SE436624B - Kniv med en i lengdled forskjutbart styrd knivklinghallare - Google Patents

Kniv med en i lengdled forskjutbart styrd knivklinghallare

Info

Publication number
SE436624B
SE436624B SE7807417A SE7807417A SE436624B SE 436624 B SE436624 B SE 436624B SE 7807417 A SE7807417 A SE 7807417A SE 7807417 A SE7807417 A SE 7807417A SE 436624 B SE436624 B SE 436624B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
knife
blade
handle
spring
tension spring
Prior art date
Application number
SE7807417A
Other languages
English (en)
Other versions
SE7807417L (sv
Inventor
E H Beermann
Original Assignee
Beermann Kg Martor Argentax
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beermann Kg Martor Argentax filed Critical Beermann Kg Martor Argentax
Publication of SE7807417L publication Critical patent/SE7807417L/sv
Publication of SE436624B publication Critical patent/SE436624B/sv

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B5/00Hand knives with one or more detachable blades
    • B26B5/001Hand knives with one or more detachable blades with blades being slid out of handle immediately prior to use
    • B26B5/003Hand knives with one or more detachable blades with blades being slid out of handle immediately prior to use comprising retraction means for the blade or the blade holder
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B1/00Hand knives with adjustable blade; Pocket knives
    • B26B1/08Hand knives with adjustable blade; Pocket knives with sliding blade

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Knives (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)

Description

7807417-6 10 15 20 25 30 35 40 2 kniven blir funktionssäkel' ur alla synpunkter.
Lösningen av denna uppgift åstadkoxmnes genom att klingan liar en direkt el- ler indirekt ständig âterföringsanordning, som verkar i motsatt riktning mot klingansïurförsrörelse, varvid klingan i sitt urförda arbetsläge kvarhålles _ och a-rreteras av ett arbetstryck som i huvudsak verkar i dess utgångsriktning mot dragningskraftelr från återföringsanordningen.
Den verkliga fördelen med kniven enligt uppfinningen i förhållande till tidigare kända utföríngsfonner ligger i att arbetsläget hos klingan härvid en- dast kan kvarhållas medvetet, nämligen när man medelst ett greppdon kvarhåller klingan i_ dess arbetsläge. När påverkan på greppdonet upphäves* kormner klingan på grund av återföringsanordningen enligt uppfinningen, att ögonblickligen åter- föras till sitt viloläge i handtaget. Genom att den skarpa knivklíngan praktiskt taget automatiskt försvinner in i handtaget kan man inte längre göra illa sig på kniven när denna inte är i bruk och den kan inte heller vâlla andra skador, till exempel på arbetsblus eller dylikt. Härigenom kan den nya kniven betraktas som fullständigt säker och uppfyller även mycket höga krav på säkerhet, emedan klingan blott i arbetsläge, det vill säga medvetet under inverkan av arbetshan- den, föres till sitt arbetsläge och kvarhålles där. Även om i detta fall kniven endast för ett ögonblick med tanke på fortsatt användning lägges ur handen på en arbetsplats eller dylikt, då trycket på klingan alltså upphäves, återgår den- na automatiskt till sitt införda läge i handtaget, så att varje risk för att skära sig på klingan bortfaller. Varje gång kniven skall användas måste på nytt föra klingan till arbetslaget.
Ur konstruktionssynpunkt är kniven lämpligen så utformad, att det erforder- liga arbetstrycket för att fasthâlla klingan i arbetsläget sker med hjälp av tunimen på arbetshanden. Härigenom blir kniven enhandsnlanövrerad.
Inom uppfinningens ram ligger en lämplig lösning i, att återföringsanord- ningen vid greppdonet är anordnat för att åstadkommaförskjutningen av klingan, så att ur plats- och utrymnxessynpunkt återföringsanordningen kan anordnas ut- ryrmnesbesparande . ' Det är emellertid också utan vidare möjligt, att återföríngsanordningen icke, som i ovannämnda fall, direkt inverkar på klingan, utan den kan arbeta indirekt mot klingan sj älv eller mot en klinghållare eller dylikt. Genom att återföringsanordningen för klingan inte angriper direkt mot klingan eller kling- hâllaren, kan dessa båda konstruktíonselement oförändrat bibehålla sin tidigare konstruktion. Vid en särskilt lämpad utföringsform av uppfinningen är återfö- ringsanordningen utformad som en draganordning och speciellt i form av en drag- fjäder. Härigenom kan den ständigt på klingaxrutövnde äterföringseffekten åstad- kommas med enklast 'möj liga konstruktiva medel, till exempel en vanlig skruv- fjäder eller dylikt. En sådan skruvfjäder erfordrar endast relativt ringa mon- 10 15 20 25 30 35 40 I» 7807417-6 teringsutrymme och kan därigenmn anordnas i handtaget på ett utrymmesbesparande och funktionellt tillförlitligt sätt. Det är också möjligt att tänka sig en kinematisk omvändning i form av ett tryckfjäderelement. Enligt en ytterligare utveckling av uppfinningstanken angriper denna draganordning i greppdonet, som är kopplat till klingan, varigenom man endast behöver ha en relativt kort fjä- der, emedan den omedelbart kan angripa ett konstruktíonselement i närheten.
För att âstadkoma en lätt, behaglig och föga arbetskrävande hantering ut- föres enligt en vidare utveckling av uppfinningstanken anordníngen på sådant sätt, att klingan i sitt arbetsläge under mothållande av återföringskraften hos dragkroppen arreteras medelst en på greppdonet anordnad arreferingsanordning med hjälp av påverkningstrycket.
Dessa återgärder gör det näm1ígen.möjligt att göra arbetet med kniven lätt, eftersom knivklíngan av tummcns påverkningstryck pressas mot ett arreterings- ställe, så att i detta fall tummens tryck icke behöver motverka dragkraften från dragfjädern. Det mekaniska stödet av knivklíngan antingen direkt eller omedelbart vid ett stödställe på greppdonsstället möjliggör en säker arrete- ring av det utförda arbetsläget för kniven. Härtill komer också, att man vid utförandet av klingan till arbetsläge under utskjutníngsoperationen kan känna när det utdragna ändläget uppnås genom en insnäppning i arreteringsdelen. Kniv- klingan kan alltså med en arbetsrörelse överföras och hållas i arbetsläget.
Uppfinningen gör det möjligt att åstadkomma denna mekaniska regling som visat sig lämplig mellan greppdonet och handtaget. Även härvid gäller, att så snart påverkníngstrycket avbrytes överväger àterföringskraften av återföringsanord- D ningen, som övervínner den mekaniska insnâppningen och därefter ögonblíckligen återför klingan till sitt viloläge i handtaget.
Det omedelbara frigivandet av stödet i arreteringsläget underlättas även om dragfjädern är utformad som en hävarm vid den del som skall reglas mekaniskt, i detta fall päverkníngsdelen för knivklíngan, och angriper mot denna. Pâ detta sätt får dragfjädern.möjlighet att utöva ett visst vippmoment på manöverdelen, vilket moment utövas i samband med upphävning av trycket.' Den mekaniska reglingen av klingan i dess arbetsläge sker lämpligen genom att i rörelsebanan för greppdonet (manöverorganet) för klingan på handtagssidan är försedd med åtminstone en mot handtaget till avfasad arreteringsurtagning för att arretera manöverhandtaget genom tryck mot detta, som är utformad just i det utdragna läget hos kniven. Härigenom kommer arreteringcn att ske vid två genom ytanliggning omedelbart mot varandra glidande konstruktionselement. Ge- nom att manöverhandtaget vid den mot arreteríngsurtagningen vända sidan har en lätt välvning, kommer vid uppträdandet av de genom dragfjädern åstadkomna vipp- momentcn en uppblâsning respektive ett urglidande av påverkningsdelen ur arre- teringssteget att underlättas. I detta sammanhang noteras även, att man kan ha P 0 OR _' 10 15 20 25 30 35 40 7807417-si 4 flora arrctoringsstog, till exempel för att välja olika snittdjup vid olika tillfällen.
Enligt en vidareutfonming av uppfinningen skall påverkningselementet och draganordningen vara integrerade i en gemensam insatsdel. På detta sätt blir anordnandet av dragfjädern i en del av handtaget noggrannt inställbar. Å andra sidan kan den mekanik som åstadkommer återföringen utom den egentliga grepp- kroppen att anordnas komplett i en förmonteringsoperation. Extra arbeten vid den egentliga handtagsdelen på arbetssidan och/eller på klingan respektive dess hållare blir härígenom inte erforderliga.
Det är i detta sammanhang även fördelaktigt, om insatsdelen uppvisar en egen byggnadsform, som passar utförandet av det egentliga handtaget, så att man erhåller en harnwnisk infogning av ínsatsdelen i handtaget. Genom att delar av greppkroppen företrädesvis knivstyrningen i dess förlängning används för att också bilda ett upptagníngsrum för insatsdelen behöver man inte vidtaga särskilda anordningar härför. Insatsdelen kan.samanföras som en inskjutningsdel i hand- taget och håller sig genom friktionslåsning säkert fast vid denna. Det erforder- liga inbyggnadsrumet för insatsdelen kommer härigenom att åter utfyllas, så att man kan uppnå en sluten form av handtaget.
Det är vidare fördelaktigt, att återföringsanardningen verkar direkt pâ klingan och via manöverdelen, så att klingan kan användas i vanlig form utan någon förändring. Till knivens säkerhet bidrar ocksâ, om klingan och den från eggen vända sidan omfattas av en klinghållare, som icke blott minskar faran för skador utan som dessutom bildar en extra styrning för klingan i handtaget ' när den föres ut till arbetsläget. Härigenom blir det också möjligt att vända klingan för att kunna använda den på två ställen. Härigenom blir det också möj- ligt att använda så kallade brytklingor, nämligen sådana som är försedda med avbrytbara eggavsnitt. ' Ytterligare fördelar av uppfinningsföremålet framgår av uderkraven i sam- manhang med följande beskrivning av ett utföringsexempel av uppfinningsföremä- let.
Därvid visar §ig¿_l en sidovy av en kniv och fig¿_§ en planvy därav. §ig¿_§ visar en sidovy som motsvarar fig. 1 där klingan är i utfört läge. §ig¿_í visar en sprängskiss av handtag med inlagd klinga och insatsdel i en sidovy. §ig¿_§ visar en motsvarande vy delvis i snitt. §ig¿_§ visar ett tvärsnitt längs snitt- linjen VI-VI i fig. 1 i en förstorad skala och fig¿_Z visar insatsdelen för sig, varvid manöverdelen stöder över manöverhandtaget i den motsvarande det ut- förda läget hos klingan anordnade arreteringspunkten.
Den i figurerna visade kniven har ett handtag 10, som i sidovy är utformat i huvudsak som ett parallellogram. Det kan vara utfört i sprutplast av tvä i huvudsak skålformade byggnadsdelar 10a och 10b, som i området av en gemensam 10 15 20 25 30 35 40 5 7807417-6 stödfog 11 ytmässigt stöter mot varandra och är fast förbundna med varandra.
Upplfrän betraktat är handtaget vid arbetssidan A av kniven på båda sidor ko- niskt avsmalnat. Den i huvudsak ihåliga handtagsdelen 10 uppvisar en i längd- ríktningen sträckande styrning 23 för en knívklinga 13. Denna består av ett till sin kontur fyrkantigt, bladformigt klingavsnitt, som vid sin från ena eggen 14 vända sida omfattas av en på klingan sittande klinghållare 15 med i huvudsak U- format tvärsnitt. Detta skyddar den icke använda eggsidan av klingan. Dessutom stabiliserar den läget av klingan 13 särskilt i det i fig. 3 visade utförda ar- betsläget.
Greppdonet 10 har över väsentliga delar av sin axiella längd en i tvärsnitt i huvudsak C-fonnad konstruktion, som särskilt framgår av fig. 4 och 6. Kling- styrningen 12 fortsätter för den samanlagda längden av greppdonet och tjänar gpâ sin från arbetssidan vända del 12a som upptagning för en nedan nämnare be- skriven insatsdel 16.
Klingan 13 är anordnad förskjuten i sin längdled inuti styrningen 12 och är förbunden med en manöverdel 17, som vid en listformad del 18 uppbär en rätt upp- stående kopplingsansats 19, som ingriper formlåsande i en kopplingsöppning 20 av klingan 13 (se fig. 1 och 3). lbdelst en med påverkningsdelen 17 sammanbyggd eller i ett stycke utformad påverkningsdel 21 kan manöverdelen 17 förskjutas i längdled i handtaget. Pâverkningsdelen går genom en på handtagets bredsida an- ordnad längsgående slits 22 och är förenad med ett påvcrkningshandtag 21, så att man medelst en skjutande rörelse av denna påverkningsdel kan röra klingan.
Manöverdelen 17 är förenad med insatsdelen 16 till en gemensam montageenhet.
Denna insatsdel 16 är i allt väsentligt utformad som en linjal som på den från knivens arbetssída vända ryggsidan i pilriktningen C i fig. 4 är inskjutbar i handtaget och i monterat tillstànd (fig. 1-3) fulländar handtagets konstruktion.
I ändområdet 16a av denna insatsdel är ett ögleformat urtag 23 anordnat. Dess- utom uppvisar ändområdet 16a, betraktat från sidan, en kontur, som motsvarar handtaget 10. Mittemot denna änddel 16a är anordnad en ansatsdel 16b som i mon- terat tillstånd utfyller spåret 22 i handtaget 10 längs delar av dess utsträck- ning. Denna uppvisar en mittemot liggande smalsida av styrspår 24, som form- läsande samverkar med de förlängda styrningsavsnitten 12a. Medelst friktions- lâsníng fasthâlles insatsdelen 16 i handtaget.
Inuti den längsträckta ansatsdelen 16b är ett upptagningsrm 25, som å ena sidan tjänar till att upptaga en dragfjäder 26 och å andra sidan upptar ett styr- ningsavsnitt 18a för manöverdelen 17. Styrningsomrâdet 18a på manöverdelen är med sidospel införd i upptagningsrummet 25. Dragfjädern 26, som kan vara en skruvfjäder eller dylikt är arreterad med sitt infästningsavnistt 26b i insats- delen vid ett genomgående stift 27. Dragavsnittet 26a hos fjädern är fastgjord vid en styrningsansats 28, som i förhållande till påverkningselementet 21 står PQOR QUÃuTï 10 15 20 25 30 35 40 e7so7417-si 6 ut från detta i riktning inåt och vid mitten av detta. Denna ansats 28 och listavsníttct 18 ligger i huvudsak i sanlma plan. Ivíanövorhnndtuget 21 har pä sin mot insatsdelen 16 vända sida en lätt välvd stödyta 29. På grund av denna välv- ning och på grund av sidospelet i styrningsavsnittet 18a i upptagníngsrurznmct 25 erhålles en lätt tippningsrörelse hos manöverdelen 17 möjlig vid frigívandet arreteringssteget 33.
Manöverhandtaget 21 ligger i det ífig. 1 visade läget, där klingan är ín- dragen med sitt kantområde 21a mot ett ändanslag 30 för insatsdelen 16. Listav- snittct 18 har på sin från mamövcrhandtaget vända ínnersida ett upptagníngsrwn 31 för klingan, och i detta område är även kopplingsansatsen '19 anordnad. Den i området för en kopplingsöppning 20 från kopplingsansatsen 19 genomgående klinga ligger med sin mot manöverorganet 21 vända kantområdet 13a mot ett i upptagnings- funnet anøranaa begränsad stödlist ss på avsnittet 18.
Såväl manöverdelen 17 som insatsdelen 14 utgörs av sprutad plast, som efter montering 'av dragfjädern bildar en sammarfliängande montageenhet. I rörelsebanan för manöverdelarna, särskilt i ett glid- respektive anliggningsområde för pä- verkrxingshandtaget 21, är på avstånd från ändanslag 30 åtminstone ytterligare ett arreteringssteg 33 anordnat. Detta är utformat vid ett ställe, som motsva- rar den helt utdragna styrklíngan 13, när det skall användas.
Vid det visade utförirxgsexemplet verkar dragfjädern 26. ständigt i riktning mot ett automatiskt âterdragande av lmivklingan 13 in i handtaget 10. Detta innebär, att man vid knivens användning för att skära med, dragfjäderns drag- kraft måste övervinnas i riktning KA enligt fig. 1, varvid fjädern hâlles spänd.
Detta åstadkommes genom att man med turnmen håller den hand som omfattar hand- tagetmed tuxnmen inverkande på det i tumform utformade påverkningshandtaget 21 , varvid detta kan röras i pilriktningen B i fíg. 1 så långt, till dess läge hos klingan, som visas i fig. 3, uppnås. Genom att anordna arreteringssteget 33 i det framskjutna området av handtaget 21 känner man vid uppnâendet av fullt ut- dragna läget av klingan enligt fi g. 3 att manöverhandtaget 21 med sin bakre kant 21a snäpper in i arreteringssteget 33. Härigenom uppkommer en mekanisk regling mellan den utdragna klingan och manöverdelen respektive handtaget och insatsdelen. Härigenom erfordras endast så mycket tryckkraft, i huvudsak vin- kelrätt mot fj äderns 26 dragriktning, på manöverhandtaget att handtaget 21 för- blir i arreteringssteget. Den härför erforderliga handkraften behöver i detta läge inte vara så kraftig som fjädcrns dragkraft.
Närepâverkningstrycket upphäves blir återföringskraften från dragfjädern 26 omedelbart verksam i full utsträckning. Den lyfter påverkningshandtaget 21 under utövning av tippmomentet mellan stödstället i handtaget och fjäderns an- greppsställe 28 på manöverhandtaget så att .detta lyftes ur arreteríngshaken 33, så att manöverdelen 17 och knivbladet 13 gemensamt återföres i riktning 7 _ 7807417-6 mot ändanslaget 30 där de konmxcr till stíllestând. Därvid försvinner knívkliugzxn 13 automatiskt i den inre av handtaget. wok QUWTY

Claims (3)

7807417-6 P a t e n t k r a v
1. Kniv med en i en ihålig greppkropp i längdled förskjutbart styrd knivklínghållare, som är fjäderbelastad mot sin utskjutníngs- riktning, låsbar i ett arbetsläge och som kan hållas i ett víloläge av dragfjädern och vid vilken ett genom en slits i greppkroppen sig utåt sträckande manöverdon är fäst, k ä n n e t e c k n a d a v att som låsning i rörelsebanan för manöverdonet (21) är i grepfiflDPP6fl.åtminstone ett gentemot greppkroppens (10) inre för- skjutet lâssteg (33) anordnat, mot vilket manöverdonet medelst endast ett tvärtryck är låsbar och vid vars bortfall manöverdonet åter frigöres.
2. Kniv enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d a v att lås- steget (33) uppvisar ett förhållandevis ringa djup.
3. Kniv enligt något av kraven 1-2, k ä n n e t e c k n a d a v att manöverhandtaget (21) vid sin mot låssteget (33) vända sida uppvisar en i riktning mot detta lätt välvd formgivning och att i dess mitt är anordnat en ledansats (28) för dragfjädern (26) vid viiken fjäderänaen (ma) gíifiier under bildande av en hävarm.
SE7807417A 1977-08-12 1978-06-30 Kniv med en i lengdled forskjutbart styrd knivklinghallare SE436624B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2736395A DE2736395C2 (de) 1977-08-12 1977-08-12 Messer mit einer längsverschieblich geführten zugfederbelasteten Messerklingenhalterung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE7807417L SE7807417L (sv) 1979-02-13
SE436624B true SE436624B (sv) 1985-01-14

Family

ID=6016246

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE7807417A SE436624B (sv) 1977-08-12 1978-06-30 Kniv med en i lengdled forskjutbart styrd knivklinghallare

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4320576A (sv)
JP (1) JPS5431700A (sv)
AT (1) AT361330B (sv)
BE (1) BE869531A (sv)
CA (1) CA1092340A (sv)
CH (1) CH633474A5 (sv)
DE (1) DE2736395C2 (sv)
DK (1) DK144459C (sv)
ES (1) ES237749Y (sv)
FR (1) FR2399900A1 (sv)
GB (1) GB2002280B (sv)
HK (1) HK33483A (sv)
IT (1) IT1097636B (sv)
NL (1) NL171335C (sv)
SE (1) SE436624B (sv)
SG (1) SG11183G (sv)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4281458A (en) * 1978-12-27 1981-08-04 Okada Kogyo Kabushiki Kaisha Compact safety knife
JPS59127133U (ja) * 1983-02-15 1984-08-27 有限会社毛利精穀研究所 穀粒タンクの残重量測定装置
DE3520187A1 (de) * 1985-06-05 1986-12-11 Elmar 5650 Solingen Gorski Schneidwerkzeug mit auswechselbarer klinge
USD296297S (en) 1985-09-16 1988-06-21 The Stanley Works Utility knife handle
DE3622343A1 (de) * 1986-07-03 1988-02-11 Beermann Kg Martor Argentax Messer mit einem im wesentlichen hohlen griffkoerper
DE3622342A1 (de) * 1986-07-03 1988-01-14 Beermann Kg Martor Argentax Messer
US4813132A (en) * 1986-08-08 1989-03-21 James Castelluzzo Utility knife
DE3736968A1 (de) * 1987-10-31 1989-05-18 Beermann Kg Martor Argentax Sicherheits-karton-messer
US4955138A (en) * 1989-01-13 1990-09-11 Warner Manufacturing Company Utility blade scraper
USD336029S (en) 1991-09-09 1993-06-01 The Lutz File & Tool Co. Retractable blade utility knife
DE4200018C1 (sv) * 1992-01-02 1992-11-05 Martor-Argentax E. H. Beermann Kg, 5650 Solingen, De
JP3716399B2 (ja) 1998-03-20 2005-11-16 株式会社ケイディエス カッターナイフ
US6446340B1 (en) 2000-11-14 2002-09-10 Great Neck Saw Manufacturers, Inc. Utility knife
US6513246B2 (en) 2000-11-14 2003-02-04 Great Neck Saw Manufacturers, Inc. Utility knife
USD462250S1 (en) 2001-04-24 2002-09-03 Great Neck Saw Manufacturers, Inc. Utility knife
US6813833B2 (en) 2002-01-16 2004-11-09 Nottingham-Spirk Design Associates, Inc. Utility knife
USD512296S1 (en) 2004-07-29 2005-12-06 Great Neck Saw Manufacturers, Inc. Utility knife
US20060130338A1 (en) * 2004-12-17 2006-06-22 Dzubak Donald J Disposable box cutter
DE102005057213B3 (de) * 2005-11-29 2007-03-22 Martor Kg Messer
US20070245569A1 (en) * 2006-04-25 2007-10-25 Hsiu-Man Yu Chen Belt cutter with safety retractable blades
ATE514533T1 (de) * 2007-04-16 2011-07-15 Adco Ind A Subsidiary Of Dallco Marketing Inc Schneiden von starrem und halbstarrem material
DE102008019441A1 (de) * 2008-04-17 2009-10-22 Martor Kg Messer
US8201336B2 (en) 2008-05-02 2012-06-19 Olympia Tools International, Inc. Retractable utility knife
US8695221B2 (en) * 2008-08-21 2014-04-15 Wen Hao Utility knife with extended travel carriage
US8056241B2 (en) * 2008-10-13 2011-11-15 ADCO Industries—Technologies, L.P. Utility cutter
US8307556B2 (en) 2009-06-19 2012-11-13 ADCO Industries—Technologies, L.P. Utility cutter
DE102010019571B4 (de) 2010-05-05 2020-05-20 Martor Kg Messer
FR2978369B1 (fr) * 2011-07-29 2014-05-02 Opinel Couteau pourvu d'un moyen emetteur de son par passage d'air
US20130239415A1 (en) * 2012-03-13 2013-09-19 Milwaukee Electric Tool Corporation Utility knife
DE102012019107B4 (de) * 2012-10-02 2014-12-11 Martor Kg Messer
DE202012103935U1 (de) * 2012-10-15 2012-10-29 Birgit Julius Gmbh Messer, insbesondere Sicherheitsmesser
US8782909B1 (en) 2013-02-12 2014-07-22 ADCO Industries—Technologies, L.P. Utility cutter
AU2018272103A1 (en) * 2017-05-26 2019-12-19 Hyde Tools, Inc. Self-retracting knife with a plurality of extended cutting positions
US11498199B2 (en) * 2018-07-09 2022-11-15 Milwaukee Electric Tool Corporation Utility knife with tape hook recess
DE102019119612A1 (de) 2019-07-19 2021-01-21 Wolfcraft Gmbh Sicherheitsmesser
US11919179B2 (en) 2020-03-31 2024-03-05 Aob Products Company Out-the-front knife

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102546C (sv) *
US1701771A (en) * 1929-02-12 Jack di stefano
CA671327A (en) * 1963-10-01 O. Girard Mastai Knife having a retractable blade
US938384A (en) * 1909-05-17 1909-10-26 Marshall N Jarvis Punching-tool for embroidery.
US1755535A (en) * 1927-07-05 1930-04-22 Otto M Bratrud Adjustable cutting instrument
US1906573A (en) * 1931-12-16 1933-05-02 Remi J Gits Knife
US2632244A (en) * 1949-02-16 1953-03-24 Belsky Charles Toolholder
US2607987A (en) * 1950-01-23 1952-08-26 Charles C Bettenhausen Depth gauge cutter knife
US3192624A (en) * 1963-10-30 1965-07-06 Allway Mfg Co Inc Knife handle with adjustable blade
US3999290A (en) * 1976-03-15 1976-12-28 Wood Jess W Safety knife

Also Published As

Publication number Publication date
DE2736395C2 (de) 1979-07-12
DE2736395B1 (de) 1978-11-02
IT7826503A0 (it) 1978-08-04
GB2002280A (en) 1979-02-21
DK291678A (da) 1979-02-13
ATA462678A (de) 1980-07-15
ES237749U (es) 1978-10-16
JPS5431700A (en) 1979-03-08
FR2399900B1 (sv) 1982-05-21
NL171335B (nl) 1982-10-18
DK144459C (da) 1982-08-23
CH633474A5 (de) 1982-12-15
CA1092340A (en) 1980-12-30
NL7807672A (nl) 1979-02-14
JPS6146153B2 (sv) 1986-10-13
US4320576A (en) 1982-03-23
NL171335C (nl) 1983-03-16
HK33483A (en) 1983-09-09
DK144459B (da) 1982-03-15
BE869531A (fr) 1979-02-05
IT1097636B (it) 1985-08-31
SG11183G (en) 1983-09-16
GB2002280B (en) 1982-05-19
ES237749Y (es) 1979-03-16
SE7807417L (sv) 1979-02-13
FR2399900A1 (fr) 1979-03-09
AT361330B (de) 1981-03-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE436624B (sv) Kniv med en i lengdled forskjutbart styrd knivklinghallare
DK169398B1 (da) Grenklipper
EP1023972A3 (en) Multipurpose locking pliers
US5222991A (en) Lanyard with pole gripping means
SE457938B (sv) Roejningsredskap
US2721340A (en) Sheathed tool with latching means
RU2008125125A (ru) Нож с убирающимся лезвием, используемый, в частности, в опасной среде
US2099957A (en) Toy airplane catapult
US4630366A (en) Weed cutting and extracting tool
US2500261A (en) Quick opening pliers
US2106391A (en) Plate lifter
US3272548A (en) Weeding tool
US1388014A (en) Combined knife and saw
US4115945A (en) Trap setter for beaver traps
US1563528A (en) Knee or foot rest for shovels and the like
US875717A (en) Cutting implement.
US2437801A (en) Pivotally and slidably mounted outer jaw wrench
GB2343859A (en) Panel carrying device
US22073A (en) photo-litho
US5871206A (en) Apparatus for assisting the lifting of rigid sheet materials
US2503978A (en) Shears
DE10207388B4 (de) Längenmess- und Markierungsvorrichtung, insbesondere zum Ablängen von Nutzholz oder zur Herstellung von kreisförmigen Markierungen
US306862A (en) Screw-driver
ATE144176T1 (de) Mehrzweckmesser
US627126A (en) Sash-cord holder

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed

Ref document number: 7807417-6

Effective date: 19930204

Format of ref document f/p: F