38
13,34
Primer 20:
2-{{(7-{(4-{AMINO(lMINO)METIL}BENZOIL)AMINO}-2,4-DIMETIL-3-OKSO-3,4DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL) KARBONIL}AMINO}OCETNA KISLINA (20)
110 mg (0,23 mmol) spojine 19 raztopimo v zmesi 10 ml DMF in 5 ml ocetne kisline, prepihamo z argonom, dodamo 30 mg Pd/C, ponovno prepihamo z argonom in ob mešanju uvajamo vodik 4 ure. Reakcijsko zmes prepihamo z argonom in katalizator odfiltriramo s presesavanjem. Matičnici prilijemo 40 ml dietilnega etra in odfiltriramo izpadlo oborino. Izkoristek: 82 mg (72 %), tališče: 242-245°C
IR (KBr, cm’1): 3338,1659, 1514, 1389, 1314, 1150, 1032, 863, 703 1H NMR (DMSO+D2O, 300 MHz)*: δ (ppm) = 1,74 (s, 3H, 2-CH3), 7,16 (d, 1H, J = 9,05 Hz, Ar-Hs), 7,32-7,37 (dd, 1H, J = 9,04, 1,88 Hz, Ar-H6), 7,49 (t, 1H, J = 4,90 Hz, CO-NH-CH2), 7,68 (d, 2H, J = 8,67 Hz, Ar-2H), 7,86 (d, 1 H, J = 1,89 Hz, ArH8), 8,01 (d, 2H, J = 8,66 Hz, Ar-2H), 10,42 (s, 1H, CO-NH-Ar) * signali med 3,1 in 3,9 ppm (N-CH3, NH-CH2-) niso vidni, ker so prekriti s signalom za vodo (D2O kot topilo). Prav tako niso vidni signali za bazično amidinsko in kislo COOH skupino.
Elementna analiza za C21H21N5O6 CH3COOH 2,25 H2O:
izračunana izmerjena %C %H %N
51,18
5,51
12,97
50,88
5,63
13,27
-3434
Mr (izračunana) = 439; ugotovljena (FAB) = 440 (MH+)
Shema reakcij za pripravo spojine 25;
A; 1. EtOCOCI, Et3N, THF; 2. TMSCHN2 (trimetilsilildiazometan), MeCN; B: živosrebrov benzoat, Et3N, MeOH, ultrazvok; C: H2, Pd/C, MeOH; D: 4cianobenzoil klorid, CH2CI2, E: 1. HCI (g), MeOH; 2. amonijev acetat, MeOH
Primer 21;
2-(DIAZOACETIL)-2,4-DIMETIL-7-NITRO-3-2H-1,4-BENZOKSAZIN-3(4H)-ON (21)
1,6 g (6,0 mmol) kisline 12 raztopimo v 30 ml sveže predestiliranega THF, dodamo 0,86 ml (6,2 mmol) Et3N, zmes prepihamo z argonom in ohladimo na -15°C.
-3535
Dodamo raztopino 0,59 ml (6,2 mmol) etil kloroformiata v 5 ml THF in mešamo 30 minut pri -5°C. Odfiltriramo izpadli trietilamonijev klorid. Filtratu dodamo 20 ml acetonitrila, prepihamo z argonom in ohladimo na 0°C. V zmes dodamo 6,0 ml (12,0 mmol) trimetiisilildiazometana (2,0 M raztopina v heksanu proizvajalca Aidrich®) in mešamo 24 ur pri 4°C. Nato dodamo 80 ml dietilnega etra in ekstrahiramo z 10 % vodno raztopino citronske kisline (2 x 30 ml), nasičeno raztopino NaHCOs (2 x 30 ml) in nasičeno raztopino NaCl (30 ml). Organsko fazo sušimo z Na2SO4, filtriramo in topilo odparimo pri znižanem tlaku. Surov produkt uporabimo v naslednji stopnji.
Izkoristek:: 1,59 g (91,7 %), tališče: 128-130°C
IR (KBr, cm'1): 3452, 3085, 2126, 1691, 1636, 1600, 1525, 1341, 1108, 1022, 876, 744, 531 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,73 (s, 3H, 2-CH3), 3,38 (s, 3H, N-CH3), 6,48 (s, 1H, CH-Nz), 7,40 (d, 1H, J = 8,66 Hz, Ar-H5), 7,89-8,02 (m, 2H, ArH8,H6)
Mr (izračunana) = 290; ugotovljena (El) = 290
HRMS: Mr za Ci2H10N4O5 (izračunana) = 290,0651; ugotovljena (El) = 290,0662
Primer 22:
METIL 2-(2,4-DIMETIL-7-NITRO-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2tf-1,4-BENZOKSAZIN2-IL) ACETAT (22)
1,45 g (5,0 mmol) diazoketona 21 suspendiramo v 50 ml brezvodnega metanola. Zmes postavimo v ultrazvočno kadičko in postopoma dodamo raztopino 0,23 g (1,0 mmol) sveže pripravljenega srebrovega benzoata v 2,8 ml (20 mmol) Et3N. Po 30 minutah metanol odparimo pri znižanem tlaku, zaostanek raztopimo v 60 ml
-3636 etilacetata in ekstrahiramo z 10 % vodno raztopino citronske kisline (2 x 20 ml), nasičeno raztopino NaHCO3 (2 x 20 ml) in nasičeno raztopino NaCI (30 ml). Organsko fazo sušimo z Na2SO4, filtriramo in topilo odparimo pri znižanem tlaku. Produkt očistimo s kolonsko kromatografijo. Kot mobilno fazo uporabimo zmes etilacetat i heksan v razmerju 3 : 2, Dobimo oljast produkt.
Izkoristek: : 1,23 g (83,7%)
IR (NaCI. cm’1): 2953.1741,1693, 1600, 1524, 1322,1209,1074, 881,744 1H NMR (CDCb, 300 MHz): δ (ppm) = 1,54 (s, 3H, 2-CH3), 2,86 (d, 1H, J = 16,58 Hz, CH2), 3,34 (d, 1H, J = 16,58 Hz, CH2), 3,46 (s, 3H, N-CH3), 3,68 (s,
3H, O-CH3), 7,03 (d, 1H, J = 9,04 Hz, Ar-H5), 7,81 (d, 1H, J = 2,64 Hz, Ar-H8), 7,94-7,98 (dd, 1H, J = 9,04, 2,63 Hz, Ar-Ηβ)
Mr (izračunana) = 294; ugotovljena (El) = 294
HRMS: Mr za Ci3Hi4N2O6 (izračunana) = 294,0852; ugotovljena (El) = 294,0862
Primer 23:
METIL 2-(7-AMINO-2,4-DIMETIL-3-OKSO-3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN2-IL) ACETAT (23)
382 mg (1,3 mmol) spojine 22 raztopimo v 40 ml brezvodnega metanola, prepihamo z argonom, dodamo 40 mg Pd/C, ponovno prepihamo z argonom in ob mešanju uvajamo vodik 2 uri. Reakcijsko zmes prepihamo z argonom in katalizator odfiltriramo s presesavanjem, matičnici pa odparimo topilo pri znižanem tlaku. Surov oljast produkt, ki ga dobimo po sušenju, uporabimo v naslednji stopnji. Izkoristek;: 324 mg (94,6 %)
IR (NaCI, cm'1): 3361,2951,1740, 1665, 1518,1398, 1312,1192,1146,1011
-3737
Mr (izračunana) = 264; ugotovljena (FAB) = 265 (MH+)
Primer 24:
METIL 2-{7-{(4-CIANOBENZOIL)AMINO}-2,4-DIMETIL-3-OKSO-3,4-DIHIDRO2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL} ACETAT (24)
320 mg (1,21 mmol) amina 23 raztopimo v 10 ml predestiliranega diklormetana, dodamo 0,18 ml (1,30 mmol) Et3N in ohladimo na -10°C. Dodamo 203 mg (1,20 mmol) 4-cianobenzoil klorida in pustimo mešati čez noč, pri čemer T postopoma naraste na sobno temperaturo. Po 18 urah topilo odparimo, zaostanek raztopimo v 30 ml etil acetata in ekstrahiramo z 10 % vodno raztopino citronske kisline (2 x 20 ml), nasičeno raztopino NaHCO3 (2 x 20 mi) in nasičeno raztopino NaCI (20 ml). Organsko fazo sušimo z Na2SO4, filtriramo in topilo odparimo pri znižanem tlaku. Zaostanek prelijemo z etrom (10 mi) in izpadlo oborino odfiltriramo s presesavanjem.
Izkoristek:: 352 mg (74 %), tališče: 138-142°C
IR (KBr, cm’1): 3372, 2953, 2228, 1732, 1673, 1517, 1394, 1215, 1153, 1000, 866, 635 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,41 (s, 3H, 2-CH3), 2,83 (d, 1H, J = 16,21 Hz, CH2), 3,15 (d, 1H, J = 16,20 Hz, CH2), 3,29 (s, 3H, N-CH3), 3,57 (s, 3H, O-CH3), 7,14 (d, 1H, J = 8,67 Hz, Ar-H5), 7,41-7,45 (dd, 1H, J = 8,67, 2,26 Hz, Ar-He), 7,49 (d, 1H, J = 2,26 Hz, Ar-He), 8,02 (d, 2H, J = 8,67 Hz, Ar-2H), 8,09 (d, 2H, J = 8,67 Hz, Ar-2H), 10,45 (s, 1 H, NH)
Mr (izračunana) = 393; ugotovljena (FAB) = 394 (MH+)
Elementna analiza za C2iH19N3O5· 0,5 H2O: izračunana izmerjena %C 62,68 62,63
-3838 %Η 5,01 %Ν 10,44
4,63
10,55
Primer 25:
METIL 2-{7-{(4-{AMINO(IMINO)METIL}BENZOIL)AMINO}-2,4-DIMETIL-3-OKSO3,4-DIHIDRO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-IL} ACETAT (25)
330 mg (0,84 mmol) spojine 24 raztopimo v 20 ml brezvodnega metanola in med mešanjem na ledeni kopeli (0°C) uvajamo HCI (g) do nasičenja (40 minut). Zmes 17 ur mešamo pri sobni temperaturi, nato pri znižanem tlaku odparimo topilo in zaostanek prelijemo z 20 ml predestiliranega dietiletra. Eter previdno oddekantiramo, oljast zaostanek raztopimo v metanolu in postopek ponovimo. Dodamo 300 mg (3,90 mmol) prečiščenega amonijevega acetata in zmes raztopimo v 10 ml brezvodnega metanola. Mešamo 24 ur pri sobni temperaturi, nato pa ohladimo v zmrzovainiku. Oborino odfiltriramo s presesavanjem.
Izkoristek:: 47 mg (12 %), tališče: 180-184°C
IR (KBr, cm'1): 3391, 2946, 1713, 1670, 1606, 1516, 1413, 1314, 1238, 1149, 1009, 860, 705 1H NMR (DMSO, 300 MHz): δ (ppm) = 1,41 (s, 3H, 2-CH3), 1,80 (s, 3H, CH3COOH), 2,83 (d, 1H, J = 16,20 Hz, CH2), 3,15 (d, 1H, J = 16,20 Hz, CH2), 3,30 (s, 3H, N-CH3), 3,57 (s, 3H, O-CH3), 7,14 (d, 1H, J = 9,04 Hz, Ar-H5), 7,447,48 (dd, 1H, J = 8,67, 2,26 Hz, Ar-He), 7,51 (d, 1 H, J = 1,89 Hz, Ar-H8), 7,93 (d, 2H, J = 8,29 Hz, Ar-2H), 8,10 (d, 2H, J = 8,28 Hz, Ar-2H), 10,43 (razš. s, 1H, NHCO) * protoni amidinske skupine in signal za Η2Ο niso vidni, bazna linija je zamaknjena
Mr (izračunana) = 410 (470 v obliki acetata); ugotovljena (FAB) = 411 (M
-3939
Shema reakcij za pripravo spojine 28:
A: H2, Pd/C, MeOH; B: 4-cianobenzoil klorid, CHCI3, C: 1. HCI (g), EtOH; 2. amonijev acetat, EtOH
Primer 26:
ETIL7-AMINO-3,4-DIHIDRO-2-METIL-3-OKSO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2KARBOKSILAT (26)
3,00 g spojine 10 raztopimo v 150 ml absolutnega etanola. Raztopino prepihujemo z argonom in med prepihovanjem dodajamo Pd/C po obrokih (3x100 mg). V raztopino (v Parrovem reaktorju) uvajamo vodik pri tlaku 2 barov in temperaturi 30° C. Hidrogeniranje izvajamo 3 h, saj se je pokazalo, da v polovičnem času reakcija ne poteče kvantitativno. Pd/C ločimo s filtriranjem s presesavanjem. Nečist produkt prekristaliziramo iz etanola/vode (20 ml/20 ml) ter sušimo na membranski črpalki.
Izkoristek:: 2,30 g (86,0 %), tališče: 139,0-141,0° C
-4040
IR (KBr, cm'1): 3401, 3228, 2986, 1746, 1698, 1658,1518, 1426, 1386, 1316, 1242, 1126, 1009, 843, 616, 573, 470 cm-1.
1H-NMR (300 MHz, DMSO-d6): δ (ppm)= 1,08 (t, J=7,16 Hz, 3H, CH3), 1,62 (s, 3H, CH3), 4,07 (q, J=7,16 Hz, 2H, CH2), 4,92 (s, 2H, NH2), 6,17-6,58 (ΑΒΧ, 3H, 3Har), 10,43 (s, 1H, NH).
Primer 27:
ETIL 7-((4-CIANOFENIL)KARBOKSAMlDO)-3,4-DIHIDRO-2-METIL-3-OKSO2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-KARBOKSlLAT (27)
1,000 g (4,00 mmol) 26 in 0,56 ml (4,00 mmol) trietilamina pomešamo z 40,00 ml predestiliranega kloroforma, nato pa v dveh porcijah dodajamo 0,664 g (4,00 mmol) 4-ciaobenzoil klorida. Zmes pustimo mešati pri sobni temperaturi 4,5 h, potem pa jo spiramo z 2x40 ml 1 M HCi, 2x40 ml vode in 2x40 ml nasičene raztopine NaCI. Organsko fazo sušimo z MgSO4 in sušilno sredstvo odfiltriramo, kloroform pa uparimo. Dobimo oborino, ki se ne topi ne v vodni fazi ne v kloroformu, zato jo raztopimo v etilacetatu in spiramo z vodo. Pri tem uporabmo 150 ml etilacetata in 3x50 ml vode. Po ločitvi faz organsko fazo sušimo čez noč z MgSO4, sušilno sredstvo odfiltriramo in uparimo etilacetat. Preostanek prelijemo z zmesjo etra in heksana in oborino odnučamo.
Izkoristek: : 1,266 g (83,5 %), tališče: 212,0-214,5° C
IR (KBr, cm'1): 3391, 2231, 1692, 1557, 1518, 1413, 1325, 1131, 1014, 854, 753, 611 1H-NMR (300 MHz, DMSO-d6): δ (ppm)= 1,08 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,70 (s, 3H, CH3), 4,07-4,14 (q, J= 7,16 Hz, 2H, CH2), 6,87-7,56 (ΑΒΧ, 3H, 3Har), 8,008,10 (AB, 4H, 4H4), 10 ,44 (s, 1H, NH), 10,92 (s, 1H, NH)
-4141
M(izračunana) = 379,372, ugotovljena (FAB): 380 (MH+)
Elementna analiza za C20H17N3O5 : izračunana ugotovljena
%C 63,32 63,44
%H 4,52 4,66
%N 11,08 11,24
Primer 28:
ETIL 7-((4-(AMINO(IMINO)METIL)FENlL)KARBOKSAMIDO)-3,4-DiHIDRO-2METIL-3-OKSO-2H-1.4-BENZOKSAZIN-2-KARBOKSILAT (28)
Izhodno spojino 27 (0,500 g (1,21 mmol)) raztopimo v 20 ml absolutnega etanola, ohladimo na ledu in v raztopino uvajamo plinski HCI 0,5 ure. Reakcijsko zmes pustimo mešati nadaljnih 6 ur. Topilo po 6-ih urah odparimo in spiramo s 3x15 mi dietiietra. Izpadel produkt raztopimo v 30 ml absolutnega etanola, dodamo amonijev acetat (0,256 g (3,32 mmoi) ) in mešamo 24 ur pri sobni temperaturi.
Izkoristek;; 0,477 g (77,8 %), tališče; 193,0-196,0 °C
IR (KBr, cm1): 3454,1637, 1560, 1522, 1406, 1118, 863, 590 1H-NMR(300MHz, DMSO-de): δ = 1,08 (t, J=7,16 Hz, 3H, CH3), 1,70 (s, 3H, CH3), 4,08-4,14 (q, J=7,16 Hz, 2H, CH2), 6,87-7,58 (ΑΒΧ, 3H, 3Har), 8,09-8,12 (ΑΒ, 4H, 4H4), 10,43 (s, 1H, NH) ppm.
M(izračunana) = 456, ugotovljena (FAB): 397(MH+-acetat)
Elementna analiza za C22H24N4O7.2H2O: izračunana ugotovljena
%C 53,70 53,72
%H 5,73 5,63
%N 11,38 11,75
-4242
Shema reakcij za pripravo spojin 32 in 33:
A: EtBr, benziltrietilamonijev klorid, MeCN, B: Fh, Pd/C, MeOH; C: 4cianobenzoil klorid, CHCI3j D: NH2OH, EtOH; E: 1. HCI (g), EtOH; 2. amonijev acetat, EtOH
Primer 29:
ETIL N-ETIL-3,4-DIHIDRO-2-METIL-7-NlTRO-3-OKSO-2H-1,4BENZOKSAZIN-2-KARBOKSILAT (29)
V 70 ml acetonitrila suspendiramo spojino 10, 2,466 g (17,85 mmol) kalijevega karbonata in 0,813 g (3,57 mmol) benziltrietiiamonijevega klorida. Suspenzijo mešamo in med mešanjem dodamo 0,993 g (8,56 mmol) etilbromida. Segrevamo 1 dan pri temperaturi 60°C. Oborino iz reakcijske zmesi odnučamo, acetonitril pa odparimo. Trden preostanek iz acetonitrila raztopimo v toluenu.
-4343
Organsko fazo spiramo z 2x25 ml 0,1 M HCI, nato z 2x25 ml nasičene raztopine NaHCO3 in na koncu z 2x25 ml nasičene raztopine NaCI. Organsko fazo ločimo, sušimo z magezijevim sulfatom in po odnučanju sušilnega sredstva odparimo toluen.
Izkoristek:: 2,01 g (91 %), tališče: 75,0-79,0° C
IR (KBr, cm'1): 2983, 1747, 1715, 1602, 1522, 1391, 1338, 1263, 1140, 1022, 884, 793, 745, 675, 552 1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,16 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,32 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3) 1,92 (s, 3H, CH3), 4,15 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,17 (q, J= 7,16 Hz, 2H, CH2), 4,18 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 7,06 (d, 1H, 1Har), 7,98 (2H, 2Har) PPm.
M(izračunana) = 308,29, ugotovljena (ΕΙ): 308
Elementna analiza za C^H-jg izračunana ugotovljena
%c 54,54 54,12
%H 5,23 5,28
%N 9,09 9,04
Primer 30:
ETIL N-ETlL-7-AMINO-3,4-DIHIDRO-2-METIL-3-OKSO-2H-1,4BENZOKSAZIN-2-KARBOKSILAT (30)
1,800 g (5,84 mmol) spojine 29 raztopimo v 100 ml absolutnega etanola. Raztopino prepihujemo z argonom in med prepihovanjem dodajamo Pd/C po
-4444 obrokih (3x100 mg). V raztopino (z balonom) uvajamo H2 pri tlaku 1 bara in sobni temperaturi. Hidrogeniranje izvajamo čez noč. Pd/C ločimo od raztopine na guču, etanol pa odparimo.
Izkoristek: : 1,570 g (96,6 %), tališče: 105,0-112,0° C
IR (KBr, cnT1): 3467, 3371, 2988, 1727, 1671, 1630, 1513, 1416, 1266, 1124, 1007, 834, 692, 614 1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,18 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,26 (s, 3H, CH3), 1,32 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 3,62 (s, 2H, NH2), 3,87 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,02 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,14 (q, J= 7,16 Hz, 2H, CH2), 6,35-6,78 (ΑΒΧ, 3H, 3Har) ppm.
M (izračunana) = 278,308, ugotovljena (ΕΙ): 278
Elementna analiza za C14H13 N2O4: izračunana ugotovljena
%C 60,42 60,59
%H 6,52 6,38
%N 10,07 10,00.
Primer 31 :
ETIL 7-((4-CIANOFENIL)KARBOKSAMIDO)-N-ETIL-3,4-DIHIDRO-2-METlL-3OKSO-2H-1.4-BENZOKSAZIN-2-KARBOKSILAT (31)
1,200 g (4,31 mmol) spojine 30 in 0,60 ml (4,31 mmol) trietilamina pomešamo v kloroformu (40,00 ml), nato pa v dveh porcijah dodajamo 0,716 g (4,31 mmol)
4-ciaobenzoil klorida. Zmes pustimo mešati pri sobni temperaturi en dan, potem pa jo spiramo z 2x50 mi 1 M HCI, 2x50 ml vode in 2x50 ml nasičene raztopine NaCl. Organsko fazo sušimo z MgSO4 in sušilno sredstvo odfiltriramo,
-4545 kloroform pa uparimo. Spojino pustimo čez noč v mrzlem metanolu in izpadle kristale odfiltriramo z odsesavanjem.
Izkoristek: : 1,004 g (57,1 %), tališče: 143,0-147,0° C
IR (KBr, cm'1): 3293, 2982, 2228, 1756, 1696, 1655, 1514, 1395, 1326, 1188, 1130,1017,863,763 1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,17 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,29 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,86 (s, 3H, CH3), 3,92 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,07 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,14-4,17 (q, J= 7,16 Hz, 2H, CH2), 7,00-7,46 (ΑΒΧ, 3H, 3Har), 7,82-7,97 (AB, 4H, 4H4) ppm.
M (izračunana) = 407,426, ugotovljena (FAB): 408 (MH+)
Elementna analiza za C22H21N3O5: izračunana ugotovljena
%C 64,86 64,96
%H 5,20 5,46
%N 10,31 10,01
Primer 32:
ETIL 7-((4-(AMINO(HIDOKSIIMINO)METIL)FENIL)KARBOKSAMIDO)-N-ETIL3,4-DIHIDRO-2-METIL-3-OKSO-2H-1,4-BENZOKSAZIN-2-KARBOKSILAT (32)
0,205 g (2,95 mmol) hidroksilamonijevega klorida raztopimo v absolutnem etanolu (25,00 ml), dodamo 0,299 g (2,95 mmol) trietilamina in mešamo 20 minut pri sobni temperaturi. Raztopini dodamo 0,300 g (0,74 mmol) spojine 31 ter 96 ur mešamo pri 50°C. Etanol odparimo, trden preostanek pa prelijemo z acetonom. Oborino v acetonu odfiltriramo z odsesavanjem.
Izkoristek:: 0,251 g (77,0 %), tališče: 105,0-109,0° C
-4646
IR (KBr, cm'1): 3349, 2979, 1750, 1670, 1514, 1403, 1258, 1124, 1015, 858, 810, 803 1H-NMR (300 MHz, CDCI3): δ = 1,15(t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,26 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,83 (s, 3H, CH3), 3,85 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,05 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,09-4,11 (q, J= 7,16 Hz, 2H, CH2), 5,36 (s, 2H, NHZ), 6,92-7,44 (ΑΒΧ, 3H, 3Har), 7,65-7,77 (AB, 4H, 4H4), 8,36 (s, 1H, NH) ppm.
M (izračunana) = 440,456, ugotovljena (FAB): 441 (MH+)
Elementna analiza za C22H24 N4O6 H2O: izračunana ugotovljena
%C 57,63 57,53
%H 5,72 6,03
%N 12,22 11,78
Primer 33:
ETIL 7-((4-(AMlNO(IMINO)METIL)FENlL)KARBOKSAMlDO)-N-ETIL-3,4DIHIDRO-2-METIL-3-OKSO-2H-1.4-BENZOKSAZIN-2-KARBOKSILAT (33)
Izhodno spojino 32 raztopimo v absolutnem etanolu (30 ml), ohladimo na ledu in v raztopino uvajamo plinsko HCI 0,5 ure. Reakcijsko zmes pustimo mešati nadaljnih 24 ur. Topilo po 24-ih urah odparimo in spiramo s 3x15 ml dietiletra. Izpadel produkt raztopimo v 30 ml absolutnega etanola, dodamo 0,171 g (2,22 mmol) amonijevega acetata in mešamo 24 ur pri sobni temperaturi. Etanol odparimo, trden preostanek pa prelijemo z zmesjo aceton/etanol = 3/1. Pojavi se bela oborina, ki jo odnučamo. Produkt je bledo rjava amorfna zelo higroskopna snov.
Izkoristek: : 0,151 g (48,1 %), tališče: 146,0-158,0°C
-4747
IR (KBr, cm’1): 3136, 3046, 1737, 1679, 1606, 1548, 1514, 1407, 1317, 1280, 1123, 1011,861,705, 649 cm'1.
1H-NMR (300 MHz, DMSO-d6): δ = 1,05 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,15 (t, J= 7,16 Hz, 3H, CH3), 1,73 (s, 3H, CH3), 3,37-3,42 (širok signal, verjetno posledica higroskopnosti spojine, ki prekriva signa! amidina), 3,85 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 4,06-4,08 (q, J= 7,16 Hz, 2H, CH2), 4,36 (m, J= 7,16 Hz, 1H, CH), 7,227,67 (ΑΒΧ, 3H, 3Har), 7,94-8,13 (AB, 4H, 4H4), 10,54 (s, 1H, NH) ppm.
M (izračunana) = 484,509, ugotovljena (FAB): 425 (MH+- acetat)
Primer 34:
REZULTATI TESTIRANJ AKTIVNOSTI SPOJIN
Tabela 1 . IC50 za nekatre peptidomimetične antagoniste GPIIb/IIIa, ki so predmet patentne prijave. Antagonisti so razvrščeni glede na inhibicijo agregacije izzvano z ADP v primerjavi z naravnim figandom za ta receptor RGDS (Arg-Gly-Asp-Lys).
[ oznaka spojine i i i i i i i i I ΐ i ADP (20 μΜ) kolagen (10 μΜ) adrenalin (10 μΜ)
Agregacija (IC50 (μΜ)) hitrost agregacije (IC50 (μΜ)) agregacija I (IC50 (μΜ)) hitrost agregacije (IC50 (μΜ)) agregacija (IC50 (μΜ))
RGDS 260 ± 52 i 70 ±5 410 ±30 150 ±30 210 ±30
16 0,9 9,2 1.1 -
5 3 3 .........................42 Γ..............’................. 20 -
25 5 .......................... 21 35 ...............................16..... -
9 : 30 s 15 35 15 -
.....33 .................. .......~ 44 ....................42..... 189 63 -
;2S ! 45 24 Ϊ85 i 48 I 10

Claims (6)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Spojine s splošno formulo (I):
    0) kjer pomeni:
    A je O, S, N ali metilenska skupina,
    B je C ali N,
    E in D sta H ali veriga z naslednjo strukturo:
    X-a-(CH2)n-Y-, kjer je kjer
    R predstavlja H, OH, COORi ali COR1,
    R4 O ali S in
    R5 H, alkilno razvejano ali nerazvejano verigo C1-C7,
    -4949 a je CO ali 5-7 členski aliciklični ali aromatski obročni sistem, ki poleg O lahko vsebuje 1 ali 2 O ali N heteroatoma, n je 0-4,
    Yje O, -NH-CO-, -CO-NH-, NH-CO-NH-, -NH-, -NH-CH2-, -OH2-NH-, -CH2-NH-CO-, -CO-NH-CH2-;
    pri čemer je eden izmed E in D vedno H, drugi pa veriga;
    Ri je H ali alkilna razvejana ali nerazvejana veriga Ci-C4,
    R2jeH, COOR1(-CONHR6,-NHCOR7, -CH2-COORi, -CH2-CONHR6, -O-CH2-COOR1f -O-CH2-CO NHR6j
    CO kjer je R6 skupina s formulo v kateri je R8 H, NH-S02Rio, razvejana ali nerazvejana alkilna veriga s C1-C4 atomi, benzilna skupina,
    Rg je H ali razvejana ali nerazvejana alkilna veriga C1-C4,
    R10 je alifatska skupina Οι-Οθ ali pri čemer je Rn , -CH3, -NH2 ali -NHCOCH3,
    R7 je benzenov obroč, ki je na p- ali m- mestu substituiran s skupino X,
    -5050
    R3 je H , razvejana ali nerazvejana alkilna skupina C1-C4 atomi, -(CH2)n, -COORi ali
    -(CH2)n—X njihovi enantiomeri, diastereoizomeri, zmesi diastereomerov, racemati in farmacevtsko sprejemljive soli.
  2. 2. Spojine s formulo I po zahtevku 1 označene s tem, da se uporabljajo kot terapevtsko učinkovite snovi.
  3. 3. Uporaba spojin s formulo I po zahtevku I za pripravo zdravil, ki zavirajo agregacijo trombocitov, povzročeno zaradi vezave fibrinogena na fibrinogenski receptor na trombocitih.
  4. 4. Uporaba spojin s formulo I po zahtevku 1 za pripravo zdravil, ki se uporabljajo za preprečevanje in zdravljenje arterijske tromboze, ishemične možganske kapi, periferne arterijske bolezni, akutnega koronarnega sindroma ter za preprečevanje ishemičnih dogodkov pri bolnikih z operativnimi posegi.
  5. 5. Farmacevtski pripravki označeni s tem, da vsebujejo terapevtsko učinkovito množino spojine s formulo I po zahtevku 1 in farmacevtsko sprejemljive pomožne snovi.
  6. 6. Farmacevtski pripravki po zahtevku 5 označeni s tem, da se uporabljajo za zaviranje agregacije trombocitov v krvi človeka in drugih sesalcev preko antagonističnega delovanja na fibrinogenski receptor.
SI200200183A 2002-07-22 2002-07-22 Antagonisti fibrinogenskega receptorja SI21271A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200200183A SI21271A (sl) 2002-07-22 2002-07-22 Antagonisti fibrinogenskega receptorja

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200200183A SI21271A (sl) 2002-07-22 2002-07-22 Antagonisti fibrinogenskega receptorja

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21271A true SI21271A (sl) 2004-02-29

Family

ID=31885314

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200200183A SI21271A (sl) 2002-07-22 2002-07-22 Antagonisti fibrinogenskega receptorja

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI21271A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6242915B2 (ja) オキサゾリジノン系化合物およびその製造方法と使用
ES2368155T3 (es) Derivados de amidas cíclicas y su producción y uso en forma de agentes antitrombóticos.
JP4390099B2 (ja) 置換された2−オキソ−3−フェニル−5−カルボニルアミノメチル−1,3−オキサゾリンならびにその抗凝固剤および抗血栓剤としての使用
KR100739359B1 (ko) 디아제판 유도체 또는 이의 염
KR101020440B1 (ko) 응고 인자 Xa의 억제제로서의 피롤리딘 유도체
DE69620165T2 (de) Piperazinone als inhibitoren von blutplattchenaggregation
HUT74103A (en) Aroyl-piperidine derivative
JP2000512616A (ja) ピリジノントロンビンインヒビター
PT2077995E (pt) Métodos de sintetizar sais farmacêuticos de um inibidor de fator xa
RU2709810C2 (ru) ПРОИЗВОДНЫЕ ПИРАЗОЛО[3,4-с]ПИРИДИНА
KR20080037911A (ko) 아미노피라졸 유도체, 이의 제조 방법 및 이를 함유하는허혈성 질환의 예방 또는 치료용 조성물
Anderluh et al. Design and synthesis of novel platelet fibrinogen receptor antagonists with 2H-1, 4-benzoxazine-3 (4H)-one scaffold. A systematic study
JP2984077B2 (ja) スルホニルアミノ置換ビシクロ環系ヒドロキサム酸誘導体
SI9210142A (en) 3-substituted 1,2,3,4-oxitriazole-5-imin compounds, procedure for their preparation and preparations comprising them
SI21271A (sl) Antagonisti fibrinogenskega receptorja
JP2008522992A (ja) ピラジンジカルボキサミド類およびそれらの使用
EP0964684B1 (en) Crystalline pharmaceutical product
JP5796872B2 (ja) 第Xa因子阻害剤の結晶性塩
CN107311986B (zh) 四氢异喹琳-3-羧酸类热休克蛋白90抑制剂及其应用
US5679680A (en) α-substituted hydrazides having calpain inhibitory activity
CN111138357B (zh) 2-氧代-1,2-二氢喹啉类衍生物、其制备方法及其在医药上的应用
KR100832750B1 (ko) N-페닐아마이드 유도체를 함유하는 허혈성 질환의 예방또는 치료용 조성물
JP5095745B2 (ja) 新規へテロアリールカルボキサミド
WO2019184744A1 (zh) 四氢异喹啉类衍生物及其制备方法和用途
WO1996011191A1 (en) Substituted 3-phenyl-1,2,3,4-oxatriazole-5-imines useful for the treatment of asthma and thrombosis

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20100302