PL93590B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL93590B1
PL93590B1 PL1974170876A PL17087674A PL93590B1 PL 93590 B1 PL93590 B1 PL 93590B1 PL 1974170876 A PL1974170876 A PL 1974170876A PL 17087674 A PL17087674 A PL 17087674A PL 93590 B1 PL93590 B1 PL 93590B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acceptor
gas
outlet
inlet
sulfur oxides
Prior art date
Application number
PL1974170876A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Shell Int Res Ms Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Int Res Ms Bv filed Critical Shell Int Res Ms Bv
Publication of PL93590B1 publication Critical patent/PL93590B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/508Sulfur oxides by treating the gases with solids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania gazów zawierajacych rozdrobniony material staly i tlenki siarki oraz urzadzenie do oczyszczania ga¬ zów zawierajacych rozdrobniony material staly i tlenki siarki.
Znane sa sposoby zabezpieczenia przed zanie¬ czyszczeniem powietrza tlenkiem siarki znajduja¬ cym siie w mieszairuinie gazu, w sraczegóilnosci w goracych gazach spalinowych na przyklad w ga¬ zach kominowych powstajacych podczas procesu spalania.
W wielu przypadkach zanieczyszczenia gazowe zawieraja równiez czastki stale, na przyklad po¬ pioly, które wydzielane sa podczas procesów spa¬ lania w elektrocieplowniach i które powoduja za¬ nieczyszczenie otoczenia.
Przy znanych sposobach mozliwe jest czesciowe usuwanie czasitek materialów stalych w postaci lot¬ nych pylów, unoszacych sie razem ze spalinami, które usuwane sa przez filtracje i stosowanie cy¬ klonów lub elektrostatycznych urzadzen odpyla¬ jacych.
Wada tych sposobów jest to, ze wymagaja one duzych i kosztownych urzadzen oraz fachowej ob¬ slugi.
Ponadto znane jest rozwiazanie do oczyszczania gazów odlotowych zawierajacych rozdrobniony ma¬ terial staly i tlenki siarki, polegajace na kontak¬ towaniu w warunkach utleniajacych gazu z akcep¬ torem skladajacym sie z wypelniacza noszacego w sobie miedz i/lub zwiazki miedzi, za pomoca któ¬ rych tlenki siarki sa przejmowane przez akceptor, a nastepnie usuwane z akceptora poprzez kontakt wyczerpanego akceptora z gazem redukujacym zawierajacym wodór.
Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania gazów odlotowych zawierajacych rozdrobniony material staly i tlenki siarki, charakteryzujacy sie tym, ze w celu usuniecia tlenków siarki z rozdrob¬ nionymi czastkami stalymi, ga«zy odlotowe kontak¬ tuje sie z akceptorem w pradzie poprzecznym w pierwszej strefie, w której znajdujacy sie w ruchu akceptor przejmuje tlenki siarki i w której odfil- trowuje sie rozdrobnione czastki stale, po czym w drugiej strefie uwalnia sie akceptor od roz¬ drobnionych czastek stalych za pomoca oczyszcza¬ nia go gazem obojetnym i nastepnie w trzeciej strefie uwalnia sie akceptor od tlenków siarki za pomoca kontaktowania go z gazem redukujacym, przy czym akceptor regeneruje sie w kolejnej stre¬ fie przed ponownym wprowadzeniem do pierwszej sitorefy. Przed regeneracja akceptor ulozony iwe wzglednie cienkich warstwach na perforowanych tarczach, oczyszcza sie gazem obojetnym, przepusz¬ czajac ten gaz poprzez perforacje tarcz i akceptor.
Korzystna grubosc warstw akceptora wynosi 25 do 100 cm.
Akceptor stosuje sie w postaci kulek, granulek i podobnych ksztaltek, o srednicy 1 do 5 mm. Roz¬ drobniony material staly zawarty w gazach odlo- 9359093590 3 4 towych w postaci czastek o srednicy ogólnie poni¬ zej 0,2 mm lub ponizej 0,06 mm jest filtrowany przez akceptor podczas kontaktowania tego akcep¬ tora z gazem odlotowym. W przypadku potrzeby pewna ilosc rozdrobnionego materialu stalego w szczególnosci czastek najwiekszych, moze byc usu¬ wana z zanieczyszczonego gazu ,przy zastosowanau znanego urzadzenia takiego jak cyklon, przed kon¬ taktowaniem znaieczyszczonego gazu z akceptorem w pierwszej strefie oczyszczania.
Akceptor stosowany w sposobie wedlug wyna¬ lazku ma znaczna wytrzymalosc mechaniczna, któ¬ ra., zapobiega jego rozdrabnianiu w wyniku scie¬ rania podczas przechodzenia tego akceptora przez poszczególne strefy. Korzystne jest rówtniiez to, gdy akceptor charakteryzuje sie wytrzymaloscia na zgniatanie wynoszaca 10 -kG/cm2. W zwiazku z tym material nosny akceptora stanowia wzmoc¬ nione ogniotrwale tlenki glinu, krzemu, cyrkonu i toru lub mieszaniny dwóch albo wiekszej ilosci tych tlenków. Najbardziej korzystne jest stosowa¬ nie tlenków glinowo-krzemowych gamima^glino- wych i alfa-glinowych.
Miedz lub zwiazek miedzi, znajdujacy sie na czastkach materialu nosnego jest nakladany na ten material nosny na drodze impregnacji w^ roz¬ tworze zawierajacym zwiazki miedzi. Korzystnie stosuje sie roztwory wodne siarczanu i/lub azo¬ tanu miedzi. W celu zwiekszenia chlonnosci akcep- tora przejmujacego tlenki miedzi, stosuje sie przed lub jednoczesnie z impregnacja materialu nosne¬ go w roztworze zwiazków miedzi, impregnacje w roztworze jednego lub wiecej zwiazków metali ta¬ kich jak cyrkon, tytan, magnez a zwlaszcza alu¬ minium.
Zdolnpsc* akceptora do przejmowania tlenków siarki jest dalej korzystnie zwiekszana przez sto¬ sowanie impregnacji materialu nosnego w roztwo¬ rze zwiazku metalu alkalicznego, zwlaszcza soli sodowej jednoczesnie lub po impregnacji w roz¬ tworze zwiazku jednego lub wiecej metali, takich jak' cyrkon, tytan, magnez i aluminium. Najbar¬ dziej korzystnie jest' przeprowadzac impregnacje nosnika w jednym roztworze wodnym, zawieraja¬ cym sole miedzi, glinu i sodu, takich jak azotan lub siarczan.
Po dokonaniu impregnowania material nosny suszy sie i w przypadku potrzeby ogrzewa sie do temperatury ponizej 600°C, korzystnie 350 do 550°C. Korzystniej jest przy tym gdy akceptor jako zlwiajzefc mdfedzi zawdera tlenek rndedzaowy.
• Ilosc miedzi znajdujacej sie w akceptorze wy¬ nosi 1 do HP/o wagowych akceptora korzystnie 2 do 7*/« wagowych. Temperatura podczas kontakto¬ wania zanieczyszczonego gazu i akceptora w pierwszej strefie jest utrzymywana w zakresie 300 do 475°C, korzystnie 325 do 430°C. Jest przy tym równiez korzystna cecha, gdy w gazie znajduje sie tlen, który w wiekszosci przypadków zawarty jest w mieszaninie gazów odlotowych przeznaczonych do oczyszczania lub tez doprowadzany jest przez dodatkowe doprowadzanie powietrza.
Zanieczyszczone gazy, pozbawione czastek ma¬ terialu stalego i tlenków siarki moga byc odpro¬ wadzane na zewnatrz przez przewód wentylacyj¬ ny. Akceptor zanieczyszczony czastkami materialu stalego i tlenkiem siarki odprowadza sie ze strefy kontaktowania. Czastki materialu stalego i tlenki siarki oddziela sie od akceptora w nastepnej stre¬ fie. Mozliwe jest oddzielanie najpierw tlenków siarki, pnzed usunieciem czastek materialu stale¬ go, jednak bardziej korzystne jest gdy akceptor wstepnie oczyszcza sie z czastek materialu stalego.
Uwalnianie akceptora od czastek materialu sta¬ lego przeprowadza sie przez przedmuchiwanie po¬ wietrzem, na przyklad na sitach wibracyjnych, albo przez usuwanie tych czastek za pomoca gazu obojetnego, zwlaszcza pary.
W przypadku gdy czastki materialu stalego maja mniejsze srednice niz czastki akceptora, sa one oddzielane i przenoszone za pomoca strumienia gazu obojetnego. Korzystnie oddzielanie czastek materialu stalego od akceptora, dokonuje sie przy przemieszczaniu tego akceptora ulozonego w cien¬ kich warstwach na perforowanych tarczach ^prze¬ puszczaniu gazu obojetnego poprzez perforacje tych tarcz.
Perforowane tarcze sa ustawione pod kajtem, dzieki czemu przesuwanie akceptora odbywa sie pod wplywem sily grawitacyjnej. Czastki mate¬ rialu stalego calkowicie lub czesciowo oddziela sie od czastek pary za pomoca znanych urzadzen przy zastosowaniu strumienia powietrza i jednego lub wiecej cyklonów lub hydrocyklonów. Tlenki siar¬ ki zwiazane z akceptorem, po usunieciu czastek materialu stalego, oddziela sie od akceptora w nastepnej strefie.
Regeneracje akceptora przeprowadza sie przez kontaktowanie tego akceptora > w trzeciej strefie z gazem redukcyjnym zawierajacym wodór, i mo¬ gacym zawierac ponadto tlenek wegla i/lub we¬ glowodory.
Korzystnie, gaz redukcyjny, zawierajacy wodór rozciencza sie jednym lub wiecej gazem obojet¬ nym, wybranym z grupy zawierajacej pare, azot i dwutlenek wegla. Bardzo dobre wyniki uzyskuje sie przy stosowaniu gazu redukcyjnego otrzymy¬ wanego na drodze reakcji pary i metanu lub ga¬ zów otrzymywanych przez czesciowe utlenianie weglowodorów lub tez gazów otrzymywanych przez katalityczne reformowanie* Stosunek molowy gazu obojetnego i skladników palnych w gazie redukcyjnym, to znaczy ogólnie wodoru iTlub tlenku wegla i/lub weglowodorów ¦• wynosi 3 do 10, korzystnie 4 do 5. Korzystnie jako rozpuszczalnik stosuje sie pare. Akceptor przeno¬ si sie do regeneracyjnej strefy przez urzadzenie takie jak na przyklad przenosniki kubelkowe, przenosniki srubowe lub Wibracyjne. Gdy naste- 55 * puje reakcja miedzy tlenkami siarki zawartej, w akceptorze a gazem redukcyjnym, dwutlenek siar¬ ki zostaje szybko uwolniony, przy czym w wielu przypadkach tlenek siarki jest usuwany z akcep¬ tora po kilku sekundach w wyniku polaczenia sie 60 z gazem redukcyjnym. Korzystnie jest przy tym, gdy trzecia strefa zawiera unoszaca sie pionowo rure wprowadzona do cyklonu, do którego wpro¬ wadza sie akceptor za pomoca gazu redukcyjnego.
Pionowo ustawiona rura sluzy jako urzadzenie 05 przenosnikowe dla akceptora i jako urzadzenie re- io 00 40 45 M 55 * 6093590 6. generacyjne do usuwania z akceptora tlenków siarki. Po usunieciu z akceptora tlenków siarki gaz redukcyjny i akceptor który jest przynajmniej czesciowo uwolniony od tlenków siarki, sa oddzie¬ lane od siebie w znany sposób, przy zastosowa¬ niu cyklonu. W wyniku zastosowania cyklonu ak¬ ceptor kontaktuje sie ze strumieniem gazu reduk¬ cyjnego wskutek czego nastepuje calkowite wy¬ eliminowanie tlenku siarki z akceptora. Podczas usuwania tlenków siarki z akceptora za pomoca redukcyjnego gazu, stosuje sie temperature rzedu 300 do 500°C, korzystnie 3(25 do 475°C. Skladniki siarki sa calkowicie usuwane przez akceptor.
Gaz redukcyjny, przeplywajacy przez akceptor przejmuje tlenki siarki znajdujace sie w zanie¬ czyszczonych gazach w postaci dwutlenku siarki.
Gaz ten zostaje nastepnie usuniety ze strefy re¬ generacyjnej a dwutlenek siarki moze byc odzys¬ kany lub stezany za pomoca znanych urzadzen.
Moze on byc poddawany dalszej przeróbce za po¬ moca znanych sposobów w celu wytworzenia che¬ micznie czystej siarki, kwasu siarkowego lub gip¬ su. Gdy sposób wykonywany zgodnie z wynalaz¬ kiem nie stanowi procesu cyklicznego, to gaz ema¬ nujacy ze strefy regeneracyjnej ma takie samo stezenie jak dwutlenek siarki. W zwiazku z tym gaz moze byc kierowany do dalszej przeróbki, podczas której dwutlenek siarki jest przerabiany na inne produkty. Jest to zaleta sposobu wedlug niniejszego wynalazku w porównaniu ze znanymi procesami cyklicznymi, w których koncentracja dwutlenku siarki jest zmienna w czasie. W pro¬ cesach tych konieczne sa kosztownie ijnsltailaicje ta¬ kie na przyklad jak absorbery i parowniki, które sa niezbedne do kompensowania zmian koncen¬ tracji SO,.
Po usunieciu tlenków siarki z akceptora od¬ dziela sie go od gazu redukcyjnego przed ponow¬ nym jego wprowadzeniem do pierwszej strefy lub tez przed jego reaktywowaniem za pomoca srod¬ ka utleniajacego. Moze to byc polaczone z oddzie¬ laniem akceptora od gazu obojetnego. W tym przypadku akceptor przenosi sie we wzglednie cienkich warstwach na perforowanych plytach, przy czym gaz obojetny przeplywa przez warstwy akceptora, poprzez perforacje plyt. Korzystnie, plyty te sa ustawione pod katem do poziomu, wskutek czego akceptor przesuwa sie po powierz¬ chniach tych tarcz pod dzialaniem sily grawita¬ cyjnej. Jako gaz obojetny stosuje sie pare. Ak¬ ceptor z którego tlenek siarki przynajmniej czes¬ ciowo lub w wiekszosci zostanie calkowicie usu¬ niety moze byc ponownie stosowany w pierwszej strefie bez reaktywowania.
Akceptor zawiera miedz w postaci tlenków mie¬ dzi. Po obróbce gazem redukcyjnym akceptor za¬ wiera miedz co najmniej czesciowo w postaci me¬ talicznej. Gdy akceptor w tej postaci zostanie za¬ stosowany w pierwszej strefie, miedz metaliczna zosta/je utleniona na tlenek miedzi za pomoca gazu utleniajacego wystepujacego w pierwszej strefie.
Jednakze ze wzgledu na to, ze podczas utleniania miedzi jest wyzwalane cieplo, moze w sposób nie¬ korzystny wzrosnac temperatura w pierwszej stre¬ fie. Z tego powodu stosuje sie reaktywowanie ak¬ ceptora w oddzielnej strefie przed jego wprowa¬ dzeniem do strefy pierwszej. W tym celu akceptor jest polaczony z utleniajacym czynnikiem lub ga¬ zem zawierajacym tlen na przyklad powietrzem.
W celu przeprowadzenia reaktywizacji, akceptor przeprowadza sie przez oddzielna strefe zawiera¬ jaca pomocnicze urzadzenia przenosnikowe. Ko¬ rzystne jest reaktywowanie akceptora przez kon¬ taktowanie go z gazem zawierajacym tlen w stre¬ fie wyposazonej w pionowa rure polaczona z cy¬ klonem.
Akceptor przenosi sie przez te strefe za pomoca gazu stosowanego do jego reaktywacji. Podczas tego przenoszenia akceptora, nastepuje utlenianie metali wystepujacych na materiale nosnym. Tem^; perature utrzymuje sie w zakresie odpowiednim do temperatury stosowanej w pierwszej strefie, jednakze podczas utleniania miedzi, temperatura moze miejscowo wzrastac do temperatury wyz¬ szej.
W korzystnym rozwiazaniu sposobu wedlug wy¬ nalazku, akceptor oddziela sie w strefie reakty- wacyjnej od srodka utleniajacego za pomoca cy¬ klonu i doprowadza sie do pierwszej strefy gra¬ witacyjnych elementów przenosnikowych. Pozosta¬ ly srodek utleniajacy taki jak powietrze, odpro¬ wadza sie na zewnatrz lub tez stosuje sie je do innych dowolnych celów.
Przedmiotem wynalazku jest ponadto urzadze¬ nie do oczyszczania gazów odlotowych, zawieraja¬ cych rozdrobniony material staly i tlenki siarki.
Urzadzenie to zawiera reaktor zaopatrzony we wlot i wylot zanieczyszczonego gazu oraz w gór¬ nej czesci we wlot a w dolnej w wylot dla ak¬ ceptora, przy czym wewnatrz tego reaktora osa¬ dzony jest zestaw elementów perforowanych oraz elementy do zmiany kierunku przeplywu zanie¬ czyszczonego gazu. Reaktor jest polaczony z pierw¬ szym zbiornikiem oczyszczajalcym, sluzacym do usuwania czastek materialów z akceptora, który to zbiornik ma w dolnej czesci wlot dla gafeu oczyszczajacego a w górnej czesci "wylot dla gazd oczyszczajacego i czastek stalych, a^ ponadto zbior- -nik ten ma w górnej czesci wlot dla akceptora polaczony z wylotem reaktora, a we wnetrzu tego zbiornika jest osadzona co najmniej jedna perfo¬ rowana plyta, ustawiona pod katem w stosunku do pionowej drogi przeplywu akceptora. Ponafitó pierwszy zbiornik polaczony jest z pierwszym przewodem pionowym doprowadzonym do cyklo¬ nu sluzacego do usuwania tlenków siarki z ak¬ ceptora, który to przewód pionowy ma w dolnej czesci wlot dla akceptora polaczony z dolnym wy-*- lotem pierwszego zbiornika oczyszczajacego oraz dolny wlot dla gazu redukcyjnego, natomiast cy¬ klon ma w górnej czesci wylot dla gazu zawie¬ rajacego tlenki siarki a w dolnej czesci wylot dla akceptora, który to wylot polaczony jest z drugim zbiornikiem oczyszczajacym, majacym w dolnej czesci wlot a- w górnej czesci wylot dla akcep¬ tora polaczony z wylotem cyklonu. Ponadto drugi zbiornik oczyszczajacy ma w dolnej czesci wylot dla oczyszczonego akceptora a wewnatrz zawiera co najmniej jedna perforowana plyte, ustawkaia pod katem w stosunku do pionowej drogi prze- 36 40 45 50 55 6093590 7 8 plywu akceptora w drugim zbiorniku oczyszcza¬ jacym od wlotu do wylotu.
Drugi zbiornik oczyszczajacy jest polaczony z drugim pionowym przewodem prowadzacym do drugiego cyklonu, sluzacego do reaktywowania ak¬ ceptora, przy czym drugi przewód pionowy ma W dolnej czesci wlot dla oczyszczonego akceptora, polaczony z dolnym wylotem drugiego zbiornika oczyszczajacego oraz dolny wlot dla gazu zawie¬ rajacego tlen, drugi cyklon zas zawiera w dolnej czesci wylot dla zregenerowanego akceptora po¬ laczony z wlotem reaktora.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony przy¬ kladowo za pomoca rysunku na którym fig. 1 po¬ kazuje schematycznie urzadzenie wedlug wyna¬ lazku, fig. 2 — reaktor o przeplywie promienio¬ wym w przekroju podluznym, fig. 3 :— reaktor z fig. 2 w widoku perspektywicznym, fig. 4 — reaktor plytowy w widoku z boku, a fig. 5 — w widoku z góry.
Do reaktora 2 doprowadzany jest przewodem 1 gaz spalinowy, a przewodem 3 akceptor. Akcep¬ tor po przejsciu przez reaktor jest odprowadzany przewodem odprowadzajacym 4. Gaz spalinowy kontaktuje sie z akceptorem w reaktorze 2, po czym zostaje odprowadzony z reaktora 2 przewo¬ dem odprowadzajacym 5, polaczonym na przyklad z kominem.
Akceptor odprowadza sie z reaktora 2 przewo¬ dem 4 i doprowadza sie go do zbiornika oczysz¬ czajacego 6, zawierajacego plyty perforowane 7 ustawione pod katem w stóguniku do pciziomu.
Akceptor przechodzi grawitacyjnie przez plyty 7, a zawarte w nim ;czastki materialu stalego, takie jak lotny popiól zostaja usuniete za pomoca pary doprowadzonej przewodem 8.
Lotny popiól zostaje przeniesiony przewodem 9 do cyklonu 10. Z cyklonu suchy, lotny popiól usu¬ wany jest przewodem 11, a mieszanina popiolu z woda przewodem 12. Akceptor ze zbiornika 6 usuwany jest przewodem 13 do pionowego prze¬ wodu 14, polaczonego z przewodem 15 gazu re¬ dukujacego takiego jak mieszanina pary i wo¬ doru, który wprowadza sie od dolu do pionowego przewodu 14. Pionowy przewód 14 jest polaczony z cyklonem 16.
W pionowym przewodzie 14 zostaje wytracony z akceptora S02. Z cyklonu 16 gaz, który zawiera znaczna ilosc SO£ jest usuwany przewodem 17.
Akceptor zas odprowadza sie z cyklonu 16 przez przewód 18 do zbiornika oczyszczajacego 19 wy¬ posazonego w perforowane plyty 20, nachylone pod katem w stosunku do poziomu.
Do zbiornika 19 doprowadza sie pare przewo¬ dem 21, po czym para ta, po polaczeniu sie z ak¬ ceptorem, który przechodzi grawitacyjnie przez plyty 20, usuwana jest ze zbiornika 19 przewo¬ dem 22. Przewód 22 jest polaczony z odprowa¬ dzajacym przewodem 17. Akceptor wychodzi ze zbiornika 19 przez przewód 23 do pionowego prze¬ wodu 24, polaczonego z przewodem 25 doprowa¬ dzajacym powietrze do dolnej czesci tego przewo¬ du 24, które razem z akceptorem doprowadzane jest do cyklonu 26.
W przewodzie 24 miedz zawarta w akceptorze zostaje utleniona na tlenek miedzi. Z cyklonu 28 gaz zostaje usuniety przewodem 27 a akceptor jest ponownie kierowany z cyklonu 26 do reak¬ tora 2 przewodem 3. Przy przeprowadzaniu ak¬ ceptora przez reaktor i kontaktowaniu go z ga¬ zem poddawanym oczyszczaniu, korzystnie jest gdy akceptor przemieszcza sie przez ten reaktor w postaci przesuwajacej sie wars/t/wy.
W urzadzeniu wedlug wynalazku zastosowano reaktory o konstrukcji najbardziej przystosowanej do wykonania tego zadania.
Jak pokazano na fig. 2 akceptor wprowadza sie do reaktora przez górna dysze 31, po czym za pomoca rozdzielczych przewodów 32, do cylindrycz¬ nej komory 33 zaopatrzonej w perforowane scia¬ ny. Akceptor przemieszcza sie w kierunku dol¬ nym i styka sie ze strumieniem zanieczyszczonego gazu, doprowadzanym pciprzez otwór wlotowy 36.
Akceptor przemieszcza sie do dolnej czesci cy¬ lindrycznej komory 33 i do rozdzielczych przewo¬ dów 34, a nastepnie jest usuwany z reaktora przez dolna dysze35. - ¦ ¦ . Podczas przeplywu gazu przez reaktor jest on poddawany dzialaniu akceptora znajdujacego sie w cylindrycznej komorze 33, po czym strumien gazu. zostaje usuniety z komory przez wylotowy otwór 37. Jest przy tym jasne, ze moga byc za¬ stosowane rózne rozwiazania konstrukcyjne reak¬ torów cylindrycznych. Moga orne na przyik-ad za¬ wierac kilka cylindrycznych komór z perforowa¬ nymi scianami, przez które przenoszony jest ak¬ ceptor.
We wszystkich przypadkach gazy spalirrowe prze¬ prowadzane sa w taki sposób, ze musza one przejsc przynajmniej przez jedna warstwe akceptora znaj¬ dujacego sie w cylindrycznej komorze przed opusz¬ czeniem reaktora. Jak pokazano na fig. 4 i fig. 5, akceptor do reaktora plytowego doprowadzany jest w jego górnej czesci poprzez lej 41, skad górnym przewodem 43 przechodzi do pewnej liczby rów¬ nolegle ustawionych komór 42, przez które ak¬ ceptor przemieszcza sie ku dolowi. Ilosc komór i ich wymiary uzaleznione sa od ilosci przeply¬ wajacego gazu przeznaczonego do oczyszczania oraz jego cisnienia.- Boczne sciany 44 komór sa perforowane w celu umozliwienia przeplywu gazu spalinowego.
Kazda komora wyposazona jest w skrzydelkowy podajnik 45 przeznaczony do przetlaczania odpro¬ wadzanego akceptora. Akceptor odprowadzany jest do dolnej czesci urzadzenia skad dolnym kolekto¬ rem odprowadzany jest na zewnatrz. Gaz spali¬ nowy doprowadza sie do poziomego reaktora przez wlotowe otwory 46 do wlotowych komór 47, gdzie maistepuije jego kontaktowainie z warstwa akcep¬ tora, a nastepnie odprowadzanie na zewnatrz po¬ przez wylotowe komory 48.
Wloty i wyloty komór sa ustawione po przeciw¬ leglych- stronach. Obydwie boczne sciany kazdej komory, poza pierwsza i ostatnia sa perforowane Rozdzielanie gazu spalinowego do poszczególnych sekcji reaktora jest dokonywane za pomoca jed¬ nego lub wiekszej liczby stozkowych wlotowych i wylotowych otworów 49. Wylotowy przewód jest identyczny w stosunku do przewodu wlotowego. io 40 45 50 55 609 93590 Przyklad. Objetosc gazu wylotowego, wy¬ chodzacego z komory paleniskowej kotla, wytwa¬ rzajacego pare do turbiny o mocy 250 KW, wy¬ nosi 783 000 Kmygodz.
Wylotowy gaz zawierajacy objetosciowo 0,16°/o S02 i 8,7 g/nm3 lotnego popiolu, jest wprowadzany od dolu do dwucylindrowegb reaktora o srednicy 12 m. Temperatura gazu wylotowego wynosi okolo 400°C, cisnienie atmosferyczne. Grubosc warstwy akceptora w kazdej cylindrycznej 'komorze wynosi okolo 50 cm, przy czym akceptor przechodzi przez urzadzenie z szybkoscia okolo 1 mm/sek w wyniku wytworzonej w urzadzeniu grawitacyjnej sily.
Akceptor utworzony jest z utwardzonego alu¬ minium zawierajacego 5% czesci wagowych mie¬ dzi. Ciezar objetosciowy aluminium wynosi 1100 kg/m3 a wymiary jego czastek 3 do 5 mm. Po przejsciu gazu przez dwa cylindryczne urzadzenia tworzace poprzeczny prad dla przeplywu akcepto¬ ra, oczyszczony gaz wychodzi z reaktora przez jego górny otwór.
Lotne czastki zawarte w gazie zmniejszone sa do ilosci 0,09 g/Nm3 a S02 zmniejsza sie do ilosci objetosciowej 160/na milion. Po wyjsciu z reakto¬ ra, akceptor jest poddawany oczyszczeniu z cza¬ stek stalych za pomoca strumienia pary kierowa¬ nej do oczyszczajacego zfodcirnika zawierajacego trzy nachylone perforowane pólki.
Temperatura strumienia pary' oczyszczajacej wynosi 390°C a jej cisnienie jest nieco wyzsze od atmosferycznego. Akceptor wprowadza sie do o- czyszczonego zbiornika przez górny otwór a wy¬ prowadza sie przez otwór dolny. Strumien pary i czastek stalych wyprowadzany jest ze zbiornika oczyszczajacego przez górny otwór. Akceptor po¬ zbawiony stalych czastek jest odprowadzany do pionowej rury o wewnetrznej srednicy 1 m, gdzie zostaje polaczony z gazem redukujacym zawiera¬ jacym 15D/o czesci wagowych H2. Ilosc odprowa¬ dzanego akceptora wynosi w przyblizeniu okolo 15000 kg/godz. Pionowa rura o srednicy 2,5 m jest polaczona z cyklonem, do którego odprowadza ak¬ ceptor i gaz.
Akceptor opuszcza cyklon w jego dolnej czesci i zostaje wprowadzony do drugiego oczyszczaja¬ cego zbiornika. Warunki oczyszczania akceptora za pomoca pary sa prawie identyczne, to jest temperatura wynosi 380°C a cisnienie okolo 1 kG/ /cm2. Akceptor jest stpniowo przeprowadzany przez druga pionowa rure o srednicy 0,66 m, w której jest poddawany obróbce przeplywajacym powietrzem, w celu spowodowania utlenienia me¬ talicznej miedzi na elenek miedzi.
Powietrze jest doprowadzane przy temperatu¬ rze 30°C w ilosci okolo 13 500 kg/godz. Podczas utleniania temperatura doprowadzanego akcepto¬ ra utrzymywana jest w zakresie 410°C. Powietrze i utleniony akceptor sa od siebie oddzielane pod¬ czas przeplywu przez cyklon. Srednica cyklonu wynosi okolo 2,0 m. Z cyklonu tego regenerowany i reaktywowany akceptor jest odprowadzany z po-, wrotem do górnej czesci dwucylindrowego reak¬ tora. . 40 45 §0 55 60

Claims (11)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób oczyszczania gazów odlotowych zawie¬ rajacych rozdrobniony material staly i tlenki siar¬ ki przez kontaktowanie w warunkach utleniaja¬ cych gazu z akceptorem skladajacym sie z wy¬ pelniacza i miedzi i/lub zwiazków miedzi, za po¬ moca których tlenki siarki sa przez akcepotr przej¬ mowane a mastepmie usuwane z akceptora za po¬ moca kontaktu wyczerpanego akceptora z redu¬ kujacym gazem zawierajacym wodór, znamienny tym, ze w celu usuniecia tlenków siarki z roz- drbbnionyimi czastkami stalymi, gazy odlotowe kon_ taktuje sie w pradzie poprzecznym z akceptorem w pierwszej strefie, w której znajdujacy sie w ruchu akceptor przejmuje tlenki siarki i w której odfiltrowuje sie rozdrobnione czastki stale, po czym w drugiej strefie uwalnia sie akceptor od rozdrobnionych czastek stalych za pomoca oczysz- caznia' go gazem obojetnym i nastepnie, w trzeciej • strefie uwalnia sia akceptor od tlenków siarki za pomoca kontaktowania go z gazem redukujacym, przy czym akceptor regeneruje sie w kolejnej stre¬ fie przed ponownym wprowadzeniem do pierwszej strefy w celu usuwania tlenków siarki i rozdrob¬ nionych czastek stalych.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze akceptor po oddzieleniu od niego rozdrobnionego materialu stalego i tlenków siarki, a przed jego (regeneracja w kolejnej strefie, oczyszcza sde ga¬ zem obojetnym.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze oczyszczanie akceptora, gazem obojetnym przepro¬ wadza sie przenoszac akceptor ulozony we wzgled¬ nie cienkich warstwach na perforowanych tar¬ czach i przepuszczajac strumien gazu obojetnego poprzez perforacje tych tarcz i akceptor.
4. Sposób wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze jako* strumien gazu obojetnego stosuje sie pare.
5. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze gaz redukcyjny zawierajacy wodór rozciencza sie jednym lub wieksza iloscia gazów wybranych z grupy zawierajacej pare, azot i dwutlenek wegla.
6. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze akceptor przenosi sie przez trzecia strefe za po¬ moca gazu redukcyjnego, stosowanego do uwal¬ niania tego akceptora od tlenków siarki.
7. Sposób wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze akceptor przenosi sie przez kolejna strefe, przed ponownym wprowadzeniem do pierwszej strefy, za pomoca gazu zawierajacego tlen, stosowanego do regeneracji akceptora.
8. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze zanieczyszczone gazy kontaktuje sie z akceptorem przy temperaturze 325 do 43tO°C.
9. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze akceptor kontaktuje sie z gazem redukcyjnym przy temperaturze 300 do 500°C.
10. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze warstwa akceptora, która przesuwa sie, w poprzecz¬ nym kierunku w stosunku do kierunku zanie¬ czyszczonego gazu jest o grubosci 25 do 100 cm.
11. Urzadzenie do oczyszczania gazów odlotowych zawierajacych rozdrobniony material staly i tlen¬ ki siarki, znamienne tym, ze zawiera reaktor (2)93590 11 12 zaopatrzony we wlot i wylot zanieczyszczonego gazu oraz w górnej czesci we wlot a w dolnej w wylot dla akceptora, przy czym wewnatrz re¬ aktora (2) osadzony jest zestaw elementów perfo¬ rowanych oraz elementy do zmiany kierunku prze¬ plywu zanieczyszczonego gazu, przy czym reaktor (2) jest polaczony z pierwszym zbiornikiem oczysz¬ czajacym (6), sluzacym do usuwania czastek ma¬ terialów z akceptora, który to zbiornik (6) ma w dolnej czesci wlot dla gazu oczyszczajacego a w górnej czesci wylot dla gazu oczyszczajacego i cza¬ stek stalych, a ponadto zbiornik (6) ma w górnej czesci wlot dla akceptora polaczony z wylotem re¬ aktora (2), a we wnetrzu zbiornika (6) jest osa¬ dzona co najmniej jedna perforowana plylta (7) ustawiona pod katem w stosunku do pionowej drogi przeplywu akceptora, przy czym zbiornik (6) polaczony jest z pierwszym przewodem pionowym (14) doprowadzonym do cyklonu (16) sluzacego do usuwania tlenków siarki z akceptora, który to przewód pionowy (14) ma w dolnej czesci wlot dla akceptora polaczony z dolnym wylotem zbior¬ nika (6) oraz dolny wlot dla gazu redukujacego, zas cyklon (16) ma w górnej czesci wylot dla gazu zawierajacego tlenki siarki, a w dolnej czesci wy¬ lot dla akceptora, który to wylot polaczony, jest z drugim zbiornikiem oczyszczajacym (19)* maja¬ cym w dolnej czesci wlot a w górnej czesci wy¬ lot dla akceptora polaczony z wylotem cyklonu (16) a ponadto zbiornik (19) ma w dolnej czesci wylot dla oczyszczonego akceptora a wewnatrz zawiera co najmniej jedna perforowana plyte (20) ustawiona pod katem w stosunku do pionowej dro¬ gi przeplywu akceptora w zbiorniku (19) od wlotu do wylotu, który to zbiornik (19) jest polaczony z drugim pionowym przewodem (24) prowadzacym do cyklonu (26), sluzacym do reaktywowania ak¬ ceptora, przy czym przewód (24) ma w dolnej czesci wlot dla oczyszczonego akceptora polaczo¬ ny z dolnym wylotem zbiornika (19) oraz dolny wlot dla gazu zawierajacego tlen, zas cyklon (26) zawiera w dolnej czesci wylot dla zregenerowa¬ nego akceptora polaczony z wlotem reaktora (2). 10 1593590 FIG.1 FIG 293590 FIG 3 FIG. A93590 FIG. 5
PL1974170876A 1973-05-08 1974-05-06 PL93590B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB2184873A GB1474184A (en) 1973-05-08 1973-05-08 Process for removing sulphur oxides and particulate matter from waste gases and apparatus therefor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL93590B1 true PL93590B1 (pl) 1977-06-30

Family

ID=10169837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974170876A PL93590B1 (pl) 1973-05-08 1974-05-06

Country Status (13)

Country Link
US (1) US3966879A (pl)
JP (1) JPS5027773A (pl)
AT (1) AT360964B (pl)
BE (1) BE814375A (pl)
DD (1) DD111025A5 (pl)
DE (1) DE2421768C2 (pl)
FR (1) FR2228522B1 (pl)
GB (1) GB1474184A (pl)
IT (1) IT1010403B (pl)
NL (1) NL179788C (pl)
PL (1) PL93590B1 (pl)
SE (1) SE411170B (pl)
ZA (1) ZA742861B (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5293686A (en) * 1976-02-02 1977-08-06 Hitachi Zosen Corp Regeneration of desulfurizing agent
JPS52138052A (en) * 1976-04-22 1977-11-17 Mitsui Toatsu Chem Inc Gas treating apparatus
US4193972A (en) * 1977-11-02 1980-03-18 Uop Inc. Treating particle-containing SOx or NOx gas streams in parallel passage contactors
US4448674A (en) * 1979-04-02 1984-05-15 Engelhard Corporation Control of emissions in FCC regenerator flue gas
US4255403A (en) * 1979-07-31 1981-03-10 Exxon Research And Engineering Co. Magnetically stabilized fluid cross-flow contactor having support means and process for using the same
US4254557A (en) * 1979-07-31 1981-03-10 Exxon Research And Engineering Co. Magnetically stabilized fluid cross-flow contactor and process for using the same
US4443419A (en) * 1982-09-09 1984-04-17 Uop Inc. Moving bed gas treating process
US4428827A (en) 1983-01-24 1984-01-31 Uop Inc. FCC Sulfur oxide acceptor
DE3447674A1 (de) * 1983-12-30 1985-07-11 Uop Inc., Des Plaines, Ill. Verfahren zur entfernung von schwefeloxiden aus einem gasstrom
US4612177A (en) * 1984-08-13 1986-09-16 Standard Oil Company (Indiana) Removal of sulfur oxides and particulates with copper-containing absorbers
US4636371A (en) * 1985-09-09 1987-01-13 Phillips Petroleum Company Removal of sulfur oxides from fluid streams
US5501949A (en) * 1985-12-10 1996-03-26 Murex Diagnostics Corporation Particle bound binding component immunoassay
US5334513A (en) * 1988-05-17 1994-08-02 Syntex (U.S.A.) Inc. Method for immunochromatographic analysis
US5039607A (en) * 1988-05-17 1991-08-13 Syntex (U.S.A.) Inc. Method for immunochromatographic analysis
US5202101A (en) * 1991-03-21 1993-04-13 General Electric Environmental Services Regenerative process and system for the simultaneous removal of particulates and the oxides of sulfur and nitrogen from a gas stream
US5383955A (en) * 1991-12-02 1995-01-24 Noxso Corporation Nitrogen oxides and sulfur oxides removal utilizing transport line adsorber
DE69216800T2 (de) * 1991-12-02 1997-05-28 Noxso Corp Verfahren zur Abscheidung von Stickstoffoxiden und Schwefeloxiden unter Verwendung eines Fliessbettadsorbers
US5591417A (en) * 1992-04-15 1997-01-07 Mobil Oil Corporation Removing SOx, CO and NOx from flue gases
US5458861A (en) * 1992-04-15 1995-10-17 Mobil Oil Corporation Desulfurizing a gas stream
US5514351A (en) * 1992-04-15 1996-05-07 Mobil Oil Corporation Desulfurizing tailgas from sulfur recovery unit
IT1289574B1 (it) * 1995-04-07 1998-10-15 Danieli Off Mecc Procedimento per la rimozione di molecole organo-alogenate da correnti gassose e relativo impianto
AU8662598A (en) 1998-07-22 2000-02-14 Syntron Bioresearch, Inc. Multiple analyte assay device
US6562113B1 (en) * 2000-08-25 2003-05-13 American Purification, Inc. Apparatus and method for fluid purification
US8455263B2 (en) 2008-12-30 2013-06-04 Jin Po Lee Quantitative analyte assay device and method

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1495695A (pl) * 1965-10-08 1967-12-20
GB1154008A (en) * 1966-11-28 1969-06-04 Shell Int Research Process for the Removal of Suplhur Oxides from Gas Mixtures and an apparatus therefor
GB1160662A (en) * 1968-01-12 1969-08-06 Shell Int Research Process for the Removal of Sulphur Dioxide from an Oxygen-Containing Gas Mixture and Acceptors for use in this process
US3755535A (en) * 1971-09-16 1973-08-28 Shell Oil Co Process for the removal of sulfur trioxide from industrial off gases
GB1438119A (en) * 1972-09-01 1976-06-03 Exxon Research Engineering Co Removal of nitrogen oxides and sulphur oxides from gases
CA1007830A (en) * 1972-09-01 1977-04-05 Albert B. Welty (Jr.) Removal of nitrogen oxides from flue gas

Also Published As

Publication number Publication date
ZA742861B (en) 1975-05-28
ATA371474A (de) 1980-07-15
DE2421768A1 (de) 1974-11-28
US3966879A (en) 1976-06-29
DD111025A5 (pl) 1975-01-20
FR2228522B1 (pl) 1976-12-17
NL7406037A (pl) 1974-11-12
AT360964B (de) 1981-02-10
GB1474184A (en) 1977-05-18
NL179788C (nl) 1986-11-17
FR2228522A1 (pl) 1974-12-06
SE411170B (sv) 1979-12-10
JPS5027773A (pl) 1975-03-22
BE814375A (nl) 1974-10-30
DE2421768C2 (de) 1985-09-12
NL179788B (nl) 1986-06-16
AU6862974A (en) 1975-11-06
IT1010403B (it) 1977-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL93590B1 (pl)
US4044102A (en) Method for treating exhaust gases
KR100440430B1 (ko) 연소가스의건식탈황방법
TWI444224B (zh) 用以自一製程氣體中移除氮氧化物及三氧化硫之方法及裝置
CN104258673B (zh) 中低温烟气脱硫除尘脱硝及脱硝催化剂热解析一体化装置
JPH09507792A (ja) 煙道ガス洗浄装置
JPH0421524B2 (pl)
JP2014024052A (ja) 飛灰循環型排ガス処理方法
CN109806740A (zh) 焦炉烟气脱硫脱硝的方法
JP3009926B2 (ja) 煙道ガスの冷却及び浄化方法
CA1097891A (en) Methods and apparatus for treating a gas flow
UA52592C2 (uk) Спосіб відокремлення газоподібних забруднювань від гарячих процесних газів
EP0933516B1 (en) Gasification power generation process and equipment
US4004885A (en) Removal of sulfur oxides and particulate matter from waste gas streams
HUT64249A (en) Method and apparatus for purification of waste gases
CN107787245B (zh) 用于从燃烧设施的烟气中去除汞的方法
JPS61501618A (ja) ガス特に燃焼ガスの浄化装置
Smid et al. Granular moving bed filters and adsorbers (GM-BF/A)—patent review: 1970-2000
CN111111404A (zh) 一种水泥窑炉的烟气处理系统及方法
US4017586A (en) Stack gas treatment
CN109806741A (zh) 焦炉烟气的低温脱硫脱硝方法
CA1110833A (en) Regeneration apparatus for producing sulfur dioxide
CN209490689U (zh) 烟气干法脱硫脱硝装置
CN201337883Y (zh) 一种循环流化床烟气脱硫装置
CA1124490A (en) Method and apparatus for cooling and neutralizing acid gases