SE449766B - Takbrunn eller liknande for en byggnad - Google Patents

Takbrunn eller liknande for en byggnad

Info

Publication number
SE449766B
SE449766B SE8203332A SE8203332A SE449766B SE 449766 B SE449766 B SE 449766B SE 8203332 A SE8203332 A SE 8203332A SE 8203332 A SE8203332 A SE 8203332A SE 449766 B SE449766 B SE 449766B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
trough
downpipe
water
lid
roof
Prior art date
Application number
SE8203332A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8203332L (sv
Inventor
R Lunden
O Ebeling
Original Assignee
Kontekla Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kontekla Oy filed Critical Kontekla Oy
Publication of SE8203332L publication Critical patent/SE8203332L/sv
Publication of SE449766B publication Critical patent/SE449766B/sv

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/04Roof drainage; Drainage fittings in flat roofs, balconies or the like
    • E04D13/0404Drainage on the roof surface
    • E04D13/0409Drainage outlets, e.g. gullies
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/04Roof drainage; Drainage fittings in flat roofs, balconies or the like
    • E04D13/0404Drainage on the roof surface
    • E04D13/0409Drainage outlets, e.g. gullies
    • E04D2013/0427Drainage outlets, e.g. gullies with means for controlling the flow in the outlet

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)

Description

15 20 25 30 35 449 766 Denna kända takbrunnskonstruktion är sålunda baserad på idén, att uppkomsten av en luftvirvel undviks genom att hindra uteluft från att tränga in i insugningsomrâ- l det för luftvirveln. En på en sådan funktion baserad takbrunn förutsätter likväl, att locket befinner sig inne i det vattenskikt som bildas i trâget och att dess- utom ett relativt tjockt vattenskikt förekommer ovanför locket, då tråget är fyllt med vatten för att också för- hindra insugning av uteluft förbi lockets kant under locket genom inverkan av den virvlande vattenströmningen.
Detta medför emellertid att tråget måste göras relativt högt, vilket försvårar brunnens placering i ett tak, eme- dan ett högt tråg förtunnar takkonstruktionerna. Ändamålet med föreliggande uppfinning är att åstadkomma en takbrunn, som eliminerar ovannämnda olägenhet och som gör det möjligt att uppnå en kompakt strömning med en fördelaktigare konstruktion. Detta ändamål uppnås medelst en takbrunn enligt uppfinningen, som baserar på tanken att undvika en luftvirvel i tråget, icke genom att hindra luft från att tränga in i rörmynningen med hjälp av ett vattenlås, utan genom att motverka uppkomsten av vatten- virvlar i strömningen i riktning mot stuprörsmynningen.
Ett nätformigt lock tjänar t.ex. uppfinningens ändamål, även om näthålens totala areal är större än lockets per- forering som nämns i FI-PS 41451. Förutsättningen är endast, att locket förhindrar uppkomsten av vattenvirv- lar genom betydande ökning av dess friktionsfunktion i vattenströmningen.
Generellt sett är anordningen enligt uppfinningen känne- tecknad därav, att locket har en sådan utformning eller är försett med sådana element, vilka ökar friktionen i vattnet som passerar locket och flyter i riktning mot stuprörsmynningen, varvid tendensen att bilda virvlar i vattnet motverkas. Även vid användning av ett nätformigt a lock vars perforering är väsentligen större än den maxi- 10 15 20 25 30 35 44é 766 3 malt tillåtna perforeringen i takbrunnskonstruktionen, beskriven i specifikationen av nämnda finska patent- skrift, vilken ännu säkerställer en kompakt vattenström- ning, är det möjligt att effektivt förhindra uppkomsten av en luftvirvel så länge som locket bildar en tillräck- lig friktionsyta för att förhindra vattnet att virvla i tråget. Locket kan även vara skivformigt, men vid använd- ning av en slät yta behövs naturligtvis en skiva med en större yta. Lockets storlek, t.ex. diameter, är beroende av ifrågavarande vattenmängder, trågets storlek o.dy1., dvs. av hur stor friktion locket bör alstra och hur stora av vattnet åstadkomna rotationskrafter skall uppbromsas med tillhjälp av locket.
Utförda experiment har visat, att vid användning av ett vattnets virvlande uppbromsande lock enligt uppfinningen är ett avsevärt tunnare'vattenskikt i tråget ovanför stup- rörsmynningen tillräckligt för att säkerställa en kompakt strömming än vad som behövs i den ovan beskrivna kända takbrunnen. Vattenskiktets höjd kan vara så låg som ca 1/3 - 1/4 av stuprörets diameter. Det ovan använda ut- trycket "i nivå med vattenytan då trâget är fyllt med vatten" avser den höjd på vilken ytan av ett dylikt mini- mumvattenskikt ställer sig i trâget, då takbrunnen ännu fungerar med kompakt strömming.
I allmänhet finns det ingen anledning att göra tråget högre än vad smnärnödvändigt för säkerställande av det ovan beskrivna minimumvattenskiktet, varigenom locket i brunnen enligt uppfinningen kommer att ligga i nivå med trågets överkant eller något nedanom densamma. Tack vare detta är tråget lägre än i den kända takbrunncn. Ett lågt tråg är en väsentlig fördel vid installation av tak- brunnen i ett tak. 10; 15 20 25 30 35 449 766 Locket kan enligt'uppfinningen vara styvt eller böjligt. 2 I det senare fallet är locket i stånd att följa tråget eventuellt skeende variationer i vattenytan och även att under sådana förhållanden utsätta vattenskiktet för en uppbromsning som är möjligast effektiv.
(I Uppfinningen skall i det följande beskrivas närmare un- der hänvisning till bifogade ritning, i vilken figur 1 visar i axiell vertikalsektion en föredragen ut- föringsform av en takbrunn enligt uppfinningen, och figur 2 visar takbrunnen ovanifrån.
Den i ritningen visade takbrunnen omfattar ett stuprör 1, vars mynning 1a i rörets övre ände är fäst mitt på bott- nen i ett tråg 2 med stympad konform. Tråget är avsett att monteras på taket av en byggnad så, att trågets över- kantfläns 2a ligger i nivå med takytan 3.
Mitt på trâgbottnen är medelst bultar 4 fäst ett cirku- lärt lock 5 sä, att locket befinner sig väsentligen i nivå med trågets överkantfläns. Lockets avstånd från trågbottnen är cirka 1/3 av stuprörets diameter.
Såsom av figur 2 bäst framgår, utgörs locket av ett nät, som består av korsande trådar Sa, mellan vilka bildas hål Sb. Nätets perforering är sålunda mycket stor. Nätets 'undre yta bildar till följd av de korsande trådarna en grov yta.
Takbrunnen fungerar på följande sätt: Då regnet till styrkan är svagare än den vattenmängd per i tidsenhet, enligt vilken stupröret är dimensionerat på basis av en kompakt strömning och vilken stupröret är i stånd att avleda från en bestämd takarea såsom en luft- fri vattenpelare, fylls tråget endast delvis, varvid 10 15 449 766 luft naturligtvis kan tränga förbi locket in i stuprörs- mynningen. Då regnmängden blir lika stor som ovannämnda vattenmängd per tidsenhet, fylls tråget med regnvatten ända upp till trågets överkant, så att ytan av vattnet i tråget kommer i kontakt med den undre ytan av locket.
Utan locket skulle vattnet ha en benägenhet att rotera i tråget omkring vertikalaxeln under sin strömming till stuprörsmynningen, så att en luftvirvel skulle bildas mitt i vattenskiktet, varvid denna luftvirvel skulle suga luft in i mynningenodiskulle sålunda förhindra uppkomsten av en kompakt strömning. Nätets grova undre yta utsätter likväl vattenskiktet i tråget för en så stor rotationen motverkande uppbromningsverkan, att vatt- net inte kan komma i roterande rörelse. På grund härav uppstår inte heller någon luftvirvel i vattenskiktet, fastän nätet i och för sig på inget sätt hindrar luft från att tränga genom nätet. Brunnen fungerar sålunda tack vare nätet med kompakt strömning. Tråget kan utföras mycket lågt.

Claims (2)

449 766 P A T E N T K R A V
1. Takbrunn eller liknande för en byggnad, omfattande ett från ett tak (3) eller annat uppsamlingsomrâde ledande stup- rör (1), vars övre ände (1a) är ansluten till ett tråg (2), som är vidare än stuprörsmynningen och vars fria överkant (Za) befinner sig i nivå med-takplanet, högre än stuprörsmynningen, och ett ovanför stuprörsmynningen fäst lock (5), som är vidare än mynningen men mindre än trâget, och som förhindrar uppkoms- ten av vattenvirvel i stupröret då tråget är fyllt med vatten, k ä n n e t e c k n a d a V att locket (5) består av ett nätelement monterat i tråget (2) på sådan nivå att nätets (S) plan i huvudsak befinner sig i nivå med vattenytan, då tråqet (2) är fyllt med vatten, och att nätet (5) är så bockat t.ex. i vågform, att det utgör ett friktionsmotstånd för vattnet, som under nätet strömmar radiellt mot stuprörsmynningen (1a) och sålunda motverkar virvelbildning.
2. Takbrunn enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d a v att lockets (5) avstånd från stuprörets (1) mynning (1a) är ca 1/3 - 1/4 av stuprörets diameter.
SE8203332A 1981-06-02 1982-05-28 Takbrunn eller liknande for en byggnad SE449766B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI811700A FI65468C (fi) 1981-06-02 1981-06-02 Takbrunn eller liknande foer en byggnad

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE8203332L SE8203332L (sv) 1982-12-03
SE449766B true SE449766B (sv) 1987-05-18

Family

ID=8514454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8203332A SE449766B (sv) 1981-06-02 1982-05-28 Takbrunn eller liknande for en byggnad

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4492491A (sv)
AT (1) AT378396B (sv)
CA (1) CA1186714A (sv)
CH (1) CH657407A5 (sv)
DE (1) DE3220571A1 (sv)
DK (1) DK151583B (sv)
ES (1) ES512544A0 (sv)
FI (1) FI65468C (sv)
GB (1) GB2100769B (sv)
IT (1) IT1148558B (sv)
NO (1) NO157227C (sv)
SE (1) SE449766B (sv)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2221704B (en) * 1988-08-10 1992-01-22 Caradon Terrain Improvements to rainwater guttering systems
US5154024A (en) * 1991-09-19 1992-10-13 Noel John A Floor sink/drain installation method and apparatus
GB2269402B (en) * 1992-08-07 1996-05-01 Fullflow Systems Ltd Drain outlet for a syphonic or full flowing drainage system
US5341523A (en) * 1993-03-15 1994-08-30 Caretaker Systems, Inc. Anti-vortex drain
DE9416495U1 (de) * 1993-12-01 1994-12-01 Geberit Technik Ag, Jona Dachwassereinlauf
DE29611847U1 (de) * 1996-07-06 1996-09-12 AKO Rohre Systeme Technologien GmbH & Co. Kommanditgesellschaft, 50667 Köln Dachentwässerungsvorrichtung
EP0816586A1 (de) * 1996-07-06 1998-01-07 Adolf Zumbrink Dachentwässerungsvorrichtung
US5966884A (en) * 1998-01-09 1999-10-19 Olympic Manufacturing Group, Inc. Vented roof drain insert
US6123090A (en) * 1998-03-17 2000-09-26 Wescott; Daniel T. Air conditioner condensation dispersement apparatus
USD452899S1 (en) 2001-02-21 2002-01-08 Steven R. Salisbury Emergency relief drain
US6953208B2 (en) * 2002-01-15 2005-10-11 Zurn Industries, Inc. Drain support plate/under-deck clamp
US7096627B2 (en) * 2003-10-24 2006-08-29 Rodney George Wade Rain head
US7997038B2 (en) * 2003-12-23 2011-08-16 Zurn Industries, Llc Floor drain support plate
US7875178B2 (en) * 2006-02-06 2011-01-25 Ads Structures, Inc. Water quality drain basin insert
US9200464B1 (en) * 2006-05-25 2015-12-01 Shasta Industries, Inc. Universal safety drain and method
US7946087B1 (en) * 2008-05-19 2011-05-24 Seitzinger James B Roof drain sump box
CN107869129B (zh) * 2017-06-19 2018-09-18 中国水利水电科学研究院 立轴旋涡试验方法
FR3121461B1 (fr) * 2021-04-06 2023-08-04 Rikksen Dispositif de drainage équipé d’un manchon de fixation pour construction, notamment un toit de bâtiment ou une terrasse
US20240081205A1 (en) * 2022-09-14 2024-03-14 Susannah C. Drake Modular Attachment to Construction Scaffold Systems

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE568171C (de) * 1930-11-18 1933-01-16 John Schurman Wasserablauf fuer Daecher
US2689017A (en) * 1951-06-02 1954-09-14 J A Zurn Mfg Co Surface drain
US2970697A (en) * 1958-08-19 1961-02-07 Ellsworth L Larson Retractable swirl plate and vermin control guard for drain tile intakes
GB913267A (en) * 1959-07-09 1962-12-19 Edwin Du Guesclin Harrison A device for draining water from flat surfaces such as roofs
US3367070A (en) * 1965-01-14 1968-02-06 Wilbur A.E. Mitchell Gutter guard
GB1178505A (en) * 1968-04-02 1970-01-21 Peter John James Woodrow Improvements in or relating to Gully Gratings
GB1216292A (en) * 1969-02-24 1970-12-16 Kontekla Oy Improvements in rain water outlets
US4107929A (en) * 1977-06-20 1978-08-22 Kontekla Oy Rain water roof outlet or similar for a building
US4112691A (en) * 1977-06-20 1978-09-12 Kontekla Oy. Rain water roof outlet or similar for a building
FR2493718A1 (fr) * 1980-11-12 1982-05-14 Hamon Dispositif pour recueillir un liquide tombant librement et son application a une installation de mise en contact a contre-courant d'un liquide avec un gaz

Also Published As

Publication number Publication date
US4492491A (en) 1985-01-08
AT378396B (de) 1985-07-25
CA1186714A (en) 1985-05-07
DK151583B (da) 1987-12-14
NO157227C (no) 1988-02-10
DK245382A (da) 1982-12-03
ES8305871A1 (es) 1983-04-16
FI811700A0 (fi) 1981-06-02
IT8248551A0 (it) 1982-05-31
DE3220571A1 (de) 1983-01-20
ATA211282A (de) 1984-12-15
SE8203332L (sv) 1982-12-03
GB2100769B (en) 1986-03-05
NO157227B (no) 1987-11-02
ES512544A0 (es) 1983-04-16
CH657407A5 (de) 1986-08-29
GB2100769A (en) 1983-01-06
NO821827L (no) 1982-12-03
IT1148558B (it) 1986-12-03
FI65468B (fi) 1984-01-31
FI65468C (fi) 1984-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE449766B (sv) Takbrunn eller liknande for en byggnad
US4525273A (en) Drain grate with adjustable weirs
US4418504A (en) Drain shield for gutters
US4400272A (en) Drain grate with adjustable weirs
US5099620A (en) Rain gutter cover
ES2779318T3 (es) Tapa para entrada de flujo de agua
SE451610B (sv) Skrepsil
US5678360A (en) Gutter liquid separator
US5332332A (en) Rain gutter
US6035580A (en) Self-priming drain guard siphon
US20080016787A1 (en) Rain gutter cover
US12031744B1 (en) Upblast rain cap
US20100031583A1 (en) Wind driven device for preventing the clogging of a downspout
US3341020A (en) Anti-clogging device for downspouts and similar drains
US4068424A (en) Rainwater run-off dispersion system
SE535082C2 (sv) Enhet för anbringning av klinkerplattor eller liknande ovanpå ett golvavlopp
JP3456789B2 (ja) ルーフドレン構造
JPS6137705Y2 (sv)
NO123240B (sv)
CN105201156B (zh) 落水头防阻塞的方法、止挡片构造、具有该止挡片构造的落水头
SE450139B (sv) Takavlopp
KR200401253Y1 (ko) 유속 감소 풀륨관
CN213204729U (zh) 雨水斗装置及其限流罩
JP2600390Y2 (ja) 谷樋用補助樋
JP4867617B2 (ja) 雨樋集水ますの上蓋構造

Legal Events

Date Code Title Description
NAV Patent application has lapsed

Ref document number: 8203332-5