PL92491B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL92491B1
PL92491B1 PL1973162755A PL16275573A PL92491B1 PL 92491 B1 PL92491 B1 PL 92491B1 PL 1973162755 A PL1973162755 A PL 1973162755A PL 16275573 A PL16275573 A PL 16275573A PL 92491 B1 PL92491 B1 PL 92491B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
parts
acid
penicillin
weight
Prior art date
Application number
PL1973162755A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL92491B1 publication Critical patent/PL92491B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D499/00Heterocyclic compounds containing 4-thia-1-azabicyclo [3.2.0] heptane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. penicillins, penems; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowych penicylin syntetycznych, które stosuje sie jako czynniki przeciwbakteryjne, dodatki paszowe oraz czynniki terapeutyczne dla ludzi, zwierzat i drobiu.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowych penicylin o wzorze ogólnym 1, w którym R oznacza rodnik alkilowy o prostym lancuchu i co najmniej 7 atomach wegla oraz ich sole dopuszczone do stosowania w farmacji.
Dotychczas wiele typów penicylin otrzymano przez N-acylacje kwasu 6-aminopenicylanowego lub jego soli, prowadzona przy uzyciu róznych kwasów karboksylowych lub ich aktywnych pochodnych. Jednak wiekszosc znanych penicylin wykazuje przynajmniej jedna lub kilka z nizej wymienionych wad: nie wykazuje aktywnosci przeciwko bakteriom Gram-ujemnym, nie wykazuje skutecznosci w dzialaniu przeciwko tak zwanym bakteriom penicylinoopornym, (na przyklad wiele szczepów Staphylococcus aureus) oraz nie wykazuje aktywnosci przeciwko bakteriom rodzaju Pseudomonas.
Sposród znanych penicylin unikalne wlasciwosci wykazuje penicylina a-sulfobenzylowa, która nie posiada wyzej wymienionych wad. Penicylina a- sulfobenzylowa wykazuje znaczna aktywnosc przeciwko bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym, bakteriom rodzaju Pseudomonas, oraz bakteriom penicylino-opornym. Jednak wedlug ostatnich doniesien penicylina ta po podaniu doustnym zwierzetom i ludziom nie wystepuje w zbyt wysokich stezeniach w ich krwi.
Sposobem wedlug wynalazku wytwarza sie nowe penicyliny o wzorze ogólnym 1, jak równiez ich sole dopuszczone do stosowania w farmacji znacznie lepiej absorbujace sie, po podaniu doustnym zwierzetom, w ich krwi i tkankach niz penicylina a-sulfobenzylowa, to znaczy wspólczynnik absorpcji dla tych penicylin jest znacznie wyzszy niz dla penicyliny a-sulfobenzylowej. Zwiazki o wzorze 1, przeksztalcaja sie w organizmie w penicyline a-sulfobenzylowa i zapewniaja wysokie stezenie tej penicyliny we krwi.2 92 491 Zwiazki o wzorze 1, oraz ich sole wytwarzane sposobem wedlug wynalazku wykazuja bardzo niska toksycznosc w stosunku do organizmów zwierzat, w tym takze stosunku do organizmu ssaków.
Nowe penicyliny wykazuja wybitna aktywnosc przeciwko bakteriom Gram-dodatnim jak i Gram-ujemnym, przeciwko bakteriom rodzaju Pseudomonas, skutecznie zwalczaja zakazenie bakteriami rodzaju Pseudomonas.
We wzorze ogólnym 1, R oznacza rodnik alkilowy o lancuchu prostym o co najmniej 7 atomach wegla taki jak heptylowy, oktylowy, nonylowy, decylowy, undecylowy, dodecylowy, tetradecylowy, pentadecylowy, heptadecylowy, heksadecylowy, oktadecylowy, nonadecylowy, tridecylowy i inne o 10-19 atomach wegla, eikozylowy, dokozylowy, tetrakozylowy, oktakozylowy i inne o 20—29 atomach wegla. Ze wzgledu na koszt produkcji tych zwiazków korzystnie stosuje sie zwiazki, w których R oznacza rodniki alkilowe o lancuchu prostym o 7-22 atomach wegla, zas najkorzystniej o 8—14 atomach wegla.
Jako sole dopuszczone do stosowania w farmacji stosuje sie sole z takimi zasadami jak: wodorotlenki metali nietoksycznych szczególnie metali alkalicznych na przyklad sodu, potasu, wapnia, glinu, magnezu i tym podobnym; aminy, szczególnie aminy organiczne takie jak amoniak, trójetyloamina,dwuetanoloamina, dwuben- zyloamina i inne aminy, które mozna zastosowac dla róznych znanych penicylin.
Penicyliny o wzorze ogólnym 1, lub ich sole dopuszczone do stosowania w farmacji, wytwarza sie w reakcji kwasu 6-amino-penicylanowego, jego soli lub jego estrów latwo ulegajacych rozkladowi, z kwasem karboksylo- wym o wzorze 2, w którym R posiada znaczenie okreslone powyzej lub z jego reaktywnymi pochodnymi.
Zwiazki wyjsciowe o wzorze ogólnym 2, sa zwiazkami nowymi i wytwarza sie je na przyklad w reakcji, pojedynczej soli kwasu a-sulfofenylooctowego takiej jak sól jedno-potasowa, rodowa, -srebrowa, z halogenkiem takim jak na przyklad jodek odpowiedniego alkilu. Reakcje prowadzi sie zwykle w rozpuszczalniku obojetnym takim jak benzen, chloroform, czterochlorek wegla, octan etylu, dwuchloroetan, dwuchlorometan, n-heksan i tyrn podobne. Reakqe prowadzi sie na ogól w temperaturze pokojowej (15—35°C, ale mozna takze prowadzic ja w temperaturze podwyzszonej, jak 50—80°, oraz w temperaturze obnizonej —10 + 15°C).
W chemii penicylin od dawna znano wiele sposobów wytwarzania róznych penicylin polegajacych na N-acylacji kwasu 6-aminopenicylanowego, jego soli lub estrów latwo ulegajacych rozkladowi, z kwasami karboksylowymi lub ich reaktywnymi pochodnymi.
Sposobem wedlug wynalazku reakcje prowadzi sie zgodnie ze znanymi sposobami N-acylacji. Stosuje sre sole kwasu 6-aminopenicylanowego takie jak sole metali na przyklad sole sodowe, wapniowe, glinowe, oraz sole amin organicznych na przyklad trójetyloaminy. Stosuje sie latwo ulegajace rozkladowi estry kwasu 6-aminopeni¬ cylanowego takie jak estry sililowe na przyklad trójmetylosililowy lub trójmetoksysililowy; estry silenylowe, alkiloocynowe na przyklad trój-n-butylocynowy; alkilosulfonyloalkilowe na przyklad jS-metylosulfonyloetylowy, /J-etylosulfonyloetylowy; acyloksyalkilowy na przyklad piwaloilooksymetylowy,acetoksymetylowy, propionyio- ksymetylowy, butyloiloksymetylowy oraz benzoiloksymetylowy; oraz podstawione i niepodstawione estry fenyloalkilowe na przyklad trójferrylometylowy.
Estry sililowe moga byc jedno- idwuestrami. Takie sililowe pochodne kwasu 6-amlnopemcylanowego uzyskuje sie w reakcji kwasu 6-aminopenicylanówego i jednofunkcyjna pochodna krzemu taka jak trójmetylo- chlorosilan, trójmetoksychlorosilan i tym podobne, w obojetnym rozpuszczalniku takim jak chloroform, toluen, benzen, octan etylu i tym podobne, korzystnie w obecnosci zasady takiej jak trójetyloamina i jej podobne.
Pochodne silenylowe kwasu 6-aminopenicylanowego uzyskuje sie w reakcji kwasu 6-aminopenicylanowego z dwufunkcyjna pochodna krzemu taka jak dwumetylodwuchlorosilan, dwumetoksydwuchlorosilan i tym podob¬ ne, w obecnosci zasady, w rozpuszczalniku obojetnym. Estry zawierajace cyne wytwarza sie w reakcji kwasu &-aminopenicylanowego. z na przyklad tlenkiem trój-n-butylocynowym. Inne estry, latwo ulegajace rozkladowi, uzyskuje sie znanymi metodami.
Sposobem wedlug wynalazku korzystnie stosuje sie wymienione powyzej, znane estry latwo ulegajace rozkladowi.
Sole i reaktywne pochodne zwiazków o wzorze 2, wytwarza sie ze zwiazków o wzorze 2, sposobami znanymi w dziedzinie syntezy penicylin i peptydów. Korzystnie stosuje sie takie sole zwiazków o wzorze 2 jak sole nieorganiczne na przyklad sodowa, potasowa, wapniowa, lub sole z aminami takimi jak trójetyloamina, pirydyna; reaktywne pochodne zwiazków o wzorze 2, takie jak halogenki kwasu karboksylowego na przyklad chlorki, bezwodniki, mieszane bezwodniki na przyklad otrzymane w reakcji z chloroweglanem etylu, aktywne estry i tym podobne. Jesli zwiazek o wzorze 2, stosuje sie w postaci wolnego kwasu lub soli w reakcji N-acylacji, to korzystnie stosuje sie odpowiedni czynnik kondensujacy na przyklad N,N-dwupodstawiony karbodwuimid taki jak N,N-dwucykloheksylokarbodwuimid, azolid taki jak N^-karbonyloimidazoL N,N-tionyloimidazol i tym podobne, taki czynnik odwadniajacy jak N-etoksykarbonylo^-etoksy-l^-dwuwodorochinolina, tlenochlorek fosforu, alkoksyloacetlen i tym podobne. W tych przypadkach, gdy stosuje sie czynnik kondensujacy, reakcja zachodzi poprzez utworzenie reaktywnej pochodnej kwasu karboksylowego. Zwykle reakcje prowadzi sie92 491 3 w rozpuszczalnikach, przy czym zachodzi ona spokojnie i korzystnie. Rozpuszczalnikami, które nie przeszkadzaja reakcji sa woda i rozpuszczalniki organiczne takie jak aceton, czterowodorofuran, dioksan, acetonitryl, chloro- form, dwuchlorometan, dwuchloroetan, pirydyna, dwumetyloanilina, dwumetyloformamid, dwumetyloacetamid, dwumetylosulfotlenek, octan etylu, benzen, dioksan, czterohydrofuran i tym podobne, jak równiez mieszanifiy wyzej wymienionych.
Rozklad produktu reakcji w srodowisku reakcji zachodzi szczególnie wolno w zakresie pH 2—7. Korzyst¬ nym jest, ze wzgledu na wyzsza wydajnosc reakcje prowadzic reakcja w wymienionych powyzej rozpuszczalni¬ kach organicznych.
Jesli reakcje kwasu o wzorze 2, z kwasem 6-aminopenicylanowym prowadzi sie w obecnosci czynnika kondensujacego to jako rozpuszczalniki korzystnie stosuje sie: dwumetyloformamid, chloroform, aceton, chlorek metylenu, keton metylo-izobutylowy, dioksan, octan etylu i tym podobne, Jesli jako reaktywna pochodna kwasu o wzorze 2, stosuje sie halogenek tego kwasu, to N-acylacje korzystnie prowadzi sie w obecnosci aminy trzeciorzedowej takiej jak trójetyloamina, pirydyna, chinolina, izochinolina, N,N-dwumetyloanilina i tym podobne, lub alkalii takich Jak weglan metalu alkalicznego, wodorotle¬ nek metalu alkalicznego lub dwuweglan metalu alkalicznego. Jesli, w reakcji stosuje%e ester kwasu 6-aminopeni- cylanowego latwo ulegajacy rozkladowi, to N-acylacje prowadzi sie w obojetnym rozpuszczalniku takim jak chloroform, chlorek metylenu, benzen, toluen i tym podobne.
Reakcja zachodzi optymalnie w szerokim zakresie temperatury, ale poniewaz w temperaturze powyzej 50°C penicyliny wykazuja sklonnosci do rozkladu, dlatego zwykle reakcje prowadzi sie w temperaturze ponizaj 50°C. Najwyzsze wydajnosci uzyskuje sie w temperaturze pokojowej (10--35°C) lub w temperaturze nizszej od pokojowej w zakresie —10 +10°C.
Jesli w reakcji stosuje sie ester kwasu 6-aminopenicylanowego latwo ulegajacy rozkladowi, to zgodnie ze znanymi sposobami, rodnik estrowy odczepia sie po uplywie pewnego okresu czasu po zakonczeniu reakcji. Na przyklad stosuje sie ester sililowy lub silenylowy kwasu 6-aminopenicylanowego i po przeprowadzeniu reakcji N-acylacji, rodnik sililowy lub silenylowy odczepia sie przez dodanie do mieszaniny poreakcyjnej wody lub alkoholu takiego jak metylowy lub etylowy i uzyskuje pozadany produkt.
Zwiazki o wzorze 1, izoluje sie z mieszaniny reakcyjnej w postaci produktu o wysokiej czystosci znanymi sposobami takimi jak ekstrakcja, zatezanie, liofilizacja i tym podobne. Zwykle zwiazki o wzorze 1, izoluje sie z mieszaniny reakcyjnej zarówno w postaci wolnych kwasów jak iw postaci soli. Jesli potrzeba, sole przeksztalca sie w wolne penicyliny lub inne sole dopuszczone do stosowania w farmacji, przez zastosowanie znanych metod; takze wolne penicyliny mozna przeksztalcac w znany sposób w sole dopuszczone do stosowania w farmacji. Jesli to konieczne, zwiazki o wzorze 1 mozna oczyszczac przy uzyciu takich metod jak chromatografia kolumnowa, krystalizacja izoelektryczna, podzial w przeciwpradzie, podwójna krystalizacja i tym podobne.
Zwiazki o wzorze 1, wytwarzane sposobem wedlug wynalazku, posiadaja w pozycji a rodnika acylowego, asymetryczny atom wegla i dlatego wystepuja w postaci dwóch izomerów optycznych, Sposobem wedlug wynalazku uzyskuje sie obydwa izomery, jak równiez ich mieszanine. Jesli produkt reakcji uzyskuje sie w postaci mieszaniny izomerów i jesli to jest pozadane to poszczególne izomery mozna rozdzielic znanymi sposobami chromatografii. Penicyliny optycznie czynne uzyskuje sie przez zastosowanie w syntezie optycznie czynnych kwasów karboksylowych o wzorze 2 lub ich reaktywnych pochodnych.
Penicyliny otrzymane sposobem wedlug wynalazku stosuje sie zarówno w postaci czystej lub w polaczeniu z obojetnymi dodatkami lub nosnikami, w postaci takich form dawkowania jak puder, pastylki, tabletki, kapsulki, czopki, zastrzyki i inne.
Dla doroslych ludzi poleca sie dawke 0,1-1 grama penicyliny a-sulf©benzylowej, w czasie od 1 do kifku godzin.
Kompozycje farmaceutyczne takie jak pudry, pastylki, tabletki, kapsulki, czopki wytwarza sie zgodnie z* znanymi sposobami, na przyklad, przez zmieszanie penicyliny wytworzonej sposobem wadlug wynalazku ze znanymi, dodatkami obojetnymi lub nosnikami.
Nastepujace przyklady ilustruja sposoby wedlug wynalazku. W przykladach czesci wagowe pozostaja w tym samym stosunku do czesci objetosciowych, jak gramy do mililitrów.
Przyklad I. 32,3 czesci wagowe soli jednosrebrowej kwasu a-sulfofenylooctowego zawiesza s\e w 300 czesciach objetosciowych octanu etylu i dodaje 30 czesci wagowych jodku dodecylu. Mieszanine ogrzewa sie w temperaturze wrzenia, wciagu 12 godzin. Nastepnie oziebia sie i saczy pod zmniejszonym cisnieniem. Do przesaczu dodaje sie 100 czesci objetosciowych wody i pH mieszaniny doprowadza do wartosci 7, przez dodanie % wodnego roztworu wodorotlenku sodowego. Nastepnie starannie miesza sie, oddziela warstwe organiczna i odrzuca, zas do wodnej dodaje 200 czesci objetosciowych octanu etylu i doprowadza pH mieszaniny do wartosci 2 przy uzyciu 10% kwasu solnego. Warstwe wodna oddziela sie i odrzuca, zas z warstwy organicznej4 92 491 oddestylowuje sie rozpuszczalnik do otrzymania suchej pozostalosci i uzyskuje 17 czesci wagowych kwasu a-dodecylosulfofenylooctowego w postaci proszku o barwie bialej. W widmie podczerwieni znaleziono pasma: (KBr#cm-S: 2925, 2850, (-CH-), 1712 (-COOH), 1498(C6H5-), 1362, 1170(-SO3-). W widmie NMR zneleziono pasma: (CDCI3 60MHz#ppm): 7,30-7,70(5H,m); 5,15(1 H,s); 4,1 (2H,t); 1,10-1,80(20H,m); 0,86(3H,t).
Sposobem opisanym powyzej uzyskuje sie zwiazki dla których podaje sie nizej znaczenie rodnika R we wzorze ogókiym 2, oraz wartosci pasma w widmie w podczerwieni (KBr, cm"1) i wartosci pasm w widmie NMR (CDCI2 60MHz,ppm) tablica L Tablica I. ¦ Widmo w podczerwieni: KB^^cm-* :2930-2850(-CH), 1710i-COOH), 1496(C#HS -), 1360, 1165(-SO,-) NMR 7,30do7,75(5H,m).520(1H^),4,12(2H(t)/1/05do1^5(8H/n)#0B5(3Hlt) Widmo w podczerwieni: KBrrnaxcm"1:1365, 1172(-SOs -) NMR 121 do 7,77(5H,m), 5.20(1 H,s), 4,10(2H,t), 1 Pb do 1 £7 (12H,m), 10£9(3H,t) Widmo w podczerwieni: K^maKcm"1 :2930, 2850(-CH-), 1710(-COOH), 1500(C« Hf -), 1360,1170 (-S0,-) NMR 7,30do 7,70(5H.m),5.18(1 H,s), 4,10(2H,t). 1 X)5 do 1 3(16H,m).0£7(3H,t) Widmo w podczerwieni: KB^^cm"1 :2930,2850(-CH), 17121-COOH), 1500(C,HS), 1360,1168(-SO,-) NMR 7,31 do7,71(5H,m).5,19(1H,s),409(2H,tK 1X)6do 1 £6 (24H,m),0,88(3H,t) Widmo w podczerwieni: Karpiem"1 : 2920.2850(-CH-), 1710(-COOH). 1496(C^H5), 1360, 1168(-S03t) NMR 721 do7,71(5H,m),5X)8(1H3)l4,08(2H,t),1(08do1B1(28H/n)f036{3HJt) Widmo w podczerwieni: KBrrr^cm-1 :29X,2920(-CH), 1712(-COOH). 1500(C4H5), 1363,1170 (-SO,-) NMR 7,35do7,80(5H,m),5f20(1H<>),4.12(2H,t),1,Q5do 1 B(32h#m),0^0(3H,t) Widmo w podczerwieni: KB^^cm-" :2930, 2920(-CH), 1712<-COOH), 1500 (C4 H5), 1363.1170(-SO,-) NMR 7.30do7,60(5H,m),5,18(1H,s).4/l2(2H,t),1.10 Widmo w podczerwieni: KBrmaxcm-1 :2940,2860(-CH), 1715I-CO0H), 1500 (C«HS), 1365,1170(-SO,-) NMR 7 25do7,80{5H,m),5,13aH,s).4X)9{2H,t),1,05do 1 £0(40H/n),0jB9(3H.t).
Przyklad II. Sól sodowa penicyliny a-oktadecylobenzylowej. a) W 8 czesciach objetosciowych eteru rozpuszcza sie 2,34 czesci wagowe kwasu a-oktadecylosulfofenylooc- towego, dodaje 8 czesci objetosciowych chlorku tionylu i 0,1 czesci wagowej dwumetyloformamidu, a nastepnie pozostawia w temperaturze pokojowej w ciagu 2 godzin. Po zakonczeniu reakqi substancje ciekle oddestylowuje sie pod zmniejszonym cisnieniem, do otrzymania suchej pozostalosci. Uzyskuje sie 2,6 czesci wagowych chlorku QH>ktadecylosulfofenylooctowego, w postaci proszku o barwie jasnozóltej. b) Mieszanine 10 czesci objetosciowych chloroformu, 1 JO czesci wagowej szesciometylodwusilazanu i 1j08 czesci wagowych kwasu 6-aminopenicylanowego, ogrzewa sie w temperaturze wrzenia pod chlodnica zwrotna, wciagu 1 godziny. Rozpuszczalnik oddestylowuje sie pod zmniejszonym cisnieniem i uzyskana sucha pozostal¬ osc rozpuszcza sie w 30 czesciach objetosciowych dwuchlorometanu. Nastepnie oziebia sie w lazni z lodem, dodaje 0,5 czesci wagowych trójetyloaminy, a w koncu dodaje chlorek kwasowy uzyskany sposobem opisanym w punkcie a) i miesza, w ciagu 1 godziny. Do mieszaniny reakcyjnej dodaje sie 10 czesci objetosciowych wody, miesza i doprowadza pH do wartosci 1,0 przy uzyciu 1 n kwasu solnego.
Warstwe organiczna oddziela sie, miesza z 10 czesciami objetosciowymi wody i pH mieszaniny doprowadza do wartosci 63 przy uzyciu 1 n roztworu wodorotlenku sodowego. Warstwe wodna oddziela sie, wode oddestylowuje do otrzymania suchej pozostalosci i uzyskuje 2,56 czesci wagowych pozadanej soli sodowej w postaci proszku. W widmie w podczerwieni znaleziono (KBr,cm4): 1770/wiazanie -laktamowe/, 1680(-CO-NH), 1610(-COOH), 1365, 1170, 940(«SO3), 2900I-CH-). Wwidmie NMR znaleziono pasma (CD3)2SO, 60MHz,ppm; 7,50(5H,s); 5,90(1H,d); 5,45(2H,d); 4,10(3H,m); 1,50(6H,t); 1,35 (okolo 30H,m+s) 0,88(3H,t).
Uzyskana sposobem opisanym powyzej penicyline oraz penicyline a-sulfobenzylowa podaje sie doustnie swinkom morskim (kazdy ze zwiazków podaje sie trzem swinkom), w ilosci 6,55X10^ mola/kg. Po uplywie okreslonego czasu po podaniu pobiera sie próbki krwi i okresla w nich stezenie penicyliny, przy uzyciu Pseudomonas aeruginosa NCTC 10490. Uzyskane wyniki przedstawia sie w tablicy II.92491 5 Tablica II Stezenie we krwi (mikrogramy/mililitr) Czas wgodzinach 0,5 1 2 3 Produkt otrzymany sposobem wedlug przykladuI 6,1 18,2 16.1 10,7 Penicylina-sul- fobenzylowa 0,6 0,6 0,6 0,6 Przyklad III. Sól sodowa penicyliny a-decylosulfobenzylowa. Mieszanine 20 czesci objetosciowych chloroformu 2JO czesci wagowych szesciometylodwusilazanu i 2,16 czesci wagowych kwasu 6-aminopenicylano wego, ogrzewa sie w temperaturze wrzenia w ciagu 1 godziny, a nastepnie oddestylowuje rozpuszczalnik pod zmniejszonym cisnieniem. Do uzyskanej suchej pozostalosci dodaje sie 50 czesci objetosciowych dwuchlorome- tanu raz po oziebieniu w lazni lodowej, dodaje 1,0 czesc wagowa trójetyloaminy, a nastepnie dodaje 3,5 czesci wagowej chlorku kwasu a-decylosulfofenylooctowego, który otrzymuje sie sposobem przedstawionym w przykladzie Ma), w reakcji kwasu a-decylosulfofenylooctowego z chlorkiem tionylu.
Reakcje kondensacji kontynuuje sie w ciagu 1 godziny, a nastepnie dodaje 15 czesci objetosciowych wody.
Miesza sie i doprowadza pH mieszaniny do wartosci 1,0 przez dodanie 1,0 n kwasu solnego. Warstwe organiczna oddziela sie, dodaje do niej 10 czesci objetosciowych wody i doprowadza pH mieszaniny do wartosci 6,8 przez dodanie 1 n roztworu wodortlenku sodowego. Warstwe wodna oddziela sie, wode oddestylowuje do otrzymania suchej pozostalosci i uzyskuje 2,80 czesci wagowych soli sodowej pozadanej penicyliny, w postaci krystalicznego proszku.
Uzyskany zwiazek wykazuje: w widmie w podczerwieni (KBr, cm4) nastepujace pasma: 1775 (wiazanie jMaktamowe), 1685(-CO-NH-), 1615(-C004), 1360, 1170,935 t-S03-), 2950(-CH); w widmie NMR9DiO, 60MHz,ppm (nastepujace pasma -7,50(5H,s); 5,65(3H,m); 4,25(3H,m); 1,55-1,15 (okolo 18H,ffi);0,80(3H,t).
Przyklad IV. Sól sodowa penicyliny a-heksadecylosulfobenzylowej.
W 10 czesciach objetosciowych wody zawiesza sie 2,16 czesci wagowych kwasu 6-aminopenicylanowego, a nastepnie rozpuszcza przez dodanie 10 czesci objetosciowych 1 n wodorotlenku sodowego.
Z kolei dodaje sie 1,0 czesc wagowa wodoroweglanu sodowego, roztwór uzyskany oziebia w lazni z lodem i wkrapla do niego w ciagu 10 minut roztwór 4,8 czesci wagowych chlorku kwasu a-heksadecylosulfofenyloocto- wego w 20 czesciach objetosciowych eteru. Nastepnie w tej samej temperaturze miesza sie w ciagu dalszych 30 minut. Z kolei pH mieszaniny doprowadza sie do wartosci 1,0 przez dodanie 1 n kwasu solnego, oddziela warstwe wodna, dodaje do niej 50 czesci objetosciowych octanu etylu, oziebia w lazni z lodem i doprowadza pil mieszaniny do wartosci 2,0 przez dodanie 1 n kwasu solnego. Oddziela sie warstwe organiczna, dodaje do niej 20 czesci objetosciowych wody, doprowadza pH mieszaniny do wartosci 6,8 przez dodanie 1 n wodorotlenku sodowego. Warstwe wodna oddziela sie, oddestylowuje wode pod zmniejszonym cisnieniem i uzyskuje 2,8 czesci wagowych pozadanej soli sodowej penicyliny, w postaci proszku. Uzyskany zwiazek wykazuje; w widmie w podczerwieni (KBr, cm-1) nastepujace pasma -1770 (wiazanie /Maktamowe), 16851-CONH-), 1610(-COO4), 1365, 1170, 940(-SO3), 2900(-CH-); w widmie NMR (CD3)2SO, 60MHz,ppm nastepujace pasma: 7,50(5H,s); 535(1 H/l); 4,10(3H,m);1,50(6H,t); 1,35 (okolo 25H,m+s);0,90(3H,t).
Przyklad V. Sól sodowa penicyliny a-dodecylosulfobenzylowej.
Sposobem opisanym w przykladzie II, poddaje sie kondensacji 1 ,92 czesci wagowe kwasu a-dodecylosulfo- fenylooctowego z 1,08 czesciami kwasu 6-aminopenicylanowego i uzyskuje 2,01 czesci wagowe soli sodowej pozadanej penicyliny. Uzyskany zwiazek wykazuje: w widmie w podczerwieni (KBr, cm4) nastepujace pasma — 1772 (wiazanie 0-laktamowe), 1685(-CONH), 1613(-C004), 1370, 1180, 940(-SO3-), 2950(-CH-); oraz w widmie NMR (CD3/SO, 60MHz,ppm) nastepujace pasma-7,50(5H, szerokie); 5,85(1 H,d); 5,45(2H/d); 4,10(3H,m); 1,50(6H,t); 1,30 (okolo 20H,m),0,90(3H,t).
Przyklad VI. Sól sodowa penicyliny a-oktylosulfobenzylowej.
W 40 czesciach objetosciowych dwuchlorometanu zawiesza sie 4,3 czesci wagowe kwasu 6-aminopenicyla¬ nowego, a nastepnie rozpuszcza przez dodanie 7,1 czesci wagowych trójetyloaminy. Z kolei dodaje sie 4,3 czesci wagowe trójmetylochlorosilanu i ogrzewa w temperaturze wrzenia pod chlodnica zwrotna, podczas mieszania, wciagu 60 minut. Nastepnie oziebia sie mieszanine w lazni lodowej, wkrapla roztwór 6,5 czesci wagowych chlorku kwasu a-oktylosulfofenylooctowego w 30 czesciach objetosciowych dwuchlorometanu, wciagu 30 minut, po czym miesza w tej samej temperaturze wciagu dalszych 60 minut. Mieszanine przerabia sie dalej sposobem opisanym w przykladzie III i uzyskuje 6,1 czesci wagowych soli sodowej pozadanej penicyliny,6 92 491 w postaci proszku. Uzyskany zwiazek wykazuje: w widmie w podczerwieni (KBr, cm^ ) nastepujace pasma — 1770 (wiazanie /Maktamowe), 1685(-CONH-), 161S(-COOA), 1360, 1165, 925(-S03) 2900(-CH-); w widmie NMR (CD3/2SO, 60MHz, ppm), nastepujace pasma - 7,45(5H,s); 5,92(1H,s); 5,45(2H,s); 4,20(2H,t); 3,91(1H,s); 1,50(6H,t); 1,35 (okolo 19H,m).
Przyklad VII. Sól sodowa penicyliny a-tetradecylosulfobenzylowej.
Sposobem opisanym w przykladzie VI, kondensuje sie 9,0 czesci chlorku kwasu a-tetradecylosulfofenylo- octowego z 4,3 czesciami wagowymi kwasu 6-aminopenicylanowego i uzyskuje 8,52 czesci wagowych soli sodowej pozadanej penicyliny, w postaci proszku- Uzyskany zwiazek wykazuje nastepujace pasma w widmie w podczerwieni (KBr, cm-1) -1770 (wiazanie /Maktamowe), 1685(-CONH-), iBIOf-COO"1), 1370, 1170, 940(-SO3-),2950(-CH-).
Przyklad VIII. Sól sodowa penicyliny a-dokozylosulfobenzylowej.
Sposobem opisanym w przykladzie II, przeprowadza sie kondensacje 5,3 czesci wagowych kwasu a-dokozylosulfofenylooctowego z 2,16 czesciami kwasu 6-aminopenicylanowego i uzyskuje 5,5 czesci wagowych soli sodowej pozadanej penicyliny, w postaci proszku. Zwiazek ten wykazuje nastepujace pasma: w widmie w podczerwieni -(KBr, cm4)- 1770( wiazanie /Maktamowe) 1680(-CONH-), ISOS^-COO"1), 1362, 1165, 945(-S03-), 2900(-CH-); w widmie NMR (CD3/2SO, 60MHz,ppm) -7,40 (5H,s), 5,80(1 H^); 5,39(2H,m); 4,15(2H,t); 358(1 H,s); 1,50(6H,t); 1,23 (okolo 40H,s); 0,85(3H,t).
Sposobem opisanym w przykladzie VIII wytwarza sie sól sodowa penicyliny a-eikozylosulfobenzylowej.
Zwiazek ten wykazuje nastepujace pasma: w widmie w podczerwieni (KBr, cm4) —1770 (wiazanie /Maktamo¬ we), 1675(-CONH-), 16104), 1360, 1170, 940(-SO3-), 2930(-CH->; wwidmie NMR - (CD3/2SO, 60MHz,ppm) -7,40(5H,s); 5,87(1H,s), 5,46(2H,m); 4,16(2H,t); 3,99(1H,s); 1,50(6H,t); 1,29 (okolo 36M; 038(3H,t).
Przyklad IX. Sól sodowa penicyliny a-heptylosulfobenzylowej.
Mieszanine 2,16 czesci wagowych kwasu 6-aminopenicylanowego, 7 czesci objetosciowych chloroformu i 2,0 czesci wagowych szesciometylodwurilazanu, ogrzewa sie w temperaturze wrzenia pod chlodnica zwrotna, wciagu 1 godziny. Nastepnie rozpuszczalnik oddestylowuje sie pod zmniejszonym cisnieniem. Do suchej pozostalosci dodaje sie 50 czesci objetosciowych dwuchlorometanu, oziebia w lazni lodowej i dodaje 1,0 czesc wagowa trójetyloaminy. Do uzyskanej mieszaniny wkrapla sie roztwór 3,2 czesci wagowych chlorku kwasu a-heptylosulfofenylooctowego w 15 czesciach objetosciowych dwuchlorometanu,wciagu 30 minut. Utrzymujac niska temperature, mieszanine miesza sie, a nastepnie sposobem opisanym w przykladzie III uzyskuje 2,9 czesci wagowych soli sodowej penicyliny a-heptylosulfobenzylowej. Zwiazek ten wykazuje nastepujace pasma: wwidmie w podczerwieni (KBr, cm4) -1770 (wiazanie /Maktamowe), 1680(-CONH-), 1615(*C004), 1360, 1170, 938(-SO3-),2930(-CH-); wwidmie NMR (CD3/2SO, 60MHz,ppm) - 7,40(5H,s);5,88 (1H,s); 5,47(2H,m); 4,18(2H,t); 3,90(1 H,s); 1,55(6H,t); 1,25(9H,s);0,90(3H,t).
Przyklad X. Penicyliny wytwarzane sposobem wedlug wynalazku, oraz penicyline a-sulfobenzylowa podaje sie doustnie swinkom morskim o wadze 500±50 g w ilosci 1,09 10* mola dla jednej swinki. Nastepnie w ciagu 15 godzin zbiera sie i laczy mocz swinek. W moczu okresla sie % odzyskiwanej penicyliny ot-sulfobenzy- lowej, przy uzyciu Pseudomonas aeruginosa NCTC 10490. Wyniki przedstawia sie w tablicy III, Testowano zwiazki penicyliny w postaci soli sodowej o wzorze 3.
Tablica lit Ilosc swinek morskich % zwiazku R poddanych testowi odzyskiwany w moczu CgH17 14 SB C10H21 16 7,8 C12H35 14 5/) C14H29 6 , 5,6 C„Hn 7 3,1 C18Ht7 6 2.7 Na 9 0,6192 491 7

Claims (6)

Zastrzezenia patentowe
1.Sposób wytwarzania nowych penicylin o wzorze ogólnym 1, w którym R oznacza rodnik alkilowy o lancuchu prostym, o co najmniej 7 atomach wegla, ewentualnie w postaci soli dopuszczalnych do stosowania w farmacji przez N-acylowanie kwasu 6-aminopenicylanowego kwasem karboksylowym, znamienny tym, ze kwas 6-aminopenicylanowy, jego sól lub jego ester sililowy lub alkilocynowy poddaje sie reakcji z kwasem karboksylowym o wzorze ogólnym 2, w którym R posiada znar zenie okreslone powyzej lub z jego halogenkami, mieszanymi bezwodnikami lub aktywnymi estrami.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze stosuje sie kwas karboksylowy o wzorze 2, w którym R oznacza rodnik alkilowy o 7—22 atomach wegla.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze stosuje sie kwas karboksylowy o wzorze 2, w którym R oznacza rodnik o wzorze Cg Hi 7.
4. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny w którym R oznacza rodnik o wzorze Cx o H21.
5. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny w którym R oznacza rodnik o wzorze Ci 2 H2 6.
6. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny w którym R oznacza rodnik o wzorze Q 4 N2 ». tym, ze stosuje sie kwas karboksylowy o wzorze 2, tym, ze stosuje sie kwas karboksylowy o wzorze 2, tym, ze stosuje sie kwas karboksylowy o wzorze 2, /J^CHCONH S03P S /CH3 0 Wzór i N" CH, vC00H ^\-CH-C00H SO3P Wzór 2 r% CHCONH SO^R Wzór 3
PL1973162755A 1972-05-22 1973-05-22 PL92491B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP5099872A JPS5429515B2 (pl) 1972-05-22 1972-05-22

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL92491B1 true PL92491B1 (pl) 1977-04-30

Family

ID=12874443

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973162755A PL92491B1 (pl) 1972-05-22 1973-05-22

Country Status (16)

Country Link
US (1) US3925362A (pl)
JP (1) JPS5429515B2 (pl)
AT (1) AT321467B (pl)
AU (1) AU469324B2 (pl)
BE (1) BE799808A (pl)
CA (1) CA1005049A (pl)
CH (1) CH580632A5 (pl)
CS (1) CS183691B2 (pl)
DE (1) DE2325498A1 (pl)
FR (1) FR2185392B1 (pl)
GB (1) GB1411700A (pl)
HU (1) HU167969B (pl)
NL (1) NL7306898A (pl)
PL (1) PL92491B1 (pl)
SE (1) SE384027B (pl)
ZA (1) ZA733339B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT327385B (de) * 1973-07-09 1976-01-26 Takeda Chemical Industries Ltd Verfahren zur herstellung von neuen penicillinen
NL8303271A (nl) * 1983-01-25 1984-08-16 Draegerwerk Ag Bewakingsinrichting voor medische toestellen.
JPS6110702U (ja) * 1984-06-22 1986-01-22 株式会社 ウエダ製作所 血圧測定装置
JPS62119901U (pl) * 1986-01-20 1987-07-30
DE3817052A1 (de) * 1988-05-19 1989-11-30 Draegerwerk Ag Verfahren zur ueberwachung von patientendaten und schaltungsanordnung hierzu
CN103787929B (zh) * 2014-03-03 2015-04-15 济南盛弘医药科技有限公司 一种d,l-磺苯乙酸的拆分方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT290728B (de) * 1968-09-28 1971-05-15 Takeda Chemical Industries Ltd Verfahren zur herstellung neuer penicilline

Also Published As

Publication number Publication date
JPS495992A (pl) 1974-01-19
AU469324B2 (en) 1976-02-12
DE2325498A1 (de) 1973-12-06
CH580632A5 (pl) 1976-10-15
GB1411700A (en) 1975-10-29
JPS5429515B2 (pl) 1979-09-25
CS183691B2 (en) 1978-07-31
AT321467B (de) 1975-04-10
US3925362A (en) 1975-12-09
NL7306898A (pl) 1973-11-26
BE799808A (fr) 1973-11-21
SE384027B (sv) 1976-04-12
FR2185392A1 (pl) 1974-01-04
ZA733339B (en) 1974-06-26
AU5579273A (en) 1974-11-21
FR2185392B1 (pl) 1976-12-31
HU167969B (pl) 1976-01-28
CA1005049A (en) 1977-02-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2751624A1 (de) 1-carba-2-penem-3-carbonsaeure
US4468394A (en) Cephalosporin compounds
US4981992A (en) Process for preparing optically active 3-hydroxybutanoic acid
EP0039086B1 (en) Novel ampicillin esters and production thereof
DE69222992T2 (de) Spicamycinderivate und deren Verwendung
PL92491B1 (pl)
DE3804841A1 (de) Cephalosporinderivate und verfahren zu ihrer herstellung
AT406773B (de) Neues salz von 7-(2-(aminothiazol-4yl)-2-
EP0380982A2 (en) Process for preparing a naphthalene derivative and a synthetic intermediate thereof
EP0070013B1 (en) Oral absorption enhancement of carboxylic acid pharmaceuticals using (5-alkyl-2-oxo-1,3-dioxolen-4-yl)methyl ester group
EP0083039B1 (en) 4-cyano-2-azetidinones and production thereof
DE2847534A1 (de) 7-eckige klammer auf (sulfomethyl) phenyl eckige klammer zu acetamido- cephalosporinderivate
SU1095879A3 (ru) Способ получени производных цефалоспорина или их фармацевтически приемлемых солей
KR910005230B1 (ko) 아제티디논의 제조방법
US4057544A (en) α-Alkylsulfobenzyl penicillins
US4355038A (en) α-Substituted ureido-benzylpenicillanic acids
DD216024A5 (de) Verfahren zur herstellung von halogenmethyl-6-subst.-penicillanoyloxymethyl-carbonaten
EP0049309B1 (en) Cephem derivatives, process for producing thereof, and antibacterial agents comprising said compounds
EP0260092B1 (en) Optically active beta-amino acid derivatives and their salts, and processes for producing the same
US4331606A (en) N-(Substituted chromone-3-carbonyl)-phenylglycine derivatives
JPS643865B2 (pl)
RU2086553C1 (ru) Способ получения соединения пенема и способ получения соединения азетидин-2-она
JP2603108B2 (ja) アニリノピリミジン誘導体
US4866169A (en) 3-substituted-8-oxo-7-substituted-thioxomethylamino-5-thia-1-azabicyclo-(4.2.0)oct-2-ene-2-carboxylic acid, diphenylmethyl esters
JPS57142926A (en) Preparation of difluoroethene derivative