SE538103C2 - Arrangemang för avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon - Google Patents
Arrangemang för avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon Download PDFInfo
- Publication number
- SE538103C2 SE538103C2 SE1151038A SE1151038A SE538103C2 SE 538103 C2 SE538103 C2 SE 538103C2 SE 1151038 A SE1151038 A SE 1151038A SE 1151038 A SE1151038 A SE 1151038A SE 538103 C2 SE538103 C2 SE 538103C2
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- radiator
- cooler
- line
- vent
- cooling
- Prior art date
Links
- 238000001816 cooling Methods 0.000 title claims abstract description 58
- 238000013022 venting Methods 0.000 title claims abstract description 10
- 239000002826 coolant Substances 0.000 claims abstract description 57
- 239000000498 cooling water Substances 0.000 claims abstract description 16
- 238000002485 combustion reaction Methods 0.000 claims description 25
- 230000003068 static effect Effects 0.000 claims description 16
- 238000010438 heat treatment Methods 0.000 claims description 15
- 239000000110 cooling liquid Substances 0.000 claims description 11
- 230000009969 flowable effect Effects 0.000 claims description 3
- 230000000717 retained effect Effects 0.000 claims 1
- 239000000463 material Substances 0.000 description 7
- 239000012809 cooling fluid Substances 0.000 description 4
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 3
- 210000002445 nipple Anatomy 0.000 description 1
- 230000001105 regulatory effect Effects 0.000 description 1
- 230000029058 respiratory gaseous exchange Effects 0.000 description 1
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F01—MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
- F01P—COOLING OF MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; COOLING OF INTERNAL-COMBUSTION ENGINES
- F01P11/00—Component parts, details, or accessories not provided for in, or of interest apart from, groups F01P1/00 - F01P9/00
- F01P11/02—Liquid-coolant filling, overflow, venting, or draining devices
- F01P11/028—Deaeration devices
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F01—MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
- F01P—COOLING OF MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; COOLING OF INTERNAL-COMBUSTION ENGINES
- F01P11/00—Component parts, details, or accessories not provided for in, or of interest apart from, groups F01P1/00 - F01P9/00
- F01P11/02—Liquid-coolant filling, overflow, venting, or draining devices
- F01P11/0285—Venting devices
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F01—MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
- F01P—COOLING OF MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; COOLING OF INTERNAL-COMBUSTION ENGINES
- F01P11/00—Component parts, details, or accessories not provided for in, or of interest apart from, groups F01P1/00 - F01P9/00
- F01P11/02—Liquid-coolant filling, overflow, venting, or draining devices
- F01P11/029—Expansion reservoirs
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Cooling, Air Intake And Gas Exhaust, And Fuel Tank Arrangements In Propulsion Units (AREA)
Abstract
Sammandrag Foreliggande uppfinning avser ett arrangemang for avluftning av en kylare (8) i ett kylsystem i ett fordon. Arrangemanget innefattar en avluftningspassage som stacker sig fran ett owe parti av en del (8a, 8c) av kylaren (8) till en expansionstank (11). Arrangemanget innefattar en ventilanordning (18, 23) som ar anordnad avluftningspassagen, vilken dr anpassad aft avkanna kylvatskans niva i namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och aft stanga forbindningen i avluftningspassagen mellan namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och expansionstanken (11) vid tillfallen som kylvatskan helt fyller upp namnda del (8a, 8c) av kylaren (8).
Description
Arrangemang for avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon 10 UPPFINNINGENS BAKGRUND OCH KAND TEKNIK FOreliggande uppfinning avser ett arrangemang fOr avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon_enligt patentkravets 1 ingress.
Da kylvatska fylls pa i ett kylsystem i ett fordon är det viktigt att all tuft i kylsystemet elimineras. For att undvika att tuft blir kvar i framforallt lokalt Mgt belagna delar av kylsystemet anvands avluftningsledningar som leder luften fran sa.dana delar av kylsystemet till en expansionstank. Hos tunga fordon kan det finnas en avluftningsledning for forbranningsmotorn och en avluftningsledning for kylaren. I tunga fordon kan expansionstanken vara anordnad i anslutning till fordonets hytt. I detta fall maste relativt langa avluftningsledningar dras fran fOrbranningsmotorn till expansionstanken och fran kylaren till expansionstanken. Dragningen av avluftningsledningarna är manga ganger komplicerad i synnerhet dâ hytterna är fallbara. Avluftningsledningarna upptar ett relativt stort utrymme i fordonet.
Avluftningsledningen for kylaren utgor en oppen forbindning mellan expansionstanken och den del av kylsystemet som mottar kylviitskan da den ;lir som varmast. Vid tillfállen da kylsystemet belastats hart kan mycket varm kylvatska ledas fran kylaren, via avluftningsledningen, till expansionstanken. Kylvatskan kan erhalla en mycket hog temperatur under tillfallen dâ tunga fordon framfOrs i langa nedforsbackar med en aktiverad hydraulisk retarder. Kylvatskan anvands har for att kyla oljan i retardern. Den varma kylvatskan utsatter under sadana tillfállen expansionstanken for en termisk belastning som kan leda till att expansionstankens livslangd reduceras. For att klara sadana termiska belastningar tillverkas expansionstanken i regel av material med goda termiska egenskaper. 1 SAMMANFATTNING AV UPPFINNINGEN Ett syfte med foreliggande uppfinning är att tillhandahalla ett arrangemang for avluftning av en kylare i ett kylsystem som är utformat sâ att det forhindrar att varm kylvatska fran kylaren nar expansionstanken under drift av kylsystemet. Ett annat syfte är att tillhandahalla ett arrangemang som är mindre platskravande an konventionella avluftningssystem men med en motsvarande funktion.
Det forst angivna syftet uppnas med arrangemanget av det inledningsvis namnda slaget, vilket kannetecknas av de sardrag som anges i patentkravets 1 kannetecknande del. Arrangemanget innefattar saledes en ventilanordning i avluftningspassagen. Da kylvatska fylls pa i kylsystemet är ventilanordningen i ett oppet lage sâ att luft kan ledas fran kylaren, via avluftningspassagen, till expansionstanken. Nar kylaren har avluftats och kylsystemet fyllts med kylvatska staffer sig ventilanordningen automatiskt i ett stangt lage. Darmed bryts forbindningen mellan kylaren och expansionstanken. Under en efterfoljande drift av kylsystemet forhindrar den stangda ventilanordningen varm kylvatska fran kylaren att nâ expansionstanken via avluftningspassagen. I och med det blir den termiska belastningen pa expansionstanken tamligen ringa under drift av kylsystemet. Det är damned mojlighet att tillverka expansionstanken av ett mindre temperaturresistent material an det material som anvands i konventionella expansionstankar. Kostnaden for expansionstanken kan damned reduceras.
Enligt uppfinningen innefattar ventilanordningen tva flytkroppar som avkanner kylvatskans niva i namnda del av kylaren och som stanger avluftningspassagen mellan namnda del av kylaren och expansionsventilen under tillfallen som de nar en niva som indikerar att niimnda del av kylaren är heft fylld med kylviitska. Ventilkroppama kan ges en tamligen enkel med funktionell utformning. Ventilkropparna kan anordnas i ett rorformat element eller liknade styrelement som leder ventilkropparna fangs en bestamd bana uppilt mot det stangda Paget. Genom att tillverka ventilkroppama av ett material med en lagre densitet an kylvatskan sà kan ventilkropparna forskjutas i en vertikal riktning uppat tillsammans med kylvatskenivan i kylaren dâ kylvatska fylls pa i kylsystemet.
Enligt en annan foredragen utforingsform av uppfinningen är namnda del av kylaren en inloppstank eller en utloppstank. Manga kylare bestar av en inloppstank dar den 2 varma kylvatskan mottas. Kylvatskan leds fran inloppstanken till ett kylarparti dar kylvatskan tillhandahaller sin huvudsakliga kylning Kylpartiet bestar vanligtvis av ett antal parallella ror med flansar som anordnas pa ett mindre avstand fran varandra. Kylvatskan kyls i de parallella roren med hjalp av en kylande luftstrom. Efter att kylvatskan kylts i kylpartiet mottas den i en utloppstank varefter den leds vidare i kylsystemet till komponenter som ska kylas. Inloppstanken och utloppstanken har Mgt belagna partier som kan utgora lampliga delar for avluftning av kylaren.
Enligt en annan fOredragen utforingsform av uppfinningen är ventilanordningen anordnad i forhallande till kylaren sa att ventilkroppen är belagen i ett separat utrymme som star i forbindelse med kylvatskan inuti namnda del av kylaren. I detta fall erhalls samma kylvatskenivâ inuti det separata utrymmet som i namnda del av kylaren. Ventilanordningen anordnas har pa en hojd sâ att ventilkropparna nar det stangda laget och stanger automatiskt da all luft har separerats fran kylaren.
Enligt en annan foredragen utforingsform innefattar avluftningspassagen en avluftningsledning som är forbunden med namnda del av kylaren och en statisk ledning hos expansionstanken. Genom att fOrbinda kylarens avluftningsledning med expansionstankens statiska ledning kan kylaren avluftas utan att kylarens avluftningsledning behover dras anda fram till expansionstanken.
Avluftningsledningen behover saledes inte heller ha en egen anslutning i expansionstanken. Kylarens avluftningsledning kan damned forkortas samtidigt som avluftningsledningen tar upp mindre plats i fordonet. Expansionstanken kan aven goras enklare. Altemativt kan kylarens avluftningsledning vara forbunden med den statiska ledningen via en returledning for kylvatska fran ett uppvarmningselement som är anpassat att varma luften i ett hyttutrymme i fordonet. I manga tunga fordon finns ett uppvarmningselement for hytten i fordonet anordnat ovanfOr kylaren. Det är har mojligt att forbinda kylarens avluftningsledning med uppvarmningselementets returledning om den mynnar i den statiska ledningen.
Enligt en annan foredragen utforingsform innefattar avluftningspassagen en avluftningsledning for kylaren som stracker sig fran ett ovre parti av en del av kylaren till en avluftningsledning far en forbranningsmotor vilken är forbunden med expansionstanken. Kylarens avluftningsledning kan aven i detta fall forkortas samtidigt som den tar upp mindre plats i fordonet. Expansionstanken behover i detta fall heller ingen separat anslutning for kylarens avluftningsledning. Ventilanordningen 3 är anordnad mellan ett forsta parti av avluftningsledningen och ett andra parti av avluftningsledningen och utformad sa aft den forhindrar ett Wide mellan namnda partier da den är i det stangda laget och det rader olika tryck i namnda partier. Under drift av forbranningsmotorn kan det uppkomma ett forhojt tryck i avluftningsledningen for forbranningsmotorn. Ventilanordningen forhindrar har att detta overtryck resulterar i att luft och kylvdtska leds till kylaren.
KORT BESKRIVNING AV RITNINGARNA I det foljande beskrivs, sasom ett exempel, en utforingsform av uppfinningen med hanvisning till bifogade ritningar, pa vilka: Fig. 1 Fig. 2 Fig. 3a-b Fig. 4 Fig. 5a -b visar ett arrangemang for avluftning av en kylare i ett kylsystem enligt en utforingsform som inte innefattas av uppfinningen, visar arrangemangs i Fig. 1 mer i detalj, visar ventilanordningen i Fig. 1 i ett oppet ldge och i ett stangt lage, visar ett arrangemang enligt en utforingsform av uppfinningen och visar ventilanordningen i Fig. 4 i ett oppet lage och i ett stangt lage.
DETALJERAD BESKRIVNING AV EN FOREDRAGEN UTFORINGSFORM AV UPPFINNINGEN Fig. 1 visar schematiskt ett fordon 1 som drivs av en forbranningsmotor 2. Fordonet 1 är med fordel ett tungt fordon. Forbranningsmotorn 2 kan vara en overladdad dieselmotor. Forbranningsmotorn 2 kyls av kylvdtska som cirkulerar i ett kylsystem av en kylvdtskepump 3. Kylvatskan cirkuleras fran kylvdtskepumpen 3 till forbranningsmotom 2. Kylvatskan cirkuleras genom kylkanaler i forbranningsmotorn. Kylvdtskan leds har bl.a. forbi forbranningsmotorns cylindrar och cylinderhuvuden. Efter att kylvdtskan passerat genom forbranningsmotorn 2 leds den ut i en ledning 4.
Ledningen 4 innefattar i detta fall en kylare 5 for retarderolja. Tunga fordon är ofta utrustade med en hydraulisk retarder. DA retardern är aktiverad kyls retarderoljan i kylaren 5 av kylvaiskan i kylsystemet.
Kylvdtskan leds darefter i ledningen 4 till en termostat 6. Da kylvdtskan uppnatt sin avsedda driftstemperatur i kylsystemet leder termostaten 6 kylvdtskan, via en ledning 7, till en kylare 8 som är monterad vid ett framre parti av fordonet 1. Kylaren 8 4 innefattar en inloppstank for mottagning av varm kylvatska 8a, ett kylparti 8b dar kylvatskan kyls av en luftstrom som forceras genom kylpartiet med hjalp av en kylflakt 9 och en utloppstank 8c for mottagning av den kylda kylvatskan innan den, via en ledning 10, ater leds till kylvatskepumpen 3. Under tillfallen da kylvatskan inte uppnatt sin driftstemperatur leder termostaten 6 kylvatskan direkt till en ledning 10a och kylvatskepumpen 3 utan nagon kylning i kylaren 8.
Kylsystemet innefattar en expansionstank 11. Expansionstank 11 är, via en statisk ledning 12 forbunden med ledningen 10 i en position relativt nara kylvatskepumpen 3.
Kylvatskepumpen 3 är normalt anordnad i kylsystemets lagsta position. Med hjalp av den statiska ledningen 12 garanteras att kylvatskan har ett tryck pa kylvatskepumpens 3 sugsida sâ att kavitation undviks. Expansionstanken 11 maste vara relativt Mgt placerad, i exempelvis fordonets hytt. Ett uppvarmningselement 13 är anordnat for uppvarmning av luften i fordonets hytt. En ledning 14 är anpassad att mottaga och leda varm kylvatska fran en ledning 4a till uppvarmningselementet 13. Ledningen 14 innefattar en ventil 15 med hjalp av vilken kylvatskeflodet som leds till uppvarmningselementet 13 kan regleras. En returledning 16 är anpassad att leda kylvatska fran uppvarmningselementet 13 till den statiska ledningen 12. En flakt 13a forcerar en luftstrom genom uppvarmningselementet 13 for att effektivisera uppvarmningen av luften i hytten.
Kylvatskesystemet innefattar en avluftningsledning 17 for forbranningsmotorn 2. Avluftningsledning 17 forbinder ett parti av kylsystemet som är i kontakt med forbranningsmotorns cylinderhuvuden med expansionstanken 11. Kylarens 8 inloppstank 8a är forsedd med en ventilanordning 18 for avluftning Ventilanordning 18 är, via en avluftningsledning 19 for kylaren, forbunden med den statiska ledningen 12 och darmed med expansionstanken 11. Kylaren erhaller (Farmed i detta fall en avluftningspassage som innefattar ventilanordningen 18, avluftningsledningen 19 och den statiska ledningen 12. I tunga fordon kan expansionstanken 11 och uppvarmningselementet 13 vara anordnade pa vasentligen samma hojdniva i anslutning till fordonets hytt pa det satt som visas i Fig. 2. Expansionstanken 11 och uppvarmningselement 13 är här anordnade vasentligen vertikalt ovanfor kylaren 8. I detta fall stracker sig den statiska ledningen 12 neat pa ett relativt litet avstand fran kylaren 8. Det är darmed mojligt att ansluta uppvarmningselement 13 till den statiska ledningen 12 med hjalp av en relativt kort returledning 16. I detta fall har aven avluftningsledning 17 for forbranningsmotorn en strdckning pa ett relativt litet avstand fran kylaren 8.
Ventilanordningen 18, som är anordnad i ett ovre parti av kylarens inloppstank 8a, visas mer i detalj i Fig. 3a-b. Ventilanordningen 18 innefattar en flytkropp 20 som är anpassad att vara i kontakt med kylvdtskan i inloppstanken. Flytkroppen 20 är i detta fall fast i ett styrelement i form av en rorformad kropp 21. Den rorformade kroppen 21 innesluter en kulformad ventilkropp 22 som är anordnat ovanpa flytkroppen 20. En oppning 19a till avluftningsledningen 19 är anordnad i en ovre yta hos kylarens inloppstank 8a. Fig. 3a visar ventilanordningen 18 da inloppstanken 8a inte är helt fylld med kylvdtska. Flytkroppen 20 och ventilkroppen 22 är hdr anordnade i niva med kylvdtskans niva i inloppstanken 8a pa ett avstand fran Oppningen 19a. Fig. 3b visar ventilanordningen 18 da inloppstanken 8a är helt fylld med kylvdtska. I detta tillstand har flytkroppen 20 lyft ventilkroppen 22 ett ldge i vilket det stanger till oppningen 19a till avluftningsledningen 19.
Under, exempelvis service eller reparation, kan kylsystemet tommas pa kylvdtska. Kylvdtskan fylls ddrefter pa i en pafyllningsnippel eller liknande som är anordnad pa lag niva i kylsystemet, exempelvis, under kylaren 8. Under tillfallen da en lag kylvdtskeniva konstateras under drift av fordonet fylls kylvdtska pa i kylsystemet via expansionstanken 11. Vid alla tillfállen som kylsystemet fylls med kylvatska är det viktigt att luft evakueras fran kylsystemet. Det är i synnerhet viktigt att avlufta lokalt Mgt belagna delar av kylsystemet i forbranningsmotorn 2 och i kylaren 8. Da kylvdtskan fylls pa stiger kylvdtskenivan i kylarens inloppstank 8a. Flytkroppen 20 och ventilkroppen 22 foljer med kylvdtskenivan uppat i inloppstanken 8a. Utrymmet ovanfor kylvdtskeniva upptas av luft. Denna luft evakueras successivt fran inloppstanken 8a, via den oppna ventilanordningen 18, avluftningsledningen 19 far, den statiska ledningen 12 och expansionstanken 11, ndr kylvdtskenivan stiger i inloppstanken 8a. Da kylvdtskenivan stiger i kylsystemet evakueras samtidigt luft fran den del av kylsystemet som kyler fOrbranningsmotorn 2 via avluftningsledningen 17 till expansionstanken 11. Ndr all luft har ldmnat inloppstanken 8a liar flytkroppen 20 lyft ventilkroppen 22 till en position i vilken den stanger oppningen 19a. Ventilkroppen 22 forsluter oppningen 19a och damned forbindningen Indian ventilanordningen 18 och avluftningsledningen 19. Kylvdtska fylls pa i kylsystemet tills en markerad maximal niva uppnas i expansionstanken 11 varefter locket till expansionstanken 11 skravas pa. 6 Nar forbranningsmotom 2 startar gar kylvatskepumpen 3 igang och damned cirkulationen av kylvatska i kylsystemet. Sà lange som kylvatskan har en temperatur under den onskade driftstemperaturen leder termostaten 6 ingen kylvatska genom kylaren 8. Da det sker skapas ett relativt undertryck i den statiska ledningen 12 och i returledningen 16. Detta undertryck leder till att ventilorganet 22 Wen forsluter oppningen 19a med hjalp av en sugkraft vilket ytterligare sakerstaller att ingen kylvatska fran inloppstanken 8a leds in i avluftningsledningen 19 och orsakar ett bakatriktat Wide av kylvatska genom kylaren 8. Nar kylvatskan uppnar den onskade driftstemperaturen oppnar termostaten 6 och den varma kylvatskan leds genom kylaren 8.
Vid tillfállen som retardem aktiveras kan kylvatskan tillhandahalla en kraftig uppvarmning i kylaren 5. Kylvatskan som nar kylaren 8 kan i detta fall ha en mycket Mg temperatur. Under drift av forbranningsmotom 2 haller ventilanordningen 18 avluftningspassagen 19 mellan kylaren 8 och expansionstanken 11 stangd. Darmed sakerstalls att varm kylvatska inte kan tranga upp i avluftningspassagen 19 och nâ expansionstanken 11. I och med det är det mojligt att tillverka expansionstanken 11 i mindre temperaturresistent material och till en lagre kostnad. En annan fordel är har att avluftningsledningen 19 for kylaren 8 inte stracker sig hela vagen fran kylaren till expansionstanken 11. I detta fall är avluftningsledningen 19 air kylaren 8 forbunden med den statiska ledningen 12. Darmed kan antalet ledningar som mynnar i expansionstanken 11 reduceras. Avluftningsledningen 19 kan goras relativt kort och foga platskravande.
Fig. 4 visar en altemativ ventilanordning 23. Ventilanordningen 23 är har anordnad pa utsidan av ett ovre parti av kylarens utloppstank 8c. En avluftningsledning for kylaren 8 innefattar har ett forsta ledningsparti 24a av och ett andra ledningsparti 24b. Ventilanordningen 23 är anordnad mellan det forsta ledningspartiet 24a och det andra ledningspartiet 24b. Det fOrsta ledningspartiet 24a utgor en forbindning mellan ett Ovre invandigt utrymme hos utloppstanken 8c och ventilanordningen 23. Det andra ledningspartiet 24b utgor en forbindning mellan ventilanordningen 23 och forbranningsmotoms avluftningsledning 16. I detta fall erhafts en avluftningspassage fran kylaren 8 till expansionstanken 11 vilken innefattar det forsta ledningspartiet 24a, ventilanordningen 23, det andra ledningspartiet 24b och avluftningsledningen 17 for forbranningsmotorn. Ventilanordningen 23 visas mer i detalj i Fig. 5a, b. 7 Ventilanordningen 23 innefattar ett forsta utrymme 25a som är forbundet med det forsta ledningspartiet 24a via en oppning 25ai i ett ovre para. En forsta kulformad ventilkropp 26a är anordnad i det forsta utrymmet 25a. Den fOrsta ventilkroppen 26a är tillverkad av ett material sa att den är flytbar i kylvdtska. Ventilanordningen 23 innefattar ett andra utrymme 25b som är forbundet med det andra ledningspartiet 24b via en oppning 25b1 i ett Ovre parti. En andra kulformad ventilkropp 26b är anordnad i det andra utrymmet 25b. Den andra ventilkroppen 26b är aven tillverkad av ett material sa att den flyter i kylvdtska.
Det forsta utrymmet 25a och det andra utrymmet 25b innefattar ett golv 27 i form av ett natverk eller liknande. Golvet 27 har egenskapen att det stoppar ventilkropparna 26a, b i ett nedre ldge med att det slapper igenom luft och kylvdtska. Ventilanordningen 23 innefattar en oppning 29 som forbinder det forsta utrymmet 25a och det andra utrymmet 25b med varandra. I och med att ventilanordningen 23 är forbunden med utloppstanken 8c via Oppningen 24a kommer samma kylvatskeniva att erhallas i utrymmen 25a, b som i utloppstanken 8c. Ventilanordningen 23 är fast i en hojdposition sâ att kylvdtskenivan i namnda utrymmen 25a, b nar anda upp till oppningarna 25 al, 25bi ndr utloppstanken 8c är helt fylld med kylvdtska.
Ndr kylvdtska fylls pa i kylsystemet stiger kylvdtskenivan i kylarens utloppstank 8c och i ndmnda utrymmen 25a, b. Ventilkropparna 26a, b fOljer med kylvdtskenivan uppat i de respektive utrymmena 25a, b. Luften i utloppstankens 8c ovre parti evakueras successivt, via det forsta ledningspartiet 24a, det forsta utrymmet 25a, oppningen 29, det andra utrymmet 25b, det andra ledningspartiet 24b och forbranningsmotorns avluftningsledning 17 till expansionstanken 11. Ndr all luft har lamnat utloppstanken 8c har ventilkropparna 26a, b daft en ovre position i de respektive utrymmena 25a, b i vilken de stanger oppningarna 25ai, 25bi. Diirmed bryts forbindningen mellan det forsta ledningspartiet 24a och det andra ledningspartiet 24b. Kylvdtska fylls pa tills en maximal kylvatskeniva uppnas i expansionstanken 11.
Ndr forbranningsmotorn 2 startas gar kylvdtskepumpen 3 igang och armed cirkulationen av kylvaiska i kylsystemet. Sâ lange som kylvatskan har en temperatur under den onskade driftstemperaturen leder termostaten 6 ingen kylvdtska genom kylaren 8. Darmed kan ett overtryck skapas i forbranningsmotorns avluftningsledning 17 och darmed i det andra ledningspartiet 24b. Detta overtryck verkar med en tryckkraft pa den andra ventilkroppen 26b i det andra utrymmet 25b. Den andra 8 ventilkroppen 26b kan har forskjutas nedat fran den stangda positionen sâ att ett overtryck erhalls i det andra utrymmet 25b. Trycket i det andra utrymmet 25b fortplantas till det fOrsta utrymmet 26a, via Oppningen 29. Overtrycket i det forsta utrymmet 25b trycker den forsta ventilkroppen 26a uppat sâ att den forsluter oppningen 26ai med ett forhojt tryck. Darmed sakerstalls att ingen luft leds fran avluftningsledningen 17 till kylaren 8. Nar kylvatskan Overskrider den Onskade driftstemperaturen oppnar termostaten 6 och varm kylvatska cirkuleras genom kylaren 8.
Uppfinningen är pa intet satt begransad till den utforingsform som beskrivs pa ritningen utan kan varieras fritt inom patentkravens ramar. 9
Claims (7)
1. , Arrangemang for avluftning av en kylare (8) i ett kylsystem i ett fordon, varvid arrangemanget innefattar en avluftningspassage som stacker sig fran ett ovre parti av en del (8a, 8c) av kylaren (8) till en expansionstank (11), och en ventilanordning (23) som är anordnad i avluftningspassagen, vilken är anpassad att avkanna kylvatskans niva i namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och att stanga forbindningen i avluftningspassagen mellan namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och expansionstanken (11) vid tillfällen som kylvdtskan helt fyller upp namnda del (8a, 8c) av kylaren (8), kannetecknat av att ventilanordningen är anordnad mellan ett forsta parti (24a) av avluftningsledningen och ett andra parti (24b) av avluftningsledningen, varvid ventilanordningen innefattar ett fOrsta utrymme (25a) med en forsta kulformad och flytbar ventilkropp (26a) som stanger forbindningen med det forsta partiet (24a) av avluftningsledningen vid tillfällen som kylvdtskan helt fyller upp namnda del (8a, 8c) av kylaren (8), ett andra utrymme (25b) med en andra kulformad och flytbar ventilkropp (26b) som stanger forbindningen med det andra partiet (24b) av avluftningsledningen vid tillfällen som kylvdtskan helt fyller upp namnda del (8a, 8c) av kylaren (8), och en oppning (29) mellan det forsta utrymmet (25a) och det andra utrymmet (25b) och varvid, vid tillfállen som kylvdtskan helt fyller upp namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och da det fader olika tryck i namnda partier (24a, 24b) av avluftningsledningen, halls en av naninda ventilkroppar (26a, 26b) kvar i det stangda laget av namnda tryckskillnad sa att ett flode forhindras mellan namnda partier (24a, 24b) av avluftningsledningen.
2. Arrangemang enligt krav 1, kannetecknat av att de tva ventilkropparna (26a, 26b) avkanner kylvatskans niva i namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och att ventilkropparna (26a, 26b) stanger avluftningspassagen mellan namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) och expansionstanken (11) under tillfdllen som de nar en niva som indikerar att namnda del (8a, 8c) av kylaren (8) är helt fylld med kylvdtska.
3. Arrangemang enligt nagot av foregaende krav, kannetecknat av att namnda del av kylaren (8) är en inloppstank (8a) eller en utloppstank (8c).
4. Arrangemang enligt nagot av foregaende krav, kannetecknat av att ventilanordningen (23) är anordnad i forhallande till kylaren sa att ventilkropparna (26a, 26b) är beldgna i separata utrymmen (25a, 25b) som är beldgna utvandigt om namnda del (8a, 8c) av kylaren (8).
5. Arrangemang enligt nagot av foregaende krav, kannetecknat av att avluftningspassagen innefattar en avluftningsledning (19) som är forbunden med namnda del (8a) av kylaren (8) och en statisk ledning (12) hos expansionstanken (11).
6. Arrangemang enligt krav 5, kannetecknat av att avluftningsledningen (19) är forbunden med den statiska ledningen (12) via en returledning (16) fOr kylvdtska fran ett uppvarmningselement (13) som är anpassat att varma luften i ett hyttutrymme i fordonet.
7. Arrangemang enligt nagot av de foregaende kraven 1 till 4, kannetecknat av att avluftningspassagen innefattar en avluftningsledning (24a, 24b) som stracker sig fran ett Ovre parti av en del (8c) av kylaren (8) och en avluftningsledning (17) fOr en forbranningsmotor vilken är forbunden med expansionstanken (11). 11 114 8 8b 13a 17 16 18 4a ( 000000 7UU 2 N 13
Priority Applications (3)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE1151038A SE538103C2 (sv) | 2011-11-04 | 2011-11-04 | Arrangemang för avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon |
| EP20120188985 EP2599977B1 (en) | 2011-11-04 | 2012-10-18 | Arrangement for venting a radiator in a cooling system |
| BR102012026992A BR102012026992A2 (pt) | 2011-11-04 | 2012-10-22 | Disposição para ventilação de um radiador em um sistema de resfriamento |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE1151038A SE538103C2 (sv) | 2011-11-04 | 2011-11-04 | Arrangemang för avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE1151038A1 SE1151038A1 (sv) | 2013-05-05 |
| SE538103C2 true SE538103C2 (sv) | 2016-03-01 |
Family
ID=47080330
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE1151038A SE538103C2 (sv) | 2011-11-04 | 2011-11-04 | Arrangemang för avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon |
Country Status (3)
| Country | Link |
|---|---|
| EP (1) | EP2599977B1 (sv) |
| BR (1) | BR102012026992A2 (sv) |
| SE (1) | SE538103C2 (sv) |
Family Cites Families (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE2821872B2 (de) * | 1978-05-19 | 1980-05-14 | Audi Nsu Auto Union Ag, 7107 Neckarsulm | Überdruck-Kühlsystem für eine flüssigkeitsgekühlte Brennkraftmaschine, insbesondere in einem Kraftfahrzeug |
| DE3226509A1 (de) * | 1982-07-15 | 1984-01-26 | Bayerische Motoren Werke AG, 8000 München | Kuehlkreis fuer brennkraftmaschinen |
-
2011
- 2011-11-04 SE SE1151038A patent/SE538103C2/sv unknown
-
2012
- 2012-10-18 EP EP20120188985 patent/EP2599977B1/en active Active
- 2012-10-22 BR BR102012026992A patent/BR102012026992A2/pt not_active Application Discontinuation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| SE1151038A1 (sv) | 2013-05-05 |
| BR102012026992A2 (pt) | 2014-09-02 |
| EP2599977B1 (en) | 2014-12-24 |
| EP2599977A1 (en) | 2013-06-05 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US9771853B2 (en) | Waste heat accumulator/distributor system | |
| US4640235A (en) | Apparatus for controlling the coolant medium circulation of an internal combustion engine | |
| US8863704B2 (en) | Liquid-cooled internal combustion engine and method for operating an internal combustion engine of said type | |
| CN103619683B (zh) | 低油位检测系统和方法 | |
| US4913107A (en) | Liquid-cooling circulation system for power and working machines, especially internal combustion engines | |
| US8118001B2 (en) | Cooling system for an internal combustion engine in a motorcycle | |
| SE525988C2 (sv) | Kylsystem för en i ett fordon monterad förbränningsmotor | |
| US11585239B2 (en) | Multi-function oil tank | |
| SE532729C2 (sv) | Kylsystem hos ett fordon som drivs av en förbränningsmotor | |
| CN110332039A (zh) | 一种发动机冷却系统及控制方法 | |
| SE1351265A1 (sv) | Kylsystem i ett fordon | |
| US10934926B2 (en) | Cooling system of an internal combustion engine of a motor vehicle | |
| SE537110C2 (sv) | Arrangemang och förfarande för att trycksätta ett kylsystemsom kyler en förbränningsmotor i ett fordon | |
| US20130213633A1 (en) | Hydraulic preheating apparatus for hydraulic oil coolers in a large hydraulic excavator | |
| US20190353086A1 (en) | Failure diagnosis method of coolant temperature sensor for vehicle | |
| US3246637A (en) | Cross flow deaeration engine cooling system | |
| SE538103C2 (sv) | Arrangemang för avluftning av en kylare i ett kylsystem i ett fordon | |
| CN109312647A (zh) | 用于内燃发动机的曲轴箱通风系统 | |
| KR20190090214A (ko) | 수륙양용차량의 냉각 장치 | |
| JP4823200B2 (ja) | 内燃機関の冷却水循環装置 | |
| SE524916C2 (sv) | Anordning för att separera gas från ett vätskeformigt medium | |
| SE1350977A1 (sv) | Expansionstank och kylsystem innefattande en sådan expansionstank | |
| SE540892C2 (sv) | Arrangemang för avluftning av ett kylobjekt i ett kylsystem | |
| JP2008031865A (ja) | 内燃機関の冷却システム | |
| US1571108A (en) | Method and system for cooling internal-combustion engines |